Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

72.Tour de Pologne

 

WYSTAWA „PELETON TOUR DE POLOGNE”

– NIEZWYKŁE SPOTKANIE SZTUKI ZE SPORTEM

 
 
W Centrum Olimpijskim w Warszawie można już oglądać wystawę „Peleton Tour de Pologne” zorganizowaną przez Muzeum Sportu i Turystyki. W wernisażu wzięli udział między innymi autor prac Ireneusz Chmurzyński, słynny dziennikarz sportowy Bogdan Tuszyński oraz patron honorowy wystawy Czesław Lang.

 
„Peleton Tour de Pologne” to kilkadziesiąt obrazów, rysunków i szkiców, w wyjątkowy sposób oddających atmosferę kolarskiego peletonu. Inspiracją do powstania prac były rozmowy z Bogdanem Tuszyńskim – legendą dziennikarstwa sportowego i wielkim miłośnikiem kolarstwa. Rozkochał mnie w kolarstwie. Opowiadał o początkach wyścigu, kiedy to w latach międzywojennych kolarze, jako jedyni sportowcy, wyszli do ludzi, do zubożałych mieszkańców miasteczek i wsi. I mówił: musisz to namalować. Więc malowałem – mówił autor prac Ireneusz Chmurzyński. Obrazy powstawały na przestrzeni ostatnich dwóch lat, a podczas tegorocznego Tour de Pologne artysta stworzył około 250 rysunków i szkiców, z których część trafiła na wystawę w galerii w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Można tam również zobaczyć portret Feliksa Więcka, pierwszego zwycięzcy Biegu Dookoła Polski oraz portrety Mariana Więckowskiego, Andrzeja Mierzejewskiego oraz Dariusza Baranowskiego, którzy jako jedyni trzykrotnie wygrali Tour de Pologne.
Wystawa została zadedykowana Bogdanowi Tuszyńskiemu, autorowi wielu książek poświęconych kolarstwu i Tour de Pologne. Bardzo się cieszę, że udało mi się zachęcić do kolarstwa wielkiego mistrza pejzażu, Ireneusza Chmurzyńskiego. Kilka lat temu spotkaliśmy się po raz pierwszy. On chciał malować Katyńczyków, a ja miałem na ten temat mnóstwo informacji. Pomogłem mu, a potem on się zrewanżował ilustrując moją książkę. Tak się zaczęły rozmowie o kolarstwie, a dziś jesteśmy tu na otwarciu pięknej wystawy – mówił Tuszyński. Patronat honorowy nad wystawą objął Czesław Lang. Cieszę się, że kolarstwo doczekało się artysty, który potrafił przelać na płótno wszystkie emocje i barwy peletonu. To wyjątkowe dzieła, które przejdą do historii. Poza tym pokazują jak ciekawą dyscypliną jest kolarstwo. Można pokazać sukces, dramaturgię, dynamikę – to wszystko jest ujęte na tej wystawie – powiedział Lang.
Gospodarzem wernisażu był dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Tomasz Jagodziński. Uroczyste zakończenie wystawy odbędzie się 17 września o godzinie 17. Jednak na tym nie skończy się historia prac. Zorganizujemy galerię, takie muzeum mobilne, które będzie odwiedzało różne miasta. Przy okazji wielu wydarzeń, startów, met etapów Tour de Pologne będziemy organizowali wystawy, aby pokazać ludziom, którzy interesują się sztuką jak wyjątkowym sportem jest kolarstwo – dodaje Lang.

 

UDEKOROWALIŚCIE POLSKĘ NA

72. TOUR DE POLOGNE!

 
 
Wyśmienity doping, niezwykłe dekoracje i oryginalne przebrania – w konkursie „Udekorujmy Polskę na 72. Tour de Pologne” kibice przeszli samych siebie!
 
 
Konkurs „Udekorujmy Polskę na 72. Tour de Pologne” był organizowany po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni. Wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną chcieliśmy pokazać piękno naszego kraju właśnie poprzez kibiców i mieszkańców miast. Udało się znakomicie! Wasza pomysłowość i kreatywność sprawiła, że tegoroczny Tour de Pologne był tak wyjątkowy. Podkreślali to sami kolarze jadący w peletonie mówiąc, że w najcięższych chwilach wsparcie kibiców dodawało im skrzydeł. A zagraniczni dziennikarze byli zachwyceni tłumami kibiców niemal w każdym miejscu trasy.
 
Chcemy podziękować tym, którzy pojawili się na trasie, krzyczeli, dopingowali, uśmiechali się. Tym, którzy sprawili, że Polska w tych dniach była niezwykle kolorowa.  I pogratulować zwycięzcom w naszym konkursie na dekorowanie, kibicowanie i wspieranie zawodników. Z miast etapowych (miasto mety) wybraliśmy ex aequo Nowy Sącz i Kraków. Wśród miast startowych wygrało Zawiercie. Z miast premii Siewierz, choć Wadowice stworzyły także fantastyczną atmosferę. Ze wszystkich pozostałych miejscowości wyróżniliśmy Miasteczko Śląskie, a dokładnie dzielnicę Żyglin. Najpiękniej przystrojoną witryną sklepową okazała się Kawiarnia Galicjanka w Wadowicach, a najlepiej przebranymi kibicami były Zebra i Krokodyl.


 

 

TOUR DE POLOGNE OGLĄDANY

W PONAD 90 PAŃSTWACH

 

Transmisje i relacje z 72. Tour de Pologne UCI World Tour dotarły do ponad 90 państw na całym świecie. Zagraniczne media i kolarze są zachwyceni naszym narodowym wyścigiem.

 

To świetna impreza. Biorą w niej udział najlepsze drużyny, a tegoroczna trasa była naprawdę wymagająca. Etapy, hotele, cała organizacja jest wspaniała. A dodatkowo macie wyśmienitych kibiców, którzy wspierają kolarzy – tak na mecie finałowego etapu 72. Tour de Pologne mówił zwycięzca wyścigu Ion Izagirre. Hiszpan z Movistaru nie był odosobniony w tych opiniach. Moi zawodnicy nie mogą się doczekać startu w Polsce z dwóch powodów – pierwszy to doskonałe hotele i jedzenie, a drugi to wspaniali kibice i koloryt przy trasie – mówił dyrektor sportowy Etixx – Quick-Step Rik van Slycke, a PR Manager tej grupy Alessandro Tegner dodawał:  Balony? Dla wielu to coś ekscytującego. W tak kolorowej scenerii nie mogą się ścigać w innych wyścigach.

 

O prestiżu Tour de Pologne za granicą świadczą również słowa dziennikarza brytyjskiego magazynu kolarskiego Rouler, który napisał:  W tym roku Tour de Pologne był bez większej dyskusji jednym z najlepszych wyścigów etapowych World Tour, także dzięki wymagającej i atrakcyjnej trasie. Płaski, techniczny etap po ulicach w Warszawy z kulminacją w postaci ostrego zakrętu przed metą był piekłem dla kolarz i rajem dla kibiców. Wygrał Marcel Kittel, ale od tego momentu ciężko było coś przewidzieć. Kolejnych zwycięstw pozbawił Niemca wracający na zwycięską ścieżkę Matteo Pellucchi. A gdy wyścig wjechał do Małopolski lider zmieniał się cztery razy w ciągu czterech dni. Ostatecznie czołową trójkę dzieliły tylko trzy sekundy. To najbardziej wyrównane podium w historii wyścigów etapowych World Tour. Organizatorzy innych wyścigów mogą tylko marzyć o takim finale, planując swoje etapy. Gdyby coś takiego wydarzyło się na trasie Paryż - Nicea albo Tour of Romandie, ludzie nazwaliby to finiszem roku.

 

72. Tour de Pologne okazał się wielkim sukcesem sportowym. Kwestia końcowego zwycięstwa rozstrzygnęła się dopiero na ostatnim etapie w Krakowie. W czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej nie ma przypadkowych nazwisk. Izagirre, Aru, Riblon, Ulissi, Nieve, Henao to kolarze znani i uznani na całym świecie. I oglądani na całym świecie, bo transmisje i relacje telewizyjne z naszego narodowego wyścigu dotarły do ponad 90 państw! Producentem sygnału międzynarodowego była Telewizja Polska, która transmitowała rywalizację na terenie Polski. W naszym kraju wyścig pokazywał także Eurosport 2, a dzięki relacjom Eurosportu i Eurosportu 2 Tour de Pologne mogli oglądać widzowie w 69 krajach Europy i regionu Azji i Pacyfiku. Oba kanały wyemitowały łącznie ponad 60 godzin relacji. Dodatkowo w tym roku Tour de Pologne za trafił do USA, Kanady, Chin, Nowej Zelandii, a także państw Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki.

W 2014 roku Tour de Pologne awansował do ścisłej czołówki najchętniej oglądanych wyścigów świata. Z badań Międzynarodowej Unii Kolarskiej wynika, że nasz narodowy wyścig cieszył się ponad 48-milionową widownią, co w porównaniu z liczbą godzin transmisji dało naszemu wyścigowi piąte miejsce w całym cyklu World Tour. Lepsze okazały się tylko Tour de France, Giro d’Italia, Vuelta a Espana oraz słynny klasyk Paryż – Roubaix.

 

 


IZAGIRRE WYGRYWA 72. TOUR DE POLOGNE, CZASÓWKA DLA BIAŁOBŁOCKIEGO

 
 
Ion Izagirre (Movistar) został zwycięzcą 72. Tour de Pologne UCI World Tour. Ostatni etap – jazdę indywidualną na czas w Krakowie – wygrał Marcin Białobłocki (Reprezentacja Polski).
 
Do trzech razy sztuka może powiedzieć hiszpański kolarz, który w ostatnich edycjach Tour de Pologne zajmował drugie miejsce. Przed rokiem musiał uznać wyższość Rafała Majki, dwa lata temu Pietera Weeninga. Tym razem, choć nie wygrał żadnego etapu, triumfował w klasyfikacji generalnej. Przed ostatnim etapem Izagirre zajmował szóste miejsce, a do lidera Sergio Henao (Team Sky) tracił czternaście sekund. Różnice czasowe w czołówce dawały nadzieję na końcowe zwycięstwo mniej więcej dziesięciu kolarzom. Ale to właśnie Izagirre oraz Ben Hermans (BMC) i Ilnur Zakarin (Katusha) byli uznawani za najlepiej jeżdżących na czas.
 
Czasówka w Krakowie, niezbyt długa, bo licząca 25 kilometrów, dała się wszystkim we znaki. Gdy pierwsi kolarze wyruszali na trasę   termometry wskazywały grubo ponad 30 stopni Celsjusza. W takim upale fantastycznie pojechał Marcin Białobłocki, z którym polscy kibice wiązali spore nadzieje. Nieco ponad miesiąc temu Białobłocki zdobył w Strzelinie złoty medal mistrzostw Polski właśnie w jeździe indywidualnej na czas. Ale takiego wyniku nie spodziewał się chyba nikt – Białobłocki uzyskał czas o dwie sekundy lepszy od innego faworyta Vasila Kiryienki (Team Sky) i zwyciężył na Rynku Głównym w Krakowie. Drugi był właśnie Kiryienka, trzeci Rick Flens (LottoNL – Jumbo). Dziesiąte miejsce zajął Maciej Bodnar (Tinkoff-Saxo), a trzynasty był Tomasz Marczyński (Reprezentacja Polski).
Największe emocje towarzyszyły jednak przejazdom czołowych zawodników z klasyfikacji generalnej. Kiedy okazało się, że Izagirre ma lepszy czas od Zakarina i Hermansa, Hiszpan był już bardzo bliski zwycięstwa. Postraszył go mocno Bart De Clercq (Lotto Soudal), ale i jemu zabrakło dwóch sekund. Dotychczasowy lider Sergio Henao, świetny w górach, w czasówce okazał się zbyt słaby i ostatecznie zajął ósme miejsce. Izagirre cieszył się ze zwycięstwa, a przewaga, którą uzyskał nad De Clercqiem – dwie sekundy – jest najmniejszą przewagą zwycięzcy nad drugim zawodnikiem w historii Tour de Pologne.
 
W pozostałych klasyfikacjach nie zaszły żadne zmiany. I tak Najlepszym Góralem Tauron 72. Tour de Pologne został Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice), Najaktywniejszym Zawodnikiem Lotto Kamil Gradek (Reprezentacja Polski, Najlepszym Sprinterem Lang Team Marcel Kittel (Giant Alpecin), a najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w premii Lotos Tomasz Marczyński (Reprezentacja Polski). Najlepszą drużyną została grupa Lotto Soudal. Fantastyczni kibice, którzy zebrali się na Rynku Głównym w Krakowie oklaskiwali wszystkich, ale największe owacje otrzymał oczywiście zwycięzca klasyfikacji generalnej Skandia Ion Izagirre, który otrzymał nagrodę główną 72. Tour de Pologne UCI World Tour – samochód Hyundai Tucson.
 

Ion Izagirre: Jestem bardzo zadowolony, zwycięstwo w wyścigu daje ogromną satysfakcję. W ostatnich latach zajmowałem drugie miejsca, w tym roku przyjechałem z nadzieją na zwycięstwo. Udało mi się,  jestem na najwyższym stopniu podium i bardzo się z tego cieszę. Najcięższe były etapy w górach – w Zakopanem i Bukowinie. Chyba cięższe niż w ubiegłym roku, a na pewno przyczyniła się do tego pogoda. To jest wyścig World Tour, są tu najlepsze zespoły świata. Organizacja jest świetna, a polscy kibice fantastyczni.
 
Marcin Białobłocki: Było bardzo ciężko, do czego przyczyniła się temperatura. Szybka trasa mi się podobała, ale naprawdę topiłem się podczas jazdy.  Do Tour de Pologne przygotowywałem się poprzez katorżnicze treningi. Kilka wyścigów pojechałem bardzo mocno, nie zważając na wynik. Trener dał mi tak w kość, że go nienawidziłem. Powiedziałem, że jeśli to nie przyniesie efektu, to koniec naszej znajomości. Ciężka praca opłaciła się.

 

KRÓLEWSKI ETAP

I ŻÓŁTA KOSZULKA DLA SERGIO HENAO

 
Sergio Henao (Team Sky) wygrał szósty, królewski etap 72. Tour de Pologne UCI World Tour z BUKOVINA Terma Hotel Spa do Bukowiny Tatrzańskiej i został nowym liderem wyścigu. Z rywalizacji wycofał się mistrz świata Michał Kwiatkowski (Etixx – Quick Step).
 
 
Po solidnej dawce górskich wspinaczek na Gubałówkę na piątym etapie, dziś na kolarzy czekała jeszcze poważniejsza przeprawa. Królewskie rundy wokół Bukowiny Tatrzańskiej z kultowym podjazdem Ściana BUKOVINA są nieodłącznym elementem Tour de Pologne. Układ sił na starcie był dość jasny – dwunastu czołowych zawodników z klasyfikacji generalnej mogło myśleć o walce o końcowe zwycięstwo. Straty pozostałych były zbyt duże.
 
Etap rozpoczął się od bardzo dobrej jazdy polskich kolarzy. Michał Kwiatkowski, jakby chcąc zatrzeć wrażenie z wczoraj, kiedy stracił 20 minut, porwał peleton i zainicjował ucieczkę. Triumfował na Premii Specjalnej w Zakopanem oraz Premii Górskiej I Kategorii Tauron Ząb. Razem z mistrzem świata z przodu jechali inni Polacy – Michał Gołaś (Etixx – Quick Step), Przemysław Niemiec (Lampre Merida), Paweł Poljański (Tinkoff – Saxo). Świetnie spisywał się Maciej Paterski, który wygrał trzy górskie premie, na dwóch zajął drugie miejsce i zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji Najlepszy Góral Tauron. Niestety z sił zupełnie opadł Kwiatkowski, który w pewnym momencie wycofał się z rywalizacji.
 
Na przedostatniej rundzie główna grupa napędzana przez kolarzy Astany, Lotto Soudal (grupa lidera Barta De Clercqa) oraz Sky dopadła uciekinierów i na ostatnie okrążenie wjechała razem. Ataku próbował Poljański, ale im bliżej mety, tym mocniej naciskali na pedały główni faworyci. Gorąco było zwłaszcza na podjeździe pod Ścianę BUKOVINA, gdzie powstała specjalna strefa kibica. Kolarzy dopingowały tam tłumy fanów. Na ostatnim podjeździe do Bukowiny zaatakował Sergio Henao, któremu udało się uzyskać niewielką, ale znaczącą przewagę. Mimo szaleńczej pogoni rywali samotnie wpadł na metę, o osiem sekund wyprzedzają Diego Ulissiego (Lampre Merida) i Lawsona Craddocka (Giant – Alpecin). Henao zdobył żółtą koszulkę klasyfikacji generalnej Skandia, ale ma ten sam czas, co zajmujący drugie miejsce Ulissi. Trzeci jest dotychczasowy lider De Clercq, który traci dziesięć sekund. Przed ostatnim etapem – jazdą indywidualną na czas w Krakowie – szansę na końcowe zwycięstwo ma czołowa dziesiątka. Różnice czasowe w tej grupie nie przekraczają pół minuty.
 
Najlepszym Polakiem na dzisiejszym etapie okazał się ponownie Tomasz Marczyński (Reprezentacja Polski), który zajął 35. miejsce. W klasyfikacji generalnej jest 23. i jest najwyżej sklasyfikowanym polskim kolarzem w premii Lotos. Najaktywniejszym Zawodnikiem Lotto pozostaje Kamil Gradek (Reprezentacja Polski), a najlepszym sprinterem Marcel Kittel (Giant – Alpecin). W klasyfikacji drużynowej prowadzi Lotto Soudal.
 
W sobotę odbędzie się siódmy, finałowy etap 72. Tour de Pologne – jazda indywidualna na czas w Krakowie o długości 25 kilometrów.

 

GÓRY ZMIENIŁY WSZYSTKO,

DE CLERCQ NOWYM LIDEREM 72. TDP

 
 
Bart De Clercq (Lotto Soudal) wygrał piąty etap 72. Tour de Pologne UCI World Tour z Nowego Sącza do Zakopanego i został nowym liderem wyścigu. Najlepszy z Polaków Tomasz Marczyński (Reprezentacja Polski) był dziś szesnasty, a w klasyfikacji generalnej zajmuje 21. miejsce.
 
Piąty etap wywrócił do góry nogami dotychczasową klasyfikację wyścigu. Licząca 223 kilometrów trasa dla wielu okazała się potyczką nie tylko z rywalami, ale również z własnymi słabościami. Niedługo po starcie z Nowego Sącza z peletonu oderwała się grupka kolarzy, w której główną rolę odgrywał Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice) – zwycięzca czterech Górskich Premii I kategorii Tauron. Dzięki tej zdobyczy Słoweniec objął prowadzenie w klasyfikacji górskiej całego wyścigu. Inaczej niż wczoraj uciekinierzy zostali złapani przez główną grupę, w której jechali znakomici górale – Fabio Aru (Astana), Christophe Riblon (AG2R) czy Jon Izaguirre (Movistar). Przez pewien czas jechał w niej również Michał Kwiatkowski (Etixx – Quick Step), ale mistrz świata nie wytrzymał tempa i ostatecznie na dzisiejszym etapie stracił ponad 20 minut.
 
W grupie zostało tylko dwóch Polaków – Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice) oraz Tomasz Marczyński. Jednak i oni nie wytrzymali zabójczego tempa nadawanego przez kolarzy Astany. Tymczasem z przodu dochodziło do nerwowych prób ataków – uciekali Davide Formolo (Cannondale – Garmin) i Sergio Luis Henao (Team Sky) . Na kilka kilometrów przed metą jak strzała pomknął Bart de Clercq i to on został bohaterem etapu. Na najwyższym stopniu podium stanął nie tylko jako etapowy zwycięzca, ale również jako nowy lider klasyfikacji generalnej Skandia. Drugi na mecie Diego Ulissi (Lampre - Merida) awansował również na drugie miejsce w całym wyścigu ze stratą czterech sekund do prowadzącego Belga. Sześć sekund traci trzeci w klasyfikacji generalnej Davide Formolo (Cannondale – Garmin). Różnice w czołowej dwunastce, w której są między innymi Aru, Izaguirre, Riblon, nie przekraczają 17 sekund. A to w perspektywie królewskiego etapu w Bukowinie Tatrzańskiej pozostawia sprawę zwycięstwa w wyścigu nierozstrzygniętą. Zmalały natomiast szanse polskich kolarzy. Najwyżej w klasyfikacji jest obecnie Tomasz Marczyński ze stratą dwóch minut i siedmiu sekund do lidera.
 
Jutro w żółtej koszulce lidera klasyfikacji generalnej Skandia pojedzie de Clercq. Koszulkę Najlepszego Górala Tauron założy Grega Bole, a Najaktywniejszego Zawodnika Lotto Kamil Gradek. Najlepszym sprinterem pozostaje Marcel Kittel, a najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w premii Lotos Tomasz Marczyński.
 
Bart De Clercq: To był trudny, długi etap z dużą liczbą wzniesień. Końcówka wyglądała nerwowo. Było kilka ataków, ale nikomu się nie powiodło. Potem spróbowałem ja i mi się udało. Dość szybko zyskałem przewagę i wiedziałem, że muszę dać z siebie na sto procent do samej mety. Na końcu była długa prosta lekko w górę. Wiedziałem, że będzie ciężko, ale się udało. Pojawiła się nadzieja na dobre miejsce w całym wyścigu, ale na razie cieszę się z tego zwycięstwa.
 
Tomasz Marczyński: Na samym końcu trochę mi zabrakło. To dlatego, że nie było mnie od początku w tej grupie, musiałem do niej doskakiwać i straciłem trochę sił. Szkoda, że musiałem nadrabiać, bo generalnie czuję się nieźle. Zmiana trasy tego etapu spowodowała, że stał się on bardzo selektywny. Wiedziałem, że na metę przyjedzie bardzo mała grupa i tak się stało. Wszyscy są zmęczeni, ale jutro będziemy walczyć.
 

W piątek odbędzie się szósty, królewski etap 72. Tour de Pologne BUKOVINA Terma Hotel Spa – Bukowina Tatrzańska o długości 174 kilometrów

 


WSPANIAŁA UCIECZKA I POLSKIE ZWYCIĘSTWO

W NOWYM SĄCZU

 

 
Maciej Bodnar (Tinkoff-Saxo) wygrał czwarty etap 72. Tour de Pologne UCI World Tour z Jaworzna do Nowego Sącza o długości 220 kilometrów. Nowym liderem wyścigu został Kamil Zieliński (Reprezentacja Polski), który dziś na mecie był drugi i odebrał żółtą koszulkę Marcelowi Kittelowi (Giant-Alpecin).
 

 
Dzisiejszy etap miał trzech bohaterów, którzy zrobili to, o czym marzy wielu kolarskich kibiców – zagrali na nosie peletonowi i uciekając niemal od samego startu dojechali do mety, co wzbudziło szał radości wśród tysięcy ludzi na finiszu w Nowym Sączu. Maciej Bodnar, Kamil Zieliński oraz Łotysz Gatis Smukulis (Katiusza) rozpoczęli swą akcję niedługo po wyjeździe z Jaworzna. Zgodnie współpracując szybko uzyskali przewagę sięgającą momentami jedenastu minut. Czołowa trójka rozegrała między sobą wszystkie premie znajdujące się na trasie. Premię Lotną Lotto w Wadowicach wygrał Bodnar, a na trzeci Premiach Górskich Tauron (Gruszowiec, Wysokie, Trzetrzewina) triumfował Zieliński. Ostatnią Premię Specjalną Koral w Nowym Sączu wygrał Bodnar, który tym samym zdobył nagrodę w wysokości pięciu tysięcy złotych.
 
Ogromne emocje rozpoczęły się na rundach w Nowym Sączu, kiedy peleton zorientował się, że przewaga ucieczki, którą zazwyczaj udaje się zniwelować, tym razem okazać się zbyt duża. Coraz mocniej naciskali na pedały kolarze Lampre – Merida, Orica GreenEdge, a także grupy Etixx – Quick Step, prowadzonej przez Michała Kwiatkowskiego. Coraz większe były też nerwy i coraz większe nadzieje uciekających. Kiedy Bodnar, Zieliński i Smukulis wjechali na ostatnią rundę z ponad minutą przewagi sensacyjne rozstrzygnięcie stało się więcej niż prawdopodobne. Peleton nie był wstanie nic zrobić, a na ostatniej prostej z uciekającej grupki zafiniszował Bodnar, który w wielkim stylu wygrał etap. Drugie miejsce zajął Zieliński, a trzecie Smukulis.
 
Nowym liderem klasyfikacji generalnej Skandia został Kamil Zieliński, który o trzy sekundy wyprzedza Macieja Bodnara. Trzeci jest Caleb Ewan (Orica GreenEdge) ze stratą 22 sekund. Michał Kwiatkowski zajmuje dziewiąte miejsce i traci do lidera 28 sekund. Zieliński prowadzi również w klasyfikacji Najlepszy Góral Tauron i w premii najwyżej sklasyfikowany Polak Lotos. Najaktywniejszym zawodnikiem Lotto jest Kamil Gradek (Reprezentacja Polski), a najlepszym sprinterem Marcel Kittel.
 
Zwycięstwo polskiego kolarza w Nowym Sączu przewidział prezydent miasta Ryszard Nowak, który był pod ogromnym wrażeniem zawodów. Nie przypuszczałem, że jest to przedsięwzięcie tak duże, ważne i piękne. Cieszę się, że w Nowym Sączu jest zarówno meta jak i start następnego etapu. Mam nadzieję, że Tour de Pologne zagości na stałe na Sądecczyźnie, bo jest to szczególne miejsce. Walory, które widzowie i uczestnicy dostrzegają będą atutem dla nas i dla organizatorów – powiedział Nowak.  O perfekcyjną organizację całego etapu zadbał koordynator ds. Tour de Pologne w Nowym Sączu Grzegorz Mirek, a specjalne podziękowania należą się również partnerom etapu: Fakro, Inter-Bud oraz CH Gołąbkowice.
 
 Kamil Zieliński: Nie myśleliśmy od początku, że dojedziemy. Staraliśmy się walczyć do końca, każdy dawał równe zmiany. Dopiero jak wpadliśmy na rundy okazało się, że mamy taką przewagę, że jest możliwość dojechania do mety. Każdy z nas szedł na sto procent swoich możliwości i udało się. Chciałbym podziękować Maćkowi, wspieraliśmy się, jest świetnym zawodnikiem, dał mi kilka wskazówek. Będziemy starać się bronić koszulki lidera. Będzie ciężko, bo jest dużo świetnych ekip, które na pewno będą starały się atakować.
 
Maciej Bodnar: Takie momenty jak dzisiaj są szczególne. Po trzymiesięcznej przerwie po poważnym upadku, kiedy myślałem, że ten sezon jest skończony, takie zwycięstwo smakuje dużo lepiej. Każdy chciał wygrać, motywowaliśmy się nawzajem, czuliśmy oddech peletonu, mówiliśmy sobie przewagę jaką mamy. Na samym finiszu czułem się dość pewnie. Rzadko się zdarza na Tour de Pologne, żeby taka ucieczka dojechała do mety, bo siła peletonu jest ogromna. Sam o tym wiem, bo często kasuję takie wycieczki. Udało mi się wygrać i bardzo się cieszę.
 

Jutro odbędzie się piąty, najdłuższy etap 72. Tour de Pologne z Nowego Sącza do Zakopanego. Kolarze przejadą 223 kilometry. 

 

PELUCCHI ZDOBYWA SPODEK,

KITTEL NADAL W ŻÓŁTEJ KOSZULCE

 
Matteo Pelucchi (IAM Cycling) wygrał po finiszu z peletonu trzeci etap 72. Tour de Pologne UCI World Tour z Zawiercia do Katowic. Liderem klasyfikacji generalnej wyścigu pozostaje Marcel Kittel (Team Giant-Alpecin).
 
Mamy żółtą koszulkę, chcemy ją obronić i powalczyć o etapowe zwycięstwo – mówił przed startem Marcel Kittel. Lider klasyfikacji generalnej 72. Tour de Pologne jak mało kto zna się na sprinterskich rozgrywkach. Przed czterema laty wygrał w Polsce cztery etapy, w tym roku triumfował w Warszawie i zajął drugie miejsce w Dąbrowie Górniczej. Katowice były dla niego wyzwaniem jeszcze z innego powodu. W 2011 roku finiszował on w świątyni sprintu z zawrotną prędkością 78 kilometrów na godzinę. Rok temu wygrał tu Belg Jonas van Genechten, a licznik pokazał 81 km/h. A wiadomo, że rekordy działają na wyobraźnię zarówno kibiców jak i zawodników.
 

 

Na starcie trzeciego etapu w Zawierciu zebrały się tysiące kibiców, wśród których panowała atmosfera kolarskiego święta. Na trasie – jak to bywa na płaskich etapach – mała grupka dość szybko oderwała się od peletonu. Mocno pracowało w niej trzech Polaków – Kamil Gradek i Marcin Białobłocki z Reprezentacji Polski oraz Adrian Kurek z CCC Sprandi Polkowice. To właśnie kolarze w biało czerwonych koszulkach podzielili się zwycięstwami na Lotnych Premiach Lotto. Białobłocki wygrał w Chorzowie i Siemianowicach Śląskich, a Gradek w Piekarach Śląskich. Do tego Białobłocki dorzucił Premię Specjalną w Tarnowskich Górach. Ucieczka utrzymywała przewagę także na początkowych rundach w Katowicach. Pierwszą Górską Premię Tauron wygrał Kurek, a niedługo później na samotny atak zdecydował się Białobłocki. Mistrz Polski w jeździe indywidualnej na czas w imponującym tempie pędził w stronę mety przy niesamowitym aplauzie tysięcy kibiców. Zgarnął drugą górską premię i na ostatnią rundę wjechał z niemal 50 sekundami przewagi. Siła peletonu była jednak ogromna i na kilka kilometrów przed metą główna grupa wchłonęła uciekiniera.
 
Jak nakazuje tradycja na finiszu w alei Korfantego przy katowickim Spodku o zwycięstwo walczyli najsilniejsi sprinterzy. Kittel tym razem musiał zadowolić się siódmym miejscem, a triumfował – po raz drugi z rzędu w tegorocznym wyścigu – Matteo Pelucchi. Na drugim miejscu podium stanął Giacomo Nizzolo (Trek Factory Racing), a trzeci był Tom Van Asbroeck (LottoNL-Jumbo). Wysokie ósme miejsce zajął Paweł Franczak z Reprezentacji Polski. Liderem klasyfikacji generalnej Skandia pozostał Kittel, na drugie miejsce awansował Nizzolo, a trzecie zajmuje Caleb Ewan (Orica GreenEdge). Na prowadzeniu klasyfikacji górskiej Tauron umocnił się Adrian Kurek, a koszulkę najaktywniejszego kolarza Lotto zdobył Marcin Białobłocki. W klasyfikacji sprinterskiej Lang Team prowadzi Kittel, a w premii Lotos dla najwyżej sklasyfikowanego Polaka Michał Kwiatkowski. Najlepszą drużyną jest na razie LottoNL-Jumbo.
 
Matteo Pelucchi: Cieszę się bardzo ze zwycięstwa. Po ostatnim wzniesieniu przód peletonu mocno zaatakował. Miałem szczęście, bo jechałem z kolegami z drużyny, którzy mi pomogli zniwelować stratę. Taktyka była dobra, choć ryzykowna, bo na końcu decydowały ułamki sekund. Myślę, że na kolejnych etapach będzie mi ciężko. Na razie jestem zadowolony z tego co mam.
 
Marcel Kittel: Jestem rozczarowany, bo pracowaliśmy bardzo ciężko. Na ostatnim wzniesieniu przed finiszem rozdzieliłem się z moim teamem i od tego momentu jechałem już sam i mogłem liczyć tylko na siebie. Na koniec zabrakło sił na to, by wygrać. Nie zawsze się wygrywa.
 
Adrian Kurek: Muszę mieć jeszcze zapas energii, bo przed nami dużo ścigania w górach. Jestem przygotowany dobrze do wyścigu i chcę walczyć. Przyjechałem by walczyć i właśnie to robię. Jadę z głową, ale mam również silne nogi.
 
Marcin Białobłocki: Wiedziałem, że będzie ciężko, ale musiałem spróbować. Przez chwilę myślałem, że może dojadę, ale jak była górka to przewaga zaczęła się szybko zmniejszać. Dogonili mnie, ale i tak się cieszę. Noga była dziś świeża, wczoraj był lekki etap. Leżałem w tej kraksie, ale nic mi się nie stało. Doping kibiców był wspaniały na całej trasie, a w Katowicach to było coś niesamowitego.
 
 

 

DRUGI ETAP 72. TOUR DE POLOGNE – PELUCCHI TRIUMFUJE, KRAKSA W PELETONIE

 

 
 
Matteo Pelucchi (IAM Cycling) wygrał drugi etap 72. Tour de Pologne UCI World Tour z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej. Liderem wyścigu pozostał Marcel Kittel (Giant - Alpecin). Pod koniec etapu w peletonie doszło do poważnej kraksy.
 
Drugi etap 72. Tour de Pologne rozwijał się zgodnie z dobrze znanym scenariuszem. Tuż po starcie w Częstochowie uciekło pięciu kolarzy. W grupce było dwóch Polaków – Kamil Gradek z Reprezentacji Polski oraz Adrian Kurek z CCC Sprandi Polkowice, a także Marcus Burghardt (BMC Racing), Martinj Keizer (LottoNL-Jumbo), Sander Armee (Lotto-Soudal). Przewaga uciekinierów sięgała dwóch minut, ale nie robiła większego wrażenia na sprinterach, którzy spokojnie jechali w głównej grupie. Jak nakazuje scenariusz płaskiego etapu, na rundach w Dąbrowie Górniczej peleton wchłonął pracującą przez większość dystansu grupkę i zaczął szykować się do finiszu. Na około 300 metrów przed metą Caleb Ewan (Orica GreenEdge) przy ogromnej prędkości zahaczył o innego kolarza i peleton posypał się jak domino. Wywróciło się ponad 20 kolarzy, a ci, którzy uniknęli kraksy rozpoczęli walkę o etapowe zwycięstwo. Najszybszy okazał się Pelucchi, który wyprzedził Kittela oraz Giacomo Nizzolo (Trek Factory Racing). Pozostali kolarze – ci zatrzymani przez kraksę i ci, którzy w niej ucierpieli – jeszcze przez długi czas powoli dojeżdżali do mety.
Żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej Skandia zachował Marcel Kittel. Na prowadzeniu w klasyfikacji górskiej Tauron umocnił się Adrian Kurek, który wygrał dziś dwie górskie premie trzeciej kategorii w Dąbrowie Górniczej i Będzinie. Dzięki dwóm wygranym lotnym premiom Lotto koszulkę najaktywniejszego kolarza zdobył Kamil Gradek. Najlepszym sprinterem pozostaje Kittel, w klasyfikacji premii Lotos dla najlepszego Polaka prowadzi Michał Kwiatkowski (Etixx – Quick Step), a pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej zajmuje Giant – Alpecin.
Marcel Kittel: Jako zespół dobrze rozgrywaliśmy końcówkę. Może pod koniec, na półtora kilometra przed metą, mogliśmy być trochę wyżej, ale nie sądzę, aby to był problem. Było nerwowo, stąd ta kraksa. To się wydarzyło obok mnie, dwaj kolarze zetknęli się rowerami i tak to się zaczęło. Tak się czasem zdarza. Musimy iść do przodu i przygotować się do kolejnego etapu. To znów etap sprinterski, mamy żółtą koszulkę, więc chcemy ją obronić.
Michał Kwiatkowski: Na pewno czuję się lepiej niż ci, którzy uczestniczyli w kraksie. Mam nadzieję, że wszyscy będą w pełni sił i staną jutro na starcie, bo to nie wyglądało dobrze. Ja byłem wysoko, ale ręce miałem zaciśnięte na hamulcach od ostatniego zakrętu, bo zdawałem sobie sprawę, że takie rzeczy mogą się zdarzyć. Jechałem czujnie i miałem oczy szeroko otwarte.
Adrian Kurek: Zdecydowałem się atakować na premiach górskich, obie wygrałem. Jeśli chodzi o lotne premie to nie do końca udało się zrealizować nasze założenia. Ale koszulki nie są za darmo, trzeba o nie powalczyć. Postaramy się jedną z nich dowieźć do Krakowa.
Kamil Gradek: Mieliśmy określoną taktykę – były osoby, które miały zabrać się w odjazd. Cel zrealizowany, bo udało się zdobyć koszulkę. Dziś jeszcze pogoda nie dała się we znaki, ale prognozy mówią o 35 stopniach, a ja nie przepadam za takimi upałami.
We wtorek odbędzie się trzeci etap 72. Tour de Pologne. Kolarze będą mieli do pokonania 166 kilometrów z Zawiercia do Katowic.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze startu honorowego z Częstochowy.

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 
 

GWIAZDY GOTOWE DO STARTU

W 72. TOUR DE POLOGNE

Najlepsi kolarze z mistrzem świata Michałem Kwiatkowskim na czele wzięli udział w konferencji prasowej na dzień przed rozpoczęciem 72. Tour de Pologne UCI World Tour.
 
Faworyci tegorocznego wyścigu spotkali się z dziennikarzami w hotelu Double Tree by Hilton. Na konferencji pojawili się mistrz świata Michał Kwiatkowski (Etixx – Quick Step), Przemysław Niemiec (Lampre Merida), Moreno Moser (Cannondale – Garmin), Jon Izaguirre (Movistar Team), a także Fabio Aru (Astana Pro Team). Wszyscy opowiadali o swoich wspomnieniach związanych z wyścigiem i oczekiwaniach przed tegoroczną edycją. Na początku gości powitał Dyrektor Generalny Tour de Pologne Czesław Lang. Edycja po edycji Tour de Pologne rozwija się i wznosi na najwyższy poziom. Tegoroczny wyścig zapowiada się pasjonująco, bo na starcie mamy zawodników, którzy zapewnią sportowe emocje na najwyższy poziomie – mówił Lang.
 
Czuję się świetnie. Start w koszulce mistrza świata w wyścigach, w których brałem udział w tym roku przynosił mi mnóstwo satysfakcji. Był to także ciężar i presja, ale to są wyzwania, które chcę podejmować. Takim wyzwaniem jest również Tour de Pologne, na który przyjechałem z olbrzymią chęcią, aby pokazać się polskim kibicom. To na pewno doda mi skrzydeł i będę chciał dawać z siebie wszystko – powiedział Michał Kwiatkowski. Przed trzema laty Kwiatkowski zajął w Tour de Pologne drugie miejsce, ulegając jedynie Moreno Moserowi. To było największe zwycięstwo w mojej karierze. Cieszę się, że znów jestem w Polsce. W tym roku czuję się dobrze, jestem w dobrej formie. Chciałbym wygrać tu etap, ale oczywiście mam gdzieś w głowie klasyfikację generalną – powiedział Moser.
 
Bardzo silny skład przywiozła grupa Lampre Merida, na której czele stanie Przemysław Niemiec. Mamy silny zespół, trzech dobrych sprinterów na pierwsze etapy, a potem przyjdzie czas na mnie i na Diego Ulissiego, więc nie pozostaje nic innego jak tylko włączyć się do walki. Ekipa wierzy, że na tym wyścigu dam z siebie wszystko. Tour de Pologne jest dla mnie tak ważny, jak dla Włochów Giro d’Italia – powiedział  Niemiec.
 
Jednym z faworytów jest na pewno Jon Izaguirre z Movistaru. W ostatnich dwóch edycjach stawałem na podium. Bardzo lubię ten wyścig i liczę na dobry występ również w tym roku. Również mamy silny zespół i to na wszystkie etapy. Na sprinterskich finiszach liczymy na Lobato, a w górach powinniśmy walczyć ja i Benat Intxausti – mówi Izaguirre.
 
Po raz drugi z rzędu w Tour de Pologne wystartuje Fabio Aru. Ostatni wyścig, w którym startowałem to Giro d’Italia, więc nie do końca jestem pewny mojej aktualnej formy. Zobaczymy jak się będę czuł po pierwszych etapach, ale chcę wrócić do formy i przygotować się na Vuelta a Espana – powiedział Aru.
 

 

 

72. Tour de Pologne UCI World Tour rozpocznie się w niedzielę na błoniach PGE Narodowego. Pierwszy etap to dziesięć rund po ulicach Warszawy z metą na Placu Teatralnym, gdzie kolarze powinni finiszować około 16:45. 

 

 

 

 


 

Zapraszamy do zapoznania się  z materiałami niezbędnymi  dla kibiców.

  Zamieszczamy  mapy tras, przekrój tras oraz godziny przejazdu II i III etapu.

Trasa II etapu - 72. Tour de Pologne

 
 
Zapraszamy do zapoznania się  z materiałami niezbędnymi  dla kibiców.
 Poniżej  mapa trasy, przekrój trasy oraz godziny przejazdu II.
 
 


Trasa III etapu - 72. Tour de Pologne

 
 
 
 Poniżej  mapa trasy, przekrój trasy oraz godziny przejazdu III
 

 

 

 

 

 

 

 


WIELKIE GWIAZDY NA STARCIE 72. TOUR DE POLOGNE

 

Michał Kwiatkowski, Fabio Aru, Marcel Kittel, Moreno Moser – to tylko niektóre z gwiazd startujących w 72. Tour de Pologne UCI World Tour. Składy drużyn ogłoszono podczas konferencji prasowej, która odbyła się na PGE Narodowym, miejscu startu tegorocznego wyścigu. Podczas konferencji odbyło się także przekazanie floty samochodowej Hyundai – Oficjalnego Partnera 72. Tour de Pologne. 

 
Z moim przyjacielem Czesławem Langiem od dawna rozmawialiśmy, że fajnie byłoby zrobić start tak prestiżowego wyścig właśnie z byłego Stadionu Dziesięciolecia, a obecnie PGE Narodowego. Dziś to marzenie się spełnia i jestem z tego niezwykle dumny – powiedział prezes PL.2012+ Tomasz Półgrabski. W najbliższą niedzielę czołowi kolarze świata wyruszą w trasę pierwszego etapu, który w całości odbywa się w Warszawie. To dodatkowy powód do radości. Mam nadzieję, że któryś z polskich kolarzy założy tu koszulkę lidera. Widowisko będzie znakomite także ze względu na bardzo ciekawą trasę i kibiców, którzy na pewno licznie stawią się na stołecznych ulicach – dodał Jarosław Jóźwiak, zastępca prezydenta m. st. Warszawy. Ze stolicy Tour de Pologne pojedzie na południe – przez Częstochowę, Dąbrowę Górniczą, Zawiercie, Katowice, Jaworzno, Nowy Sącz, Zakopane, BUKOVINA Terma Hotel Spa aż do Krakowa. Tour de Pologne to kolarska Liga Mistrzów i jest to nasze wspólne dzieło – sponsorów i mediów. Szykuje się piękny wyścig. Wielu kibiców na pewno będzie  dopingować Michała Kwiatkowskiego. Po raz pierwszy w historii będziemy mieli Polaka w tęczowej koszulce zawodowego mistrza świata – powiedział dyrektor generalny Tour de Pologne Czesław Lang.
 
Podczas konferencji zaprezentowano wszystkie koszulki, o które będą walczyć zawodnicy – Klasyfikacja Generalna SKANDIA, Najlepszy Góral TAURON, Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO, Najlepszy Sprinter LANGTEAM oraz klasyfikacja premia Najlepszy Polak LOTOS – a także nagrodę główną – samochód Hyundai Tucson. Bezpośrednio po konferencji prasowej, na płycie PGE Narodowego odbyła się prezentacja i przekazanie floty samochodowej Hyundai, który w tym roku został Oficjalnym Partnerem Tour de Pologne. Hyundai od wielu lat jest blisko fanów sportu towarzysząc im podczas Mistrzostw Świata i Europy w piłce nożnej FIFA i UEFA, a team Hyundaia staje się coraz silniejszym graczem w rajdach WRC. Zatem związanie się z kolejną dyscypliną sportową jaką jest kolarstwo, marka traktuje jako kolejne pasjonujące wyzwanie, tym bardziej, że szansa na podium Polaków jest bardzo duża – mówi Leszek Płonka, Dyrektor Zarządzający Hyundai Motor Poland. Symboliczny klucz do floty samochodowej przekazał Czesławowi Langowi Prezes Hyundai Motor Poland Seung Sik Nam.
 
Hyundai przekaże na potrzeby wyścigu całą flotę samochodową - 53 samochody marki Hyundai – a będą to modele: i40, Tucson, H350, Santa Fe oraz Genesis.  Są to nie tylko samochody biorące udział w samym wyścigu, towarzyszące kolarzom na trasie przejazdu, ale także lekkie samochody dostawcze służące chociażby do transportu niezbędnego sprzętu i wyposażenia. Do dyspozycji organizatorów jest także luksusowa limuzyna Genesis dedykowana gościom specjalnym i VIP. Hyundai zapewnia także bieżącą opiekę serwisową na wszystkich etapach wyścigu. Hyundai jest też fundatorem nagrody głównej - zwycięzca tegorocznego wyścigu stanie się także posiadaczem całkowicie nowego modelu typu SUV, Hyundaia Tucson, który nie tylko zaskakuje nowoczesną i wyróżniającą stylistyką ale wyjątkowo bogatym wyposażeniem i zastosowaniem najbardziej nowoczesnych technologii.
 
Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznego Tour de Pologne będzie start Michała Kwiatkowskiego z Etixx – Quick Step. Jeszcze nigdy w historii nie zdarzyło się, aby polski kolarz startował w naszym narodowym wyścigu w tęczowej koszulce zawodowego mistrza świata. Dla Kwiatkowskiego będzie to powrót na trasę Tour de Pologne. W 2012 roku zajął on drugie miejsce ustępując jedynie Moreno Moserowi. W tym roku będzie okazja do rewanżu.
 
Wśród zagranicznych gwiazd należy wymienić przede wszystkim Fabio Aru. Znakomity włoski zawodnik Astany zajął w tym roku drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Giro d’Italia i wygrał dwa etapy włoskiego wyścigu. Rok wcześniej był w Giro trzeci, a podczas Vuelta a Espana triumfował na dwóch etapach. Dla Aru będzie to drugi z rzędu start w Tour de Pologne. Na starcie zobaczymy również jego rodaka – Moreno Mosera, zwycięzcę Tour de Pologne sprzed trzech lat. W 2012 roku to właśnie w Polsce rozpoczęła się jego kariera, a emocjonujący pojedynek z Michałem Kwiatkowskim o żółtą koszulkę kibice pamiętają do dziś.
 
Tour de Pologne to wyścig, który kreuje gwiazdy. Moser jest jedną z nich, innym przykładem kolarza, dla którego Tour był przełomem jest Marcel Kittel z Giant Alpecin. W 2011 roku niemiecki sprinter wygrał cztery etapy Tour de Pologne! Później sprinterskimi finiszami czarował kibiców Tour de France, gdzie odniósł osiem etapowych zwycięstw. W tym roku z powodów zdrowotnych nie wystartował w Wielkiej Pętli i liczy na odzyskanie formy właśnie w Polsce.
 
W zgłoszonych przez ekipy składach jest jeszcze wielu znakomitych zawodników. Christophe Riblon z AG2R, który wygrał słynny etap jubileuszowego 70. Tour de Pologne z metą na szczycie Passo Pordoi. Znakomici Hiszpanie z Movistaru - Jon Izaguirre i Benat Intxausti, którzy przed rokiem zajęli drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej 71. Tour de Pologne. Zwycięzca dwóch etapów tegorocznego Giro d’Italia Sacha Modolo z Lampre Merida. Są wreszcie znakomici polscy kolarze – Przemysław Niemiec z Lampre Merida, Michał Gołaś z Etixx – Quick Step, Maciej Bodnar z Tinkoff-Saxo, Maciej Paterski z CCC Sprandi Polkowice, czy mistrz Polski Tomasz Marczyński jadący w barwach Reprezentacji Polski.
 
SKŁADY DRUŻYN W 72. TOUR DE POLOGNE*
 
TINKOFF-SAXO: Maciej Bodnar, Paweł Poljański, Jesper Hansen, Robert Kiserlovski, Chris Anker Sorensen, Evgeny Petrov, Ivan Rovny, Edward Beltran.
 
ETIXX – QUICK STEP: Michał Kwiatkowski, Michał Gołaś, Maxime Bouet, Gianluca Brambilla, David De La Cruz, Gianni Meersman, Petr Vakoc, Carlos Verona Quintanilla
 
ASTANA PRO TEAM: Fabio Aru, Borut Bozic, Dario Cataldo, Andrea Guardini, Alexey Lutsenko, Diego Rosa, Paolo Tiralongo, Andrey Zeits
 
TEAM SKY: Ian Boswell, Philip Deignan, Sergio Luis Henao Montoya, Vasil Kiryienka, David Garcia Lopez, Mikel Nieve Iturralde, Salvatore Puccio, Xabier Zandio.
 
LAMPRE MERIDA: Przemysław Niemiec, Niccolo Bonifazio, Mattia Cattaneo, Roberto Ferrari, Sacha Modolo, Manuele Mori, Diego Ulissi, Valerio Conti
 
BMC RACING TEAM: Darwin Atapuma, Marcus Burghardt, Alessandro de Marchi, Silvan Dillier, Ben Hermans, Amael Moinard, Dylan Theuns, Peter Velits
 
MOVISTAR: Andrey Amador, Igor Anton, Eros Capecchi, Jon Izaguirre, Juan Jose Lobato, Jasha Sutterlin, Francisco Jose Ventoso, Benat Intxausti
 
ORICA GREENEDGE: Caleb Ewan, Mitch Docker, Brett Lancaster, Christian Meier, Damien Howson, Simon Clarke, Mathew Hayman, Ivan Santaromita
 
TEAM GIANT – ALPECIN: Marcel Kittel, Lawson Craddock, Tom Stamsnijder, Bert de Backer, Johannes Frohlinger, Nikias Arndt, Caleb Fairly, Luka Mezgec
 
TREK FACTORY RACING: Eugenio Alafaci, Fumiyuki Beppu, Marco Coledan, Giacomo Nizzolo, Yaroslav Popovych, Jesse Sergent, Kristof Vandewalle, Riccardo Zoidl
 
KATUSHA: Maxim Belkov, Sven Erik Bystrom, Sergey Chernetskiy, Sergey Lagutin, Gatis Smukulis, Eduard Vorganov, Anton Vorobyev, Ilnur Zakarin
 
TEAM LOTTO NL JUMBO: Robert Gesink, Tom van Asbroeck, George Bennett, Rick Flens, Martijn Keizer, Bert-Jan Lindeman, Bram Tankink, Dennis van Winden
 
LOTTO SOUDAL: Sander Armee, Kris Boeckmans, Vegard Breen, Jasper de Buyst, Bart de Clercq, Maxime Monfort, Jurgen van den Broeck, Louis Vervaeke
 
CANNONDALE GARMIN: Moreno Moser, Alberto Bettiol, Davide Formolo, Lasse Norman Hansen, Alan Marangoni, Matej Mohric, Kristoffer Skjerping, Davide Villella
 
AG2R LA MONDIALE: Gediminas Bagdonas, Carlos Betancur, Guillaume Bonnafond, Patrick Gretsch, Rinaldo Nocentini, Sebastien Minard, Christophe Riblon, Sebastien Turgot
 
IAM CYCLING: Marcel Aregger, Clement Chevrier, Stefan Denifl, Jonathan Fumeaux, Roger Kluge, Matteo Pelucchi, Sebastien Reichenbach, Lawrence Warbasse
 
FDJ: Steve Morabito, Kenny Elissonde, Murillo Fischer, Matthieu Ladagnous, Olivier le Gac, Lorenzo Manzin, Laurent Pichon, Kevin Reza
 
CCC SPRANDI POLKOWICE: Maciej Paterski, Grega Bole, Branislau Samoilau, Jan Hirt, Nikolay Mihaylov, Davide Rebellin, Marek Rutkiewicz, Bartłomiej Matysiak
 
REPREZENTACJA POLSKI: Dariusz Batek, Paweł Bernas, Marcin Białobłocki, Paweł Franczak, Kamil Gradek, Błażej Janiaczyk, Tomasz Marczyński, Kamil Zieliński.
 

* składy mogą jeszcze ulec zmianie. 

 
Fot.: Sylwia Dąbrowa/AIP

 


 

BUKOWINA TATRZAŃSKA ROZSTRZYGNIE O ZWYCIĘSTWIE W 72. TOUR DE POLOGNE

 

Najlepsi zawodowi kolarze świata będą walczyć o zwycięstwo w 72. Tour de Pologne na szóstym, królewskim etapie BUKOVINA Terma Hotel SPA – Bukowina Tatrzańska. Trasa tego etapu będzie również areną zmagań kolarzy w Tour de Pologne Amatorów.

 
 
Tour de Pologne UCI World Tour oraz Tour de Pologne Amatorów po raz kolejny zawitają do malowniczej Bukowiny Tatrzańskiej dzięki współpracy BUKOVINA Terma Hotel SPA z organizatorem wyścigu – Lang Team oraz silnemu zaangażowaniu kompleksu w przeprowadzenie i promocję przedsięwzięcia w regionie. Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś w kompleksie BUKOVINA: Piotr Kuchta – prezes Zarządu Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego, Edward Kuchta – prezes Fundacji BUKOVINA oraz Czesław Lang – dyrektor generalny wyścigu Tour de Pologne.
 
Już po raz szósty jesteśmy Partnerem Tour de Pologne. Od pierwszej edycji wspieramy również Tour de Pologne Amatorów – w tym roku po raz piąty. Włączamy się w organizację tych wydarzeń, ponieważ kompleks BUKOVINA Terma Hotel SPA pozwala w komfortowy i atrakcyjny sposób zorganizować imprezę sportową na światowym poziomie. Cieszymy się, że możemy ponownie kibicować najlepszej, światowej czołówce kolarzy, która zmierzy się z największym wyzwaniem etapu, czyli Ścianą BUKOVINA. Po wyścigu sportowcy będą mogli się zregenerować i zrelaksować w wodach termalnych Term BUKOVINA, jak zawsze doceniając najwyższą jakość usług w naszym kompleksie – podkreśla Edward Kuchta, prezes Fundacji BUKOVINA.
 
To właśnie na terenie BUKOVINA Terma Hotel SPA, na granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, rozpoczną się zmagania królewskiego etapu. Będzie on tym, który zdecyduje o układzie klasyfikacji końcowej 72. Tour de Pologne. Od lat współpracujemy z BUKOVINA Terma Hotel Spa i jesteśmy z tej współpracy bardzo zadowoleni. To partnerski układ – my dajemy mocną promocję, a w zamian otrzymujemy wsparcie i zaangażowanie w organizację wyścigu. Sam etap w Bukowinie można nazwać kultowym. Często rozstrzyga o losach wyścigu, a na jego trasie znajduje się słynna Ściana BUKOVINA. Co roku przybywają tu tłumy kibiców, którzy tworzą fantastyczną atmosferę. To doskonały przykład na stale rosnącą popularność Tour de Pologne i kolarstwa – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny wyścigu Tour de Pologne.
 
W znanym bukowiańskim kompleksie odbędzie się również start wyścigu Tour de Pologne Amatorów. Podobnie jak w ubiegłych latach, BUKOVINA Terma Hotel SPA będzie stolicą i miejscem spotkania wszystkich miłośników kolarstwa. Będą oni mogli nie tylko dopingować uczestników etapu, ale również wziąć udział w Tour de Pologne Amatorów. To wyjątkowy wyścig, a jego uczestnicy rywalizują na trasie, którą tego samego dnia pokonują najlepsi kolarze zawodowi.
 

24 lipca w Bukowinie odbyła się jeszcze jedna uroczystość – odsłonięcie pamiątkowego obelisku Czesława Langa
Doceniając wkład Czesława Langa – wybitnego sportowca i promotora najlepszych sportowych działań i  aktywności chcemy mu serdecznie pogratulować dotychczasowych sukcesów sportowych i tych na polu biznesowym. Okazją do odsłonięcia pamiątkowego obelisku jest również wyjątkowa – to jego 60. urodziny. Przyjmij proszę nasze najszczersze życzenia pomyślności i wytrwałości w osiąganiu kolejnych wyzwań i zawodowych celów. Jeszcze raz dziękujemy i życzymy Ci wszystkiego najlepszego – powiedział podczas odsłonięcia obelisku Edward Kuchta. 


 

MICHAŁ KWIATKOWSKI WYSTARTUJE W

72. TOUR DE POLOGNE!

 
 
Michał Kwiatkowski wystartuje w 72. Tour de Pologne UCI World Tour. Aktualny mistrz świata znalazł się na liście startowej swojej drużyny Etixx – Quick Step.
 

Dla mnie to powrót do Tour de Pologne. W 2012 roku przegrałem z Moreno Moserem, ale wspominam tę edycję z wielką przyjemnością. Jestem mocno związany z Tour de Pologne i jego organizatorami. To jeden z głównych wyścigów w kalendarzu UCI World Tour i daje szansę polskim kolarzom pokazania się na całym świecie – powiedział Michał Kwiatkowski – start na polskiej ziemi w koszulce mistrza świata to coś wyjątkowego. Tęskniłem za polskimi kibicami, choć coraz częściej spotykam ich również za granicą. Trasa tegorocznego Tour de Pologne jest bardzo ciekawa. Są nowości, ale sądzę, że wyścig rozegra się na ostatnich etapach – przede wszystkim w Bukowinie Tatrzańskiej i podczas jazdy indywidualnej na czas w Krakowie. Postaram się być przygotowanym w stu procentach i pojechać Tour jak najlepiej. Jestem pewien, że od pierwszego etapu będę miał ciarki na plecach – dodał mistrz świata.

 
Rok po roku polskie kolarstwo rozwija się coraz szybciej. Tour de Pologne jest już niezwykle ważnym wyścigiem na arenie międzynarodowej i cieszy się prestiżem. Udział Michała Kwiatkowskiego – aktualnego mistrza świata – będzie dla nas nobilitujący i daje ogromną satysfakcję. Kariera Michała rozpoczęła się właśnie u nas, kiedy wystartował w wyścigu, który dziś nazywa się Nutella Mini Tour de Pologne. Jestem pewien, że wielu polskich kibiców będzie dopingowało Michała na trasie całego wyścigu – powiedział Dyrektor Generalny Tour de Pologne Czesław Lang. 
 
Michał Kwiatkowski nie będzie jedynym polskim kolarzem Etixx – Quick Step na trasie 72. Tour de Pologne. W barwach tego zespołu wystartuje również Michał Gołaś, który podczas niedawnych Mistrzostw Polski w Sobótce zdobył srebrny medal. Z kolei w barwach Tinkoff – Saxo będą walczyć Paweł Poljański i Maciej Bodnar, a w składzie grupy Lampre Merida znalazł się Przemysław Niemiec. W składzie drużyny CCC Sprandi Polkowice znalazło się trzech polskich kolarzy – Maciej Paterski, Marek Rutkiewicz i Bartłomiej Matysiak.
 
W peletonie Tour de Pologne nie zabraknie oczywiście biało-czerwonych koszulek Reprezentacji Polski. W tym roku w jej barwach wystartują dwaj aktualni mistrzowie Polski – Marcin Białobłocki (One Pro Cycling), który w Strzelinie zdobył złoty medal w jeździe indywidualnej na czas oraz Tomasz Marczyński (Torku Sekerspor) – złoty medalista w wyścigu elity ze startu wspólnego w Sobótce. Skład Reprezentacji Polski uzupełniają Dariusz Batek, Paweł Bernas, Paweł Franczak, Kamil Gradek, Błażej Janiaczyk, Kamil Zieliński.
 
72. Tour de Pologne UCI World Tour zostanie rozegrany w dniach 2-8 sierpnia i odbędzie się pod hasłem „Łączymy stolice”. Uroczyste otwarcie i start pierwszego etapu nastąpią na błoniach Stadionu Narodowego, a finałowa jazda na czas zakończy się na Rynku Głównym w Krakowie.  
 

Zapraszamy do obejrzenia video z Michałem Kwiatkowskim: http://we.tl/8QmnvvjTpq

 

 
 

RZEŹBA WŁOSKIEGO ARTYSTY NAGRODĄ SPECJALNĄ

DLA ZWYCIĘZCY TOUR DE POLOGNE

Zwycięzca 72. Tour de Pologne UCI World Tour otrzyma wyjątkowe trofeum – rzeźbę zaprojektowaną przez włoskiego artystę  Mirko Demattè.
 
 
Pochodzący z Trentino Demattè stworzył trofeum specjalnie dla zwycięzcy 72. Tour de Pologne UCI World Tour. Zaprojektowana przez niego rzeźba to ceramiczna podstawa w kształcie mapy Polski oraz wyrastająca z niej wstęga, która symbolizuje drogę Tour de Pologne. Można tu dostrzec siłę i rozwój Polski, która chce pokazać światu swoje piękno i tradycję. To Polska, w której sport i kolarstwo są niezwykle ważne. Stąd pomysł na wywodzącą się z Polski drogę reprezentującą Tour de Pologne. Wyścig, którego źródła tkwią właśnie w Polsce, a jednocześnie wyścig, który dąży ku niebu, niesiony zapałem kolarzy i pasją kibiców odkrywa nowe horyzonty i cele – tłumaczy Mirko Demattè, który otrzymał wiele pochwał od tak uznanych krytyków jak Vittorio Sgarbi czy Giorgio Grasso. Rzeźba została wykonana z wysokiej jakości materiałów ekologicznych i jest utrzymana w biało-czerwonej kolorystyce.
 
Demattè już wcześniej był związany ze sportem, a z kolarstwem w szczególności. W 2009 roku jedna z jego rzeźbiarskich prac została wręczona jako trofeum dla zwycięzcy klasyfikacji generalnej Giro d’Italia. Poza tym moje rodzinne Trentino łączą z Polską szczególnie ciepłe relacje. Ja sam przez ostatni rok wiele podróżowałem po Polsce odwiedzając między innymi Warszawę i Kraków. Dzięki temu miałem okazję lepiej poznać Polskę i jej mieszkańców – dodaje Demattè.
 
8 sierpnia na Rynku Głównym w Krakowie zwycięzca 72. Tour de Pologne otrzyma trofeum Demattè razem z tradycyjną rzeźbą z Kopalni Soli w Wieliczce. To również symbolizuje naszą przyjaźń i współpracę z regionem Trentino – mówi Czesław Lang – W 2013 roku jubileuszowy 70. Tour de Pologne wystartował z Trentino. Z kolei w tym roku organizowaliśmy wyjątkowy wyścig Tour de Pologne Challenge Trentino, w którym wszyscy amatorzy i miłośnicy kolarstwa mogli rywalizować w przepięknej scenerii Dolomitów. Możemy być dumni z tego partnerstwa, które rozwija się i dostarcza nowych fascynujących doświadczeń – dodaje Dyrektor Generalny Tour de Pologne.
 

Prace Mirko Demattè będzie można obejrzeć dzień po zakończeniu 72. Tour de Pologne UCI World Tour. 9 sierpnia w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach w Galerii w Pałacu Vauxhall odbędzie się jednodniowa prezentacja Mirko Demattè (otwarcie wystawy o godz. 16:00, ul. dr. Walkowskiego 1, Krzeszowice). 

 
 

KIBICUJEMYKOLARZOM

- KONKURS NA NAJCIEKAWSZĄ DEKORACJĘ PODCZAS 72. TDP

Już tylko niecały miesiąc został do rozpoczęcia 72. Tour de Pologne UCI World Tour.
Tegoroczny wyścig odbędzie się pod hasłem “Łączymy stolice”, a jego trasa poprowadzi z Warszawy do Krakowa. My natomiast chcemy połączyć Was i zachęcić do wspólnego kibicowania kolarzom. Stąd pomysł konkursu na najciekawszą dekorację i najbardziej oryginalne przebranie.
 

Idea konkursu jest prosta – chcemy, aby w pierwszym tygodniu sierpnia, w czasie trwania Tour de Pologne Polska stała się tak kolorowa jak Francja podczas Tour de France czy Włochy w czasie Giro d’Italia. Wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną pragniemy pokazać piękno naszego kraju, a także pomysłowość i kreatywność Polaków. W konkursie będzie można rywalizować w kilku kategoriach. Pierwszą stworzą miasta startowe, drugą miasta etapowe (mety), a trzecią miasta premii – lotnych, górskich i specjalnych. W czwartej będą rywalizować wszystkie miejscowości leżące na trasie wyścigu. W piątej liczymy na piękne dekoracje sklepowych witryn i zachęcamy wszystkich właścicieli sklepów, firm znajdujących się na trasie wyścigu do udziału w zabawie. Ważne, aby we wszystkich dekoracjach uwzględniany był element narodowy – na przykład flaga, godło – również w formie nawiązania.
 
W ubiegłym roku na trasie 71. Tour de Pologne kolarzom kibicowało ponad 2,7 miliona ludzi. To niezwykłe, że tylu Polaków czeka na peleton, ogląda przejazdy zawodników na rundach, kibicuje na finiszach. Was również chcemy docenić i zachęcić do kreatywności i stworzenia najbardziej oryginalnego przebrania. Jedyną granicą jest tutaj wasza wyobraźnia. Zdjęcia z trasy 72. Tour de Pologne, na których widać Was w przebraniu, wrzucajcie w dniach 2-8 sierpnia do mediów społecznościowych z hashtagiem #kibicujemykolarzom i #RideThePolishPassion. Wówczas będziemy mogli je obejrzeć, ocenić i wybrać najlepsze.
 
Konkurs będzie trwał od 2 do 8 sierpnia. Szczegółowy regulamin pojawi się niebawem na stronie www.tourdepologne.pl. Na 10 dni przed rozpoczęciem wyścigu poinformujemy szczegółowo o nagrodach. Już dziś możemy zdradzić, że dla miast i miejscowości przewidzieliśmy specjalny pakiet świadczeń promocyjnych od Polskiej Organizacji Turystycznej oraz kampanie medialne, między innymi specjalne galerie zdjęć na stronach Onet.pl oraz w oficjalnej aplikacji 72. Tour de Pologne. Autorzy najciekawszej dekoracji witryny sklepowej oraz najbardziej oryginalnego przebrania otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

 

Tegoroczna, 72 edycja odbędzie się w dniach 2-8 sierpnia pod hasłem "Łączymy stolice". 
W drugi dzień wyścigu -3 sierpnia (poniedziałek) do Częstochowy zawitają kolarze z 72 edycji Tour de Pologne.

Uroczyste otwarcie wyścigu i start pierwszego etapu odbędą się na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. Meta natomiast będzie znajdować się na Rynku Głównym w Krakowie. Łącznie kolarze przejadą 1076 kilometrów. Drugiego dnia wyścigu uczestnicy Tour de Pologne przejadą przez Częstochowę. Kolumna przejedzie po starcie honorowym na Placu Biegańskiego Aleją Najświętszej Marii Panny, ulicą Popiełuszki, alejami Jana Pawła II, Kościuszki, Wolności i Niepodległości, ulicą Powstańców Śląskich i Aleją Wojska Polskiego. Po "ostrym" starcie na ulicy Bugajskiej kolarze wyruszą z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej. Ten odcinek będzie liczyć 146 kilometrów i będzie przebiegać między innymi przez najpiękniejsze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej.


KAMPANIA TOUR DE POLOGNE W EUROSPORCIE

Ponad 50 spotów promujących 72. Tour de Pologne UCI World Tour zostanie wyemitowanych w stacji Eurosport w czasie trwania największego kolarskiego wyścigu świata – Tour de France.
 
Kampania w Eurosporcie, realizowana przez Lang Team oraz Tauron, rozpocznie się w dniu 4 lipca, w dniu startu Tour de France. W ciągu trzech tygodni na antenie stacji pojawi się ponad 50 spotów promujących polski narodowy wyścig kolarski. Część z nich będzie można obejrzeć podczas transmisji z najciekawszych etapów Tour de France na antenie Eurosportu, a część będzie emitowana w Eurosporcie 2 podczas wieczornych powtórek podsumowujących zmagania kolarzy na poszczególnych etapach Wielkiej Pętli. 
 30-sekundowy spot został wyprodukowany przez studio Rio de Post, a autorem scenariusza jest Robert Tyska. Spot został zrealizowany w kilku wersjach językowych, a na antenie Eurosportu pojawią się wersje angielska, niemiecka i francuska. 
 
Tegoroczny Tour de Pologne odbędzie się w dniach 2-8 sierpnia i będzie rozgrywany pod hasłem „Łączymy stolice”. Uroczyste otwarcie wyścigu i start pierwszego etapu nastąpią na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie, natomiast meta finałowego etapu i dekoracja zwycięzcy będą miały miejsce na Rynku Głównym w Krakowie. Kolarze pokonają w sumie 1076 kilometrów, a na trasie wyścigu znalazły się między innymi Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Zawiercie, Katowice, Jaworzno, Nowy Sącz, Zakopane i Bukowina Tatrzańska. Tour de Pologne należy do cyklu UCI World Tour skupiającego najważniejsze kolarskie wyścigi na świecie. W ubiegłym roku wyścig wygrał Rafał Majka stając się pierwszym polskim kolarzem, który triumfował w wyścigu zaliczanym do UCI World Tour.
 
Głównym patronem medialnym jest Telewizja Polska, która przeprowadzi transmisje ze wszystkich etapów tegorocznego Tour de Pologne. Oprócz tego na antenie TVP będą się pojawiały relacje z wyścigu, kroniki poszczególnych etapów, a także kulisy odsłaniające mało znane oblicze kolarskich zawodów. Tour de Pologne będzie również transmitowany przez Eurosport – za pośrednictwem tej stacji polski wyścig trafi do 54 krajów świata, a przekaz będzie realizowany w 20 wersjach językowych.
 

 

 
 
 
Zapraszamy na: http://tourdepologne.pl/