M1 zgarnij nową hybrydę lub tysiaka
 
Firma 'Green Pack' istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku,specjalizuje się w produkcji toreb papierowych,dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku.Opierając się na doświadczeniu rynkowym,firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 
Promed. Czas na wzrok 40+
 
Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

 

Zdrowie/Uroda

Zadbaj o pogodę ducha dzięki planowaniu podróży o każdej porze roku!

 
Wykorzystaj rodzinne spotkania do zaplanowania wyjazdów letnich i zimowych!
 

 

Gdy tęsknisz za upałem, nie możesz doczekać się lata, chcesz aby zima minęła Ci szybko - zarezerwuj swoje wymarzone wakacje w najkorzystniejszej cenie.
Zadbaj o swoją pogodę ducha! Łatwiej będzie znieść zimę, gdy zaplanujemy letni wypoczynek!
A może wolisz zimowe sporty?
Sprawdź jak aktywnie spędzić nadchodzącą porę roku.

 
Rezerwuj dziś! Zyskaj najlepsze ceny.
Każda pora roku jest dobra  dla Twoich podróży.
 
LATO i ZIMA czekają na Ciebie ! 
 
Biuro Podróży #GandalfCzęstochowa zaprasza do rezerwacji najlepszych ofert na #LATO2022!
 
Wykonaj: FIRST CALL 
Sprawdź: www.gandalf.plCzęstochowa,  Al. NMP 64, tel.: 664 139 387
 
 
 

Odzież medyczna i kosmetyczna - cechy, na które należy zwracać uwagę

 

 

 

Profesjonalna, dobrze dobrana odzież może być naszym sprzymierzeńcem w pracy.

Z pewnością wiedzą o tym lekarze, pielęgniarki, a także kosmetyczki, fryzjerzy, czy fizjoterapeuci.
 
Tutaj przecież odpowiedni uniform to podstawa i konieczność. Jak jednak wybrać najlepszy, a zatem zapewniający komfort pracy i sprawiający, że będziemy w niej po prostu dobrze, atrakcyjnie się czuć? 
Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając bluzy medyczne, fartuchy kosmetyczne oraz inne elementy tego rodzaju odzieży.
 

10 października to Światowy Dzień Wzroku

-  BADAJCIE WZROK NIM GO STRACICIE!

 

Zrób Święto Twoim Oczom.

Z okazji Światowego Dnia Wzroku skorzystaj z badań, udaj się do specjalistów.

Zapobiegaj chorobom oczu. Badaj wzrok regularnie.

Ponad 1,6 miliarda ludzi na świecie ma krótkowzroczność, a ok 1,1 mld osób na świecie niedowidzi, liczby te stale rośną. 

Niezmiernie  ważne jest, aby pójść na wizytę do specjalisty, gdy tylko dostrzeże się pierwsze niepokojące objawy lub wcześniej profilaktycznie.
Zaburzeń widzenia można zapobiec poprzez wdrożenie kompleksowych działań diagnostycznych i leczniczych.
Ok 1,1 mld osób na świecie niedowidzi, ale ich stan wzroku można skorygować okularami.
Badanie oczu umożliwia wykrycie różnych, groźnych chorób, niezwiązanych z oczami, np. cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego czy anemii.
 

Na badania okulistyczne i optometryczne zaprasza:

#PROMED OPTYK, Częstochowa, Al. NMP 9 zaprasza:

umów wizytę specjalnie dla siebie: tel.: 34 361 57 67, 
 

 
 

Zapytaj stomatologa:

Kamień nazębny - nieestetyczny, niehigieniczny

- jak się go pozbyć?

Kamień nazębny to zmora większości z nas. Nieestetyczne, żółte przebarwienia pojawiają się niezależnie od płci i wieku i są zaskakująco trudne do samodzielnego usunięcia. Kamień nazębny nie tylko brzydko się prezentuje, ale także przysparza wielu problemów natury higienicznej: powoduje infekcje, zakażenia, a także jest jednym z głównych winowajców nieświeżego oddechu. Jak pozbyć się kamienia nazębnego? Czy za pomocą domowych sposobów możemy sobie z nim poradzić? Wyjaśniamy.

 

 

Poznaj swojego wroga, czyli co to jest kamień nazębny?

Aby skutecznie walczyć z kamieniem, najpierw należy dowiedzieć się, skąd pochodzi i jakie czynniki faworyzują jego wzrost. Kamień nazębny to nic innego jak płytka nazębna, która uległa mineralizacji. Proces ten zachodzi, kiedy resztki pokarmowe wymieszane ze śliną nie są od razu usuwane z powierzchni zębów. Pozostawione przez długi czas wapnieją i twardnieją, stając się bardzo trudne do usunięcia. Odpowiedzialne za tę sytuację są bakterie bytujące w naszej jamie ustnej. Czekają one na resztki jedzenia, które odkładają się na zębach po każdym posiłku. Jak tylko napotkają pozostałości po posiłku, przystępują do akcji – zaczynają się rozmnażać, czego skutkiem jest właśnie kamień nazębny.

Jak wygląda kamień?

 
Niektóre osoby przez długi czas nie zauważają u siebie jego obecności, gdyż pojawienie się kamienia w dużej mierze zależy od indywidualnych predyspozycji – niektórym wystarczy kilka tygodni braku odpowiedniej higieny jamy ustnej, by zacząć zauważać nieestetyczny żółtawy nalot, inni z kolei nawet po kilku miesiącach umiarkowanej higieny dostrzegają ledwie widoczne białawe zmiany na niektórych zębach. Niezależnie jednak od skłonności do pojawiania się kamienia, defekt ten najczęściej pojawia się po wewnętrznej stronie zębów (co utrudnia dostrzeżenie go na czas), najpierw w okolicach dziąseł (tzw. kamień naddziąsłowy), a następnie pod dziąsłami. Ten rodzaj kamienia często skutkuje krwawieniem podczas szczotkowania zębów oraz nieprzyjemnym zapachem z ust. Kamień poddziąsłowy jest znacznie bardziej niebezpieczny, ponieważ w zaawansowanych stadiach może doprowadzić nawet do paradontozy.

Kamienia nie da się usunąć szczoteczką ani nicią dentystyczną, dlatego jeśli zauważamy u siebie nieregularny w formie, żółtawy lub brązowawy osad, który nie poddaje się tradycyjnym metodom usuwania zabrudzeń z jamy ustnej, najprawdopodobniej mamy do czynienia z kamieniem nazębnym.

Wygraj bitwę o piękny uśmiech - sposoby zwalczania kamienia nazębnego

 - Walka z przykrym defektem, który odbiera czar naszemu uśmiechowi, jest wbrew pozorom dość prosta, jednak kluczem do sukcesu jest systematyczność i odpowiednio dobrana technika oczyszczania płytki. Dentyści najczęściej polecają skaling i piaskowanie. Te dwie metody pozbywania się kamienia nazębnego są powszechnie znane i cenione przez pacjentów we wszystkich grupach wiekowych. Dają świetne rezultaty i powtarzane regularnie pozwalają na całkowite pozbycie się kamienia nazębnego. - przekonuje Romana Markiewicz-Piotrowska, lekarz stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.

Czym jednak różni się skaling od piaskowania?

 
 Oba zabiegi wchodzą w skład higienizacji zębów i służą przywracaniu im świeżego i czystego wyglądu, jednak da się dostrzec między nimi kilka różnic. Skaling jest w stanie usunąć z powierzchni zęba powierzchniowe przebarwienia oraz grube złogi kamienia nazębnego. Wykorzystywany jest do usuwania zarówno kamienia naddziąsłowego, jak i poddziąsłowego. Skaling może być przeprowadzony przy użyciu rozmaitych technik: do dyspozycji pacjentów są ultradźwięki, które rozbijają osad, laser lub specjalne roztwory chemiczne, które po nałożeniu na zęby rozpuszczają nagromadzony nalot. Zwolennikom tradycyjnych metod poleca się skaling mechaniczny, wykorzystujący frezy lub skaling tradycyjny, przy użyciu dłuta i pilników. Najlepiej zapytać swojego dentystę, jaki rodzaj skalingu będzie najodpowiedniejszy dla danego pacjenta.

Piaskowanie natomiast usuwa jedynie powierzchniowe osady oraz przebarwienia, np. po winie, kawie, czy papierosach. Polecany jest szczególnie tym osobom, których zęby są ciasno stłoczone, gdyż roztwór jest w stanie dotrzeć do najwęższych bruzd i niedostępnych dla szczoteczki przestrzeni międzyzębowych. Dzieje się tak, gdyż roztwór wodny wraz z substancją czyszczącą (popularnie nazywaną właśnie „piaskiem”) wyrzucany jest z piaskarki stomatologicznej pod dużym ciśnieniem, co przekłada się na wysoką skuteczność nawet w bardzo trudno dostępnych szczelinach. Jest to zabieg bezbolesny i trwa przeciętnie 20-30 minut. Bardzo często piaskowanie wykorzystywane jest jako uzupełnienie skalingu, jako że pomaga w pozbyciu się resztek, których skaling nie był w stanie usunąć. Końcowym etapem higienizacji jest polerowanie zębów.

Po usunięciu kamienia nazębnego zaleca się nie pić ani nie jeść przez 2 godz. (można pić jedynie czystą wodę), natomiast przez 24 godziny po zabiegu odradza się spożywania pokarmów oraz napojów barwiących, tj. czerwonego wina, kawy, herbaty, jagód, czy buraków. Palacze powinni powstrzymać się od palenia tytoniu. U niektórych osób może wystąpić nadwrażliwość zębów, jednak jest to stan krótkotrwały i przejściowy.

Domowe recepty na usunięcie kamienia nazębnego – warto, czy niekoniecznie?

Wiele osób odczuwa niechęć do wizyt w gabinetach stomatologicznych, nawet jeśli zabieg, który mają w planie, nie wiąże się z bólem. Złe doświadczenia i zakorzeniony strach skutecznie powstrzymują niejednego amatora kawy, czy czerwonego wina przed rozwiązaniem problemów z kamieniem nazębnym. Właśnie dlatego tak popularne stały się cudowne receptury, które bez wysiłku, bólu, a co najważniejsze – bez wizyty u dentysty – rzekomo są w stanie rozprawić się z nawet najgrubszym kamieniem nazębnym.

W internecie znaleźć można wiele przepisów, które wykorzystują ogólnie dostępne produkty do przyrządzenia past, mikstur i roztworów mających szybko i tanio wybielić zęby i poprawić jakość naszego uśmiechu. Do najpopularniejszych z nich zalicza się mieszanina sody oczyszczonej oraz oleju kokosowego lub węgla aktywowanego i wody. Takimi pastami szczotkuje się zęby przez kilka dni, aż do uzyskania pożądanego efektu. Nie mniej znana metoda polega na płukaniu jamy ustnej roztworem octu jabłkowego.

Jak do tych metod odnoszą się specjaliści?

 
 -Często ostrzegam moich pacjentów, że zarówno domowe wybielanie zębów, jak i próby pozbycia się kamienia często przynoszą więcej szkody, niż pożytku – przekonuje Romana Markiewicz-Piotrowska, lekarz stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz. Jeśli chodzi o sodę oczyszczoną oraz węgiel aktywowany, substancje te posiadają właściwości ścierne, które uszkadzają szkliwo podczas szczotkowania. Ocet jabłkowy natomiast, chociaż nie posiada drobinek mogących w sposób mechaniczny zetrzeć szkliwo, wykazuje właściwości demineralizacyjne, co oznacza, że przyczynia się do kwasowej erozji szkliwa. Wskutek takiego działania warstwa ochronna zębów staje się słabsza, bardziej podatna na uszkodzenia oraz na występowanie próchnicy. Co więcej, wiele osób stosujących takie metody pozbywania się kamienia notuje zwiększoną wrażliwość zębów w kontakcie z gorącymi lub zimnymi napojami, a także słodyczami, czy niektórymi owocami. – dodaje stomatolog.

Wygląda na to, że nie warto eksperymentować ze zdrowiem. 

 
Problem kamienia nazębnego, choć wstydliwy i powodujący wiele dodatkowych kłopotów, takich jak np. nieświeży oddech, da się dość łatwo wyeliminować. Aby jednak pozbycie się tej przykrej dolegliwości było trwałe, a przede wszystkim bezpieczne, najlepiej jest udać się do najbliższej poradni stomatologicznej i zapytać o metodę usuwania kamienia, która najpełniej będzie odpowiadała naszym potrzebom. Warto przełamać opory, tym bardziej że zabiegi usuwania kamienia są bezbolesne, a efekt czystego, świeżego uśmiechu naprawdę wart jest swojej ceny.
 
Tok Tok PR  
 
 
 


 

Ogólnopolskie Targi NATURA ZDROWIE I URODA 

 

 

Przed nami TARGI NATURA ZDROWIE I URODA

Już 9-10 października 2021 w MCK Katowice 

 

Targi „NATURA 2021 - zdrowie i uroda” to  wydarzenie skierowane do ogromnej rzeszy społeczeństwa interesującej się zdrowym stylem życia.

W sercu Śląska, w nowoczesnym i prestiżowym obiekcie MCK przez dwa dni odbędą się spotkania tych, którym NATURA jest bliska sercu.

TEMATYKA TARGÓW:

 • żywność prosto z Natury, naturalne diety i suplementy
 • zielarstwo, ziołolecznictwo, terapie naturalne
 • naturalne kosmetyki, środki czystości, akcesoria do domu
 • terapie naturalne dla duszy i umysłu
 • zdrowa woda - nasze źródło życia
 • wszystko inne co kojarzy się ze zdrowym, ekologicznym stylem życia prosto z NATURY
 • wyroby handmade

Targi „NATURA 2021 zdrowie i uroda”, mają na celu pokazanie i promowanie wszelkich przejawów dbania o zdrowie własne i kondycję naszej planety, przy użyciu naturalnych metod, znanych od wieków lecz często już zapomnianych. 

Znajdzie się więc na targach miejsce dla wszystkich, którzy w szeroko pojętym znaczeniu holistycznie podchodzą do dbania o zdrowie własne i innych oraz dążą do przywrócenia równowagi ekologicznej i energetycznej na naszej Ziemi. 
Kilkadziesiąt stoisk targowych zaciekawi swoją ofertą odwiedzających, którzy będą mogli dowiedzieć się na temat wielu preparatów zdrowotnych i kosmetycznych, można też będzie dokonać zakupów w promocyjnych w cenach targowych. Będzie krystalicznie czysta i zdrowa woda, ajurwedyjska medycyna prosto z Indii, naturalne preparaty medyczne i suplementy, zioła, probiotyki najnowszej generacji, CBD, konopie, miody, oleje, olejki i zapachy, naturalne kosmetyki i wiele, wiele innych prozdrowotnych preparatów. 
Będzie też można kupić mnóstwo książek w „zdrowej księgarni” oraz sprawdzić stan swojego organizmu na wiele sposobów. Dodatkowo, a może nawet przede wszystkim podczas targów „NATURA 2021 zdrowie i uroda", będzie można pochłonąć olbrzymią dawkę wiedzy na temat własnego zdrowia jak i zdrowia naszej planety, uczestnicząc w wykładach i warsztatach, które przez całą sobotę i niedzielę, będą towarzyszyć targom. 
Każdy znajdzie coś dla siebie.
 
Poznaj szczegółowy program Targów:
 

https://czest.info/Ogolnopolskie-Targi-NATURA-ZDROWIE-URODA-2021

 
*****
 
KONKURS
WYGRAJ zaproszenie!
 
 Do 3 października 2021, wyślij e-mail  z hasłem: Targi NATURA ZDROWIE I URODA,  na adres: konkurs@czest.info i wygraj zaproszenie na Targi. 
Zwycięzców powiadomimy zwrotnie mail-em.
 
 
 

 

OKULARY DO KOMPUTERA

– ZABAWA, CZY JUŻ ZAWODOWSTWO?

Panuje powszechne przekonanie, że okulary z dobrym antyrefleksem są wystarczającym zabezpieczeniem podczas pracy przed monitorem komputera. 

Antyrefleks minimalizuje odbicia światła od powierzchni soczewek, więc bezwzględnie powinien znajdować się na okularach do tego przeznaczonych, ale tak naprawdę stanowi on tylko konieczne minimum.
 

Dzisiejsze czasy wymuszają jednak coraz dłuższy czas pracy z komputerem, niejednokrotnie przekraczający 6-8 godzin. Taki czas pracy to już zawodowstwo niezależnie czy się bawimy czy pracujemy. Zawodowiec nie stosuje zwykłych zabezpieczeń, tylko fachowe, profesjonalne okulary ochronne.

Zaopatrzenie okularów do komputera w specjalną powierzchnię filtrującą to zatem konieczność. 

Stosowanie okularów z powierzchnią filtrującą wspomaga nasze oczy również na co dzień, podczas pracy przy sztucznym oświetleniu oraz w trakcie prowadzenia samochodu. 

Powinniśmy zadbać także o dzieci, które bardzo dużo czasu spędzają z tabletami i telefonami.

SALONIE PROMED OPTYK w Częstochowie specjaliści doradzą i polecą szkła najbardziej odpowiednie dla dzieci, dorosłych, do pracy, nauki i zabawy.

 
Tu wykonasz specjalistyczne badania optometryczne i okulistyczne.
Wybierzesz odpowiednie oprawki lub soczewki.

 

Zapraszamy: 

Promed Optyk, Al. NMP 9, Częstochowa, tel.: 34 361 57 67

 

 

 

Żródło: PROMED OPTYK Częstochowa


Póki piękna pogoda - grilluj na świeżym powietrzu!

 

 

 

 Zapatrz się w niezbędny asortyment do grillowania: tacki, serwetki, eko sztućce i wykorzystuj czas na świeżym powietrzu ile się da. 

 

 

 

Po grillowaniu łatwo i szybko posprzątasz korzystając z gąbeczek, szczotek, płynów, worków, które także zakupisz w firmie GREEN PACK Szymanek Opakowania

 

 

Cały zakupiony asortyment wykorzystasz także podczas przyjęć w domach, w zbilżające się wielkimi krokami długie i chłodniejsze wieczory.

Zapraszamy

 

 • do siedziby - Wierzchowisko , ul Długa 14
 • do filii -  ul. Krakowska 2 
 • a także on-line: www.greenpack.pl

 

Udanego, pełnego ciepłego słońca, jesiennego tygodnia!!

 

 

Życzy https://czest.info/zdrowie

 

 


 

 

 

 Życie polskich rodzin w cieniu AZS  już niebawem może się zmienić

 

Atopowe zapalenie skóry dotyka całe rodziny. Cierpią dorośli, cierpią dzieci, a życie wszystkich członków rodziny podporządkowane jest chorobie. Ciągła frustracja i zmęczenie spowodowane nawracającymi zaostrzeniami, nieustającym świądem i brakiem snu powodują, że atmosfera w domu staje się napięta i często nie do wytrzymania. 

 

 

 

Choć fizycznie cierpią jedynie pacjenci, to w wyniku atopowego zapalenia skóry upośledzone zostaje funkcjonowanie całej rodziny. Zgodnie z przeprowadzonymi przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych i Fundację Alabaster, na początku września 2021 badaniami, nieskutecznie leczone AZS tworzy lub nasila istniejące zaburzenia w funkcjonowaniu rodziny, nierzadko uniemożliwia konstruktywne radzenie sobie z problemami życia codziennego, doprowadzając czasami do jej rozpadu. Ponad 65% pacjentów i opiekunów dzieci z AZS przyznało, że w ich domach AZS niejednokrotnie było przyczyną kłótni,na związki 4% respondentów, nadszarpnięte pod wpływem choroby, rozpadły się. Jedyną szansą na skuteczną pomoc jest dostęp do refundowanej terapii biologicznej. Ponad 88% ankietowanych zgodnie przyznało, że uzyskanie dostępu do refundowanych i skutecznych terapii biologicznych zmieniłoby ich życie i poprawiłoby relacje w rodzinie. Od 1 listopada będą mieli na to szansę.

Na kolejnej liście leków refundowanych pojawi się lek biologiczny, na który tak długo czekaliśmy. Decyzje już zostały podjęte. Taką informację otrzymaliśmy wczoraj z Ministerstwa Zdrowia od Ministra Macieja Miłkowskiego, za co z całego serca dziękujemy. To najlepszy prezent, jaki pacjenci mogli otrzymać z okazji Światowego Dnia AZS – z radością mówi Hubert Godziątkowski Prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.

 

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła i nawrotowa dermatoza o charakterze ogólnoustrojowym
i podłożu genetycznym, na którą w Polsce cierpi ok. 700 000 osób a 6,5% z nich ma postać ciężką. Mimo że zmiany widoczne są głównie na skórze, w postaci okrutnie swędzących i zarazem bolesnych wyprysków, sączących się pęcherzyków czy nadkażonych ran, to choruje całe ciało pacjenta. Choroba dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych, a jej skutki odczuwane są przez całe rodziny.

 

– AZS jest bardzo wymagające i ma ogromny wpływ nie tylko na życie chorego, ale również jego bliskich czy opiekunów. Nieustanne smarowanie ciała, pranie, specjalna dieta, częste wizyty lekarskie, świąd, brak snu, problemy ze znalezieniem pracy, potrzeba dostosowania życia zawodowego do choroby dziecka lub swojej (ponad 60% respondentów z powodu AZS musiało dostosować swoje życie zawodowe do choroby swojej lub choroby dziecka/bliskiego), wysokie koszty leczenia, a w przypadku dzieci zaburzenia w kontaktach z rówieśnikami, absencja w szkole, problemy z nauką to główne problemy jakich doświadcza osoba z AZS i jej najbliżsi – podkreśla Monika Wyrzykowska Prezes Fundacji Alabaster.

Ci chorzy nie mogą normalnie funkcjonować, rezygnują z pracy, nie wychodzą z domu, bo się wstydzą. Wielu z nich ma depresję, myśli samobójcze. Są stygmatyzowani, gdyż choroba ta jest uważana za zakaźną, choć AZS nie można się zarazić – dodaje Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych. Są dni, że pacjenci nie są w stanie ruszyć się rano z łóżka, zmusić do jakiejkolwiek czynności.

 Jak wynika z przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych i Fundację Alabaster badań, prawie 83% badanych uważa, że AZS wpływa na ich życie rodzinne. Prawie 90% dorosłych pacjentów deklaruje, że w fazie zaostrzenia nie jest w stanie wykonywać podstawowych czynności domowych takich jak sprzątanie, gotowanie, prasowanie itd., a 13 % nie jest w stanie zająć się swoimi pociechami.

 AZS wpływa na każdą dziedzinę życia pacjenta i jego bliskich – na jego funkcjonowanie w rodzinie, na kontakty towarzyskie, relacje intymne, na pracę. Prawie 38% ankietowanych biorących udział w naszym badaniu potwierdziło, że życie wszystkich członków ich rodziny podporządkowane jest AZS, a 65% wskazało, że AZS, a raczej wszystko co tej chorobie towarzyszy, czyli niewyspanie, stres, brak czasu, frustracja i poczucie wyczerpania i niezrozumienia, wreszcie samotność, jest przyczyną rodzinnych kłótni – zaznacza Godziątkowski

Kłótnie, napięcie, ciągłe pretensje, bo jestem akurat posmarowana i nie mogę czegoś w danej chwili zrobić w domu. Nie mogę prać, prasować, zmywać, uszykować obiadu rodzinie. Przy zaostrzeniu, czyli bardzo często, mąż nie może mnie przytulać i dotykać, bo jestem posmarowana maściami :( - czytamy w jednej z udzielonych przez ankietowanych odpowiedzi.

 

Wiele związków nie wytrzymuje próby, na którą wystawia ich los.

 

 „Ciągłe awantury, stres, frustracja i niewyspanie strasznie niszczą nasz związek. W sumie to nawet zniszczyły, ale jeszcze jesteśmy ze sobą. Jednak to zupełnie nie jest to, co przed narodzinami synka. Pojawienie się dziecka i tak znacząco wpływa na małżeństwo, a dziecka z chorobą potrafi je zniszczyć. Nam się chyba nie udało wytrzymać…”

„AZS niszczy mój związek, chociaż mam bardzo dobrego i cierpliwego męża, który mnie kocha. Jestem natomiast zła, że nie mogę mu dać tego samego i obwiniam się za moją chorobę”.

„Ojciec dziecka po 20 latach małżeństwa i 3 latach choroby córki zostawił rodzinę”.

 

 

„Opieka nad synem czasem pochłania tyle czasu i energii, że nie mam już sił dla pozostałych dzieci i męża. Podczas nasilenia objawów u syna czuję się przemęczona. Wtedy nietrudno
o wybuchy złości i konflikty z dziećmi i z mężem” – czytamy.
 

 

Cierpią wszyscy - chorzy, ich rodziny, opiekunowie

 

– Gdy w domu pojawia się AZS, funkcjonowanie rodziny ulega zmianie na wielu płaszczyznach, w tym więzi i postaw emocjonalnych. Rodzice, starając się pomóc choremu dziecku, koncentrują na nim całą swoją uwagę, czasem kosztem pozostałych członków rodziny. Dzieci zdrowe boleśnie odczuwają taką sytuację, czując się skrzywdzone i traktowane niesprawiedliwie, a nawet odrzucone – zwraca uwagę Monika Wyrzykowska – Jeśli drugie dziecko czuje się odrzucone, jeśli dom pełen jest napięć i konfliktów, to pojawiają się również nieprawidłowe relacje dzieci z rodzicami, a to może skutkować zaburzeniami zachowań, odżywiania, rozwoju emocjonalnego albo reakcjami psychosomatycznymi zarówno u dzieci chorych, jak i zdrowych. Co więcej, te zaburzenia mogą się utrwalić i pozostać z dzieckiem na całe życie.
W dorosłym życiu, w sytuacjach trudnych, pełnych napięcia czy stresu, mogą się pojawić takie same reakcje, jak w dzieciństwie, np. bóle brzucha, bóle głowy, trudności z oddychaniem, zaburzenia odżywiania. To właśnie w dzieciństwie budujemy swój obraz i postawę wobec samego siebie. To, jaki on jest, ma wpływ na przyszłe działania człowieka i na jego relacje społeczne – dodaje.

 

 

Aż 55% opiekunów dzieci z AZS deklaruje, że przez chorobę swojego dziecka żyją w poczuciu winy
i czują, że życie ucieka im przez palce. Spośród wszystkich bezdzietnych dorosłych z AZS, aż 55% wyjawiło, że nie zdecydowało się na posiadanie dziecka w obawie przed „przekazaniem choroby” potomstwu 24% opiekunów dzieci z AZS, ze względu na koszty leczenia i sytuację ekonomiczną rodziny, nie zdecydowało się na kolejne dziecko.

 

 

„Jako młoda osoba w ogóle nie sądziłam, że się z kimś zwiążę. Teraz jestem w związku małżeńskim. Choć bardzo chciałabym mieć dziecko, świadomie zrezygnowałam z macierzyństwa w obawie,
że przekażę dziecku AZS i będzie musiało mierzyć się z tym całe życie, tak jak ja. Chyba nie umiałabym się pogodzić z tym, że moje geny są tego przyczyną” – odpowiedziała jedna z respondentek.

 

 – Znając realia życia z AZS, młodzi ludzie mają o wiele mniejszą chęć do zakładania rodziny i posiadania dzieci. Niektórzy żyją nadzieją, że ich dziecko będzie zdrowe i decydują się podjąć ryzyko. Dużo zależy od stopnia nasilenia choroby. Jeśli osoba cierpi na ciężką postać AZS, bycie w dobrej relacji partnerskiej, a tym bardziej pełna opieka nad dziećmi, jest niezwykle trudna – zaznacza Wyrzykowska.

Jak zatem pomóc pacjentom z atopowym zapaleniem skóry i ich rodzinom/opiekunom?

– To, czego potrzebują pacjenci to przede wszystkim dostęp do skutecznej terapii i wsparcie psychologiczne. O ile chorzy na łagodniejsze postacie AZS mogą być leczeni aktualnie dostępnymi terapiami i takie leczenie jest w miarę skuteczne, to pacjenci z ciężką postacią AZS na takie leczenie nie odpowiadają. Dla nich jedyną szansą jest leczenie biologiczne – zwraca uwagę Godziątkowski.

– Zaś rodzinom chorych, szczególnie rodzicom dzieci chorych na AZS potrzebne jest wsparcie emocjonalne, ale też wiedza odnośnie tego, jak radzić sobie z chorobą dziecka czy bliskiej osoby. To jako organizacja staramy się w miarę naszych możliwości zapewnić. Kluczem do poprawy sytuacji jest jednak skuteczna terapia. Aż 88% ankietowanych zgodnie przyznało, że uzyskanie dostępu do refundowanych i skutecznych terapii biologicznych zmieniłoby ich życie i poprawiłoby relacje w rodzinie.  Dzięki decyzji Ministra Macieja Miłkowskiego marzenia wielu polskich rodzin z AZS wreszcie będą mogły się spełnić – dodaje.

***

 

Światowy Dzień AZS to międzynarodowe święto osób z Atopowym Zapaleniem Skóry oraz całej społeczności działającej na rzecz walki z tą chorobą. Obchodzony jest 14 września każdego roku
w kilkudziesięciu państwach na całym świecie, także w Polsce.

Badanie nt. wpływu AZS na życie rodzinne i relacje przeprowadzone online w dniach 27.08.2021 - 07.09.2021 na grupie 267 respondentów, pacjentów i rodziców dzieci z AZS

 

 


 

 

 

Dbaj o zdrowie. Czytaj książki, które Ci w tym pomogą.

 

Polecamy!

 

Pokonać chorobę - David Fajgenbaum

 
Bestseller
 
 PRZEJMUJĄCE WSPOMNIENIA MŁODEGO LEKARZA, U KTÓREGO WYKRYTO RZADKĄ ŚMIERTELNĄ CHOROBĘ
 
W AKCIE DESPERACJI SAM ZAJĄŁ SIĘ BADANIAMI NAD SKUTECZNYM LEKIEM. I WYGRAŁ.
 
 David Fajgenbaum jest lekarzem.
 Na studiach odnosił sukcesy sportowe. 
Przezywano go Bestią ze względu na jego wytrzymałość psychiczną i fizyczną. Pewnego dnia zaczął odczuwać ogromne, niewytłumaczalne zmęczenie. 
W ciągu kilku tygodni jego narządy wewnętrzne przestały działać. Nikt nie potrafił postawić diagnozy. 
David jakimś cudem przeżył, jego choroba jednak nie zniknęła.
 
 - Niezwykle poruszające i bardzo osobiste wspomnienia gorączkowego pędu lekarza, aby znaleźć lekarstwo na chorobę, która go dotyka. – KIRKUS REVIEWS 
 
„ - Jestem pacjentem ze śmiertelną chorobą, która zabiła mnie prawie pięć razy. Jestem też lekarzem, który wygrał nieubłaganą walkę z czasem stawiając sobie diagnozę i wynajdując skuteczny lek” – David Fajgenbaum „
 
 

 

5 typów osobowości, które mogą zniszczyć ci życie - Bill Eddy

 
 
 Jak radzić sobie z ludźmi wysoko konfliktowymi

Na zaburzenia psychiczne opisane w tej książce cierpi co dziesiąta osoba.

Może to być twój szef, kolega z pracy, członek rodziny. Jeśli do tego ma tendencję do wysoko konfliktowych zachowań – UWAŻAJ!

 Niektórzy problematyczni ludzie nie są jedynie trudni w obejściu – są wręcz niebezpieczni.

Znasz kogoś, kto ma ekstremalne wahania nastrojów? Kogoś, kto we wszystkim węszy spisek lub kto ciągle skłóca ludzi?

 Kogoś, kto wini innych za swoje problemy?

Gdy wysoko konfliktowa osoba cierpi na jedno z pięciu zaburzeń osobowości – typ borderline, narcystyczny, paranoidalny, antyspołeczny lub histrioniczny – potrafi dawać się ponieść silnym emocjom lub wybuchać gniewem i być agresywna. 

A gdy już znajdziesz się na jej celowniku, zerwanie relacji może być bardzo trudne.

Istnieją jednak sposoby, by się przed tym uchronić. Wykorzystując metody rozwiązywania konfliktów oparte na empatii, Bill Eddy – prawnik i terapeuta z ogromnym doświadczeniem w prowadzeniu mediacji – nauczy cię, jak:

 • zauważyć charakterystyczne oznaki pięciu wysoko konfliktowych osobowości, zarówno u innych, jak i u siebie;
 • radzić sobie w relacjach z wysoko konfliktowymi osobami w pracy i w życiu prywatnym;
 • bezpiecznie unikać groźnych i stresujących interakcji z wysoko konfliktowymi osobami lub kończyć z nimi relacje.

Bill Eddy – prawnik i wybitny specjalista z dziedziny psychologii i mediacji. Autor poradników psychologicznych i bloga „Psychology Today”, odwiedzanego przez ponad 3,5 miliona użytkowników rocznie. Na przykładach doradza, jak zidentyfikować toksycznych ludzi i radzić sobie z wysoko konfliktowymi osobowościami. Doświadczenie wyniesione z sali sądowej przekłada na codzienne życie, w prosty sposób tłumacząc złożone mechanizmy psychologiczne

 

 

 

 

 

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta