Firma 'Green Pack' istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku,specjalizuje się w produkcji toreb papierowych,dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku.Opierając się na doświadczeniu rynkowym,firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 
Promed. Czas na wzrok 40+
 
Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

 

Podróże

Ferie czas start!

Nie zapomnij o środowisku podczas zimowego szaleństwa

 

W drugiej połowie stycznia polscy uczniowie rozpoczynają ferie zimowe. Przerwa w nauce to czas, kiedy wielu z nich uda się na międzysemestralny odpoczynek. Część wybierze się w góry, niektórzy zobaczą jak zimą wygląda Bałtyk, a jeszcze inni zostaną w domach, korzystając z uroków zimy na okolicznych pagórkach. Jednak bez względu na miejsce, podczas każdej aktywności należy pamiętać o środowisku naturalnym.

 

Jako pierwsi, 17 stycznia, ferie w 2022 r. rozpoczynają uczniowie z pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Tydzień później z kolejnych dwóch – podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. W ostatni dzień stycznia przerwę w nauce zaczną dzieci i młodzież z województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Od 14 lutego wolne będą mieli natomiast uczniowie z Lubelszczyzny, Łódzkiego, Podkarpacia, Pomorza i Śląska. Okres ferii w Polsce będzie trwać łącznie półtora miesiąca i w tym czasie popularne, turystyczne miejsca będą zmagały się z większą liczbą odwiedzających. Tym bardziej istotne jest przestrzeganie zasad pozwalających na ograniczenie zniszczeń środowiska naturalnego.

 

Podczas urlopu należy pamiętać, jak zachowywać się na łonie natury. Na stokach, górskich szlakach, oraz w najbliższej okolicy nie pozostawiać odpadów, które po ustąpieniu zimy nie znikną wraz ze śniegiem, a będą rozkładać się przez dziesiątki lub setki lat i zagrażać przyrodzie. Spacerując na łonie natury warto również zaopatrzyć się w ochronne rękawiczki i worki. Pozbieranie śmieci pozostawionych przez innych ludzi pomoże ochronić nie tylko zwierzęta, ale także cały ekosystem – mówi Felice Scoccimarro, prezes spółki Amest Otwock, twórca Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Chrońmy ekosystem

W czasie odpoczynku na świeżym powietrzu należy zabierać ze sobą wszelkie odpady, które wytworzyliśmy – butelkę po wodzie, papierek po batonie energetycznym czy opakowanie po konserwie. Tego rodzaju śmieci, pozostawione wśród przyrody, mogą być niebezpieczne o każdej porze roku. Butelka jest śmiertelnym niebezpieczeństwem dla małych zwierząt, nie tylko owadów. Z kolei pozostawione przez turystów dzikie śmietnisko może zagrażać większym ssakom. Zdarzają się przypadki odnajdywania odpadów w porożach np. danieli. Taki los spotkał przedstawiciela tego gatunku w 2012 roku w nadleśnictwie Nidzica.

Na szlaku turystycznym warto także pamiętać o zachowywaniu względnej ciszy i nieschodzeniu z wyznaczonej trasy. Nieodpowiedzialne zachowanie może doprowadzić do spotkania budzących się ze snu zimowego zwierząt. Wygłodniałe ssaki, poszukujące pożywienia, mogą być bardzo niebezpieczne, a żyjące w polskich górach niedźwiedzie kończą okres gawrowania już w lutym.

W parku, w lesie i… w domu

Zimowe spacery wśród przyrody mogą być tak samo przyjemne jak podczas ciepłych, letnich dni. Oczywiście przed wybraniem tego rodzaju aktywnego wypoczynku, należy zadbać o właściwy ubiór, dostosowany do panujących warunków pogodowych. Jednak obserwacja przyrody, w nieco innej niż dobrze znanej scenerii, to doskonały moment, by lepiej poznać otaczający nas świat.

Dobrym pomysłem podczas zimowego spaceru jest zabranie ze sobą ziaren. W parkach, przy stawach, możemy spotkać duże ptaki, takie jak kaczki krzyżówki czy łabędzie. Wskazane jest dokarmianie naszych podniebnych przyjaciół nasionami zbóż, np. kukurydzy, a także gotowanymi warzywami, bez dodatku soli, gdyż jest ona dla nich szkodliwa. Dlatego też nie należy dawać ptakom do zjedzenia chleba, co niestety wciąż jest powszechną praktyką – mówi Felice Scoccimarro.

Ptakom można również pomóc przetrwać zimę tworząc własny karmnik i ustawiając go np. na balkonie bądź w ogrodzie. Najlepiej jednak, by nie znajdował się on w bezpośrednim sąsiedztwie okien. W ten sposób ptaki – sikorki, kosy czy gile – nie będą płoszone. Dodatkowo, do budowy tego rodzaju instalacji można wykorzystać materiały, które mogłyby trafić do śmietnika, np. plastikową butelkę i nieużywaną podstawkę doniczki. Tak powstały karmnik warto napełnić drobnymi ziarnami zbóż i orzechami oraz powiesić słoninę lub specjalne pyzy dla ptaków (gotowe mieszanki w formie kul).

 Amest 


LATO FIRST CALL - teraz najlepsze oferty!

 

 LATO 2022 przed nami! 

Nie zwlekaj, rezerwuj najlepsze oferty!

Sprawdź ofertę LATO 2022 w Gandalfie i odpoczywaj jak lubisz najbardziej.

Zyskaj największe korzyści przy wczesnej rezerwacjiliczne rabaty, gwarancję niezmienności ceny, parking gratis, niską zaliczkę.

 
Gandalf poleca także:

bilety lotnicze, bilety promowe, wczasy, wycieczki, obozy, kolonie

 
 
 
 
 
 
 
Biuro Podróży GANDALF zaprasza:
Częstochowa,  Al. NMP 23, tel.: 664 139 387
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bon turystyczny wydłużono o pół roku  

 

Bon turystyczny został wprowadzony w 2020 roku. Pierwotnie płatności bonem mogły być realizowane do końca marca 2022 roku, jednak zgodnie z nowelizacją przepisów wydłużono jego ważność o pół roku, tym samym bonem turystycznym będzie można płacić do końca września.

 

 

W województwie śląskim przyznano 485 tysięcy bonów, z czego rodzice aktywowali już 78 proc., czyli 379 tys. bonów. - Aktywne bony to takie, które rodzic bądź opiekun pobrał (czyli aktywował) na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, ale nie jest to równoznaczne, że od razu musiał nimi zapłacił za usługę hotelową czy imprezę turystyczną. Bonami można płacić wielokrotnie, do wysokości przyznanego bonu – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W Śląskim ponad 46 proc. bonów, 226 tys., zostało już całkowicie wykorzystanych. Wciąż  blisko 22 proc., czyli ponad 106 tysięcy bonów, nie zostało aktywowanych. Kwota nieaktywnych bonów to blisko 74 mln zł.

Dzięki wydłużeniu terminu ważności bonu rodzice będą mieli więcej czasu na jego wykorzystanie. Mogą nim opłacić nie tylko zimowisko, ale też pobyt w hotelu czy imprezę turystyczną dla dziecka w późniejszym okresie, np. podczas majówki, czy wakacji, w tym wyjazd swojej pociechy na kolonię bądź obóz. Bonem turystycznym będzie można płacić do 30 września 2022 r.  – mówi rzeczniczka.

Bon turystyczny jest przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł. Bon  nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Realizacja świadczenia odbywa się z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzic lub opiekun dziecka do 18. roku życia może aktywować bon. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Po aktywacji uprawniony otrzymuje specjalny kod, który należy podać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność jest potwierdzana jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS.

Liczba bonów przyznanych w kraju to 4 318 650, w woj. śląskim 485 924. W całej Polsce rodzice aktywowali już 3 138 901 bonów, a w Śląskim - 379 057, czyli 78 proc. Kwota zrealizowanych płatności bonami w kraju – 1 933 468 316,16 zł, w woj. śląskim – 243 802 437,11 zł.

W 100 proc. wykorzystanych bonów w całym kraju jest 1 710 468, natomiast w woj. śląskim rodzice całkowicie wykorzystali 226 814 bonów.

Liczba podmiotów turystycznych w całym kraju to blisko 30 tys., w których można płacić bonami turystycznymi. W woj. śląskim takich firm i organizacji jest 1897. Najwięcej zgłoszonych podmiotów turystycznych jest w woj. pomorskim, bo blisko 6 tys. i w woj. małopolskim – ponad 5,2 tys.

Przypominamy, zgodnie z nowelizacją bon turystyczny jest ważny do 30 września 2022 roku. Po tym czasie niewykorzystane środki z bonu przepadają.

 


 

Udanych podróży w Nowym Roku życzy Biuro Podróży GANDALF

 

Dziś  jest idealny dzień, aby zadbać o spełnianie swoich podróżniczych marzeń.

W Sylwestra zaplanuj Nowy Rok i swoje upragnione podróże. 

Realizuj swoje marzenia. Zadbaj, by się spełniły!

Na nowe  podróże w Nowym Roku  zaprasza Gandalf: https://www.gandalf.pl

 
W Gandalfie znajdziesz ofertę "Last Minute", "First Call" oraz zaplanujesz wszelkie wyjazdy w 2022 roku.
 

Biuro Podróży #Gandalf poleca:

 • #LATO 2022 - z pakietem gwarancji i licznymi rabatami
 • niskie zaliczki
 • gwarancje cen
 • wiele propozycji Last Minute i First Call
 • wczasy, wycieczki, obozy, zimowiska
 • bilety promowe, lotnicze, autokarowe

GANDALF zaprasza: Częstochowa Al. NMP 23, tel.: 664 139 387


 

Sylwester 2019 vs 2021.

Jak podróżowaliśmy przed pandemią

i co nas czeka w tym roku?

 

W grudniu 2019 roku świat z niepokojem patrzył, na rozwijającą się w Chinach pandemię. 

Jednak Polakom nie przeszkodziło to wtedy w planowaniu i realizowaniu sylwestrowych wyjazdów, w przeciwieństwie do sytuacji, która miała miejsce rok później. Mimo że pandemia trwa, to w tym roku wracamy do noworocznego podróżowania. 

Zmieniły się jednak preferencje turystów.

 

 

Eksperci rankomat.pl sprawdzili, dokąd Polacy podróżowali na przełomie 2019 i 2020 roku, także dokąd i na jakich zasadach pojadą w tegorocznym okresie sylwestrowo-noworocznym. Raport przygotowali na podstawie deklaracji klientów pochodzących z kalkulatora ubezpieczenia turystycznego porównywarki. 

Sylwester na stoku i w ciepłych krajach

Polscy turyści najchętniej spędzali okres świąteczno-noworoczny na stoku. Do najchętniej wybieranych kierunków w 2019 roku należały narciarskie kraje: Włochy (11,75%), Austria (8,72%), Czechy (7,29%) oraz Słowacja (5,36%). Na 4. miejscu znalazła się Tajlandia z 7% wskazań. Wśród chętnie wybieranych państw na dalszych miejscach nie zabrakło USA, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Egiptu.

W 2021 roku Włochy nadal wiodą prym w sylwestrowych wyjazdach – 16,42% klientów rankomat.pl w grudniu zadeklarowało wyjazd w tym kierunku. Może to być związane z tym, że Włochy jako jeden z nielicznych narciarskich krajów wpuszcza zaszczepionych i niezaszczepionych (choć wymagany jest negatywny wynik testu). Zmiany zaszły jednak na kolejnych pozycjach: Austrię i Czechy zastąpiły Ukraina (7,91%, tam polisa jest obowiązkowa przy wjeździe) oraz Stany Zjednoczone (7,21%). Na kolejnych miejscach znalazły się Hiszpania, Wielka Brytania, Niemcy, Tajlandia, Austria, Francja i Egipt.

Aktywny Nowy Rok – narty i…. nurkowanie

 

32,3% wszystkich wyjeżdżających deklarowało w 2019 roku, że podróż połączy z jazdą na nartach lub snowboardzie. Warto też odnotować, że niespełna 3% klientów rankomat.pl w okresie sylwestrowo-noworocznym zaplanowało wakacje z nurkowaniem.

W 2021 roku wyjazdy narciarskie zadeklarowało tylko 20,6% turystów. Nurkować planuje 2,2% klientów rankomat.pl. Mniejsza liczba zainteresowanych szusowaniem może wiązać się z tym, że niektórzy narciarze czekają z rezerwacją wyjazdu na zmiany w obostrzeniach.

Sylwester 2021 z obostrzeniami

Eksperci rankomat.pl sprawdzili, które z top 10 najpopularniejszych państw daje możliwość wjazdu turystom. Okazuje się, że wszystkie, ale oczywiście pod pewnym warunkami.

Włochy – wjazd możliwy dla wszystkich, pod warunkiem posiadania negatywnego wyniku testu, na terenie całego kraju obowiązuje paszport covidowy (między innymi w restauracjach, hotelach, transporcie publicznym, podczas wydarzeń społecznych, sportowych czy kulturalnych).

Austria – obowiązuje reguła 2G – wjazd możliwy tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Na terenie kraju lockdown dla niezaszczepionych. Lokale otwarte są do 23.00, za wyjątkiem sylwestra.

Czechy – przy wjeździe obowiązuje paszport covidowy.

Tajlandia – dla zaszczepionych turystów z Polski obowiązują zasada „test and go”, można wjechać do kraju, na miejscu wykonywany jest test, jeśli jego wynik jest negatywny można swobodnie podróżować po Tajlandii.

Słowacja – wjazd możliwy tylko dla zaszczepionych.

USA – wjechać mogą tylko osoby zaszczepione z negatywnym wynikiem testu PCR

Hiszpania – wjazd możliwy dla zaszczepionych, ozdrowieńców oraz posiadających negatywny wynik testu.

Niemcy – przekroczenie granicy możliwe tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców.

Wielka Brytania – zaszczepienie muszą wykonać test przed podróżą, w trakcie pobytu, a do czasu wyniku poddać się samoizolacji.

Egipt - podróżować mogą zaszczepieni na podstawie zaświadczenia oraz niezaszczepieni posiadający negatywny wynik testu.

Wszystko drożeje, a wyjazdy sylwestrowe?

Inflacja sprawia, że tegoroczne święta będą najdroższe od wielu lat. Noclegi w hotelach oraz loty na razie utrzymują się jednak na podobnym co w poprzednich latach poziomie. Eksperci rankomat.pl sprawdzili się, z jakimi kosztami trzeba się liczyć, decydując się na sylwestra na stoku lub w stolicy jednego z krajów z top 5 naszego raportu.

Poniższe dane dotyczą wyjazdów w okresie 29 grudnia 2021-2 stycznia 2022 dla dwóch dorosłych osób, aktualne na 21 grudnia 2021:

Najtańsze noclegi, za booking.com:

 • Włochy - od 745 zł (narty, Bergamo) / od 1068 zł (Rzym)
 • Austria – od 997 zł (Wiedeń), od 1867 zł (narty, Kaprun)
 • Czechy – od 607 zł (Praga), od 1464 zł (narty, Szpindlerowy Młyn)
 • Tajlandia – od 8 000 zł (wycieczka w terminie 30.12 - 14.01.2022 z biura podróży Rainbow, w cenie dojazd oraz wyżywienie)
 • Słowacja – od 711 zł (Bratysława), od 886 zł (narty, Tatrzańska Łomnica)

Najtańsze loty, za Google Loty:

· Warszawa - Rzym, od 667 zł.

· Warszawa - Bergamo, od 695 zł.

· Warszawa - Praga, od 699 zł.

· Warszawa - Wiedeń, od 633 zł.

· Warszawa - Salzburg, od 1052 zł.

· Warszawa - Bratysława, od 385 zł.

Ubezpieczenia na sylwestra od 3 zł dziennie

Planując sylwestra za granicą, nie można zapomnieć o ubezpieczeniu. W dobie pandemii COVID-19 polisa turystyczna powinna zapewniać pokrycie: 

 • hospitalizacji i leczenia w razie zachorowania na COVID-19, 
 • wykonania testu na obecność SARS-CoV-2, 
 • przedłużonego pobytu opiekuna z powodu zachorowania dziecka, 
 • zakwaterowania i wyżywienia w razie przedłużenia pobytu z powodu pozytywnego wyniku testu, 
 • zakwaterowania i wyżywienia w razie przedłużenia pobytu z powodu kwarantanny, 
 • kosztów powrotu do kraju po przedłużeniu pobytu z powodu kwarantanny. 

Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje wsparcie w razie zachorowania czy nieszczęśliwego wypadku za granicą. Aktualnie zdecydowana większość towarzystw pokrywa koszty leczenia w razie zachorowania na Covid-19. Niektórzy ubezpieczyciele objęli też ochroną koszty przedłużonego pobytu w razie kwarantanny lub izolacji.

Mówimy tu o kosztach wyżywienia, zakwaterowania oraz późniejszego powrotu do Polski, o ile dane państwo nie gwarantuje pokrycia tych opłat. Bardzo często polisa obejmuje również koszty wykonania testu (z wynikiem pozytywnym lub zleconego przez lekarza). Na rankomat.pl można w szybki i łatwy sposób sprawdzić i porównać zakres ryzyk związanych z Covid-19 – mówi Robert Pelczar, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych, rankomat.pl.

Większość ubezpieczycieli oferuje część lub całość takiej ochrony w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia. Od 1 stycznia 2022 roku we Włoszech wszyscy narciarze muszą mieć polisę z obowiązkowym OC. Narciarze powinni posiadać dodatkowo ubezpieczenie zapewniające pokrycie kosztów ratownictwa, NNW oraz ochronę bagażu i sprzętu sportowego.

Najtańszą polisę na narty można mieć już od niespełna 4 zł za dzień ochrony. Narciarze wybierający się do Włoch ubezpieczenie z odpowiednim zakresem znajdą od około 8 zł dziennie. Turystom, nieplanującym sylwestra na stoku wystarczy standardowa polisa za 3,74 zł za dzień. 
 


Kurs angielskiego? Sprawdź jak wybrać ten najskuteczniejszy!

 

 

Nowy semestr, nowy rok, poniedziałek lub po prostu od czasu do czasu - wszystkie te daty są dobre na nowe wyzwania

Szczególnie jeśli marzysz o kursie języka angielskiego. 
Pytanie tylko, jak znaleźć odpowiednią szkołę, która spełni Twoje oczekiwania. 
 

 

 

Oto kilka wskazówek dla Ciebie: https://czest.info/kurs-angielskiego-jak-wybrac-najlepszy

 

 


 

 

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta