Firma 'Green Pack' istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku,specjalizuje się w produkcji toreb papierowych,dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku.Opierając się na doświadczeniu rynkowym,firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 
Promed. Czas na wzrok 40+
 
Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Podróże

 

Popularne kierunki wakacyjnych wyjazdów

– ile zapłacimy za ubezpieczenie?

 

Dzięki możliwości swobodniejszego niż w poprzednim roku podróżowania za granicę, wielu Polaków zdecydowało się właśnie w ten sposób spędzić wakacje. Na podstawie analizy dotychczas zakupionych ubezpieczeń turystycznych, eksperci CUK Ubezpieczenia wskazują Turcję, Grecję i Egipt jako główne kierunki wakacyjnych wyjazdów.

 

Aby nic nie zakłóciło relaksu, a urlop przebiegał bezstresowo, warto pomyśleć o zakupie polisy turystycznej. Odpowiednio dobrane ubezpieczenia zapewni ochronę w nieprzewidzianych sytuacjach i pokryje koszty leczenia i assistance o wartości nawet 1,2 mln. złotych.

Co dokładnie daje ubezpieczenie?

Posiadając odpowiednie ubezpieczenie możemy złagodzić skutki nieprzewidzianych zdarzeń, które mimo najwyższej ostrożności mogą nam się przytrafić: bardzo częste w nadmorskich krajach nadepnięcie na jeżowca, zwichnięcia i złamania, urazy głowy, zaostrzenie choroby przewlekłej itd. Dobrze skonstruowana polisa zapewnia wypłatę środków nie tylko z tytułu uszczerbku na zdrowiu, ale również pokrycia kosztów leczenia:

 • koszty hospitalizacji i leczenia ambulatoryjnego, w tym zabiegów i przeprowadzanych operacji ze wskazań nagłych i pilnych;
 • koszty wizyt lekarskich;
 • koszty badań laboratoryjnych.

„Zdarzają się przypadki, że koszty leczenia pokryte przez towarzystwo ubezpieczeniowe osiągają kwoty nawet kilkuset tysięcy złotych. Taka sytuacja miała miejsce na Majorce, kiedy podróżujący wymagał interwencji chirurgicznej – pokryte przez towarzystwo ubezpieczeniowe koszty leczenia opiewały na 680 tys. zł” – komentuje Andrzej Dąbrowski, Doradca Klienta CUK Ubezpieczenia.

Kosztowne mogą być nie tylko interwencje chirurgiczne ale i sam pobyt w placówce medycznej. Za spędzenie jednej doby w szpitalu w Grecji zapłacimy ok. 1400 zł – to więcej niż za dobę w luksusowym hotelu. Trochę mniej, bo ponad 600 zł przyjdzie nam zapłacić za dobę w chorwackim szpitalu. A przecież nie musi dojść do wypadku, żebyśmy trafili do szpitala – udar słoneczny czy zatrucie pokarmowe i odwodnienie również mogą skończyć się hospitalizacją.

Właśnie dlatego tak ważne jest posiadania odpowiedniej polisy. W razie konieczności skorzystania z pomocy medycznej klient nie musi się martwić o jej koszty. Bardzo istotny jest dobór odpowiednich sum ubezpieczenia do destynacji. Dla kierunków takich, jak Grecja czy Turcja minimalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia powinna wynosić 30 tys. euro, a na wyjazd do Egiptu 60 tys. euro. Dodatkowo osoby pozostające pod stałą opieką lekarza powinny wykupić rozszerzenie o choroby przewlekłe” – dodaje Andrzej Dąbrowski Doradca Klienta CUK Ubezpieczenia

Nie zapominajmy, że mimo spokojniejszej sytuacji związanej z pandemią nadal może dojść do zakażenia COVID-19. Wybierzmy ofertę, która gwarantuje świadczenie z tytułu zachorowania – takie rozszerzenie posiada Generali.

Ile zapłacimy za ubezpieczenie?

Eksperci CUK Ubezpieczenia sprawdzili koszty kompleksowej ochrony na tygodniowy wyjazd do trzech popularnych krajów – Turcja (część Azjatycka), Egipt i Grecja, dla małżeństwa w wieku powyżej 26 lat. Zakres ochrony prócz podstawowych elementów, jak: NNW i świadczenie z tytułu uszczerbku na zdrowiu, pokrycie kosztów leczenia i assistance obejmuje także OC w życiu prywatnym oraz kradzież mienia w trakcie wyjazdu.

Para zapłaci najmniej za ubezpieczenie wyjazdu do Grecji – kompleksowa ochrona dla dwóch osób, to koszt zaledwie 102 zł. Trochę więcej kosztuje ubezpieczenie wczasów w Egipcie – 169 zł. Z kolei najwięcej, ale wciąż nie tyle ile mogą wynieść koszty leczenia para zapłaci za ubezpieczenie na wakacje w Turcji -173 zł.

Jeśli porównamy koszty tygodniowej ochrony z kwotą możliwego odszkodowania, kosztami leczenia i pomocą assistance, to cena zakupu polisy jest kroplą w morzu. Udając się na urlop pamiętajmy jednak o tym, że nawet najlepsza ochrona ubezpieczeniowa nie zastąpi zdrowego rozsądku.

Przed podjęciem decyzji o zakupie ubezpieczenia warto przeanalizować wszystkie dostępne na rynku opcje. Pomocna będzie porównywarka CUK Ubezpieczenia dzięki, której w chwilę sprawdzimy i porównamy oferty kluczowych towarzystw i sfinalizujemy zakup – możemy to zrobić z dowolnego urządzenia mobilnego z dostępem do internetu.

lovebrandsgroup.pl

 

 Wakacje nad morzem.

Sprawdź, co robić, by nie zmieniać plaż w śmietniska

 

Sezon wakacyjny już w pełni. W tym czasie tysiące turystów wypoczywa nad wodą, chcąc schłodzić się podczas upalnych dni. Nie tylko Bałtyk, ale także liczne jeziora i rzeki zachęcają do relaksu na łonie natury. To czy będzie on udany, w dużej mierze zależy od nas samych. Nierzadko bowiem można spotkać w sąsiedztwie akwenów śmieci pozostawione przez ludzi.

W tym roku należy spodziewać się, że większość Polaków, którzy zdecydują się na urlop, wybierze kierunki krajowe. Z raportu „Turystyczne plany Polaków w pandemii” Krajowego Rejestru Długów BIG wynika, że wypoczynek planuje 62,5 proc. mieszkańców Polski, a trzy czwarte z nich uda się na wakacje nie przekraczając granicy. Wzmożony ruch turystyczny to z kolei duże obciążenie środowiska naturalnego. Jak pokazują bowiem statystyki Głównego Urzędu Statystycznego, z roku na rok Polacy produkują coraz więcej śmieci. W 2019 r. były to już 332 kg/osobę, podczas gdy zaledwie pięć lat wcześniej aż o 49 kg mniej – 283 kg/osobę. A znaczna część z nich produkowana jest podczas naszych urlopów.

Pomimo podejmowanych kolejnych działań, takich jak wprowadzenie opłaty recyklingowej za torby wykonywane z tworzyw sztucznych czy wycofywanie ze sprzedaży jednorazowych sztućców, talerzy i słomek, produkcja odpadów wciąż rośnie. Dlatego w dobie wszechobecnego plastiku tak istotne jest korzystanie np. z wielorazowych albo biodegradowalnych opakowań. W przeciwnym razie zaleje nas fala śmieci, również w miejscach odpoczynku ­– mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., która zajmuje się profesjonalnym gospodarowaniem odpadami.

Morze… śmieci

 

Zgodnie z informacjami przedstawianymi przez WWF Polska, ponad połowa odpadów (56 proc.), które znajdują się na plażach Morza Bałtyckiego, to tworzywa sztuczne. A część z nich jest wyjątkowo zniechęcająca do odpoczynku nad wodą. To bowiem niedopałki papierosów, które nie tylko szpecą wyjątkowy, nadmorski krajobraz, ale są również niebezpieczne dla całego ekosystemu.

Niedopałki, nie dość że zawierają wiele szkodliwych dla ludzi i zwierząt substancji, w tym rakotwórczych, to mogą rozkładać się nawet przez 10 lat. Dodatkowo, te niewielkie przedmioty mogą zostać pomylone z pożywieniem np. przez ptaki – tłumaczy Felice Scoccimarro.

Olbrzymim problemem na plażach, brzegach jezior czy rzek, są również inne nielegalnie porzucone odpady. Plastikowe i szklane butelki to śmiertelne niebezpieczeństwo dla owadów czy małych ssaków, które wabione słodkimi pozostałościami po napojach wchodzą wewnątrz opakowania i nie są w stanie znaleźć drogi powrotnej. Takie śmieci pozostawione same sobie przyczyniają się także do produkcji mikroplastiku, który jest już wszechobecny we wszystkich większych akwenach świata. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2019 r. „Microplastics in drinking-water” cząstki plastiku są wszędzie. Zostały one wykryte w wodzie morskiej, słodkiej, ściekach, żywności, powietrzu i wodzie pitnej (kranowej i butelkowanej). Tym bardziej niezmiernie ważne jest, aby podczas wypoczynku na łonie natury zawsze pamiętać o zabieraniu ze sobą wszystkich odpadów. W ten sposób można ograniczyć skalę ingerencji człowieka w środowisko.

Podróże z troską o środowisko Śmieci na plażach to jednak nie jedyny problem, który związany jest ze zwiększonym w okresie wakacyjnym ruchem turystycznym. Już sam wybór środka transportu może mieć w szerszej perspektywie kolosalne znaczenie dla środowiska i wielkości śladu węglowego, który pozostawia każdy z nas. Jak wynika z danych Community of European Railway and Infrastructure Companies (CER), podróż samolotem to średnio aż 244 g dwutlenku węgla w przeliczeniu na jeden kilometr podróży jednej osoby. Znacznie lepiej ta statystyka wygląda w przypadku samochodów (102 g CO2) i transportu autobusowego (90 g CO2). Poza konkurencją natomiast znajdują się pociągi. W ich przypadku jeden kilometr podróży jednego pasażera to zaledwie 28 g dwutlenku węgla.

 
amest.pl

 Wyjazdowe zamieszanie. Pamiętaj jest pomoc!

Pośpiech, ostatnie pakowanie, myślenie, aby wszystko się udało, a tu.... awaria!

W wirze wakacyjnych wyjazdów o awarię lub zgubę nie trudno.
 
Nie martw się. Pamiętaj jest pomoc!

Zgubiłeś, zatrzasnąłeś, złamałeś kluczyki w samochodzie lub w domu?
Fachowcy z firmy  AUTO-ZAMKI wyratują Cię z opresji.
Do Twojej dyspozycji na terenie Częstochowy i okolic telefon czynny całą dobę:
tel. 602 666 218, 602 257 390

 
KLUCZE Z IMMOBILISEREM - dla firmy Auto - Zamki nie stanową problemu!
W razie awarii uzyskasz pomoc w otwarciu każdego zamka!

AUTO-ZAMKI, https://autozamki.com.pl Częstochowa, pl. Daszyńskiego 12 zaprasza:

 • Awaryjne otwieranie wszystkich typów samochodów.
 • Dorabianie kluczy samochodowych.
 • Naprawa zamków i stacyjek po włamaniu.
 • KLUCZE Z IMMOBILISEREM
 • KODOWANIE KLUCZY

Polecamy na:https://czest.info/podroze

 
 

 

Bezpiecznie podczas wakacyjnych wyjazdów

 
 
LATO w pełni!
 
Podróżujemy, a tym samym wiele czasu spędzamy za kierownicą.
 
KIEROWCO zadbaj o bezpieczne widzenie w dzień i w nocy. 
Nie pozwól, aby nagłe olśnienia w pełnym słońcu,  czy tez niekomfortowe odblaski w nocy lub podczas burzy, wpływały na bezpieczeństwo Twojego podróżowania.
 
Zadbaj, aby prowadzenie auta nie powodowało dyskomfortu.
ZREDUKUJ NIEBEZPIECZNE ODBLASKI W DZIEŃ I W NOCY!

 
EYEDRIVE - SZKŁA DLA KIEROWCÓW to idealne rozwiązanie dla prowadzących samochód.
Szkła EyeDrive z technologią Reflect Control pozwalają na  ostre, wyraźne widzenie o każdej porze  dnia i nocy, w każdą pogodę.
 

Szkła EyeDrive gwarantują:

 • znaczną redukcję odblasków powodowaną przez sygnalizację świetlną, oświetlenie drogowe oraz przez pojazdy jadące z naprzeciwka (w nocy o ponad 40% skuteczniej redukują odbicia, w stosunku do klasycznego antyrefleksu!)
 • lepszą widoczność szczegółów, które mogłyby umknąć przez olśnienie
 • mniejszy wysiłek: bezpieczniejsza i bardziej komfortowa podróż
 

Jesteś kierowcą?

Zadbaj o bezpieczeństwo i komfort swój i swoich najbliższych, odwiedź Salon Promed-Optyk i wybierz okulary zapewniające bezpieczne podróżowanie.

 Promed Optyk w Częstochowie zaprasza:  
 
 

 

Wakacyjna „wyprawka” dla dziecka

– co powinno się w niej znaleźć?

 

Wakacje z dziećmi to wyzwanie samo w sobie. Nieważne, ile razy już to przerabialiśmy – coś zawsze może zaskoczyć. Jedyny sposób na zminimalizowanie ryzyka, że przykre niespodzianki zepsują nam wspólny wyjazd, to dobrze przemyślana „wyprawka”. 

Co powinno się w niej znaleźć? Już podpowiadamy!

Każdy rodzic wie, że nie da się przewidzieć wszystkiego, do tego dzieci są różne i mają różne potrzeby. Czy istnieje zatem przepis na uniwersalną „wakacyjną wyprawkę”? Zdecydowanie tak – jest bowiem co najmniej kilka rzeczy, bez których weekendowe czy wakacyjne wyjazdy po prostu nie mogą się obejść. A przynajmniej nie powinny, jeśli zależy nam na zasłużonym odpoczynku i zminimalizowaniu nieprzyjemnych sytuacji.

Solidna baza

 

Od czego zacząć? Poza wykupieniem ubezpieczenia (zwłaszcza, jeśli wybieramy się za granicę) oczywiście od torby, do której zapakujemy wyprawkę. – Powinna być przede wszystkim spora, lekka i wygodna do noszenia, a najlepiej również wodoodporna. Wygląd jest w tym przypadku kwestią drugorzędną. Najlepiej sprawdzi się plecak z wygodnymi szelkami czy pojemna torba z zarówno długimi, jak i krótkimi uchwytami, którą w razie czego możemy szybko chwycić jedną ręką, ale też wygodnie przewiesić przez ramię, w zależności od potrzeb – podpowiada ekspertka sieci sklepów KiK.

Prowiant

 

W wyprawce dla dziecka koniecznie powinna się znaleźć też butelka na wodę, najlepiej z filtrem. – W sklepach nie brakuje takich o dowolnym rozmiarze, a nawet kolorze, co przydaje się zwłaszcza, kiedy mamy więcej niż jedno dziecko. Jeśli każde ma swoją w ulubionym odcieniu, jest większa szansa na uniknięcie kłótni pt. „To moje!” – radzi specjalistka KiK i dodaje: warto również pamiętać o drobnych przekąskach na nagły dziecięcy napad głodu. Dobrze w tej roli sprawdzają się albo pokrojone już wcześniej owoce (borówki, truskawki czy – dla bezpieczeństwa przekrojone wzdłuż – winogrona), albo orzechy, albo zdrowe, zbożowe batoniki (zwłaszcza te zrobione samodzielnie), ewentualnie paczka sucharków czy ciasteczek zbożowych z małą ilością cukru.

Bezpiecznik

Poza tak oczywistymi rzeczami, jak ręczniki czy strój kąpielowy oraz czapka albo kapelusik i okulary przeciwsłoneczne dla dziecka, powinniśmy pamiętać również o kilku innych obowiązkowych elementach wyprawki. – Można je określić jednym słowem – „bezpiecznik”. A mówiąc konkretniej chodzi m.in. o opakowanie chusteczek higienicznych i tych mokrych, komplet plastrów opatrunkowych i odkażacz, a także krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym oraz sprej odstraszający komary i kleszcze. Wszystko oczywiście najlepiej zapakować do jednej kosmetyczki – tłumaczy ekspertka KiK i dodaje: bezpieczne dziecko to szczęśliwe dziecko. I rodzice też.

Czasoumilacze

O ile my, dorośli, z prowiantem i kilkoma drobiazgami w apteczce możemy dosłownie zdobywać góry, dzieci są bardziej wybredne. Choć nieraz najwspanialszą zabawką okazuje się kijek znaleziony na leśnej dróżce, nie ma co ryzykować i lepiej zabrać ze sobą kilka zabawek. – Jeśli wybieramy się nad wodę, warto zabrać ze sobą dmuchany basenik i wiaderko. Są lekkie, a mogą wręcz uratować sytuację – np. jeśli woda w jeziorze czy rzece jest niebezpieczna, zbyt głęboka lub wartka albo po prostu za zimna. W małym baseniku dziecko będzie bezpieczne, a woda szybciej się nagrzeje – podpowiada specjalistka KiK.

 
 

Drobiazg na (nie)przewidziane okoliczności

Trudno nie zgodzić się z tym, że dzieci to wiodący producenci ubrań do prania. Brudzą się nie tylko jedząc, ale i przy zabawie… Na takie okazje przyda się nie tylko zapasowa bielizna i ubranko, ale też woreczki strunowe na te zabrudzone. Łatwo się je otwiera, są szczelne i nie spowodują jeszcze większego bałaganu w torbie. Do tego w razie potrzeby przydadzą się na niedojedzone owoce i kanapki, odpadki albo rozmaite przedmioty, które dzieci znajdują podczas wycieczek – zapiaszczone muszelki czy kamyki, patyki, a nawet martwe żuczki i inne skarby, bez których zafascynowany kilkulatek nie ruszy się nawet na krok. A przecież zależy nam na tym, by każdy członek rodziny był zadowolony z wyjazdu!

 
Buena Vista PR
 

 

 


Czas na urlop 

- zwiedzaj nieznane, odwiedzaj ulubione miejsca z Gandalfem

 

Wczasy w Polsce, czy za granicą?

Sprawdź co dla Ciebie i Twojej rodziny sprawdzi się najlepiej.

Wykorzystaj #LATO2021 w pełni.

Spraw, aby Twój urlop był udany.

Naładuj baterie na resztę roku!

 

 

Teraz w Biurze Podróży Gandalf:
 
#rabaty do -30% 
#pakietygwarancyjne
możliwość realizacji #BON-u 500+
#Last & First GREECE

a także:

 

 

Sprawdź HITTY DNIA i ODPOCZYWAJ z  Biurem Podróży GANDALF Częstochowa
Al. NMP 23, tel.: 664 139 387
 
 
 
 

 Polska kulinarna:

regionalne przysmaki

- z czego słyną poszczególne miejsca

 

Polska słynie z kulinarnych przysmaków. Naszą narodową dumą znaną na całym świecie są między innymi pierogi. Jednak podróżując po kraju można odnaleźć smaki charakterystyczne dla danego regionu.

 Zwłaszcza latem, gdy stajemy się turystami, warto zwiedzać miejsca nie tylko pod kątem historycznym czy przyrodniczym, ale także kulinarnym.

 Wszyscy wiedzą, że najlepsze, prawdziwe oscypki zjedzą na Podhalu, a świeżą rybę z portu nad Bałtykiem. 

 

 

 

Zachwycające Podlasie


Smak też może być pamiątką z podróży. Jeśli szukacie niezapomnianych kulinarnych wspomnień warto zaplanować swoją wycieczkę po ziemiach Podlasia. Będąc na terenach Polski północno-wschodniej koniecznie trzeba spróbować kartaczy, zwanych też cepelinami, czyli dużej ziemniaczanej kluski, nadziewanej mięsem i okraszonej skwarkami. Ta syta potrawa przywędrowała na nasze tereny z Litwy. Inne popularne dania z wykorzystaniem ziemniaków to również babka i kiszka ziemniaczana. W Supraślu odbywają się nawet Mistrzostwa Świata w ich pieczeniu!
Jeśli upalne lato mamy szczęście spędzać na Suwalszczyźnie, to nie możemy odmówić sobie chłodnika litewskiego. To tradycyjna potrawa pochodząca z kresów wschodnich, powstaje na bazie mleka fermentowanego z dodatkiem szatkowanych warzyw. Najchętniej sięgamy po nią w ciepłe dni, gdy nie mamy ochoty na ciężkie i gorące dania. Najsmaczniejsza jest z dużą ilością warzyw podana lekko chłodna. Danie to można znaleźć w większości menu podlaskich restauracji, ale także na regionalnych półkach z nabiałem w sklepach. Dzięki temu porcję orzeźwienia można zabrać ze sobą wszędzie – na miejską plażę, pomost nad jeziorem czy rejs łódką. To pełnowartościowy posiłek gotowy do bezpośredniego spożycia. Warto spróbować na przykład chłodnika Mlekpolu lub Sokólskiego, występujących w porcjach idealnych dla jednej osoby. Są skomponowane w dobrze dobranych proporcjach warzyw i przypraw, dlatego nie wymagają doprawiania, wyśmienicie smakują z gotowanymi ziemniaczkami, jajkiem lub pieczywem. W kompozycji smakowej oraz konsystencji wyczuć można wyraźnie kawałki buraka ćwikłowego, ogórki, szczypiorek, koper, pieprz, a nawet czosnek. Oko cieszy piękna, soczysta buraczkowa barwa chłodnika, zapach natomiast przyjemnie urzeka aromatem dobrego, naturalnego fermentowanego mleka i świeżych warzyw. Zaspokajają głód i pragnienie, są niskokaloryczne, a do tego smaczne i zdrowe, bo oprócz warzyw zawierają żywe kultury bakterii fermentacji mlekowej, które są cenne dla naszych jelit.
Jeśli po pożywnym obiedzie pojawi się potrzeba deseru, to na Podlasiu sięgnijcie po sękacz lub mrowisko, czyli lokalne słodkie przysmaki. Deser o intrygującej nazwie mrowisko to kopczyk z faworków, polanych miodem, posypanych rodzynkami, makiem oraz wiórkami kokosowymi. Ciężko poprzestać na jednym kawałku, bo bardzo wciąga. Natomiast sękacz powstaje z ciasta biszkoptowego, ale pieczonego nad otwartym ogniem na obracającym się stożku.

Zaskakująca Wielkopolska


Jak Wielkopolska to Poznań, jak Poznań to pyry, a jak pyry to koniecznie z gzikiem! To twaróg rozmieszany ze śmietaną, z dodatkiem przypraw (sól, pieprz), szczypiorku, czosnku, cebuli, a nawet rzodkiewek. Najczęściej ziemniaki z gzikiem podaje się w mundurkach, czyli ugotowane w skórkach.
Jeśli najdzie Was ochota na dip śmietanowy w połączeniu z ciekawymi dodatkami, a akurat nie po drodze będzie Wam do Wielkopolski, możecie sięgnąć po dip typu crème fraiche (SM Mlekpol) z czosnkiem i ziołami, na bazie śmietanki 18% z kulturami bakterii. Jest bardzo wyrazisty i dobrze komponuje się z ziemniakami, gdyż powstaje z wyselekcjonowanych składników, nadających mu intensywnego smaku, który znakomicie będzie pasował także do mięs z grilla, surowych i gotowanych warzyw. Użycie go sprawia, że potrawa nie wymaga już dodatkowego dressingu.

Smakowite regiony


Warto podróżować po Polsce również kulinarnie! Gdy zawitacie na Podhale prócz oscypka i kwaśnicy spróbujcie również moskoli, czyli placków ziemniaczanych pieczonych na blasze. Natomiast mączne placki z dodatkiem sody oczyszczonej, zwane proziaki, koniecznie zamówcie na Podkarpaciu. Tradycyjnie podaje je się z masłem, białym serem lub marmoladą. Obowiązkowym smakołykiem na Lubelszczyźnie jest cebularz. Ten placek z mąki pszennej z cebulą i makiem wywodzi się z kuchni żydowskiej. Gdy znajdziecie się na Śląsku czekać będzie na Was obowiązkowy zestaw obiadowy, czyli mięsna rolada z farszem na bazie boczku, kiszonego ogórka, cebuli i kiełbasy, podawana z kluskami śląskimi (z dziurką w środku) i modrą kapustą (czerwona).
 
 
 
38pr
***

 

Jeśli macie ochotę wykonać regionalne specjały w domu

zapraszamy na zakupy,

na RYNECZEK z TRADYCJAMII, ul. Wały Dwernickiego 11 w Częstochowie.

Tu wakacyjne zakupy zawsze zrobisz z radością!!

Kupisz produkty, dzięki którym kulinarnie przeniesiesz się w każdy zakątek Polski!

 

 

[POLECAMY KSIĄŻKĘ]

Kamienny sufit 

Opowieść o pierwszych taterniczkach - Anna Król

 

Bezkompromisowe, zdeterminowane i wolne. 

Niezwykła opowieść o kobietach, które nie bały się wyznaczać nowych dróg.

Bywały przedmiotem drwin. Dziwaczne i ekscentryczne, bezczelne, szalone. Inne. Wypuszczały się w góry w poszukiwaniu przeżyć, miały odwagę realizować marzenia. Góralki spluwały za nimi, kiedy w pumpach i z plecakiem ruszały na szlak. Mężczyźni wyśmiewali: „Kobieta nigdy rasowym taternikiem nie będzie”.
One jednak nie dały za wygraną. 

Z odwagą i determinacją wytyczały nowe drogi, mierzyły się ze strachem i ograniczeniami. W
szystko po to, żeby dotrzeć do miejsc, w których czuły się wolne.
Sto lat później Anna Król, zainspirowana wyczynami pierwszych taterniczek, wyrusza ich śladem. 
Powtarza niełatwe przejścia pionierek: Wandy Herse, Ireny Pawlewskiej, Heleny Dłuskiej, sióstr Skotnicówien
Wspina się na Mnicha, Zamarłą Turnię, pokonuje Orlą Perć. 
I tak jak one wtedy, zmaga się ze sobą, odkrywa nowe możliwości, szuka odpowiedzi na pytanie: kim będę tam, wysoko?

Ze śladów archiwalnych, wspomnień i rozmów tworzy portrety zapomnianych, nietuzinkowych postaci, których historie dotąd nie zostały opowiedziane. 

Nie wszystkie potoczyły się szczęśliwie, ale wszystkie – wbrew schematom.

 

Polecamy na: https://czest.info/książki


 

 

 Koleje Śląskie zapraszają w podróż po Beskidach!

 

Zasięg siatki połączeń oraz blisko 400 pociągów uruchamianych przez Koleje Śląskie każdego dnia pozwala dotrzeć do najbardziej odległych i malowniczych zakątków województwa, które szczególnie latem przyciągają szerokie grono turystów. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, śląski przewoźnik we współpracy z przewodnikami Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego po raz kolejny organizują akcję „Kolej na Beskidy”.


„Kolej na Beskidy” to wyjątkowa okazja dla osób podróżujących pociągami Kolei Śląskich
do poznania uroków Beskidu Małego, Śląskiego oraz Żywieckiego, ich historii
oraz zwyczajów. 
 

Od lipca do września 2021 roku, w każdą ostatnią sobotę miesiąca, pasjonaci górskich wędrówek będą mogli udać się na bezpłatną wycieczkę w góry razem z licencjonowanym przewodnikiem.

Beskidy to idealne miejsce dla osób lubiących długie piesze wędrówki, podczas których można podziwiać malownicze doliny oraz dziką przyrodę. Liczba szlaków, barwne krajobrazy oraz niezwykłe historie tego regionu to niewątpliwie jedne z największych atutów najmłodszych gór w Polsce,
które co roku przyciągają coraz większą liczbę turystów. Beskidzkie szlaki, poza walorami przyrodniczymi, charakteryzują się również dużym zróżnicowaniem tras pod względem trudności,
co umożliwia aktywne spędzanie czasu wolnego w gronie rodzinnym.

Warunkiem udziału w akcji jest wysłanie elektronicznego zgłoszenia oraz posiadanie ważnego biletu na przejazd pociągiem Kolei Śląskich do stacji, w której rozpoczyna się wycieczka w dniu
jej rozpoczęcia. Liczba uczestników każdej wycieczki jest ograniczona do 20 osób. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Najbliższa wycieczka odbędzie się już 31 lipca 2021 roku na trasie: Zwardoń –Rachowiec – Sól Kiczora- Wielka Zabawa - Rajcza, skąd uczestnicy wycieczki odjadą w drogę powrotną.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji „Kolej na Beskidy”, w tym formularz zgłoszenia oraz regulamin wycieczek można znaleźć na stronie www: 


 

 [POLECAMY KSIĄŻKĘ] 

 

ŚWIAT NALI - Dean Nicholson

Człowiek, kot i ich podróż rowerem dookoła świata

Kronika niezwykłej przyjaźni, która zmieniła wszystko

Gdy podczas samotnej podróży rowerem dookoła świata Dean znajduje Nalę, kotkę porzuconą na pewną śmierć w górach Bośni, nawet nie przypuszcza, o ile ciekawsza czeka go przygoda.

Nala od jazdy w transporterze woli podziwiać widoki wtulona w szyję swojego nowego przyjaciela. Wspólnie zwiedzają bałkańskie miasteczka, ratują stare osiołki w Grecji, walczą z chorobą w Azerbejdżanie, a w Gruzji przygarniają… Ducha.

Dzięki burej kotce Dean z lekkomyślnego imprezowicza zmienia się w troskliwego opiekuna, a jego zabawne relacje na Instagramie sprawiają, że ich podróżą zaczyna żyć cały świat. Przynosi to mnóstwo zaskakujących perypetii…

Fascynująca opowieść o wyjątkowej wyprawie, nieoczekiwanej przyjaźni i wolności, jaką daje pełna spontanicznych decyzji podróż.

Jeśli twój kot najbardziej lubi siedzieć na kanapie, w podróż dookoła świata wybierz się z Nalą.

PONAD MILION FANÓW! PODRÓŻ, KTÓRA WCIĄŻ TRWA!
 

 

Polecamy na: http://czest.info/książki


 

Zadbaj o środowisko podczas wakacji.

Sprawdź, jak odpoczywać w zgodzie z naturą

 

Kończący się rok szkolny i zbliżające się wakacje to czas, kiedy już powoli myślimy o letnim wypoczynku. Część osób zdecyduje się na aktywną formę spędzania czasu, np. w lesie, nad morzem czy w górach. Przed wyjazdem na wczasy warto jednak przypomnieć sobie zasady, które pozwolą cieszyć się zasłużonym urlopem w zgodzie z naturą.

 

Za nami długie miesiące lockdownu, będącego konsekwencją pandemii COVID-19. Przez wiele tygodni możliwość podróżowania, zarówno wewnątrz kraju, jak i za granicę, była w znacznym stopniu utrudniona. Na szczęście późną wiosną i latem, w odpowiednim reżimie sanitarnym, dostęp do oferty turystycznej stał się znacznie łatwiejszy. Otwarte dla gości zostały hotele, pensjonaty, restauracje i muzea. To tylko zachęciło turystów do większej aktywności, w tym do spędzenia wakacji na łonie przyrody. Niestety jednak wciąż wielu Polaków zapomina o podstawowych zasadach zachowania w lesie, na plaży czy w górach.

Wszechobecne śmieci

Zmorą obecnych czasów są odpady, a przede wszystkim brak ich odpowiedniego unieszkodliwiania. Przez cały rok, również podczas miesięcy wakacyjnych, na terenie całego kraju powstają dzikie wysypiska. – Nawet podczas najkrótszej wycieczki, do najbliższego lasu, można zaobserwować wśród roślin i zwierząt opakowania po słodyczach, butelki po napojach czy środki higieniczne. Niestety to tylko wierzchołek góry lodowej. Coraz częściej znajdowane są nielegalne, dzikie wysypiska, które w olbrzymim stopniu zagrażają lokalnemu ekosystemowi – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock.

Liczby dotyczące dzikich wysypisk są ogromnym powodem do wstydu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, rokrocznie nad Wisłą likwidowanych jest od 10 do 15 tysięcy nielegalnych śmietnisk. Właśnie dlatego podczas wypoczynku pośród przyrody warto pamiętać o zabraniu ze sobą worka czy plecaka, do którego będziemy mogli schować opakowanie po piciu czy jedzeniu. Pozwoli to na bezpieczne dla środowiska pozbycie się odpadów, również tych pozostawionych przez inne osoby.

Dbajmy o przyrodę

Spędzając czas na łonie natury możemy napotkać wspaniałe rośliny i dzikie zwierzęta. W górach niedźwiedzia czy wilka, a na nadmorskich plażach nierzadko pojawiają się foki odpoczywające w słońcu. Co ważne, pod żadnym pozorem nie należy do nich podchodzić, nawet jeżeli możliwość zrobienia sobie z nimi zdjęcia może wydawać się niezwykle atrakcyjna. Zwierzęta mieszkające na wolności łatwo wystraszyć, a przez to mogą one zachować się nieprzewidywalnie. To zresztą niejedyny argument za tym, by nie dopuszczać do takich sytuacji. Nieodpowiedzialne działanie jest zagrożone sankcją karną opisaną w art. 78. Kodeksu wykroczeń: „Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”.

W podobny sposób, z odpowiednią troską, należy podchodzić również do roślin. Oczywiście można w lesie (poza parkami narodowymi) zbierać grzyby czy dary runa leśnego, takie jak maliny, jeżyny czy jagody, ale bezwzględnie nie można niszczyć krzewów czy drzew. Dotyczy to także infrastruktury informacyjnej czy rekreacyjnej.

Bezpieczeństwo na pierwszym planie

W lasach, zwłaszcza podczas upalnych miesięcy letnich, szczególne ważne jest zachowanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Zwłaszcza że coraz częściej mamy do czynienia z suszami, które w dramatyczny sposób zwiększają ryzyko wystąpienia tego groźnego dla całego ekosystemu zjawiska. Dlatego nie wolno w nieprzystosowanych do tego miejscach palić ognisk oraz tytoniu.

Podobnie nieodpowiedzialne może być wjechanie do lasu samochodem, co również jest zabronione. To bowiem nie tylko grozi wywołaniem pożaru, kiedy ściółka jest ekstremalnie sucha, ale także zanieczyszczeniem środowiska. Nietrudno na leśnej, nierównej drodze uszkodzić pojazd. Wówczas może dojść do wycieku oleju silnikowego lub płynu chłodniczego, co przekłada się na katastrofalne skutki dla fauny i flory.

Wypoczynek na łonie natury powinien być przyjemnością. Jednak gdy nie będziemy zachowywali się odpowiednio, nasze najpiękniejsze krajobrazy zostaną bezpowrotnie zniszczone. Dlatego tak ważne jest okazywanie szacunku dla roślin i zwierząt, poprzez nieniszczenie oraz niezaśmiecanie ich siedlisk. W przeciwnym razie zdegradowane tereny staną się naszą codziennością – podkreśla Felice Scoccimarro.

Amest.pl
 


Wakacyjne podróżowanie czystym i zatankowanym autem

 

 Skwar z nieba? A może ulewa?

 

A ty marzysz o wakacyjnych podróżach, autem zatankowanym i umytym w komfortowych warunkach. 

Zmienne warunki pogodowe powodują, że często nie chce nam się wysiąść z auta. 

 

Jest na to rozwiązanie! 

Tankuj i myj samochód na Stacji Paliw i Myjni WEGA, na ul. Żyznej1 w Częstochowie.

 

Dbaj o swój komfort i zdrowie - myj i tankuj bez wysiadania

Tu możesz także samodzielnie zatankować swój samochód korzystając  z TANKTERMINALA!

#Tankterminal na Stacji Paliw Wega akceptuje płatność gotówką i kartą płatniczą oraz wystawia paragony, faktury i bony paliwowe.
 
Dokładnie i bez wysiadania  umyjesz  samochód na nowoczesnej myjni 
 

Nie musisz wysiadać, aby wyjechać czystym i zatankowanym autem.

 
Korzystaj zatem z wygód jakie oferuje  Stacja Paliw i Auto Myjnia na ul. Żyznej 1.
 
 
Tu załatwisz wszystko w komfortowych warunkach.
 
 
 
 
 
 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

podczas wakacyjnych wyjazdów

 

 

Sprawne szyby samochodowe, dobre wycieraczki, idealne #lusterka w Twoim samochodzie to  gwarancja udanego, wakacyjnego podróżowania.

Wzmożony ruch spowodowany wszelkimi wyjazdami  zróżnicowane  warunki pogodowe: ostre słońce lub ściana deszczu to wszystko jest doskonałym powodem, aby skorzystać z usług firmy: SZYBEX SERVICE

Tu fachowcy sprawdzą, czy twoje #szyby są nieskazitelne, #wycieraczki sprawne, a lusterka zapewniają doskonałą widoczność.

Zapraszamy na ul. Zaciszańską 8, w Częstochowie oraz na ul. Żelazną 7 w Piotrkowie Trybunalskim do firmy Szybex-Service,

 
 

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta