Znak

TOTALNIE TOFU -Konrad Budzyk

 
Pierwsza w Polsce książka kulinarna całkowicie poświęcona temu niesamowitemu składnikowi.

Aromatyczna tikka masala, otulająca umamicznym pomidorem lazania czy pierogi ruskie jak u mamy? To wszystko można przyrządzić przy pomocy niezawodnego składnika, sekretu wartościowej diety roślinnej – TOFU!

Autorem książki jest Konrad Budzyk z konta @przepisydlazielonych, dietetyk, weganin i autor bestsellera Hummusy i pasty.

83 przepisy na kuszące roślinne dania

Wszechstronne, bajecznie proste w przygotowaniu i przepyszne – takie właśnie jest tofu. Z wyglądu niepozorne, w rzeczywistości daje nieograniczone możliwości.

Zrobisz z nim totalnie wszystko: śniadaniową szakszukę, włoski makaron, polskie pierogi, azjatyckie bowle, wegański mac & cheese, kuszące street foody i aksamitne desery (w tym oczywiście tofurnik) – w każdym z tych dań tofu odnajduje się idealnie.

Oprócz tego z książki dowiesz się:

 • czym różni się tofu twarde od miękkiego i który rodzaj wybrać, by wydobyć wszystkie jego zalety,
 • jak skomponować idealną marynatę
 •  i dlaczego tofu zawsze znajduje się na szczycie listy zdrowych produktów*.

KONRAD BUDZYK – bloger kulinarny, weganin. Jego pierwsza książka, „Hummusy i pasty”, od razu stała się bestsellerem. Do gotowania podchodzi z dużym luzem, miesza style i techniki, a przy tym świetnie się bawi.

GŁUPIE PTAKI POLSKI - Marek Maruszczak

Przewodnik świadomego obserwatora

 
Na kartach tej książki opisano oraz obrażono ponad 100 różnych ptaków, które można spotkać w Polsce.
To idealny tytuł dla wszystkich miłośników tych skrzydlatych cudaków, ludzi, którzy ich nienawidzą, oraz każdego, komu stół się chybocze i trzeba coś podłożyć pod nogę.

• Który ptak nabija swoje ofiary na pal?
• Kto jest w stanie przy pomocy samej kupy zabić jastrzębia?
• Komu sikorki wydziobują mózgi?
• Co robi kaczka opodal krzaczka i dlaczego jest to sprawa dla prokuratury?

Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, to mam dla was dwie wiadomości. Najpierw zła: powinniście się leczyć. Teraz również zła, ale z numerem dwa: trafiliście we właściwe miejsce. Poza tym prawdopodobnie i tak jest już dla was za późno. Ptaki są uzależniające. Nie trzeba ich nawet za często palić. Wystarczy rzucić na nie okiem.

W książce znajdziecie dobre rady, jak przygotować się do obserwacji ptaków, tak żeby nie odmrozić sobie tyłka, nie spaść z mostu i być może zrobić jedno lub dwa zdjęcia, na których faktycznie będzie widać ptaka, a nie tylko pięćdziesiąt odcieni gałęzi. Powiem wam również, jak dobrać karmnik, gdzie go powiesić i dlaczego ucierpi na tym wasze zdrowie psychiczne.

Dowiecie się, gdzie i kiedy można spotkać poszczególnych pierzastych potomków dinozaurów. Jak robi wróbel, a jak dzięcioł i kawka. Każde z nich oczywiście robi brzydko sobie nawzajem i otoczeniu, ale dodatkowo wydają różne podejrzane odgłosy, które warto znać, żeby wiedzieć, który drań was tym razem obudził.

Mówiąc krótko, nie zdajecie sobie nawet sprawy, w jakie kłopoty się pakujecie.

 
 Premiera już 19 czerwca 2024!

Opisy pochodzą od wydawcy.

 
 

 

 I odpuść nam nasze winy - Janusz Leon Wiśniewski

PORUSZAJĄCA OPOWIEŚĆ O WINIE, KARZE I ODKUPIENIU

 

Opowieść o tym, jak miłość może doprowadzić do zbrodni, jak silne mogą być emocje i do czego może się posunąć zraniony człowiek

 

 • Kiedy zwyczajny człowiek staje się mordercą?
 • Jaka siła może popchnąć nas do popełnienia zbrodni?
 • Czy można odpokutować winę i żyć dalej?

Janusz L. Wiśniewski jest mistrzem opisywania trudnych i głębokich emocji. 

 

W tej historii sięga do najmroczniejszych zakamarków ludzkiej duszy i na kanwie wydarzeń, które przed laty wstrząsnęły Polską, snuje opowieść poświęconą tematom fundamentalnym – karze i winie.

Przenosząca nas na powrót w lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte historia pokazuje mechanizm przemiany szczęśliwego, kochającego mężczyzny w człowieka opętanego zazdrością, chęcią zemsty i obciążonego – już na zawsze – świadomością pozbawienia kogoś życia.

Wiśniewski kreśli portret niejednoznaczny, wielowymiarowy, który skłania, by pomyśleć o demonach mieszkających w naszych duszach.

Są bowiem rzeczy, z których nie można się wyzwolić.

 Polecamy: https://czest.info/książki

 


CHWILE - Andrew O`Hagan

 
Przełożyła Kaja Gucio
 
NAJBARDZIEJ PORUSZAJĄCA HISTORIA PRZYJAŹNI, JAKĄ MOŻESZ PODAROWAĆ SOBIE I SWOIM BLISKIM.

Powieść Andrew O’Hagana, trzykrotnie nominowanego do Nagrody Bookera, którego Granta umieściła na prestiżowej liście najbardziej obiecujących brytyjskich autorów. 

Poza O’Haganem w gronie wyróżnionych znaleźli się dotychczas m.in. Zadie Smith, Alan Hollinghurst, Kazuo Ishiguro i Julian Barnes.

Nie ma na tym świecie rzeczy, której Tully Dawson nie zrobiłby dla przyjaciół. To dzięki niemu James nigdy nie czuł się samotny. I to z nim przeżył najbardziej magiczny weekend w swoim życiu. Festiwal Dziesiątego Lata odmienił ich na zawsze. To właśnie tam za niczym nie tęsknili i niczego nie żałowali. Niesieni melodią How Soon Is Now?, odurzeni alkoholem i zapierającą dech w piersiach młodością, przyrzekli sobie, że przeżyją dany im czas inaczej niż wszyscy.
Trzydzieści lat później James wraca do domu po kolejnym długim dniu. Ciszę wieczoru przerywa niespodziewana wiadomość. Tym razem to Tully postanawia poprosić przyjaciela o pomoc.

 
 
 
Polecamy: https://czest.info/książki
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 

 

Leśne gotowanie. Chwasty od kuchni - Piotr Ciemny

 

Poznaj proste i krótkie przepisy z dodanym elementem leśnym, które możesz przygotować na łonie natury!

 
 • Majówka w lesie?
 • Spacer z dziećmi? 
 • A może weekendowy citybreak? 
Jeśli nie wiesz, co możesz przygotować w swojej kuchni, żeby poczuć się jak na łonie natury lub pragniesz znaleźć przepis, który z powodzeniem wykonasz podczas dłuższego spaceru czy wyprawy, mamy rozwiązanie!
 

 
Dzikie zioła, chwasty, leśne pokarmy uzależniają!

Na pikniku siedzi się na ziemi, je rękami, brudzi usta zwęglonym ziemniakiem. Pobudza się wszystkie zmysły. Żywy ogień to magia, trudno oderwać od niego wzrok, a przygotowane w ten sposób potrawy są niepowtarzalne.

Skosztuj jak nieziemsko smakują:

 • chimichurri z gwiazdnicą pospolitą
 • grillowana sałata z kwiatami lipy
 • szarpane boczniaki bbq
 • miraliwki – oliwki z zielonych mirabelek

Dowiedz się także jak odróżnić od siebie najczęściej spotykane w polskich lasach rośliny. Jak wygadają ich liście, kora, igły, kwiatostany, szyszki. Wykorzystaj dary natury i odnajdź radość w piknikowaniu

Książka opatrzona jest rozdziałem omawiającym charakterystykę roślin, które możemy znaleźć zarówno w lasach iglastych, jak i liściastych. Szczegółowe informacje na ich temat opatrzone są pięknymi rysunkami graficzki specjalizującej się w botanice.

 
***    

PIOTR CIEMNY – twórca inicjatywy oraz konta na Instagramie „Chwasty od Kuchni”, regularny gość programów telewizyjnych i radiowych o naturze, ekologii i zielarstwie, a także pracownik duńskich restauracji nagrodzonych gwiazdkami Michelin: 108 i Alchemist. Sprawia, że hasło „Znane rośliny w nieznanej odsłoni” nabiera zupełnie nowego znaczenia.zikie zioła, chwasty, leśne pokarmy uzależniają!


 

Droga do wolności. Wskazówki na każdy dzień - Piotr Pawlukiewicz

Chcesz być wolny i szczęśliwy?
Skacz! – zachęca ks. Piotr Pawlukiewicz. 

Ale jak to?

Skacz w chrześcijaństwo – wyjaśnia uwielbiany duszpasterz.
Ludzie różnie reagują na to zaproszenie. Boży szaleńcy skaczą w ramiona Ojca, inni uparcie siedzą na swojej gałęzi, trzymając się kurczowo grzechu.
 • Zastanawiasz się, czym jest prawdziwa wolność?
 • Czy polega na robieniu wszystkiego, na co tylko masz ochotę? 

Ksiądz Piotr jest jak sprawdzony przewodnik, który pomaga w poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania. Dotrzymuje kroku i dodaje otuchy w chwilach zwątpienia. Ze wskazówek duszpasterza możesz korzystać każdego dnia, idąc drogą do wolności.

Chrystus jest pierwszym człowiekiem, który osiągnął pełnię wolności. On wszedł na szczyt. Kiedy ustaniesz w drodze, popatrz na Niego. Stoi tam, w domu Ojca, ale zarazem tuż obok i krzyczy: „Chodź, stąd jest niesamowity widok! Stąd widać wieczność...”.

 

[fragment książki]

Polecamy: https://czest.info/Książki-religijne

 

 

 


 

 

DRABINA - Eugenia Kuzniecowa

 
Książka Roku 2023 w Ukrainie

Brawurowa opowieść o (nie)udanej ucieczce i (nie)spodziewanym powrocie

Eugenia Kuzniecowa to świeży, zaskakujący głos literatury ukraińskiej. 

Pisarka życie dzieli między ojczyznę, a Hiszpanię (gdzie pracuje na uniwersytecie i wraz z mężem wychowuje dzieci). 
Jej nowa powieść o próbie ucieczki przed rodziną, wojną i własnym niedostosowaniem wyrasta z życia na dwóch krańcach Europy.

Introwertyczny Tolik zawsze marzył o własnym domu w Hiszpanii. Kiedy jego marzenie się spełniło i usiadł w wygodnym fotelu, w Ukrainie wybuchła wojna. 

U progu pojawiła się matka z jego siostrą i jej przyjaciółką, wujem, cioteczną babką, dwoma kotami i hałaśliwym psem. Wyśniona oaza spokoju do złudzenia zaczęła przypominać jego dom rodzinny nieopodal Winnicy. W fontannie, na tonie nawozu, cioteczna babka posadziła pomidory, wujek uzależnił się od flippera, matka nie przestaje dopytywać o narzeczoną. A Tolik, by nie oszaleć, wchodzi do swojego pokoju przez balkon, po drabinie. 
Taka sytuacja nie może trwać wiecznie.

Eugenia Kuzniecowa z pazurem opowiada o zagmatwanych relacjach rodzinnych, nieoczywistych emocjach i życiu w cieniu wojny. 

 
Drabina to napisana z humorem, urzekająca, wielowarstwowa opowieść o sile rodzinnych więzi, niespodziewanej miłości i o tym, że największe niespodzianki potrafimy sprawiać sami sobie.
 

Polecamy: https://czest.info/książki

 

 


 

„Rozruszaj swój mózg” na Europejski Dzień Mózgu

18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu.

Warto przypomnieć, jak ważną funkcję pełni ten organ i jakie znaczenie dla zachowania jego pełnej sprawności ma prowadzony przez nas styl życia i aktywność fizyczna.

Według psychiatry Andersa Hansena oraz prof. Carla Johana Sundberga, autorów książki Rozruszaj swój mózg, już 30 minut spaceru dziennie może wydłużyć nasze życie
oraz zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę czy chorobę Alzheimera.

W Rozruszaj swój mózg autorzy wyjaśniają, dlaczego należy się ruszać i jak to robić, by najdłużej zachować sprawność i młodość. Obalają wszystkie mity i stereotypy związane z relacją ciało–umysł.

Autorzy, opierając się na własnym doświadczeniu klinicznym i badaniach naukowych, pokazują, że ruch to najlepsze lekarstwo na świecie.

Pasjonująca opowieść o niezwykłych zależnościach między ruchem a naszym samopoczuciem sprawia, że nie sposób oprzeć się chęci zrobienia choćby kilku energicznych kroków.

Rozpocznij tę wiosnę najlepiej jak się da. Wstań z kanapy i każdego dnia poświęć jedynie 30 z 1440 minut, by poczuć się lepiej i zachować radość życia.

 

Twoje serce będzie kiedyś czerwone - Magdalena Pioruńska

 

Tylko Magdalena Pioruńska potrafi tak wiernie pisać o emocjach nastolatków

 

Self-publisherka, nauczycielka kreatywnego pisania i pisarka.Wykładowczyni literatury i nauczycielka języka angielskiego.Magdalenę Pioruńską można przedstawiać na naprawdę wiele sposobów. 

Przede wszystkim jest jednak osobą, która uwielbia przebywać z młodzieżą. 

Ona nie tylko z nimi pracuje – ona ich doskonale rozumie.

W swoich utworach nie boi się poruszać takich tematów jak uzależnienia, traumy rodzinne, toksyczny kanon piękna czy szkodliwość mediów społecznościowych.

Taka właśnie jest jej nowa książka – odważna, szczera i ukazująca prawdziwe życie młodych ludzi.

Opowieść o romantycznej relacji dwojga borykających się z różnymi problemami nastolatków po raz kolejny stała się dla niej okazją, aby poruszyć tematy ważne i dla młodzieży niezwykle potrzebne.

Dzięki doświadczeniu nauczycielki Magdalena Pioruńska wiernie odmalowuje w książkach emocje nastolatków. Jednocześnie nie zamyka się na ich doświadczenia oraz zainteresowania i aktywnie działa na książkowym Instagramie. Jest osobą, której można zadać trudne pytania i która chętnie na nie odpowie:

◾ Dlaczego nieprawdą jest stwierdzenie, że młodzież nie czyta?

◾ Jak social media zacierają granice przepaści międzypokoleniowej?

◾ Dlaczego literatura YA pociąga obecnie nie tylko młodzież?

**

Agat może mieć wszystko. Należy do najpopularniejszej grupy w szkole, a do tego jest znanym influencerem. Kiedyś był jednym z jej najlepszych przyjaciół, teraz Freya nie jest nawet pewna, czy ją zauważa. Ale nie musi, ona ma swoje sprawy i świat bookstagrama, w którym króluje.

Wydaje się, że między nimi wszystko skończone.

Ale kiedy koleżanki zdradzą Freyę, to właśnie Agat przyjdzie jej na ratunek.

A wkrótce ona będzie ratować jego.

Czy to co nadchodzi, to aby na pewno tylko przyjaźń?

**

KONKURS - WYGRAJ KSIĄŻKĘ 

Wyślij e-mail o treści Twoje serce będzie kiedyś czerwone - Magdalena Pioruńska na adres konkurs@czest.info . Na mail-e czekamy do 17 Marca 2024, do godz. 12.00. Zwycięzców o wygranej i sposobie odbioru książki powiadomimy zwrotnie mail-em.

Polecamy: https://czest.info/książki


 

 

ĆWICZENIA Z RADOSCI - ks. Grzegorz Strzelczyk

Czy da się nawrócić na… radość?

 • Skąd ją czerpać? 
 • Czy radość jest wyłącznie darem, czy można się jej nauczyć? 
 • Co robić, żeby nie stracić jej w trudach codzienności?

Bóg obiecuje nam w Biblii „pełnię radości”. Święty Paweł pisze: „Zawsze się radujcie!”. Ewangelia jest radosną nowiną o zmartwychwstaniu. A jednak… W codziennym życiu, pełnym napięcia, zachowanie radości nie jest proste. Czasem brakuje na nią siły. A kiedy patrzymy na zło, które się dzieje na świecie, radość może się wydać wręcz nie na miejscu.

Ks. Grzegorz Strzelczyk w kolejnych już „ćwiczeniach duchowych” zaprasza nas do tego, żeby radość trenować. Pozwolić sobie na nią. Odnaleźć jej prawdziwe, głębokie źródło. Zrozumieć, na czym naprawdę polega. Odrzucić błędne wyobrażenia na jej temat. Odkryć radość dla siebie, osobiście. I praktykować ją – tak, by stała się zaraźliwa.

 

 

 

Polecamy: https://czest.info/poradniki

 

 

 

 


 

 

 

DOBRA DZIEWCZYNA, ZŁA DZIEWCZYNA - Michael Robotham

Ona wie kiedy kłamiesz


DZIEWCZYNA BEZ PRZESZŁOŚCI
 
Zmarznięta, głodna i brudna. Nie wiadomo, kim jest, ani kto ją skrzywdził. Wiadomo, że nikt jej nie szukał.

Po sześciu latach od odnalezienia Evie jej tożsamość pozostaje tajemnicą. Nikomu nie udało się do dziewczyny zbliżyć na tyle, aby zrozumieć, co skrywa pod maską agresywnej i nieprzewidywalnej outsiderki. Jedyną pewną rzeczą jest to, że bezbłędnie rozpoznaje, gdy ktoś kłamie.

CHŁOPAK, KTÓRY PRZETRWAŁ

Dwadzieścia lat temu Cyrus Haven wrócił po szkole do domu. Od wejścia czuł, że wydarzyło się coś bardzo złego. Kiedy odkrył, że jego starszy brat zamordował oboje rodziców i dwie siostrzyczki, cały świat chłopaka legł w gruzach.

Dziś Haven pracuje jako policyjny psycholog. Gdy spotyka na swojej drodze intrygującą Evie Cormac, postanawia wspólnie z nią odkryć potworną prawdę kryjącą się za morderstwem młodej mistrzyni łyżwiarstwa.

 • Czy niezwykły dar Evie wystarczy, aby rozwiązać sprawę, w której wszyscy kłamią? 
 • I czy Cyrus uratuje Evie przed nią samą?

Zapiera dech w piersiach.

Takiego thrillera psychologicznego nie było od lat!
PREMIERA 28 Lutego 2024
 
 

 


DZIENNIK POCIESZENIA - Wojciech Bonowicz
 
Chodzi o to, by człowiek pozwolił sobie na radość
 

W czasach zamętu wielu z nas pyta, gdzie szukać ukojenia.
Wojciech Bonowicz, autor nominowany do Nagrody Literackiej Nike, inspiruje, zaprasza do refleksji i poszukiwania źródeł pocieszenia i radości. 
Przeprowadza nas przez trudy dzisiejszego świata – wieczny brak czasu, kryzysy i epidemię samotności. 
Z życzliwością i niepodrabialnym humorem pokazuje, jak odnajdować równowagę i pełnię. Radzi, by zaufać nadziei, z której wyrasta każda szansa na lepsze.

Wojciech Bonowicz pokazuje, jak odnaleźć głębszy sens w codzienności, lekturze, niespiesznej obserwacji świata, uważności na innego.

 
 W Dzienniku pocieszenia” trochę jest „krzątactwa”, trochę poezji, a trochę ducha Tao Te Ching. 
Ale przede wszystkim oryginalny głos, spojrzenie i mądrość. 
 
W czasach chaosu i niepewności jest to lektura niezbędna (w innych czasach zresztą też).
 
premiera 28 lutego 2024