Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

OC komisowe – co warto wiedzieć o tym ubezpieczeniu?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego pojazdu. Standardowa polisa obowiązuje przez 12 miesięcy, jednak są odstępstwa od tej reguły. Jest nim OC komisowe, które przysługuje osobom będącym pośrednikami w sprzedaży aut. Właściciele komisów mogą zawrzeć umowę z ubezpieczycielem na krótszy okres, ale z takiej możliwości mogą skorzystać również inni kierowcy. Zobacz, co warto wiedzieć o OC komisowym.

Czym jest OC komisowe?

Właściciele pojazdów są zobowiązani do nieprzerwanego opłacania składek za zarejestrowany samochód. Muszą więc pilnować terminu wygaśnięcia OC, jeżeli chcą zawrzeć umowę z nowym ubezpieczycielem, aby nie doszło do automatycznego przedłużenia dotychczasowej ochrony. Nie każdy jednak potrzebuje całorocznego ubezpieczenia, dlatego polskie prawo dopuszcza możliwość skorzystania z alternatywnego wariantu. OC komisowe to potoczna nazwa dla ubezpieczenia krótkoterminowego. Może być ono zawarte na czas nie krótszy niż 30 dni lub minimum 3 miesiące. Taka polisa przysługuje nie tylko osobom zajmującym się pośrednictwem sprzedaży aut, ale także właścicielom: 

 
  • aut zarejestrowanych czasowo,
  • pojazdów wolnobieżnych z wyłączeniem ciągników i maszyn rolniczych, 
  • samochodów zarejestrowanych za granicą i sprowadzonych na teren kraju, gdzie mają być na stałe użytkowane, 
  • aut zabytkowych, unikatowych, o wartości historycznej, 
  • pojazdów, które mają być wykorzystane do przeprowadzenia jazd testowych. 

OC krótkoterminowe może być zawarte również na dłuższy okres np. 6 miesięcy. Wszystko zależy od tego, na jaki czas potrzebujesz ubezpieczenia, ale musisz pamiętać, że taka polisa nie jest automatycznie odnawialna. Musisz więc pilnować ważności OC, aby nie narazić się na karę finansową za brak ciągłości w ubezpieczeniu. Więcej na temat OC komisowego znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/samochod/oc-komisowe-co-warto-wiedziec. Przedstawione są tam także ważne informacje, z którymi powinieneś się zapoznać, jeżeli planujesz kupić auto w komisie. Pozwoli Ci to uniknąć ewentualnych problemów z ubezpieczeniem.

Ile kosztuje OC komisowe?

Krótkoterminowa polisa gwarantuje taki sam zakres ochrony co standardowe ubezpieczenie. Jeżeli OC zawierane jest na okres 30 dni, ubezpieczyciele nie stosują indywidualnego wyliczania stawek. Zazwyczaj oferują ujednoliconą cenę, która oscyluje w granicach 100 zł. Wszystko jednak zależy od tego, jakie warunki obowiązują w danym towarzystwie. Jeżeli zaliczasz się do grona osób, które mogą skorzystać z OC komisowego, przed zakupem powinieneś sprawdzić oferty w różnych firmach. Mimo że różnice w cenie nie powinny być zbyt wysokie, to zawsze może udać Ci się trochę zaoszczędzić.

Gdzie kupić OC krótkoterminowe?

W związku z tym, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, niemalże każda firma ma w swojej ofercie również wariant krótkoterminowy. Jeżeli planujesz zakupić taką polisę, możesz poszukać jej samodzielnie w internecie. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z porównywarki online, w której będziesz mógł sprawdzić oferty poszczególnych towarzystw. Krótkoterminowe ubezpieczenie OC samochodu chroni kierowcę w takim samym zakresie co standardowe, dlatego głównym kryterium wyboru powinna być tu cena. Powinieneś także zwracać uwagę na warunki współpracy oraz promocje, które często udostępniane są klientom zawierającym umowę przez internet.

OC komisowe – o czym jeszcze musisz pamiętać?

Jeżeli kupujesz auto od pośrednika, które ubezpieczone jest krótkoterminowo, możesz korzystać z polisy do czasu jej wygaśnięcia. W związku z tym, że nie zostanie ona automatycznie przedłużona, musisz pamiętać o wykupieniu OC po czasie jej obowiązywania. Te same zasady dotyczą Cię, jeżeli zawierasz umowę krótkoterminową, gdy np. posiadasz auto zarejestrowane czasowo. To na właścicielu pojazdu ciąży obowiązek pilnowania ciągłości ubezpieczenia i to on ponosi konsekwencje za jego brak. Kary finansowe naliczane są według tego, ile wynosiła przerwa w ochronie ubezpieczeniowej. Mogą one sięgać nawet kilku tysięcy złotych, a ponadto w razie kolizji wszelkie szkody będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.