Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Balustrady z uchwytami punktowymi: o czym pamiętać?

 

Szklane balustrady to niezwykle eleganckie i wysmakowane wykończenia schodów czy tarasów. Aby nadać im jeszcze lepszy wygląd, wielu inwestorów decyduje się na montaż tafli na uchwytach punktowych. Dodają one całej konstrukcji wizualnej lekkości, warto jednak zadawać sobie sprawę, że od strony technicznej jest to stosunkowo trudna metoda montażu, a wszystko ze względu na konstrukcję samych uchwytów.


Pozory mylą

Na pierwszy rzut oka uchwyt punktowy jest banalnie prostą konstrukcją: to po prostu dwa kawałki stali, które ściskają taflę z obu stron, zapobiegając jej przesunięciom. W praktyce jednak jest to bardziej skomplikowane. Jeśli bowiem przez taflę przechodzi jakikolwiek stalowy element, na przykład wkręt łączący obie strony uchwytu, to po oparciu na nim tafli, może dojść do jej pęknięcia lub zniszczenia krawędzi otworu. Uchwyt musi się przytrzymać taflę tak, by nie opierała się ona na łączniku. To oznacza, że cały ciężar tafli musi zostać przejęty przez kilka niewielkich stalowych krążków.

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie uszczelki i specjalne gumowe wkładki zapewniające większe tarcie. To dzięki nim w ogóle możliwe jest użycie uchwytów punktowych przy dużych i ciężkich taflach szklanych balustrad. Niestety – jest jeszcze jeden problem: tafle i elementy stalowe są produkowane przez różne firmy, a standardy łączeń są różne. Oznacza to konieczność dopasowywania tafli i uchwytów do siebie, mogą więc powstać pewne niedociągnięcia. Te eliminuje się przez stosowanie podkładek dystansowych lub w ogóle zmianę uchwytu.


Jeden uchwyt, dwie tafle

Jednym z najważniejszych elementów przy szklanej balustradzie, jest uchwyt łączący. Można je kupić w każdym dobrym sklepie, na przykład na https://gigastal.pl/ i warto podkreślić, że naprawdę ma to być dobry sklep. Dlaczego? Dlatego, że dość ścisłe dopasowanie tafli jest możliwe tylko przy najlepszych uchwytach, które praktycznie eliminują wzajemne przesunięcia tafli. Taki uchwyt łączący jest szczególnie obciążony, dlatego musi być zaprojektowany i wykonany z najlepszej stali i z najwyższą dokładnością. Poza tym oczywiście pojawią się przy nim te same problemy, na które można natknąć się przy wyborze podstawowego uchwytu na jedną taflę.

Tutaj też stosuje się podkładki dystansowe pozwalające na odsunięcie tafli od ściany i również niezbędne są uszczelki – generalnie więc, poza większym obciążeniem, jakie przenosi, taki uchwyt tylko estetyką różni się od podstawowych rotuli. Na sam koniec warto jeszcze dodać, że balustrady szklane z uchwytami punktowymi mogą, lecz nie muszą, być zakończone profilami górnymi. Te nakłada się na szkło, ale nie stabilizują go one zanadto, a jedynie chronią krawędź przed uszkodzeniem, a cały ciężar nadal będzie spoczywał na uchwytach. Dlatego też do tych balustrad ewentualne poręcze mocuje się często bezpośrednio do ściany.