Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Jakie materiały ogniotrwałe wybrać, aby zabezpieczyć budynek przed pożarem?

 Ze statyk Państwowej Straży pożarnej wynika, że w 2020 r. doszło do ponad 128 tys. pożarów. Wielu z tych zdarzeń można by uniknąć, stosując materiały ogniotrwałe. Za ich pomocą zabezpiecza się kanały wentylacje, przejścia instalacyjne, konstrukcje stalowe lub betonowe oraz kanały i przepusty kablowe. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich rozwiązań?  

 

 

Zgodnie z Ustawą o ochronie przeciwpożarowej właściciel budynku musi zabezpieczyć obiekt przed rozprzestrzenianiem ognia (Dz. U. 1991 Nr 81 poz. 351). Bierna ochrona przeciwpożarowa skraca czas akcji gaśniczych. Umożliwia również zachowanie stabilności konstrukcji budowlanej. Materiały ogniotrwałe trzeba dobierać z dużą starannością. W sprzedaży znajdują się  m.in. maty, masy, taśmy, zaprawy, opaski farby ognioochronne. Do ciekawych opcji należy też pianka przeciwpożarowa.

Sprawdź, czym się kierować przy wyborze materiałów ogniotrwałych!

Warto zwrócić uwagę, czy materiały ogniotrwałe posiadają certyfikat potwierdzający ich jakość. Część producentów udostępnia raporty z badań ogniowych. Należy przyjrzeć się także parametrom technicznym. Do najważniejszych zaliczają się:

  • Klasa reakcji na ogień – zgodnie z normą PN-EN 13501 za materiały niepalne uważa się wyroby oznaczone symbolami A1, A2-s1, A2-s2, A2-s3.
  • Przewodność cieplna – im niższa wartość lambdy deklarowanej (?D), tym mniej ciepła przenika przez izolację.
  • Wymiary i kształt – można zaopatrzyć się w okrągłe lub prostokątne materiały ogniotrwałe. Do wyboru są również taśmy samoprzylepne, pianki, masy, farby.
  • Sposób montażu – warto sięgnąć po produkty z niewielką ilością akcesoriów instalacyjnych, np. AF Fireguard 3.
  • Materiał wykonania – izolacje produkuje się m.in. z wełny mineralnej, siatki szklanej. W sprzedaży są też wyroby z kauczuku, farby ablacyjnej, folii aluminiowej.

Materiały ogniotrwałe – poznaj skuteczne sposoby na zabezpieczenie wentylacji!

Poniżej przegląd popularnych produktów ognioodpornych:

  • Maty do metalowych kanałów wentylacji

Za ich pomocą owija się kanały na całej długości. Maty najczęściej wykonuje się z wełny mineralnej pokrytej folią aluminiową. Niektóre modele posiadają dodatkowe zabezpieczenie w postaci powłoki z farby ablacyjnej. Na szczególne zainteresowanie zasługuje m.in. mata AF Fireguard 3 marki Alfaseal. Produkt świetnie sprawdza się, kiedy szachty instalacyjne są niewielkie i ciasne. Wyrób zabezpiecza okrągłe kanały przeciwpożarowo na 120 min (EI 120).

  • Uszczelniająca masa ognioochronna

Służy do izolacji rur niepalnych kabli, przejść przeciwpożarowych. Możną nią również uszczelnić pęczniejące kratki wentylacyjne. Materiał jest łatwy w montażu. Trzeba jednak pamiętać, by przed nałożeniem oczyścić elementy instalacji. Produktu nie stosuje się w miejscach narażonych na działanie rozpuszczalników.

  • Ablacyjna farba ognioochronna

Używa się jej do ochrony szczelin dylatacyjnych, kabli, rur w ścianach. Pod wpływem reakcji endotermicznych farba pochłania ciepło. Tym samym opóźnia proces związany z zaprószeniem ognia. Jest dostępna w różnych pojemnościach.

  • Płyty ogniochronne

Zabezpieczają rury w stropach oraz ścianach. Wykorzystuje się je też do ochrony kabli i szczelin dylatacyjnych. Rozwiązanie znajduje się m.in. w ofercie marki Alfaseal. Wyroby składają się m.in. z wełny mineralnej, wermikulitu, spoiw nieorganicznych. Wiele z nich posiada warstwę pokrytą farbą ablacyjną. Artykuły można przyciąć na dowolny wymiar.

  • Taśmy klejące

Wykorzystuje się je do izolacji prostokątnych i okrągłych kanałów wentylacyjnych. Taśmy produkuje się z niepalnej aluminizowanej tkaniny. Wyroby posiadają warstwę samoprzylepną. Są łatwe w montażu. Stanowią doskonałe zabezpieczenie mat ognioochronnych.

  • Przeciwpożarowe kratki wentylacyjne

Zaleca się zadbać o odpowiednie kraty wentylacyjne. Na rynku są dostępne produkty z materiału ekspandującego. Wyroby pęcznieją pod wpływem temperatury, zamykając otwór wentylacyjny. To zmniejsza ryzyko zaprószenia ognia.

  • Opaski ognioochronne

Służą do zabezpieczenia rur palnych z tworzyw sztucznych. Pod wpływem wysokiej temperatury produkty pęcznieją, zamykając wlot. Tym samym chronią przed dalszym rozprzestrzenianiem ognia oraz dymu.

  • Zaprawy przeciwpożarowe

Stosuje się je do izolacji przejść kablowych, drzwi, przewodów wentylacyjnych, rur, stropów. Produkty są dostępne w formie mieszanki, do której dodaje się wodę.

  • Pianki ognioochronne

Ochraniają przejścia kablowe i rurowe. Najczęściej składają się z poliuretanu. Skuteczni hamują rozprzestrzenianie się ognia i dymu. Charakteryzują się wydajnością i łatwą aplikacją.

Postaw na sprawdzone rozwiązania!

Warto wybierać izolacje od sprawdzonych producentów. Marki cieszące się renomą korzystają z innowacyjnych rozwiązań. Służą pomocą w wyborze odpowiednich produktów. Dodatkowo dysponują rozbudowaną siecią sprzedaży. Wyróżniają się także szeroką ofertą. Dzięki temu inwestorzy mogą znaleźć materiały dopasowane do ich potrzeb.