Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Złom stali szybkotnącej – to warto wiedzieć

 

 

Stal szybkotnąca to najdroższy materiał wśród wszystkich stali narzędziowych, co jest podyktowane jej wyjątkowym składem i właściwościami fizyko-chemicznymi. Skupowanie tego surowca to sprawdzony sposób na poprawę stanu środowiska naturalnego, za czym przemawia wiele rozsądnych argumentów. Zamiast więc składować złom bez wyraźnego celu, lepiej się go pozbyć i zyskać dodatkowe fundusze.

Stal szybkotnąca – co to jest?

Stal szybkotnąca określana jest skrótem HSS od angielskiego określenia High Speed Steel. Materiał ten zaliczany jest do stopowych stali narzędziowych, które składają się ze stopu żelaza oraz cennych dodatków stopowych:

  • chromu – w ilości od 3,5% do 5%,
  • molibdenu – od 1% do 11%,
  • wolframu – od 1% do 21%,
  • wanadu – od 1% do 5%,
  • kobaltu – od 4% do 13%.

To właśnie taki skład wpływa na właściwości HSS, ale również cenę. Skupowanie stali szybkotnącej to rozwiązanie, na którym mogą skorzystać zarówno ludzie, jak i środowisko. Z jednej strony powtórne wykorzystanie materiału nie wymaga wytwarzania nowych stopów metali, a dodatkowo pozwala pozbyć się zalegającego złomu. Dzięki temu możemy oszczędzać naturalne złoża, które z roku na rok coraz bardziej się kurczą. Warto więc na poważnie rozważyć recykling złomu stali szybkotnącej, na którym można zarobić, sprzedając zalegające zużyte narzędzia.

Złom stali szybkotnącej – zastosowanie

Stal szybkotnąca ma wiele zalet, co znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza jej wysoka twardość i odporność na zużycie, a także możliwość wykorzystania w nawet bardzo wysokich temperaturach, nieprzekraczających 600 stopni Celsjusza. Dzięki temu złom stali szybkotnącej może być wykorzystywany do produkcji nowych narzędzi, które stosowane są do skrawania i precyzyjnej obróbki wielu metali.

Dodatkowo stal szybkotnącą można podzielić na gatunki, których poszczególne rodzaje znajdują swoje zastosowanie w nieco innych dziedzinach:

  • HSS SW7M – uniwersalna i popularna stal wykorzystywana do produkcji narzędzi skrawających, takich jak wiertła, noże tokarskie, frezy tarczowe, frezy piłkowe.
  • HSS SW18 – popularna stal wykorzystywana zwłaszcza we frezach modułowych, walcowych oraz walcowo-czołowych.
  • HSS SK5M – szczególny rodzaj stali wykorzystywany często podczas obróbki stali nierdzewnej oraz kwasoodpornej, z których wykonywane są m.in. gwintowniki i frezy palcowe.
  • HSS SW9 i SW12c – to rodzaj stali, który można coraz rzadziej spotkać w codziennym życiu. Jeszcze do niedawna wykonywano z niej niektóre narzędzia jak frezy modułowe składane oraz wiertła.

Stal szybkotnąca – cena

Złom stali szybkotnącej to cenny materiał, który świetnie nadaje się do wtórnej obróbki. Jego cena w stellmet.pl jest jednak uzależniona od składu oraz gatunku HSS, a także od ilości materiału przeznaczonego na sprzedaż. Poszczególne gatunki stali mają różną zawartość dodatków stopowych, co kształtuje ostateczną cenę złomu. Najmniej można zarobić na sprzedaży stali szybkotnącej SW9, a najwięcej na SW18.