Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

5 najczęstszych mitów dotyczących olejów silnikowych

Jak w każdej dziedzinie, tak i w przypadku olejów silnikowych krążą wśród obiektywnych, potwierdzonych faktów, także i pewne mity. Moglibyśmy je z powodzeniem bagatelizować, gdyby nie to, że czasem owe mity prowadzą do naprawdę problemowych sytuacji. Co zatem zrobić? Może po prostu rozprawić się z niebezpiecznymi mitami na temat olejów silnikowych i je obalić?

Mit nr 1: czarny kolor oleju silnikowego świadczy o jego zużyciu

Jak się okazuje, to całkiem powszechne wśród użytkowników aut stwierdzenie jest błędne. Niektóre oleje silnikowe od samego początku mają kolor czarny.  Z kolei w przypadku silników wysokoprężnych, nowy olej o innym kolorze zmieni swoje zabarwienia właśnie na kolor czarny już po przejechaniu przez nas pierwszych kilkuset kilometrów. Dlaczego tak się dzieje? Wytłumaczeniem jest tutaj fakt, że olej miesza się z sadzą. Nie wpływa to jednak na jakość i parametry oleju, a jego wymiana powinna dokonać się zgodnie z zaleceniem producenta (najczęściej jest to przebieg około 15 tysięcy kilometrów).

Mit nr 2: jeśli samochód wyposażony jest w stary silnik, powinno się zmienić olej syntetyczny na mineralny

Takie stwierdzenie to kolejny mit godny obalenia. Otóż w przypadku jeśli samochód, a tym samym jego silnik od początku użytkowany jest przy zastosowaniu oleju syntetycznego, nie ma przesłanek do tego, aby dokonywać wymiany oleju na jakikolwiek inny. Czasem tego typu zamiana może mieć całkiem poważne konsekwencje i zakończyć się zdecydowanie pogorszonym stanem i prać silnika.
Jeśli zamiana oleju syntetycznego na półsyntetyczny lub mineralny jest możliwa, taka informacja powinna znaleźć się w instrukcji obsługi samochodu przygotowanej przez jego producenta.

Mit nr 3 – od naszej jazdy zależy częstotliwość wymiany oleju

Czy jeśli będziemy jeździć delikatnie i spokojnie, nie „żyłując” zanadto naszego auta, to czy opóźni to konieczność wymiany oleju silnikowego? Otóż nie. Żaden olej nie jest wieczny, każdy, nawet najlepszy po prostu się starzeje. I niezależnie od tego, jak prowadzimy nasze auto, olej będzie trzeba wymienić. Kwestia ta zależy bowiem nie tylko od przebiegu, ale i czasu, przez jaki olej był eksploatowany.

Mit nr 4 – dolewanie dodatków do oleju niczemu nie służy

Błąd. Otóż jak się okazuje, dolewanie do oleju silnikowego odpowiednich dodatków może wpłynąć na zmniejszenie współczynnika tarcia, może pomóc w regeneracji zniszczonych uszczelnień, a także wyciszyć pracę popychaczy hydraulicznych.

Mit nr 5 – olejów nigdy nie mieszamy

Owszem – mieszamy. Dzisiejsze oleje silnikowe dostępne na rynku są ze sobą mieszalne. Zatem w wyjątkowej sytuacji możesz uzupełnić poziom oleju praktycznie każdym innym. Warto tutaj jednak pamiętać, że jeśli oleje różniły się pomiędzy sobą poszczególnymi parametrami może to nieco rzutować na ogólna jakość powstałej mieszanki. Dlatego warto wtedy dokonać wymiany oleju na nowy. Najlepiej wcześniej wchodząc na petrostar.pl