Firma 'Green Pack' istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku,specjalizuje się w produkcji toreb papierowych,dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku.Opierając się na doświadczeniu rynkowym,firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Kino dla dorosłych

ARTEKINO CLASSICS – KLASYKI KINA EUROPEJSKIEGO W ARTE.TV

 

 

Zremasterowane perełki kina europejskiego w reżyserii Felliniego, Hanekego, Kusturicy, grupy Monty Pythona i wielu innych znanych twórców można obejrzeć za darmo w ramach cyklu ArteKino Classics na platformie VOD ARTE.tv https://www.arte.tv/pl/

 

Przez trzy miesiące, od 29 marca ARTE.tv pokaże klasyki kina europejskiego oraz inne ważne filmy, które wyróżniały się swoim spojrzeniem na świat i wpłynęły na światową kinematografię. Są dostępne z napisami w 6 językach.

Polecamy: https://czest.info/kino

 

 


 

„Sonata” w kinach w całej Polsce od 4 marca

 

Ta niewiarygodna historia wydarzyła się naprawdę!
Nazwano go "Nikiforem fortepianu" czy "Beethovenem z Murzasichla". 

Jak niedosłyszący Grzegorz Płonka został pianistą...
 


Grzegorz Płonka (Michał Sikorski), po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców (Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat), wsparciu grupy dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego (Jerzy Stuhr) odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenia swojego życia – zagrać „Sonatę Księżycową” Beethovena.

Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżysera, Bartosza Blaschke.
Występują: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat, Irena Melcer, Lech Dyblik oraz Jerzy Stuhr.

Grzegorz, błędnie zdiagnozowany jako dziecko autystyczne, żyje w swoim hermetycznym świecie i nie potrafi nawiązać kontaktu ze światem. Wydaje się, że jego jedyną pasją jest uderzanie w klawiaturę starego fortepianu stojącego w domu. Kiedy chłopak ma kilkanaście lat wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko głęboki niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ rodzi się na nowo, chce odzyskać stracone lata i stać się człowiekiem takim, jak inni. Zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Jednak nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że niesłyszący chłopak – choć wspomagany nowoczesną technologią – spełni swoje marzenia. „Sonata” to skrzący się humorem, poruszający film rozgrywający się w majestatycznych Tatrach, opisujący autentyczną historię muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla. To niesamowita, okupiona ogromnym wysiłkiem i walką, droga do osiągnięcia niemożliwego z happy endem.

W głównej roli Michał Sikorski, który na 46. FPFF w Gdyni otrzymał nagrodę indywidualną za Profesjonalny Debiut Aktorski.

 
 
Polecamy: https://czest.info/kino  

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ELIMINACJI PRZEMOCY
WOBEC KOBIET

– CYKL DOKUMENTALNY W ARTE.TV

 

 

Przemoc seksualna, codzienna przemoc domowa, cyberprzemoc, zakaz aborcji, nakaz małżeństw, brak praw do decydowania o własnym ciele, edukacji i przyszłości. Europa, Ameryka, Azja, Afryka, Australia - to dzieje się wszędzie. 25 listopada jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet i z tej okazji ARTE.tv udostępnia za darmo na swej platformie VOD https://www.arte.tv/pl/ cykl poruszających filmów dokumentalnych i reportaży o tym, jak łamane są prawa kobiet w Polsce i na całym świecie oraz o tym, jak temu przeciwdziałać.

Kobiety we współczesnych społeczeństwach czują się jak szmaty i mówią „dość”. Dość patriarchatowi, przemocy seksualnej, fizycznej i psychicznej, dość zakazowi stanowienia o swoim ciele i przyszłości, dość niższym zarobkom. To tylko kilka z postulatów, za którymi opowiadają się kobiety na całym świecie - białe i czarne, młode i stare, chrześcijanki i muzułmanki. Chcą być niezależne i wolne i o swą wolność i niezależność walczą. Pokazują to reżyserzy i reżyserki filmów dokumentalnych, które na stronie https://www.arte.tv/pl/ są udostępnione za darmo z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Twórcy poruszają w nich m.in. temat walki Polek o dostęp do aborcji, przemocy w internecie, która dotyka 73% kobiet na świecie, kobietobójstw i przemocy w rodzinach, za co największą cenę płacą „niewidzialne” ofiary - dzieci, przemocy seksualnej, która stała się już plagą, ale także zwycięstw, np. meksykańskich feministek, które nie chcąc słyszeć o  kompromisach, walczą z systemem i żądają sprawiedliwości. Z powodzeniem.

FILMY W CYKLU „MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ELIMINACJI PRZEMOCY WOBEC KOBIET”:

POLKI WALCZĄ O PRAWO DO ABORCJI, Niemcy, 2020

Odkąd Trybunał Konstytucyjny zaostrzył prawo aborcyjne, przeprowadzenie aborcji w Polsce stało się jeszcze trudniejsze niż dotychczas. Inga, której płód został poważnie uszkodzony, musiała wyjechać za granicę, by dokonać aborcji. Jednak wielu zwolenników „obrony życia”, takich jak katolik i mąż rodziny Paweł, prowadzi kampanię na rzecz dalszego zaostrzenia prawa.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/092187-002-A/polki-walcza-o-prawo-do-aborcji/

#SZMATA, Belgia, 2021

Według Europejskiego Lobby Kobiet w 2017 roku kobiety były 27 razy częściej niż mężczyźni narażone na nękanie w sieci i w mediach społecznościowych. Gdy ofiary cyberprzemocy składają skargę, często stają w obliczu nieprzygotowanej administracji, nieodpowiedniego ustawodawstwa i praktycznie nieistniejącego orzecznictwa. Z kolei platformy cyfrowe są słabo uregulowane i nie walczą w wystarczającym stopniu z nękaniem w Internecie. W tym filmie Florence Hainaut i Myriam Leroy, dwie belgijskie dziennikarki, które same padły ofiarami cyberprzemocy, zbierają zeznania kilkunastu kobiet z całego świata, które również doświadczyły nękania w Internecie. Dzięki oświadczeniom felietonistki Nadii Daam, satyryczki Florence Mendez i autorki Pauline Harmange, a także specjalistów w tej dziedzinie, twórcy dokumentu badają proliferację nienawiści w Internecie i zagłębiają się w socjologiczne i prawne aspekty cyberprzemocy w obecnej sytuacji.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/098404-000-A/szmata/


 

NA ZŁE I GORSZE, Francja, 2020

Niektóre tragedie za zamkniętymi drzwiami często są poprzedzone przemocą fizyczną i psychiczną. W 2019 roku we Francji 146 kobiet padło ofiarą przemocy ze strony swoich mężów, partnerów lub byłych parterów, co stanowi 84% zabójstw popełnionych w kontekście rodzinnym. Jednak w tej przerażającej rzeczywistości same liczby nigdy nie dają wyczerpującego opisu: kobietobójstwo jest zjawiskiem uwidocznionym w ostatnich latach jedynie dzięki zaangażowaniu feministycznych kolektywów. Poprzez smutne historie Sindy, Dorothée i Michele ten dokument rzuca światło na współczesny dramat i jego „niewidzialne” ofiary - dzieci.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/090005-000-A/na-zle-i-gorsze/

 

MEKSYK: CZARNY BLOK, FEMINISTYCZNA REWOLUCJA, Francja, 2021

Nowe pokolenie meksykańskich feministek nie chce już słyszeć o kompromisach. Nie proszą, lecz żądają, by szanowano ich prawa. Zamaskowane, całe w czerni, budzą respekt i podziw u swych matek i babek, które emancypowały się łagodniej, lecz też mozolniej.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/101555-000-A/meksyk-czarny-blok-feministyczna-rewolucja/

MALAWI: WALKA Z MAŁŻEŃSTWAMI DZIECI, Francja, 2021

Theresa Kachindamoto jest przywódczynią centralnego regionu Malawi. Zarządza 540 wioskami. Jest szanowaną, ale też rewolucyjną władczynią - jako pierwsza zakazała małżeństw dzieci. Tym samym chce działać na rzecz praw dziewcząt i poprawić ich dostęp do edukacji.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/103027-000-A/malawi-walka-z-malzenstwami-dzieci/

MUZUŁMANKA I FEMINISTKA?, Niemcy, 2020

Upodmiotowienie kobiet, feminizm i nowoczesność nie są sprzeczne ani niezgodne z islamem, chociaż nie wszystkie kobiety widzą to w ten sam sposób...

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/097774-004-A/muzulmanka-i-feministka/

 

 

 

 


„Jak oddychanie wpływa na jakość naszego życia?”

– film dokumentalny w ARTE.tv

 

 

Oddychanie jest tak naturalnym procesem, że w ogóle się nad nim nie zastanawiamy. Tymczasem oddech to kwintesencja życia. Zaczynamy je wraz z pierwszym zaczerpnięciem powietrza i umieramy, wydając ostatnie tchnienie. Okazuje się jednak, że sposób, w jaki oddychamy, ma wpływ na jakość naszego życia. Temat ten porusza reżyserka Sandra Klösges w filmie „Oddychanie.

Nieświadomy a niezbędny proces”, który można obejrzeć za darmo na platformie VOD ARTE.tv https://www.arte.tv/pl/videos/099619-000-A/oddychanie/.

 

  • Jaki jest wpływ oddychania na nasz organizm? 
  • Jak sposób, w jaki oddychamy, wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie? 
  • Czy dzięki prawidłowemu oddechowi możemy mieć zdrowsze, mniej stresujące i dłuższe życie ? Reżyserka Sandra Klösges skupia się na naszej najbardziej podstawowej potrzebie i bada ten automatyczny, nieświadomy, a jednocześnie istotny proces.

 

Oddychanie obejmuje zespół złożonych zjawisk, na które przyzwyczajony organizm nie zwraca uwagi. Oskrzela, siedziba tego odruchowego procesu powtarzanego dwadzieścia tysięcy razy dziennie, gromadzą kilkaset milionów maleńkich pęcherzyków, które zapewniają przepływ tlenu we krwi. Ten gigantyczny obszar jest prawie czterdziestokrotne większy niż powierzchnia naszej skóry. Jednak w jaki sposób cenny tlen dostaje się do organizmu? W jakim stopniu nasz sposób oddychania, zależny od naszego stylu życia, wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie? W poszukiwaniu odpowiedzi twórcy filmu udają się na szczyty gór, na dna mórz i w głąb lasów, znanych z zalet swojego powietrza. Rozmawiają też z naukowcami badającymi związek pomiędzy częstością naszych oddechów a stresem układu nerwowego. 

 
Film „Oddychanie. Nieświadomy a niezbędny proces” (2021) jest dostępny bezpłatnie do 16 grudnia pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/099619-000-A/oddychanie.
 

„Jak czują zwierzęta?” - cykl dokumentalny w ARTE.tv

Dlaczego agresywny pies jest agresywny i jaki wpływ na jego zachowanie ma człowiek? Co czuje zwierzę żyjące w niewoli albo w schronisku? Czy pies ratownik ratuje z „serca” czy to tylko kwestia dobrego wyszkolenia? Czy tylko pies jest w stanie być najbardziej oddanym przyjacielem człowieka? To tylko kilka z pytań, na które odpowiedzi starają się znaleźć dokumentaliści ARTE. Poruszające reportaże społeczne w cyklu „Jak czują zwierzęta?” można obejrzeć za darmo na platformie VOD ARTE.tv https://www.arte.tv/pl/.    

ARTE.tv zaprasza na poruszający cykl dokumentalny o uczuciach zwierząt i o tym, jak traktowanie przez człowieka wpływa na ich charakter i całe życie. Jak i co czują zwierzęta? Czy mają uczucia tak jak ludzie, a może czują nawet więcej? Jak zwierzęta widzą nas - ludzi i co o nas myślą? Twórcy filmowi pokazują psy bezpańskie, wytresowane, żyjące w niewoli, dzikie oraz zwierzęta o wielkim sercu, które ratują ludzkie życie. Okazuje się, że człowiek wiele może się od nich nauczyć - empatii i zachowań społecznych, jak żyć zgodnie z naturą, jak traktować bliźnich oraz co to znaczy przyjaźń, miłość, pomoc i wdzięczność.

FILMY W CYKLU „JAK CZUJĄ ZWIERZĘTA?”:

JAK CZUJĄ ZWIERZĘTA?, Francja, 2021

Czy człowiek może pojąć myśli, czyny i przeżycia zwierząt, nie popadając w antropomorfizm? Co to znaczy zamieszkiwać świat jako zwierzę? Jak przyjąć punkt widzenia zwierzęcia? Jakie są nasze wyobrażenia o terytorium i konfliktach w świecie zwierząt? Jaką inspirację możemy z nich czerpać?

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/098794-010-A/jak-czuja-zwierzeta/  

BEZPAŃSKIE PSY: NOWE ŻYCIE DLA MALTRETOWANYCH ZWIERZĄT, Niemcy, 2021

 

 

 

Rumuńska Smeura to największe prywatne schronisko dla psów. Na terenie dawnej fermy lisów o powierzchni 4,5 hektara żyje tu ponad 5500 bezpańskich psów uratowanych z państwowych schronisk. Ustawa obowiązująca od 2013 roku mówi, że zwierzęta nieodebrane z państwowych schronisk w ciągu 2 tygodni, mają zostać uśpione. Obrońcy zwierząt próbują ograniczyć populację psów poprzez kastrację, a bezpańskie psy mają być wysyłane do Niemiec.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100300-043-A/bezpanskie-psy-nowe-zycie-dla-maltretowanych-zwierzat/    

UWAGA, ZLY(?) PIES!, Niemcy, 2018

Bispingen, mała miejscowość wśród Pustaci Lüneburskiej, to ostatnia deska ratunku dla psów zaliczanych do ras groźnych. Vanessa Bokr prowadzi tutaj schronisko dla trudnych psów. Zajmuje się przypadkami, które przez niewłaściwe wychowanie stały się agresywne, psami zakupionymi naprędce, które potem stały się obciążeniem dla właścicieli. Vanessa jest trenerką psów z wykształcenia i od 17 lat zajmuje się psami, z którymi nikt nie chce mieć do czynienia. Dwa lata temu założyła fundację „Hellhound” („Pies z piekła rodem”), której celem jest nauczenie agresywnych psów życia wśród ludzi.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/079474-051-A/re-uwaga-zly-pies/

PSY RATOWNICY, Niemcy, 2021

Włoskie psy ratownicze są odważne i dobrze wyszkolone. By ratować ludzi przed utonięciem potrafią wskoczyć do wody z helikopterów lub łodzi. Twórcy reportażu pokazują, jak wygląda szkolenie takich zwierząt do zadań specjalnych i przedstawiają historię psów pomagających w udzielaniu pierwszej pomocy.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100293-005-A/psy-ratownicy/

ROSJA: DZIKIE ZWIERZĘTA DOMOWE, Niemcy, 2020

 

 

 

Pomimo zakazu wprowadzonego w 2020 roku, ekstrawagancki nawyk oswajania i trzymania w domu dzikich zwierząt ma się w Rosji dobrze. Dla niektórych jest to przypływ adrenaliny, dla innych znak statusu społecznego i... źródło dochodów. Często zdarza się, że egzotyczne koty biorą udział w sesjach zdjęciowych z celebrytami. Kierownik jedynego w Rosji schroniska dla dzikich zwierząt ostrzega przed ryzykiem związanym z tą kosztowną rozrywką.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/090637-016-A/rosja-dzikie-zwierzeta-domowe/  

UKRAINA: CYRK BEZ ZWIERZĄT, Francja, 2020

 

 

 

Ta wiadomość uderzyła jak błyskawica: od 2020 roku w ukraińskich cyrkach nie wolno już wystawiać dzikich zwierząt. Znani cyrkowcy Julia i Mikołaj Kotzirev, bohaterowie cyrku państwowego dawnego Związku Radzieckiego, czują się zdradzeni tym nowym zakazem.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/094055-000-A/ukraina-cyrk-bez-zwierzat/

 

 

 


Wystartowała 4. edycja ARTE OPERA

- bezpłatnego sezonu operowego online

 

 

W piątek 1 października premierą „Fidelia” w reżyserii Cyrila Teste’a na deskach paryskiej Opéra Comique rozpoczął się czwarty sezon ARTE Opera, w ramach którego zostaną pokazane najnowsze i wybitne produkcje operowe i baletowe, transmitowane na żywo z najlepszych teatrów i festiwali operowych z 12 europejskich krajów. Premierowe przedstawienia operowe i baletowe są dostępne bezpłatnie na www.arte.tv/opera z napisami w sześciu językach: polskim, niemieckim, angielskim, francuskim, włoskim i hiszpańskim. W „Theodorze” Haendla, która zostanie wystawiona w lutym 2022 roku  w londyńskiej Royal Opera House, wystąpi Polak - Jakub Józef Orliński, nagrodzony w 2020 roku „Paszportem Polityki”.

 

Europejski cyfrowy sezon operowy ARTE Opera zaprasza na wielkie dzieła operowe XIX wieku, barokowy przepych oraz współczesny przekaz. Dzięki współpracy telewizji ARTE z najbardziej prestiżowymi scenami operowymi z Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czech, widzowie obejrzą je bezpłatnie w internecie. W czwartym sezonie, który potrwa od października 2021 do maja 2022, odbędzie się 12 premier. Już teraz pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/103924-000-A/fidelio-beethovena-w-opera-comique/ jest dostępna jedyna opera skomponowana przez Ludwiga van Beethovena - „Fidelio”. Dyrygent Raphaël Pichon i reżyser Cyril Teste połączyli siły przy jej inscenizacji na deskach paryskiej Opéra Comique i w efekcie powstał spektakl pełen muzycznej intensywności i aktualności politycznych.

 

W listopadzie odbędzie się premiera „Capriccio” Ryszarda Straussa. To opera w operze, gdzie poeta Olivier, kompozytor Flamand i hrabina Madeleine omawiają nie tylko łączący ich związek erotyczny, ale także kwestię: czy w operze ważniejsza jest muzyka, czy słowo. Zaśpiewają Camilla Nylund i Georg Zeppenfeld. W listopadzie na miłośników opery czeka także nowy „Cyrulik syberyjski”. Vasilisa Berzhanskaya i Etienne Dupuis po raz pierwszy wystąpią jako Rozyna i Figaro w Wiedeńskiej Operze Państwowej. Dyrygować będzie Michele Mariotti.

Z kolei w lutym w lońdyńskiej Royal Opera House zostanie wystawiona TheodoraHaendla w inscenizacji reżyserki Katie Mitchell. W rolach głównych wystąpi śpiewaczka Joyce DiDonato oraz dwie wschodzące gwiazdy opery: Julia Bullock i polski śpiewak Jakub Józef Orliński. W marcu widzowie zobaczą „Aidę” Verdiego - klejnot muzyki dramatycznej, gdzie egzotyczne dźwięki przeplatają się z wątkami intymnymi. Nową drezdeńską inscenizację wyreżyseruje Katharina Thalbach. W marcu odbędzie się także premiera „Salome” Straussa. To opera oparta na sztuce Oscara Wilde‘a, łącząca wątki religijne i erotyczne z nową, przełomową muzyką. Dyryguje Hannu Lintu, nowy generalny dyrektor muzyczny Opery w Helsinkach.

Na koniec sezonu, w maju, widzowie zobaczą „Don Pasquale” Gaetano Donizettiego, cyniczną komedię pełną chciwości, skąpstwa i lubieżności. W rolę Don Pasquale wcieli się utalentowany wokalnie i komediowo śpiewak Ambrogio Maestri.

Premiery w czwartym sezonie ARTE OPERA:

·       

Fidelio, Opéra Comique w Paryżu – 1 października, godz. 20.00

·       

Edmea, Wexford Festival Opera – 22 października, godz. 21.00

·       

Dalibor, Czeska Opera Narodowa w Pradze – 24 października, godz. 19.00

·       

Capriccio, Semperoper w Dreźnie – 12 listopada, godz. 19.00

·       

Cyrulik sewilski, Wiedeńska Opera Narodowa – 28 listopada, godz. 15.45

·       

Pod białym koniem, Opéra de la Usanne (Lozanna) – grudzień 2021

·       

Nieszpory sycylijskie, Teatro Massimo w Palermo – styczeń 2022

·       

Theodora, Royal Opera House w Londynie – 12 lutego, godz. 19.30

·       

Aida, Semperoper w Dreźnie – 13 marca, godz. 16.00

·       

Il trittico, Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli – 26 marca, godz. 19.00

·       

Salome, Fińska Opera Narodowa w Helsinkach – 30 marca, godz. 20.00

·       

Don Pasquale, Opera Państwowa w Hamburgu – 29 maja, godz. 18.00

 

Partnerzy ARTE Opera:

·       

Festiwal w Aix-en-Provence (Aix-en-Provence)

·       

Holenderska Opera Narodowa (Amsterdam)

·       

Gran Teatre del Liceu (Barcelona)

·       

Staatsoper Unter den Linden (Berlin)

·       

Théâtre Royal de la Monnaie (Bruksela)

·       

Semperoper (Drezno)

·       

Opera Państwowa w Hamburgu (Hamburg)

·       

Fińska Opera Narodowa (Helsinki)

·       

Opera w Lozannie (Lozanna)

·       

Royal Opera House (Londyn)

·       

Teatro Real (Madryt)

·       

Teatro alla Scala (Mediolan)

·       

Bawarska Opera Państwowa (Monachium)

·       

Teatro Massimo (Palermo)

·       

Opéra-Comique de Paris (Paryż)

·       

Paryska Opera Narodowa (Paryż)

·       

Czeska Opera Narodowa (Praga),

·       

Opéra National du Rhin (Strasburg),

·       

Wexford Festival Opera (Wexford),

·       

Wiedeńska Opera Narodowa (Wiedeń)

·       

Opernhaus Zurich (Zurych).

 


 

Cykl dokumentalny „Jak żyć zdrowo?” w ARTE.tv

 

Czy mleko matki może być cudownym remedium na raka? Co powoduje chroniczne zmęczenie, na które nie ma lekarstwa? Czy antybiotyki sprawią, że wytworzą się super bakterie, które już niedługo będą główną przyczyną przedwczesnych zgonów? I w końcu - kiedy naprawdę następuje śmierć i kiedy można pobrać narządy do przeszczepu? To tylko kilka pytań, które dokumentaliści zadają ekspertom, lekarzom i  genetykom. Filmy w cyklu „Jak żyć zdrowo?” można obejrzeć za darmo na platformie VOD ARTE.tv https://www.arte.tv/pl/ .    

W sierpniu ARTE.tv pokaże cykl pięciu dokumentów o zdrowiu i tematach rzadko poruszanych w mediach. Reżyserzy filmowi spotykają się z ekspertami, by rozjaśnić wiele kwestii, które wymagają głębszego spojrzenia. Poruszają sprawy takie jak antybiotyki, których skutkiem ubocznym może być powstanie odpornych na leczenie super bakterii, przyczyniających się do przedwczesnej śmierci wielu osób, zespół chronicznego zmęczenia, który pozbawia energii do życia i na razie nie jest znana przyczyna tej dolegliwości ani nie ma na nią lekarstwa, mleko matki, które zawiera wiele cudownych właściwości dla dorosłych, temat powięzi i ich roli w leczeniu bólu, a także kwestie etyczne i medyczne, kiedy naprawdę następuje śmierć i można pobrać narządy od dawcy. 

FILMY W CYKLU „JAK ŻYĆ ZDROWO?”:

ZESPÓŁ CHRONICZNEGO ZMĘCZENIA, Niemcy, 2021

 

 

Masz wrażenie, jakby ktoś wyciągnął wtyczkę. Światła gasną, karuzela zwalnia, muzyka cichnie. Upadasz. Nic nie możesz z tym zrobić. Zaczynać czuć się chory/a. I trwa to lata. Nie masz energii na nic. Miliony ludzi cierpią na syndrom chronicznego zmęczenia (ME/CFS): skrajne i uporczywe wyczerpanie, na które nie ma lekarstwa. Na podstawie zeznań pacjentów i badaczy twórcy tego dokumentu zagłębiają się w postawione do tej pory hipotezy dotyczące przyczyn tej choroby.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/096283-000-A/zespol-chronicznego-zmeczenia/

 

 

MLEKO MATKI – CUDOWNY ELIKSIR, Niemcy, 2018

 

 

Mleko matki, najstarszy pokarm świata to arcydzieło ewolucji. Mimo licznych prób i badań wciąż nie ma idealnego zamiennika. Co wpływa na jego cudowne właściwości? Eksperci na całym świecie starają się odkryć sekrety mleka matki. Ma tak złożoną strukturę, że wciąż nie znamy nawet wszystkich jego składników. Wciąż nie zidentyfikowaliśmy tych występujących w małych ilościach elementów, które mogą pełnić bardzo istotną funkcję.

Dorośli też chcą korzystać z zalet tego niezrównanego produktu natury. Popyt na mleko naturalne jest ogromny, również w dziedzinach niezwiązanych z dziećmi, np. w kulturystyce. Mleko matki to trik znany tu od dawna. Jak działa mleko matki? Czy naprawdę tkwi w nim nieodkryty potencjał? Czemu jest tak wartościowe? Jak działają jego składniki? Jak długo karmić dziecko piersią? To tylko kilka z pytań, na które nie mamy odpowiedzi. Znane są pozytywne skutki karmienia piersią. Wcześniaki i noworodki karmione piersią rzadziej mają problemy trawienne. Rzadziej łapią infekcje i lepiej rozwijają się umysłowo. Ryzyko wystąpienia astmy i chorób układu oddechowego jest niższe. Szczególnie obiecujące jest niedawne odkrycie szwedzkich badaczy: mleko kobiece zawiera substancję, która w ciągu kilku godzin zabija komórki nowotworowe bez niszczenia innych tkanek. Udało im się już sztucznie odtworzyć tę substancję. Teraz przygotowywane są pierwsze badania kliniczne, aby sprawdzić, jak uzasadnione mogą być nadzieje na lek, który mógłby raz na zawsze zrewolucjonizować terapię przeciwnowotworową.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/075773-000-A/mleko-matki-cudowny-eliksir/

 

 

PENICYLINA – REWOLUCJA W MEDYCYNIE, Niemcy, 2017

 

 

Historia antybiotyków od odkrycia penicyliny przez Alexandra Fleminga w 1928 roku po odkrycie jednego z najbardziej niekorzystnych efektów ubocznych: pojawienia się bakterii odpornych na antybiotyki. Czy rzeczywiście będą one jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów już w 2050 roku?

 

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/075782-000-A/penicylina/    

 

 

 

POWIĘZI, Niemcy, 2016

Świat zaczyna mówić o powięzi - ukrytej tkance łącznej, która otacza całe nasze ciało, osłaniając mięśnie i „trzymając” nasze ciało razem. Jaką rolę odgrywa? Czy poznanie jej pomoże nam w stworzeniu nowych terapii i metod leczenia np. bólu pleców? Twórcy przedstawiają najnowsze wyniki międzynarodowych badań.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/070788-000-A/powiezi-ukryci-sprzymierzency-naszego-organizmu/  

DAWSTWO NARZĄDÓW – SPÓR O ŚMIERĆ MÓZGU, Niemcy, 2017

 

Kiedy potencjalny dawca może zostać uznany za zmarłego? Od 1968 roku nie tylko zatrzymanie akcji serca, ale i zatrzymanie pracy mózgu jest uważane za kryterium zgonu. Jednak coraz więcej naukowców zaczyna mieć wątpliwości. Medycyna transplantacyjna potrzebuje jasnych reguł, inaczej nie będzie miała prawa pobierać narządów. Kiedy dawcy naprawdę nie żyją?

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/063627-000-A/dawstwo-narzadow/