Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Jak zmienia się sytuacja na rynku firm z Częstochowy? Sprawdzamy w bazie firm

Częstochowa to największy ośrodek ulokowany w północnej części województwa śląskiego. W jaki sposób kolejne fale pandemii wpłynęły na gospodarkę miasta i okolic? Czy pojawiły się nowe działalności, czy — wręcz przeciwnie — lokalny rynek firm nieco się skurczył? Sprawdźmy!

 

Co warto wiedzieć o Częstochowie i jej otoczeniu biznesowym?

 

 

 

Większość Polaków kojarzy to miasto tylko z klasztorem na Jasnej Górze oraz ze słynną obroną miasta podczas potopu szwedzkiego, między 18 listopada a 27 grudnia 1655 roku. Jest to jednak tylko ułamek ważnych danych związanych z tym regionem.

 

Miasto i tak zwana Ziemia Częstochowska administracyjnie przynależy do województwa śląskiego, choć nie leżą one na terenach, jakie uznaje się za historyczny Śląsk. O wiele bliżej im do Małopolski. Skutkuje to tym, że od wielu lat trwają próby utworzenia niezależnego województwa częstochowskiego.

 

W Częstochowie mieszka około 217 tysięcy osób, a w sąsiadującym z nią powiecie Częstochowskim kolejne 134 tysiące osób. Widać więc dość wyraźnie, że mimo dużej odległości dzielącej miasto od Aglomeracji Śląskiej, jest to dość ludny punkt na mapie Polski. Gęstość zaludnienia w mieście, gdzie znajduje się słynny klasztor, to aż 1362 osoby na kilometr kwadratowy.

 

Przez miasto przebiega Autostrada Bursztynowa (A1), a także drogi krajowe nr 43, 46 i 91. Siatkę komunikacyjną uzupełnia sieć dróg wojewódzkich, która komunikuje zarówno powiat częstochowski, jak i samo miasto zarówno z województwem śląskim, jak i z łódzkim oraz świętokrzyskim.

 

Częstochowa leży w ciągu głównych traktów komunikacji kolejowej (zarówno w osi wschód-zachód, jak i północ-południe). Z miasta można szybko dostać się zarówno do Warszawy, jak i do Aglomeracji Śląskiej oraz do Kielc. Na terenie gminy funkcjonują trzy nitki komunikacji tramwajowej, a dystans oddzielający Częstochowę od lotniska Katowice-Pyrzowice to zaledwie 50 kilometrów.

 

Jak rozwijają się firmy w Częstochowie i powiecie częstochowskim?

 

Jak informuje serwis ALEO.com, tylko między lipcem a wrześniem 2021 roku na omawianym obszarze przybyło 714 nowych działalności gospodarczych. Oznacza to, że w mieście na prawach powiatu i w powiecie ziemskim funkcjonuje aż 42621 działalności (źródło danych: https://aleo.com/pl/infografiki/dane-firm-z-pow-czestochowskiego).

 

Najwięcej nowych firm działa w sektorze budowlanym (budownictwo, usługi, materiały remontowe) - aż 125. Niewiele mniejszą popularnością cieszą się działalności usługowe. Takich podmiotów gospodarczych pojawiło się 121. Podium zamykają firmy oferujące usługi w zakresie logistyki i transportu - 64.

 

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, gdzie bardzo wyraźnie rysuje się różnica między Częstochową (i okolicą) a Górnym Śląskiem. Zarówno na terenach Aglomeracji Śląskiej, jak i w okolicach Rybnika, Raciborza i Wodzisławia Śląskiego, procentowe rozmieszczenie firm wygląda zupełnie inaczej.

 

W Częstochowie znajduje się aż 72,3% firm z tego regionu (31169). Inne ośrodki nie przekraczają tysiąca działalności. Można tu wskazać na przykład na Blachownię, drugie co do wielkości miasto, które zamieszkuje około 13 tysięcy osób. Działa tu tylko 721 firm. Podobnie prezentuje się sytuacja w Rędzinach: 791 podmiotów przy 10 tys. mieszkańców.

 

Częstochowa dominuje też w liczbie firm na kilometr kwadratowy. Tych jest aż 195. Inne gminy mają między 4 a 11 działalności na takim samym obszarze. Najwięcej w Blachowni: 10,8 a najmniej w Koniecpolu — zaledwie 3 podmioty gospodarcze.

 

Widać więc dość wyraźnie, że Częstochowa to jedyny duży, liczący się, ośrodek miejski, który pod wieloma względami dominuje nad okolicznymi gminami. Jest to klasyczny przykład aglomeracji, podczas gdy w innych częściach województwa można raczej mówić o konurbacjach policentrycznych, czyli kilku silnych ośrodkach, które wzajemnie ze sobą konkurują, ale i współpracują: na przykład w osi Rybnik — Racibórz — Wodzisław Śląski — Jastrzębie.

Jaka przyszłość czeka firmy w Częstochowie i okolicy?

 

Paradoksalnie, położenie na uboczu województwa śląskiego, może przynieść ulokowanym tam działalnościom gospodarczym nieco korzyści. Dobre skomunikowanie z innymi częściami Polski, bliskość lotniska oraz ważnych tras kolejowych, to spore atuty.

 

Częstochowa i okolice mają też spore zasoby ludzkie. Jeśli firmy odpowiednio wykorzystają swoją szansę i właściwie zdiagnozują oczekiwania lokalnej społeczności, to jest bardzo prawdopodobne, że miastu uda się stworzyć odpowiedni klimat dla biznesu, a także dla usług turystycznych, w czym z pewnością pomoże zarówno klasztor na Jasnej Górze, jak i szlaki zabytków techniki i orlich gniazd.