Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Fizjoterapia kobiet w ciąży. Jak podejść do tematu i w czym mogą pomóc ćwiczenia?

Ciąża to niezwykły czas dla kobiety – nie tylko pod względem emocjonalnym, ale również czysto fizycznym. Powiększający się brzuszek może wpływać na pojawienie się różnych nieprzyjemnych dolegliwości. Ból i dyskomfort można w sporym stopniu załagodzić. 

W jaki sposób? Dowiecie się tego z dalszej części tekstu. 
 

Jakie korzyści płyną z fizjoterapii kobiet w ciąży?

Dla przyszłej mamy ćwiczenia wykonywane pod okiem specjalisty oznaczają szereg korzyści, takich jak:

  • pozbycie się dolegliwości bólowych kręgosłupa – wynikających w dużej mierze z przesunięcia środka ciężkości oraz borykania się szkieletu z dodatkowymi kilogramami
  • zniwelowanie uczucia opuchniętych nóg – fizjoterapia i rehabilitacja Częstochowa umożliwiają przesunięcie limfy zatrzymanej w dolnych partiach nóg, co wiąże się z uczuciem ulgi u przyszłej mamy;
  • likwidację napięcia mięśniowego – wiele kobiet w okresie ciąży prowadzi siedzący tryb życia – zarówno z racji wykonywanego zawodu (na przykład pracy biurowej), codziennych obowiązków (na przykład prowadzenia auta), jak też ograniczonych możliwości ruchowych (wynikających z szybszego zmęczenia i rosnącego brzuszka); spięty kark potrafi być przyczyną silnego bólu pleców, szyi, a nawet głowy; doświadczony fizjoterapeuta pomoże w poradzeniu sobie z napięciem, a przez to usunie również źródło potencjalnego bólu i dyskomfortu ciężarnej.

Jakie techniki fizjoterapeutyczne sprawdzają się w okresie ciąży i połogu?

Szczególnie popularny wśród technik stosowanych na pacjentkach ciężarnych jest taping, polegający na podtrzymywaniu wybranych partii ciała przy pomocy specjalnych taśm, które są do kupienia w sklepach z wyposażeniem sportowym. Technika ta sprawdza się w dolegliwościach bólowych, między innymi w przypadkach rwy kulszowej. Taping świetnie sprawdza się jako stabilizator mięśni tułowia na różnych jego odcinkach, między innymi na wysokości lędźwiowo-krzyżowej. Wspomaga fizjoterapię i działa przeciwbólowo, odciążając dolną część kręgosłupa. Może być też skuteczne w zapobieganiu rozejścia mięśni prostych brzucha. Problem ten dotyczy w dużej mierze kobiet drobnych, szczupłych i w ciąży mnogiej. W pozycji leżącej u mamy przejawia się to widocznym stożkiem i przerwą. Rozejście można mierzyć na różnych wysokościach – palcami lub centymetrem (druga z metod jest zdecydowanie bardziej miarodajna). Rozejście kresy białej i mięśni prostych brzucha można zobaczyć także podczas badania USG. W przypadku mam, które nie mają problemów zdrowotnych, świetnie sprawdzają się również lekkie ćwiczenia fizyczne. U kobiet aktywnych jeszcze przed zajściem w ciążę krótki trening na pewno nie zaszkodzi, a może wzmocnić poszczególne mięśnie i utrzymać kondycję potrzebną do dnia porodu. W ciąży nie należy natomiast wykonywać ćwiczeń, które zbyt mocno obciążają mięśnie dna miednicy, a więc niewskazane jest w tym szczególnym czasie podnoszenie ciężarów i wykonywanie ćwiczeń typowo siłowych. Tego typu wysiłek może przyczynić się do problemów z nietrzymaniem moczu.