Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Ekogroszek – jak wybrać godny zaufania opał?

 

Ekogroszek to jeden z najchętniej wybieranych materiałów grzewczych wśród Polaków. Aby jednak cieszyć się w pełni z jego możliwości, warto zapoznać się z najważniejszymi parametrami określającymi jego jakość. Dzięki takim pojęciom jak wartość opałowa, spiekalność oraz zawartość popiołu i siarki będziesz w stanie wybrać najlepszy opał. Sprawdź, jak wybrać dobry ekogroszek workowany!

Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek to rodzaj węgla kamiennego o ziarnistości od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. W kotłach grzewczych z automatycznymi dozownikami najczęściej wykorzystuje się opał o granulacji 5-25 mm.

Zaletą dobrego ekogroszku jest niewielka wilgotność sięgająca kilku procent (najczęściej 10-15 proc.), a także niska zawartość siarki i popiołu. Dzięki temu opał ten można zaliczyć do wydajnych paliw, które w połączeniu z odpowiednim kotłem można uznać za doskonały sposób ogrzewania pomieszczeń. Aby jednak w pełni cieszyć się z atutów ekogroszku, należy nauczyć się rozpoznawać dobry opał. Ekogroszek w workach jest dokładnie opisany, dlatego warto orientować się w parametrach określających jego wartość.

Wartość opałowa ekogroszku

To parametr nazywany również kalorycznością ekogroszku. W praktyce oznacza ilość energii w postaci ciepła, która wydzielana jest podczas spalania opału. Dobry ekogroszek powinien charakteryzować się wysoką wartością opałową, która umożliwia wydajne spalanie. Dzięki temu, aby ogrzać swoje pomieszczenia, zużyjesz mniej paliwa.

Co ciekawe, węgiel kamienny to jeden z najbardziej kalorycznych surowców energetycznych. Ekogroszek dobrej jakości powinien mieć kaloryczność na poziomie minimum 22 MJ/kg. Wartość ta w przypadku ekogroszku Extra Premium + może sięgać nawet 26-28 MJ/kg. Jest to możliwe dzięki procesowi oczyszczania i wzbogacania.

Spiekalność ekogroszku

To jeden z ważniejszych parametrów, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu ekogroszku. Spiekalność określa zdolność węgla do koksowania, czyli tworzenia spieków koksowych. Indeks ten określany jest za pomocą wskaźnika RI (liczba/indeks Rogi). Im wyższy parametr RI, tym większe i twardsze spieki powstające w strefie odgazowania węgla.

Dobry ekogroszek pakowany, który sprawdzi się w przypadku kotłów retortowych, powinien mieć RI na poziomie od 0 do 15 jednostek. Warto o tym pamiętać, ponieważ wyższe wartości powodują kumulowanie się spieczonego żużlu i popiołu na palniku. Zmniejsza to wydajność ekogroszku, a także może prowadzić do awarii kotła.

Zawartość popiołu i siarki w ekogroszku

Z punktu widzenia prawidłowego stanu technicznego kotła, ale również naszej wygody, warto wziąć pod uwagę zawartość popiołu w ekogroszku. Parametr ten informuje nas wprost, ile popiołu zostanie po zakończeniu procesu spalania ekogroszku. Naturalnie im mniej pozostałości, tym mniej wymagająca obsługa kotła związana z jego czyszczeniem. Optymalnie, jeśli zawartość popiołu nie jest większa niż 8-10 proc. Taką wartość bardzo często ma tani ekogroszek. W przypadku ekogroszku Extra Premium + zawartość popiołu zazwyczaj nie przekracza 5 proc.

Zawartość siarki w ekogroszku jest natomiast szczególnie istotna z punktu widzenia środowiska naturalnego. Siarka to pierwiastek, który w dużej mierze odpowiada za szkodliwość spalin powstających w procesie spalania. Co więcej, w połączeniu z parą wodną siarka może przyczyniać się do korozji kotła i jego częstych awarii. W dobrym ekogroszku zawartość siarki nie powinna przekraczać 1 proc. W ekogroszku Extra Premium + ilość ta została ograniczona o średnio 0,5 proc.