Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Filtry, oleje i smary do maszyn – czy naprawdę są prymitywne?



Wielu domorosłych mechaników samochodowych sugeruje, że do aut można używać oleju przeznaczonego do autobusów lub maszyn budowlanych. Podobno jest taniej. A skoro tak, to można pomyśleć, że oleje używane w maszynach specjalistycznych są wręcz bardziej prymitywne niż te samochodowe. Gdzie w tym rozumowaniu tkwi błąd?

Błąd jest prosty

To niepoprawne myślenie wynika z braku wiedzy albo wyobraźni. Nie trzeba bowiem być ekspertem, żeby domyślić się, że olej silnikowy do maszyn specjalistycznych, taki, jaki można zamówić na przykład na https://cogitoeu.pl/pl, jest przeznaczony do pracy w zupełnie innych warunkach niż oleje samochodowe. Choć ogólne zasady konstrukcji silników pozostają niezmienne, to jednak szczegóły konstrukcyjne różnią się bardzo i w kardynalny sposób zmieniają wymagania, jakie stawia się olejom. Te do maszyn specjalistycznych muszą zawierać inne uszlachetniacze, ponieważ będą pracowały pod innym ciśnieniem, innym obciążeniem, w innej temperaturze i będą narażone na inne zanieczyszczenia. Nawet gdyby okazały się tańsze od olejów samochodowych – co zresztą też często jest tylko pobożnym życzeniem – to nie oznacza, że są gorsze. Są po prostu zupełnie inne.

Jak prawidłowo zadbać o maszyny specjalistyczne?

Producenci maszyn budowlanych bardzo precyzyjnie określają wymogi, jakie muszą spełniać płyny eksploatacyjne stosowane w ich układach. Bardzo często zresztą własną marką firmują odpowiednie produkty – nawet jeśli ich produkcją zajmuje się podmiot zewnętrzny, to taka polityka pozwala łatwo znaleźć odpowiedni olej. Dlaczego więc trzeba o tym pisać? Dlatego, że wielu właścicieli maszyn i mechaników mających o nie dbać, ignoruje zalecenia producentów, zakładając, że niewielkie odstępstwo od przewidzianych norm nie spowoduje wielkich szkód. To przekonanie jest słuszne tylko do czasu. W im trudniejszych warunkach pracuje maszyna, im dłużej jest eksploatowana i im dalej zastosowanemu olejowi do idealnych parametrów zalecanych w danym przypadku, tym łatwiej o awarię. Dlatego dbanie o maszyny specjalistyczne jest banalnie proste: należy przestrzegać zaleceń producenta co do typu używanych olejów i płynów, a także okresów ich wymiany. Tylko tyle i aż tyle.

Czy zamienniki są niebezpieczne?

Na rynku często dostępne są inne oleje, smary czy płyny niż te, które zaleca producent, ale wciąż spełniające określone wymagania. Czy można ich w każdej sytuacji używać? Pod pewnymi warunkami tak. A warunki te to pewność co do jakości takich płynów, ich pochodzenie ze sprawdzonego źródła oraz prawidłowe przechowywanie. Dobrze też, aby taki zamiennik nie był wyprodukowany przez zupełnie nieznaną markę. Można też w wielu przypadkach przeprowadzić proste próby, żeby sprawdzić faktyczne właściwości płynu. To powinno dać odpowiedź na pytanie, czy dany zamiennik będzie bezpieczny i czy zagwarantuje taką samą kulturę pracy, jak oryginalny