Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Kiedy wszystko zawiedzie, UPS musi dać radę

 

Awaryjne zasilacze UPS nie pozwalają na długą pracę, ale muszą być idealnie niezawodne i zagwarantować, że uda się zapisać wyniki. Dlatego ich wybór jest trudny – innym zasilaczem podtrzymuje się pracę komputera, serwera, a innym maszyn z silnikami.

Do czego służy zasilacz awaryjny?

UPS-y pozwalają przede wszystkim na podtrzymanie na kilka chwil pracy urządzeń po zaniku napięcia w sieci. Dziś jednak równie ważną ich cechą jest możliwość regulacji parametrów prądu wyjściowego. To ważne, gdyż nowoczesne urządzenia są dość delikatne i nawet niewielka zmiana napięcia może być przyczyną nieprawidłowej pracy lub fizycznego uszkodzenia.
Nie każdy UPS spełni jednak funkcję ochronną. O ile przed zanikiem prądu chroni każdy, o tyle nie wszystkie typy są w stanie wyrównać parametry prądu.

Typy zasilaczy UPS

  • Zasilacze off-line są w istocie akumulatorami w obudowie. Nie chronią przed zniekształceniami charakterystyki prądu, ale są tanie, więc ich popularność nadal jest spora. W domu przy nieskomplikowanej instalacji dają radę, jednak w bardziej skomplikowanych sieciach nie zawsze.
  • Zasilacze line-interactive tak naprawdę są tylko bardziej rozbudowanymi zasilaczami off-line. Eliminują niektóre zakłócenia w sieci, a także – co może przydać się w niektórych firmach – mogą zasilać urządzenia silnikowe. Nie są jednak pod tym względem doskonałe, a różnice między poszczególnymi modelami zasilaczy są bardzo duże. Cenowo są przystępne, ale wyraźnie droższe od off-line.
  • Zasilacze on-line zapewniają maksymalny poziom ochrony, są więc stosowane do ochrony bardzo delikatnych urządzeń. Technicznie jednak są to urządzenia niedoskonałe, gdyż sposób ich pracy powoduje dość duże straty energetyczne. Cenowo także nie jest to atrakcyjna propozycja, ale w niektórych zastosowaniach trzeba pogodzić się z tymi wadami, aby zapewnić bezpieczeństwo sieci.

Jeden niezbędny bajer

Producenci UPS-ów opisują je w samych superlatywach, często wspominając o zupełnie nieistotnych szczegółach. Warto natomiast zwrócić uwagę na obecność i funkcje panelu kontrolnego. Jeśli pozwala on na sprawdzenie stanu naładowania akumulatorów i wyciszenia alarmu lub pozostałego czasu pracy na zasilaniu awaryjnym, to jest wygodniejszy.
Nadal jednak panel jest tylko dodatkiem – ważniejsze od niego są parametry funkcjonalne. Potraktuj go więc jako bajer, a skup się na mocy, akumulatorach, filtrach antyprzepięciowych i kształcie napięcia wyjściowego.

Podsumowanie

Samodzielny wybór zasilacza UPS przez kogoś, kto robi to po raz pierwszy, jest trudny. Niełatwo odnaleźć się w gąszczu parametrów, nazw i mniej lub bardziej prawdziwych atutów. Warto więc znaleźć przede wszystkim sklep, w którym nie ma tandetnych UPS-ów (osobiście polecam http://agitproject.pl/oferta/zasilacze-ups.html), a tam spytać doradcę, jeśli są jakiekolwiek problemy.