Promed. Czas na wzrok 40+
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 

Podróże

 

#WŁOCHY #LastMinute - nie przegap najlepszych ofert!

 
Zaplanuj swój urlop we Włoszech
 
Teraz Włochy autokarem  - już od od 999 zł
 
 
Włochy, San Marino, Watykan: Viva Italia już od 999 zł
 San Marino: Italia na wesoło już od 1134 zł
Watykan: Giro di Italia już od 1199 zł 

San Marino, Watykan: Capri Tour już od 1399 zł 

 
 
 
 
Biuro Podroży ALMATUR Częstochowa,
 ul. Nowowiejskiego 2, 
tel.: 343 655 561
 

Wybierz się na swoje: GRECKIE WAKACJE!

 
 
Sprawdź ofertę Biura Podróży Gandalf i wybierz się na swoje wielkie: GRECKIE WAKACJE!
 
 
 
Odpoczywaj na pięknych plażach w #Chalkidiki, na #Korfu lub na słonecznej wyspie #Kos.
 
 
Rezerwuj już dziś: www.gandalf.pl
 
 Tel.: 664 139 387 
 
Wybierz ofertę:
#GRECJA
 
 
 
Biuro Podróży "GANDALF" Częstochowa, Al. NMP 23
 
 

#SUPER LAST MINUTE -

sprawdź ofertę  na wycieczki objazdowe w ALMATURZE!

 

 

 

Włochy - już od od 999 zł

Zniżki  - do 33%
 

 • #VivaItalia 13-19.07 - 999 zł
 • #Viva Italia 20-26.07 - 999 zł
 • #CapriTour 20-28.07 - 1399 zł
 • #Liguria i #LazuroweWybrzeże 20-28.07 1799 zł
 
Biuro Podroży ALMATUR Częstochowa,
 ul. Nowowiejskiego 2, 
tel.: 343 655 561
 

Odwołany lot podczas wakacji

– czy klientom linii lotniczych przysługuje odszkodowanie?

 

 

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie wybierane jako środek transportu w czasie urlopów. Jednak jak wynika z raportu AirHelp, odloty niezgodne z planem mogą przytrafić się wielu z nas – w czasie weekendów statystycznie co czwarty lot jest opóźniony lub odwołany. Gdy komplikacje dotkną naszego wakacyjnego przelotu, warto wiedzieć, w jakich sytuacjach przewoźnik ponosi odpowiedzialność za utrudnienia i kiedy pasażerom należy się rekompensata.
 

Tylko w Polsce, licząc od stycznia do końca października 2018 r., liczba lotów opóźnionych powyżej 15 minut sięgnęła blisko 31 tysięcy. Samoloty w ogóle nie wystartowały w planową podróż aż 2 tysiące razy. Ubiegłoroczne statystyki uświadamiają, że szykując się na nadchodzące wakacje dobrze wiedzieć, jakie prawa przysługują podróżnym w niechcianych przypadkach. Zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów są jednakowe dla lotnisk leżących na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej i ustala je rozporządzenie Parlamentu Europejskiego nr 261/2004.

Prawa pasażerów

Informacje o wszelkich zmianach w rozkładzie muszą zostać przekazane podróżnym e-mailowo lub przez wiadomość SMS. Po otrzymaniu takiej informacji należy skontaktować się telefonicznie z linią lotniczą, z którą ustalone zostaną dalsze preferencje. Warto o tym pamiętać szczególnie przed zorganizowaniem na własną rękę alternatywnego transportu do miejsca docelowego, bo w przeciwnym razie wyegzekwowanie zwrotu kosztów od przewoźnika może być trudne. Podobne procedury znajdują zastosowanie w przypadku dużego opóźnienia. Według unijnego prawa pasażerowie, których lot został odwołany, powinni otrzymać informacje na temat istniejących alternatyw. – Podróżny jest uprawniony do wyboru formy rekompensaty za niewykonanie przewozu lub jego opóźnienie. Może odstąpić od umowy i otrzymać pełny zwrot za bilet lub skorzystać z połączenia zaproponowanego przez przewoźnika. Zmiana planu podróży może odbyć się w najwcześniejszym dostępnym lub w innym, dogodnym dla pasażera, późniejszym terminie. Niektóre linie mogą też zaproponować przelot z konkurencyjnym przewoźnikiem, jeśli firmy zobowiązane są tzw. umową wzajemną. Pasażer ma również prawo do ubiegania się o odszkodowanie w wysokości ceny zakupionego biletu, gdy lot opóźniony jest o min. 5 godz., choć regulamin niektórych przewoźników dopuszcza taką możliwość także przy np. 3 godz. – tłumaczy Rafał Nawrocki, specjalista ds. obsługi pasażerów Portu Lotniczego Lublin.

Przewoźnik w miarę dostępności połączeń powinien zapewnić klientowi warunki podróży podobne do wybranych. Jednak gdy jest to niemożliwe, ma prawo umieścić go w klasie wyższej lub niższej niż pierwotna. Co ważne, podróżny nie ma wtedy obowiązku dopłacać do droższego biletu. Linia lotnicza jest natomiast zobowiązana do zwrotu części kwoty w przypadku zaproponowania miejsca o niższym standardzie (30, 50 lub 75 proc. ceny biletu, w zależności od liczby kilometrów). W ramach tzw. opieki, przewoźnik musi zapewnić oczekującym na późniejszy lot m.in. możliwość wykonania dwóch rozmów telefonicznych, a także niezbędne posiłki i napoje stosownie do czasu opóźnienia. W sytuacji, gdy konieczne jest opłacenie dodatkowego noclegu, przewoźnik ma obowiązek pokryć również zakwaterowanie w hotelu oraz ewentualny transport na lotnisko.

Odszkodowanie – kiedy?

Linie lotnicze mają obowiązek informować pasażerów o odwołanych rejsach przynajmniej na dwa tygodnie przed planowaną datą odlotu. Gdy zrobią to w terminie od siedmiu do czternastu dni, powinny zaoferować klientom zmianę planu podróży, która pozwoli im na wylot najpóźniej dwie godziny przed pierwotnym terminem oraz dotarcie do miejsca docelowego najwyżej cztery godziny po planowanym przybyciu. W sytuacji, gdy lot zostanie odwołany na mniej niż tydzień przed podróżą, proponowana alternatywa odlotu nie powinna odbiegać o więcej niż godzinę przed, a przylot więcej niż dwie godziny po pierwotnym połączeniu. Jak zaznacza Rafał Nawrocki, jeśli przewoźnik nie dotrzymał powyższych warunków, osoby, których przelot został odwołany mają prawo wystąpić o odszkodowanie. – Wysokość uzależniona jest od liczby kilometrów lotu i wynosi 250, 400 lub 600 euro. Warto zaznaczyć, że rekompensata finansowa wcale nie musi zostać wypłacona, jeśli odwołanie lotu jest spowodowane tzw. zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, czyli takich, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków. Przykładem mogą być niespodziewane warunki pogodowe, które uniemożliwiają bezpieczny ruch lotniczy – podkreśla Rafał Nawrocki

 

 

 

cecpolska


Urlop LAST MINUTE!

 
Sprawdź co poleca Biuro Podróży Gandalf i wypoczywaj jak lubisz najbardziej

Sprawdź ofertę na:


Gandalf poleca także, wczasy, wycieczki, obozy, kolonie.

 W ofercie znajdziesz:

 • liczne rabaty
 • gwarancję ceny
 • parking gratis

Biuro Podróży GANDALF :
 Al. NMP 23, tel.: 664 139 387

Polecamy na: http://czest.info/podroze

 

 

Udane wakacje z ALMATUREM

 

Biuro Podróży ALMATUR Częstochowa zaprasza na wymarzone wakacje!!
 
 


W ofercie:
 • Bogata oferta kolonii, obozów i kursów językowych:
 
 
 
Biuro Podroży ALMATUR Częstochowa,
 ul. Nowowiejskiego 2, tel.: 343 655 561
 

Regulacje wysokich lotów,

czyli przedmioty, których nie wniesiesz na pokład samolotu

 

Zbliżają się wakacje, na które coraz częściej wybieramy się samolotem. Taka podróż, choć kojarzy nam się z przyjemnością, ma też swoją bardziej restrykcyjną stronę. Wymaga dostosowania się do przepisów celnych oraz bezpieczeństwa. Czego nie zabierać do samolotu lecąc na wakacyjny urlop? 


Polacy na tle mieszkańców Europy Zachodniej wciąż latają okazjonalnie. Wskaźnik mobilności dla Polski za rok 2017, mówiący o średniej liczbie podróży samolotem w przeliczeniu na mieszkańca, wyniósł niewiele ponad 1,0. To kilkukrotnie mniej niż na bardziej rozwiniętych europejskich rynkach. Wciąż nieczęste podniebne podróże sprawiają, że łatwo zapomnieć o wymaganiach, jakie względem naszego bagażu stawiają porty lotnicze oraz przewoźnicy.

Przedmioty zakazane ze względów bezpieczeństwa

Obostrzenia w kwestii przedmiotów transportowanych drogą lotniczą dotyczą zarówno bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego. Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej, w torbie podręcznej nie można przewozić płynów, żeli ani kremów, których opakowanie przekracza pojemność 100 ml (potencjalna mieszanka w większej ilości może służyć do wytworzenia materiałów wybuchowych). – Ograniczenia nie dotyczą płynnego jedzenia i mleka dla dzieci, jednak podczas kontroli możemy zostać poproszeni o jego spróbowanie. Wszystkie płyny należy umieścić w przezroczystej, szczelnie zamykanej torbie o objętości do jednego litra – zaznacza Rafał Nawrocki, specjalista ds. obsługi pasażerów Portu Lotniczego Lublin. Wchodząc na pokład, nie powinniśmy mieć niczego, co mogłoby zostać użyte do spowodowania ciężkich obrażeń ciała lub ogłuszenia, czyli: broni i jej części składowych, prochu strzelniczego, paralizatorów, gazu pieprzowego, kijów czy przedmiotów o ostrych krawędziach – w tym śrubokrętów, noży i nożyczek o ostrzu powyżej 6 cm. Należy uważać też na repliki lub zabawki, które imitują broń.

W samolocie nie wolno przewozić także materiałów łatwopalnych, o właściwościach wybuchowych, zapalających czy toksycznych. Osoby, które rozważały przewóz amunicji, elementów instalacji paliwowej pojazdów lub żywności, którą można zakwalifikować jako łatwopsującą się i o nieprzyjemnym zapachu, będą musiały z tych planów zrezygnować.

Pamiątki z wakacji a kontrola celna

Szykując się na powrót z urlopu, warto ponownie przejrzeć zawartość walizki. – Powinniśmy być szczególnie ostrożni, chcąc przywieźć ze sobą wakacyjne pamiątki. O ile przewóz rzeczy z krajów Unii Europejskiej nie podlega praktycznie żadnym ograniczeniom (poza alkoholem i wyrobami tytoniowymi), o tyle bardziej restrykcyjne przepisy obowiązują w przypadku transportu przedmiotów pochodzących spoza UE – podkreśla Rafał Nawrocki. Liczne ograniczenia wynikają z konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Do kraju nie możemy przywozić przedmiotów wykonanych ze skóry dzikich zwierząt, z kości hipopotama i słoniowej, a także z rogu nosorożca. Nie pakujmy do walizki preparatów leczniczych, które zawierają pochodne zwierząt (np. tłuszcz) ani popularnych w Tajlandii i Indonezji nalewek z kobry. Nielegalne jest również transportowanie produktów z ryb jesiotrowatych, w tym kawioru. Podobnie w przypadku roślin oraz ich bulw zaliczanych do gatunków zagrożonych.

Kupując pamiątki na straganach, powstrzymajmy się przed zakupem muszli i koralowców. Uważajmy na dzieła sztuki, antyki i pamiątki z zabytkowych miejsc. Bez certyfikatu potwierdzającego prawo wywozu za granicę nie będziemy mogli przywieźć ich na teren UE. Istotny jest przy tym fakt, że kryteria, zgodnie z którymi definiuje się antyk, są względne. W Turcji będą to ponad stuletnie dywany, zaś w Rosji – dzieła sztuki mające więcej niż 50 lat. W przypadku, gdy nasz nabytek został jedynie wizualnie postarzony, powinniśmy mieć do kontroli dokument potwierdzający taki zabieg.

Zapoznaj się z przepisami prawa przed podróżą

Ogólne wytyczne dotyczące transportu wynikają z przepisów krajowych i międzynarodowych, ale każde państwo ma własne przepisy celne. Poglądowe informacje podaje Departament Ochrony w Lotnictwie Cywilnym ULC. Pamiętajmy, że przewoźnik lotniczy ma prawo wprowadzić dodatkowe ograniczenia. Miejmy na względzie, że mogą one różnić się także w zależności od portu wylotu. Warto uważać na zawartość bagażu – na podstawie prawa unijnego obowiązującego w Polsce naruszenie przepisów jest przestępstwem, a brak ich znajomości nie jest usprawiedliwieniem. Za niedostosowanie się do przepisów grozi wysoka grzywna lub nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. 

 

CE Communication


Wakacyjny poradnik przedwyjazdowy

 

Spakuj się i zachowaj spokój. 
 
Są tacy, którzy na samą myśl o wakacyjnym wyjeździe już pakują w głowie walizkę i z wyprzedzeniem czekają zwarci i gotowi przed drzwiami, kiedy nadchodzi pierwszy dzień urlopu. Sporo z nas jednak przeglądanie szafy i upychanie „tego wszystkiego” traktuje jako nieznośny i męczący obowiązek. Tymczasem wystarczy wcześniej zadbać o odpowiedni, wygodny i dostosowany do tego, jak planujemy spędzać czas, bagaż, i pakowanie od razu stanie się banalnie proste.

Jaki to odpowiedni bagaż, zapytacie? Oczywiście nie ma jednej recepty – studentowi wybierającemu się ze znajomymi do domku nad jeziorem przyda się przecież coś zupełnie innego niż rodzinie z dwójką dzieci. Kolejna kwestia to również sam typ urlopu – czy planujemy spędzić urlop zwiedzając miasto, leniuchować na plaży albo przy hotelowym basenie, czy też dziarsko pokonywać kolejne górskie szlaki.

O ile więc jest oczywiste, że musimy brać pod uwagę liczebność i wiek naszej wycieczkowej „grupy”, to zasadniczo właśnie samym rodzajem aktywności, który planujemy, powinniśmy się sugerować, wybierając odpowiedni bagaż.

Plecak dla aktywnych

W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest plecak. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, kiedy zamierzamy się często przemieszczać i/lub nocować w warunkach wymagających od nas pewnego zaplecza (np. ręczników czy własnego kubka, które bez problemu można zaczepić o specjalne uchwyty lub włożyć do zewnętrznej kieszeni plecaka) – mówi ekspertka marki KiK i dodaje: duży plecak ze stelażem to oczywisty wybór na biwak czy wycieczkę autostopem po kraju. Pojemny tornister z uchwytem i kółkami sprawdzi się za to świetnie, kiedy wybieramy się np. nad jezioro czy zalew i będziemy mieszkać w wynajmowanym domku. Zmieszczą się w nim zarówno ubrania i kosmetyki, jak i (oczywiście po przepakowaniu) jedzenie, ręczniki oraz koc, kiedy będziemy się wybierać na plażę.

Plecak to też idealne rozwiązanie na piesze wycieczki – po górach czy innych „okolicznościach przyrody”, ale też i te miejskie. – W pierwszym przypadku warto postawić przede wszystkim na wygodę – sportowe plecaki z usztywnianymi plecami i regulowanymi, grubymi, ale miękkimi szelkami, które będą się trzymać na swoim miejscu niezależnie od tego, czy akurat zbiegamy z pagórka, przeskakujemy przez strumyk czy wspinamy się na stromą ścianę – zauważa ekspertka. W miejskiej dżungli z kolei bardziej przydatny może się okazać lekki, niezajmujący właściwie miejsca plecak-worek, który sprawdzi się też w przypadku dzieci (mogą w nim nieść np. „swoją” wodę i kanapkę). Mimo niepozornego wyglądu w razie potrzeby może naprawdę sporo pomieścić – od produktów spożywczych na śniadanie pod wieżą Eiffela po kurtkę przeciwdeszczową, apteczkę i kosmetyczkę. Najlepiej szukać takiego, który będzie nie tylko ładny, ale też wykonany z wodoodpornego materiału

Dla tych, którzy chcą się czuć w pełni niezależni, wiedzą, że będą zmuszeni często na kogoś czekać albo po prostu lubią ciekawe gadżety, strzałem w dziesiątkę może się okazać plecak z wbudowanym turystycznym krzesełkiem. Jest zaprojektowany tak, że jego rozłożenie zajmuje moment, a sama zawartość plecaka jest bezpieczna – na pewno nic się nie pogniecie.

Walizki na podniebne podróże

Walizki z kolei to najlepszy wybór, jeśli planujemy podróż samolotem i pobyt w hotelu. - Wybierajmy takie, które są wykonane ze sztywnego, trwałego materiałunie jest podatny na odkształcenia i często dość „intensywną” przeprawę w luku bagażowym – przypomina specjalistka marki KiK. Przy wyborze warto też zwrócić uwagę na ich kolor – czarne i gładkie są oczywiście bardzo eleganckie, ale… w sklepie. Na lotnisku i w trakcie lotu bardzo łatwo o zadrapania i zabrudzenia, które na takiej powierzchni będą natychmiast widoczne. W przeciwieństwie do samego koloru walizki – czerń jest bardzo popularna i przy oczekiwaniu na bagaż po wylądowaniu możemy zacząć żałować, że nie postawiliśmy na soczysty pomarańcz, stylowy fiolet czy morski błękit.

Torby dla zmotoryzowanych

Najmniej praktycznym rozwiązaniem z punktu widzenia podróżnika mogą okazać się torby. – Ich noszenie, zwłaszcza, kiedy są wypełnione ciężkimi przedmiotami, jest uciążliwe dla kręgosłupa i sprzyja utrzymywaniu nieprawidłowej postawy. A przecież nie chcemy zafundować sobie bólu pleców czy otarć ramienia lub obitego biodra, kiedy powinniśmy wypoczywać – napomina ekspertka KiK i dodaje: są jednak sytuacje, w których takie torby się przydają. Na przykład, kiedy wybieramy się na rodzinny wyjazd własnym autem i możemy sobie pozwolić na zabranie większej liczby rzeczy. Wtedy na przykład wszystkie ubrania możemy włożyć do dużych walizek, a same buty lub kosmetyki do torby – będzie nam łatwiej się spakować, utrzymać porządek i po prostu wiedzieć, gdzie co jest. Torbę można później wykorzystać jako „bagaż podręczny”, kiedy w ramach wyjazdu planujemy wycieczkę nad wodę, do lasu czy miasta – łatwiej w niej odszukać potrzebne rzeczy – dodaje.

Trzy przykazania sprawnego pakowania

A co z samą zawartością naszych bagaży? W tym przypadku trudno o uniwersalne rady, bo każdy ma własne potrzeby. Jest jednak kilka kwestii, o których warto przypomnieć – zwłaszcza tym, którzy nieustannie powtarzają ten sam błąd i pakują po prostu zbyt dużo rzeczy, które później muszą ze sobą dźwigać.

Po pierwsze: zabierajmy ze sobą ubrania, które są niekłopotliwe. – To znaczy takie, które się nie gniotą, są wykonane z lekkich, szybkoschnących materiałów i takie, które nie zajmują dużo miejsca.

Po drugie: nie zabierajmy ze sobą zbyt dużo par butów. Tam, gdzie się da, chodźmy bez nich (po powrocie do mieszkania w mieście nie będzie na to tylu okazji!). – Jedna para sportowych, lekkich butów na bardziej wymagające wycieczki (również do lasu czy parku, gdzie mogą być kleszcze), dwie pary materiałowych espadryli, które pasują i do szortów, i do zwiewnych sukienek (to ważne, by zwłaszcza w upał nie chodzić cały czas w tych samych butach i dać „odpocząć” zarówno samym stopom, jak i butom, by nie zaczęły nas obcierać) oraz klapki pod prysznic i na plażę lub basen w zupełności wystarczą. Zarówno w przypadku mężczyzn, kobiet, jak i dzieci – podsumowuje stylistka KiK.

Po trzecie: bądźmy gotowi na nieprzewidziane sytuacje, ale nie dajmy się zwariować. - „Minimalistyczna” apteczka z plastrami, dużym bandażem, gumowymi rękawiczkami i środkami przeciwbólowymi w zupełności wystarczy, o ile regularnie nie zażywasz innych leków. W razie potrzeby apteki są na całym świecie, a na poważniejsze dolegliwości i w razie wypadków powinniśmy bezwzględnie mieć wykupione ubezpieczenie. Zwłaszcza, kiedy wybieramy się za granicę – uczula ekspertka KiK.

Na wakacjach ogromnym ułatwieniem są też oczywiście uniwersalne rozwiązania, np. żel aloesowy, który łagodzi podrażnienia po ukąszeniach, opalaniu czy depilacji, a także ma działanie nawilżające i nadaje się do stosowania przez dzieci. Oprócz tego krem lub olejek z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (jedno opakowanie dla całej rodziny wystarczy – nie można ich używać w kolejnym sezonie, bo tracą swoje ochronne właściwości) oraz nawilżane chusteczki, którymi można z równym powodzeniem wytrzeć umorusaną lodami dziecięcą buzię, co „zapiaszczone” stopy po zejściu z plaży.

BUENA VISTA media group


ODPOCZYWAJ Z GANDALFEM!

 
 
 
Sprawdź HITY DNIA na: http://www.gandalf.pl
 
 
 

 

Każdy wolny moment, każda pora roku to doskonały powód, aby wypocząć, wyjechać, zwiedzić nieznane miejsca, lub odwiedzić te ulubione!

Sprawdź co poleca Biuro Podróży Gandalf i wypoczywaj jak lubisz najbardziej.
W Gandalfie znajdziesz ofertę last minute oraz zaplanujesz przyszłe podróże.

Gandalf poleca:

Biuro Podróży GANDALF : Częstochowa, Al. NMP 23, tel.: 664 139 387

 
 

 

Zadbaj o udane spotkanie z wyśmienitym jedzeniem - 

czyli idealny wypoczynek Twoich gości.

 
Wakacje, urlopy to czas gdy odwiedzają Cię znajomi, rodzina z różnych zakątków Polski.
Wakacyjne spotkanie w gronie dawno nie widzianych przyjaciół zasługuje na niebanalną oprawę.
 
Spędźcie je zatem w niepowtarzalnym klimacie jaki oferuje Restauracja Astoria.

 
Znajomi z daleka doskonale wypoczną w Hotelu Sonex.

 
Restauracja Astoria oraz Hotel Sonex zapraszają:
Częstochowa, ul. Krakowska 45, tel.: 34 366 80 80
 
 
Foto: Astoria/Sonex
 
 

 

Twoje wielkie greckie WAKACJE!

Chcesz spędzić swoje wakacje marzeń?

 

 Sprawdź co proponuje Biuro Podróży Gandalf.

Gandalf zaprasza m.in. do: Grecji.

W Gandalfie znajdziesz wiele różnych propozycji spędzenia swojego urlopu.

Planując swój wypoczynek zwróć uwagę na:
#AlkyonBeach, całkowicie odnowiony hotel przy jednej z najpiękniejszych plaż na Korfu - Agios Georgios 

 "GANDALF" poleca:
 

 • różne kierunki dla Twojego wymarzonego wypoczynku
 • wczasy, obozy młodzieżowe, wycieczki
 • promocyjne ceny
 • LAST MINUTE - samolotem
 • AUTOKAREM NAJTANIEJ
 • bilety lotnicze, promowe, autokarowe

Zapraszamy: www.gandalf.pl;
Częstochowa, Al. NMP 23, tel 34 365 54 25
 
 
Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta