Green Pack. Producent torebek papierowych fałdowych oraz woreczków foliowych.
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Kulinaria

 

Jak podać, by smakowało lepiej? 

 Estetyczny aspekt serwowania posiłków

Jedzenie to jedna z podstawowych potrzeb człowieka. O tym, jak ważne są okoliczności, w których spożywamy posiłki, nie trzeba nikogo przekonywać. Jak i o tym, że forma ich podania jest równie istotna. Badania psychologów potwierdzają bowiem, że jemy wszystkimi zmysłami. Warto pamiętać o tym zwłaszcza w kontekście kształtowania pozytywnych wzorców żywieniowych u dzieci.

Czym jest comfort food?

Smak magdalenki zanurzonej w herbacie przywołał wspomnienia, które stały się inspiracją dla Marcela Prousta do napisania „W poszukiwaniu straconego czasu”, jednego z najważniejszych dzieł światowej literatury. To jeden z dowodów na to, jak doświadczenia smaków mogą wpływać na życiowe decyzje, późniejsze odczucia i wrażenia. Kolejne możemy czerpać z własnej pamięci. Wystarczy przywołać na myśl mleko z kożuchem serwowane w przedszkolu czy szpinak w postaci nieatrakcyjnej papki, które raz podane zniechęciły do siebie na całe lata. Z kolei pozytywne okoliczności sprawiają, że chętnie wracamy do potraw z nimi związanych, bo oprócz smaku, przywołują one dobre wspomnienia. Tak właśnie działa comfort food – jedzenie, które powoduje uśmiech na twarzy, daje szczęście nie tylko dlatego, że jest smaczne, ale przede wszystkim poprzez wywołanie pozytywnych konotacji związanych z konkretną potrawą. Dla każdego, z oczywistych względów, comfort food stanowi inne danie.

Powyższe motywy uzasadniają, dlaczego tak ważne jest, by dzieci mogły gromadzić pozytywne skojarzenia związane z jedzeniem. Tworzą się one nie tylko podczas domowego obiadu czy w czasie rodzinnego wyjścia do restauracji, ale także na szkolnych stołówkach – w środowisku, w którym dziecko spędza dużą część swojego czasu i je 2-3 posiłki dziennie. Co może wpłynąć na ukształtowanie się pozytywnych doświadczeń związanych z jedzeniem? – Często zanim spróbujemy dania, najpierw smakujemy je oczami. Oznacza to, że już sama estetyka podania posiłku wpływa na nasz apetyt i przyjemność, którą odczuwamy z jedzenia. Również aspekty wizualne otoczenia, w którym jemy, odgrywają znaczącą rolę. Przyjazne i funkcjonalne wnętrze sprzyja spokojnemu jedzeniu, bez stresu i presji czasu. Te pozytywne doświadczenia towarzyszące spożywaniu posiłków, mają jeszcze jeden istotny wymiar. Wpływają mianowicie na kształtowanie się odpowiednich nawyków żywieniowych, a to z kolei przekłada się na mniejsze marnowanie żywności. – podkreśla Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności, partnera społecznego programu Extra Szkolna Stołówka.

Na żółtych talerzach smakuje lepiej

Na odczuwany przez nas smak jedzenia wpływa suma wrażeń odbieranych różnymi zmysłami. Odpowiednio dobrane kolory stymulują autonomiczny układ nerwowy odpowiedzialny za metabolizm i poczucie głodu. Badaniem tych zależności zajmuje się od lat profesor Charles Spence z Uniwersytetu w Oxfordzie, a zjawisko to określił mianem gastrofizyki.

Według jego badań, ciepłe barwy (żółta, pomarańczowa) zachęcają do jedzenia i zwiększają apetyt. Ten fakt możemy w rzeczywistości wykorzystać na kilka sposobów, m.in. serwując posiłki na zastawach w takich kolorach. Z pewnością będzie to sprzyjało zjadaniu przez dzieci całych porcji. Dodatkowo kolor zielony kojarzy nam się z czymś zdrowym, chętniej więc zjadamy posiłki podane na zielonym talerzu czy obrusie. Białe nakrycia, najczęściej spotykane w restauracjach, także nie są złym pomysłem, również pobudzają „ośrodek głodu”. Serwowanie dań na czerwonych talerzach może natomiast zmniejszać apetyt, bo w przyrodzie i umownie przyjętej komunikacji, np. drogowej, jest to barwa ostrzegawcza. Podobnie zadziałają niebieskie naczynia, które są dobrym pomysłem dla osób na diecie, ale w szkolnej stołówce nie ma dla nich miejsca.

Znaczenie ma także wielkość talerzy – kiedy wybieramy większe, wówczas mamy skłonność do zjadania większych porcji posiłków. Amerykańskie badania dowodzą, że na odczuwanie smaku ma również wpływ rodzaj materiału, z którego zrobione są naczynia czy sztućce. W jednym z eksperymentów badanej grupie serwowano jogurt łyżką metalową i plastikową. Badani ocenili jako lepszy smak jogurtu degustowanego z metalowej łyżki1. To argument na korzyść tradycyjnych sztućców, które dodatkowo nie przyczyniają się do zwiększenia ilości śmieci.

Estetyka serwowania posiłków

Naukowcy dopiero od niedawna eksplorują obszary związane z naszymi wyborami żywieniowymi, a już mamy wiele dowodów na to, że czynniki społeczne, środowiskowe, a nawet atmosferyczne mają wpływ zarówno na nasze żywieniowe wybory, jak i to, jak duże porcje zjadamy oraz czy czerpiemy z tego przyjemność. Istnieją dowody na to, że nie tylko talerze, sztućce, ale nawet pojemniki na przyprawy mogą wpływać na nasze doznania smakowe.

Ładnie wyglądające danie z pewnością znajdzie wielu amatorów, w przeciwieństwie do tych samych potraw zaserwowanych w formie bezkształtnej papki w pudełku jednorazowego użytku. Badania Charlesa Spence`a potwierdzają, że wygląd dania ma znaczący wpływa na nasze wybory i sposób konsumpcji, a te klarują się w dużej mierze już w dzieciństwie. Stąd nie należy pomijać w edukacji i wychowywaniu aspektu kształtowania wzorców estetycznych i dobrych nawyków żywieniowych.

Pamiętajmy, że za estetyczne potrawy uznaje się te, w których widoczne są wszystkie składniki oraz te składające się z kontrastowych kolorystycznie składników, np. brokułów i pomidorów.

Jak powinna wyglądać szkolna stołówka?

Kolorowa, jasna, funkcjonalnie urządzona, przyjazna przestrzeń – tak powinna wyglądać szkolna stołówka. To przecież miejsce, w którym dzieci nie tylko zjadają szkolny obiad, ale także uczą się zachowań przy stole w środowisku innym niż domowe, spotykają się z rówieśnikami, a także odpoczywają od zajęć lekcyjnych. Podkreślmy raz jeszcze, że z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że estetyka pomieszczeń, w których uczniowie spożywają posiłki ma także wpływ na ich żywieniowe wybory3, a sposób podania na niemarnowanie żywności.

Przyjazna przestrzeń stołówki przede wszystkim powinna wizualnie odróżniać się od sal lekcyjnych. Jasne kolory ścian i odpowiednio zaaranżowane wnętrze z dostosowanymi do potrzeb uczniów meblami to podstawa. Kolorowe ozdoby na ścianach, np. zdjęcia owoców i warzyw – to elementy zachęcające do jedzenia oraz sprzyjające niemarnowaniu żywności. Istotne znaczenie mają także obrusy i dekoracje stołu. W stołówce szkolnej powinny jak najbardziej przywodzić na myśl domową kuchnię. To trend, który wykorzystują także restauratorzy, dając sygnał, że jedzenie w ich lokalu jest tak dobre, jak domowe. Kuchnia i miejsce, w którym w domu spożywamy posiłki to przecież strefa bezpieczeństwa, warto przywołać ten kontekst także na szkolnej stołówce.

Atrakcyjnie podane dania, jedzone w przyjaznej atmosferze, smakują lepiej, sprzyjają niemarnowaniu żywności oraz utrwalaniu pozytywnych nawyków żywieniowych na przyszłość. A dobrze funkcjonująca i estetyczna szkolna stołówka to miejsce, w którym uczniowie mogą w bezpieczny sposób zrelaksować się podczas zajęć szkolnych i komfortowo zjeść przygotowane dla nich posiłki. 

 
O takie właśnie stołówki starają się szkoły, które zgłosiły się do udziału w programie „Extra Szkolna Stołówka”.

 


 

 

 

Restauracja Astoria

- idealne miejsce do organizacji rodzinnych uroczystości!

 

 

Masz wesele, urodziny, rocznicę ślubu, chrzciny, ważne spotkanie służbowe lub chcesz ugościć przyjaciół na najwyższym poziomie?

Zaproś przyjaciół, znajomych, rodzinę i  świętuj swoje ważne uroczystości w ASTORII.
Po imprezie odpoczywajcie w Hotelu SONEX.

Twoje przyjęcie będzie zorganizowane fachowo.
Spędzicie czas w pięknym otoczeniu.
Skosztujecie wykwintnych potraw popijając doskonałym winem.
Dla zmęczonych lub gości z daleka czekają tuż obok przytulne pokoje w hotelu Sonex

Zapraszamy do Restauracji ASTORIA i Hotelu SONEX
na ul. Krakowską 45 w Częstochowie.

Tel.: 34 366 80 80

 

 

Zobacz film: https://www.facebook.com/541059285916282/videos/1621532211202312/

 

 

fot.: Astoria


Pierogi z jagodami i twarogiem

 

Na przełomie maja i czerwca sklepowe półki i stragany uginają się od świeżych owoców sezonowych – warto wykorzystać je nie tylko do przyrządzania deserów i przekąsek, ale również do dań głównych.
 
Jednym z najpopularniejszych dań obiadowych w tym okresie są pierogi z jagodami. 
Aby urozmaicić ich smak warto do słodkich i soczystych owoców dodać puszysty twaróg – taka kompozycja w otoczeniu delikatnego ciasta, z dodatkiem świeżych ziół i kremowej śmietany z pewnością zaskoczy domowników i gości.
 
Pierogi z twarogiem i jagodami 
 
 

Składniki na ciasto:

  • mąka pszenna 500g 
  • olej rzepakowy 2 łyżki 
  • letnia woda 1 szklanka 

Wykonanie:

Mąkę przesiać do miski, dodać olej i powoli lejąc letnią wodę – zarobić elastyczne ciasto. Rozwałkować na grubość ok. 0,3 cm i szklanką wyciąć krążki.

Składniki na farsz: 

 
 
  •  Twaróg wiejski półtłusty BIO od OSM Piątnica 500g 
  • żółtko jajka 2szt. 
  •  świeże jagody 1 szklanka 
  • cukier 3 łyżki 
  • śmietana kwaśna 12 % 3 łyżki 

Wykonanie:

Do twarogu dodać żółtka jaj, cukier i całość dokładnie wymieszać. Na koniec dodać jagody i wyrobić dłonią. Z tak przygotowanej masy uformować kulki wielkości orzecha włoskiego. Z gotowego farszu i krążków ciasta ulepić pierogi. Ugotować w lekko osolonej wodzie, od wypłynięcia - ok. 2 minuty. Najlepiej smakują polane kwaśną śmietaną (np. 12% od OSM Piątnica) i posypane brązowym cukrem. Do dekoracji można wykorzystać listki tymianku lub bazylii.

Przepis poleca Robert Muzyczka, Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy 
Sfera pr
 

Na zakupy wszelkich nowalijek zaprasza Ryneczek z Tradycjami, Wały Dwernickeigo 11 w Częstochowie.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Paluszki warzywne z dipem oliwkowym

 
 
Wiosenny piknik w plenerze, rodzinne przyjęcie w przydomowym ogrodzie czy tradycyjne grillowanie nie mogą obejść się bez małych przekąsek. Jednak zamiast chipsów i słodyczy – warto postawić na lekkie i zdrowe smakołyki. 
 
Proste i szybkie do przyrządzenia paluszki warzywne z aksamitnym dipem oliwkowym to idealna propozycja przekąski, która z pewnością zachwyci gości, nie tylko tych dbających o linię.
 

Składniki:

zielone oliwki - ½ szklanki
oliwa z oliwek – 2 łyżki
świeża bazylia – ½ pęczka
czosnek – 1 ząbek
śmietana jogurtowa 10% od OSM Piątnica – 100ml
sól, pieprz do smaku
marchew, seler naciowy, papryka, ogórek, dynia

Wykonanie:

Oliwki bardzo drobno posiekać i przełożyć do miseczki. Dodać oliwę, posiekaną bazylię
i wyciśnięty przez praskę czosnek. Dodać również śmietanę oraz sól i pieprz do smaku. Całość dokładnie wymieszać.

Podawać z pokrojonymi w słupki warzywami, np. marchewką, selerem naciowym, papryką, ogórkiem, dynią.

Czas przygotowania: ok. 15 min 

Liczba porcji: 1 porcja
Poziom trudności: Bardzo łatwy 
 

Przepis poleca Robert Muzyczka, szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy 

Smacznego!

Sfera pr

 


 

SEZON NA GRILLA TRWA!

 

Firma Green Pack zaprasza na zakupy wszelkich pojemników, tacek, kubków, artykułów jednorazowych, które podczas grillowania są niezbędne.

Opakowania produkowane przez firmę Green Pack z Wierzchowiska k/Częstochowy są funkcjonalne, niepowtarzalne, spełniają największe wymagania swoich Klientów.

Opakowania z Green Packu są nowoczesne i  przyjazne środowisku.
Posiadają niezbędne certyfikaty i atesty.

Green Pack poleca pełny asortyment opakowań na grilla.
 

 
 
Firma Produkcyjno Handlowo Usługowa 
"GREEN PACK" Tadeusz Szymanek 
SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA 
 
 
Wierzchowisko ul. Długa 14, 
42-233 Mykanów k. Częstochowy, 
tel.: 34 328 72 15
 

Filia: Al. Najświętszej Maryi Panny 4, 42-200 Częstochowa, tel: 34 322 93 06, 667 652 505

Zapraszamy na zakupy hurtowe i detaliczne do sklepu internetowego: www.greenpack.pl

 


Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”

Jest jednym ze składników diety śródziemnomorskiej. Dawniej była traktowana jako roślina magiczna: obawy zabobonnego społeczeństwa potęgował fakt, iż rośnie w ciemności. Lęk ten jest do dziś obecny w potocznym języku. Wyrażenie „mieć cykora” oznacza bowiem strach. Cykoria, bo o tym warzywie mowa, jest znana i ceniona zwłaszcza w krajach zachodniej Europy. W Polsce wciąż jest mało popularna. Najwyższy czas to zmienić! Przypominamy o walorach odżywczych cykorii i zapraszamy do wypróbowania przepisów na dania z tym warzywem.  
 
Cykoria na trzy sposoby
 
- Tworzy wydłużone główki koloru, biało- żółtego, o charakterystycznym orzeźwiająco gorzkawym smaku, który zawdzięcza zawartości intybiny, ta zaś wpływa na polepszenie pracy trzustki i wątroby, których to dobra kondycja jest podstawą do właściwego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, odpornościowego i innych (zdrowe goryczki). Jest polecana przez lekarzy jako „odkwaszacz” organizmu - przypominają przedstawiciele firmy Bakor sp. z o.o. 
Spółka z siedzibą w Skierniewicach od ponad 20 lat specjalizuje się w uprawie cykorii sałatowej metodą hydroponiczną. Firma produkuje cykorię przez cały rok: codziennie dostarczając na rynek świeże, smaczne i zdrowe warzywo. 
Cykorię tego producenta można nabyć w sieci sklepów, a także hurtowniach na terenie całej Polski. Spółka wprowadziła system bezpieczeństwa żywności GLOBALG.A.P., który gwarantuje pełną kontrolę nad procesem produkcji i dystrybucji towaru.
Potwierdzeniem najwyższej jakości Cykorii sałatowej firmy Bakor jest także certyfikat Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT. Miano to jest zarezerwowane dla artykułów spożywczych, które otrzymają maksymalne noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny.
 
Oceną żywności zajmują się specjaliści z branży spożywczej, którzy tworzą Lożę Ekspertów programu „Doceń polskie”. Decyzja o nadaniu godła jakości jest podejmowana podczas atestacji, które odbywają się cztery razy w roku. Ostatnia z przeprowadzonych dotychczas certyfikacji miała miejsce 25 kwietnia br. w Sosnowcu, kolejna odbędzie się 25 lipca tego roku. Patronat honorowy nad wszystkimi audytami organizowanymi w ramach programu „Doceń polskie” sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 
 
Cykoria rośnie w ciemnym miejscu, a pod wpływem światła traci swe walory smakowe. Z tego względu warzywo należy przechowywać w ciemności. W sklepach wybierajmy cykorię, która ma biało-żółty kolor (zielona cykoria to warzywo mniej smaczne). 
 
To niskokaloryczne warzywo jest polecane przy dietach odchudzających. Można ją jeść na surowo (np. w sałatkach), ale świetnie smakuje także na gorąco. Zapraszamy do wypróbowania przepisów na dania z cykorii, którymi podzieliła się firma Bakor.
 
I. Sałatka z owocami
Składniki: 
- cykoria biała i czerwona z oferty firmy Bakor, laureata programu „Doceń polskie”
- pomarańcze
- winogrona białe i czerwone
- sok z cytryny
- oliwa z oliwek
 
Przygotowanie: 
Pojedyncze liście cykorii układamy na półmisku, a pozostałe kroimy w talarki, po czym doprawiamy solą i pieprzem, skrapiamy sokiem z cytryny oraz niewielką ilością oliwy z oliwek. Dodajemy obrane cząstki pomarańczy oraz winogrona i mieszamy. Sałatkę układamy na wcześniej przygotowanych liściach cykorii. 
 
 
II. Zapiekanka z szynką po belgijsku 
Składniki: 
- 4 kolby Cykorii sałatowej (nagrodzonej certyfikatem „Doceń polskie” i tytułem TOP PRODUKT)
- kostka rosołowa
- 4 plastry szynki gotowanej
- 4 plastry żółtego sera
- szklanka mleka
- szklanka śmietany
- łyżka masła
- łyżka mąki
- natka
- sok z cytryny
- cukier
- sól, pieprz 
 
Przygotowanie: 
Cykorię umieszczamy w wodzie z sokiem cytryny i odrobiną cukru, a następnie gotujemy ok. 10 minut, po czym dobrze odsączamy. 
W rondelku, z masła i mąki, przygotowujemy jasną zasmażkę, później dodajemy pokruszoną kostkę rosołową. Mieszamy całość, powoli dolewamy szklankę wody, następnie mleko i śmietanę. Stale mieszając, zagotowujemy sos i przyprawiamy. Niewielką ilość sosu wlewamy na dno naczynia żaroodpornego, układamy na nim kolby cykorii (każdą wcześniej owijamy plastrem szynki i plastrem sera). Zalewamy warzywa pozostałym sosem. Zapiekamy około 30 minut w temperaturze 180 st. Podajemy z pieczywem.
 
 
III. Kremowa zupa ze śmietanką
Składniki:
- 4 duże cykorie z asortymentu firmy Bakor, laureata programu promocyjnego „Doceń polskie”
- średnia cebula 
- nieduży por
- łodyżka selera naciowego
- 2 łyżki masła
- łyżka mąki
- 1l bulionu drobiowego
- 1/2 szklanki śmietanki kremówki
- siekana natka lub koperek
- pieprz
 
Przygotowanie:
Cykorię płuczemy, wcinamy głąb, a liście drobno kroimy. Następnie siekamy cebulę, natomiast białą część pora i łodyżkę selera kroimy w plasterki. W rondlu na maśle szklimy przygotowane składniki, po czym zalewamy gorącym bulionem. Gotujemy pod przykryciem ok. 30 min. Następnie zupę miksujemy, przyprawiamy i dodajemy śmietankę. Całość zagrzewamy, ale nie gotujemy. Podajemy z grzankami i natką.
 

 

Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta