Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 
Promed. Czas na wzrok 40+
 

Zdrowie

 GENialne badania na Alzheimera

 

Badania genetyczne na Alzheimera to nie science fiction, a wczesna diagnoza może zwiększyć skuteczność leczenia. Nie czekaj. Zrób badania przesiewowe.

Dla wielu osób choroba Alzheimera oznacza wyrok, z którym trudno się pogodzić. Zmaga się z nią obecnie około 45 mln osób na całym świecie. Rozwój medycyny sprawił, że za pomocą badania genetycznego możemy określić potencjalne ryzyko zachorowania. Dla wielu ludzi to bezcenna informacja.

Zbadaj gen

Szybkie tempo życia, pęd za karierą żyjąc w pośpiechu nie mamy czasu zadbać o własne zdrowie. Oprócz czynników zewnętrznych (złe nawyki żywieniowe, brak ruchu) potencjalne niebezpieczeństwo zachorowania na Alzheimera może znajdować się także w naszych genach. Gen ApoE w nieodpowiedniej kombinacji (e4/e4) powoduje zwiększenie ryzyka zachorowania aż do dziesięciu razy!U grupy około dwóch procent chorych, Alzheimer zaczyna się przed 45 r.ż. Dla ludzi w sile wieku, ze względu na objawy (m.in. zaburzenia pamięci, problemy z mówieniem i pisaniem, zaburzenia orientacji w miejscu i czasie), oznacza to koniec normalnego życia. Tym bardziej, że w przypadku tej odmiany choroby, postępuje ona dużo szybciej.

Diagnostyka

Współczesna medycyna nie potrafi na obecnym etapie wiedzy wyleczyć pacjenta z choroby Alzheimera. Ale podjęcie procesu leczenia u niektórych osób może spowodować spowolnienie jej rozwoju, a to ważna informacja, gdyż chorzy na Alzheimera żyją przeciętnie od 8 do 20 lat. Poprzez wczesne rozpoczęcie terapii lekowej można odroczyć pewne objawy choroby.. W zakresie diagnostyki Alzheimera medycyna oferuje nam szereg rozwiązań m.in. badanie krwi, test fluencji słownej. Jedną z najefektywniejszych metod określenia ryzyka zachorowania jest test genetyczny. Jeżeli chcemy sprawdzić, jakie występuje u nas potencjalne ryzyko zachorowania, jest to bardzo skuteczne rozwiązanie.

Dla kogo badanie genetyczne?

Badania przesiewowe są wskazane dla wszystkich, a w szczególności powinni wykonać je chorzy m.in. na cukrzycę i niedoczynność tarczycy, a także osoby palące tytoń oraz dzieci chorych na choroby otępienne. Dla wielu ludzi Alzheimer jest jak wyrok śmierci, jednakże dzięki określeniu potencjalnego ryzyka zachorowania, możemy odpowiednio wcześniej starać się zapobiec wystąpieniu choroby. Kluczowe jest nieignorowanie swojego stanu zdrowia oraz możliwych zagrożeń. Należy pamiętać, że gdy objawy choroby stają się widoczne i uciążliwe, jest już za późno. Choroba stanowi główną przyczynę śmierci w ponad połowie przypadków. Niech te dane przypomną nam o istotności zrobienia odpowiednich badań zawczasu.

PR38, Medicover 


 Dbaj o oczy. Badaj je regularnie!

 
 
SALON OPTYCZNY, GABINET OKULISTYCZNY i OPTOMETRYCZNY 
PROMED-OPTYK zaprasza na:
 

Wada wzroku to nie choroba. Nie leczymy jej tylko kompensujemy okularami lub soczewkami kontaktowymi. Ważne jednak, aby było to zrobione w odpowiedni sposób.

W  gabinetach Promed-Optyk  spotkacie najwyższej klasy specjalistów zarówno z zakresu optometrii jak i okulistyki. Odpowiednie procedury badania, w tym przypadku optometrycznego, gwarantują, że będziecie cieszyć się prawdziwym komfortem widzenia.

 Najwyższej klasy sprzęt to dodatkowo gwarancja komfortowego przebiegu badania.
 
Umów wizytę specjalnie dla siebie:
Częstochowa, tel.: 34 361 57 67, Al. NMP 9
 


PROFILAKTYKA PROSTATY – ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNE BADANIA

 

Każdego roku w Polsce raka prostaty diagnozuje się u ponad 15 tys. mężczyzn. 

To drugi pod względem zachorowań i trzeci pod kątem śmiertelności nowotwór złośliwy. 
Powoduje 5 tys. zgonów rocznie, a w ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność na raka stercza wzrosła aż siedmiokrotnie. 
Regularne wizyty u urologa pozwalają odpowiednio wcześnie wykryć ewentualną chorobę oraz podjąć stosowne leczenie.

15 czerwca w godzinach 8:00-14:00 w Specjalistycznej Poradni Urologicznej Szpitala Specjalistycznego im. Emila Michałowskiego w Katowicach odbędzie się Biała Sobota

 
W ramach bezpłatnej akcji profilaktycznej, mężczyźni powyżej 50. roku życia będą mogli poddać się kompleksowym badaniom urologicznym, które pozwolą ocenić stan układu moczowego.

Specjaliści-urolodzy ze szpitala przy ul. Strzeleckiej 9 przeprowadzą następujące badania:

· wywiad i badanie lekarskie (w tym badanie palcem per rectum)

· ocena jakości życia za pomocą ankiety IPSS oraz QL

· ocena USG (pęcherza moczowego, prostaty, nerek)

· wykonanie krzywej mikcyjnej oraz ocena zalegania moczu po mikcji

· pobieranie badań biochemicznych do badania (mocz, morfologia, PSA)

Wnioski z badania zostaną przesłane pacjentowi pocztą, wraz z wynikami badań biochemicznych oraz zaleceniami specjalisty urologa z oceną stanu zdrowia i wskazówkami na przyszłość.

***

Biała Sobota to program bezpłatnych badań specjalistycznych, ukierunkowanych na wczesne wykrywanie nowotworów. Projekt realizowany jest z inicjatywy Szpitala Specjalistycznego im. Emila Michałowskiego w Katowicach przy wykorzystaniu sprzętu zakupionego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Tytuł projektu: Poprawa jakości i dostępności procedur onkologicznych w zakresie urologii w regionie Górnego Śląska w oparciu o Specjalistyczną Poradnię Urologiczną Med Holding S.A. w Katowicach.

 
 

 

Każdy może nosić okulary!

 

Nie masz wady wzroku? Sprawdź, w czym mogą pomóc ci okulary!

Prawie połowa dorosłych Polaków korzysta z okularów lub soczewek kontaktowych.

Coraz częściej można również spotkać osoby, które decydują się na kupno tzw. okularów „zerówek”, wybieranych głównie w celach estetycznych. 
 
  • Na co zwrócić uwagę przy zakupie każdych okularów? 
  • Czy okulary typu "zero"mogą  przyczyniać się do poprawy jakości widzenia? 
  • Dlaczego warto przy wyborze "zerówek" zwrócić się o pomoc do specjalisty? 

Na te pytania odpowiedzą  specjaliści w Salonie Optycznym PROMED, Al. NMP w Częstochowie

Każdy może nosić okulary

"Zerówki” nie spełniają funkcji korekcyjnej, kupujemy je kierując się modą, traktujemy jako gadżet podkreślający codzienną stylizację.
Każde okulary znacząco wpływają na „zmianę” wyglądu twarzy lub podkreślenie naszego charakteru.
Poza wszelkimi walorami estetycznymi, okulary „zerówki” dodatkowo chronią nasze oczy.
Jednak, aby istotnie pomogły naszym oczom, powinniśmy zakupić takie, które posiadają powłokę antyrefleksyjną oraz filtrującą. Pierwsza z nich wyeliminuje efekt patrzenia „przez szybę”, który jest jednym z powodów szybkiego męczenia się oczu. Antyrefleks niweluje również występowanie niepożądanych odbić oraz zwiększa jakość widzenia. Natomiast powłoka filtrująca ograniczy destrukcyjny wpływ promieniowania, zarówno elektromagnetycznego, jak i słonecznego, na nasze oczy.

„Żerówki” należy wybierać u optyka

Zapraszamy do wyspecjalizowanego Salonu Optycznego i Optometrystycznego, posiadającego wszelkie uprawnienia:

PROMED OPTYK, AL. NMP 9, Częstochowa. 
Umów  się na wizytę - tel.: 34 361 57 67

 

 

 


 

 

 

Opieka nad seniorem – czemu to taki trudny temat?

Decyzja o skorzystaniu z profesjonalnej opieki nad osobą starszą nigdy nie jest łatwa. Zaufanie komuś, kto opiekowałby się seniorem w jego domu bywa trudne, a domy opieki wydają się ostatecznością. Odczuwamy niepokój, mamy wątpliwości i zastanawiamy się, czy w ogóle jest możliwe, żeby ktokolwiek zajął się naszymi najbliższymi, choć w połowie tak dobrze jak my. Nie tylko my mamy obawy – boją się również seniorzy. To w końcu w ich życiu miałyby zajść zmiany.Jak zadbać o rodzinne relacje i nauczyć się rozmawiać o potrzebach wszystkich stron?

Podejmujmy decyzje wspólnie

- Najgorsze, co może spotkać każdego z nas, to świadomość, że nie mamy wpływu na własne życie, dlatego zachowanie możliwości stanowienia o sobie jest dla seniorów bardzo ważne. Kluczem do udanych i bliskich relacji będzie uważne wsłuchiwanie się w to, co mówi druga strona i uszanowanie jej potrzeb - mówi Paulina Polek, psycholog z Medicover Senior

Zachowajmy spokój


Jeśli w wyniku wspólnych rozmów, doszliśmy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie zamieszkanie bliskiej osoby w ośrodku opieki, nie oznacza to wcale, że nie będziemy odczuwali negatywnych emocji. Nawet mając świadomość dokonania najlepszego wyboru, mogą nas dręczyć wyrzuty sumienia i poczucie winy, a seniora strach przed nową nieznaną sobie sytuacją.

- Te ambiwalentne uczucia są jak najbardziej naturalne, ale mogą sprawić, że sytuacja szybko zacznie nas przerastać. Dlatego, by zmniejszyć stres i rozwiać wątpliwości – zarówno nasze, jak i seniora - warto dać sobie czas na poznanie nowego miejsca zamieszkania. Wizyty zapoznawcze i krótkie pobyty adaptacyjne to doskonały sposób, żeby sprawdzić, jak wygląda codzienność w profesjonalnie zarządzanym domu seniora i przekonać się, że są to miejsca przepełnione ciepłą, rodzinną atmosferą, a przy tym zapewniające najwyższej jakości opiekę lekarską i pielęgniarską– mówi Paulina Polek, psycholog z Medicover Senior.

Bądźmy przygotowani!


Do takiej zmiany w życiu warto się przygotować. Nie ma jednej uniwersalnej metody, bo każda rodzina jest inna. Pamiętając jednak o specyfice charakterów wszystkich członków rodziny, warto w czasie tak dużej zmiany uwzględnić poniższe wątki:

Pytajmy o obawy. 

 
Pamiętajmy, że nie możemy być pewni tego, że wiemy, co jest ważne dla drugiej strony. Przedstawmy swój punkt widzenia, zadawajmy pytania, sami szczerze na nie odpowiadajmy, a przede wszystkim uważnie wsłuchujmy się w odpowiedzi.
Nie lekceważmy uczuć. Mimo naszych najlepszych chęci, senior może czuć się porzucony, wykluczony z życia rodzinnego. W tej sytuacji szczególnie ważne jest zapewnienie go o naszych uczuciach. Warto zaplanować częste odwiedziny, zwłaszcza w pierwszym okresie po przeprowadzce. Dajmy bliskiej osobie czas na oswojenie się z sytuacją i przekonania się, że nowe miejsce zamieszkania, nic nie zmienia w relacjach z rodziną.
Oswójmy nieznane. Boimy się tego co niewiadome. Warto zatem sprawdzić wszystko, co możliwe. Ośrodki prowadzone według najlepszych standardów są otwarte na odwiedziny cały czas. Nie trzeba się wcześniej umawiać. To świadczy o transparentności i najlepszej jakości opieki. Często wizyta w takiej placówce pozwala zmniejszyć lęk, ale również zapoznać się z personelem, zwyczajami oraz codziennymi aktywnościami, a to właśnie te elementy mają realny wpływ na jakość życia w domu opieki.
Nie bójmy się prosić o pomoc. Konsultacja z psychologiem to możliwość z której warto skorzystać w sytuacji tak dużej życiowej zmiany. Doświadczony specjalista, pomoże uporządkować emocje oraz wypracować najlepsze rozwiązanie dla całej rodziny.
Rodzina jest ogromną i niezwykle ważną częścią naszego życia. Różne osoby, różne charaktery, priorytety i potrzeby – czasami wydaje się, że nie ma sposobu, aby wszystkich pogodzić. Jednak w obliczu problemów to właśnie rodzina daje nam poczucie bezpieczeństwa, które w sytuacji dużych zmian jest fundamentalne.
 
 

 

 

Okulary przywracają młodość spojrzenia

 
Wyraźny obraz widziany z każdej odległości to komfort, na który w pewnym wieku mało kto może sobie pozwolić. Korzystanie z kilku par okularów, które zapewnią odpowiednie widzenie od dali do bliży jest dość uciążliwe.

  • Co można zrobić, aby doskonale widzieć niezależnie od wieku?
  • Czy można pozbyć się często używanej po 40-stce „drugiej pary okularów do czytania” ?

Najlepsze rozwiązanie to okulary progresywne.

 
 
Soczewki progresywne to najbardziej zaawansowane technologicznie „szkła” dostępne na rynku.

Wybór odpowiednich soczewek progresywnych to ważny proces. Z pomocą optykom przychodzi nowoczesna technologia, specjalistyczne oprogramowanie i odpowiednie urządzenia pomiarowe. Ograniczają one czas spędzony w gabinecie do absolutnego minimum i pozwalają dobrać okulary progresywne dostosowane do naszego codziennego trybu życia, które przecież jest niezwykle szybki!

W salonach optycznych dostępne są soczewki, które dostosowują się do naszego dynamicznego trybu życia.

Możliwości jest wiele, ale najważniejszy jest komfort użytkowania soczewek progresywnych, który pozwoli nam zostawić drugą parę okularów w domu i cieszyć się widokiem otaczającego nas świata…również po 40-stym roku życia.

  

ZNAJDŹ SPECJALISTĘ!


Zadbaj o siebie i  odwiedź rekomendowany salon optyczny, w którym specjalista zbada Twój wzrok i wybierze najlepsze rozwiązanie dla Twoich oczu.

PROMED -OPTYK  specjalizuje się w tym temacie. 
 

Umów sięna badanie optometryczne:

 
Salon PROMED-OPTYK , Al. NMP 9 w Częstochowie, 
tel.: 34 361 57 67

 

 
 
 

Ogólnopolska akcja

„Mocne kości do starości”

w Częstochowie!

 

 

Już 28 maja w Częstochowie pojawi się osteobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia, w którym mieszkańcy będą mogli wykonać bezpłatne badania kości, czyli densytometrię. To jedno z działań profilaktycznych, realizowanych przez Fundację w miastach całej Polski, które zalecane jest na drodze profilaktyki osteoporozy – schorzenia odpowiadającego za pogarszający się stan struktury kostnej, często bezbolesnego.

  • 200 milionów ludzi na całym świecie choruje na osteoporozę, w Polsce to 3 miliony osób
  • Osteoporoza dotyka co trzeciej kobiety i co piątego mężczyzny na świecie 
  • Ryzyko kolejnego złamania u osób z osteoporozą wzrasta pięciokrotnie 
  • Co 7 zwolnienie lekarskie w Polsce jest wydawane z powodu dolegliwości kręgosłupa 

- Choroby kręgosłupa stanowią główną przyczynę niepełnosprawności na świecie. Dlatego Fundacja rozpoczyna akcję badań kości Polaków, aby umożliwić im wykrycie osteoporozy we wczesnej fazie rozwoju oraz określić stadium zaawansowania choroby. Statystki są niepokojące, dlatego wprowadzenie odpowiednich działań profilaktycznych m.in. zbilansowanego odżywiania czy aktywności fizycznej i uzupełnienie ich badaniem densytometrycznym wydaje się bardzo potrzebne – komentuje Agata Łabędzka z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Badanie trwa około 10 minut i dedykowane jest szczególnie osobom po 40. roku życia. Przeciwskazaniem do jego wykonania jest ciąża, badanie RTG lub rezonans robiony w ciągu ostatniego roku, a także pierwsze dwa dni po podaniu środka kontrastowego. Akcja „Mocne kości do starości” prowadzona jest we współpracy z aptekami w ramach Programu PARTNER+, przy których zatrzymywać się będzie mobilny osteobus.

Zapisów można dokonać osobiście w siedzibie partnera akcji, czyli pod tym samym adresem, gdzie odbędzie się badanie.

Osteobus będzie stacjonował w Częstochowie 28 maja przy ulicy Al. Niepodległości 27. 
Badania odbędą się w godzinach między 10:00 a 16:00. 
Kolejnym miastem na trasie osteobusa są Czastary.

 
 


Parodontoza - choroba starszych osób? NIE! 

 

 

Zapytaj stomatologa - Parodontoza - choroba starszych osób? NIE!
Uwaga na podstępną chorobę przyzębia, która rozwija się bez objawów i atakuje znienacka!
Dowiedz się skąd się bierze parodontoza, jakie są jej objawy i jak można się przed nią ustrzec.

Jeśli palisz papierosy, nadużywasz alkoholu, a do tego nie dbasz o higienę jamy ustnej to twoje szanse rosną. Możesz zostać jednym z 743 milionów „szczęśliwców” na świecie, których dotyka paradontoza. 

Dane dotyczące choroby, która jest schorzeniem dziąseł, są przerażające. Wynika z nich, że pomiędzy 1990 a 2010 rokiem liczba osób cierpiących na nią na świecie wzrosła aż o 57,3 procent. To bardzo duży skok, który plasuje ją w czołówce chorób cywilizacyjnych. Nie dość, że zaczyna ona być powszechna, to jest jeszcze bardzo kosztowna. Szacowane roczne straty dla gospodarki z tytułu przerw w pracy ze względu na tą dolegliwość to aż 54 miliardy dolarów. Paradontoza urasta do skali problemu globalnego, a zaczyna się od zaniechania prostych czynności.

Bo to się zwykle tak zaczyna…

Paradontoza to przewlekłe zapalenie przyzębia. Może pojawić się praktycznie w każdym wieku. Najczęściej atakuje osoby pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Zwykle rozpoczyna się dość prozaicznie. Symptomy choroby dla większości pacjentów nie są jednak oczywiste i często ignorowane. Krwawienie z dziąseł, nieprzyjemny zapach i posmak w ustach, nadwrażliwość zębów, obnażanie szyjek zębowych, obrzęk lub zaczerwienienie dziąseł – to sygnały, że najwyższy czas wybrać się na konsultację do dentysty. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej, bo objawy bardziej zaawansowanej paradontozy to rozchwianie zębów, a nawet ropna wydzielina z dziąseł.

Na wzrost ryzyka wystąpienia paradontozy ma wpływ szereg czynników. Wśród nich są palenie i rzucie tytoniu, picie alkoholu w dużych ilościach, wady zgryzu, nieprawidłowa dieta, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, reumatoidalne zapalenie stawów oraz wiele innych. 

– Przede wszystkim jest ona związana z niedostateczną i niewłaściwą higieną jamy ustnej. Codziennie resztki pokarmu gromadzą się na zębach. Jeśli nie dbamy o ich mycie, po pewnym czasie pojawia się osad, który z czasem przekształca się w kamień nazębny. Sprzyja to rozwojowi bakterii również w kieszonkach przyzębnych, a to już prosta droga do dalszej infekcji i przewlekłego stanu zapalanego – mówi Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz. W dalszej kolejności bakterie atakują zębinę, a następnie korzeń, powodując rozchwianie zębów, a w przypadku dalszego nieleczenia - ich wypadanie. Skutki paradontozy mogą być opłakane, ale da się jej przeciwdziałać, a nawet leczyć.

Nie daj się zaskoczyć

Pierwszym krokiem do uniknięcia paradontozy jest prawidłowa higiena jamy ustnej, czyli profilaktyka. Należy myć zęby trzy razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Ważny jest również kierunek szczotkowania. Warto używać nici dentystycznej oraz myć język i policzki. Zalecana jest prawidłowa dieta – bogata w produkty zawierające witaminy A, C i D oraz unikanie żywności wysoko przetworzonej takiej jak fast food. Nie zapewni nam to stuprocentowej ochrony przed paradontozą, ale w dużej mierze zniweluje zagrożenie.

Jeśli jednak paradontoza nas zaatakuje, są sposoby na jej leczenie. Do łagodzenia objawów choroby stosuje się specjalne pasty do zębów, płukanki oraz żele. – Nie rozwiązuje to jednak problemu. W zależności od stadium i zaawansowania choroby należy dobrać odpowiednie leczenie – stwierdza Markiewicz-Piotrowska. We wczesnym etapie zwykle wystarczy prawidłowa higiena jamy ustnej oraz usuwanie kamienia nazębnego raz-dwa razy w roku. Gdy choroba jest bardziej zaawansowana należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem w celu doboru optymalnej metody.

– Po diagnostyce lekarz stomatolog dobierze odpowiednie rozwiązanie. W bardziej skomplikowanych przypadkach może być konieczny kiretaż, czyli oczyszczenie korzenia zęba z kamienia i płytki nazębnej oraz usunięcie z zapalnie zmienionej kieszonki zębowej tkanki oraz biofilmu bakteryjnego, a następnie jej zaszycie. W cięższych przypadkach pozostaje tylko i wyłącznie wizyta u chirurga szczękowego – tłumaczy lekarz stomatolog.

Nieleczona paradontoza to choroba, która potrafi prowadzić do długiego i skomplikowanego procesu leczenia, a nawet do konieczności interwencji chirurga szczękowego. Dlatego najlepiej dbać o codzienną higienę jamy ustnej, regularne wizyty u stomatologa oraz czyszczenie kamienia nazębnego przynajmniej dwa razy w roku. Jeśli będziemy regularnie przestrzegać tych zaleceń, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zostaniemy jedną z 743 milionów osób, które na nią cierpią każdego dnia. 

 
Tok Tok Pr
 
 
 
 
Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta