Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Rodzaje rynien

 
 

 

Rynny są rurami spustowymi, dlatego muszą być wytrzymałe i szczelne. Tylko wtedy, mogą właściwie spełniać swoją funkcję czyli odprowadzać wodę z dala od fasady budynku. Rynny różnią się między sobą materiałem, z którego są wykonane. Oczywistym jest, że w zależności od tworzywa, wytrzymałość produktu jest inna, co wpływa również na koszt instalacji całego systemu rur spustowych.


Rynny z tworzywa sztucznego

Niezwykle popularne są rury PCW. Zyskały one duże uznanie przede wszystkim ze względu na stosunkowo niską cenę. Poza tym, są one lekkie i proste w instalacji. Dodatkowo, rynny z tworzywa sztucznego są łatwe w utrzymaniu, bo nie wymagają specjalnej konserwacji i są odporne na działanie czynników pogodowych. Mają one jednak znaczący mankament – ulegają rozszczelnieniom. Z tego powodu, w miejscach łączenia należy zostawić tzw. luzy, które zapobiegną pękaniu instalacji. Dodatkowo, bardzo niskie temperatury działają negatywnie na rury z tworzywa sztucznego i powodują ich niszczenie. Szacuje się, że orynnowanie PCW wytrzymuje 30-50 lat.


Rynny blaszane

Najlepszym wyborem spośród rynien metalowych są te tytanowo-cynkowe albo miedziane. Materiał ten wytrzymuje 100-300 lat. Korzystając z tego rodzaju instalacji, możemy być pewni, że nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Tak długie użytkowanie możliwe jest dzięki działaniu patyny pokrywającej blaszane elementy. Działa ona odnawialnie na potencjalne zarysowania, co chroni rury przed korozją. Na rynku dostępne są kwadratowe rynny blaszane, które jak się okazuje odprowadzają więcej wody niż tradycyjne – okrągłe. Jest to niezwykle istotne, dla wyglądu i stanu technicznego elewacji. Montażem nowoczesnych kwadratowych rur zajmuje się np. przedsiębiorstwo: zaginamy.pl. Firma proponuje montaż orynnowania wraz z maskownicami, dzięki którym budynek wygląda jakby w ogóle był pozbawiony rur spustowych. Takie rozwiązanie doskonale nadaje się do nowoczesnych domów jednorodzinnych.
 

Rynny ze stali i aluminium

Innym typem rur są te wykonane ze stali, albo z aluminium. Podobnie jak rynny blaszane, są one bardzo wytrzymałe i odporne na zmiany temperatury. Fachowcy zapewniają, że taka instalacja bez problemu przetrwa nawet 80 lat. Jedynym mankamentem rur stalowych jest wysoki poziom chropowatości i podatność na obróbkę cieplną. Rynny aluminiowe natomiast wytrzymają około 100 lat. Tak jak produkty PCW, są one gładkie, niestety charakteryzuje je pracochłonna instalacja i rozszczelnianie.

Jak widać materiał użyty do wyrobu rynny rzeczywiście determinuje różną wytrzymałość i trwałość instalacji. Nic dziwnego, że rury PCW są tak popularne. Ich częste stosowanie spowodowane jest przede wszystkim ceną. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że rynny są mocne i nie ulegną uszkodzeniu, warto zdecydować się na modele miedziane, albo tytanowo-cynkowe.