Osiedle Neonowe zlokalizowane jest w obrębie Starego Miasta, przy ulicy Katedralnej, w sercu Częstochowy, które aktualnie jest w fazie rewitalizacji. Na naszych oczach przekształca się w niezwykle atrakcyjną część miasta, nabierając świeżości, energii oraz ducha nowoczesności. Osiedle Neonowe swoją nietuzinkową architekturą wpisuje się w ten trend i daje przykład, jak można nadać nowe oblicze Staremu Miastu.
 
Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Wyjątkowy gość w I LO im. Słowackiego w Częstochowie - Profesor Anna Badora

 W dniach 5 i 6 czerwca społeczność I LO im. J.Słowackiego gościła Panią Profesor Annę Badorę, reżyserkę i kierowniczkę artystyczną teatrów w krajach niemieckojęzycznych, a także absolwentkę szkoły. 

Pani profesor urodziła się w Częstochowie. 

Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jako pierwsza kobieta studiowała na Wydziale Reżyserii Max-Reinhardt-Seminar w Wiedniu. Studia te ukończyła z wyróżnieniem. Jako samodzielny reżyser pracowała w Niemczech (w Kolonii, Essen, Ulm, Monachium i Darmstadcie), w Szwajcarii (w Bazylei) oraz w Austrii (w Wiedniu). Była wieloletnim dyrektorem dwóch renomowanych teatrów niemieckich: Staatstheater w Moguncji i Schauspielhaus w Düsseldorfie. Następnie przez prawie 10 lat była dyrektorem Schauspielhaus w Grazu. Od sezonu 2015/2016 jest dyrektorem artystycznym Volkstheater w Wiedniu. Jej działalność została wielokrotnie doceniona w Austrii. W 2011 roku w konkursie organizowanym przez Die Presse przyznano jej tytuł Austriaczki Roku w kategorii Menedżer Kultury. W następnym roku za spektakl w jej reżyserii (Geister in Princeton Daniela Kehlmanna) otrzymała nagrodę Nestroya za najlepszą inscenizację roku austriackich krajów związkowych. W 2012 roku została laureatką nagrody im. Josefa-Krainera oraz wybrana została człowiekiem roku miasta Graz w kategorii Kultura. W 2014 roku odznaczona została Wielką Odznaką Honorową kraju związkowego Styrii.

Symbolicznego odsłonięcia portretu dokonała bohaterka uroczystości i pani dyrektor Małgorzata Kaim. Akt ten miał podniosły charakter, ponieważ wśród zaproszonych gości znaleźli się: wiceprezydent dr Ryszard Stefaniak, Magdalena Wilk - inspektor  Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy oraz dr Bogumiła Kmieć, prezes Towarzystwa Polsko- Austriackiego w Częstochowie.

Przybycie tak znakomitego gościa stało się także okazją do zaprezentowania bibliofilskiego wydania poezji Haliny Poświatowskiej "Ogień zielonych księżyców". Przepięknie wydany tom poezji uczennicy I LO jest unikatowym egzemplarzem, który szkoła z dumą eksponuje.

Zgromadzeni goście byli też uczestnikami otwarcia Strefy Kultury Krajów Niemieckojęzycznych.

Głównym punktem uroczystości był montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży I LO, na który złożyły się teksty Haliny Poświatowskiej i Ludmiły Marjańskiej oraz piosenki z repertuaru Kaliny Jędrusik – także absolwentek Liceum. Po nim miała miejsce rozmowa z panią profesor Anną Badorą, dzięki której zgromadzeni w sali teatralnej poznali jej drogę do sukcesu i wysłuchali przesłania adresowanego do młodych ludzi.

Kolejnego dnia wizyty Anny Badory w I LO uczniowie zaprezentowali spektakl teatralny w reżyserii Marka Ślosarskiego „Bal w operze” i mieli okazję wziąć udział w warsztatach poprowadzonych przez panią profesor.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wyjątkowego wydarzenia.

 

Źródło: I LO im Słowackiego w Częstochowie