Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Kultura

"One Month Mark": Jennifer Lawrence w komedii romantycznej Apple'a

Filmweb News - 12 czerwca, 2026 - 09:25
Jennifer Lawrence zagra w komedii romantycznej przygotowywanej przez Apple Original Films. Film wyreżyseruje Sophie Fleur de Bruijn. Produkcja będzie zatytułowana "One Month Mark".

O czym opowie "One Month Mark"?


Sophie Fleur de Bruijn napisała scenariusz i stanie za kamerą "One Month Mark". Opis fabuły jest prosty: Ona nigdy nie przerwała dłużej niż miesiąc w związku. On nigdy nie przetrwał dłużej niż miesiąc bez związku.

Lawrence będzie nie tylko gwiazdą, ale i producentką filmu razem ze swoja współpracowniczką Justine Ciarrocchi z firmy produkcyjnej Excellent Cadaver. Wśród producentów są też David Ready, Brady Fujikawa i Peter Chernin. To kolejny film Lawrence dla Apple'a po "What Happens at Night" Martina Scorsesego, zdjęcia do którego właśnie dobiegły końca.

Dla Sophie Fleur de Bruijn to również kolejna współpraca z Apple'em. Reżyserka przygotowuje dla studia swój debiut, "Early Action".

Lawrence mogliśmy oglądać o ostatnio w "Zgiń, kochanie" w reżyserii Lynne Ramsay u boku Roberta Pattinsona.

"Zgiń, kochanie" – zwiastun


Grace (Jennifer Lawrence) i Jackson (Robert Pattinson) wprowadzają się do położonego na odludziu domu, by wkrótce powitać na świecie swoje pierwsze dziecko. Nowe życie okazuje się dużo trudniejsze niż oczekiwali. Spędzająca długie dni jedynie z dzieckiem, Grace zaczyna przejawiać coraz dziwniejsze zachowania. Niekontrolowane fale pożądania, irracjonalnego lęku czy nawet agresji, wprowadzają w życie rodzinne coraz większy chaos. W miarę, jak rzeczywistość Grace ustępuje miejsca dzikim fantazjom, staje się jasne, że dzieje się z nią coś bardzo niepokojącego.  
Aktualności: Kultura


"Mortal Kombat II" z szybką premierą na VOD. Zobaczcie pierwsze 10 minut

Filmweb News - 12 czerwca, 2026 - 08:58
Nie tak dawno temu "Mortal Kombat II" debiutował w kinach, a już trafił do dystrybucji cyfrowej. Sequel ekranizacji popularnej serii gier zadebiutował na dużym ekranie 8 maja, a od 9 czerwca jest dostępny na platformach VOD.

Tak zaczyna się "Mortal Kombat II"

Choć produkcja zebrała przyzwoite recenzje i została uznana za lepszą od pierwowzoru, wyniki finansowe okazały się niższe od oczekiwań.Film zarobił na świecie około 128 mln dolarów przy budżecie szacowanym na 80 mln dolarów. Przy okazji cyfrowej premiery w sieci udostępniono za darmo pierwsze dziesięć minut filmu. Fragment rozpoczyna się retrospekcją pokazującą przejęcie Edenii przez Shao Kahna. Następnie akcja przenosi się do teraźniejszości, gdzie Kitana i Jade mierzą się podczas treningowego pojedynku.



Scenarzysta filmu, Jeremy Slater, ujawnił wcześniej, że studio nie dało jeszcze zielonego światła trzeciej części. Przyznał jednak, że pracuje już nad scenariuszem "Mortal Kombat III": Nie dostaliśmy jeszcze oficjalnej zgody na realizację trzeciego filmu. Kiedy jednak studio zobaczyło reakcje widzów podczas pokazów testowych, uznało, że ta seria ma potencjał, by rozwijać się dalej.

W obsadzie "Mortal Kombat II" znaleźli się m.in. Karl Urban jako Johnny Cage, Adeline Rudolph, Jessica McNamee, Lewis Tan, Joe Taslim oraz Hiroyuki Sanada. Za reżyserię ponownie odpowiada Simon McQuoid.

"Mortal Kombat II" - zwiastun


Aktualności: Kultura


Aktorzy, którzy ożywili Night City, przyjadą na Pyrkon

Filmweb News - 12 czerwca, 2026 - 08:47
Na Pyrkonie 2026 odbędzie się spotkanie z aktorami, którzy użyczyli swoich głosów postaciom z gry "Cyberpunk 2077”.

To właśnie oni sprawili, że postacie z gry przestały być tylko cyfrowymi modelami, a stały się pełnoprawnymi bohaterami z emocjami, charakterem i historią. Podczas Pyrkonu uczestnicy będą mogli spotkać ich na żywo, posłuchać opowieści zza kulis nagrań oraz dowiedzieć się, jak wygląda praca przy jednej z najbardziej rozbudowanych produkcji gamingowych ostatnich lat.

Night City ma wiele głosów

Na scenie pojawią się: Lidia Sadowa (kojarzycie ją jako głos: Elsy z "Krainy Lodu", Wandy Maximoff z uniwersum Marvela, Tiny Goldstein z "Fantastycznych zwierząt"), Kamil Kula (jego głosem przemawiali: T’Challa z uniwersum Marvela, Generał Hux z filmu "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie", Steve Trevor z produkcji o Wonder Woman), Małgorzata Kozłowska '>Małgorzata Kozłowska (między innymi głos Sayaka Igarashi z anime "Kakegurui" oraz Aurory z filmu "Czarownica 2"),Jacek Król (Dettlaff z "Wiedźmina 3", Sylensa z "Horizon Zero Dawn" czy Luca Abele z "Dishonored 2" oraz Jan Aleksandrowicz-Krasko'>Jan Aleksandrowicz-Krasko (słyszany jako Vander z "Arcane" czy Aquaman z superbohaterskiego uniwersum DC).

Co najważniejsze, cała piątka to głosy, które odpowiadają za jednych z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów Night City: V, Panam Palmer, Jackie Welles i River Ward.

Głosy, które tworzą Night City

W ramach spotkania uczestnicy będą mogli poznać artystów odpowiedzialnych za ikoniczne role z uniwersum gry "Cyberpunk 2077" – postacie, które stały się częścią popkultury i na stałe zapisały się w pamięci graczy.

To właśnie ich interpretacje sprawiają, że Night City nie jest tylko wirtualnym miastem, ale miejscem pełnym emocji, konfliktów i historii, które żyją dzięki aktorom głosowym.

Nie zabraknie też anegdot z planu nagraniowego i opowieści o tym, jak wygląda współpraca z zespołem odpowiedzialnym za tak rozbudowany świat jak "Cyberpunk 2077".

Czym jest Pyrkon?

Pyrkon to jeden z największych festiwali fantastyki w Europie i prawdziwe święto popkultury, które co roku przyciąga do Poznania dziesiątki tysięcy uczestników. Przez trzy dni Międzynarodowe Targi Poznańskie zamieniają się w miejsce spotkań fanów książek, filmów, seriali, gier, cosplayu i wszystkiego, co związane z fantastyką — od klasycznych światów po najnowsze trendy.

Edycja 2026 odbędzie się w dniach 19–21 czerwca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Bilety i szczegóły programu dostępne są na stronie: https://pyrkon.pl/kup-bilet/
Aktualności: Kultura


MAGICZNA GALA TANECZNA - THE ILLUSION OF DANCE - Szkoły Tańca Snake Dance już 27.06.2026 na scenie Filharmonii Częstochowskiej!

Częstochowskie Informacje. - 12 czerwca, 2026 - 08:42

Wielkie taneczne wydarzenie przed nami. Przygotowania, próby i ciężka praca trwa!

Z niecierpliwością czekają tancerze, rodzice i wszyscy fani tańca.

Będziemy świadkami niezwykłych pokazów różnych styli tańca.

Kolejna MAGICZNA Gala Taneczna Szkoły Tańca Snake Dance odbędzie się  już 27 czerwca (sobota), w Filharmonii Częstochowskiej, o godzinie 18:00.

Tegoroczna Gala THE ILLUSION OF DANCE  będzie z pewnością niezwykłym widowiskiem, w którym taniec spotyka się z magią i iluzją, tworząc świat pełen zaskoczeń i niesamowitych wrażeń. Czekają na Was spektakularne choreografie, wyjątkowe kostiumy, akrobacje oraz momenty, w których rzeczywistość zaczyna mieszać się z magią.

W wydarzeniu weźmie udział ponad 200 tancerzy i akrobatów ze Szkoły Tańca SNAKE DANCE oraz goście specjalni! 

Bilety do nabycia w biurze Szkoły: Al. NMP 21, Częstochowa w podwórku, 2 piętro, wejście obok kawiarenki DANCE COFFEE

DO ZOBACZENIA! https://www.snake-dance.pl ; www.Czest.Info

Zapraszamy: https://czest.info/WIELKA-GALA-TANECZNA-SNAKE-DANCE-Częstochowa-ILLUSION-OF-DANCE-27-06-2026




Apple TV zdecydowało - będzie drugi sezon "Wdowiej zatoki" z Matthew Rhysem

Filmweb News - 12 czerwca, 2026 - 08:34
17 czerwca zadebiutuje finałowy odcinek serialu "Wdowia zatoka", tymczasem dowiedzieliśmy się, czy będzie nam dane obejrzeć dalszą część tej historii. Co postanowiło Apple TV? Informacja pojawiła się jeszcze przed emisją finałowego odcinka pierwszej serii, który trafi do widzów 17 czerwca.

Apple TV podjęło decyzję



Fani serialu mogą się cieszyć - "Wdowia zatoka" została przedłużona na drugi sezon. Przy okazji ogłoszono również, że twórczyni, scenarzystka i showrunnerka produkcji, Katie Dippold, podpisała wieloletnią umowę z Apple TV na realizację kolejnych projektów. Twórczyni zażartowała, że drugi sezon opowie o tym, że wszystko jest wspaniałe i nie ma się czym martwić. 

Główną rolę w serialu gra Matthew Rhys. Historia opowiada o burmistrzu z Nowej Anglii, który postanawia przekształcić swoje miasteczko w atrakcję turystyczną, choć miejscowi ostrzegają go, że jest ono przeklęte. Za produkcję odpowiada Apple Studios. W gronie producentów wykonawczych znaleźli się również Hiro Murai oraz sam Rhys.

Matt Cherniss, szef działu programowego Apple TV, stwierdził w oświadczeniu, że serial szybko stał się jedną z najczęściej komentowanych produkcji platformy. W serwisie Rotten Tomatoes zebrano 77 recenzji pierwszego sezonu, a 97% z nich to opinie pozytywne. 

"Wdowia zatoka" - zwiastun 1. sezonu


Aktualności: Kultura


Maggie Gyllenhaal kręci kolejny film dla Warner Bros. Ekranizacja "Jeziora stworzenia"

Filmweb News - 12 czerwca, 2026 - 08:33
Mimo kasowej porażki filmu "Panna młoda!" Maggie Gyllenhaal kontynuuje współpracę ze studiem Warner Bros. Reżyserka nakręci dla wytwórni ekranizację powieści "Creation Lake", której autorką jest Rachel Kushner. W Polsce wydano książkę pod tytułem "Jezioro stworzenia".
     
O czym opowie "Creation Lake"?


Powieść "Creation Lake" była bestsellerem New York Timesa i znalazła się na shortliście do nagrody Bookera. Opisywana jest jako "wciągająca lektura pełna mrocznego humoru, która zgłębia wątki tożsamości, historii i radykalnej polityki".
  
Jej bohaterką jest tajna agentka Sadie Smith, 34-letnia kobieta wysłana do Francji, by zinfiltrować kolektyw eko-aktywistów, wykorzystując swoje umiejętności uwodzenia i manipulacji. Ale angażując się coraz bardziej w komunę, Sadie zaczyn kwestionować swój światopogląd.

Kosztująca 90 milionów dolarów "Panna młoda!" z Jessie Buckley i Christianem Bale'em w rolach głównych zarobiła w kinach jedynie 20 milionów. Ale poprzedni film Gyllenhaal, jej reżyserski debiut "Córka", był sukcesem krytycznym: film został nagrodzony za scenariusz na festiwalu w Wenecji i zdobył trzy nominacje do Oscara.

"Panna młoda!" – zwiastun


Samotny potwór Frankensteina (Bale) udaje się w latach 30. XX wieku do Chicago. Tam prosi dokonującą przełomowych odkryć badaczkę, doktor Euphronious (pięciokrotnie nominowana do Oscara Annette Bening), o stworzenie mu towarzyszki. Wspólnie ożywiają zamordowaną młodą kobietę i tak oto rodzi się panna młoda (Buckley). Następstw tego czynu żadne z nich nie mogło przewidzieć. Są to morderstwa, zaborczość, nieokiełznany i radykalny ruch kulturowy oraz dziki i szalony romans dwójki wyrzutków!  
Aktualności: Kultura


Jennifer Lopez wyjaśnia, dlaczego "Nomadland" to dla niej najgorszy typ filmu

Filmweb News - 12 czerwca, 2026 - 08:08
Jennifer Lopez pojawiła się w podcaście Bretta Goldsteina (z którym zagrała w "Biurowym romansie") i zaskoczyła tam wyznaniem na temat jednego z oscarowych triumfatorów ostatnich lat. Aktorka i piosenkarka przyznała, że nie przypadł jej do gustu film "Nomadland" w reżyserii Chloé Zhao. Produkcja zdobyła Oscary w kategoriach najlepszego filmu, reżyserii i aktorki pierwszoplanowej.

Lopez o "Nomadland"



Choć wyznanie to padło w odpowiedzi na pytanie o najgorszy film, jaki widziała, Lopez zaznaczyła, że nie uważa "Nomadland" za zły obraz. Aktorka sądzi, że to piękne kino, ale jednocześnie jest dla niej najgorszym typem filmu. Jak przyznała, historia skupiona na żałobie i opowiedziana w bardzo spokojnym tempie nie dała jej tego, czego oczekuje od wizyty w kinie: To nie jest powód, dla którego chodzę do kina. Lubię musicale, komedie romantyczne i thrillery. A to jest powolna opowieść o żałobie, bez elementu eskapizmu.

Lopez podkreśliła jednocześnie, że wysoko ocenia występ Frances McDormand i nie dziwi ją, że aktorka została za niego nagrodzona Oscarem: Zasługuje na wszystkie Oscary. Po prostu nie czerpałam przyjemności z oglądania tego filmu. To kwestia gustu.

"Nomadland", oparty na książce Jessiki Bruder, opowiada historię kobiety, która po utracie dorobku życia zamieszkuje w kamperze i przemierza Stany Zjednoczone. 

"Nomadland" - zwiastun


Aktualności: Kultura


Od internetowej creepypasty do kinowego hitu - czym "Backrooms. Bez wyjścia" podbiło serca milionów widzów?

Filmweb News - 12 czerwca, 2026 - 07:52
Już za tydzień na duży ekran trafi "Backrooms. Bez wyjścia" Kane’a Parsonsa z nominowanymi do Oscara Chiwetelem Ejioforem i Renate Reinsve w rolach głównych. Przełożenie internetowego fenomenu na wielki ekran okazało się absolutnym hitem: film już ma na koncie 200 milionów dolarów.  

Reżyser, 20-letni Kane Parsons, jeszcze kilka lat temu tworzył surrealistyczne shorty na YouTube na starym laptopie i darmowym oprogramowaniu. Dziś reżyseruje jeden z najbardziej wyczekiwanych horrorów roku. Jego historia brzmi jak współczesna internetowa legenda: od creepypasty i found footage wrzucanego do sieci po wielki hollywoodzki debiut.

Co spowodowało, że fenomen wyciągnięty z internetu tak rozkochuje w sobie widzów? 

Żółta tapeta grozy

Historia Backrooms zaczęła się od niepozornego zdjęcia przedstawiającego pusty pokój ze ścianami, wyłożonymi żółtą tapetą. Fotografia opublikowana w internecie szybko stała się punktem wyjścia dla jednej z najpopularniejszych współczesnych creepypast. Wokół obrazu powstała rozbudowana mitologia opowiadająca o alternatywnym wymiarze pełnym niekończących się korytarzy, identycznych pomieszczeń i niewidzialnego zagrożenia. Stworzoną przez Parsonsa serię filmów grozy obejrzano łącznie ponad 100 milionów razy.

Labirynt rzeczywistości

Plan zdjęciowy "Backrooms. Bez wyjścia" miał powierzchnię ponad 30 000 stóp kwadratowych, czyli ok. 3 000 metrów kwadratowych. To niemal 60 mieszkań o powierzchni 50 m2. Labirynt planu filmowego był tak rozległy, że podczas realizacji zdjęć członkowie ekipy potrafili się zgubić. 



Horror ponadgatunkowy

Freddy Krueger miał swoje ostrza. Chucky nóż. Jason maczetę. Pennywise własną twarz. "Backrooms. Bez wyjścia" nie potrzebuje potwora, który wyskakuje z cienia. Wraca do jednego z najbardziej pierwotnych narzędzi filmowego strachu: poczucia, że to, co oglądamy, może być prawdziwe. Film zbiera bardzo pozytywne recenzje nie tylko w sieci (ma 88 proc. pozytywnych komentarzy na Rotten Tomatoes) ale zachwycają się nim też uznane nazwiska z branży filmowej. Filmowi przyklasnął sam Steven Spielberg.

Łyk klasyki

"Backrooms. Bez wyjścia" ma oryginalną ale i rozpoznawalną stylistykę. Zdjęcia do horroru powstały w stylu vintage VHS, a efekty specjalne filmu zostały w całości nakręcone przy użyciu cyfrowych kamer Red Komodo. Poszczególne sceny zmontowano tak, jakby były w stylistyce z lat 90. Jednym z wówczas świeżych elementów horroru był found footage. W "Backrooms (…)" found footage nie jest tylko formalnym zabiegiem. Kamera staje się częścią labiryntu – chaotyczną, zagubioną i podatną na błędy dokładnie tak samo jak bohaterowie. To właśnie dzięki temu film Kane’a Parsonsa bardziej przypomina koszmar znaleziony gdzieś w internecie niż klasyczny horror z Hollywood. 

Złoty bilet

"Backrooms. Bez wyjścia" zarobił już teraz dwudziestokrotność swojego budżetu. Dla studia A24, stojącego m.in. za "Dramą" czy "Wielkim Martym" to największy sukces w historii. Film pierwszy weekend wyświetlania był numerem 1 w 42 krajach.

O filmie

W piwnicy salonu meblowego pojawia się przejście do przerażającego, równoległego świata.

Reżyseria: Kane Parsons (twórca obejrzanej ponad 100 milionów razy serii internetowych filmów grozy "Backrooms").

Obsada: Chiwetel Ejiofor ("Zniewolony", "Bridget Jones: Szalejąc za facetem", "Życie Chucka", "Venom 3: Ostatni taniec", "Marsjanin", "Doktor Strange"), Renate Reinsve ("Najgorszy człowiek na świecie", "Wartość sentymentalna", "Inny człowiek", "Uznany za niewinnego", "Nieumarli").


Aktualności: Kultura


"Fjord": Jest zwiastun filmu nagrodzonego Złotą Palmą!

Filmweb News - 11 czerwca, 2026 - 20:38
W internecie właśnie pojawił się pierwszy zwiastun filmu, który zwyciężył podczas tegorocznego Międzynardowoego Festiwalu Filmowego w Cannes. Zobaczcie pierwszą zapowiedź nagrodzonego Złotą Palmą filmu "Fjord" w reżyserii Cristiana Mungiu, którego gwiazdami są Sebastian Stan i Renate Reinsve.
    
O czym opowiada "Fjord"?



Bohaterami filmu są Mihai (Sebastian Stan) i Lisbet Gheorghiu (Renate Reinsve), imigranci z Rumunii, którzy mieszkają z piątką dzieci w Norwegii, skąd pochodzi Lisbet. Kiedy sąsiedzi zauważają siniaki na córce pary, rodzina zostaje wzięta pod lupę lokalnego systemu sądowniczego.

"Fjord" to drugi film reżysera nagrodzony Złotą Palmą – pierwszym był "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni". Reżyser był też wyróżniany w Cannes za scenariusz "Za wzgórzami" i reżyserię "Egzaminu".

Podczas konferencji prasowej po canneńskiej gali Mungiu zaznaczył, że "musimy promować postawę, w której nie oceniamy pochopnie".
      
Posługujemy się stereotypami. Dzielimy ludzi na kategorie. Ale ostatecznie uczysz się, że druga strona nie różni się tak bardzo od ciebie. Wszyscy mamy instynkt przetrwania i widzimy w innym wroga. Ale uważamy się za cywilizowanych ludzi. A cywilizacja oznacza umiejętność powstrzymania instynktu i bycia nieco bardziej otwartym. Musimy szanować innych, kontynuował reżyser.

TUTAJ przeczytacie naszą recenzję filmu z festiwalu w Cannes.

"Fjord" – zobacz zwiastun

Aktualności: Kultura


Czy pies przyćmi Brada Pitta? Jest zwiastun "W sercu dziczy"

Filmweb News - 11 czerwca, 2026 - 16:59
W sercu dziczy, czyli w internecie, zadebiutował właśnie pierwszy zwiastun "W sercu dziczy". To nowy film w reżyserii Davida Ayera, którego gwiazdą jest Brad Pitt. Ale skoro film opowiada o przyjaźni między człowiekiem a psem, jest duża szansa, że to jednak nie Pitt okaże się prawdziwą gwiazdą produkcji – tylko jego czworonożny ekranowy partner. Zobaczcie, jak zapowiada się film.
      
O czym opowie "W sercu dziczy"?


"W sercu dziczy" to historia byłego żołnierza sił specjalnych oraz jego emerytowanego psa bojowego. Bohaterowie walczą o przetrwanie po katastrofie lotniczej w głębokiej i bezlitosnej dziczy Alaski. Główną osią emocjonalną filmu będzie zażyła relacja mężczyzny z jego oddanym czworonogiem. Produkcja ma owocować wieloma momentami wzajemnego poświęcenia.
        
Poza psem oraz Bradem Pittem w obsadzie znaleźli się także J.K. Simmons ("Whiplash") oraz Anna Lambe (serial "Detektyw"). 

Reżyserem produkcji jest David Ayer, twórca wysokooktanowego kina akcji w postaci "Bogów ulicy" czy niedawnego "Fachowca". Z Bradem Pittem pracował już przy okazji filmu wojennego "Furia". Autorem scenariusza jest Cameron Alexander. Stanowiska producentów oprócz Pitta piastują również reżyser filmu "La La Land" Damien Chazelle i Olivia Hamilton.

Polska premiera filmu 25 września.

"W sercu dziczy" – zobacz zwiastun

Aktualności: Kultura


Dni Gminy Poczesna już w ten weekend!

Częstochowskie24 - 11 czerwca, 2026 - 15:03
Już w ten weekend, 13-14 czerwca będą miały miejsce Dni Gminy Poczesnej! Zapraszamy na Stadion “Olimpia” – Huta Stara B.

Będzie czekać na was masa atrakcji:

  • występy artystyczne i taneczne
  • pokazy kulinarne
  • stoiska gastronomiczne
  • Wesołe Miasteczko
  • stoiska Kół Gospodyń Wiejskich
  • koncerty

Sobota, 13 czerwca godz. 15:00. Niedziela, 14 czerwca godz. 14:00. Nie może Was tam zabrknąć!



Ludzie zawsze gadają... Ostatnio głównie o Gothicu - Recenzja filmu Gothic Remake (2 026)

Filmweb News - 11 czerwca, 2026 - 14:50
Niewiele tytułów cieszy się w Polsce równą renomą, co pierwszy "Gothic". Studio Alkimia, które postanowiło odświeżyć przygody Bezimiennego, mogło być zatem pewne, że ich
Aktualności: Kultura


Recenzja "Po twoim trupie". Remake "Złych dni" trafił na Prime Video

Filmweb News - 11 czerwca, 2026 - 12:49
Pamiętacie taki norweski film "Złe dni" z Noomi Rapace i Akselem Hennie'em? Teraz można go obejrzeć w amerykańskiej wersji z Samarą Weaving i Jasonem Segelem w rolach głównych. Gwiazdy wcielają się w małżonków, którzy wyjeżdżają na wakacje, ale nie po to by pracować nad związkiem, tylko by je zakończyć, i to krwawo. Zamierzają bowiem pozabijać się nawzajem. Plany krzyżuje im jednak nalot zbiegłych więźniów, którzy... czyhają na ich życie. Film "Po twoim trupie" w reżyserii Jormy Taccone'a można już oglądać na platformie Prime Video. 

Swoimi wrażeniami po seansie dzieli się dla nas Łukasz Budnik. Fragmenty jego recenzji znajdziecie poniżej. Cała jest już dostępna na karcie filmu POD LINKIEM TUTAJ

Recenzja "Po twoim trupie", reż. Jorma Taccone

W recenzji przeczytacie:

Na czele obsady amerykańskiej wersji stanęli Samara Weaving (jako Lisa) i Jason Segel (jako Dan). Lisa marzy, by realizować się jako aktorka, a Dan to reżyser, który niegdyś nakręcił pełny metraż, a współcześnie realizuje jedynie reklamy. Oboje są nieszczęśliwi, a przy tym fatalnie funkcjonują jako małżeństwo. Nie ma wsparcia i miłości, jest zmęczenie i gorycz. Gdy sprawy na wyjeździe dramatycznie eskalują, para musi jednak połączyć siły, by zmierzyć się z uciekinierami z więzienia.


Autor pisze:

Im dalej w las, tym zwiększa się natężenie przemocy, ran, krwi i absurdalnych sytuacji; oglądając film Tacconego, trzeba przymknąć oko na fakt, że ludzie mają tu wyjątkowo długie "paski żyć", i dać się ponieść szaleństwu na ekranie. Są momenty, w których "Po twoim trupie" jawi się jako wyjątkowo brutalna żywa kreskówka o walce protagonistów z adwersarzami granymi przez Timothy’ego Olyphanta, Juliette Lewis i Keitha Jardine’a

I dalej:

Szczególnie ten ostatni ze swoją fizycznością stanowi nie lada wyzwanie dla bohaterów. Pamiętacie scenę walki Punishera z Rosjaninem w adaptacji z Thomasem Jane’em w roli Franka Castle’a? Wyobraźcie ją sobie podniesioną do potęgi, a da wam to obraz tego, czego możecie spodziewać się po niektórych  starciach w "Po twoim trupie". 

Całą recenzję filmu "Po twoim trupie" można przeczytać POD LINKIEM TUTAJ.

"Po twoim trupie" – zobacz zwiastun



Aktualności: Kultura


Najświętsze Serce podbija serca na całym świecie!

Częstochowskie24 - 11 czerwca, 2026 - 12:46

Czerwiec 2025 może przejść do historii jako jeden z najważniejszych miesięcy dla czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nowe sanktuarium, poruszająca pieśń „Boskie Serce Jezusa”, ogólnopolska akcja zawierzenia i długo wyczekiwana premiera filmu „Najświętsze Serce” tworzą wyjątkową przestrzeń modlitwy, ewangelizacji i spotkania z miłością Chrystusa.

Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia siebie – to słowa Jezusa skierowane do św. Małgorzaty Marii Alacoque.

Czerwiec jest miesiącem poświęconym Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W tym roku nabiera on jednak wyjątkowego znaczenia i zapisze się wyjątkowo w sercach czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uroczyste ustanowienie sanktuarium w Milejczycach, premiera poruszającego utworu „Boskie Serce Jezusa”, akcja „Wielkie zawierzenie” oraz długo wyczekiwana premiera filmu „Najświętsze Serce” na platformie rafaelkino.pl tworzą wydarzenie, które łączy modlitwę, sztukę i ewangelizację.

– Można powiedzieć, że ten rok należy do Najświętszego Serca Jezusowego – mówi Przemysław Wręźlewicz, dyrektor Rafael Film. – Mam na myśli nie tylko wielki sukces filmu „Najświętsze Serce.” ale również wyjątkową współpracę wielu środowisk, zakonów i osób czczących Najświętsze Serce Jezusa. Jak podkreśla Wręźlewicz, powstał także wyjątkowy projekt muzyczny związany z kultem Najświętszego Serca, pieśń „Boskie Serce Jezusa”. – Z inicjatywy ks. dra Jerzego Jastrzębskiego pomysłodawcy i autora słów pieśni „Boskie Serce Jezusa”, a zarazem członka komisji badającej cuda związane z Najświętszym Sercem w Milejczycach – do współpracy został zaproszony wybitny kompozytor Piotr Pałka. Ze strony Rafael Film postanowiliśmy wesprzeć realizację tego projektu jako wotum dziękczynne za Bożą opiekę nad naszą działalnością ewangelizacyjną w kinach oraz przygotować teledysk wykorzystujący sceny z filmu „Najświętsze Serce” – dodaje.

Autorzy projektu podkreślają duchowy wymiar powstającego utworu. – Wierzymy, że teledysk, w którym zostaną wykorzystane fragmenty filmu „Najświętsze Serce”, pomoże ludziom w modlitwie. Serce Jezusa zaprasza nas do bliskiego dialogu, do rozmowy i do milczenia – mówi ks. dr Jerzy Jastrzębski.

O charakterze kompozycji opowiada również Piotr Pałka: – Serce Jezusa będzie obecne w tym utworze jako żywe i czułe. Będzie to modlitwa pomagająca wejść w intymną relację z Panem Jezusem.

Przemysław Wręźlewicz przekazał również dobrą wiadomość wszystkim, którzy od kilku miesięcy oczekują premiery filmu „Najświętsze Serce” w wersji VOD. – Od 12 czerwca film będzie dostępny również na platformie rafaelkino.pl, dzięki czemu widzowie będą mogli obejrzeć go w domowym zaciszu. Otrzymywaliśmy wiele pytań od osób czekających na tę premierę – podkreśla dyrektor Rafael Film.

Pieśń „Boskie Serce Jezusa” otrzymała imprimatur bpa Piotra Sawczuka, ordynariusza diecezji drohiczyńskiej, co oznacza, że można ją wykonywać zarówno podczas liturgii, jak i poza nią.

„Najświętsze Serce. Jego panowaniu nie będzie końca” od 12 czerwca na rafaelkino.pl

źródło: Rafael Film



Muzeum Częstochowskie zaprasza w najbliższym czasie na ciekawe wydarzenia

Częstochowskie Informacje. - 11 czerwca, 2026 - 12:45

 


 

W piątek, 12 czerwca 2026 roku o godzinie 17:00 w Bibliotece Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie (Biblioteka Główna, Al. NMP 22) odbędzie się spotkanie autorskie na temat książki Przygody Rumianka. Wielka ucieczka z zielnika autorstwa Eweliny Mędrali-Młyńskiej, kierowniczki Działu Etnografii w Muzeum Częstochowskim.


Publikacja została pięknie zilustrowana przez Katarzynę Tużylak-Kopytek. Powstała w ramach projektu Etnobotaniczne wibracje.


Historia stuletniego Rumianka, który uciekł z zielnika, by odnaleźć wiosnę, zapewne przypadnie do gustu nie tylko najmłodszym. W tej rodzinnej bajce splatają się fascynujące wątki muzealne, tradycje ludowe, dawne obrzędy, a nawet tajemnicze elementy demonologii. To opowieść, która bawi, wzrusza i inspiruje do odkrywania bogactwa naszej kultury oraz natury.


Na miejscu będzie możliwość zakupu publikacji.


Wstęp wolny.

 

13 czerwca 2026 roku zapraszamy do Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w godzinach od 12:00 do 18:00 na kolejną odsłonę Industriady.

W programie:

12:00-18:00
ZOSTAŃ GÓRNIKIEM RUDNYM - warsztaty kreatywne
Kreatywne i rodzinne działania edukacyjne w Muzeum, podczas których uczestnicy dzięki zabawie i twórczemu działaniu poznają historię oraz realia pracy dawnych górników.


12:00-18:00
MY – RUDZIARZE! - zabawy dla dzieci
Interaktywna zabawa dla dzieci, podczas której uczestnicy dzięki górniczym wyzwaniom i zwiedzaniu Muzeum Górnictwa Rud Żelaza poznają codzienną pracę dawnych górników rud żelaza.


12:00-18:00
RUDZIARZE - wystawa fotograficzna
Prezentacja zdjęć Krzysztofa Pierzgalskiego – fotografa-dokumentalisty, prezentująca portrety górników pracujących niegdyś na kopalniach rud żelaza regionu częstochowskiego.
Miejsce: Pawilon Wystawowy w Parku Staszica


12:00-15:00
PODRÓŻE W CZASIE - zwiedzanie z przewodnikiem
W rolę przewodników grup po Muzeum Górnictwa Rud Żelaza wcielą się seniorzy ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Częstochowie w galowych mundurach górniczych.
Wejście co 60 minut


Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

 

W dniach 12–14 czerwca Muzeum Częstochowskie zaprasza na Europejskie Dni Archeologii do miejsc szczególnych – muzealnych pawilonów zabezpieczających stanowiska archeologiczne. Pierwszy z nich to Rezerwat Archeologiczny w częstochowskiej dzielnicy Raków, w którym eksponowany jest fragment cmentarzyska pradziejowego z lat 750–600 p.n.e., drugi – Stary Ratusz, skrywający relikty XVI-wiecznej architektury.


Stanowiska archeologiczne prezentowane IN SITU, czyli w miejscu odkrycia, to idealne miejsce do poznawania przeszłości.


13 czerwca o godzinie 12:00 odbędą się warsztaty rodzinne Siła biżuterii, które poprowadzi Gerta Bielińska.

Koszt udziału w zajęciach: 15 zł od osoby. Zapisy pod numerem telefonu: 504 757 502.


Podczas spotkania porozmawiamy o dekoracyjnej funkcji przedmiotów i poznamy tajemnice mozaiki jako jednej z technik zdobienia biżuterii. Nasi Goście samodzielnie wykonają koraliki z gliny modelującej, inspirowane rzymskimi szklanymi koralikami importowanymi niegdyś z Cesarstwa Rzymskiego. Wszystkie wykonane prace Uczestnicy zabiorą ze sobą do domu.


Godziny otwarcia obiektów:

12 czerwca – Rezerwat Archeologiczny i Stary Ratusz czynne od 9:00 do 15:30

13 czerwca – Rezerwat Archeologiczny czynny od 11:00 do 17:00

14 czerwca – Stary Ratusz czynny od 11:00 do 17:00

 

W niedzielę, 14 czerwca o godzinie 11:00 Muzeum Częstochowskie zaprasza na drugi z kolei spacer związany z dwusetną rocznicą połączenia Starej i Nowej Częstochowy.


Przechadzka z przewodnikiem Juliuszem Sętowskim będzie wiodła Aleją Najświętszej Maryi Panny (NMP), główną arterią Częstochowy łącząca Stare Miasto z dzielnicą Podjasnogórską. Pierwotnie był to trakt, obok którego stał kościół pw. św. Jakuba. W 1818 r. rozpoczęto prace nad wytyczaniem ulicy. Naprzeciw kościółka św. Jakuba w latach 1826–1834 wzniesiono gmach Ratusza, w latach 1835–1838 wybudowano szpital. Były to pierwsze budowle publiczne, które powstały przy ówczesnej ulicy Panny Marii. Zabudowa arterii trwała do połowy XX w. W 1846 r. drogę tę przeciął szlak Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Od tego czasu istnieje nieformalny podział na I, II i III Aleję.


Podczas wycieczki jej uczestnicy dowiedzą się o historii najciekawszych zabytków architektonicznych, poznają też różne ciekawostki związane z dziejami Alei NMP.


Zbiórka przy Ratuszu (Plac Biegańskiego).


Koszt udziału 1 zł. Bilety dostępne w kasie Ratusza w dniu wydarzenia.

 

Muzeum Częstochowskie zaprasza na wernisaż wystawy Tomasz Sętowski. Artysta i Kolekcjoner. Wydarzenie odbędzie się w Pawilonie Wystawowym 19 czerwca 2026 roku o godzinie 18:00. Na otwarcie ekspozycji wstęp wolny.


Tomasz Sętowski należy do najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli artystów współczesnych zaliczanych do nurtu realizmu magicznego.


Urodził się w 1961 roku w Częstochowie, gdzie mieszka i tworzy do dziś. Pierwszy abstrakcyjny obraz stworzył w 1964 roku. Studia malarskie ukończył na Wydziale Wychowania Artystycznego częstochowskiej WSP (dziś Uniwersytet Jana Długosza).


Artysta debiutował w latach osiemdziesiątych XX wieku. Szybko został uznany za jednego z najzdolniejszych malarzy młodego pokolenia. Dekadę później, po owacyjne przyjętych pierwszych wystawach, zdobył uznanie i jego twórczość do dziś cieszy się zainteresowaniem ze strony galerii i znawców sztuki. Przełomowym momentem w karierze było wejście na rynek amerykański. W 1998 roku jedna z czołowych galerii sztuki współczesnej w Nowym Jorku, Stricoff Fine Art Ltd, poszukiwała oryginalnego malarza z Europy Środkowej. Z ponad stu artystów Amerykanie wybrali Tomasza Sętowskiego, co otworzyło mu drzwi do nowojorskich galerii sztuki, m.in. legendarnej CFM Gallery. Kolejnym krokiem była prezentacja twórczości na największych na świecie targach sztuki w Nowym Jorku, dzięki czemu jego obrazy weszły do międzynarodowego obiegu kolekcjonerskiego. Prace Artysty znajdują się w kolekcjach muzealnych: Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Gdańska, Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Muzeum Stanisława Szukalskiego w Gdyni, HR Giger Museum w Gruyeres oraz w kolekcji Uniwersytetu Zayeda w Abu Dhabi.


W 1999 roku Sętowski wszedł przebojem do środowiska twórców i wielbicieli fantastyki co zaowocowało przedstawieniem jego dorobku w magazynie Nowa Fantastyka i dwukrotną prezentacją prac w galerii miesięcznika. Jeden z obrazów zdobi też okładkę książki Waldemara Łysiaka pt. Statek.


W 2000 roku Artysta otworzył w Częstochowie własne Muzeum Wyobraźni – unikatową artystyczną przestrzeń łączącą funkcję pracowni i autorskiej galerii sztuki.


Tomasz Sętowski nie boi się podejmować trudnych wyzwań. Dwukrotnie zdarzyło się, że malował obraz przez kilka dni w asyście zgromadzonych widzów, odsłaniając własny magiczny teatr malowania. Mieszkańcy Częstochowy mogli go również podziwiać podczas tworzenia murali, dzięki którym możemy obcować z jego sztuką na co dzień w przestrzeni miejskiej.

 

W czerwcu Muzeum Częstochowskie zaprasza na trzy wydarzenia organizowanie w ramach projektu Enobotaniczne wibracje.


W ramach Nocy Kupały 20 czerwca 2026 roku o godzinie 19:00 można będzie wziąć udział w warsztatach plecenia wianków oraz posłuchać seta dj-skiego Kacpra Kapsy.

Miejsce: przestrzeń pomiędzy Pawilonem Wystawowym i Pawilonem Etnograficznym w Parku Staszica.

Od 10. roku życia.

Wstęp 30 zł od osoby.


Z kolei 21 czerwca o 12:00 zapraszamy na Etnobotaniczy Dzień Ojca, czyli rodzinne warsztaty etnobotaniczne, podczas których uczestnicy będą odbijali rośliny na tkaninach.

Miejsce: przestrzeń pomiędzy Pawilonem Wystawowym i Pawilonem Etnograficznym w Parku Staszica.

Od 5. roku życia.

Koszt udziału: 20 zł od osoby.


Na koniec w sobotę, 27 czerwca zaplanowaliśmy Spacer etnobotaniczny z Agatą Frydrych w Parku Wypoczynkowym Lisiniec.

Koszt udziału 30 zł.

 

Muzeum Częstochowskie zaprasza na spotkanie autorskie z Januszem Rafałem Głowackim na wystawie "Typologizacje perseweracyjne – w poszukiwaniu ósmego dnia tygodnia" w Galerii Dobrej Sztuki przy Al. NMP 47. Wydarzenie odbędzie się 27 czerwca 2026 roku o godzinie 16:00.


Prezentowane na wystawie prace badają napięcie między logiką a jej rozproszeniem. Głowacki analizuje gęstość optyczną obrazu oraz wpływ układów form na percepcję widza. Interesują go rozwiązania nieoczywiste, wymykające się przewidywalnym schematom – odchodzące od linearnego myślenia „od punktu A do punktu Z”.


W cyklach prac artysta wykorzystuje ten sam rysunkowy szkielet kompozycyjny, który w kolejnych realizacjach ulega transformacji poprzez różne stopnie zagęszczenia elementów. Od pełnego, niemal nasyconego obrazu, po formy operujące niedoborem powstałym z wcześniejszego nadmiaru.

Wstęp w cenie biletu do obiektu.


Janusz Rafał Głowacki – profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, związany z Wydziałem Sztuki, gdzie prowadzi pracownię dyplomową malarską w Katedrze Malarstwa. W latach 1978–1981 studiował Architekturę Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie w latach 1981–1985 kontynuował edukację na Wydziale Grafiki tej samej uczelni specjalizując się w grafice warsztatowej. Dyplom obronił w pracowni prof. Andrzeja Pietscha.


Artysta ma na swoim koncie bogaty dorobek wystawienniczy. Zorganizował 40 wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w ponad 180 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace prezentowane były m.in. w Japonii, Brazylii, Niemczech, Francji, Belgii, Szwecji, Włoszech oraz Stanach Zjednoczonych. Brał udział w licznych konkursach krajowych i międzynarodowych, zdobywając wielokrotnie nagrody i wyróżnienia.


Twórczość Janusza Rafała Głowackiego oscyluje wokół problematyki struktury obrazu, powtarzalności form oraz napięcia między intuicją a intelektem. Wystawa „Typologizacje Perseweracyjne – w poszukiwaniu ósmego dnia tygodnia” stanowi refleksję nad procesem nieustannego powracania do motywu, jego przekształceniami oraz próbą uchwycenia czasu wykraczającego poza linearny porządek doświadczenia.


Zapraszamy www.Czest.Info/ KULTURA

https://czest.info/Muzeum-Częstochowskie-czerwiec-2026

 


Zarząd WFOŚiGW w Katowicach rozstrzygnął Program „Bezpieczny Strażak”!

Częstochowskie24 - 11 czerwca, 2026 - 12:24

Mamy dobre wiadomości dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa śląskiego! Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania w ramach Programu „Bezpieczny Strażak” na rok 2026.

Program cieszył się ogromnym zainteresowaniem strażaków ochotników z całego regionu. Wsparcie finansowe otrzymało 261 jednostek OSP, a łączna kwota przyznanego dofinansowania wyniosła 3.633.709,44 zł.

Dzięki pozyskanym środkom jednostki będą mogły zakupić specjalistyczny sprzęt ratowniczy, pojazdy oraz wyposażenie niezbędne do prowadzenia działań ratowniczych, usuwania skutków zagrożeń i klęsk żywiołowych, a także realizacji przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska naturalnego.

– Bezpieczeństwo mieszkańców województwa śląskiego w dużej mierze opiera się na zaangażowaniu i gotowości strażaków ochotników. Dlatego konsekwentnie wspieramy jednostki OSP, wyposażając je w nowoczesny sprzęt i narzędzia niezbędne do skutecznego działania. To inwestycja zarówno w bezpieczeństwo lokalnych społeczności, jak i ochronę środowiska – podkreśla Mateusz Pindel, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach.

Gratulujemy wszystkim beneficjentom i dziękujemy strażakom ochotnikom za ich codzienną służbę, poświęcenie oraz gotowość do niesienia pomocy mieszkańcom naszego regionu.

Lista beneficjentów Programu „Bezpieczny Strażak”

źródło: WFOŚiGW w Katowicach



Stowarzyszenie ETOH zaprasza na piknik rodzinny

Częstochowskie24 - 11 czerwca, 2026 - 12:14

Stowarzyszenie ETOH zaprasza na piknik rodzinny. Wydarzenie będzie okazją do radosnego powitania zbliżających się wakacji. Już 21 czerwca 2026 r. przy Centrum Handlowym JAGIELLOŃCZYCY (na parkingu od strony DK91), w godzinach 12.00 – 17.00. Wstęp wolny.

Organizatorzy zapraszają całe rodziny, dla których wspólnie z licznymi podmiotami wspierającymi wydarzenie przygotowali moc atrakcji:
• Bezpłatne dmuchańce i animacje dla dzieci
• Stoiska i pokazy zespołów:
– Raków Częstochowa
– Włókniarz Częstochowa
• Występy sportowe i artystyczne m.in.:
– pokaz baletowy
– występy przedszkolaków i uczniów
• Atrakcje dla dzieci
– gry i zabawy
– konkursy z nagrodami
– malowanie twarzy

Wokół sceny zostaną ustawione namioty, w których zaprezentują się organizacje i podmioty działające w zakresie zdrowia, edukacji i rozwoju z Częstochowy i regionu. W przygotowanych stanowiskach dla najmłodszych będą czekać liczne atrakcje. Żywe maskotki klubów sportowych – Lew Włókniarza i Rycerzyk Medalik Rakowa mają pozować do zdjęć. Żużlowcy zaprezentują sportowy motocykl. Na gości będzie czekać szeroka oferta gastronomiczna, w tym m.in. lody, wata cukrowa, popcorn, gofry, ciasta oraz lokalne przysmaki.

Organizatorem wydarzenia jest Częstochowskie Stowarzyszenie ETOH. Podmiot funkcjonujący 20 lat na lokalnym rynku organizacji pozarządowych skupiających się na aspektach pomocy lokalnej społeczności. Stowarzyszenie od czerwca 2025 r. realizuje kolejny ważny projekt pt. Centrum Pomocy Dzieciom. Zadanie to finansowane jest z środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

źródło: Częstochowskie Stowarzyszenie ETOH



Tomasz Jagiełło odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Filmweb News - 11 czerwca, 2026 - 12:08
Tomasz Jagiełło, założyciel i prezes zarządu Helios S.A., największej sieci kin w Polsce, został uhonorowany srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – jednym z najwyższych odznaczeń przyznawanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi dla polskiej kultury.

Odznaczenie zostało przyznane przez Ministrę Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Martę Cienkowską. W imieniu resortu kultury aktu dekoracji dokonał I Wicewojewoda Podkarpacki, Wiesław Buż, podczas 58. Forum Wokół Kina w Rzeszowie – jednego z najważniejszych wydarzeń polskiej branży kinowej, gromadzącego przedstawicieli kin, dystrybutorów filmowych, producentów oraz firm związanych z rynkiem audiowizualnym.

Helios_TomaszJagiełło_GloriaArtis
Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawany jest osobom i instytucjom wyróżniającym się działalnością na rzecz twórczości artystycznej, kultury oraz ochrony dziedzictwa narodowego. Wyróżnienie dla Tomasza Jagiełły stanowi wyraz uznania dla jego zasług w rozwoju polskiego rynku kinowego, promocji sztuki filmowej oraz upowszechnianiu kultury. Jako założyciel, prezes zarządu i dyrektor generalny sieci kin Helios od ponad trzydziestu lat odpowiada za strategię i rozwój największej sieci kinowej w Polsce.

Tomasz Jagiełło był również jednym z inicjatorów powołania spółki Next Film, zajmującej się dystrybucją i produkcją filmową. Od lat angażuje się także w działania na rzecz rozwoju branży kinowej na poziomie krajowym i europejskim, uczestnicząc w pracach organizacji branżowych oraz inicjatywach służących wymianie doświadczeń i wdrażaniu innowacji na rynku audiowizualnym.  Pod kierownictwem Tomasza Jagiełły Helios stał się nie tylko liderem rynku kinowego, ale także ważnym partnerem instytucji kultury i organizatorem inicjatyw wspierających dostęp do sztuki filmowej. Sieć angażuje się m.in. w projekty edukacyjne, wydarzenia specjalne oraz przedsięwzięcia promujące polską kinematografię i zwiększające dostępność kultury dla szerokiego grona odbiorców.

Helios_TomaszJagiełło_GloriaArtis
To wyróżnienie odbieram przede wszystkim jako wyraz uznania dla wszystkich osób, które przez lata współtworzyły Heliosa, rozwijały rynek kinowy i budowały kulturę filmową w Polsce. Kino od zawsze było dla mnie czymś więcej niż biznesem – to przestrzeń spotkań, emocji i wspólnych doświadczeń, która łączy ludzi niezależnie od wieku czy poglądów. Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tej niezwykłej historii i przez ponad trzy dekady współtworzyć rozwój polskiego kina. To dla mnie wielki zaszczyt i zobowiązanie do dalszej pracy na rzecz widzów oraz całej branży filmowej – powiedział Tomasz Jagiełło.

Przyznanie medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” jest kolejnym ważnym wyróżnieniem w dorobku Tomasza Jagiełły. W 2025 roku został on laureatem europejskiej nagrody UNIC Achievement Award, przyznawanej osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju branży kinowej. Oba wyróżnienia stanowią wyraz uznania dla jego wieloletniego wkładu w rozwój kultury filmowej oraz rolę, jaką odegrał w budowaniu i rozwoju nowoczesnego rynku kinowego w Polsce, a także wzmacnianiu pozycji polskiej branży kinowej na arenie międzynarodowej.
Aktualności: Kultura


Tim Allen tęskni za "Panem Złotą Rączką". Problemem są jego synowie

Filmweb News - 11 czerwca, 2026 - 11:56
Po 25 latach od zakończenia serialu "Pan Złota Rączka" (lata 1991-1999) Tim Allen wciąż stara się o wznowienie tej historii. Problem jednak w tym, że reboot utknął w martwym punkcie z powodu – jak sam to określił – "problemów osobowościowych" jego ekranowych synów. Aktorzy wcielający się w te role są zbyt zajęci radzeniem sobie z "własnymi problemami", by powrócić na ekran. 

Tim Allen o tym, dlaczego nowy "Pan Złota Rączka" nie powstaje
Allen powiedział w jednym z ostatnich wywiadów, że Zachery Ty Bryan, Jonathan Taylor Thomas i Taran Noah Smith mają obecnie własne sprawy na głowie, co skutecznie utrudnia rozwój projektu. Sytuacja Bryana jest szczególnie skomplikowana – aktor odbywa obecnie 16-miesięczną karę więzienia w Kalifornii za naruszenia warunków zwolnienia, a następnie ma trafić na kolejne 19 miesięcy do więzienia w Oregonie. W 2024 roku został zatrzymany pod zarzutem prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, a rok później usłyszał zarzut przemocy domowej drugiego stopnia.

"Pan Złota Rączka"Nieco inaczej potoczyły się losy pozostałych ekranowych synów Tima Taylora. Patricia Richardson, odtwórczyni roli Jill, poinformowała, że Jonathan Taylor Thomas nie występuje przed kamerą od czasu odejścia z serialu i nie jest już zainteresowany aktorstwem – obecnie bardziej pociąga go reżyseria oraz pisanie scenariuszy. Podobnie Taran Noah Smith nie grał w niczym od finału serialu w 1999 roku. Sama Richardson przyznała również, że ze zdziwieniem słuchała medialnych wypowiedzi Allena sugerujących, że cała obsada jest gotowa na powrót, ponieważ nikt nigdy nie zwrócił się do niej z taką propozycją. Co więcej, aktorka podkreśliła, że i tak nie chciałaby wracać do tej roli.

Mimo przeszkód Allen nie porzuca pomysłu. Już w 2023 roku zdradził, że regularnie rozmawia z ekranowymi synami o potencjalnym spin-offie inspirowanym formułą "Pełniejszej chaty". Jednym z rozważanych konceptów był serial skupiający się na dzieciach dawnych bohaterów, w którym Tim Taylor występowałby już jako dziadek. Aktor żartował nawet, że produkcja mogłaby nosić tytuł "Home Re-Improvement". Na razie jednak projekt pozostaje w sferze planów. 

Tim Allen – gwiazda komedii "Święta Last Minute". Zobacz zwiastun 

Ostatnio Tima Allena można oglądać w innym familijnym serialu "Na wysokich obrotach", w którym wciela się w rolę ojca goszczącego w swoim domu córkę z dziećmi. 

Do jego najbardziej znanych ról wciąż jednak należy występ w "Świętach Last Minute". 







Aktualności: Kultura


Czas na największy mundial w historii. Częstochowianie wskazują swoich faworytów na turnieju

Częstochowskie24 - 11 czerwca, 2026 - 11:55
Już w czwartek, 11 czerwca rozpoczynają się piłkarskie Mistrzostwa Świata 2026. Turniej po raz pierwszy w historii rozgrywany będzie w trzech krajach – Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. W największym mundialu w dziejach udział weźmie rekordowa liczba 48 reprezentacji, które przez ponad miesiąc będą rywalizować o tytuł Mistrza Świata.

Sprawdziliśmy więc, czy znane osoby związane z naszym miastem zamierzają oglądać mistrzostwa świata i komu będą kibicować podczas turnieju w USA, Kanadzie i Meksyku:
Maciej Hasik, rzecznik prasowy MPK oraz MZD w Częstochowie: Kibicem piłkarskim i sportu jestem od piątego roku życia, ale nie czuję zbliżających się mistrzostw świata, bo po pierwsze jest to mundial po wielu latach bez Polaków, a to jednak jest deprymujące.
– Damian Markowski, rzecznik prasowy Rakowa Częstochowa: Będę oglądał Mistrzostwa Świata, nie ma Polski, natomiast jest to święto piłki, kocham futbol, więc na pewno będę oglądał Mistrzostwa Świata. Zdecydowanie będę trzymał kciuki za reprezentację Portugalii.
– Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy UM: Jestem kibicem piłki nożnej, więc pewnie będę śledził mecze. Chociaż drużyn mamy teraz dużo. Pewnie tych spotkań, które opuszczę będzie sporo. Trochę będę pewnie kibicował tym drużynom, przez które Polska nie pojechała na te mistrzostwa.
Leszek Hudziak, trener siatkarskiej drużyny Bugaj Volley Radomsko: No oczywiście będę starał się tutaj oglądać, ponieważ jestem wielkim fanem piłki nożnej. Niestety ubolewam nad tym, że Polska reprezentacja się nie dostała. Bardzo mi się podoba gra Brazylii i Hiszpanii, ale szczególnie będę przyglądał się grupie E, gdzie będę kibicował mocno Ekwadorowi, Curacao oraz Wybrzeżu Kości Słoników.
– O. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry: Dla mnie w ogóle piłka nożna jest specyficznym sportem, więc muszę się przyznać, że niestety nie oglądam meczów piłki nożnej, a tym bardziej Mistrzostw Świata, bez względu na to o której są godzinie. Bardziej jednak preferuję tenis i lekką atletykę.
Marek Makowski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie: Z oglądaniem może być trudno, ale zrobię wszystko, żeby w jakimś sensie uczestniczyć w tym mundialu jako kibic. Nie ma reprezentacji Polski, no i to duży ból. Pod jej nieobecność na pewno będę kibicował Hiszpanii.

Zapytaliśmy także mieszkańców Częstochowy, czy zamierzają śledzić mundial oraz którym reprezentacjom będą kibicować pod nieobecność Polski na mistrzostwach świata:
– Hiszpanii, bo bardzo lubię Lamina Yamala, jestem kibicem Barcelony i chyba tam ośmiu graczy z Barcelony będzie grało z Hiszpanii, no także Hiszpanii będę kibicował.
– Właśnie rozmawialiśmy na ten temat, że chyba niekoniecznie będziemy oglądać. Ze względu na pory nocnej, aczkolwiek już fazę tą pucharową z pewnością będziemy oglądać
– Będziemy oglądać z rodzicami na pewno
– Tak, pewnie tak. Polski nie ma, to sam nie wiem.

Mecz otwarcia pomiędzy Meksykiem, a Republiką Południowej Afryki zaplanowano na czwartek, 11 czerwca o godzinie 21:00. Mecz zostanie rozegrany na Estadio Banorte w Meksyku.



Subskrybuje zawartość