Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Częstochowskie Informacje.

Subskrybuje zawartość
Częstochowskie Informacje
Zaktualizowano: 14 min. 57 sek. temu

Częstochowa: Naukowo promują miasto

23 min. 21 sek. temu
W poniedziałkowy wieczór, podczas gali noworocznej zorganizowanej tradycyjnie w Filharmonii Częstochowskiej, poznaliśmy laureatki i laureatów Nagrody Prezydenta Miasta za najlepszą pracę inżynierską, licencjacką, magisterską lub doktorską związaną z promocją Częstochowy.

Kapituła postanowiła nagrodzić w tym roku jedną pracę doktorską oraz wyróżnić dwie prace magisterskie.
Podczas noworocznego spotkania zauważono, że zasadę „Rób to, co kochasz, a nigdy nie będziesz pracował…” w swoje życie naukowe skutecznie wprowadza laureat Nagrody Głównej Prezydenta Miasta Częstochowy. Został nim dr Krzysztof Kościański, pracownik Wydziału Nauk Społecznych UJD i fan futbolu, który przygotował pracę doktorską zatytułowaną „Piłka nożna w regionie częstochowskim w latach 1906–2016”, za która otrzymał nagrodę w wysokości 3 tys. zł. Dysertacja powstała na Uniwersytecie Szczecińskim.

W zaszczytnym gronie laureatów znalazła się absolwentka Wydziału Prawa i Ekonomii UJD - mgr Dagmara Rosa. Swoją pracę zatytułowała „Prawne aspekty adaptacji w procesie kształcenia osób z niepełnosprawnościami w uczelniach wyższych w wybranych regulacjach prawnych”. Kapituła zdecydowała o przekazaniu autorce czeku na 1 tys. zł.

Tą samą sumą wyróżniona została praca o tytule: „Rola rzek w przestrzeniach publicznych miast na przykładzie projektu koncepcyjnego zagospodarowania fragmentu nabrzeży Warty w Częstochowie”. Zaprezentowana w niej koncepcja zakłada intensywne zmiany na terenach położonych po obu stronach ul. Mirowskiej. Projekt łączy wiele różnych funkcji. Uhonorowaną autorką jest mgr Klaudia Chabinowska–Woźniak, absolwentka Uniwersytetu Rolniczego im Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Prezydenckie nagrody to element programu "Teraz Lepsza Praca". Zgodnie z jego założeniami Miasto udziela wsparcia m.in. studentom i absolwentom uczelni, którzy Częstochowę doceniają, badają i opisują w swoich pracach naukowych.


Źródło: UM



Przychodnia WOŚP i Znany Lekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP.

15 styczeń, 2025 - 14:24
Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Po raz kolejny WOŚP i ZnanyLekarz łączą siły z Grupą LUX MED podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na błoniach PGE Narodowego powstanie przychodnia, w której bezpłatnie będzie można zbadać się w jednym z 8 gabinetów specjalistycznych. Co ważne Przychodnia działać będzie także w sobotę 25 stycznia. Zgodnie z motywem przewodnim 33. Finału, który poświęcony jest onkologii i hematologii dziecięcej, w 3 gabinetach odbędą się badania z zakresu profilaktyki onkologicznej.
Podczas zeszłorocznego Finału Przychodnię WOŚP, ZnanyLekarz i Grupy LUX MED odwiedziło ponad 2000 osób. Zainteresowaniem cieszyły się zarówno gabinety okulistyczne, stomatologiczne, jak i badanie spirometrii, które wiązało się z motywem przewodnim 32. Finału WOŚP. W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra na rzecz onkologii i hematologii dziecięcej, dlatego wśród bezpłatnych badań nie mogło zabraknąć tych z zakresu profilaktyki onkologicznej.
- Ogromnie się cieszymy, że po raz kolejny, podczas Finału WOŚP, wspólnie ze ZnanyLekarz, otwieramy przychodnię na błoniach Stadionu Narodowego, w której nasi lekarze i pielęgniarki będą przez cały weekend udzielać bezpłatnie porad i wykonywać badania profilaktyczne. Zapraszamy do naszej przychodni zarówno w sobotę, jak i niedzielę. W ten sposób możemy połączyć pomaganie innym, z troską o własne zdrowie. - Anna Rulkiewicz, Prezeska Grupy LUX MED
W tym roku, obok cieszących się ostatnio dużym zainteresowaniem gabinetów okulistycznych i laryngologicznych MAVIT oraz dentystycznych – LUX MED Stomatologia, w Przychodni pojawią się także trzy gabinety dedykowane profilaktyce onkologicznej.

- ZnanyLekarz od lat wspiera finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasza przychodnia to ważny i rozpoznawalny punkt na mapie finałowego miasteczka: zapraszamy wszystkich uczestników finału do wykonania badań profilaktycznych i potwierdzenia swojego zdrowia. W tym roku - po raz kolejny - wspiera nas Grupa LUX MED. Wspólnie pokazujemy, że opieka medyczna w Polsce może być blisko pacjenta, może mieć ludzką twarz i wielkie serce. - Piotr Radecki, CEO ZnanyLekarz
Profilaktyka onkologiczna
Choroby onkologiczne zalicza się do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Tegoroczny Finał WOŚP poświęcony jest walce z tymi chorobami u najmłodszych. W Przychodni WOŚP, ZnanyLekarz i Grupy LUX MED nie mogło więc zabraknąć badań z zakresu profilaktyki onkologicznej.
Pojawią się tam trzy gabinety, w których specjaliści z LUX MED i LUX MED Onkologia przeprowadzą badania zmian skórnych z wykorzystaniem dermatoskopu, a także palpacyjne badanie piersi. Jeśli w badaniu palpacyjnym będą wskazania medyczne, to zgodnie z rekomendacjami dla wieku, zostanie wykonane na miejscu USG piersi. Odbędzie się także nauka samobadania piersi i jąder na fantomach oraz możliwość przeprowadzenia testów PSA (badanie w kierunku raka prostaty).
Warto podkreślić, że regularne, dokładne samobadanie jest kluczowym elementem profilaktyki, który może przyczynić się do wczesnego wykrycia ewentualnych zmian i uratowania życia pacjenta.
Analiza i pomiary, jako ważny element profilaktyki zdrowotnej
W kolejnym gabinecie specjaliści Grupy LUX MED przeprowadzą analizę składu ciała (dokładny pomiar tkanki tłuszczowej i mięśniowej, przybliżony wiek metaboliczny). Dokonają także pomiaru ciśnienia tętniczego krwi oraz wykonają badanie przesiewowe lipidogramu.
Badanie wzroku i słuchu z ekspertami MAVIT
W kolejnym, największym gabinecie podzielonym na trzy stanowiska, specjaliści ze szpitala MAVIT należącego do Grupy LUX MED, będą przeprowadzać profesjonalne badania słuchu, ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz istnienia wad wzroku. W przypadku występowania wady, optometrysta zbada dokładnie tylny odcinek oka. Eksperci podzielą się również cennymi poradami dotyczącymi tego, jak na co dzień dbać o oczy, odpowiednią higienę wzroku i profilaktykę.
Zadbaj o swój uśmiech
W ostatniej, choć nie mniej ważnej strefie Przychodni, eksperci z LUX MED Stomatologia skupią się na przeglądzie stanu jamy ustnej. Przeprowadzać też będą cyfrowe skanowanie jamy ustnej. Ocenią stan uzębienia i dziąseł, a także udzielą cennych wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji jamy ustnej oraz prawidłowych nawyków, istotnych dla utrzymania pięknego i zdrowego uśmiechu.
Grając w Finale o zdrowie najmłodszych, zadbajmy o własne
Przychodnia Znanego Lekarza i Grupy LUX MED, zlokalizowana na błoniach PGE Narodowego, będzie czynna w sobotę 25 stycznia, w godz. 11.00-15.00 i w niedzielę 26 stycznia, w godz. 11:00- 20:00. W jej przestrzeni przez cały czas dostępna będzie skarbonka, która zasili konto fundacji i wspomoże tegoroczny cel „Gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej!”.
38 PR



Dostępność transportu publicznego w woj. śląskim: wciąż więcej barier niż rozwiązań. A jak jest w Częstochowie?

15 styczeń, 2025 - 14:13
Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides opublikowało raport "Dostępność transportu
publicznego w województwie śląskim dla osób ze zróżnicowanymi potrzebami". Raport ukazuje zarówno pozytywne przykłady, jak i liczne niedociągnięcia w dostosowywaniu transportu zbiorowego do potrzeb osób ze zróżnicowanymi potrzebami. Badanie objęło Częstochowę, Myszków, Zawiercie, Katowice, Tychy, Lubliniec, Żywiec, Bielsko-Białą, Tarnowskie Góry oraz Jaworzno, analizując transport kolejowy, tramwajowy, trolejbusowy i autobusowy.
Osoby ze zróżnicowanymi potrzebami, czyli kto?

Osoby o zróżnicowanych potrzebach to szeroka grupa ludzi, których codzienne funkcjonowanie wymaga uwzględnienia specyficznych wymagań, różniących się w zależności od sytuacji, wieku, stanu zdrowia czy okoliczności. To nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, takie jak osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, niewidome czy niesłyszące, ale także seniorzy, dla których nawet proste czynności mogą być wyzwaniem z uwagi na ograniczoną mobilność, słabnący wzrok czy zmniejszoną siłę fizyczną. W krąg tych osób wchodzą również rodzice i opiekunowie małych dzieci, którzy muszą radzić sobie z wózkami dziecięcymi, przewijaniem czy opieką w miejscach, które nie zawsze są przystosowane do ich potrzeb.

- Należy pamiętać, że zróżnicowane potrzeby mogą mieć również osoby tymczasowo ograniczone przez swoje warunki fizyczne, na przykład ktoś z nogą w gipsie, kto porusza się o kulach, lub ktoś z ciężką kontuzją, wymagającą ostrożnego poruszania się – wyjaśnia Grzegorz Wójkowski, jeden z autorów raportu. - W tym gronie znajdują się również podróżni, obładowani dużymi walizkami czy plecakami, dla których schody bez windy mogą być barierą trudną do pokonania, a brak miejsca do przechowania bagażu dodatkowym problemem – dodaje społecznik.

Dobre praktyki w dostępności transportu publicznego

W trakcie monitoringu stowarzyszenie we wszystkich badanych przedsiębiorstwach i miastach natrafiło na szereg pozytywnych rozwiązań zwiększających dostępność transportu publicznego dla osób ze szczególnymi potrzebami. Duża część sprawdzanych przystanków, szczególnie tych w centrach miast, zaopatrzona jest w ławki do siedzenia, wiaty oraz w miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich. W większości miast (poza Lublińcem) pojazdy posiadały także oznaczenia z przodu, boku i z tyłu z informacją o ich numerach. W wielu pojazdach (np. obsługiwanych przez Polregio, Koleje Śląskie, Zarząd Transportu Metropolitalnego czy

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie) w środku wyznaczone były miejsce dla wózków inwalidzkich i opiekunów z dziećmi.

Wśród pozytywnych przykładów raport wymienia także m.in. linię prowadzącą na dworcu autobusowym w Tarnowskich Górach zrobioną w taki sposób, że informuje, gdzie kończy się jedno stanowisko, a zaczyna kolejne. Ciekawe rozwiązanie stosowane jest w Częstochowie, gdzie na przystankach, na których zespół badawczy natrafił na elektroniczną tablicę z zapowiedziami głosowymi, były one nadawane z dwóch głośników, co znacząco poprawiało komfort odsłuchu. Z kolei w pojazdach Tramwajów Śląskich wprowadzono komunikaty głosowe z informacją „Uwaga, wysiadanie na jezdnię,” co zwiększa świadomość pasażerów i poprawia ich bezpieczeństwo. Warto także wspomnieć o dworcach kolejowych w Myszkowie i Zawierciu, gdzie pod peronami znajdują się linie prowadzące z polami uwagi, które pomagają osobom niewidomym czy niedowidzącym zorientować się w przestrzeni. Na dworcu w Zawierciu dodatkowo na poręczach prowadzących na perony umieszczono napisy w języku Braille’a.

Wciąż jest jednak wiele do zmiany

Raport wskazuje również na szereg negatywnych aspektów związanych z dostępnością dla osób ze szczególnymi potrzebami. - Czasem wydaje się, że osoby dbające o zapewnienie dostępności tak naprawdę nie czują tego tematu i robią to po prostu na odczep. Przykładem może tu być dworzec kolejowy w Myszkowie, gdzie na poręczach prowadzących na perony znajdują się tabliczki z napisem w języku Braille’a. Niestety są one umieszczone do góry nogami – tłumaczy Karolina Ginejko ze Stowarzyszenia Bona Fides. - Na tej samej stacji linia prowadząca ułożona jest do góry nogami, a winda, którą można się dostać na peron była wyłączona z użytku – wylicza badaczka.

Autorzy raportu zwracają także uwagę na brak spójności w infrastrukturze oraz w dostępności taboru autobusowego, trolejbusowego i tramwajowego. Przystanki komunikacji miejskiej w badanych miastach nie są ujednolicone. Różnią się wyposażeniem i udogodnieniami, a często te na obrzeżach pozbawione są podstawowych udogodnień. To samo jest z taborem autobusowym, tramwajowym i trolejbusowym, gdzie nawet w obrębie tego samego modelu pojazdu zdarzają się różnice w wyposażeniu. Innym częstym problemem jest niewystarczająca informacja głosowa. W badanych pojazdach informacja głosowa często była zbyt cicho lub w ogóle nie działała, co stanowi problem dla osób niewidomych i niedowidzących, a w Myszkowie i Lublińcu w autobusach w ogóle brak jest zewnętrznej i wewnętrznej informacji głosowej. -

 - Ważnym elementem dostępności jest informacja pasażerska. Cieszymy się, że coraz więcej pojazdów jest wyposażonych w zapowiedzi głosowe, ale ich jakość i głośność często pozostawiają wiele do życzenia. Apelujemy do organizatorów transportu publicznego o zwiększenie uwagi na kwestie dostępności i wdrożenie systemowych rozwiązań, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo wszystkim pasażerom – mówi Grzegorz Wójkowski.

Twórcy raportu zwrócili także uwagę na inne problemy dotyczące dostępności. W autobusach w Częstochowie brakuje dedykowanych miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. W innych pojazdach, gdzie takie miejsca są, ich oznakowanie często jest niewystarczające (np. Jaworzno, Koleje Śląskie, Polregio). W Myszkowie na przystanku autobusowym Plac Dworcowy, co prawda stworzono miejsce dla osób na wózkach inwalidzkich, ale postawiono na nim kosz na śmieci. W Katowicach na przystanku Osiedle Paderewskiego

Trzy Stawy na linii prowadzącej znajdują się betonowe słupy, co jest niebezpieczne dla osób niewidomych. - Cieszy nas fakt, że coraz więcej miast w województwie śląskim dostrzega potrzeby osób o zróżnicowanych potrzebach i inwestuje w udogodnienia na przystankach i w pojazdach. Mamy nadzieję, że ten pozytywny trend będzie kontynuowany, bo w wielu miejscach i pojazdach nadal brakuje podstawowych udogodnień dla osób o zróżnicowanych potrzebach – podsumowuje Krzysztof Wostal ze Stowarzyszenia Bona Fides.

Co zauważono w Częstochowie?

W ramach projektu "Transport zbiorowy w województwie śląskim dostępny dla osób z niepełnosprawnościami" przeanalizowano również dostępność transportu publicznego w Częstochowie

Monitoringowi poddano infrastrukturę przystankową, tabor, a także system informacji pasażerskiej.
Z dobrych praktyk, na które zwrócili uwagę społecznicy, wymienić warto liczne przystanki autobusowe, na których znajdują się miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich. Autobusy w Częstochowie posiadają także informację wizualną z tyłu i z przodu pojazdu oraz tablice elektroniczne na przystankach, które mają informacje głosową nadawane są z dwóch głośników co poprawia komfort. Deklaracja dostępności Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie jako jedyna spełnia wymogi wytycznych z 2024 roku ministerstwa odpowiedzialnego za cyfryzację. Jest ona też bardzo szczegółowa, choć również zawiera błędy.

Niestety badacze znaleźli także praktyki, które wymagają zmiany. Problemem jest brak miejsc dla osób z niepełnosprawnościami w autobusach, które były objęte monitoringiem. Należy także zwrócić zauważyć, mimo że autobusy którymi poruszano się w trakcie monitoringu w Częstochowie miały zapowiedzi zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu, ale nie były słyszalne w ulicznym hałasie. Bona Fides liczy na zmiany Raport Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides stanowi ważny głos w debacie na temat dostępności transportu publicznego w województwie śląskim. Jego autorzy podkreślają, że poprawa dostępności transportu publicznego jest kluczowa dla zapewnienia równych szans i komfortu podróży dla wszystkich pasażerów. Liczą także, że wnioski i rekomendacje zawarte w raporcie skłonią organizatorów transportu do podjęcia działań na rzecz stworzenia systemu komunikacji publicznej, który będzie w pełni dostępny i przyjazny dla wszystkich.
Źródło: Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides


Finał XXVIII Jurajskiego Przeglądu Grup Kolędniczych HERODY 2025 już w najbliższą niedzielę

15 styczeń, 2025 - 10:53
19 stycznia 2025 r. odbędzie się już XXVIII Jurajski Przegląd Grup Kolędniczych HERODY 2025. Impreza organizowana jest przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Niegowie, Urzędem Gminy Niegowa oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Przyrowie i odbędzie się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Niegowie.

Przegląd ma charakter konkursu skierowanego do autentycznych i rekonstruowanych grup kolędniczych z terenu Jury. Celem przeglądu jest ukazywanie, propagowanie i utrwalanie różnorodności obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia i karnawałem. Istotnym założeniem organizatorów jest też integracja międzypokoleniowa i przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie. W niedzielę w Niegowie zaprezentują się grupy: herodowe, ostatkowe, kolędnicze dorosłych i dzieci.

Zaprezentowane przedstawienia oceniane będą przez jury składające się z etnografów i folklorystów, a laureaci otrzymają nagrody finansowe.

Podczas konkursu zostanie wyłoniona grupa, która otrzyma nominację do udziału w 53 „Góralskim Karnawale” w Bukowinie Tatrzańskiej, a grupy dziecięce do udziału w 28 „Pastuszkowym kolędowaniu” w Nowym Sączu.



Ruszyły zapisy na Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run

14 styczeń, 2025 - 14:42

Ruszyły zapisy na 22. edycję Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. W Łodzi może pobiec aż 8 tys. osób, a w całej Polsce – z aplikacją Rossmann Run nawet pół miliona! Bieg odbędzie się 24 maja.

Chcemy, żeby nasz bieg był wspólnym świętem Rossmanna i biegaczy, ich rodzin oraz przyjaciół. Zależy nam na dobrej zabawie i sportowym spędzeniu wspólnego czasu. W naszym biegu każdy startuje z innego powodu, każdy ma swoją historię: jedni biją własne rekordy, inni po prostu chcą się poruszać. A pamiątkowy medal dostanie każdy zawodnik – mówi prezes Rossmann Polska Marcin Grabara.

Przypomina, że Bieg wpisuje się w misję firmy Rossmann: „Inspirujemy i wspieramy w tym, by kochać siebie na co dzień”. – Dbanie o kondycję, wdzięczność wobec własnego ciała, rytuały pielęgnacyjne – to wszystko pomaga nam nawiązać dobrą relację z samym sobą, a dzięki temu także z innymi ludźmi – zauważa prezes Grabara.

Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run od lat przykuwa uwagę środowiska biegaczy. To marka, która przyciąga na start zawodników z Polski i zagranicy. Podczas ostatniej edycji na liście startowej znaleźli się biegacze z blisko 20 państw m.in. Ukrainy, Czech, Włoch czy Kenii.

Jak pokazują statystyki poprzednich imprez, łódzki bieg jest też jednym z najszybszych. Część zawodników poprawia swoje życiowe rekordy, bo trasa sprzyja osiąganiu dobrych wyników. Dla innych sukcesem jest przełamanie strachu przed startem, samo ukończenie biegu lub zachęcenie większego grona znajomych do wspólnego biegania. Bez względu na cel udziału w imprezie, wszystkich łączy wspólna pasja do sportu i aktywnego spędzania czasu.

W 2024 roku wystartowało prawie 400 osób pracujących w Rossmannie. W najbliższej edycji chcemy poprawić ten wynik.

Nowa lokalizacja biegu, większe miasteczko biegowe

W tym roku będzie sporo nowości. Najważniejszą jest nowa lokalizacji startu i mety.

Jesteśmy wdzięczni właścicielom Ogrodów Geyera za to, że gościli nas w ostatnich latach. Przyszedł jednak czas na zmianę lokalizacji, bo spodziewamy się udziału jeszcze większej liczby osób. Start i meta oraz miasteczko biegowe będą zlokalizowane w najbliższym sąsiedztwie Dworca Fabrycznego, samo biuro zawodów znajdzie się na terenie dworca. A to oznacza, że zawodnicy będą mogli dotrzeć na naszą imprezę pociągiem i wysiąść przy biurze zawodów. Dworzec wraz z całą swoją infrastrukturą daje nam większe możliwości – tłumaczą pomysłodawcy i organizatorzy biegu Robert Blesiński oraz Jacek Chmiel. Ponadto Dworzec Fabryczny dysponuje blisko tysiącem miejsc parkingowych, co oznacza, że zmotoryzowani biegacze także z łatwością dotrą w okolice startu i mety.

Chęć udziału w biegu zadeklarowało w ubiegłym roku 7 tys. biegaczy. Wystartowało ponad 5,5 tys. Łódzka impreza plasuje się obecnie na 4. miejscu w Polsce pod względem frekwencji w klasyfikacji biegów ulicznych na 10 km. Pamiętać należy również o tym, że w ramach tego projektu odbywa się Mini Bieg w którym regularnie bierze udział ponad 1 tys. najmłodszych adeptów lekkoatletyki.

Zapisy… czas start!

Zapisy ruszyły we wtorek 14 stycznia. Przez tydzień, do 20 stycznia, będzie obowiązywała promocyjna kwota wpisowego w wysokości 89 złotych. Podobnie jak w poprzednich latach, każdy zawodnik otrzyma specjalnie zaprojektowaną koszulkę biegową. Nazwisko projektanta na razie trzymane jest w tajemnicy, ale po raz kolejny będzie miłym zaskoczeniem, a sam trykot świetną pamiątką do codziennego biegania. W pakiecie nie zabraknie produktów od sponsorów i partnerów, a na każdego, kto ukończy bieg czekać będzie medal oraz posiłek. Do biegu można się zapisać na: https://www.biegpiotrkowska.pl.

Bieg z aplikacją

Od ubiegłego roku Rossmann Run to nie tylko bieganie w Łodzi. Wirtualnie będą mogli pobiec wszyscy – w każdym zakątku Polski. W marcu ruszą zapisy na bieg z aplikacją. Wystarczy mieć na swoim smartfonie aplikację biegową Rossmann Run i w sobotę 24 maja w dowolnym miejscu w kraju pokonać swoją ulubiona trasę biegową. Symboliczne wpisowe ponownie będzie przeznaczone na cele charytatywne.

W zeszłym roku do biegu zgłosiło się 300 tys. osób, a ukończyło go prawie 190 tys. zawodników. Teraz zwiększyliśmy limit uczestników do 500 tys.

Nasz cel pozostaje ten sam: zachęcamy Polaków do biegania, zdrowego stylu życia, spędzania czasu z rodzina i przyjaciółmi. Dlatego każdy biegacz, bez względu na to czy pobiegnie w Łodzi czy tam, gdzie mieszka i zwykle biega, otrzyma od nas zniżkę na jednorazowe zakupy w Rossmannie – zapowiada prezes Rossmanna Marcin Grabara.

Zasada jest prosta: każdy przebiegnięty kilometr biegu to 5 proc. rabatu na zakupy w naszych drogeriach. Jak łatwo policzyć pokonanie trasy 10 km da zniżkę w wysokości 50 proc.

Zapraszamy: https://czest.info/Ruszyly-zapisy-na-Bieg-Ulicą-Piotrkowską-Rossmann-Run



Cleo gwiazdą 33. finału WOŚP w Częstochowie

14 styczeń, 2025 - 11:13
26 stycznia odbędzie się 33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Motywem przewodnim najgorętszej imprezy tej zimy jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. Tym razem zebrane środki zostaną przekazane na onkologię i hematologię dziecięcą. W Częstochowie tradycyjnie główne wydarzenia odbędą się na placu Biegańskiego. Gwiazdą finałowego koncertu będzie Cleo. Na scenie wystąpią także: Long & Junior, Eternal Spiritis, Overthink i MooD Makers.Oczywiście 33. finał WOŚP w Częstochowie będzie pełen dodatkowych atrakcji. Nie zabraknie licytacji i animacji dla najmłodszych (szczegóły można śledzić tutaj). Na częstochowskie ulice wyjdzie kilkuset wolontariuszy, którzy kwestować będą we wszystkich dzielnicach miasta.

25 stycznia w Lasku Aniołowskim odbędzie się XIII Częstochowski Bieg "Policz się z cukrzycą". Aby się zarejestrować należy wejść na stronę https://www.parkrun.pl/register/ (lokalizacja nazywa się „parkrun Las Aniołowski”) i wydrukować, bądź zapisać w telefonie unikalny kod uczestnika.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w Częstochowie zebrano 852 963,09 zł. WOŚP grała wtedy pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”.

Źródło: WOŚP Częstochowa







Częstochowski PUP na śniadaniu o swojej nowej ofercie dla firm

14 styczeń, 2025 - 11:09
W czwartek, 9 stycznia podczas "Śniadania z przedsiębiorcami" swoją tegoroczną ofertę dla firm zaprezentował Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie.
O tym, co przedsiębiorcom ma na ten rok do zaoferowania Powiatowy Urząd Pracy, mówił jego dyrektor Piotr Urbaniak. Gościem specjalnym spotkania w Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym był prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Częstochowski PUP przygotował i podzielił już środki, którymi będzie dysponował przez cały rok na aktywizację osób bezrobotnych oraz wsparcie finansowe przedsiębiorców. Z całkowitej kwoty ponad 23 mln zł aż 7,6 mln pozyskano dzięki realizacji projektu „Aktywizacja osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Częstochowie II” (jest on współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus). Reszta pieniędzy – także na aktywizację, w tym działania w ramach programów specjalnych przygotowanych przez PUP – pochodzi z Funduszu Pracy.

Przedsiębiorcy mogą też ubiegać się o finansowe wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników ze środków (2,5 mln zł), które częstochowskiemu PUP-owi przyznano z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Jeszcze w styczniu ruszy nabór na niektóre formy pomocy. Osoby zamierzające rozpocząć działalność gospodarczą mogą ubiegać się nawet o 30 tys. zł wsparcia. Z kolei pracodawcy zamierzający utworzyć stanowisko pracy dla osoby bezrobotnej mogą pozyskać na ten cel nawet 33 tys. zł. I w jednym i w drugim przypadku ważne jest zabezpieczenie otrzymanej pomocy finansowej w formie poręczenia cywilnego – czyli poręczenia dwóch osób (lub osób prawnych), z których każda osiąga miesięczne wynagrodzenie lub dochód na poziomie 5 tys. zł brutto.

Aż 7,6 mln zł PUP przeznaczył na organizację dla bezrobotnych staży, umożliwiających nabywanie umiejętności bez nawiązywania stosunku pracy. Na pracodawcy spoczywał będzie jednak obowiązek opłacenia badań lekarskich osób, które skorzystają z tej formy aktywizacji.

Cykl comiesięcznych „Śniadań” organizuje Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A. wraz z częstochowskim PUP-em.

Źródło: UM Częstochowy



Mieszkańcy bloków zapłacą nieco więcej za odbiór śmieci

14 styczeń, 2025 - 11:04
Częstochowscy radni podczas ostatniej w tym roku sesji zdecydowali o podwyższeniu stawki ,,opłaty śmieciowej” dla tych, którzy rozliczają się według ilości zużywanej wody – czyli mieszkańców budynków wielorodzinnych.

W Częstochowie opłata za odpady naliczana jest na dwa sposoby. W przypadku domów jednorodzinnych zależy od zadeklarowanej liczby mieszkańców (stawka od osoby), natomiast w blokach (w zabudowie wielorodzinnej) – od ilości zużytej wody. Rada Miasta uchwaliła takie rozwiązanie w grudniu 2020 roku, mając na uwadze przede wszystkim konieczność uszczelnienia systemu gospodarowania odpadami. System naliczania opłaty, w którym weryfikuje się ilość wykorzystanej wody, pozwala bowiem dużo skuteczniej ujawnić przypadki uchylania się od tej płatności – a więc sytuacje, gdy za „nieoficjalnych” mieszkańców budynku wielolokalowego płaciłaby cała reszta.

W 2025 roku ten system – mający za zadanie utrudnić nieuczciwe praktyki niektórych osób – będzie nadal funkcjonował. Nie zmieni się stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości jednorodzinnych – to 34 zł od osoby, a więc kwota niezmienna od połowy 2022 roku. Natomiast dotychczasowa stawka dla budynków wielolokalowych – czyli 9,60 zł za 1 metr sześcienny zużytej wody – obowiązująca już od ponad 4 lat wzrośnie od 1 lutego 2025 roku do 11,50 zł za 1 m3.

Rada Miasta zdecydowała także o podwyższeniu stawki ,,opłaty śmieciowej” dla nieruchomości, których właściciele nie wypełniają obowiązku selektywnego zbierania odpadów – zapłacą oni 23 zł za 1 metr sześcienny zużytej wody.

Nie zmieniają się lokalne przepisy dotyczące ulgi w wys. 50% opłaty dla gospodarstw domowych, w których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń z pomocy społecznej oraz dla rodzin wielodzietnych z Kartą Dużej Rodziny (niezależnie od dochodu).

Przyjęcie uchwały poprzedziła analiza kosztów, uwzględniająca m.in. wzrost cen za świadczenie usług dotyczących gospodarki odpadowej w Częstochowie oraz wnioski po przeprowadzonym przez Miasto przetargu na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

System gospodarowania odpadami w każdej gminie musi się bilansować – samorząd nie może ani na nim zarabiać, ani nie powinien do niego dokładać. Koszty gospodarowania odpadami komunalnymi obejmują m.in. ich odbiór, transport, odzysk, unieszkodliwianie, prowadzenie punktów selektywnej zbiórki, jak również obsługę administracyjną systemu i edukowanie w kwestii prawidłowego postępowania z odpadami.

Podstawą prawną uchwały jest ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Stanowi ona, że Rada Miasta (gminy) – w drodze uchwały właśnie – wybiera metodę ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz określa jej stawkę. Gmina może stosować więcej niż jedną metodę ustalania tej opłaty.

Uchwała ma być ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, a w życie wejdzie w z dniem 1 lutego przyszłego roku, więc wtedy zacznie obowiązywać nowa stawka.

Źródło: UM Częstochowy




Niezwykła szopka na Jasnej Górze

14 styczeń, 2025 - 11:00
Zgodnie z tradycją na Jasnej Górze można oglądać trzy szopki - jedną przed wejściem do wieczernika, drugą usytuowaną na dziedzińcu przy bazylice i „ruchomą” na tzw. fosach.

Ta ostatnia jest pewnie największą niespodzianką, bo wraz ze zmianą odpowiedzialnego za świąteczne dekoracje klasztoru, zmieniła się jej aranżacja. - Powstało nowe nagłośnienie, nieco bardziej dyskretne, nowe oświetlenie, a nawet pewne atrakcje – wylicza br. Dawid, który w tym roku w całości zajmował się projektem i przygotowaniem dekoracji. - Drewno oddaje swoje, kamień także, naturalne tkaniny również. Im mniej sztuczności, tym jest lepiej – stwierdził.

Szopki jasnogórskie dostępne są dla zwiedzających pielgrzymów aż do 2 lutego. Każdy, kto ma ochotę, może przyjść, obejrzeć je i zrobić sobie zdjęcie. W tym roku przygotowano także wyjątkowe atrakcje dla amatorów fotografii - specjalne sanie, w których można z cała rodziną uwiecznić się na zdjęciach.

Źródło: BPJG



[BIZNES] W Nowy Rok wjedź zmienionym samochodem. Kupuj - auta z gwarancją!

14 styczeń, 2025 - 10:51


Sprawdź najnowsze #oferty w Salonach Aut Bezwypadkowych #RENTCAR #KarońPaweł.
Tu znajdziesz samochody z GWARANCJĄ -  VIP GWARANT!

#BEZPOŚREDNI #IMPORTER SAMOCHODÓW BEZWYPADKOWYCH Z UE firma #RENT CAR Paweł Karoń
zaprasza:
Częstochowa, ul. Główna 56.
tel.: 601 517 788, 343 243 072
rent-car.auto.com.pl

Zapraszamy: https://czest.info/biznes




Śląska Policja ostrzega przed wyłudzaniem bankowych loginów i haseł

14 styczeń, 2025 - 10:37
Uważajcie na fałszywe maile o zawieszeniu Waszego konta w banku.Na przygotowanej, fałszywej stronie bankowości elektronicznej oszuści wyłudzają loginy i hasła użytkowników. Bądźcie czujni i dokładnie weryfikujcie adres strony, na której się znajdujecie. Nie dajcie się okraść
Takie fałszywe maile informują czasem o zawieszeniu konta i przenoszą po kliknięciu użytkownika na fałszywe strony z prośbą o podanie loginów i haseł. -Nie dajcie się okraść - apelują mundurowi, specjaliści od przestępczości internetowej z naszego regionu.

Źródło: Policja Śląska


Sara James i Rossmann „Chcą ci powiedzieć coś” o ciele

13 styczeń, 2025 - 11:52

Twarzą nowej kampanii Rossmanna jest Sara James. Firma połączyła siły z artystką, aby dotrzeć ze swoim pozytywnym przekazem o samoakceptacji i wdzięczności dla własnego ciała także do młodych ludzi.

Rossmann to drogeria - miejsce, w którym inspirujemy, wspieramy i pomagamy kochać siebie na co dzień. W realizację naszej misji włączyli się w ubiegłym roku aktorka Maja Ostaszewska i były piłkarz Kuba Błaszczykowski, a spoty z ich udziałem zostały bardzo ciepło przyjęte.

Ten ważny, pozytywny przekaz kierujemy także do pokolenia nastolatek i nastolatków. Rossmann chce im życzliwie towarzyszyć podczas budowania rytuałów higienicznych i pielęgnacyjnych oraz poszukiwania własnego looku, czy zabawy z makijażem. Tak aby akceptowali i doceniali  swoją wyjątkowość, dobrze się czuli ze sobą i w swoim ciele. 

I właśnie w tym wspiera nas w najnowszym spocie Sara James:

https://www.youtube.com/watch?v=no56PqhGsHc

 Gdy w listopadzie ukazała się piosenka „Psycho”, zapowiadająca debiutancki album Sary, artystka wyznała, że to wyjątkowo osobisty utwór, dla którego inspiracją były jej własne doświadczenia związane z tematem zdrowia psychicznego.

Będąc młodą osobą trzeba stawić czoła dużej presji, np. bycia porównywanym z kimś innym czy byciu pod presją spełnienia oczekiwań rodziców, nauczycieli czy swoich własnych. Czasami staje się to przytłaczające, nie tylko dla młodszych pokoleń, ale dla każdego – wyznała w informacji towarzyszącej premierze singla.

Piosenki Sary mają wiele milionów odtworzeń na Spotify, jej Instagram obserwują setki tysięcy fanów. Jednak droga artystki obfitowała nie tylko w liczne sukcesy artystyczne, ale wymagała także radzenia sobie z krzywdzącym ocenianiem, a często wręcz hejtem.

Jako młoda osoba w branży muzycznej niejednokrotnie stawiałam czoła porównaniom do innych czy uwagom dotyczącym mojego wieku i obecności w szeroko pojętym show-biznesie. Chciałabym, żeby mnie osobiście oceniano przez pryzmat tego, co robię, mojego rozwoju, a nie tego ile mam lat – mówiła Sara przy okazji ukazania się „Psycho”.

Dorastanie Sary jako artystki, ale także jako osoby, miało jeszcze jeden niełatwy wymiar. Jako córka Polki i Nigeryjczyka doświadczyła hejtu ze względu na wygląd, co – jak sama przyznaje - miało negatywny wpływ na jej samoocenę i akceptację własnego ciała.

To właśnie tej składowej dobrostanu psychicznego dotyka najnowszy spot Rossmanna. Sara James jest w nim idealną przewodniczką: jako wiarygodna ambasadorka troski o zdrowie psychiczne i samoakceptację w pokoleniu nastolatek, Sara jest ważnym głosem nie tylko dla identyfikujących się z nią fanek.

Obok Sary w spocie Rossmanna pojawiają się młodzi debiutanci. Poprosiliśmy ich by bez scenariusza, własnymi słowami podzielili się tym, za co kochają, lubią lub po prostu doceniają swoje ciało. Seria ich pozornie małych gestów i prostych, szczerych słów niesie ważny autentyczny przekaz: „Twoje ciało jest twoim domem. Pokochaj je. Pokochaj siebie”.

Rytm filmowi nadaje piosenka „Chcę Ci powiedzieć coś” Kory. To jedno z najwcześniejszych nagrań Maanamu. Tętni pasją i świeżością. W rozedrganym namiętnością tekście potrzeba bliskości z drugą osobą przeplata się z uczuciem niechęci. Takie same emocje towarzyszą naszej relacji z własnym ciałem w drodze do samoakceptacji. W spocie Rossmanna piosenka Kory zachęca do jak najbardziej pozytywnej, afirmacyjnej odpowiedzi na kończące film pytanie: A Ty? Co chcesz powiedzieć swojemu ciału?

Polecamy: https://czest.info/Sara-James-i-Rossmann-Chca-Ci-powiedziec-cos-o-ciele oraz https://czest.info/zdrowie

 

 



[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Dziś dla fanów dobrej kuchni: AIR FRYER Przepisy na prawie wszystko

10 styczeń, 2025 - 12:58
„Air fryer. Przepisy na prawie wszystko” - Clare Andrews 

BESTSELLER The Sunday Times już w Polsce!
Air Fryer: szybszy, tańszy i zdrowszy sposób gotowania
Szybszy i tańszy w działaniu od piekarnika. Przyrządzisz w nim prawie wszystko.
Poznaj tajniki pieczenia ciepłym powietrzem!
Aby dobrze zacząć dzień, przygotuj puszyste wytrawne omlety lub własnoręcznie skomponowaną chrupiącą granolę z orzechami i owocami.

Na obiad przyrządź zupę z pasternaku z miodem, sycące steki z kalafiora lub cudownie soczyste kotlety jagnięce.

Masz ochotę na deser? W air fryerze zrobisz też przełamane nutą słonego karmelu bananowe babeczki, kukurydziane batoniki, a nawet orzeźwiające ciasto cytrynowe!

ODKRYJ PEŁNY POTENCJAŁ SWOJEGO AIR FRYERA bowiem AIR FRYER to URZĄDZENIE DO ZADAŃ SPECJALNYCH!
Jeśli stawiasz pierwsze kroki w smażeniu ciepłym powietrzem – ta książka pomoże ci wybrać odpowiedni model urządzenia, zdradzi, co zrobić, żeby twoje dania były doskonałe za każdym razem, i otworzy przed tobą drzwi do prawdziwego mistrzostwa!
Polecamy: https://czest.info/książki oraz https://czest.info/kulinaria


Jak dbać o kostkę brukową przez cały rok

10 styczeń, 2025 - 11:28

Choć płyty i kostki betonowe nie wymagają częstych zabiegów pielęgnacyjnych, warto wiedzieć, jakie prace konserwacyjne wskazane są w poszczególnych porach roku. 

Dziś kilka wskazówek, o których dobrze pamiętać, aby cieszyć się estetyczną i efektowną nawierzchnią przez lata.

Zapraszamy: https://czest.info/buduj-remontuj-urządzaj




Ta impreza zero waste przyciąga tłumy do Częstochowy. Wraca z 12 odsłonami w 2025 roku

10 styczeń, 2025 - 11:22

Dobra wiadomość dla miłośników rzeczy vintage i łowców skarbów za grosze! W 2025 roku do Galerii Jurajskiej powraca „Jurajska Garażówka” – największa wyprzedaż garażowa w regionie.

To już czwarta edycja tej inicjatywy, która promuje proekologiczne postawy wśród mieszkańców. Wydarzenie zachęca do zmiany podejścia – zamiast wyrzucać niepotrzebne ubrania czy zadbane przedmioty, warto dać im drugie życie, sprzedając je innym.

Na 2025 rok galeria przygotowała aż 12 edycji wydarzenia. Pierwsza „Jurajska Garażówka” odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 12 stycznia, a kolejne zaplanowano na: 9 lutego, 9 marca, 6 kwietnia, 11 maja, 8 czerwca, 13 lipca, 10 sierpnia, 14 września, 12 października, 9 listopada i 28 grudnia.

Wyprzedaż garażowa to jedna z naszych najpopularniejszych imprez społecznych, która przyciąga kupujących i sprzedających z całego regionu. Tylko w 2024 roku to sąsiedzkie wydarzenie odwiedziło ponad 62 tys. osób w niedziele z ograniczeniem handlu, co było rekordem – mówi Anna Borecka, dyrektor Galerii Jurajskiej.

Wydarzenie przyciąga również coraz więcej sprzedających – mieszkańców Częstochowy i okolic, dla których jest ono okazją do pozbycia się nadmiaru rzeczy z szaf, regałów, garaży czy strychów. W samym 2024 roku na „Jurajskiej Garażówce” sprzedawało ponad 2150 osób – dodaje.

Nic więc dziwnego, że Galeria kontynuuje inicjatywę, szczególnie że popularyzuje ona ważne kwestie społeczne związane z ekologią. – Dzięki garażówce przybliżamy mieszkańcom idee zero waste czy mody cyrkularnej. Zamiast wyrzucać ubrania, zachęcamy do ich odsprzedawania i dawania im drugiego życia. Podobnie jest z zadbanymi przedmiotami, które dzięki garażówce mogą trafić w nowe ręce zamiast na śmietnik – wyjaśnia Anna Borecka.

Popularyzacji tej idei sprzyja otwarty charakter wydarzenia. Każdy może zostać sprzedawcą na „Jurajskiej Garażówce”. – To nie jest impreza dla profesjonalnych handlarzy vintage czy antykami, ale dla mieszkańców. Jeśli ktoś ma np. ubrania lub zabawki po dziecku, nadmiar książek, zbędną ceramikę lub kolekcję szkła, może te rzeczy sprzedać na garażówce – zachęca dyrektor.

Jedyne, co trzeba zrobić, to zgłosić swój udział, pisząc na adres: galeria@jurajska-garazowka.pl. W mailu wystarczy opisać asortyment, z którym planuje się przyjechać. Zgłoszenie należy wysłać najpóźniej dwa dni przed wydarzeniem. Udział w imprezie jest całkowicie bezpłatny.

Otwartość wydarzenia sprawia, że jego oferta jest zawsze różnorodna i zaskakująca. Na garażówce nie brakuje ubrań vintage, z początku lat dwutysięcznych i nowszych, nietuzinkowej biżuterii, butów i dodatków z drugiej ręki. Coś dla siebie znajdą tu także kolekcjonerzy – zachęca Anna Borecka.

Co edycję stoiska uginają się od kultowej ceramiki i porcelany z czasów PRL-u, poszukiwanego szkła z Huty Ząbkowice, a także książek, płyt winylowych i CD, zabawek, dawnych gazet i plakatów. Można znaleźć również akcesoria kuchenne, monety czy dzieła sztuki w wyjątkowo atrakcyjnych cenach – dodaje.

Garażówki odbywają się w godzinach 12:00–16:00, a wstęp jest całkowicie bezpłatny. 




Renta wdowia – uprawnieni mają czas na złożenie wniosku do lipca

10 styczeń, 2025 - 11:17

W ciągu kilki dni stycznia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłynęło ponad 52 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią. To połączenie renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą lub rentą z tytułu niezdolności do pracy. Wnioski o tzw. rentę wdowią (ERWD) można składać do 31 lipca tego roku.

Placówki ZUS przeżywają prawdziwe oblężenie seniorów, którzy składają wnioski o rentę wdowią. W ciągu kilku dni złożono ponad 52 tys. wniosków w całym kraju. W województwie śląskim do 8 stycznia złożono blisko 5,7 tys. Najwięcej w Oddziale ZUS w Sosnowcu – 1411, a następnie w Oddziale ZUS w Zabrzu – 1193 i w Oddziale ZUS w Chorzowie – 1096.

Poniżej tysiąca wniosków wpłynęło do Oddziału ZUS w Rybniku – 910, do Oddziału ZUS  w Częstochowie – 718 i w Bielsku-Białej – 361.

ZUS przypomina, że wniosek o tzw. rentę wdowią (ERWD) można składać papierowo w placówkach ZUS, ale  też elektronicznie przez PUE/eZUS, można go też wysłać pocztą tradycyjną.

Uprawnieni mają kilka miesięcy na złożenie wniosku

Jeśli ktoś ma uprawnienia do renty wdowiej, czyli ma prawo do swojego świadczenia emerytalno-rentowego i renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz jest w odpowiednim wieku (kobieta co najmniej 60 lat, mężczyzna ukończone 65 lat), prawo do renty rodzinnej kobieta nabyła nie wcześniej niż w wieku 55 lat, a mężczyzna w wieku 60 lat oraz nie jest w związku małżeńskim, to taki wniosek może złożyć później, niekoniecznie w styczniu. Można to zrobić w lutym, w marcu, w kwietniu i również będzie on złożony w terminie. Ważne, aby to zrobić przed końcem lipca – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

 Niezależnie od tego, czy ten wniosek będzie złożony w styczniu, czy w maju, czy w czerwcu wypłatę renty wdowiej uprawnione osoby otrzymają najwcześniej od lipca.

Dlatego uprawnieni seniorzy do renty wdowiej nie muszą się spieszyć ze złożeniem wniosku, mają na ponad pół roku,  do 31 lipca.

 Zamów wizytę w ZUS – bez czekania w kolejce

Instytucja już od dawna udostępniła swoim klientom możliwość umawiania wizyt na konkretny dzień i godzinę. To duży komfort i oszczędność czasu dla osób chcących załatwić swoje sprawy osobiście w ZUS.  Umawiając się na wizytę wybieramy dogodną datę i godzinę, która jest dostępna i wówczas w tym terminie zostajemy obsłużeni bez kolejki. Warto z tego skorzystać.

Zamówić wizytę w placówce ZUS można na trzy sposoby: przez PUE ZUS (eZUS), aplikację mZUS

oraz kontaktując się pod specjalnie do tego przeznaczonym numer telefonu.
– Warto z tego skorzystać, bo wówczas mamy pewność, że obsługa będzie wtedy, kiedy sobie zaplanowaliśmy, bez zbędnego czekania  – dodaje rzeczniczka.

 Numery telefonów w woj. śląskim do zamawiania wizyt w placówkach ZUS

  • Bielsko-Biała - 33 825 30 23
  • Chorzów - 32 349 06 81
  • Częstochowa - 34 368 93 37
  • Rybnik - 727 690 822
  • Sosnowiec - 32 368 33 77
  • Zabrze - 32 393 22 08

Sprawdź czy masz prawo do dwóch świadczeń – to warunek konieczny do renty wdowiej

Przyznanie renty wdowiej będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo dwóch świadczeń, swojego i renty rodzinnej po zmarłym małżonku. W przypadku, gdy do tej pory nie ubiegali się o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni najpierw złożyć o to wniosek (formularz ERR). Podobna sytuacja dotyczy osób pobierających rentę rodzinną, które nigdy nie wnioskowały o przyznanie swojego świadczenia (emerytury), bo wiedzieli, że renta rodzinna jest dla nich finansowo korzystniejsza.

Renta wdowia to tak naprawdę łączenie dwóch świadczeń, zbieg świadczeń, dlatego wnioskodawca musi mieć prawo do swojego świadczenia i renty rodzinnej. W przypadku, gdy nie ma ustalonego prawa do dwóch świadczeń, tylko do jednego, najpierw trzeba złożyć wniosek o drugie świadczenie (tj. o rentę rodzinną  lub o swoją emeryturę), a dopiero potem, gdy zostanie przyznane, składamy wniosek o rentę wdowią (formularz ERWD) -  ważne by wniosek o rentę wdowią złożyć do 31 lipca.

Taka kolejność ułatwi i przyspieszy rozpatrzenie wniosku o łączenie wypłaty obu świadczeń.

 Maksymalna wysokość świadczeń

 Wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury, tj. obecnie 3x 1780,96 zł, czyli łącznie 5342,88 zł. Do tego limitu wliczane są także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. Jeśli suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.

 Każda osoba zainteresowana rentą wdowią ma możliwość wyliczenia wysokości świadczeń w zbiegu. Można to zrobić za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie internetowe zus.pl. Na stronie internetowej ZUS jest też ankieta, która pomoże w ustaleniu prawa do renty wdowiej.

 

Beata Kopczyńska, Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim



Dzień Babci i Dziadka zaplanuj z firmą Green Pack.

9 styczeń, 2025 - 11:29

Z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotuj szczególne niespodzianki i przyjęcie w zgodzie z naturą!

Lekkie menu na EKO zastawie, specjalne dyplomy i prezenty w okolicznościowych torbach sprawią wiele przyjemności seniorom.

Zadbaj na te dni o oprawę szczególną: serwetki, obrusy, tacki, talerzyki, sztućce.

Możesz podarować najbliższym słodki poczęstunek korzystając ze specjalnych pojemników cateringowych, pudełek, opakowań na ciasta.

Wszelkie opakowania ekologiczne, oraz eleganckie naczynia okolicznościowe, torby i dyplomy w ilościach hurtowych i detalicznych, kupisz w firmie z 34-letnią tradycją: Green Pack Szymanek Opakowania.

  • on line: https://www.greenpack.pl/
  • stacjonarnie: w filli - Częstochowa ul Krakowska 2
  • w siedzibie - Wierzchowisko ul Długa 14


Sprawdź także styczniowe okazje!


Zapraszamy: https://czest.info/polecamy


Spektakl baletowy „Van Gogh” – wyjątkowe wydarzenie w Częstochowie

9 styczeń, 2025 - 10:35

Już w lutym 2025 roku Częstochowa stanie się jednym z przystanków wyjątkowej trasy baletowej, która z pewnością zapadnie w pamięć widzów. Spektakl Van Gogh to nowoczesna interpretacja życia i twórczości jednego z najbardziej znanych malarzy w historii. To niezwykłe widowisko, organizowane przez firmę ART Constanta Sp. z o.o., łączy klasyczny balet z elementami modernu oraz nowoczesnymi technologiami wizualnymi, które wprowadzą widzów w magiczny świat obrazów Vincenta van Gogha.

Polska produkcja na światowym poziomie

Van Gogh to w pełni polski projekt, zrealizowany przy współpracy z Davydiuk Dance Company oraz Teatrem Cortiqué w Poznaniu. Jest to dowód na to, że Polska potrafi tworzyć nowoczesne, ambitne produkcje artystyczne, które zachwycają zarówno tradycyjnych miłośników baletu, jak i młodsze pokolenie widzów. Połączenie tradycji z innowacją gwarantuje niezapomniane przeżycia na najwyższym poziomie artystycznym.

Wyjątkowi twórcy spektaklu

Za reżyserię i choreografię odpowiada Viktor Davydiuk – uznany tancerz i choreograf, który zdobywał doświadczenie w najlepszych teatrach Europy. Jego innowacyjne podejście do sztuki tanecznej zapewnia widzom spektakl pełen emocji i niespodzianek.

Muzyka autorstwa Gabriela Kaczmarka, wielokrotnie nagradzanego kompozytora, w tym laureata Global Music Awards w Los Angeles, doskonale podkreśla atmosferę spektaklu. Jego kompozycje, pełne głębi i emocji, tworzą harmonijne tło dla wizualnej oprawy widowiska.

Kostiumy, zaprojektowane przez Karolinę Grzeszczuk, nawiązują do epoki van Gogha, a multimedialne projekcje autorstwa Karoliny Mikołajczuk wprowadzają widzów w świat kultowych dzieł artysty, takich jak „Gwiaździsta noc” czy „Słoneczniki”.

Dlaczego warto zobaczyć spektakl „Van Gogh”?

To niezwykłe wydarzenie to coś więcej niż opowieść o życiu i twórczości Vincenta van Gogha. To także okazja do wsparcia polskiej sztuki na najwyższym poziomie. Widowisko zachwyca połączeniem baletu, muzyki neoklasycznej i innowacyjnych technologii wizualnych, oferując widzom wyjątkowe emocje i wrażenia artystyczne.

Spektakl to również doskonały pomysł na prezent dla bliskich – zapewni niezapomniane chwile w otoczeniu najwyższej jakości sztuki.

Termin spektaklu w Częstochowie:

15.02.2025, Sobota, godz.: 19:00

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Kup bilety już dziś!

Nie przegap okazji, aby zobaczyć to niezwykłe widowisko na żywo.

Bilety dostępne w kasie Filharmonii Częstochowskiej oraz na portalach:

Biletyna.pl, Kupbilecik.pl, eBilet.pl, Eventim.pl.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.artconstanta.com

.

Polecamy i zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spektaklu: https://czest.info/Spektakl-baletowy-Van-Gogh-wyjatkowe-wydarzenie-Filharmonia-Czestochowska-15-02-2025

Źródło: materiały organizatora





Częstochowa: Statystyki ślubów i zgonów

9 styczeń, 2025 - 10:34
Rok 2024 przyniósł spadek liczby ślubów – było ich łącznie 688 – gdy w roku poprzednim zawarto ich 722. Od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie.
W zeszłym roku sporym zainteresowaniem cieszyły się też śluby poza urzędem stanu cywilnego (tzw. plenerowe) – głównie w hotelach i restauracjach, a było ich w Częstochowie 29. Tendencja jest zwyżkująca, bo w 2023 roku odbyły się 23 takie ceremonie.

Można też zaobserwować, że w przeciągu dekady odwróciły się proporcje liczby ślubów konkordatowych w stosunku do cywilnych – tych drugich było praktycznie dwa razy więcej (w 2024 roku – konkordatowe 236 a cywilne 452). Najlepiej widać zmiany, gdy zestawimy aktualny stan z rokiem 2017, kiedy konkordatowych było 621 a cywilnych 539.

__________________________________________________

Według ksiąg stanu cywilnego w ubiegłym roku zmarło 3622 mieszkańców Częstochowy.

To mniej niż w ostatnich czterech latach, w których pandemia Covid-19 miała istotny wpływ na niepokojący wzrost liczby zgonów w całym kraju (w 2021 r. w mieście mieliśmy ich aż 4485). Można powiedzieć, że wróciliśmy do ich poziomu sprzed pandemii. W ubiegłym roku, w Częstochowie najtrudniejszymi miesiącami były styczeń i październik, a najmniej zgonów odnotowano w czerwcu.

Na podstawie informacji z Urzędu Stanu Cywilnego w Częstochowie.

Źródło: UM





Kolonie i obozy z Almaturem Częstochowa - każdy znajdzie coś dla siebie na każdą porę roku!

8 styczeń, 2025 - 11:05
Wyjazd na obóz z Almaturem to gwarancja dobrze spędzonych ferii, wakacji i niezapomnianych przeżyć.
Do Państwa dyspozycji:
  • Zagranica i Polska, od Bałtyku po Tatry, morze, góry, jezioro lub miasto, 
  • Grupy wiekowe od 7 do 18 lat. 
  •  Niepowtarzalne miejsca, dużo zabawy i odpoczynku, różnorodne i ciekawe programy, szeroki wachlarz aktywności dostosowany do pasji i zainteresowań. 
Programy i zajęcia są tak ułożone,  aby uwzględniały potrzeby i możliwości uczestników, a kadra z wieloletnim doświadczeniem zaopiekuje się Tobą w najlepszy sposób. W ofercie znajdziesz takie obozy jak: rekreacja, sportowe, przetrwania, robotykę, naukowe, magiczne, artystyczne i wiele wiele innych. Każdy znajdzie coś dla siebie.
FERIE tuż, tuż......
Dla wszystkich kochających zimowe szaleństwo Biuro Podróży i Turystyki ALMATUR Częstochowa przygotowało bogatą ofertę kolonii i obozów w Polsce i za granicą na Ferie 2025!
Korzystaj z wielu propozycji na: https://almatur.czestochowa.pl/oferta/kolonie-i-obozy
Specjalnie dla dzieci i młodzieży:
  • Obozy krajowe autokarowe:
  • Obozy zagraniczne autokarowe
  • Obozy zagraniczne samolotowe
To już ostatnia chwila  na zaplanowanie zimowiska w ALMATURZE!
***

Ruszyła sprzedaż obozów i kolonii 2025 - Almatur zaprasza na SUPER FIRST MOMENT!!

Już teraz Biuro  Podróży i Turystyki Almatur Częstochowa zaprasza Państwa pociechy ponownie do słonecznej Łeby oraz Urokliwej Jury.

Nie zwlekaj!
Promocja SUPER FIRST MOMENT trwa tylko do 31 stycznia 2025
.
W ofercie:
  • zaliczka tylko 15 % ceny.
  • rabaty do - 400 PLN.
  • możliwość bezkosztowej zmiany imprezy lub terminu 30 dni przed wyjazdem (nie dotyczy wyjazdów samolotowych)
  • bezpłatna opcja Gwarancji niezmienności ceny
  • dodatkowe ubezpieczenie kosztów rezygnacji ze zniżką - 25%
 Biuro Podróży i Turystyki ALMATUR Częstochowa zaprasza! ul. Nowowiejskiego 2, tel.: 343 655 561; https://almatur.czestochowa.pl
Polecamy: https://czest.info/podroze