Firma 'Green Pack' istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku,specjalizuje się w produkcji toreb papierowych,dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku.Opierając się na doświadczeniu rynkowym,firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 
Promed. Czas na wzrok 40+
 
Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

 

Częstochowskie Informacje.

Subskrybuje zawartość
Częstochowskie Informacje
Zaktualizowano: 3 min. 18 sek. temu

Aplikacja mPay umożliwia opłacenie przejazdu autostradą A4 (Katowice-Kraków)

42 min. 24 sek. temu
Użytkownicy wielofunkcyjnej aplikacji mobilnej mPay mogą już wygodnie płacić za przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków. 
Usługa działa na zasadzie videotollingu i jest dostępna zarówno dla prywatnych użytkowników samochodów, jak i firmowych flot.Więcej dziś na: https://czest.info/motoryzacja
Co zrobić z niechcianym świątecznym prezentem?

1 godzina 8 min. temu
Jak wynika z badania serwisu Polacy nie lubią otrzymywać prezentów zbyt drogich lub zbyt tanich, a także osobistych. 
Nietrafione prezenty najczęściej odkładamy do szafy lub sprzedajemy, podarujemy innej osobie lub biednym. Tylko 3% osób po prostu je wyrzuca.
Co zrobić z niechcianym prezentem czytaj dziś: https://czest.info/polecamyFerie czas start! Nie zapomnij o środowisku podczas zimowego szaleństwa

1 godzina 17 min. temu

W drugiej połowie stycznia polscy uczniowie rozpoczynają ferie zimowe. Przerwa w nauce to czas, kiedy wielu z nich uda się na międzysemestralny odpoczynek. 

Część wybierze się w góry, niektórzy zobaczą jak zimą wygląda Bałtyk, a jeszcze inni zostaną w domach, korzystając z uroków zimy na okolicznych pagórkach. Jednak bez względu na miejsce, podczas każdej aktywności należy pamiętać o środowisku naturalnym.


Jak podczas odpoczynku chronić ekosystem dziś na: https://czest.info/podroze
ZUS: można już wnioskować o wsparcie z tarczy antykryzysowej

1 godzina 25 min. temu

Od poniedziałku, 17 stycznia, przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu epidemii COVID-19 mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 r., a także skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie sześć razy.

Przepisy dotyczące świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek weszły w życie 17 stycznia 2022 r. Te rozwiązania znalazły się w najnowszej odsłonie tarczy antykryzysowej wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów. O zwolnienie z obowiązku opłacania składek za grudzień 2021 r. mogą wystąpić podmioty oznaczone następującymi kodami PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności): 56.30.Z - przygotowywanie i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje), 93.29.A - działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, 93.29.Z - pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

 - Aby skorzystać z tego wsparcia przedsiębiorca musi złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za grudzień 2021 r. (RDZ-B7) oraz przekazać dokumenty rozliczeniowe za grudzień 2021 r. do 28 lutego 2022 r., chyba że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

 Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe maksymalnie sześć razy. Wniosek o to świadczenie (RSP-DD7) mogą złożyć najwcześniej 17 stycznia 2022 r. a najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

 Świadczenie postojowe sześciokrotnie mogą otrzymać podmioty oznaczone następującymi kodami PKD: 56.30.Z - przygotowywanie i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje), 93.29.A - działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, 93.29.Z - pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna. - Co ważne jeżeli przedsiębiorca złożył wniosek RSP-DD7 i otrzymał świadczenie postojowe już wcześniej, to teraz liczba świadczeń postojowych, o które można wystąpić zostanie pomniejszona. Przypominam, że wnioski składamy elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS – dodaje rzeczniczka.

BKWernisaże w Miejskiej Galerii Sztuki

1 godzina 36 min. temu
Miejska Galeria Sztuki zaprasza w czwartek, 20 stycznia (godz. 18) na otwarcie wystawy ascetycznych obrazów Marcina Jasika oraz prac Kazimierza Kalkowskiego, zajmującego się m.in. tworzeniem surrealnych rzeźb w materiałach ceramicznych.


Marcin Jasik urodził się w 1990 r. w Warszawie, gdzie mieszka i pracuje. Jest absolwentem tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych – dyplom zrobił w pracowni malarstwa prof. Wojciecha Cieśniewskiego oraz rzeźby prof. Jakuba Łęckiego. Oprócz malarstwa zajmuje się fotografią i rzeźbą. Ma za sobą wystawy indywidualne – m.in. „Następstwa” w Muzeum Bolesława Biegasa w Warszawie oraz „Bezpośrednie relacje” w Milan Dobes Muzeum w Ostrawie.

Na wystawie w Miejskiej Galerii Sztuki Marcin Jasik zaprezentuje wybrane obrazy z cyklów malowanych w latach 2016-2021. Pierwszy z nich – ,,Dementia praecox” – powstał w rezultacie analizy sytuacji psychicznej osób cierpiących na schizofrenię i jest próbą odniesienia się do niej na bazie rysunków wydrapanych na ścianach ośrodka leczenia chorób psychicznych. Obrazy te odtwarzają fakturę takich rysunków, ich surową kolorystykę, światło, zawierają elementy figuratywne. Kolejny, późniejszy cykl obrazów abstrakcyjnych posługuje się już całkiem odmiennym językiem. Punktem wyjścia do tego cyklu był obraz inspirowany freskiem Giotta „Św. Franciszek wyrzeka się dóbr ziemskich”. Artysta, u którego przeważają wielkoformatowe płótna, posługuje się ograniczoną, oszczędną gamą barw, przekładającą się na silny efekt artystyczny. Tytuł wystawy – ,,Istota rzeczy powinna się wymykać” – trafnie oddaje jej charakter, jako że malarstwo Marcina Jasika ma w sobie coś z rozważań filozoficznych: autor zgłębia kondycję ludzką i zmierza do przedstawienia spójnej wizji świata.

Malarstwo Marcina Jasika będzie można oglądać w Sali Śląskiej MGS do 13 lutego.

Drugą wystawą, która tego wieczoru zostanie otwarta w gmachu Galerii, będzie ekspozycja rzeźby, malarstwa i rysunku Kazimierza Kalkowskiego. Artysta edukację plastyczną zaczynał w częstochowskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, a studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie dyplom zrobił w 1981 roku w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego.


Kazimierz Kalkowski jest twórcą wszechstronnym – obok oryginalnych rzeźb w materiałach ceramicznych tworzy obrazy i rysunki. Jak sam wyjaśnia, jego prace „przedstawiają rzeczywistość zdeformowaną i karykaturalną, czasem surrealną, ale (…) tworzą cały, własny, zróżnicowany świat z pogranicza wyobraźni dziecięcej, ikonografii baśniowej, karykatury naszej codzienności, a nawet – próby uchwycenia inspiracji muzycznej czy przeżycia religijnego”. Szymon Romanowski z gdańskiej galerii ,,Triada” przy okazji wystawy Kalkowskiego pisał o jego sztuce m.in. ,, Jego malarstwo i przede wszystkim rzeźby olśniewają warsztatem i oryginalnością. Inspiracji szukając w dawnej sztuce, w swoich pracach pokazuje ciemną stronę człowieka, świat surrealistyczny, zdeformowany. Pełen groteski, przypominający estetyką Boscha, Breugla, Schulza. To świat Kalkowskiego stworzony z fascynacji muzyką, literaturą, mitologią. Te kruche rzeźby nie są li tylko dekoracyjne, niosą głęboką treść. Jedno jest pewne, jest to sztuka niepowtarzalna, z którą obcując, dużo czerpiemy dla siebie.”

Na wystawie, która swoją premierę miała w Liceum Sztuk Plastycznych i powstała we współpracy z tą szkołą, znajdzie się prawie 60 prac – będzie więc można zapoznać się w pełni z możliwościami twórczymi tego artysty.

Twórczość Kazimierza Kalkowskiego będzie pokazywana w Sali Poplenerowej i Sali Muzeum aż do 3 kwietnia.

Źródło: UM, MGS w Częstochowie


Inwestycje mieszkaniowe, które łączą komfort miasta i bliskość natury. Znaleźliśmy prawdziwe "perełki"

17 styczeń, 2022 - 13:55Mieć ciastko i zjeść ciastko?
Czy można mieszkać korzystając z wygód i udogodnień, jakich dostarcza centrum miasta, a jednocześnie cieszyć się codziennym relaksem wśród zielonej przyrody? 
Okazuje się, że takie rozwiązania są obecnie nie tylko możliwe, ale i coraz częściej przez nas poszukiwane. 
Cenimy sobie bowiem wielkomiejski komfort życia, jednak bliskość natury i możliwość odetchnięcia po pracy pełną piersią wśród zielonych drzew stają sią dla nas nadrzędną wartością. Nowopowstające inwestycje mieszkaniowe doskonale wpisują się w ten trend. Nie musimy zatem z niczego rezygnować. Co więcej, nowoczesne propozycje w tym zakresie, np. powstający w centrum Zielonej Góry apartamentowiec, dostarczają wielu udogodnień pozwalających dodatkowo zaoszczędzić czas, poczuć się bezpiecznie i naprawdę komfortowo.


O mieszkaniach dla wymagających czytaj: https://czest.info/inwestycje-mieszkaniowe
[PODRÓŻE]LATO FIRST CALL - teraz najlepsze oferty!

17 styczeń, 2022 - 10:57

 

LATO 2022 przed nami! 

Nie zwlekaj, rezerwuj najlepsze oferty!

Sprawdź ofertę LATO 2022 w Gandalfie i odpoczywaj jak lubisz najbardziej.

Zyskaj największe korzyści przy wczesnej rezerwacji: liczne rabaty, gwarancję niezmienności ceny, parking gratis, niską zaliczkę.


Gandalf poleca także:

bilety lotnicze, bilety promowe, wczasy, wycieczki, obozy, kolonie
Biuro Podróży GANDALF zaprasza:Częstochowa,  Al. NMP 23, tel.: 664 139 387https://www.gandalf.pl


Polecamy na: http://czest.info/podroze


[KULINARIA] KARNAWAŁ OPAKOWAŃ! Twoja domówka z firmą Green Pack.

17 styczeń, 2022 - 10:43

 Organizujesz przyjęcie wśród znajomych, planujecie domówkę, spędzacie karnawałowy weekend w gronie przyjaciół?

A może prowadzisz catering i pragniesz, aby Twoje potrawy dotarły pięknie i bezpiecznie do Twoich Klientów?

Ten KARNAWAŁ zorganizuj używając niezawodnych opakowań z firmy Green Pack!

Firma Green Pack  Szymanek Opakowania z Wierzchowiska zaprasza na:


KARNAWAŁ  OPAKOWAŃ!


W firmie Green Pack kupisz pojemniczki na desery, kieliszki do koktajli, szampana, pucharki, talerzyki, szklaneczki i wiele, wiele innych artykułów niezbędnych podczas karnawałowych przyjęć.
 • Używaj niepowtarzalnych, jednorazowych opakowań firmy Green Pack i zawsze baw się dobrze!
 • Zapomnij o zmywaniu i zmienianiu talerzy i sztućców!
 • Zadbaj, aby Twoje przekąski były podane z klasą i długo się przechowały.
 • Na każdym przyjęciu wśród najbliższych nie powinno zabraknąć także jednorazowych ręczników, serwetek, toreb papierowych, czy papierów.

Opakowania z Green Pack nadadzą niebanalnego uroku Twojemu przyjęciu wśród najbliższych. Są one funkcjonalne, nowoczesne, o najnowocześniejszym wzornictwie, więc spełnią Twoje największe wymagania."GREEN PACKSzymanek Opakowania

SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA  zaprasza: 
 • do siedziby: Wierzchowisko ul. Długa 14, 42-233 Mykanów k. Częstochowy,
 • do filii: Krakowska2 , 42-200 Częstochowa,
 • on line: www.greenpack.com


Polecamy na: https://czest.info/kulinaria


Wszystkie informacje o PIT-0 dla rodzin 4+ w jednym miejscu

17 styczeń, 2022 - 10:29

 • Na Polskim Ładzie zyskują polskie rodziny. Już w przyszłym roku wspólnie rozliczający się małżonkowie będą korzystać z podwójnej kwoty wolnej wynoszącej łącznie aż 60 tys. zł i podwyższonego do 120 tys. zł progu podatkowego dla każdego małżonka.
 • Rodzice wychowujący co najmniej 4 dzieci mogą korzystać z PIT-0 dla rodzin 4+. To co najmniej 85 528 zł przychodu bez PIT na każdego rodzica.  
 • Zapraszamy do korzystania z naszego przewodnika, w którym znajdują się wszystkie informacje o uldze PIT-0 dla rodzin 4+.

PIT-0 dla rodzin 4+ to 85 528 zł przychodu bez PIT na każdego rodzica. Do tego – dla podatników na skali (17 i 32 proc. PIT) dochodzi jeszcze 30 tys. kwoty wolnej. W sumie na PIT-0 dla rodzin 4+ skorzysta ponad 110 tys. rodziców. W portfelach takich rodzin zostanie rocznie ok. 335 mln zł.

PIT-0 dla rodzin 4+ jest adresowany nie tylko do rodziców, ale również do rodziców zastępczych
i opiekunów prawnych, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci. Ze zwolnienia będą mogli korzystać wszyscy podatnicy, niezależnie od tego czy są pracownikami, przedsiębiorcami, wychowują dzieci razem, czy są samotnymi rodzicami.

 • Rodzina 2+4, w której małżonkowie zarabiają wspólnie 11 500 zł brutto miesięcznie, zyska rocznie aż 8 945 zł. Małżonkowie nie dość, że nie zapłacą ok. 2 000 zł podatku, który płacili przed reformą, to jeszcze dostaną od państwa ok. 6 900 zł (zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci).
 • Rodzina 2+4, gdzie jeden z małżonków zarabia 10 tys. zł brutto, a drugi nie pracuje (wychowuje dzieci), zyska rocznie 8018 zł.
 • Ulga może być zastosowana już w trakcie roku, ale ostateczne jej rozliczenie nastąpi w zeznaniu rocznym.

Oświadczenie

Aby pracodawca lub zleceniodawca przy obliczaniu zaliczki na podatek mógł stosować ulgę dla rodzin 4+, należy złożyć stosowne oświadczenie na piśmie. Nie ma urzędowego wzoru oświadczenia (możesz sam je zredagować lub skorzystać z przykładowego wzoru na końcu przewodnika).

Zobacz przewodnik po PIT-0 dla rodzin 4+ na podatki.gov.pl.

 

 [POLECAMY KSIĄŻKĘ] Książka idealna na zimowy wieczór

14 styczeń, 2022 - 17:21

 Zwycięska rodzina 

Venus, Serena i droga do sukcesu - Williams Richard, Davis Bart
Inspirująca i motywująca historia ojca, który jeszcze przed narodzeniem swoich córek – Venus i Sereny – przygotował dla nich odważny plan na życie, który realizowany systematycznie i konsekwentnie, zaowocował jednym z największych sukcesów w historii zawodowego tenisa.
Zwycięska rodzina to fascynujące i szczegółowe wspomnienia Richarda Williamsa, biznesmena, trenera tenisa, a przede wszystkim ojca.


Na podstawie niesamowitej historii życia Richarda Williamsa nakręcono kinowy film King Richard z Willem Smithem w tytułowej roli!

Polecamy na: https://czest.info/książki

Nie moja matka - Miranda Smith
CO, JEŚLI OKAŻE SIĘ, ŻE OKŁAMUJE CIĘ OSOBA, KTÓREJ UFASZ NAJBARDZIEJ NA ŚWIECIE?
Mają niewłaściwą osobę. Popełnili błąd. Policja bez przerwy myli tropy, prawda? Mówią o tym w każdym filmie dokumentalnym. Nie ma mowy, żeby moja matka, jedyny rodzic, jakiego kiedykolwiek miałam, mogła zrobić coś tak potwornego.
Moja matka jest troskliwa. Myśli o innych. Wszystkich stawia przed sobą, a mnie przede wszystkim. Nie jest typem osoby, która mogłaby zrobić coś takiego.  CZY CAŁE MOJE ŻYCIE JEST KŁAMSTWEM?
Niezmiernie wciągający thriller psychologiczny, idealny dla fanów Gillian Flynn, Ruth Ware i Lisy Jewell.
Polecamy na: https://czest.info/dobry-kryminal

Gdzie jesteś synku? - Nicole Trope
WCZORAJ CAŁOWAŁAŚ GO NA DOBRANOC. DZISIAJ TWÓJ KOCHANY SYN ZNIKNĄŁ. THEO SOMERTON MA JEDENAŚCIE LAT I JEST DZIECKIEM ZE SPEKTRUM AUTYZMU. NIE MÓWI, MOŻE TEŻ NIE WIEDZIEĆ, ŻE SIĘ ZGUBIŁ. NIE ZAREAGUJE NA SWOJE IMIĘ. 
Twój syn zaginął – mówią, a życie, które znałam, właśnie skończyło się. – Dokąd mógł pójść? – pyta policja. – Gdzie może być? – pyta z błaganiem w głosie moja córka. 

CHWYTAJĄCA ZA SERCE, ZAPIERAJĄCA DECH KSIĄŻKA, KTÓRA POKAZUJE, CO DZIEJE SIĘ ZA ZAMKNIĘTYMI DRZWIAMI I JAK SEKRETY MOGĄ ZNISZCZYĆ RODZINĘ.
Polecamy na: https://czest.info/dobry-kryminal

Mój bodyguard - Sonia Rosa

Bogata i rozpieszczona Olga musi radykalnie zmienić swój styl życia. 
Seksowny ochroniarz ma jej to zadanie ułatwić... Olga myślała, że ma wszystko. Hubert, jej przystojny chłopak, prawnik z dyplomem prestiżowej brytyjskiej uczelni, niedawno poprosił ją o rękę, a ojciec, jeden z najbogatszych deweloperów w kraju, obiecał jej wesele godne księżniczki. Jednak nad jej bajką gromadzą się ciemne chmury – ktoś grozi jej ojcu, a pogróżki dotyczą również jej samej. Wtedy pojawia się Aleks ........Czy Aleks zdoła ją uratować? A może uparta i niezależna dziewczyna mu na to nie pozwoli? 

Polecamy na: https://czest.info/książki


Premiery kinowe zaplanowne na pierwszy kwartał 2022 roku

14 styczeń, 2022 - 17:21

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją i zmianą dat premier w USA i Europie zostały zmienione daty premier kinowych.Oto jak wyglądają premiery kinowe Monolith Films do końca kwietnia 2022 roku: 

 • 4 lutego „Moonfall” - science fiction/katastroficzny
 • 18 lutego „Pies” - komedia
 • 25 lutego „Mój dług” – dramat obyczajowy
 • 25 lutego „Potworna rodzinka 2” – komedia animowana
 • 18 marca „Operacja Fortuna” – akcja/komedia
 • 22 kwietnia „Nieznośny ciężar wielkiego talentu” – komedia
 • 22 kwietnia „Kurozając i zagadka Chomika Ciemności” – komedia animowana

Zapraszamy: https://czest.info/kino


Kierunki zielonych działań

14 styczeń, 2022 - 08:36
Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk przedstawił wizję i plan działań dotyczących „zielonej” Częstochowy. Główne kierunki to nowe miejsca rekreacji - poszerzanie zielonych płuc miasta, zachęcanie mieszkańców do tworzenia zielonych ścian i dachów - także poprzez uchwałę w sprawie zwolnień podatkowych oraz odbetonowanie tych fragmentów miasta, gdzie to jest możliwe.
- Począwszy od 2022 r. chcemy w mieście tworzyć jeszcze więcej miejsca dla zieleni – zapowiada prezydent. – Jest to zgodne z ideą programu „CzęstoZielona” oraz wolą mieszkańców, którzy zielone inicjatywy chętnie zgłaszają m.in. w ramach budżetu obywatelskiego oraz lokalnych inicjatyw.

Zaprezentowana podczas konferencji prasowej 12 stycznia wizja ma być rozszerzeniem działań projektu „CzęstoZielona” w ramach programu Kierunek Przyjazna Częstochowa.

Dużym planowanym przedsięwzięciem jest utworzenie Parku Rekreacji na terenie Mirowskiego Przełomu Warty – z zachowaniem endemicznego charakteru jurajskiej przyrody. To projekt obejmujący m.in. budowę zbiorników retencyjnych i dwóch kładek nad rzeką, wyznaczenie ścieżki szutrowej oraz tras do jazdy rowerem, również do nauki jazdy dla dzieci. Zasadnicza część parku ma być wyposażona w monitoring i zaplecze sanitarne.

- To duża inwestycja, chcemy ją zrealizować ze środków unijnych. Powinna zostać rozszerzona o lepsze wykorzystanie Warty do spływów kajakowych. Planujemy przystań dla kajaków, przygotowanie miejsc biwakowych, oczywiście wszystko z zachowaniem naturalnego krajobrazu i środowiska przyrodniczego Warty – zapowiada Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych, koordynujący projekt „CzęstoZielona”.

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk poprosił mieszkańców o pomoc we wspólnym tworzeniu projektu parku wypoczynkowego w dolinie Warty.
- Mirowski Przełom Warty to jedno z zielonych płuc miasta. Miejsce lubiane, bo kojarzące się z czasem wolnym: spacerem czy wycieczką rowerową. To przestrzeń spokojnego wypoczynku wśród zieleni oraz aktywnej rekreacji sportowej. Zgłaszajcie swoje uwagi i pomysły oraz różne rozwiązania dotyczące zagospodarowania czy nowych atrakcji, które można tam w przyszłości stworzyć. Planując inwestycje na Mirowie, chcemy odnieść się do sugestii i oczekiwań mieszkańców. Po to, by nowy park był atrakcyjny, funkcjonalny i bezpieczny, także dla przyrody – zaapelował prezydent.

Uwagi i sugestie w sprawie utworzenia Parku Rekreacji na terenie Mirowskiego Przełomu Warty można zgłaszać na adres mailowy: zielona@cuk.czestochowa.pl.

Drugim pomysłem jest projekt uchwały w sprawie ulgi podatkowej od nieruchomości, której dach lub ściany zostaną w tym roku zazielenione. Inicjatywa Prezydenta Częstochowy, która jest obecnie analizowana przez UOKiK, niedługo powinna zostać przekazana miejskim radnym. Według założeń nowej uchwały od 1 stycznia 2023 roku częstochowianki i częstochowianie będą mogli liczyć na częściowe zwolnienie z podatku od nieruchomości, jeśli w 2022 roku zazielenią dachy lub elewacje swoich domów.

Trzecia z przedstawionych inicjatyw to zazielenienie placu Pamięci Narodowej. Plan dotyczy usunięcia 800 m. kw. powierzchni granitowej i zastąpieniu jej krzewami, bylinami lub niskimi żywopłotami. Po dwóch stronach ul. Śląskiej ma zostać zasadzone ok. 20 platanów, uporządkowana zostanie również zieleń w pobliżu placu oraz uzupełniona roślinność od strony ul. Jana III Sobieskiego i ul. Nowowiejskiego. Przewidziano też modernizację oświetlenia. Wkrótce szczegóły zmian zostaną zaprezentowane w czasie spotkania z projektantem placu, a jednocześnie autorem obecnych zmian.

W czasie konferencji przypomniano również niektóre „zielone” przedsięwzięcia realizowane w 2021 roku.

- Zostały założone antysmogowe łąki kwietne (blisko 5 tys. m. kw.), powstała miejska pasieka, z której pozyskano już 35 kg miodu; dokonano nowych nasadzeń drzew i krzewów, również przy wsparciu częstochowskich firm i fundacji – mówił Krzysztof Matyjaszczyk.

Wspomniał o trawiastym torowisku i nowej Promenadzie Śródmiejskiej, zielonych aneksach i parkach kieszonkowych, które powstały w ubiegłym roku, poinformował także o pracach projektowych dotyczących dalszego etapu rewitalizacji Parku Wypoczynkowego „Lisiniec” oraz projektowaniu modernizacji Promenady Niemena.
Źródło: UM


Zwrot nadpłaconego podatku automatycznie, nie trzeba składać wniosków do ZUS

14 styczeń, 2022 - 08:31

W lutym osoby pobierające świadczenie od 4 920 zł do 12 800 zł otrzymają zwrot nadpłaconego podatku. Nastąpi to z urzędu i automatycznie, nie trzeba składać wniosku do ZUS. 

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 7 stycznia na zmianach w składce zdrowotnej nie stracą osoby pobierające świadczenia w wysokości od 4920 zł do 12 800 zł. Stanowią one ok. 6 proc. wszystkich emerytów i niecałe 2 proc. rencistów.

 Zgodnie z danymi ZUS dla ponad 8 mln, czyli prawie 94 proc. emerytów i ponad 98 proc. rencistów, którzy pobierają z systemu powszechnego świadczenie w kwocie do 4920 zł brutto, od stycznia wyplata na rękę jest wyższa. A miesięczny wzrost w tej grupie świadczeniobiorców wynosi do 180 zł. Świadczenie w wysokości do 2,5 tys. zł miesięcznie pobiera 3,7 mln emerytów (czyli 62 proc. ogółu) oraz 1,4 mln rencistów (czyli 75 proc. ogółu). Osoby te nie zapłacą podatku dochodowego. - Na zmianach nie stracą osoby pobierające świadczenia w wysokości od 4920 zł do 12 800 zł. Stanowią one ok. 6 proc. wszystkich emerytów i niecałe 2 proc. rencistów. W stosunku do tej grupy świadczeniobiorców, czyli 421 tys. osób, nastąpi w lutym wraz ze świadczeniem zwrot tej nadpłaconej zaliczki z tytułu podatku dochodowego - powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

 Przypomniała, że emeryci nie muszą odwiedzać placówek ZUS, aby sprawdzić wysokość swojego świadczenia po zmianach. Mogą to zrobić z domu, logując się na Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), gdzie zamieszczone są paski wypłat świadczeń.

 BKJakie materiały ogniotrwałe wybrać, aby zabezpieczyć budynek przed pożarem?

13 styczeń, 2022 - 14:36

 Ze statyk Państwowej Straży pożarnej wynika, że w 2020 r. doszło do ponad 128 tys. pożarów. Wielu z tych zdarzeń można by uniknąć, stosując materiały ogniotrwałe.

 Za ich pomocą zabezpiecza się kanały wentylacje, przejścia instalacyjne, konstrukcje stalowe lub betonowe oraz kanały i przepusty kablowe. 

Czym kierować się przy wyborze odpowiednich rozwiązań?  

Czytaj: https://czest.info/materialy-ogniotrwale-zabezpieczenie-budynku-przecwipozarowi
[ZDROWIE] Kolagen typu I – czy to król kolagenu?

13 styczeń, 2022 - 09:06

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważnym składnikiem w organizmie człowieka jest kolagen. To cenne białko stanowi blisko 30% wszystkich białek znajdujących się w ciele, spełniając szereg zadań niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. 

Jednak pod ogólną nazwą kolagenu kryje się szereg form i typów, które różnią się funkcją i występowaniem. 

Jednym z nich jest właśnie kolagen typu I. 

Co sprawia, że jest on tak wyjątkowy i dlaczego coraz częściej wykorzystuje się go w medycynie estetycznej?

Czytaj dziś na: https://czest.info/zdrowie
[KULINARIA] Z przyjemnością i bez presji – kilka słów o tym, jak zmieniać nawyki żywieniowe

13 styczeń, 2022 - 08:59
Jak co roku styczeń przywitał nas długą listą zadań. Utarło się przecież, że „nowy rok, to nowa ja”! W czołówce postanowień chęć zrzucenia nadprogramowych kilogramów i wysyp porad, jak to zrobić szybko i skutecznie. 
Ale może warto podejść do tego inaczej – z przyjemnością i bez presji, dzięki czemu zapału wystarczy nam na dłużej niż tylko na styczeń.
Zapraszamy: https://czest.info/kulinaria
Wybierz, który lepszy

13 styczeń, 2022 - 08:49

 Szukasz odpowiedzi na swoje pytanie dotyczące Polskiego Ładu?

 • Zapraszamy na stronę wiecejwportfelach.gov.pl.
 • Znajdują się tam pytania i odpowiedzi, które przybliżą Ci konkretne zagadnienia związane z Podatkowym Polski Ładem.
 • Baza pytań jest na bieżąco aktualizowana.

Zapraszamy do odwiedzenia portalu wiecejwportfelach.gov.pl. Najważniejsze informacje znajdą tam dla siebie zarówno pracownicy, pracodawcy, seniorzy jak i przedsiębiorcy. Jest też zakładka dotycząca wsparcia dla rodzin.

Przygotowano  również dział „pytania i odpowiedzi” (Q&A), w którym są odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat reformy podatkowej.

Sekcja ta jest na bieżąco aktualizowana.

Na portalu wiecejwportfelach.gov.pl znajdują się też m.in. przykładowe wyliczenia dotyczące korzyści finansowych, a dzięki kalkulatorowi miesięcznego wynagrodzenia każdy pracownik może wyliczyć swoją miesięczną pensję „na rękę”. Nowe, korzystne zasady dla dorabiających do renty socjalnej

13 styczeń, 2022 - 08:43

Wraz z początkiem roku obowiązują nowe, korzystne, przepisy dla dorabiających do renty socjalnej. Od stycznia 2022 r. stosuje się te same zasady, które dotyczą pozostałych rencistów. Dla wielu osób oznacza to możliwość osiągania dodatkowych przychodów i pobierania renty socjalnej w pełnej lub zmniejszonej wysokości – bez zawieszania prawa do świadczenia.

- Od 1 stycznia 2022 roku zmieniły się zasady zawieszania renty socjalnej. Do tej pory osoby pobierające rentę socjalną, które uzyskiwały przychody przekraczające 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, miały zawieszane prawo do renty socjalnej za każdy miesiąc, w którym przekroczyły ten próg. Od 1 stycznia 2022 r. to się zmieniło– informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu lub zmniejszeniu w razie osiągania przychodu na zasadach określonych w ustawie emerytalnej, czyli na takich samych zasadach jak renta z tytułu niezdolności do pracy. Oznacza to, że pracujący rencista może osiągnąć przychód wynoszący do 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy (czyli 3960,20 zł – kwota ta obowiązuje do 28 lutego) i jego świadczenie będzie wypłacane w pełnej wysokości. Natomiast, jeśli osiągany przychód przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia to renta socjalna zostanie zmniejszona.

W sytuacji gdy przychód rencisty przekroczy 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (do 28 lutego jest to kwota równa 7354,50 zł), wówczas renta zostanie zawieszona.

- To ważna zmiana przepisów, bo poprzednie przepisy, które obowiązywały do końca 2021 r., powodowały, że przychód wyższy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia powodował zawieszenie renty. Trzeba pamiętać o tym, że progi procentowe zawsze są takie same, ale progi zarobkowe, czyli konkretne kwoty, zmieniają się co kwartał, zależą od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a na bieżąco można je sprawdzić na stronie naszej internetowej – tłumaczy rzeczniczka.

Rozliczenie roczne lub miesięczne

Istotna zmiana dotyczy też sposobu rozliczenia renty. Od nowego roku osoba dorabiająca do renty socjalnej będzie rozliczała się  po upływie roku kalendarzowego – rocznie lub miesięcznie. Wcześniej renta była zawieszana na bieżąco -  za każdy miesiąc.

Nowy katalog przychodów

Węższy jest również katalog przychodów, które wpływają na wysokość renty socjalnej. Na zmniejszenie albo zawieszenie renty socjalnej wpływa m.in.  przychód osiągany z działalności podlegającej obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, np. z pracy na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, z pozarolniczej działalności. Od 1 stycznia 2022 r. na wysokość renty socjalnej nie będą wpływały przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Osoba, która ma przyznaną rentę socjalną powinna jak najszybciej zawiadomić ZUS o podjęciu pracy zarobkowej i osiąganych przychodach. Może skorzystać z formularza EROP – Oświadczenie o osiąganiu przychodu.

BKPoradnik po stylu życia i trendach związanych z elektronicznymi papierosami

12 styczeń, 2022 - 11:58

 
Jak dbać o zdrowie, aby zachować dobrą kondycję i samopoczucie?

Czytaj dziś na: https://czest.info/poradnik-po-stylu-zycia-i-trendach[MOTORYZACJA] Kierowco - zima to nie lada wyzwanie dla Twoich oczu . Przekieruj się na szkła okularowe EyeDrive

12 styczeń, 2022 - 09:10

Długie, krótkie, dzienne nocne - odblaski są różne, ale zawsze groźne dla kierowcy!


Przekieruj się na szkła okularowe EyeDrive.Zredukuj niebezpieczne odblaski w okularach w nocy i w dzień.
Zobacz więcej dzięki wizycie w PROMED OPTYK Częstochowa.Al. NMP 9
Umów się na wizytę i prowadź bezpiecznie!Tel.: 34 361 57 67


Zima w pełni!
Zmienne warunki pogodowe, zła widoczność na drodze, nagłe odblaski, zamglenia.
Krótki dzień - bardzo wcześniej robi się ciemno.
To wszystko powoduje poczucie dyskomfortu widzenia podczas prowadzenia samochodu.
Z badań wynika, że prawie co drugi kierowca czuje się niekomfortowo przez olśnienia pojawiające się podczas prowadzenia samochodu.
Doskonałym rozwiązaniem dla kierowców są nowe szkła z technologia Reflect Control.
Zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić ostre, wyraźne widzenie zarówno w dzień, a w szczególności w nocy.

EYEDRIVE - SZKŁA DLA KIEROWCÓW gwarantują:
 • znaczną redukcję odblasków powodowaną przez sygnalizację świetlną, oświetlenie drogowe oraz przez pojazdy jadące z naprzeciwka (w nocy o ponad 40% skuteczniej redukują odbicia, w stosunku do klasycznego antyrefleksu!)
 • lepszą widoczność szczegółów, które mogłyby umknąć przez olśnienie
 • mniejszy wysiłek: bezpieczniejsza i bardziej komfortowa podróż

Szkła EyeDrive są dostępne zarówno w wersji jednoogniskowej jak i progresywnej.

Jesteś kierowcą?
Zapraszamy po okulary do profesjonalnego
Salonu Optycznego Promed w Częstochowie, Al. NMP 9


Polecamy na: http://czest.info/motoryzacja


 

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta