Duże elektryczne śmieci...

Firma 'Green Pack' istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku,specjalizuje się w produkcji toreb papierowych,dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku.Opierając się na doświadczeniu rynkowym,firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Częstochowskie Informacje.

Subskrybuje zawartość
Częstochowskie Informacje
Zaktualizowano: 14 min. 58 sek. temu

Pracuj nad swoim wizerunkiem. Eksponuj swoje logo na opakowaniach.

2 godziny 40 min. temu
Logo firmy to znak, z którym Twoi Klienci identyfikują usługi, które oferujesz.
Gdy chcesz zwiększyć rozpoznawalność swojej marki zainwestuj w reklamowe torebki z nadrukiem z logo Twojej Firmy.

Idealnym sposobem na promocję marki jest zamieszczenie znaku firmowego na torebkach papierowych, bowiem to ekologiczne rozwiązanie dla pakowania wszystkich zakupów.
Są one doskonałą alternatywą dla reklamówek i woreczków foliowych.

Bądź oryginalny i zadbaj o to, aby  Klienci dostawali zakupy w opakowaniach z Twoim LOGO!
Promuj swoją markę - zadbaj o  widoczność swojego LOGO!
Podziękuj za zakupy swoim Klientom ekologicznym opakowaniem z nadrukiem!

Torebki papierowe z uchem lub fałdowe płaskie z nadrukowanym LOGO swojej firmy zamówisz w firmie:
Green Pack Opakowania Szymanek.

Zapraszamy do kontaktu oraz na zakupy w sklepie internetowym:  www.greenpack.pl i  w sklepach stacjonarnych.


Firma Produkcyjno -Handlowo-  Usługowa 
"GREEN PACK" Tadeusz Szymanek 
SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA 
Wierzchowisko ul. Długa 14, 
42-233 Mykanów k. Częstochowy, tel.: 34 328 72 15 

Filia: ul. Krakowska 2, 42-200 Częstochowa, tel.: 34 322 93 06, 667 652 505
Green Pack poleca także pełny asortyment opakowań na grilla.Olaf Lubaszenko dyrektorem naszego teatru

7 godzin 46 min. temu
Ten znany aktor, reżyser i producent od 1 września będzie pełnił funkcję dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Na spotkaniu zorganizowanym w foyer teatru odpowiadał na pytania dziennikarzy. 
Oficjalnej prezentacji nowego dyrektora dokonał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wraz ze swoim zastępcą Jarosławem Marszałkiem.- Pojawienie się Olafa Lubaszenko na dyrektorskim fotelu nawiązuje do zwyczaju zatrudniania w Częstochowie na tym stanowisku znanych aktorów – mówił prezydent podczas spotkania z mediami. - To kontynuacja linii, która u nas wspaniale się sprawdza. Wystarczy wymienić takie nazwiska jak Henryk Talar, Marek Perepeczko czy Piotr Machalica. Uwielbiani przez częstochowską publiczność gwarantowali zadowolenie widowni i sukcesy samej instytucji kultury. Nowy dyrektor to nowa energia.

Olaf Lubaszenko opowiadał o swoim pomyśle na miejski teatr oraz o wcześniej przedstawionej koncepcji programowej: - Funkcjonowanie częstochowskiego Teatru jest możliwe przede wszystkim dzięki finansowaniu ze środków miejskich. Dotacja samorządowa stanowi lwią część budżetu tej instytucji. Oczywiste jest więc dla mnie, że Teatr im. Adama Mickiewicza powinien być jak najbliżej związany z miastem i jego mieszkańcami. 
Oferta programowa takiego teatru również powinna być zróżnicowana. Naturalnie wiele scen działa właśnie w ten sposób. Kluczowe są proporcje, co do konkretnych tytułów, nazwisk i projektów; wszystko w przemyślanym porządku osadzone na osi czasu.
Urozmaicony i zrównoważony repertuar powinien być oczywiście mieszanką tekstów klasycznych i współczesnych, tych lekkich o charakterze zdecydowanie rozrywkowym z pozycjami dramatycznymi. Kluczowa dla mnie będzie tu dbałość o zachowanie właściwych proporcji, zarówno pod kątem artystycznym, jak i ekonomicznym
.

Procedurę powołania nowego dyrektora przedstawił zastępca prezydenta Jarosław Marszałek. Miasto jako organizator, po dwóch nierozstrzygniętych konkursach na stanowisko dyrektora teatru i zainteresowaniu wyrażonym przez Olafa Lubaszenko, wystąpiło do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o wyrażenie zgody na powołanie na okres trzech sezonów artystycznych (tj. od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2025 r.) - bez przeprowadzana konkursu. Minister wyraził zgodę. Wystąpienie z wnioskiem poprzedziło uzyskanie przez organizatora opinii właściwych związków zawodowych i stowarzyszeń twórczych.

BIOGRAM:

Olaf Lubaszenko (Olaf Linde)
- aktor, reżyser, scenarzysta i producent. Urodzony we Wrocławiu w 1968 r. Debiutował w 1981 roku rolą Kamila w serialu TVP „Życie Kamila Kuranta”.
Wystąpił w ok. 80 filmach fabularnych, zagrał też w wielu serialach i przedstawieniach Teatru Telewizji. Pracował jako asystent reżysera z Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim. Wyreżyserował 6 filmów fabularnych i kilka seriali oraz przedstawień telewizyjnych.
Na scenie debiutował w 1988 roku, zagrał ponad dwadzieścia ról teatralnych. Aktor związany z warszawskimi teatrami Capitol i Kamienica, a także z krakowskim Teatrem Stu.
Wyreżyserował kilkanaście spektakli teatralnych. Laureat nagród polskich i zagranicznych, m.in. Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł”, „Czeskiego Lwa” i „Złotej Kaczki” - nagrody czytelników czasopisma „Film”.
Od 2011 roku do dziś pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.
Najważniejsze role filmowe: „Krótki film o miłości”, „Kroll”, „Demony wojny według Goi”, „Operacja Samum”, „Piłkarski poker”, „Zabić Sekala”, „Pogranicze w ogniu”, „Ekstradycja”, „Sfora”, „Odwróceni”, ‚Blondynka”, „Stulecie Winnych”.Źródło: UM


3. edycja FEST Festivalu przeszła do historii jako najpiękniejszy festiwal tego lata. Park Śląski odwiedziło blisko 50 000 osób, a emocje sięgnęły zenitu!

7 godzin 52 min. temu
W dniach 10-13 sierpnia w Parku Śląskim odbyła się trzecia edycja Fest Festivalu. Przez wszystkie dni festiwalu, w imprezie wzięło udział blisko 50 tysięcy osób. 

Wydarzenie trwało nieprzerwanie ponad 120 godzin, a na 10 scenach głównych i strefach dodatkowych wystąpiło ponad 200 Artystów, a wśród nich m.in.: Stromae, Woodkid, Quebonafide, Jungle, Rüfüs Du Sol, The Chainsmokers, Rudimental, Nothing But Thieves, Caribou i wielu innych.

Więcej u nas: https://czest.info/Fest-Festiwal-2022Źródło: foto, materiały organizatoraNie daj się oszustom – wypłata „czternastki” bez wniosku

7 godzin 52 min. temu

ZUS przestrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników Zakładu i proponują „załatwienie” 14. emerytury. ZUS przypomina: świadczenie jest wypłacane z urzędu, nie trzeba składać żadnych wniosków.

- Gdy tylko pojawiają się informacje o nowych świadczeniach od razu uaktywniają się oszuści, którzy oferują pomoc przy otrzymaniu pieniędzy, czy też podszywają się pod pracownika ZUS, by wzbudzić zaufanie i tym samym uzyskać dostęp do ważnych informacji, czy nawet do mieszkania, by następnie okraść seniora. Apel o rozwagę jest uzasadniony, bo zbliża się termin wypłaty czternastej emerytury co może być pretekstem do nieuczciwych praktyk na rzekome „złożenie wniosku o czternastkę” – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Nie trzeba składać żadnych wniosków o „czternastkę”

ZUS podkreśla, że wypłata 14. emerytury rozpocznie się 25 sierpnia i nie trzeba w związku z tym składać żadnych pism, formularzy czy wniosków. Dodatkowe roczne świadczenie ZUS będzie wypłacał z urzędu. - Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych świadczeniobiorców w domach i nie proponują płatnych usług. Oferta pomocy w wypełnieniu wniosku, żądanie danych osobowych lub bankowych, od razu powinna być sygnałem ostrzegawczym. Jeśli tożsamość takiej osoby budzi wątpliwości to rozsądne będzie powiadomienie policji i najbliższej placówki ZUS – podkreśla rzeczniczka.

Co do zasady przedstawiciele ZUS nie odwiedzają klientów w domach lub w miejscu pracy. Wyjątkiem są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich oraz wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Podczas takich odwiedzin, pracownik ZUS musi okazać legitymację służbową, bądź też z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o takiej wizycie.

Kto otrzyma „czternastkę”

Prawo do dodatkowego świadczenia pieniężnego będą mieli emeryci i renciści, którym te świadczenia przysługują na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze przelewy i przekazy. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego, a wyniesie „na rękę” 1217,98 zł. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych terminy wypłat czternastki to 25 sierpnia, a następnie 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Na czternastki w pełnej wysokości mogą liczyć  świadczeniobiorcy, których wysokość emerytury bądź renty nie jest wyższa niż 2900 zł brutto. W przypadku osób, które mają przyznane świadczenia w wysokości między 2900 zł brutto a 4188,44 zł brutto, czternasta emerytura będzie zmniejszana na zasadzie "złotówka za złotówkę". Stąd minimalna wartość dodatkowego świadczenia wyniesie 50 zł.

              

Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiegoZapewnij sobie komfort. Nowy rok szkolny zacznij od zmiany samochodu.

17 sierpień, 2022 - 14:44

Nie daj się zaskoczyć
Przygotuj się na nowy szkolny rok.
Zawoź do szkoły swoje pociechy zmienionym i pewnym autem.
Salon Samochodów Bezwypadkowych RENT CAR w Częstochowie zaprasza!

Tu znajdziesz: 

SAMOCHODY Z GWARANCJĄ - VIP GWARANT

Salon posiada w swojej ofercie: kredyty, ubezpieczenia, możliwość realizacji zamówień indywidualnych.

RENT CAR to BEZPOŚREDNI IMPORTER SAMOCHODÓW BEZWYPADKOWYCH Z UE.

rok założenia 1994


http://www.rent-car.auto.com.pl
Częstochowa, ul. Główna 56.
Tel. 34 324 30 72 
AUTO KOMIS tel.: 601 517 788


[ZDROWIE] Jak odżywianie wpływa na zdrowie mentalne?

17 sierpień, 2022 - 12:41
Prawidłowe żywienie ma wiele wspólnego nie tylko ze zdrowiem w rozumieniu fizycznym, ale również ze zdrowiem mentalnym. 

O ile w pierwszym przypadku łączymy żywienie ze zdrowiem dość szybko poprzez regulację masy ciała, poziomu stężenia glukozy i parametrów lipidowych we krwi, o tyle w drugim przypadku zależności nie przychodzą do głowy w pierwszej chwili.

W jaki sposób zdrowe odżywianie może wpłynąć na zdrowie mentalne
- odpowiada Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny, ekspert Dailyfrutis


Co, gdzie i kiedy w Rajdzie Śląska 2022 – program i trasa imprezy

17 sierpień, 2022 - 09:39
Miesiąc pozostał do rozpoczęcia kolejnej edycji Rajdu Śląska – zawodów pod patronatem Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego. 

W programie największego motoryzacyjnego wydarzenia w województwie jest sporo nowości! Gdzie i kiedy rajdowe załogi będą się ścigać?

 Zapraszamy: https://czest.info/motoryzacja
Mniej niż 10 minut na złożenie wniosku o „Dobry start”

17 sierpień, 2022 - 08:29
9 minut i 35 sekund to średni czas potrzebny na złożenie wniosku o świadczenie w ramach programu „Dobry start”. Do rodziców z województwa śląskiego trafiło już 100 mln zł na wyprawkę szkolną.


W całym kraju Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już ponad 2,7 mln świadczeń, co objęło ponad 3 mln dzieci. Do rodziców trafiło w sumie ok. 827 mln zł. - W województwie śląskim do 11 sierpnia rodzice i opiekunowie złożyli 286 tys. wniosków za 398 tysięcy dzieci. Wypłacono już 334 tysiące świadczeń na kwotę przekraczającą 100 mln zł – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Wnioski o wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start" można składać od 1 lipca do 30 listopada. Środki z programu przysługują rodzicom dzieci do 20. roku życia i do 24. roku życia – w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Wypłata świadczeń rozpoczęła się 18 lipca i realizowana jest na bieżąco. Przygotowywane są kolejne wypłaty, a realizacja programu przebiega bez problemów.

Wnioski o świadczenie na rok szkolny 2022/2023 można składać wyłącznie elektronicznie przez trzy kanały: Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej i portal Empatia.

- Rodzice i opiekunowie na adres mailowy wskazany we wniosku otrzymają powiadomienie o przyznaniu świadczenia. Pieniądze zostaną przekazane na wskazany rachunek bankowy w ciągu 5 dni roboczych od przyznania świadczenia – dodaje rzeczniczka.

Jeśli będzie zachodziła konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, do klientów zostanie skierowane wezwanie w celu uzupełnienia wniosków. Taka informacja będzie umieszczona na profilu klienta na portalu PUE ZUS, o czym wnioskodawca zostanie poinformowany SMS-em wysłanym na numer telefonu wskazany we wniosku.ZUS na rozpatrzenie wniosku o świadczenie "Dobry start", który został złożony do 31 sierpnia ma czas do 30 września 2022 r.
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego


Policyjna akcja "Prędkość" w Częstochowie. Prawie 120 wykroczeń

16 sierpień, 2022 - 13:54
Policjanci z częstochowskiej drogówki w ramach poprawy bezpieczeństwa na drogach miasta i powiatu przeprowadzili w miniony piątek, 12 sierpnia działania „Prędkość”. Mundurowi ujawnili prawie 120 wykroczeń dotyczących przekroczenia dozwolonej prędkości.


Nadmierna prędkość to wciąż jedna z głównych przyczyn najtragiczniejszych w skutkach wypadków drogowych, dlatego policjanci z ruchu drogowego cyklicznie prowadzą działania ukierunkowane na wyeliminowanie z ruchu piratów drogowych. W ubiegły piątek podczas ogólnopolskiej akcji „Prędkość” ujawnili 118 wykroczeń polegających na nieprzestrzeganiu obowiązujących limitów prędkości. 3 kierowców straciło na 3 miesiące swoje uprawnienia do kierowania za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem, kierujący, którzy przekraczają dozwoloną prędkość muszą się liczyć z wyższymi mandatami karnymi.
Za przekroczenie prędkości: do 10 km/h – 50 zł, od 11 do 15 km/h – 100 zł, od 16 do 20 km/h – 200 zł, od 21 do 25 km/h – 300 zł, od 26 do 30 km/h – 400 zł, od 31 do 40 km/h – 800 zł, od 41 do 50 km/h – 1000 zł, od 51 do 60 km/h – 1500 zł, od 61 do 70 km/h – 2000 zł, od 71 km/h i więcej – 2500 zł.

Wysokie kwoty mandatów karnych za wykroczenia drogowe mają przede wszystkim zdyscyplinować kierujących i wyeliminować naganne zachowania za kierownicą.

Źródło: KMP Częstochowa


Uniwersytet Jana Długosza ogłosił nabór na kierunek lekarski

16 sierpień, 2022 - 13:48

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie rozpoczął w poniedziałek, 8 sierpnia rekrutację na jednolite studia magisterskie o profilu praktycznym na kierunku lekarskim.

Rejestrować na studia można się do 12 września br. Wyniki rekrutacji zostaną opublikowane na indywidualnych kontach kandydatów 17 września (harmonogram rekrutacji), natomiast kształcenie lekarzy rozpocznie się od 1 października.


Ministerstwo Zdrowia wskazało limit przyjęć na kierunek lekarski w oparciu o który na pierwszy rok może zostać przyjętych 60 studentów na studia stacjonarne i 30 studentów na studia niestacjonarne.

Bliższe informacje dot. kryteriów i rekrutacji na kierunek lekarski znajdą się na stronie rekrutacyjnej Uniwersytetu.

Źródło: UJD w CzęstochowieFestiwal Kultury Alternatywnej eFKA już w najbliższy weekend

16 sierpień, 2022 - 13:44

W piątek i sobotę (19 i 20 sierpnia) przy ul. Mielczarskiego po raz drugi zagości Festiwal Kultury Alternatywnej eFKA! W ciągu dwóch dni na trzech scenach zaprezentuje się ponad 150 artystów, w tym m.in. Marta Burdynowicz, Marta Honzatko i zespół Mikromusic.


- W tym roku stawiamy przede wszystkim na tytułowe „Relacje". Zależy nam na tym, żeby każdy punkt programu – od spektakli, po plener malarski czy koncerty, wpisywał się w ten motyw przewodni. Dotyczył tego, jak zwracamy się do siebie nawzajem, opowiadamy o innych, jaki mamy szacunek do siebie samego czy osób wokół nas. Stąd tak wiele partnerów i osób zaangażowanych w organizację - mówi Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata. - Zależy nam na tym, żeby eFKA łączyła. Była owocem współdziałania, wspólnych chęci i właśnie tych relacji. To pozwoli jej na długo zakorzenić się w Częstochowie. A jak współpraca i relacje, to i rozwój. Zapewni go Artystyczna Scena Talentów, którą udostępnimy z myślą o tych, którzy chcą rozwijać skrzydła, ale brakuje im odpowiedniego wsparcia i zachęty. My mówimy: scena należy do Ciebie, pokaż to, co gra Ci w duszy.

***

eFKA, czyli Festiwal Kultury Alternatywnej zadebiutował na kulturalnej mapie miasta w sierpniu 2021 r. Inicjatorem wydarzenia była Fundacja Oczami Brata. Cel, który przyświecał organizatorom, był jasny: kulturalne ożywienie i rewitalizacja Starego Miasta. Stąd większość wydarzeń skoncentrowana była w okolicach ul. Mielczarskiego. Adres ten wybrano nieprzypadkowo, to właśnie tu od grudnia 2016 r. mieści się Klubokawiarnia Alternatywa 21, zatrudniająca osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Lokal, który powołali do życia fundacja i Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21", stanowi fenomen nie tylko w skali miasta. Zapał wyjątkowych pracowników i ich pozytywną energię szybko docenili mieszkańcy. Dziś „Alternatywa 21" stanowi jedno z najbardziej lubianych miejsc w Częstochowie.

Źródło: Fundacja Oczami Brata


Koncert Patriotyczny "Jaguarowi i jego zołnierzom"

16 sierpień, 2022 - 10:21

1 września 2022

godz.18.00

Hala Sportowa przy Szkole Podstawowej, 

Wręczyca Wielka, ul. Szkolna 11

Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater, Wójt Gminy Wręczyca Wielka, oraz Stowarzyszenie Ziemi Częstochowskiej "Solidarność i Niezawisłość"  zapraszają na koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny " Jaguarowi i jego żołnierzom", który odbędzie się w Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej we Wręczycy Wielkiej, przy ulicy Szkolnej 11, dnia 01. Września 2022 o godz:18.00. 

 Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa "Żołnierze Wyklęci - Niezłomni Bohaterowie" czynna już od godziny 16.00 nad którą pieczę będzie sprawować Stowarzyszenie Ziemi Częstochowskiej " Solidarność i Niezawisłość". 

Wydarzenie objęła patronatem Poseł do Parlamentu Europejskiego Pani Jadwiga Wiśniewska, oraz Wójt Gminy Wręczyca Wielka Tomasz Osiński.

Ilość miejsc na koncert ograniczona, wstęp tylko za zaproszeniami. 

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 


[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Lubisz książki polskich autorów? Sprawdź co dziś polecamy szczególnie.

12 sierpień, 2022 - 10:21
Tango. Czarny kryminał retro - Michał Witkowski

WCIĄGAJĄCY KRYMINAŁ I MROCZNA GROTESKA SPLECIONE W ŚMIERTELNYM UŚCISKU

ILE JESZCZE KOBIET PRZYPŁACI ŻYCIEM TANGO Z PIĘKNYM ŻIGOLO?
Koniec lat dwudziestych. 
Późna jesień, listopad, miasto spowija mgła
Nadchodzi wielki kryzys. 
Nadchodzi kac.

Starszy aspirant Adolf Piątek rozpoczyna śledztwo w sprawie okrutnego zabójstwa tenora z miejscowej operetki. Pierwszym podejrzanym jest kochanek śpiewaka, pracujący jako żigolo na miejscowym dancingu, gdzie co noc uwodzi w tangu bogate kobiety. Każda, z którą zatańczy, ginie bez śladu. Na dodatek, w mieszkaniu denata, Piątek odnajduje ślady mogące powiązać tenora z serią okrutnych morderstw sprzed lat.

Najmroczniejszy kryminał Michała Witkowskiego


***
Tyłem do kierunku jazdy - Sylwia Chutnik

NAJNOWSZA POWIEŚĆ SYLWII CHUTNIK, LAUREATKI PASZPORTU POLITYKI

Staśka zawsze była krewka. Spryciula, cwaniara, fryga. W PRL-u była jak kolorowy ptak. Biegała ulicami Warszawy w ufarbowanych pepegach. Zawsze dwa kroki do przodu. Tu biznes, tam flirt, na boku wódeczka.

Magda właśnie to kocha w swojej babci najbardziej. Sama też nie mieści się w szablonie i walczy o siebie wspierana przez queerową grupę znajomych. Ale czasem nawet przyjaciele nie są w stanie pomóc i wtedy Magda próbuje po prostu utrzymać się na powierzchni. Mimo zrzędzenia matki i kolejnej nieudanej randki. Ma w końcu mieszkanie do spłacenia, no i ciągle wierzy, że może być szczęśliwa.

POWIEŚĆ O WOLNOŚCI I ŻYCIU NA WŁASNYCH ZASADACH

Przewrotna, zabawna i dająca nadzieję opowieść o przebojowej Staśce, która pokochała pięknego Rumuna, i o Magdzie, dziewczynie po przejściach. 
O babci i wnuczce, które łączy to, co najważniejsze – potrzeba wolności i życia pełną piersią. 
Zawsze tyłem do kierunku jazdy.

Polecamy na: https://czest.info/Must-Have

***
Na tropie Vermeera - Agnieszka Ptak

Co charakteryzuje obrazy Vermeera? 
Ograniczona paleta kolorów. 
Piękne tkaniny, obicia, faktury. 
Mapy i okna. 
Perły. 
Postaci kobiet. 
Ale przede wszystkim – są praktycznie niemożliwe do podrobienia.


A jednak kiedy na świecie szaleje wojna, mieszczącą się w Berlinie pracownię malarską odwiedza oficer SS. Ma dla właściciela zlecenie z gatunku niewykonalnych – skopiować Alegorię malarstwa Vermeera. Jacob Wolf, fałszerz i Żyd z pochodzenia, znajduje się w sytuacji bez wyjścia.

Sprawa obrazu wraca pięćdziesiąt lat później. Z Lucasem Allardem, paryskim dziennikarzem, kontaktuje się były więzień obozu koncentracyjnego. Jeśli wierzyć jego słowom, Wolf sporządził nie jedną, lecz dwie kopie arcydzieła. 
Tylko co w takim razie stało się z oryginałem?
Jednocześnie profesor Sorbony Maxime Oiseau otrzymuje od tajemniczego kolekcjonera zadanie odnalezienia oryginału. 
W śledztwo wciąga swoją doktorantkę, ale im więcej odkrywają i im dalej podążają tropami Vermeera, tym bardziej zaczyna interesować ich inna zagadka: kim jest ich zleceniodawca?

Polecamy na: https://czest.info/dobry-kryminal

***
Mora - Piotr Bojarski

KOMISARZ KACZMAREK POWRACA, BY STANĄĆ OKO W OKO Z PRZESZŁOŚCIĄ

Poznań, rok 1934. 
W tajemniczych okolicznościach ginie dawny towarzysz broni Zbigniewa Kaczmarka. Komisarz nie wie, że to dopiero początek serii brutalnych zbrodni. 
W mieście grasuje bezwzględny morderca, który wyzywa Kaczmarka na niebezpieczny pojedynek. Stawka będzie bardzo wysoka – celem padają osoby z dawnego otoczenia komisarza. 
Czy coś zagrozi także jemu?
Śledztwo przeradza się w wyścig z czasem, w którym Kaczmarkowi sekunduje aspirantka z Warszawy. Co oznaczają tajemnicze broszki, które morderca podrzuca swoim ofiarom? Czy to możliwe, że za zabójstwami stoi kobieta? Policjantka Barbara Przysługa zmierzy się z najważniejszą zagadką w swojej dotychczasowej karierze. Czy podoła?
Czy razem z komisarzem Kaczmarkiem znajdzie mordercę, zanim ten zdąży zrealizować swój plan?


***4 fakty o mrożeniu jedzenia, które warto znać

12 sierpień, 2022 - 09:14
Mrożenie żywności nie wydaje się być skomplikowane – w końcu wystarczy umieścić jedzenie w zamrażarce i gotowe…
 
Domowe mrożonki to znakomity sposób na zdrowe posiłki i niemarnowanie jedzenia. Pamiętajmy o kilku zasadach, które sprawią, że żywność zachowa swoje walory i będzie bezpieczna dla naszego zdrowia.

Jeśli jednak chcemy w mrożonkach przejść na poziom „ekspert”, przechowując nie tylko warzywa i owoce, ale i zioła, zupy czy gotowe dania, a do tego robić to w sposób bezpieczny, warto poznać kilka przydatnych faktów na ten temat https://czest.info/polecamy

***

Na zakupy woreczków Paclan, niezbędnych do mrożenia produktów i zachowania lata na dłużej  zapraszamy do firmy 

 • on line: https://www.greenpack.pl
 • stacjonarnie, hurtowo i detaliczne: 
Wierzchowisko, u. Długa 14,
Częstochowa, u. Krakowska 2
 
Buena Vista PR


Zgarnij kupon WOW! Kaufland promuje marki własne i po raz kolejny stwarza okazję do oszczędności

12 sierpień, 2022 - 08:27

Jak wynika z badań, 39% Polaków chętnie wyszukuje i korzysta z dostępnych promocji.

 W odpowiedzi na zainteresowanie, jakim cieszą się kolejne wyzwania akcji kupon WOW!, Kaufland stworzył ponownie okazję do skorzystania ze specjalnych zniżek. Już od 11 sierpnia użytkownicy programu PAYBACK, kupując marki własne w sklepach sieci Kaufland, będą mogli zaoszczędzić pieniądze i zebrać na swoim koncie dodatkowe punkty.

Klienci z całej Polski robiący zakupy w marketach Kaufland w dniach od 11 sierpnia do 7 września mogą liczyć na zdobycie punktów PAYBACK w ramach wyzwania kupon WOW!, którego tematem przewodnim są marki własne sieci. Aby wziąć udział w akcji promocyjnej, wystarczy być zarejestrowanym użytkownikiem karty PAYBACK oraz posiadać zainstalowaną aplikację. Konsumenci znajdą w sklepach Kaufland szeroką ofertę marek własnych, m.in. produkty sprawdzonej jakości w niskiej cenie K-Classic, żywność charakterystyczną dla kuchni polskiej K-Stąd Takie Dobre!, roślinną K-take it veggie, ekologiczną K-Bio, a także produkty przygotowane z wyselekcjonowanych składników K-Favourites czy kosmetyki i przybory higieniczne Bevola.

Co zrobić, aby zgarnąć nagrody?

Zasady wyzwania są proste – klient kupujący artykuły objęte akcją i każdorazowo skanujący kartę cyfrową w aplikacji w smartfonie otrzyma specjalne kupony do aktywacji przed zakupem. W puli znajdą się 3 kolejne etapy do przejścia, których postęp będzie można na bieżąco śledzić w aplikacji. Zakup 10 produktów marek własnych zostanie nagrodzony kuponem „20x więcej punktów za zakup warzyw lub owoców za minimum 3zł”, a kolejne 5 produktów zapewni kupon na „+500 punktów za wydane minimum 50 zł”. Po zakupie w sumie 20 produktów konsument znajdzie na swoim koncie kupon z okazją na „+2000 punktów za wydane minimum 100 zł”. Wypróbowanie wyjątkowej oferty Kaufland pozwoli klientom sieci na zyskanie nawet 25 zł z aplikacją PAYBACK. Klienci swoje postępy w wyzwaniu mogą śledzić bezpośrednio w aplikacji (status zakupów aktualizowany jest do 48 h). Regulamin i szczegóły akcji znajdują się na Kupon WOW! | Kaufland.
Złap słońce! Urlopowe LAST MINUTE w Gandalfie.

11 sierpień, 2022 - 10:14

 Nie przegap wakacji!!! 

Wykorzystuj atrakcyjne oferty: 

Teraz  liczne #upusty i niskie zaliczki.

Złap #słońce!

#TURCJA czeka na Ciebie!Dla tych , którzy pragną przedłużyć wakacje wrzesień i październik w Turcji TANIEJ!


Podróżuj z Gandalfem cały rok.

Podróżuj samolotem, autokarem lub samochodem, czyli jak lubisz najbardziej!
Biuro Podróży #Gandalf poleca:
zapewnia
 • pakiet:  ZERO RYZYKA
 • liczne rabaty
 • gwarancję ceny
 • parking gratis
Biuro Podróży GANDALF : Częstochowa, Al. NMP 23, tel.: 664 139 387


Duże elektryczne śmieci? To nie problem.

11 sierpień, 2022 - 09:56
Zamów bezpłatny odbiór dużych elektrycznych śmieci.
Zgłoś odbiór zużytego sprzętu wypełniając formularz, a sprzęt  zostanie odebrany Ciebie bezpośrednio z domu.
Jeżeli masz drobne elektryczne śmieci i tylko takie chcesz oddać możesz je wrzucić do jednego z czerwonych pojemników. 
Znajdź czerwony pojemnik najbliżej Ciebie Mapa czerwonych pojemników | czerwonepojemniki.plJak działa ochrona zniżek OC?

11 sierpień, 2022 - 09:48

Za ubezpieczenie OC nie chcesz płacić więcej – także w przypadku spowodowania zdarzenia drogowego? Jedynym rozwiązaniem jest wykupienie ochrony zniżek – dodatkowej usługi oferowanej w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. 

Sprawdź, na czym to polega i gdzie można z tego skorzystać.

https://czest.info/jak-dziala-ochrona-znizek-OC
Przerwa w szkole, ale nie w nauce. Zdolni uczniowie z województwa śląskiego wzięli udział w 8. obozie ADAMED SmartUP

10 sierpień, 2022 - 14:17

Już po raz ósmy młodzi entuzjaści nauk ścisłych i przyrodniczych wykorzystali wakacje, by rozwijać swoje pasje. W połowie lipca 50 uczestników tegorocznej edycji programu stypendialnego ADAMED SmartUP zjechało z całej Polski do Warszawy na dwutygodniowy obóz naukowy. Wśród nich znalazło się 7 uczniów z województwa śląskiego. 

Pod okiem naukowców poszerzyli swoją wiedzę, opanowali nowe umiejętności, a przy tym świetnie się bawili. 

Po raz pierwszy do polskich uczniów dołączyło troje laureatów wietnamskiej edycji programu.


Na właściwym kursie

Od ośmiu lat dla 50 najlepszych uczestników programu ADAMED SmartUP wakacje to czas intelektualnej przygody. Tak jak w poprzednich edycjach, podczas tegorocznego obozu młodzi badacze mieli okazję poznać tajniki pracy naukowca. 
Wśród nich znaleźli się Jakub Borowicz ze Złotego Potoku, Piotr Lorek z Cieszyna, Aleksandra Straś z Sosnowca, Maja Olma i Mikołaj Cichoń z Katowic, Emil Kielar z Bielska-Białej oraz Anna Olszak z Gliwic. 
Wraz z innymi uczestnikami pod okiem mentorów, którzy łączą ekspercką wiedzę z ogromną pasją, uczestnicy mogli rozwijać swoje zainteresowania w wybranej przez siebie grupie tematycznej. Tradycyjnie grupy były cztery, a program każdej z nich obfitował w praktyczne zajęcia, dające przedsmak kariery naukowej.

- Myślę, że po obozie zostaną ze mną wszystkie doświadczenia i nowa wiedza, którą tu zdobyłem, głównie z zakresu inżynierii lotniczej i robotyki. Zdobyłem też dużo informacji ze świata uniwersyteckiego np. gdzie można odbyć staż, który kierunek studiów warto wybrać. – mówi Emil Kielar z grupy z grupy inżynieria i robotyka, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej.

W grupie chemia i biochemia można było m.in. poznać cykl życia wirusów i dowiedzieć się, jak teoretyczne koncepcje przekuwa się w rzeczywisty nowy lek. Członkowie grupy medycznej wprawiali się w szyciu chirurgicznym i zwalczaniu zakażeń bakteryjnych, ale też zyskali wiedzę o roli psychologii i etyki w medycynie. 
Sekcja inżynieryjno-robotyczna kilkukrotnie ruszyła w przestworza: na symulatorze lotu, podczas kursu obsługi dronów, a także w czasie spotkania z przedstawicielami koła astronautycznego. Czwarta grupa – fizyka i nowe technologie, w tym czasie zgłębiała zagadnienia krystalografii, fizyki kwantowej i statystycznej, a teorię weryfikowała eksperymentalnie w laboratorium.

- Poprzez program ADAMED SmartUP od lat popularyzujemy nauki ścisłe i przyrodnicze, a jednocześnie dajemy młodym uzdolnionym ludziom szansę na rozwój konkretnych zainteresowań i ukierunkowanie pasji. Chcemy, by zdobyte doświadczenie było jak najbliższe temu z rzeczywistego świata nauki, i to tej na najwyższym poziomie – wskazuje Martyna Strupczewska, Kierowniczka programu ADAMED SmartUP.

Wyjątkowy program dla wyjątkowych uczniów

W nauce, tak jak w innych obszarach życia, kluczowe znaczenie mają relacje międzyludzkie. Dlatego od pierwszej edycji nieodzownym elementem obozu ADAMED SmartUP jest jego wymiar integracyjny. Oprócz rozwoju talentów uczestnicy uczą się współpracy w grupie i poznają osoby o podobnych zainteresowaniach. W tym roku oprócz koleżanek i kolegów z Polski mogli też spotkać troje rówieśników z Wietnamu. Goście z Azji to laureaci wietnamskiej edycji ADAMED SmartUP, realizowanej od 2019 r. we współpracy ze Szkołą Średnią im. Przyjaźni Polsko-Wietnamskiej w Hanoi.
 - Inżynieria lotnicza to moja nowa pasja, zaszczepiona podczas obozu. Wcześniej nie miałam z tym kontaktu ani nie znałam kogoś, kto mógłby mnie wprowadzić w ten obszar nauki. Podczas obozu byłam w pokoju z dziewczyną, która jest zapaloną lotniczką – opowiada Anna Olszak z grupy inżynieria i robotyka, uczennica Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach.

Koniec obozu to jednak nie koniec emocji. 

We wrześniu 50 uczestników 8. edycji spotka się na Gali finałowej, w trakcie której poznamy nazwiska 10 laureatów. W ramach nagrody czeka na nich program indywidualnych konsultacji edukacyjnych. Po roku trójka najlepszych z najlepszych otrzyma stypendium finansowe na dalszą realizację naukowych pasji.
 - Wieloetapowa formuła programu pozwala maksymalnie rozwinąć potencjał naszych fantastycznych uczestników. Jednak, by zostać laureatem czy otrzymać stypendium, nie wystarczy sam talent. Należy wykazać się pomysłowością, wytrwałością i zdeterminowaniem, a także umiejętnościami pracy w grupie. To dzięki kilkuetapowej rekrutacji mamy pewność, że nasze wsparcie trafia do właściwych osób – podkreśla Martyna Strupczewska.

**
8. edycja ADAMED SmartUP została objęta do tej pory honorowymi patronatami m.in. przez Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Rozwoju i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Instytutu Badań Edukacyjnych, Narodowego Centrum Nauki, Polskiej Akademii Nauk, Politechniki Śląskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Morskiej w Szczecinie.


LETNI JURAJSKI FESTIWAL MUZYCZNY 2022 - KOLEJNE KONCERTY: 14 SIERPNIA WŁODOWICE i 21 SIERPNIA MSTÓW

10 sierpień, 2022 - 10:16
Niedziela 14.08.2022, godz. 17.00 Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach

LETNI JURAJSKI FESTIWAL MUZYCZNY 2022 – WŁODOWICE

Honorowy patronat Wójta Gminy Włodowice Adama Szmukiera

 • Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
 • Janusz Siadlak – dyrygent
 • Paulina Kula - prowadzenie

***
Niedziela 21.08.2022, godz. 17.00 Sanktuarium Wniebowzięcia NMP we Mstowie

LETNI JURAJSKI FESTIWAL MUZYCZNY 2022 – MSTÓW

Honorowy patronat Wójta Gminy Mstów Tomasza Gęsiarza
 • Klaudiusz Baran - bandoneon
 • Justyna Baran - skrzypce
 • Adam Klocek – prowadzenie
 • Juliusz Sętowski – rys historyczny


Wstęp wolny

fot.: Agnieszka Małasiewicz