Osiedle Neonowe zlokalizowane jest w obrębie Starego Miasta, przy ulicy Katedralnej, w sercu Częstochowy, które aktualnie jest w fazie rewitalizacji. Na naszych oczach przekształca się w niezwykle atrakcyjną część miasta, nabierając świeżości, energii oraz ducha nowoczesności. Osiedle Neonowe swoją nietuzinkową architekturą wpisuje się w ten trend i daje przykład, jak można nadać nowe oblicze Staremu Miastu.
 
Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Częstochowskie Informacje.

Subskrybuje zawartość
Częstochowskie Informacje
Zaktualizowano: 6 min. 24 sek. temu

[ZDROWIE] Co pić podczas upałów? 5 sprawdzonych i łatwych przepisów

4 godziny 13 min. temu
Upały potrafią dać się we znaki, dlatego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Pozostaje pytanie: co pić latem, aby nie tylko nawodnić organizm, ale także móc delektować się smakiem? 
Woda z dodatkiem lodu to oczywiście podstawa, ale nie każdemu taka „bezsmakowa” wersja odpowiada. Istnieje kilka sposobów, aby uczynić letnie płyny smakowitymi i orzeźwiającymi. Sprawdźcie nasze najlepsze przepisy na wakacyjne napoje: https://czest.info/zdrowie[KINO] Rewelacyjna animacja dla całej rodziny: BYŁ SOBIE KOT w kinach od 19 lipca. WYGRAJ NAGRODY!

4 godziny 13 min. temu

BYŁ SOBIE KOT to wspaniała animacja ze znakomitym dubbingiem,  przy której można się i wzruszyć, i pośmiać.

Koty świetnie sobie radzą na dużym ekranie. Praktycznie występują we wszystkich gatunkach, ale zdecydowanie królują w kinie familijnym.
I taki jest właśnie film „Był sobie kot” - błyskotliwą, niezwykle zabawną komedią animowaną dla całej rodziny.
W polskiej wersji językowej usłyszymy m.in. Borysa Szyca, Katarzynę Zielińską, Michalinę Łabacz, Stefana Pawłowskiego, Rafała Mroczka, Marcina Mroczka, czy Mądrą Babcię.

Film w kinach od 19 lipca.

KONKURS!!!!
Wygraj kody do kina i super nagrody:
 opaski, ręczniki, freesbee Zapraszamy:  https://czest.info/rozrywkaCzęstochowa: Prace serwisowe na kolejnym odcinku torowiska

4 godziny 21 min. temu
W związku z koniecznością przeprowadzenia serwisowej korekty geometrii torowiska na odcinku od Fieldorfa-Nila do Zajezdni MPK od najbliższego poniedziałku do odwołania kursować będzie zastępcza linia autobusowa oznaczona numerem 92.

Tramwaje będą kursować w południowej części miasta:
 • Linia nr 1 (tramwajowa) zostanie skrócona do relacji Zajezdnia MPK - Kucelin
 • Linia nr 2 (tramwajowa) zostanie skrócona do relacji Zajezdnia MPK - Raków Dworzec PKP
 • Linia nr 3 (tramwajowa) zostanie skrócona do relacji Zajezdnia MPK - Stadion Raków
Uwaga: wszystkie prace serwisowe torowisk tramwajowych w Częstochowie zostaną zakończone w trakcie obecnych wakacji. Wydział Inżynierii Miejskiej i Kontroli UM przeprasza za utrudnienia.

Źródło: UM


[PODROŻE] Szukasz idealnego miejsca na wypoczynek? Gandalf zaprasza!

15 lipiec, 2024 - 18:17


Szukasz dla siebie i najbliższych wymarzonego miejsca na urlop? Sprawdź oferty w Biurze Podróży GANDALF Częstochowa.
Na https://gandalf.pl znajdziesz tanie wczasy, wycieczki, wyjazdy, między innymi do Bułgarii, Turcji, Tunezji, Czarnogóry, Chorwacji, Albanii,  Hiszpanii, na Maltę, Cypr i wiele innych.Tu kupisz bilety lotnicze, autokarowe, promowe.
Sprawdź szczegóły w Biurze Podróży Gandalf Częstochowa, Al. NMP 21 i ciesz się wakacjami!Rezerwacja telefoniczna:  664 139 38734 365 54 25

Zobacz oferty na: https://gandalf.pl/index/samolotem/

Polecamy na: https://czest.info/podroze
Prawie wszyscy Polacy wyjeżdżają w tym roku na urlop. Poznaj “Urlopowe zwyczaje Polaków 2024”

15 lipiec, 2024 - 11:50
Prawie 100% Polaków wyjedzie w tym roku na urlop. Najczęściej wybieranym kierunkiem są urlopy za granicą. Co trzeci Polak wyjeżdża przynajmniej raz a nawet dwa razy w roku na wakacje.
Poznaj “Urlopowe zwyczaje Polaków 2024”: https://czest.info/podroze


Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli

15 lipiec, 2024 - 11:33

Od 1 września 2024 r. więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli i świadczenia kompensacyjnego.

Od 1 września 2024 r. wchodzą zmiany przepisów w Karcie Nauczyciela. Nauczyciele, którzy nie spełnili warunków do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek do 31 grudnia 2008 r., od 1 września będą mogli przejść na tzw. emeryturę stażową. Muszą jednak spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest rozpoczęcie pracy jako nauczyciel, wychowawca, inny pracownik pedagogiczny w przedszkolu, szkole, placówce lub innej jednostce organizacyjnej wymienionej w art.1 Karty Nauczyciela, przed 1 stycznia 1999 r. Ponadto należy rozwiązać stosunek pracy i udokumentować 30 lat stażu składkowego (bez okresów rolnych), w tym 20 lat faktycznego wykonywania  pracy  nauczycielskiej świadczonej w wymiarze przynajmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.

Wcześniejsze emerytury według rocznika

Nauczyciele będą mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury etapami. Ważny jest wiek.

Na nową emeryturę nauczycielską mogą przejść, począwszy od:

1)           1 września 2024 r. - nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r.;

2)           1 września 2025 r. - nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1966 r., a przed 1 września 1969 r.;

3)           1 września 2026 r. - nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.

Warunki wymagane do nabycia uprawnień do nowej emerytury nauczycielskiej są takie same dla kobiet i mężczyzn.

Wniosek o nową emeryturę nauczycielską należy złożyć przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyz)n. Prawo do tej  emerytury nie ustaje w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

 Kiedy wniosek o nową emeryturę nauczycielską

Osoby, które będą uprawnione do nabycia prawa do świadczenia od 1 września 2024 r., tj. nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r. będą mogli złożyć wniosek najwcześniej w sierpniu 2024 r., czyli miesiąc przed wejściem w życie przepisów. W przypadku złożenia wniosku wcześniej (tj. przed 1 sierpnia 2024 r.)  zostanie wydana decyzja odmowna.

 Wysokość nowej emerytury

Nowa emerytura nauczycielska obliczona zostanie w wyniku podzielenia zwaloryzowanego kapitału początkowego, zwaloryzowanych składek zgromadzonych na koncie ubezpieczonego oraz zwaloryzowanych środków zgromadzonych na subkoncie przez  średnie dalsze trwanie życia dla osoby w wieku, w którym przechodzi na tę emeryturę. Co ważne, aby mieć prawo do nowej emerytury nauczycielskiej, kwota z wyliczenia musi być nie niższa od minimalnej emerytury, która aktualnie wynosi 1780,96 zł brutto.

 W przypadku nowej emerytury nauczycielskiej środki z subkonta (wraz z przekazanymi środkami z OFE) są przenoszone na konto ubezpieczonego i nie podlegają dziedziczeniu, co oznacza brak prawa do podziału środków lub wypłaty gwarantowanej.

W związku z tym kobieta, która jest członkiem OFE, nie nabędzie prawa do emerytury kapitałowej w powszechnym wieku emerytalnym i tym samym nie będzie miała prawa do przeliczenia emerytury w docelowej wysokości.

 Więcej osób będzie miało prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego

Od 1 września krąg osób uprawnionych do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego poszerza się o pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych. Do świadczenia kompensacyjnego po spełnieniu wszystkich warunków będą mieć prawo także nauczyciele, wychowawcy  i inni  pracownicy  pedagogiczni zatrudnieni w publicznych i niepublicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym w poradniach specjalistycznych udzielających dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a także pomocy uczniom w wyborze kierunku kształcenia i zawodu.

 Ważny wiek, staż i rozwiązanie stosunku pracy

Aby nabyć prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, należy spełnić łącznie trzy warunki. Pierwszym z nich jest ukończenie określonego wieku, który jest zróżnicowany dla kobiet i dla mężczyzn. Do końca 2024 r. kobieta musi ukończyć co najmniej 55 lat, a mężczyzna 60 lat.

•             w latach 2025-2026 wiek ten wynosi 56 lat dla kobiet, 61 lat dla mężczyzn, 

•             w latach 2027-2028 wiek wynosi 57 lat dla kobiet, 62 lata dla mężczyzn, 

•             w latach 2029-2030 wiek wynosi 58 lat dla kobiet, 63 lata dla mężczyzn,               

•             w latach 2031-2032 wiek wynosi 59 lat dla kobiet, 64 lata dla mężczyzn.                            

 Drugim warunkiem jest odpowiedni staż ubezpieczeniowy. Należy udowodnić 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 20 lat pracy w zawodzie nauczyciela, wychowawcy, czy innego pracownika pedagogicznego przynajmniej w wymiarze 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć 

w placówkach wymienionych w ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, np. praca nauczycielska na przykład w publicznych i niepublicznych przedszkolach, szkołach, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych czy młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, a także nauczyciele, wychowawcy inni  pracownicy  pedagogiczni zatrudnieni w publicznych i niepublicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

 Ostatni, niezbędny warunek, to rozwiązać stosunek pracy na swój wniosek lub stosunek wygaśnie w określonych okolicznościach np. umowa o pracę wygaśnie z powodu upływu okresu, na jaki została zawarta. Gdy zatrudnienie odbywa się w kilku miejscach, to muszą zostać rozwiązane wszystkie umowy o pracę, bez względu na ich charakter i wymiar czasu, w jakim są wykonywane. Istotne jest również by po rozwiązaniu stosunku pracy w charakterze nauczyciela, a przed przejściem na świadczenie kompensacyjne  nie wykonywać żadnej innej pracy ani nie prowadzić działalności gospodarczej.

 Co ze środkami z II filaru emerytalnego?

W przypadku przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w razie śmierci środki z subkonta i OFE są dziedziczone. Natomiast, w przypadku nowej emerytury nauczycielskiej środki z subkonta (wraz z przekazanymi środkami z OFE) są przenoszone na konto ubezpieczonego i nie podlegają dziedziczeniu, co oznacza brak prawa do podziału środków lub wypłaty gwarantowanej.

Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Tragedia, prawda, historia - to wszystko znajdziesz w naszych propozycjach.

12 lipiec, 2024 - 10:12
Jeden dzień z życia Abeda Salamy. Reportaż - Nathan Thrall

Reportaż uhonorowany Nagrodą Pulitzera 2024
Jeden z najważniejszych światowych reportaży ostatnich lat.

Trzymająca w napięciu opowieść o nieszczęśliwym wypadku, z której wyłania się przejmujący obraz życia w państwie podzielonym murem.
Pięcioletni Milad, syn Abeda Salamy, jest podekscytowany szkolną wycieczką. Część rodziców boi się wyjątkowo deszczowej pogody, ale ostatecznie autobusy ruszają w drogę. Kilka godzin później Abed dowiaduje się, że doszło do wypadku.
Gdy dociera na miejsce, widzi spalony autobus i wszechogarniający chaos. Część dzieci przewieziono do szpitali w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu, niektóre zaginęły. 
 • Abed musi odnaleźć syna, ale czy mu się to uda? Jest po niewłaściwej stronie muru separacyjnego i ma niewłaściwe dokumenty. 
 • Jak przekroczy punkty kontrolne?

Autor tworzy pełną empatii i zrozumienia opowieść, w której splatają się głosy palestyńskich rodziców i ratowników oraz izraelskich osadników i żołnierzy.

 • W jaki sposób wydarzenia z przeszłości i decyzje polityków doprowadziły wszystkich bohaterów do tego jednego tragicznego dnia?
Najlepsza książka 2023 roku według „The New Yorkera”, „The Economist”, „Time’a”, „The New Republic” i „Financial Timesa”. Prawa do jej wydania sprzedano do trzynastu krajów.

***

Boskie. Włoszki, które uwiodły świat  - Maciej Brzozowskiwyd. 2024
Zapalczywe, namiętne, kochliwe.
Bezwzględne, podstępne, próżne.
Włoszki zachwycają. Bywają niebezpieczne.


Matylda – najpotężniejsza kobieta średniowiecznej Europy – jest przez całe życie rozdarta między wiarą i wiernością.
Olimpia rządzi Państwem Kościelnym, słucha jej papież i królowie, a tłumy podziwiają i nienawidzą.
Jadwiga dzięki uporowi i konsekwencji z podkieleckiej wsi trafia na włoskie salony, a stąd tylko krok dzieli ją od międzynarodowej sławy.
Virginia wrzuca swój portret do kominka, bo nie może znieść rywalizacji z utrwaloną na płótnie podobizną.
Krystyna szuka spełnienia w miłości. Znajduje je w polityce, zdolnej opanować jej rozdęte ego.
Carla żyje jak księżniczka z francusko-włoskiej bajki. Prasa z zapartym tchem wyczekuje jej potknięć.
Monica, piękna dziewczyna z małego umbryjskiego miasteczka, w filmach gra święte, królowe, żonę faraona, naukowca, szpiega, ladacznice – nawrócone i tymczasowe, operową divę, czarownicę i samą siebie. Gdziekolwiek na świecie powiesz „włoska aktorka”, odpowiedzią będzie właśnie ona.
Chiara buduje internetowe imperium, z którym zasięgi żadnej innej influencerki nie mogą się równać. Ma tylu fanów, ilu mieszkańców liczą łącznie Szwajcaria, Portugalia i Szwecja. Jest piękna i potężna, dlatego nie dziwi, że „Forbes” nadaje jej tytuł Człowieka roku.

Nowe wydanie pierwszej książki o Włoszkach, w której nie znajdziesz Sophii Loren. Ale Monica Bellucci już tu jest!
Maciej A. Brzozowski, autor bestsellerowych książek o Italii, znawca i miłośnik Półwyspu Apenińskiego, tym razem przyjrzał się niezwykłym kobietom i zabiera nas w podróż do ich świata.
***
Burgundczycy. Książęta równi królom - Bart van Loo
1111 lat i jeden dzień historii burgundzkich Niderlandów. Oto epoka pełna bitewnego zgiełku, zdrad, luksusów i obłędu.
Na pograniczu Francji i Niemiec ośmielili się stworzyć władztwo, którego blask rozświetlił mroki średniowiecza. Do wykształconego w ich rezydencjach ceremoniału równać chcieli monarchowie Europy. Bez trwogi ruszyli na krucjatę przeciwko Turkom. Chcieli na swoją korzyść rozstrzygnąć losy wojny zwanej później stuletnią. 
 • Czy poddani widzieli w nich dobrych władców? 
 • Czy zgubiła ich zuchwałość w dążeniu po królewską koronę?
 • Kim byli książęta Burgundii?

Bart Van Loo tka swoją opowieść gęstym splotem meandrów wielkiej polityki, atmosferą nieprzyzwoicie bogacących się miast, dworskich intryg i upadających rycerskich ideałów. Nasze dzisiejsze wyobrażenie średniowiecza i jego kultury zawdzięczamy książętom Burgundii
Polecamy: https://czest.info/książki.


Spędzaj letnie wieczory z przyjaciółmi. Zorganizuj eko -przyjęcie na świeżym powietrzu.

12 lipiec, 2024 - 09:41

EKO ZASTAWA  to TWÓJ HIT NA LATO!

Bądź EKO i  w wesołe, ciepłe wieczory rozkoszuj się jedzeniem podanym w  zastawie przyjaznej środowisku.

Sprzątaj, przygotowuj, dekoruj i przekazuj najbliższym  różnorodne pyszności w ekologicznych opakowaniach z firmy Green Pack.

Ekologiczne opakowania są modne, przydatne i wygodne.  Idź z duchem czasu i ekologii. 

Tego lata zadbaj o swój 

NIEBANALNY CATERING!!!

Niebanalnie podany i zapakowany posiłek dzięki pięknej EKO ZASTAWIE sprawi nam i naszym najbliższym wiele przyjemności.

Zakupy w firmie Green Pack sprawią, że sprzątanie przed i po wspólnym biesiadowaniu będzie łatwe i przyjemne.

Przygotuj swoje letnie wieczorne spotkania używając EKO ZASTAWY dostępnej w firmie Green Pack.

Zaopatrz się koniecznie w  różnorodne  talerzyki, kubki, filiżanki, serwetki,  a także papiery, rękawice, opakowania cateringowe, a wszystko przyjazne środowisku i cieszące oko.
W ofercie firmy znajdziesz między innymi.:
 • słomki do napojów
 • kolorową zastawę na każde przyjęcie
 • szpilki dekoracyjne do koreczków lub przystawek
 • ozdobne serduszka, kryształki, kuleczki
Wszystkie naczynia swoje zastosowanie znajdą podczas przyrządzania i podawania potraw w każdych okolicznościach!

Zapraszamy:

Green Pack Szymanek Opakowania

Częstochowa - ul. Krakowska 2,   

Wierzchowisko - ul. Długa 14.Polecamy na: https://czest.info/kulinaria


Częstochowa: Przebudowa odcinka DK-91 – wybrano wykonawcę

12 lipiec, 2024 - 09:28
Rozstrzygnięto przetarg na przebudowę alei Wojska Polskiego (DK-91) na odcinku między wiaduktem w ul. Warszawskiej i wiaduktem w alei Jana Pawła II.

Miejski Zarząd Dróg w postępowaniu przetargowym wybrał ofertę firmę Colas Polska, która zaproponowała za realizację tego zadania kwotę 7 mln 380 tys. zł.

Przebudowa będzie polegać na sfrezowaniu istniejącej nawierzchni, wykonaniu robót ziemnych, budowie nawierzchni bitumicznej wraz z podbudową oraz niwelacją terenu. Konstrukcja nawierzchni remontowanej jezdni ma składać się: z podłoża gruntowego (grubości 35 cm), podbudowy z kruszywa stabilizowanego mechanicznie (25 cm), warstwy podbudowy (18 cm), warstwy wiążącej (8 cm) oraz warstwy ścieralnej (4 cm).

Wykonawca będzie miał na przeprowadzenie prac 4 miesiące od momentu podpisania umowy.

W trakcie oceny ofert jest przetarg na ważną dla mieszkańców nowych osiedli na Parkitce inwestycję: rozbudowę ul. Poleskiej - od ul. Nowobialskiej do zjazdu do centrum handlowego „Kaufland”. W przetargu złożono 4 oferty z cenami od 6 mln 721 tys. zł do 7 mln 857 tys. zł.
MZD ma w budżecie zabezpieczone na realizację zamówienia 7 mln 850 tys. zł. Zakładany w czas na realizację prac to 14 miesięcy od dnia podpisania umowy wykonawczej.

Źródło: UM


Między Łóżkami- czyli komediowy kurs kochania w reżyserii Artura Barcisia w Filharmonii Częstochowskiej - 8 wrzesnia 2024

11 lipiec, 2024 - 10:42


Między Łóżkami - Komediowy kurs kochania w reż. A. Barcisia

8 września (niedziela) 2024, godz.17.00 

Filharmonia częstochowska

„Między łóżkami” to pełna humoru komedia o seksie, miłości i małomiasteczkowym życiu. Spektakl w reżyserii Artura Barcisia nieprzerwanie od premiery w 2015 roku cieszy się popularnością i przyciąga do teatru tłumy widzów.

Para 50-latków godzi się uprawiać seks na antenie radiowej, włamywacz zawodowiec spotyka księgowego amatora, starzejąca się gwiazda rocka trafia na młodocianą fankę pragnącą przeżyć z nim swój pierwszy raz, a szef klubu go-go musi zwolnić nieudolną striptizerkę… Wszystko to dzieje się w ciągu dwóch godzin, choć w sześciu różnych pokojach.

„Między łóżkami” to inteligentna komedia Norma Fostera, przedstawiających zabawne i wzruszające losy mieszkańców prowincjonalnego miasteczka w Kanadzie. W sumie na scenie zobaczymy 15 postaci granych brawurowo przez piątkę znakomitych aktorów.

Doskonała zabawa, ale również refleksja i wzruszenie. Po prostu dobry teatr.

 Obsada:

Jowita Budnik / Joanna Kurowska

Katarzyna Ankudowicz / Maria Niklińska / Karolina Sawka

Artur Barciś

Lesław Żurek / Robert Majewski

Radosław Pazura

 Czas trwania: 2.30 godziny z przerwą

 Miejsce sprzedaży biletów:

https://adria-art.pl/a/m-MiedzyLozkamiPolska

 Organizator Adria Art


Zapraszamy: https://czest.info/Miedzy-łozkami-Filharmonia-Czestochowska-8-09-2024
Ulubiona potrawa Polaków obchodzi swoje święto. Dzień Kebaba już 12 lipca

11 lipiec, 2024 - 10:22
Według Raportu Food Trendów Pyszne.pl 2023/24 najczęściej zamawianą w dostawie przez Polaków potrawą jest kebab. Jego historia sięga X wieku, jednak w Polsce zadebiutował dopiero w latach 70. w Sopocie. Od tamtej pory robi w naszym kraju zawrotną karierę, która znacznie przyspieszyła w ciągu ostatnich 30 lat. Z okazji Światowego Dnia Kebaba serwis Pyszne.pl dzieli się garścią ciekawostek o daniu, które swoją popularnością w Polsce przewyższa nawet hamburgery, pizze czy rodzime zapiekanki.Więcej o ulubionej potrawie Polaków dziś na: https://czest.info/kulinariaCzęstochowa: Dwa projekty społeczne ruszą dzięki funduszom unijnym

11 lipiec, 2024 - 10:16
Wyrównywanie szans edukacyjnych w szkołach podstawowych i liceach oraz pomoc osobom w kryzysie bądź zagrożonym wykluczeniem – na takie działania Miasto zdobyło 14,4 mln zł unijnego dofinansowania.
Środki na oba projekty Częstochowa zdobyła w trybie konkursowym z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.

Oba projekty łączy m.in. oferta wsparcia psychologicznego i psychoterapeutycznego, szczególnie dziś ważnego w przypadku dzieci i młodzieży w kontekście ich przyszłych życiowych perspektyw – mówi zastępca prezydenta miasta Łukasz Kot, zajmujący się m.in. obszarem funduszy wspólnotowych, z których korzysta częstochowski samorząd. – Cieszy zwłaszcza zakładana, imponująca liczba osób – dzieci, ale i dorosłych – które skorzystają z działań sfinansowanych ze zdobytych przez nas środków.

Rzeczywiście, z projektu dotyczącego szkół skorzysta aż 2,7 tys. młodych ludzi, a z drugiego projektu – chroniącego przed ryzykiem wykluczenia społecznego – m.in. 225 osób „w kryzysie” oraz ok. 200 dzieci i młodych ludzi, m.in. z niepełnosprawnościami.

,,Szkoła możliwości” – bo tak nazywa się pierwszy z projektów – pomoże wyrównać szanse edukacyjne i rozwojowe 2703 uczennicom i uczniom. Będą na nich czekać m.in. zajęcia specjalistyczne, wyrównawcze, indywidualizujące proces kształcenia, rozwijające umiejętność uczenia się, ale i zajęcia integracyjne, związane z wyborem zawodu, spotkania z psychologami i pedagogami. Lepsze kompetencje z zakresu edukacji włączającej (na studiach podyplomowych czy kursach) zyska 442 pedagogów. Do szkół trafi sprzęt (w tym IT i specjalistyczny) oraz pomoce dydaktyczne wspierające nauczycieli w pracy z dziećmi i młodzieżą o specyficznych, indywidualnych potrzebach. ,,Szkoła możliwości” potrwa do połowy 2027 roku w 22 podstawówkach (nr 1, 2, 7, 11, 12, 14, 15, 20, 21, 30, 31, 34, 35, 36, 37, 42, 47, 48, 51, 52 i 54) i 4 liceach ( I LO, II LO, V LO i VIII LO Samorządowym).

Spośród 139 pomysłów wybranych w konkursie w ramach działania ,,Kształcenie ogólne” częstochowska „Szkoła możliwości” otrzymała najwyższe dofinansowanie – 9 mln 826 tys. zł (przy całkowitej wartości projektu wynoszącej 10,3 mln zł).

Bardzo młodzi ludzie są także wśród beneficjentów drugiego projektu – o nazwie ,,Rozwiń skrzydła” – choć ten adresowany jest również do dorosłych: zagrożonych ubóstwem bądź marginalizacją społeczną, przechodzących przez życiowy kryzys. Wsparcie otrzyma 225 osób wymagających interwencji kryzysowej – 200 w Ośrodku Interwencji Kryzysowej, a 25 w ramach czasowego pobytu w miejscu schronienia dla osób doświadczających przemocy i będących w kryzysie. Będzie można skorzystać m.in. z pomocy psychologicznej, poradnictwa prawnego czy psychoterapii.

Wsparcie skierowane będzie też do 80 dzieci (oraz ich rodziców) w wieku przedszkolnym i szkolnym (zwłaszcza dzieci z niepełnosprawnością) w ramach tzw. przystanku ,,Rozwiń skrzydła” prowadzonego przez MOPS – z terapeutami środowiskowymi, psychologami, logopedą i trenerem integracji sensorycznej. Ponadto na 107 dzieci i nastolatków z 9 placówek opiekuńczo-wychowawczych czekać będą usługi terapeutyczne, zajęcia rozwijające zainteresowania czy wyrównujące zaległości edukacyjne. Pomyślano o doskonaleniu personelu – w szkoleniach będzie mogło wziąć udział 10 pracowników stykających się na co dzień z osobami w kryzysie. Doposażone w sprzęt będą też Ośrodek Interwencji Kryzysowej i MOPS (na potrzeby działalności ,,przystanku”).

Na projekt „Rozwiń skrzydła”, który potrwa od początku września tego roku do końca września roku 2026, miasto zdobyło ponad 4,5 mln zł w ramach działania ,,Wsparcie rodziny, dzieci i młodzieży oraz deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej”. Wartość całego projektu to 4,8 mln zł.

9 lipca w Urzędzie Miasta zorganizowano spotkanie prasowe poświęcone pomyślnemu pozyskaniu funduszy na oba przedsięwzięcia. Obok zastępcy prezydenta Częstochowy Łukasza Kota wzięła w nim udział zastępczyni naczelniczki Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju UM Aleksandra Bożek oraz Renata Michalik-Patrzykont z tego wydziału. Przy przygotowaniu projektów pracowały też Wydziały Edukacji oraz Polityki Społecznej.

Z nowo uruchomionych dla Polski środków unijnych Częstochowa już wdraża program „Czas na staż” o wartości ponad 4,2 mln zł. Dzięki niemu z płatnych staży skorzysta finalnie blisko 1 tys. młodych ludzi ze szkół technicznych i branżowych. Ze środków unijnych przeznaczonych dla Subregionu Północnego naszego województwa realizowany jest także program podnoszący kompetencje zawodowe pracownic i pracowników jednostek samorządowych z całego subregionu, w tym także z Częstochowy.

Źródło: UM


Moda dziecięca na lato

10 lipiec, 2024 - 11:28
Kolory, piękne wzory i przyjemne materiały – to kwintesencja odzieży dziecięcej na lato. Odpowiednia garderoba dopasowana do różnych okoliczności sprawi, że szaleństwo na placu zabaw, budowanie zamków z piasku czy wakacyjne wycieczki będą przyjemnością. 
Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w szafie każdego dziecka – zarówno na co dzień, jak i na wyjazd: https://czest.info/polecamyEkspozycja prac z możliwością zakupu

10 lipiec, 2024 - 11:13

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na poplenerową wystawę prac malarskich z możliwością zakupu, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00.

Ekspozycja prac potrwa do 27 sierpnia 2024 roku w Galerii ART FOTO ROK-u, ul. Ogińskiego 13a.

Telefon kontaktowy 34/366 59 50WAKACJE w Snake Dance Częstochowa!

10 lipiec, 2024 - 10:03

 Dużo będzie działo się w  Szkole Tańca SNAKE DANCE  w wakacje!

Obserwuj wakacyjny plan 

https://www.facebook.com/cntsnakedance1 

i trenuj ze Snake Dance Częstochowa

Tu znajdziesz szczegóły:
rodzaj zajęć w danym dniu tygodnia,
• godziny trwania zajęć,
• kto je prowadzi - Instruktor,\
• numer sali


Zapisuj się i rezerwuj miejsca:
 • telefonicznie: 792-001-003
 • mail-owo: zapisy@snake-dance.pl
 • w biurze: Al. NMP 21, w podwórku, drugie piętro, wejście obok kawiarenki DANCE COFFEE
Udanych wakacyjnych szaleństw na sali!!
https://czest.info/polecamy


Druga odsłona „Częstochowa Summer Festival”. Zagrają trzy popularne zespoły

9 lipiec, 2024 - 11:54

„Częstochowa Summer Festival” nie zwalnia tempa i już 26 lipca na Bulwarach Jurajskich przed Galerią Jurajską odbędzie się druga odsłona wakacyjnej imprezy, tym razem pod znakiem muzyki folk i disco. Na scenie nad Wartą zagrają trzy popularne zespoły – Baciary, Daj To Głośniej i Aparaty.

Pierwsza odsłona „Częstochowa Summer Festival” ze Skolimem i Kubańczykiem na scenie przyciągnęła tłumy na Bulwary Jurajskie. Teraz Galeria Jurajska ogłasza gwiazdy, które wystąpią podczas kolejnych koncertów! Już wpiątek, 26 lipca, przed publicznością na festiwalowej scenie wystąpią trzy popularne grupy.

Wśród nich znajdą się Baciary. To zespół doskonale znany publiczności z piosenek, które łączą pop, rock, biesiadę, disco, a nawet techno z tradycyjną góralską nutą. Wśród największych hitów Baciarów można znaleźć m.in. „Żyje się raz”, „Oczy zielone” czy „Nic do stracenia”.

Liczne przeboje na swoim koncie ma także zespół Daj To Głośniej, którego muzyka oscyluje wokół klimatów polskiego disco z nutą popu, rocka i folku. Zespół w 2019 roku szturmem wdarł się na krajowe listy przebojów. Jeden z największych hitów Daj To Głośniej, „Mama ostrzegała”, ma dziś już ponad 215 mln wyświetleń na YouTube!

Rzesze fanów mają także Aparaty. To zespół, który łączy w sobie to, co najlepsze w muzyce z Podhala z tanecznymi dźwiękami, które porywają do zabawy. Wśród przebojów grupy można znaleźć takie piosenki jak „To jest noc” czy „Chcemy się bawić”.

Ale to nie jedyne atrakcje, które pojawią się w plenerze. Przed gwiazdami festiwalu na scenie jako support zagrają: Folk Lady, DJ Max Kolankov oraz DJ Chojrak. Oprócz tego na festiwalu pojawią się: znany już mieszkańcom regionu Park Rozrywki „Smokoland” (który zostanie przed Galerią Jurajską na dłużej) oraz kramy i strefa gastronomiczna.

Wydarzenie poprowadzi dziennikarz radiowy RMF Maxx, Irek Jakubek.

Początek imprezy plenerowej o godz. 15.00. Koncerty gwiazd rozpoczną się natomiast o godz. 18.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Pierwsza odsłona Częstochowa Summer Festival przyciągnęła do Galerii Jurajskiej aż 32 tys. osób. Tysiące bawiły się też przed sceną. Jesteśmy przekonani, że druga odsłona, pełna muzyki disco, pop i folk, również spodoba się widowni i zgromadzi tłumy wielbicieli wakacyjnej zabawy – mówi Anna Borecka, dyrektor Galerii Jurajskiej. – Zwłaszcza, że na naszą scenę zaprosiliśmy popularne zespoły koncertujące w całym kraju, które potrafią rozruszać każdą publiczność – dodaje.

Częstochowa Summer Festival to największa impreza plenerowa organizowana w Galerii Jurajskiej. Składa się z trzech dużych, letnich koncertów na Bulwarach Jurajskich, które w te wakacje goszczą siedem gwiazd polskiej sceny muzycznej i rozrywkowej. Podczas pierwszej odsłony na scenie zagrali Skolim i Kubańczyk. Festival zamkną koncerty Smolastego i PlanBe, zaplanowane na 24 sierpnia. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

„Częstochowa Summer Festival” odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy, RMF MAXX oraz wydawcy „Życia Częstochowy i Powiatu”. Patronat honorowy sprawuje Województwo Śląskie.


źródło: Biuro Prasowe Galerii Jurajskiej773 tys. emerytów i rencistów korzysta z mLegitymacji

9 lipiec, 2024 - 11:51

Od 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje swoim świadczeniobiorcom elektroniczne legitymacje emeryta-rencisty. Z mLegitymacji korzysta już 773 tysiące osób.Elektroniczna mLegitymacja to duże ułatwienie dla emerytów i rencistów z ZUS. Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. – Okazując mLegitymację na ekranie smartfonu emeryt czy rencista potwierdza, że jest uprawniony do świadczeń zdrowotnych i przysługujących mu ulg oraz zniżek np. na bilety komunikacyjne. Nie trzeba już pamiętać o tym, by zabrać ze sobą plastikową kartę emeryta-rencisty, bo mamy ten elektroniczny - informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

 Jak zainstalować mLegitymację?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 2023 r. wystawia tylko elektroniczne legitymacje automatycznie wszystkim nowym emerytom, rencistom. Aby z niej korzystać najpierw trzeba ją zainstalować na swoim smartfonie. Znajdziemy ją w aplikację mObywatel. Po zalogowaniu należy kliknąć opcje „dodaj dokument” i wybrać z listy dokumentów „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.
- Co ważne, jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty – tłumaczy rzeczniczka.

 Plastikowa czy elektroniczna

Świadczeniobiorca, który posiada plastikową legitymację emeryta i rencisty, może również mieć dostęp do elektronicznej wersji. Znajdzie ją w aplikacji mObwatel, a sposób pobrania jest taki sam jak powyżej.  Świadczeniobiorcy mogą korzystać zarówno z plastikowej legitymacji, jak i wersji elektronicznej. Dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna zgodnie z terminem jej ważności.

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS-u wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL).

  Beata Kopczyńska regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskimKONKURS FOTOGRAFICZNY „BALONOWA JURA JANÓW-OLSZTYN 2024"

9 lipiec, 2024 - 11:48

Zapraszamy do udziału w otwartym Konkursie fotograficznym „Balonowa Jura Janów-Olsztyn 2024”. Prace konkursowe należy wykonać podczas VII Jurajskich Zawodów Balonowych w lotach balonami na ogrzane powietrze. Wydarzenie odbędzie się w gminach Janów i Olsztyn w terminie 11 – 14 lipca 2024 roku. Termin nadsyłania prac to 10 sierpnia 2024 r.

Do udziału w konkursie zaprasza Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie wraz z Partnerami - Gminą Janów oraz Miastem i Gminą Olsztyn. Pula nagród dla zwycięzców to 2500 zł.

Komisarzem konkursu jest artysta fotografik Sławomir Jodłowski - ROK Częstochowa –  kontakt e-mail: jodlowski@rok.czestochowa.pl.

Szczegółowe informacje znajdują się na rok.czestochowa.plX Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej SOLA MUSICA CZĘSTOCHOWA 2024

9 lipiec, 2024 - 11:42

Serdecznie zapraszamy na koncerty w ramach X Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej SOLA MUSICA CZĘSTOCHOWA 2024 - 28.07, 4.08, 11.08 godzina: 17.00. Kościół Ewangelicko-Augsburski Wniebowstąpienia Pańskiego, ul. Śląska 20, Częstochowa


28 lipca
Koncert "Poświaty"
Emose Katarzyna Uhunmwangho - śpiew
Beata Wołczyk - skrzypotrąba
Joanna Trzaska - skrzypotrąba
Dariusz Wołczyk - altotrąba
Emilia Danilecka - cellotrąba
Piotr Hałaj - tuba

4 sierpnia
"Koncert na piątkę"
Kwintet Dęty Blaszany NOSPR:
Piotr Nowak - trąbka
Benedykt Matusik - trąbka
Krzysztof Tomczyk - waltornia
Tomasz Hajda - puzon
Jakub Urbańczyk - tuba

11 sierpnia

Koncert "Organy, skrzypce i..."
Maria Erdman - organy
Jolanta Sosnowska - skrzypce, piła

18 sierpnia
Koncert "Jubilate jubileum"
Capella Viridimontana
Jerzy Markiewicz - dyrygent

Koncertom towarzyszy wystawa fotografii Agnieszki Małasiewicz "Niedziela na Śląskiej".

Organizatorami wydarzenia są: Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Częstochowie oraz Ośrodek Promocji Kultury "GAUDE MATER". 
WSTĘP WOLNY!