Firma 'Green Pack' istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku,specjalizuje się w produkcji toreb papierowych,dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku.Opierając się na doświadczeniu rynkowym,firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 
Promed. Czas na wzrok 40+
 
Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Częstochowskie Informacje.

Subskrybuje zawartość
Częstochowskie Informacje
Zaktualizowano: 18 min. temu

Młodzieżowy EVENT: fotografie, moda, muzyka odzież używana

55 min. 6 sek. temu
W piątek w Częstochowie, 30 lipca o godzinie 19:00 w Iron Oxide przy ulicy Komornickiej 127 odbędzie się Event Lumpexu, polegający na wernisażu fotograficznym, połączonym z sekcją odzieżową oraz muzyczną.
Wydarzenie stworzyli młodzi ludzie z Częstochowy i okolic.
Zapraszamy.ŚLĄSKIE. 15,3 mln zł już na kontach rodziców na wyprawkę szkolną

1 godzina 1 min. temu
Ponad 15,3 mln zł na wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry Start” zostało przekazane rodzicom i opiekunom z województwa śląskiego. W całej Polsce rodzice otrzymali już bliską 119 mln zł. Wypłata pieniędzy odbywa się na rachunki bankowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych kolejną transzę świadczeń 300 plus przekaże jeszcze w tym tygodniu.

W pierwszej kolejności pieniądze trafiają do rodziców i opiekunów, którzy złożyli wnioski na początku lipca. Wypłacono już 51,3 tys. świadczeń w województwie śląskim na kwotę 15 mln 387 tys. zł. To drugi wynik w Polsce na tle wszystkich województw. Obecnie największa liczba świadczeń wypłacona została mieszkańcom województwa mazowieckiego, tj. wypłacono 52,5 tys. świadczeń na kwotę 15 mln 738 tys. zł.

W całym kraju wypłacono ponad 396,6 tys. świadczeń w ramach programu „Dobry Start” na kwotę niemalże bliską 119 mln zł. Zasilanie rachunków bankowych osób, które złożyły wnioski o świadczenie 300 plus, nabiera tempa i rodzice oraz opiekunowie na kolejne przelewy mogą liczyć jeszcze w tym tygodniu.

- Świadczenie przysługuje raz w roku na uczące się dziecko, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami. W tym roku obsługą i wypłatą świadczeń 300 plus, w ramach programu „Dobry Start”, zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać tylko elektronicznie poprzez: Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Empatia – przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Wnioski można składać od początku lipca do końca listopada. Część z rodziców zrobiło to w pierwszych tygodniach lipca. Wszystkie Oddziały ZUS w województwie śląskim uruchamiają specjalne mobilne punkty ZUS na terenach miast i gmin. Podczas takich spotkań pracownik ZUS pomoże w założeniu profilu PUE, jak też w wypełnieniu wniosku online. Terminy dyżurów ZUS znaleźć można na stronie internetowej www.zus.pl, w zakładce „Dobry Start”. – Zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych ekspertów w mobilnych punktach ZUS, zarówno po to, by założyć profil PUE i jak i złożyć wniosek o 300 plus. W tym celu prosimy rodziców, by zabrali ze sobą swój dowód osobisty, jak też by mieli przy sobie numer PESEL dziecka, nazwę i adres szkoły, do której uczęszcza. Muszą też mieć przy sobie numer rachunku bankowego, na który zostanie wypłacone świadczenie oraz orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli dziecko kontynuuje naukę po ukończeniu 20 roku życia i jest osobą z niepełnosprawnością – przypomina rzeczniczka


Płyty do zabudowy - jak wybrać właściwą?

28 lipiec, 2021 - 14:54

W kuchni, podobnie jak w pozostałych częściach mieszkania, liczy się estetyka - to powód, dla którego tradycyjne kuchenki coraz częściej zastępowane są płytami grzewczymi ulokowanymi na poziomie powierzchni blatu. 

To rozwiązanie atrakcyjne wizualnie i funkcjonalnie. Płyty do zabudowy występują w wielu wariantach, dzięki czemu łatwo wybrać tę idealną dla siebie. 

 • Czym się kierować? 
 • Na jakie parametry zwrócić uwagę przede wszystkim? 

Skorzystaj z podpowiedzi: https://czest.info/plyty-do-zabudowy-jak-wybrac

[POLECAMY PORADNIK] Jak wypracować dobre nawyki , by spokojnie żyć z psem w miejskiej dżungli

28 lipiec, 2021 - 10:02

 Pies w mieście - Magdalena Horodyńska, Katarzyna Migdał


NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO, BY NAUCZYĆ PSA DOBRYCH NAWYKÓW.

Dzięki tej książce ty i twój pies odnajdziecie własne tempo w miejskim pędzie!


Życie z psem w mieście może przypominać pokonywanie toru przeszkód! Robisz slalom między rowerzystami, dziećmi na hulajnogach, psami, które „chcą się tylko przywitać”, i rozrzuconymi na trawnikach resztkami jedzenia. Wszystko to w szaleńczym pędzie za czworonogiem, który nieustannie ciągnie na smyczy i ekscytuje się na widok innych zwierząt i przechodniów. A po powrocie do domu wyje, gdy tylko zostawiasz go samego…

Nie musi tak być!

Doświadczone trenerki, Magdalena Horodyska i Katarzyna Migdał, prowadzące szkołę dla psów i blog „Co pies na to?”, w unikalnym poradniku dla miejskich psiarzy prosto i konkretnie uczą, jak wyrobić dobre nawyki u siebie i psa oraz stworzyć zgrany zespół ze swoim czworonogiem.

Czy wiesz, że…
 • na każdy spacer warto zabrać ze sobą smakołyki i szarpak, żeby nagradzać psa za dobre zachowanie?
 • klatka kennelowa może stać się ulubionym miejscem odpoczynku twojego czworonoga?
 • czasem wystarczy prosty trik, by twój pies pokonał strach i w końcu wszedł do windy?
 • spacer to lepszy pomysł niż wizyta na psim wybiegu?
Praktyczne wskazówki i ćwiczenia pomogły wielu opiekunom zrozumieć psie potrzeby, wyznaczyć granice, a także czerpać większą przyjemność ze wspólnych spacerów i zabaw.
Polecamy na: https://czest.info/książki


Wykorzystaj urlop i wakacje na zmianę samochodu.

28 lipiec, 2021 - 09:24

Sprawdź ofertę Salonu RENT CAR w Częstochowie. 

Tu znajdziesz: 

SAMOCHODY Z GWARANCJĄ - VIP GWARANT

Salon posiada w swojej ofercie: kredyty, ubezpieczenia, możliwość realizacji zamówień indywidualnych.

RENT CAR to BEZPOŚREDNI IMPORTER SAMOCHODÓW BEZWYPADKOWYCH Z UE.
rok założenia 1994


Salon Samochodów Bezwypadkowych RENT CAR Paweł Karoń zaprasza:http://www.rent-car.auto.com.pl
Częstochowa, ul. Główna 56.
Tel. 34 324 30 72 AUTO KOMIS tel.: 601 517 788

Polecamy na: http://czest.info/motoryzacja


[ZDROWIE] Co Polacy wiedzą o programie rehabilitacji po COVID-19?

28 lipiec, 2021 - 07:56
Przeprowadzone badania potwierdzają, że duża część chorych na COVID-19 nie wraca do pełnego zdrowia. Niestety około 30 proc. zakażonych, nawet po łagodnym przebiegu infekcji zmaga się z powikłaniami po zachorowaniu, nawet przez kilka tygodni.
Naprzeciw ozdrowieńcom borykającym się z powikłaniami po COVID-19 wychodzi program rehabilitacji dla pacjentów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Trwa on od 2 do 6 tygodni, a pacjentami w tym czasie zajmują się lekarze i pielęgniarki. Dodatkowo pacjenci mogą liczyć na wsparcie psychologiczne. W ramach programu, rehabilitacja prowadzona jest  przy współpracy z uzdrowiskami. 
Czy Polacy wiedzą o tym? Jak wielu z nich korzysta z rehabilitacji?
Czytaj dziś na: https://czest.info/zdrowie
 


Sobotnie popołudnie z Manufakturą kreatywności

28 lipiec, 2021 - 07:39
Szukasz pomysłu na ciekawe spędzenie czasu z dziećmi? Centrum Handlowe Auchan Poczesna zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu pt. Manufaktura kreatywności. W sobotę 31 lipca dzieci pod okiem animatorów i rodziców będą mogły wykonać i ozdobić drewniany karmnik dla ptaków. W lecie będzie on schronieniem dla ptaków, a zimą pozwoli je dokarmiać.

Letnie, wysokie temperatury są uciążliwe nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt. Schronienia poszukują również żyjące w naszym otoczeniu ptaki. Wybierają korony drzew lub zacienione miejsca. Podczas letnich warsztatów kreatywnych, które w najbliższą sobotę odbędą się w Centrum Handlowym Auchan Poczesna mali uczestnicy pod okiem prowadzących i rodziców będą mogli złożyć, a następnie udekorować karmniki dla ptaków.

Uczestnicy spotkania będą składać karmnik z gotowych, drewnianych elementów, a potem ozdabiać go przy pomocy farb temper. Wykonane karmniki będzie można zabrać do domu. Własnoręcznie wykonana budowla nie tylko będzie cieszyła oko w przydomowym ogrodzie czy na balkonie, ale w lecie zapewni schronienie dla ptaków, a w czasie zimy umożliwi ich dokarmianie.

Warsztaty kreatywne w ramach cyklu „Manufaktura kreatywności” odbędą się 31 lipca od godziny 10.00 do 15.00 pod namiotem na parkingu przed Centrum Handlowym Auchan Poczesna przy ul. Krakowskiej 10 w Poczesnej obok Częstochowy. Taka forma pozwoli na zachowanie wymogów sanitarnych i zapewni ochronę przed słońcem. Udział w warsztatach jest bezpłatny.


[KULINARIA] Przenieś się do Tokio razem z książką „Tokio. Kultowe przepisy”

27 lipiec, 2021 - 08:09
Igrzyska olimpijskie w Tokio trwają!

Oczy całego świata zwrócone są w stronę Japonii.

Miliony ludzi kibicują sportowym reprezentacjom swoich krajów.Zainteresowanie Japonią – jej kuchnią, kulturą i mieszkańcami – jest ogromna!

Poznaj Japonię kulinarnie

Już 28 lipca -  premiera książki bardzo na czasie:

„Tokio. Kultowe przepisy” stworzona przez Japonkę, Maori Murotę.


Książka zawiera ponad 100 przepisów na japońskie dania i desery. Dodatkowo pozwala z bliska przyjrzeć się tokijskim barom, restauracjom i życiu toczącemu się w stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni.
Wyrusz w podróż po zatłoczonych tokijskich barach z przekąskami, poczuj tętniące życiem ulice, zajrzyj do wnętrz kultowych restauracji w Tokio. Poznaj inspirujących ludzi, zaskakujące smaki i niezwykłą atmosferę jednej z największych gastronomicznych metropolii świata.


Tokio. Kultowe przepisy to nie tylko dziesiątki pysznych, łatwych do wykonania receptur, lecz także barwny kulinarny przewodnik po stolicy Japonii.
Polecamy na: https://czest.info/kulinaria


„Lekarstwo na koronawirusa” - cykl dokumentalny w ARTE.tv

27 lipiec, 2021 - 07:07

Czwarta fala w Europie już daje o sobie znać, a nas czeka powrót obostrzeń i kolejny lockdown. Jak żyć z koronawirusem?

 Francuscy lekarze dokonali bezprecedensowego odkrycia, lecz droga do zatwierdzenia leku jest długa i wyboista. Twórcy cyklu dokumentalnego „Lekarstwo na koronawirusa” poruszają wiele aktualnych tematów, takich jak zdrowie psychiczne dzieci i dorosłych, stres pourazowy wśród lekarzy czy zasadność masowych szczepień.

Zapraszamy: https://czest.info/kino
Miliony z bonów wydane na wypoczynek dzieci

27 lipiec, 2021 - 06:59
W województwie śląskim szybko rośnie zainteresowanie bonem. Liczba aktywowanych bonów przekroczyła 308 tys., co stanowi 65 proc. Rodzice i opiekunowie z naszego regionu za wypoczynek swoich pociech zapłacili 138 mln zł przyznanymi bonami. W całym kraju transakcje bonem wyniosły ponad 1,029 mld zł.Bon można wydać na usługi hotelarskie i imprezy turystyczne dla dzieci.- Liczba osób, które uruchomiły bon, oraz liczba płatności realizowanych tym świadczeniem w ostatnich tygodniach znacząco wzrosła. Ma na to wpływ lepsza sytuacja epidemiczna, otwarcie wielu dotychczas zamkniętych atrakcji turystycznych, ale przede wszystkim wakacje. Rodzice z województwa śląskiego na 476 tys. bonów uruchomili 308 tys. z przysługujących im bonów, co stanowi aż 65 proc. Jak duży jest boom na bon można zauważyć w liczbie całkowicie wykorzystanych bonów. Gdy jeszcze początkiem czerwca całkowicie wykorzystanych bonów było około 50 tys., tak obecnie to już 130 tys., co stanowi 27 proc. wszystkich bonów. Kwota płatności zrealizowanych bonami przez mieszkańców województwa śląskiego przekroczyła 138 mln złotych – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Dla kogo bon


Bon przysługuje na każdego dziecko, na które do 18 lipca było przyznane świadczenie wychowawcze 500+ , ale też w sytuacji gdy rodzice, czy opiekunowie nabędą prawo do tego świadczenia w okresie od 19 lipca 2020 r. do 31 grudnia 2021 r.

- Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. Na dziecko z niepełnosprawnością – w sumie 1000 zł. Świadczenia nie można wymienić na gotówkę. Rodzic może nim płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne dla dzieci realizowane na terenie Polski – tłumaczy rzeczniczka.

W województwie śląskim do aktywacji pozostało jeszcze 168 tys. bonów. Bon można aktywować do końca marca 2022 r., do tego terminu trzeba też dokonać płatności, by nie przepadł, natomiast sama usługa turystyczna może odbyć się później.

Płatności bonem przyjmuje 27 tys. podmiotów w całej Polsce. Ich aktualna lista znajduje się na stronie bonturystyczny.gov.pl.

Jak aktywować bon turystyczny

Aktywacja bonu odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Po potwierdzeniu swoich danych rodzic otrzymuje na PUE indywidualny kod płatności. Należy go podać przedsiębiorcy, który realizuje usługę turystyczną. Wtedy na telefon komórkowy rodzica przychodzi jednorazowy kod, który potwierdza transakcję bonem. Bonem turystycznym można płacić wielokrotnie aż do wyczerpania jego kwoty.

ZUS otrzymuje dane o osobach uprawnionych do bonu z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500+. Informacje o bonie na swoim profilu PUE znajdzie ten rodzic, który składał wniosek o świadczenie 500+.

Gdy nie mam zakładki bonu na PUE


Jeżeli mimo to zakładki z bonem brakuje, to rodzic powinien zgłosić wniosek do Polskiej Organizacji Turystycznej. Informacji o stanie już złożonych wniosków udziela infolinia POT pod numerem 800 70 22 70 (czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00).


[WYGRAJ KSIĄŻKĘ] Kara za grzechy - Jacek Jaworski

26 lipiec, 2021 - 12:43
Co czytać w te wakacje? W podróży, na plaży, w pociągu nad morze? Polecamy sensacyjny erotyk napisany przez Jacka Jaworskiego, znanego do tej pory jako autor do bólu szczerego bloga #Mistersoperfect. Jego debiut literacki to obraz polskiego wybrzeża lat 90. oraz niepokojący portret młodego człowieka w scenerii pełnej zwrotów akcji i niebezpiecznych sytuacji, z których większość zdarzyła się naprawdę…


Kara za grzechy to wielowątkowa powieść, w której efektownie poprowadzona akcja z każdą przeczytaną stroną przyspiesza niczym tajfun. Osią powieści jest życie Igora Herta – głównego bohatera, który raz za razem staje przed wyzwaniami wchodzenia w skomplikowane relacje z ludźmi (często typami spod ciemnej gwiazdy), poznawać smaki namiętności (której tu bardzo dużo) i wreszcie podejmować trudne decyzje, popełniając przy tym błędy nie do uniknięcia (czyżby?) i w końcu mierząc się z karą za grzechy… Ale właśnie… za jakie grzechy Igor odpowie i czy ta historia będzie miała ciąg dalszy?

Fenomenalny warsztat pisarski, bogata wyobraźnia autora, doskonałe wyczucie w przelaniu na papier zarówno opisów ludzi, miejsc, jak i dynamicznych pełnych sensacyjnego napięcia scen! 
Intrygi, tajemnice, gorący seks, układy sięgające samej góry i brudne interesy mafijnego półświatka – właśnie taka jest Kara za grzechy i taka jest dobra książka na wakacje!
****

Zapraszamy do oderwania się od codzienności i oddania przyjemności obcowania z zaskakująco szczerą i mocną twórczością Jaworskiego!
KONKURS!
Każdy, kto wyśle e-mail na adres: konkurs@czest.info z hasłem KARA ZA GRZECHY weźmie udział w losowaniu egzemplarza ksiazki. Na maile czekamy do 30 lipca br!Do zwycięzców prześlemy e-mail zwrotny z info o wygranej  i sposobie odbioru nagrody.

Polecamy na: https://czest.info/książki


WAKACJE z Snake Dance

26 lipiec, 2021 - 12:30


Na wolny letni czas polecamy zajęcia wakacyjne w Centrum Nauki Tańca SNAKE DANCE w Częstochowie

Dopisz się  się do grup i nie próżnuj!
Możesz wybierać zajęcia jakie lubisz:

* Jazz
* Break Dance Kids
* Hip Hop
* Akrobatyka
* Bachata
* Pole Dance
* Aerial Hoop

i wiele, wiele innych....

Zapraszamy serdecznie do zapisów: biuro@snake-dance.pl, tel.: 792-001-003 lub w siedzibie Szkoły: 
SNAKE DANCE, Częstochowa, AL.NMP 21, w podwórku, II piętro
Polecamy www.czest>info[PODRÓŻE] Popularne kierunki wakacyjnych wyjazdów – ile zapłacimy za ubezpieczenie?

26 lipiec, 2021 - 12:25
Dzięki możliwości swobodniejszego niż w poprzednim roku podróżowania za granicę, wielu Polaków zdecydowało się właśnie w ten sposób spędzić wakacje. Na podstawie analizy dotychczas zakupionych ubezpieczeń turystycznych, eksperci CUK Ubezpieczenia wskazują Turcję, Grecję i Egipt jako główne kierunki wakacyjnych wyjazdów.Aby nic nie zakłóciło relaksu, a urlop przebiegał bezstresowo, warto pomyśleć o zakupie polisy turystycznej. Odpowiednio dobrane ubezpieczenia zapewni ochronę w nieprzewidzianych sytuacjach i pokryje koszty leczenia i assistance o wartości nawet 1,2 mln. złotych.

Co dokładnie daje ubezpieczenie?Czytaj dziś na: https://czest.info/podrozeTydzień z "Alternatywą 21"

26 lipiec, 2021 - 12:12

 

W miniony wtorek otwarta została  kawiarnia na płycie Starego Rynku. Tym samym działają obecnie dwa lokale! W nowoczesnych wnętrzach można usiąść przy kawie lub piwie czy winie i oglądać balansujące rzeźby Jerzego Kędziory. W kawiarni  jeszcze przez tydzień można oglądać wystawę malarstwa Szymona Motyla. Do 20 sierpnia z kolei można podziwiać rzeźby ceramiczne Marty Jędrzejewskiej.

 Na Stary Rynek zapraszamy od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 22.00. 

A przed nami:

 • we wtorek obchodzimy Dzień Chodzenia na Szczudłach, który promuje tą trudną sztukę i daje szansę ludziom, aby dowiedzieli się o możliwości nauki chodzenia na szczudłach, bo takie zainteresowanie może zmienić się w prawdziwą pasję. 
 • 30 lipca- Międzynarodowy Dzień Sernika. Podawano go już starożytnym olimpijskim atletom. Dziś ten słodki deser cieszy się popularnością pod każdą szerokością geograficzną. Do Polski sernik sprowadził król Jan III Sobieski. W kawiarni "Alternatywa 21" dostępny jest   w wersji na ciepło z lodami i bitą śmietaną oraz tradycyjnie. 
 • 31 lipca Letni Jurajski Festiwal Muzyczny zagości na Starym Rynku obok kawiarni. O godzinie 19.00 zagra JURA WOODWINDS  TRIO w składzie: Wojciech Pompka – obój, Robert Gudaja - klarnet, Jan Wiśniowski – fagot, Dariusz Madejski - prowadzenie. Wstęp wolny.


Zachęcamy do przychodzenia po odbiór zamówień z własnymi pojemnikami oraz wielorazowymi kubkami na kawę.
Klubokawiarnia Alternatywa 21, u. Mielczarskiego 20, tel.:786 101 133


ZUS: kolejne wsparcie dla przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej

26 lipiec, 2021 - 12:04

Od 23 lipca przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne i ponieśli straty z powodu pandemii koronawirusa mogą składać wnioski o świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Na wsparcie z ZUS mogą też liczyć piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów.

 Nowelizacja Tarczy antykryzysowej zakłada pomoc przedsiębiorcom, którzy w jednostkach oświatowych prowadzą sprzedaż środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków. Chodzi o kody PKD:  47.11.Z i 47.19.Z.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne będą mogli liczyć na wsparcie ZUS – świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych.

Prowadzący sklepiki mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek nawet za kilka miesięcy (listopad i grudzień 2020 r., oraz styczeń, luty i marzec br.). – Muszą jednak spełnić określone w przepisach warunki, w tym między innym prowadzić przeważającą działalność pod odpowiedni kodem PKD na 30 września ubiegłego roku, jak też wykazać spadek przychodu o co najmniej 40 proc. w tych miesiącach, za które będą wnioskować o zwolnienie. Spadek przychodu za dany miesiąc porównują do września w 2019 r. lub w 2020 r. - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Zwolnienie z opłacania składek dotyczy także przedsiębiorców, którzy opłacili swoje należności. -Jeśli spełnią warunki i złożą wniosek RDZ-SK również otrzymają oni zwolnienie. W takiej sytuacji będzie możliwość zwrotu nadpłaconych środków (o ile nie mają zaległości na koncie) - dodaje rzeczniczka.

Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne będą też mogli uzyskać świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł. Będzie można je otrzymać tyle razy, w ilu miesiącach zanotowali spadek przychodów o co najmniej 40 proc., maksymalnie jednak do pięciu razy. Aby uzyskać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek RSP-SK.

Z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. mogą być także zwolnieni piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów (kod PKD przeważającej działalności to 79.90.A). Posłuży do tego wniosek RDZ-M.

Ważne terminy

Wnioski o zwolnienie ze składek i postojowe można składać od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie – przez platformę PUE ZUS. Tam również ZUS zamieści informację o statusie wniosku. Wnioski o umorzenie składek (RDZ-SK dla sklepików szkolnych oraz RDZ-M dla pilotów wycieczek i przewodników) będzie można złożyć do 30 września.[POLECAMY KSIĄŻKĘ] BESTSELLER na weekend. Sprawdź nasze propozycje.

23 lipiec, 2021 - 11:31

Oszustka - Janelle Brown


Czy na pewno wiesz, kto Cię obserwuje? 

Bestsellerowy thriller epoki Instagrama!

Książka, na podstawie której Amazon Prime przygotuje serial z Nicole Kidman, w reżyserii Reed Morano trafiła właśnie do rąk polskich czytelników. Pełna zaskakujących zwrotów akcji „Oszustka” Janelle Brown ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora. 
Premiera 14 lipca!


Historia zarówno pokoleniowa, jak i adresowana do naszego pokolenia. A do tego nieodkładalna!!!Polecamy na: https://czest.info/książki


Chichot - Greta Drawska

MAŁE MIASTECZKA WSZYSTKO MAJĄ MAŁE – POZA PAMIĘCIĄ

Wandzie przeszło przez myśl, że gdyby nie zwłoki w kałuży krwi, ten dom byłby idealny. Designerska rezydencja w środku lasu zasługiwała na coś więcej niż protokół z miejsca zbrodni. Dziwna śmierć, jakby sam ją sobie napisał… Popularny, uwielbiany, a jednak anonimowy autor, polski Stephen King dostający milionowe zaliczki.
 • Dlaczego niedawno interesował się ruinami radzieckiej bazy atomowej w pobliskim lesie?
 • Czego szukał w miastach widmach? 

Prokurator Wanda Just i podkomisarz Piotr Dereń muszą zajrzeć w epokę, gdy zasieki z drutu kolczastego pilnie strzegły tajemnic, a za zdradę dostawało się bilet w jedną stronę. Oboje aż za dobrze wiedzą, że powtarzane kłamstwo nigdy nie stanie się prawdą.

Trzeci tom cyklu Wanda Just i Piotr Dereń,serii kryminalnej, hipnotyzującej jak True Detective.WKRÓTCE EKRANIZACJA!

Polecamy na: https://czest.info/książki
Zwierzak. Spowiedź policyjnego przykrywkowca -  Mateusz Baczyński, Janusz Schwertner 


Nawet po skończonej grze dalej ryzykujesz życiem

" - swój czas w piekle już odsłużyłeś"
Wcielał się w rolę płatnych zabójców, handlarzy narkotyków i gangsterów. Przenikał do najgroźniejszych mafii w Polsce. Każdego dnia ryzykował życie i przebywał wśród niebezpiecznych bandytów, psychopatów i zwyrodnialców. Mieszkał z nimi, pił, przyjaźnił się, robił interesy, a na końcu posyłał ich za kratki.

„Zwierzak", najsłynniejszy polski policjant pracujący pod przykryciem, po raz pierwszy tak szczerze opowiada o kulisach swojej pracy i cenie, jaką musiał za nią zapłacić.Ta książka to spowiedź człowieka, który przez wiele lat żył z podwójną tożsamością i widział rzeczy, o których inni baliby się nawet pomyśleć.

Polecamy na: https://czest.info/książki

Spowiednik mafii - Artur Górski

Jak trafiłem do prawadziwego świata gangsterów

W tym świecie nie wiadomo, co jest prawdą, a co kłamstwem…


Niełatwo zostać spowiednikiem mafii. By móc się tak określać, trzeba najpierw zdobyć zaufanie najbrutalniejszych gangsterów w kraju. Trzeba też wiele poświęcić. Na przykład bezpieczeństwo własnej rodziny czy reputację w środowisku dziennikarzy.

Oczywiście bycie spowiednikiem mafii ma też swoje plusy. Można jeździć luksusowymi samochodami, nosić kosztowne zegarki, stołować się w najdroższych restauracjach. Wreszcie – można porozmawiać w cztery oczy ze znanymi przestępcami. Nie każdy ma taką okazję. 
 • Ale czy gangsterom można zaufać? 
 • Ile jest prawdy w tym, co mówią? 
 • Dlaczego tak chętnie dzielą się historiami o morderstwach, porwaniach i kradzieżach z kimś, kto nie należy do tego świata?

Spowiednik mafii to wstrząsająca opowieść o kimś, kto wie zbyt dużo, lecz mimo to postanowił podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Choć wiąże się to z narażaniem własnego życia. Książka  zainspirowana niezwykłym życiem Artura Górskiego, przedstawia historię dziennikarza, który jako jedyny miał okazję poznać prawdziwe oblicze polskich mafiosów.

Polecamy na: https://czest.info/książki
[ZDROWIE] Problemy ze zdrowiem na wakacjach? Dowiedz się, jak może Ci pomóc farmaceuta!

22 lipiec, 2021 - 08:27

Sezon wakacyjny rozpoczął się na dobre, a wraz z nim podróże. Każdy choć raz w życiu doświadczył problemu zdrowotnego w czasie wakacji. 


Nikt nie chce poświęcać czasu na wizytę u lekarza, a czasem po prostu nie jest w stanie się do niego dostać.

O ile problem nie wymaga interwencji lekarskiej, z pomocą przychodzi farmaceuta. 

W jakim zakresie może jej udzielić?

Czytaj dziś na https://czest.info/zdrowie
Wakacje nad morzem. Sprawdź, co robić, by nie zmieniać plaż w śmietniska

22 lipiec, 2021 - 08:19
Sezon wakacyjny już w pełni. W tym czasie tysiące turystów wypoczywa nad wodą, chcąc schłodzić się podczas upalnych dni. Nie tylko Bałtyk, ale także liczne jeziora i rzeki zachęcają do relaksu na łonie natury. 
To czy będzie on udany, w dużej mierze zależy od nas samych. Nierzadko bowiem można spotkać w sąsiedztwie akwenów śmieci pozostawione przez ludzi.
Co robić, by nie zmieniać plaż w śmietniska: https://czest.info/podrozeTo ważne by na zwolnieniu lekarskim był prawidłowy adres pobytu

22 lipiec, 2021 - 08:08
Gdy idziesz na zwolnienie lekarskie pamiętaj o tym, by podać lekarzowi aktualny adres, pod którym będziesz przebywał w czasie chorobowego. Jeśli zmienisz miejsce pobytu w trakcie niezdolności do pracy, poinformuj o tym pracodawcę i ZUS w ciągu 3 dni od tej zmiany.Zdarza się, że w trakcie wymarzonego urlopu nad morzem lub w górach ulegniemy wypadkowi lub zachorujemy, a kontuzja lub choroba zatrzyma nas na dłużej w danym miejscu, odległym od naszego stałego zamieszkania. Jeśli będziemy korzystać ze zwolnienia lekarskiego należy podać lekarzowi wystawiającemu eZLA taki adres, pod którym będziemy przebywać w trakcie rekonwalescencji. W przeciwnym wypadku możemy sobie narobić niepotrzebnych kłopotów.

Nie tylko choroba na wyjeździe uzasadnia pilnowanie prawidłowego adresu zamieszkania na zwolnieniu lekarskim. - To nie są odosobnione przypadki, w których w systemie e-ZLA podany jest adres zameldowania inny niż stałe miejsce zamieszkania pacjenta. Dlatego już w tracie wizyty w gabinecie lekarskim, przy wystawieniu e-zwolnienia, to chory powinien przekazać lekarzowi wystawiającemu eZLA pod jakim adresem będzie przebywał podczas choroby. To właśnie ten adres powinien znaleźć się na zwolnieniu lekarskim - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Wskazanie prawidłowego adresu pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego umożliwi przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Jest to bardzo istotne, bo nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w domu w trakcie kontroli może być przyczyną odmowy prawa do wypłaty zasiłku chorobowego.

Zdarzają się też takie sytuacje, gdy pacjent w trakcie choroby uświadamia sobie, że potrzebuje pomocy innych i przenosi się np. do rodziców, którzy w tym czasie będą się nim opiekować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by to zrobić, ale trzeba pamiętać o pewnych obowiązkach względem ZUS i pracodawcy. - Gdy już po wystawieniu e-zwolnienia, chory zmienia miejsce pobytu, musi poinformować o nowym adresie swojego pracodawcę oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ma na to 3 dni od wystąpienia tej okoliczności - wyjaśnia rzeczniczka.

ZUS przypomina, że kontrolę wykorzystywania zwolnień lekarskich ma prawo przeprowadzić nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale uprawnieni płatnicy składek, którzy wypłacają zasiłki (pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób). Kontrola polega na sprawdzeniu, czy zwolnienie wykorzystywane jest prawidłowo, tzn. czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie np. pracuje, remontuje mieszkanie, czy wykonuje inne prace, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia.
 Lato we własnym ogrodzie: Grilluj z firmą Green Pack

21 lipiec, 2021 - 07:11

 


Lato we własnym ogrodzie?

Zorganizuj GARDEN PARTY!

Ciepłe wakacyjne  wieczory to idealny czas na grilla, świetna okazja, by z najbliższymi przyrządzić i zjeść aromatyczne potrawy na świeżym powietrzu.

Grillowanie pozostawia nam dużą dowolność, jeśli chodzi o wybór produktów, które przygotowujemy oraz naczyń i sztućców, których używamy.

Najważniejsze, aby jedzenie przygotowane na grillu  smakowało,  a czas na świeżym powietrzu był spędzony miło i w odpowiedniej oprawie.

W firmie Green Pack Szymanek Opakowania kupicie produkty, które ułatwią Wam organizację grilla,  między innymi:
tacki na grillasztućcetacki papierowepatyki na szaszłykitalerze papierowe.


W ofercie firmy GREEN PACK znajdziesz PEŁNY ASORTYMENT OPAKOWAŃ NA GRILLA

Wszystkie  artykuły dostępne w firmie Green Pack są zgodne z dyrektywą plastikową!!!

Teraz podczas grillowego biesiadowania możecie używać eleganckich naczyń i sztućców eko.

W  Green Pack-u znajdziecie: łyżki, widelce i mieszadełka drewniane, słomki papierowe, tacki, talerzyki papierowe i wiele więcej ekologicznych produktów. 

Zapraszamy na zakupy detaliczne i hurtowe: 
Częstochowa ul Krakowska 2, Wierzchowisko ul Długa 14
www.greenpack.pl

Polecamy na: https://czest.info/kulinaria


 

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta