Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Kultura

Przeciwniczka Batmana dostanie własny serial? Kto mógłby zagrać Trujący Bluszcz

Filmweb News - 16 czerwca, 2026 - 10:48
"Pingwin" z Colinem Farrellem raczej nie dostanie drugiego sezonu. DC Studios rozwija jednak serial poświęcony innej postaci z galerii arcyłotrów Batmana. To Poison Ivy/Trujący Bluszcz
   
Serial o Poison Ivy na horyzoncie?


Informację o nowym projekcie DC Studios ujawnił reporter Jeff Sneider w podcaście "The Hot Mic". Niestety, Sneider nie miał więcej szczegółów ponad to, że bohaterką serialu ma być Poison Ivy. Nie wiadomo więc, czy mowa o serialu rozgrywającym się w uniwersum "Batmana" Matta Reevesa i "Pingwina" czy we właściwym kinowym uniwersum DC – tam, gdzie toczyć się ma akcja nadchodzącego filmu o innym ikonicznym przeciwniku Człowieka Nietoperza, czyli "Clayface".
    
Trujący Bluszcz/Poison Ivy to postać, którą stworzyli Carmine Infantino i Robert Kanigher w 1966 roku. Ukrywająca się pod tym pseudonimem Pamela Isley to posiadaczka stopnia naukowego w botanice, która w wyniku eksperymentów posiada możliwość kontrolowania roślin, a jej toksyczny pocałunek może zabić. Pojawiła się m.in. w serialu animowanym "Batman" czy filmie "Batman i Robin", gdzie zagrała ją Uma Thurman.

"Clayface" – zwiastun


Bohaterem filmu "Clayface" będzie młody, obiecujący aktor Matt Hagen. Pewnego dnia zostaje zaatakowany i koszmarnie zdeformowany. Jego kariera legła w gruzach. I wtedy dostaje okazję poddania się eksperymentalnej procedurze, która pozwala mu odzyskać twarz. Terapia zakończyła się sukcesem... a przynajmniej tak się wydaje na początku. Wkrótce okazuje się, że ma ona koszmarne efekty uboczne, które zmieniają bohatera w monstrum.

Główną rolę zagrał w filmie Tom Rhys Harries. Za kamerą stanął reżyser "Nie mów zła" James Watkins. Producentem filmu jest Matt Reeves. Premiera planowana jest na koniec października.
Aktualności: Kultura


Sarmaci podbiją kosmos? Netflix prezentuje zwiastun 3. sezonu "1670"

Filmweb News - 16 czerwca, 2026 - 10:33
Stęskniliście się za Adamczychą? Trzeci sezon "1670" zbliża się wielkimi krokami. Netflix zaprezentował pierwszy zwiastun.

Zobacz zwiastun trzeciego sezonu "1670"
Trzeci sezon "1670" trafi na Netflix już 5 sierpnia. Do roli najsłynniejszego Jana Pawła w historii Polski powróci Bartłomiej Topa, któremu towarzyszyć będą m.in. Katarzyna Herman (jako Zofia), Martyna Byczkowska (jako Aniela), Michał Sikorski (jako Jakub), Filip Zaręba (jako Stanisław), Dobromir Dymecki (jako Bogdan) oraz Andrzej Kłak (jako Andrzej). Krótkie wideo prezentujemy poniżej: 



Akcja trzeciego sezonu "1670" rozpoczyna się niedługo po wielkich Dożynkach Królewskich w Adamczysze. Ujawniona na uroczystości gorzka prawda o pochodzeniu Jana Pawła oraz utrata wszystkich aktów szlacheckich w pożarze biblioteki sprawiły, że nad sarmatami zawisło widmo tragedii gorszej niż dżuma. Adamczychę ogarnia choroba poszlachecka. Kryzys tożsamości dotyka nie tylko głów rodów, lecz także wszystkich członków rodziny Adamczewskich: Zofia boryka się z syndromem opuszczonego gniazda i nawet głośne śpiewanie gorzkich żali nie wypełnia głuchej ciszy w dworku. Jakub próbuje podbić Warszawę, ale wielkie miasto kusi go nie tylko biznesowym potencjałem. Aniela wraca do Adamczychy i postanawia w końcu zadbać o siebie, zaraz po tym jak rozkręci szkołę dla chłopów. Tymczasem sami chłopi stają się jacyś niespokojni, mruczą pod nosem, jakby szykowali się nie do żniw, lecz do buntu… Świat, który jak dotąd wydawał się stabilny jak prawo weta, zaczyna rodzić więcej pytań niż odpowiedzi. Czy Adamczewskich czeka rodzinny rozłam? Czy chłop może na Księżyc? Czy Aniela i Maciej odnajdą do siebie drogę? Co knuje najgorsza kreatura Andrzej? I gdzie w tym wszystkim jest Bogdan?

Fot. J. SosińskiFot. J. SosińskiFot. J. Sosiński
Motywacja i ambicja Jana Pawła dosłownie sięga w tym sezonie kosmosu, co naturalnie wiąże się z przekraczaniem kolejnych granic absurdu, a wraz z tym pojawia się jeszcze większa przestrzeń do zaskakiwania widza czy skręcania w dziwne popkulturowe zakamarki – mówi Jakub Rużyłło, pomysłodawca i autor scenariusza "1670".

Z kolei reżyser Kordian Kądziela dodaje:

Trzeci rozdział losów bohaterów "1670" jest mroczniejszy niż poprzedni, przez co bardziej zbliżony klimatem do pierwszego sezonu. I chociaż wracamy do tej naszej Adamczychy, błotnistej, szarej, to akcja zabiera nas w różne miejsca – Warszawa, dwory królewskie, plenery. Trzeci sezon, wraz z całym bogactwem nowych wydarzeń, postaci i zwrotów akcji, maluje panoramę świata serialu w znacznie szerszej perspektywie
Aktualności: Kultura


WARSZTATY WAKACYJNE w CT Snake Dance Częstochowa!

Częstochowskie Informacje. - 16 czerwca, 2026 - 10:24

Już od 13 do 17 lipca w Szkole Tańca Snake Dance odbędą się

☀️ WARSZTATY WAKACYJNE ☀️ skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 8 - 13 lat Każdego dnia czeka Was rozgrzewka - joga, pilates, stretching i inne, zajęcia z akrobatyki oraz codziennie inny styl, dzięki którym poznacie wiele pasjonujących rodzajów tańca!! W programie: BREAK DANCE, HIP HOP, MODERN JAZZ, K-POP, LATINO


Codziennie czekać będzie także poczęstunek w kawiarence DANCE COFFEE: • pizza , • lody , • mini burgery , • gofry , • pizza na słodko !! A dla urozmaicenia każdego dnia przewidziano inne zajęcia dodatkowe: • gry i zabawy integracyjne ‍♀️‍➡️‍➡️, • zajęcia artystyczne , • mam talent • graffiti, • projekcja filmowa ➡️ Wiek 8 - 13 lat - maksymalnie 15 osób w grupie!! ➡️ Cena całkowita: 750zł (wszystkie zajęcia taneczne i akrobatyczne, poczęstunek, zajęcia artystyczne!!) Zapisz się już dziś żeby zarezerwować miejsce!!! Rezerwacje miejsc: • tel. 792-001-003 • email: zapisy@snake-dance.pl • biuro: Al. NMP 21, w podwórku, wejście obok kawiarenki DANCE COFFEE Do zobaczenia!!
Polecamy www.Czest.Info


XVII edycja „Polska Biega” już 18 czerwca w Częstochowie

Częstochowskie24 - 16 czerwca, 2026 - 10:05
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI Koło w Częstochowie organizuje XVII edycję imprezy sportowo-integracyjnej „Polska Biega” dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, która odbędzie się 18 czerwca 2026 r. od godziny 10.00 na terenie Parku im. Stanisława Staszica w Częstochowie.

W wydarzeniu weźmie udział około 150 osób z niepełnosprawnością intelektualną – dzieci, młodzieży i dorosłych – reprezentujących szkoły, placówki oraz organizacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Uczestnicy wystartują w biegach dostosowanych do swoich możliwości, w trzech kategoriach sprawności. Program obejmuje również marsz Nordic Walking.

Celem wydarzenia jest promowanie aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia oraz integracji. Impreza stanowi ważny element działań na rzecz zwiększania udziału osób z niepełnosprawnością, w tym z niepełnosprawnością intelektualną, w życiu społecznym oraz budowania otwartości i akceptacji w lokalnej społeczności.

Przed wydarzeniem uczestnicy biorą udział w specjalnych warsztatach sportowych prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów w Częstochowskim Centrum dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przy ul. Focha 71a, przygotowujących do udziału w zawodach.

Zwieńczeniem imprezy będzie uroczyste wręczenie medali, dyplomów i wyróżnień dla uczestników.

18 czerwca 2026 r., godzina 10.00
Miejsce: Park im. Stanisława Staszica w Częstochowie (spotykamy się w Altanie obok Planetarium)
Organizator: Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI Koło w Częstochowie



SpongeBob – humor, który łączy pokolenia

Filmweb News - 16 czerwca, 2026 - 09:53
Od ponad 25 lat SpongeBob Kanciastoporty rozśmiesza widzów na całym świecie i niezmiennie pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci popkultury. Fenomen mieszkańca Bikini Dolnego już dawno przestał być zamknięty w kategorii serialu dla najmłodszych.

Sekret jego popularności jest prosty. SpongeBob opowiada o rzeczach, które zna każdy z nas. Akcja rozgrywa się w podwodnym mieście zamieszkanym przez mówiące ryby, rozgwiazdy i kalmary, ale problemy bohaterów są zaskakująco znajome. Szkoła, pierwsze obowiązki, nieporozumienia z przyjaciółmi, wyzwania w pracy, ambicje, porażki czy marzenia o czymś większym. W przygodach mieszkańców Bikini Dolnego łatwo odnaleźć własne doświadczenia, niezależnie od wieku.

Dzieci uwielbiają szalone pomysły, absurdalne sytuacje i niekończące się pokłady energii SpongeBoba. Nastolatki odnajdują w serialu charakterystyczny internetowy humor, chaos i dystans do rzeczywistości. Dorośli z kolei coraz częściej dostrzegają inteligentne żarty, trafne obserwacje ludzkich zachowań oraz komedię, która z biegiem lat potrafi zaskoczyć zupełnie nowym znaczeniem.

Nie bez powodu SpongeBob stał się też prawdziwą kopalnią internetowych memów. Kadry, reakcje i cytaty z serialu od lat żyją własnym życiem w sieci. Trudno znaleźć drugą animację, która tak skutecznie opisuje codzienne emocje widzów. Stres przed egzaminem, zmęczenie po pracy, niezręczne sytuacje ze znajomymi czy zwykłe życiowe absurdy. Na niemal każdą okazję istnieje już jakiś mem ze SpongeBobem.

To właśnie dlatego serial od lat pozostaje aktualny. Niezależnie od kraju, języka czy pokolenia, widzowie wciąż odnajdują w nim coś bliskiego sobie. SpongeBob nie jest jedynie bohaterem dzieciństwa. To postać, która dorasta razem ze swoimi fanami, a jego niegasnący optymizm i talent do pakowania się w najbardziej absurdalne sytuacje sprawiają, że kolejne odcinki nadal ogląda się z uśmiechem.

I chyba właśnie dlatego tak chętnie wracamy do Bikini Dolnego. Nieważne, czy jesteśmy uczniami, studentami, pracujemy na pełen etat czy próbujemy po prostu przetrwać kolejny poniedziałek. W świecie SpongeBoba zawsze znajdzie się coś znajomego, coś zabawnego i przypomnienie, że nawet najbardziej zwariowane sytuacje łatwiej znieść, gdy potrafimy spojrzeć na nie z odpowiednim dystansem.
Aktualności: Kultura


Mark Hamill dołączył do obsady "Twisted Metal". Wiemy, kogo zagra

Filmweb News - 16 czerwca, 2026 - 09:25
Do sieci trafiła informacja, że do serialu "Twisted Metal" platformy Peacock dołączyła kolejna gwiazda - Mark Hamill. Aktor pojawi się w 3. sezonie produkcji. Jeśli chcecie dowiedzieć się, kogo zagra, zapoznajcie się z dalszą treścią newsa.

Co wiemy o roli Hamilla?



Jak ustalił Deadline, Hamill wcieli się w Pope’a Charliego Kane’a - przywódcę Eastern Sovereignty oraz ojca Sweet Tootha (granego fizycznie przez Joego Seanoę; głosu użycza mu Will Arnett).

Producent wykonawczy i odtwórca jednej z głównych ról, Anthony Mackie, nie kryje entuzjazmu z powodu dołączenia aktora do obsady. Jak podkreślił, Hamill od lat jest dla niego inspiracją i osobą, która miała ogromny wpływ na kolejne pokolenia aktorów, a możliwość wspólnej pracy określił jako duże wyróżnienie.

"Twisted Metal" to serial oparty na kultowej serii gier PlayStation. Pierwszy sezon skupiał się na Johnie Doe (Mackie), outsiderze żyjącym w postapokaliptycznym świecie, który otrzymuje szansę na lepsze życie pod warunkiem wykonania niebezpiecznego zadania - przewiezienia tajemniczej przesyłki przez zniszczone tereny. Fabuła rozwinęła się wokół tytułowego turnieju Twisted Metal, brutalnych wyścigów śmierci organizowanych przez tajemniczego Calypso (Anthony Carrigan).

"Twisted Metal" cieszy są popularnością - drugi sezon wygenerował niemal miliard minut oglądania i stał się jednym z najlepiej radzących sobie seriali platformy Peacock. W trzecim sezonie zajdą zmiany za kulisami - funkcję showrunnera przejmuje David Reed, znany m.in. z "The Boys" i "Supernatural", zastępując Michaela Jonathana Smitha.

"Twisted Metal" - zwiastun


Aktualności: Kultura


Spielberg wyjaśnia, dlaczego nie chce kręcić filmów dla Netfliksa

Filmweb News - 16 czerwca, 2026 - 08:58
Na ekranach kin możemy oglądać nowy film Stevena Spielberga pt. "Dzień objawienia". Tymczasem reżyser po raz kolejny dał do zrozumienia, że nie jest zwolennikiem modelu dystrybucji promowanego przez Netfliksa. Twórca stwierdził w najnowszym wywiadzie, że nie wyobraża sobie realizowania filmu z myślą wyłącznie o premierze na platformie streamingowej.

Spielberg o Netfliksie



W rozmowie z ITV News Spielberg podkreślił, że kino powinno być przede wszystkim doświadczeniem przeżywanym wspólnie na dużym ekranie: Jestem filmowcem, który wierzy w wielkie widowiska kinowe i seanse w formacie 70 mm. Reżyser dodał, że wyjątkowość kina wynika z obecności publiczności. Jego zdaniem śmiech, strach czy wzruszenie przeżywane jednocześnie przez setki widzów tworzą atmosferę, której nie da się odtworzyć w domowym salonie.

Spielberg zaznaczył, że nie byłby zainteresowany realizacją filmu dla Netfliksa, jeśli miałby on trafić wyłącznie na ekrany odbiorców w domach: Nigdy nie zrobiłbym filmu dla Netfliksa, chyba że byłbym kimś, kto tworzy produkcje przeznaczone do wysyłania ludziom na małych kasetach albo płytach DVD.

To nie pierwszy raz, gdy reżyser krytycznie wypowiada się o podejściu platformy do kinowej dystrybucji. Już w 2018 roku argumentował, że filmy Netfliksa powinny rywalizować raczej o nagrody telewizyjne niż Oscary, ponieważ krótkie pokazy kinowe organizowane wyłącznie w celu spełnienia regulaminowych wymogów nie czynią z nich pełnoprawnych premier kinowych.

Netflix od lat preferuje ograniczone pokazy swoich najważniejszych produkcji przed debiutem w streamingu i rzadko decyduje się na szeroką dystrybucję kinową (wyjątkiem będzie "Narnia: The Magician's Nephew" Grety Gerwig). Przypomnijmy, że mimo to platforma finansowała w ostatnich latach projekty wielu uznanych twórców, w tym Martina Scorsesego, Davida Finchera, Jane Campion czy Alfonsa Cuaróna.

"Dzień objawienia" - zwiastun


Aktualności: Kultura


Netflix będzie miał swój własny romans hokejowy

Filmweb News - 16 czerwca, 2026 - 08:40
Trochę późno, ale w końcu Netflix ogłosił, że spróbuje swoich sił w ekranizacji hokejowych romansów. Platforma przejęła prawa do bestsellerowej serii "Maple Hills".

Fenomen TikToka zekranizowany przez Netflix

Za wiralową serię "Maple Hills" odpowiada Hannah Grace. Autorka wydała dotąd trzy tomy.

Pierwszy tom nosi tytuł "Icebreaker". To opowieść o tym, co się wydarzy, gdy łyżwiarka figurowa i kapitan drużyny hokeja muszą dzielić lodowisko.



Anastasia Allen ciężko pracowała na szansę występu w łyżwiarskiej reprezentacji kraju. Treningi od piątego roku życia, sportowe stypendium na studiach i rygorystyczny harmonogram dnia, który wykończyłby nawet najbardziej zdeterminowaną osobę, mają przynieść jej sukces. Bez względu na wszystko. Nathan Hawkins nigdy nie napotkał problemu, którego nie umiałby rozwiązać. Jako kapitan Tytanów wie, że odpowiedzialność za zwycięstwo drużyny hokejowej spoczywa na jego barkach. Gdy wskutek awarii obie ekipy mają dzielić jedno lodowisko, a partner Anastasii ulega wypadkowi, Nathan musi zamienić kij hokejowy na legginsy i trenera tyrana na jeszcze bardziej przerażającą od niego trenerkę despotkę. Choć początkowo się nie znoszą, Nate i Stas są na siebie skazani, a do tego dziewczyna w ogóle nie lubi hokeistów. A przynajmniej tak jej się dotąd wydawało.

Netflix zmieni bestseller w serial. Jego showrunnerką została Amanda Lasher, która pracowała wcześniej przy takich hitach jak "Plotkara" i "Riverdale". Lasher zajmie się również opracowaniem scenariuszy, w czym wspomoże ją Jade Bartlett ("Dziewczyna Millera").

Romans hokejowy od dłuższego czasu jest modnym literackim podgatunkiem. Widzowie poznali go całkiem niedawno za sprawą kanadyjskiego serialu "Gorąca rywalizacja" pokazywanego na platformie HBO Max. Po nim na platformie Prime Video swoją premierę miał inny przedstawiciel tego gatunku - "Off Campus", który także okazał się hitem.

Zwiastun serialu "Off Campus"



Aktualności: Kultura


Tom Holland i Zendaya błyszczą, promując nowego "Spider-Mana" (ZDJĘCIA)

Filmweb News - 16 czerwca, 2026 - 08:31
Do premiery filmu "Spider-Man: Całkiem nowy dzień" został jeszcze ponad miesiąc, ale już teraz aktorzy rozpoczęli promocję widowiska. Podczas wydarzenia zorganizowanego w Madrycie pojawiły się gwiazdy filmu - Tom Holland i Zendaya, prywatnie będący małżeństwem (co kilka miesięcy temu zdradził stylista aktorki, Law Roach). Zobaczcie zdjęcia.

Zendaya i Tom Holland razem na czerwonym dywanie

Tak prezentowała się aktorska para:
















Pojawiły się też postaci przebrane za członków organizacji The Hand, naprzeciw której stanie Spider-Man:



Nowy film wyreżyserował Destin Daniel Cretton, który ma już doświadczenie w MCU - to on stał za kamerą widowiska "Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni". "Całkiem nowy dzień" trafi do kin 31 lipca 2026 roku. Zaledwie dwa tygodnie wcześniej Holland i Zendaya pojawią się na ekranach w innym głośnym widowisku - "Odysei" w reżyserii Christophera Nolana.

Fabuła nowego "Spider-Mana" zarysowuje się następująco: Peter Parker próbuje skupić się na studiach i zostawić Spider-Mana za sobą. Jednak gdy jego przyjaciele znajdują się w niebezpieczeństwie, musi złamać daną sobie obietnicę i ponownie założyć kostium, łącząc siły z nieoczekiwanym sojusznikiem.

W filmie oprócz Hollanda i Zendayi pojawią się m.in. Jacob Batalon, Jon Bernthal, Mark Ruffalo oraz Sadie Sink

"Spider-Man: Całkiem nowy dzień" - zwiastun


Aktualności: Kultura


Dni Gminy Poczesna 2026 – Syderyty wręczone

Częstochowskie24 - 16 czerwca, 2026 - 08:29

W tym roku w Gminie Poczesna laureatami SYDERYTÓW zostali:

KRYSTYNA WICHNIAREK

Kategoria: Szczególne Zasługi na Rzecz Gminy Poczesna

Pani Krystyna Wichniarek – emerytowany pedagog. Wieloletni dyrektor Szkoły w Poczesnej. Osoba empatyczna, kochająca ludzi. Na sercu zawsze leżało jej dobro uczniów i wychowanków. Przez wiele lat łączyła działalność pedagogiczną z aktywnością społeczną i samorządową. Jako nauczycielka oraz dyrektor szkoły wychowała wiele pokoleń młodych mieszkańców gminy. Przekazywała im – najlepiej jak potrafiła – wiedzę, wartości oraz szacunek do lokalnej tradycji i historii. Energiczna. Zaangażowaniem w pracy dla dobra i na rzecz Gminy wykazała się, głownie wówczas, kiedy pełniła – w latach 2010–2014 funkcję Radnej Gminy Poczesna (reprezentując mieszkańców Kolonii Poczesna). W czasie sprawowania mandatu Radnej, aktywnie uczestniczyła w pracach Rady Gminy. W swoich wystąpieniach poruszała m.in. kwestie dotyczące ochrony zdrowia, edukacji, wypoczynku dzieci czy poprawy jakości życia mieszkańców. To m.in. z jej inicjatywy w sąsiedztwie Ośrodka Zdrowia w Poczesnej powstał plac zabaw. Od kilku lat na emeryturze. Dużo czyta podróżuje w raz z mężem – głównie po Polsce, ogląda ukochaną siatkówkę, ale wciąż interesują ją sprawy związane z Gminą Poczesna. Jest – jak podkreśla – bardzo dumna ze swojej „Małej Ojczyzny”. Cieszy ją kiedy dowiaduje się, że gmina się rozwija. Rozpiera ją duma, słyszy, że mieszkańcy odnoszą sukcesy.

JOLANTA SZCZEPANIK

Kategoria: Oświata, Kultura, Sztuka

Rodowita mieszkanka m. Kolonia Poczesna. Całe życie prywatne i zawodowe związała z Gmina Poczesna. Pracę zawodową rozpoczęła jako młody bibliotekarz w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poczesnej w maju 1982 r. Od marca 1986 roku pełniła funkcję – najpierw – kierownika biblioteki, później – po przemianach – dyrektora. Szefowała Bibliotece do lipca 2018 roku. Jolanta Szczepanik była pomysłodawczynią wielu działań bibliotecznych, m. in. takich jak “Czytające poniedziałki” czy opowiadań bajek w formie popularnego teatrzyku Kamishibay. Rozpropagowała usługę “książki na telefon”. Aktywnie uczestniczyła w przygotowaniu wszelkich konkursów bibliotecznych, była inicjatorką spotkań autorskich odbywających się w centrali ale także poza jej murami (w filiach. bibliotecznych, szkołach, przedszkolach). Organizowała czytanie bajek dzieciom z lokalnych szkół i przedszkoli – biblioteka stała się miejscem przyjaznym dla dzieci. To za czasów jej dyrektorowania, w 1989 roku biblioteka gminna została przeniesiona z remizy OSP do nowego budynku wybudowanego specjalnie na potrzeby placówki, a w 2008 roku przeprowadzono kapitalny remont całego obiektu. Biblioteka się zmieniała: została skomputeryzowana, wyposażona w nowe technologie, zakupiono system biblioteczny Sowa do katalogowania książek w programie Marc 21, przez te działania (lekcje biblioteczne, wystawy, spotkania autorskie, pikniki – Jolanta Szczepanik starała się udowodnić, że biblioteka to coś więcej niż magazyn książek, że to centrum lokalnej kultury, miejsce spotkań i bezpieczna przystań dla każdego czytelnika. Za swoje zaangażowanie w pracę i rozwój czytelnictwa była nagradzana przez bibliotekę powiatową w Częstochowie, bibliotekę wojewódzką, a następnie Śląską w Katowicach. W 2004 roku zostałam nagrodzona przez Ministra Kultury i Sztuki odznaką “Zasłużony Działacz Kultury”, a w roku 2011 zostałam wyróżniona przez Marszałka Województwa Śląskiego srebrną odznaką honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego. Całe życie zawodowe przyświecała jej maksyma Maksyma Gorkiego: „Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce”.

ZAKŁAD MIĘSNY HENRYK KOWALCZYK.

W kategorii „Przedsiębiorczość”.

Zakład działa w miejscowości Bargły. Firma została założona w 1990 roku przez Henryka Kowalczyka. Dzięki przedsiębiorczości, wizji i determinacji założyciela, niewielkie przedsięwzięcie rozwinęło się w nowoczesne przedsiębiorstwo, a wyroby znane i uznane zostały nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Jak podaje Henryk Kowalczyk, w swojej działalności korzysta z krajowego jak i z własnego surowca. I podkreśla, że – jak wynika ze statystyk – mieszkańcy Śląska spożywają najwięcej wołowiny. Zakład jest nowoczesny, spełnia wszystkie normy europejskie. Wciąż jest unowocześniany i udoskonalane są technologie. Zakład Mięsny Kowalczyk, to już firma rodzinna. Od pewnego czasu współzarządza nią syn pana Henryka – Damian. Jest on od najmłodszych lat związany jest z rodzinną firmą, która obecnie zatrudnia około 80 osób i daje pracę wielu mieszkańcom gminy Poczesna oraz okolic. Firma Państwa Kowalczyków, to nie tylko biznes i przedsiębiorczość. Właściciele utożsamiają się z życiem lokalnej społeczności, wspierając inicjatywy społeczne, kulturalne i funkcjonowanie organizacji działających na terenie sołectwa. Pan Henryk od początku swojej działalności kierował się zasadą, że prawdziwy sukces to nie tylko wyniki ekonomiczne, ale także odpowiedzialność za ludzi i miejsce, w którym się żyje. Przez lata wspierał lokalne inicjatywy społeczne, edukacyjne i kulturalne, budując relacje oparte na zaufaniu i wzajemnym szacunku.Firma działa od 36 lat, jej założyciel podkreśla, że ma nadzieję, iż będzie działała jeszcze przez wiele, wiele lat, pod tym samym nazwiskiem: – Mam piątkę wnucząt w tym dwóch wnuków. Jeden to syn syna, a więc to samo nazwisko… – mówi z uśmiechem Henryk Kowalczyk.

DZIECIĘCA DRUŻYNA POŻARNICZA „STRAŻUSIE”

W kategorii: Sport, Zdrowie, Opieka Społeczna, Ochrona Środowiska.

Dziecięca Drużyna Pożarnicza “Strażusie” od wielu lat wykazuje się wyjątkowym zaangażowaniem w działalność społeczną na terenie Gminy Poczesna i poza nią. Drużyna została „powołana” przez druhnę Monikę Dudek i Justynę Sitek, które wspólnie z innymi druhnami i druhami prowadzą systematycznie sekcję dla kolejnych pokoleń najmłodszych dzieci. Misją “Strażusi” jest propagowanie aktywności fizycznej, spędzania wolnego czasu w sposób atrakcyjny i wartościowy. Drużyna wraz z opiekunami w szczególny sposób przyczynia się do promowania idei ochotniczego pożarnictwa aktywnie uczestniczy także w Zawodach Ochotniczych Straży Pożarnych na szczeblu lokalnym oraz powiatowym. „Strażusie” biorą udział w uroczystościach, piknikach, festynach, akcjach charytatywnych – np. w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Powstanie „Strażusiów” stało się inspiracją dla innych jednostek OSP na terenie Gminy Poczesna, w sąsiednich sołectwach. Działalność drużyny, jej organizacja oraz wypracowane dobre praktyki w zakresie pracy z najmłodszymi dziećmi są chętnie przejmowane i wdrażane przez kolejne jednostki. Nic więc dziwnego, że „Strażusie” pełnią rolę inicjatora i lidera dobrych praktyk w zakresie wychowania najmłodszych w duchu bezpieczeństwa, odpowiedzialności i służby społecznej, przyczyniając się do rozwoju ruchu strażackiego oraz aktywizacji lokalnych społeczności na terenie Powiatu Częstochowskiego.Drużyna działa nieprzerwanie od siedmiu lat i skupia obecnie 25 dzieci w wieku od 4 do 9 lat. Poprzez zabawę, ćwiczenia i udział w wydarzeniach lokalnych dzieci uczą się podstaw bezpieczeństwa, zasad ochrony przeciwpożarowej oraz szacunku do tradycji strażackich.
Opiekę nad drużyną sprawują obecnie druhny: Monika Dudek oraz Justyna Sitek oraz Justyna Drewniak wspierane przez druhów i druhny z macierzystej jednostki. W lutym 2026 roku „Strażusuie” otrzymały Statuetkę Starosty Częstochowskiego za zasługi dla Powiatu Częstochowskiego

Natomiast w Kategorii: SUPER SYDERYT – PRZYJACIEL GMINY POCZESNA
Statuetkę Wójta Gminy Poczesna otrzymuje PROF. EWA GŁOWNIAK, adiunkt na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, która od kilkunastu lat prowadzi badania geologiczne na
terenie Gminy Poczesna. Jej zainteresowania naukowe to m.in. amonity jurajskie, ich skład gatunkowy, rozwój rodowy i znaczenie dla odtwarzania historii ziemi. Bada zróżnicowanie rozprzestrzenienia i składu jurajskich rodzin amonitowych w morzach sprzed ponad stu milionów lat w skali Polski, Europy i świata. Bierze udział w międzynarodowych zespołach badawczych zajmujących się opracowaniem profili skalnych w różnych krajach i odtwarzaniem na ich podstawie zmian klimatu i środowiska w jurajskich morzach. Wykorzystuje do tego celu metody paleontologiczne i geochemiczne oparte o dane uzyskane ze skamieniałych muszli zwierząt. Osobnym wątkiem Jej zainteresowań naukowych jest ochrona dziedzictwa geologicznego, zwłaszcza historycznych jurajskich odkrywek pogórniczych (kamieniołomów) i tzw. “ruchomego dziedzictwa geologicznego”, w tym zwłaszcza muzealnych kolekcji paleontologicznych, w kontekście ich znaczenia naukowego, edukacyjnego i kulturowego. Prof. Ewa Głowniak prowadziła badania geologiczne w wielu krajach Europy, od Hiszpanii i Francji po Anglię, Rumunię i daleką Rosję, aż po Indie w Azji. Niezmiennie jednak od kilkunastu lat przyjeżdża w celach naukowych do Gminy Poczesna. (Profesor Ewa Głowniak od kilkunastu lat związana jest z Gminą Poczesna). To właśnie tutaj, wraz z grupą swoich studentów, przeprowadza badania paleontologiczne we wrzosowskiej kamionce “Sachty”.
Profil skalny Sacht oraz skamieniałości uzyskane z tego profilu stały się częścią jej rozprawy habilitacyjnej opublikowanej w międzynarodowym czasopiśmie w języku angielskim. Praca ta jest znana i cytowana w polskiej i światowej literaturze geologicznej. Liczne referaty naukowe, które prezentowała na krajowych i międzynarodowych konferencjach poświęciła wrzosowskim sachtom. Tym samym wybitna paleontolog, swoją pracą badawczą rozsławia Gminę Poczesna nie tylko na terenie Polski, ale również w świecie. Jest wspaniałym ambasadorem naszej Gminy.
„Syderyt 2025” – w podzięce dla Pani Profesor, za te promocyjne
działania.

Źródło: Gmina Pooczesna
Źródło fot. Maciek Skowronek



Nowe szczegóły serialu DC o Jimmym Olsenie. Pierwszy film z Batmanem wciąż w planach

Filmweb News - 16 czerwca, 2026 - 08:18
Na stronach Filmwebu informowaliśmy już o tym, że Jimmy Olsen z filmu "Superman" będzie bohaterem własnego serialu. Teraz poznaliśmy nowe szczegóły projektu.

DC przedstawia "American Villain"

Projekt pierwotnie nosił tytuł "DC Crime", jednak teraz dowiedzieliśmy się, że został on zmieniony. Aktualnie serial znany jest jako "American Villain". Producent Peter Safran oficjalnie potwierdził, że prace na planie ruszą już za kilka miesięcy.

Całość pomyślana jest jako antologia. Każdy sezon poświęcony będzie innemu złoczyńcy z uniwersum DC, którego poczynania śledzi Jimmy Olsen. W postać wcieli się Skyler Gisondo.



"American Villain" będzie udawać serial dokumentalny. Ma też łączyć kryminał z komedią. Za projekt odpowiadają Tony Yacenda i Dan Perrault, którzy mają na swoim koncie zrealizowany w podobnym stylu serial Netfliksa "American Vandal".

Bohaterem pierwszego sezonu będzie Gorilla Grodd, superinteligentny goryl, który walczy głównie z Flashem.

Peter Safran wykorzystał też okazję, by przypomnieć, że wciąż w przygotowaniu jest pierwszy oficjalny film o Batmanie w uniwersum DC. Projekt nosi tytuł "The Brave and the Bold" i nadal jest na etapie prac nad scenariuszem. Za tekst odpowiada Christina Hodson, która ma na swoim koncie dwa filmu w poprzednim uniwersum DC: "Ptaki Nocy" i "Flash".

Safran ujawnił również, że James Gunn dopiero po zakończeniu prac nad widowiskiem "Man of Tomorrow" zajmie się planowaniem dalszej przyszłości projektów związanych z postacią Supermana.

Zwiastun filmu "Superman"



Aktualności: Kultura


OFICJALNIE! Anya Taylor-Joy zawita w Śródziemiu. Jest pierwsza grafika!

Filmweb News - 15 czerwca, 2026 - 22:22
Parę miesięcy były to plotki. Teraz jest to już informacja oficjalnie potwierdzona. Anya Taylor-Joy dołączyła do obsady widowiska fantasy "The Lord of the Rings: The Hunt for Gollum".

Prequel trylogii Petera Jacksona "Władca Pierścieni" z kolejną gwiazdą

Wygląda na to, że aktorka wcieli się w nową postać, stworzoną specjalnie na potrzeby filmu. Zagra bowiem Seren. To elfka z rodu Sindarów, agentka króla Thranduila, władcy Leśnego Królestwa, ciesząca się jego pełnym zaufaniem. Postać Thranduila pojawiła się w trylogii "Hobbit", gdzie grał go Lee Pace. Aktor powtórzy rolę w nowym filmie.

Anya Taylor-Joy został oficjalnie ogłoszona w poście zamieszczonym w mediach społecznościowych. Towarzyszy mu grafika prezentująca postać (a raczej jej zarys):

Anya Taylor-Joy to star as Seren in ‘The Lord of the Rings: The Hunt for Gollum.’

In theaters December 17, 2027. pic.twitter.com/DmcsQEHysr

— Film Updates (@FilmUpdates) June 15, 2026
Akcja "The Lord of the Rings: The Hunt for Gollum" rozgrywa się po wydarzeniach z filmu "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii", a przed wydarzeniami z filmu "Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia". Skupi się na próbach Aragorna i Gandalfa rozwiązania zagadki pierścienia Bilbo. W tym celu próbują odnaleźć Golluma

Obraz wyreżyseruje Andy Serkis, który wcieli się też w Golluma. W obsadzie są również: Jamie Dornan jako Aragorn, Ian McKellen jako Gandalf i Elijah Wood jako Frodo. Potwierdzony został udział Leo Woodalla jako Halvarda i Kate Winslet jako Marigol.

"Lord of the Rings: The Hunt for Gollum" trafi do kin w grudniu 2027 roku. 

Zwiastun filmu "Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia"



Aktualności: Kultura


"Harry Potter". Fani zachwyceni, bo postać usunięta z filmów pojawi się w serialu

Filmweb News - 15 czerwca, 2026 - 21:12
Fani książek o Harrym Potterze będą zachwyceni. Postać, która została usunięta z filmowych adaptacji cyklu, powróci w wersji serialowej. Wiemy już nawet, kto ją zagra.

Psotny poltergeist jednak w Hogwarcie

Tą postacią jest Irytek (Peeves). W książkach był poltergeistem, który uprzykrzał życie uczniom i pracownikom Hogwartu ciągle wymyślając jakieś psikusy. Jego głównym "wrogiem" był woźny Argus Filch.

Irytek miał pierwotnie pojawić się w filmach. Został nawet zaangażowany do roli brytyjski komik Rik Mayall. Ostatecznie jednak uznano, że bez niego opowieść filmowa jest spójniejsza.



Twórcy serialu "Harry Potter" od samego początku obiecywali, że będą więcej czerpać z materiału źródłowego, a to oznacza, że postaci usunięte w filmach, mają szanse powrócić w serialu. I tak właśnie stało się z Irytkiem. W postać tę wcieli się w serialu Peter Serafinowicz.

Aktor to gwiazda komediowego serialu "Kleszcz", którego w kinach widzieliśmy ostatnio chociażby w aktorskim "Jak wytresować smoka". W "Harrym Potterze" Serafinowicz będzie grał głosem, co też nie jest dla niego żadną nowością. Wcześniej był w obsadzie dubbingu obu części "Sing" czy chociażby w grze "Deus Ex: Rozłam Ludzkości".

Zwiastun serialu "Kleszcz", którego gwiazdą był Peter Serafinowicz



Aktualności: Kultura


Kolejna mega fuzja w Hollywood. Powstanie trzeci największy gracz na rynku telewizyjnym

Filmweb News - 15 czerwca, 2026 - 19:15
Jeszcze nie doszło do finalizacji umowy kupna Warner Bros. Discovery przez Paramount Skydance, a już w Hollywood huczy od kolejnej wielkiej fuzji. Oto do gry wkracza Fox Corp., czyli koncern medialny Lachlana Murdocha, który pozostał po tym, jak studio filmowe Fox ze wszystkimi podległymi mu podmiotami przejął Disney.

Fox walczy o widza telewizyjnego i platform streamingowych

Jak donosi portal Variety, Fox Corp. dogadało się Roku Inc. w celu kupna firmy. Fox Corp. zapłaci 160 dolarów za każdą akcję Roku, co oznacza w sumie wydatek rzędu 22 miliardów dolarów.



Fox Corp. jest właścicielem stacji sportowych i informacyjnych, jak również studia filmowego Fox Entertainment oraz platformy streamingowej Tubi. Roku to z kolei lider transmisji strumieniowych. Jest producentem dekoderów, ma swój własny system operacyjny dla telewizorów smart. Posiada również Roku Channel. W sumie z produktów Roku korzysta ponad 100 milionów gospodarstw domowych na całym świecie.

Lachlan Murdoch, prezes Fox Corp., nazywa umową najważniejszym biznesowym przedsięwzięciem od czasu sprzedania Disneyowi 21st Century Fox. Dzięki Roku Fox Corp. stanie trzecim największym graczem na amerykańskim rynku telewizyjnym.

Umowa oczywiście będzie wymagać akceptacji urzędów antymonopolowych. Fox Corp. przewiduje, że finalizacja kupna nastąpi w pierwszej połowie 2027 roku.
Aktualności: Kultura


Plotka: Będzie nowa gra w świecie "Wiedźmina". Znamy szczegóły

Filmweb News - 15 czerwca, 2026 - 18:43
Portal MP1st dzieli się ze światem niezwykle atrakcyjną plotką. Otóż twierdzi, że oprócz czwartego "Wiedźmina", remake'u jedynki oraz spin-offu o kryptonimie "Sirius" w przygotowaniu jest jeszcze jedna gra osadzona w świecie Geralta z Rivii!

Geralt z Rivii bohaterem całkiem nowej gry

Na tym nie koniec, MP1st zna całkiem sporo szczegółów na temat tego tajemniczego projektu. Otóż twierdzi, że będzie to multiplayer, a dokładniej free-to-play co-op RPG akcji. Gra powstaje ponoć z myślą o PC i mobile'u. Właściciele innych konsol niestety obejdą się smakiem.



Teoretycznie bohaterem gry będzie młody Geralt (akcja gry jest ponoć osadzona w roku 1230). Jednak tytuł oferować będzie graczom sporo opcji modyfikacji postaci, w tym także zmiany płci i wyglądu.

Jeśli chodzi o samą rozgrywkę, to gracze mogą się spodziewać m.in. kontraktów polegających na polowaniu na potwory w różnych lokacjach. System oparty na umiejętnościach napędza mechanikę walki, pozwalając wybierać zdolności z różnych szkół wiedźmińskich i kształtować własny styl walki poprzez opanowywanie Znaków oraz warzenie mikstur. Walka ma nagradzać umiejętności gracza dzięki odpowiednio wykonanym blokom, unikom, parowaniom ciosów oraz efektownym egzekucjom.

Oczywiście na chwilę obecną powyższe informacje należy traktować jako plotkę. CD Projekt RED oficjalnie nigdy nie wspominało o takiej grze.

Zwiastun gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon"



Aktualności: Kultura


Był "Ścigany", będzie "Ścigana". Czy Zendaya zastąpi Harrisona Forda?

Filmweb News - 15 czerwca, 2026 - 18:24
Do sieci wróciła plotka o nowej wersji filmu "Ścigany". Tym razem jednak główną postać nie zagra mężczyzna, a kobieta. Bardzo znana kobieta.

Wraca pomysł na film "Ścigany"

Przypomnijmy, że "Ścigany" to film z Harrisonem Fordem z 1993 roku. Obraz był kinowym remakiem serialu "Ścigany" z 1963 roku.

O nowej wersji mówi się w Hollywood od prawie dekady. Rozważana była zarówno wersja kinowa jak i nowy serial telewizyjny. Teraz wygląda na to, że postawiono na kinowe widowisko z dużą gwiazdą w tytułowej roli.



Na razie są to nieoficjalne doniesienia, jednak znany z publikowania plotek Daniel Richtman twierdzi, że propozycję zagrania głównej roli otrzymała Zendaya. Aktorka właśnie zajęta jest promocją dwóch wielkich letnich widowisk: "Odysei" i "Spider-Mana: Całkiem nowy dzień". Pod koniec roku zobaczymy ją zaś w "Diunie część trzecia".

Szczegóły fabuły nie są znane. Jednak z dotychczasowych plotek wynika, że Zendaya nie miałby być żeńską wersją dr. Kimble'a (bohatera serialu, filmowego remake'u i serialowego remake'u z 2000 roku), a nową postacią. Z oryginału wzięty zostałby jedynie sam pomysł niesłusznego skazania i ucieczki, czyli coś w stylu serialu "Ścigany" z 2020 roku.

Bohaterem filmu z 1993 roku, w którym główną rolę grał Harrison Ford, był doktor Richard Kimble,s szanowany chirurg. Został on oskarżony o zamordowanie żony i skazany na dożywocie. W drodze do więzienia bohaterowi udaje się zbiec z konwoju. Teraz musi udowodnić swoją niewinność i umknąć pościgowi, którym kieruje przebiegły i nieugięty szeryf Samuel Gerard. 

Zwiastun filmu "Ścigany"

Aktualności: Kultura


I edycja Gali Edukacji i Rozwoju Zawodowego – Zawody Przyszłości

Częstochowskie24 - 15 czerwca, 2026 - 14:16
CosinusYoung 15+ Częstochowa zorganizowało pierwszą edycję Gali Edukacji i Rozwoju Zawodowego – Zawody Przyszłości. Jest to inicjatywa łącząca świat edukacji, biznesu oraz młodzieży. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję porozmawiać o współczesnym rynku pracy, kompetencjach przyszłości oraz możliwościach rozwoju zawodowego młodego pokolenia.

Michał Cybulski dyrektor Branżowej Szkoły I stopnia Cosinus w Częstochowie Cosinus Young 15+ przedstawił główny cel organizowanego wydarzenia:
– Gala Edukacji i Rozwoju Zawodowego – Zawody Przyszłości odbyła się na hali sportowej. Głównym celem wydarzenia było zaciśnięcie więzi pomiędzy pracodawcami a szkołą, ponieważ my jako szkoła branżowa bardzo dbamy o rozwój naszych uczniów i o to, żeby kolejni kandydaci również chcieli dołączyć do szkolnictwa branżowego. 

Organizator podsumował również przebieg gali, przedstawiając najważniejsze wydarzenia:
– Podczas gali mieliśmy wystąpienie pani Sylwii Kurcab, która mówiła o rozwoju doradztwa zawodowego, o tym jak się zmienia i jaki ma wpływ na pracodawców i szkoły branżowe. 

Michał Cybulski zwrócił także uwagę, że takie spotkanie jest bardzo potrzebne do budowania relacji między pracownikami i uczniami szkoły:
– To jest bardzo dobre zarówno dla naszej firmy, jak i dla budowania relacji międzyludzkich, ponieważ w dzisiejszych czasach wszystko jest w Internecie. Uczniowie się komunikują często siedząc obok siebie poprzez różne komunikatory. 

Gala Edukacji i Rozwoju Zawodowego – Zawody Przyszłości to wydarzenie, które wspiera świadome planowanie ścieżki kariery przez młodzież. Była to pierwsza edycja gali, ale już teraz widać, że może stać się ważnym punktem w kalendarzu wydarzeń edukacyjnych w Częstochowie.

I edycja Gali Edukacji i Rozwoju Zawodowego - Zawody Przyszłości



Podsumowanie weekendu przez częstochowskie służby

Częstochowskie24 - 15 czerwca, 2026 - 14:01
Ostatni weekend przyniósł częstochowskim służbom sporą liczbę interwencji. Od piątku do niedzieli na drogach naszego powiatu doszło do jednego wypadku drogowego.

Weekendowe działania podejmowane przez częstochowską drogówkę przybliżyła podkom. Barbara Poznańska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:
– W miniony weekend jak zawsze nad bezpieczeństwem podróżujących w naszym powiecie czuwali mundurowi z drogówki. W tym czasie a na drogach powiatu częstochowskiego doszło do 1 wypadku drogowego i 36 kolizji. Pomimo licznych apeli o rozwagę i trzeźwość za kierownicą, nie zabrakło kierowców, którzy zdecydowali się prowadzić pojazd po alkoholu ( w sumie mundurowi ujawnili 2 nietrzeźwych kierujących) Stróże prawa przeprowadzili 365 kontroli drogowych i ujawnili 262 wykroczenia drogowe, z czego 174 dotyczyła przewinień związanych z przekroczeniem dozwolonych limitów prędkości. Z tego powodu 1 osoba straciła prawo jazdy. Podczas kontroli mundurowi ujawnili 1 kierującego, który nie posiadali uprawnień do kierowania pojazdem, a inny kierował pojazdem pomimo obowiązującego zakazu sądowego. Apelujemy o odpowiedzialność, trzeźwość i rozwagę za kierownicą.

Interwencje Straży Pożarnej na przestrzeni minionego weekendu podsumował mł. bryg. Paweł Liszaj, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie:
– W miniony weekend na terenie chronionym przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie powstały 54 zdarzenia wymagające interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej. Były to dwa pożary, 45 miejscowych zagrożeń oraz siedem alarmów fałszywych. 

Straż Miejska podczas weekendu przyjęła od mieszkańców miasta 145 telefoniczne zgłoszenia. O szczegółach mówi rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Częstochowie Artur Kucharski:
– Najwięcej zgłoszeń związanych było ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych i zakłócaniem spokoju publicznego. Było to 45 zgłoszeń. Na drugim miejscu pod względem ilości zgłoszeń znalazły się interwencje dotyczące wykroczeń drogowych. Było to 38 zgłoszeń. Pracownicy cywilni Straży Miejskiej z referatu ds. miejskiego monitoringu wizyjnego przekazali do dyżurnego Straży Miejskiej 10 spraw do realizacji. Oprócz telefonicznych zgłoszeń częstochowscy strażnicy miejscy podejmowali też wiele własnych interwencji podczas służby patrolowej oraz zabezpieczali imprezy plenerowe, które w miniony weekend odbył się na terenie miasta.

Na szczęście nie doszło do poważniejszych interwencji. Policja, Straż Pożarna i Straż Miejska zapowiadają dalsze działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców miasta i powiatu.



Nowe "Martwe zło" zbyt brutalne dla cenzorów. Część scen trzeba było wyciąć

Filmweb News - 15 czerwca, 2026 - 11:09
W lipcu do kin na całym świecie trafi horror "Martwe zło: Ogień". Film zapowiada się na krwawe widowisko. Jednak nie będzie aż tak brutalne, jak to zakładała pierwotna wizja reżysera.

"Martwe zło: Ogień" - filmowi groziła kategoria NC-17

Sébastien Vaniček, reżyser filmu "Martwe zło: Ogień", opowiedział o pracy nad horrorem magazynowi "SFX". Ujawnił w nim, że został zmuszony do wycięcia niektórych scen, żeby całość dostała kategorię R. Cenzorom szczególnie "nie spodobała się" jedna scena. Tak o tym mówi reżyser:

To bardzo, bardzo brutalna scena. Niestety muszę ją przyciąć, więc nie zobaczycie jej w tak drastycznej wersji, jaką ma obecnie, bo zależy mi na tym, żeby film zachował kategorię R.



Vaniček nie ujawnił, co zakwestionowali cenzorzy. Zapowiedział jednak, że planuje wersję reżyserską filmu "Martwe zło: Ogień". Będzie ona nieocenzurowana, więc zawierać będzie więcej drastycznej przemocy.

"Martwe zło: Ogień" to nowa odsłona horrorowego uniwersum. Film opowiada niezależną od poprzednich części historię. 

Główną bohaterką jest młoda wdowa, która po śmierci męża szuka ukojenia u swoich teściów w ich położonym na odludziu domu. Kiedy jednak kolejni domownicy przedzierzgają się w krwiożercze demony, rodzinne spotkanie zamienia się w zjazd rodem z piekła. Bohaterka odkrywa wówczas, że przysięgi, które złożyła za życia, trwają nawet po śmierci.

Zwiastun filmu "Martwe zło: Ogień"



Aktualności: Kultura


Box Office Świat: "Dzień objawienia" Spielberga najlepszym filmem weekendu

Filmweb News - 15 czerwca, 2026 - 10:46
Podobnie jak w Ameryce, także i na świecie "Dzień objawienia" Stevena Spielberga poradził sobie lepiej, niż się tego spodziewano przed premierą filmu. Mimo to wyniki otwarcia nie są tak spektakularne, jak wielu innych tegorocznych premier.

Obecnie szacujemy, że "Dzień objawienia" zarobił w weekend 37,7 mln dolarów. To rzecz jasna wystarczyło, by film znalazł się na szczycie weekendowego box office'u. Ponieważ zaczął zarabiać już w środę, to w sumie na jego koncie jest nie mniej niż 48,9 mln dolarów. A to oznacza globalne otwarcie na poziomie 93 mln dolarów. Prognozy mówiły o wyniku w okolicach 65 mln dolarów.

"Dzień objawienia" najlepiej poradził sobie w Wielkiej Brytanii, gdzie zgarnął 7,6 mln dolarów. Z Niemiec pochodzi 3,9 mln dolarów, z Chin 3,0 mln, Francji i Australii po 2,9 mln, a z Brazylii i Hiszpanii po 2,7 mln. W Polsce film zarobił 978 tysięcy dolarów.

Zwiastun filmu "Dzień Objawienia"



Lider poprzednie zestawienia musiał więc zadowolić się drugą pozycją w tym tygodniu. "Straszny film" jednak poradził sobie zaskakująco dobrze w czasie drugiego weekendu. Szacunki mówią o wyniku w okolicach 22,5 mln dolarów. To oznacza, że łącznie komedia zgarnęła już 88 milionów dolarów. Zaś w raz z Ameryką daje to 173 mln dolarów.

Tym samym wystarczyło zaledwie 12 dni, by nowy "Straszny film" stał się globalnie trzecią najbardziej kasową częścią cyklu. Lepiej sprzedały się tylko: "Straszny film" z 2000 roku (277,2 mln dolarów) i "Straszny film 4" (178,7 mln dolarów).

Z ósmego miejsca na drugie wskoczył "Michael". Było to możliwe dzięki premierze w Japonii. Tak, tam dopiero teraz do kin trafiła biografia Michaela Jacksona i z miejsca stała się przebojem zgarniając 6,7 mln dolarów. W tym roku jest to najlepszy start dla zagranicznego filmu w tym kraju. Dzięki temu weekendowe wpływy wzrosły do 17 milionów dolarów.

Wygląda więc na to, że już w tym tygodniu "Michael" wyprzedzi "Super Mario Galaxy Film" i stanie się najbardziej kasową hollywoodzką premierą tego roku. Obecnie bowiem traci do animacji tylko 3,6 mln dolarów. Globalnie film pokonał właśnie "Bohemian Rhapsody" i stał się najbardziej kasową muzyczną biografią w historii. Za oba filmy odpowiada ten sam producent - Graham King.

Z miejsca piątego na trzecie awansowała z kolei "Obsesja". Horror wciąż produkuje mocne wyniki w box offisie. Tylko w weekend zarobił 15,1 mln dolarów. Zagraniczne wpływy filmu w tym tygodniu przekroczą 100 milionów dolarów (obecnie 98,1 mln). Globalnie jest już blisko 300 milionów dolarów (aktualnie 286,5 mln dolarów).

Na czwartym miejscu znalazła się nowość z Hongkongu "The Furious". Co ciekawe, u siebie w kraju film zajął drugie miejsce przegrywając z filmem Spielberga. Wysoką pozycję w naszym zestawieniu zawdzięcza premierze w Chinach, gdzie z wynikiem 14 mln dolarów był numerem jeden. W sumie na otwarcie "The Furious" zarobił co najmniej 14,4 mln dolarów.

I pozostajemy w Chinach, gdzie wciąż trwa szaleństwo na "Gei A Ma de Qing Shu" (Dear You). Film właśnie zanotował drugi najlepszy wynik siódmego weekendu - 9,0 mln dolarów. Łącznie ma już na koncie 256,5 mln dolarów. W Chinach wygląda na to, że będzie to największa box-office'owa niespodzianka tego roku, porównywalna do "Obsesji" w Ameryce.

Szóste miejsce należy do widowiska fantasty "Władcy Wszechświata". Po rozczarowującym otwarciu film szybko traci widzów i w czasie drugiego weekendu był w stanie zarobić tylko 8,4 mln dolarów. To przekłada się na łączną kwotę w wysokości 39,4 mln dolarów (88,1 mln wraz z USA).

Nasze zestawienie zamyka widowisko "Gwiezdne wojny: Mandalorian i Grogu", które także szybko znika z weekendowych zestawień box office'u. Tym razem film zarobił 7,1 mln dolarów. Aktualnie daje to 150 mln dolarów. Biorąc pod uwagę nadchodzące premiery wydaje się już niemal pewne, że pierwsze kinowe Gwiezdne Wojny od siedmiu lat nawet przez chwilę nie znajdą się na liście Top 10 najbardziej kasowych premier tego roku.

Najbardziej kasowe premiery 2026 roku bez Ameryki

#Tytułwpływy bez Ameryki
wpływy łączne
premiera
kraj
1Fei Chi Ren Sheng 3$639,6$639,617.02Chiny2Super Mario Galaxy Film  $573,1$1 002,41.04USA3Michael $569,5$932,322.02USA4Diabeł ubiera się u Prady 2 $458,1$675,929.04USA5Projekt Hail Mary $337,8$681,418.03USA6Gei A Ma de Qing Shu$256,5$256,530.04Chiny7Biao ren $209,4$210,917.02Chiny8Hopnięci $206,0$372,04.03USA9Jing Zhe Wu Sheng $195,8$196,117.02Chiny10Dhurandhar: The Revenge $161,3$188,719.03Indie
Aktualności: Kultura


Subskrybuje zawartość