Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Kraj

Dodaj tylko ten składnik, a zmarniałe pomidory odżyją od razu. To sprawdzony trik ogrodników

DZ - 32 min. 36 sek. temu
Pomidor to smaczne i bardzo zdrowe warzywo. To wielka satysfakcja móc zjeść pomidorki, które sami wyhodowaliśmy w swoim ogródku czy na balkonie. Pomidory, by dobrze rosły i miały dużo owoców, trzeba regularnie podlewać i nawozić. Mamy prosty trik, który sprawi, że pomidory będą lepiej wchłaniać składniki mineralne, a dzięki temu krzaczki będą się uginać od pomidorów.
Aktualności: Kraj, Kraj2


5 kłamstw partii Tuska ws. UE! Co zostało z przysięgi z 2003?

wPolityce - 52 min. 38 sek. temu
„Będziemy bronić praw religii, rodziny i tradycyjnego obyczaju, bo tych wartości szczególnie potrzebuje współczesna Europa. (…) U podnóża Wawelu, gdzie złożone są szczątki naszych królów i wieszczów – przysięgamy wszystkim Polakom, że od tych zasad nigdy nie odstąpimy”. Właśnie tak brzmiała przysięga złożona przez polityków Platformy Obywatelskiej w 2003 roku. Ile z niej zostało po 23 latach?
Aktualności: Kraj, Kraj2


Jest decyzja ws. patomorfolog Magdaleny H.!

wPolityce - 54 min. 13 sek. temu
Sąd zastosował trzymiesięczny areszt wobec patomorfolog Magdaleny H., byłej właścicielki działki w Lutoryżu, na której znaleziono ludzkie szczątki – poinformował w rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie prok. Krzysztof Ciechanowski.
Aktualności: Kraj, Kraj2


Mężczyźni o tych imionach są najgorszymi mężami. Mają trudny charakter [LISTA]

DZ - 1 godzina 1 min. temu
Od początku wydają się wspaniałymi partnerami życiowymi, a po ślubie wszystko diametralnie się zmienia. Co możemy wyczytać z konkretnych imion? Zobacz, jacy mężczyźni muszą się bardzo starać w roli mężów. Potrzeba jednak więcej silnej woli - ci mężczyźni muszą się mocniej starać, aby być dobry mężami. Zobacz listę męskich imion, które mogą świadczyć o trudnym charakterze.
Aktualności: Kraj, Kraj2


Dla Trzaskowskiego parada równości "jest taka, jak Warszawa"

wPolityce - 1 godzina 26 min. temu
Przed Pałącem Prezydenckim uczestnicy manifestacji domagali się przyznania prawa do adopcji dzieci przez pary homoseksualne.
Aktualności: Kraj, Kraj2


Rywal Magyara z poparciem. Kongres zdecydował ws. mandatu

wPolityce - 1 godzina 55 min. temu
Delegaci Fideszu zdecydowali podczas zorganizowanego w Budapeszcie 32. kongresu partii Fidesz o przedłużeniu o rok mandatu przewodniczącego ugrupowania byłemu premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi.
Aktualności: Kraj, Kraj2


Zakopiański dom obok kopalni w samym sercu Zagłębia. Skąd on się tam wziął? Podhalańska wizja w Sosnowcu

DZ - 1 godzina 56 min. temu
Na obrzeżach Sosnowca, w malowniczej dzielnicy Ostrowy Górnicze, znajduje się wyjątkowy budynek. Jego nietuzinkowa forma przyciąga spojrzenia i wzbudza zainteresowanie przechodniów. Dawny Dom Ludowy to unikalny w Zagłębiu przykład zakopiańskiego stylu w architekturze. Zobaczcie ten wyjątkowy obiekt rodem z Podhala na mistrzowskich zdjęciach Marzeny Bugały-Astaszow. Jak się tu znalazł? Wyjaśniamy poniżej.
Aktualności: Kraj, Kraj2


Pizza za 2,5 tys. zł. Urzędniczka KAS pisze do Stanowskiego

wPolityce - 2 godziny 12 min. temu
Od początku czerwca nie milkną echa głośnej sprawy mandatu, jaką dostała jedna z gdańskich pizzerii podczas kontroli KAS. Krzysztof Stanowski sam przyznał, że nawarzył piwa ostro krytykując urzędniczki skarbówki, ale dodał, że może go nawarzyć jeszcze więcej. Po jego kolejnym komentarzu w tej sprawie odezwała się Agata Jagodzińska, działaczka związkowa z KAS i wytknęła błędy założycielowi Kanału Zero.
Aktualności: Kraj, Kraj2


"Polacy nabijający na widły" to nie wszystko! O "ekspercie" TVP

wPolityce - 2 godziny 35 min. temu
Dr Kazimierz Wóycicki, który stwierdził na antenie TVP Info w likwidacji, że „Polacy też nabijali na widły, właśnie na tym Wołyniu”, ma w swoim dorobku wiele podobnych „kwiatków”.
Aktualności: Kraj, Kraj2


Chesterton - brytyjski pisarz, który pokochał Polskę

wPolityce - 2 godziny 45 min. temu
Gdyby Polska nie narodziła się ponownie, umarłyby wszystkie chrześcijańskie narody - napisał Gilbert Keith Chesterton. 14 czerwca 1936 roku zmarł wybitny angielski literat, który był - mimo deklarowanego konserwatyzmu, a może właśnie dlatego - wielkim przyjacielem Polski.
Aktualności: Kraj, Kraj2


"Niech ludzie się kochają". Przez Warszawę przeszła jubileuszowa Parada Równości

RMF24 - 2 godziny 49 min. temu

Ulicami stolicy przeszła jubileuszowa, 25. Parada Równości, czyli marsz społeczności LGBTQ+, ich rodzin i sojuszników. Uczestnicy wydarzenia, trzymając kolorowe rekwizyty, domagali się m.in. równości płci w każdej sferze życia i ochrony przed wykluczeniem. Na marszu pojawili się politycy, w tym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.


Aktualności: Kraj, Kraj2


Prof. Żaryn o skandalu w neo-TVP. "Wóycicki musi sobie radzić"

wPolityce - 2 godziny 58 min. temu
Skandaliczna manipulacja dr Wóycickiego w neo-TVP, który zrównał AK i Żołnierzy Wyklętych z UPA jest szeroko komentowana. W rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Jan Żaryn przypomina, że takie opinie są oderwane od faktów, a polskie formacje wojskowe to kompletnie inna rzeczywistość kulturowo-cywilizacyjna, oparta na wartościach chrześcijańskich.
Aktualności: Kraj, Kraj2


Prof. Chojna-Duch przeciwko Agorze. Sąd utrzymał wyrok

wPolityce - 3 godziny 22 min. temu
12 czerwca 2026 r. Sąd Apelacyjny oddalił apelację Agory S.A. w sprawie z powództwa prof. Elżbiety Chojny-Duch. Sprawa dotyczyła odpowiedzialności za nieusunięcie obraźliwych komentarzy zamieszczonych pod artykułem opublikowanym w styczniu 2021 r. na portalu wyborcza.biz.
Aktualności: Kraj, Kraj2


Czołowe zderzenie pod Iławą. Jedna osoba nie żyje, są ranni

RMF24 - 3 godziny 25 min. temu

Czołowe zderzenie pod Iławą. Jedna osoba nie żyje, są ranniJedna osoba nie żyje, są ranni


Aktualności: Kraj, Kraj2


PiS depcze po piętach KO! Sześć partii w Sejmie. SONDAŻ

wPolityce - 3 godziny 28 min. temu
Jak wynika z najnowszego sondażu pracowni „Social Changes”, Koalicja Obywatelska może liczyć na największe poparcie. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość, w Sejmie znalazłoby się sześć ugrupowań.
Aktualności: Kraj, Kraj2


To jedna z najpiękniejszych pereł Małopolski. Jej legenda mrozi krew w żyłach

RMF24 - 3 godziny 29 min. temu

To jedna z najpiękniejszych pereł Małopolski. Jej legenda mrozi krew w żyłachWznosi się dumnie na monumentalnej wapiennej skale pod Olkuszem w woj. małopolskim, będąc jednym z najpiękniejszych punktów na legendarnym Szlaku Orlich Gniazd. Zamek Rabsztyn od wieków zachwyca swoją architekturą i burzliwą historią, jednak jego mury skrywają coś więcej niż tylko wspomnienia o dawnych bitwach. Według lokalnych podań, głęboko pod ruinami spoczywa zaklęty świat, który budzi się do życia tylko raz w roku. Odkryj fascynujące dzieje "Kruczej Skały" i poznaj sekret, który od pokoleń elektryzuje poszukiwaczy tajemnic.


Aktualności: Kraj, Kraj2


To wasze zadanie: być tak blisko Jezusa, żeby wytrzymać każdą próbę i nigdy od niego nie odejść – abp Depo na pielgrzymce LSO

Częstochowskie24 - 3 godziny 49 min. temu

Pod hasłem „Uczniowie – Ministranci – Misjonarze”, w sobotę, 13 czerwca w parafii św. Piotra w Okowach w Białej, k. Wielunia odbyła się XIII Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej. Wraz z duszpasterzami do Białej przybyło ponad 600 młodych chłopców i młodzieńców, którzy poprzez swoją codzienną posługę przy ołtarzu zbliżają się do Pana Boga. W pielgrzymce, którą zorganizowało Duszpasterstwo LSO, uczestniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Pielgrzymka rozpoczęła się zawiązaniem wspólnoty oraz spotkaniem z Ojcem Duchownym i Seminarzystami Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Następnie sprawowany był najważniejszy punkt wydarzenia, czyli wspólna Eucharystia, której w asyście licznych kapłanów z całej archidiecezji przewodniczył abp Wacław Depo. Jak podkreślił, trzeba modlić się o to, żeby wśród tych młodych, którzy przybyli na pielgrzymkę zakwitły nowe powołania kapłańskie, bo są one nam bardzo potrzebne:
– Gromadząc się dzisiaj, w święto Niepokalanego Serca Maryi, mamy taką nadzieję. Po peregrynacji, którą przeżywaliśmy też przez przyczynę Matki Bożej Jasnogórskiej w jej obrazie, mieliśmy też również takie nadzieje, zwłaszcza że modliliśmy się każdego dnia o dar powołań. Ale niestety, na pierwszym roku jest tylko dwóch alumnów i dlatego musimy się uczyć pokory. Modlitwa musi być. Pan Jezus sam powiedział, że “Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” i cieszymy się tą grupą. Teraz, tak jak słyszę, przyjechało blisko 700 ministrantów zaangażowanych w swoją służbę codzienną, czy świąteczną. Podobnie są lektorzy, podobnie są ceremoniarze. Jest to grupa, która już jest tak przy Kościele blisko i wobec tych wyzwań, które dzisiaj młodzież ma i w szkole, i w ogóle w samym życiu codziennym, to takie świadectwa ich obecności i modlitwy są jakąś wielką nadzieją. I daj Boże, że jeśli w moim jeszcze pontyfikacie będą się spełniały te powołania, będę się cieszył. Ale będę się cieszył, że może następca będzie miał większe w tym wypadku pochylenie się nieba nad nami.

O pielgrzymce, która oprócz charakteru modlitewnego i wspólnotowego jest również podsumowaniem roku formacyjnego, opowiedział Duszpasterz Diecezjalny Liturgicznej Służby Ołtarza ks. Mateusz Olejnik:
– Tradycją naszej archidiecezji jest ta doroczna pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza właśnie w czerwcu, podsumowująca rok formacyjny, rok katechetyczny, szkolny i co roku spotykamy się w innym regionie duszpasterskim. Rok temu byliśmy w Częstochowie, dwa lata temu w Myszkowie. Dzisiaj przyszedł czas na region wieluński i właśnie cieszymy się, że parafia Biała otworzyła przed nami nie tylko swoje drzwi, ale swoje serca. Przyjechało ponad sześciuset ministrantów razem z księżmi, z opiekunami, to jest około siedemset osób. Pod hasłem “Uczniowie – Ministranci – Misjonarze” gromadzimy się dzisiaj na tej pielgrzymce, aby każdy z nas poczuł się uczniem Pana Jezusa, który jako takie zadanie domowe dostaje powołanie do świadczenia o Nim wszędzie tam, gdzie idziemy, kiedy już zdejmujemy komżę albo wychodzimy z kościoła, żeby dalej być świadkami i apostołami Pana Jezusa w świecie. Podsumowujemy ten rok i cieszymy się, że było co robić. Mieliśmy kurs lektorski z pobłogosławieniem ponad 200 lektorów, kurs ceremoniarski, także bardzo wielu młodych ludzi zgłębiało tajniki liturgii, zostało posłanych do tej misji właśnie tworzenia, budowania liturgii w swoich parafii i wspólnotach. To rozgrywki sportowe, już niedługo będą nas reprezentować w Gnieźnie reprezentanci naszej archidiecezji, nasi mistrzowie z parafii z Radomska, św. Maksymiliana i z Konopisk, św. Walentego, ale także mnóstwo inicjatyw, o których może nie było głośno na polu parafialnym, dekanalnym, gdzie bardzo wiele się działo dzięki duszpasterzom, dzięki osobom zaangażowanym w nasze duszpasterstwo.

Na pielgrzymce, z grupą ministrantów pojawił się m.in. ks. Mateusz Golis z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Choć do Białej mieli spory kawałek drogi do przebycia, to jednak z radością zjawili się na tym największym spotkaniu LSO w archidiecezji:
– To jest taka nasza tradycja w Służbie Liturgicznej Ołtarza, że raz na rok wybieramy się w różne krańce diecezji. Raz było to 15 km, w tym roku to jest ok. 150 km, ale oczywiście wytrwale i do celu, ponieważ spotkanie Liturgicznej Służby Ołtarza dla wszystkich ministrantów ma wyjątkowy walor, naprawdę takiego budowania wspólnoty, poczucia tożsamości, jako naprawdę służących Panu Bogu, budowanie naszej wiary i dobra zabawa. Piękny czas. Ja jestem bardzo szczęśliwy z tego, że w mojej parafii jest takie grono około 30 ministrantów, którzy obsługują każdą większą uroczystość, każdą też codzienną eucharystię, tak że zawsze ktoś przy ołtarzu jest, a czasami udaje się zrobić naprawdę też przepiękną asystę, więc jest wydaje mi się tyle, ile trzeba. Daj Panie Boże, żeby oczywiście było zawsze jak najwięcej, ale generalnie zawsze ci chłopcy, którzy przychodzą do Pana Boga są naprawdę wspaniały młodymi mężczyznami, którzy w przyszłości, formując się przy Chrystusie, będą szczęśliwymi ludźmi.

Na pielgrzymce, ze swoimi młodszymi kolegami spotkał się kleryk Igor Mesjasz, seminarzysta III roku WMSD w Częstochowie. Przypomniał, że sam przed wstąpieniem do seminarium razem z innymi ministrantami służył przy ołtarzu, a teraz miał możliwość stojąc przed nimi dać świadectwo wiary:
– To jest super doświadczenie, bo sam osobiście obserwując właśnie chłopaków, towarzysząc im też w tej ich posłudze, jakoś w tej drodze, nawet nawiązując z nimi jakieś relacje, kontakty, mogę spojrzeć właśnie na nich z perspektywy tego, że jeszcze kilka, kilkanaście lat temu byłem taki jak oni. Też uczyłem się jakoś służyć przy ołtarzu, tworzyć wspólnotę. I to jest takie fajne doświadczenie też, myślę, właśnie pod tym kątem bycia w seminarium, że widzę chłopaków, uczę się z nimi współpracować, już potencjalnie, jak Pan Bóg pozwoli, jako przyszły kapłan, przyszły duszpasterz, który będzie właśnie w tych wspólnotach posługiwał, który będzie tym wspólnotom jakoś przewodził i przede wszystkim prowadził do Pana Jezusa. I to jest na pewno fajne doświadczenie, żeby właśnie poznać się też z tymi chłopakami, żeby z nimi porozmawiać, też o tym, jak oni widzą służbę przy ołtarzu, co dla nich jest najważniejsze, co dla nich jest piękne i po prostu im towarzyszyć. Także modląc się za nich, żeby rozeznawali głos, który, miejmy nadzieję, że Pan Jezus też do nich skieruje.

Wśród uczestników pielgrzymki był Mateusz Kijas, ceremoniarz w parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Zawierciu-Bzowie, który opowiedział, czym dla niego jest udział w takim spotkaniu:
– Przede wszystkim tutaj możemy spotkać się, jako przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza z całej diecezji. Wszyscy, w każdym wieku, ministranci, ceremoniarze, i lektorzy, i animatorzy. Cała diecezja tutaj się zjechała, więc mamy możliwość szerokiej integracji, poznania się. Już abstrahując od samego właśnie tego, że tutaj możemy poczuć tego ducha wspólnoty ministranckiej, gdzie też każdy z nas jednak faktycznie ubrany jest w stroje ministranckie. Ale też wiadomo, że Msza św., która w sposób rzeczywisty uobecnia to, co się działo na Golgocie, myślę, że to też jest dla nas takie mocne przeżycie i to, że tutaj taką ogromną grupą będziemy w tej Mszy św. uczestniczyć. Ja akurat jestem w takiej małej parafii, u mnie jakoś nie dzieje się strasznie dużo, jeżeli chodzi o takie życie Liturgicznej Służby Ołtarza, natomiast działamy, modlimy się, uczestniczyliśmy w różnych wydarzeniach typu Triduum, typu Boże Ciało, więc po prostu działamy.

Jan Zyglewicz przyjechał na pielgrzymkę z parafii św. Jacka w Borze Zapilskim. Jak przyznał, jako ceremoniarz miał w mijającym roku formacyjnym znacznie więcej obowiązków, ale sprawiało mu to dużą radość:
– Ten rok posługi w naszej parafii był dla mnie jednym z takich bardziej odpowiedzialnych, bo jest to w sumie chyba drugi rok, kiedy jestem ceremoniarzem. No i to się wiąże z tym, że wiele więcej obowiązków, większa odpowiedzialność i wejście w tą liturgiczną służbę bardziej świadomie. Więc jest to dla mnie taki dobry rok, ale też pełen pracy. U nas jest, jeżeli się nie mylę, teraz około 50 ministrantów. Cały czas przychodzą kolejni, więc nie mamy na co narzekać. U nas służba działa bardzo prężnie, chłopaki są aktywni, czy tutaj na takie wyjazdy, czy też na mistrzostwa, gdzie gramy w piłkę, czy na wszystkie jakieś uroczystości, czy akcje w parafii. Mamy komplet ludzi i no bardzo fajnie to u nas działa. Dla mnie jest to przede wszystkim myślę, że taka misja. Misja służenia przy ołtarzu, bycia najbliżej, dbanie o to, żeby wszystko poszło zgodnie z planem. Teraz, jak jestem ceremoniarzem, również gdzieś misja głoszenia słowa poprzez czytanie na liturgii, czy przez samą postawę, to że wychodzę, gdziekolwiek jestem, to służę, czy na rekolekcjach gdzieś w szkole, czy na różnych uroczystościach rodzinnych, gdzie też jest takie świadectwo, że jestem ministrantem i się tego nie wstydzę, wychodzę do ołtarza, gdziekolwiek jestem i daję też tym świadectwo.

W czasie pielgrzymki dla jej uczestników organizatorzy przygotowali wiele atrakcji: były zabawy, dmuchańce, chrześcijańskie granie, poczęstunek, świadectwo ewangelizacyjne znanego z TikToka „Ślimaka na pustyni”, a także losowanie cennych nagród.

XIII Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza, 13.06.2026 r.



Zełenski przyjedzie do Polski? Ukraiński deputowany zabrał głos

RMF24 - 4 godziny 2 min. temu

Zełenski przyjedzie do Polski? Ukraiński deputowany zabrał głosUkraiński deputowany zabrał głos.


Aktualności: Kraj, Kraj2


Nowy rozkład PKP od niedzieli. Oto najważniejsze zmiany

RMF24 - 4 godziny 9 min. temu

Nowy rozkład PKP od niedzieli. Oto najważniejsze zmianyWięcej połączeń nad morze oraz powrót - po 33 latach - pociągów do Łomży. To część zmian, które są w nowym, wakacyjnym rozkładzie jazdy PKP. Harmonogram wchodzi w życie już w niedzielę 14 czerwca.


Aktualności: Kraj, Kraj2


Mentzen w szoku! "ABW namierzyła, a śledztwo umorzono"

wPolityce - 4 godziny 24 min. temu
Jeden z liderów Konfederacji poseł Sławomir Mentzen jest w szoku, po tym, jak otrzymał pismo o umorzeniu śledztwa w sprawie urzędniczki, która nielegalnie przeglądała jego dane w państwowych rejestrach. "Nigdy bym się o tym nie dowiedział, gdyby nie ABW, które urzędniczkę namierzyło. Według ABW 27 marca 2025 r." - napisał na X Mentzen.
Aktualności: Kraj, Kraj2


Subskrybuje zawartość