Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Kultura

Nicholas Galitzine jako uwikłany w sektę supermodel

Filmweb News - 10 czerwca, 2026 - 13:23
Jak podaje The Hollwood Reporter, Nicholas Galitzine ma nowy projekt. Wcieli się w Hoyta Richardsa – pierwszego męskiego supermodela i byłego członka sekty Wieczne Wartości. Stanowisko reżysera negocjuje Gus Van Sant.

Nicholas Galitzine wcieli się w supermodela
Szczegóły fabuły trzymane są w tajemnicy. Szczyt kariery Richardsa przypadł na koniec lat 80., kiedy to był jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej opłacanych modeli w branży – obok takich gwiazd jak Cindy Crawford czy Naomi Campbell. Jego twarz mogliśmy zobaczyć w kampaniach takich marek jak Gianni Versace, Valentino czy Ralph Lauren.

1990 rok. Hoyt Richards prezentuje męską kolekcję Polo Ralph Lauren
Hoyt Richards na premierze serialu "Wieczne Wartości: Kult piękna"
Zobacz zwiastun dokumentu "Wieczne Wartości: Kult piękna"
O przynależności Richardsa do założonej przez Fredericha von Mierersa sekty Wieczne Wartości opowiada w emitowany na HBO trzyczęściowy dokument "Wieczne Wartości: Kult piękna" (Mierers, który twierdził, że tak naprawdę jest kosmitą, miał pomóc Richardsowi osiągnąć międzynarodowy sukces). Zobaczcie zwiastun: 



Skąd znamy Nicholasa Galitzine?
Nicholasa Galitzine aktualnie możemy oglądać na wielkim ekranie w widowisku "Władcy Wszechświata" oraz komedii "Sprawiedliwość owiec". W jego filmografii znajdziemy też takie filmy jak "Miłość zaklęta w muzyce", "Piękny drań", "Szkoła czarownic: Dziedzictwo", "Kopciuszek", "Purpurowe serca", "Red, White & Royal Blue", "Na dnie", "Na samą myśl o Tobie", a także seriale "Chambers" i  "Mary & George". 
Aktualności: Kultura


Kontynuacja "Coś za mną chodzi" zyskała nową gwiazdę. "They Follow" coraz bliżej

Filmweb News - 10 czerwca, 2026 - 13:16
Kontynuacja horroru Davida Roberta Mitchella "Coś za mną chodzi" pod tytułem "They Follow" nabiera kształtów. Wszystko wskazuje na to, że do Maiki Monroe dołączy jedna z najbardziej rozchwytywanych aktorek młodego pokolenia. Końcowe negocjacje w sprawie angażu prowadzi podobno znana m.in. z "Mickey 17Naomi Ackie.

Co wiemy o kontynuacji "Coś za mną chodzi"?

Na razie twórcy nie zdradzają szczegółów produkcji. Nie wiadomo jeszcze, w jaką postać wcieli się Ackie ani jak dokładnie potoczy się fabuła długo wyczekiwanego sequela. Potwierdzono jedynie, że akcja "They Follow" rozegra się dziesięć lat po wydarzeniach przedstawionych w "Coś za mną chodzi".

Naomi Ackie
Oryginał z 2015 roku opowiadał historię Jay Height, studentki granej przez Maikę Monroe, która po kontakcie seksualnym staje się celem tajemniczej nadprzyrodzonej istoty. Byt może przybierać postać dowolnej osoby i nieustannie podąża za swoją ofiarą. Powoli. Nieubłaganie. Bez możliwości negocjacji. Jedynym sposobem na pozbycie się klątwy okazuje się przekazanie jej komuś innemu.

W obsadzie pierwszego filmu znaleźli się również Keir Gilchrist, Daniel Zovatto, Jake Weary, Olivia Luccardi i Lili Sepe. Po premierze w Cannes produkcja zebrała znakomite recenzje i szybko zyskała status jednego z najważniejszych horrorów minionej dekady. Przy budżecie wynoszącym niewiele ponad milion dolarów film zarobił około 23 milionów, a Maika Monroe z dnia na dzień stała się jedną z najgorętszych gwiazd kina grozy.

Za kontynuację ponownie odpowiada Mitchell, który nie tylko stanie za kamerą, ale również napisał scenariusz. 

Zdjęcia do "They Follow" mają ruszyć już tego lata. 

Naomi Ackie – ostatnie role

Aktorka niedawno zdobyła Independent Spirit Award za rolę drugoplanową w dramacie "Sorry, Baby" studia A24. W ostatnim czasie można było oglądać ją również w "Mickey 17" Bonga Joon Ho, "Czwartkowym Klubie Zbrodni" Chrisa Columbusa oraz "Mrugnij dwa razy", reżyserskim debiucie Zoë Kravitz. Obecnie występuje w filmie "I Love Boosters" Bootsa Rileya u boku Keke Palmer, Taylour Paige i Poppy Liu.

"Coś za mną chodzi" – zobacz zwiastun



Aktualności: Kultura


Powstanie 3. sezon serialu "Przewodnik po zbrodni...". To będzie finał hitu Netflixa

Filmweb News - 10 czerwca, 2026 - 12:51
Netflix ogłosił, że "Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki" doczeka się trzeciego sezonu, ale jednocześnie będzie to finał całej historii. Wygląda więc na to, że młodzieżowy hit oparty na bestsellerowych powieściach Holly Jackson zmierza prosto do swojej ostatniej sprawy.

"Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki" – to już ostatni sezon

Finałowa odsłona zostanie oparta na "As Good As Dead", trzeciej części trylogii Jackson. Zdjęcia do trzeciego sezonu już się odbyły, a premiera została zaplanowana na 2027 rok. Serial trafi na Netfliksa niemal na całym świecie, choć tradycyjnie wyjątki stanowią Wielka Brytania, gdzie emitować go będzie BBC, Niemcy, Austria i Szwajcaria (ZDFneo), Australia (Stan) oraz Nowa Zelandia (Sky NZ).


Sama Holly Jackson nie kryje entuzjazmu. Autorka i producentka wykonawcza nazwała "As Good As Dead" swoją ulubioną częścią całej książkowej serii, a zarazem najlepszym sezonem serialu. Zapowiada też, że widzowie zobaczą Pip w odsłonie, jakiej dotąd nie znali. Ma być mrocznie, duszno, przerażająco i momentami zaskakująco zabawnie. 

W głównej roli ponownie zobaczymy Emmę Myers jako Pip Fitz-Amobi. Bohaterka rozpoczęła swoją historię od ponownego zbadania sprawy zamordowanej kilka lat wcześniej uczennicy Andie Bell, której śmierć przypisano Salowi Singhowi. Drugi sezon, który zadebiutował 27 maja, skupiał się natomiast na śledztwie dotyczącym zaginięcia brata przyjaciółki Pip.

W finałowym sezonie powrócą również Zain Iqbal, Henry Ashton, Asha Banks, Jude Collie, Eden H. Davies oraz Yali Topol Margalith.

"Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki" – zobacz zwiastun 1. sezonu



Aktualności: Kultura


"Kolory zła: Czerń" trafił na Netflix. Mamy recenzję

Filmweb News - 10 czerwca, 2026 - 12:15
Od dziś na Netfliksie można oglądać kolejną część mrocznego kryminału Adriana Panka "Kolory zła" – "Czerń". To kontynuacja "Czerwieni" z granym przez Jakuba Gierszała prokuratorem Leopoldem Bilskim prowadzącym tym razem śledztwo w sprawie zniknięcia chłopca. Na ekranie występują też m.in. Marianna Zydek, Andrzej Chyra i Robert Gonera.

Swoimi wrażeniami po seansie dzieli się Maciej Niedźwiedzki. Fragmenty jego recenzji można przeczytać poniżej. Cała dostępna jest na karcie filmu POD LINKIEM TUTAJ


Recenzja filmu "Kolory zła: Czerń", reż. Adrian Panek

Maciej Niedźwiedzki pisze o filmie:

Może w prowincjonalnym Turlaczu, gdzie wiodącymi przestępstwami są przekroczenia prędkości, szkolne wagary i barowe bójki, idealista Bilski nikomu nie będzie sprawiał problemów? Leopold niby mógłby skupić się na kontemplowaniu kaszubskiej flory, ale spokoju nie daje mu pewne zdarzenie sprzed dwóch lat. Najpierw zagadkowe zaginięcie kilkuletniego Adama, potem wielka akcja poszukiwawcza, wreszcie niespodziewane odnalezienie chłopca i umorzenie śledztwa z powodu rzekomej, trywialnej pomyłki matki. Zastanawiać może fakt, że od momentu rozwiązania sprawy nikt chłopca na oczy nie widział, a wykrętne odpowiedzi matki mają znikomą wiarygodność. Teraz, w trakcie hucznie obchodzonych dożynek, dochodzi do kolejnego porwania nieletniego. Zrozpaczona Julia (Marianna Zydek) zrobi wszystko, by odnaleźć syna. Oczywiście będzie mogła liczyć na pomoc nieustępliwego prokuratora. 

Autor tłumaczy także:

"Czerń" działa na podobnym fabularnym schemacie co "Czerwień". Adaptując kolejny kryminał Małgorzaty Sobczak, Adrian Panek nie ustrzegł się powtórzenia błędów, ale wiele rzeczy robi tym razem po prostu lepiej. Znowu obcujemy ze śledztwem w sprawie zaginięcia nieletnich, profilowaniem seryjnego mordercy, korupcją policji i opieszałością organów ścigania, która prowokuje działanie na własną rękę: zarówno przez cywili, jak i mundurowych.

W ujęciu Panka kumulacja nieuleczonych traum, brak wsparcia albo nieumiejętność proszenia o pomoc ewoluują w izolację, nieustanny strach, samookaleczenia i psychiczne zaburzenia. – dodaje autor. 

Całą recenzję filmu "Kolory zła: Czerń" znajdziecie POD LINKIEM TUTAJ

"Kolory zła: Czerń" – zwiastun



Aktualności: Kultura


Plan sparingów Rakowa Częstochowa podczas przygotowań do sezonu 2026/2027

Częstochowskie24 - 10 czerwca, 2026 - 12:06

Piłkarze i sztab Rakowa Częstochowa przebywają obecnie na urlopach. Do treningów zespół wraca 22 czerwca. Podany został plan przygotowań do sezonu 2026/2027.

Pierwszy sparing rozegra 27 czerwca z Piastem Gliwice, a dzień później Medaliki pojadą na obóz do Arłamowa, gdzie 4 lipca zmierzą się z Puszczą Niepołomice. 6 lipca drużyna uda się na drugi obóz przygotowawczy do Holandii, gdzie rozegra trzy mecze kontrolne. Pierwsze dwa spotkania odbędą się 8 lipca – z belgijskim SV Zulte Waregem oraz greckim Olympiakosem. Ostatni mecz towarzyski Raków rozegra 11 lipca z holenderskim PSV Eindhoven.

Po powrocie do Polski – 16 lipca – na tydzień przed rozpoczęciem meczów o stawkę, planowany jest jeszcze jeden sparing. O jego szczegółach oraz przeciwniku będziemy informować na bieżąco.

Pierwsze spotkanie o stawkę Raków rozegra 23 lipca w ramach II rundy eliminacji do Ligi Konferencji. Z kolei 25 i 26 lipca zaplanowano mecze 1. kolejki PKO BP Ekstraklasy.

źródło: Raków Częstochowa



"Ranczo: Zemsta wiedźm": ruszyły zdjęcia! Żak, Ostrowska i Barciś w obsadzie

Filmweb News - 10 czerwca, 2026 - 11:44
Ruszyła realizacja 6-odcinkowej produkcji, która ponownie zabierze widzów do Wilkowyj i pokaże dalsze losy bohaterów jednego z najpopularniejszych seriali w historii polskiej telewizji, który przez lata bawił, wzruszał i jednoczył przed telewizorami miliony widzów. I wciąż jest on odkrywany przez kolejne pokolenia. W obsadzie wracają m.in. Ilona Ostrowska, Cezary Żak, Artur Barciś i Marta Chodorowska. Szczegóły dotyczące premiery nowego sezonu zostaną ogłoszone w najbliższych miesiącach.

"Ranczo: Zemsta wiedźm": szczegóły serialu

Nowe odcinki to nie tylko powrót do ulubionych barwnych bohaterów, ale także do czułego spojrzenia na polską rzeczywistość – pełnego humoru oraz trafnych komentarzy społecznych. Przez 10 sezonów "Ranczo" było czymś więcej niż serialem komediowym. Produkcja w inteligentny, zabawny i wyjątkowo aktualny sposób opowiadała o Polsce, jej przemianach, ambicjach, podziałach i codziennych problemach. Losy Lucy, Kusego, Czerepacha, księdza, wójta i całej galerii barwnych postaci śledzili przez lata widzowie w różnym wieku, a poszczególne dialogi i sceny weszły już na stałe do języka i kultury popularnej.

- 11. sezon to kontynuacja wydarzeń z poprzednich 10 sezonów, a cała opowieść w nowych odcinkach wyszła jeszcze spod ręki głównego autora scenariuszy, nieżyjącego już Andrzeja Grembowicza (Robert Brutter) współpracującego z synem Marcinem Grembowiczem. Powstało wtedy 6 odcinków serialu i scenariusz filmu, będący skróconą wersją serialu. "Ranczo. Zemsta wiedźm" to oryginalna historia zaadaptowana do upływu czasu – mówi Maciej Strzembosz, producent serialu.



- Cała ekipa jest bardzo podekscytowana możliwością powrotu po tylu latach do Wilkowyj. To się naprawdę rzadko zdarza w świecie filmu i seriali, żeby po tak długim okresie od zakończenia emisji ostatniego sezonu serialu, w prawie tym samym składzie powrócić na plan zdjęciowy. Mamy tych samych realizatorów, tę samą obsadę, te same lokacje, no i przede wszystkim scenariusz tego samego scenarzysty - Andrzeja Grembowicza, który Wilkowyje wymyślił. Mam nadzieję, że sprawimy tym miły prezent naszym fanom, którzy od tylu lat dzielnie są z nami - a ich liczba dalej rośnie. Jesteśmy wszyscy zafascynowani tym, jaką wspaniałą oglądalnością cieszą się powtórki i jak bardzo ten serial wpisał się w codzienne życie Polaków. "Ranczo" stało się jakimś niesamowitym fenomenem, z czego oczywiście bardzo się cieszę. Mam nadzieję, że ten nowy sezon również spodoba się naszym widzom. Gwarantuję, że będą to Wilkowyje na miarę 2026 roku. Chcę też z mocą podkreślić, że jest to ostatnie dzieło Andrzeja Grembowicza napisane w 2015. No i rzecz zaskakująca - ten tekst brzmi dzisiaj o wiele lepiej niż 11 lat temu! – dodaje Wojciech Adamczyk, reżyser serialu.

- Powrót do "Rancza" po tylu latach to ogromna odpowiedzialność, ale i wyjątkowy powód do dumy. Mówimy o serialu, który stał się częścią polskiej popkultury, na stałe zapisał się w historii telewizji i nieustannie zdobywa kolejne pokolenia widzów. Najlepiej świadczą o tym organizowane co roku zloty miłośników serialu oraz popularność Jeruzala, który dzięki "Ranczu" stał się rozpoznawalnym punktem na mapie Polski. Doskonale rozumiemy, że z tym powrotem wiążą się ogromne oczekiwania. Scenariusz pozostawiony przez Andrzeja Grembowicza daje jednak wyjątkowo mocny fundament do opowiedzenia tej historii na nowo. Widząc zaangażowanie twórców i obsady oraz radość, z jaką wszyscy wrócili do Wilkowyj, jestem przekonany, że "Ranczo. Zemsta wiedźm" będzie ważnym i poruszającym nowym rozdziałem opowieści, którą przez lata pokochały miliony Polaków – dodaje Arkadiusz Pawlik, Dyrektor Agencji Kreacji Filmu i Serialu.

W obsadzie "Rancza. Zemsty wiedźm" powracają kultowi bohaterowie, w których ponownie wcielą się m.in. Ilona Ostrowska, Cezary Żak, Artur Barciś, Marta Chodorowska, Grażyna Zielińska, Sylwester Maciejewski, Bogdan Kalus, Piotr Pręgowski, Violetta Arlak, Magdalena Kuta, Marta Lipińska, Katarzyna Żak, Grzegorz Wons, Dorota Chotecka i Magda Waligórska.

Wszystkie odcinki reżyseruje Wojciech Adamczyk na podstawie scenariusza napisanego przez Andrzeja Grembowicza. Za produkcję odpowiada Agencja Kreacji Filmu i Serialu Telewizji Polskiej. Producentem zewnętrznym serialu jest Maciej Strzembosz ze Studia A.


Aktualności: Kultura


Barwy nieszczęścia - Recenzja filmu Kolory zła: Czerń (2 026)

Filmweb News - 10 czerwca, 2026 - 11:35
Prokurator Leopold Bilski (Jakub Gierszał) odniósł sukces w Sopocie i w nagrodę musiał ponieść odpowiednią karę. Z trójmiejskiego kurortu zostaje przeniesiony do Turlacza,
Aktualności: Kultura


Kolejne prace remontowe PKP – utrudnienia przy przejazdach kolejowych

Częstochowskie24 - 10 czerwca, 2026 - 11:26

PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczynają następny etap modernizacji przejazdów kolejowo-drogowych na terenie miasta. W związku z prowadzonymi pracami kilka ważnych przejazdów zostanie czasowo zamkniętych, co wymusi korzystanie z objazdów i może powodować zwiększony ruch na alternatywnych trasach.

Zamknięcie przejazdów kolejowo-drogowych dla potrzeb przebudowy przejazdów kolejowych w Częstochowie jest planowane:
– od 10.06.2026 do 16.06.2026 – ul. Cmentarna
– od 10.06.2026 do 16.06.2026-ul. Karłowicza
– od 17.06.2026 do 24.06.2026 – Morsztyna

źródło: PKP PLK



Photos from Miasto Częstochowa's post

Wiadomości UM - 10 czerwca, 2026 - 11:20
Uczennice „Traugutta” pokazały muzyczne talenty we Francji.

To efekt partnerstwa, jakie Częstochowa pielęgnuje z Lourdes w stowarzyszeniu Shrines of Europe.

Odbyły się tam pierwsze Muzyczne Spotkania Młodzieży Europejskiej.

https://tiny.pl/6yygkm0_c

fot. organizatorzy







Aktualności: Kultura


Krewki parkrun w Częstochowie. Aktywność, zdrowie i pomaganie w jednym miejscu

Częstochowskie24 - 10 czerwca, 2026 - 11:15

Czy można połączyć aktywność fizyczną, promocję zdrowego stylu życia i ratowanie ludzkiego życia? Częstochowski Legion – Klub Honorowych Dawców Krwi oraz parkrun Las Aniołowski Częstochowa udowadniają, że tak. Już 13 czerwca 2026 roku mieszkańcy Częstochowy będą mogli wziąć udział w wydarzeniu „Krewki parkrun”, organizowanym z okazji przypadającego dzień później Światowego Dnia Krwiodawstwa.

Wydarzenie odbędzie się w ramach cotygodniowego parkrun Częstochowa w Lesie Aniołowskim, start zlokalizowany jest przy Promenadzie Czesława Niemena. Stanowisko Częstochowskiego Legionu będzie dostępne od godziny 8:30, natomiast start parkrun zaplanowano na godzinę 9:00.
Parkrun dla każdego

Parkrun to bezpłatne wydarzenie sportowe organizowane regularnie w wielu miejscach na świecie. Uczestnicy pokonują dystans 5 kilometrów, a ich czas jest mierzony i publikowany w wynikach.
Co ważne, parkrun nie jest wyłącznie wydarzeniem dla biegaczy. Wziąć udział może praktycznie każdy – zarówno osoby biegające, truchtające, spacerujące, jak i miłośnicy nordic walking. Nie liczy się wynik sportowy, lecz aktywność, regularny ruch i wspólnie spędzony czas.

To właśnie ta otwartość sprawia, że parkrun od lat promuje zdrowy styl życia, integrację społeczną oraz budowanie dobrych nawyków związanych z aktywnością fizyczną.

Zdrowie własne i zdrowie innych

Organizatorzy podkreślają, że aktywność fizyczna i honorowe krwiodawstwo mają wiele wspólnego. Oba działania opierają się na odpowiedzialności za zdrowie – zarówno własne, jak i innych ludzi.

Regularne oddawanie krwi pomaga ratować życie pacjentów po wypadkach, podczas operacji, leczenia nowotworów czy ciężkich chorób. Krew pozostaje lekiem, którego nie da się wyprodukować, a jedynym źródłem są honorowi dawcy.

Jednocześnie osoby dbające o swoją kondycję i zdrowie częściej angażują się w działania prospołeczne, dlatego połączenie środowiska biegaczy i krwiodawców jest naturalnym krokiem w budowaniu świadomej i odpowiedzialnej społeczności.

Szansa na uratowanie życia poprzez DKMS

Podczas wydarzenia prowadzona będzie również rejestracja potencjalnych dawców szpiku do bazy DKMS.

Dołączenie do bazy zajmuje zaledwie kilka minut i polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Dla wielu pacjentów cierpiących na nowotwory krwi lub inne choroby układu krwiotwórczego znalezienie zgodnego dawcy jest jedyną szansą na powrót do zdrowia.

Organizatorzy zachęcają, aby nawet osoby, które nie planują udziału w biegu, odwiedziły wydarzenie i rozważyły rejestrację jako potencjalny dawca szpiku.

Razem można więcej

„Krewki parkrun” ma pokazać, że troska o zdrowie może przybierać różne formy – od regularnej aktywności fizycznej, przez honorowe oddawanie krwi, aż po gotowość do zostania potencjalnym dawcą szpiku.
Łącząc siły środowisk biegowych, krwiodawców i dawców szpiku można skuteczniej promować postawy odpowiedzialności społecznej i budować świadomość, że każdy z nas ma realny wpływ na życie drugiego człowieka.
Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców Częstochowy i okolic – niezależnie od wieku, kondycji czy doświadczenia sportowego.
Bo czasem wystarczy jeden krok, jeden kilometr, jedna donacja krwi lub jeden wymaz, by komuś podarować szansę na życie.



Emma Stone w nowym filmie twórców "Wszystko wszędzie naraz"?

Filmweb News - 10 czerwca, 2026 - 10:59
Mamy kolejną plotkę obsadową dotyczącą nowego filmu duetu Daniels, czyli Daniela Scheinerta i Daniela Kwana, twórców "Wszystko wszędzie naraz". Czy w ich tajemniczym projekcie, którego gwiazdą będzie Matt Damon, zagra również Emma Stone?
     
Emma Stone zagra w filmie duetu Daniels?


Tę pogłoskę ujawnił reporter DanielRPK, którego hollywoodzkie przecieki regularnie się potwierdzają (czasem jednak się nie potwierdzają). Według niego Emma Stone negocjuje występ w nowym filmie Danielsów. Zdjęcia mają ruszyć w sierpniu.

Stone miała jednak w tym miesiącu zacząć pracę na planie baseballowej komedii romantycznej "The Catch", którą reżyseruje jej mąż, Dave McCary. W obsadzie jest również Chris Pine. Jeśli Stone zagra też w filmie duetu, czeka ją bardzo zajęte lato.

Według najnowszych doniesień, film ma być "superbohaterskim blockbusterem z globalnym ociepleniem w roli czarnego charakteru".

Zgadza się to z tym, co pisaliśmy wcześniej: fabuła rzekomo połączy motywy globalnego ocieplenia, podróży w czasie i możliwego wątku superbohaterskiego. Historia ma rozgrywać się równolegle w dwóch okresach – w latach 80. oraz współcześnie. Bohaterami będą nastolatkowie, przynajmniej w części osadzonej w przeszłości.

Matt Damon ma wcielić się w ojca jednego z nastolatków. Na razie nie wiemy, w kogo miałaby wcielić się Stone. Aktorkę mogliśmy oglądać o ostatnio w "Bugonii" Yorgosa Lanthimosa. Za tę rolę otrzymała nominację do Oscara.

"Bugonia" – zwiastun


Prowokacyjny i wywrotowy film opowiada o dwóch młodych mężczyznach z obsesją na punkcie spisków, którzy wyrywają się ze swojej kryjówki i porywają Michelle, wpływową dyrektor generalną, którą uważają za kosmitkę, przybyłą, po to aby nas zniszczyć.

Po tym, jak zamykają Michelle w piwnicy kobieta staje twarzą w twarz z wrogiem. Tym samym, obie strony – zwolennicy teorii spiskowych i bezduszna dyrektor korporacji – wkrótce znajdą się w środku walki, która jest równie nieprzewidywalna, co nieoczekiwanie poruszająca.
Aktualności: Kultura


Nowy film Scorsesego będzie jak "Chłopcy z ferajny" na Hawajach?

Filmweb News - 10 czerwca, 2026 - 10:32
Martin Scorsese pracuje aktualnie nad thrillerem psychologicznym "What Happens at Night", którego gwiazdami są Jennifer Lawrence i Leonardo DiCaprio. Reżyser myśli już o kolejnym projekcie. Czy będzie nim dramat gangsterski opowiadający o wzlocie i upadku szefa hawajskiej mafii?

Co wiemy o nowym filmie Martina Scorsesego?
Według źródeł, na które powołuje się Jordan Ruimy, autor bloga World of Reel, scenariusz niezatytułowanego filmu Scorsesego, nad którym pracuje Nick Bilton (na zdjęciu niżej), jest już praktycznie na ukończeniu – powstało 95% tekstu. 


Marty chciał, aby było w nim więcej voice-overu, by film był utrzymany bardziej w klimacie "Chłopców z ferajny". Takie wytyczne dostał Nick, który ostatnie cztery miesiące spędził, nanosząc poprawki, przy pełnej świadomości, że wkrótce zaczyna pracę w programie "60 minutes" – mówi osoba związana z produkcją.

Według niektórych źródeł zdjęcia miałyby się zacząć już w październiku tego roku. Inne podają jednak, że bardziej prawdopodobnym terminem jest przyszły rok. Wszystko zależy od ewentualnych poprawek scenariusza. Projekt powstaje dla Disneya. W obsadzie znaleźli się Dwayne Johnson i Emily Blunt.

Zobacz zwiastun "Czasu krwawego księżyca"
Aktualnie filmografię Martina Scorsesego zamyka oparty na prawdziwych wydarzeniach opisanych w książce Davida Granna "Czas krwawego księżyca". Przypominamy zwiastun:



"Czas krwawego księżyca" w podcaście Mam parę uwag
Przypominamy także odcinek podcastu Mam parę uwag, w którym o "Czasie krwawego księżyca" rozmawiają Julia Taczanowska i Jakub Popielecki: 


Aktualności: Kultura


Brad Pitt i jego pies! Zobacz zdjęcia z filmu Davida Ayera "Heart of the Beast"

Filmweb News - 10 czerwca, 2026 - 10:21
Jeszcze w tym tygodniu możemy się spodziewać zwiastuna nowego filmu Davida Ayera "Heart of the Beast", w którym główne role grają Brad Pitt i pies! Zanim to jednak nastąpi, możemy zobaczyć, jak bohaterowie prezentują się na zdjęciach z planu. Oto Brad Pitt, jego najlepszy przyjaciel i skute lodem pustkowie Alaski.

"Heart of the Beast" – Brad Pitt na pierwszych zdjęciach w filmie Davida Ayera

Dwukrotny laureat Oscara wciela się w "Heart of the Beast" w Jamesa Belmonta, oficera sił specjalnych, który po katastrofie samolotu zostaje uwięziony w alaskańskiej dziczy. Nie jest jednak sam. Towarzyszy mu Odin – wierny pies bojowy, z którym będzie musiał stawić czoła nie tylko bezlitosnym żywiołom, ale i wszystkiemu, co kryje się poza granicą cywilizacji. Według oficjalnego opisu filmu bohaterowie zostają zmuszeni do brutalnej walki o przetrwanie, a sama historia ma opowiadać o niezwykłej więzi między człowiekiem i jego najlepszym przyjacielem. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez GQ (@gq)



Za kamerą stanął David Ayer, twórca "Legionu samobójców" i "Pszczelarza", który ponownie łączy siły z Pittem po sukcesie wojennego widowiska "Furia". Scenariusz napisał debiutujący Cameron Alexander, a wśród producentów znaleźli się sam Pitt, Ayer oraz Damien Chazelle w roli producenta wykonawczego.

Obok Brada Pitta w obsadzie pojawią się zdobywca Oscara J.K. Simmons oraz Anna Lambe, znana między innymi z 4. sezonu serialu "Detektyw". 

Brad Pitt – nadchodzące role

Pitt ma ostatnio pracowity okres. Oprócz "Heart of the Beast" aktor gra też główną rolę w "The Adventures of Cliff Booth" Davida Finchera, a na horyzoncie znajduje się również psychologiczny thriller "The Riders" Edwarda Bergera. Ostatnio oglądaliśmy go w "F1". 

Brad Pitt w filmie "Furia" – zobacz zwiastun









Aktualności: Kultura


"Dzień objawienia": Spielberg i UFO. Recenzujemy

Filmweb News - 10 czerwca, 2026 - 10:07
Gdybyście dowiedzieli się, że nie jesteśmy sami, gdyby ktoś Wam to pokazał i udowodnił, balibyście się? – głosi oficjalny tagline najnowszego filmu Stevena Spielberga. Gdy tylko pojawiły się pierwsze informacje o "Dniu objawienia", o projekcie od razu mówiło się, że to powrót twórcy "Bliskich spotkań trzeciego stopnia" do korzeni. I faktycznie. Wiele osób porównuje "Dzień objawienia" do jego dzieła z 1977 roku. Jakub Popielecki recenzujący film zauważa nawet, że Spielberg proponuje coś w stylu "bliskiego spotkania trzeciego stopnia z czwartą władzą". Zaintrygowani?

Poniżej swoimi wrażeniami z seansu dzieli się Jakub Popielecki. A całą recenzję filmu można przeczytać na karcie filmu POD LINKIEM TUTAJ

"Dzień objawienia", w którym na pierwszym planie oglądamy takie gwiazdy, jak Emily Blunt, Josh O'Connor i Colin Firth debiutuje w kinach już dziś 10 czerwca 2026 roku. 


Recenzja filmu "Dzień objawienia", reż. Steven Spielberg

W recenzji przeczytacie m.in.:

W filmach Spielberga powraca obraz osoby wpatrującej się z zachwytem lub przestrachem w coś niesamowitego poza kadrem – na tyle często, że ujęcie nazwano "Spielberg face", "spielbergowską twarzą". W "Dniu objawienia" takich momentów jest co nie miara, i są tu być może bardziej na miejscu niż zwykle. Spielberg bowiem buduje pomost między wiarą w kosmitów a Wiarą, ale robi to na modłę Niewiernego Tomasza: potrzebując naocznego dowodu. I to też się zgadza – w końcu jest reżyserem filmowym. Tym razem nakręcił film pytający, ile jesteśmy gotowi zobaczyć i co powinniśmy dostrzec: film o prawach oraz obowiązkach patrzącego.  


Autor zdradza, co się dzieje w pierwszej scenie i jak można ją interpretować:

Jednak "Dzień objawienia" absolutnie zaskakująco zaczyna się od… pojedynku między dwoma wrestlerami. Pierwsze ujęcie filmu przedstawia punkt widzenia bitego po głowie zapaśnika. Spielberg i jego operator Janusz Kamiński z premedytacją próbują tu obudzić nas z drzemki. Znacząco: zahipnotyzowany tłum obserwuje dwóch bijących się mięśniaków, tymczasem na tyłach sportowej hali toczą się szemrane interesy, sprawy są tuszowane, a obywatele szantażowani – i nikt nie patrzy. 

Co o samej fabule?:

Akcja filmu toczy się dwutorowo, tropem pary bohaterów. Daniel Kellner (Josh O’Connor) wykradł wrażliwe dane tajemniczej firmy, dla której pracuje, i ucieka przed pościgiem w towarzystwie ukochanej byłej zakonnicy, Jane (Eve Hewson). Tymczasem telewizyjna prezenterka pogody Margaret Fairchild (Emily Blunt) nagle zaczyna mówić na wizji w dziwacznym, nieludzkim języku i w poszukiwaniu odpowiedzi rusza tropem Daniela. 


I dalej:

Reżyser pokazuje, że dziecięce doświadczenie niesamowitości jest cenne, że płynie z niego lekcja dla dorosłych. To lekcja nazywania wprost tego, co się widzi i czuje: prawdy prawdą, kłamstwa kłamstwem, dobra dobrem, zła złem. Pytanie filmu brzmi jednak, czy rozpoznamy tę różnicę dziś, zagapieni w smartfony? Albo inaczej: czy twarz wpatrzona w niesamowity ekran iPhone’a to wciąż "Spielberg face"? Niby tak: w "Dniu objawienia" nieraz widzimy, jak zahipnotyzowani ludzie śledzą rozwój wydarzeń w telefonach. Ale jest też w filmie niemal slapstickowa, prześmiewcza scena, w której bohaterowie próbują zniszczyć smartfona – narzędzie, które przecież dyskretnie ich inwigiluje. 

Całą recenzję filmu "Dzień objawienia" znajdziecie POD LINKIEM TUTAJ

"Dzień objawienia" – zwiastun



Aktualności: Kultura


Ile trwa "Supergirl"? Znamy metraż co do sekundy

Filmweb News - 10 czerwca, 2026 - 09:49
Premiera "Supergirl" zbliża się wielkimi krokami. Poznaliśmy właśnie metraż zbliżającego się widowiska – i to co do sekundy.

Ile trwa "Supergirl"?
Jak podaje portal ComicBookMovie, "Supergirl" będzie trwać dokładnie 1 godzinę 47 minut i 55 sekund. Co za tym idzie, film o przygodach Kary Zor-El będzie jedną z najkrótszych produkcji DC, które od czasu "Ptaków Nocy (i fantastycznej emancypacji pewnej Harley Quinn)" (1 godzina 49 minut) trwały co najmniej dwie godziny (dla porównania ubiegłoroczny "Superman" trwał 2 godziny 9 minut).


Stosunkowo krótki metraż oznacza także, że film nie będzie wierną adaptacją komiksu "Supergirl. Kobieta jutra". Oryginał autorstwa Toma Kinga (scenariusz) i Bilquis Evely (rysunki) ukazał się w Polsce nakladem wydawnictwa Egmont. W oficjalnym opisie czytamy:

Kara Zor-El czuje, że nic nie ma sensu. Krypton przestał istnieć, a ona sama trafiła na Ziemię, gdzie jest skazana na życie w cieniu sławnego kuzyna – jako Supergirl, pomocnica Supermana. Wszystko się zmienia, gdy Karę zaczepia Ruthye, młoda mieszkanka odległej planety szukająca zemsty na mordercy ojca. Supergirl i zrozpaczona dziewczyna wyruszają w podróż przez gwiazdy, która pozwoli im odnaleźć siebie, pogodzić się z przeszłością i stawić czoła przyszłości. 

"Superman" w podcaście Mam parę uwag
Przypominamy odcinek podcastu Mam parę uwag, w którym Julia Taczanowska i Jakub Popielecki rozmawiają o "Supermanie". Film Jamesa Gunna zapoczątkował nową erę w uniwersum DC.



Zobacz zwiastun "Supergirl"
"Supergirl" trafi na ekrany jeszcze w tym miesiącu. Film będzie eksplorował moralne wątpliwości tytułowej bohaterki na drodze do stania się obrończynią ludzkości. W tytułowej roli Milly Alcock. Zobaczcie zwiastun:


Aktualności: Kultura


Pociągami Kolei Śląskich do lata

Częstochowskie24 - 10 czerwca, 2026 - 09:30

Lato na kolei rozpocznie się już w najbliższą niedzielę, 14 czerwca. Trzecia, tzw. “letnia” korekta rozkładu jazdy Kolei Śląskich tradycyjnie oznacza powrót regularnych połączeń z Częstochowy do Zakopanego. W związku z remontem katowickiego węzła kolejowego, który prowadzi PKP PLK będzie też sporo utrudnień. Sytuację skomplikują inne prace, jak budowa wiaduktu trasy N-S w Rudzie Śląskiej.

Podróżowanie najdłuższą trasą w siatce połączeń Kolei Śląskich będzie możliwe począwszy od 27 czerwca.

Ornakiem i Czuplem z Częstochowy
Relację S51 Częstochowa – Zakopane obsłuży jedna para pociągów regionalnego przewoźnika dziennie. „Ornak” będzie wyjeżdżał na tory wyłącznie w dni wolne. Przed 27 czerwca, także w dni wolne, krótszą relację – z Częstochowy do Bielska-Białej, obsłuży para pociągów “Czupel”.

Utrzymane dodatkowe połączenia
Kolejom Śląskim udało się utrzymać w letnim rozkładzie jazdy połączenia, które pojawiły się w nim wiosną. To dodatkowe pary pociągów na liniach S78 Racibórz – Chałupki (po godz. 22:00), S31 Oświęcim – Mysłowice (w dni robocze zapewniające dojazd do Katowic na godz. 10:00) oraz S62 Cieszyn – Goleszów (w dni robocze przed południem).

Budowy wiaduktów wstrzymują ruch pociągów
Ogromny wpływ na kształ letniej korekty rozkładu jazdy Kolei Śląskich będą miały prace remontowe prowadzone przez PKP PLK, choć nie tylko. Od 13 do 30 lipca nastąpi całkowita przerwa w ruchu pociągów na szlaku Ruda Chebzie – Zabrze, czego powodem będzie budowa wiaduktu kolejowego nad przyszłą drogą N-S w Rudzie Śląskiej.
– W czasie przerwy w ruchu pociągi linii S1 zostaną w całości skierowane drogą okrężną przez Bytom z postojem na wszystkich przystankach pośrednich: Chorzów Uniwersytet, Chorzów Miasto, Chorzów Stary, Bytom, Zabrze Północne, Zabrze Maciejów – wylicza Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich, dodając, że obsługa Świętochłowic, Rudy Śląskiej i Zabrza będzie realizowana dedykowanymi autobusami komunikacji zastępczej relacji Katowice – Gliwice.
Dodatkowo, na czas trwania jazd objazdowych linii S1 pociągi relacji S8 Lubliniec – Chorzów Batory, S82 Chorzew Siemkowice – Chorzów Batory oraz S9 Częstochowa – Chorzów Batory (przez Pyrzowice) zostaną skrócone do Bytomia (za wyjątkiem wybranych kursów do i z Katowic) z możliwością przesiadki na pociągi linii S1. Relacja S18 Gliwice – Bytom zostanie zawieszona, ale podróżni będą mogli korzystać z pociągów relacji S1, które pojadą częściej niż pociągi linii S18.
Nowy wiadukt powstaje też w Nowym Bieruniu. Przerwa w ruchu na linii S31 Mysłowice – Oświęcim na stacji Nowy Bieruń nastąpi tu jednak tylko 27 czerwca, a pociągi zostaną zastąpione autobusami ZKA.

Z Oświęcimia bezpośrednio do Wisły
Mieszkańcy m.in. Mysłowic i Oświęcimia zyskają w letnim rozkładzie jazdy bezpośrednie połączenie z Wisłą. Standardowo połączenie relacji S6 Katowice – Wisła Głębce biegnie przez Tychy i Pszczynę, ale z powodu skali utrudnień wynikających wprost z przebudowy katowickiego węzła kolejowego część pociągów pojedzie drogą okrężną przez Mysłowice, Oświęcim i Czechowice-Dziedzice.

Szczegóły na kolejeslaskie.pl
Letnia korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywać do 29 sierpnia. Dzień później wejdzie w życie korekta jesienna. Szczegóły dotyczące wszystkich zmian są dostępne w “Informacji o rozkładzie jazdy” dostępnym na stronie: www.kolejeslaskie.pl

Źródło: Koleje Śląskie



JURA ROK FESTIWAL -14 czerwca2026 - Blachownia

Częstochowskie Informacje. - 10 czerwca, 2026 - 09:29

Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Burmistrz Miasta i Gminy Blachownia oraz Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Blachowni mają zaszczyt zaprosić Państwa na wydarzenie plenerowe pn. JURA ROK FESTIWAL, który odbędzie się w niedzielę 14 czerwca 2026 roku w Blachowni, na terenach rekreacyjnych przy Placu Niepodległości 1.

- Będzie nam niezwykle miło gościć Państwa podczas wydarzenia promującego kulturę, tradycję i współpracę gmin subregionu północnego województwa śląskiego.

Z wyrazami szacunku

Małgorzata Majer-Sętowska
Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie

Cezary Osiński
Burmistrz Miasta i Gminy Blachownia

Maciej Wroński
Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Blachowni

Zapraszamy www.Czest.Info / KULTURA



Z archiwum X muzy - Recenzja filmu Dzień objawienia (2 026)

Filmweb News - 10 czerwca, 2026 - 09:25
Klasyczny ufoludek ma wielkie, czarne oczy. Oczy jak – nie przymierzając – spodki. Zgadza się więc, że Steven Spielberg w nowym filmie wraca do tematu bliskich spotkań trzeciego
Aktualności: Kultura


ŁUKASZ KŁUSKIEWICZ: Jak Netflix zmienił polskie kino i telewizję? (PODCAST)

Filmweb News - 10 czerwca, 2026 - 09:21
W styczniu tego roku upłynęło 10 lat od momentu, gdy Netflix zadebiutował w Polsce. W ciągu tej dekady streaming przestał być alternatywą dla kina czy telewizji, a stał się jednym z głównych języków współczesnej kultury. Zmieniły się nasze nawyki, tempo oglądania, oczekiwania wobec seriali i filmów, ale też ambicje twórców z Polski.  O tym wszystkim Łukasz Muszyński rozmawia  z dyrektorem programowym Netfliksa w Europie Środkowo-Wschodniej Łukaszem Kłuskiewiczem.



Łukasz Kłuskiewicz jest związany z Netfliksem od 2018 roku. Początkowo odpowiadał za zakupy treści licencyjnych, a następnie nadzorował oryginalne produkcje filmowe platformy w Polsce. Współtworzył realizację takich tytułów jak "Znachor", "Napad”, trylogia "365 dni" czy "Jak pokochałam gangstera". Jako dyrektor programowy platformy w Europie Środkowo-Wschodniej odpowiada za rozwój lokalnych filmów i seriali oryginalnych, formatów rozrywkowych oraz pozyskiwanie treści na licencji w regionie. Ma ponad 15 lat doświadczenia w branży filmowej i telewizyjnej. Przed dołączeniem do Netfliksa pracował w Fox Networks Group, gdzie odpowiadał za strategię programową kanałów National Geographic, a wcześniej w Telewizji Polskiej, zajmując się zakupem i produkcją seriali oraz kierując kanałem TVP Seriale.

Aktualności: Kultura


"Ranczo" wraca po latach. Ruszyły zdjęcia do nowego sezonu

Filmweb News - 10 czerwca, 2026 - 09:07
Po latach przerwy ekipa serialu "Ranczo" wróciła na plan i rozpoczęła prace nad nowymi odcinkami. Aktorzy zaczęli dzielić się w mediach społecznościowych pierwszymi zdjęciami zza kulis.

"Ranczo" powraca

Z udostępnionych materiałów wynika, że twórcy ponownie wracają do dobrze znanych miejsc, które przez lata budowały klimat fikcyjnych Wilkowyj. Widać np. charakterystyczny dworek, w którym w serialu mieszkała Lucy i Kusy. W rzeczywistości budynek znajduje się w miejscowości Sokule koło Żyrardowa - to właśnie tam już wcześniej realizowano część zdjęć do serialu. Pierwszymi kadrami z planu podzielili się m.in. Cezary Żak oraz Marta Chodorowska.


źródło: Instastory Cezarego Żaka i Marty Chodorowskiej

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez info TVP (@info_tvp)



Pod koniec maja odbyło się pierwsze czytanie scenariusza. Wzięli w nim udział dobrze znani aktorzy serialu, m.in. wspomniany już Cezary Żak, Katarzyna Żak, Artur Barciś, Jacek Kawalec, Piotr Ligienza, Arkadiusz Nader, Violetta Arlak i Magdalena Kuta. W najbliższym sezonie zobaczymy też nowe postaci.

Przypomnijmy, że Wilkowyje nie są jedną konkretną miejscowością - serialowy świat powstawał z kilku lokalizacji na Mazowszu. Oprócz Jeruzala i Sokul, ekipa pracowała także m.in. w Łukówcu, Dziechcińcu, Otwocku, Jabłonnie, Mrozach, Latowiczu, Górze Kalwarii, Mińsku Mazowieckim i Warszawie.

"Ranczo" - spot


Aktualności: Kultura


Subskrybuje zawartość