Firma 'Green Pack' istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku,specjalizuje się w produkcji toreb papierowych,dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku.Opierając się na doświadczeniu rynkowym,firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 
Promed. Czas na wzrok 40+
 
Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

 

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Gazeta Częstochowa Tygodnik Regionalny Częstochowa CZESTOCHOWSKIE24.PL
Zaktualizowano: 34 min. 33 sek. temu

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

3 godziny 43 min. temu

„Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon (Mt 2,2)” – tak brzmi hasło Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który obchodzony jest w Kościele już po raz 114. Od 18 do 25 stycznia przeżywać będziemy wspólne spotkania i modlitwy, jednoczące wiernych w dialogu ekumenicznym.

Pierwsze pomysły podjęcia tego typu inicjatywy pojawiły się już w XIX wieku. Ideę międzywyznaniowej modlitwy o jedność chrześcijan rozszerzył natomiast anglikański duchowny ks. Paul Wattson w 1908 roku. Więcej na ten temat mówi ks. kan. dr Jarosław Grabowski, kierownik Referatu Dialogu: ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi:

– Zainicjował tego typu spotkania. Wcześniej nazywały się one Oktawami Modlitw o Jedność. W pewnym momencie podzieleni schizmami z XI oraz XVI w. chrześcijanie doszli do wniosku, jak bardzo potrzebne jest ich wspólne działanie. Wynikało to m.in. z zaangażowania misyjnego chrześcijan. Troska o ewangelizację tubylców różnych krajów zrodziła potrzebę ekumenicznego zaangażowania. Przełom w Kościele katolickim nastąpił w latach 60. XX w. Uwieńczeniem był Sobór Watykański II oraz Dekret o Ekumenizmie, który określa katolickie zasady ekumenizmu i wprowadził oficjalnie Kościół Rzymskokatolicki inicjatyw ekumenicznych, prowadzonych też od wielu lat przez Światową Radę Kościołów. Ekumenizm to jeden wielki krok do jedności.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to szczególna próba pojednania różnorodności oraz szansa lepszego zrozumienia tradycji chrześcijańskich. – Wszyscy pragniemy wspólnego dobra – mówi ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego:

– Ten czas przeżywamy dlatego, że jesteśmy jedną wielką Bożą rodziną – zjednoczoną z Jezusem Chrystusem. Hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan brzmi: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon (Mt 2,2)”. Kto przyszedł oddać pokłon narodzonemu w Betlejem? Przyszli pasterze i magowie ze Wschodu, czyli poganie. Można więc powiedzieć, że były to delegacje reprezentujące każdego człowieka, kulturę oraz obyczajowość.

Co roku na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane są materiały z tekstami biblijnymi, rozważaniami, modlitwami, czy też propozycjami liturgii nabożeństw. Polską wersję broszury z materiałami opracowują wspólnie: Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Polska Rada Ekumeniczna, której oddziały regionalne angażują się także w organizację Tygodnia Modlitw w całej Polsce.

18 stycznia w archidiecezji częstochowskiej odbędzie się Nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. Początek modlitwy o godz. 17.00 w kościele ewangelicko-reformowanym w Kleszczowie. Następnie wierni spotkają się podczas Eucharystii sprawowanej przez abp. Wacława Depo 20 stycznia o godz. 18.00 w Kościele rektorackim. Dzień później, od godz. 17.45 w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej trwać będzie natomiast panel ekumeniczny. W ramach 114. Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan usłyszymy również występ zespołu prawosławnego „Armonia” z Białegostoku, który wystąpi przed publicznością 22 stycznia o godz. 17.00 w częstochowskiej cerkwi przy ul. Śląskiej.

ABKWścieklizna w Częstochowie?

17 styczeń, 2022 - 18:05

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła SMS-y z ostrzeżeniem o kolejnych przypadkach zakażeń wścieklizną. Zagrożone są zarówno zwierzęta dzikie, jak i te żyjące w domach rodzinnych.

Szczególne niebezpieczeństwo dotyczące zachorowań odnotowane zostało w województwie mazowieckim. Według Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii z siedzibą w Siedlcach – najwięcej zakażeń – aż 95 – potwierdzono u lisów wolno żyjących. Przypadki zakażeń potwierdzono również u zwierząt domowych. Choć największe zagrożenie wystąpieniem objawów wścieklizny notuje się na Mazowszu, sprawdzamy, jak sytuacja wygląda na terenie Śląska – a szczególnie w regionie częstochowskim. Więcej na ten temat mówi wojewódzki lekarz weterynarii Jerzy Smogorzewski:

– Wścieklizna jest chorobą bardzo podstępną, roznoszoną przez zwierzęta. Na terenie Częstochowy i okolic do tej pory nie odnotowaliśmy żadnych przypadków zgłoszenia wścieklizny. Prowadzimy bardzo pilną obserwację tych zwierząt. Dodatkowo prowadzimy też akcję szczepień. Wektorem przenoszenia wścieklizny są gryzonie oraz zwierzęta drapieżne – zwłaszcza lisy. Proszę uważać też na nietoperze.

Wścieklizna to śmiertelna choroba dla zwierząt i jedna z najgroźniejszych znanych człowiekowi. Rozwija się fazami, a jej widoczne objawy często wskazują na ostatni etap jej przebiegu. Więcej o wściekliźnie mówi lekarz weterynarii Olgierd Piotrowski:

– Klinicznie można wyróżnić 3 fazy tej choroby. Pierwszą jest faza melancholii, kiedy zmienia się zachowanie zwierzęcia. Pies, który do tej pory był bardzo spokojny, staje się agresywny. Zwierzę, które było nadpobudliwe, może zrobić się natomiast bardzo łagodny. Objawem są też rozszerzone źrenice. W fazie drugiej zwierzęta przestają się bać i zaczynają atakować ludzi. Podrażnia je hałas. Charakterystycznym objawem jest ślinienie się, światłowstręt oraz urojenia. Zwierzę przestaje jeść i pić. Ostatnią fazą są porażenia, a następnie śmierć.

Przypomnijmy, że właściciele psów zobowiązani są zaszczepić je na wściekliznę w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez nie trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Brak szczepienia psa stanowi wykroczenie, za które grozi mandat w wysokości do 500 zł.

ABKCzęstochowska policja podsumowała 2021 rok

17 styczeń, 2022 - 18:00

Jak informuje częstochowska Policja, w 2021 roku było mniej wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych, niż w roku 2020. Przed dwoma laty na drogach miasta i powiatu zginęło 28 osób, w ubiegłym roku było to 20 osób, w tym ośmiu pieszych, czterech rowerzystów i dwóch motocyklistów.

Policjanci zabrali 421 praw jazdy kierowcom, którzy w ubiegłym roku przekroczyli dozwoloną prędkość o 50 km/h w obszarze zabudowanym. Dla porównania rok wcześniej zabranych dokumentów było znacznie więcej, bo aż 659.

– Policjanci ujawnili więcej pijanych kierujących, niż sprzed dwoma laty. W 2020 roku było ich 839, a w 2021 roku 874. Każdego dnia 2021 roku częstochowscy stróże prawa zatrzymywali średnio czterech sprawców na gorącym uczynku przestępstwa, wykonywali 224 badania stanu trzeźwości wśród kierujących i legitymowali 445 osób i przeprowadzali 207 interwencji – mówiła podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

W ubiegłym roku mundurowi odnotowali mniej interwencji domowych, jednak o 10 więcej przypadków, w których wdrożono procedurę tzw. niebieskiej karty. W różnych działaniach przy współpracy z Centralnym Biurem Śledczym skonfiskowali znaczne ilości nielegalnych używek.

– W ramach prowadzonych postępowań policjanci zabezpieczyli 327 kg nielegalnego tytoniu, 400 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz prawie 100 kg środków odurzających. Wartość czarnorynkowa zabezpieczonych środków narkotycznych to w przybliżeniu ponad 10,5 mln zł, co wystarczyłoby do odurzenia około 270 tys. osób. W porównaniu do 2020 roku, w ubiegłym roku było mniej przestępstw z kategorii kradzież mienia o 79, a przestępstw narkotykowych o 71, odnotowaliśmy za to podobną ilość przestępstw z kategorii bójka i pobicie i kradzież pojazdu, wzrosła natomiast liczba kradzieży z włamaniem i rozbojów – dodała oficer prasowa częstochowskiej Policji.

Częstochowscy policjanci zatrzymali też 1263 poszukiwane osoby, w tym 127, które były poszukiwane listami gończymi.

BNOZałamanie pogody w Częstochowie i regionie

17 styczeń, 2022 - 17:10

Dziś przed południem w Częstochowie i regionie przeszła fala załamania pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed podobnymi zjawiskami w całej Polsce. Synoptycy ostrzegają przed burzami śnieżnymi oraz porywistym wiatrem, który miejscami może sięgać nawet 120 km/h.

Dotychczas z powodu wichury i intensywnych opadów śniegu częstochowscy strażacy wyjeżdżali do kilkunastu sytuacji wymagających interwencji.

– Do tej pory zanotowaliśmy 15 interwencji. Wszystkie stanowią nieduże zdarzenia, dotyczące przede wszystkim powalonych drzew bądź konarów. Szczęśliwie nikt przy tych zdarzeniach nie został poszkodowany. Nawałnica przeszła przez miasto oraz cały powiat. Pojedyncze zdarzenia wystąpiły w różnych miejscach: gmina Blachownia, gmina Mykanów, gmina Koniecpol gmina Mstów, a także na terenie miasta w zupełnie różnych lokalizacjach – poinformował mł. bryg. mgr Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Po ustaniu nawałnicy na drogach Częstochowy, powiatu oraz województwa wystąpiły oblodzenia, które mogą się utrzymywać do jutrzejszych godzin porannych. Jak mówi dyżurny Miejsko-Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, jednym z następstw załamania pogody jest również brak prądu, który w największym stopniu dotknął mieszkańców powiatu.

– Według informacji podanych przez Tauron łączna liczba stacji pozbawionych dostarczania energii wynosi obecnie 35, czyli mniej więcej 2036 klientów. Wyłączenia wystąpiły m.in. na terenie gmin: Dąbrowa Zielona, Koniecpol, Konopiska, Przyrów oraz Janów – poinformowało Miejsko-Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Już wczoraj Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty z ostrzeżeniami do mieszkańców całego kraju, w których radzi, by zabezpieczyć swoje rzeczy oraz zachować szczególną ostrożność, zarówno w miastach, jak i terenie otwartym.

– Zabezpieczcie państwo rzeczy, które mogą być porwane przez silny wiatr, ponieważ mogą one zaginąć i stanowić zagrożenie. Uważajmy na nagłe podmuchy wiatru, gdy wjeżdżamy na otwarte przestrzenie. Uważajmy też na infrastrukturę miejską, która także może być naruszona nagłymi podmuchami wiatru – apelował Damian Duda, rzecznik prasowy instytucji.

Ostatnie dni tygodnia przyzwyczaiły nas do pogodowej huśtawki, z mniej lub bardziej zimowymi epizodami. Szymon Ogórek Synoptyk IMGW zapowiada, że w nadchodzącym tygodniu pogoda będzie podobna, a typowo zimowa aura nadejdzie dopiero pod koniec tygodnia.

– Najbliższa doba będzie chłodniejsza. W dzień będzie ok. 0°C, może też trochę poprószyć. W środę czeka nas cieplejszy dzień, do 2°C, z przejaśnieniami, natomiast od czwartku opady deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem. Wiatr będzie silniejszy i bardziej porywisty – prognozował synoptyk.

Niezależnie od sytuacji pogodowej, należy pamiętać, by w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych. Podczas załamań pogody dobrze nie wychodzić z domu, jeśli nie musimy. Pamiętajmy też, by odpowiednio zabezpieczyć mienie, które może porwać wiatr, ponieważ może ono stanowić zagrożenie dla innych.

BNOCzy „Blue Monday” istnieje naprawdę?

17 styczeń, 2022 - 16:57

„Blue Monday” to teoria, mówiąca, że trzeci poniedziałek stycznia jest najbardziej depresyjnym dniem roku. Czy istnieją podstawy naukowe pozwalające uznać teorię „niebieskiego poniedziałku” przynajmniej za prawdopodobną?

Zapytaliśmy o to Beatę Gizler, psychoterapeutkę, która wskazała, że to jak przeżyjemy dzień zależy w największej mierze od nas samych. Samą teorię „niebieskiego poniedziałku” włożyła między bajki, tuż obok „piątku 13-go”:

Dla mnie to jest dzień stworzony fikcyjnie. Ja podchodzę do tego dnia z przymrużeniem oka, bo wychodzę z takiego założenia, że nikt za nas nie może decydować o tym, że właśnie dzisiaj, w ten trzeci poniedziałek roku mamy się czuć jak najgorzej. To my decydujemy o tym w jaki sposób przeżyjemy ten dzień i czy to będzie dla nas dobry dzień czy też zły, ponieważ ma być zły. Gdy oddajemy innym osobom decydowanie o sobie, to wówczas tak samo piątek 13-go jak i trzeci poniedziałek roku może być złym dniem.

Sam autor twierdzenia o „niebieskim poniedziałku”, Cliff Arnall, psycholog na brytyjskim Uniwersytecie w Cardiff, przyznał, że teoria ta była tylko żartem, natomiast jego uniwersytecki kolega Dean Burnett, będący doktorem neurologii na tym samym uniwersytecie wprost stwierdził, że wzór stworzony przez Arnall’a jest „niedorzeczny”, oraz że zastosowano w nim „niepoliczalne zmienne”.

Żart wymyślony w 2004 roku niestety zaczął żyć własnym życiem, spłycając w powszechnej świadomości problem depresji, sugerując jej tymczasowość lub zależność od czynników zewnętrznych. Beata Gizler zwraca uwagę, że depresja jest chorobą, której nie należy bagatelizować:

Depresja jest chorobą i osoby, które mają jej objawy powinny być leczone. Rodzina i znajomi takich osób powinni na to reagować i taką osobę jak najszybciej umówić do lekarza internisty, psychoterapeuty czy do lekarza psychiatry. Nie możemy lekceważyć objawów depresji ponieważ codziennie w Polsce z jej powodu umiera około 17 osób. Chciałabym ,żeby dzisiejszy dzień, który ma być teoretycznie najgorszym dniem w roku, żebyśmy go spędzili naprawdę miło, z uśmiechem na twarzy, z pozytywnym podejściem i zrobili dla siebie jakąś jedną, dobrą rzecz. To może być dobra herbata, dobra kawa albo spotkanie ze znajomymi.

Od 2018 roku Cliff Arnall prowadzi działania, których celem jest walka ze stworzonym przez siebie mitem. Działania na razie bezskuteczne. Okazuje się jednak, że nawet ze szkodliwego mitu można wyciągnąć jakieś dobro. W trzeci poniedziałek stycznia eksperci ze wzmożoną aktywnością zwracają uwagę na problem depresji w dzisiejszym społeczeństwie, która staje się coraz powszechniejszą przypadłością. „Niebieski poniedziałek” może się też stać pretekstem do zrobienia dla kogoś czegoś miłego lub powiedzenie dobrego słowa, co z kolei warto praktykować codziennie, zwłaszcza… w każdy poniedziałek.Weekend, w ocenie służb, dość spokojny

17 styczeń, 2022 - 16:20

Dyżurni częstochowskiej Straży Miejskiej przyjęli w trakcie minionego weekendu 112 telefonicznych zgłoszeń od mieszkańców miasta. Najwięcej zgłoszeń w ciągu ostatnich trzech dni dotyczyło zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych – było to łącznie 36 zgłoszeń.

W ciągu minionych trzech dni pracownicy Straży Miejskiej z referatu ds. monitoringu wizyjnego przeprowadzili 13 obserwacji, które wymagały interwencji służb. 11 interwencji zrealizowali strażnicy miejscy, a dwie interwencje zostały przekazane do dalszej realizacji. W weekend strażnicy ujęli mężczyznę, który „podszywał” się pod stowarzyszenie i zbierał pieniądze do puszki.

– Do częstochowskich strażników miejskich wpłynęła w niedzielę informacja, że w jednym ze sklepów przy ul. Wręczyckiej pewna osoba zbiera pieniądze do puszki i może dochodzić do wyłudzenia oraz oszustwa. Strażnicy miejscy podjęli interwencję wobec mężczyzny, który zbierał dla jednego ze stowarzyszeń pieniądze do zaplombowanej puszki. Strażnicy skontaktowali się z organizatorem prowadzonej zbiórki, który oświadczył, że nie zna tej osoby, jak i nie posiada informacji, by wskazana osoba realizowała działania na rzecz stowarzyszenia. Ujęta osoba nie posiadała żadnego dokumentu, który potwierdziłby działalność na rzecz stowarzyszenia. Wobec wszystkich niejasności zaszło podejrzenie, że mogło dojść do oszustwa. Strażnicy miejscy z ujętym mężczyzną pojechali na III Komisariat Policji i przekazali sprawę do dalszej realizacji – wyjaśnił Artur Kucharski ze Straży Miejskiej w Częstochowie.

W miniony weekend w Częstochowie i na terenie powiatu powstało 30 zdarzeń, które wymagały interwencji strażaków. Działania polegały głównie na gaszeniu 10 niewielkich pożarów, usuwaniu skutków 19 miejscowych zagrożeń oraz wyjeździe do jednego alarmu fałszywego. Jak tłumaczył mł. bryg. mgr Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, w omawianych interwencjach nie brakło niestety zdarzeń związanych z nieprawidłowym działaniem urządzeń grzewczych.

– W sobotę doszło do zatrucia dwutlenkiem węgla dwóch osób. Przypuszczalnym źródłem tego śmiertelnie niebezpiecznego gazu był piecyk. Obecny na miejscu zespół ratownictwa medycznego, po przebadaniu poszkodowanych osób, stwierdził konieczność ich hospitalizacji w szpitalu. Ponownie przypominam, że coroczna wizyta kominiarza oraz sprawdzenie urządzeń grzewczych jest obowiązkowe. Zachęcam również do zakupu czujników dymu i tlenku węgla, które mogą uratować nasze życie lub zdrowie – mówił oficer prasowy KM PSP w Częstochowie.

Miniony weekend był spokojny także na drogach Częstochowy i powiatu.

BNOKomunikat w sprawie Wspólnoty Przymierza Rodzin MAMRE oraz list Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego do członków Wspólnoty

17 styczeń, 2022 - 16:06

 

W związku z kierowanymi do Kurii Metropolitalnej w Częstochowie informacjami o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”, decyzją Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego została zarządzona wizytacja stowarzyszenia. Do wszystkich członków Wspólnoty wystosowany został list wyjaśniający motywy i cel wizytacji.

Poniżej podajemy treść komunikatu i listu.

 

KOMUNIKAT

dotyczący wizytacji Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”

W związku z kierowanymi do Kurii Metropolitalnej w Częstochowie informacjami o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”, zgodnie z ustaleniami podjętymi na 390. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze w dniach 18-19 listopada 2021 roku, decyzją Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego będzie zarządzona wizytacja stowarzyszenia, której celem jest zapoznanie się z funkcjonowaniem wspólnoty, weryfikacja doniesień oraz kontrola sposobu działania władz wspólnoty. Należy zastrzec, że wspomniane zarzuty nie dotyczą kwestii natury seksualnej, a sposobu kierowania stowarzyszeniem i jego funkcjonowania.

Wspólnota Przymierza Rodzin „Mamre” została powołana dnia 14 lutego 2000 r. jako prywatne stowarzyszenie wiernych, podlegające nadzorowi Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego, jednak dla zapewnienia obiektywności wizytacji oraz jej wszechstronności, zostanie powołana komisja złożona z kompetentnych ekspertów spoza Archidiecezji Częstochowskiej. Wkrótce zostanie podany do publicznej wiadomości jej skład oraz bezpośredni kontakt dla osób pragnących przekazać ważne dla sprawy informacje.

Na czas wizytacji i do chwili podjęcia stosownych decyzji, założycielowi i moderatorowi wspólnoty, ks. Włodzimierzowi CYRANOWI zawieszono udzielone uprawnienie do pełnienia posługi egzorcysty.

Wszystkich zatroskanych o sprawy wspólnoty prosimy, aby podjęli gorliwą modlitwę o dobre owoce wizytacji, które pozwoliłyby właściwie rozeznać sytuację i uzdrowić ewentualne nieprawidłowości, a wspólnocie dadzą sposobność do odnowienia swego charyzmatu.

ks. Mariusz BAKALARZ

rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej

 

 

ARCYBISKUP METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI

Częstochowa, dnia 21 grudnia 2021 r.
L. dz. 1856/17.1/2021

Drodzy Bracia i Siostry, członkowie Wspólnoty,

Posługa biskupa w swej teologicznej i prawnej treści polega na trosce o powierzonych mu wiernych. Zawiera się to już choćby w samej nazwie, wszak greckie ἐπίσκοπος (episkopos) znaczy tyle, co nadzorca, opiekun, sprawujący troskę. Kościół powszechny, w osobie Następcy Świętego Piotra, powierzając biskupowi pełnienie zwierzchności nad Kościołem lokalnym, daje mu zatem także odpowiedzialność przed Bogiem za poszczególnych wiernych i ich zbawienie. Już Apostołowie odwiedzali pierwsze gminy, by przekonać się, czy chrześcijanie w nich żyją w sposób właściwy, a ich przełożeni właściwie kierują wspólnotami. Jak czytamy w Dziejach Apostolskich, musieli niejednokrotnie skarcić błędy, ale i też docenić to, co szlachetne i właściwe. Także dziś biskupi wizytują poszczególne parafie i instytucje, by zatroszczyć się o ich stan oraz życie wiernych i posługę duchowieństwa.

Pomimo tego, iż pismo, które było bezpośrednią przyczyną podjętych działań, było anonimowe (co już podnosi się jako zarzut), to jednak zawiera wiele szczegółów i ważnych informacji, które niezależnie od formy i źródła wymagają weryfikacji. Biorąc to pod rozwagę a także w związku z dyskusją na forum Konferencji Episkopatu Polski, podjąłem decyzję o tym, by w duchu ojcowskiej odpowiedzialności i wynikającej z przedstawionej wyżej powinności biskupa do troski, przeprowadzić wizytację Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”. Jako prywatne stowarzyszenie wiernych, zgodnie z prawem i swym statutem, podlega ona bowiem mojemu nadzorowi i odpowiedzialności.

Wspomniane zarzuty dotyczą niewłaściwego funkcjonowania wspólnoty i sytuacji czy postaw niezgodnych z jej statutem. Domagają się one więc sprawdzenia i weryfikacji. By zapewnić obiektywizm oceny oraz rzetelność badania, do przeprowadzenia wizytacji będzie powołana specjalna komisja, którą tworzyć będą eksperci różnych dziedzin spoza Archidiecezji Częstochowskiej. W stosownym czasie zostanie udostępniony bezpośredni kontakt do Komisji, by każdy mógł podzielić się swymi uwagami i spostrzeżeniami, które byłyby cenne dla przedmiotu jej działania.

Wizytacja ta ma za zadanie nie tylko zweryfikować przedstawiane zarzuty, ale także rozpoznać ewentualne nieprawidłowości, a gdyby takie zaistniały, także wskazać sposoby ich naprawy. Proszę przyjąć moją decyzję w duchu wiary, a nie logiki tego świata. Jest ona bowiem podyktowana poczuciem odpowiedzialności – i to nie tylko tej, jaka wynika z norm prawa kanonicznego czy zapisów statutu Wspólnoty, ale nade wszystko z ojcowskiej troski biskupa o swych wiernych. Proszę przyjąć z ostrożnością wszelkie już pojawiające się głosy, iż zamiarem wizytacji jest rzekoma likwidacja Wspólnoty. Jedynym jej zamiarem jest, by prawda mogła być ukazana w całej pełni, a sama Wspólnota mogła jeszcze lepiej spełniać swoje zadania i zgodnie ze swym charyzmatem mogła się umocnić.

Wszystkich członków Wspólnoty proszę o zrozumienie, spokój i modlitwę. O zrozumienie – gdyż to autentyczna ojcowska troska jest motywem moich działań. O spokój, gdyż – jak wspomniałem – celem podjętych działań jest wyłącznie dobro Wspólnoty. O modlitwę, gdyż wszystkim nam: Komisji, Wspólnocie i mnie, potrzeba światła Ducha Świętego oraz Bożej mądrości do tego, co przed nami. W kontekście potrzeby modlitwy zapraszam wszystkich członków Wspólnoty, by do czasu zakończenia wizytacji i podjęcia ewentualnych decyzji z niej wynikających, każdego dnia wsparli członków Komisji, mnie i moich współpracowników modlitwą do Ducha Świętego i dowolnymi aktami pobożności czy umartwienia.

Dziękując Wspólnocie za to wszystko, co dzięki niej już dokonało się w Kościele i w życiu poszczególnych wiernych, zawierzam ją opiece Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

(-) ✠ Wacław DEPO

ARCYBISKUP METROPOLITA
CZĘSTOCHOWSKI

źródło: archiczest.plStudia lekarskie w Częstochowie? Wszystko jest na dobrej drodze!

17 styczeń, 2022 - 14:14

Władze Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie kontynuują starania o uruchomienie kierunku lekarskiego. Obecnie UJD kształci studentów na kierunkach pielęgniarskim, fizjoterapeutycznym i kosmetologicznym. Rekrutacja na kierunek lekarski zostanie uruchomiona być może już od przyszłego roku akademickiego.

Jak wyjaśnia rektor UJD prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, uruchomienie kierunku lekarskiego wiąże się z bardzo skomplikowaną procedurą administracyjną:

To jest przedsięwzięcie, nad którym społeczność uczelni pracuje od dłuższego czasu. To co najważniejsze to to, że wniosek został uchwalony przez senat naszego Uniwersytetu i teraz będzie wysyłany do dwóch ministerstw: Edukacji i Nauki oraz Zdrowia. Potem będzie przekazany także do Polskiej Komisji Akredytacyjnej, ponieważ kilka instytucji musi ocenić wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego. Procedura jest dosyć długa ale mamy nadzieję, że wysyłając teraz, jeżeli będzie zgoda, to nawet w przyszłym roku akademickim ruszyłaby rekrutacja na ten kierunek.

Uruchomienie kierunku lekarskiego jest ogromnym przedsięwzięciem organizacyjnym. Skonstruowanie samego wniosku wiąże się z poczynieniem szeregu koniecznych przygotowań. Rektor UJD wyjaśniła, jakie działania dotychczas podjęto, przygotowując Uniwersytet do uruchomienia kierunku lekarskiego:

Wniosek o uruchomienie kierunku lekarskiego jest bardzo rozbudowany i wymaga przygotowania bardzo dobrej kadry. Lekarze (także ci, który są naukowcami) składali oświadczenie do tego kierunku. Jest także skomplikowany ponieważ już we wniosku muszą być przygotowane porozumienia z placówkami medycznymi, w których studenci będą odbywali zajęcia kliniczne i praktyki. Poza tym poziom skomplikowania podnosi także kwestia właściwej infrastruktury. Żeby przygotować Uczelnię do kształcenia lekarzy trzeba zainwestować w infrastrukturę, do czego się przygotowujemy. Wniosek jest trudny, skomplikowany ale jako uczelnia – uważam, że przygotowaliśmy go naprawdę bardzo dobrze, najlepiej jak potrafimy. Zobaczymy teraz jak zostanie oceniony przez instytucje zewnętrzne.

Pierwszy etap przygotowań dobiegł końca. Następnym krokiem będzie uzyskanie opinii, na podstawie których ministerstwa zdecydują czy nadać Uniwersytetowi prawo do kształcenia lekarzy. Być może w dalszej perspektywie UJD uruchomi też inne kierunki medyczne, jak położnictwo czy stomatologię. O postępach w uruchamianiu kierunku lekarskiego na UJD będziemy informować.Kolęda Skałka w parafii św. Stanisława BM

17 styczeń, 2022 - 13:47

Liturgicznie okres Bożego Narodzenia został już zakończony, ale w polskiej tradycji utarło się, że kolędujemy nawet do Święta Ofiarowania Pańskiego, czyli do 2 lutego. Do tego dnia w wielu kościołach organizowane będą przedstawienia jasełkowe, czy koncerty kolęd. Taki koncert już w najbliższą niedzielę odbędzie się w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Częstochowie.
– Od sześciu lat organizujemy “Kolędę Skałkę”. Nawiązując troszeczkę do Ernesta Brylla. Bo on napisał “Kolędę nockę”, więc pomyślałem, że fajnie byłoby gdyby była “Kolęda Skałka”. A że jesteśmy na częstochowskiej Skałce, dobrze przypomnieć sobie kilka pięknych, chwytających za serce kolęd i pastorałek. To będzie niecodzienny koncert porywający za serce i poruszający naszą wiarę. – mówił o koncercie proboszcz parafii ks. Jacek Michalewski.
Wspólny śpiew kolęd to nieodłączny element każdej wieczerzy wigilijnej. Parafialne koncerty kolęd są swego rodzaju przedłużeniem świątecznego nastroju, a także formą utrwalania jedności wspólnoty parafialnej.
Przypomnijmy, „Kolęda Skałka” w parafii św. Stanisława BM w Częstochowie w niedzielę 23 stycznia o godz. 19.00 w dolnym kościele. Wstęp wolny.UJD troszczy się o osoby niepełnosprawne

17 styczeń, 2022 - 11:46

W budynkach Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie pojawiły się fotele dostosowane do ewakuacji osób niepełnosprawnych. Urządzenia te umożliwią bezpieczny zjazd po schodach nie tylko osobom z niepełnosprawnościami.

Jak przekonuje Andrzej Zembik z Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami UJD, urządzenia zostały zakupione z myślą o niepełnosprawnych, ale równie dobrze mogą służyć do zwiezienia osoby, która uległa wypadkowi. Zastosowanie takiego fotela byłoby szczególnie ważne w sytuacji, gdyby windy przestały działać z powodu przerw w dostawie prądu lub wskutek alarmu pożarowego:

Pomagamy osobom z niepełnosprawnościami, studentom, doktorantom, ale również w naszym zakresie jest takie działanie, które pomaga czy zapewnia bezpieczeństwo w sytuacjach trudnych. Te fotele do ewakuacji osób z niepełnosprawnościami mają właśnie temu pomóc. W sytuacji gdy mamy pożar, gdy coś się dzieje, a nawet w sytuacji gdzie jakiś wypadek by się zdarzył na którymś z wyższych pięter, trudno wtedy skorzystać z klatki schodowej. W przypadku pożaru, windy są wyłączane dlatego, że możemy w nich utknąć. Wtedy sprowadzenie kogoś z siódmego lub szóstego piętra jest poważnym kłopotem. Takim fotelem jedna osoba może zwieźć drugą bez żadnego problemu czy ryzyka dla zdrowia.

Tego rodzaju wyposażenie powinno być dostępne we wszystkich budynkach użyteczności publicznej, zwłaszcza w urzędach. Andrzej Zembik przekonuje jednak, że mimo iż UJD wyposażyło swoje obiekty w tego rodzaju sprzęt, to kadra uniwersytecka wolałaby, żeby nigdy nie były potrzebne:

Wystarczy, jeżeli jest jeden fotel na obiekt. Takie fotele są w tej chwili na czterech obiektach UJD: na dwóch obiektach przy al. Armii Krajowej, w nowym budynku przy ul. Zbierskiego i tutaj przy Waszyngtona. Praktycznie wszystkie budynki uczelni są wyposażone w takie fotele. Można – nie daj Boże, bo to jest sprzęt, z którego nie chcielibyśmy korzystać – ale w sytuacji kiedy będzie potrzebny, będzie mógł służyć.

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UJD podejmuje wszystkie działania, które mogą usprawnić poruszanie się i korzystanie z uczelnianej infrastruktury wszystkim osobom niepełnosprawnym, m.in. przygotowując opisy dla osób niedosłyszących lub niedowidzących. W najbliższym czasie Biuro planuje zainstalować w dziekanatach pętle indukcyjne, by osoby niesłyszące mogły łatwiej nawiązać kontakt z administracją uczelni. Taki sprzęt już jest dostępny w niektórych salach wykładowych Uniwersytetu.Kłobuccy strażacy mają nowy samochód ratowniczo-gaśniczy

17 styczeń, 2022 - 11:39

Komenda Powiatowa PSP w Kłobucku wzbogaciła się o kolejny wóz bojowy. Dzięki dobrej woli, życzliwości i doskonałej współpracy między KP PSP w Kłobucku a parlamentarzystami, Komendantem Głównym PSP, Śląskim Komendantem Wojewódzkim PSP, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a także Starostą, Burmistrzami i Wójtami powiatu kłobuckiego strażacy mogą cieszyć się z nowego samochodu SCANIA GBA 3,1/27,7/4,8 4X4. Po wielu latach KP PSP w Kłobucku doczekała się nowych wozów bojowych oraz nowego sprzętu niezbędnego do działań ratowniczo-gaśniczych.
Strażacy mają nadzieję, że podejmowane inicjatywy w KP PSP w Kłobucku (nadanie sztandaru, przekazanie samochodów, odtworzenie izby tradycji i wiele innych wydarzeń), będą elementem budowania wspólnoty strażaków skupionych wokół komendy i wspólnoty sympatyków straży pożarnej. Chcieliby także, aby ich działania przyczyniały się do tworzenia postaw obywatelskich, otwartych i wrażliwych na wzajemną pomoc i współpracę.

źródło: facebook.com/KPPSPKlobuck

źródło fot.: facebook.com/KPPSPKlobuck


Zabytek Zadbany 2022 – ruszył nabór zgłoszeń do konkursu

17 styczeń, 2022 - 11:16

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa zapraszają do udziału w kolejnej edycji konkursu „Zabytek Zadbany”. Nadzór nad Konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Udział w przedsięwzięciu jest otwarty i bezpłatny.

Konkurs po raz pierwszy zorganizowany został w 1975 roku i posiada wieloletnią tradycję. O miano laureatów i wyróżnionych ubiegać się mogą właściciele i zarządcy zabytkowej architektury, którzy wzorowo i konsekwentnie prowadzą działania badawcze, rewitalizacyjne, konserwatorskie i budowlane, celem utrzymania w jak najlepszym stanie zabytków, nad którymi sprawują pieczę. Konkurs ma na celu promocję właściwych postaw i upowszechnienie najlepszych wzorców w zakresie opieki nad zabytkami oraz ich użytkowania i zagospodarowania.

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 31 stycznia 2022 r. (decyduje data stempla pocztowego).

Zgłoszenia do konkursu „Zabytek Zadbany” można składać w następujących kategoriach:

A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu;
B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe);
C. Adaptacja obiektów zabytkowych;
D. Architektura i budownictwo drewniane;
E. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne).
F. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

W pierwszych pięciu kategoriach konkursowych oceniane są prace ukończone w okresie pięciu lat poprzedzających rok złożenia wniosku.

W kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem ocenie podlegają długotrwałe (co najmniej dziesięcioletnie) działania, w których szczególną uwagę zwraca systematyczność i stałe zaangażowanie w opiece nad zabytkiem.

Od tegorocznej edycji nastąpiła zmiana regulaminu – usunięto punkt, który nie dopuszczał do udziału w konkursie cmentarzy zabytkowych.

Zgłoszenia należy nadsyłać na adres sekretariatu konkursu:

Narodowy Instytut Dziedzictwa
Oddział Terenowy Olsztyn
ul. 11 Listopada 4
10-104 Olsztyn
e-mail: olsztyn@nid.pl
tel.: +48 89 521 26 87

Jury konkursu w każdej z kategorii nominuje cztery obiekty (lub mniej), spośród których jeden uzyskuje tytuł laureat, trzy pozostałe – wyróżnienia.

W kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem wskazuje się jeden lub dwa (ex aequo) obiekty otrzymujące tytuł laureata (bez wyróżnień).
Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymują dyplomy Generalnego Konserwatora Zabytów i tablice „Zabytku Zadbanego” do oznakowania obiektów. Zabytki są prezentowane w dedykowanych wynikom konkursu wydawnictwach Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Szczegółowe informacje dotyczące procedury konkursowej wraz z załącznikami do pobrania dostępne są na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

źródło: ŚUW w Katowicach

Dokumenty konkursowe do pobrania tutajLegia Warszawa troszeczkę lepsza od Exact Systems Norwida

17 styczeń, 2022 - 10:36

Wyrównany mecz rozegrali w sobotę siatkarze Exact Systems Norwida Częstochowa, którzy przegrali w Warszawie z Legią 2:3, ale wywieźli ze stolicy punkt.
Siatkarze Exact Systems Norwida jechali do stolicy po zwycięstwo, bo tylko wygrana przybliżała częstochowian do czołowej ósemki i play-off. O zwycięstwie myśleli też gospodarze, bo przed meczem zajmowali 8. miejsce i cały czas też walczą o czołową ósemkę.
Kibice byli świadkami zaciętego widowiska, choć pierwszy, drugi i czwarty set już tak zacięte nie były. Częstochowianie prowadzili 2:1 w setach, ale w czwartej partii dali Legii narzucić swój styl gry. Gospodarze doprowadzili do tie-breaka i było wiadomo, że drużyny podzielą się punktami. Decydujący set to ponownie zacięta walka. Końcówkę wygrali warszawianie i to oni mogli cieszyć się ze zwycięstwa 3:2 i 2 zdobytych punktów. Exact Systems Norwid do Częstochowy wrócił z 1 punktem.
Gospodarzy do zwycięstwa poprowadzili Arkadiusz Żakieta (20 punktów) i Karol Rawiak (19 punktów). Wśród gości najlepiej punktował Łukasz Łapszyński (20 punktów). 17 punktów dla Exact Systems Norwid wywalczył Kamil Długosz.
Exact Systems Norwid po 21 meczach ma 21 punktów i zajmuje 11. miejsce w tabeli Tauron 1 Ligi.

Legia Warszawa – Exact Systems Norwid Częstochowa 3:2 (18:25, 25:19, 24:26, 25:19, 16:14)
Exact Systems Norwid: Kowalski, Łapszyński, Usowicz, Kryński, Długosz, Zawalski, Podborączyński (libero) – Biliński, Wnuk, Mucha, Gibek, Popiela.

AKKolędowali – Collegium Cantorum w Kościele rektorackim

16 styczeń, 2022 - 21:24

Wczesnym wieczorem w niedziele 16 stycznia w Kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie odbył się koncert kolęd w wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum. Kolędowanie rozpoczęło się o godzinie 17:30, a chórem dyrygował Janusz Siadlak.

O przebiegu koncertu mówi ks. Mikołaj Węgrzyn, który prowadził wieczór:

-Okres Bożego Narodzenia co prawda się skończył, ale czas śpiewania kolęd w Polsce trwa tradycyjnie do 2 lutego. Kolęd jest tak dużo, że okres Bożego Narodzenia wydaje się zbyt krótki, aby wyśpiewać wszystko to co lubimy, znamy i tak bardzo nas porusza. Koncerty kolęd to właściwie miejsce, aby śpiewać o Panu Bogu, dla Pana Boga właśnie w kościele. Dzisiaj brzmiały nie tylko kolędy polskie, ale również w innych językach również z innych kultur. Było też trochę takich piosenek bożonarodzeniowych, już nie do końca kolęd, ale współczesnych. Wszystko w klimacie uwielbienia Boga i wdzięczności za to, że stał się człowiekiem. Bardzo cieszy fakt, że instytucje publiczne takie na przykład Filharmonia Częstochowska włączają się w to wspólne dzieło podtrzymania kultury, ale również w dzieło uwielbienia Pana Boga.

Podczas występu chórzystów, można było usłyszeć przepiękne wykonania różnorodnych kolęd i pastorałek z różnych zakątków świata. O swoich odczuciach po zakończonym koncercie mówi Janusz Siadlak, dyrygent:

-Styczeń to czas kolędowania w związku z tym chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum realizuje to co repertuarowo jest bardzo ważne dla nas i dla publiczności. Kolędy, pastorałki te znane i nieznane polskie oraz mniej znane zagraniczne. Pojawiły się również śpiewy bożonarodzeniowe amerykańskie. Przepiękna atmosfera koncertu. Kościół był wypełniony po brzegi. Cieszymy się bardzo, że publiczność podąża za nami w tej pielgrzymce kolędowej. Po gromkich brawach myślę, że się bardzo podobało, co mnie i cały zespół bardzo cieszy.

Wszyscy, którym dzisiaj nie udało się dotrzeć na koncert mają jeszcze taką możliwość. Drugi z zaplanowanych występów Chóru Collegium Cantorum odbędzie się w parafii Nawiedzenia NMP 23 stycznia o godzinie 17:00.“Pawełki” na Jasnej Górze zakończone

16 styczeń, 2022 - 20:21

Dalszą częścią obchodów wspomnienia św. Pawła Pierwszego Pustelnika na Jasnej Górze było specjalne nabożeństwo. W niedzielne popołudnie w bazylice zgromadziły się dzieci wraz z rodzicami oraz przyszli rodzice, aby wspólnie z biskupem seniorem Antonim Długoszem modlić się za wstawiennictwem św. Pawła z Teb.

Rozpoczęto uroczystym śpiewem, a po jego zakończeniu bp Długosz skierował słowa nauczania do dzieci. O szczegółach dzisiejszego nabożeństwa mówi biskup senior Antonii Długosz:

-Św. Paweł Pustelnik jest patronem ojców paulinów, ale ja będę w szczególny sposób eksponował misję dzieci w historii zbawienia. On jest również patronem kobiet spodziewających się dziecka, rodzin, a także i dzieci. Paradoks polega na tym, że św. Paweł rezygnuje z założenia rodziny w znaczeniu właściwym, ale oddając się Panu Bogu jest przedłużeniem słów i czynów Jezusa, czyli “Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie”. Dlatego na pustyni w szczególny sposób troszczył się o te dzieci poprzez modlitwę. Obecnie patronuje rodzinom i szczególnie troszczy się o dar życia w rodzinie, a także już o żywe dzieci, aby miały przystęp do Pana Boga.

Po zakończonej nauce Biskup udzielił wszystkim indywidualnego błogosławieństwa, a dzieci które przybyły do jasnogórskiej bazyliki otrzymały drobny upominek. Zwyczaj obdarowywania najmłodszych wprowadził na Jasnej Górze w latach 80 – tych o. Rufin Abramek. Podjął on inicjatywę ówczesnego administratora klasztoru jasnogórskiego o. Leona Chałupki, który będąc wcześniej przeorem klasztoru w Warszawie częstował dzieci daktylami na zakończenie „Pawełek”, czyli nowenny przygotowującej do obchodów uroczystości św. Pawła Pustelnika.Jasełka w Archikatedrze św. Rodziny

16 styczeń, 2022 - 19:08

W niedzielne przedpołudnie 16 stycznia w częstochowskiej Bazylice Archikatedralnej wystawione zostały jasełka. Przedstawienie przygotowane zostało przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 35 w Częstochowie. Organizatorami wydarzenia byli Katarzyna Pasiuk oraz ks. Łukasz Sakowski.

O przebiegu dzisiejszego wydarzenia w archikatedrze oraz przygotowaniach do niego mówi Katarzyna Pasiuk, reżyser jasełek:

-Mam nadzieję, że przedstawione jasełka spodobały się tutaj wszystkim zgromadzonym. Cieszę się, że była tak liczna frekwencja. Jest to niezwykłe wydarzenie związane z narodzinami Jezusa Chrystusa. Młodzież bardzo chętnie chciała wziąć udział w tym przedstawieniu. Kosztowało ich to dużo prób i przygotowań, ale było warto.

Jasełka miały nieść pewne przesłanie, co z pewnością się udało. O nauce płynącej z przedstawienia mówi ks. Łukasz Sakowski:

-Bardzo cieszymy się, że udało nam się, żeby młodzież ze szkoły nr 35 odegrała nam jasełka i pozwoliła przenieść się do rzeczywistości sprzed dwóch tysięcy lat. Czas Bożego Narodzenia wciąż trwa. Życzymy sobie byśmy wcielali te jasełka w życie. Było o tym, aby żyli miłością, życzliwością i panowała wśród nas zgoda i dobroć.

Swoimi wrażeniami odnośnie przygotowań i samego występu po odegraniu swojej roli podzielił się jeden z młodych aktorów:

-Przygotowania trwały dwa tygodnie. Jest to moje drugie wystąpienie w takim wydarzeniu. Stresowałem się ale wyszło dobrze.

Jasełka zgromadziły pokaźną widownię, która z zaciekawieniem obejrzała spektakl przygotowany przez uczniów szkoły wraz z opiekunami.Abp Wacław Depo na Jasnej Górze: Na fundamencie wiary potwierdzamy, że nie jesteśmy przypadkiem na tym świecie.

16 styczeń, 2022 - 15:24

W niedzielę 16 stycznia o godzinie 11:00 w jasnogórskiej bazylice odprawiona została suma odpustowa. Eucharystia wpisuje się w obchody wspomnienia św. Pawła Pierwszego Pustelnika z Teb, patrona zakonu paulinów. Mszę św. odprawił oraz homilię wygłosił abp Wacław Depo.

O św. Pawle z Teb mówi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski:

-Może dziwić, że św. Paweł Pierwszy Pustelnik żyjący na przełomie trzeciego i czwartego wieku stał się patronem głównym zakonu, który powstał dopiero w czternastym wieku na terenie dzisiejszych Węgier. Paulini wzięli swoje początki i źródło z takiego życia. Wszystko odnosimy do źródła jakim jest Bóg. Źródła świętości i życia. Wszyscy jesteśmy stworzeni na wzór Boga. W Chrystusie jesteśmy stworzeni na nowo. Forma życia czy to pustelniczego, czy zakonnego to konkretny charakter drogi, łaski, która każdy z nas otrzymuje. Niech św. Paweł Pierwszy Pustelnik wyprasza nam te łaskę do zjednoczenia z Bogiem.

Czczony w tych dniach święty jest również patronem osób pragnących mieć dziecko i matek oczekujących potomstwa. Arcybiskup nawiązał do tego w homilii:

-Niezwykle interesującą sprawą jest, że św. Paweł Pierwszy Pustelnik czczony jest nie tylko jako patron życia pustelniczego, ale jako patron osób pragnących mieć dziecko i matek spodziewających się potomstwa. Można tę łaskę wypraszać w kaplicy głównej naszego sanktuarium. Można również tutaj w bazylice o to wypraszać, w której to w ostatnich dniach ojcowie i bracia paulini tak uroczyście modlili się przez jego wstawiennictwo.

Kaznodzieja poruszył również aspekt życia człowieka w dzisiejszym świecie:

-Człowiek, został stworzony przez Boga na jego podobieństwo. Jest odkupiony miłością zbawczą Chrystusa. Tym samym jesteśmy przeznaczeni do życia wiecznego poza kres tej ziemi. Na fundamencie wiary potwierdzamy, że nie jesteśmy przypadkiem na tym świecie, jakąś ewolucyjną biomasą, o której można nie raz usłyszeć: za dużo ludzi żyje na świecie, musimy ograniczyć przyrost naturalny, w różne sposoby. Świat natury i zwierzęta mają takie same prawa jak człowiek. To jest zamęt, w którym przyszło nam żyć.

Na zakończenie Eucharystii abp Wacław Depo wszystkim obecnym udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Pawła z Teb.

Cała homilia do odsłuchu tutaj.KSM kolędowało w parafii NMP w Częstochowie

15 styczeń, 2022 - 22:54

W sobotę 15 stycznia w parafii Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Dzisiejsze wydarzenie to tylko jedno z całego cyklu koncertów, który odbywa się w Częstochowie oraz całej diecezji.

O tej inicjatywie mówi ks. Michał Jędrzejski, asystent diecezjalny KSM oraz wikariusz parafii:

-Dzisiaj 15 stycznia wykonywaliśmy koncert kolęd i pastorałek w parafii pw. NMP w Częstochowie razem z młodzieżom KSM. W ten sposób uwielbialiśmy Pana Jezusa, wyznawaliśmy naszą wiarę, opowiadaliśmy przez kolędy piękną treść o zbawieniu. Cieszyliśmy się obecnością biskupa Andrzeja. Wyraziliśmy wielką wdzięczność księdzu proboszczowi i wszystkim parafianom.

W dzisiejszym koncercie uczestniczył bp Andrzej Przybylski, który po zakończeniu kolędowania nie krył swojego zadowolenia:

-Bardzo się cieszę, że młodzież z KSM, którzy mają w swoim charyzmacie podtrzymywanie tradycji kościelnych i ojczyźnianych, zmobilizowali się do tego, żeby przygotować taki cykl koncertów. Myślę, że walorem tego śpiewania i koncertu jest prostota. Kolędom nie jest potrzebna nowoczesność. One same w sobie mają klimat i przesłanie. To było dzisiaj czuć. Wierzę, że każdy kto będzie kiedyś słuchał kolęd, czy innych pieśni w wykonaniu tego chóru zrozumie dlaczego warto być przy Panu Bogu.

Wieczorne wystąpienie młodzieży podsumował proboszcz parafii, która była gospodarzem dzisiejszego wydarzenia – ks. Zbigniew Jeż:

-Mówi takie przysłowie, że nie wszystko co jest, jest złe. Mieliśmy dzisiaj okazję zobaczyć grupę młodzieży należącą do KSM, która śpiewała kolędy i niosła dobrą nowinę o narodzonym wszystkim. Ksiądz biskup powiedział o kolędzie, że kolędy to nie tylko tradycja, ale także przesłanie. Jako kapłani jesteśmy zadowoleni, że młodzież nosi w sobie to przesłanie i przekazuje je dalej dzieląc się z innymi ludźmi.

Na zakończenie wszystkim obecnym błogosławieństwa udzielił bp Andrzej Przybylski. Po przyjętym błogosławieństwie młodzież występująca udała się na wspólny posiłek. Następny zaplanowany koncert w ich wykonaniu już za tydzień w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Częstochowie.

fot. Radio Fiat fot. Radio Fiat fot. Radio Fiat fot. Radio Fiat fot. Radio Fiat fot. Radio Fiat


Premiera spektalu „Ty i Ja – kolory miłości”

15 styczeń, 2022 - 21:48

W sobotni wieczór, 15 stycznia w kościele św. Stanisława BM odbyła się premiera spektaklu pt. „Ty i Ja – kolory miłości”. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 19:00 i przyciągnęło pokaźną widownie, która z zainteresowaniem obejrzała sztukę w reżyserii ks. Jacka Michalewskiego oraz Moniki Hobot.

Przedstawienie miało szczególny cel, o którym mówi ks. Jacek Michalewski:

-Kiedy zamykamy się w świecie wirtualnym, stajemy się bardzo samotni. Możemy mieć 2 tys. znajomych na Facebook’u i rozmawiać przez różne portale, pozostając osobami samotnymi i zamkniętymi w sobie. Jeśli wyjdzie ktoś ze świata wirtualnego i zacznie żyć w rzeczywistym, wpada natomiast w zakłopotanie. Nie umie się odnaleźć. Ludzie zaczynają bać się siebie nawzajem. Łatwiej jest żyć przez internet, ale nie daje to pełni szczęścia.

W spektaklu wystąpili m.in.: Monika Hobot, Marcin Kupczyk, Joanna Łuczak oraz Dariusz Kowalski – który znany jest z produkcji telewizyjnych. Tak o spektaklu mówił na chwilę przed wejściem na scenę:

-Ten spektakl mówi o relacji dwojga ludzi, którą zwykliśmy określać mianem miłości. Mówię to z lekkim dystansem, bo to temat z jednej strony znany, a z drugiej może właśnie nie do końca. Zamysł autora był taki, żeby pokazać pewną ewolucję związku kobiety i mężczyzny na każdym etapie. To przedstawienie mówiło o naszych tęsknotach, pragnieniach. Myślę, że ten temat jest niezwykle ważny i zawsze aktualny.

Cała historia opowiedziana została poezją, śpiewem oraz choreografią. Niezwykle ważnym elementem tej sztuki była muzyka. O niej mówi Robert Gliński, który odpowiedzialny był za odpowiednie jej zaaranżowanie:

Muzyka do przedstawienia to pomysł reżysera. Moja rola polegała tylko i wyłącznie na odpowiednim zaaranżowaniu. To się udało w towarzystwie drugiego gitarzysty Patryka Kuronia i Tomasza Drozdka – specjalisty od instrumentów etnicznych i perkusyjnych.  

Ukoronowaniem spektaklu był „Hymn do miłości” z 13 rozdziału listu do Koryntian. Według Dariusza Kowalskiego mówi to bardzo dużo, o ile nie wszystko.

Fot. Radio Fiat Fot. Radio Fiat Fot. Radio Fiat Fot. Radio Fiat Fot. Radio Fiat


Obchody ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika

15 styczeń, 2022 - 16:37

Wspomnienie św. Pawła Pierwszego Pustelnika z Teb, patrona zakonu paulinów, przypada na 15 stycznia. Paweł urodził się w Tebach w 228 r. W 250 r. rozpoczęły się prześladowania Decjusza, a Paweł chroniąc się przed nimi, zamieszkał w jaskini. Prześladowania skończyły się po dwóch latach, ale Paweł zasmakował w samotnym życiu i pozostał na pustyni przez 90 lat. Spędził ten czas na modlitwie, żywiąc się tylko daktylami i połówką chleba, którą codziennie przynosił mu kruk. Zamiast ubrania okrywał się palmowymi liśćmi. Zmarł w 341 roku w wieku 113 lat, a po śmierci grób św. Pawłowi wykopać miały dwa lwy. Legenda ta ma odzwierciedlenie w herbie zakonu paulinów: kruk na palmie z bochenkiem chleba oraz dwa lwy. Jednym z paulińskich klasztorów jest Jasna Góra. W sobotę, w Kaplicy Matki Bożej o godzinie 11:00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem przełożonego generalnego o. Arnolda Chrapkowskiego.

O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, przybliża szczegóły obchodów uroczystości św. Pawła Pierwszego Pustelnika:

-Każdego roku 15 stycznia obchodzimy na Jasnej Górze i we wszystkich paulińskich klasztorach uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Duchowego ojca naszego zakonu. To on nam dał duchowe podwaliny pod naszą misję. Nasza misja to wskazywanie Boga w naszym życiu. “Sam na sam” z Bogiem to nasze paulińskie zawołanie, które mówi o tym, że nasza działalność ma sens jeżeli jest głęboko zakorzeniona w relacji z Bogiem. Tego uczymy się od św. Pawła. Dziś chcemy dziękować Bogu za nasze powołania.

O tym, jaka jest misja paulinów, mówi o. Arnold Chrapkowski:

-Chodzi o to, by chleb umieć łamać z tym, który tego pożywienia w jakiejkolwiek formie potrzebuje. Musimy się dzielić naszymi darami, które otrzymujemy od Boga każdego dnia.

Podczas uroczystej Mszy św. ponowione zostały śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Ojciec przełożony generalny składa wyrazy podziękowania ku wszystkim wspierającym paulińskie posłannictwo:

-Pragnę podziękować tym wszystkim, którzy nas wspierają. We wszystkich miejscach na świecie. To dzięki waszej pomocy możemy pełnić nasze posłannictwo.

Dalsza część obchodów wspomnienia św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy zakonu odbędzie się w niedzielę 16 stycznia na Jasnej Górze. Uroczystej sumie o godzinie 11:00 przewodniczyć będzie abp Wacław Depo (transmisja Mszy św. także w Radiu Fiat). 

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta