M1 zgarnij nową hybrydę lub tysiaka
 
Firma 'Green Pack' istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku,specjalizuje się w produkcji toreb papierowych,dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku.Opierając się na doświadczeniu rynkowym,firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 
Promed. Czas na wzrok 40+
 
Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

 

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Gazeta Częstochowa Tygodnik Regionalny Częstochowa CZESTOCHOWSKIE24.PL
Zaktualizowano: 53 min. 35 sek. temu

W kręgu „Kultury” Jerzego Giedroycia

21 październik, 2021 - 20:00

„Jerzy Giedroyc i jego dzieło” to wystawa poświęcona pracy wybitnego polskiego artysty oraz publicysty, a także założyciela i redaktora paryskiego miesięcznika „Kultura”. Pomysłodawcą ekspozycji, którą można było zobaczyć w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku Staszica jest Joanna Sztencel.

Jak tłumaczyła, jego głównym celem jest przede wszystkim przybliżenie sylwetki tego niezwykłego artysty.

– Skupiliśmy się na poszukiwaniu tego, kim był ten człowiek i co stworzył. Przedstawiliśmy to w telegraficznym skrócie, skupiając się głównie na zachęcaniu gości do tego, by sami poszukiwali Jerzego Giedroycia i jego dzieł. Naprawdę warto w swoim życiu poświęcić tej postaci trochę czasu, aby poczytać i pooglądać wszystko to, co zostało po tym wielkim człowieku – zachęcała Joanna Sztencel.

Wystawa miała charakter otwarty, co oznacza, że mogli ją obejrzeć wszyscy zainteresowani. Była uzupełniona o szereg informacji dotyczących życia i twórczości Jerzego Giedroycia.

– Przygotowaliśmy prezentację multimedialną o jego postaci, ponadto przytaczaliśmy wspomnienia ludzi, z którymi był związany, m.in. Czesława Miłosza czy Witolda Gombrowicza – dodała pomysłodawczyni wystawy.

Spotkanie z pomysłodawcą wystawy prowadziła dr Elżbieta Wróbel z Instytutu Literaturoznawstwa UJD w Częstochowie, przewodnicząca oddziału częstochowskiego Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Ekspozycja została zorganizowana w ramach spotkań Galerii Literackiej.

BNO

 #JesteśmyBiałoCzerwoni

21 październik, 2021 - 19:20

Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Częstochowie zaprasza do wspólnego obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości. Aby uczcić tę ważną dla Polaków rocznicę, harcerze zapraszają do wzięcia udziału w kreatywnej akcji.

Chodzi o to, aby uwiecznić swój wizerunek w biało-czerwonych barwach, a następnie pochwalić się nim na portalu Facebook.

– Stawiamy tu na kreatywność i zależy nam na tym, aby osoby, które będą brały udział w naszej akcji, pokazały, że są biało-czerwone, zinterpretowały to w dowolny sposób i pokazały nam to na zdjęciu. Celem jest pokazanie, że mimo wielu różnic, łączy nas to, że jesteśmy Polakami, żyjemy w jednym kraju i zależy nam na tym, aby to miejsce było jak najlepsze. Jest to dodatkowa atrakcja, która narodziła się już w ubiegłym roku, kiedy byliśmy pozamykani w domach i nie mogliśmy wspólnie świętować tego dnia – wyjaśniła phm. Karolina Kwiatkowska, członek komendy hufca ds. wizerunku.

Z okazji rocznicy Święta Niepodległości, poza aktywnością prowadzoną w sieci, w czwartek 11 listopada odbędą się również tradycyjne, coroczne uroczystości, na terenie miasta. Internetowa odsłona obchodów jest skierowana do osób w każdym wieku.

– W ubiegłym roku udział w akcji online wzięło dużo osób w różnym wieku, w tym osoby starsze, które potrafiły być kreatywne i chętnie dołączyły się do akcji – dodała harcerka.

Wszyscy zainteresowani mogą przesyłać swoje zdjęcia do środy, 10 listopada do godz. 12:00 na adres mailowy: zpi@czestochowa.zhp.pl. Przesłane zdjęcia zostaną opublikowane w albumie na facebookowej stronie hufca 11 listopada. Zdjęcia można również opublikować na własnym ogólnodostępnym profilu i oznaczyć hasztagami #JestestesmyBialoCzerwoni oraz #ZHPCzestochowa.

BNOBój pod Mokrą w Przystanku Historia

21 październik, 2021 - 18:40

Bój Wołyńskiej Brygady Kawalerii pod Mokrą w świetle nowych dokumentów i fotografii archiwalnej. Taki motyw historyczny był tematem drugiego z cyklu spotkań w Przystanku Historia, poświęconych czasom wojennym w regionie częstochowskim.

Prelekcję wygłosił Adam Kurus, historyk Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Jak mówi prelegent, celem wykładu jest przybliżenie mieszkańcom Częstochowy i regionu wydarzeń sprzed ponad 80 lat.

– Z jednej strony bój pod mokrą jest dobrze znany w polskiej historiografii, pojawia się nawet w podręcznikach do historii. Okazuje się jednak, że ciągle nie wiemy wielu rzeczy o tym wydarzeniu, tym bardziej że toczyło się tak blisko Częstochowy. Jest to jedno z wielu wydarzeń z września 1939 roku, które miało miejsce na częstochowskich ziemiach, a mimo wszystko mieszkańcom często to umyka – powiedział Adam Kurus, prelegent.

Obok zapoznania się z nieznanymi dotąd faktami, uczestnicy mogli zobaczyć m.in. archiwalne niemieckie fotografie dokumentujące pole bitwy pod Mokrą, a także zdjęcia prezentujące uzbrojenie polskiej kawalerii.

– Jednym z celów wykładów jest też pokazanie uzbrojenia i wyposażenia polskiej kawalerii u progu II wojny światowej. Konie służyły już wtedy tylko do transportu broni i sprzętu. W ramach brygady kawalerii korzystano z pojazdów mechanicznych, takich jak samochody czy ciężarówki. Ułani oraz strzelcy konni walczyli pieszo, często w okopach lub na stanowiskach strzeleckich – dodał historyk.

Jedną z dodatkowych atrakcji była prezentacja repliki polskiego karabinu przeciwpancernego wz. 35, wraz z krótkim przedstawieniem jego historii oraz przykładów użycia na częstochowskim odcinku frontu. Spotkanie miało miejsce w czwartek 21 października w Centrum Edukacyjnym IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie.

BNO

 Abp Wacław Depo: Spotkanie z papieżem Franciszkiem to spotkanie z Ojcem

21 październik, 2021 - 16:17

Trzecia grupa polskich biskupów przebywa w Rzymie w ramach wizyty ad limina apostolorum. W tym gronie są również biskupi częstochowscy: abp Wacław Depo oraz bp Andrzej Przybylski. Pasterz Kościoła częstochowskiego abp Wacław Depo w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską mówi m. in. o jednym z głównych elementów wizyty – spotkaniu z papieżem Franciszkiem, a także o wizycie w Dykasterii ds. Komunikacji:

Posłuchaj rozmowyJurajska Jesień Muzyczna – pierwszy koncert już w sobotę

21 październik, 2021 - 15:54

Zespół Szkół Muzycznych im. Marcina Żebrowskiego po raz 9. organizuje festiwal Jurajska Jesień Muzyczna. W najbliższą sobotę odbędzie się pierwszy z dwóch koncertów w ramach festiwalu, podczas którego swoje zdolności muzyczne zaprezentują uczniowie ZSM.

Więcej o festiwalu mówi jego koordynatorka, Aleksandra Szwejkowska-Belica, nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych:

Szykujemy podczas festiwalu dwa koncerty. Pierwszy będzie się odbywał w najbliższą sobotę 23 października o godz. 17:00 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. Mamy nadzieję ,że publiczność dopisze i że sprzyjać będą gorąca atmosfera oraz piękna pogoda. Podczas koncertu publiczność usłyszy utwory kompozytorów zarówno polskich jak i europejskich i będzie to oczywiście muzyka klasyczna. Serdecznie zapraszamy.

W sobotnim koncercie wystąpią uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych. Jak przekonuje dyrektor szkoły, Urszula Ledwoń, będą to młodzi muzycy, którzy już zdążyli zdobyć swoje pierwsze muzyczne wyróżnienia:

Staramy się wybierać takich uczniów, którzy są już laureatami prestiżowych konkursów, żeby te koncerty były rzeczywiście na wysokim poziomie. W tym roku wystąpią uczniowie Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia. Będzie to Igor Szwej z klasy perkusji p. Marcina Serwacińskiego, Julia Sekulska z klasy p. Aleksandry Szwejkowskiej-Belicy (skrzypce), Jagoda Jakubowska z mojej klasy, czyli pianistka oraz Andrij Małyk, świetny wiolonczelista z klasy pana profesora Siergieja Rysanowa.

Dla przypomnienia, koncert odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 17:00 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. Wstęp będzie całkowicie bezpłatny.

IX Festiwal Jurajska |Jesień Muzyczna | Źródło: Zespół Szkół Muzycznych im. Marcina Żebrowskiego w Częstochowie


Kwesta na cmentarzach z okazji 1 listopada

21 październik, 2021 - 15:50

Już za kilka dni przeżywać będziemy Uroczystość Wszystkich Świętych. W związku z tym na dwóch częstochowskich cmentarzach trwać będzie specjalna kwesta. Zebrane środki przeznaczone zostaną na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków.

Tegoroczna kwesta będzie już 24. z kolei. Przez wiele lat do udziału w inicjatywie zgłaszali się zarówno dorośli – w tym znani częstochowianie, artyści oraz nauczyciele – jak i młodzież ze szkół średnich. W tym roku za organizację kwesty odpowiedzialny jest m.in. radny Paweł Ruksza:

– Jeżeli nie zbierzemy środków finansowych, za które odrestaurujemy nagrobki to nie przetrwają one próby czasu. Pragniemy uchować to, co jest piękne i tworzy nasze dziedzictwo. Chcemy dbać o przeszłość dla następnych pokoleń.

Z powodu sytuacji epidemicznej ubiegłoroczna kwesta nie odbyła się, dlatego teraz środki zebrane zostaną 31 października oraz 1 listopada. Akcja przeprowadzona będzie na cmentarzach: Kule i św. Rocha:

– Grupa społeczników stoi godzinę pod bramą wybranego cmentarza i prosi o datki. Są jeszcze godziny nieobstawione przy niektórych bramach. Każdy, kto czuje chęć pomocy jest więc bardzo mile widziany.

Chętni do aktywnego udziału w kweście mogą wysłać swoje zgłoszenie m.in. poprzez adres e-mail: pawelruksza@gmail.com.

ABKJuż niedługo Bal Wszystkich Świętych

21 październik, 2021 - 15:45

Tego dnia każde dziecko może zostać świętym! Tegoroczny bal odbędzie się 30 października w auli Duszpasterstwa Rodzin Nazaret przy częstochowskiej archikatedrze. Zabawa rozpocznie się uroczystą Mszą św. o godz. 16.30.

Bal Wszystkich Świętych to odpowiedź na amerykański zwyczaj przebierania się za demony, znany pod nazwą Halloween. Pomysłodawcą alternatywnej inicjatywy jest ks. Łukasz Sakowski:

– Chcemy, aby dzieci przebrały się za świętych, których imiona noszą. Za tych, których najbardziej lubią. Oczywiście mogą być to też przebrania aniołków itp. Wydarzenie organizujemy wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 35 w Częstochowie. Zapraszamy dzieci z całej Częstochowy.

Strój na bal warto stworzyć samemu lub z pomocą starszych opiekunów. Najładniejsze przebrania zostaną nagrodzone m.in. książkami, grami planszowymi, sprzętem elektronicznym, czy też bonem do sklepów w częstochowskiej galerii:

– Inicjatywą Balu Wszystkich Świętych jest również współpraca rodzinna. Strój można wypożyczyć, ale tu nie o to chodzi. Niech dzieci samego go wykonają, a jeśli będzie taka potrzeba – z pomocą opiekunów. Przy okazji dzieci będą musiały poczytać o danym świętym. Znaleźć jego atrybuty, aby później odpowiednio je zaprezentować.

Taneczna zabawa dla dzieci, połączona ze słodkim oraz ciepłym poczęstunkiem, rozpocznie się już 30 października. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

ABK

Fot. Archikatedra Świętej Rodziny w Częstochowie


„Noc Księgarń” u Świętego Pawła

21 październik, 2021 - 15:44

„Pustynia na drodze życia chrześcijanina” to temat spotkania biblijnego, które odbędzie się już 22 października w Księgarni Świętego Pawła przy ul. 7 Kamienic. Wydarzenie wpisuje się w program ogólnopolskiego festiwalu „Noc Księgarń”. Początek o godz. 19.00.

Akcja „Noc Księgarń” organizowana jest w różnych miastach Polski od 2019 roku. Celem jest promocja niezależnych księgarń stacjonarnych, a także lokalnych inicjatyw literackich i kulturalnych. Różnorodny program festiwalu obejmuje m.in. spotkania autorskie, warsztaty, czy kiermasze, które zwrócą uwagę nowych czytelników. O tym, co 22 października będzie się działo w Częstochowie mówi Katarzyna Łodyga z Księgarni Świętego Pawła:

– Bierzemy udział w festiwalu już po raz trzeci. W akcje włączają się również nasze księgarnie w Lublinie i Rzeszowie. Oczywiście każdy ma swój program. My skupiamy się przede wszystkim na Słowie Bożym. Nasz założyciel mówił, że nie jesteśmy handlarzami książek, ale głosicielami Słowa. Staramy się więc łączyć obie te rzeczy. Tym razem skupimy się na Słowie: „Bóg powiódł lud okrężną drogą przez pustynię”. Tematem spotkania będzie: „Pustynia na drodze życia chrześcijanina”. Powiemy więc o Narodzie Wybranym.

Wydarzenie wpisuje się w prowadzoną przez księgarnię misję ewangelizacji, skierowaną szczególnie do młodych ludzi. Wybrany temat uczestnikom spotkania przybliżać będą: ks. Przemysław i ks. Mariusz z Edycji Świętego Pawła, a także s. Aleksandra:

– Temat będzie ciekawy, ponieważ my pielgrzymujemy tak samo jak Naród Wybrany. Myślę więc, że warto zaczerpnąć z ich historii. Tego, czego doświadczyli i budować na tym relację z Bogiem.

Spotkanie organizowane w ramach ogólnopolskiego festiwalu „Noc Księgarń” odbędzie 22 października o godz. 19.00 w Księgarni Świętego Pawła przy ul. 7 Kamienic.

ABKUruchomienie punktów paszportowych w Cieszynie i Zawierciu

21 październik, 2021 - 15:30

Od 2 listopada działać będzie nowy punkt paszportowy w Cieszynie oraz nastąpi wznowienie pracy punktu w Zawierciu.

2 listopada br. przy ul. Granicznej 79 w Cieszynie uruchomiony zostanie nowy punkt paszportowy (tel. 33 47-09-600, 33 47-09-601, 33 47-09-602), który będzie prowadzić kompleksową obsługę paszportową, obejmującą zarówno możliwość złożenia wniosku o wydanie dokumentu paszportowego, jak i odbiór gotowego dokumentu.

W powyższym punkcie klienci będą przyjmowani w następujących godzinach:
– poniedziałek, wtorek, środa 7.30 – 15.30,
– czwartek 8.00 – 17.00,
– piątek 8.00 – 15.00.

Również 2 listopada br. wznowiona zostanie praca punktu paszportowego w Zawierciu (tel. 32 494-20-46, 32 494-20-47). Punkt będzie działał w nowej lokalizacji – w budynku Urzędu Miasta w Zawierciu przy ul. Leśnej 2 (parter). W tym punkcie także będzie prowadzona kompleksowa obsługa paszportowa, obejmującą zarówno możliwość złożenia wniosku o wydanie dokumentu paszportowego, jak i odbiór gotowego dokumentu.

W punkcie paszportowym w Zawierciu klienci będą przyjmowani w następujących godzinach:
– poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek 8.00 – 15.00.

Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w KatowicachCharytatywny mecz Rakowa

21 październik, 2021 - 15:30

Raków Częstochowa włącza się w projekt #EkstraPomoc, z którego dochód przeznaczony zostanie na wsparcie osób potrzebujących. W ramach inicjatywy, 28 października o godz. 19.30, na boisku przy ul. Limanowskiego, będzie można zobaczyć sportowe zmagania pracowników klubu z administracją i marketingiem Piasta Gliwice.

Szczegóły wydarzenia przybliża rzecznik Rakowa Michał Szprendałowicz:

– Chcemy wyjść po prostu „zza biurka”. Umówiliśmy się więc na rozegranie meczu charytatywnego. Wszystko to w ramach akcji #EkstraPomoc, którą Ekstraklasa przeprowadza wraz ze wszystkimi klubami. Zapowiada się fajna zabawa, ale przede wszystkim okazja do tego, aby pomóc.

W ramach akcji #EkstraPomoc kluby piłkarskie, grające w Ekstraklasie, wskazują kolejno jeden cel charytatywny. Sytuacja ta umożliwia nagłośnienie zbiórek m.in. na leczenie osób chorych i potrzebujących.

ABKŚląskie inwestuje w rozwój kolei

21 październik, 2021 - 15:10

Bezpieczny i ekologiczny transport jest jednym z priorytetów władz województwa. W ostatnich latach na ten cel, zarówno w odniesieniu do infrastruktury, jak i organizacji przewozów pasażerskich i zakupu taboru, przeznaczono miliony złotych.

W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego 2014-2020, na rozwój kolei przeznaczono 113 mln euro. Z tego 75 mln euro na dofinansowanie inwestycji związanych z rewitalizacją i modernizacją linii kolejowych i 38 mln euro na zakup taboru kolejowego. W ramach perspektywy 2014-2020 dofinansowanie z RPO WSL trafiło na projekty:

  • rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191 Bronów-Bieniowiec-Skoczów-Goleszów-Cieszyn/Wisła Głębce (PKP PLK) – dofinansowanie 369,7 mln zł,
  • przygotowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej dla rewitalizacji liniowej infrastruktury kolejowej nr 140/169/179/885/138 połączenia: Orzesze Jaśkowice-Tychy-Baraniec-KWK Piast-Nowy Bieruń-Oświęcim (PKP PLK) – dofinansowanie –16 mln zł,
  • dostawa co najmniej 10 sztuk elektrycznych zespołów trakcyjnych do wykonywania kolejowych wojewódzkich przewozów pasażerskich — dofinansowanie 138,7 mln zł.

W ramach uzgodnień prowadzonych z PKP PLK S.A. przy projektowaniu wsparcia z RPO WSL 2014-2020 ułożona została lista rankingowa obejmująca inwestycje dotyczące modernizacji i rewitalizacji linii kolejowych, przewidywane do wsparcia środkami unijnymi w ramach RPO. Określone szacunkowo koszty tych inwestycji pozwalały stwierdzić, że kwoty przewidziane w RPO WSL 2014-2020, nie zapewnią dofinansowania dla wszystkich projektów. Zarząd Województwa rekomendował włączenie niektórych inwestycji do realizacji przy wsparciu ze środków krajowych.

Jednym z takich projektów jest inwestycja na linii kolejowej nr 97 na odcinku Skawina – Żywiec, która została ujęta w Mandacie Negocjacyjnym Województwa Śląskiego.

W marcu 2021 roku województwa Śląskie i Małopolskie oraz Stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka podpisały list intencyjny o współpracy dotyczący rewitalizacji linii kolejowej nr 97 na odcinku Sucha Beskidzka-Żywiec.

Realizacja tego projektu ma poprawić komunikację między regionami a przede wszystkim ułatwić życie mieszkańcom. Strony zadeklarowały podjęcie wspólnych działań na rzecz rewitalizacji odcinka linii kolejowej Sucha Beskidzka – Żywiec (wraz z odtworzeniem mijanki w Hucisku) o łącznej długości ok. 35 km, obejmującego miejscowości powiatu suskiego (woj. małopolskie): Sucha Beskidzka, Stryszawa, Lachowice, Kurów, Hucisko oraz powiatu żywieckiego (woj. śląskie): Pewel Wielka, Jeleśnia, Pewel Mała, Świnna, Żywiec.

Województwo Małopolskie w porozumieniu z Województwem Śląskim i samorządami z województwa śląskiego, zgłosiło jako wnioskodawca w ramach naboru do „Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+ do 2028 roku” – projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 97 na odc. Sucha Beskidzka – Żywiec celem usprawnienia połączenia Kraków – Żywiec”.

Projekt został zakwalifikowany do II etapu naboru, w ramach którego wnioskodawcy zobowiązani są do przedłożenia wstępnego studium planistyczno-prognostycznego lub dokumentu równoważnego dla zgłoszonego projektu. Wstępne studium dla projektu opracowuje firma International Management Services sp. z o.o. na zlecenie województwa małopolskiego.

Warto przypomnieć, że samorząd województwa odpowiada za organizację kolejowych regionalnych przewozów pasażerskich.

W latach 2019-2020 zostały zrealizowane wydatki na:

  • organizację kolejowych regionalnych przewozów pasażerskich (umowy z Kolejami Śląskimi i Polregio) – w 2019 roku – 188,7 mln zł i w 2020 roku – 198,4 mln zł,
  • zakup taboru kolejowego – 2019 roku – 83,6 mln zł (zakup elektrycznych zespołów trakcyjnych współfinansowany ze środków unijnych),

W 2021 r. zabezpieczono w budżecie Województwa Śląskiego środki na:

  • organizację kolejowych regionalnych przewozów pasażerskich (umowy z Kolejami Śląskimi i Polregio) – plan 204,5 mln zł;
  • przeprowadzenie naprawy poziomu P4 taboru kolejowego stanowiącego własność Województwa Śląskiego — plan 30,5 mln zł;
  • wykonanie Studium Planistyczno-Prognostycznego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej — Kolej + do 2028 roku dla projektu liniowego pn. „Uzupełnienie sieci kolejowej o połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju z Katowicami” — 1,4 mln zł;
  • sporządzenie wraz z jednostkami samorządu terytorialnego Województwa Śląskiego studiów planistyczno-prognostycznych dla realizacji zadań w ramach Programu Kolej+ – 700 tys. zł.

Zarząd Województwa Śląskiego myśli o inwestycjach w kolei długofalowo. W nowej perspektywie na lata 2021-2027 planowane kwoty na rozwój kolejnictwa są programowane w: priorytecie IV. Lepiej połączone Śląskie – 301,2 mln euro – m.in. na rozwój i udoskonalenie zrównoważonej, odpornej na zmiany klimatu, inteligentnej i intermodalnej mobilności i priorytecie III. Mobilne Śląskie – 212,9 mln euro na wsparcie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej.

Wśród inwestycji strategicznych przewidzianych do dofinansowania w perspektywie 2021-2027 województwo zaplanowało w trybie niekonkurencyjnym projekt pt. zakup zeroemisyjnego taboru kolejowego na rzecz organizowanych przez Samorząd Województwa Śląskiego kolejowych pasażerskich przewozów o charakterze regionalnym oraz rozbudowa i doposażenie zaplecza technicznego Spółki Koleje Śląskie w Katowicach przy ul. Raciborskiej 58. Dofinansowanie projektu jest szacowane na poziomie 60 mln euro, a całkowita wartość inwestycji to ok. 70,6 mln euro.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoNa Jasnej Górze podczas uroczystej gali nagrodzono misjonarzy

21 październik, 2021 - 15:05

W czwartek 21 października w Sali Papieskiej na Jasnej Górze odbyła się gala Medalu Komisji Episkopatu Polski ds. Misji „Benemerenti in Opere Evangelizationis”, podczas której udekorowano najbardziej zasłużone osoby dla działalności misyjnej polskiego Kościoła. Uroczysta gala poprzedzona została Mszą św. pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura.

Inicjatorem i pomysłodawcą ustanowienia Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” był przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, bp Jerzy Mazur. Wyjaśnił on czym jest medal oraz w jakich kategoriach jest przyznawany:

Z okazji 50-lecia Komisji Episkopatu Polski ds. Misji postanowiliśmy wyróżnić pewne instytucje i osoby medalem „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w czterech kategoriach. Dla tych, którzy pracują w misji ‘ad gentes’ (łac. „do ludzi”), głoszą bezpośrednio Ewangelię w krajach misyjnych, dla tych, którzy wspierają misje duchowo, ofiarowaniem swoich cierpień, ale także materialnie. I czwarta kategoria, dla środków społecznego przekazu, które przekazują rzetelną informację o życiu ludów i narodów.

Podczas uroczystej gali uhonorowano działalność misyjną piętnastu laureatów, zarówno osób fizycznych jaki instytucji. Kapituła medalu dokonała wyboru z grona 78 zgłoszeń z całej Polski. Pośród nagrodzonych misjonarzy i misjonarek oraz darczyńców i propagatorów pracy misyjnej znalazło się Radio Jasna Góra. W imieniu jasnogórskiej rozgłośni medal odebrała s. Aleksandra Szyborska, autorka programu „Misyjny Budzik”, emitowanego w Radiu Jasna Góra:

Postanowiliśmy z Radiem Jasna Góra, że będziemy tworzyć takie cykliczne audycje pt. „Misyjny Budzik”, w których będziemy promować wydarzenia związane z inicjatywami papieskich dzieł misyjnych. Ale tak naprawdę to jest cała działalność Radia Jasna Góra. Od początku tematy misyjne się na naszej antenie pojawiały, więc jest to medal dla nas wszystkich, choć mnie w tym momencie przyszło odebrać tą nagrodzę, ponieważ ja jestem bezpośrednio zaangażowana w tworzenie tych audycji.

Działalność misyjna jest obecna w Kościele od samego jego zarania. Przez wieki przybierała bardzo rozmaite formy od życia monastycznego pustelników Północnej Afryki, po redukcje jezuickie w Ameryce Południowej. Często w ośrodkach misyjnych budowano także klasztory klauzurowe, których modlitwa miała duchowo wzmocnić misjonarzy.

Gala Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w Sali Papieskiej na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat Gala Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w Sali Papieskiej na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat Gala Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w Sali Papieskiej na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat Gala Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w Sali Papieskiej na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat Gala Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w Sali Papieskiej na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat Gala Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w Sali Papieskiej na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat Gala Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w Sali Papieskiej na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat Gala Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w Sali Papieskiej na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat Gala Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w Sali Papieskiej na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat Gala Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w Sali Papieskiej na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat Gala Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w Sali Papieskiej na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat Gala Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w Sali Papieskiej na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat Gala Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w Sali Papieskiej na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat Gala Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w Sali Papieskiej na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat Gala Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w Sali Papieskiej na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat


Skra bez punktów w Opolu

21 październik, 2021 - 12:31

Niewiele zabrakło piłkarzom Skry do kolejnego remisu na boiskach Fortuna 1 Ligi. Szczególnie pierwsza połowa zaległego spotkania z Odrą Opole była całkiem niezła w wykonaniu częstochowian i dawała nadzieję na powalczenie nawet o pełną pulę. Po zmianie stron obraz gry jednak nieco się zmienił, a gospodarze swoim uporem i konsekwencją wyszarpali wygraną po bramce w 89. minucie autorstwa Mateusza Kamińskiego. Był to piąty z rzędu mecz Skry bez zdobytej bramki.

W meczu z Odrą nasz szkoleniowy Skry zdecydował się dokonać dwóch zmian, w podstawowym składzie pojawili się Kamil Lukoszek oraz Kamil Wojtyra i przyznać trzeba, że obaj od początku rozgrywali niezłe zawody. Gra całego zespołu Skry długimi fragmentami wyglądała dobrze i przyjemnie dla oka. Już w 5. minucie Lukoszek dograł z lewej strony na głowę Piotrka Noconia, a ten uderzył nieznacznie obok bramki. W 19. minucie mogliśmy mieć bramkę kolejki. Marcin Stromecki przymierzył z rzutu wolnego z około 25 metrów minimalnie obok słupka. Chwilę później próbował Mikołaj Kwietniewski, a nasza drużyna w tym fragmencie miała sporą przewagę.

Jednak w 29. minucie mieliśmy dużo szczęścia. Po błędzie Stromeckiego tuż przed polem karnym ekipy z Loretańskiej gospodarze mieli wyborną okazję na premierowe trafienie, błąd kolegi ofiarną interwencją uratował jednak Oskar Krzyżak. W ostatnim kwadransie pierwszej połowy Odra przejęła inicjatywę nad boiskowymi wydarzeniami. W 32. minucie nad bramką pocelował Dawid Czapliński, a sześć minut później opolanie byli najbliżej bramki w tej odsłonie. Po tym jak Krzysztof Janus huknął jak z armaty aż zahuczała poprzeczka bramki bronionej przez Mateusza Kosa.

Po przerwie tempo gry niestety nieco siadło, co było też konsekwencją zmiany sposobu gry przez Odrę. To gospodarze częściej napierali na pole karne częstochowian, jak Konrad Nowak w 62. minucie, kiedy posłał dobrą piłkę do wychodzącego sam na sam z Kosem Arkadiusza Piecha. Ten uderzył celnie, w sam środek bramki, ale zdecydowanie za lekko by pokonać naszego golkipera. Trzy minuty później Czapliński był w jeszcze lepszej sytuacji, ale ponownie zabrakło siły w uderzeniu. Gra częściej toczyła się na naszej połowie, co zamazało nieco pozytywne wrażenie z pierwszej odsłony. Piłka często lądowała w rękach Mateusza Kosa, który trzeba przyznać był bardzo pewnym punktem defensywy Skry.

W 89. minucie Odra niestety dopięła swego. Mateusz Kamiński głową skierował piłkę do naszej bramki po bardzo dobrym dośrodkowaniu z prawej strony. Na ewentualne odrabianie strat zabrakło nam czasu. – Jesteśmy rozgoryczeni wynikiem, bo uważam, że zagraliśmy dobry mecz. Potrzebujemy bramek, żeby wygrywać mecze. Przez całe spotkanie dążyliśmy do tych sytuacji, przydarzyły nam się niestety błędy w dokładności, musimy zachowywać więcej spokoju pod bramką przeciwnika. Odra jest bardzo doświadczonym zespołem na tym poziomie rozgrywek. Nie pozostaje nam nic innego, żeby się zregenerować i przygotować jak najlepiej do meczów z GKS-em Tychy – powiedział na pomeczowej konferencji trener Jakub Dziółka– Gratuluję moim chłopakom przede wszystkim konsekwencji i gry do końca. Jedna i druga drużyna były przyzwoicie zorganizowane w obronie. Zespół dążył do zwycięstwa i to może cieszyć. Od 75. minuty udało nam się przytrzymać Skrę na ich połowie. Cała drużyna zapracowała na tą wygraną – skomentował z kolei opiekun Odry Piotr Plewnia.

Porażka w Opolu przy jednoczesnej wygranej Puszczy Niepołomice w Polkowicach zepchnęła Skrę na 13. miejsce w tabeli Fortuna 1 Ligi. Już w sobotę (23.10, godz. 20.30) szansa na przełamanie podczas meczu z GKS-em Tychy. O punkty jednak z pewnością nie będzie łatwo. Tyszanie plasują się w czołówce stawki, a celem ich już w poprzednim sezonie był awans do PKO Ekstraklasy

Odra Opole – Skra Częstochowa 1:0 (0:0)

1-0 Mateusz Kamiński 89’ (głową)

Odra: Kuchta, Maćkowiak Ż, Kamiński, Kostrzycki Ż, Spychała (Pawlik), Trojak, Janus (Szrek), Niziołek, Czapliński (Żak), Nowak (Mikinic), Piech (Marzec)

Skra: Kos, Mesjasz, Brusiło, Lukoszek, Krzyżak, Stromecki, Kwietniewski (Bronisławski), Szymański, Nocoń, Napora (Niedbała), K. Wojtyra (Mas)

źródło: Skra CzęstochowaAkt oskarżenia w sprawie stalkingu

21 październik, 2021 - 12:22

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ zakończyła właśnie śledztwo w sprawie 46-letniego Marcina J. Do Częstochowskiego Sądu Rejonowego skierowany został akt oskarżenia. Dotyczyć będzie on nękania żony, z którą oskarżony pozostawał w faktycznej separacji.

W toku śledztwa ustalono, że począwszy od kwietnia do końca maja 2021 roku Marcin J. uporczywie nękał swoją żonę. W ten sposób wzbudzał u kobiety uczucie ciągłego zagrożenia oraz istotnie naruszał jej prywatność. O szczegółach sprawy mówi prokurator, Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie:

Stalking polegał na śledzeniu i obserwowaniu pokrzywdzonej. Marcin J. oblał także czterokrotnie drzwi wejściowe do jej mieszkania płynem służącym do odstraszania dzików, wywołującym odór i mdłości. Ponadto w śledztwie ustalono, że oskarżony dokonał zniszczenia samochodu żony, polegającego na zarysowaniu pojazdu śrubokrętem, urwaniu bocznych lusterek, wgnieceniu dachu i przebiciu wszystkich opon. Po upływie 3 dni od tego zdarzenia ponownie zniszczył użytkowany przez żonę samochód – tym razem poprzez jego podpalenie.

Kres występkom Marcina J. położyło jego zatrzymanie. Ponadto prokurator wniósł o jego tymczasowe aresztowanie.

Przesłuchany przez prokuratora Marcin J. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw. Okazało się, że w przeszłości był wielokrotnie karany za przestępstwa zniszczenia mienia, oszustwa i prowadzenie pojazdu bez uprawnień.

Przestępstwo uporczywego nękania (stalking) jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat, a przestępstwo zniszczenia mienia karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

OOBp A. Przybylski: „Wspólnoty nadają Kościołowi dynamikę, ale potrzeba rozeznania pasterzy”

21 październik, 2021 - 11:45

„Wspólnoty są życiem Kościoła, są jego siłą. Wpływają na realizację misji Kościoła i nadają mu dynamikę. Jednak trzeba się o nią odpowiednio troszczyć. Jednym ze znamion eklezjalności wspólnot w pierwszym rzędzie jest ich wierność nauczaniu Kościoła i jego pasterzy, a nie wybranym liderom czy duchowym autorytetom. W mojej osobistej rozmowie z kardynałem Kevinem Farrellem, podjęliśmy temat jedności wspólnot z pasterzami. Przypominał on, że pierwszym, który w danym Kościele lokalnym rozeznaje wspólnoty, czyli ich jedność z Kościołem, autentyczność oraz czystość doktrynalną, jest nie kto inny, jak biskup diecezjalny. Wspólnoty muszą pamiętać, że nawet jeśli mają charakter międzynarodowy, to nigdy nie są ponad Kościołem lokalnym” – mówi bp Andrzej Przybylski z archidiecezji częstochowskiej, odpowiedzialny w KEP za Odnowę w Duchu Świętym, w rozmowie z ks. Tomaszem Podlewskim.

Ks. Tomasz Podlewski: Szczęść Boże. Drogi Księże Biskupie, w strukturach KEP pełni Ksiądz Biskup rolę delegata ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Czy podczas spotkań w dykasteriach podejmuje się tematy związane ze wspólnotami?

Bp Andrzej Przybylski: Oczywiście, że tak. Mam na myśli szczególnie spotkanie w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Temat rodziny, z natury rzeczy, był podczas tego spotkania jednym z wiodących. Natomiast bardzo się cieszę z tego, że podjęliśmy w rozmowach także istotne i coraz bardziej aktualne zagadnienie dotyczące roli wspólnot, ruchów i stowarzyszeń w Kościele. I to zarówno w Kościele powszechnym, jak i w Kościołach lokalnych.

Ks. Tomasz Podlewski: Na co zwracano szczególną uwagę, jeśli chodzi o aktualne wyzwania dotyczące wspólnot?

Bp Andrzej Przybylski: Po pierwsze – wspólnoty są życiem Kościoła, są jego siłą. Nie do przecenienia jest ich rola zarówno w dziele ewangelizacji, jak też w duszpasterstwie, nie mówiąc już o formacji zarówno w ujęciu indywidualnych członków i rodzin, jak też większych ludzkich zbiorowości. Istnieją pewne niebezpieczeństwa, zwłaszcza w odniesieniu do nowych ruchów. Chodzi między innymi o ich wierność nauczaniu Kościoła. Wspólnoty wpływają na realizację misji Kościoła. Nadają mu pewną dynamikę, ponieważ same mają swój dynamizm. Ale właśnie dlatego trzeba jednocześnie dbać o tę dynamikę i odpowiednio się o nią troszczyć.

Ks. Tomasz Podlewski: Jakie obszary szczególnie wymagają takiej troski?

Bp Andrzej Przybylski: Istnieją pewne niebezpieczeństwa, zwłaszcza w odniesieniu do nowych ruchów. Chodzi między innymi o ich wierność nauczaniu Kościoła. Obecne czasy sprzyjają dowolnym interpretacjom. A przecież jednym ze znamion eklezjalności wspólnot w pierwszym rzędzie jest ich wierność nauczaniu Kościoła i jego pasterzy, a nie wybranym liderom czy duchowym autorytetom. Ważne jest, aby każda wspólnota działała zawsze w jedności z Kościołem, zwłaszcza lokalnym. W tej jedności chodzi więc po pierwsze właśnie o wierność nauczaniu. Ale obok tego jest druga sprawa tak istotna dla zachowania jedności danej wspólnoty z Kościołem: posłuszeństwo pasterzom i ich rozeznaniu. I to nie tylko w zatwierdzeniu danej wspólnoty, w jej wewnętrznych statutach czy zarządzie, ale także, gdy idzie o jej zewnętrzne działanie: ewangelizację i duszpasterstwo. W mojej osobistej rozmowie z przewodniczącym dykasterii, kardynałem Kevinem Farrellem, podjęliśmy temat jedności wspólnot z pasterzami. Kardynał przypominał, że pierwszym, który w danym Kościele lokalnym rozeznaje wspólnoty, czyli ich jedność z Kościołem, autentyczność oraz czystość doktrynalną, jest nie kto inny, jak biskup diecezjalny.

Ks. Tomasz Podlewski: A zatem: wierność nauce Kościoła oraz posłuszeństwo pasterzom. Czy na zagrożenie tych sfer są narażone wyłącznie nowe wspólnoty?

Bp Andrzej Przybylski: Chodzi o wszystkie wspólnoty. Zarówno te, które dopiero powstają, jak i te istniejące już od lat czy pozostające w nurcie działających już grup i stowarzyszeń. Troska Kościoła nie ogranicza się do rozeznawania pasterskiego wyłącznie przy tworzeniu grupy. Rozeznawanie nie jest jednorazowe. Konieczna jest bowiem także weryfikacja działań wspólnot w odpowiednich odstępach czasu. Zadaniem wspólnot jest nie tylko realizowanie statutu czy misji raz pobłogosławionej przez Kościół. Ich obowiązkiem jest także poddawanie się rozeznaniu i weryfikacji przez biskupa diecezjalnego. Pasterz danego Kościoła lokalnego nie tylko rozeznaje charakter wspólnoty, ale do niego należy także wpisanie jej misji w konkretny rytm duszpasterski i charakter danej diecezji. Przewodniczący dykasterii podkreślił, że musimy z miłością i mądrością troszczyć się o to, aby wspólnoty pamiętały, że nawet jeśli mają charakter międzynarodowy, to nigdy nie są ponad Kościołem lokalnym.

Ks. Tomasz Podlewski: Rozumiem, że w rozmowach podjęto zatem również temat liderów wspólnot…

Bp Andrzej Przybylski: Tak. W spotkaniu, rzecz jasna, zwróciliśmy uwagę także na rolę liderów grup. Zdarza się, że wspólnoty skupiają się wokół charyzmatycznego lidera, silnej osobowości. W dykasterii przypomniano nam, że w dokumentach prezentujących aktualne nauczanie Kościoła na temat wspólnot, jest mowa o tzw. kadencyjności funkcji lidera. Lider może pełnić swoją rolę maksymalnie 5 lat bez przerwy, natomiast z przerwą – maksymalnie dziesięć. To jest bardzo ważne we wszystkich wspólnotach, niezależnie od ich wieku, charyzmatu czy miejsca działania.

Ks. Tomasz Podlewski: Dlaczego to takie ważne?

Bp Andrzej Przybylski: Z kilku powodów. Po pierwsze chodzi o to, aby lider zachował wobec wspólnoty postawę służebną, a nie postawę władzy. Misja przywódcy nie może wejść w charakterystykę bardziej przypominającą rządzenie niż służbę. Po drugie – aby ani wspólnoty, ani jej pojedynczych członków, lider nie wiązał ze sobą, lecz czynił ich wolnymi wobec Kościoła.

Ks. Tomasz Podlewski: W ostatnich dniach Kościół przeżywał inaugurację synodu o synodalności. Sporo mówiono o odkrywaniu tożsamości świeckich w Kościele oraz ich podmiotowości. Jak dalej prezentować ten ważny kierunek przy jednoczesnym akcentowaniu charyzmatu pasterskiego w Kościele?

Bp Andrzej Przybylski: Myślę, że najważniejsze jest to, aby nie działać po skrajnościach.

Ks. Tomasz Podlewski: Jakie Ksiądz Biskup ma na myśli?

Bp Andrzej Przybylski: Widzę dwie. Z jednej strony klerykalizm, a z drugiej – zatracenie charyzmatu pasterskiego. Podkreślanie podmiotowości osób świeckich w Kościele jest absolutnie słuszne, zresztą wynika to z samego sakramentu chrztu. Nasze wizyty w różnych kongregacjach pozwalają nam doświadczyć wielkiego zbudowania i zainspirowania przez obecność w nich wielu świeckich pracowników, i to niejednokrotnie obejmujących stanowiska doradcze i zarządcze. To słuszny kierunek. Ponieważ gdy w skrajności klerykalizmu odbiera się świeckim ich eklezjalną podmiotowość, to zwłaszcza w tych, którym zależy na Kościele, wytwarza to postawy dopominania się o władzę czy wręcz dążenie do jej przejmowania. Natomiast skrajność zatracania charyzmatu pasterskiego może skutkować organizowaniem się życia wierzących poza pasterzami, nadużywaniem przez świeckich autorytetu Stolicy Apostolskiej czy wreszcie zanegowaniem samej apostolskości Kościoła, która jest przecież jednym z artykułów wiary. A zatem odpowiedzialność wobec wspólnot musi się wyrażać z jednej strony w mądrym rozeznawaniu pasterskim i współpracy ze świeckimi, którzy są z pasterzami na wspólnej drodze Kościoła, a z drugiej strony – w otwartym poddawaniu się wspólnot pasterskiemu rozeznaniu.

Ks. Tomasz Podlewski: Serdecznie Księdzu Biskupowi dziękuję za rozmowę.

źródło: www.niedziela.plAbp Depo: spotkanie w Dykasterii ds. Komunikacji jednym z najważniejszych

21 październik, 2021 - 11:24

Wezwanie do budowania jedności, świadectwo świeckich kierowników dykasterii, będące inspiracją do budowania synodalności w Kościele i rozmowy na temat równowagi pomiędzy światem wirtualnym, a rzeczywistym duszpasterstwem – to najważniejsze tematy, jakie wymienia w rozmowie z KAI abp Wacław Depo, relacjonując środowe spotkanie w Dykasterii ds. Komunikacji w którym wzięli udział polscy biskupi, którzy jako trzecia z kolei grupa uczestniczą w wizycie ad limina apostolorum.

Jak podkreśla przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu, spotkanie w Dykasterii ds. Komunikacji należało do jednego z najważniejszych, oprócz spotkań w Sekretariacie Stanu czy np. Kongregacji ds. Duchowieństwa. Wszystko ze względu zarówno na ogromną rolę mediów w świecie i ich potencjał ewangelizacyjny, ale też z uwagi na – jak mówi hierarcha – zależności pomiędzy światem wirtualnym, a rzeczywistym, które szczególnie dało o sobie znać w kontekście pandemii. „Chodzi m.in. o napięcie pomiędzy wirtualnym przeżywaniem Eucharystii, czy każdego innego nabożeństwa, a realną obecnością w kościołach i wspólnotach” – wyjaśnia.

Jak podkreśla abp Depo, ważnym kontekstem rozmów w dykasterii, odpowiadającej za komunikację i kontakt z mediami, był też fakt, że wszyscy jej kierownicy, za wyjątkiem sekretarza, to ludzie świeccy. „Spotkaliśmy tam ludzi świeckich, odpowiedzialnych za media watykańskie i współpracę z mediami światowymi. Ich współpraca między sobą była dla nas pokazaniem drogi synodalnej, a ich pouczenia i uwagi dotyczące czekających nas wyzwań, były dla nas ubogacające”.

Kolejną inspiracją, zaczerpniętą ze środowego spotkania, było wezwanie do budowania jedności, do czego wielokrotnie zachęcał, odwołując się do misji chrześcijan we współczesnym świecie prefekt Dykasterii ds. Komunikacji, Paolo Ruffini. „To rzeczywiście kwestia fundamentalna. Chodzi zarówno o jedność przekazu, jak i o nasze świadectwo wobec tych, którzy może z Kościołem nie mają wiele wspólnego, albo są od niego oddaleni. Chodzi o mówienie całym sobą, świadectwem życia, a nie tylko przekazem medialnym”.

Pytany o inspiracje dla mediów w polskim Kościele, abp Depo podkreślił, że po spotkaniach w watykańskich urzędach biskupi rozmawiają między sobą i powracają do odbytych dyskusji, aby wspólnie zastanowić się nad usłyszanymi treściami. „Zdajemy sobie sprawę, że po powrocie do naszych diecezji i wspólnot będziemy zdawali sprawę z tego, co tu przeżyliśmy. I już teraz wiem, że na pewno, oprócz spotkania z Ojcem Świętym i modlitwy w czterech Bazylikach Większych, będziemy dzielili się właśnie tym wezwaniem do jedności i komplementarności, po to, aby nie powtarzać tych samych treści w różnych mediach, ale dopełniać te treści w różnorodnych materiałach”. Jak podkreślił metropolita częstochowski, to właśnie media, zwłaszcza społecznościowe, są szansą na dotarcie z Ewangelią do młodzieży i dzieci, z którymi coraz trudniej nawiązać pierwszy kontakt w rzeczywistym świecie.

Pytany o to, jak z perspektywy Watykanu można ocenić rolę mediów w Polsce, polegającą na przekazywaniu za granicą informacji o polskim Kościele i społeczeństwie, abp Depo podkreślił, że wciąż jest to pole do coraz skuteczniejszych działań.

– Jest to otwarte pole do dyskusji i pewnej konfrontacji. My jeszcze przygotowując się do spotkań watykańskich, musieliśmy zmierzyć się z opiniami mediów, mówiących, że jedziemy tu tylko po to, aby papież krytykował nas na różnych odcinkach naszej odpowiedzialności, a zwłaszcza w kwestii wykorzystywania ludzi małoletnich i bezbronnych. Ten temat dominował w niektórych mediach świeckich, a nawet niektórych świeckich, związanych z Kościołem, także tu w Rzymie. Więc sprostowanie tego obrazu poprzez takie spotkania jak dzisiejsze, czy pozostałe, są bardzo ważne. Naszym obowiązkiem jest, by nie pozostawać obojętnym, ani nie uciekać przed konfrontacjami i trudnymi tematami, ale cierpliwie wyjaśniać każdy temat. Bo nie chodzi tylko o oczyszczanie Kościoła z błędów i grzechów, ale też o mówienie o zagrożeniach, o współpracy na płaszczyźnie ludzkiej, czy odpowiedzialności np. za migrantów” – wyjaśnia abp Depo.

Spotkanie w Dykasterii ds. Komunikacji, to jedna z obowiązkowych wizyt, jaką odbywają biskupi podczas wizyty ad limina apostolorum. Trzecia grupa polskich hierarchów zakończy swój pobyt w Rzymie w piątek.

źródło: ekai.plAbp Guzdek: św. Jan Paweł II ukazał na nowo, że chrześcijaństwo jest piękne i fascynujące

21 październik, 2021 - 11:10

Święty Jan Paweł II ukazał na nowo, że chrześcijaństwo jest piękne i fascynujące w świecie, który przekonywał, że ludzkość wyrosła już z „potrzeby” Boga, Chrystusa i wiary – powiedział abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, w homilii Mszy św. sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej, w ramach wizyty ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów.

W przededniu 43. rocznicy inauguracji pontyfikatu św. Jana Pawła II, abp Guzdek przypomniał, że „ten wybitny Syn narodu polskiego, pomógł chrześcijanom na całym świecie, aby nie lękali się należeć do Kościoła, głosić Ewangelię, stawać w obronie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, w obronie rodziny opartej na sakramentalnym związku mężczyzny i kobiety, w obronie wolności religijnej i godności każdego człowieka”.

Abp Guzdek zwrócił uwagę na to, że św. Jan Paweł II „ukazał na nowo, że chrześcijaństwo jest piękne i fascynujące w świecie, który przekonywał, że ludzkość wyrosła już z „potrzeby” Boga, Chrystusa i wiary”.

„Niech ta dzisiejsza modlitwa przy grobie św. Jana Pawła Wielkiego przypomni nam, jak wiele może uczynić jeden człowiek wolny od lęku i otwarty na działanie Ducha Świętego. Prośmy dla całego Kościoła o odwagę w podtrzymywaniu ognia wiary, nadziei i miłości, który rozpalił Jezus Chrystus, Odkupiciel człowieka” – podkreślił metropolita białostocki.

źródło: BP KEPRekolekcje „Na dobry Początek” dobiegły końca

20 październik, 2021 - 20:32

Październik jest miesiącem, w którym studenci uczelni wyższych wracają do życia akademickiego. Na tę okoliczność Duszpasterstwo Akademickie Emaus w Częstochowie przygotowało dla żaków czterodniowe rekolekcje, które w środę 22 października dobiegły końca.

O zamyśle rekolekcji „Na Dobry Początek” oraz o ich przebiegu opowiedział ks. Michał Krawczyk, proboszcz parafii akademickiej:

Właśnie dzisiaj dobiegają końca rekolekcje akademickie, które odbywały się pod hasłem „Przebudź się! – Powstań! – Przyjmij!”. Każdy z dni miał swoje hasło i konkretne zadanie. Naszym celem było zaproszenie studentów, by z nową mocą rozpoczęli rok akademicki i myślę, że to się udało. Wczoraj mieliśmy kolację z nowymi studentami, przyszło ich bardzo dużo. Teraz właśnie są na Eucharystii. Bogu niech będą dzięki za to, co zrobił już w ich sercach i za owoce, które będą.

Czego można było podczas ich trwania doświadczyć i się dowiedzieć, relacjonuje prowadzący rekolekcje ks. dr Łukasz Dyktyński:

Przez 4 dni szliśmy drogą Bożego Słowa i drogą liturgii w trzech odsłonach: „Przebudź się!”, to znaczy otwórz oczy wiary, „Odważ się!”, to znaczy zrób krok do przodu za Panem Bogiem w swoim życiu. No i dzisiaj, na podsumowanie, mamy temat „Przyjmij!” to najbardziej będzie się realizować w sakramentach, w spowiedzi i Komunii św.. Te trzy odsłony rekolekcji to tak naprawdę karmienie duszy, takie ożywienie serca, które da później siłę na cały rok akademicki. A światłem oczywiście były czytania liturgiczne, które Kościół przypisał na poszczególne dni i różne Boże dotknięcia – Boże historie z życia wzięte.

Ks. dr Łukasz Dyktyński – Rekolekcje „Na Dobry Początek” w Duszpasterstwie Akademickim Emaus | Fot. Radio Fiat

Swoimi wrażeniami z udziału w rekolekcjach “Na Dobry początek” podzielił się Szymon Ujma, prezes Katolickiego Związku Akademickiego:

Na mnie szczególne wrażenie wywarł sam ks. Łukasz i to z jaką mocą wygłaszał Słowo do nas. Sam temat rekolekcji według mnie jest szczególnie ważny dla mnie jako osoby młodej i moich rówieśników. Wydaje się, że my – osoby młode – jesteśmy ostatnio zbyt leniwi. Papież Franciszek powiedział podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce: „Nie bądźcie młodymi emerytami!”. Myślę, że te rekolekcje przypominają o tym, by być młodym duchem i po prostu żyć.

Rekolekcje zostały zakończone koncertem uwielbieniowym w wykonaniu Marty Madejskiej, podczas którego piosenkarka zaprezentowała materiał ze swojej debiutanckiej płyty „Po Twoich śladach”.

Wszystko wskazuje na to, że rekolekcje „Na Dobry Początek” zostaną powtórzone w przyszłym roku. Duszpasterstwo Akademickie już teraz planuje kolejne wydarzenia, o których z pewnością będziemy informować w Radiu Fiat.

Rekolekcje „Na Dobry Początek” w Duszpasterstwie Akademickim Emaus | Fot. Radio Fiat


Ks. Popiełuszko w Częstochowie – jak to było?

20 październik, 2021 - 17:00

Sekcja Oświaty i Wychowania Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR oraz Stowarzyszenie Ziemi Częstochowskiej „Solidarność i Niezawisłość” zapraszają na Akademię Solidarności.

W jej ramach odbędzie to spotkanie z ks. Mariuszem Frukaczem, redaktorem Tygodnika „Niedziela” poświęcone pobytowi ks. Jerzego Popiełuszki na Jasnej Górze.

– Przedstawione zostaną zarówno znane, jak i nieznane wątki z pobytu ks. Popiełuszki na Jasnej Górze przed pielgrzymką ludzi pracy. Będzie to główny punkt spotkania. Wcześniej będziemy chcieli przybliżyć postać duchownego z opowiadań jego mamy – mówił Zbigniew Bonarski, kustosz Klubu Solidarności w Częstochowie.

Spotkanie uświetni również m.in. wystawa poświęcona ks. Jerzemu Popiełuszce.

– Wystawa Niedzieli ma co prawda swój wiek, ale w piękny sposób pokazuje postać i myśli ks. Popiełuszki, które do dziś są dla nas niezwykle ważne. Będziemy też starali się okrasić całość muzyką – dodał Zbigniew Bonarski.

Spotkanie odbędzie się w Auli Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” przy ul. Łódzkiej, w czwartek, 21 października o godz. 17:00.

BNOPiłsudczycy na Jasnej Górze

20 październik, 2021 - 16:30

Z okazji przypadającej dziś (20 października) setnej rocznicy modlitwy dziękczynnej Józefa Piłsudskiego na Jasnej Górze, w Kaplicy Matki Bożej modlili się przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.

Wizyta marszałka w 1921 roku była podziękowaniem dla Matki Bożej za zwycięstwo w wojnie z bolszewikami. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Edmund Skalski, krajowy duszpasterz Piłsudczyków. Jak zaznaczył, to Maryja prowadziła marszałka Piłsudskiego drogą do zwycięstwa.

– Bohaterem tego wydarzenia była Maryja, ponieważ posłużyła się Ona Józefem Piłsudskim, który stworzył klimat walki oraz armię, zdobywając bitwę – powiedział ks. Edmund Skalski.

Podczas homilii ks. Edmund Skalski przypomniał, że od dawana naród polski doświadczał przedziwnej opieki Matki Najświętszej.

– […] Dzięki wstawiennictwu w 1920 roku osamotniona Polska obroniła siebie i Europę przed ateistyczną, bolszewicką nawałą. To Maryja świeciła nad Polską w ciemnych latach okupacji i to Ona dała zwycięstwo poprzez niezłomne posługiwanie wielu wspaniałych kapłanów, m.in. błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego czy św. Jana Pawła II […] – mówił w homilii krajowy duszpasterz Piłsudczyków.

Marszałek Józef Piłsudski planował przybycie na Jasną Górę już w 1920 roku, aby podziękować za zwycięską Bitwę Warszawską. Niestety tej pielgrzymki nie udało się zorganizować. Mimo to ówczesny mąż stanu nie zapominał o Maryi oraz Bogu, udając się do częstochowskiego klasztoru po zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej.

BNO

  

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta