Firma 'Green Pack' istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku,specjalizuje się w produkcji toreb papierowych,dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku.Opierając się na doświadczeniu rynkowym,firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Gazeta Częstochowa Tygodnik Regionalny Częstochowa CZESTOCHOWSKIE24.PL
Zaktualizowano: 50 min. 19 sek. temu

„Komunikacja w Rodzinie i Szkole” – dwudniowy Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej w Niedzieli

4 godziny 21 min. temu

W auli Tygodnika Katolickiego Niedziela trwa Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej, poświęcony roli komunikacji w kontekście rozwoju, dorastania i wychowania młodego pokolenia. Organizatorami wydarzenia jest Instytut Niedzieli oraz Akademia Jagiellońska w Toruniu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął m.in. metropolita częstochowski abp Wacław Depo oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Kongres zainaugurowano uroczystą Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. W słowie pouczenia abp Wacław Depo wspierając się słowami św. Łukasza Ewangelisty podkreślił, że bez względu na poziom kompetencji, nasza przydatność dla innych osób zależy w największej mierze od łaski Bożej:

Św. Łukasz powie wprost słowami modlitwy Jezusa: „Wysławiam Cię Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakrywasz te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiasz je prostaczkom” – To jest również światło na naszych drogach, drogach dzisiejszego spotkania i jutrzejszej pracy. Mówiąc o całym procesie wychowania zarówno w Kościele jak i całej naszej Ojczyźnie, to nie jest sprawa wykształcenia czy jakiegoś profesjonalizmu, ale tajemnicy osób i ich związania z łaską Boga, aby być darem dla innych.

Na koniec homilii Metropolita Częstochowski przypomniał też słowa poety Zbigniewa Herberta wskazując, że najważniejsze dzieła są naszym udziałem nie wtedy, kiedy jesteśmy do nich przygotowani, tylko gdy zostajemy do ich zrealizowania powołani:

„[…] Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch. Ocalałeś nie po to aby żyć – masz mało czasu – trzeba dać świadectwo. Bądź odważny gdy rozum zawodzi, bądź odważny w ostatecznym rachunku – jedynie to się liczy! […] Strzeż się jednak dumy niepotrzebnej, oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz, powtarzaj: Zostałem powołany – czyż nie było lepszych?” Przez macierzyńskie pośrednictwo Maryi zawierzmy wielkie dzieło wychowywania, nie tylko młodego pokolenia, ale nas samych, aby czyniono to w duchu prawdy i miłości.

Po Mszy św. uczestnicy Kongresu przeszli do siedziby Tygodnika Katolickiego Niedziela, gdzie odbywa się zasadnicza część wydarzenia. Abp Wacław Depo rozpoczynając pierwszy dzień obrad zwrócił uwagę na znaczenie wspólnotowej więzi, potrzebnej do pracy nad tak ważnymi obszarami jak wychowywanie młodzieży:

Najważniejsze jest dzisiaj spotkanie ludzi. Zaczęliśmy je od Eucharystii na Jasnej Górze, jako najważniejszego źródła wszelkiej mądrości i mocy, która jest od Ducha Świętego po to, żeby te wszystkie referaty zmierzały nie tylko ku rozjaśnieniu i analizie rzeczywistości, ale też dla formacji i wychowania człowieka.

Podczas otwarcia obrad głos zabrał także wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski, który zwrócił uwagę, że wysiłki wychowawcze rodziców muszą się uzupełniać z pracą, jaką wykonują nauczyciele w szkole:

Dobrze w duchu Katolickiej Nauki Społecznej zostało zadanie pytanie: „Jaki jest jeden z największych problemów cywilizacyjnych?” – kwestia otwarcia się pedagogów i rodziców na wyzwania wychowawcze, które są komplementarnym elementem roli rodziców i szkoły. […] Szkoła nie może zastępować rodziców i opiekunów prawnych, szkoła ma wspierać rodziców w tym procesie wychowawczym.

Celem Kongresu jest m.in. wypracowanie rozwiązań, dzięki którym uda się wyjść naprzeciw tym wyzwaniom cywilizacyjnym, przed którymi stoją obecnie rodzice, nauczyciele i wychowawcy. Jednym z elementów dyskusji była prezentacja raportu, dotyczącego jakości życia dzieci w Polsce, który zaprezentował Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka:

Będziemy prezentowali postawy rodziców: w jaki sposób postrzegają swoje dzieci ,w jaki sposób na nie wpływają, jak je wychowują, czy jesteśmy zbyt nadopiekuńczy czy zbyt wymagający? Myślę, że taka grupa specjalistów, pedagogów, profesorów i wychowawców to dobre grono do tego, żeby o tym debatować. Świat się zmienia o wiele szybciej niż poprzednio, nasze dzieci są zupełnie inne niż my byliśmy te 20 czy 30 lat temu. W innych warunkach dojrzewają i rozwijają się, inne są też bodźce, które do nich docierają. Myślę, że to jest dobre forum, żeby porozmawiać jaka jest komunikacja w rodzinie i w szkole, bo od komunikacji wszystko się zaczyna.

Pierwszy dzień obrad upłynął na dyskusjach eksperckich głównie pomiędzy przedstawicielami kilku uczelni wyższych, w tym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Drugiego dnia (w środę 30 listopada) okazję do zabrania głosu będą mieli praktycy pracy z młodzieżą, a zatem bp Andrzej Przybylski, były rektor Seminarium i wieloletni duszpasterz akademicki, Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich oraz Elżbieta Doroszuk, dyrektor częstochowskiego „WOM-u”.

Kongres Pedagogiki ChrześcijańskiejNaura, essa, a może łymyn?

5 godzin 11 min. temu

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych i najciekawszych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń.

O szczegółach plebiscytu mówi Katarzyna Piątkowska, Marketing Manager Wydawnictwa Naukowego PWN:

– Młodzieżowe Słowo Roku jest to inicjatywa, której głównym celem jest popularyzacja języka polskiego wśród młodych ludzi. Do tego bardzo wnikliwie obserwujemy zmiany w języku, które się odbywają. Język jest takim żywym bardzo dynamicznym organizmem, który wchłania jak gąbka rozmaite w pływy czy to z przestrzeni popkultury, gier komputerowych, YouToube. Czasem nam może się wydawać, że mówimy gotowymi frazami z YouToube czy memów i to tworzy pewną formę wspólnotowości, którą bardzo widać w języku młodych. W ich otoczeniu funkcjonują i chcemy pokazać je szerszemu światu i je zrozumieć.

W pierwszym etapie od 11 października do 8 listopada można było spontanicznie zgłaszać każde możliwe słowo wraz z jego definicją. Następnie jury analizowało, które słowa są regulaminowe. Te, które są najczęściej wskazywane i spełniają zasady regulaminu przeszły do etapu drugiego, w którym można głosować na finałową dwudziestkę do 30 listopada:

– To jest to słowo, które będzie wybierane przez internautów najczęściej i zdobędzie tytuł Młodzieżowego Słowa Roku. Ale mamy również kategorię Nagrodę Jury. I tutaj nasze jury ma większe pole do popisu i może sięgnąć do tych słów, które mogą być zgłaszane tylko raz, sto, tysiąc. To już jest decyzja jury, bo tutaj decydującym kryterium jest taka kreatywność, trafność opisywania rzeczywistości, także definicja jest istotna. Dlatego, że te słowa są rozpatrywane w połączeniu z ich definicjami. I takie mogą otrzymać nagrodę jury.

Jury od paru lat ma już stały skład, w którym znajdują się osoby związane z językoznawstwem, oraz badaniami związanymi z językiem polskim i językiem młodych. W tym roku jednak dodatkową innowacją było skorzystanie z pomocy doradczej osób z Obserwatorium Językowego. Są to nastolatkowie, którzy współpracują z Uniwersytetem Warszawskim, biorąc udział w projekcie, który służy popularyzacji języka polskiego, a także analizy badania zmian w polszczyźnie. Plebiscyt rozwija się z każdym kolejnym rokiem, o czym mówi Katarzyna Piątkowska:

– W ostatnich latach zaszła duża zmiana jeśli chodzi o formułę konkursu. Od dwóch lat mamy formułę dwuetapową. Wcześniej to zupełnie inaczej wyglądało, rok 2020 to był ostatni czas kiedy ten plebiscyt był w takiej formule. Te zmiany były konieczne ponieważ ta skala zainteresowania była tak duża, że nie do końca w tej jednoetapowej formule udawało się konkretnej rzeczowej analizie. Jednak spotkanie z takim odzewem to jest sygnał, że trafiliśmy w dziesiątkę z tym plebiscytem. I w 2021 roku wprowadziliśmy dwuetapową formułę, która pozwala nam te zgłoszenia zbierać.

Laureatami poprzednich edycji, którzy „stanęli” na podium był na pierwszym miejscu śpiulkolot, poniżej naura i twoja stara, które również w tym roku wracają do plebiscytu. Czy one wygrają? Dowiemy się prawdopodobnie jeszcze przed 6 grudnia.Nowa edycja programu Senior+. Rusza nabór wniosków

11 godzin 53 sek. temu

Rusza nabór wniosków w programie Senior+ w edycji 2023. Samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie na utworzenie lub funkcjonowanie Dziennych Domów i Klubów dla seniorów. Celem programu jest zwiększenie aktywności uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. Budżet programu w tej edycji to 60 mln zł.
Oferty należy składać w wersji elektronicznej w Generatorze Obsługi Dotacji (GOD) do 5 stycznia 2023 r. do godz. 16.00. Wyniki konkurs zostaną ogłoszone najpóźniej do 17 marca 2023 roku. Program pozwala na dofinansowanie projektów „jednorocznych”, tj. realizowanych i zakończonych wyłącznie w 2023 roku.
– Chcemy, aby seniorzy mieli możliwość realizacji swoich pasji oraz, żeby byli bardziej aktywni. Takim celom służy tworzenie Domów i Klubów Senior+. W całej Polsce mamy już prawie 1,1 tys. takich placówek, zależy nam, aby ich przybywało. Zachęcam samorządy do udziału kolejnej edycji programu – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Środki dla Dziennych Domów i Klubów Senior+
O dofinansowanie ubiegać mogą się gminy, powiaty i samorządy województw.
W module pierwszym dofinansowane będzie tworzenie nowych placówek:
– dofinansowanie może wynieść maksymalnie 400 tys. złotych w przypadku Dziennych Domów
– na utworzenie Klubów dla seniorów można dostać z kolei 200 tys. złotych dotacji
– w ten sposób sfinansowane może być nawet 80 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.

W module drugim można ubiegać się o dofinansowanie działalności już istniejących domów i klubów dla seniora:
– w tym przypadku dotacja nie może stanowić więcej niż 50 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania
– na utrzymanie jednego miejsca w Dziennym Domu Senior+ można uzyskać miesięcznie nie więcej niż 400 złotych dofinansowania
– z kolei utrzymanie jednego miejsca w Klubie Senior+ może być dofinansowane kwotą do 200 złotych miesięcznie

Senior+ to program o charakterze wieloletnim. Dziś Domów i Klubów Senior+ działających w Polsce jest prawie 1,1 tys. Oferują ponad 25 tys. miejsc. W latach 2021-2025 rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczył na realizację programu w sumie 300 mln złotych, po 60 mln złotych rocznie.

źródło: www.gov.plA ty będziesz piłkarzem – spotkanie z Władysławem Żmudą

12 godzin 44 min. temu

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie zaprasza na spotkanie z legendą polskiej piłki nożnej Władysławem Żmudą. Wicemistrz Olimpijski ’76, Srebrny Medalista Mundialu ’74 i ’82 spotka się z uczestnikami wydarzenia podczas promocji jego najnowszej książki: „A ty będziesz piłkarzem”. Będzie okazja do rozmowy z autorem, możliwość zakupu książki oraz zdobycia autografu. Spotkanie odbędzie się 3 grudnia (sobota) godz. 17.00.

źródło: MMiMJPIICharytatywny Jarmark Świąteczny w Żarkach

13 godzin 26 min. temu

W dniach 3 i 17 grudnia w godz. 8.00-12.00 na targowisku miejskim przy ul. Piaski w Żarkach odbędzie się wyjątkowy Jarmark Świąteczny. Będzie on połączony z akcją charytatywną na rzecz chorego mieszkańca gminy Przemka Pilisa.
Wyroby rękodzielnicze zaprezentują Koła Gospodyń Wiejskich z Zaborza, Wysokiej Lelowskiej, Jaworznika, Kotowic oraz społeczność ukraińska zamieszkująca na terenie gminy Żarki. Do zakupienia ozdoby świąteczne, ciasta, pierniki, herbata korzenna, grzaniec, ukraińskie pielmieni. Będzie także spotkanie ze św. Mikołajem.
Organizatorami Jarmarku są Gmina Żarki, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Ochotnicza Straż Pożarna, Koła Gospodyń Wiejskich z Zaborza, Wysokiej Lelowskiej, Jaworznika, Kotowic, Klub Seniora Barwy Jesieni oraz Społeczność Ukraińska w Żarkach.Konferencja „Misterium trwania. 640 lat Jasnej Góry”

28 listopad, 2022 - 17:38

Refleksja nad jasnogórskim dziedzictwem, zwłaszcza w myśli i nauczaniu bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, stanie się tematem spotkania, które odbędzie się 29 listopada, o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.
O deflacji społecznej w rozumieniu Prymasa Wyszyńskiego mówić będzie Michalina Jankowska z Instytutu Prymasowskiego, o miejscu Jasnej Góry w życiu i nauczaniu Prymasa Tysiąclecia – prof. Paweł Skibiński z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podejmie temat „przesłania na dziś”, a o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego – „Misterium trwania”.
– Tytuł konferencji „Misterium trwania” zaczerpnięty został z listu Prymasa, który prosił Jana Dobraczyńskiego o napisanie na 600-lecie Jasnej Góry dziejów Jasnogórskiego Obrazu w historii polskiego narodu, by „wniknąć w przedziwne misterium trwania Pani Jasnogórskiej” – wyjaśnia Izabela Tyras, przedstawicielka Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, które jest współorganizatorem spotkania.
W 640. rocznicę powstania klasztoru na Jasnej Górze Instytut Wydawniczy PAX wznowił „Spotkania Jasnogórskie” Jana Dobraczyńskiego ukazujące wielkich Polaków: świętych, władców, ludzi Kościoła, nauki i kultury, którzy patrzyli w przyszłość przez Częstochowski Obraz. Wśród nich był też kardynał Wyszyński, ten, który sam nazwał siebie „prymasem jasnogórskim”. – Miała to być zatem nie tyle relacja z dziejów Cudownego Obrazu i Jasnej Góry, ile oddanie duchowego wpływu Ikony Jasnogórskiej na życie Polaków – przypomniał Kamil Sulej, prezes Fundacji Civitas Christiana.
Konferencja zatytułowana „Misterium trwania. 640 lat Jasnej Góry. Spotkania Jasnogórskie” odbędzie się 29 listopada o godz. 18.30 w Sali Papieskiej.
Organizatorami są: Jasna Góra, Fundacja Civitas Christiana, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Instytut Prymasa Wyszyńskiego.

źródło: Mirosława Szymusik @JasnaGóraNewsAbp Depo: Dziedzictwo kultury muzycznej jest darem od Boga

28 listopad, 2022 - 16:59

W poniedziałek 28 listopada Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie był miejscem spotkania organistów, pełniących posługę w naszej archidiecezji. Oprócz wykładów i dyskusji, muzycy wzięli udział we Mszy św. w ich intencji, sprawowanej przez abp. Wacława Depo.

Ks. Łukasz Połacik, jeden z organizatorów dnia skupienia oraz członek archidiecezjalnej Komisji ds. Organistów omówił program tegorocznego spotkania muzyków kościelnych:

Zaczynamy zawsze od konferencji duchowej i od możliwości spowiedzi oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. Trwa wykład o organach w Złotym Potoku, a za chwilę poświęcimy nowy instrument, który znajduje się w Studium Muzyki Kościelnej.

Podczas konferencji poruszono m.in. tematy związane z konserwacją zabytkowych organów oraz z instalacją nowych. W trakcie dyskusji ks. Łukasz Połacik zwrócił uwagę, że nie zawsze opłaca się inwestować w elektroniczne organy, co rozwinął przed poświęceniem instrumentu, który został sprowadzony zza granicy na potrzeby studentów Wyższego Instytutu Teologicznego:

Sprowadzenie i zakup takiego instrumentu wraz z doprowadzeniem go do użyteczności to nie są kwoty rzędu 50-50 tysięcy złotych a 20-25 tysięcy. Dzięki temu możemy mieć prawdziwy, piszczałkowy instrument za kwotę o wiele mniejszą, niż elektroniczne instrumenty, w których dźwięk wydobywa się z głośnika.

Instrument ten został sprowadzony ze świątyni, która przeznaczona została do likwidacji. Jak podkreślali uczestnicy konferencji, mimo wielkiej cywilizacyjnej tragedii, jaką jest burzenie kościołów m.in. we Francji, praktyki te umożliwiają pozyskanie organów, ołtarzy i innych części wyposażenia kościoła za stosunkowo nieduże pieniądze, przy jednoczesnym uratowaniu tych, często zabytkowych elementów. Takim właśnie znaleziskiem są organy, które służyć teraz będą studentom muzyki liturgicznej w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie.

Podczas homilii abp Wacław Depo przypomniał słowa Benedykta XVI, który jeszcze jako kardynał zdemaskował dzisiejszą kulturę, która w swoim wyrazie artystycznym nie dąży do ukazania piękna, a przeciwnie – obrzydliwości:

O sztuce mówiono kiedyś, że służy pięknu. Piękno zaś stanowi jej wewnętrzne światło. Ale dziś, sztuka upatruje dla siebie najwyższe zadanie na ogół w tym ,żeby człowieka zdemaskować jako „wstrętnego obrzydliwca”. […] Spotkanie z prawdą i muzyką już dzisiaj nie uszlachetnia, a poniża. Stąd rodzi się wyszydzanie Bożych tajemnic i naigrywanie się z naszej chrześcijańskiej radości.

W swoim rozważaniu Metropolita Częstochowski podkreślił także, że muzyka jest darem od Boga, który trzeba rozwijać i o który należy nieustannie dbać, zwłaszcza w sferze kulturowej:

Dziedzictwo kultury muzycznej wszystkich epok jest darem od Boga, ale wymaga nieustannie wysiłku i pomnażania. […] Jest darem, który pozwoli nam uniknąć głuchoty wobec wartości ludzkich i chrześcijańskich zarazem. Boleśnie odczuwamy to wobec wielu prowokacji pseudoartystycznych. I to nie tylko w świece, ale i w Polsce.

Organy odgrywają bardzo ważną rolę w sprawowaniu katolickiej liturgii. Konstytucja „O Liturgii Świętej” Soboru Watykańskiego II oraz instrukcja Konferencji Episkopatu Polski „O Muzyce Kościelnej” kładą bardzo duży nacisk na zapewnienie muzyce organowej odpowiedniego miejsca w Kościele. Dokumenty te traktują jednocześnie inne instrumenty jako dodatkowe, lub w przypadku organów elektronicznych – tylko tymczasowe. Stąd bierze się taka troska wielu osób związanych z Kościołem, aby ratować zabytkowe instrumenty przed zniszczeniem w burzonych świątyniach laicyzującej się Europy.

Dzień skupienia OrganistówAbp Wacław: Chrześcijaństwo jest tajemnicą żywej więzi człowieka z Bogiem

28 listopad, 2022 - 16:35

W minioną sobotę 26 listopada na Jasnej Górze obradowała Komisja Maryjna Konferencji Episkopatu Polski. W porządku obrad znalazły się kwestie związane m.in. z koordynowaniem nauczania praktykowanego we wspólnotach oraz popularyzacją dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Obradami kierował przewodniczący Komisji Maryjnej abp Wacław Depo, który podczas homilii podkreślił znaczenie świadectwa w dzisiejszym świecie. Zachęcił też do upominania się o obecność Chrystusa w życiu publicznym wszędzie tam, gdzie świat próbuje Jego obecność wyrzucić lub wymazać ze świadomości społecznej:

Chciejmy więc prosić Boga nie tylko o rozpoznanie prawdy, ale o trwanie przy niej i odważne świadectwo. Nadszedł bowiem czas, by podnieść głowę i powiedzieć „Nie” wobec programów, które są poza Bogiem i poza Chrystusem. Trzeba się przyznać – nie tylko w zaciszu kościoła i domowego ogniska, ale wszędzie tam gdzie jesteśmy, gdzie spędzamy swoje życie – że im bardziej próbuje się zepchnąć Chrystusa, tym mocniej trzeba opowiadać się po Jego stronie.

Metropolita Częstochowski przypomniał także słowa kard. Jozefa Ratzingera, w których dzisiejszy papież emeryt Benedykt XVI podkreślał stanowczo, że chrześcijaństwo nie potrzebuje reklamy, bo nie jest marketem z wartościami na sprzedaż:

Chrześcijaństwo nie jest domem towarowym ,stale zatroskanym, by swoją reklamę dostosować do gustów i nastrojów publicznych, bo chce się pozbyć towaru, którego klienci już nie chcą albo nie potrzebują. Wiarę chrześcijańską można porównać do medycyny, która nie może kierować się życzeniami pacjentów i tym, co im smakuje lub nie – musi domagać się, by wyrzekli się nawyków, które nie są ich potrzebą, ale chorobą współczesnego świata. Fałszywą odnową chrześcijaństwa jest ta, która goni za człowiekiem zamiast go prowadzić. W ten sposób zmieniłoby się chrześcijaństwo na źle prowadzony sklepik, ratujący się fałszywą reklamą.

Oprócz bieżących spraw duszpasterskich, członkowie Komisji Maryjnej rozważali także konieczność wydania „Katechizmu Maryjnego”, który łatwo przyswajalnym językiem omawiałby duchowość maryjną oraz wyjaśniał podstawowe prawdy wiary dotyczące Matki Bożej.Raków rozpoczyna przygotowania do rundy wiosennej

28 listopad, 2022 - 16:22

Liderzy tabeli PKO BP Ekstraklasy po krótkiej przerwie powracają do treningów. Czerwono-niebieskich w najbliższych tygodniach czekają dwa zagraniczne zgrupowania. Pierwsze z nich rozpocznie się 9 grudnia w Holandii.

O szczegółach planu przygotowań mówi Michał Szprendałowicz – rzecznik prasowy Rakowa Częstochowa:

– Przed nami bardzo ciekawy okres przygotowawczy. Mamy dwa zgrupowania zagraniczne, to do tej pory się nie zdarzało. Będziemy mieli ciekawych sparing-partnerów, szczególnie tych, z którymi zmierzymy się w Holadii. Zagramy z PSV Eindhoven, Anderlechtem Bruksela oraz Fortuną Sittard. Myślę, że to będą bardzo wartościowe sparingi. Zapowiada się bardzo ciekawy okres przygotowawczy.

Zimowa przerwa, oprócz trwania zgrupowań, wiąże się również z „przeprowadzkami” zawodników. W sieci internetowej od pewnego czasu pojawiały się informacje o możliwym dołączeniu do Rakowa Leonardo Kourtis’a – grającego na pozycji obrońcy siedmiokrotnego reprezentanta Grecji. Czy te pogłoski są prawdziwe?:

– Nie… myślę, że trzeba na dzisiaj powiedzieć, że faktycznie okienko się zbliża i tych plotek jest więcej, ale my tutaj spokojnie pracujemy w klubie. Nasz sztab rozważa zatrudnienie wielu zawodników. Trzeba się uzbroić w cierpliwość. My jako klub nigdy nie komentujemy plotek transferowych i ja teraz też tego nie będę robił.

Pierwsze spotkanie Rakowa po zimowej przerwie w ramach rozgrywek PKO BP Ekstraklasy zaplanowano na 28 stycznia. Rywalem częstochowian będzie zespół Warty Poznań.Śnieg bywa kosztowny

28 listopad, 2022 - 16:18

Wraz ze zmianą pogodowej aury, zmieniły się warunki na drogach. Zmianie uległy także przepisy ruchu drogowego, które z roku na rok pozwalają na wystawianie mandatów za coraz to nowe wykroczenia. Zmianom ulegają także stawki mandatów. O czym zatem warto pamiętać?

Ustawodawcy nie ustają w wymyślaniu nowych kar. I choć niektóre regulacje, jak nakaz włączenia świateł drogowych niezależnie od pogody są uzasadnione, tak jest też wiele innych, które budzą kontrowersje. Najnowszymi pomysłami są kary m.in. za brak płynu do spryskiwaczy lub zaśnieżoną rejestrację. Podkom. Sabina Chyra-Giereś wymienia o czym należy pamiętać przed wyjechaniem w drogę:

Użytkownicy pojazdów muszą pamiętać o tym, by przed każdą podrożą sprawdzić oświetlenie swojego samochodu. Dokładnie odśnieżyć szyby, reflektory, odgarnąć z dachu i pokrywy silnika zalegający śnieg i lód oraz zadbać o czytelność tablic rejestracyjnych. […] Kierujący, który nie dopełni obowiązku odśnieżenia swojego pojazdu przed podróżą może zostać ukarany grzywną nawet do 3 tys. złotych.

Ustawodawcy konstruując nowe regulacje drogowe robią to często niechlujnie. Świadczy o tym brak jednoznacznej interpretacji niektórych przepisów, przez co kwestia uznania wykroczenia będzie często zależała od humoru funkcjonariusza publicznego. Przykładowo za zaśnieżoną rejestrację grozi mandat w wysokości 300 zł i ośmiu punktów karnych. Nikt jednak nie precyzuje, co w sytuacji śnieżycy? Czy kierowca jadący autostradą będzie zmuszony co 5 minut odśnieżać przednią rejestrację? I za co wówczas będzie groził większy mandat? Za zaśnieżoną rejestrację, czy zatrzymanie samochodu na autostradzie?

Czas pokaże czy zapis ten aby nie będzie nowym podatkiem od intensywnie padającego śniegu, który płacić będą kierowcy za luksus posiadania samochodu.Szybki i prosty sposób na receptę online

28 listopad, 2022 - 13:00

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Od jakiegoś czasu bierzesz te same leki, a ostatnie opakowanie w domowej apteczce właśnie się skończyło? To idealny moment, by przekonać się o zaletach e-recept! Przekonaj się, że wizyta u lekarza tylko po zlecenie nie ma sensu!

Kiedy można otrzymać e-receptę bez wychodzenia z domu?
Pójście do przychodni wymaga dostosowania swojego planu dnia do godzin przyjęć. Ty tracisz nerwy i czas w kolejkach, a do tego zajmujesz miejsce innym pacjentom. Po co to robić, skoro możesz załatwić wszystko przez internet? Od 2020 r. większość recept wystawianych przez lekarzy jest rejestrowanych w systemie e-zdrowie – tylko w wyjątkowych przypadkach pracownicy opieki zdrowotnej korzystają z papierowych dokumentów i własnoręcznych podpisów. To pozwala na zdecydowanie szybsze zdobycie leków potrzebnych do kontynuowania terapii czy kolejnej dawki środków antykoncepcyjnych. Co nie znaczy, że wszystkie recepty online wystawiane są „z automatu” tak, jak wnioskuje pacjent.

Prawidłowe rozpoznanie choroby na odległość jest bardzo trudne. W niektórych przypadkach diagnoza wymaga mniej lub bardziej specjalistycznych badań, by odpowiednio dobrać sposób leczenia i sformułować zalecenia dla pacjenta. Nie ma pewności, czy e-recepta online zostanie wystawiona przy pierwszym kontakcie w formie teleporady – czasami konieczna będzie wizyta stacjonarna.

Po zniesieniu obostrzeń covidowych NFZ rekomenduje, by z e-wizyty korzystać w pięciu sytuacjach. Te czynniki to:
• podejrzenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i choroby COVID-19;
• kontynuacja leczenia środkami na receptę;
• zapotrzebowanie na wyroby medyczne w ramach kontynuacji wcześniejszych zaleceń;
• pacjent potrzebuje jedynie zaświadczenia o stanie zdrowia;
• dziecko przed 6. r.ż. wymaga porady kontrolnej – takiej, która nie wymaga badań i została umówiona podczas wcześniejszej wizyty.

Przepisy precyzują również okoliczności, w których lekarz nie może odmówić przyjęcia pacjenta w gabinecie. Bezpośredniej wizyty w przychodni lub innej placówce medycznej nie wolno zamieniać na żadną formę teleporady, jeżeli:
• pacjent (lub opiekun ustawowy) nie wyraża takiej zgody;
• chory zmaga się ze schorzeniem przewlekłym i pogorszył się jego stan zdrowia lub zmieniły się symptomy;
• istnieje prawdopodobieństwo choroby nowotworowej;
• dziecko-pacjent ma mniej niż 6 lat;
• chory udaje się na pierwszą wizytę do lekarza/pielęgniarki/położnej/pracownika POZ wskazanego wcześniej w deklaracji wyboru przy umawianiu wizyty.

Specjalistyczne serwisy internetowe pomagają uzyskać receptę online w 5 min po wysłaniu formularza

Rzeczywisty czas oczekiwania jest uzależniony od wielu czynników, m.in. dostępności lekarza w placówce medycznej wybranej przez pacjenta. Przykładowo serwis https://e-lekarz24h.pl/ deklaruje, że działa w trybie 24/7. Są podmioty medyczne, w których specjaliści prowadzą konsultacje wyłącznie w określonych godzinach, ale za to pacjent może wcześniej wybrać, kto dokładnie zajmie się jego przypadkiem. Bez względu na sposób funkcjonowania usługi internetowej, chory musi wypełnić formularz i dołączyć dokumentację medyczną. Jeśli pominie ważny element lub informację, będzie musiał uzupełnić braki.

Każdy formularz od pacjenta musi być przeanalizowany przez odpowiedniego specjalistę – lekarz nie wystawia e-recept od ręki, tylko weryfikuje zgłoszenie zapotrzebowania na lek. Jeżeli z jakiegoś powodu uzna, że w danym przypadku nie powinno się podawać substancji, o którą wnioskuje pacjent, nie wypisze zlecenia. Za skutki swojej decyzji lekarz odpowiada tak samo, jak podczas osobistych przyjęć w przychodni. Recepta internetowa nie będzie ważna, jeśli nie zostanie opatrzona odpowiednim podpisem uprawnionego reprezentanta zawodów medycznych.

Korzystanie z e-recept nie wymaga rejestracji w IKP lub innych usługach online

Osoba, która otrzymuje zlecenie na lek, może zrealizować je na kilka sposobów – dzięki wiadomości SMS lub e-mail, a w przypadku posiadania Internetowego Konta Pacjenta również przez aplikację mobilną. Każda recepta online trafia do wspólnego systemu e-zdrowie (P1). W aptece wystarczy:
• pokazać kod QR do zeskanowania;
• podać numer PESEL chorego i czterocyfrowy kod liczbowy z e-recepty.

Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami Android oraz iOS znajdą aktualne zlecenia na leki, historię i inne informacje w aplikacjach mojeIKP lub mObywatel. Do korzystania z nich potrzeba profilu zaufanego lub stosownej usługi bankowości internetowej. Osoby, które nie używają żadnej z wymienionych e-usług administracyjnych, mogą w pełni polegać na SMS-ach i załącznikach z e-maili. E-recepty w takiej formie mają taką samą ważność.To był dość spokojny weekend – oceniają służby

28 listopad, 2022 - 12:38

Ostatni weekend listopada przebiegał dość spokojnie – oceniają częstochowskie służby mundurowe. Ilość interwencji i ich charakter nie odbiegały od tych przeprowadzanych we wcześniejszych terminach.
Działania funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego przedstawia rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie podkom. Sabina Chyra-Giereś:
– W ubiegły weekend na drogach miasta i powiatu częstochowskiego doszło do 28 kolizji i jednego wypadku drogowego. Wypadek miał miejsce w sobotę 26 listopada w miejscowości Wąsosz na autostradzie A1. Doszło tam do zderzenia trzech samochodów. Pasażerowie jednego z nich z obrażeniami ciała trafili do szpitala. Policjanci z ruchu drogowego ujawnili w weekend 266 wykroczeń popełnionych w ruchu drogowym, z czego 146 dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. Policjanci ujawnili również dwóch kierujących, którzy wsiedli za kierownice samochodów nie mając do tego odpowiednich uprawnień. Mundurowi zatrzymali 15 dowodów rejestracyjnych, głównie za niewłaściwy stan techniczny pojazdów. Ujawnili także sześciu kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu.
Rozpoczęty sezon grzewczy powoduje, że Straż Pożarna częściej interweniuje przy zagrożeniach związanych z niewłaściwym przygotowaniem systemów grzewczych w domach i mieszkaniach. Zwraca na to uwagę oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie mł. bryg. Kamil Dzwonnik:
– W ostatni weekend listopada częstochowscy strażacy interweniowali przy 33 zdarzeniach, z których 8 to pożary, 22 to miejscowe zagrożenia oraz 3 alarmy fałszywe. W odniesieniu do pożarów, 3 z nich spowodowane były nieprawidłowościami dotyczącymi pracy urządzeń grzewczych oraz brakiem okresowych przeglądów kominiarskich.
Weekendowe działania częstochowskiej Straży Miejskiej podsumował rzecznik tej służby Artur Kucharski:
– Dyżurni częstochowskiej Straży Miejskiej przyjęli w miniony weekend 101 telefonicznych zgłoszeń od mieszkańców miasta. Najwięcej zgłoszeń, 28 dotyczyło zakłócenia spokoju i porządku publicznego oraz spożywania alkoholu w miejscach zabronionych. 22 zgłoszenia dotyczyły wykroczeń drogowych.
W związku ze zmienną pogodą częstochowscy policjanci apelują, aby planując podróż samochodem uwzględniać możliwe utrudnienia, warunki atmosferyczne i zapewnić sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce.Darmowe przejazdy podczas Mistrzostw Świata

28 listopad, 2022 - 11:17

Wszyscy uczestnicy styczniowych mistrzostw świata mężczyzn w piłce ręcznej będą mogli podczas turnieju za darmo poruszać się pociągami należącymi do spółki Koleje Śląskie. To ważny krok w kierunku ograniczenia śladu węglowego turnieju.
Nadchodzący turniej będzie pierwszym takim wydarzeniem w dziejach polskiego sportu, którego organizatorzy w toku przygotowań postępują zgodnie z Kodeksem Dobrych Praktyk mającym pomóc w realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Jednym z jego istotnych założeń jest ograniczenie śladu węglowego poprzez używanie floty hybrydowej oraz poruszanie się przy pomocy transportu zbiorowego.
Dzięki współpracy ze spółką Koleje Śląskie oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, w dniach 10-23 stycznia, wszystkie osoby akredytowane na turniej, organizatorzy, wolontariusze oraz kibice posiadający bilet na dany dzień meczowy, będą mogły bezpłatnie korzystać z przewozów pociągami należącymi do spółki.
– Chcemy, aby Kodeks Dobrych Praktyk nie był jedynie dokumentem, ale drogowskazem, który prowadzi nas w kierunku mistrzostw. Wymaga on nie tylko naszego zaangażowania, ale także wsparcia partnerów. Cieszymy się, że Koleje Śląskie pomogą nam w realizacji tych ambitnych celów. Spodek Katowice ugości aż 21 meczów, więc Województwo Śląskie będzie sercem mistrzostw świata – mówi dyrektor turnieju Grzegorz Gutkowski.
– Jesteśmy przewoźnikiem ekologicznym oraz innowacyjnym. Lubimy udowadniać, że nie ma rzeczy niemożliwych i że – grając drużynowo – wygramy każdy mecz, szczególnie ten, w którym stawką jest świeże powietrze i nasze zdrowie. Zapewnienie bezpłatnego zeroemisyjnego transportu w trakcie mistrzostw ma dwa cele. Pierwszy i oczywisty: chcemy, by jak najwięcej osób mogło osobiście doświadczyć sportowego święta. Drugi: zależy nam na zwróceniu uwagi na fakt, iż każdy z nas może w prosty sposób zmieniać świat na lepszy i bardziej eko. Zapraszamy tym samym do wspólnej podróży wszystkich, którzy cenią podejście fair play tak na boisku, jak i w stosunku do środowiska naturalnego – Patryk Świrski, Prezes Kolei Śląskich.
– Mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn to kolejne duże wydarzenie, które zagości w naszym regionie. Wspólnie z Kolejami Śląskimi i Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce przygotowaliśmy ofertę dla osób, które wybierają się na mecze. Każdy, kto posiada bilet na mecz, będzie mógł dotrzeć na niego bezpłatnie, korzystając z oferty Kolei Śląskich. To z jednej strony komfort, unikanie korków i bezpieczny transport, a z drugiej korzyść dla środowiska – Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego
Swoje mecze fazy wstępnej w Katowicach rozegra między innymi reprezentacja Polski. Województwo Śląskie, które jest Regionem Gospodarzem turnieju, odwiedzą także Francuzi, Niemcy, Słoweńcy, Saudyjczycy, Algierczycy, Serbowie czy Katarczycy. Bilety sprzedają się bardzo dobrze, co wróży wysoką frekwencję i świetną atmosferę – zwłaszcza przy okazji meczów z udziałem naszej drużyny.
Lista połączeń Kolei Śląskich jest bogata. Dzięki biletowi na mecz w dniu spotkania, za darmo będą mogli jeździć nimi nawet kibice z Zakopanego czy Krakowa, który także jest miastem gospodarzem turnieju. Polacy – w przypadku awansu – rozegrają tam swoje spotkania rundy głównej. To także okazja dla kibiców z województwa śląskiego, aby podążać za Biało-Czerwonymi.
Gospodarzami MŚ 2023 będą Katowice, Województwo Śląskie, Kraków, Małopolska, Płock, Mazowsze i Gdańsk (w Polsce) oraz Goteborg, Malmo, Sztokholm, Kristianstad i Jonkoping (w Szwecji). Narodowym Dostawcą turnieju w naszym kraju jest są Suzuki, Deloitte, Grupa LUX MED, Grupa Wirtualna Polska i Eventim, który prowadzi dystrybucję biletów na to wydarzenie. Sprzedaż wejściówek trwa. Więcej informacji na www.handball23.com.

źródło: www.kolejeslaskie.comJasnogórskie Adwentowe Wieczory Organowe już wkrótce

28 listopad, 2022 - 11:03

By przez medytację muzyczną uwielbić Boga, wejść w tajemnicę Bożego Narodzenia – to najważniejsze przesłanie Jasnogórskich Wieczorów Organowych w Adwencie. W tym roku będzie to już 20 edycja koncertów, które zabrzmią przez trzy sobotnie wieczory: 3 XII, 10 XII i 17 XII. Rozpoczynać się będą zawsze o godz. 17.00 w Bazylice. Wieczory organowe od lat gromadzą wielu miłośników muzyki poważnej, nie tylko z Częstochowy. Wstęp na nie jest wolny.

– Idea tych muzycznych spotkań od lat jest niezmienna. Koncerty to sposobność do poruszenia naszej wrażliwości, do głębszego przeżywania Adwentu i przygotowania na nasze spotkanie z sacrum, z Bogiem – podkreśla koordynator projektu o. Sebastian Matecki. Przypomniał, że Jasna Góra jest prekursorem takich wydarzeń muzycznych w Częstochowie. – Tutaj nie było takich propozycji muzycznych, nikt nie organizował festiwali organowych. Byliśmy prekursorami. Mieliśmy do dyspozycji instrumenty, które znajdowały się na Jasnej Górze i to był impuls do organizowania wieczorów organowych – opowiadał paulin.

Koncerty wykonywane będą w Bazylice, gdzie znajdują się organy jedne z największych w Polsce.

Jasnogórski instrument jest obecnie trzecim pod względem wielkości, po organach bazyliki w Licheniu i katedry we Wrocławiu. Można na nich wykonywać także całą wielką literaturę organową, zwłaszcza epoki symfonizmu XIX i XX w.

Podczas pierwszego z koncertów, 3 grudnia, przy organach zasiądzie prof. Roman Perucki, organista Bazyliki Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie, wirtuoz i pedagog, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz prezes Pomorskiego Stowarzyszenia “Musica Sacra”.

Drugim artystą, który zagra w Bazylice, 10 XII, będzie Mateusz Rzewuski, organista, doktor sztuk muzycznych i jeden z najaktywniej koncertujących artystów młodego pokolenia.

Natomiast koncert wirtuoza Jakuba Plewy wybrzmi 17 XII. Jest on pracownikiem dydaktyczno-naukowym przy Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Katowicach.

W koncertach może uczestniczyć każdy, wstęp jest wolny. Zapraszają Paulini i Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska.

źródło: Mirosława Szymusik @JasnaGóraNewsS.O.S. dla Ziemi Świętej. PKWP z wizytą w Betlejem

28 listopad, 2022 - 08:09

Polska sekcja PKWP przebywa z wizytą w Ziemi Świętej. Chce zwrócić uwagę na potrzeby chrześcijan i wskazać na ich zaangażowanie na rzecz pokoju. „Spotkamy się z nimi, wysłuchamy ich historii, pokażemy im, że pamiętamy o nich” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło. Około 60 rodzin z Betlejem korzysta ze wsparcia z Polski poprzez kampanię S.O.S. dla Ziemi Świętej.
Ks. prof. Waldemar Cisło, kiedy wiele lat temu przebywał w Ziemi Świętej, zapytał jednego z żyjących tam chrześcijan Zachariasza Tabasha: „Skoro z roku na rok jest trudniej, a ma pan amerykańską wizę, to dlaczego nie wyjedzie pan do USA, gdzie na pewno życie będzie łatwiejsze?”. Padła odpowiedź: „Proszę księdza, wyjadę ja, wyjedzie cała moja rodzina, to kto tutaj zostanie z Jezusem?”.
Rozmowa, do której doszło w Betlejem, dała początek realizowanej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie kampanii S.O.S. dla Ziemi Świętej. Pamiątki, figurki, różańce i ozdoby choinkowe, jakie na miejscu produkują chrześcijanie, od 2006 roku znajdują miejsce w polskich domach. „Chrześcijanie nie chcą żebrać, chcą pracować, a kupując ich rękodzieło, pomagamy zatrzymać w Betlejem ostatnich świadków Chrystusa” – wyjaśnia ks. prof. Waldemar Cisło.
Raport pt. „Prześladowani i zapomniani?”, wydany przez PKWP, stawia znak zapytania przy pytaniu o przyszłość wspólnoty chrześcijańskiej w Palestynie i Izraelu. Bez pracy, bez szansy na godne życie, często ze strachu przed przemocą i grupami ekstremistów, wierzący w Chrystusa opuszczają Ziemię Świętą. W grudniu ubiegłego roku patriarchowie i zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie alarmowali o „systematycznej próbie wyparcia chrześcijan”. Winą obarczali radykalne grupy, które po 2012 roku – obok napaści fizycznych i słownych na księży i osoby duchowne – dewastowały i profanowały miejsca święte.
Kiedy na inaugurację roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim przebywał ks. abp Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy, zwracał uwagę, że „chrześcijanie Ziemi Świętej często są obcymi na swojej ziemi”. Przekonywał wtedy, że „ich rany domagają się szacunku, zwłaszcza, że przez wieki zachowali swoją wiarę pośród niechrześcijańskiej większości”.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie chce pójść za tym przesłaniem patriarchy. Ks. prof. Waldemar Cisło wspólnie z grupą dziennikarzy przebywa w Ziemi Świętej, by dać Polakom szansę z bliska zobaczyć, jak żyją wierzący w Chrystusa. „Planujemy spotkać się z nimi, wysłuchać ich historii, pokazać im, że pamiętamy o nich” – zauważa dyrektor sekcji polskiej PKWP. Dodaje, że „naszych Sióstr i Braci nie można zamykać w jednym haśle +prześladowani+ czy +cierpiący+”. „Za takim określeniom kryją się ludzkie twarze i dramaty” – mówi.
Wykładowca UKSW zwraca uwagę na widoczne nie tylko w statystykach ślady emigracji chrześcijan. „Nie tak dawno w Betlejem byli w stanie wybrać swojego burmistrza. Dzisiaj, ze względu na malejącą liczbę, nie są w stanie tego uczynić” – podkreśla. Kampania S.O.S. dla Ziemi Świętej, która wspiera wierzących w Chrystusa, gwarantuje pracę dla ok. 60 rodzin. Produkty wytwarzane przez chrześcijan można nabyć poprzez stronę pkwp.org, ale też w biurach PKWP w całej Polsce: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie.
Ks. prof. Cisło tłumaczy, że „w  etnicznej i religijnej mieszance, jaką jest Bliski Wschód, ludzie popierają się często w ramach wspólnot”. Wierzący w Chrystusa doświadczyli tego, gdy w Ziemi Świętej nie było pielgrzymów. „Muzułmanie pozwalniali wtedy chrześcijan. A franciszkanie, którzy prowadzą hotel i dom pielgrzyma w Betlejem, choć zmniejszyli pensje o połowę, to nikogo nie zwolnili” – zauważa dyrektor sekcji polskiej PKWP. Wylicza to jako jeden z przykładów, które obrazują trudną sytuację chrześcijan. Bez wsparcia z zewnątrz, kolejni z nich mogą wyjechać.
Wykładowca UKSW obrazuje też, jak chrześcijanie potrafią wspierać muzułmanów. Nie musi szukać daleko. Wierni objęci kampanią S.O.S. dla Ziemi Świętej – przy wytwarzaniu np. różańców – dają też pracę muzułmańskim kobietom, co pokazuje ich otwartość i chęć niesienia pokoju w regionie od lat naznaczonym wojną. „Ich obecność to podtrzymywanie przesłania o wzajemnym szacunku i tolerancji. Pomagając chrześcijanom, pomagamy całej społeczności, bo wiemy, że chrześcijanie podzielą się z innymi dobrem, jakie otrzymają” – mówi dyrektor sekcji polskiej PKWP.
Choć wierzący w Chrystusa są mniejszością w Ziemi Świętej, to ich zaangażowanie obejmuje prowadzenie ponad 100 szkół katolickich, a także schronisk, szpitali, sierocińców i miejsc opieki dla niepełnosprawnych.
Według łacińskiego patriarchy Jerozolimy, „to w szkołach zaczyna się praca na rzecz pokojowego współistnienia, gdzie należy uczyć szacunku i tolerancji”. Przesłanie chrześcijan o pokoju dało się dostrzec, gdy w czasie silnych napięć między muzułmanami i żydami, proboszczowie wyszli z inicjatywą zorganizowania spotkań służących uspokojeniu nastrojów. Na miejscu pracuje ok. 100 księży diecezjalnych, ok. 600 zakonników i ok. tysiąca sióstr.

źródło: Biuro Prasowe PKWP PolskaAbp Depo: Chrystusa trzeba nie tylko odczytywać, ale świadczyć o Nim przez całe życie

27 listopad, 2022 - 21:12
27 listopada w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym odbyły się rekolekcje dla ministrantów archidiecezji częstochowskiej, którzy po okresie odpowiedniego przygotowania otrzymali błogosławieństwo do posługi lektora z rąk abp. Wacława Depo.

O obowiązkach lektorów mówi ks. prał. dr hab. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie:

Głównym zadaniem lektorów jest czytanie Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym. Pełnienie tej funkcji daje im możliwość dalszego wzrastania w świętości i większego udziału w odpowiedzialności za wspólnotę kościoła. Poprzez pełnienie tej funkcji stają się głosicielami Królestwa Zbawienia. Jest to więc funkcja bardzo ważna – dla nich samych, jak i dla całego Kościoła.

Podczas homilii abp Depo podkreślił, że Chrystus jest, był i będzie obecny w naszym życiu przez cały czas.

Syn Boży przeszedł i ukształtował ludzką historię. Ale przychodzi też przez cały czas i jest obecny, bo powiedział ,,Gdzie dwaj lub trzej gromadzą się w imię Moje, tam i Ja jestem.”. Jest obecny i dotykalny w tajemnicy Sakramentów Świętych. i wreszcie przyjdzie przy końcu świata, aby dokonać sądu.

Lektor to osoba ustanowiona do czytania Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym. Niekiedy, zważywszy na okoliczności, dopuszcza się możliwość sprawowania tych czynności podczas liturgii przez inne osoby świeckie, niebędące ustanowionymi przez władzę kościelną.

Linda Nocoń

Galeria: Radio Fiat

Błogosławieństwo lektorówW imię Miłosiedzia dla świata – s. Kinga w Kościele św. Zygmunta

27 listopad, 2022 - 19:34

W pierwszą niedzielę nowego roku liturgicznego kościół św. Zygmunta w Częstochowie odwiedził gość z wielką inicjatywą. Mowa tu o s. Kindze, która przyjechała do częstochowian, by prosić o wsparcie budowy Pustelni de Foucauld na północnych peryferiach Szczecina.

Inwestycja jest w trakcie realizacji. Jednak wierni już gromadzą się w tym miejscu… Więcej na ten temat mówi s. Kinga:

Pod krzyżem, który stanął na tym wzgórzu, ludzie kładą grudki ziemi czy kamienie, będące świadectwem cierpienia z każdego miejsca na świecie – w tym m.in. Ukrainy napadniętej przez Rosję, ale też asfalt z miejsca, gdzie runęły wieże World Trade Center.

Oprócz krzyża, znajduje się tam także obraz Jezusa Miłosiernego. Kim był bł. Karol de Foucauld, patron powstającej Pustelni? Na to pytanie odpowiada ks. Jacek Marciniec:

To człowiek, który na początku swojego życia gonił za tym, czego początkowo każdy z nas pragnie – pieniądze, sława, dobra zabawa. I to ma. Jednak w pewnym momencie doświadcza egzystencjalnej pustki, wchodzi do kościoła i prosi Boga o to, by ten mu pokazał, że istnieje. Staje się cud. Karol nawraca się. Spowiada się z całego życia i doświadcza wolności, posuniętej do pełnego ubóstwa, by służyć Bogu na wzór Rodziny z Nazaretu.

W setną rocznice śmierci bł. Brata Karola de Foucauld (1916-2016) powstaje w Szczecinie Pustelnia zainspirowana ideą życia na pustyni w mieście. Samotność, modlitwa, kontemplacja łączą się ze świadectwem życia, apostolatem obecności i pracą fizyczną w mieście. Warto wesprzeć inicjatywę, więcej informacji na ten temat znajduje się pod tym linkiem.

Linda Nocoń

Galeria: Radio Fiat

W imię Miłosiedzia dla świata - s. Kinga w Kościele św. Zygmunta,,Takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie” – wyjątkowy występ w archikatedrze

27 listopad, 2022 - 18:23
27 listopada, podczas Mszy św. dla dzieci o godz. 11 w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 35 zaprezentowali przedstawienie.

O szczegółach mówi Anna Dziwińska, jedna z nauczycielek, które przygotowywały dzieci do przedstawienia:

Przedstawienie dotyczy Święta Niepodległości,. W tamtym tygodniu graliśmy ten sam spektakl w kościele św. Wojciecha, dlatego nie daliśmy rady zrobić tego wcześniej w katedrze, stąd gramy tutaj w pierwszą niedzielę adwentu. Przygotowania do przedstawienia trwały ok. dwóch tygodni. Występ trwa 15 minut.

Jak przesłanie niesie przedstawienie? 

– Spektakl zatytułowany został ,,Takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie”. Pomysł wziął się stąd, że uważamy, iż kluczem do wychowania dziecka jest życie w triadzie – rodzina, szkoła i Kościół. Tematyka przedstawienia również skupia się na tych trzech wartościach.

Przedstawienie rozpoczęło się tradycyjnym polskim tańcem – polonezem. Uroczystość przygotowali uczniowie z klas IV-VIII. Wszyscy zebrani na Mszy św. mieli możliwość zaśpiewania i posłuchania wykonywanych przez dzieci i młodzież pieśni patriotycznych, w których zapisane są losy polskiego narodu.

Linda Nocoń

Galeria: Radio Fiat

Przedstawienie patriotyczne w archikatedrze częstochowskiejEko-patrol Radia Fiat

27 listopad, 2022 - 16:50

Na antenie Radia Fiat emitowany jest cykl audycji o szeroko pojętej ekologii i ochronie środowiska. Poruszamy w nim kwestie dotyczące Częstochowy i regionu częstochowskiego, a tematyka naszych spotkań powinna spotkać się z zainteresowaniem zarówno miłośników czystego środowiska i zdrowego stylu życia, jak i tych, którzy jeszcze o to środowisko nie dbają tak jak powinni. Audycje są dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Za treści przedstawione w audycji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

Emisja na antenie Radia Fiat w każdą niedzielę o godz. 16.10.

Posłuchaj audycji

foto źródło: www.wfosigw.katowice.plWierzę w Kościół Chrystusowy – program duszpasterski na rok 2022/2023

27 listopad, 2022 - 12:23

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczyna się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

– Stawiamy sobie jako główny zamiar uświadomić wiernym, że mimo trudnych spraw trzeba wierzyć w Kościół i Kościołowi. Wierzyć w Kościół dlatego, że jest rzeczywistością Bosko-ludzką. Wierzyć Kościołowi dlatego, że Kościół bazuje na autorytecie samego Boga – podkreśla bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Wierzę-w-Kościół-Chrystusowy-wstęp-i-założenia

Praktyczną realizacją programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce są materiały dla rodzin przeznaczone do indywidualnej formacji świeckich.

Rozważania zostały przygotowane na poszczególne niedziele w ciągu całego roku. Każdy miesiąc posiada swoje hasło przewodnie, zaś materiały na poszczególnie tygodnie są rozwinięciem tego tematu. Każdy moduł składa się z 3 części: wprowadzenia – najczęściej jest to nauczanie Kościoła na dany temat; „do refleksji” – rozważania pogłębiające nauczanie Kościoła z odniesieniem do życia rodzinnego oraz „zadanie” – konkretna propozycja działań.

Program Duszpasterski – materiały dla rodzin

Zespół redakcyjny: koordynator Ewa Porada, Amelia i Dominik Golemowie, Monika i Marcin Gomułka, Helena i Marian Matys, Urszula i Jerzy Smok, Aleksandra i Marek Walkowicz.

źródło: www.episkopat.pl