Motoryzacja

 
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 

Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

 


Wykorzystaj urlop i wakacje na zmianę samochodu

 

 

 

Sprawdź ofertę Salonu RENT CAR w Częstochowie. 

 

Tu znajdziesz: 

SAMOCHODY Z GWARANCJĄ - VIP GWARANT! 

Salon posiada w swojej ofercie: kredyty, ubezpieczenia, możliwość realizacji zamówień indywidualnych.

RENT CAR to BEZPOŚREDNI IMPORTER SAMOCHODÓW BEZWYPADKOWYCH Z UE.


rok założenia 1994
 
 
 
Salon Samochodów Bezwypadkowych 

http://www.rent-car.auto.com.pl

Częstochowa, ul. Główna 56.

Tel. 34 324 30 72

AUTO KOMIS tel.: 601 517 788

 


Doskonała widoczność podczas letnich wyjazdów

 
Lato, wakacje, podróże, wyjazdy.
Przed nami  ostre, rażące słońce, burze i wiele kilometrów do pokonania.
Spraw, aby Twoje wakacyjne wycieczki były bezpieczne.
 
 

Zadbaj o szyby w Twoim samochodzie.
Szyby w samochodzie to niezwykle ważny element zapewniający bezpieczeństwo jazdy.

Powinny być czyste, bez odprysków. Sprawne wycieraczki zapewnią nam doskonałą widoczność, a odpowiednie uszczelki pozwolą o każdej porze roku zapanować nad uciążliwym i niebezpiecznym parowaniem. 
 

Z problemami związanymi z szybami zapraszamy do firmy Szybex-Service na ul. Zaciszańską 8 w Częstochowie, oraz Żelaznej 7 w Piotrkowie Trybunalskim.
 

Tel.: 34 365 07 88; 44 647 76 41;
http://www.szybexservice.pl/NOWO OTWARTA MYJNIA BEZDOTYKOWA

NA STACJI PALIW WEGA ZAPRASZA!

 

Zapraszamy do korzystania z nowej myjni bezdotykowej na Stacji Paliw Wega, ul. Żyzna 1,  Częstochowa.

Na myjni możemy skorzystać z 6 stanowisk mycia z pełnym pakietem programów, między innymi:  turbopiana, turboszczotka, antyinsekt. Do naszej dyspozycji są także 4 stanowiska odkurzania.

 
A jeśli zostaniesz stałym Klientem  myjni bezdotykowej na Stacji Paliw WEGA otrzymasz 5% rabatu!
Dal wygody Klientów dostępne są klucze doładowujące. 
Po doładowaniu klucza  za dowolną kwotę możemy korzystać z myjni, odkurzaczy i otrzymać fakturę za usługę.

 
 
Wszystkich zmotoryzowanych i dbających o czystość swych samochodów, którzy podczas mycia wolą  pozostać w środku auta, WEGA  zaprasza  także do nowoczesnej, automatycznej  myjni  WashTec.
 
Tankuj i myj samochód w komfortowych warunkach
Częstochowa, ul. Żyzna 1.
 
 
 
 
 
 
 
 

 

„Trzeźwo myślę na rowerze”

 

Jazda rowerem to coraz chętniej wybierana forma spędzania wolnego czasu czy dojazdu do pracy. Ale czy wiemy jak właściwie przygotować się do wyprawy rowerowej i czy Polacy zachowują „trzeźwe” myślenie wsiadając na rower?

 O tym jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i pozostałych uczestników ruchu drogowego opowiada Agnieszka Jędrzejek, organizatorka wypraw rowerowych pod marką Wyprawy RoweLove, ambasadorka 5. edycji programu społeczno-edukacyjnego „Trzeźwo myślę”.
 Rower to ważny temat - tylko w ciągu ostatniego roku jedna czwarta Polaków korzystała z roweru pod wpływem alkoholu.
 

Myśl trzeźwo na rowerze

Respondenci badania opinii publicznej* przeprowadzonego w maju 2021 r. w ramach programu „Trzeźwo myślę”, dopiero na przedostatnim miejscu wskazali jazdę na rowerze w ranking czynności, których wykonywanie pod wpływem alkoholu jest groźne. Tylko w ciągu ostatniego roku, aż co czwartemu z nich zdarzyło się jechać na rowerze po alkoholu. - Tymczasem jazda na rowerze
w stanie nietrzeźwości jest równie niebezpieczna, co prowadzenie pojazdów mechanicznych. Rowerzysty nie chroni nawet karoseria samochodu. Alkohol obniża zaś naszą koncentrację i równowagę oraz wydłuża czas reakcji. Dlatego przygodę rowerową lepiej jest uczcić w momencie, gdy już nie planujemy dalej jechać
– przekonuje Agnieszka Jędrzejek, organizatorka wypraw rowerowych, ambasadorka programu „Trzeźwo myślę”.

Przygotuj się do wyprawy

Nasze bezpieczeństwo na rowerze to trzeźwość organizmu i dobre przygotowanie wycieczki rowerowej. Jednym z kluczowych elementów bezpiecznej wyprawy rowerowej jest niespożywanie alkoholu przed jej rozpoczęciem. Następnie zaplanujmy trasę przejazdu dostosowaną do swoich możliwości sprawnościowych oraz poinformujmy bliskich o planie wycieczki. Wybierzmy dzień bez opadów, burz i silnego wiatru, z dobrą widocznością na drodze. Przygotujmy rower, sprawdzając czy koła są wystarczająco napompowane, hamulce i przerzutki działają prawidłowo, a łańcuch nie jest za luźny lub nie wymaga naoliwienia. To ważne, ponieważ przy jeździe z góry możemy osiągnąć prędkość wynoszącą nawet
75 km/h. Wyposażmy też rower w wymagane przepisami prawa oświetlenie przednie barwy białej lub żółtej oraz tylne barwy czerwonej. Naszą widoczność poprawią też elementy odblaskowe, jak kamizelka odblaskowa czy samozaciskowa opaska odblaskowa. Zabierzmy ze sobą kask, zapasową dętkę, pompkę
i podstawowe narzędzia do naprawy roweru w sytuacji awaryjnej oraz prowiant
i wodę. Nie wyruszajmy bez naładowanego telefonu z zapisanymi numerami alarmowymi, np. 112. Dodatkowo rozgrzewka całego ciała pozwoli przygotować organizm do wysiłku i uniknąć kontuzji.

Przestrzegaj zasad, przewiduj i miej ograniczone zaufanie

Z raportu „Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku”** Komendy Głównej Policji wynika, że najczęstszą przyczyną wypadków drogowych z udziałem cyklistów – spowodowanych zarówno przez samych cyklistów, jak i kierujących innymi pojazdami – było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. W tym kontekście niezwykle ważna jest znajomość przepisów ruchu drogowego oraz uważność i czas reakcji. Nawet jeśli mamy pierwszeństwo na skrzyżowaniu, warto zwolnić i rozejrzeć się, czy nie nadjeżdża inny pojazd. - Z moich obserwacji i doświadczenia wynika, że największym zagrożeniem dla rowerzysty jest skręcający w prawo samochód, który nie zatrzymuje się przed ścieżką rowerową, poprowadzoną równolegle z pasami dla pieszych. Również jako kierowca samochodu, bardzo zwracam na to uwagę – wiem, że w lusterku można wręcz nie zauważyć szybko nadjeżdżającego rowerzysty i sekundy stanowią o tym, czy zdążymy wyhamować autem i rowerem – przestrzega Agnieszka Jędrzejek. Dlatego rozglądajmy się częściej, zauważajmy innych, zwolnijmy tempa jazdy i bądźmy wszyscy dla siebie bardziej życzliwi na drodze. Dotyczy to wszystkich użytkowników dróg: kierowców, rowerzystów i pieszych – dodaje ambasadorka realizowanego przez Carlsberg Polska programu „Trzeźwo myślę”.

Bezpieczeństwo rowerzysty zwiększy także sygnalizowanie z wyprzedzeniem każdego manewru na drodze oraz poruszanie się prawą stroną drogi, a jeśli to możliwe korzystanie z drogi dla rowerów. Gdy brakuje wydzielonej drogi i pasa ruchu dla rowerów, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 m, możemy jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych. Powstrzymajmy się od trzymania telefonu w ręku podczas jazdy na rowerze, a także unikajmy jazdy po jezdni obok innego rowerzysty.

- Pamiętajmy również o niespożywaniu alkoholu przed planowaną wycieczką rowerową oraz w trakcie jej trwania. Dzięki zachowaniu „trzeźwego” myślenia jesteśmy w stanie szybciej zareagować na nieprzewidziane sytuacje na trasie rowerowej, a w nagłych sytuacjach udzielić pomocy innym – zachęca Agnieszka Jędrzejek.

Bezpieczne podróżowanie rowerem z dzieckiem

Opiekunowie małoletnich powinni bezwzględnie powstrzymać się od spożywania alkoholu. Gdy opiekun jest pod wpływem alkoholu, opóźnia się jego czas reakcji i pomocy dziecku, które np. spadnie z roweru. Podczas jazdy rowerem z dzieckiem jedź po chodniku lub po drodze dla pieszych. Miej dziecko w zasięgu wzroku – przed sobą lub obok siebie jeśli chodnik jest szeroki i nie zagrażasz pieszym. Pamiętaj, aby informować dziecko z wyprzedzeniem o planowanych manewrach na drodze.

 - Zachęcam do bezpiecznych podróży rowerowych oraz namawiania do tej formy aktywności najmłodszych. Poza budowaniem kondycji fizycznej, podróże otwierają również umysł. Stajemy się bardziej wrażliwi na otoczenie – poznajemy przyrodę i miejsca, które żyją innym życiem, zwracamy uwagę na ludzi, których byśmy nie dostrzegli lub nie poznali jadąc autem. Rower to też trudne do zdefiniowania uczucie wolności – przekonuje Agnieszka Jędrzejek.

Program społeczno-edukacyjny „Trzeźwo myślę” realizowany jest przez Carlsberg Polska. 

Eliminując nieodpowiedzialną konsumpcję alkoholu zwiększamy bezpieczeństwo nasze, naszych rodzin i przyjaciół. „Trzeźwe” myślenie to również branie odpowiedzialności za siebie i innych na co dzień, i rozsądne podejmowanie decyzji w wielu różnych aspektach i sytuacjach w życiu.
 

 

 
 
Compass PR  
 
***
 
Aby mieć pewność, że możesz prowadzić zaopatrz się w alkomat.
 
Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych.
 
 Nie ryzykuj!
 
Firma Ekspent działająca na rynku alkomatów, zaprasza na zakupy do swojego firmowego stoiska w Centrum Handlowym M1, ul. Kisielewskiego 8/16.

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 Czy przygotowaliście auto na wyjazd?

5 rad o czym nie zapomnieć

 

Po wielu miesiącach obostrzeń i zamkniętych hoteli wakacje nam się po prostu należą. Wygoda podróży samochodem to wielki atut – ale przede wszystkim odpowiedzialność. Zanim ruszycie na wypoczynek przygotujcie więc dobrze auto. Nie warto wyjeżdżać w pośpiechu i bez sprawdzenia stanu pojazdu, kół czy ciśnienia w oponach.

 

W samochodzie jest wiele istotnych elementów, które mają wpływ na jakość prowadzenia oraz stan bezpieczeństwa Jednak mało który jest w stanie dorównać oponom. Dlaczego? Bo opony to jedyny system auta, który styka się z drogą. I jedyny niemetalowy, który tak szybko się obraca. Dla wielu , jaki to problem jechać na zbyt małym ciśnieniu albo na ogumieniu, które swoją świetlność zakończyło pół dekady temu? Dopóki nie pęknie, a my poniesiemy konsekwencje własnej lekkomyślności.

Kierowcy są często nieświadomi zagrożeń wynikających z niedbałości o opony. Nie wiedzą, że przy jeździe z prędkością 140 km/h koło samochodowe w popularnym rozmiarze obraca się ponad 1000 razy na minutę. Niedostateczne ciśnienie czy zły stan ogumienia przy tak ciężkich warunkach pracy może być brzemienny w skutkach. Wystarczy jeden wybój, a nasza podróż skończy się w pobliskim rowie lub na barierze energochłonnej. Nasze zdrowie i życie jest znacznie więcej warte niż kilka minut przygotowania samochodu do drogi – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

5 rad o czym nie zapomnieć:

1. Sprawdź stan kół i ciśnienie w oponach – przed wyjazdem w dłuższą podróż powinno się dokonać dokładnej oceny stanu felg i opon. Jeżeli na ogumieniu widoczne są pęknięcia, przecięcia lub wybrzuszenia, niezwłoczna jest reakcja. Takie objawy mogą oznaczać, że doszło do uszkodzenia i opona czy felga nadaje się do wymiany. Nie można lekceważyć żadnych oznak. Zignorowanie objawów może doprowadzić do wypadku, którego konsekwencje są trudne do przewidzenia. Warto też sprawdzić głębokość bieżnika – zgodnie z krajowymi wymaganiami, nie może być ona mniejsza niż 1,6 mm. Jeżeli jest to mniej, to konieczna jest bezwzględna wymiana.

Opony są odpowiedzialne za wiele istotnych funkcji. To od nich zależy przyczepność, kierowalność czy bezpieczeństwo na drodze. Zbyt niskie ciśnienie może doprowadzić do sytuacji, w której, samochód nie będzie zachowywał się naturalnie, a droga hamowania wydłuży się. Dodatkowo zwiększone będzie zużycie paliwa oraz hałas. Jazda na zbyt niskim ciśnieniu przez dłuższy czas może też doprowadzić do zniszczenia opony. Warstwy wewnętrzne po przegrzaniu mogą ulec pęknięciu, co będzie oznaczało konieczność zmiany całego zestawu.

Przy nowoczesnym ogumieniu ubytek ciśnienia widoczny jest dopiero, gdy jest ono o ok. 30 proc. za niskie. Dlatego czynności kontrolne powinno wykonywać się okresowo. Pomiar ciśnienia powinien być wykonywany na zimnych oponach lub po jeździe nie dłuższej niż 2 kilometry. Parametry, do jakich trzeba napompować ogumienie, jest zapisane przeważnie na słupku bocznym auta, na klapce wlewu paliwa lub w instrukcji obsługi.

W oponie prawidłowo napompowanej temperatura to 70 st. C w czasie jazdy przy 120 km/h. W tej ze zbyt małym poziomem powietrza dochodzi do 120 st. C. Przy 120 st. C oddzielają się od siebie warstwy wewnętrzne opon. Jeśli dzieje się w czasie jazdy to macie urlop z głowy. I dużo szczęścia, jeśli sami zadzwonicie po pogotowie. Czy zatem wszystko zabraliście? Torby, walizki, rowery, deski, wędki, kije golfowe, zwierzaki? Po zapakowaniu tego wszystkiego trzeba jeszcze dodać jedną rzecz – dodatkowe ciśnienie w oponach. Wszystkich - łącznie z zapasem/dojazdówką – podkreśla Piotr Sarnecki.

Jak sprawdzać ciśnienie?

 • Zawsze, nawet jeśli macie czujniki ciśnienia. One też mogą być niesprawne.
 • Sprawdzamy po pakowaniu auta – ale przed jazdą, ewentualnie dojazd max 3 km do najbliższej stacji wolno jadąc.
 • Nie sprawdzamy oczami, a manometrem – przy dzisiejszych oponach zmianę ciśnienia można dostrzec dopiero, gdy opona będzie niedopompowana o 30%.
 • W instrukcji auta lub na naklejce przy drzwiach jest podana wartość na w pełni obciążony samochód.

Niedopompowane opony to:

 • dłuższa droga hamowania
 • zniszczenie warstw wewnętrznych
 • mała odporność na poślizgi
 • zniszczenie boku opony po wjeździe w dziurę
 • większe zużycie paliwa/prądu
 • większy hałas w czasie jazdy

Za dużo powietrza to też przesada:

 • szybkie zużycie środka bieżnika
 • zużycie zawieszenia
 • mała odporność na poślizgi

2. Zapas oszczędzi czas – wiele aut nadal posiada klasyczne koło zapasowe. Jest to równoprawna opona, która podobnie jak te założone na co dzień, potrzebuje uwagi. Przy sprawdzaniu ciśnienia, powinno dopompować się również te zapasowe. Przy okazji sprawdzić jego stan. Tutaj warto zaznaczyć, że w wielu modelach stosuje się tak zwane koło dojazdowe. Jest ono węższe i wymaga o wiele wyższego ciśnienia. Parametry dotyczące ciśnienia, jakie są w tym przypadku dopuszczalne, można odczytać na oponie lub w instrukcji pojazdu.

3. Nadal jeździsz na zimówkach? Nie ryzykuj! – jazda na oponach zimowych ze zbyt miękką mieszanką gumy bieżnika w takich temperaturach to wydłużenie drogi hamowania o kilkanaście metrów. Do tego większe spalanie i zużycie samej opony oraz gorsze trzymanie na zakrętach.

4. Indeks nośności nie jest z gumy – podróżowanie samochodem wiąże się zawsze z większymi możliwościami pod względem zabierania bagaży. Jednak nie można zabierać wszystkiego. Opony mają swoją wytrzymałość, której nie należy przekraczać. Zalecenia producenta pojazdu dot. obciążeń można znaleźć w instrukcji auta. W samochodach innych niż sedan nie polecamy układać bagaży powyżej linii tylnych siedzeń, chyba że zastosowana jest siatka lub krata oddzielająca przestrzeń pasażerską od bagażowej. Podstawowa zasada mówi, że najcięższe bagaże pakujemy na dół możliwie najgłębiej w bagażniku.

5. Przegląd ogólny i wyposażenie – dalsze podróże to również obowiązek sprawdzenia ogólnego stanu auta. Dlatego zawczasu powinno sprawdzić się stan układu hamulcowego (tarcze, klocki hamulcowe), kierowniczego czy zawieszenia. Są to elementy w bezpośredni sposób wpływające na bezpieczeństwo podróżowania. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, to wyposażenie auta. Podróżując po kraju lub zagranicą koniecznie zapoznajmy się z zasadami tam obowiązującymi. Każde państwo ma swoje wytyczne, które mogą znacząco się różnić. Warto więc sprawdzić, ile kamizelek odblaskowych musi być w aucie, czy potrzebujemy zestawu żarówek zapasowych lub innych istotnych akcesoriów.

Wakacje w tym roku są wyjątkowo wyczekane i ważne. Jednak, aby móc się w pełni z nich cieszyć, trzeba w te miejsca bezpiecznie dotrzeć. Samochód wymaga uwagi, podobnie jak jego ogumienie. Bez odpowiedniej dozy atencji i dbałości nie odwdzięczy się i stanie się udręką. Stan techniczny to podstawa bezpieczeństwa. Dlatego poza sprawdzeniem auta, jego wyposażenia, pamiętajmy też o ogumieniu! Jest to najszybciej kręcący się element, od którego zależy nasze zdrowie i życie. Zły stan, za małe ciśnienie czy widoczne pęknięcia mogą spowodować nie tylko problemy w dotarciu do celu, ale obawę, że nigdy tam nie dotrzemy” – podsumowuje Sarnecki. 

 

pzpo.org.pl


 Okulary słoneczne do jazdy - dużo lepsze widzenie 

 

Przeszkadza Ci rażące słońce podczas jazdy samochodem? 

Sprawdź jakie okulary są najlepsze do samochodu!

 

ZREDUKUJ NIEBEZPIECZNE ODBLASKI!

Zadbaj o swoje dobre widzenie!

 

Jeśli nie widzisz dobrze za kierownicą - możesz zapłacić za to życiem swoim lub swoich bliskich!

Dzięki dobrze dobranym okularom możesz ostro widzieć w pełnym słońcu,  po zmierzchu i w deszczu.

Przy złych warunkach oświetleniowych ryzyko wypadku wzrasta nawet do 90%.
Na drodze o każdej porze twoje oczy są w pełni uzależnione od wpływu środowiska.
Blask świateł zbliżających się pojazdów, rażące słońce, światła miejskie mogą spowodować zmęczenie oczu i przejściowe niewyraźne widzenie.

Zwykłe okulary przeciwsłoneczne utrudniają dobre widzenie, a wieczorem są całkowicie bezużyteczne.

Co możesz zrobić, jeśli chcesz lepiej widzieć w pełnym słońcu,  wieczorem lub po zmierzchu?
Zapytaj w Salonie Promed -Optyk w Częstochowie!

Tu dowiesz się więcej na temat nowych szkieł   EyeDrive z technologią Reflect Control.

EyeDrive zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić ostre, wyraźne widzenie zarówno w dzień, jak i  w nocy.

Nie ryzykuj!
Zadbaj o lepszą widoczność w każdej sytuacji!
 
 

 

Zapraszamy do Salonu PROMED-OPTYK w Częstochowie, Al. NMP 9

Zadbaj o swoją wygodę i bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem - dołącz do wielu zadowolonych Klientów!

 
 
 

 

 

 

Przed wakacyjnym wyjazdem łatwo o awarię

 

 

Urlopy, wakacje wyjazdy przed nami. 

Pośpiech, zamyślenie w wirze wakacyjnych przygotowań.
W tej sytuacji o awarię lub zgubę nie trudno.
Zgubiłeś, zatrzasnąłeś, złamałeś kluczyki w samochodzie lub w domu?

 

Zapamiętaj: firma AUTO ZAMKI wyratuje Cię z opresji. 

Ten adres i telefon mogą Ci się przydać.

Ze spokojną głową i świadomością, że masz kontakt z fachowcami  - pakuj się spokojnie!

 

 
 
Klucze z immobiliserem - TO NIE PROBLEM!!
 
W razie awarii uzyskasz pomoc w otwarciu każdego zamka, zarówno w samochodzie jak i w mieszkaniu.

Do Twojej dyspozycji na terenie Częstochowy i okolic telefon czynny całą dobę:
tel. 602 666 218, 602 257 390
 
AUTO-ZAMKI, zapraszają także do swojego punktu w Częstochowie, na 
 pl. Daszyńskiego 12, https://autozamki.com.pl 
 

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta