Motoryzacja

 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

 

 


 

 

Czy Chat GPT będzie naprawiał samochody?

Diagnostyka komputerowa kiedyś i dziś

 

 

Od przeglądów opartych na ręcznej pracy i intuicji mechaników po zaawansowane systemy sterowane za pomocą specjalistycznego oprogramowania – procesy napraw w warsztatach zmieniały się na przestrzeni lat. Obecnie serwisy korzystają z najnowocześniejszych technologii, aby zapewnić usługi na jak najwyższym poziomie. Przekłada się to na przyspieszenie procesu naprawy aut oraz poprawę jakości obsługi klientów. Specjaliści sieci serwisowej Q Service Castrol wskazują na przełomowe momenty i rozwiązania, które miały największy wpływ na działalność warsztatów samochodowych.

Jeszcze nie tak dawno temu diagnostyka pojazdów opierała się przede wszystkim na wykonywaniu manualnych testów samochodu przez mechanika. Rozwiązania te często były czasochłonne i niosły ze sobą ryzyko niedokładnych pomiarów oraz błędnych diagnoz. Z biegiem czasu w branży motoryzacyjnej zaczęto stosować technologie komputerowe. Ich wprowadzenie do codziennego funkcjonowania warsztatu znacznie usprawniło proces napraw.

Diagnostyka komputerowa – przełom w działalności warsztatów

Systemy takie jak komputery pokładowe czy skanery diagnostyczne OBD (w wersji OBD - I i OBD - II) umożliwiają pracownikom warsztatów szybkie i precyzyjne identyfikowanie problemów. Dzięki dostępowi do danych z różnych czujników oraz sterowników pojazdu mogą sprawnie odczytywać błędy i poznać ich przyczyny. Dzięki temu dochodzi do szybkiej diagnozy usterek, przy mniejszym, a bardziej efektywnym nakładzie pracy. Usprawnia to działalność punktów napraw i zwiększa ich przepustowość. Z kolei właściciel samochodu otrzymuje precyzyjne informacje dotyczące stanu jego pojazdu.

 

- Klienci odwiedzający nasz warsztat wymagają szybkiego zdiagnozowania usterki oraz tego, że zaproponujemy im skuteczne rozwiązanie. Dzięki nowoczesnej diagnostyce i wsparciu m.in. systemu OBD udaje nam się spełnić ich oczekiwania. Warto przypomnieć, że gniazdo OBD znajduje się w każdym pojeździe wyprodukowanym po 2001 roku, co ułatwia nam pracę przy naprawach większości samochodów – przyznaje Adrian Kubaj, właściciel znajdującego się w Biskupcu warsztatu K.B.J Auto Service należącego do sieci Q Service Castrol.

Diagnostyka komputerowa pozwala również na monitorowanie pracy poszczególnych podzespołów w aucie oraz przeprowadzanie testów sprawnościowych, co prowadzi do wydłużenia żywotności samochodu oraz uniknięcia kosztownych napraw. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi diagnostycznych warsztaty mogą oferować swoim klientom nie tylko szybszą, ale i bardziej kompleksową obsługę.

Narzędzia wspierające zarządzanie warsztatem

Właściciele oraz pracownicy punktów napraw coraz częściej korzystają ze specjalnych oprogramowań i systemów przeznaczonych do zarządzania serwisami. Umożliwiają one automatyzację różnych procesów, m.in. dostęp do katalogu historii napraw czy kart przeglądowych, możliwość wpisu do elektronicznej książki serwisowej, zarządzania magazynem części zamiennych oraz kompleksowej obsługi klienta. Pracownicy warsztatów mają również dostęp do specjalistycznych szkoleń na platformach e-learningowych, dzięki którym poszerzają swoją wiedzę na temat branży warsztatowej i panujących w niej trendów.

Natomiast właścicielom pojazdów udostępniono wyszukiwarkę warsztatów Motointegrator.com. Mogą w niej zweryfikować zakres usług oferowanych w konkretnym serwisie należącym do sieci Q Service Castrol, jego cennik oraz opinię innych klientów. Platforma umożliwia również opcję umówienia naprawy swojego samochodu w dogodnym dla kierowcy terminie.

Jak wygląda przyszłość diagnostyki?

Branża warsztatowa już teraz spogląda w przyszłość, opierając część swoich działań o rozwiązania bazujące na wirtualnej rzeczywistości oraz sztucznej inteligencji. Mechanicy korzystają ze specjalistycznych symulatorów, na których mogą sprawdzić swoje umiejętności oraz nauczyć się naprawy różnych modeli samochodów, nie uszkadzając w ten sposób rzeczywistych pojazdów.

Ewolucja branży warsztatowej na rynkach w innych krajach już trwa. Pionierem w tej dziedzinie są Niemcy, gdzie m.in. uruchomiono platformę Autowerkstatt 4.0 (Car Repair 4.0). W jej ramach niezależne warsztaty oraz mniejsze przedsiębiorstwa mają możliwość przeprowadzania kompletnej diagnostyki oraz szybszej i tańszej naprawy. Trzyletni projekt badawczy uruchomiono w 2022 r. Powstał on we współpracy z niemieckim Ministerstwem Gospodarki i Ochrony Klimatu (BMWK) oraz ośmioma innymi Partnerami, w tym dostawcami systemów diagnostycznych i pomiarowych, czy platformą napraw samochodów. Firmy te są odpowiedzialne za dostarczanie specjalistycznej wiedzy, rozwiązań i know-how do właściwego funkcjonowania projektu.

Z kolei Deutsche Automobil Treuhand opracowała narzędzie do analizy szkód powypadkowych i zużycia, które w pełni funkcjonuje w oparciu o sztuczną inteligencję. Jak wskazują eksperci, zaproponowane rozwiązanie może uzupełnić wiedzę techniczną oraz usprawnić procesy w warsztatach.

Walk PR


 

Czy warto zainwestować w kamerę samochodową

z technologią HDR?

 

Marka Mio prezentuje najnowszy model MiVue 595W, kamerę wyposażoną we wszystkie niezbędne funkcje do uzyskania wysokiej jakości nagrań zwłaszcza przy cięższych warunkach atmosferycznych. Dzięki użyciu technologii HDR, a także wbudowanemu  sensorowi Sony Starvis z przysłoną F1.8, mamy pewność, iż nagranie będzie szczegółowe, a tablice rejestracyjne odpowiednio czytelne. Marka Mio znana ze swojej wysokiej jakości produktów w segmencie premium proponuje nowy produkt w cenie 399 zł, czyli bardzo atrakcyjnej, jak na zastosowane technologie.

 

 

Czy warto zainwestować w kamerę samochodową z technologią HDR?

W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze staje się korzystanie z kamer samochodowych, które służą jako zabezpieczenie w razie wypadku. Jednym z najnowszych trendów w tej dziedzinie jest kamera samochodowa wyposażona w technologię HDR (High Dynamic Range), która pozwala na uzyskanie wysokiej jakości obrazu nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

HDR to technologia, która umożliwia zwiększenie zakresu dynamicznego obrazu. Dzięki temu zdjęcia i nagrania są bardziej realistyczne, a detale są lepiej widoczne zarówno w jasnych, jak i ciemnych obszarach obrazu. W przypadku kamer samochodowych HDR jest szczególnie przydatny podczas nagrywania w nocy, w trudnych warunkach pogodowych lub w miejscach o zmiennej jasności oświetlenia.

Inteligentny, automatyczny tryb parkingowy – co daje?

Współczesne kamery samochodowe są wyposażone w zaawansowane systemy, które pozwalają na nagrywanie obrazu nawet kiedy samochód stoi na parkingu. Wideorejestrator Mio MiVue 595W staje się osobistym centrum monitoringu twojego auta. Jeśli kamera w czasie działania trybu parkingowego zarejestruje zdarzenie, automatycznie nagra film, który pokaże kto był sprawcą. Później, po włączeniu zapłonu, poinformuje o tym kierowcę komunikatem na ekranie, umożliwiając szybkie wyświetlenie nagrania. By w pełni korzystać z takiej metody zabezpieczenia  samochodu przed tzw. szkodą parkingową, warto podłączyć adapter stałego zasilania MiVue Smartbox III. Kamera dzięki obsłudze funkcji ACC przejdzie w stan czuwania po wyłączeniu zapłonu. Czas nagrywania zależy od kondycji akumulatora, ale przeciętnie wystarcza na 24 godziny.

Warto wspomnieć, że model MiVue 595W wyposażony jest w superkondensator, który ma dużo dłuższą żywotność, co oznacza, że nie trzeba go tak często wymieniać, ani ładować.

Dodatkowe funkcje

Mio MiVue 595W została wyposażona w zintegrowany moduł GPS, który umożliwia precyzyjne określenie lokalizacji pojazdu oraz dodaje znaczniki czasu i daty do każdego nagrania. Dodatkowo, kamera posiada funkcję asystenta przejazdu przez odcinkowy pomiar prędkości oraz informuje o fotoradarach. Funkcja AVG (Emergency Backup Battery) zapewnia bezpieczne przechowywanie nagrań w przypadku awaryjnych sytuacji, zaś możliwość łatwego katalogowania nagranych materiałów, ułatwia ich szybkie odnalezienie i przeglądanie. Komunikacja i zarządzanie nagraniami stało się jeszcze prostsze dzięki zastosowaniu zintegrowanego modułu Wi-Fi. Umożliwia on przesyłanie nagrań bezpośrednio na smartfony, tablety czy laptopy oraz aktualizacje w czasie rzeczywistym.

Mio MiVue 595W to nie tylko kamera samochodowa, lecz także dyskretny świadek na drodze.

Nowe Mio MiVue 595W kosztuje tylko 399 zł.

 

4 PUBLICITY


Zmień samochód na wiosnę! 

Salony Samochodów Bezwypadkowych RENT CAR zapraszają

 

Sprawdź ofertę Salonów Samochodów Bezwypadkowych  RENT CAR w Częstochowie. 

Tu znajdziesz: 

SAMOCHODY Z GWARANCJĄ - VIP GWARANT! 

Salon posiada w swojej ofercie: kredyty, ubezpieczenia, możliwość realizacji zamówień indywidualnych.

RENT CAR to BEZPOŚREDNI IMPORTER SAMOCHODÓW BEZWYPADKOWYCH Z UE.


rok założenia 1994

Salon Samochodów Bezwypadkowych 

http://www.rent-car.auto.com.pl
Częstochowa, ul. Główna 56 i 24
Tel. 34 324 30 72 

AUTO KOMIS tel.: 601 517 788
 
 
 
 
 

 

Zawieszenie pneumatyczne a adaptacyjne.

Mechanik wskazuje na ich wady i zalety

 

Kierowcy mają coraz szerszy wybór m.in. wśród układów zawieszenia. Oprócz tradycyjnych, hydraulicznych systemów, dostępne są bardziej innowacyjne rozwiązania, w tym zawieszenie pneumatyczne i adaptacyjne. Mechanicy sieci Q Service Castrol, którzy znają te systemy od podszewki, wskazują ich wady i zalety. Czy tego typu zawieszenia są mniej lub bardziej awaryjne?

 Zawieszenie stanowi jeden z najważniejszych układów w pojeździe. Odpowiada m.in. za efekt nadsterowności czy podsterowności auta w trakcie jazdy, czyli za bezpieczeństwo w trakcie podróży. Aktualnie najpopularniejszy rodzaj zawieszenia hydraulicznego składa się przede wszystkim z amortyzatora oraz sprężyn. Inżynierowie i konstruktorzy proponują też inne rozwiązania, jak zawieszenie adaptacyjne oraz pneumatyczne. Jak każda technologia, oba systemy posiadają zarówno swoje zalety, jak i ograniczenia w warstwie mechanicznej, które dobrze jest uwzględnić podczas podejmowania decyzji np. przy wyborze nowego pojazdu.

 

Jakie są różnice między zawieszeniem pneumatycznym a standardowym?

W zawieszeniu pneumatycznym stosuje się tzw. mieszki, czyli specjalne elementy poduszkowe napełniane sprężonym azotem lub powietrzem przez kompresor. Dzięki temu, system poprawia parametry trakcyjne, co zapewnia optymalną redukcję drgań i wstrząsów. W zawieszeniu hydraulicznym odpowiedzialne są za to amortyzatory olejowe, pracujące na bazie ciśnienia zawartego w nich oleju.

 Sprężony azot w elementach tłumiących pochłania nierówności nawierzchni, na które kierowca natrafia podczas jazdy. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest stały prześwit samochodu, niezależny od obciążenia. Rozwiązanie to często wykorzystywane jest w samochodach typu kombi, SUV-ach oraz pojazdach terenowych. Stały prześwit pozwala na bardziej przewidywalne zachowanie auta na zakrętach i nierównej nawierzchni oraz mniejszy wpływ obciążenia na bezpieczeństwo jazdy.

 Wśród wad takiego rozwiązania, mechanicy wskazują na skomplikowaną konstrukcję, wysokie koszty napraw oraz, co najważniejsze, brak możliwości przemieszczania się samochodem w przypadku wystąpienia awarii. Dlatego tak ważne jest regularne serwisowanie zawieszenia w warsztacie samochodowym.

 - Przeglądy takiego układu powinno przeprowadzać się zwłaszcza po sezonie zimowym, ze względu na dużą wilgotność powietrza, która powoduje, że przedostaje się do niego woda, co z kolei prowadzi do nieprawidłowego działania układu. Zalecana jest również weryfikacja działania kompresora. Jest to element, który dość często ulega różnym uszkodzeniom – wskazuje Dariusz Rusin, właściciel warsztatu Auto - Serwis Dariusz Rusin w Nakle Nad Notecią należącego do sieci Q Service Castrol.

Innowacyjną wprowadziło Audi. W sportowych modelach, takich jak np. R8, kierowcy mogą się spotkać z układem zwanym MagneRide. W oleju amortyzatora znajdują się opiłki metalu, które pod wpływem pola elektromagnetycznego reagują na bieżąco, zmieniając swoją gęstość w zależności od pokonywanej przeszkody, co odbija się na prowadzeniu auta. Czujniki z kolei zbierają dane o pokonywanej trasie i potrafią momentalnie dostosować do niej sztywność zawieszenia.

 Co może zepsuć się w zawieszeniu adaptacyjnym?

Zawieszenie adaptacyjne stanowi tzw. przedłużenie systemu pneumatycznego. Po raz pierwszy pojawiło się w samochodach klasy premium, takich jak Mercedes, BMW czy Audi. Rozwiązanie stosuje się również m.in. w SUV-ach oraz autach sportowych.

 System wyposażono w amortyzator o zmiennej sile tłumienia, dzięki czemu w łatwy sposób dopasowuje się do panujących warunków drogowych. Stanowi to największą i najważniejszą różnicę w porównaniu z tradycyjnym zawieszeniem, które zachowuje się jednakowo w każdych warunkach. W przypadku zastosowania zawieszenia adaptacyjnego w samochodzie terenowym, będzie ono typowo miękkie i dobrze pokonywać nierówności. Natomiast w sportowym samochodzie będzie odwrotnie – zawieszenie pozostanie twarde, a co za tym idzie, będzie gorzej radzić sobie z wszelkimi ubytkami na drodze.

Jedną z najważniejszych zalet tego rozwiązania, jest możliwość kontroli kierowcy nad określonymi parametrami, którymi w danym momencie mają wykazywać się amortyzatory. Oznacza to, że właściciel pojazdu ma wpływ np. na komfort podróży czy dynamikę jazdy. Wśród wad najpoważniejszą stanowi cena systemu oraz ewentualnych jego napraw.

- W przypadku zawieszenia adaptacyjnego awarii ulega przede wszystkim elektronika, ale pojawiają się również wycieki w amortyzatorach. Co ważne, układ wymaga serwisu w warsztacie specjalizującym się w naprawach zawieszeń adaptacyjnych. Trzeba mieć również na uwadze to, że może dojść do sytuacji, w której znalezienie zamiennika może okazać się niemożliwe, a komputer główny zablokuje działania zawieszenia – podsumowuje Dariusz Rusin.

Walk PR


 

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Szybex -Service zaprasza!

 
 
Przed nami zmienna pogoda: opady, przymrozki, mgły, ostre, rażące słońce.
 
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo
Przed każdą podróżą sprawdź szyby, wycieraczki, lusterka!
 
Szyby to bardzo ważne elementy pojazdu, wpływające na jakość i bezpieczeństwo podróżowania.

Izolują przed hałasem, zapewniają dobrą widoczność.
Szybko i profesjonalnie wymienisz szybę w swoim samochodzie w firmie SZYBEX-SERVICE w Częstochowie, ul. Zaciszańska 8, http://www.szybexservice.pl/

 
Zadbaj o szyby w Twoim samochodzie.
Zadzwoń i umów się na wymianę:
34 365 07 88 602 36 01 38
Tu też zakupisz wycieraczki, skontrolujesz jakość lusterek.

Pamiętaj! 

  • Szyby i lusterka powinny być czyste, bez odprysków.
  • Sprawne wycieraczki zapewnią nam doskonałą widoczność
  • Odpowiednie uszczelki pozwolą o każdej porze roku zapanować nad uciążliwym i niebezpiecznym parowaniem.

 
Z wszelkimi  problemami związanymi z szybami zapraszamy do firmy Szybex-Service na ul. Zaciszańską 8 w Częstochowie, oraz Żelazną 7 w Piotrkowie Trybunalskim. 
Tel.: 34 365 07 88; 44 647 76 41, http://www.szybexservice.pl
 
 

O samochód i rower dbaj przez cały rok

 
 
 

A zadbane auto to czyste auto!

Myj samochód jak lubisz: bezdotykowo lub bez wychodzenia.
Przygotuj swój rower do wiosny!
Skorzystaj ze stacji naprawczej dla rowerów i bądź gotów na rozpoczęcie sezonu!
Różne możliwości dbania o samochód znajdziemy na Stacji Paliw WEGA, ul. Żyzna 1 w Częstochowie.
 
Tu skorzystasz z wielostanowiskowej myjni bezdotykowej lub nowoczesnej myjni WashTec - bez konieczności wysiadania z auta.
 
Na stacji  zatankujesz swój samochód korzystając z tankterminala lub pomocy obsługi!
 
W sklepie zrobisz najpotrzebniejsze zakupy.
 

Myjnia bezdotykowa na Stacji Paliw Wega, ul. Żyzna 1,  Częstochowa to:

  •  6 stanowisk mycia z pełnym pakietem programów: turbopiana, turboszczotka, antyinsekt. 
  •  4 stanowiska odkurzania.
  • dla stałych Klientów - rabaty!
Wszystkich zmotoryzowanych i dbających o czystość swych samochodów, którzy podczas mycia wolą  pozostać w środku auta, WEGA  zaprasza  także do nowoczesnej, automatycznej  myjni  WashTec.
 
 
 
Tankuj i myj samochód w komfortowych warunkach
Częstochowa, ul. Żyzna 1.