Buduj Remontuj Urządzaj

 

 


[PORADNIK BUDOWLANY]

 

4 pytania do architekta

– Jak zbudować funkcjonalny,

komfortowy i estetyczny podjazd

 

 

Podjazd to część strefy wejściowej do naszego domu, która zasługuje na szczególną uwagę. Powinien być funkcjonalny, komfortowy, a do tego estetyczny i o nienagannym wyglądzie. Główny Projektant Polbruk Wojciech Średniawa podpowiada, na co należy zwrócić uwagę podczas budowy podjazdu.

Jaka powinna być grubość elementów betonowych na podjazd i wielkość podjazdu?

 

Dwoma najważniejszymi kwestiami, o jakie należy zadbać, są funkcjonalność i estetyka. Gdy wykonujemy podjazd z płyt czy kostek betonowych, po pierwsze musimy dobrać elementy o odpowiedniej grubości. Generalnie nie należy używać materiałów o grubości mniejszej niż 6 cm, a w przypadku gdy przewidujemy poruszanie się po podjeździe cięższych pojazdów, bezpieczniej jest wybrać elementy o grubości 8 cm. Przed zakupem kostki lub płyt betonowych na podjazd należy koniecznie sprawdzić ich przeznaczenie w deklaracji właściwości użytkowych produktu, ponieważ duże znaczenie ma tu również wielkość elementów. Oczywiście grubość kostki i płyt nawierzchniowych nie jest jedynym aspektem technicznym, na który trzeba zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy podjazdu! Niezwykle istotna jest także przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji. Większy podjazd to swoboda manewrowania naszym samochodem, a więc także większy komfort jego użytkowania. Powinien on być nieco większy niż standardowe miejsce parkingowe. Ze względów praktycznych zaleca się, aby jego szerokość była nie mniejsza niż 3 metry.

Podjazd płaski czy pochyły i co z odprowadzaniem wody z podjazdu?

 

 

To, czy jest on płaski czy też prowadzi do garażu, który znajduje się na podziemnej kondygnacji domu to bardzo ważny aspekt. Jeśli jest pochyły, to warto rozważyć zastosowanie podgrzewanej nawierzchni. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się zimą, gdyż pozwala uniknąć zamarzania wody i tworzenia się lodu. Do budowy podjazdów krótkich i o małym nachyleniu zwykle stosuje się maty lub kable grzejne układane na szerokość rozstawu kół samochodu. W przypadku tych długich i o dużym stopniu nachylenia oraz wysokim natężeniu ruchu specjaliści zalecają układanie systemu grzewczego na całej powierzchni. Zastosowanie rozwiązań przeciwoblodzeniowych wpływa również pozytywnie na trwałość i wygląd nawierzchni betonowej, gdyż wyklucza stosowanie agresywnych środków do rozpuszczania lodu i śniegu. Niezwykle ważną kwestią przy projektowaniu podjazdu jest skuteczne odprowadzanie wody. Można to zrobić za pomocą odpowiednich spadków i odpływów liniowych lub stosując płyty i kostki ażurowe. Przy budowie podjazdu poza aspektami czysto funkcjonalnymi należy zwrócić uwagę także na jego estetykę. Sprowadza się to w zasadzie do doboru kostek i płyt betonowych pasujących do stylu posesji i aranżacji przestrzeni wokół domu. Warto przy tym pamiętać o obrzeżach!

W dużym formacie, ekologicznie i ekstrawagancko czy bardziej uniwersalnie. Jaki styl wybrać?

 

W nowoczesnych kompozycjach szczególnie popularne są duże formaty. Moda na nie wynika również faktu, że można z nich łatwo i szybko ułożyć podjazd na planie prostokąta. Większość dostępnych na rynku płyt wielkoformatowych jest utrzymana w odcieniach szarości. Są to zwykle kolory jednorodne lub melanże. Do największych z nich należy płyta Polbruk Magna. Posiada ona wymiary 75x100 cm oraz 50x75 cm. Magna to prawdziwy „olbrzym” występujący w dwóch grubościach 8 i 10 cm, dzięki czemu wykonana z niej nawierzchnia wytrzyma więcej niż ciężar samochodu osobowego. Ciekawą alternatywą, choć znacznie mniejszą pod względem wielkości jest płyta Bosso. Występuje ona w dwóch odmianach. Pierwsza z nich to kwadrat o boku 60 cm, zaś druga to trapez powstały z przecięcia kwadratu. Obydwie wersje posiadają nowoczesny, minimalistyczny design. Występują w trzech kolorach: dwóch monokolorach (stalowym i grafitowym) oraz jednym melanżowym (nerino). Z płyty Bosso, która w ubiegłym roku miała swój debiut na rynku, możemy ułożyć podjazd zbudowany z kwadratowych elementów lub zdecydować się na bardziej ekstrawagancką wersję, czyli Bosso Trapez. Ułożona z niej nawierzchnia może prezentować się naprawdę interesująco, gdyż na dużych powierzchniach tworzy hipnotyzujący wzór przypominający diament lub geometryczne wazony. Niesztampowych wzorów dostępnych na rynku jest jednak znacznie więcej!

Z pewnością należą do nich płyty Polbruk Extrano i Petra. Pierwsza z nich to połączenie nowoczesności, indywidualnego charakteru i ekologii w designie. W kwadratowej płycie o boku 50 cm wykonano regularne, prostokątne otwory, które przypominają wyglądem tygrysie pasy lub kłosy zboża! Nadają one płycie ekstrawagancki wygląd, a ponadto umożliwiają odprowadzanie wody bezpośrednio do gruntu, co zwiększa powierzchnię biologicznie czynną w sąsiedztwie naszego domu. Extrano jest dostępne w trzech niezwykle poszukiwanych w nowoczesnych aranżacjach kolorach. Najjaśniejszym z nich jest klasyczny szary, najciemniejszym grafitowy, zaś pośrednim nerino, czyli melanżowe połączenie bieli, szarości i czerni. Poza oryginalną estetyką Extrano oferuje dobrą wytrzymałość mechaniczną, gdyż posiada grubość 8 cm.

Równie inspirującym rozwiązaniem jest płyta Polbruk Petra, której design jest zainspirowany skalnym miastem w Jordanii. Przypomina ona popękaną od suszy ziemię lub skalny chodnik. Występuje w trzech kolorach: alpen, onyx i sahara. Doskonale pasują one do kompozycji w stylu rustykalnym i śródziemnomorskim. Petra ma jeszcze jeden bardzo ważny atut. Ze względu na nieregularność krawędzi elementów, kształt podjazdu nie musi być idealnie prostokątny i może organicznie łączyć się z ogrodem.

Przy bardziej uniwersalnych założeniach projektowych doskonale sprawdza się kostka Polbruk Napoli. Są to niewielkie elementy o wymiarach 7x14 cm, 14x14 cm i 21x14 cm. Pozwalają one na bezproblemowe układanie łuków na brzegu podjazdu. Napoli oferuje jednak nie tylko możliwość wyboru wzoru podjazdu, lecz również jego stylu, gdyż kostka występuje w aż 11 kolorach, a dwa z nich (szary i grafitowy) są dostępne w dwóch fakturach: gładkiej i płukanej. Wśród nich oprócz już wspomnianych znajdziemy także inne odcienie szarości: nerino i onyx, a także beże – latte i galia oraz brązy – barwy jesieni, cortado, brązowy, masala czy hawaii. Wszystko to sprawia, że Napoli jest niezwykle uniwersalną propozycją, która zapewnia niemal nieskończone możliwości aranżacyjne. Warto również wspomnieć, że oprócz wersji o grubości 6 cm dostępne są także kostki o grubości 8 cm, z których można budować podjazdy dla cięższych samochodów.

Czy obrzeża podjazdu są potrzebne?

 

Ostatnim elementem, o którym należy pamiętać przy budowie podjazdu, jest dobór obrzeży. Dzięki nim ochronimy ogrodową zieleń przed rozjeżdżaniem i wzmocnimy nawierzchnię, gdyż zapobiegają one rozsuwaniu się płyt na boki. Oczywiście należy je dopasować do całości założenia. Większość z nich posiada neutralną kolorystkę i minimalistyczny design, tak że nie powinno to stanowić najmniejszego problemu. Podobnie jest z obrzeżem Flesz, wyróżnia się ono ciekawym kształtem w formie odwróconej litery „L”. Pod jej daszkiem bez trudu ukryjemy taśmę LED, dzięki czemu nocą podświetlimy wykończoną w ten sposób nawierzchnię, nadając przestrzeni magicznego wyrazu. Jeśli umieścimy obrzeże Flesz po bokach wjazdu lub zjazdu prowadzącego do garażu, to oprócz ciekawego efektu świetlnego zaznaczymy także jego krawędzie, co poprawi bezpieczeństwo poruszania się samochodem. Warto zainwestować w to rozwiązanie, gdyż jest ono przysłowiową kropką na „i”, która przy uwzględnieniu powyższych porad pozwoli nam na stworzenie idealnego podjazdu przy naszym domu.

 
Tok tok pr 
 

 

Sposób na zimowe wnętrza: pastele

 

Po zjedzeniu ostatnich pierniczków i uprzątnięciu świątecznych dekoracji często pojawia się uczucie pustki. W mieszkaniu, które jeszcze niedawno pachniało choinką i było rozświetlone nastrojowymi lampkami, nagle czegoś zaczyna brakować. 

Do tego krótkie, chłodne dni i wszechobecna szarość – styczeń i luty to niełatwy czas. Dlatego warto uprzyjemnić sobie oczekiwanie na wiosnę i rozjaśnić sobie codzienność, a przynajmniej wnętrza. 
Jak? Pastelami!
 

Moment, w którym sprzątamy świąteczne dekoracje, wprowadza lekkie zamieszanie w domowej aranżacji, a efekt pustki i poczucie melancholii są potęgowane aurą panującą na zewnątrz. Jak więc uprzyjemnić sobie ten czas? – To idealny moment na przearanżowanie wnętrz. Przestawienie łóżka w sypialni, szafki w korytarzu, stolika kawowego w salonie albo, jeśli mam siłę i ochotę, wszystkich mebli w pokoju, działa bardzo odświeżająco. Zarówno jeśli chodzi o kwestie wizualne, jak i emocje. Początek roku postrzegamy często jako nowy start i więcej możliwości. Zmiany w aranżacji to takie symboliczne przypieczętowanie otwarcia kolejnego rozdziału – mówi ekspertka, związana z marką KiK.

Pastelowe koło ratunkowe

 

Przestawienie mebli to kuszący, szybki i właściwie bezkosztowy pomysł na zmianę aranżacji.
Myśląc o układzie mebli, warto zastanowić się, co robimy najczęściej w danym pomieszczeniu. Czasami zmienia się to w zależności od pory roku – przykładowo wiosną i latem chcemy mieć wygodny dostęp do wyjścia na balkon czy taras i nie mamy problemu z zasłonięciem kaloryfera kanapą lub innym meblem. Zimą jednak zależy nam na odpowiednim ogrzaniu pomieszczenia, więc usuwamy wszystkie przeszkody, znajdujące się przy kaloryferze, przestawiając je np. w stronę drzwi balkonowych, z których korzystamy znacznie mniej lub wcale w okresie chłodów – tłumaczy specjalistka sieci sklepów KiK.

Jeśli meble w naszych czterech kątach są już ustawione odpowiednio i odpowiadają temu, jak spędzamy czas w okresie zimowym, możemy przejść do zasadniczej kwestii – rozjaśniania. Pomimo przesilenia zimowego dni jeszcze są krótkie, więc nie możemy bazować jedynie na świetle dziennym i pełnym odsłonięciu okien, co i tak rzadko kiedy jest możliwe, jeśli cenimy sobie prywatność. Możemy jednak wprowadzić do aranżacji pastelowe odcienie, które subtelnie rozjaśnią nasze wnętrze. – Pastele wielu osobom kojarzą się z wiosennymi, wielkanocnymi dekoracjami, co może powodować lekki niepokój o tej porze roku, ale prawda jest taka, że ogólny efekt zależy od tego, z czym je zestawimy. Pastele świetnie nadają się do rozjaśnienia wnętrz zimą. Wspaniale prezentują się w przytłumionym styczniowym słońcu, a jeszcze przytulniej towarzystwie ciepłego światła świec czy lamp – opowiada ekspertka KiK.

Małe elementy, duży efekt

 

Jak zatem pokolorować wnętrza pastelami? – Skupmy się na drobiazgach: kubkach, filiżankach, wazonach, świecznikach, lampionach czy obrazkach, które są niedrogie, a przy tym praktyczne. Maksimum przytulności osiągniemy z pomocą pastelowych poduszek, koców, ale także pantofli czy piżam lub szlafroków, które dodadzą wnętrzom – dosłownie i w przenośni – niesamowitej miękkości – wylicza dekoratorka związana z siecią sklepów KiK.

Czy to naprawdę takie proste? Oczywiście! Nie chodzi o to, by po świętach wykosztowywać się na nowe meble czy kolor ścian, ale by coś zmienić w mieszkaniu, w którym spędzimy jeszcze sporo czasu, nim nadejdą ciepłe dni. Jeśli chcemy podkręcić tę sielsko-pastelową atmosferę, zapalmy świecę o słodkim zapachu, zróbmy sobie owocową herbatę i kupmy bukiet ciętych pastelowych kwiatów, na przykład tulipanów. To błyskawiczny i niezawodny sposób na poprawę nastroju i rozjaśnienie pochmurnych dni!

Buena Vista PR

 


Karnawałowe zamieszanie?

Pamiętaj,  w razie zagubienia kluczy

lub awarii zamka masz pomoc!

 

Karnawał to czas beztroski i zamieszania.

Pośpiech, zamyślenie, zabawa.
W tej sytuacji o awarię lub zgubę nie trudno.

Zgubiłeś, zatrzasnąłeś, złamałeś kluczyki w samochodzie lub w domu?
Firma AUTO-ZAMKI wyratuje Cię z opresji.
Do Twojej dyspozycji na terenie Częstochowy i okolic telefon czynny całą dobę:
tel. 602 666 218, 602 257 390

 
Firma Auto-Zamki istnieje już od 1981 roku. 
Specjalizuje się w awaryjnym otwieraniu wszystkich typów samochodów, dorabianiu kluczy samochodowych, naprawie zamków i stacyjek po włamaniach.
KLUCZE Z IMMOBILISEREM - dla fachowców z Auto-Zamków nie stanową problemu!
W razie awarii uzyskasz pomoc w otwarciu każdego zamka, zarówno w samochodzie jak i w mieszkaniu.

AUTO-ZAMKI, https://autozamki.com.pl Częstochowa, pl. Daszyńskiego 12 zaprasza:

  • Awaryjne otwieranie wszystkich typów samochodów.
  • Dorabianie kluczy samochodowych.
  • Naprawa zamków i stacyjek po włamaniu.
  • KLUCZE Z IMMOBILISEREM
  • KODOWANIE KLUCZY
 
AUTO-ZAMKI, https://autozamki.com.pl zaprasza do WARSZTATÓW AWARYJNYCH:
  • Częstochowa, ul. Drogowców 15/17, tel.: 602 257 390
  • Rędziny, ul. Wesoła 41, tel.: 602 666 218 

 

Polecamy na: http://czest.info/buduj-remontuj-urządzaj

 

 

Realizuj noworoczne postanowienia z firmą MEBIN

 

Planujesz remont,  chcesz zmienić meble, nadać swoim wnętrzom niepowtarzalny charakter? 

Poznaj ofertę polskiego producenta mebli  - firmy MEBIN - www.Mebin.pl
 
Nowoczesne meble wysokiej jakości!

 

 

Tu sprawdzisz gdzie kupić kolekcje, które Cię uwiodły.
Wystarczy wejść w zakładkę GDZIE KUPIĆhttps://www.mebin.pl/gdzie-kupic-meble-mebin/
 
Lubisz otaczać się klasyką?
Chcesz, aby Twoje wnętrze miało klasę i styl, było wyrafinowane, piękne, a zarazem funkcjonalne, a może wolisz szczyptę nowoczesności?

WYBIERAJ i REALZUJ SWOJE NOWOROCZNE POSTANOWIENIA z firmą MEBIN

Tu znajdziesz urocze, wyrafinowane, a także klasyczne meble:
https://www.mebin.pl/kolekcje-mebli

Polecamy na: http://czest.info/buduj-remontuj-urządzaj