Green Pack Święta
 
Promed Optyk. CZAS NA WZROK 40 +
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Częstochowskie Informacje

Subskrybuje zawartość
Częstochowskie Informacje
Zaktualizowano: 8 min. 52 sek. temu

Budynek spod Częstochowy z tytułem Fasada Roku 2018!

1 godzina 47 min. temu
Mieszkańcy Kuźnicy Kiedrzyńskiej koło Częstochowy mają dziś nie lada powód do dumy. To stąd pochodzi projekt nagrodzony przez konkursowe jury tytułem Fasada Roku 2018. A to jeszcze nie koniec! Zwycięstwo na poziomie krajowym oznacza, że budynek wkrótce zawalczy o kolejne laury – tym razem na arenie międzynarodowej!


29 listopada br. – to właśnie tego dnia odkryte zostały ostatnie karty w konkursie Fasada Roku 2018. We Wrocławiu spotkało się Jury, w którym zasiedli doświadczeni architekci, osoby zawodowo związane z budownictwem, jak również przedstawiciele mediów branżowych.
Więcej czytaj http://czest.info/buduj-remontuj-urządzajWirtualne przygody Misia Pierwszego

4 godziny 17 min. temu
M1 łączy świat realny z wirtualnym i jest dostępny dosłownie na wyciągnięcie ręki.... ze smartfonem. A w tej rozszerzonej rzeczywistości klientom towarzyszyć będzie najnowszy brand hero marki - Miś Pierwszy!

Centrum Handlowe M1 przygotowało propozycję dla swoich klientów, którzy chcą zrobić sobie małą przerwę podczas buszowania po sklepach.

Od 6 grudnia w Częstochowie można wziąć udział w grze opartej na tzw. rozszerzonej rzeczywistości. I co najważniejsze - zdobyć nagrody!

W każdym Centrum Handlowym M1 powstało specjalne stanowisko Misia Pierwszego, przy którym hostessy wytłumaczą wszystkie zasady gry i pomogą zainstalować bezpłatną aplikację: M1 FUN, a w weekendy będą rozdawać nagrody za przejście kolejnych poziomów rozgrywki.

Aby zagrać w przygody Misia Pierwszego, wystarczy ściągnąć aplikację i grać przy specjalnie podświetlonym punkcie. Po najechaniu na punkt telefonem, na ekranie pojawi się mały bohater, który zachęci klientów do podążania za nim w poszukiwaniu kolejnych przygód, a jest ich aż 6! Do wygrania są m.in.: powerbanki, słuchawki bezprzewodowe selfiestick czy przenośne głośniki.

M1 i Miś Pierwszy zapraszają do wspólnej zabawy aż do 23 grudnia!
CYBERFOTO 2019

5 godzin 4 min. temu
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza do udziału w XXII edycji Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji Cyberfoto 2019.
Konkurs ma na celu prezentację możliwości kreacji obrazu fotograficznego poprzez zastosowanie komputera i współczesnych technik obrazowania, jest dostępny dla wszystkich fotografujących.
Materiałem wyjściowym do przetworzeń cyfrowych jest tradycyjna fotografia, bądź fotografia wykonana metodą cyfrową. Prace /min. format 21x30, A-4/ w postaci wydruku lub odbitki fotograficznej należy przesłać w usztywnionych kopertach. W konkursie mogą brać udział wyłącznie prace do tej pory niepublikowane i nienagradzane. Uczestnictwo w konkursie jest płatne. Opłata od każdego autora wynosi 50 zł. 
Prace należy przesłać lub dostarczyć osobiście na adres: Regionalny Ośrodek Kultury, ul. Ogińskiego 13a, 42-200 Częstochowa z dopiskiem „CYBERFOTO”
Zgłoszenie prac konkursowych -  do 22 marca 2019 r.
Ekspozycja, otwarcie wystawy: 12 kwietnia 2019 o godz. 18.00 w Galerii ART-FOTO Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.
Wszelkich dodatkowych informacji udziela:
gł. instruktor d/s fotografii Sławomir Jodłowski,
tel. 34 366 59 50, e-mail: jodlowski@rok.czestochowa.pl
www.cyberfoto.czest.pl
Szczegóły na stronie: http://rok.czestochowa.pl/events.php?GroupId=1&ItemId=676


[PODRÓŻE] Na Kasprowy w trójwymiarze

5 godzin 34 min. temu
Magiczną moc gór najlepiej jest poczuć na własnej skórze – delikatny podmuch wiatru, satysfakcjonujące zmęczenie wędrówką, ciepłe promienie słońca czy nawet puszysty śnieg, który jeszcze bardziej wzmaga niezmąconą niczym, górską ciszę.
 A gdyby tak choć na chwilę przenieść się w góry bez wychodzenia z domu? Obejrzeć górskie szczyty w ich rzeczywistym kształcie, zobaczyć przebieg szlaków, trasy i wyciągi narciarskie oraz schroniska. Taką możliwość daje trójwymiarowa mapa okolic Kasprowego Wierchu stworzona we współpracy Polskich Kolei Linowych z firmą Amistad.

Zapraszamy: https://czest.info/podrozeZIMOWE OPOWIEŚCI - wygraj zaproszenie

11 grudzień, 2018 - 15:34
Filharmonia Częstochowska zaprasza na  
KONCERT „ZIMOWE OPOWIEŚCI”


14.12.2018, godz. 19.00 Sala koncertowa 
Wystąpią:
 • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
 • Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”
 • Janusz Siadlak – dyrygent
 • Paulina Kula – prowadzenie koncertu
W programie:

Arcangelo Corelli - Concerto grosso op.6 nr 8 "Na Boże Narodzenie"
Stanisław Moniuszko - Uwertura fantastyczna "Bajka" opowieść zimowa

Śpiewy bożonarodzeniowe i kolędy różnych narodów, w tym: What child is this, Gore gwiazda, La chiara stella, Jingle bells, Bóg się rodzi, Jezus malusieńki, Północ już była, Bracia, patrzcie jeno, Cicha noc.

KONKURS! 
WYGRAJ BILET 
Wśród tych, którzy do 12 grudnia przyślą e-mail na adres: konkurs@czest.info z hasłem: ZIMOWE OPOWIEŚCIrozlosujemy zaproszenia.
O wygranej zwycięzców  powiadomimy zwrotnie mail-em.
Jak wybrać dobrą polisę dla dziecka na ferie?

11 grudzień, 2018 - 15:31
Przygotowując dziecko do wyjazdu na ferie zimowe, skupiamy się na odpowiednim wyposażeniu walizki.
 Dbamy o to, by nasza pociecha zabrała ze sobą to, czego potrzebuje.
A czy pamiętamy o kwestiach związanych z bezpieczeństwem?
O wypadek na stoku naprawdę nietrudno – zwłaszcza gdy dziecko dopiero uczy się jeździć na nartach.

Zapraszamy:
http://www.czest.info/dobra-polisa-dla-dzieckaJak zatrudnić legalnie opiekunkę do dziecka

11 grudzień, 2018 - 11:42
Rodzic, który chce zatrudnić nianię do opieki na swoim dzieckiem musi najpierw zawrzeć z nianią tzw. umowę uaktywniającą. Czyli – najprościej mówiąc - umowę zlecenia z osobą fizyczną sprawującą opiekę nad dzieckiem.
Do umowy tej stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, dlatego musi ona określać takie elementy jak:

• strony umowy (rodzic/opiekun dziecka i niania),

• cel i przedmiot umowy,

• czas i miejsce sprawowania opieki,

• liczbę dzieci powierzonych opiece,

• obowiązki niani,

• wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty,

• czas, na jaki umowa została zawarta,

• warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy.

Umowę z nianią, od której składki będą płacone z budżetu państwa rodzic może podpisać wtedy, gdy dziecko, którym niania będzie się opiekować, ma od 20 tygodni do 3 lat (ewentualnie do 4 lat, jeżeli nie ma możliwości zapewnienia dziecku opieki przedszkolnej). Nianią nie może być osoba niepełnoletnia ani żaden z rodziców. Może natomiast być to student, senior, babcia, dziadek lub inna osoba spokrewniona.

Po zawarciu takiej umowy jeden z rodziców zgłasza w ZUS na formularzu ZUS ZFA siebie jako płatnika składek. Zgłoszenie to należy złożyć tylko w przypadku, gdy rodzic nie jest już wcześniej zarejestrowany jako płatnik składek np. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Następnie, w ciągu siedmiu dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń, rodzic zgłasza na formularzu ZUS ZUA - nianię jako ubezpieczoną, jeżeli niania będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jeżeli natomiast niania podlega już ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu (np. pracuje już w innym miejscu lub prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą) to należy ją zgłosić jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZZA.

Jakimi ubezpieczeniami jest objęta niania?

Niezależnie od tego czy niania jest studentem, emerytem czy inną osobą spokrewnioną objęta jest obowiązkowymi:

• ubezpieczeniami społecznymi (emerytalnym, rentowymi i wypadkowym) i ubezpieczeniem zdrowotnym – jeżeli np. opieka nad pani dzieckiem jest jej jedyną pracą,

• tylko ubezpieczeniem zdrowotnym – np. gdy pracuje jednocześnie na cały etat.

Ubezpieczenie chorobowe jest dla niani dobrowolne. Składkę na nie finansuje sama niania. Rodzic potrąca jej tę składkę z pensji i odprowadza do ZUS.

Kiedy budżet państwa sfinansuje za nianię składki? W jakiej wysokości?

Trzeba pamiętać, że budżet państwa sfinansuje tylko składki obliczone od wynagrodzenia niani nieprzekraczającego kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia (aktualnie 1050zł). Jeśli niania zarabia więcej, nadwyżkę rozlicza i opłaca rodzic. Budżet państwa sfinansuje składki pod warunkiem, że :

• niania została zgłoszona przez rodzica do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego,

• rodzice (rodzic samotnie wychowujący dziecko) są zatrudnieni, świadczą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych, prowadzą pozarolniczą działalność lub działalność rolniczą, oraz

• dziecko nie jest umieszczone w żłobku, klubie dziecięcym a także nie zostało objęte opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna

• dziecko ukończyło 20 tygodni,

• niania jest osobą pełnoletnią

• niania nie jest rodzicem dziecka

W przypadku umów uaktywniających zawartych przed 1 stycznia 2018 roku budżet państwa finansuje składki na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne za nianię tylko od tej części jej pensji, która nie przekracza minimalnego wynagrodzenia.

Rodzice dziecka opłacają składki w przypadku gdy pensja niani przekroczy połowę minimalnego wynagrodzenia (aktualnie to kwota 1050zł). Opłacą jednak składki tylko od kwoty, o którą pensja opiekunki przekracza połowę minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli więc opiekunka w umowie miałaby określoną pensję na poziomie 2100 tys. zł, to budżet państwa finansuje składki od podstawy wynoszącej 1050 zł, a rodzic opłaca składki od podstawy 1050 zł. przy czym:

• składkę na ubezpieczenie emerytalne od kwoty nadwyżki finansują w połowie rodzice dziecka i w połowie opiekunka (po 9,76%) -102,48zł

• składkę na ubezpieczenie rentowe 1,5 % podstawy wymiaru opiekunka, a 6,5% rodzice,

(15,75zł niania, 68,25zł rodzic)

• składkę na ubezpieczenie wypadkowe od nadwyżki w całości finansują rodzice dziecka.

(17, 54zł)

• składkę na ubezpieczenie zdrowotne od nadwyżki w całości finansuje niania (83,86zł)

Na życzenie niani można ją również zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ale składkę na to ubezpieczenie sfinansuje niania z własnych środków, a jeden z rodziców będący płatnikiem składek będzie ją opłacał do ZUS (51,46zł).


Beata Kopczyńska 
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego


"BOGOWIE" - wygraj zaproszenie na Kabaret Młodych Panów

11 grudzień, 2018 - 11:20

Filharmonia Częstochowska
17.12.2018
godz.: 17:30


Jeżeli czytasz ten tekst, to już jesteś na dobrej drodze do szczęścia - nie jesteś wśród 3% analfabetów w Europie! Mało tego, jesteś krok od wzięcia udziału w najnowszym spektaklu Kabaretu Młodych Panów pt. "BOGOWIE".


Ten program pomoże rozwiązać Twoje problemy - sprawi, że zapomnisz o nich nie tylko na dwie godziny. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znikną wszystkie Twoje troski. Kiedy minie ten czas, wszystko będzie zależeć już tylko od Ciebie. Musisz stać się nie tyle kowalem własnego losu, ile BOGIEM własnego życia.


Nie pytaj, co Młodzi mogą zrobić dla Ciebie, ale co sam możesz zrobić dla siebie.

Bilety: https://biletynakabarety.pl/event/Kabaret-Mlodych-Panow-BOGOWIE-Kabaret-Mlodych-Panow-Filharmonia-Czestochowska-Czestochowa-e76716.html

Polecamy na: http://czest.info/KABARET-MLODYCH-PANOW-BOGOWIE

KONKURS!WYGRAJ BILETWśród tych, którzy do 13 grudnia przyślą e-mail na adres: konkurs@czest.info z hasłem: BOGOWIErozlosujemy zaproszenia .O wygranej powiadomimy zwycięzców zwrotnie mail-em.


[KINO] Podaruj kino w prezencie!

10 grudzień, 2018 - 16:04
Teraz Kartę Podarunkową Cinema City kupisz on-line - jeszcze łatwiej, szybciej i wygodniej.

Cinema City powiększa ofertę prezentową.
W sprzedaży on-line dostępna jest szeroka gama eKart Podarunkowych w różnych wariantach, które teraz kupisz jeszcze szybciej i wygodniej, na stronie www.cinema-city.pl/karta-podarunkowa.


eKarta Podarunkowa do kina to idealny świąteczny upominek. Z bogatej oferty, można wybrać prezent skrojony na miarę obdarowywanej osoby - od dalekich znajomych, pracowników i partnerów biznesowych po przyjaciół i rodzinę. W ofercie znajdują się eKarty podarunkowe 2D, 3D, IMAX 3D, 4DX, 3D oraz cieszące się szczególnym zainteresowaniem widzów, eKarty z zestawem Duet czy zaproszenia do strefy VIP.


Teraz możesz podarować jeszcze więcej emocji na święta!

Polecamy na: https://czest.info/kinoFilharmonia Częstochowska zaprasza!

10 grudzień, 2018 - 15:07
12.12.2018, godz. 18.50 Sala kameralna 
AKADEMICKI KONCERT KAMERALNY
WYSTAWA: Marek Mielczarek (Instytut Sztuk Pięknych UJD)
WYKŁAD: „Constans, czyli stałość” dr hab. Adam Olech, prof. UJD, Instytut Filozofii UJD
KONCERT: Gabriela Szendzielorz - fortepian (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach)W programie walce polskich kompozytorów współczesnych:Mariusz Dubaj - Walc brillante (2011), Marek Stachowski - Cinq petites valses (1998), Grzegorz Jurczyk - Rozproszenia (quasi walc) (2015), Katarzyna Stępniewska - Mikrowalce (2007), Tomasz Kamieniak - Walc (2004), Jerzy Kornowicz - Wstęga purpury (w szponach walca) (2002), Bogusław Schaeffer - Walc dla G.S. (2002), Małgorzata Maliszczak - Walc (2000), Dariusz Janus - Cyberwalc (2000), Jacek Glenc - Walc brillante (2001), Andrzej Zubek - Jeszcze jeden (walc na fortepian) (2000)
Cena biletów: 15 zł (normalny), 12 zł (ulgowy)

14.12.2018, godz. 19.00 Sala koncertowa  
KONCERT „ZIMOWE OPOWIEŚCI”
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”Janusz Siadlak – dyrygentPaulina Kula – prowadzenie koncertu
W programie: Arcangelo Corelli - Concerto grosso op.6 nr 8 "Na Boże Narodzenie"
Stanisław Moniuszko - Uwertura fantastyczna "Bajka" opowieść zimowaŚpiewy bożonarodzeniowe i kolędy różnych narodów, w tym: What child is this, Gore gwiazda, La chiara stella, Jingle bells, Bóg się rodzi, Jezus malusieńki, Północ już była, Bracia, patrzcie jeno, Cicha noc.
Cena biletów: 35 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 18 zł (UTW)31.12.2018, godz. 20.00 Sala koncertowa 
SYLWESTER Z KSIĘŻNICZKĄ CZARDASZA                Orkiestra Symfoniczna Filharmonii CzęstochowskiejAdam Klocek - dyrygentJolanta Kremer - Sylvia VarescuAnna Ogińska - hrabianka AnastazjaDamian Chróściński - książę EdwinArkadiusz Dołęga - hrabia Bonifacy KancsianuJacek Woleński - markiz Ferenc KerekesOpracowanie i reżyseria Jacek Woleński
"W rytm walczyka serce śpiewa - kochaj mnie, bez miłości świat nic nie wart - kochaj mnie" - kto z nas nie nuci czasem tego niezapomnianego duetu ze słynnej operetki Imre Kálmána? Ponadczasowa miłosna historia opleciona melodyjnymi dźwiękami zapewniła "Księżniczce czardasza" niebywały sukces i miejsce w gronie najczęściej wystawianych operetek na scenach całego świata. Książę Edwin von Lippert Weylersheim zaręcza się z gwiazdą variétés „Orpheum” Sylvią, chociaż ta planuje wyjazd na podbój Ameryki. Oczywiście rodzina nie godzi się na małżeństwo, tym bardziej, że Edwin jest zaręczony z kuzynką Stasi. Pojawiają się też birbanci Boni i Feri. Ten pierwszy pokazuje Sylvii zawiadomienie o oficjalnych zaręczynach Edwina z hrabianką Stasi. Gwiazda czuje się zawiedziona i oszukana. Boni pociesza ją, że takich Edwinów czekają tuziny, więc pora jechać po oklaski i po karierę. Przed tym jednak Sylva pojawia się incognito jako żona... Boniego na balu w pałacu księstwa Lippert Weylersheim w Wiedniu i zdobywa serca niedoszłych teściów. Wydarzenia zdają się przybierać sensacyjny obrót, a wszystko po to, aby w finale mogło zabrzmieć wspólne - Kochaj mnie!Wieczór zakończy tradycyjny toast lampką szampana
Ceny biletów: 150 zł, 130 zł, 100 zł (w zależności od miejsca)06.01.2019, godz. 18.00 Sala koncertowaWIELKA GALA NOWOROCZNA SOPRANISSIMO vs TRE VOCI

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii CzęstochowskiejAdam Klocek – dyrygentSOPRANISSIMO: Agnieszka Adamczyk, Joanna Horodko, Agnieszka SokolnickaTRE VOCI: Voytek Soko, Mikołaj Adamczyk,  Miłosz GałajMagdalena Miśka-Jackowska - prowadzenie koncertu
Jedyna w swoim rodzaju Gala w której na scenie spotkają się dwa żywioły - śpiewaczki "Sopranissimo" i tenorzy "TREvoci". Kobiece piękno i męska siła, liryczny kunszt i bohaterska odwaga. W programie koncertu znajdą się utwory muzyki operowej, wielkie arie, znane przeboje, hity muzyki filmowej i musicalowej.Sopranissimo: Agnieszka Adamczyk, Joanna Horodko, Agnieszka Sokolnicka to trzy śpiewaczki operowe, które własny talent, pracowitość i umiejętności połączyły w niezwykły muzyczny koktajl - urody, wspólnej pasji i harmonii. Każda z nich ma na swoim koncie znaczące sukcesy i pokaźny dorobek artystyczny.TREvoci: Voytek Soko, Mikołaj Adamczyk, Miłosz Gałaj to artyści nowej generacji, przepełnieni miłością do ludzi i świata, w którym ponad wszystkimi podziałami króluje muzyka. Trzy indywidualności, trzy zróżnicowane głosy i jedna wielka przyjaźń. Z takiej mieszanki stworzył się charyzmatyczny koktajl mołotowa, którego największym atutem są występy na żywo.
Ceny biletów: 100 zł (normalny), 85 zł (ulgowy), 70 zł (UTW)

Więcej szczegółów oraz sprzedaż i rezerwacja biletów online na www.filharmonia.com.pl

Kasa Filharmonii tel.: 795 451 438 czynna poniedziałek-piątek 09.00-19.00 oraz w miejscu koncertu na godzinę przed rozpoczęciem..................................

Zapraszamy:  https://czest.info/Filharmonia-Czestochowska-repertuar-grudzien-2018


[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Zakochane Zakopane

10 grudzień, 2018 - 13:47

Najsłynniejszy górski kurort zimą aż kipi życiem.
Roi się w nim od amatorów rozrywek i używek, można także zauważyć wytrwałych bywalców tatrzańskich szlaków. Spragnieni odmiany mieszkańcy wielkich aglomeracji, amatorzy białego szaleństwa, regularni turyści, a także debiutanci na zakopiańskich deptakach – w Zakopanem spotkacie całą plejadę barwnych postaci.
Co stanie się, gdy drogi ich wszystkich przetną się na gwarnych Krupówkach, a serca zabiją jeszcze mocniej na hasło: ZAKOCHANE ZAKOPANE?!A wszystko przez jedną akcję promocyjną, w której wygraną był tygodniowy pobyt w WILLI POD JODŁAMI dla zakochanych...
Co z tego wyniknie? Czy miłość można wygrać w konkursie?

Zakochane Zakopane – tam zdarzyć może się wszystko!
Zimowe historie o miłości w Zakopanem napisały:AGNIESZKA KRAWCZYK, KRYSTYNA MIREK, ANNA H. NIEMCZYNOW, MAGDA STACHULA, ANNA SZCZYPCZYŃSKA, KAROLINA WILCZYŃSKA, MAGDALENA WITKIEWICZ
Bo jeśli zakochać się zimą, to tylko tam!

Polecamy na: https://czest.info/książki


Jeździmy na nartach bez śniegu! – zajęcia sportowe dla dzieci

10 grudzień, 2018 - 13:30
Zima tuż za rogiem, a więc czas na narty! 15 grudnia mali goście odwiedzający Centrum Handlowe Auchan Poczesna poznają tajniki jazdy na nartach, a wszystko to w ciepłym wnętrzu galerii i bez śniegu! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Białe szaleństwo jest możliwe bez śniegu! Brak doświadczenia w sportach zimowych również nie jest przeszkodą! Przekonają się o tym dzieci odwiedzające 15 grudnia Centrum Handlowe Auchan Poczesna. W pasażu galerii staną dwa stanowiska do gry z dużymi ekranami i czujnikami ruchu kinect, które pozwolą na interakcję z konsolą bez urządzenia sterującego. Wystarczą gesty wykonywane przez ręce i nogi oraz komendy głosowe!

Mali sportowcy będą zdobywać umiejętności narciarskie w nietypowy sposób, ale zabawa będzie zmuszała do aktywności i koordynacji ruchów. Odbędą się zawody narciarskie oraz konkursy na nartach wieloosobowych, a najlepszych zawodników czekają upominki! Dla najmłodszych gości przygotowano kącik z kolorowankami o tematyce zimowej.

Atrakcje sportowe odbędą się 15 grudnia w Centrum Handlowym Auchan Poczesna przy ul. Krakowskiej 10 w Poczesnej koło Częstochowy. Zajęcia będą prowadzone od godz. 12.00 do 18.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
“Tego jeszcze nie grali” - najnowszy program Kabaretu Moralnego Niepokoju

10 grudzień, 2018 - 09:16

Filharmonia Częstochowska, 
20.01.2019 
godz.: 16.00 i 18.30
“Tego jeszcze nie grali” - to najnowszy program Kabaretu Moralnego Niepokoju, twórców serialu “Ucho prezesa”. Ale akurat polityki nie ma tu zbyt wiele, bo na świecie dzieje się zbyt dużo, żeby zajmować się tylko nią, zresztą ile można?

Zgodnie z tytułem wszystkie skecze są premierowe, nieznane z internetu czy telewizji, a nawet ciut więcej - eksploatujące nowe formy, z których KMN wcześniej nie korzystał.
Widz spotka się z tematami, które dręczą nas wszystkich - jak wyjechać z rodziną na zagraniczne wakacje i nie zwariować próbując wybrać restaurację na obiad, jak za pomocą sąsiada ratować syna przed niechybną pałą z matematyki, co zrobić z panią, która tylko przychodzi sprzątać, ale z czasem przejmuje we władanie cały dom razem z domownikami. Fajnie jest sobie uświadomić, że inni mają tak samo. To naprawdę pomaga, czasem bardziej niż śmiech.

Jest dowcipnie, nastrojowo, niewulgarnie (dzieci), czasem lirycznie, aktorzy na scenie są trzeźwi, nie profanują krzyży, nie śmieją się z ludzi tylko dlatego że ci mają inny kolor skóry, nie wciągają na scenę widzów żeby ich ośmieszyć, przeciwnie - dbają o ich komfort starając się mówić do nich wyraźnie, a mimo to na nich nie pluć (pierwszy rząd).

A wszystko to na tle scenografii, która zapiera dech. I nie dlatego, że się kurzy, tylko dlatego, że jest efektowna.


Zapraszamy: http://www.czest.info/Kabaret-Moralnego-Niepokoju-styczen2019-Filharmonia-czestochowska

Bilety do nabycia:
****
KONKURS!WYGRAJ BILET
Wśród tych, którzy do 17 grudnia przyślą e-mail na adres: konkurs@czest.info z hasłem: Kabaret Moralnego Niepokoju rozlosujemy zaproszenia .O wygranej powiadomimy zwycięzców zwrotnie mail-em.


[PODRÓŻE] ZIMA i LATO 2019 - odpoczywaj z Almaturem

10 grudzień, 2018 - 08:51
Biuro Podróży ALMATUR poleca ofertę:


Sprawdź propozycje spędzenia ferii zimowych przez dzieci i młodzież:
Odpoczywając zimą zaplanuj  LATO 2019

Teraz:FIRST MOMENT - zniżki do 30%

Biuro Podróży i Turystyki ALMATUR  Częstochowa, ul. Nowowiejskiego 2 , tel.: 343 655 561

Polecamy: http://www.czest.info/podroze


Będą ozdoby, grzane wino i… żywe alpaki. W poniedziałek w Galerii Jurajskiej startuje Jarmark Świąteczny

7 grudzień, 2018 - 11:26
Częstochowska galeria rozpoczyna przygotowania do najbardziej magicznego okresu w roku. Wszystko za sprawą Jarmarku Świątecznego, który w Galerii Jurajskiej zostanie otwarty już 10 grudnia. Będzie można na nim kupić m.in. tradycyjne przysmaki, ozdoby choinkowe, biżuterię, a także napić się grzanego wina i pogłaskać prawdziwe alpaki.

Dni uciekają, a święta za pasem? Aby znaleźć najpotrzebniejsze produkty i oszczędzić sobie czas warto wybrać się na świąteczny kiermasz, który już 10 grudnia startuje w Galerii Jurajskiej. Jarmark potrwa aż 2 tygodnie, czyli do samych świąt. W tym czasie centrum handlowe zamieni się w barwny targ przepełniony zapachem świątecznych przysmaków.

W sumie na Jarmarku Świątecznym pojawi się aż 14 wystawców z całego regionu. Nie zabraknie kramów z ozdobami choinkowymi, stroikami, lampkami, nalewkami, serami, chałwą, piernikami, miodami pitnymi czy tradycyjnie warzonego piwa. Będzie również okazja, aby spróbować grzanego wina. Pojawią się także stoiska z ręcznie robioną biżuterią, zabawkami, naturalnymi kosmetykami i egzotycznymi przyprawami. Na jarmarku będzie można także kupić żywe choinki.

- Jarmark jest doskonałą okazją do tego, aby poczuć świąteczny nastrój i kupić tradycyjne wyroby według starych receptur, a także unikalne, ręcznie robione ozdoby. To także miejsce, gdzie można poszukać ciekawych prezentów dla całej rodziny, słodkości dla dzieci, a także składników do świątecznych potraw – zachęca Violetta Dziubin-Łuszczyk, marketing manager Galerii Jurajskiej.

Zakupy to jednak nie wszystko, co będzie miał do zaoferowania jarmark. Centrum handlowe przygotowało także dodatkowe atrakcje. Od 13 do 21 grudnia w Galerii Jurajskiej będzie można spotkać… alpaki. Sympatyczne, południowoamerykańskie zwierzęta znane ze swojej delikatnej wełny i uroczych pyszczków zamieszkają w specjalnie stworzonej zagrodzie.

15 i 16 grudnia natomiast będzie można wziąć udział w warsztatach lepienia z gliny figurek alpak, a także posłuchać opowieści o powstawaniu wełny. Także 15 i 16 grudnia w godz. od 13-18 za sprawą góralskiej kapeli na jarmarku zrobi się głośno. Zespół z Podhala będzie grał i śpiewał popularne piosenki świąteczne i kolędy w góralskiej aranżacji.

Ostatni weekend Jarmarku Świątecznego przyniesie natomiast zabawy i atrakcje dla dzieci. 22 i 23 grudnia najmłodsi, którzy odwiedzą galerię będą mogli m.in. bawić się na karuzeli z Mikołajami, a także zrobić zdjęcie z mega maskotkami. Przedświąteczną wizytę na jarmarku umilą również kolędnicy. Przez cały okres trwania jarmarku będzie działała także specjalna fotobudka, robiąca pamiątkowe zdjęcia.

- Każdy, kto odpowiedzi jarmark będzie mógł poczuć bajkowy, świąteczny nastrój. Oprócz straganów, na gości czekać będą liczne atrakcje, jakich nie spotkamy nigdzie indziej w mieście. Czas spędzony na jarmarku będzie więc okazją zarówno do zakupów, ale także do wspólnego przeżywania świątecznej radości – mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk.

Jarmark działać będzie w godz. od 10 do 20.


Uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju na Jasnej Górze

7 grudzień, 2018 - 11:15
16 grudnia 2018 r. odbędzie się uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju na Jasnej Górze.Będzie to 28 edycja ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Związek Harcerstwa Polskiego.

W tym roku w Częstochowie obecni będą m.in.
 • hm. Anna NOWOSAD - Naczelniczka ZHP
 • hm. Anna PETERKO - Komendantka Śląskiej Chorągwi ZHP
 • ks. hm. Wojciech JURKOWSKI - Naczelny Kapelan ZHP
 • kilkadziesiąt reprezentacji hufców z całej Polski, w sumie ok 500 osób.
Organizatorzy:- Komenda Hufca ZHP Częstochowa- IV SH „Kamyk” im. hm. Aleksandra Kamińskiego
Partnerzy:- Chorągiew Śląska ZHP- Klasztor o.o. Paulinów na Jasnej Górze
Przebieg uroczystości:
15:00 Rozpoczęcie rejestracji uczestników – Sala im. o. Augustyna Kordeckiego
15:30 Start biegu patrolowego
15:45 Oficjalne rozpoczęcie spotkania- powitanie gości- montaż słowno - muzyczny „Łączy nas światło”
16:00 Przemówienia gości- życzenia, łamanie się opłatkiem i wspólne kolędowanie z zespołem „Kamyczki”
16:40 Formowanie szyku do wyjścia na Mszę Świętą
17:00 Uroczysta Msza Święta w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Archidiecezji Częstochowskiej Ks. dra Andrzeja PRZYBYLSKIEGO
18:00 Krąg pożegnalny na dziedzińcu przed Kaplicą- Podsumowanie biegu patrolowego- Podsumowanie chorągwianego konkursu plastycznego- Przemówienie Władz Naczelnych
Zapraszamy!


[PODRÓŻE] ZIMA i LATO w Gandalfie

7 grudzień, 2018 - 09:07
Ciesz się urokami każdej pory roku.Odpoczywaj latem i zimą. 
Wybieraj kierunki gdzie czujesz się najlepiej.
Sprawdź pełną ofertę Biura Podróży Gandalf: www.gandalf.ploraz
Sprawdź ofertę obozów zimowych w Gandalfie

Skorzystaj z HITÓW DNIA
"GANDALF" zaprasza:
Polecamy na: http://czest.info/podroze


[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Drogi do wolności. Zawierucha - Stanisław Krzemiński

6 grudzień, 2018 - 09:32
Koniec 1918 roku, pierwsze chwile odradzającej się niepodległej Polski. Siostry Biernackie stają w obliczu nowej, nieznanej sytuacji, zarówno w sferze politycznej jak i prywatnej.

Dotąd zjednoczone w jednym pragnieniu wolności, Lala, Marynia i Alina teraz, wewnętrznie rozdarte między powinnościami a pragnieniami, szukają własnej drogi.
W cyklu Drogi do wolności historia odzyskiwania niepodległości przez Polskę przenika się z opowieścią o wzlotach i upadkach, sukcesach i rozczarowaniach, radościach i dramatach kilku pokoleń kobiet. Losy bohaterów śledzić można także w serialu TVP Drogi wolności.

Polecamy na: https://czest.info/książki


Wernisaże w Miejskiej Galerii Sztuki

6 grudzień, 2018 - 09:21

Na zakończenie wystawienniczego roku 2018, a jednocześnie na otwarcie roku wystaw 2019, Miejska Galeria Sztuki przygotowała cztery wystawy: malarstwa i grafiki, fotografii oraz lalki artystycznej.

Wernisaże wystaw odbędą się w dniach 14 oraz 15 grudnia.Dwa z nich to wernisaże pokonkursowe – połączone z uroczystością rozdania nagród, jeden wiąże się z jubileuszem twórczości artystycznej, a ostatni pozwala poznać nietypową dziedzinę sztuki.

Zapraszamy:
https://czest.info/Wernisaze-MGS-grudzien2018


Dziś w Filharmonii CZWARTKOWY WIECZÓR Z CHÓREM

6 grudzień, 2018 - 09:03

06.12.2018, godz. 19.00 Sala kameralna  "O, ZIEMIO POLSKA"  CZWARTKOWY WIECZÓR Z CHÓREM
 • Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
 • Janusz Siadlak – dyrygent
 • Maciej Negrey - prowadzenie koncertu
W programie kompozycje Juliusza Łuciuka oraz pieśni patriotyczne


Zapraszamy: https://czest.info/Filharmonia-Czestochowska-repertuar-grudzien-2018


Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta