Green Pack. Producent torebek papierowych fałdowych oraz woreczków foliowych.
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Częstochowskie Informacje

Subskrybuje zawartość
Częstochowskie Informacje
Zaktualizowano: 13 min. 26 sek. temu

[POLECAMY KSIĄZKĘ] Serce w skowronkach - Magdalena Kordel

15 czerwca, 2018 - 10:20
Cudami trzeba się opiekować, a o marzenia trzeba dbać!
W Sercu w skowronkach odnajdziecie kontynuację losów bohaterów magicznej, pachnącej świąteczną magią powieści Serce z piernika.
***
Klementyna boi się marzeń o własnej cukierence, choć w wyobraźni widzi już miejsce, w którym każdy będzie mógł się poczuć jak w domu.
Tymczasem niespodziewany splot wydarzeń sprawia, że jeszcze raz będzie musiała zastanowić się, czego tak naprawdę pragnie.
Na szczęście mała Dobrochna coraz częściej zadaje jej przenikliwe pytania, a najlepsza przyjaciółka Imka pomaga patrzeć na życie przez różowe okulary.
Tylko babka Agata tęsknie wygląda przez okno i spogląda na drzwi.
Ale pewnego dnia i do niej zapuka los.
***

W swojej nowej powieści Magdalena Kordel przypomina nam, że nigdy nie jest za późno na cuda, a życie potrafi zaskakiwać nawet tych, którzy stracili nadzieję.

Polecamy na: http://czest.info/książki


Jura ROK Festiwal Poczesna 2018

15 czerwca, 2018 - 10:05
W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w IV Jura ROK Festiwal - Poczesna 2018

Jest to impreza cykliczna, organizowana co rok z inną gminą, współpracującą z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie. W roku 2018 impreza jest organizowana we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Poczesnej oraz z Urzędem Gminy Poczesna. Festiwalowi towarzyszą warsztaty rękodzieła, występy zespołów folklorystycznych.

W ramach imprezy organizowany jest konkurs "Legendy Jury". Jest to projekt realizowany na przestrzeni lat mający na celu ochronę gwary, pozyskanie spisanych w gwarze podań, baśni, legend oraz wydanie zbioru baśni podań, legend w formie przewodnika po Jurze. Obejmuje ustne prezentacje legend jak również inscenizacje i przedstawienia teatralne.

W tej edycji Festiwalu odbył się również Jurajski Konkurs Plastyczny dla młodzieży i dorosłych „Ilustracja do bajek, legend, podań” w ramach konkursu Legendy Jury. Celem konkursu plastycznego jest pozyskanie ilustracji na podstawie napisanych wcześniej legend przez uczestników konkursu literackiego. Wybrane drogą konkursową ilustracje będą wspaniałym uzupełnieniem wydawnictwa Jurajskich bajek, legend i podań, oraz Jurajski Konkurs Plastyczny „Jura oczami dziecka w odsłonach czterech pór roku”, którego celem jest propagowanie pięknego krajobrazu Jury Krakowsko-Częstochowskiej poprzez indywidualne dziecięce wypowiedzi plastyczne. Nagrodzone prace będą prezentowane podczas Jura ROK Festiwal w Poczesnej (16 czerwca br.)

JURA ROK FESTIWAL POCZESNA - 16.06.2018 miejsce: Błonia przy Zespole Szkół w Hucie Starej B, ul. Północna

PROGRAM:
12.00 – Korowód Zespołów Ludowych z towarzyszeniem Młodzieżowej Orkiestry Dętej z GCKiS w Poczesnej
12.00 – Konkurs Legendy Jury (miejsce: świetlica szkoły)
12.30 – Prezentacje Zespołów Ludowych
Gmina Kłobuck, Gmina Lelów, Gmina Konopiska, Gmina Kłomnice, Gmina Kamienica Polska, Gmina Poczesna
15.00 – Ogłoszenie wyników Jurajskich Konkursów Plastycznych oraz Regionalnego Konkursu Legend, Baśni, Podań „Legendy Jury”
15.45 - Prezentacje Zespołów Ludowych
Gmina Niegowa, Gmina Olsztyn, Gmina Janów
18.00 – Koncert Zespołu Baciary

Ponadto:
kiermasz wystawców - produkty regionalne i rękodzieło, wystawa nagrodzonych prac, warsztaty plastyczne, gastronomia, liczne atrakcje dla dzieci, zabawa taneczna
Honorowy patronat Wójta Gminy Poczesna Krzysztofa Ujmy

Wstęp wolny! Zapraszamy do udziału!


[KINO] „Ocean’s 8” czyli „skok” na czerwcowe Ladies Night w Cinema City!

15 czerwca, 2018 - 08:05
Na czerwcowej edycji Ladies Night Panie będą świadkami wielkiego skoku na biżuterię, zaplanowanego przez znakomitą, kobiecą obsadę w filmie „Ocean’s 8”! 
Jak zawsze, oprócz pokazu filmowego na uczestniczki czekać będzie prezent powitalny i konkursy z nagrodami! Zapraszamy już w czwartek 21 czerwca o godzinie 19:30 do wybranych kin Cinema City.

Bilety są dostępne w kasach oraz na stronie www.cinema-city.pl/ladies-night.

Polecamy na: http://czest.info/kino
****KONKURS! Wygraj bilet!
Każdy, kto do 17 czerwca przyśle do nas e-mail na adres konkurs@czest.info z hasłem: "Ocean’s 8"  w temacie, weźmie udział w losowaniu biletów na koncert.Prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu. Zwycięzców powiadomimy zwrotnie mailem lub sms-em.


Nagroda dla miasta

15 czerwca, 2018 - 08:05
W czasie konferencji #BPO NewSolutions’18 w Krakowie Miasto Częstochowa zostało uhonorowane statuetką dla samorządu „najbardziej wspierającego rozwój branży BPO/SSC”.

Organizatorzy konferencji oraz przedstawiciele branży docenili innowacyjne rozwiązania wprowadzone przez władze miasta w ramach wsparcia rozwoju branży usług wspólnych w Częstochowie w ciągu ostatnich kilku lat.

Przykładem może być wprowadzenie miejskiej ulgi z podatku od nieruchomości dla powierzchni biurowych o najwyższym standardzie. W tym zakresie Częstochowa jest prekursorem w skali kraju. Wspierając rozwój powierzchni biurowych miasto - w ramach programu Teraz Lepsza Praca – dba także o jakość nowopowstających miejsc pracy.

W środowisku firm BPO często wymienia się Częstochowę jako przykład dobrej współpracy pomiędzy miastem, biznesem a szkołami. W ramach projektu "Zawodowa współpraca" np. w Technikum Ekonomicznym uruchomiona została klasa o profilu BPO. Z kolei realizacja programu Akademicka Częstochowa pozwoliła na wyposażenie pracowni na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej i uruchomienie - we współpracy z firmą ZF - specjalizacji dedykowanej obsłudze biznesu w centrach usług wspólnych

Okazją do rozmowy o roli miast w procesie rozwoju branży BPO był panel poświęcony tej tematyce, w którym poza reprezentantami nagrodzonego miasta, czyli Częstochowy, udział wzięli przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Małopolskiej SSE i Parku Technologicznego.

Konferencja #BPO NewSolutions’18 obejmowała trzy bloki tematyczne: wyzwania współczesnego rynku pracy, nowe rozwiązania branży BPO/SSC oraz Globalne Centra Usług Wspólnych - przyszłością współczesnego biznesu. Można było na niej wysłuchać prezentacji przedstawicieli wielu instytucji i firm, w tym także tych rozwijających się w Częstochowie, jak ZF Group, Cooper Standard czy SGP Group. Konferencji towarzyszyły Targi Pracy #BPO NewSolutions’18, na których wystawiały się renomowane firmy z całej Polski - pracodawcy z branży usług wspólnych.

Konferencja odbyła się 12 czerwca w Crown Piast Hotel & Park w Krakowie. Nagrodę w imieniu Miasta Częstochowy odebrał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
Źródło: UM


[KINO] Tego lata w Cinema City „podaj rękę superbohaterom”! Wspaniała akcja rusza już 15 czerwca!

14 czerwca, 2018 - 10:13
Tego jeszcze nie było! W te wakacje wizyty w kinie staną się jeszcze bardziej atrakcyjne. 

Szykuje się wiele wspaniałych produkcji filmowych z superbohaterami, których będzie można (UWAGA, UWAGA!!!) …. zabrać do domu! Cinema City przygotowało specjalne opaski, na których młodzi widzowie będą mogli kolekcjonować przypinki z postaciami z ich ulubionych filmów. Niesamowita akcja potrwa od 15 czerwca we wszystkich kinach Cinema City w Polsce.

 Szczegóły: http://czest.info/kino-dla-dzieciŻużlowi mistrzowie w Galerii Jurajskiej

14 czerwca, 2018 - 09:11
Kibice żużla będą mogli już w tę sobotę (16.06) spotkać się z zawodnikami forBET Włókniarz Częstochowa. Galeria Jurajska organizuje spotkanie ze sportowcami.

Na dzień przed ważnym meczem sportowcy jednego z najstarszych w Polsce klubów żużlowych spotkają się ze swoimi kibicami w Galerii Jurajskiej. Już w sobotę 7 zawodników - Leon Madsen, Matej Zagar, Frederick Lindgren, Adrian Miedziński, Michał Gruchalski, Bartosz Świącik i Mateusz Świdnicki, a także trener Marek Cieślak przyjedzie do centrum handlowego.

Wszystko po to, aby opowiedzieć o swojej pasji do sportów motorowych, przygotowaniach do meczów, w tym do zbliżających się rozgrywek z Cash Broker Star Gorzów oraz o predyspozycjach, jakie trzeba mieć, aby zostać żużlowcem.

Gratką dla fanów tej dyscypliny będzie możliwość zobaczenia z bliska motocykla ze „stajni” Włókniarza oraz żużlowego kevlaru, czyli stroju, w którym startują zawodnicy.

Podczas wydarzenia będzie można nie tylko posłuchać sportowców, ale także z nimi porozmawiać, zadać pytania. Co więcej, do galerii przywiozą oni swój motocykl oraz strój, dając fanom unikalną okazje do zapoznania się ze sprzętem – mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk, marketing manager Galerii Jurajskiej.

Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. Ci będą mogli spotkać się m.in. z lwem - maskotką Włókniarza. Organizatorzy przygotowali też konkursy. Na fan page galerii będzie można zdobyć szaliki klubowe, a podczas wydarzenia plakaty.

Spotkanie z Włókniarzem otwarte jest dla każdego, wstęp jest bezpłatny. W trakcie wydarzenia prowadzona będzie także sprzedaż biletów na najbliższy mecz. Żużlowców w Jurajskiej będzie można spotkać od godz. 14 do godz. 16.

źródło: Galeria JurajskaCzPK ustaliło harmonogram odbioru śmieci do końca roku

14 czerwca, 2018 - 07:34
Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne przedstawiło harmonogram odbioru odpadów komunalnych w okresie od lipca do grudnia.
Dostępne są harmonogramy odbioru odpadów:

Źródło: UM Częstochowy


W Częstochowie powstało Biuro Obsługi Seniora

14 czerwca, 2018 - 07:28
Częstochowa cały czas powiększa katalog różnych aktywności i programów dedykowanych seniorom i seniorkom. Specjalnie dla tej grupy społecznej w mieście otwarto Biuro Obsługi Seniora, a także uruchomiony został nowy numer telefoniczny.

Częstochowski samorząd od dłuższego czasu w sposób szczególny zajmuje dużą, niezwykle ważną grupą społeczną, którą stanowią seniorzy i seniorki. Miasto oferuje im już wiele aktywności i udogodnień. Dla usystematyzowania tych działań w kwietniu tego roku uruchomiono nowy program "Częstochowa wspiera Seniorów", który realizowany jest w trzech sferach: zdrowie i bezpieczeństwo; aktywność społeczna (w tym: kultura, rekreacja, wsparcie) oraz rozwój osobisty (w tym działania międzypokoleniowe).

Pierwszym nowym elementem w ramach programu było wdrożenie aplikacji alarmowej na smartfony (można ją pobrać ze strony www.czestochowa.pl (baner „Czuj się bezpiecznie”). Aplikacja ma przyjazny dla seniora design i intuicyjny interfejs, można jej więc używać łatwo, nawet w sytuacji stresu. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze - korzystający z niej senior, w przypadku niebezpieczeństwa, w sytuacji zagrożenia lub jakiegoś nagłego wypadku przytrzymuje przycisk alarmowy na wyświetlaczu i automatycznie powiadamia o tym, że dzieje się coś złego, wybraną sieć pomocową. To może być sąsiad, przyjaciel, syn, córka, wnuk, opiekun medyczny, lekarz rodzinny…

Kolejnym udogodnieniem dla seniorów było wprowadzenie miejskiego biletu emerytalnego - rocznego przysługującego wszystkim emerytkom powyżej 60. roku życia i wszystkim emerytom powyżej 65. roku zamieszkałym w Częstochowie. Kosztuje 100 zł i jest ważny przez 365 kolejnych dni od dowolnie wybranego momentu. Przysługuje wszystkim emerytkom powyżej 60. roku życia i wszystkim emerytom powyżej 65. roku.

- Dla naszych najstarszych mieszkańców otwieramy teraz Biuro Obsługi Seniora - mówił w środę, 13 czerwca na konferencji prasowej w Urzędzie Stanu Cywilnego prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Każdy senior, który potrzebuje osobistego kontaktu, może tutaj przyjść i otrzymać informacje na temat programów, jakie miasto ma jemu do zaoferowania. Dla tych, którzy woleliby zrobić to zdalnie, czyli np. nie wychodząc z domu, uruchomiliśmy numer telefoniczny - 34 370 71 11 - dodaje.

Biuro Obsługi Seniora mieści się w budynku Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Focha 19/21 (pok. 46). Informacje na temat programów dedykowanych starszym mieszkańcom Częstochowy można uzyskać również na parterze Urzędu Miasta przy ul. Śląskiej.

Źródło: UM


[KULINARIA] Jak podać, by smakowało lepiej? Estetyczny aspekt serwowania posiłków

13 czerwca, 2018 - 10:45
Jedzenie to jedna z podstawowych potrzeb człowieka. 
O tym, jak ważne są okoliczności, w których spożywamy posiłki, nie trzeba nikogo przekonywać. Jak i o tym, że forma ich podania jest równie istotna. 
Badania psychologów potwierdzają bowiem, że jemy wszystkimi zmysłami. Warto pamiętać o tym zwłaszcza w kontekście kształtowania pozytywnych wzorców żywieniowych u dzieci.


Czym jest comfort food - czytaj na: http://czest.info/kulinaria
Wywiad z Martą Obuch - autorką powieści: „Wiedźma duszona w winie"

13 czerwca, 2018 - 10:34
W wielu z nas jest tęsknota, żeby się oderwać od tego co codzienne, zwyczajne. Żeby zmienić swoje życie…

Zapraszamy do lektury: dziś wywiad z Martą Obuch przeprowadzony przez Justynę Chaber z klubu książki Ona Czyta

http://czest.info/książkiFot: Witold Gawliński


CBŚP zatrzymało podejrzanych o przestępstwa podatkowe na rynku paliw płynnych - 13 mln straty Skarbu Państwa

13 czerwca, 2018 - 10:19
Policjanci CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bielsku Białej rozbili grupę przestępczą, która uszczuplała należności publicznoprawne w podatku VAT, akcyzie i opłacie paliwowej w obrocie olejem napędowym. Jeden z podejrzanych chcąc uniknąć zatrzymania schował się w piwnicy. Straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 13 milionów zł. Zatrzymano 5 osób, które są podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna o kierowanie tą grupą.

Policjanci z Wydziału w Częstochowie Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bielsku Białej od kilku miesięcy prowadzili śledztwo w związku z podejrzeniem uszczuplenia należności podatkowych obrocie paliwami płynnymi. Wiele miesięcy wytężonej pracy śledczej zaowocowało przeprowadzeniem akcji w wyniku, której zatrzymano osoby podejrzane o prowadzenie działalności przestępczej.

Według funkcjonariuszy CBŚP grupa dostarczała na stacje benzynowe paliwo niewiadomego pochodzenia. Śledczy ustalili, iż udokumentowana droga paliwa, do końcowego odbiorcy na stacji benzynowej, była dłuższa od rzeczywistej. Firmy, które pośredniczyły w procederze poprzez wystawianie fałszywych dokumentów, w rzeczywistości nie prowadziły działalności gospodarczej, a paliwo pochodziło z innych źródeł niż udokumentowane. W trakcie akcji CBŚP, podejrzany o organizowanie przestępczego procederu, chcąc uniknąć zatrzymania, ukrył się w piwnicy. Jego partnerka przekonywała funkcjonariuszy CBŚP, iż nie ma go w domu i nie wie gdzie obecnie przebywa. Nie zmyliło to policjantów i podczas dokładnego sprawdzenia nieruchomości został on ujawniony i zatrzymany. Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, dzień później miał wyjechać do jednego z krajów poza Unią Europejską.

W wyniku prowadzonego postępowania policjanci CBŚP i prokurator ustalili, że grupa uszczupliła należności publicznoprawne z tytułu podatku akcyzowego, podatku dochodowego i podatku VAT na kwotę 13 milionów złotych. Zatrzymano 5 osób. Po doprowadzeniu do prokuratury zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw dot. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy a także przeciwko wiarygodności dokumentów oraz z kodeksu karno-skarbowego, w tym jednej osobie zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Na wniosek prokuratora wobec 3 podejrzanych sąd zastosował tymczasowe aresztowanie, wobec 2 pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Zespół Prasowy CBŚP


Otwarcie wystawy „Szlakiem Orlich Gniazd" w MDK

13 czerwca, 2018 - 10:13
15 czerwca 2018 roku, o godz.12.00, w Galerii Miejskiego Domu Kultury przy ul. Łukasińskiego 50/68, w Częstochowie nastąpi otwarcie wystawy „Szlakiem Orlich Gniazd.” 

Wystawa jest końcowym efektem ogólnopolskiego konkursu twórczości plastycznej dzieci i młodzieży.
Prezentowane prace są pełne barw, ciekawych ujęć oraz trafnych kompozycji. Ich autorami są ludzie młodzi, którzy w radosny, optymistyczny sposób postrzegają świat, co znajduje odzwierciedlenie w twórczości. Na wystawie obejrzymy nie tylko malarstwo, ale również grafikę, batik, rysunek. wydrapywankę, kolaż, kalkograf oraz techniki mieszane.
Program przewiduje: uroczyste otwarcie wystawy, wręczenie nagród i wyróżnień, poczęstunek.
WSTĘP WOLNY.
Indywidualnie będzie można zwiedzać wystawę do 15 lipca br.Profesjonalna obsługa BHP i przeciwpożarowa

12 czerwca, 2018 - 09:40

W każdej firmie bardzo istotną sprawą jest przestrzeganie przepisów zapewniających odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że w cenie są usługi firm zajmujących się sprawami z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.
Dodatkowo firmy takie przeprowadzają szkolenia związane z taką tematyką i dzięki temu pracownicy klienta wiedzą jak mają się zachowywać i jak pracować, aby uniknąć zagrożeń.

Zapraszamy: http://czest.info/Profesjonalna-obsługa-BHP-i-przeciwpożarowa oraz http://czest.info/polecamy


Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza do Koszęcina na Święto Śląska

12 czerwca, 2018 - 09:23
Zapraszamy do udziału w wyjazdach do Koszęcina organizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie na Święto Zespołu Śląsk.


Autokar w dniach 30 czerwca i 1 lipca br. odjedzie o godz. 15.00 sprzed budynku Ośrodka, ul. Ogińskiego 13a.

Koszt przejazdu: 20 zł os/dzień (w sobotę i niedzielę / bez noclegu)
Dodatkowe informacje pod numerem telefonu 34 324 46 51 lub w sekretariacie ROK

Program wyjazdów :

Miejsce: Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie-siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im Stanisława Hadyny w Koszęcinie, ul. Zamkowa 3

Termin: 30 czerwca 2018 r. (sobota)

Proponowany plan
16:00 Narodowy Zespół Piesi i Tańca Ukrainy „Vieriovka”
18:00 Zwiedzanie kompleksu Pałacowo-Parkowego z przewodnikiem
- zapoznanie się z historią Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie,
- zwiedzanie zabytkowych wnętrz pałacowych, w których prezentowane są pamiątki, nagrody, plakaty oraz zdjęcia archiwalne
- zwiedzanie kaplicy i wieży pałacowej
- możliwość wejścia na taras widokowy (wejście uzależnione jest od warunków atmosferycznych)
18:00 Gang Marcela
19:30 Kabaret Rak
21:00 Blue  Cafe

Termin: 01 lipca 2018 r. (niedziela) 

Proponowany plan
16:00 Zwiedzanie kompleksu Pałacowo-Parkowego z przewodnikiem
- zapoznanie się z historią Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie,
- zwiedzanie zabytkowych wnętrz pałacowych, w których prezentowane są pamiątki, nagrody, plakaty oraz zdjęcia archiwalne
- zwiedzanie kaplicy i wieży pałacowej
- możliwość wejścia na taras widokowy (wejście uzależnione jest od warunków atmosferycznych)
16:00 Frele
18:30 Kabaret Młodych Panów
20:00 Koncert galowy z okazji Jubileuszu 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

Dodatkowe atrakcje:
Sobota, 17:30 finał Wojewódzkiego Konkursu Malarskiego w ramach Jubileuszu 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
15:00 Akcja krwiodawstwa Stoisko PCK Pokazy ratownictwa medycznego

Wesołe miasteczko Aleja rękodzielników Stoiska edukacyjne
Stoisko Wojsk Obrony Terytorialnej (sobota, niedziela)
*organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie
*bezpłatne parkingi będą dostępne pry sklepie Ekspres Market przy ul. Ligonia w Koszęcinie
Informacje dodatkowe:

1. Zwiedzanie kompleksu pałacowo-parkowego odbywa się wyłącznie z przewodnikiem.
2. Wszystkie działania prowadzone przez artystów i pedagogów Zespołu „Śląsk” odbywają się w języku polskim.
3. Program wycieczki może ulec zmianie w zależności od planu pracy artystycznej i organizacyjnej Zespołu.
4. Udział w zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na rejestrację fotograficzną i wykorzystanie zdjęć na potrzeby Zespołu „Śląsk”.
5. Istnieje możliwość kupienia we własnym zakresie posiłku – podczas trwania Święta Śląska.


MARCIN WYROSTEK na zakończenie sezonu artystycznego

12 czerwca, 2018 - 09:22

13.06.2018, godz. 19.00, 
Sala koncertowa

MULTIMEDIA SYMFONIA GWIAZD  
Marcin Wyrostek POLACC

ZAKOŃCZENIE 73. SEZONU ARTYSTYCZNEGO

Wystąpią:
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
  • Marcin Wyrostek - akordeon
  • Marcin Jajkiewicz - wokal
  • Mateusz Adamczyk - skrzypce
  • Daniel Popiałkiewicz - gitara
  • Agnieszka Haase-Rendchen - fortepian
  • Piotr Zaufal - bas
  • Krzysztof Nowakowski - instrumenty perkusyjne
  • Adam Klocek - dyrygent

W programie: repertuar z najnowszej płyty "Polacc"

***


Polecamy na: http://czest.info/Marcin-Wyrostek-POLACC


Liderzy BO z certyfikatami

12 czerwca, 2018 - 09:08
Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, wręczył imienne certyfikaty dzielnicowym liderkom i liderom tegorocznej V edycji Budżetu Obywatelskiego.
Zadaniem 39 liderów jest m.in. popularyzacja idei budżetu obywatelskiego, informowanie mieszkańców o wprowadzonych zmianach, wsparcie wnioskodawców, promocja zadań oraz namawianie do zgłaszania pomysłów.

Przypomnijmy, że do 31 lipca trwa nabór wniosków do V edycji budżetu obywatelskiego. Propozycje można zgłaszać na dwa sposoby - w formie papierowej lub elektronicznie. Głosowanie na zadania odbędzie się między 22 października a 12 listopada, a jego wyniki poznamy 20 listopada.

W tym roku uległ zmianie proces głosowania. Zlikwidowano głosowanie korespondencyjne oraz głosowanie w zlokalizowanych w dzielnicach komisjach do głosowania. W ich miejsce wprowadzony został mobilny punkt do głosowania, który zgodnie z harmonogramem będzie odwiedzał wszystkie dzielnice. Zagłosować będzie można również w komisji do głosowania w siedzibie referatu Partycypacji i Konsultacji Społecznych przy ul. Focha 19/21.

Dotychczas na rzecz BO przeznaczono środki o łącznej wysokości 27 798 057 zł. Zrealizowano w sumie 418 zadań wybranych głosami mieszkańców.

Wręczenie certyfikatów odbyło się 7 czerwca w sali sesyjnej Urzędu Miasta.
Źródło: UM


Festyn Integracyjny "WRZOSOWIAK" w SP 53

11 czerwca, 2018 - 11:03
Festyn Integracyjny "WRZOSOWIAK" , który odbył się w piątek 8 czerwaca pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowyw Szkole Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej - Curie w Częstochowie przy ul. Orkana już za nami.

Jak co roku świetna atmosfera, występy uczniów, mnósto dobrej energi sprzyjały wspólnej zabawie i szerokiej intergracji wśród mieszkańców i gości.

Degustacja smakowitości w kawiarence i wspólne grillowanie oraz kosztowanie kuchni polowej cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród dzieci i dorosłych.

Część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 53 i klas gimnazjalnych umilały przybyłym popołudniowy relaks wśród zanajomych.

Miłośnicy sportu mieli szansę na wypróbowanie swych sił w licznych zawodach sportowych: lekkoatletycznych, rozgrwkach piłki nożnej, ręcznej, w kręglach i wielu innych.

Uczniowie w ramach akcji "Galeria Najlepszych" odebrali podaczas Festynu liczne nagrody i dyplomy, na które pracowali cały rok.

W trakcie trwania festynu z okazji Dnia Dawcy Szpiku Kostnego oraz/lub komórek macierzystych można było zarejestrować się jako potencjalny dawca Szpiku

Loteria fantowa, zamki i zabawki dmuchane, kule wodne, kiermasz prac uczniów, również klas integracyjnych, liczne stoiska z produktami gospodarstw ekologicznych, bookcrossing, różnorodne pokazy między innymi łazika marsjańskiego Politechniki Częstochowskiej, samochodów terenowych i zabytkowych, Policji, Straży Pożarnej, Aeroklubu Częstochowskiego to niektóre z atrakcji umilających to piękne, czerwcowe popołudnie.

Serdecznie zapraszamy już w przyszłym roku!

http://czest.info/FESTYN-INTEGRACYJNY-WRZOSOWIAK2018
Cyrkowe atrakcje w Centrum Handlowym Auchan Poczesna

11 czerwca, 2018 - 09:51
Takich sportowych wyzwań jeszcze nie było! Już 16 czerwca Centrum Handlowe Auchan Poczesna zamieni się w cyrkowe kulisy, gdzie maluchy będą mogły zmierzyć się w wesołych akrobacjach. Miniszczudła czy buty klauna to tylko niektóre z atrakcji. Wstęp bezpłatny!

Choć nie będzie to „cyrk na kółkach”, a atrakcje odbędą się w pasażu galerii Centrum Handlowego Auchan Poczesna, to z pewnością nie zabraknie emocji i wesołej zabawy. Mali goście centrum poznają tajniki pracy cyrkowców i zmierzą się w zabawnych akrobacjach. Takiego cyrku w ramach Rodzinnych spotkań ze sportem jeszcze nie było!

Na małych sportowców czekają iście cyrkowe wyzwania. Uczestnicy zajęć będą ćwiczyć równowagę i sprawdzą swoje siły na specjalnej desce do balansowania. Na pozostałe dzieci czekają ciekawe tory przeszkód – jeden z nich zawodnicy będą musieli przebyć na specjalnych kółkach, kolejny na miniszczudłach, natomiast ostatni w wielkich butach klauna. Każdy śmiałek otrzyma w tym dniu upominek od Centrum Handlowego Auchan, a zabawę uświetni kolorowy, cyrkowy wystrój z mnóstwem balonów. Będzie się działo!

Cyrkowe wyzwania odbędą się 16 czerwca w godz.: 12:00-18:00 w Centrum Handlowym Auchan Poczesna przy ul. Krakowskiej 10 w Poczesnej koło Częstochowy. Udział w zajęciach jest bezpłatny!


Kolejni najemcy powiększają lokale w Galerii Jurajskiej

11 czerwca, 2018 - 09:48
Aż trzech najemców zdecydowało się w ostatnich tygodniach na znaczne powiększenie swoich lokali w Galerii Jurajskiej. 
Coraz więcej najemców decyduje się na powiększenie swoich lokali lub relokację na większy metraż w Galerii Jurajskiej. Tylko od początku 2016 roku taki ruch wykonało już 21 najemców, m.in. Deichmann, Vistula, Ryłko, Big Star, Ochnik czy Smyk. Teraz do grona marek, które zdecydowały się na inwestycję w najem dołączają kolejne trzy.

Działający od kilku lat w Jurajskiej salon Tous przeniósł się właśnie z lokalu mającego 45 m kw. na 60 m kw. Marka Diverse z kolei zdecydowała się nie tylko na relokację, ale także ponad dwukrotne powiększenie sklepu wyprowadzając się z 160 m kw. i wprowadzając na 350 m kw., zamieniając przy okazji poziom 0 galerii, na +1.
Na większy lokal zdecydował się także salon meblowy Mebel Rust, który ponownie otworzy się pod nowym szyldem Ernest Rust. Znana w całej Polsce marka z segmentu wyposażenia wnętrz przeniosła się ze 145-metrowego salonu, do salonu mającego 204 m kw., pozostając jednocześnie na poziomie +1 galerii.
Coraz częstsze decyzje najemców Jurajskiej o powiększeniu lokali to zasługa m.in. pozycji, jaką centrum handlowe zbudowało sobie w ostatnich latach na lokalnym rynku, a także sukcesu jaki galeria odniosła na rynku. Tylko w 2017 roku centrum odwiedziło blisko 7 milionów osób. Także 2018 rok obfituje w rekordy footfall. Niedawno galeria zanotowała najlepszy maj w swojej 8-letniej historii, zamykając miesiąc, pomimo wolnych niedziel i dni, z liczbą ponad 540 tys. klientów.

Wpływ na decyzje najemców mają także inne czynniki. W tym m.in. z sukcesem przeprowadzona rekomercjalizacja, w efekcie, której galeria jest już prawie w 100 proc. wynajęta. Fakt, że oferta to dziś jeden z najmocniejszych atutów galerii sprawił także, że centrum handlowe przyciąga dziś nie tylko częstochowian i mieszkańców sąsiednich powiatów, ale także mieszkańców miast z województw graniczących z Częstochową, w tym. z woj. łódzkiego, opolskiego, świętokrzyskiego. Tym samym zasięg galerii obejmuje dziś nawet 1,4 miliona osób.
- Galeria odnosi sukces na rynku, a tym samym i nasi najemcy. Dziś jesteśmy nie tylko stabilnym partnerem, ale także partnerem biznesowym wciąż z ogromnym potencjałem, w którego warto inwestować. Ten potencjał widzą dziś nasi najemcy, a do inwestycji przekonują zarówno dobre wyniki finansowe, jak i zamiany, jakie zaszły i zachodzą w galerii – mówi Anna Borecka-Suda, leasing manager Galerii Jurajskiej.

Te ostatnie obejmują przede wszystkim serię inwestycji modernizujących galerię. Tylko w ostatnich 2 latach Jurajska przemodelowała m.in. food court, stworzyła toalety rodzinne, zainwestowała w nowe strefy relaksu, w tym strefę dydaktyczną premium z olbrzymimi akwariami, a także w najnowocześniejszy w Polsce system zarządzania parkingiem z aplikacją mobilną oraz nowe parkingi w tym m.in. dla autokarów.
Najnowsza inwestycja galerii to ponad 8-tysięczny ogród miejski na bulwarach Warty jakie sąsiadują z galerią. Centrum handlowe stworzyło tam nietypową zieloną strefę ze ścieżkami, fontannami i placami zabaw. Pierwszy tego typu obiekt łączący rekreację z zakupami w Częstochowie.
- Galeria się zmienia, uwspółcześnia, dopasowuje do oczekiwań, jakie mają dziś konsumenci, także ci z pokolenia millenialsów i pokolenia Z. W efekcie tworzymy galerię przyjazną, nowoczesną i bardzo komfortową, w której oprócz zakupów, można produktywnie spędzić czas wolny w unikalnych strefach. To tworzy niezwykłą otoczkę dla naszych najemców, stymulując przy okazji rozwój ich biznesu i ruch w sklepach – zapewnia Roman Bugajczyk, dyrektor galerii.

Źródło: Galeria Jurajska


100 lat kpt. Dobrowolskiego

11 czerwca, 2018 - 09:46
Jeden z ostatnich żyjących żołnierzy 27 Pułku Piechoty – kpt. Jan Dobrowolski obchodził swoje setne urodziny.

Z życzeniami, kwiatami i specjalnie z tej okazji wykonanym grawertonem do szacownego Jubilata pojechał m.in. prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski. Urodzinowe uroczystości, które odbyły się we wtorek, 5 czerwca w Kamyku, poprzedziła msza święta.

Jan Dobrowolski urodził się 5 czerwca 1918 roku w rodzinie rolniczej w miejscowości Biała Górna w powiecie kłobuckim. W 1936 roku wstąpił ochotniczo do służby wojskowej, do 27 Pułku Piechoty w Częstochowie. 15 sierpnia – w dniu święta Wojska Polskiego – otrzymał nominację na kaprala i dowódcę drużyny.

Od 1 września 1939 roku walczył z Niemcami. Po napaści ZSRR, 17 września, batalion 27 Pułku Piechoty wszedł do walki w ramach Grupy „Kowal”.

Po rozwiązaniu Batalionu, kapral Dobrowolski wrócił do swojej wioski, gdzie organizował grupy partyzanckie, prowadził szkolenia bojowe i medyczne. W 1944 roku został awansowany na stopień podporucznika.

18 listopada 1945 roku zawiera związek małżeński. Po demobilizacji przeprowadza się do Kamyka. W latach 1948-52 współtworzy struktury podziemne, zakładające obalenie ustroju komunistycznego pod nazwą „Korpus Wojska Polskiego”. Po aresztowaniu dowództwa, w 1952 roku organizacja zaprzestała działalności.

Później Jan Dobrowolski prowadził działalność rolniczą, a po ukończeniu technikum rolniczego został wiceprezesem GS w Kamyku, a potem dyrektorem SKR w Kamyku.

Jest współtwórcą pomnika poległych w II Wojnie Światowej w Kłobucku, który został odsłonięty 3 września 1989 roku, a także pomnika w Nowej Wsi k. Kamyka. W 1992 roku otrzymał awans na porucznika, a w 2000 na kapitana.

Jest członkiem Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego Oddział w Częstochowie oraz Związku Kombatantów.

Jest współorganizatorem Święta Pułkowego 27 Pułku Piechoty w Częstochowie oraz jedynym żyjącym zawodowym żołnierzem swojego Pułku 7 Dywizji II RP Armii Kraków.

Z wykorzystaniem informascji z biogramu przygotowanego przez Edmunda Nowakowskiego
Źródło: UM Częstochowy


[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Epoka milczenia - Kamil Janicki

9 czerwca, 2018 - 10:25
Nikt wcześniej nie odważył się tak pisać o II RP!
Kamil Janicki kończy epokę milczenia.

Czy o „takich” tematach w ogóle powinno się pisać? Po co wyciągać „te” brudy na światło dzienne? Nie lepiej „to” zostawić? Gwałt?
 Rzecz jasna winna jest kobieta. I to ona musi udowodnić, że jej opór był „nieprzerwany, rzeczywisty i niesymulowany”. 
Molestowanie dzieci? 
Niemożliwe, bo przecież „ich świadectwa przed sądem są dla znawcy zupełnie bezwartościowe”. 
Obmacywanie na ulicach, seksualne wykorzystywanie w pracy? Nękanie? Dewiacje? Zboczenia? 
„Przecież u nas w kinie nawet całusa nie zobaczysz… wszystko cenzurują”.
** Kamil Janicki, autor Pierwszych Dam II Rzeczpospolitej i Epoki hipokryzji, odpowiada w swojej najnowszej książce przerywa epokę milczenia. Jak wyglądała sytuacja kobiet i dzieci w wolnej Polsce? Czy II RP to były jedynie złote czasy rozkwitającego państwa?

Polecamy na: http://czest.info/książki


Do WŁOCH z Almaturem - sprawdź HITY CENOWE!

9 czerwca, 2018 - 09:39
Wybierz się na niezapomnianą wycieczkę do WŁOCH! Skorzystaj z oferty Last Minute w Almaturze.

Wyjazdy już 30 czerwca!

Teraz zniżki do 35%

Biuro Podróży i Turystyki ALMATUR poleca HIT CENOWY:
Biuro Podróży i Turystyki ALMATUR  Częstochowa

ul. Nowowiejskiego 2 , tel.: 343 655 561


Polecamy: http://czest.info/podrozePrzygotuj ogród na weekendowe garden party

8 czerwca, 2018 - 11:17
Chcesz urządzić weekendowy piknik dla swojej rodziny lub urodzinową imprezę? 
A może znajomi chcą wpaść z wizytą? W okresie wiosenno-letnim przyjęcie w ogrodzie będzie dobrym pomysłem! 
Dzięki kilku przydatnym wskazówkom szybko i bezpiecznie przygotujesz ogród na przyjęcie gości.


 Polecamy na: http://czest.info/buduj-remontuj-urządzaj

Szeroki wybór roślin do swojego ogrodu znajdziesz w Częstochowe,w Szkółce Drzew i Krzewów KULAS:
ul. Rocha 296b 
oraz Al. Jana Pawła II 2

 www.Kulas.plOPROWADZANIA PO WYSTAWIE "Beksiński. Drugie Muzeum"

8 czerwca, 2018 - 11:02

Stała wystawa Miejskiej Galerii Sztuki Beksiński. Drugie Muzeum to działanie zmienne, dynamiczne, dalekie od stagnacji. 
Na czas tegorocznych wakacji wystawa uległa poszerzeniu o kilka obrazów z kolekcji muzealnych oraz zbiór fotografii Beksińskiego należący do Anny i Piotra Dmochowskich. Odmieniona wystawa nosi teraz tytuł Beksiński. Granice realnościi, oprócz sali Muzeum, prezentowana jest także w sali Poplenerowej MGS. Zapraszamy do wzięcia udziału w oprowadzaniach po wystawie z przewodniczką dr Barbarą Major. Oprowadzania po wystawach cieszą się uznaniem – kompetentny komentarz, nawiązywanie dialogu, wspólnota zainteresowań zwiedzających składają się na dobrą atmosferę wspólnych wypraw  w świat sztuki współczesnej. To przede wszystkim zachęta do rozwijania zainteresowań sztuką, a wiadomości o autorze i wskazówki interpretacyjne mogą jedynie pomóc w odbiorze wystawy.

Oprowadzania odbywają się od czerwca do sierpnia, w wybrane środy, zawsze o godzinie 12.00
Miejsce zbiórki: hol Miejskiej Galerii Sztuki – przed wejściem na sale wystawowe.
Wstęp - za biletami na wystawę (10,- zł normalny, 8,- ulgowy)
Terminarz spotkań:
13 czerwca, godz.12.00
20 czerwca, godz. 12.00
27 czerwca, godz.12.00
18 lipca, godz. 12.00
1 sierpnia, godz.12.00
8 sierpnia, godz. 12.00
KONKURS "OPOWIEDZ NAM SWOJĄ HISTORIĘ..."

8 czerwca, 2018 - 08:58
Już teraz Twoja historia może stać się inspiracją dla najnowszej powieści Gabrieli Gargaś!

Często powtarzasz, że Twoje życie to gotowy materiał na książkę? A może spotkała Cię przygoda, która aż prosi się o opowiedzenie? Świetnie!

Już teraz Twoja historia może stać się inspiracją dla najnowszej powieści Gabrieli Gargaś!

Wystarczy, że spiszesz swoją historię (max 1800 znaków ze spacjami) i prześlesz ją na adres kontakt@wydawnictwofilia.pl, z tytułem wiadomości „Opowiedz nam swoją historię…”
Jeśli Twoja historia urzeknie jurorów, wtedy stanie się ona inspiracją dla nowej powieści Gabrieli Gargaś - autorki, której książki trafiły już do setek tysięcy polskich czytelniczek. Dodatkowo w książce pojawi się dedykacja dla Ciebie. Jeśli jednak będziesz wolała pozostać anonimowa, oczywiście  Twoje zdanie zostanie uszanowane!

Konkurs potrwa od 6 do 30 czerwca, zaś rozstrzygnięcie nastąpi do 15 lipca. Wśród nadesłanych propozycji jury wybierze również trzy najlepsze prace, których autorki zostaną nagrodzone dedykowanymi paczkami z książkami.
W skład jury prócz Gabrieli Gargaś wejdą także redaktor naczelna Wydawnictwa Filia i administrator strony ONA CZYTA.

Regulamin konkursu:

http://www.wydawnictwofilia.pl/KONKURS-OPOWIEDZ-NAM-SWOJA-HISTORIE-,411.html


Polecamy na: http://czest.info/książki


Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta