M1. Wystawa Interaktywnych Dinozaurów. Zatorland
 
Promed. Czas na wzrok 40+
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

 

Częstochowskie Informacje

Subskrybuje zawartość
Częstochowskie Informacje
Zaktualizowano: 14 min. 4 sek. temu

Waloryzacja emerytur i rent - na czym polega i ile wyniesie

7 godzin 55 min. temu
Od 1 marca wzrosną emerytury, renty oraz dodatki wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tegoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wynosi 102,86 proc. Świadczenia objęte zostaną waloryzacją kwotowo-procentową.

Oznacza to, że zwiększane są o taki sam procent, z zastrzeżeniem, że kwota podwyżki nie może być mniejsza niż 70 zł brutto. Przy czym osoby, które nie mają prawa do minimalnej emerytury, nie otrzymają gwarantowanej podwyżki, a ich świadczenie zostanie przeliczone przy użyciu wskaźnika waloryzacji.

- Każdy sam może sprawdzić o ile wzrośnie jego świadczenie. Wystarczy pomnożyć je przez wartość wskaźnika. Świadczenia podlegają waloryzacji z urzędu, w związku z tym nie trzeba składać żadnego wniosku. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z podaną nową kwotą, a podwyższone świadczenie otrzyma w dotychczasowym terminie wypłaty. Pamiętajmy jednak, że jeśli z jakiegoś powodu wypłata świadczenia była wstrzymana, to nie podlega ona waloryzacji. Podwyżka będzie możliwa dopiero przy wznowieniu wypłaty świadczenia - wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Co to jest waloryzacja

Waloryzacja to podnoszenie wysokości świadczeń, aby zachowały realną wartość. Zasady waloryzacji są związane z sytuacją gospodarczą kraju m.in. z inflacją oraz wzrostem gospodarczym. Waloryzacja świadczeń dokonywana jest zawsze 1 marca danego roku. W tym roku emerytury i renty zostaną objęte waloryzacją kwotowo-procentową. Oznacza to, że każde świadczenie zwiększamy o taki sam procent (102,86 proc.), z zastrzeżeniem, że kwota podwyżki nie może być mniejsza niź 70 zł brutto. Jednak tutaj są pewne obwarowania, bowiem osoby, które nie mają prawa do minimalnej emerytury, nie otrzymają gwarantowanej podwyżki, a ich świadczenie zostanie przeliczone przy użyciu wskaźnika waloryzacji.

Niezbędnym warunkiem decydującym o prawie do minimalnej emerytury jest zgromadzenie odpowiedniego stażu pracy: kobiety 20 lat składkowych i nieskładkowych, mężczyźni - 25 lat składkowych i nieskładkowych.

Co to jest wskaźnik waloryzacji

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych

w poprzednim roku kalendarzowym, który jest zwiększany o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych jest liczony ogółem, albo tylko dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów.

Jakie świadczenia podlegają waloryzacji

Waloryzacji podlegają wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe, do których prawo powstanie do końca lutego 2019 r. Natomiast jeżeli wypłata świadczenia jest wstrzymana (np. w związku z osiąganiem przychodu ponad 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia lub w związku z kontynuowaniem zatrudnienia bez rozwiązania stosunku pracy), świadczenie zostanie zwaloryzowane z chwilą podjęcia jego wypłaty.

Od 1 marca wzrosną także najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe.

• emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna, renta socjalna wzrosną z kwoty 1029,80zł brutto do 1100zł brutto

• renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy z 772,35zł brutto do 825zł brutto

• w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej

III grupy, gwarantowana minimalna podwyżka z tytułu waloryzacji wyniesie 52,5 zł brutto

• w przypadku osób pobierających emeryturę częściową kwota z tytułu waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż połowa kwoty waloryzacji, tj. 35 zł.

• świadczenie przedemerytalne z 1070,99zł do 1140,99zł brutto.


Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego


Wykorzystaj wolny czas i zbadaj swoje oczy!

8 godzin 11 min. temu
Zacznij od wizyty u optomerysty.W czasie ferii skorzystaj z wolnego czasu i zadbaj o wzrok swojego dziecka!

W Salonie Optycznym PROMED wykwalifikowany optometrysta pomoże nam dobrać okulary lub soczewki.


Optometrysta – specjalizuje się w zakresie doboru korekcji okularowej i aplikacji (dopasowania) soczewek kontaktowych, zdiagnozuje wadę wzroku.
Tutaj spotkacie najwyższej klasy specjalistów zarówno z zakresu optometrii jak i okulistyki. Odpowiednie procedury badania, w tym przypadku optometrycznego, gwarantują, że będziecie cieszyć się prawdziwym komfortem widzenia. Najwyższej klasy sprzęt to dodatkowo gwarancja komfortowego przebiegu badania.

W Promedzie od razu wybierzesz odpowiednie oprawkiWszystko załatwisz w jednym Salonie. 
Wykorzystaj wolny czas i zadbaj o swoje oczy!

Zapraszamy na badanie optometryczne i wybór odpowiednich oprawek
Salon Promed , Częstochowa, Al. NMP 9, tel.: 34 361 57 67

Polecamy na: http://czest.info/zdrowie[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta - Alexis Peri

15 luty, 2019 - 13:40
Wspomnienia osób, które przeżyły 900 dni piekła

Wrzesień 1941 roku. Wehrmacht staje u bram Leningradu. Odcięte od świata miasto czeka 29 miesięcy walki o przetrwanie. Przegra ją prawie milion cywilnych mieszkańców.

Moje ręce i nogi ledwie słuchają poleceń mózgu. (…) Z powodu zimna już po przejściu krótkiego odcinka kończyny odmawiają posłuszeństwa.
Aleksandra Lubowskaja

(…) nic nikogo nie rusza. Kiedy któraś powiada, że jej mąż umiera, a dzieci leżą opuchnięte, inna odpowiada na to, że jej maż już zmarł, tak jak dwoje z trojga jej dzieci.
Esfir Lewina

Alexis Peri sięga po 125 nieopublikowanych dzienników napisanych przez ludzi uwięzionych w mieście. Pozwala nam spojrzeć na tę tragedię oczami cierpiących obywateli. W tym strasznym czasie dla wielu z nich pisanie pamiętników staje się narzędziem przetrwania, namacalnym przypomnieniem ich człowieczeństwa.
Autorka odzyskuje utracone opowieści, rzucając światło na jeden z najciemniejszych epizodów II wojny światowej.

Premiera książki pokrywa się z 75. rocznicą wyzwolenia Leningradu, a autorka jest laureatką nagrody Pushkin House 2018.

Polecamy na: http://czest.info/książki


[KULINARIA] Kuchnia dawna – kulinarne inspiracje z zamierzchłych czasów

15 luty, 2019 - 13:16
Ciągła pogoń za trendami kulinarnymi powoduje, że z coraz mniejszym sentymentem podchodzimy do naszego rodzimego dziedzictwa. Tymczasem to właśnie poznając drzemiące w przeszłości tajemnice łączenia smaków możemy nie tylko urozmaicić najpopularniejsze polskie dania, ale i odkryć zupełnie nieznane kompozycje. 
Kuchnia dawna to doskonała lekcja sztuki kulinarnej, która pozwoli odkryć na nowo i docenić znakomitość polskiego dorobku kulinarnego.

Zapraszamy: http://czest.info/kulinaria
Warsztaty Taneczne w Snake Dance

15 luty, 2019 - 10:38
CNT SNAKE DANCE zaprasza szkoły podstawowe i gimnazja na WARSZTATY TANECZNE

Celem warsztatów jest:

 • promocja tańca wśród dzieci i młodzieży
 • zachęcanie do zdrowego i aktywnego spędzania wolnego czasu
 • taniec jako zdrowa forma rozrywki
 • rozwijanie ukrytych talentów

Kontakt:
CNT Snake Dance
Częstochowa, Al. NMP 21/7
tel.: 729 001 003

Filharmonia Częstochowska zaprasza

15 luty, 2019 - 09:44


20.02.2019, godz. 19.00 Sala kameralna
KLEZMER RELOADED Jubileusz 10-lecia duetu 
 • Maciej Gołębiowski – klarnet
 • Aleksander Szewczenko – bajan (akordeon guzikowy)

Maciej Gołębiowski pochodzi z Polski, Aleksander Szewczenko z Rosji. Obaj studiowali muzykę i obaj przyjechali do Austrii osiemnaście lat temu. Bliżej poznali się w czasie współpracy z „Ensemble Klesmer Wien” Leona Pollaka, zespołem znanym z interpretacji tradycyjnej muzyki żydowskiej. Wkrótce swej fascynacji muzyką klezmerską postanowili dać wyraz jako duo działające pod służącym za motto hasłem „klezmer reloaded”. Zainspirowani rozmaitymi stylami, jak jazz, folk, klasyka, funk, tango oraz brzmieniami orientalnymi odnaleźli swe własne, osobiste podejście do muzyki klezmerskiej. Ich interpretacje tej muzyki rozwijają się poprzez improwizacje, w których pobrzmiewają wpływy muzyki z rodzinnych krajów muzyków.

***

21.02.2019, godz. 19.00 Sala kameralna KARNAWAŁ TRWA! Czwartkowy wieczór z Chórem 
 • Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
 • Janusz Siadlak - dyrygent
 • Olga Wowkotrub - fortepian
 • Jacek Woleński - prowadzenie koncertu
W programie: Verdi, Puccini, Smetana, Rossini, Kalman, Offenbach

***

08.03.2019, godz. 19.00 Sala koncertowa  TANGO SHOW JAK ZA DAWNYCH LAT Koncert nie tylko dla Pań

 • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
 • Adam Klocek – dyrygent
 • SawarS Tango Orquesta
 • Lala Czaplicka – śpiew, Daniel Olbrychski - recytacje
 • Anna Iberszer i Piotr Woźniak - para mistrzów tanga
W programie usłyszymy przede wszystkim tanga okresu międzywojennego: Warsa, Szpilmana, Petersburskiego, ale także innych wybitnych kompozytorów tego gatunku, jak Gardela, Rodrigueza, Gade, czy Piazzolli. Gość specjalny koncertu to wybitna polska śpiewaczka Lala Czaplicka, córka legendarnego śpiewaka scen operowych Jerzego Czaplickiego. Wystąpi SawarS Tango Orquesta złożona z wybitnych wirtuozów, laureatów wielu prestiżowych nagród i festiwali w Polsce i za granicą. Wśród wykonawców także: Daniel Olbrychski - recytacje, Anna Iberszer i Piotr Woźniak - para mistrzów tanga oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

***

Więcej szczegółów oraz sprzedaż i rezerwacja biletów online na www.filharmonia.com.pl

Kasa Filharmonii tel.: 795 451 438 czynna poniedziałek-piątek 09.00-19.00 oraz w miejscu koncertu na godzinę przed rozpoczęciem

Zapraszamy: https://czest.info/Filharmonia-Czestochowska-repertuar-LUTY2019


Wystartowały zapisy na bezpłatne warsztaty naukowe dla młodych

14 luty, 2019 - 11:41
W lutym ruszyły zapisy na bezpłatne warsztaty SmartUP Academy, podczas których młodzież będzie mogła poszerzać wiedzę z zakresu chemii i biochemii.  Wykłady oraz zajęcia praktyczne w laboratoriach odbędą się na Wydziałe Chemii Politechniki Warszawskiej. Warsztaty kierowane są do uczniów w wieku 15-19 lat z całej Polski - dla uczestników spoza Warszawy został przewidziany zwrot kosztów transportu (odległość powyżej 50 km). 

Pierwsze zajęcia dotyczyć będą projektowania współczesnych leków i odbędą się 23 marca, jednak zapisy na nie otwarte są jeszcze do 22 lutego. Więcej informacji o terminach i tematach pozostałych spotkań znajduje się tutaj: https://adamed.prowly.com/51904-bezplatne-warsztaty-dla-mlodych-pasjonatow-nauki-na-politechnice-warszawskiej.  


Zdrowe śniadanie do łóżka

14 luty, 2019 - 10:17

Jak rozpocząć zdrowo dzień? 
Postaw na szybkie śniadanie w wersji fit:
https://czest.info/zdrowieRok 2019 nabiera rozpędu!

14 luty, 2019 - 09:53

Grupa Wróbel została oficjalnym sponsorem drużyny ForBET Włókniarz Częstochowa w sezonie 2019, wzmacniając tym samym logistykę klubu. Mając przy boku takich sponsorów oraz zdecydowanie mocniejszy skład, drużyna lwów rozpocznie nowy sezon na wysokich obrotach.


Sponsorem tytularnym ForBET Włókniarz Częstochowa został ponownie forBET, a strategicznym – firma zielona-energia.com. Do grona oficjalnych partnerów klubu w sezonie 2019 dołączyła Grupa Wróbel.
W czwartek 7 lutego, w częstochowskim oddziale największego dealera marki Mercedes-Benz w Polsce, Grupy Wróbel, odbyło się oficjalne przekazanie do dyspozycji klub samochodu Mercedes-Benz GLC SUV. Podczas spotkania prezes ForBET Włókniarz Częstochowa, Michał Świącik, odebrał z rąk Roberta Zmyślonego - dyrektor oddziału Mercedes-Benz Grupa Wróbel w Poczesnej k. Częstochowy kluczyki do auta. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, że kolejny rok z rzędu będziemy wspierać logistycznie ForBET Włókniarz Częstochowa. Zresztą, nie mogło być inaczej! Od 4 lat angażujemy się w działalność klubu i kibicujemy częstochowskim żużlowcom z całych sił. Za chwilę rusza nowy sezon, który zapowiada się szczególnie atrakcyjnie – obiecujemy, że będzie głośno na trybunach – mówi Robert Zmyślony – Życzymy klubowi i sobie, by zbliżający się sezon zaowocował przede wszystkim utrzymaniem zeszłorocznego wyniku, czyli wywalczeniem awansu do fazy play-off, ale także by drużyna lwów mocno powalczyła o zdobycie medalu w sezonie 2019.
Sezon 2018 PGE Ekstraligi, ForBET Włókniarz Częstochowa zakończył na 4. miejscu, co jednogłośnie kibice uznali za ogromny sukces drużyny. Zarząd klubu solidnie przepracował jednak okres transferowy i postanowił dokonać zmian w składzie. Do drużyny ForBET Włókniarz Częstochowa dołączył utalentowany i ambitny - Paweł Przedpełski, który zasili sprawdzony już trzon drużyny w postaci lidera Leona Madsena, Adriana Miedzińskiego, Fredrika Lindgrena i Mateja Zagara.


W Częstochowie pokażą najpiękniejsze koty na świecie

14 luty, 2019 - 09:37
Przedstawiciele najpiękniejszych, najrzadszych, ale także i… najdroższych kocich ras zaprezentują się w najbliższą niedzielę w Galerii Jurajskiej. Wszystko za sprawą odbywającego się tam IX Jurajskiego Pokazu Kotów Rasowych oraz Dnia Kota, który przypada 17 lutego!

Koty fascynują ludzi od tysiącleci i odgrywają ogromną rolę w naszej kulturze i popkulturze. Dowód? Nie ma dnia, żeby przeciętny polski internauta nie obejrzał dla poprawy humoru przynajmniej jednego filmiku z kotem!

Teraz najciekawsze kocie rasy, znane m.in. z literatury, reklam, filmów i seriali będzie można zobaczyć w Galerii Jurajskiej. Już w najbliższą niedzielę odbędzie się tam dziewiąta edycja Jurajskiego Pokazu Kotów Rasowych.

Impreza ściągnie do Częstochowy kilkadziesiąt zwierzaków z najlepszych hodowli w regionie. Będzie można nie niej zobaczyć m.in. gentelmana z Krainy Czarów, czyli kota brytyjskiego, kota, który zachowuje się jak… pies, czyli maine coona, a także koty o urodzie kosmitów, czyli devon rexy.
Nie zabraknie również m.in. sfinksów, kotów syberyjskich i norweskich czy kotów perskich, które często na świecie „wykorzystywane” są w felinoterapii, czyli koto-terapii np. osób niepełnosprawnych lub po silnej traumie. W sumie hodowcy przywiozą do Jurajskiej kilkanaście różnych ras.

- Te zwierzaki to prawdziwa kocia arystokracja. Rodzą się w najlepszych hodowlach w regionie, pojawiają się także na najlepszych wystawach w kraju i zagranicą, gdzie często są nagradzane za swoją urodę i charakter – mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk, marketing manager Galerii Jurajskiej.

Ale koci pokaz – jak zapewniają organizatorzy – to nie tylko okazja do podziwiania kociej urody. – Jeśli ktoś myśli o posiadaniu kota, powinien przyjść na pokaz. Warto przed taką decyzją porozmawiać z hodowcami, dowiedzieć się, jaki kot pasuje do naszej osobowości oraz do warunków domowych, jakie możemy mu zapewnić – mówi Dziubin-Łuszczyk.

To nie wszystko. Na miejscu będzie można zasięgnąć także porad dotyczących ulubionych kocich zabaw, diety zwierzaka czy kociego języka. - Pokaz gromadzi ludzi, którzy jak nikt inny znają się na kotach. Jest więc okazja, żeby u źródła zadać najbardziej nurtujące pytanie – dodaje.

Impreza w Jurajskiej odbywa się dokładnie w Światowy Dzień Kota. Wydarzenie to w Polsce obchodzone jest od 13 lat i z roku na rok świętuje je coraz więcej osób. Powód? Z danych TNS OBOP wynika, że już co czwarte gospodarstwo domowe w Polsce posiada przynajmniej jednego kota!

- Koty zawładnęły naszymi domami i naszą wyobraźnią. Są wszędzie – w filmach, internecie, książkach. Polacy pokochali zarówno zwykłe dachowce, jak i koty rasowe. Te ostatnie, patrząc chociażby na liczbę odwiedzających pokaz, cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością – mówi przedstawicielka Galerii Jurajskiej.

IX Jurajski Pokaz Kotów Rasowych rozpocznie się o godz. 12. 
Wstęp jest bezpłatny.Częstochowski Klucz Pobudki zaprasza na spotkania

14 luty, 2019 - 09:26
Częstochowski Klucz Pobudki informuje o zorganizowanych spotkaniach w Częstochowie:
 • 2 marca br.(sobota) godz.17, dr med.Hubert Czerniak - POLNAM, ul. Wały Dwernickiego 125/141- temat spotkania: Szczepionki - dobrodziejstwo, czy przekleństwo
 • 5 marca br.(wtorek) godz.18, Grzegorz Braun - Pub COSMO, Al. Armii Krajowej 68
 • 2 kwietnia br.(wtorek) godz.18, dr Anna Mandrela - Pub COSMO, Al. Armii Krajowej 68 - temat spotkani: Duchowość i charakter Witolda Pileckiego

 Marzec dobry dla emerytów

14 luty, 2019 - 09:13
Dobra wiadomość dla emerytów. ZUS zwróci im nadpłacony podatek. To efekt podniesienia kwoty wolnej od podatku. Pieniądze zostaną przez ZUS przyznane automatycznie i trafią razem z marcową wypłatą.

Zwroty związane są z podniesieniem od 1 stycznia 2018 r. kwoty wolnej od podatku z 6,6 tys. zł do 8 tys. zł. Podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy, jakby kwota wolna się nie zmieniła. Dlatego teraz osoby pobierające niskie świadczenia będą mogły liczyć na zwrot podatku. - Emeryci, którzy otrzymali z ZUS-u roczne rozliczenie podatku PIT 40A, mogą sprawdzić, czy będzie im się należał zwrot nadpłaconego podatku. Osoby, których dochód nie przekracza 8 tys. zł, otrzymają zwrot całego podatku. Dzięki temu seniorzy o najniższych świadczeniach wraz z wypłatą marcowej emerytury, otrzymają jednorazowo zwrot nadpłaconego podatku - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Osoba, której emerytura lub renta nie przekracza 813 zł brutto otrzyma w marcu 440 zł, a przy świadczeniu minimalnym, czyli 1029 zł brutto miesięcznie ten zwrot wyniesie 122 zł . Wysokość zwrotu będzie zależała od różnicy między wysokością uzyskanych dochodów i wysokością kwoty wolnej od podatku. Im wyższe świadczenie, tym zwrot nadpłaconego podatku będzie niższy.

- Co ważne, nie trzeba wypełniać żadnych wniosków, żeby dostać te pieniądze. ZUS sam rozliczy świadczenia - dodaje rzeczniczka.

W marcu nastąpi też waloryzacja emerytur i rent

Świadczenia podlegają waloryzacji z urzędu, a jeżeli ich wypłata była wstrzymana - po wznowieniu wypłaty. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z informacją o nowej wysokości swojego świadczenia, a podwyższone świadczenie otrzyma w dotychczasowym terminie wypłaty.

W tym roku od 1 marca emerytury i renty zostaną objęte waloryzacją kwotowo-procentową. Oznacza to, że każde świadczenie zwiększamy o taki sam procent, z zastrzeżeniem, że kwota podwyżki nie może być mniejsza nić 70zł brutto. Uwaga: Osoby, które nie mają prawa do minimalnej emerytury, nie otrzymają gwarantowanej podwyżki 70 zł, ich świadczenie zostanie przeliczone przy użyciu wskaźnika waloryzacji. Niezbędnym warunkiem decydującym o prawie do minimalnego świadczenia emerytalnego jest zgromadzenie odpowiedniego stażu pracy: kobiety 20 lat składkowych i nieskładkowych, mężczyźni - 25 lat składkowych i nieskładkowych.


Zaproszenie do Szkoły Inicjatyw Strażniczych

14 luty, 2019 - 09:09
Rozpoczęła się rekrutacja do Szkoły Inicjatyw Strażniczych - informuje Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Zgłoszenia są przyjmowane do 10 marca.
Szkoła Inicjatyw Strażniczych (SIS) to cykl 5 bezpłatnych, weekendowych szkoleń dla mieszkanek i mieszkańców gmin, którzy aktywnie uczestniczą w życiu swojej lokalnej społeczności, przyglądają się pracy samorządu i chcieliby rozwijać swoją wiedzę w tej dziedzinie.

Uczestnikami szkoły mogą być osoby działające indywidualnie, członkowie nieformalnych grup, organizacji społecznych czy przedstawiciele mediów lokalnych. Ważne, aby były niezależne od władz gminy, w której działają.

Tematem szkoleń będą m.in. prawa człowieka, tworzenie strategii i planowania monitoringu czy narzędzia pomocne w komunikacji ze społecznością lokalną. Uczestnicy dowiedzą się także jak występować publicznie.

Organizatorem Szkoły Inicjatyw Strażniczych jest sieć obywatelska Watchdog Polska - stowarzyszenie działające na rzecz prawa do informacji.

Szczegółowe informacje, ankieta zgłoszeniowa oraz harmonogram szkoleń znajdują się na stronie www.siecobywatelska.pl/sis.


Źródło: UM Częstochowa


[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Uzdrów sam siebie. Rewelacyjna i rewolucyjna ścieżka wzmocnienia odporności – Deepak Chopra

13 luty, 2019 - 12:18


Oto rewolucyjny plan, który pomoże Ci wzmocnić odporność i cieszyć się doskonałym zdrowiem!

Medycyna od lat czyni ogromne postępy, jednak odpowiedzialność za Twoje zdrowie spoczywa w Twoich rękach. Jeśli chcesz się cieszyć dobrym samopoczuciem i witalnością, musisz codziennie dokonywać właściwych wyborów. Właśnie Ty, a nie Twój lekarz czy aptekarz. A w dzisiejszych czasach to wyjątkowo ważna sprawa. Zanieczyszczone środowisko, żywność modyfikowana genetycznie, bakterie oporne na niemal wszystkie znane antybiotyki, życie pełne pośpiechu i przyśpieszone tempo starzenia się - wszystko to sprawia, że świat, tak bardzo podporządkowany człowiekowi, stał się miejscem, w którym utrzymanie dobrej formy przez długie lata jest wyzwaniem.

Polecamy na: https://czest.info/zdrowie
ŚMIERTELNA PUŁAPKA w Filharmonii Częstochowskiej

13 luty, 2019 - 10:13
9 marca 2019 - godz. 17:00
Filharmonia Częstochowska 

ŚMIERTELNA PUŁAPKA - to inteligentnie i zabawnie opisana historia misternie zaplanowanego morderstwa.

ŚMIERTELNA PUŁAPKA to historia Sidneya Bruhla, popularnego autora Broadwayowskich thrillerów, który wiedzie pozornie szczęśliwe i spokojne życie w swoim domu z Connecticut. W rzeczywistości cierpi na brak weny, co powoduje frustrację i coraz poważniejsze problemy finansowe. Szansę na ich rozwiązanie dostrzega w chwili, gdy jego student przysyła mu tekst swojej pierwszej sztuki kryminalnej z prośbą o opinię. Sidney obmyśla plan, który ma zapewnić mu fortunę i wieczną sławę. Jednak jak to często bywa, nie wszystko idzie jednak po jego myśli…

OBSADA: Magdalena Zawadzka, Ewa Telega, Krzysztof Tyniec, Wiktor Zborowski, Aleksander Milićević

*****

Bilety w cenie od 50 do 110 zł do nabycia:
 •  w siedzibie Agencji Certus - ul. Dąbrowskiego 36/4, 
 • pod numerami telefonów: 501 178 349 i 34 360 60 67 
 • w kasie Filharmonii 34 3244230 oraz 795451438 
 •  na portalu KupBilecik.pl 

BILETY ON LINE - KUPBILECIK.PL

Polecamy na: http://www.czest.info/SMIERTELNA-PUŁAPKA-Filharmonia-Częstochowska

***

KONKURS! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl ŚMIERTELNA PUŁAPKA.Wśród tych, którzy do 25 lutego prześlą e-mail na adres: konkurs@czest.info z hasłem: "ŚMIERTELNA PUŁAPKA " rozlosujemy podwójne zaproszenia na spektakl.Prosimy o podanie w treści wiadomości mailu imienia i nazwiska. O wygranej powiadomimy zwrotnie mail-em.


Fotorelacja z Targów Biżuterii

13 luty, 2019 - 10:03
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznych Targów Biżuterii, Wyrobów Jubilerskich i Skamieniałości, które odbyły się 2 i 3 lutego 2019 w Klubie Politechnik w Częstochowie: http://czest.info/BIŻUTERIA-WYROBY-JUBILERSKIE-MINERALY-SKAMIENIALOSCI-Czestochowa-luty2019
W Walentynki zaplanuj Majówkę 2019 - Almatur zaprasza

13 luty, 2019 - 09:28
 W Święto Zakochanych zabierz swoją sympatię w niesamowitą podróż.
 W Biurze Podróży ALMATUR zaplanujcie swoje niezapomniane chwile podczas wymarzonych podróży.

Teraz w ofercie FIRST MOMENT 30 % rabatu na
Majówkę 2019!

Spraw, aby Walentynki i Maj 2019 na długo pozostały w Waszej pamięci.

Zapraszamy:

Biuro Podróży i Turystyki  "ALMATUR", Częstochowa, ul. Nowowiejskiego 2.https://www.almatur.pl


Polecamy na: http://czest.info/podroze

Przyszkolne muzeum

13 luty, 2019 - 09:02
W V Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza powstała Izba Tradycji Czynu Niepodległościowego. Można w niej znaleźć pamiątki z II Wojny Światowej – głównie z bitwy pod Mokrą.

Wystawa zawiera kilkaset eksponatów związanych z bitwą pod Mokrą, a wśród nich m.in. broń palną, łuski z karabinów, hełm, odznaczenia wojskowe, oryginalne słuchawki z radiostacji, wojenne fotografie, legitymacje, czy ścienne ekspozycje. Są nawet lampy do prototypu radiostacji, które były produkowane w Częstochowie, a potem przesłane Polakom walczącym w Powstaniu Warszawskim. Wszystko to ze zbiorów częstochowskich związków kombatanckich, które przekazały rekwizyty, by uatrakcyjnić lekcje historii i podkreślić znaczenie patriotyzmu. W skład całości, oprócz dwóch sal wystawienniczych, wchodzi jeszcze sala multimedialna do prezentacji materiałów filmowych.

Izba Tradycji Czynu Niepodległościowego powstała z inicjatywy dyrektora Zespołu Szkół Technicznych Rafała Piotrowskiego. Pomagała mu społeczność innych częstochowskich szkół: V LO (jako gospodarza), Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego, Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Szkoły Podstawowej nr 1.

Oficjalne otwarcie szkolnego muzeum odbyło się 8 stycznia w liceum przy ulicy Krakowskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, związków kombatanckich, czy szkół zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia. Podczas uroczystości młodzież zaprezentowała patriotyczny program artystyczny, po którym odbyło się oficjalne przecięcie wstęgi. Jak podkreślono podczas otwarcia, wystawa, w miarę możliwości, będzie uzupełniana o kolejne elementy dokumentujące działania wojenne w Częstochowie i okolicy.

Źródło: UM Częstochowa


[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Rok w Pensjonacie Leśna Ostoja - JOANNA TEKIELI

12 luty, 2019 - 13:16
Zapraszamy do pięknego pensjonatu położonego wśród wysokich, starych drzew, w którym każdy może znaleźć to, czego szuka. Wystarczy tylko chcieć.

W niedawno wyremontowanym pensjonacie Leśna Ostoja sezon trwa cały rok. Oddelegowani przez szefa pracownicy Konsultraku, muszą kolejno opiekować się hotelikiem i jego gośćmi. Niektórzy z nich traktują to zadanie z entuzjazmem, inni ze złością, a jeszcze inni wiążą z nim duże nadzieje. Jedno jest pewne: każde z nich wyjedzie z uroczego Drzewia bogatsze o nowe doświadczenia, niezwykłe wspomnienia i… wiedzę o sobie.
Usiądźcie wygodnie w fotelu z filiżanką herbaty i spędźcie parę wspaniałych chwil w Leśnej Ostoi. Rozkoszujcie się jej zielonym sąsiedztwem i chłońcie niepowtarzalne zapachy przytulnego domu, który po remoncie stał się przystanią dla poszukujących ciepła i spokoju osób.

Polecamy: http://czest.info/książki
ZUS pomaga wrócić do pracy

12 luty, 2019 - 13:05
Tylko w 2018 roku z rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS skorzystało ponad 90 tys. osób w kraju, a w województwie śląskim ponad 15 tys. Oddziału ZUS w Częstochowie wydał około 2,5 tysięca skierowań do sanatorium z ZUS. Co ważne blisko połowa wszystkich ubezpieczonych, którzy biorą udział w programach rehabilitacyjnych ZUS wraca do aktywności zawodowej.

Z rehabilitacji leczniczej mogą skorzystać osoby ubezpieczone, które między innymi przebywają na zwolnieniu lekarskim i są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy, a której można uniknąć poprzez właśnie rehabilitację. Rehabilitacja lecznicza, na którą kieruje ZUS odbywa się ambulatoryjnie lub stacjonarnie, a jej koszty wraz z dojazdem całkowicie pokrywa Zakład.

Liczba osób, które korzystają z rehabilitacji prowadzonej przez ZUS systematycznie rośnie. 
W 2018 roku skorzystało z niej ponad 90,5 tys. osób, z których większość, bo aż 76,7 tys. cierpiała na schorzenia narządu ruchu. W dalszej kolejności rehabilitacja dotyczyła schorzeń układu krążenia (5,2 tys.) i problemów psychosomatycznych (blisko 3 tys.). W województwie śląskim na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS w ubiegłym skierował 15 132 osoby. Najwięcej, podobnie jak wykazują statystyki krajowe, bo ponad 13 tys. ubezpieczonych - ze schorzeniami narządu ruchu.

602 osoby zostało skierowanych do sanatorium z ZUS w związku z chorobami układu krążenia, a 499 osób z problemami psychosomatycznymi. W dalszej statystyce są schorzenia układu oddechowego, związane z onkologią gruczołu piersiowego i chorobami narządu głosu.

Co niezwykle istotne, to fakt, że z roku na rok rośnie skuteczność rehabilitacji leczniczej ZUS. Już blisko połowa osób, które z niej korzystają wraca do aktywności zawodowej. Dla porównania, jeszcze w 2006 roku było to nieco ponad 28 proc., a w 2012 roku – ok. 38 proc.

Jak wyjechać do sanatorium z ZUS

Jeśli lekarz pierwszego kontaktu, bądź jakikolwiek inny lekarz wykrywa schorzenie, które przeszkadza w wykonywaniu zawodu, lub może do tego w niedługim czasie do niego doprowadzić, może wysłać swojego pacjenta na rehabilitację leczniczą prowadzoną przez ZUS. Podczas wystawiania e-ZLA system sam podpowiada lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na leczenie w sanatorium ZUS. Wniosek wraz z dokumentacją medyczną potwierdzającą rozpoznanie schorzenia należy złożyć w ZUS. Jeżeli lekarz orzecznik ZUS wyda orzeczenie o potrzebie rehabilitacji taki pacjent może szykować się do wyjazdu do sanatorium z ZUS. Do takiej osoby wysyłane jest zawiadomienie o skierowaniu do ośrodka rehabilitacyjnego.

Orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej lekarz orzecznik ZUS może wydać, jak już wyżej wspomniano na wniosek lekarza prowadzącego leczenie, ale o konieczności przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej pacjent może dowiedzieć się także w ZUS od lekarza orzecznika podczas kontroli zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy, przy ustalaniu uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego i podczas orzekania o niezdolności do pracy dla celów rentowych.

Co wyklucza nas z prewencji


Może okazać się, że lekarz orzekający stwierdzi, iż mimo zaleceń lekarza prowadzącego, pobyt w sanatorium nie jest wskazany. - Zależy nam na tym, by do sanatoriów trafiały osoby, które po rehabilitacji będą miały duże szanse na odzyskanie zdolności do pracy, aby nadal mogły wykonywać swoją profesję. Dla ZUS sanatorium ma więc pomagać w odzyskaniu tej zdolności, a nie stanowić dobrą opcję urlopowo-wypoczynkową na koszt wszystkich ubezpieczonych - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Ile trwa pobyt w sanatorium

Turnus rehabilitacyjny trwa 24 dni. Czas trwania rehabilitacji może być przedłużony lub skrócony przez ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego po uprzednim uzyskaniu zgody ZUS w przypadku pozytywnego rokowania co do odzyskania zdolności do pracy w przedłużonym czasie trwania rehabilitacji, wcześniejszego przywrócenia zdolności do pracy. Po zakończonej rehabilitacji, pacjent otrzymuje kartę informacyjną, w której zawarte są szczegóły odnośnie przebiegu rehabilitacji oraz opinię odnośnie stanu zdrowia w aspekcie powrotu do pracy.

Sanatorium dostosowane do nas


Jeśli w danym terminie ubezpieczony nie może wyjechać do sanatorium musi powiadomić o tym ZUS. Istnieje nieodpłatna możliwość zmiany terminu pobytu. Powody ubezpieczonego mogą być różne, np. czasem zdarza się, że ktoś choruje na kręgosłup, dostaje skierowanie na rehabilitację, ale w międzyczasie występują inne schorzenia, np. sercowe. Wtedy oczywiście istotniejsze jest leczenie serca np. po zawale w szpitalu. Jednak zmiana terminu i miejsca tylko w uzasadnionych przypadkach i za zgodą Głównego Lekarza Orzecznika.

Warto zaznaczyć, że na pobyt w sanatorium nie musimy czekać zbyt długo. Średni czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium to około 3 miesięcy, wszystko jednak zależy od schorzenia. Są takie które wymagają dłuższego oczekiwania nawet do pół roku, ale też takie, gdzie nawet do dwóch miesięcy od decyzji można wyjechać do sanatorium z ZUS.

Prawie sto ośrodków


Obecnie ZUS prowadzi program rehabilitacji w prawie 100 ośrodkach rehabilitacyjnych, m.in. w Ciechocinku, Krynicy, Ustroniu, Nałęczowie, czy Kołobrzegu. W tym roku Zakład planuje podpisanie umów z kolejnymi placówkami, w drugim kwartale ruszy konkurs na wybór ośrodków, które będą realizowały między innymi wczesną rehabilitację powypadkową. W ramach rehabilitacji Zakład gwarantuje pięć lub nawet sześć zabiegów leczniczych dziennie. 
Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta