Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Częstochowskie Informacje

Subskrybuje zawartość
Częstochowskie Informacje
Zaktualizowano: 19 min. 13 sek. temu

10 inwestycji w rok. Tak zmienia się Galeria Jurajska

9 godzin 38 min. temu
 Galeria Jurajska zakończyła 2017 rok z 10 zrealizowanymi inwestycjami. Prace nad kolejnymi już trwają lub są w sferze planowania. To największe w Częstochowie centrum handlowe to dziś jeden z najdynamiczniej zmieniających się obiektów handlowych na południu Polski.

Jurajska stawia na komfort

Większy komfort robienia zakupów to główne zadanie inwestycji systematycznie realizowanych od ponad dwóch lat w Galerii Jurajskiej. Także w 2017 roku Jurajska nie przystopowała i postawiła na nowości. Zaledwie w rok zrealizowano w centrum handlowym aż 10 inwestycji, które przekształcają obiekt w jeden z najbardziej świadomy nowych potrzeb i oczekiwań, jakie mają dziś klienci robiący zakupy w galeriach handlowych. W minionym roku galeria zainwestowała przede wszystkim w udogodnienia dla zmotoryzowanych oraz w nowe strefy relaksu i wypoczynku, które nawiązują do tzw. „trzecich miejsc”, dających możliwość odpoczynku i poznania nowych ludzi.

Więcej inwestycji dla zmotoryzowanych

Już wiosną centrum handlowe uruchomiło trzy nowe parkingi – rowerowy, motocyklowy oraz autokarowy. Nowy parking rowerowy może pomieścić 36 rowerów. W jego sąsiedztwie ustawiono samoobsługową stację naprawczą z narzędziami. Parking jest monitorowany i oświetlony lampami LED. Parking autokarowy, pomyślany głównie dla turystów, dysponuje 50 miejscami.

Zmiany zaszły także na wielopoziomowym parkingu. Jesienią galeria wdrożyła jeden z najnowocześniejszych systemów parkowania, oparty na czujkach wyposażonych w tzw. inteligentne kamery. Dzięki nim kierowcy mogą m.in. łatwiej zaparkować, a przy wjeździe na parking widzą informację o dostępności wolnych miejsc. Innowacją systemu jest aplikacja mobilna, która umożliwia klientowi odszukanie samochodu po wpisaniu numeru rejestracyjnego. Aplikacja działa na smartfonach oraz w infokioskach galerii.

- Większość naszych klientów przejeżdża dziś na zakupy samochodem, naturalną więc dla nas decyzją było postawienie na inwestycje, które ułatwią m.in. swobodę parkowania i pobyt zmotoryzowanym. Inwestycja w nowy system była dla nas jedną z największych w 2017 roku. Dla przeciwwagi postawiliśmy także na eko-rozwiązania, namawiając do przyjazdu na zakupy na rowerach. Umożliwił to m.in. nowy parking, oblegany od wiosny do jesieni – mówi Roman Bugajczyk, dyrektor Galerii Jurajskiej.

Idea „trzeciego miejsca” z coraz większym znaczeniem
Od 2017 w Galerii Jurajskiej jest także więcej miejsc do wypoczynku i specjalnych stref, które mają klientom urozmaicić pobyt w centrum handlowym. Latem Jurajska oddała do użytku aż 2 inwestycje tego typu. Pierwszą była specjalna poczekalnia z sofami i stacjami ładowania urządzeń mobilnych. Drugą – powiększona strefa wypoczynkowo-dydaktyczna, w której obok akwarium słonowodnego, pojawiło się także słodkowodne. W miejscu tym od ponad roku szkoły i przedszkola organizują m.in. plenerowe lekcje biologii i ekologii.

W czerwcu z kolei galeria poinformował o jednej z największych swoich inwestycji w ostatnich latach –modernizacji bulwarów Warty. Na terenach przylegających do rzeki, a należących do Jurajskiej, powstaje właśnie miejska strefa relaksu z drzewami, ozdobnymi krzewami i trawami, „mokrym chodnikiem” i placem zabaw dla dzieci.

- Jesteśmy zafascynowani nową funkcją, jaką spełniają galerię, możliwością, jaką daje integracja naszych klientów, tworzenie dla nich miejsc spotkań. To coś, co z wielkim sukcesem zadziałało za granicą i co cieszy się coraz większym powodzeniem także w Polsce. Dziś galeria to nie tylko udane zakupy, to także ciekawie spędzony czas. Nowe inwestycje, jakie zrealizowaliśmy, lub które są w trakcie, mają za zadanie go wypełnić– mówi Bugajczyk.

2018: będą nowe inwestycje

Także 2018 rok zapowiada się w Galerii Jurajskiej inwestycyjnie. W centrum handlowym już ruszyły prace nad modernizacją wejścia głównego. Ogromna przestrzeń doczeka się nowej aranżacji oraz oświetlenia, pojawią się także nowe akcenty dekoracyjne i nietypowe kanapy wkomponowane w wystrój – zapowiada galeria. Modernizacji poddawane będą także wejście na parking wielopoziomowy. Prace nad pierwszym wejściem już ruszyły. – Po modernizacji food court’u na początku 2016 roku to kolejna nasza duża inwestycja w nowoczesny wystrój. Nowe wejście do galerii ma być przestronniejsze, jaśniejsze, ale także lepiej wykorzystywać swoją przestrzeń – zapowiada Roman Bugajczyk.

Wiosną 2018 roku oddana zostanie także mająca ponad 8,5 tys. m kw. strefa relaksu nad bulwarami Warty. Prace nad nią trwają od zeszłego roku. Jak zapowiada galeria, w miejscu tym powstanie nowoczesny bulwar miejski z ciekawie zaaranżowanym ogrodem. Teren będzie mieć w sumie 1,3 m kw. ścieżek oraz dwa place zabaw mające łącznie 350 m kw. Jeden ma być przeznaczony dla młodszych, drugi dla starszych dzieci. Plac główny bulwaru ma mieć 500 m kw. i znajdzie się na nim tzw. mokra fontanna oraz płyta sadzawka. Wzdłuż Warty powstanie natomiast brukowana aleja spacerowa.

- Jesteśmy skłonni inwestować, bo zmiany, jakie zachodzą procentują i to nie tylko bardzo pozytywnym odbiorem naszego obiektu. Inwestycje przekładają się na odwiedzalność. W 2017 roku mieliśmy blisko 7 mln klientów, czyli najwięcej od otwarcia w 2009 r. Zmiany dostrzegają także nasi najemcy, bo inwestycje wpływają na obroty, a te również rosną. W efekcie widząc nasze zmiany i sukces, także nasi dotychczasowi najemcy chętniej podejmują się rozwoju, modernizując lub inwestując w większy metraż. Zmiany sprawiły, że staliśmy się także o wiele bardziej atrakcyjną galerią dla klienta i nowego najemcy – podkreśla Bugajczyk.

Nieodpłatna pomoc prawna

10 godzin 57 min. temu
W Częstochowie funkcjonuje 9 punktów, które świadczą nieodpłatną pomoc prawną. W 2018 roku zmieniła się lokalizacja dwóch z nich.

Spośród wszystkich 9 punktów, dwa znajdują się w Urzędzie Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13, Punkt III i IV w siedzibie MOPS przy ul. POW, a Punkt V i VI w siedzibie MOPS przy Alei Niepodległości 20/22. Punkt VII funkcjonuje w siedzibie Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Częstochowie przy Alei Pokoju 12.

W roku 2018 zmieniła się lokalizacja Punktów Nieodpłatnej Pomocy Nr VIII i IX – znajdują się one obecnie w siedzibie VIII Liceum Ogólnokształcącego Samorządowego przy ul. Worcella 22. Więcej informacji o lokalizacji punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz o godzinach funkcjonowania znajduje się na stronie:

http://www.czestochowa.pl/page/5305,nieodplatna-pomoc-prawna-w-czestochowie.html

Głównym celem realizacji zadania w mieście jest wyrównanie szans w dostępie do profesjonalnych porad prawnych oraz kształtowanie świadomości i kultury prawnej społeczeństwa. Uprawnione do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej są: osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, młodzież do 26. roku życia; seniorzy po ukończeniu 65 lat; osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej; kombatanci i weterani; zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną, a także kobiety w ciąży.

Zakres możliwych do uzyskania informacji dotyczy etapu postępowania przedsądowego z prawa cywilnego, karnego, spraw administracyjnych, ubezpieczenia społecznego, spraw rodzinnych, prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, a także prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Nieodpłatna pomoc prawna jest udzielana przez 5 dni w tygodniu przez co najmniej 4 godziny dziennie. Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Częstochowie funkcjonować będą także w wybrane soboty 2017 roku.

Szczegóły w harmonogramie pod linkiem:
http://www.czestochowa.pl/page/5414,nieodplatna-pomoc-prawna-w-czestochowie-.html

W 2017 roku Częstochowie udzielono 3766 bezpłatnych porad prawnych. Pomoc dotyczyła głównie spraw z zakresu prawa cywilnego, spadkowego, administracyjnego i rodzinnego.


Źródło:  PAP S.A. 


[POLECAMY KSIĄŻKĘ] MANUFAKTURA codzienności - Joanna Matusiak

18 styczeń, 2018 - 11:46
17 stycznia ukazała się  piękna, mądra, bardzo kobieca i inspirująca książka Joanny Matusiak "Manufaktura codzienności" znanej dotychczas z Manufaktury Splotów.

"- Zaczęłam się zastanawiać, czy ja jestem „kimś”. Ani artystka, ani rzemieślnik, ani dziennikarz, ani kucharz — mimo że tworzę, urządzam, piszę, gotuję. Zamiast rzeczownikami wolę się określać przymiotnikami (jaka jestem) lub czasownikami (co robię). A jednak jest jeden rzeczownik, którym z przyjemnością się określę. Jestem człowiekiem. I dodam jeszcze ulubiony przymiotnik: szczęśliwym......."

Polecamy na: http://czest.info/książki


Wystawa i Giełda Biżuterii, Rękodzieła, Minerałów i Skamieniałości

18 styczeń, 2018 - 11:21
W weekend, 3 i 4 lutego w Klubie Politechnik, (Al. Armii Krajowej 23) w Częstochowieodbędzie się dobrze znana i wyczekiwana przez wielu czestochowian
Wystawa i Giełda Biżuterii, Rękodzieła, Minerałów i Skamieniałości.


***Spotkania kolekcjonerów i wystawców to wspaniała okazja do zapoznania się ze skarbami skrzętnie skrywanymi w głębokich warstwach skorupy ziemskiej. 
Impreza ta łącząc walory wystawowo-handlowe, może być z jednej strony doskonałą lekcją geologii, geografii, chemii i nauki o środowisku, a z drugiej może stanowić okazję do pozyskania okazów do własnej kolekcji. Umożliwia także nabycie ciekawej galanterii oraz ozdób wykonanych z różnego typu kamieni.
Na Wystawie i Giełdzie Minerałów i Wyrobów Jubilerskich będziecie Państwo mogli zapoznać się z najprzeróżniejszymi minerałami pochodzącymi nieraz z najodleglejszych zakątków kuli ziemskiej, i to zarówno z tymi, które mają tylko znaczenie mineralogiczno-kolekcjonerskie, jak i z minerałami i skałami stanowiącymi surowiec do wyrobu wszelkiego typu elementów dekoracyjnych, galanterii i wyrobów jubilerskich. Przewidziane są również dodatkowe atrakcje, takie jak zajęcia dla dzieci,  pokazy płukania złota.

*****

KONKURS!WYGRAJ zaproszenie na TARGI, poznaj skarby ziemi i kup sobie coś ładnego!
Wyślij e-mail na adres: konkurs@czest.info z hasłem Targi Biżuterii Luty 2018
W treści mali-a prosimy o podanie nazwiska i nr telefonu.
Do wygrania mamy 10 podwójnych zaproszeń.
Na mail-e czekamy do 30 stycznia.
Zwycięzców powiadomimy zwrotnie mail-em lub sms-em 31stycznia.

*****
Polecamy na: http://czest.info/Giełda-Biżuterii-Częstochowa-luty2018


[MOTORYZACJA] UWAGA na szyby, wycieraczki, lusterka!

18 styczeń, 2018 - 10:26
Niesprawne szyby smochodowe zimą to wielkie niebezpieczeństwo w czasie podróżowania. 
Wzmożony ruch spowodowany wyjazdami na zimowe ferie, niedogodne warunki pogodowe, zamarzanie szyb, odbryski od kawałków lodu, to wszystko sprawia, abyśmy szczególną uwagę zwrócili na sprawnośc szyb, lusterek oraz wycieraczek w naszym samochodzie.

Zapraszamy na ul. Zaciszańską 8 do firmy Szybex-Service, gdzie fachowcy sprawdzą, czy twoje szyby są nieskazitelne, wycieraczki sprawne, a lusterka zapewniają doskonałą widoczność.

Polecamy na:http://czest.info/motoryzacja


[PODRÓŻE] Zimowe Miasteczka

18 styczeń, 2018 - 10:14
Milka Zimowe Miasteczka - Fioletowa krowa powraca na polskie stoki!

Zimowe Miasteczko Milka zawita do Jaworzyny Krynickiej!

Już w najbliższy weekend 20-21 stycznia br. zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia fioletowego miasteczka Milki. Podczas tej najsłodszej zimowej atrakcji czeka Was mnóstwo zabawy i wrażeń, a przy okazji będziecie mogli sobie przypomnieć zasady bezpiecznego korzystania ze stoków.

Jeśli nie możesz spotkać się z nami w tym terminie – nic straconego. Zimowe Miasteczka odwiedzą także: Zieleniec (27-28.01), Czarną Gorę (03-04.02), Szczyrk (10-11.02), Istebną (17-18.02) oraz Białkę Tatrzańską (24-25.02).
Szczegóły: http://czest.info/podrozeSztuka życia. Stres pod kontrolą - wykład prof. Janusza Szopy

18 styczeń, 2018 - 09:59
Muzeum Częstochowskie zaprasza na wykład prof. Janusza Szopy: Sztuka życia. Stres pod kontrolą 
Ratusz, 25 stycznia 2018, godz. 18.00
***
We współczesnym świecie jesteśmy szczególnie narażeni na stres. Dobrze jest uświadomić sobie, co może go wywoływać i jakie są jego objawy. Podczas spotkania omówione zostaną metody pozwalające zapanować nad stresem i poprawić jakość życia.
1% dla Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka

18 styczeń, 2018 - 09:33
I Ty możesz pomóc ocalić życie nienarodzonego dziecka!
Pomóż nam pomagać innym! 
W okresie rozliczeń podatkowych można zadeklarować 1% podatku na dzieło obrony życia! 
Wypełniając PIT pamiętaj: KRS 0000140437.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka,
 ul. Krowoderska 24/1,
31-142 Kraków, tel./fax (12) 421-08-43,
e-mail: biuro@pro-life.plKONTO:
Bank Pekao SA Oddział w Krakowie 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401KRS 0000140437
Waszym posłannictwem jest zabezpieczenie w jutrzejszym świecie obecności takich wartości, jak (...) ochrona prawa człowieka do życia począwszy od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci” – apelował 15 sierpnia 1991 r. na Jasnej Górze bł. Jan Paweł II.

 ****
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka (organizacja pożytku publicznego, numer KRS 0000140437) już od ponad dwunastu lat prowadzi szeroką działalność w obronie życia dzieci nienarodzonych. Poprzez społeczne akcje edukacyjne uczy szacunku do życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Od siedmiu lat także pomaga finansowo matkom samotnie wychowującym dzieci oraz ubogim rodzinom.


Działalność Stowarzyszenia cieszy się uznaniem Hierarchów Kościoła katolickiego. Pobłogosławiona została m. in.: przez ks. kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski i ks. kard. Stanisława Dziwisza, Metropolitę Krakowskiego.

Stowarzyszenie nie otrzymuje żadnych dotacji z budżetu państwa czy funduszy Unii Europejskiej. Działa tylko w oparciu o „dary serca” osób, które pragną ratować życie człowieka; osób, które czują się zobowiązane do realizacji Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego i które chcą wprowadzać w życie apele i nauczanie Sługi Bożego Jana Pawła II.


Zapraszamy:http://czest.info/Polskie-Stowarzyszenie-Obroncow-Zycia-Czlowieka-1procent


KARNAWAŁ - znakomita okazja do zabawy!

17 styczeń, 2018 - 13:46
Zasmakuj wykwintnej kuchni, odpocznij w  niepowtarzalnym klimacie, korzystaj z karnawału!
Kameralne grono, czy przyjecie  w licznym towarzystwie ?
Wszystkim wymaganoim sprosta Restauracja ASTORIA z Częstochowy.


Komfortowy nocleg  tuż obok, w hotelu SONEX,  jest na pewno doskonałym rozwiązaniem po udanej imprezie.
Restauracja ASTORIA oraz hotel SONEX zadowolą najbardziej wymagających koneserów dobrej zabawy, wykwintnego jedzenia i udanego odpoczynku.

Zaproś przyjaciół, rodzinę, zorganizuj konferencję lub przyjęcie firmowe.
Dobra zabawa gwarantowana!

Zapraszamy:
Restauracja ASTORIA, ul. Krakowska 45, Częstochowa. 
Tel.: 34 366 80 80
Polecamy na: http://czest.info/kulinariaZIMA na Ryneczku

17 styczeń, 2018 - 13:13
Zima to także doskonała okazja do udanych zakupów na Ryneczku na Wałach Dwernickiego 11.

Pomimo natłoku różnych marketów i dyskontów Ryneczek na Wałach Dwernickiego pozostał kultowym miejscem na zakup tego co dobre, polskie i rodzimej produkcji.

Także zimą dostaniemy tu świeże warzywa, owoce,  różne artykuły spożywcze, a nawet bieliznę, odzież, galanterię skórzaną i  wiele innych sezonowych artykułów

Można się tu potargować, kupić to co najlepsze, a przy okazji miło spędzić czas zakupów.

Zapraszamy na zakupy  na Ryneczek na Wałach Dwernickiego! 
Polecamy: www.czest.info


Doskonal swoje taneczne umiejętności, zaskakuj bliskich i baw się dobrze dzięki zajęciom w Szkole Tańca Warskich

17 styczeń, 2018 - 12:25
Szkoła Tańca Warskich zaprasza na nowy KURS TAŃCA "UŻYTKOWEGO" 

Wykorzystasz go na wszelkich zabawach tanecznych, dyskotekach, weselach, zabawach karnawałowych.

Rozpoczęcie:  5 lutego ( poniedziałek) - godz. 19.30. 

Zajęcia będą odbywały sie w poniedziałki i wtorki,  od godz.: 19.30 do 20.45.
Warscy zapraszają na zajęcia przygotowujące "pierwszy taniec".
Terminy do uzgodnienia.

Aby zaskoczyć swoich najbliżsych umów się na zajęcia induwidulaneMarta Warska - nauczycielka tańca,  tancerka zaprasza!
Szkole Tańca WARSKICH nauczysz sie także modnego:  MODERN JIV'A

Skorzystaj z warsztów prowadzonych prze v-ce mistrzów świata.

ZAPISY: tel.:  610 50 42 70; 34 364 21 95.


Spotkaj się z seksualnym guru…. podczas Ladies Night w Cinema City

17 styczeń, 2018 - 11:20
Jak nie wpaść sidła sprytnego oszusta i nie zakochać się na zabój? 
Przekonaj się podczas Ladies Night - fantastycznej imprezy dla Pań, podczas której czeka na nie przedpremierowy pokaz polskiej komedii romantycznej „Podatek od miłości”, mnóstwo konkursów z atrakcyjnymi nagrodami oraz powitalny prezent. 
Zapraszamy w czwartek 25 stycznia o godz. 19.30 do wybranych kin Cinema City.
Bilety są dostępne w kasach oraz na stronie www.cinema-city.pl.*****
„Ladies Night” to cykliczna impreza, która odbywa się raz w miesiącu, od stycznia do czerwca oraz od września do listopada, w wybrany czwartek miesiąca o godz. 19.30 w 20 kinach Cinema City.

Polecamy na: http://czest.info/kino
Wygraj bilet: http://czest.info/kino-dla-doroslych
*******

KONKURS!WYGRAJ ZAPROSZENIE!Każdy, kto do 20 stycznia przyśle do nas e-mail, na adres konkurs@czest.info z hasłem: "Ladies Night STYCZEŃ 2018" w temacie,  weźmie udział w losowaniu zaproszeń.
Prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu. Zwycięzców powiadomimy zwrotnie mailem lub sms-em.


26. Finał WOŚP: Internauci przekazali już ponad 8,5 mln zł

17 styczeń, 2018 - 11:14
Po raz kolejny internauci okazali ogromne wsparcie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tegorocznych zbiórkach i aukcjach organizowanych online i obsługiwanych przez PayU zebrano już łącznie 8 679 068 mln zł. Natomiast kwota zadeklarowana, obejmująca także aukcje tworzone wspólnie z serwisem Allegro na stronie aukcje.wosp.org.pl, które potrwają do 14 lutego, to już 13 236 404 zł. O bezpieczeństwo wszystkich transakcji niezmiennie od 16 lat dba największy krajowy operator płatności internetowych - PayU.

Coraz więcej Polaków decyduje się wspierać Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy online. Dzięki zaangażowaniu internautów do godz. 23:59 14 stycznia zebrano 8 679 068 mln zł, co stanowi ponad 1/10 wszystkich dotychczas przekazanych środków. Internauci wspierali WOŚP m.in. w serwisie Onet.pl, poprzez zbiórki Wirtualne Serce Wspieram.to, Siepomaga, Światełko do Nieba na Zrzutka.pl zorganizowane przez MasterCard, a także w aplikacji mobilnej.

Polacy w dalszym ciągu mogą wspierać Fundację na stronie wpłacam.wosp.org.pl, a także na Facebooku. Wpłaty przekazane do końca stycznia wesprą cel 26. Finału WOSP.

Ogromne wsparcie internautów dla WOŚP to ciekawy znak naszych czasów. Nosimy w portfelach coraz mniej gotówki i stajemy się coraz bardziej ucyfrowieni, a Polacy nauczyli się ufać płatnościom online także wtedy, gdy wspierają najważniejsze wydarzenie charytatywne w roku. Cieszymy się, że grając od 16 lat z WOŚP mamy swój udział w budowaniu tego zaufania – mówi Joanna Pieńkowska - Olczak, Country Manager PayU w Polsce.

Środki wpłacone przez internautów w całości trafiają na konto Fundacji. PayU nie pobiera żadnej prowizji. Operator czuwa nad bezpieczeństwem wszystkich wpłat i zapewnia wygodny system wpłat za pomocą przelewów internetowych, kart, a także BLIKa. Fundusze zebrane w ramach tegorocznych zbiórek i aukcji umożliwią wyrównywanie szans w leczeniu noworodków.


Uśmiechnięta szkoła

17 styczeń, 2018 - 11:02
Uśmiechnięta szkoła to nazwa wartego prawie 2 mln 700 tys. zł projektu, który poprawi jakość edukacji uczennic i uczniów 5 szkół specjalnych w Częstochowie. Także pracujący w nich pedagodzy podniosą dzięki niemu swoje kwalifikacje. 90 procent wartości projektu to dofinansowanie, które miasto zdobyło ze środków UE.

Projekt będzie realizowany do końca 2019 roku w 5 częstochowskich publicznych szkołach specjalnych – Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1, Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 5, Zespole Szkół Specjalnych nr 23 im. J. Korczaka, Zespole Szkół Specjalnych nr 28 oraz Zespole Szkół Specjalnych nr 45.

Celem ,,Uśmiechniętej szkoły” jest poprawa jakości edukacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością. Wsparciem zostanie objętych łącznie 189 uczniów i uczennic z niepełnosprawnościami, a 68 pracujących z nimi na co dzień nauczycieli i nauczycielek podniesie swoje umiejętności i kwalifikacje zawodowe.

Oferta wszystkich biorących udział w projekcie placówek zostanie poszerzona o zajęcia rozwijające tzw. kompetencje kluczowe oraz zajęcia specjalistyczne. Będą to m.in. zajęcia rozwijające umiejętność uczenia się przez bajkoterapię, rozwijające kompetencje przyrodnicze, informatyczne, matematyczne czy umiejętność porozumiewania się w języku angielskim. Uczennice i uczniowie skorzystają m.in. z zajęć usprawniających wzrok, słuch czy zdolność ruchową, a także specjalistycznych terapii – jak np. Biofeedback, terapii Tomatis (dla osób z zaburzeniami uwagi słuchowej), terapii metodą Warnkego (dla osób z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego), terapii zaburzeń przetwarzania sensorycznego, dogoterapii, terapii ręki czy integracji sensorycznej.

Z kolei dla pedagogów przewidziano jedno- i kilkudniowe szkolenia doskonalące z zakresu m.in. terapii neurobiologicznej, symultaniczno-sekwencyjnej nauki czytania, tzw. programowania języka dla dzieci z zaburzeniami komunikacji, sensomotoryki czy praktyk zastępowania agresji.

Dla szkół zostanie także zakupiony specjalistyczny sprzęt oraz pomoce dydaktyczne, np. kompletny zestaw do terapii Biofeedback, sprzęt do terapii Tomatis, urządzenie do regularnego treningu metodą Warnkego, a także pomoce wspomagające rozwój równowagi, sprawności ruchowej, dotyku czy wzroku na potrzeby terapii integracji sensorycznej. Placówki wzbogacą się również o pomoce dydaktyczne takie jak projektor i tablica multimedialna, tablety (na potrzeby zajęć rozwijających kompetencje informatyczne) czy atlasy multimedialne.

Wartość projektu wynosi prawie 2 mln 700 tys. zł – w tym dofinansowanie w wysokości ponad 2 mln 400 tys. zł (czyli 90 procent łącznej wartości całego projektu).

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. 
Źródło: PAP S.A.


Jeszcze chwila na FIRST GREECE w Gandalfie

17 styczeń, 2018 - 10:43
Zaplanuj swój urlop!
Skorzystaj z ofery FIRST GREECE - jeszcze do 31 stycznia.Sprawdź szczegóły i ciesz się z rabatów!Każda pora roku jest dobra dla Twojego relaksu.
​*****

Biuro Podróży "GANDALF" zaprasza na FREE SKI tej ZIMY!
Zaplanuj wyjazd autokarem lub samolotem do Austrii,Włoch, lub Francji
Sprawdź ofertę obozów zimowych w Gandalfie

"GANDALF" - tu kupisz: bilety lotnicze, promowe, autokarowe, wczasy, wycieczki, obozy, zimowiska.

Sprawdź pełną ofertę: www.gandalf.pl
Częstochowa, Al. NMP 23,  tel 34 365 54 25

Polecamy na: http://czest.info/podrozeUWAGA RYCZAŁTOWCY! Wy też możecie przekazać 1% na cel społeczny w ramach rozliczenia PIT.

16 styczeń, 2018 - 15:59
Ryczałtowcy to osoby korzystające z uproszczonego sposobu opodatkowania, osiągające roczne przychody poniżej 250 tys. Euro. Zazwyczaj z tej formy korzystają prowadzący działalność gospodarczą, drobni przedsiębiorcy. 
Najczęściej są to osoby zajmujące się handlem i gastronomią, działalnością wytwórczą lub wykonujące określony wolny zawód (lekarze, stomatolodzy, weterynarze, technicy weterynarii, felczerzy, położne, pielęgniarki, tłumacze oraz nauczyciele udzielający korepetycji). Ryczałt, jest także popularną formą opodatkowania, wśród osób osiągających przychody z tytułu umowy wynajmu nieruchomości (mieszkań), a także wśród duchownych.

Podatnicy, którzy rozliczają się z fiskusem w formie ryczałtu ewidencjonowanego, nie mają wiele czasu na złożenie zeznania rocznego. Termin przekazania deklaracji PIT upływa 31 stycznia 2018 roku. Osoby te, tak jak inni podatnicy, mają możliwość przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Prawo to uzyskały w 2009 roku. Początkowo z możliwości tej korzystało mniej niż 20% podatników. Z roku na rok liczba ta rośnie, jednak nadal ponad połowa z tej grupy przekazuje całość swojego podatku do Skarbu Państwa. W 2017 roku 41% osób wypełniających PIT-28 za 2016 rok skorzystało z tej możliwości.

Za rok 2016 organizacje pożytku publicznego otrzymały 660,2 milionów złotych z tytułu 1% – to bardzo duża kwota, ale mogłaby być większa – gdyby wszystkie uprawnione osoby przekazały 1% podatku. Warto, żeby podczas składania zeznania, ryczałtowcy nie zapominali o przekazaniu 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jest to jeden z najlepszych i najłatwiejszych sposobów wsparcia stowarzyszeń i fundacji, które realizują społecznie pożyteczne cele. Gdy organizuje się pomoc, każda złotówka jest ważna. W przypadku osób chorych na raka to pomoc na wagę życia.” – mówi Bartosz Poliński z Fundacji Onkologicznej Alivia.

Podczas wypełniania PIT-28 wystarczy w punkcie M, okienku numer 134, wpisać KRS wybranej organizacji oraz w okienku numer 135, kwotę równą 1% należnego podatku. Aktualna lista organizacji pożytku publicznego jest dostępna na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jedną z nich jest Fundacja Onkologiczna Alivia (KRS 0000358654), która koncentruje się na pomocy osobom chorym na nowotwory złośliwe. Dzięki wybraniu tej fundacji i przekazaniu jej 1% podatku można pomóc uratować czyjeś życie.

Wypełniony PIT-28 należy złożyć osobiście w okienku podawczym urzędu skarbowego, bądź wysłać do północy 31 stycznia za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zeznanie można również przesłać przez Internet lub dostarczyć za pomocą tzw. urzędomatów. Przywilej przekazania 1% na szczytny cel mają jedynie osoby, które złożą zeznanie w terminie.

W 2017 roku na przekazanie 1% zdecydowało się aż 13,6 milionów podatników, wobec 22,6 milionów osób uprawnionych, wykazujących w zeznaniach należny podatek. Pamiętajmy, że nie oddając 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego nie będziemy o niego bogatsi – kwotę zabierze Urząd Skarbowy i włączy w pulę pieniędzy ze wszystkich podatków, która następnie pokryje wydatki zaplanowane przez decydentów. A może warto samemu podjąć decyzję komu przekazać Twój 1%? Nie musisz nikogo pytać o zdanie. Zdecyduj sam komu chcesz pomóc i zrób to!

Jeśli chcesz pomóc pacjentom onkologicznym w trudnych zmaganiach z rakiem – przekaż swój 1% Alivii, wpisując w zeznaniu podatkowym nr KRS: 0000358654. Możesz to zrobić poprzez stronę https://www.alivia.org.pl/rozliczenie-pit-1-procent/ gdzie znajduje się program do rozliczeń PIT, który możesz ściągnąć na komputer lub wykorzystać online.


Czarna komedia w doborowej obsadzie - PRZYGODA Z OGRODNIKIEM. Wygraj bilet!

16 styczeń, 2018 - 09:10
PRZYGODA Z OGRODNIKIEM 
4 LUTEGO 2017r. - godz. 16:00 i 19:00 
FILHARMONIA CZĘSTOCHOWSKA

Przygoda z ogrodnikiem to czarna komedia z zaskakującą puentą wybitnego kanadyjskiego autora - Norma Fostera.Znany jest on polskiemu widzowi z takich hitów scenicznych jak: Premiera, Ostra Jazda, Old Love, Randka w Ciemno na dwie pary, Długi ŁYKend czy Między łózkami.

Wyrafinowany humor, chwile refleksji i wyśmienita obsada:
Anna Mucha, Anna Korcz/Edyta Herbuś, Katarzyna Ankudowicz, Artur Krajewski, Bogdan Kalus, oraz Michał Sitarski to wszystko powinno Was przyciągnąć bardziej niż wykłady jakiegokolwiek guru od motywacji... - Panie i Panowie.

*****

Bilety w cenie od 40 do 110 zł do nabycia:
  •  w siedzibie Agencji Certus - ul. Dąbrowskiego 36/4, 
  • pod numerami telefonów: 501 178 349 i 34 360 60 67 
  •  w kasie Filharmonii - tel.: 795 451 438 34 324 42 30
  • na portalu www.KupBilecik.pl
Polecamy na: http://czest.info/PRZYGODA-Z-OGRODNIKIEM
*****
KONKURS!WYGRAJ ZAPROSZENIE!Każdy, kto do20 stycznia przyśle do nas e-mail, na adres konkurs@czest.info z hasłem: "PRZYGODA Z OGRODNIKIEM" w temacie,  weźmie udział w losowaniu zaproszeń.
Prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu. Zwycięzców powiadomimy zwrotnie mailem lub sms-em.


Pokaż, jaką masz moc!

16 styczeń, 2018 - 09:00
Gotowi na wielkie zmagania siłowe? Nowy rok przywitamy nowym planem treningowym, po którym żaden WF nie będzie straszny. Centrum Handlowe Auchan Poczesna zaprasza 20 stycznia na pierwsze w tym roku zajęcia z cyklu pt.: „Rodzinne spotkania ze sportem”. Wstęp wolny!

Każdy rodzic wie, jak wiele energii drzemie w każdym maluchu. Dla wszystkich aktywnych dzieci, które nie wiedzą, jak spożytkować pokłady witalności przygotowano liczne zabawy ruchowe, które dodatkowo sprawdzą, ile siły drzemie w małych siłaczach. 20 stycznia mali goście Centrum Handlowego Auchan Poczesna będą mogli zmierzyć swoje możliwości na ogromnym siłomierzu.

Wszyscy uczestnicy zabaw z cyklu „Rodzinne spotkania ze sportem” zawalczą również o nagrody w konkursie wytrzymałościowym z małymi hantlami w roli głównej oraz zagrają w grę zręcznościową z drewnianymi figurkami siłaczy. Po tak licznych atrakcjach nawet najwięksi siłacze będą mieć prawo być zmęczeni!


Spotkanie pt. „Siłacze są w modzie” odbędzie się 20 stycznia w Centrum Handlowym Auchan Poczesna przy ul. Krakowskiej 10 w Poczesnej koło Częstochowy. Zajęcia będą prowadzone od godz. 12:00 do 18:00. Wstęp wolny!


10 nowych twistów na częstochowsich torach

16 styczeń, 2018 - 08:56
Po Częstochowie będą jeździć kolejne twisty. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne podpisało umowę na zakup dziesięciu nowych tramwajów. To element działań służących modernizacji sieci tramwajowej, na który miasto pozyskało dofinansowanie unijne.

Umowa pomiędzy częstochowskim MPK i bydgoskim producentem – firmą PESA, została podpisana 15 stycznia w hali tramwajowej miejskiego przewoźnika. W imieniu nabywcy podpisali ją: prezes MPK sp. z o.o. Mariusz Sikora oraz wiceprezes Robert Madej. Stronę producenta reprezentował dyrektor marketingu rynku lekkich pojazdów szynowych PES-y Robert Szot. Całość zakłada zakup 10, dobrze znanych w Częstochowie tramwajów typu Twist, które od tych już kursujących będą różnić się kilkoma szczegółami technicznymi i dodatkowymi udogodnieniami, jak: liczniki pasażerów, cyfrowe wyświetlacze czy internet wi-fi.

Ten zakup praktycznie umożliwi obsługę całej komunikacji tramwajowej w Częstochowie przez kilkuletnie twisty i zupełnie nowe składy. To wpłynie zarówno na wygodę i bezpieczeństwo podróżowania, jak i wizerunek MPK i całego miasta” – mówił prezes MPK Mariusz Sikora.

Nowe tramwaje dotrą do Częstochowy w przyszłym roku. Ich zakup (wraz z dostarczeniem) będzie kosztował ponad 73 mln zł. Inwestycja jest możliwa dzięki dofinansowaniu, jakie Częstochowa pozyskała z Unii Europejskiej na projekty związane z rozbudową taboru szynowego i przebudową starszej części linii tramwajowej. Wartość dofinansowania to 144 mln zł (umowę z Marszałkiem Województwa Śląskiego podpisywano w październiku ub. roku w tym samym miejscu). Oba projekty, wraz z wkładem własnym, będą kosztować ponad 200 mln zł.

To wszystko służy lepszej komunikacji, sprawności poruszania się po mieście środkami MPK, co powinno zachęcać mieszkańców do częstszego korzystania właśnie z komunikacji publicznej. Elementem tej promocji jest też pilotażowy program darmowych przejazdów dla uczniów, który od września ma objąć także częstochowską młodzież ze szkół średnich” – podkreślił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Jak wynika z najnowszych danych, do tej pory częstochowskim uczniom podstawówek i gimnazjów wydano już ok. 9,5 tysiąca biletów elektronicznych z darmowym doładowaniem uprawniających do korzystania z tego udogodnienia. Częstochowskie MPK przez cały rok będzie monitorować, jak ulgi i zwolnienia wpływają na liczbę przejazdów i popularność komunikacji publicznej. Na razie wiadomo, że z roku na rok rośnie liczba wozokilometrów wykonanych przez miejskiego przewoźnika. W 2018 r. plan MPK zakłada, że może ona sięgnąć blisko 14 mln km.
Źródło: PAP S.A. 


Oświetlenie ogrodowe – styl i funkcjonalność

15 styczeń, 2018 - 12:43
Dysponując dużym ogrodem, można zaszaleć w kwestii doboru oświetlenia, które umożliwi korzystanie z niego nawet późną nocą. Oczywiście tylko prawidłowo dobrane oświetlenie będzie funkcjonalne, dlatego warto zastanowić się jaki rodzaj lamp spełni oczekiwania. W tej kwestii jest naprawdę bogaty wybór, bo na pewno stylowo będą wyglądały zarówno lampy stojące, wiszące, jak i kinkiety ogrodowe.Lampy wiszące czy stojące - czytaj na: http://czest.info/buduj-remontuj-urządzaj oraz: http://czest.info/Oświetlenie-ogrodowe
[KULINARIA] Karnawałowa domówka – jak się do niej przygotować i zaskoczyć gości?

15 styczeń, 2018 - 12:09
Emocje sylwestrowej nocy opadły, teraz czas korzystać z nadejścia karnawału. 
Poświętować zdąży zapewne każdy z nas, gdyż okres hucznych i kolorowych zabaw potrwa aż 39 dni!
Nawet jeśli zrezygnujemy z wielkich bali i zorganizujemy kameralne przyjęcie u siebie w domu, zabawa może być równie znakomita.
Przepis na udaną domówkę jest prosty – wystarczą doborowe towarzystwo, nietuzinkowe atrakcje i oczywiście menu – szybkie i nieskomplikowane.Od pomysłu do realizacji: http://czest.info/kulinaria

Pacjencie ze stwardnieniem rozsianym, nie daj się zimie!

15 styczeń, 2018 - 09:53
Zimą zamykamy się w domach i wolimy spędzać czas pod kocem z dobrym filmem lub książką w ręku. W tym czasie częstotliwość wysiłku fizycznego zwykle zostaje ograniczona do minimum a czasami nawet wstrzymana. Co z punktu widzenia osób cierpiących na stwardnienie rozsiane (SM) jest niewskazane. Dlaczego? Aktywność fizyczna jest bardzo istotna w procesie leczenia pacjentów z SM. Dlatego zimowa aura nie powinna być przyczyną przerwania regularnie prowadzonego wysiłku.
 Więcej czytaj na: http://czest.info/zdrowie[ZDROWIE] Dieta na mocne nerwy

15 styczeń, 2018 - 09:53
Codzienność potrafi przyprawić nas o ból głowy. 
Życie w ciągłym biegu, problemy w pracy i goniące terminy powodują permanentny stres, który negatywnie odciska się nie tylko na naszej produktywności, ale i na życiu prywatnym. 
Warto wiedzieć, że istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z nerwami, a dobrze zbilansowana dieta, bogata w wybrane pokarmy może na stałe wzmocnić nasz układ nerwowy.
Zapraszamy na: http://czest.info/zdrowiePOLSKA PRAPREMIERA: MADAGASKAR - musicalowa przygoda dla całej rodziny w niedzielę w Filharmonii

15 styczeń, 2018 - 09:3721.01.2018, godz. 16.00 
MADAGASKAR - musicalowa przygoda wystąpią: Artyści Teatru Muzycznego w Poznaniu
****Roztańczony musical dla dzieci i rodzin. Spektakl powstał na podstawie pełnometrażowego filmu animowanego, wielkiego hitu wytwórni DreamWorks.Lew Alex, żyrafa Melman, zebra Marty i hipopotamica Gloria mają dość życia w zamknięciu. Pewnego dnia Marty, zafascynowany snującymi skomplikowane plany ucieczki pingwinami, wspólnie ze swoimi kompanami postanawia uciec z nowojorskiego zoo. Uciekinierzy zostają złapani, ale za karę władze ogrodu zoologicznego postanawiają wysłać ich do Afryki. Pośrodku oceanu klatki wypadają za burtę pokładu, a zwierzęta lądują na egzotycznej wyspie, gdzie rządzi Król Julian i jego zwariowana ferajna.Autorami muzyki są George Noriega i Joel Someillan, zdobywcy nagrody Grammy, a libretta Kevin Del Aguila. Publiczności zostają zaprezentowane takie hity jak „I like to move it”, „Wild and free” czy „Best friends” w polskim przekładzie przygotowanym specjalnie na zamówienie Teatru Muzycznego w Poznaniu.KONCERT KARNAWAŁOWY z Krzesimirem Dębskim i Anną Jurksztowicz już w piątek!

15 styczeń, 2018 - 09:33
Filharmonia Częstochowska zaprasza na 

 KONCERT KARNAWAŁOWYMUZYKA FILMOWA KRZESIMIRA DĘBSKIEGO
19.01.2018, godz. 19.00 Sala koncertowa

 Wystapią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej Anna Jurksztowicz – vocal Krzesimir Dębski – dyrygent
W programie m.in.: muzyka z filmów: Kingsajz, Magiczne Drzewo, Ogniem i mieczem, W pustyni i w puszczy

****Do zwycięzców w naszym konkursie wysyłamy mail-e.
Sprawdzajcie pocztę!


Polecamy na: http://czest.info/MUZYKA-FILMOWA-Krzesimira-Dębskiego


Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta