Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Bezdroża

Nie daj sobie wmówić, że góry to nie jest babska sprawa!

 
 
[POLECAMY KSIĄŻKĘ]  
 
"Babskie" góry. Kobiecy sposób na trekking, bieganie, skitury oraz rower - Natalia Tomasiak
 
Na Giewont można wyjść w trampkach, na Rysy w pełnym makijażu, a nad Morskie Oko wyjechać nawet taksówką.
Wybrać się w góry to nie problem, ważne aby zrobić to z głową!
 
 
Kiedy ostatnio Twoja stopa stanęła w górach? 
Przypomnij sobie wakacje z rodzicami, szkolną wycieczkę, studencką wyprawę ze znajomymi, ostatni zdobyty szczyt. 
Może wahasz się, czy chcesz wrócić do górskich wędrówek, a może nie wyobrażasz sobie bez nich życia? 
Ta książka jest dla Ciebie pod warunkiem, że jesteś... kobietą.

Choć niektórzy nawet dziś sądzą, że góry nie są dla kobiet, a eskapady w wydaniu płci pięknej to wyprawa w szpilkach na Giewont albo w pełnym makijażu na Spitsbergen, to autorka udowadnia, że kobieta w górach może być szczęśliwa, spełniona i bezpieczna.

 
Jeśli masz wątpliwości dotyczące sprzętu, diety, stroju czy własnych możliwości - ta książka rozwieje je wszystkie. 
Poznaj tajniki pakowania na górskie wycieczki piesze, biegowe, rowerowe czy skiturowe, przygotowywania apteczki i prowiantu na każdą porę roku.
 
 
 
 
 
 
 

 

Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna

-  Dagmara Bożek - Andryszczak

 
Dom pod biegunem to historia małżeństwa z Krakowa, Dagi i Piotrka, którzy pewnego zwykłego dnia 2012 roku wpadli na niezwykły pomysł wysłania aplikacji na wyprawę pod biegun. 
Rok pobytu w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie wystarczył, by zupełnie przypadkowy wyjazd, spowodowany chęcią przeżycia arktycznej przygody, przerodził się w prawdziwą fascynację i wywołał u nich mityczną gorączkę polarną. 
Prawie trzy lata usilnych starań zakończyły się udziałem w kolejnej rocznej wyprawie — tym razem do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego. W ten sposób Daga i Piotrek zostali pierwszym małżeństwem, które przezimowało w obu polskich stacjach polarnych. 
Praca w terenie, przy wyjącym wietrze, niespodziewane wizyty niedźwiedzi, przełamywanie własnych barier i ograniczeń oraz… prawdziwy dom — stworzony tam, gdzie siła natury góruje nad konwenansem, a zależność od drugiego człowieka jest tak duża jak nigdzie indziej na świecie. 
To tu, podczas wspólnych rozmów w mesie nad gorącym kubkiem herbaty, powstają polarne przyjaźnie. 
I nawiązują się kontakty, które rozpoznaje się po mocniejszym niż zwykle uścisku dłoni i błysku w oku.
 

*****

 
Książka pokazuje życie w obu stacjach od kuchni: codzienne, powtarzalne zajęcia, badania, dbanie o stacyjny sprzęt i najbliższe otoczenie. Autorzy wnikliwie obserwują rzeczywistość, w której się poruszają, a swoją opowieść o małżeńskim wypadzie na koniec świat urozmaicają historią obu stacji, interesującymi dykteryjkami na temat życia polarników oraz wspomnieniami o przygodach, które wspólnie przeżyli.
 
 

PSYgoda na czterech łapach.

Diuna w Himalajach - Agata Agi Włodarczyk

 
 
 
Nakładem wydawnictwa Bezdroża ukazała się książka Agaty „Agi” Włodarczyk „PSYgoda na czterech łapach. Diuna w Himalajach”. Jest to prawdziwa historia o wyprawie w Himalaje widziana oczami jedynej czworonożnej bohaterki tej niezwykłej podróży. 

Pięknie zilustrowana i wyjątkowo ciekawa jest idealną propozycją dla dzieci i rodziców.
 *****
Jak wygląda tupiący głaz, kto jest prawdziwym władcą dżungli i dlaczego ostry dal i momo smakują gorzej niż psiastka, a przede wszystkim – jak wyglądają Indie z perspektywy czterech łap i jednego, za to bardzo czułego nosa? Tego wszystkiego dowiecie się dzięki Diunie – wyjątkowej, psiej podróżniczce o wilczym rodowodzie.

Razem z Diuną przeżyjemy chwile grozy i rozmerdanej radości. Poznamy owce, które nie boją się wilków i ludzi, którzy są od nich jeszcze dziwniejsi. Psimi oczami spojrzymy na kolorowe hinduskie sari, lokalne tradycje i zwyczaje, przeżyjemy niezwykłe spotkania i powędrujemy w kierunku źródeł Gangesu. Na koniec przekonamy się, że prawdziwa przygoda nigdy się nie kończy!

 
***

Agata Włodarczyk - z wykształcenia teatrolożka i socjoterapeutka, z pasji dziennikarka. Lubi pracę z ludźmi i pisanie, ale wciąż nie wie, kim zostanie, kiedy „dorośnie”. Mól książkowy, wegetarianka i pasjonatka sportów outdoorowych. Marzy o tym, by mieć czas na spełnienie wszystkich swoich marzeń.


 
 
 

INDONEZJA. Po drugiej stronie raju - Anna Jaklewicz

 
 

Palmy kokosowe pochylające się nad zalanymi słońcem piaszczystymi plażami, wokół intensywnie turkusowa woda i kolorowe łódki uśmiechniętych rybaków.

Indonezja – tropikalny raj, idealna sceneria egzotycznych wakacji na końcu świata. Ale czy ten raj pozostanie bez skazy, jeśli poznamy go lepiej?

Anna Jaklewicz zabiera nas w głąb świata położonego z dala od turystycznych kurortów, odkrywa jego mniej znane oblicze – zaskakujące, czasem nawet mroczne. Pokazuje obraz Indonezji bez retuszu.

****
Czy istnieje piąta płeć?

Jak indonezyjskie duchy pomagają swatać? 
Do czego służą cukierki z cyjanku potasu? Kto pokłada bomby w oceanie? 
Jak wiele krwi przelano za goździki i gałkę muszkatołową? 
Czy można mieszkać trzy lata ze zmarłym? 
Dlaczego bawół jest droższy od samochodu? 
Ile talerzy warta jest śmierć dziecka?

By się tego dowiedzieć, autorka bierze udział w szamańskich rytuałach, ceremoniach pogrzebowych, mieszka z morskimi cyganami w domach na palach i z ludźmi lasu w głębi dżungli. Próbuje zrozumieć i opisać ich świat, unikając jednoznacznych ocen. Jej książka to mistrzowskie połączenie autorefleksyjnej prozy podróżniczej, pasjonującego szkicu antropologicznego i frapującego reportażu.

W książce:

PIĄTA PŁEĆ - Opowieść o androgenicznych szamanach, odsłaniająca konflikt między świętością a naturą ludzką

MORSCY CYGANIE - Legendarni ludzie-ryby i rybacy uwikłani w międzynarodowy proceder nielegalnego połowu ryb przy pomocy cyjanku potasu i bomb własnej produkcji

WYSPY KORZENNE - Historia krwawych podbojów kolonialnych i konfliktów etnicznych, rozgrywająca się w cieniu drzew muszkatołowych i wonnych goździkowców

ŚMIERĆ W TANA TORAJA - Świat, w którym pogrzeby są ważniejsze niż wesela, zmarli traktowani jak żywi, a ceną za pozaziemski raj jest śmierć setek bawołów

LUDZIE LASU - Spotkanie z rdzennymi mieszkańcami lasów tropikalnych, których dziewiczy świat ulega szybkim zmianom pod wpływem kontaktów z cywilizacją

 
****

Anna Jaklewicz - podróżniczka, archeolog i fotograf. Autorka książki Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta. Relacje z podróży publikuje między innymi w „National Geographic TRAVELER” i magazynie podróżników „TamTam”. Organizatorka wypraw do Azji i pilotka wyjazdów trampingowych. Prowadzi zajęcia międzykulturowe dla młodzieży oraz warsztaty archeologiczne dla dzieci.


 
Zapraszamy w daleką podróż, na drugi kraniec świata, by u boku Wojciecha Ganczarka odwiedzając niesamowite miejsca, spotykając ciekawych ludzi zrozumieć Wenezuelę.
 
 

 Upały, mango i ropa naftowa - Wojciech Ganczarek

 
 

Zrozumieć Wenezuelę.

Upały, mango i ropa naftowa to wszechstronna opowieść o Wenezueli. 

Wojciech Ganczarek podejmuje się ambitnego zadania, by w jednym tekście zmieścić gospodarkę i kulturę, zmieszać muzykę z pejzażami, a historie ozdobić anegdotami z barwnej codzienności. 
Jak głosi przedmowa, w książce „socjologiczne teorie przeplata wilgoć deszczu i smak kakao”. Mnogość różnorodnych informacji naturalnie wkomponowuje się w relacje w wielomiesięcznej podróży rowerowej autora po Wenezueli w dobie ostrego kryzysu. W sklepach brakuje podstawowych produktów żywnościowych, papier toaletowy jest na wagę złota, a przestępczość bije światowe rekordy. W kryzysowej rzeczywistości piętrzą się paradoksy, a nich jak w lustrze – jasno i wyraźnie – odbijają się fundamentalne cechy kraju i jego mieszkańców. Dodatkowo wgląd w historię pozwala na dogłębne studium duszy wenezuelskiej i – ogólniej – latynoamerykańskiej. Zdecydowanie Upały... zadowolą wszystkich tych, którzy pragną nie tylko poznać, ale i zrozumieć.

Jak pisze Wojciech Ganczarek o swojej książce: „W Wenezueli spędziłem przeszło rok. Objechałem kraj rowerem, ale też mieszkałem kilka miesięcy w Meridzie i Caracas doświadczając codzienności wenezuelskiego życia, prowadząc dziesiątki rozmów i wertując stosy książek. Z tego narodziły się Upały ... , tekst będący połączeniem relacji z podróży, reportażu z Wenezueli pogrążonej w kryzysie i socjohistorycznych interpretacji na temat mentalności latynoamerykańskiej.

 
 

  Zrozumieć Koreę - Rafał Tomański

PIEKŁO- NIEBO
 

Rafał Tomański opisuje dwanaście miesięcy z życia mieszkańców Półwyspu Koreańskiego – ich sukcesy, troski, niepokoje i nadzieje.
Książka jest zbiorem tekstów powstałych między czerwcem 2015 a czerwcem 2016 roku, zapisem wydarzeń, jakie miały miejsce po obu stronach 38. równoleżnika, wzdłuż którego biegnie granica oddzielająca Koreę Północną od Południowej – dwa sztucznie utworzone kraje, które pomimo wspólnej historii dzieli prawie wszystko.
Ttytułowe piekło nie odnosi się jednak tylko do komunistycznego reżimu Kim Dzong Una na Północy, a niebo nie jest jedynie określeniem dynamicznie rozwijającego się Południa. Korea pokazana jest jako całość, w której można zaznać nieba i piekła równocześnie, gdzie rzeczywistość mieści w sobie wiele sprzeczności z naczelnym absurdem tego systemu na czele – pasem ziemi niczyjej przecinającym półwysep wszerz, oficjalnie nazywanym Koreańską Strefą Zdemilitaryzowaną, a faktycznie będącym jednym z najsilniej uzbrojonych terenów świata.

 

 

 

 


 

 

TukTukCinema. Czyli historia o Indiach,

Gangesie, radości życia,

wiecznie psującym się skuterze i Bolku i Lolku

- Robb Maciąg

Kiedy w 2013 roku Robb Maciąg jechał do Nepalu, by pokazać dzieciom z małej szkoły na końcu świata kreskówki z Bolkiem i Lolkiem, a także przygody Reksia, nie myślał, że ten projekt rozwinie się w znacznie dłuższą i ciekawszą przygodę.
W 2015 roku, jadąc na indyjskim skuterze trasą wzdłuż świętego Gangesu, tworzył jednoosobowe kino objazdowe i w ciągu miesiąca wyświetlał polskie kreskówki, gdzie tylko się dało.
 

 I właśnie o tym jest ta książka.

 Trasa przejazdu liczyła dwa i pół tysiąca kilometrów, prowadziła wzdłuż Gangesu, a środkiem lokomocji był zdezelowany skuter, choć pierwotnie miała nim być motoriksza... Po drodze samozwańczego animatora polskiej kultury czekało mnóstwo niespodzianek, spotkań, interesujących ludzi, miejsc, rozmów i krajobrazów.
 A przede wszystkim czekały na niego dzieci, żywiołowo reagujące na przygody rysunkowych braci i łaciatego psa. Ta książka jest fascynującą, szczerą, nielukrowaną relacją z jego wyprawy. Zobacz Indie oczami zakręconego outsidera, który próbuje je poznać i zrozumieć, a także wniknąć w ich naturę głębiej, niż jest w stanie zrobić to turysta. I poczuj radość z tego spotkania.

 

 


Końca swiata nie było- Anita Demianowicz

 
 

Anita Demianowicz po pięciu latach pracy w korporacji postanowiła zmienić swoje życie.

Kupiła więc bilet, spakowała plecak, zostawiła w domu męża i wyjechała na pięć miesięcy do Ameryki Środkowej.
Odwiedziła w tym czasie Gwatemalę, Honduras, Salwador i Meksyk.
Aby naprawdę dobrze poznać kraje, w których się znalazła, uczyła się języka hiszpańskiego i mieszkała u gościnnych rodzin. Z nimi spędziła Wielkanoc i Boże Narodzenie, uczestniczyła też w barwnych i hucznych procesjach.

Podróżowała głównie tzw. chicken busami. Zakochała się w wulkanach i wspięła niemal na każdy, który znalazł się na jej drodze. W dżungli, którą przemierzała z blisko siedemdziesięcioletnim przewodnikiem, tropiła czarną pumę. W dawnej stolicy państwa Majów wzięła udział w uroczystościach związanych z końcem świata zapowiadanym w ich kalendarzu.

 To opowieść nie tylko o podróży do świątyń Majów, na szczyty aktywnych wulkanów i wiosek zamieszkiwanych przez Garifunów, lecz także o podróży w głąb siebie, w poszukiwaniu celu w życiu, o swojej własnej drodze do szczęścia, a przede wszystkim o odkrywaniu wiary w siebie i swoje możliwości. Wyjazd do Ameryki Środkowej stał się początkiem wielkiej podróżniczej przygody autorki.
 


 

 Utracony świat.

Podróże Leona Barszczewskiego

po XIX-wiecznej Azji Środkowej - Igor Strojecki 

 
 
 

Historia niezwykłego człowieka, XIX-wiecznego badacza Azji Środkowej, którego dokonania wciąż czekają na odkrycie!

Bohaterem książki jest zafascynowany Azją fotograf i podróżnik, który na szklanych płytach negatywów utrwalił niepowtarzalne widoki krajobrazów i miast Azji Środkowej, zwłaszcza Samarkandy. To dzięki niemu możemy spojrzeć na twarze rdzennych mieszkańców dalekich zakątków Azji sprzed ponad stu lat.

Leon Barszczewski uchwycił w kadrze obiektywu chwile grozy podczas górskich wypraw, utrwalił piękno i majestat lodowców oraz potęgę gór. Jednak najważniejsi byli dla niego ludzie - z jego fotografii spoglądają na nas bekowie i wieśniacy, biedacy i bogacze, tancerze i obłąkani, a nawet muzułmańskie kobiety odsłaniające twarze. Dla wielu z nich Barszczewski był pierwszym spotkanym Europejczykiem. Te jedyne w swoim rodzaju obrazy przenoszą nas w świat zagubiony i nieznany, nieomal baśniowy…

Publikacja, będąca swoistym zwierciadłem duszy Barszczewskiego, jest owocem przeszło trzydziestoletnich badań genealogicznych Igora Strojeckiego oraz fascynacji postacią i dokonaniami jego pradziadka - podróżnika i fotografa Leona Barszczewskiego. Nieistniejący już świat autor odtworzył na podstawie notatek samego podróżnika, artykułów publikowanych w prasie oraz wspomnień jego córki, Jadwigi Barszczewskiej‑Michałowskiej.

...dłuższe obcowanie z półdzikimi mieszkańcami nauczyło mnie wielu rzeczy. Jak fałszywie i źle sądzimy tych biedaków. Najczęściej sami jesteśmy przyczyną nieporozumień, jakie wynikają pomiędzy nami i nimi. Niejednokrotnie sam, zdawało się, byłem w położeniu bez wyjścia wśród tych półdzikich ludów, gdzie byle drobiazg mógł pociągnąć za sobą utratę życia. A przecież zawsze dawałem sobie radę, co zawdzięczam temu, że stosunek mój do mieszkańców był zawsze serdeczny, że starałem się wniknąć w ich życie, zwyczaje i obrzędy, wierzenia i przesądy. Zjednałem sobie wśród nich wielu prawdziwych przyjaciół. Dziewiętnaście lat obracałem się między nimi i nie mogę znaleźć ani jednego przykładu ich rzekomej zwierzęcości, o czym tak chętnie piszą rozmaici podróżnicy. - L. Barszczewski

 


 

 

 

Nakręć się na przygodę!

 
 

Nakładem wydawnictwa Bezdroża ukazała się publikacja idealna na wakacje! 

Podręcznik przygody rowerowej to książka zarówno dla każdego początkującego, jak i zapalonego podróżnika rowerzysty.
Robert Robb Maciąg wraz z przyjaciółmi (wśród autorów m.in. Piotr Strzeżysz, Kajtostany, Wataha w podróży, Anita Demianowicz, Mateusz Waligóra) podpowiadają dokąd się wybrać, opisują swoje własne doświadczenia, radzą, co zrobić w trudnych sytuacjach. A nade wszystko uraczą czytelników kapitalnymi opowieściami ze swoich wędrówek po różnych kontynentach. Dzięki nim czytelnik poczuje przedsmak przygody i utwierdzi się w przekonaniu, że rower doskonale nadaje się do zwiedzania świata, pozwala poznać ciekawych ludzi i nawiązać prawdziwą łączność z krainą, którą przemierza.

Jest to drugie, rozszerzone wydanie tej publikacji, jednak czytelnicy nie będą zawiedzeni. Nowi autorzy historii z podróży, całkiem inne "Opowieści z drogi" i dodatkowe rozdziały, których nie było w wydaniu pierwszym. Książka odpowiada na wszelkie pytania związane z wycieczkami rowerowymi, noclegami pod namiotem, sprzętem, przygotowaniem do wyprawy etc. Poza informacjami praktycznymi znajdziemy ponad 30 historii o rowerowych podróżach po Polsce i całym świecie. 


******

Robert "Robb" Maciąg - z wykształcenia nauczyciel specjalny, z pasji podróżnik i fotograf. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Gdańskim wyjechał za granicę. Od 2010 roku mieszka znów w Polsce, w okolicach Jeleniej Góry, w Krainie Wygasłych Wulkanów. Uwielbia fotografować ludzi. Jest laureatem konkursu Podróżnik Roku miesięcznika "Podróże" i zdobywcą Travelera miesięcznika "National Geographic". Jest też autorem publikacji Rowerem przez Chiny…, Rowerem w stronę Indii oraz licznych artykułów prasowych. Na co dzień wraz z żoną Anią zajmuje się m.in. fotoreportażem ślubnym. Oboje prowadzą warsztaty o świecie dla szkół oraz fundację Szkoły na końcu świata.

 
 

 

 

Mój dziennik podróży - Dominika Zaręba, Ania Jamróz

 

ODKRYJ W DZIECKU PRAWDZIWEGO ODKRYWCĘ 

Mój dziennik podróży – to Twoja księga wspomnień z wyprawy. Zabierz go w podróż, zapisuj swoje przygody, wklejaj pamiątki zbierane po drodze, rysuj! To książka interaktywna! Ściągnij z internetu „Podróżnicze wycinanki” o mieście, regionie lub kraju Twojej wyprawy. Wycinaj, baw się i poznawaj! Wypełniony dziennik stanie się Twoim własnym pamiętnikiem-przewodnikiem. Dzięki temu Twoje podróże będą niezapomniane!

***********

 Publikacja powstała z myślą o dzieciach w wieku 5-10 lat oraz rodzicach, którzy chcieliby dziecku przekazać ciekawe informacje o odwiedzanym miejscu. Mój dziennik podróży jest uniwersalny, można zabrać go ze sobą zarówno na zimowe i letnie wakacje, jak i kilkudniowy wyjazd za miasto. Sprawdzi się podczas wycieczek po Polsce i w trakcie zagranicznych wojaży. Uzupełnieniem publikacji są "Podróżnicze wycinanki", które już niebawem będą dostępne w formie plików pdf.

 

 


 

PRZEZ POLSKIE GÓRY - Natalia Tomasiak, Marcin Świerc
 
 
Przewodnik biegacza

Szukasz aktywności, która pozwala poczuć prawdziwą wolność – wybiegnij w góry!
 

Podpowiadamy, jak rozpocząć tę niezwykłą przygodę, by czerpać z niej jak najwięcej przyjemności i uniknąć poważnych błędów. Propozycje tras biegowych, starannie dobranych z myślą zwłaszcza o początkujących amatorach tej dyscypliny sportu, pozwolą odkryć ciekawe zakątki we wszystkich pasmach polskich gór.

W przewodniku:

  • poradnik początkującego biegacza
  • 69 wyjątkowych tras w polskich górach
  • dokładne mapy
  • przejrzyste profile wysokościowe
  •  czasy przejść

 

Kotlet na wynos, czyli autostopem za równik - Marek Kotlarski

Pewnego dnia Kotlet postanowił skręcić w innym kierunku.
Spakował się na wynos, wystawił kciuk do góry i wyruszył w autostopową podróż, która zakończyła się osiem miesięcy później na drugiej półkuli – w Indonezji.
Opowieść Kotleta to ponad 30 tysięcy kilometrów przemierzonych autostopem przez Rosję, Mongolię, Chiny, Laos, Tajlandię, Kambodżę, Birmę, Malezję, Singapur i Indonezję.
To przedzieranie się przez syberyjską tajgę i biwakowanie nad Bajkałem. To mieszkanie z mongolską rodziną w jurcie i rozpaczliwe próby porozumienia się z Chińczykami, aby dotrzeć pod Tybet.
To praca przy żniwach ryżu w Laosie i budowanie domków na wodzie w Kambodży.
To zdobywanie górskich szczytów Birmy i przemierzanie tajskich mórz jachtostopem.
To obozowanie w wulkanie na Sumatrze i przekraczanie indonezyjskiego równika.
Opowieść Kotleta to również próba zmierzenia się z rzeczywistością życia w drodze, różnicami kulturowymi oraz przyziemnymi problemami związanymi z domem upchanym w plecaku.
To historia niezwykła, powstała ze zwykłego połączenia odrobiny fantazji, ogromnego samozaparcia i dostatku wolnego czasu.

***********

 Mateusz Kotlarski – Częściej nazywany Kotletem niż własnym imieniem, co w pewien sposób lubi. Nie lubi za to być nazywany podróżnikiem, bo uważa że wyprawy służą mu tylko do spróbowania w życiu możliwie najwięcej i ostatecznego wybrania, co chce w nim robić. Uwielbia góry. Na całym świecie poszukuje krajobrazów piękniejszych od tych w Polsce, choć tak naprawdę nie wierzy w ich istnienie. Inżynier budownictwa, który sam zdziwiony jest powstaniem tej książki.
 Więcej o Kotlecie można przeczytać na jego blogu Kotlet na wynos.