Duże elektryczne śmieci...

Firma 'Green Pack' istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku,specjalizuje się w produkcji toreb papierowych,dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku.Opierając się na doświadczeniu rynkowym,firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Chcesz kupić dom w UK? Zacznij od depozytu!

 

Zorientowanie się na rynku mieszkaniowym za granicą i przebrnięcie przez proces zakupu nieruchomości, jest dosyć trudne. Aby ułatwić choć trochę to zadanie, postanowiliśmy dzisiaj przybliżyć tę tematykę Polakom mieszkającym w UK.

 

 

 W artykule wyjaśnimy i opiszemy chyba najważniejszą kwestię, której pozytywne rozstrzygnięcie decyduje często o możliwości zakupu domu lub mieszkania. Kwestią tą, jest zgromadzenie możliwie wysokiego depozytu.

 Depozyt - dlaczego jest taki ważny

Aby w ogóle myśleć o zakupie domu w UK, pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, jest zgromadzenie odpowiedniego depozytu. Żaden bank, nie udzieli nam kredytu hipotecznego jeśli nie mamy odłożonej gotówki.

Kwestia ta regulowana jest prawem bankowym i aktualnie minimalny depozyt w Wielkiej Brytanii wynosi 5% wartości kupowanego domu lub mieszkania. Ponieważ nieruchomości na wyspach są drogie - średnia wartość nieruchomości wynosi prawie 270 tysięcy funtów, wspomniane 5% to z reguły kilkanaście tysięcy funtów.

Odłożenie kilkunastu tysięcy funtów jest dla większości osób możliwe, jednak w zależności od sytuacji finansowej może potrwać. Problem polega na tym, że mamy właśnie na wyspach inflację. Ceny zwykłych produktów i nieruchomości w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej drożeją. W międzyczasie pojawił się też Brexit i problemy związanie z pandemią Covid 19. Wszystkie te czynniki stanowią pewne wyzwanie i powodują, że zakup nieruchomości w UK w ostatnich latach  dla wielu osób jest trudniejszy.

Powody, dla których warto mieć duży depozyt

 

Bez względu na chwilowe trudności, decyzja o zakupie nieruchomości w UK jest najczęściej dobra. Trzeba się tylko przygotować, usprawnić swoje finanse osobiste i odłożyć jak najwięcej pieniędzy. Warto to zrobić z kilku powodów.

Kredyt hipoteczny nie jest jedynym kosztem, który poniesiemy, kupując nieruchomość. Inne czekające nas wydatki toK usługi prawnika, sprawdzenie stanu budynku, opłata za wycenę nieruchomości i przeprowadzkę.

To nie jedyny powód, dla którego warto mieć duży depozyt. Pamiętajmy, że większy wkład własny, tym niższy kredyt i w konsekwencji niższe raty kredytu przez kolejnych kilkadziesiąt lat.

Mając większy depozyt łatwiej też uzyskać tańszy kredyt z niższymi odsetkami. Dzieje się tak, ponieważ pożyczkodawca z dużym wkładem własnym stanowi dla banku niższe ryzyko. Bank wie, że jeżeli pojawi się problem, będzie mógł sprzedać nieruchomość i łatwo odzyskać pieniądze.

Posiadanie niewielkiego depozytu 5% stanowi dla banku większe ryzyko. Gdyby pojawił się problem ze spłatą, bank mógłby mieć problem z odzyskaniem całości zainwestowanych pieniędzy.

Z tych powodów, mając duży wkład własny, możemy skorzystać z najlepszych ofert na rynku i płacić najniższe odsetki. 

Gdzie szukać pomocy?

Wiemy już, jak ważny jest duży depozyt przy zakupie nieruchomości. Na zakończenie kilka pomocnych źródeł, które mogą nam pomóc w jego szybszym zgromadzeniu.

Jeżeli macie problemy z wydatkami i odkładaniem pieniędzy na depozyt, warto sprawdzić serwis Smart Polak. Jest to blog finansowy dla Polaków mieszkających w UK z poradami na temat oszczędzania w UK. Posiadając odpowiednią wiedzę z tego zakresu, będziemy mogli szybciej odłożyć wymaganą kwotę.

Zdarza się, że pomimo szczerych chęci i wyrzeczeń trudno nam odłożyć wymaganą kwotę 5%. Na szczęście istnieją różne programy rządowe, które mogą nam pomóc. Takim programem jest np. Help to Buy, w którym pieniądze pożyczone od rządu, mogą stanowić część lub całość depozytu. Innym rozwiązaniem jest tzw. shared ownership, czyli zakup części nieruchomości. Kupujemy np. 60% domu i spłacamy niewielki kredyt, a pozostałą część nieruchomości 40% wynajmujemy.

Jeżeli jesteście zainteresowani tymi rozwiązaniami, warto porozmawiać z doświadczonym brokerem kredytowym, który będzie mógł podpowiedzieć korzystne rozwiązanie. Takim brokerem z obsługą w języku polskim jest między innymi firma Extend Finance.

Jeśli chciecie przeczytać więcej informacji na temat całego procesu zakupu domu lub mieszkania, o tym jak dostać kredyt, gdzie szukać nieruchomości, jak negocjować, sprawdźcie artykuł zakup mieszkania w UK krok po kroku.

Mamy nadzieję, że ten wpis jest wartościowy i pomoże Wam w zakupie wymarzonej nieruchomości.