Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Olsztyn Jurajski

Subskrybuje zawartość
Aktualności z serwisu http://www.olsztyn-jurajski.pl
Zaktualizowano: 3 lata 35 tygodni temu

Powiadomienie o jakości powietrza w województwie śląskim

14 sierpień, 2020 - 07:15
Jakość powietrza na terenie województwa śląskiego w dniach 13-14.08.2020 będzie dobra i bardzo dobra. Więcej informacji dostępnych w załączniku.


Powiadomienie o jakości powietrza w województwie śląskim

14 sierpień, 2020 - 07:15
BIEŻĄCE INFORMACJE ZE STACJI POMIAROWYCH http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/dane-pomiarowe/automatyczne 11.08.2020 r. (wtorek) nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń: jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 andmicro;g/m3), jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 andmicro;g/m3), 24-godzinnych dwutlenku siarki (125 andmicro;g/m3), 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 andmicro;g/m3), ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 andmicro;g/m3) oraz ośmiogodzinnych stężeń poziomu docelowego ozonu (120 andmicro;g/m3). 12.08.2020 r. (środa) godz. nocne i poranne nie wystąpiły przekroczenia poziomów dopuszczalnych lub docelowych w odniesieniu do średnich stężeń jednogodzinnych i ośmiogodzinnych. PROGNOZOWANA JAKOŚĆ POWIETRZA (w oparciu o indeks jakości powietrza) * przygotowana przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) w Warszawie 12.08.2020 r. (środa) jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie dobra* i bardzo dobra*; warunki sprzyjające do wszelkich aktywności na wolnym powietrzu, bez ograniczeń i okresowo (zwłaszcza w godzinach południowych i popołudniowych) umiarkowana ze względu na poziom ozonu; warunki umiarkowane do aktywności na wolnym powietrzu. 13.08.2020 r. (czwartek) jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie dobra* i bardzo dobra*, ze względu na poziom ozonu będzie umiarkowana . * Ma * Mapy z prognozami stężeń jednogodzinnych, średniodobowych, maksymalnego stężenia dobowego, maksymalnego stężenia 8-godzinnego kroczącego znajdują się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie http://www.gios.gov.pl w zakładce andbdquo;Jakość Powietrza - Prognozy Jakości Powietrza/Krótkoterminowe/Prognozy wojewódzkie/Śląskieandrdquo; (link http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution?woj=slaskie).


Urząd nieczynny 17 sierpnia

14 sierpień, 2020 - 07:15
Informujemy, że na podstawie zarządzenia Wójta Gminy Olsztyn nr 74 /2020, poniedziałek, 17 sierpnia 2020 r. będzie dniem wolnym od pracy w Urzędzie Gminy Olsztyn.


Powiadomienie o jakości powietrza w województwie śląskim

14 sierpień, 2020 - 07:15
BIEŻĄCE INFORMACJE ZE STACJI POMIAROWYCH http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/dane-pomiarowe/automatyczne 10.08.2020 r. (poniedziałek) nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń: jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 andmicro;g/m3), jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 andmicro;g/m3), 24-godzinnych dwutlenku siarki (125 andmicro;g/m3), 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 andmicro;g/m3), ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 andmicro;g/m3) oraz ośmiogodzinnych stężeń poziomu docelowego ozonu (120 andmicro;g/m3). 11.08.2020 r. (wtorek) godz. nocne i poranne nie wystąpiły przekroczenia poziomów dopuszczalnych lub docelowych w odniesieniu do średnich stężeń jednogodzinnych i ośmiogodzinnych. PROGNOZOWANA JAKOŚĆ POWIETRZA (w oparciu o indeks jakości powietrza) * przygotowana przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) w Warszawie 11-12.08.2020 r. (wtorek, środa) jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie dobra* i bardzo dobra*; warunki sprzyjające do wszelkich aktywności na wolnym powietrzu, bez ograniczeń i okresowo (zwłaszcza w godzinach południowych i popołudniowych) umiarkowana*; warunki umiarkowane do aktywności na wolnym powietrzu. * Mapy z prognozami stężeń jednogodzinnych, średniodobowych, maksymalnego stężenia dobowego, maksymalnego stężenia 8-godzinnego kroczącego znajdują się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie http://www.gios.gov.pl w zakładce andbdquo;Jakość Powietrza - Prognozy Jakości Powietrza/Krótkoterminowe/Prognozy wojewódzkie/Śląskieandrdquo; (link http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution?woj=slaskie). Do wiadomości: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego: srodowisko@slaskie.pl, rzecznik@slaskie.pl Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Katowicach: wsse.katowice@pis.gov.pl


Powiadomienie o jakości powietrza w woj. śląskim

14 sierpień, 2020 - 07:15
BIEŻĄCE INFORMACJE ZE STACJI POMIAROWYCH http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/dane-pomiarowe/automatyczne 09.08.2020 r. (niedziela) nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń: jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 andmicro;g/m3), jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 andmicro;g/m3), 24-godzinnych dwutlenku siarki (125 andmicro;g/m3), 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 andmicro;g/m3), ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 andmicro;g/m3) oraz ośmiogodzinnych stężeń poziomu docelowego ozonu (120 andmicro;g/m3). 10.08.2020 r. (pon.) godz. nocne i poranne nie wystąpiły przekroczenia poziomów dopuszczalnych lub docelowych w odniesieniu do średnich stężeń jednogodzinnych i ośmiogodzinnych. PROGNOZOWANA JAKOŚĆ POWIETRZA (w oparciu o indeks jakości powietrza) * przygotowana przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) w Warszawie 10-11.08.2020 r. (poniedziałek, wtorek) jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie dobra* i bardzo dobra*; warunki sprzyjające do wszelkich aktywności na wolnym powietrzu, bez ograniczeń. * Mapy z prognozami stężeń jednogodzinnych, średniodobowych, maksymalnego stężenia dobowego, maksymalnego stężenia 8-godzinnego kroczącego znajdują się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie http://www.gios.gov.pl w zakładce andbdquo;Jakość Powietrza - Prognozy Jakości Powietrza/Krótkoterminowe/Prognozy wojewódzkie/Śląskieandrdquo; (link http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution?woj=slaskie).


Ostrzeżenie meteorologiczne

14 sierpień, 2020 - 07:15
Prognozuje się wystąpienie miejscami burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Miejscami grad. Termin: od godz. 14:00 dnia 10.08.2020 do godz. 23:00 dnia 10.08.2020.


Bezpłatna pomoc prawna

14 sierpień, 2020 - 07:15
Informujemy, że w Powiecie Częstochowskim istnieje możliwość skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej. Pomoc obejmuje między innymi poinformowanie osoby fizycznej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, sporządzenie projektu pisma, nieodpłatną mediacjęandhellip; Zapisy i szczegółowe informacje dostępne na https://www.czestochowa.powiat.pl/page_id=1122


Konkurs KRUS

14 sierpień, 2020 - 07:15
Dyrektor OR KRUS w Częstochowie Piotr Dobosz zaprasza zainteresowanych rolników do udziału w kolejnym konkursie andbdquo;Bezpieczeństwo pod kontrolą". Konkurs jest przeznaczony dla osób pełnoletnich, rolników oraz domowników żyjących w gospodarstwie rolnym, obejmujących zakres działania OR KRUS w Częstochowie. Konkurs ma za zadanie promować różnorodność akcji prewencyjnych Kasy. Tym razem uczestnicy ww. konkursu mają samodzielnie weryfikować zagrożenia występujące w swoich gospodarstwach rolnych i wpisywanie ich na odpowiednich listach kontrolnych, w zależności od prowadzonego profilu gospodarstwa rolnego. Wypełnioną listę wraz z formularzem zgłoszeniowym i zgodą na wykorzystanie wizerunku należy dostarczyć do siedziby OR KRUS w Częstochowie lub Placówki Terenowej (osobiście, listownie lub e-mailem). Zgłoszenia do 30 września 2020 r. Laureatom konkursu wręczymy ciekawe, praktyczne nagrody, a o szczegółach w regulaminie konkursu oraz pod nr tel. 34 378 85 19, roksana.kmiecik@krus.gov.pl


GEOCACHING, czyli jurajskie tajemnice na wyciągnięcie ręki

14 sierpień, 2020 - 07:15
Miliony osób na całym świecie wykorzystują geocaching do poznawania ciekawych miejsc. Na terenie naszej gminy zarejestrowano już ponad 200 skrytek geocachingowych i wciąż pojawiają się nowe. Zachęcamy do przeczytania artykułu o tej fascynującej grze terenowej. Zapraszamy poszukiwaczy przygód do jurajskiej gminy Olsztyn! GEOCACHING, czyli jurajskie tajemnice na wyciągnięcie ręki. Czerpanie wiedzy z podręczników? Wyprawy palcem po mapie? Nie... To nie jest dobra propozycja dla kilku milionów ludzi na całym świecie, którzy andbdquo;keszującandrdquo; odkrywają tajemnice niezwykłych miejsc, fenomenów przyrody, ucząc się i bawiąc przy tym doskonale! To wszystko zapewnia im geocaching - zdobywająca w szybkim tempie licznych zwolenników gra edukacyjna, będąca połączeniem indywidualnej turystyki z marszem na orientację przy pomocy odbiorników GPS lub aplikacji telefonicznych. Jej głównym celem jest odnalezienie skrytki - geocacheandrsquo;a (spolszczone andbdquo;keszaandrdquo;), założonej przez innego uczestnika zabawy. Są one praktycznie wszędzie - w pobliżu i wokół Ciebie. Znajdziesz je w każdym kraju, w każdym mieście, miasteczku i wsi. Szukając ich dotrzesz do miejsc wyjątkowo ciekawych, pięknych i niesamowitych, najdalszych zakątków Ziemi lub tych całkiem bliskich, pełnych niezwykłych historii zaklętych w świecie ruin jurajskich zamków i białych skał rozrzuconych wzdłuż Szlaku Orlich Gniazd. Warto tutaj wspomnieć o Olsztynie i pewnym wydarzeniu z 2015 r. Wówczas odbył się tu event inaugurujący publikację 30 nowych geologicznych skrytek na terenie trzech jurajskich gmin: Olsztyna, Janowa i Mstowa. Dziś jest ich znacznie więcej - nasze rodzime skrytki tradycyjne jak i andbdquo;ertkeszeandrdquo; zyskują coraz większe uznanie wśród graczy. Zakładane są szybko i w stosunkowo dużych ilościach. Historia geocachingu związana jest ściśle z odkodowaniem sygnału wysyłanego przez satelity do odbiorników GPS. Jak wiadomo system GPS zaprojektowany został do celów militarnych, dlatego poddawany był on celowemu zniekształceniu. Sytuacja ta zmieniła się 2 maja 2000 r. Decyzją Prezydenta USA - Billa Clintona, udostępniono niezakłócony sygnał wszystkim użytkownikom GPSandrsquo;ów, przez co możliwe stało się przeprowadzenie pomiaru pozycji z dokładnością około 10 m. Już następnego dnia Amerykanin - Dave Ulmer, ukrył w lesie duży pojemnik, w okolicy miejscowości Estacada (Oregon). andbdquo;Skarbandrdquo; ten składał się z różnych przedmiotów - gadżetów mających zachęcić do jego poszukiwań. Ulmer podał lokalizację skrytki do wiadomości publicznej. To co się wkrótce wydarzyło, przeszło jego najśmielsze oczekiwania. W ciągu zaledwie kilku dni andbdquo;keszandrdquo; padł łupem wielu osób, które dzieliły się przeżyciami towarzyszącymi jego poszukiwaniu na forum dyskusyjnym miłośników GPS. Zainspirowani pomysłem Ulmera kolejni entuzjaści andbdquo;skarbówandrdquo; zaczęli zakładać nowe skrytki i publikować ich współrzędne. Wkrótce pojawiły się też specjalne serwisy poświęcone wyłącznie tej zabawie. Jednym z pierwszych była domena geocaching.com, uaktywniona 2 września 2000 r. Obecnie jest ona najliczniejszą bazą skrytek na świecie. Zawiera około 3 milionów opublikowanych andbdquo;keszyandrdquo;, których szuka blisko 7 milionów ludzi. Świat pełen andbdquo;keszyandrdquo; jest bytem równoległym do rzeczywistego, choć o jego istnieniu nie mają pojęcia osoby niewtajemniczone. Dlaczego? Ponieważ znajdując skrytkę, każdy geocacher stara się ją podjąć bez wzbudzenia zainteresowania otoczenia. To ważny aspekt gry. Z jednej strony dostarcza dodatkowego andbdquo;dreszczyku emocjiandrdquo;, a z drugiej chroni andbdquo;keszeandrdquo; przed zniszczeniem przez osoby niezwiązane z zabawą. Typowy andbdquo;skarbandrdquo;, to najczęściej plastikowy pojemnik typu PET lub szczelnie zamykane na klipsy pudełko - tzw. śniadaniówka. Niekiedy jednak skrzynki są prawdziwymi dziełami sztuki wykonanymi przez graczy z dużym pietyzmem i dbałością o szczegóły. Bez względu jednak na ich kształt, formę i wielkość każdy pojemnik zawiera książkę znalezień (tzw. logbook). To właśnie w niej dokonuje się krótkiej rejestracji w terenie - gracz wpisuje swój pseudonim, datę i godzinę odkrycia andbdquo;keszaandrdquo;. Procedurę zaliczania skrzynki kończy wpis na stronie serwisu geocaching.com. Tam też osoba zakładająca skrytkę umieszcza opis zawierający dodatkowe podpowiedzi ułatwiające odnalezienie andbdquo;keszaandrdquo; oraz informacje o charakterze krajoznawczym dotyczące samego miejsca jego ukrycia, jak i ewentualnych innych atrakcjach znajdujących się w okolicy - ciekawych miejscach, obiektach architektonicznych, historycznych, sakralnych, zabytkach techniki, a także przyrodniczych i geologicznych. Im większą pomysłowością wykaże się ich autor, tym skrytka lepiej oceniana jest przez innych graczy. Oprócz standardowych andbdquo;keszyandrdquo; w 2004 r. pojawił tzw. EarthCache, czyli geologiczna zagadka, którą rozwiązać można jedynie podczas wycieczki terenowej. Nie są to skrytki fizyczne - pojemniki, skrzynki itp. W tym przypadku koordynaty prowadzą graczy w miejsca, w których zobaczyć można różnorodne przyrodnicze ciekawostki, np. jaskinie, nieczynne kamieniołomy, ostańce skalne, skupiska minerałów i skamieniałości, efekty działalności różnorodnych procesów geologicznych i wiele innych. Polska pod względem liczby tego typu skrytek plasuje się na czwartym miejscu po USA, Niemczech i Czechach. Aby rozpocząć grę należy zarejestrować się na portalu geocaching.com. W ten sposób otrzymamy dostęp do map z lokalizacją andbdquo;keszyandrdquo;. Potem wystarczy zrobić pierwszy krok... Czasami początki zabawy nie są proste. W sumie nie wiadomo czego szukać, no i skrzynki chroni niekiedy pomysłowe maskowanie - mamy je dosłownie andbdquo;pod nosemandrdquo;, a nie potrafimy ich dostrzec. Jednak po znalezieniu kilku skrytek bardzo łatwo połknąć bakcyla. Być może tuż za progiem Twojego domu czeka na Ciebie przygoda życia? Sprawdź to, zostań geocacherem! Autor tekstu: geocacher Mroczny Lord Vader


Konkurs kulinarny w remizie w Kusiętach

14 sierpień, 2020 - 07:15
Wczoraj w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kusiętach odbył się II etap konkursu kulinarnego pt. andbdquo;Dziedzictwo kulinarne Partnerstwa Północnej Jury inspiracją do rozwoju przedsiębiorczości i aktywizacji lokalnej społecznościandrdquo; organizowanego przez Partnerstwo Północnej Jury. Do II etapu zostały nominowane potrawy przygotowane przez: P. Bernadettę Niemczyk z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich w Olsztynie, P. Janinę Ulrich, P. Irenę Tomalską oraz P. Iwonę Mizgałę. W spotkaniu uczestniczyli Wójt Gminy Olsztyn, Tomasza Kucharski oraz Dyrektor Biura PPJ, Jerzy Motłoch, a także członkowie komisji konkursowej - Danuta Tomza oraz Beata Fąfera - Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Jako pierwsza, swoją potrawę, czyli pyszną polewkę z ziemniakami podawaną na bogato a także delikatne kluski prażone przygotowała i zaprezentowała p. Iwona Mizgała. Z kolei niezwykły smak wiejskiego chleba żytniego odkryła przed uczestnikami spotkania p. Janina Urlich. Wzmocniony dodatkowo smalcem i ogórkami małosolnymi smakował wybornie. Z kolei, nagrodzone certyfikatem przez Częstochowską Organizację Turystyczną w kategorii potrawa regionalna, smaczne oponki serowe z Olsztyna, zostały przygotowane i zaprezentowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Olsztyna. Jako ostatnia, prezentacji potrawy dokonała Irena Tomalska serwując pyszny sernik z brzoskwiniami w towarzystwie nalewki miętowej. Dziękujemy uczestniczkom konkursu za przygotowanie i profesjonalny serwis nominowanych potraw. Komisja Konkursowa zachwyciła się smakiem potraw, ich historią i prezentacją.


Powszechny spis rolny

14 sierpień, 2020 - 07:15
Powszechny Spis Rolny 2020 odbędzie się od 1 września do 30 listopada 2020 r., według stanu w dniu 1 czerwca 2020 r., na terenie całego kraju. Udział w spisie jest obowiązkowy. Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, jak również wynika on z rekomendacji FAO, zawartych w dokumencie pn. Światowy program spisów rolnych rundy 2020 r. W państwach członkowskich ONZ pełne badanie realizowane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne. W Polsce poprzedni Powszechny Spis Rolny odbył się w 2010 r. Podstawowe cele Powszechnego Spisu Rolnego: zapewnienie bazy informacyjnej o gospodarstwach rolnych i związanych z nimi gospodarstwach domowych, koniecznej dla realizacji krajowej, regionalnej i lokalnej polityki rolnej i społecznej na wsi; dostarczenie informacji niezbędnych do planowania polityki żywnościowej, trendów hodowli zwierząt gospodarskich, struktury zasiewów upraw rolnych; analiza zmian jakie zaszły w rolnictwie na przestrzeni ostatnich 10 lat; wykonanie zobowiązań Polski w zakresie dostarczenia informacji na potrzeby organizacji międzynarodowych - EUROSTAT, FAO, OECD; aktualizacja statystycznego rejestru gospodarstw rolnych i przygotowanie operatów do pogłębionych badań reprezentacyjnych z zakresu rolnictwa w kolejnych latach. Kto podlega spisowi rolnemu? Spis rolny zostanie przeprowadzony w gospodarstwach rolnych: osób fizycznych (gospodarstwach indywidualnych); osób prawnych; jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. Jakie dane będą zbierane w trakcie spisu? Dokładny zakres informacji zbieranych w PSR 2020 dostępny jest w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz.U. z 2019 r., poz. 1728). W spisie rolnym będą zbierane dane dotyczące m.in.: użytkowników gospodarstw rolnych; rodzaju użytkowanych gruntów; powierzchni użytkowanych gruntów; zużycia nawozów mineralnych i organicznych; pogłowia zwierząt gospodarskich według grup wiekowo-użytkowych; rodzaju budynków gospodarskich; liczby maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym; nakładu pracy w gospodarstwie rolnym użytkownika i członków jego gospodarstwa domowego oraz pracowników najemnych. Rolnicy będą mogli udzielić informacji o gospodarstwach rolnych: poprzez samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej https://spisrolny.gov.pl/; telefonicznie - dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99; a jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju: bezpośrednio w wywiadzie udzielonym w miejscu dogodnym dla użytkownika gospodarstwa rolnego; korzystając - w przypadku braku dostępu do Internetu - ze stanowiska komputerowego w siedzibie gminy w celu dokonania samospisu internetowego. Bezpieczeństwo danych: Spisy, tak jak wszystkie prowadzone przez GUS badania statystyczne, realizowane są z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa, w oparciu o nowoczesne techniki teleinformatyczne. Narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa stosowane przez statystykę publiczną spełniają najwyższe standardy i zapewniają pełną ochronę gromadzonych informacji. Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Przed przystąpieniem do pracy rachmistrzowie są pouczani o istocie tajemnicy statystycznej i sankcjach za jej niedotrzymanie. Następnie na ręce właściwego komisarza spisowego składają pisemne przyrzeczenie następującej treści: andbdquo;Przyrzekam, że będę wykonywać swoje prace na rzecz statystyki publicznej z całą rzetelnością, zgodnie z etyką zawodową statystyka, a poznane w czasie ich wykonywania dane jednostkowe zachowam w tajemnicy wobec osób trzecich.andrdquo;. Dane pozyskane podczas spisów mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do aktualizacji operatów do badań statystycznych prowadzonych przez służby statystyki publicznej. Udostępnianie lub wykorzystywanie danych uzyskanych w spisach dla innych niż podane celów jest zabronione, pod rygorem odpowiedzialności karnej. Bieżące informacje o spisie rolnym dostępne są na stronie https://spisrolny.gov.pl/.


1 sierpnia zawyły syreny alarmowe

14 sierpień, 2020 - 07:15
1 sierpnia 2020 r. o godzinie 17.00 na terenie Gminy Olsztyn przeprowadzono wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności. W ramach treningu emitowano - dźwięk ciągły trwający trzy minuty - oznaczający odwołanie alarmu. Trening był połączony z upamiętnieniem 76. rocznicy wybuchu powstania Warszawskiego. Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało kolejnych 63 dni. To jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii.


Cudze chwalicie, swoje poznajcie

14 sierpień, 2020 - 07:15
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z jednostkami doradztwa rolniczego realizuje kampanię informacyjną pod nazwą andbdquo;Cudze chwalicie, swoje poznajcieandrdquo;, która promuje polskiebazarek.pl. Polskiebazarek.pl jest odpowiedzią na utrudnienia występujące w dobie koronawirusa z tradycyjnym sposobem sprzedaży produktów - pomaga w nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów przez rolników i producentów żywności z konsumentami. Można na nim bezpłatnie zamieszczać ogłoszenia o sprzedaży swoich produktów a konsument płaci dokładnie tyle, ile proponuje rolnik - nie ma marży pobieranej przez pośredników. Więcej informacji na https://polskiebazarek.pl/


PPJ zaprasza na warsztaty komputerowe

14 sierpień, 2020 - 07:15
Stowarzyszenie andbdquo;Partnerstwo Północnej Juryandrdquo; w Janowie informuje o realizacji projektu pt. andbdquo;Zaprzyjaźnij się z komputerem! - warsztaty komputerowe wsparciem dla osób 50+ wykluczonych cyfrowoandrdquo;, realizowanego w ramach poddziałania andbdquo;Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społecznośćandrdquo; objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020andrdquo;. Celem operacji jest zdobycie kompetencji komputerowych przez mieszkańców obszaru działania andbdquo;Partnerstwa Północnej Juryandrdquo;, wykluczonych cyfrowo, w wieku powyżej 50 lat poprzez uczestnictwo w cyklu 9 warsztatów komputerowych przeprowadzonych na terenie 9 partnerskich gmin. W ramach projektu, w każdej z 9 partnerskich gmin, zostanie przeprowadzony 3 - dniowy warsztat komputerowy, w których udział weźmie po 10 osób. Serdecznie zapraszamy mieszkańców zameldowanych na obszarze partnerskich gmin Stowarzyszenia andbdquo;Partnerstwo Północnej Juryandrdquo; (tj. Janów, Koziegłowy, Lelów, Mstów, Niegowa, Olsztyn, Poraj, Przyrów, Żarki), powyżej 50 roku życia, bez kompetencji komputerowych do udziału w warsztatach. Prosimy o telefoniczne zgłoszenie uczestnictwa w 3 - dniowych warsztatach w danej gminie, pod nr tel. 34 327 89 43. O zakwalifikowaniu się na warsztaty komputerowe będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Poniżej terminarz spotkań warsztatów. Osoby, które zostaną zakwalifikowane do projektu prosimy o zabranie maseczek i rękawiczek na zajęcia!


Jaskinie pod zamkiem w Olsztynie

14 sierpień, 2020 - 07:15
Pod zamkiem w Olsztynie archeolodzy odkryli prawdopodobnie największy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej system jaskiń. Trwające od trzech lat badania towarzyszą pracom mającym na celu zabezpieczenie ruin finansowanym ze środków unijnych pozyskanych przez olsztyńską Wspólnotę Gruntową z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Aspekt speleologiczny Najciekawszym i najnowszym odkryciem jest szczelina prowadząca do podziemnych korytarzy. Badający to miejsce specjaliści twierdzą, że może to być największy na całej Jurze system jaskiń. Swoje przypuszczenia opierają na podstawie przeprowadzonych badań elektrooporowych. Potwierdza to bezpośrednia obserwacja. Po przeciśnięciu się przez nowopowstałą w obecnym dnie jaskini szczelinie widać rozchodzące się w dwóch kierunkach korytarze. Ślady fauny Odkryto bardzo stare szczątki zwierząt, które mogą pochodzić nawet sprzed epoki lodowcowej. Najprawdopodobniej znalazły się tam za sprawą żyjących tutaj niegdyś i polujących ludzi. - Można powiedzieć, że jest to paleontologiczne złoto - mówi archeolog, dr Mikołaj Urbanowski, reprezentujący Fundację Przyroda i Człowiek. Niezwykle ciekawym odkryciem biologicznym w nowoodkrytych korytarzach jaskini jest obecność nieznanego dotąd gatunku chrząszcza. Kuźnica W miarę pogłębiania dna jaskini podczas prac archeologicznych natrafiono na ślady istniejącej tu kiedyś kuźnicy z piecem do wytopu metalu. Prawdopodobnie pochodzi ona z pierwszej połowy XV wieku. Jest to absolutnie nietypowe znalezisko, ponieważ nie zdarzało się, by kuźnice istniały w jaskiniach czy innych podziemiach, skąd trudno odprowadzić dym i gazy toksyczne. Pod znajdującym się tam piecem znaleziono tak zwaną ofiarę zakładzinową - szczątki szczeniaka - którą niegdyś złożono pod piecem, co miało gwarantować udany wytop metalu. Podczas prac wykopaliskowych przy piecu doszło do zaskakującej obserwacji. Fragmenty urobku spadały gdzieś w głąb i znikały z pola widzenia. Pogłębienie i poszerzenie otworu doprowadziło do odkrycia nieznanego dotąd wyżej opisanego korytarza jaskini. Kuźnica funkcjonowała w Zamku mniej więcej w XV wieku, natomiast w późniejszym okresie w tym samym miejscu zlokalizowana była zamkowa spiżarnia. Neandertalskie zabytki Fascynującym znaleziskiem bez wątpienia krzemienne tak zwane lewaluaskie ostrza. Niektóre z nich uszkodzone są w charakterystyczny sposób, który świadczy o tym, że natrafiły na twardą przeszkodę, którą mogła być skała lubandhellip; czaszka. Narzędzia te używane były przez neandertalczyków w środkowym paleolicie, przynajmniej 40 000 lat temu. Baszta studzienna Intensywne prace trwają także w baszcie studziennej. Przede wszystkim polegają na zabezpieczeniu murów przed samoistnym zawaleniem się. Co bowiem ciekawe, tak jak wszystkie inne mury olsztyńskiego zamku zbudowane są na solidnych podstawach, fundamentach, tak baszta studzienna posadowiona jest po prostu na ziemi. Stąd też konieczność zbudowania fundamentów. Jak wynika z nazwy baszty znajduje się w niej studnia. Przez lata była całkowicie zasypana, ale obecnie udało się oczyścić ją do głębokości około 10 metrów. Wykopalisko ukazało niezwykle starannie wykutą w skale cylindryczną studnię o średnicy około 3 metrów. Naukowcy twierdzą, że jej całkowita głębokość sięga kilkudziesięciu, a może nawet około 100 metrów. Wiek studni szacuje się na około 600 lat. Prace naukowe nad zdobytymi andbdquo;skarbamiandrdquo; prowadzą prof. Krzysztof Stefaniak z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr hab. Adrian Marciszak z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Andrzej Tyc z Uniwersytetu Śląskiego i reprezentujący Fundację Przyroda i Człowiek dr Mikołaj Urbanowski. Wszelka aktywność związana z wykopaliskami została wstrzymana ze względu na brak środków finansowych.


Prace nad Jeziorkiem Krasowym

14 sierpień, 2020 - 07:15
W dniach 30.07.20-31.07.20 mieszkańcy Kusiąt przeprowadzili prace porządkowe nad Jeziorkiem Krasowym. Wykoszono trawę, wokół jeziorka, pomalowano ławki oraz altany. Szczególne podziękowania za zaangażowanie Krzysztofowi Doboszowi, prezesowi OSP Kusięta, Gabrieli Klimek, Sołtysowi Kusiąt. - Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Olsztyn oraz turystów do odwiedzenia "perły regionu", jakim jest Jeziorko Krasowe, można tu powędkować i spędzić miło czas w rodzinnym gronie - mówi Marcin Poch, Radny Gminy Olsztyn.


Umowa na "Inicjatywę sołecką"

14 sierpień, 2020 - 07:15
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego dofinansuje rozbudowę placu zabaw w Przymiłowicach w ramach andbdquo;Inicjatywy Sołeckiejandrdquo; w wysokości 60 tys. zł. Umowę o udzieleniu gminie dotacji celowej przekazały 28 lipca Lidia Burzyńska, posłanka na Sejm RP, Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego oraz Beata Kocik, radna Sejmiku Śląskiego na ręce Tomasza Kucharskiego, wójta Gminy Olsztyn. W uroczystym spotkaniu, które odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Mykanowie udział wzięli również Marcin Rachwał, dyrektor Departamentu Terenów Wiejskich, Andrzej Perliński, zastępca dyrektora Departamentu Terenów Wiejskich, Adam Markowski, dyrektor Biura Zamiejscowego w Częstochowie. W tym roku w ramach kolejnej edycji Marszałkowskiego Konkursu andbdquo;Inicjatywa Sołeckaandrdquo; sołectwo Przymiłowice zakupi nowoczesne urządzenie na plac zabaw. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 75 tys. zł: 5 tys. zł pochodzi z funduszu sołeckiego, a 10 tys. zł bezpośrednio z budżetu gminy.


Polski Bon Turystyczny- najważniejsze informacje

14 sierpień, 2020 - 07:15
Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do 31 marca 2022 r. Osoby uprawnione do bonu Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł. Osoby, które mają dziecko niepełnosprawne i będą chciały uzyskać dodatkowy bon - 500 zł - będą mogły na PUE ZUS złożyć w tym celu oświadczenie. Muszą też dołączyć skan orzeczenia lekarskiego. Co zrobić, aby skorzystać z bonu turystycznego - aktywacja i dostęp do bonu Aby skorzystać ze świadczenia w formie bonu, wystarczy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). Aby założyć profil na PUE, trzeba mieć pocztę elektroniczną (adres e-mail). Osoby, które nie mają adresu e-mail, muszą go założyć. Bon turystyczny trzeba aktywować. Będzie można to zrobić w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami. Bon będzie dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej. Na bonie będzie widoczna kwota do wykorzystania. Za pomocą bonu będzie można płacić wielokrotnie, aż wyczerpie się pełną kwotę. Za jakie usługi będzie można zapłacić bonem Bonem będzie można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Aktualna lista tych podmiotów będzie publikowana na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel. Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie podać specjalny numer (kod obsługi płatności, który otrzymamy na e-maila), a następnie jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem, przesłany SMS-em. Podmioty turystyczne - co zrobić, aby przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, muszą wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Można to zrobić wyłącznie za pośrednictwem PUE ZUS. Aby przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny na PUE ZUS, trzeba wypełnić "Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny" (PBT). Na PUE ZUS podmiot turystyczny będzie mógł zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń. Gdzie można uzyskać więcej informacji na temat bonu Więcej informacji na temat bonu można uzyskać na naszej stronie internetowej www.zus.pl i pod numerem specjalnej infolinii: 22 11 22 111. Pytania można też wysyłać na adres e-mailowy: bon@zus.pl.


Bezpłatna kolonoskopia

14 sierpień, 2020 - 07:15
Starostwo Powiatowe w Częstochowie realizuje andbdquo;Program wczesnego wykrywania raka jelita grubego dla mieszkańców powiatuandrdquo;. Rak jelita grubego od kilku lat walczy o niechlubne miano jednego z czołowych, wśród nowotworów złośliwych, zabójców populacji krajów rozwiniętych. Zarząd Powiatu Częstochowskiego w trosce o zdrowie mieszkańców ogłosił konkurs ofert na wybór realizatora andbdquo;Programu profilaktycznego wczesnego wykrywania raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu częstochowskiego na lata 2020 - 2021andrdquo;. Rak jelita grubego to w krajach europejskich drugi, po raku płuca u mężczyzn i raku piersi u kobiet, najbardziej rozpowszechniony typ nowotworu. Rozwija się powoli, zwykle kilkanaście lat, głównie z polipów. Początkowo niewielkie polipy powstają ze zmutowanych komórek nabłonka jelita grubego. Niektóre z nich rozrastają się nadmiernie, zachodzą w nich kolejne mutacje, aż w końcu rozwija się nowotwór, przyjmując w pierwszej fazie formę łagodnych zmian, czyli gruczolaków. Ich usunięcie skutecznie zapobiega przekształceniu w inwazyjnego raka, zaś wykrycie początkowego stadium nowotworu złośliwego daje szansę na całkowity powrót do zdrowia. Stąd tak ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie choroby. U chorych na raka jelita grubego, nawet jeśli wiemy, na jakie czynniki byli narażeni, trudno jest określić, który z nich odegrał kluczową rolę w rozwoju raka. Poznano wiele czynników ryzyka rozwoju tego nowotworu. Niektóre z nich można kontrolować (np. palenie, dieta) innych nie (np. wiek, predyspozycje genetyczne). Szansa zachorowania na nowotwór rośnie po 50. roku życia; 9 na 10 osób, które zachorowały na nowotwór ma 50 i więcej lat. Kto będzie objęty programem? Programem objęci będą mieszkańcy powiatu częstochowskiego, którzy spełniają następujące kryteria: andbull; osoby w wieku 50 - 65 lat dla populacji bezobjawowej, niezależnie od wywiadu rodzinnego, andbull; osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego, andbull; osoby w wieku 25-49 lat u których występuje Zespół Lyncha, czyli dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością, (w tym przypadku potrzebne jest potwierdzenie z Poradni Genetycznej dla osób, które dotychczas nie leczyły się z powodu nowotworów jelita grubego). Do badania nie będą kwalifikowane osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat. W ramach realizacji programu i środków finansowych przewiduje się objęcie badaniem 300 osób. Ilość może ulec zmianie, w zależności od zgłoszenia się uczestników do programu. Kiedy będą wykonywane badania? Termin realizacji programu: od dnia podpisania umowy do dnia 15 grudnia 2020 r. Szczegółowe informacje są dostępne na https://czestochowa.powiat.pl/program-wczesnego-wykrywania-raka-jelita-grubego-dla-mieszkancow-powiatu


Ostrzeżenie meteorologiczne

14 sierpień, 2020 - 07:15
Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20mm do 30 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h, incydentalnie 110 km/h od godz. 18:00 dnia 28.07.2020 do godz. 06:00 dnia 29.07.2020. Miejscami grad.