Muzeum Częstochowskie
Klasycy. Polska sztuka współczesna z kolekcji Jolanty i Piotra MarcówWernisażPawilon Wystawowy19 października 2024
19 października 2024 r. o godz. 17.00 zapraszamy do Pawilonu Wystawowego w Parku Staszica na wernisaż wystawy Klasycy. Polska sztuka współczesna z kolekcji Jolanty i Piotra Marców
Wystawa prezentuje twórczość współczesnych polskich artystów, takich jak Magdalena Abakanowicz, Tadeusz Kantor, Jan Tarasin, Henryk Stażewski, Piotr Potworowski, Teresa Pągowska, Alina Szapocznikow, Kazimierz Mikulski, Alfred Lenica, Jan Lebenstein czy Stefan Gierowski. W ramach ekspozycji pokazujemy blisko osiemdziesiąt wyjątkowych dzieł – obrazów, grafik i rzeźb – autorstwa trzydziesty siedmiu wybitnych artystów, klasyków rodzimej sztuki po 1945 roku.
Obraz sztuki tego okresu kształtowały wielkie indywidualności. Artyści czerpali inspiracje z europejskiej awangardy, pozostając jednocześnie zakorzenionymi w lokalnych tradycjach. Poszukiwali nowych form wyrazu, przełamywali schematy, wyznaczali kierunki rozwoju, eksplorowali nowe obszary sztuki i nawiązywali dialog z odbiorcami, posługując się świeżym, nowatorskim językiem.
Byli to artyści otwarci na eksperymenty, uprawiający różne dziedziny sztuki, przekraczający granice tradycyjnych technik i dyscyplin. Niektórzy z nich podążali za światowymi trendami, zmieniając stylistykę, inni zaś konsekwentnie i niestrudzenie pracowali w obrębie jednej konwencji, skupiając się na wybranych problemach artystycznych.
Wystawa ukazuje tę inspirującą różnorodność postaw i koncentruje się na najważniejszych zjawiskach polskiej sztuki współczesnej. Została podzielona na trzy sekcje: „Materia / struktura / tkanka”, „Linia / znak / kształt” oraz „Metafora / aluzyjność / przestrzeń”.
Prezentujemy prace przedstawicieli ważnych ugrupowań awangardowych, takich jak Grupa Krakowska, Grupa 55, 4F+R, Praesens oraz międzynarodowego ruchu Phases. Ekspozycja obejmuje przykłady różnych kierunków i tendencji artystycznych, w tym surrealizmu, malarstwa materii, Nowej Figuracji, powojennego koloryzmu oraz abstrakcji geometrycznej.
Nowa wystawa w Muzeum Częstochowskim to wyjątkowa okazja do zapoznania się z dziełami-symbolami, najbardziej charakterystycznymi dla dorobku poszczególnych artystów. Zobaczymy m.in. tkaniny Magdaleny Abakanowicz, monumentalną „Kompozycję” Piotra Potworowskiego, reprezentatywne obrazy Tadeusza Brzozowskiego i Teresy Pągowskiej, biologiczny kolaż Jonasza Sterna, „Figurę osiową” Jana Lebensteina, „Kompozycję kół” Jana Berdyszaka oraz efektowne płótno Stefana Gierowskiego.
W zespole prezentowanych dzieł znajdują się także rzadkie przedstawienia, m.in. z wczesnych, poszukiwawczych okresów twórczości Henryka Stażewskiego, Teresy Pągowskiej i Kajetana Sosnowskiego.
Wystawa ma szczególną wartość, ponieważ prace pochodzą z prywatnej kolekcji i na co dzień nie są dostępne publicznie. Jest to pierwsza publiczna prezentacja tego znakomitego i cennego zbioru.
Państwo Marcowie rozpoczęli kolekcjonowanie dzieł sztuki – obrazów, rysunków, grafik, rzeźb i fotografii – ponad dwadzieścia lat temu. Pozyskiwali je na aukcjach, w galeriach sztuki, od kolekcjonerów i samych artystów. Zbiór szybko wzbogacał się o wartościowe przykłady rodzimej twórczości. Obecnie kolekcja liczy ponad 2000 prac, dokumentujących najważniejsze postawy i tendencje w sztuce od połowy XX wieku do czasów współczesnych. W ramach ekspozycji odbędą się wykłady, spotkania oraz oprowadzania kuratorskie.
Katarzyna Sucharkiewicz, kuratorka wystawy
(Ekspozycję można będzie zwiedzać do 12 stycznia 2025 r.)
Spotkanie wokół książki Mieczysława Wyględowskiego “Od krzyża harcerskiego do Krzyża Oficerskiego Odrodzenia Polski. Medale, odznaczenia państwowe, odznaki, oznaki, monety w zbiorach moich”Ratusz25 października 2024
25 października 2024 r. o godz. 17.00 zapraszamy do Ratusza na spotkanie wokół książki Mieczysława Wyględowskiego Od krzyża harcerskiego do Krzyża Oficerskiego Odrodzenia Polski. Medale, odznaczenia państwowe, odznaki, oznaki, monety w zbiorach moich.
Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja medali i odznaczeń.
Mieczysław Wyględowski – chirurg, polityk, senator II i III kadencji. Absolwent akademii Medycznej w Łodzi. W 1956 r. rozpoczął pracę w Szpitalu im. Ludwika Rydygiera w Częstochowie, w latach 1969–1991 był jego dyrektorem, zaś w latach 1970–1999 ordynatorem oddziału chirurgii. W latach 1962–1964 pracował również jako lekarz pułkowy w Kielcach. W latach 1991–1997 z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej w woj. częstochowskim sprawował mandat senatora II i III kadencji. Był przewodniczącym Komisji Zdrowia. Zasiadał także w sejmiku śląskim I kadencji. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
wstęp: 1 zł
Pożegnanie profesora Andrzeja Desperaka
Z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Andrzeja Desperaka, wybitnego artysty i pedagoga związanego z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Wielokrotnie mieliśmy zaszczyt współpracować z Panem Profesorem, między innymi w 2016 r. podczas aranżowania wystawy “Żydzi Częstochowianie” w Muzeum Żydów Częstochowian. Był profesjonalistą, rzetelnie wykonującym swoje zadania, człowiekiem niezwykle zdolnym i pełnym pasji. Rodzinie i Bliskim przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia.
***
Z wielkim smutkiem i żalem dowiedziałem się o śmierci mojego kolegi prof. Andrzeja Desperaka. Pozwoliłem sobie przesłać kilka słów na adres muzeum, bo w tym muzeum realizowaliśmy wspólnie projekt wystawy stałej Żydzi Częstochowianie.
Tak wiele z Andrzejem mieliśmy jeszcze do omówienia. Tak świetnie rozumieliśmy się, inspirowaliśmy się nawzajem, wspieraliśmy się w realizacji pomysłów. Wystawa stała Żydzi Częstochowianie w Kamienicy przy ul. Katedralnej to dzieło aranżacji z duszą i przesłaniem o przeszłości ku przestrodze dla przyszłości. To przesłanie w pełni akceptował Zygmunt Rolat. Cel ten realizowaliśmy zgodnie, tak by przemówić do współczesnego odbiorcy, widza wystawy, nie tylko poprzez artefakty, ale również kompozycję przestrzeni wystawienniczej. Tak by urodzone po II wojnie światowej pokolenia zrozumiały przestrogę, jaką było rasistowskie ludobójstwo, rozgrzana do czerwoności nienawiść pomiędzy narodami, niepowetowane straty materialne i porozrywane wielopokoleniowe ogniwa łańcuchów rodzinnych.
Praca przy wystawie była dla nas nie tylko wyzwaniem i realizacją zlecenia, ale pogłębionym studium zarówno z historii, jak i z wielu dziedzin zajmujących się techniką i środkami wyrazu artystycznego.
Andrzeju,
z niedowierzaniem przyjąłem wiadomość o Twojej śmierci. Nie zdążyliśmy dokończyć wielu dyskusji.
Sam zmagam się z ciężką chorobą, która nie pozwala mi wziąć osobiście udziału w odprowadzeniu Twoich prochów z pracowitej, twórczej, pięknej Twojej ziemskiej wędrówki.
Żegnaj Andrzeju.
dr hab. Jerzy Mizgalski – przewodniczący Rady Muzeum Częstochowskiego
Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych PO-MOSTY Wielokulturowości, vol. 5Pawilon Wystawowy25 sierpnia 2024: POGRANICZA21 września 2024: FILOZOFIA POKOJU – MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA MAIL ART
- Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych PO-MOSTY Wielokulturowości, vol. 5
18.08 – 30.09.2024 r. / Częstochowa / 3 miejsca wystawowe / 5 paneli tematycznych / 184 twórców z 41 krajów
Sztuka z Argentyny, Białorusi, Brazylii, Chorwacji, Czech, Filipin, Francji, Ghany, Holandii, Hiszpanii, Indii, Iranu, Irlandii, Japonii, Kanady, Kazachstanu, Kolumbii, Korei Południowej, Kosowa, Litwy, Macedonii, Malezji, Nepalu, Niemiec, Peru, Polski, Rumunii, Serbii, Słowenii, Singapuru, Szwajcarii, Tajwanu, Tunezji, Turcji, Ukrainy, USA, Wenezueli, Węgier, Wietnamu, Wielkiej Brytanii i Włoch.
———————————————-
18/08/24/ niedziela/ godz. 15.00 / REGIONALNE TOWARZYSTWO ZACHĘTY SZTUK PIĘKNYCH W CZĘSTOCHOWIE – KONDUKTOROWNIA / dwa panele wystawiennicze: W STRONĘ JAPONII; BARWY ORIENTU – wystawa międzynarodowa
W STRONĘ JAPONII:
– Mariusz Szmerdt – wystawa sumi-e – malarstwo japońskie. M. Szmerdt to artysta malujący w tradycyjnym japońskim stylu „sumi-e”, należący do Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Chińskiej Kaligrafii i Malarstwa Tuszem (International Chinese Calligraphy & Ink Painting Artist Society), którego siedziba znajduje się w Tokio. Naucza malarstwa japońskiego sumi-e w praktyce, na warsztatach, gdzie oprócz techniki, uczestnicy zgłębiają historię i filozofię malarstwa. O pracach, których autorem jest artysta, świadczy kilkukrotne zdobycie nagród na międzynarodowych wystawach malarstwa tuszem w Chinach, kolebce tego malarstwa. W 2011 r. brał udział w ponad 30 wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. we Francji, USA, Chinach, Japonii, Polsce. Współpracuje z wydawnictwami, instytucjami, organizacjami, ilustruje gry oraz książki, w szczególności te traktujące o sztukach walki.
– Narzędzie w japońskim malarstwie – wykład M. Szmerdta
– Agnieszka Gałwa – fotografia w klimacie kraju kwitnącej wiśni
– Bonsai – Bolesław Wujczyk
– Warsztaty sumi-e – prowadzi Mariusz Szmerdt, godz. 17.00–18.30 (WARSZTATY TYLKO na zapisy. Kontakt: anitt@vp.pl lub tel. 603363218)
KOMISARZ: Anita Grobelak, Mariusz Szmerdt
BARWY ORIENTU – wystawa międzynarodowa: Ram Krishna Agrawal – Indie / Receka Dorich – Peru / Adjei Gregory – Ghana / Michael Kazemi – Korea Południowa / Ansa Mustafa – Kazachstan / Huang Wu – Peng – Tajwan / Constantin Simidreanu – Rumunia / Mehrangiz Talaiezadeh – Iran/ Mirosława Truchta Nowicka – Polska / Mustafa Uçan – Turcja / Carlos Eduardo Vera – Argentyna
KOMISARZ: Anita Grobelak
————————————————
25/08/24/ niedziela / godz. 15.00 / MUZEUM CZĘSTOCHOWSKIE
PAWILON WYSTAWOWY — PARK S. STASZICA
POGRANICZA – wystawa międzynarodowa: malarstwo, rysunek, ilustracja, fotografia, grafika, instalacja, rzeźba, tkanina, repujado, video art: Ewa Bijak – Polska / Alexander Bobryshev – Ukraina / Artur Brocki – Polska / Zbigniew Bury – Polska / Elżbieta Chodorowska – Polska / Urszula Chodorowska – Polska / Agnieszka Dumańska – Polska / Jarosław Dumański – Polska / Agnieszka Gałwa – Polska / Anita Grobelak – Polska / Dorota Jabłońska-Gralak – Polska / Stanisława Jasiczek – Polska / Rafał Kalinowski – Polska / Małgorzata Kania – Polska / Wojciech Kołsut – Polska / Alicja Kowalska – Polska / Małgorzata Kozakowska – Polska / Marta Krawczyk – Polska / Jolanta Kuśmierska – Polska / Marta Lukiv-Lyubytska – Ukraina / Anna Maaß – Niemcy / Bernard Mailer – Niemcy / Krzysztof Mazoń – Polska / Agnieszka Mrozek – Polska / Andrzej Orlik – Polska / Katarzyna Raczkowska – Polska / Izabela Sehn-Wójcik – Polska / Waldemar Siatka – Polska / Małgorzata Stępniak – Polska / Ira Szeketera – Ukraina / THESEUS – Aleksandra Cupiał & Szymon Parafiniak – Polska / Piotr Tomala – Polska / Agnieszka Tomiczek – Polska / Józef Uliński – Polska / Mieczysław Wroński – Polska
Wystawa „Pogranicza” to zarówno odkrywanie różnorodności grup etnicznych, religijnych, narodowościowych, które na przestrzeni wieków funkcjonowały na terenach przygranicznych, jak i sygnalizowanie spraw trudnych. Ekspozycja ma na celu ukazanie „barwności” funkcjonujących tam społeczności, szczególnie umiejętności ich współdziałania i ponad kulturowego partnerstwa, dialogu, choć wielu artystów wychodzi poza ten obszar skojarzeniowy i „pogranicza” interpretuje szerzej, przenośnie, metaforycznie.
KOMISARZ: Anita Grobelak, Waldemar Siatka
————————————————–
9/09/24 / poniedziałek / godz. 18.00 / MIEJSKA GALERIA SZTUKI – GALERIA ZWIASTUN
HALSZKA – UKRAIŃSKA HELENA NA POGRANICZU – wystawa plakatu. Wybór i opracowanie Sofia Kaskun – NGO „EKOLOGIA. KULTURA. SZTUKA”
Ta wystawa to pokłosie projektu „Halszka. Ukraińska Helena”, którego pomysłodawczynią jest Sofia Kaskun. Projekt w 2023 roku realizowało NGO „EKOLOGIA. KULTURA. SZTUKA”, Lwowskie Muzeum Historii Religii przy wsparciu Ukraińskiego Funduszu Kultury. Od października do końca 2023 r. prace prezentowało Lwowskie Muzeum Historii Religii, a od lutego do marca 2024 r. były one eksponowane w Muzeum Historii Religii (Pałac Potockich, Ukraina) w Czerwonogradzie. Tytuł nie bez znaczenia nawiązuje do znanej z mitologii Heleny trojańskiej. Halszka Ostrowska to postać tragiczna, kobieta, dla której odziedziczona fortuna okazała się przekleństwem. Zbyt bogata, by mogła sama decydować o sobie, miotała się pomiędzy decyzjami dość apodyktycznej matki, rodziny, magnackich rodów polskich i ukraińskich, króla, a głosem serca. Można powiedzieć, że historia jej życia jest doskonałym materiałem na film. Jednocześnie pokazuje dynamizm ruchów politycznych na Pograniczu Wschodnim i skomplikowane relacje między światem pieniędzy i polityki.
Na wystawie zobaczymy prace głównie artystów ukraińskich, choć i pojawi się też polski akcent, włączone do kolekcji Lwowskiego Muzeum Historii Religii:
Andriy Budnyk – Ukraina / Oksana Budnyk – Ukraina / Wołodymyr Chornobai – Ukraina / Iryna Fartuh – Ukraina / Anita Grobelak – Polska/ Oleksandra Gura – Ukraina / Mykoła Hrymałyuk – Ukraina / Anastasia Khochenkova – Ukraina / Maria Koloskova – Ukraina / Lesya Kowalczyszyn – Ukraina / Karina Maitak – Ukraina / Kost Markovych – Ukraina / Lesya Ros – Ukraina / Daria Trygub – Ukraina / Nadia Velyczko – Ukraina / Nadia Yaroshenko – Ukraina / Myroslav Yasinskyi – Ukraina
KOMISARZ: Sofia Kaskun, Anita Grobelak
————————————————
21/09/24/ sobota / godz. 17.00 / MUZEUM CZĘSTOCHOWSKIE
PAWILON WYSTAWOWY— PARK S. STASZICA
FILOZOFIA POKOJU – MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA MAIL ART
143 artystów z 40 krajów obrazuje, w jaki sposób postrzega pokój. Jednocześnie wyraża swój sprzeciw wobec wojen. Prace odwołują się do różnych koncepcji rozumienia przewodniego hasła „Filozofia pokoju”, ale za każdym razem podkreślają, że wojna była i będzie jednym z największych okrucieństw, na jakie pozwala sobie ludzkość.
Słowo wstępne do wystawy przygotował Michael Lam – założyciel Vision Art Media; laureat nagrody za całokształt twórczości w USA.
Na tej ekspozycji zobaczymy prace następujących artystów: Perter Abajkovics – Węgry / Ram Krishna Agrawal – Indie / Zahra Alizadeh – Iran / Lutz Anders – Niemcy / Romualda Anioł-Lubas – Polska / Žiedūnė Aleknaitė – Litwa / Derya Avcı – Turcja / Jeff Bagato – USA / Ali Asker Bal – Turcja / Agnieszka Balewska – Polska / Joanna Banek – Polska / Sabela Baña – Hiszpania / Avni Xh Behluli – Kosowo / Maria Grazia Brusegan – Włochy / Małgorzata Buczek-Śledzińska – Polska / Alfonso Caputo – Włochy / Christine Carré – Francja / Sabriye Çelik – Turcja / Rajesh Chand – Indie / Jenny Carola Dussan Charry – Kolumbia / Ryosuke Cohen – Japonia / Nani Corina – Rumunia / Vlasta Črčinovič Krofič – Słowenia / Renata Danicek – Brazylia / Resshma Das – Singapore/India / Binod Dawadi – Nepal / Rebeca Dorich – Peru / Edyta Dzierż – Polska / Marta Frąckowiak – Polska/ Gloria Fu Keh – Singapur / Picasso Gaglione – USA / Urmila Gahnolia – Indie/ Roman Golub – Ukraina / Mariusz Gosławski – Polska / Michał Graczyk – Polska / Adjei Gregory – Ghana / Anita Grobelak – Polska / Guroga – Wenezuela / Nihal Güres – Turcja / Ahmet Hakan – Turcja / Ula Hellebrand – Polska / Alexandre Herve – Francja / Uwe Höfig – Niemcy / Suzlee Ibrahim – Malezja / Monica Jain Goyal – Indie / Maria Janiga – Polska / Juraj Jonke – Chorwacja / Dominik Kamiński – Polska / Małgorzata Kania – Polska / Marzena Kaspieruk – Polska / Michael Kazemi – Korea Południowa / Mehri Khodabakhshhessar – Iran / Sahar Khodsiani – Iran / Keith Kitz – USA / Wojciech Kołsut – Polska / Marta Konieczny – Polska / Alicja Kowalska – Polska / Iwona Kręciwilk – Polska / Ashok Kumar – Indie / Daiva Kupstienė – Litwa / Jolanta Kuśmierska – Polska / Felipe Lamadrid – Hiszpania / Ciarán Leonard – Irlandia / Altea Leszczyńska – Polska/ Daiva Linauskaite – Litwa / Patrycja Longawa – Polska / Virginie Loreau – Francja / Iwona Machoń-Pluszczewska – Polska / Bernard Mailer – Niemcy / Krystyna Malinowska, Polska / Katerina Mandarik – Francja / Rohini Manindra – Indie / Amol Mathur – Indie / Krzysztof Mazoń – Polska / Christophe Massé – Francja / Michelangelo Mayo – Filipiny/USA / Suely Castro Mello – Brazylia / Anna Mészáros – Niemcy / Rahul Mhetre – Indie / Jolanta Michalak – Polska / Amal Missaoui – Tunezja / Verdiana Calia e Mattia Montemezzani – Włochy / José Antonio Hinojos Morales – Hiszpania / Maya Lopez Muro – Włochy / Keiichi Nakamura – Japonia / Marzieh Namdar – Iran / Rahman Nikbakht – Iran / Paweł Pacholec – Polska / Vilius Paulauskas – Litwa / Janina Partyka – Pojęta – Polska / Juan Fran Núñez Parreño – Hiszpania / Irena Paskali – Macedonia/Niemcy / Giovanni and Renata StraDa Da Performers – Włochy / Maria Piątek – Polska / Bruno Pierozzi – Włochy / Laura Pintus Lapis – Włochy / Zuzanna Poplewska – Polska / Rittiner & Gomez – Szwajcaria / Abdolreza Rabeti – Iran / Negar Rabeti – Iran / Radoslav Rochallyi – Republika Czeska / Lesya Ros – Ukraina / Marcia Rosenberger – Brazylia / Elżbieta Anna Sadkowski (Samek) – Polska / Jyoti Saini Siddiqui – Indie / Reen Sanderse – Holandia/ Roberta Savolini – Włochy / Lars Schumacher – Niemcy / Izabela Sehn-Wójcik – Polska / Hannah Shapiro – USA / Constantin Simidreanu – Rumunia / Anna Śliwińska – Polska / Antida Taheri – Iran / Irina Tall – Białoruś / Antida Tammaro – Włochy / Horst Tress – Niemcy / Danièle Turgeon – Kanada / Simon Warren – Wielka Brytania/ Agnieszka Wójtowicz – Polska/ Huang Wu – Peng – Tajwan / Adam Wyżlic – Polska/ Aliasghar Valinejad – Iran / Carlos Eduardo Vera – Argentyna / Dragana Vesović – Serbia / La Toàn Vinh – Wietnam / Birgitta Volz – Niemcy / Viktoriia Yaniv – Ukraina / Maryam Hossein Ali Zadeh Khorasani – Iran / Nono Zilahi – Rumunia / Jolanta Ziółkowska – Polska / Felhazi Lenke Zsuzsanna – Rumunia / Nika Zusin – USA / Diana Żarów – Polska.
KOMISARZ: Anita Grobelak, Jolanta Kuśmierska
————————————————–
ORGANIZATOR:
– GRUPA ARTYSTYCZNA ATINA
WSPÓŁORGANIZATORZY I PARTNERZY:
– REGIONALNE TOWARZYSTWO ZACHĘTY SZTUK PIĘKNYCH W CZĘSTOCHOWIE
– MUZEUM CZĘSTOCHOWSKIE
– MIEJSKA GALERIA SZTUKI
– NGO „EKOLOGIA. KULTURA. SZTUKA” (UKRAINA)
– LWOWSKIE MUZEUM HISTORII RELIGII (UKRAINA)
– UKRAIŃSKI FUNDUSZ KULTURY (UKRAINA)
– NOVA PHOTO ART GROUP
– FOTOKLUB RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ STOWARZYSZENIE TWÓRCÓW
– APEL. NOWY MAGAZYN SPOŁECZNO-ARTYSTYCZNY
– VISION ART MEDIA (USA)
– POLSKA ASOCJACJA BONSAI
DYREKTOR ARTYSTYCZNY FESTIWALU: Anita Grobelak
KURATORZY WYSTAW: Anita Grobelak, Sofia Kaskun, Jolanta Kuśmierska, Waldemar Siatka, Mariusz Szmerdt
Europejskie Dni Dziedzictwa: DRZEWA, POMNIKI PRZYRODY W PARKACH PODJASNOGÓRSKICHZapraszamy na spacer!Zbiórka przy Pawilonie Wystawowym21 września 2024
Przypominamy, że spotkanie w ramach EDD zostało przełożone z 14 września na 21 września o godz. 13.00.
DRZEWA, POMNIKI PRZYRODY W PARKACH PODJASNOGÓRSKICH / spacer z dr Ewą Kaczmarzyk i Elżbietą Janik z Działu Przyrody / zbiórka przy Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica / koszt 1 zł
- Aktualności
- "Berek, czyli upiór w moherze" w Filharmonii Częstochowskiej - 9.12.2024
- "Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu" - koncert w Filharmonii Częstochowskiej 28.10.2024
- "Wyjątkowy prezent " w Filharmonii Częstochowskiej 07.12.2024
- ABBA i Inni symfonicznie - Filharmonia Częstochowska-15.10.2024
- Czy pamiętasz? – koncert dedykowany Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie w wykonaniu Piwnicy pod Baranami -Filharmonia Częstochow
- Kabaret Moralnego Niepokoju - Normalne to to nie jest - Filharmonia Częstochowska - 1.12.2024
- Koncert Dżem z wokalistą Sebastianem Riedlem ponownie w Częstochowie!
- Małgorzata Ostrowska - Legenda - Filharmonia Częstochowska -9.11.2024
- Naboje do saturatora – jak poprawnie je używać i na co zwrócić uwagę?
- Pod dachami Paryża - Filharmonia Częstochowska - 16 listopada 2024
- Rozbiegany mural Rossmanna na Light Move Festival
- Są gibcy, są silni, są w olimpijskiej formie! Polska Noc Kabaretowa 2024 w Częstochowie przed nami!
- Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej - 22.11.2024
- „Dobrze się kłamie” w Filharmonii Częstochowskiej -11.11.24
- „Inteligenci” w Filharmonii Częstochowskiej - 26.10.2024
- „Koncert Małe TGD” w Filharmonii Częstochowskiej -12.10.2024
- „Prywatna klinika” w Klubie Politechnik -12.10.2024
- Kultura
- 56 POPIS Społecznej Szkoły Baletowej i Społecznego Ogniska Baletowego w Częstochowie
- Ciało człowieka - ruchem i rytmem rodzi taniec
- Konkurs Poetycki
- LUNCH O PÓŁNOCY
- Statuetka dla organizatorów inscenizacji bitwy pod Mełchowem
- Wręczyckie Jasełka 2016
- „ETNOSTRADA” SPOTKANIA FOLKLORYSTYCZNE 2016 r.
- Muzeum Monet..
- "Między łóżkami" Artura Barcisia już 21 maja w Filharmonii Częstochowskiej
- 58 POPIS Uczniów Społecznej Szkoły Baletowej i Społecznego Ogniska Baletowego w Częstochowie
- 62. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI
- Andropauza 2
- BROADWAY KAMERALNIE
- Charakterystyka sztuki współczesnej
- Cztery pory roku opowiedziane tańcem
- Częstochowianie gośćmi głównymi głównym Portu Poetyckiego w Chorzowie
- Dziękujemy, że trzymasz bilet. Akcja, do której włączyły się gwiazdy
- FILHARMONIA CZĘSTOCHOWSKA zaprasza na: 15. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana
- Festiwal filmów dokumentalnych
- Finał III Wojewódzkiego Konkursu Filmowego Video ergo sum - Widzę więc jestem - relacja
- GAUDE MATER 2016 - program
- Gwiazdy dla dzieci z Hospicjum
- Hot Jazz Spring 2016
- II MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY „SILESIA”
- INAUGURACJA 73. SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2017/2018 Filharmonii Częstochowskiej
- IV MIĘDZYNARODOWY KONKURS TRADYCYJNEGO POWOŻENIA O TROFEUM „ŚLĄSKA”
- Indywidualna Wystawa Malarstwa Gabrieli Polaczek
- JURA ROK FESTIWAL Janów 24 - fotorelacja
- Jubileusz 15 lecia Częstochowskiej Kapeli Biesiadnej "Grupa Romana"
- Jubileusz 40-lecia Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie
- Koncert: EDYTA GÓRNIAK akustycznie w Filharmonii Częstochowskiej
- Krakowski Teatr Komedia rusza z cyklem KTK-ON-LINE
- MUZYKA FILMOWA Krzesimira Dębskiego
- NA CZWORAKACH
- NOC MUZEÓW
- Po Portugalskim Tournée
- Potrójny wernisaż w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie
- Premiera MEDIUM
- Przed nami Festiwal HOT JAZZ SPRING
- SERCA NA ODWYKU
- SIOSTRUNIE
- Startuje największa wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego
- Sztuka dla każdego
- TEATR NARODOWY OPERETKI KIJOWSKIEJ
- WIELKI PIKNIK ARTYSTYCZNY „ŚWIĘTO ŚLĄSKA” – KOSZĘCIN 28 – 30 CZERWCA 2024
- Walczmy razem dla kultury i trzymajmy bilet!
- Wernisaże w Miejskiej Galerii Sztuki - grudzień 2018
- Wyjątkowy gość w I LO im. Słowackiego w Częstochowie - Profesor Anna Badora
- Wystawa Malarstwa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku - maj 2019
- XX PIKNIK ARTYSTYCZNY „ŚWIĘTO ŚLĄSKA”
- XXI PIKNIK ARTYSTYCZNY „ŚWIĘTO ŚLĄSKA”
- Zakończenie 78.Sezonu Artystycznego w Filharmonii Częstochowskiej 16 czerwca, gopdz.19.00
- Zespół 69 z Częstochowy zwycięzcą Festiwalu Bergera w Kaliszu!
- ŚWIĘTO ŚLĄSKA
- Śląski Ogród Sztuk
- Święto Śląska 2017
- Sport
- Bikefitting – dobierz odpowiednią postawę na rowerze!
- Deska fiszka to fantastyczny pomysł na świąteczny prezent
- Formuła Drive 2024– Poprowadź Bolid F1 za nami
- Fotele samochodowe nie tylko dla rajdowców
- Gdzie kupić najwyższej jakości deskorolkę?
- Pobiegnij w Rossmann Run z aplikacją i zdobądź atrakcyjny rabat na zakupy
- Skutery śnieżne: nowy wymiar poruszania się po śniegu
- Spodnie motocyklowe – w co się ubrać na motor?
- Sprzęt sportowy dla klubów
- To, co masz na sobie podczas treningu ma znaczenie. Co warto wrzucić do koszyka odwiedzając sklep 4F?
- Turniej Piłki Nożnej Dzielnicy Trzech Wieszczów
- Uprawianie sportu i urządzenia elektroniczne
- Urządzamy domową siłownię - wszystko, co musisz wiedzieć
- Wybieramy obuwie sportowe do gry w koszykówkę
- Wybieramy sprzęt do domowej siłowni
- Światowy sukces częstochowskiego Zespołu Tanecznego SPLOT
- Praca
- Co musisz wiedzieć zaczynając pracę jako opiekun osoby starszej w Niemczech?
- Compliance a AML
- Czy praca jako opiekunka się opłaca?
- Czy szkolenia dla pracowników są konieczne?
- Czym cechują się profesjonalne kursy językowe dla dorosłych i młodzieży?
- Częstochowski rynek pracy — oto najbardziej deficytowe zawody w regionie!
- Efektywne sposoby zarządzania czasem
- Etyka w środowisku szkolnym i w środowisku ucznia. Jakie studia należy ukończyć aby prowadzić przedmiot etyki w szkole?
- Jak dorabiać na studiach dziennych? 3 proste sposoby
- Jak zmienia się sytuacja na rynku firm z Częstochowy? Sprawdzamy w bazie firm
- Less (techno) stres, czyli 5 dobrych praktyk jak przygotować pracowników do wideokonferencji
- Miej kontrolę nad tym, co się dzieje w Twojej firmie
- Myjnia samochodowa to dobry pomysł na własny biznes.
- Na które szkolenia dla managerów i właścicieli firm warto się zdecydować?
- Nowy sposób na pracę – biura serwisowane DL Space już w Częstochowie!
- Oszczędności w kadrach IT dla Twojej firmy
- Popularne kierunki badań w pedagogice
- Praca na słuchawce w call center Częstochowa – dla kogo?
- Rynek pracy w Bogatyni
- Toczenie elementów za pomocą zaawansowanych obrabiarek CNC
- Tłumacz książek - pasjonujący zawód dla kreatywnych
- Zarządzanie dostawcami w innowacyjnym biznesie
- Kraj
- BAT z nową strategią „lepszego jutra”. Nie tylko dla palaczy!
- Inwestycje mieszkaniowe, które łączą komfort miasta i bliskość natury. Znaleźliśmy prawdziwe "perełki"
- Kiedy warto skorzystać z wynajmu samochodu?
- Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera we Wrocławiu?
- Najważniejsze częstochowskie kontakty dla ukraińskich uchodźców / ЧЕНСТОХОВСЬКІ ПУНКТИ ДОПОМОГИ БІЖЕНЦЯМ
- Pielgrzymka Przedsiębiorców 2019 - relacja
- Pompy ciepła Częstochowa – jak wybrać odpowiedniego wykonawcę?
- Transport elementów wielkogabarytowych – najważniejsze informacje
- Świat
- Książki
- Znak
- Książki dla Dzieci
- 3 powody, dla których warto kupować książki przez internet
- Chcesz postawić na skup książek? Sprawdź ofertę Antykwariatu i Księgarni Tezeusz
- Dobry kryminał
- Jakie książki dla 4 latka kupić?
- Książka dla Dzieci na Święta – Magiczny Prezent Pod Choinkę
- Książki historyczne
- Książki religijne
- LITERATURA KOBIECA
- Must Have
- Poradniki
- Promocje dla moli książkowych - poluj na okazje w księgarniach internetowych!
- Twoja książka zawsze pod ręką. Polecamy AUDIOBOOKI
- Wydawnictwo Filia poleca
- [EBOOK] Wspólna Polityka Rolna
- Kino/Muzyka
- Kulinaria
- 10 powodów, dla których warto wybrać catering dietetyczny
- Catering Dietetyczny DietBox: Smaczne i Zdrowe Rozwiązanie dla Twojej Diety
- Catering dietetyczny - jedz smacznie i zdrowo
- Catering pudełkowy dla osób z ograniczonym czasem: Skuteczne planowanie posiłków
- Catering wegański od marki Proszę Zdrowie, czyli najwyższa jakość życia w zasięgu Twoich rąk
- Czy catering dietetyczny pomoże schudnąć?
- Czy catering pudełkowy będzie dobrym rozwiązaniem?
- Dieta pudełkowa – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć.
- Dlaczego Zdrowy Catering to usługa, która cieszy się tak dużą popularnością?
- Dlaczego warto przejść na catering dietetyczny?
- Jak nowoczesne maszyny do smażenia w głębokim tłuszczu mogą usprawnić proces produkcji?
- Jak przygotować idealne ciasto francuskie na święta?
- Jak wybrać odpowiedni pokarm dla papug? Podpowiadamy 3 ważne zasady
- Jak wyposażyć domowy barek?
- Jak zostać cukiernikiem? Od słodkiej pasji do zawodowej profesji
- Kiedy udać się do poradni dietetycznej?
- Kiedy warto zdecydować się na catering dietetyczny?
- Płyty do zabudowy - jak wybrać właściwą?
- Smaczne i szybkie przepisy na dania jednogarnkowe
- Turniej MasterChef w Radosnym Domu
- Zdrowie/Uroda
- Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Częstochowie i regionie.
- Kalkulator BMI
- 1 Listopada - czas wspomnień i refleksji. Jak żyć po stracie bliskiej osoby
- 4 cechy pościeli, która zadba o zdrowy sen
- Co można założyć na ślub i wesele?
- Cztery dni darmowych dostaw na zakupy w drogerii internetowej i poprzez aplikację Rossmann PL
- Czy koszulki do karmienia to dobry pomysł na prezent dla młodej mamy?
- Czy warto zdecydować się na wykupienie cateringu dietetycznego?
- Fizjoterapia kobiet w ciąży. Jak podejść do tematu i w czym mogą pomóc ćwiczenia?
- Innowacje na rynku nawozów – jakie zmiany czekają nas w nadchodzącym roku
- Jak dbać o powietrze w warsztacie samochodowym?
- Jak dbać o skórę po 40-tce?
- Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników budowlanych?
- Jak dbać o środowisko oddając makulaturę?
- Jak pielęgnować brodę? [PORADNIK]
- Jak pielęgnować skórę twarzy?
- Jak pielęgnować włosy latem?
- Jak wybrać wygodne męskie majtki?
- Jakie artykuły dla zwierząt warto kupić?
- Jakie zajęcia w klubie fitness wybrać dla początkujących? 6 propozycji
- Kuba Błaszczykowski o misji Rossmanna
- Kupujesz nowy fotel biurowy? Zwróć uwagę na jego wyposażenie!
- Kurs pierwszej pomocy - czy warto?
- Moda i funkcjonalność z marką Dainese: - Twoim partnerem w motocyklowej pasji
- Na oczyszczalni biologicznej zyskasz nie tylko pieniądze
- Nowa misja Rossmanna: Inspirujemy, wspieramy, pomagamy innym kochać siebie na co dzień
- Odkryj najmodniejsze krawaty, które podbijają sezon
- Odzież medyczna i kosmetyczna - cechy, na które należy zwracać uwagę
- Orły Stomatologii: Dlaczego regularne wizyty u stomatologa są tak ważne.
- Pielęgnacja ciała krok po kroku. Sprawdź!
- Pikniki z Czyściochami w Zakopanem
- Pomiar hałasu w pracy — dlaczego warto go przeprowadzić?
- Renta dożywotnia
- Rossmann Run: rekordowy bieg w Łodzi i jeden z największych biegów z aplikacją na świecie!
- Rossmann na OFF Festivalu ze strefą Czujesz Klimat?
- Sposoby leczenia hemoroidów. Czy warto sięgnąć po czopki na hemoroidy?
- Weekend we dwoje? Wybierz SPA i odpocznij!
- Wielki powrót Pikników z Czyściochami
- Z czym nosić joggery damskie? Podpowiadamy!
- Zastanawiasz się nad alternatywą dla mleka? Spróbuj napoju owsianego!
- Ślub w kościele: najlepsze suknie ślubne
- Podróże
- Polecamy
- Jakie zmiany w emeryturach
- Kasy fiskalne a Internet
- Stare klucze dla "Budzika"
- 1% - nasze propozycje
- 4 zasady wyboru nagłośnienia do domu
- 5 najczęstszych mitów dotyczących olejów silnikowych
- 60-lecie działalności Społecznej Szkoły Baletowej w Częstochowie
- Agregaty chłodnicze – jak działają i kiedy warto z nich korzystać?
- Armatura wodna na miarę potrzeb
- Babcia – wsparcie dla dziecka na każdym kroku. Co podarować jej na prezent?
- Balustrady z uchwytami punktowymi: o czym pamiętać?
- Beata Dysiewicz – stylistka z Częstochowy wyznacza trendy podczas światowych pokazów fryzjersko-artystycznych
- Bezpieczna jazda zimą – jak zadbać o pojazd?
- Bezpłatny program dla młodzieży zainteresowanej projektami społecznymi.
- Bing w M1 Częstochowa
- Black Friday - co to jest za zwyczaj?
- Chcesz odmienić swoje wnętrze? Wybierz odpowiednią lampę sufitową!
- Chwilówki bez BIK – co trzeba o nich wiedzieć?
- Ciepłe parapety do każdego okna
- Co kupić dziewczynie na urodziny?
- Co robić gdy Twój pies nie akceptuje petsittera?
- Co warto wiedzieć o relokacji maszyn? Sprawdź!
- Czas Zegarków
- Czy warto kupować ubezpieczenie upraw?
- Czy wybór okna do pomieszczenia ma znaczenie?
- Czym charakteryzuje się udana aranżacja wnętrz?
- Czym się kierować wybierając biuro rachunkowe?
- Czym są farmy renderujące?
- Czym są materiały ścierne nasypowe?
- Czym są piekarniki parowe?
- Czym zajmuje się branża car-audio?
- Darmowe chwilówki przez internet - pierwsza chwilówka za darmo
- Deflektor do pieca – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
- Dlaczego powinieneś wybrać styropian? Oto najważniejsze powody
- Dlaczego warto korzystać z programu do edycji PDF? Sprawdź!
- Dlaczego warto postawić na domy z modułów?
- Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę w Częstochowie?
- Do czego można wykorzystać butle LPG?
- Do czego wykorzystywana jest śrutownica wsadowo-nieckowa?
- Drzwi wejściowe do mieszkania - jak wybrać najlepsze?
- Ekogroszek – jak wybrać godny zaufania opał?
- Ekstremalna szybkość w trudnych warunkach - odkryj hulajnogę elektryczną Techlife X7
- Energooszczędne okna Stryków. Jak dobrać najlepsze?
- Filtry, oleje i smary do maszyn – czy naprawdę są prymitywne?
- Gdzie i dlaczego stosuje się zasuwy klinowe?
- Hydroponika - przyszłościowa dziedzina kultywacji roślin
- Instalacja C.O. Co musisz wiedzieć, aby działała prawidłowo?
- Internet skarbnicą wiedzy
- Internetowy antykwariat a współczesność
- Iphone i jego najczęstsze usterki - jak tanio naprawić?
- Jak Cię widzą, tak Cię piszą
- Jak dbać o drewnianą podłogę?
- Jak dbać o ubrania, aby się nie elektryzowały?
- Jak dobrać odpowiedni zegarek?
- Jak fotowoltaika i pompy ciepła zmieniają sposób, w jaki korzystamy z energii
- Jak kupować okna - praktyczne porady
- Jak ochronić taras przed słońcem i deszczem?
- Jak ożywić wnętrze?
- Jak promować usługi geodezyjne i skąd brać klientów?
- Jak przygotować ogród na przyjście wiosny?
- Jak rozsądnie podzielić majątek po rozwodzie?
- Jak szybko i bezpiecznie pozbyć się zalegającego złomu?
- Jak tworzyć niezapomniane stylizacje?
- Jak usprawnić procesy produkcyjne?
- Jak utrzymać porządek w dokumentach - zdradzamy niezawodny sposób!
- Jak wybrać czujnik ruchu do oświetlenia? Orły Oświetlenia!
- Jak wybrać skuteczny tester sieci LAN?
- Jak zadbać o urządzenia elektroniczne typu iPhone, albo Mac?
- Jak założyć akwarium? – porady dla początkującego akwarysty
- Jakie etui na telefon wybrać?
- Jakie materiały ogniotrwałe wybrać, aby zabezpieczyć budynek przed pożarem?
- Jakie prawa przysługują poszkodowanym konsumentom
- Jakie szafy dla dzieci wybrać?
- KIERMASZ OBUWIA Wiosna/Lato 2019 marki BADURA
- Kiedy potrzebna jest pomoc tłumacza
- Kiedy wszystko zawiedzie, UPS musi dać radę
- Kiedyś były dacze, teraz są domki całoroczne
- Kiedyś były dacze, teraz są domki całoroczne
- Komu warto podarować powerbank z grawerem?
- Koszty związane z kampanią billboardową
- Kto ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej?
- Kto pyta, nie błądzi - czyli najczęstsze pytania w kwestii stron internetowych
- Kupić dom, czy wybudować samodzielnie?
- Kwiaty to zdecydowanie idealny pomysł na prezent lub dekorację domu
- Lady Pank świętuje 40 lat na scenie!
- Lokalizator GPS do auta - czy warto kupić?
- M1sja Wygrywanie w Centrum Handlowym M1 Częstochowa
- Marketing wirusowy, czyli sposób na wzrost efektywności działania firmy
- Markowa odzież robocza i reklamowa
- Matura 2019 i co dalej? – porady dla przyszłych studentów
- Meble wypoczynkowe do salonu – to musisz wiedzieć!
- Mokre plamy na ścianach, grzyb i pleśń – jak wykryć wyciek wody w budynku?
- Naczepa wywrotka dla branży budowlanej - 4 najważniejsze parametry
- Najbardziej uniwersalne i wytrzymałe rozwiązanie nie tylko w domowych instalacjach
- Najlepsze miejsce do zakupu narzędzi do ogrodu
- Narożnik do salonu – jaki wybrać?
- Nieoczywiste zastosowanie hal stalowych
- Niewierność w związku – co może na nią wskazywać?
- Niwelatory laserowe – niezawodne na placu budowy
- Nowoczesna sypialnia na poddaszu
- Nowoczesne okucia okienne PCV – odkryj sekret efektywnej produkcji okien!
- O czym trzeba wiedzieć, decydując się na pozycjonowanie organiczne?
- OC dla młodego kierowcy – na co zwrócić uwagę?
- OC komisowe – co warto wiedzieć o tym ubezpieczeniu?
- Osiągnij cel z szybką pożyczką
- Oświetlenie ogrodowe – styl i funkcjonalność
- Paczkomat blisko Ciebie w Częstochowie
- Paczkomaty blisko Ciebie w Częstochowie – odbieraj przesyłki szybko i wygodnie
- Panele fotowoltaiczne - budowa, zasada działania, moc. Wszystko o fotowoltaice!
- Perły - biżuteria kobiet eleganckich
- Pełna linia świetlna tylko z taśmami LED COB
- Planujemy biznes - otwieranie skupu złomu
- Planujesz budowę garażu z blach? Co musisz wiedzieć na ten temat?
- Podnośnik nożycowy – dlaczego warto się na niego zdecydować?
- Podróż busem – to się opłaca
- Polacy pozytywnie o płatnościach bezgotówkowych!
- Powierzchnie biurowe: fakty o których nie możesz zapomnieć
- Poznaj pierwotne sposoby nabywania własności
- Poznaj rodzaje pozycjonowania stron internetowych
- Pralka do małego mieszkania - na co zwrócić uwagę?
- Precyzyjne cięcie blach maszynami CNC
- Prezent na święta dla dziewczynki – sprawdzone pomysły
- Profesjonalna obsługa BHP i przeciwpożarowa
- Profesjonalne nadruki
- Przeniesienie firmy- co trzeba rozważyć przed przeprowadzką biura?
- Przeprowadzka za granicę krok po kroku
- Przydomowa szklarnia
- Przygotuj swoją szafę na tegoroczny sezon wiosenny
- Płyta indukcyjna: jak ją wybrać?
- Rodzaje profesjonalnych rusztowań i ich zastosowanie
- Rodzaje rynien
- Rodzaje taśm klejących, które najczęściej wykorzystujemy
- Rolety czy firanki – co warto wybrać?
- Rozwiązania usprawniające funkcjonowanie przedsiębiorstwa
- Samodzielne malowanie elewacji domu krok po kroku
- Segmentacja baz danych – efektywne działania marketingowe
- Smart Fortwo I – Czy warto kupić używanego Smarta?
- Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 5 w Częstochowie ogłasza nabór na rok szkolny 2018/2019
- Sprzedaż platyny – sposób na dodatkowy zarobek
- Sprzęt w salonie fryzjerskim – funkcjonalny czy designerski?
- Sprzęt, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania
- Stand-up Show 2019 – The best of w Częstochowie
- Straciłeś oszczędności na polisolokatach? Jeszcze możesz coś zrobić!
- Studia menedżerskie – poznaj 4 kierunki i wybierz najlepszy dla siebie
- Szafy na materiały niebezpieczne - dlaczego warto kupić?
- Szamba betonowe i ich zalety
- Szkoda całkowita. Co wtedy zrobić?
- Szkolenia dofinansowane — kto i jak może je zyskać?
- Szukasz dobrego kanału samochodowego? Wybieraj tylko sprawdzone i przetestowane produkty.
- Szukasz narożnika do salonu? Sprawdź na co zwracać uwagę
- Tania metamorfoza mieszkania!
- Tapicerowane czy drewniane - które łóżko lepiej sprawdzi się w kobiecej sypialni?
- Technologia QLED TV – czym się charakteryzuje?
- Top trendy modowe na zimę 2018
- Ubezpieczenie OC z datą wsteczną – czy jest to możliwe?
- Ubezpieczenie bezskładkowe – na czym polega?
- Ubezpieczenie mieszkania w bloku – co powinno zawierać?
- Udogodnienia dla branży przemysłowej - co warto wiedzieć?
- Urządzanie pokoju dla dziecka
- Urządzenia ułatwiające sprzątanie
- Vostok – zegarki z klasą i tradycją
- Wady i zalety gotowych projektów domów
- Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2016 r.
- Wielkie majowe grillowanie w Parku Pałacu Nieznanice
- Wprowadzasz się do mieszkania? Zobacz na czym nie oszczędzać!
- Wycinanie laserowe: dlaczego jest lepsze od innych metod?
- Wymarzony prezent dla chłopaka - zaskocz go pozytywnie!
- Wypożyczalnia sprzętu ogrodowego - dlaczego warto z niej skorzystać?
- Wysyłanie paczek zagranicznych — czyli jak wysłać coś za granicę?
- Zakupy powinny być przemyślane
- Zestawy świąteczne dla wymagających
- Złom stali szybkotnącej – to warto wiedzieć
- [PORADNIK] Twoja emerytura
- Łożyska do wrzeciona tokarki – detal, od którego może zależeć wszystko
- Biznes
- Patronaty