Firma 'Green Pack' istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku,specjalizuje się w produkcji toreb papierowych,dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku.Opierając się na doświadczeniu rynkowym,firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Muzeum Częstochowskie

Subskrybuje zawartość
Muzeum Częstochowskie
Zaktualizowano: 8 min. 48 sek. temu

Obraz Częstochowy i okolic w twórczości Adriana Mikołaja Głębockiego (1833-1905)Udostępnienie wystawyGaleria Dobrej Sztuki22 listopada 2022

24 listopad, 2022 - 10:55
Od 22 listopada 2022 r. w sali grafik i rysunków, będącej częścią wystawy stałej „Sztuka Polska XIX i XX wieku” prezentowanej w Galerii Dobrej Sztuki przy al. NMP 47, można oglądać długoterminową wystawę „Obraz Częstochowy i okolic w twórczości Adriana Mikołaja Głębockiego (1833-1905)”.
Adrian Głębocki urodził się we wsi Panki, studiował w Warszawie. Odbył kilka podróży do europejskich ośrodków artystycznych. Był malarzem scen religijnych i historycznych, ilustratorem w tak popularnych periodykach, jak „Tygodnik Ilustrowany” i „Kłosy”, pedagogiem.
Jest ważnym artystą dla XIX-wiecznego malarstwa częstochowskiego, gdyż przez dekadę mieszkał w Częstochowie i uczył rysunku w rządowym Gimnazjum Męskim (dzisiejsze IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza). Utrwalił wizerunki wielu zabytkowych obiektów – głównie Jasnej Góry, przedstawiał okolice miasta i tutejszą społeczność.
Wystawa ma na celu przypomnienie sylwetki Głębockiego, który był dokumentalistą naszego regionu.
Na ekspozycji prezentujemy 18 prac ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego – obrazy olejne, akwarele oraz grafiki prasowe. Niektóre z nich jeszcze nigdy nie były prezentowane publiczności.
Serdecznie zapraszamy!
 
Kuratorka wystawy: Olga Desperak
Aktualności: Kultura


Ewolucja czy rewolucja? Przemiany w sztuce polskiej XX wiekuOprowadzenie kuratorskie z dr Katarzyną Sucharkiewicz po wystawie “Sztuka Polska XIX i XX w.”26 listopada 2022

16 listopad, 2022 - 10:31

Ewolucja czy rewolucja? Przemiany w sztuce polskiej XX wieku

…w ramach cyklu Wokół kolekcji

W sobotę 26 listopada 2022 r. o godz. 16.00 Muzeum Częstochowskie zaprasza do Galerii Dobrej Sztuki przy al. NMP 47 na spotkanie w cyklu Wokół kolekcji. Po stałej wystawie Sztuka Polska XIX i XX w. oprowadzać będzie dr Katarzyna Sucharkiewicz

Sobotnie oprowadzanie po wystawie stałej będzie okazją do znalezienia odpowiedzi na kilka istotnych pytań: Jak ewoluowała twórczość rodzimych artystów w XX w.? Jak zmieniały się tendencje stylistyczne na przestrzeni dziesięcioleci? Czy przemiany tematów i wątków treściowych oraz formalnych miały w którymś momencie rozwoju XX-wiecznej sztuki charakter rewolucyjny? Omówione zostaną zagadnienia związane z dialogiem, jaki artyści prowadzili ze sztuką poprzedników. Malarze, rysownicy, rzeźbiarze nierzadko rozwijali pewne problemy formalne, bazując na dokonaniach twórców poprzedniej generacji, innym razem programowo się od nich odcinali, buntowali przeciw tradycji. Mistrzowie młodopolscy zerwali ze stylem akademickim, sięgnęli po nowe tematy, ich twórczość zmierzała w kierunku subiektywizmu, nastrojowości, symbolizmu. Do przełamania stagnacji w sztukach plastycznych dążyły awangardowe ugrupowania artystów okresu dwudziestolecia międzywojennego, poszukujące nowych form wyrazu – posługiwano się wówczas m.in. deformacją kształtów i geometryzacją form.

W trakcie weekendowego spotkania zastanowimy się, co było eksperymentem w sztuce po 1945 r., a co możemy uznać za rozwiązania radykalne? Dlaczego pojawiła się sztuka abstrakcyjna? Czym był asamblaż, którym posługiwał się Tadeusz Kantor…

Podczas spaceru po ekspozycji kuratorka wskaże najcenniejsze dzieła z naszej kolekcji, prace które są reprezentatywne dla określonego nurtu artystycznego oraz takie, które ilustrują „rewolucyjne” przemiany w sztukach wizualnych XX w. Serdecznie zapraszamy!

Spotkanie w cenie promocyjnego biletu wstępu.

25-27 listopada 2022 r. Muzeum Częstochowskie dołącza do akcji Ministerstwa Sportu i Turystyki i Polskiej Organizacji Turystycznej „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”!

Więcej informacji na stronie https://www.muzeumczestochowa.pl/wystawy/wystawy-stale/sztuka-polska-xix-i-xx-wieku/

Aktualności: Kultura


15. Konkurs Fotograficzny “Klimaty Częstochowy”WernisażGaleria Dobrej Sztuki25 listopada 2022

15 listopad, 2022 - 07:41

25 listopada, o godz. 18.00 w Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego poznamy finalistów i laureatów 15. edycji konkursu fotograficznego „Klimaty Częstochowy”.

Celem „Klimatów Częstochowy ” jest ukazanie walorów kulturowych, architektonicznych, przyrodniczych i turystycznych Częstochowy. Zamiarem organizatora jest pozyskanie i prezentacja fotografii obrazujących zainteresowanie przejawami życia w jego różnorodnych dziedzinach. Mile widziane jest niebanalne potraktowanie „klimatów”, gdzie głównym motywem jest człowiek, środowisko, w którym żyje oraz wydarzenia, w jakich uczestniczy.

20 października 2022 r. Jury w składzie: Justyna Janus, Kamila Skorek, Łukasz Stacherczak i Dariusz Gawroński do wystawy pokonkursowej wybrało 40 zdjęć 23 autorów:

Mikhail Averyn
Marcin Cekus
Piotr Cieślak
Mateusz Gonera
Katarzyna Gwara
Jacek Kamiński
Rafał Kuliński
Marek Lapis
Grzegorz Libiszewski
Łukasz Majewski
Grzegorz Misiak
Rafał Młyńczak
Kamil Pawlik
Tomasz Pietruszka
Wiktoria Rakocz
Sebastian Respondek
Grzegorz Skowronek
Maciek Skowronek
Piotr Tomala
Jan Ulicki
Dominik Windorpski
Aleksander Van
Tomasz Zając

Przyznane zostaną trzy nagrody pieniężne oraz sześć wyróżnień.
Organizator Konkursu: Urząd Miasta Częstochowy.

Serdecznie zapraszamy!

Konkurs Fotograficzny “Klimaty Częstochowy” | Czestochowa | Facebook

Aktualności: Kultura


Warsztaty rodzinne na wystawie „Dwie setki – Plucińska&Majewski. Różne drogi. Jeden świat”Malowanie talerzy akrylami!19 listopada 2022

10 listopad, 2022 - 08:49

19 listopada 2022 r. o godz. 12.00

Muzeum Częstochowskie zaprasza do udziału w warsztatach rodzinnych na wystawie „Dwie setki – Plucińska&Majewski. Różne drogi. Jeden świat”!

Zainspirowani twórczością Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej, będziemy malować farbami akrylowymi na talerzach. Stworzymy oryginalne, artystyczne prace:)

 

Pawilon Wystawowy / Park Staszica / zapisy pod nr. tel. 504757 502 / koszt: 12 zł od osoby

Aktualności: Kultura


11 listopada 2022 r. – w Święto Niepodległości – Muzeum Częstochowskie zaprasza Zwiedzających!

9 listopad, 2022 - 07:09

11 listopada 2022 r. – w Święto Niepodległości – Muzeum Częstochowskie zaprasza Zwiedzających na prezentowane w swoich obiektach wystawy!

 

Wystawy | Muzeum Częstochowskie (muzeumczestochowa.pl)

Zwiedzanie i ceny biletów | Muzeum Częstochowskie (muzeumczestochowa.pl)

 

Aktualności: Kultura


Dwie setki – Plucińska&Majewski. Różne drogi, jeden światSpecjalna oferta na listopad: lekcje muzealne i warsztaty dla szkół podstawowych

8 listopad, 2022 - 12:13

Dwie setki – Plucińska&Majewski. Różne drogi, jeden świat – lekcje muzealne i warsztaty dla szkół podstawowych

Miejsce: Pawilon Wystawowy, Park ks. Stanisława Staszica

Termin: listopad 2022, wtorki i czwartki

Zapisy pod nr. tel. 504 757 502

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Częstochowskiego na warsztaty realizowane w oparciu o twórczość Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej i Stanisława Majewskiego. W przestrzeniach muzealnych spotkacie się z monumentalnością rzeźbiarza oraz skromnością malarki i rysowniczki. Będzie to okazja to poznania ich pasji artystycznych. W ramach zajęć praktycznych zmierzycie się z grafiką i przekonacie się, jak wprawnie przychodzi Wam posługiwanie się tuszem i pędzlem.

Zajęcia prowadzone są w oparciu o etnograficzną wystawę jubileuszową prezentowaną w stulecie urodzin Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej i Stanisława Majewskiego. Szczegółowe informacje dotyczące wystawy: https://www.muzeumczestochowa.pl/wystawy/wystawy-czasowe/

Aktualności: Kultura


Historia i teraźniejszość – w 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu RP

28 październik, 2022 - 13:15

4-12 listopada 2022 r. zapraszamy na wystawę “Historia i teraźniejszość – w 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu RP”.

Muzeum Częstochowskie / Ratusz / Sala Reprezentacyjna / pl. Biegańskiego / wstęp wolny
 

 

Aktualności: Kultura