Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Muzeum Częstochowskie

Subskrybuje zawartość
Muzeum Częstochowskie
Zaktualizowano: 40 min. 56 sek. temu

Poza realnościąWernisaż wystawy malarstwa Adama PatrzykaPawilon Wystawowy9 grudnia 2023

4 grudzień, 2023 - 09:41

9 grudnia 2023 r. o godz. 17.00 zapraszamy do Pawilonu Wystawowego w Parku Staszica na wernisaż wystawy malarstwa Adama Patrzyka Poza realnością.

Ekspozycję będzie można zwiedzać do 4 lutego 2024 r.

 

Wystawa będąca jubileuszową prezentacją dorobku związanego z Częstochową artysty zaprezentuje jego obrazy wykonane w latach 2013–2023, w tym kompozycje wielkoformatowe. Ekspozycję, zorganizowaną z okazji 30-lecia pracy twórczej, uzupełni pokaz szkiców i rysunków przygotowawczych.

Adam Patrzyk (ur. w 1965 r. w Częstochowie) – absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Stefana Gierowskiego w 1993 r. Patrzyk uważany jest za kontynuatora nurtu ekspresjonistycznego w sztuce. Maluje niepokojące i mroczne wnętrza mieszkalne, teatralne, biblioteki, pejzaże miejskie. Głównymi środkami wyrazu artystycznego są światłocień i gęsta, szorstka faktura.

/9.12.2023 – 4.02.2024 r., Pawilon Wystawowy, kuratorka: dr Katarzyna Sucharkiewicz/

Aktualności: Aktualności, Kultura


ZRÓB SOBIE ZDJĘCIE!9 grudnia 2023

1 grudzień, 2023 - 11:44

W nawiązaniu do tradycyjnej fotografii ulicznej i techniki wywoływania zdjęć na miejscu, w sobotę 9 grudnia w godzinach od 11.00 do 17.00 będzie można /w cenie biletu/ sfotografować się na tle odnowionego tła fotograficznego z widokiem klasztoru jasnogórskiego oraz wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej.

 

Osoby zainteresowane serdecznie zapraszamy – zdjęcie, które Państwo otrzymacie zaraz po jego wykonaniu przez naszego fotografa, będzie na pewno cenną pamiątką!

Liczba zdjęć ograniczona.

Miejsce : Ratusz – sala reprezentacyjna

Czas trwania wydarzenia : 11.00-17.00

Termin: 9 grudnia 2023

 





Mikołajki w ZODIAKUMulticentrum ZODIAKgrudzień 2023

22 listopad, 2023 - 14:39

Mikołajki w ZODIAKU

Multicentrum ZODIAK zaprasza na warsztaty opowiadające o zwyczajach i tradycjach mikołajkowych w różnych częściach świata. Opowieść uzupełnią warsztaty ozdób świątecznych oraz zabawa konstrukcyjnymi klockami K’nex, z których powstanie mikołajkowy zaprzęg.

Miejsce: Multicentrum ZODIAK

Termin: grudzień 2023

Rodzaj warsztatów: zajęcia dla grup

Grupa wiekowa: I-IV klasa szkoły podstawowej

Koszt zajęć: 10 zł/osoba

Warsztaty należy umawiać pod numerem telefonu: 504 757 598

Aktualności: Kultura


Spotkanie z ukraińską poetką Iryną Ciłyk i tłumaczem Bohdanem ZadurąW ramach Festiwalu “Poezja jest najważniejsza”Ratusz26 listopada 2023

22 listopad, 2023 - 12:25

26 listopada 2023 r. o godz. 18.00 zapraszamy do Ratusza na spotkanie z ukraińską poetką Iryną Ciłyk i tłumaczem Bohdanem Zadurą, prowadzenie Bogdan Knop i Olga Wiewióra z Towarzystwa Galeria Literacka. Spotkanie w ramach Festiwalu Poezja jest najważniejsza, zorganizowane we współpracy z OPK Gaude Mater.

 

 

 



Szopki pozaeuropejskieWarsztaty dla grupGaleria Dobrej Sztuki / Ratusz5 grudnia 2023 – 29 lutego 2024

22 listopad, 2023 - 10:24

Szopki pozaeuropejskie

Szopki pozaeuropejskie to wystawa, która przybliża tradycję obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Zwiedzając ekspozycję prezentowaną w Galerii Dobrej Sztuki, dzieci poznają historię szopek, dowiedzą się, z jakich krajów one pochodzą i co je wyróżnia. Zainspirowane obejrzanymi eksponatami, w sali edukacyjnej w Ratuszu wykonają własne szopki.

 

Termin: 5 grudnia 2023 – 29 lutego 2024 (wtorek i czwartek)

Miejsce: Galeria Dobrej Sztuki, al. NMP 47 / Ratusz, al. NMP 45

Rodzaj warsztatów: zajęcia dla grup

Grupa wiekowa: 6–12 lat

Koszt zajęć: 15 zł/osoba

 

Warsztaty należy umawiać pod numerem telefonu: 504 757 598

Aktualności: Aktualności, Kultura


Prawie wszystko o laskach (tych do podpierania)Spotkanie wokół książki Mieczysława WyględowskiegoRatusz2 grudnia 2023

21 listopad, 2023 - 10:03

2 grudnia 2023 r. o godz. 16.00 zapraszamy do Ratusza na spotkanie wokół książki Mieczysława Wyględowskiego Prawie wszystko o laskach (tych do podpierania)

Dr  Mieczysław Wyględowski to nie tylko wybitny lekarz – to przede wszystkim człowiek kochający życie. Szczególnie bliski jest mu świat sztuki, kultury i nauki. Ma wielu przyjaciół w gronie naukowców, artystów czy pisarzy. Przez lata zgromadził niezwykle bogatą i różnorodną kolekcję dzieł sztuki: obrazów, grafik, zegarów, ikon, książek, antyków, pamiątek z licznych podróży. Tym razem rozmawiać będziemy o jego książce Prawie wszystko o laskach (tych do podpierania)…

Doktor zawsze był zaangażowany w życie Częstochowy nie tylko jako wybitny lekarz, ale też jako społecznik i działacz polityczny. Przez dwie kadencje był radnym Miejskiej Rady Narodowej, przewodnicząc Komisji Zdrowia. W latach 1991–1997 był Senatorem RP II i III kadencji, gdzie przewodniczył Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej. Od 1997 do 2001 roku był radnym Sejmiku Śląskiego. Działał w zarządzie Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, był członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich, prezesem Zarządu Wojewódzkiego PCK w Częstochowie. Jest członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Dowodem aktywnej działalności społecznej Doktora był zorganizowany pod jego kierownictwem Pierwszy Światowy Kongres Polonii Medycznej w Częstochowie w 1991 roku. Jest autorem kilkunastu książek oraz szeregu publikacji z zakresu chirurgii i historii medycyny.

W 2002 roku mieszkańcy Częstochowy i województwa śląskiego docenili postać wybitnego chirurga, wybierając dr. M. Wyględowskiego do grona 100 najmądrzejszych województwa śląskiego w plebiscycie “Dziennika Zachodniego”. Dr Mieczysław Wyględowski odznaczony jest Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Za zasługi dla województwa częstochowskiego” (dwukrotnie), Złotą Odznaką Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego, Złotą Odznaką Zasłużonemu Województwa Śląskiego, Złotą Odznaką Towarzystwa do Walki z Kalectwem, Odznaką „Za wzorową pracę w Służbie Zdrowia”, Nagrodą specjalną indywidualną II stopnia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, Odznaką Bene Meritus, Medalem Gloria Medicinae, Złotym, Srebrnym oraz Brązowym Krzyżem za Zasługi dla Pożarnictwa. /Anna Krakowian/

Aktualności: Aktualności, Kultura


Szopki pozaeuropejskieWernisażGaleria Dobrej Sztuki1 grudnia 2023

21 listopad, 2023 - 09:41

1 grudnia 2023 r. o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii Dobrej Sztuki przy al. NMP 47

na otwarcie wystawy Szopki pozaeuropejskie

ze zbiorów:

Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie

Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie

oraz Muzeum Etnograficznego im. Seweryn Udzieli w Krakowie

 

Szopka przedstawiająca Świętą Rodzinę to nieodzowny symbol Świąt Bożego Narodzenia, jeden z najczęstszych motywów wykorzystywanych w sztuce ludowej na całym świecie. Jej historia sięga średniowiecza i związana jest z postacią św. Franciszka z Asyżu, który w 1223 r., pragnąc przybliżyć wiernym tajemnicę narodzin Jezusa, przygotował wraz z innymi zakonnikami na leśnej polanie we włoskiej miejscowości Greccio inscenizację upamiętniającą ten niezwykły czas.

Ok. 1500 r. w Neapolu narodziła się tradycja budowania w kościołach scen ukazujących moment przyjścia na świat Dzieciątka. Aktorów zastąpiły figurki wykonane z drewna lub kamienia. Układ postaci, które zazwyczaj umieszczano w grotach, wyraźnie przypominał sceny z misteriów. Niektórzy artyści tworząc tak zaaranżowaną scenę, wykorzystywali kamień z Betlejem, inni malowali realistyczne tła z perspektywą. Taka forma szopki bożonarodzeniowej zyskała popularność w kościołach w Europie, a misjonarze przyczynili się do jej popularyzacji na całym świecie.

Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionych muzeów możemy Państwu pokazać, jak wyobrażają sobie moment przyjścia na świat Jezusa Chrystusa mieszkańcy innych kontynentów, żyjący w różnych strefach klimatycznych i mający odmienne kultury. Postacie występujące w szopkach – Maryja, św. Józef, Jezus i Królowie – mają rysy twarzy charakterystyczne dla poszczególnych narodowości i są przedstawiane w strojach ludowych znamiennych dla poszczególnych regionów. Towarzyszą im rozmaite postacie zwierząt – w afrykańskich szopkach są to słonie, lwy, wielbłądy, w przedstawieniach z krajów Ameryki Łacińskiej lamy, w indyjskich – słonie i tygrysy.

Bardzo kolorowe szopki z Ameryki Południowej zazwyczaj wykonane są z gliny, bo potomkowie Inków specjalizują się w jej obróbce i słyną z rzeźbienia w tym materiale. Postacie pokazane są w strojach ludu Quechua, w charakterystycznych wełnianych czapkach. Kobiety w melonikach odziane są w wielkie chusty. Zawsze towarzyszą im lamy i alpaki.

Szopka z Ameryki Północnej przedstawia stojących przed tipi trzech wodzów plemion indiańskich – Irokeza, Apacza i Szoszona. Oddają oni pokłon przed nowo narodzonym Dzieciątkiem.

Szopki z Afryki to głównie przedmioty wykonane z ciemnego drewna – hebanu, przypominającego czarny kamień, ale także z kamienia o innych kolorach oraz takich materiałów, jak liście kukurydzy, bambusa, bananowca. Niektóre z nich umieszczone są w pięknie wyrzeźbionych tykwach oraz w łupinach kokosów.

Szopki bożonarodzeniowe powstają na całym świecie. Są piękne i różnorodne. Pokazują, jak bardzo różnimy się jako ludzie żyjący w odmiennych regionach, ale też jak wiele nas łączy.

Na wystawie prezentujemy ponad 100 szopek bożonarodzeniowych z czterech kontynentów: Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Wszystkie są współczesne, pochodzą z II połowy XX w.  Agnieszka Ciuk-Koćwin, kuratorka wystawy/

Ekspozycję można zwiedzać do 29.02.2024 r.

Aktualności: Aktualności, Kultura


Klimaty CzęstochowyWernisaż fotograficznej wystawy pokonkursowejPawilon Wystawowy24 listopada 2023 r.

20 listopad, 2023 - 09:58

24 listopada 2023 r. o godz. 17.00 zapraszamy do Pawilonu Wystawowego w Parku Staszica na wernisaż fotograficznej wystawy pokonkursowej Klimaty Częstochowy, zrealizowanej we współpracy z Urzędem Miasta Częstochowy

Wystawę można zwiedzać do 10 grudnia 2023 r.

Aktualności: Aktualności, Kultura


Jurajskie tajemnice 2023Multicentrum ZODIAKlistopad 2023

13 listopad, 2023 - 13:20

Jurajskie tajemnice

Multicentrum ZODIAK zaprasza grupy zorganizowane na warsztaty poświęcone Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać „zaklęte w kamienie” dawne zwierzęta, dowiedzą się również, jak unikalna pod względem krajoznawczym oraz przyrodniczym jest Jura. Część naukowa prowadzona w oparciu o eksponaty wypożyczone z Działu Przyrody Muzeum Częstochowskiego pozwoli na poznanie niezwykłych mieszkańców jurajskiego morza. Na warsztatach technicznych powstanie model prehistorycznego gada.

Miejsce: Multicentrum ZODIAK

Termin: listopad 2023

Rodzaj warsztatów: zajęcia dla grup

Grupa wiekowa: III-VI klasa szkoły podstawowej

Warsztaty należy umawiać pod numerem telefonu: 504 757 598

Aktualności: Aktualności, Kultura


Panna z pierwszej licealnejSpotkanie wokół książki Aleksandra CieślakaRatusz22 listopada 2023

13 listopad, 2023 - 11:48

22 listopada 2023 r. o godz. 17.00 zapraszamy do Ratusza na spotkanie wokół książki Aleksandra Cieślaka Panna z pierwszej licealnej w ramach Galerii Literackiej – warsztatów organizowanych we współpracy z Towarzystwem Galeria Literacka.

Aktualności: Aktualności, Kultura


Karuzela z Madonnami – wizerunki Matki Boskiej CzęstochowskiejFinisaż wystawy, promocja katalogu i zwiedzanie ekspozycji z kuratorką Eweliną Mędralą-MłyńskąPawilon Wystawowy18 listopada 2023

7 listopad, 2023 - 11:51

18 listopada 2023 r. o godz. 16.00 zapraszamy do Pawilonu Wystawowego w Parku Staszica na finisaż wystawy Karuzela z Madonnami – wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej, promocję katalogu i zwiedzanie ekspozycji z kuratorką Eweliną Mędralą-Młyńską.