Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Muzeum

Subskrybuje zawartość
Muzeum Częstochowskie
Zaktualizowano: 31 min. temu

Weekend Seniora z kulturą5-6 października 2024

13 wrzesień, 2024 - 11:54

Weekend Seniora z kulturą

Muzeum Częstochowskie z przyjemnością dołączy się do akcji  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Weekend Seniora z kulturą”, mającej na celu zachęcenie seniorów do aktywnego udziału w życiu kulturalnym.

Zapraszamy na spotkania:

5 października (sobota) 2024 r., godz. 16.00 (Galeria Dobrej Sztuki, al. NMP 47) – spotkanie z artystą Piotrem Staszczykiem na wystawie Przestrzenie

Galeria Dobrej Sztuki to zabytkowa kamienica zbudowana w 1875 r. w stylu klasycystycznym, pierwotnie posiadająca bramę wjazdową na dziedziniec. Początkowo była siedzibą duchowieństwa prawosławnego, stąd jej nazwa – Popówka; później domem biskupa rzymskokatolickiego. W latach międzywojennych stacjonowało tu dowództwo 7 Dywizji Piechoty, a po 1945 r. do lat 70. XX w. Powiatowy Sztab Wojskowy. W 1973 r. obiekt przekazano Muzeum Częstochowskiemu z przeznaczeniem na stałą wystawę malarstwa polskiego, prezentowaną do 1996 r. Potem Galerię zamknięto. Po kilkunastoletniej przerwie spowodowanej remontem obiektu i zmianą jego funkcji, wystawa dzieł sztuki polskiej powróciła do Popówki. Od 2013 r. można tutaj zwiedzać stałą wystawę malarstwa i grafiki polskiej zatytułowaną Sztuka Polska XIX i XX wieku oraz wystawy zmienne.

Piotr Staszczyk – artysta, nauczyciel plastyki, uprawia malarstwo sztalugowe, przedstawiające. Interesują go człowiek, postać, martwa natura i sytuacje określające charakter. Jego motto brzmi: „Sztuki nie da się zamknąć w żadnym dziele każde następne jest krokiem w rozwoju zarówno myślenia jak i twórczości”. Dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Częstochowy (1996 i 2000). Brał udział w około 70 wystawach. Tematyka wystawy Przestrzenie obejmuje prace malarskie od roku 2021, które Piotr Staszczyk określa mianem realizmu abstrakcyjnego. Artysta mówi: „Początkowo tematem prac był człowiek w rozmaitych kontekstach życiowych. Pejzaże przede wszystkim odzwierciedlające okolice – krańce Jury: niewielkie wzniesienia, płaskie już pola przecięte nurtem Warty, lasy kontrastujące z niebem. Zachwyt nad światem przyrody odzwierciedlam kompozycją, redukuję jednak szczegóły, wygaszam temperaturę barw. Te pejzaże są nostalgiczne, zadumane, jesiennie uspokojone, ale wolne od smutku. Równocześnie – jeśli patrzy się całościowo na przedstawioną kolekcję, widać w niej wyraźnie indywidualny język artystyczny”. /kuratorka: Anna Krakowian/

6 października (niedziela) 2024 r., godz. 16.00 (Rezerwat Archeologiczny, ul. Łukasińskiego 20) – oprowadzenie kuratorskie z Gertą Bielińską po wystawie stałej Z mroku dziejów

Rezerwat Archeologiczny to unikatowy na mapie Polski. To tutaj w 1955 r. odkryto cmentarzysko ludności kultury łużyckiej, na którym w latach 1955, 1960–1961 oraz 2001 prowadzono badania archeologiczne. W ich trakcie odkryto 85 pochówków, w tym 44 szkieletowe i 25 ciałopalnych. Pozostałe to groby nieokreślone z powodu złego stanu zachowania. Znaleziono w nich naczynia ceramiczne, ozdoby, narzędzia i broń. Nad fragmentem tego stanowiska w 1965 r. otwarto pawilon, przebudowany i zmodernizowany w latach 2001–2004. Dzisiaj Rezerwat mieści zachowany „in situ” fragment cmentarzyska z ok.750–550 r. p.n.e., na którym możemy zobaczyć 18 pochówków i towarzyszącą im wystawę stałą Z mroku dziejów. Przedstawia ona różne aspekty życia ludności kultury łużyckiej m.in. podstawy gospodarcze, formy osadnicze, wytwórczość, wierzenia, jak również obrzędy pogrzebowe. W 2014 r. dzięki funduszom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Częstochowy przeprowadzono kolejną modernizację Rezerwatu, przystosowując go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obiekt posiada specjalną makietę tyflograficzną cmentarzyska oraz przewodnik zapisany alfabetem Braille`a.

W ramach akcji udostępnimy nasze obiekty muzealne i prezentowane w nich wystawy dla wspomnianej grupy odbiorców w promocyjnej cenie 1 zł. 

Harmonogram wystaw na stronie www.muzeumczestochowa.pl

Aktualności: Kultura


Dzień Przedszkolaka w Muzeum CzęstochowskimMulticentrum Zodiak / Rezerwat Archeologiczny17 września – 4 października 2024

9 wrzesień, 2024 - 12:10

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W MUZEUM

17.09 – 04.10.2024 r.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka zapraszamy grupy 4-, 5- i 6-latków do stawiania swoich pierwszych kroków w instytucji, jaką jest muzeum! W tym roku ciekawe zajęcia w formie nauki przez zabawę odbędą się w Rezerwacie Archeologicznym oraz Multicentrum ZODIAK. 

 

REZERWAT ARCHEOLOGICZNY

Łukasińskiego 20, Częstochowa

4-, 5- i 6-latki

Jak z glinianego garnuszka powstaje kot, pies i kaczuszka – Na wystawie w Rezerwacie Archeologicznym znajduje się wiele glinianych naczyń. Ich kształty czasem przypominają zwierzątka. Przyjrzymy się im i spróbujemy odgadnąć, co przedstawiają. Zainspirowani eksponatami, z gliny zrobimy małe naczynia, które przekształcimy w zwierzątka, dodając im charakterystyczne cechy – główki, uszy, ogonki, łapki.

Koszt zajęć: 15 zł/osoba, na warsztaty zapraszamy w czwartki i piątki

 

MULTICENTRUM ZODIAK

Park Staszica, Częstochowa

5- i 6-latki

Jak wysoka jest żyrafa? – Warsztaty w całości poświęcimy żyrafom. Sprawdzimy ich wzrost, wagę, policzymy ich kręgi szyjne. Dowiemy się, co jedzą, jak piją i do czego służy im niebieski język. Wraz z żyrafami zawędrujemy na sawannę. Poznamy jej charakterystyczne cechy i różnorodnych mieszkańców. W trakcie zajęć dzieci wykonają żyrafę z konstrukcyjnych klocków K’nex oraz maski afrykańskich zwierząt.

Koszt zajęć: 10 zł/osoba, na warsztaty zapraszamy od wtorku do piątku

 

Warsztaty przeznaczone są dla grup zorganizowanych.

Zajęcia można umawiać pod nr. tel. 504 757 598 (Multicentrum ZODIAK).

 

Aktualności: Kultura


Profesor Juliusz Braun (1904–1990) – człowiek wielu zasługSpotkanie z synem Profesora – dr. Juliuszem BraunemRatusz25 września 2024

9 wrzesień, 2024 - 10:19

25 września 2024 r. o godz. 17.00 zapraszamy do Ratusza na spotkanie Profesor Juliusz Braun (1904-1990) – człowiek wielu zasług.

O działaniach swego ojca w Częstochowie opowie dr Juliusz Braun.

Prowadzenie spotkania: Tadeusz Piersiak.

Wstęp: 1 zł

*

Profesor Juliusz Braun (1904-1990) – ochotnik w I i II wojnie światowej, harcerz, krajoznawca, prawnik, ekonomista, ekolog urodzony w Tarnowie.
W latach 1926-1939 pracował w Prokuratorii Generalnej oraz w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Sosnowcu. W czasie wojny należał do kierownictwa katolickiej organizacji “Unia”. W latach 1945-1971 związany z Częstochową; był m.in. dyrektorem Izby Przemysłowo-Handlowej, organizatorem i pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Administracyjno-Handlowej, a także współorganizatorem Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Więziony w latach 1948-1953. Po uwolnieniu i rehabilitacji pracował m.in. w Dyrekcji Budowy Osiedli Robotniczych, w „Miastoprojekcie” w Częstochowie oraz w Zakładzie Badań Naukowych PAN ds. GOP w Zabrzu. W 1969 r. objął kierownictwo Świętokrzyskiej Stacji Naukowej Zakładu Ochrony Przyrody PAN oraz Sekcji Świętokrzyskiej Komitetu Zagospodarowania Ziem Górskich PAN w Kielcach. Od 1972 aż do śmierci kierował utworzonym przez siebie Studium Ochrony Środowiska Człowieka Towarzystwa Wolnej Wszechnicy Polskiej w Kielcach. Zmarł w Kielcach w 1990 r.
Był członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Towarzystwa Urbanistów Polskich i Kieleckiego Towarzystwa Naukowego.
Jest autorem wielu publikacji, w tym książki “Częstochowa – urbanistyka i architektura”.

*

Dr Juliusz Braun – dziennikarz, polityk i menager mediów. Absolwent II LO im. Traugutta.

*

Spotkanie jest organizowane we współpracy z utworzoną spontanicznie grupą znanych w Częstochowie społeczników, którzy wystąpili do muzeum jako
Zespół Inicjatywy Upamiętnienia Zasług dla Częstochowy Prof. Juliusza Brauna. Celem powstania Zespołu jest trwałe upamiętnienie Profesora w krajobrazie Częstochowy. Spotkanie w muzeum jest jednym z elementów planowanych działań.

 

Aktualności: Kultura


PrzestrzenieWernisaż wystawy malarstwa Piotra StaszczykaGaleria Dobrej Sztuki13 września 2024

2 wrzesień, 2024 - 12:12

13 września 2024 r. o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii Dobrej Sztuki przy al. NMP 47 na otwarcie wystawy malarstwa Piotra Staszczyka Przestrzenie.

Piotr Staszczyk – artysta, nauczyciel plastyki, uprawia malarstwo sztalugowe, przedstawiające. Interesują go człowiek, postać, martwa natura i sytuacje określające charakter. Jego motto brzmi: „Sztuki nie da się zamknąć w żadnym dziele każde następne jest krokiem w rozwoju zarówno myślenia jak i twórczości”. Dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Częstochowy (1996 i 2000). Brał udział w około 70 wystawach.

Tematyka wystawy obejmuje prace malarskie od roku 2021, które Piotr Staszczyk określa mianem realizmu abstrakcyjnego. Artysta mówi: „Początkowo tematem prac był człowiek w rozmaitych kontekstach życiowych. Pejzaże przede wszystkim odzwierciedlające okolice – krańce Jury: niewielkie wzniesienia, płaskie już pola przecięte nurtem Warty, lasy kontrastujące z niebem. Zachwyt nad światem przyrody odzwierciedlam kompozycją, redukuję jednak szczegóły, wygaszam temperaturę barw. Te pejzaże są nostalgiczne, zadumane, jesiennie uspokojone, ale wolne od smutku. Równocześnie – jeśli patrzy się całościowo na przedstawioną kolekcję, widać w niej wyraźnie indywidualny język artystyczny”.

/Galeria Dobrej Sztuki, 13 września – 17 listopada 2024, kuratorka: Anna Krakowian/

 

Aktualności: Kultura


Rodzinne warsztaty zabawkarskie w ramach VIII Konkursu Sztuki Ludowej “Stworzone, by cieszyć. Rzeźby i zabawki”Pawilon Wystawowy31 sierpnia 2024

28 sierpień, 2024 - 11:01
Serdecznie zapraszamy na rodzinne warsztaty zabawkarskie w ramach VIII Konkursu Sztuki Ludowej “Stworzone, by cieszyć. Rzeźby i zabawki”, które poprowadzi Piotr Mentel, artysta ludowy ze Stryszawy.   Miejsce – Pawilon Wystawowy w Parku Staszica
Kontakt – 504 757 923, etnografia@muzeumczestochowa.pl
Zajęcia dla RODZICA i DZIECKA od 5 roku w cenie biletu wstępu do obiektu
Liczba miejsc ograniczona
Aktualności: Kultura


Szlaki. Sieci. PołączeniaEuropejskie Dni Dziedzictwa 20247-14 września 2024

26 sierpień, 2024 - 10:38

Szlaki. Sieci. Połączenia

Europejskie Dni Dziedzictwa 2024

Ogólnopolski koordynator obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa: Narodowy Instytut Dziedzictwa

 

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Częstochowskie zaprasza na:

  • wycieczki rowerowe z dr. Juliuszem Sętowskim szlakami miejsc związanych z przemysłem częstochowskim XIX–XX wieku: 

7.09, godz. 10.00 – Szlakiem budynków fabrycznych (zbiórka przy Ratuszu)

8.09, godz. 10.00 – Szlakiem zabudowań mieszkalnych – robotniczych i właścicieli fabryk (zbiórka przy Ratuszu)

W razie niepogody zapraszamy na prezentacje multimedialne do Ratusza.

  • spacer z dr Ewą Kaczmarzyk i Elżbietą Janik z Działu Przyrody (zbiórka przy Pawilonie Wystawowym):

14.09, godz. 12.00 – Drzewa, pomniki przyrody w parkach podjasnogórskich

 

Koszt: 1 zł od osoby.

 

Więcej o Europejskich Dniach Dziedzictwa na stronie Europejskie Dni Dziedzictwa

Aktualności: Kultura


VI Urban Sketchers meeting in Częstochowa 2024

22 sierpień, 2024 - 12:04

W tym roku proponujemy dwa niedzielne spotkania 25 sierpnia i 15 września, które zwieńczy wystawa w Muzeum Częstochowskim – Stary Ratusz (Stary Rynek w Częstochowie).

 

25/08/24 (niedziela) – od godz. 11.00 do 16.00
– Park pod Jasną Górą od ul. 7 Kamienic. Spotkamy się o godz. 11.00 w Altance, która znajduje się w pobliżu obserwatorium astronomicznego, niedaleko fontanny i zabytkowych budynków Muzeum Częstochowskiego: Pawilon Wystawowy, Chata włościańska, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Kilka perełek architektonicznych znajdziemy na ul. 7 Kamienic. Są tu też dość przyjemne kawiarnie i restauracje z widokiem na Jasną Górę. W pobliżu znajduje się też urokliwy Kościół św. Barbary
– O godz. 15.00 uczestniczymy w wernisażu wystawy „Pogranicza” w ramach V Międzynarodowego festiwalu sztuk wizualnych PO-MOSTY Wielokulturowości w Muzeum Częstochowskim – Pawilon Wystawowy.

15/09/24 (niedziela) – od godz. 11.00 do 16.00
– Spotykamy się na Starym Rynku, gdzie znajduje się oddział Muzeum Częstochowskiego – Stary Ratusz, fontanna, urokliwe rzeźby balansujące Jerzego Kędziory oraz restauracje oferujące kuchnię z kilku zakątków świata oraz oszklona kawiarnia Alternatywa 21, z jakiej rozciąga się widok na cały Stary Rynek oraz pobliski Kościół pw. Św. Zygmunta.
– O godz. 15.00 uczestniczymy w wernisażu naszej wystawy po VI Urban Sketchers meeting in Częstochowa 2024 – Muzeum Częstochowskie – Stary Ratusz

Kontakt z organizatorem i komisarzem: Anita Grobelak – tel. 603 36 32 18

 

Urban sketching to integracyjne zjawisko artystyczno-społeczne zapoczątkowane w 2007 r. przez dziennikarza Gabriela Campanario. Jego źródeł można upatrywać w artystycznych plenerach miejskich, choć bliżej mu do działań typu flash mob. W meetingach USk ważne jest artystyczne spotkanie ludzi, których łączy pasja rysowania na żywo, analiza otaczającej rzeczywistości. Urban Sketchers to stowarzyszenie międzynarodowe, mające na celu szerzenie artystycznych, historycznych i edukacyjnych wartości wynikających z rysowania miejskich lokalizacji, promowanie swoich działań oraz łącznie ludzi na całym świecie, którzy rysują na żywo, w miejscach gdzie żyją, do jakich podróżują. W wielu ich pracach dostrzegamy zacięcie reporterskie; w innych subiektywną próbę odtworzenia atmosfery miejsca i samego meetingu USk.
Rysownicy (niekoniecznie tylko artyści – wszyscy ci, którzy chcą zmierzyć się z przestrzenią miasta) zwołują się w jednym miejscu, aby wspólnie tworzyć, a potem publikują efekty tych spotkań w serwisach społecznościowych lub pokazują swoje dokonania na wystawach USk.
Takie też spotkanie odbędzie się w Częstochowie już VI RAZ.

 

HISTORIA Urban Sketchers meeting in Częstochowa:
– I Urban Sketchers meeting in Częstochowa odbył się pod egidą Grupy artystycznej ATINA, Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” i Stowarzyszenia Yes, I can w 2018 roku; – II Urban Sketchers meeting in Częstochowa organizowała Grupa artystycznej ATINA, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie i Stowarzyszenie Yes, I can (wystawa w Galerii ZWIASTUN Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie) w 2019 roku.
– III Urban Sketchers meeting in Częstochowa w roku 2021 zorganizowała Grupa artystyczna ATINA z: Muzeum Częstochowskim – Stary Ratusz, Grupą Urban Sketchers Poland, Fundacją Oczami Brata i Spółdzielnią Socjalną Jasne, że Alternatywa 21.
– IV Urban Sketchers meeting in Częstochowa w roku 2022 z wystawą w Muzeum Częstochowskim – Stary Ratusz organizowała Grupa artystyczna ATINA z: Muzeum Częstochowskim, Grupą Urban Sketchers Poland, Stowarzyszeniem Yes, I can.
– V Urban Sketchers meeting in Częstochowa 2023 z wystawą w Muzeum Częstochowskim – Ratusz organizowała Grupa artystyczna ATINA z Muzeum Częstochowskim i Grupą Urban Sketchers Poland.

Organizatorzy VI Urban Sketchers meeting in Częstochowa 2024:
Grupa artystyczna ATINA
Partnerzy: Muzeum Częstochowskie, Grupa Urban Sketchers Poland

 

Aktualności: Kultura