Muzeum
Weekend Seniora z kulturą5-6 października 2024
Weekend Seniora z kulturą
Muzeum Częstochowskie z przyjemnością dołączy się do akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Weekend Seniora z kulturą”, mającej na celu zachęcenie seniorów do aktywnego udziału w życiu kulturalnym.
Zapraszamy na spotkania:
5 października (sobota) 2024 r., godz. 16.00 (Galeria Dobrej Sztuki, al. NMP 47) – spotkanie z artystą Piotrem Staszczykiem na wystawie Przestrzenie
Galeria Dobrej Sztuki to zabytkowa kamienica zbudowana w 1875 r. w stylu klasycystycznym, pierwotnie posiadająca bramę wjazdową na dziedziniec. Początkowo była siedzibą duchowieństwa prawosławnego, stąd jej nazwa – Popówka; później domem biskupa rzymskokatolickiego. W latach międzywojennych stacjonowało tu dowództwo 7 Dywizji Piechoty, a po 1945 r. do lat 70. XX w. Powiatowy Sztab Wojskowy. W 1973 r. obiekt przekazano Muzeum Częstochowskiemu z przeznaczeniem na stałą wystawę malarstwa polskiego, prezentowaną do 1996 r. Potem Galerię zamknięto. Po kilkunastoletniej przerwie spowodowanej remontem obiektu i zmianą jego funkcji, wystawa dzieł sztuki polskiej powróciła do Popówki. Od 2013 r. można tutaj zwiedzać stałą wystawę malarstwa i grafiki polskiej zatytułowaną Sztuka Polska XIX i XX wieku oraz wystawy zmienne.
Piotr Staszczyk – artysta, nauczyciel plastyki, uprawia malarstwo sztalugowe, przedstawiające. Interesują go człowiek, postać, martwa natura i sytuacje określające charakter. Jego motto brzmi: „Sztuki nie da się zamknąć w żadnym dziele każde następne jest krokiem w rozwoju zarówno myślenia jak i twórczości”. Dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Częstochowy (1996 i 2000). Brał udział w około 70 wystawach. Tematyka wystawy Przestrzenie obejmuje prace malarskie od roku 2021, które Piotr Staszczyk określa mianem realizmu abstrakcyjnego. Artysta mówi: „Początkowo tematem prac był człowiek w rozmaitych kontekstach życiowych. Pejzaże przede wszystkim odzwierciedlające okolice – krańce Jury: niewielkie wzniesienia, płaskie już pola przecięte nurtem Warty, lasy kontrastujące z niebem. Zachwyt nad światem przyrody odzwierciedlam kompozycją, redukuję jednak szczegóły, wygaszam temperaturę barw. Te pejzaże są nostalgiczne, zadumane, jesiennie uspokojone, ale wolne od smutku. Równocześnie – jeśli patrzy się całościowo na przedstawioną kolekcję, widać w niej wyraźnie indywidualny język artystyczny”. /kuratorka: Anna Krakowian/
6 października (niedziela) 2024 r., godz. 16.00 (Rezerwat Archeologiczny, ul. Łukasińskiego 20) – oprowadzenie kuratorskie z Gertą Bielińską po wystawie stałej Z mroku dziejów
Rezerwat Archeologiczny to unikatowy na mapie Polski. To tutaj w 1955 r. odkryto cmentarzysko ludności kultury łużyckiej, na którym w latach 1955, 1960–1961 oraz 2001 prowadzono badania archeologiczne. W ich trakcie odkryto 85 pochówków, w tym 44 szkieletowe i 25 ciałopalnych. Pozostałe to groby nieokreślone z powodu złego stanu zachowania. Znaleziono w nich naczynia ceramiczne, ozdoby, narzędzia i broń. Nad fragmentem tego stanowiska w 1965 r. otwarto pawilon, przebudowany i zmodernizowany w latach 2001–2004. Dzisiaj Rezerwat mieści zachowany „in situ” fragment cmentarzyska z ok.750–550 r. p.n.e., na którym możemy zobaczyć 18 pochówków i towarzyszącą im wystawę stałą Z mroku dziejów. Przedstawia ona różne aspekty życia ludności kultury łużyckiej m.in. podstawy gospodarcze, formy osadnicze, wytwórczość, wierzenia, jak również obrzędy pogrzebowe. W 2014 r. dzięki funduszom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Częstochowy przeprowadzono kolejną modernizację Rezerwatu, przystosowując go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obiekt posiada specjalną makietę tyflograficzną cmentarzyska oraz przewodnik zapisany alfabetem Braille`a.
W ramach akcji udostępnimy nasze obiekty muzealne i prezentowane w nich wystawy dla wspomnianej grupy odbiorców w promocyjnej cenie 1 zł.
Harmonogram wystaw na stronie www.muzeumczestochowa.pl
Dzień Przedszkolaka w Muzeum CzęstochowskimMulticentrum Zodiak / Rezerwat Archeologiczny17 września – 4 października 2024
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W MUZEUM
17.09 – 04.10.2024 r.
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka zapraszamy grupy 4-, 5- i 6-latków do stawiania swoich pierwszych kroków w instytucji, jaką jest muzeum! W tym roku ciekawe zajęcia w formie nauki przez zabawę odbędą się w Rezerwacie Archeologicznym oraz Multicentrum ZODIAK.
REZERWAT ARCHEOLOGICZNY
Łukasińskiego 20, Częstochowa
4-, 5- i 6-latki
Jak z glinianego garnuszka powstaje kot, pies i kaczuszka – Na wystawie w Rezerwacie Archeologicznym znajduje się wiele glinianych naczyń. Ich kształty czasem przypominają zwierzątka. Przyjrzymy się im i spróbujemy odgadnąć, co przedstawiają. Zainspirowani eksponatami, z gliny zrobimy małe naczynia, które przekształcimy w zwierzątka, dodając im charakterystyczne cechy – główki, uszy, ogonki, łapki.
Koszt zajęć: 15 zł/osoba, na warsztaty zapraszamy w czwartki i piątki
MULTICENTRUM ZODIAK
Park Staszica, Częstochowa
5- i 6-latki
Jak wysoka jest żyrafa? – Warsztaty w całości poświęcimy żyrafom. Sprawdzimy ich wzrost, wagę, policzymy ich kręgi szyjne. Dowiemy się, co jedzą, jak piją i do czego służy im niebieski język. Wraz z żyrafami zawędrujemy na sawannę. Poznamy jej charakterystyczne cechy i różnorodnych mieszkańców. W trakcie zajęć dzieci wykonają żyrafę z konstrukcyjnych klocków K’nex oraz maski afrykańskich zwierząt.
Koszt zajęć: 10 zł/osoba, na warsztaty zapraszamy od wtorku do piątku
Warsztaty przeznaczone są dla grup zorganizowanych.
Zajęcia można umawiać pod nr. tel. 504 757 598 (Multicentrum ZODIAK).
Profesor Juliusz Braun (1904–1990) – człowiek wielu zasługSpotkanie z synem Profesora – dr. Juliuszem BraunemRatusz25 września 2024
25 września 2024 r. o godz. 17.00 zapraszamy do Ratusza na spotkanie Profesor Juliusz Braun (1904-1990) – człowiek wielu zasług.
O działaniach swego ojca w Częstochowie opowie dr Juliusz Braun.
Prowadzenie spotkania: Tadeusz Piersiak.
Wstęp: 1 zł
*
Profesor Juliusz Braun (1904-1990) – ochotnik w I i II wojnie światowej, harcerz, krajoznawca, prawnik, ekonomista, ekolog urodzony w Tarnowie.
W latach 1926-1939 pracował w Prokuratorii Generalnej oraz w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Sosnowcu. W czasie wojny należał do kierownictwa katolickiej organizacji “Unia”. W latach 1945-1971 związany z Częstochową; był m.in. dyrektorem Izby Przemysłowo-Handlowej, organizatorem i pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Administracyjno-Handlowej, a także współorganizatorem Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Więziony w latach 1948-1953. Po uwolnieniu i rehabilitacji pracował m.in. w Dyrekcji Budowy Osiedli Robotniczych, w „Miastoprojekcie” w Częstochowie oraz w Zakładzie Badań Naukowych PAN ds. GOP w Zabrzu. W 1969 r. objął kierownictwo Świętokrzyskiej Stacji Naukowej Zakładu Ochrony Przyrody PAN oraz Sekcji Świętokrzyskiej Komitetu Zagospodarowania Ziem Górskich PAN w Kielcach. Od 1972 aż do śmierci kierował utworzonym przez siebie Studium Ochrony Środowiska Człowieka Towarzystwa Wolnej Wszechnicy Polskiej w Kielcach. Zmarł w Kielcach w 1990 r.
Był członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Towarzystwa Urbanistów Polskich i Kieleckiego Towarzystwa Naukowego.
Jest autorem wielu publikacji, w tym książki “Częstochowa – urbanistyka i architektura”.
*
Dr Juliusz Braun – dziennikarz, polityk i menager mediów. Absolwent II LO im. Traugutta.
*
Spotkanie jest organizowane we współpracy z utworzoną spontanicznie grupą znanych w Częstochowie społeczników, którzy wystąpili do muzeum jako
Zespół Inicjatywy Upamiętnienia Zasług dla Częstochowy Prof. Juliusza Brauna. Celem powstania Zespołu jest trwałe upamiętnienie Profesora w krajobrazie Częstochowy. Spotkanie w muzeum jest jednym z elementów planowanych działań.
PrzestrzenieWernisaż wystawy malarstwa Piotra StaszczykaGaleria Dobrej Sztuki13 września 2024
13 września 2024 r. o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii Dobrej Sztuki przy al. NMP 47 na otwarcie wystawy malarstwa Piotra Staszczyka Przestrzenie.
Piotr Staszczyk – artysta, nauczyciel plastyki, uprawia malarstwo sztalugowe, przedstawiające. Interesują go człowiek, postać, martwa natura i sytuacje określające charakter. Jego motto brzmi: „Sztuki nie da się zamknąć w żadnym dziele każde następne jest krokiem w rozwoju zarówno myślenia jak i twórczości”. Dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Częstochowy (1996 i 2000). Brał udział w około 70 wystawach.
Tematyka wystawy obejmuje prace malarskie od roku 2021, które Piotr Staszczyk określa mianem realizmu abstrakcyjnego. Artysta mówi: „Początkowo tematem prac był człowiek w rozmaitych kontekstach życiowych. Pejzaże przede wszystkim odzwierciedlające okolice – krańce Jury: niewielkie wzniesienia, płaskie już pola przecięte nurtem Warty, lasy kontrastujące z niebem. Zachwyt nad światem przyrody odzwierciedlam kompozycją, redukuję jednak szczegóły, wygaszam temperaturę barw. Te pejzaże są nostalgiczne, zadumane, jesiennie uspokojone, ale wolne od smutku. Równocześnie – jeśli patrzy się całościowo na przedstawioną kolekcję, widać w niej wyraźnie indywidualny język artystyczny”.
/Galeria Dobrej Sztuki, 13 września – 17 listopada 2024, kuratorka: Anna Krakowian/
1 września 202485. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pamiętamy!
Rodzinne warsztaty zabawkarskie w ramach VIII Konkursu Sztuki Ludowej “Stworzone, by cieszyć. Rzeźby i zabawki”Pawilon Wystawowy31 sierpnia 2024
Kontakt – 504 757 923, etnografia@muzeumczestochowa.pl
Zajęcia dla RODZICA i DZIECKA od 5 roku w cenie biletu wstępu do obiektu
Liczba miejsc ograniczona
Szlaki. Sieci. PołączeniaEuropejskie Dni Dziedzictwa 20247-14 września 2024
Szlaki. Sieci. Połączenia
Europejskie Dni Dziedzictwa 2024
Ogólnopolski koordynator obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa: Narodowy Instytut Dziedzictwa
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Częstochowskie zaprasza na:
- wycieczki rowerowe z dr. Juliuszem Sętowskim szlakami miejsc związanych z przemysłem częstochowskim XIX–XX wieku:
7.09, godz. 10.00 – Szlakiem budynków fabrycznych (zbiórka przy Ratuszu)
8.09, godz. 10.00 – Szlakiem zabudowań mieszkalnych – robotniczych i właścicieli fabryk (zbiórka przy Ratuszu)
W razie niepogody zapraszamy na prezentacje multimedialne do Ratusza.
- spacer z dr Ewą Kaczmarzyk i Elżbietą Janik z Działu Przyrody (zbiórka przy Pawilonie Wystawowym):
14.09, godz. 12.00 – Drzewa, pomniki przyrody w parkach podjasnogórskich
Koszt: 1 zł od osoby.
Więcej o Europejskich Dniach Dziedzictwa na stronie Europejskie Dni Dziedzictwa
VI Urban Sketchers meeting in Częstochowa 2024
W tym roku proponujemy dwa niedzielne spotkania 25 sierpnia i 15 września, które zwieńczy wystawa w Muzeum Częstochowskim – Stary Ratusz (Stary Rynek w Częstochowie).
25/08/24 (niedziela) – od godz. 11.00 do 16.00
– Park pod Jasną Górą od ul. 7 Kamienic. Spotkamy się o godz. 11.00 w Altance, która znajduje się w pobliżu obserwatorium astronomicznego, niedaleko fontanny i zabytkowych budynków Muzeum Częstochowskiego: Pawilon Wystawowy, Chata włościańska, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Kilka perełek architektonicznych znajdziemy na ul. 7 Kamienic. Są tu też dość przyjemne kawiarnie i restauracje z widokiem na Jasną Górę. W pobliżu znajduje się też urokliwy Kościół św. Barbary
– O godz. 15.00 uczestniczymy w wernisażu wystawy „Pogranicza” w ramach V Międzynarodowego festiwalu sztuk wizualnych PO-MOSTY Wielokulturowości w Muzeum Częstochowskim – Pawilon Wystawowy.
15/09/24 (niedziela) – od godz. 11.00 do 16.00
– Spotykamy się na Starym Rynku, gdzie znajduje się oddział Muzeum Częstochowskiego – Stary Ratusz, fontanna, urokliwe rzeźby balansujące Jerzego Kędziory oraz restauracje oferujące kuchnię z kilku zakątków świata oraz oszklona kawiarnia Alternatywa 21, z jakiej rozciąga się widok na cały Stary Rynek oraz pobliski Kościół pw. Św. Zygmunta.
– O godz. 15.00 uczestniczymy w wernisażu naszej wystawy po VI Urban Sketchers meeting in Częstochowa 2024 – Muzeum Częstochowskie – Stary Ratusz
Kontakt z organizatorem i komisarzem: Anita Grobelak – tel. 603 36 32 18
Urban sketching to integracyjne zjawisko artystyczno-społeczne zapoczątkowane w 2007 r. przez dziennikarza Gabriela Campanario. Jego źródeł można upatrywać w artystycznych plenerach miejskich, choć bliżej mu do działań typu flash mob. W meetingach USk ważne jest artystyczne spotkanie ludzi, których łączy pasja rysowania na żywo, analiza otaczającej rzeczywistości. Urban Sketchers to stowarzyszenie międzynarodowe, mające na celu szerzenie artystycznych, historycznych i edukacyjnych wartości wynikających z rysowania miejskich lokalizacji, promowanie swoich działań oraz łącznie ludzi na całym świecie, którzy rysują na żywo, w miejscach gdzie żyją, do jakich podróżują. W wielu ich pracach dostrzegamy zacięcie reporterskie; w innych subiektywną próbę odtworzenia atmosfery miejsca i samego meetingu USk.
Rysownicy (niekoniecznie tylko artyści – wszyscy ci, którzy chcą zmierzyć się z przestrzenią miasta) zwołują się w jednym miejscu, aby wspólnie tworzyć, a potem publikują efekty tych spotkań w serwisach społecznościowych lub pokazują swoje dokonania na wystawach USk.
Takie też spotkanie odbędzie się w Częstochowie już VI RAZ.
HISTORIA Urban Sketchers meeting in Częstochowa:
– I Urban Sketchers meeting in Częstochowa odbył się pod egidą Grupy artystycznej ATINA, Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” i Stowarzyszenia Yes, I can w 2018 roku; – II Urban Sketchers meeting in Częstochowa organizowała Grupa artystycznej ATINA, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie i Stowarzyszenie Yes, I can (wystawa w Galerii ZWIASTUN Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie) w 2019 roku.
– III Urban Sketchers meeting in Częstochowa w roku 2021 zorganizowała Grupa artystyczna ATINA z: Muzeum Częstochowskim – Stary Ratusz, Grupą Urban Sketchers Poland, Fundacją Oczami Brata i Spółdzielnią Socjalną Jasne, że Alternatywa 21.
– IV Urban Sketchers meeting in Częstochowa w roku 2022 z wystawą w Muzeum Częstochowskim – Stary Ratusz organizowała Grupa artystyczna ATINA z: Muzeum Częstochowskim, Grupą Urban Sketchers Poland, Stowarzyszeniem Yes, I can.
– V Urban Sketchers meeting in Częstochowa 2023 z wystawą w Muzeum Częstochowskim – Ratusz organizowała Grupa artystyczna ATINA z Muzeum Częstochowskim i Grupą Urban Sketchers Poland.
Organizatorzy VI Urban Sketchers meeting in Częstochowa 2024:
Grupa artystyczna ATINA
Partnerzy: Muzeum Częstochowskie, Grupa Urban Sketchers Poland
- Aktualności
- "Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu" - koncert w Filharmonii Częstochowskiej 28.10.2024
- ABBA i Inni symfonicznie - Filharmonia Częstochowska-15.10.2024
- Czy pamiętasz? – koncert dedykowany Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie w wykonaniu Piwnicy pod Baranami -Filharmonia Częstochow
- Grupa MoCarta - ALE KINO! czyli muzyka filmowa wg Grupy MoCarta w Filharmonii Częstochowskiej -15 września 2024
- Koncert Dżem z wokalistą Sebastianem Riedlem ponownie w Częstochowie!
- Małgorzata Ostrowska - Legenda - Filharmonia Częstochowska -9.11.2024
- Międzynarodowa Wystawa i Giełda Wyrobów Jubilerskich, Skamieniałości i Minerałów - Klub "Politechnik" Częstochowa-14-15.09.2024
- Pod dachami Paryża - Filharmonia Częstochowska - 16 listopada 2024
- Są gibcy, są silni, są w olimpijskiej formie! Polska Noc Kabaretowa 2024 w Częstochowie przed nami!
- Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej - 22.11.2024
- „Dobrze się kłamie” w Filharmonii Częstochowskiej -11.11.24
- „Inteligenci” w Filharmonii Częstochowskiej - 26.10.2024
- „Koncert Małe TGD” w Filharmonii Częstochowskiej -12.10.2024
- „Prywatna klinika” w Klubie Politechnik -12.10.2024
- Kultura
- 56 POPIS Społecznej Szkoły Baletowej i Społecznego Ogniska Baletowego w Częstochowie
- Ciało człowieka - ruchem i rytmem rodzi taniec
- Konkurs Poetycki
- LUNCH O PÓŁNOCY
- Statuetka dla organizatorów inscenizacji bitwy pod Mełchowem
- Wręczyckie Jasełka 2016
- „ETNOSTRADA” SPOTKANIA FOLKLORYSTYCZNE 2016 r.
- Muzeum Monet..
- "Między łóżkami" Artura Barcisia już 21 maja w Filharmonii Częstochowskiej
- 58 POPIS Uczniów Społecznej Szkoły Baletowej i Społecznego Ogniska Baletowego w Częstochowie
- 62. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI
- Andropauza 2
- BROADWAY KAMERALNIE
- Charakterystyka sztuki współczesnej
- Cztery pory roku opowiedziane tańcem
- Częstochowianie gośćmi głównymi głównym Portu Poetyckiego w Chorzowie
- Dziękujemy, że trzymasz bilet. Akcja, do której włączyły się gwiazdy
- Festiwal filmów dokumentalnych
- Finał III Wojewódzkiego Konkursu Filmowego Video ergo sum - Widzę więc jestem - relacja
- GAUDE MATER 2016 - program
- Gwiazdy dla dzieci z Hospicjum
- Hot Jazz Spring 2016
- II MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY „SILESIA”
- INAUGURACJA 73. SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2017/2018 Filharmonii Częstochowskiej
- IV MIĘDZYNARODOWY KONKURS TRADYCYJNEGO POWOŻENIA O TROFEUM „ŚLĄSKA”
- Indywidualna Wystawa Malarstwa Gabrieli Polaczek
- JURA ROK FESTIWAL Janów 24 - fotorelacja
- Jubileusz 15 lecia Częstochowskiej Kapeli Biesiadnej "Grupa Romana"
- Jubileusz 40-lecia Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie
- Koncert: EDYTA GÓRNIAK akustycznie w Filharmonii Częstochowskiej
- Krakowski Teatr Komedia rusza z cyklem KTK-ON-LINE
- MUZYKA FILMOWA Krzesimira Dębskiego
- NA CZWORAKACH
- NOC MUZEÓW
- Po Portugalskim Tournée
- Potrójny wernisaż w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie
- Premiera MEDIUM
- Przed nami Festiwal HOT JAZZ SPRING
- SERCA NA ODWYKU
- SIOSTRUNIE
- Startuje największa wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego
- Sztuka dla każdego
- TEATR NARODOWY OPERETKI KIJOWSKIEJ
- WIELKI PIKNIK ARTYSTYCZNY „ŚWIĘTO ŚLĄSKA” – KOSZĘCIN 28 – 30 CZERWCA 2024
- Walczmy razem dla kultury i trzymajmy bilet!
- Wernisaże w Miejskiej Galerii Sztuki - grudzień 2018
- Wyjątkowy gość w I LO im. Słowackiego w Częstochowie - Profesor Anna Badora
- Wystawa Malarstwa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku - maj 2019
- XX PIKNIK ARTYSTYCZNY „ŚWIĘTO ŚLĄSKA”
- XXI PIKNIK ARTYSTYCZNY „ŚWIĘTO ŚLĄSKA”
- Zakończenie 78.Sezonu Artystycznego w Filharmonii Częstochowskiej 16 czerwca, gopdz.19.00
- Zespół 69 z Częstochowy zwycięzcą Festiwalu Bergera w Kaliszu!
- ŚWIĘTO ŚLĄSKA
- Śląski Ogród Sztuk
- Święto Śląska 2017
- Sport
- Bikefitting – dobierz odpowiednią postawę na rowerze!
- Deska fiszka to fantastyczny pomysł na świąteczny prezent
- Formuła Drive 2024– Poprowadź Bolid F1 za nami
- Fotele samochodowe nie tylko dla rajdowców
- Gdzie kupić najwyższej jakości deskorolkę?
- Pobiegnij w Rossmann Run z aplikacją i zdobądź atrakcyjny rabat na zakupy
- Skutery śnieżne: nowy wymiar poruszania się po śniegu
- Spodnie motocyklowe – w co się ubrać na motor?
- Sprzęt sportowy dla klubów
- To, co masz na sobie podczas treningu ma znaczenie. Co warto wrzucić do koszyka odwiedzając sklep 4F?
- Turniej Piłki Nożnej Dzielnicy Trzech Wieszczów
- Uprawianie sportu i urządzenia elektroniczne
- Urządzamy domową siłownię - wszystko, co musisz wiedzieć
- Wybieramy obuwie sportowe do gry w koszykówkę
- Wybieramy sprzęt do domowej siłowni
- Światowy sukces częstochowskiego Zespołu Tanecznego SPLOT
- Praca
- Co musisz wiedzieć zaczynając pracę jako opiekun osoby starszej w Niemczech?
- Compliance a AML
- Czy praca jako opiekunka się opłaca?
- Czy szkolenia dla pracowników są konieczne?
- Czym cechują się profesjonalne kursy językowe dla dorosłych i młodzieży?
- Częstochowski rynek pracy — oto najbardziej deficytowe zawody w regionie!
- Efektywne sposoby zarządzania czasem
- Etyka w środowisku szkolnym i w środowisku ucznia. Jakie studia należy ukończyć aby prowadzić przedmiot etyki w szkole?
- Jak dorabiać na studiach dziennych? 3 proste sposoby
- Jak zmienia się sytuacja na rynku firm z Częstochowy? Sprawdzamy w bazie firm
- Less (techno) stres, czyli 5 dobrych praktyk jak przygotować pracowników do wideokonferencji
- Miej kontrolę nad tym, co się dzieje w Twojej firmie
- Myjnia samochodowa to dobry pomysł na własny biznes.
- Na które szkolenia dla managerów i właścicieli firm warto się zdecydować?
- Nowy sposób na pracę – biura serwisowane DL Space już w Częstochowie!
- Oszczędności w kadrach IT dla Twojej firmy
- Popularne kierunki badań w pedagogice
- Praca na słuchawce w call center Częstochowa – dla kogo?
- Rynek pracy w Bogatyni
- Toczenie elementów za pomocą zaawansowanych obrabiarek CNC
- Tłumacz książek - pasjonujący zawód dla kreatywnych
- Zarządzanie dostawcami w innowacyjnym biznesie
- Kraj
- BAT z nową strategią „lepszego jutra”. Nie tylko dla palaczy!
- Inwestycje mieszkaniowe, które łączą komfort miasta i bliskość natury. Znaleźliśmy prawdziwe "perełki"
- Kiedy warto skorzystać z wynajmu samochodu?
- Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera we Wrocławiu?
- Najważniejsze częstochowskie kontakty dla ukraińskich uchodźców / ЧЕНСТОХОВСЬКІ ПУНКТИ ДОПОМОГИ БІЖЕНЦЯМ
- Pielgrzymka Przedsiębiorców 2019 - relacja
- Pompy ciepła Częstochowa – jak wybrać odpowiedniego wykonawcę?
- Transport elementów wielkogabarytowych – najważniejsze informacje
- Świat
- Książki
- Znak
- Książki dla Dzieci
- 3 powody, dla których warto kupować książki przez internet
- Chcesz postawić na skup książek? Sprawdź ofertę Antykwariatu i Księgarni Tezeusz
- Dobry kryminał
- Jakie książki dla 4 latka kupić?
- Książka dla Dzieci na Święta – Magiczny Prezent Pod Choinkę
- Książki historyczne
- Książki religijne
- LITERATURA KOBIECA
- Must Have
- Poradniki
- Promocje dla moli książkowych - poluj na okazje w księgarniach internetowych!
- Twoja książka zawsze pod ręką. Polecamy AUDIOBOOKI
- Wydawnictwo Filia poleca
- [EBOOK] Wspólna Polityka Rolna
- Kino/Muzyka
- Kulinaria
- 10 powodów, dla których warto wybrać catering dietetyczny
- Catering Dietetyczny DietBox: Smaczne i Zdrowe Rozwiązanie dla Twojej Diety
- Catering dietetyczny - jedz smacznie i zdrowo
- Catering pudełkowy dla osób z ograniczonym czasem: Skuteczne planowanie posiłków
- Catering wegański od marki Proszę Zdrowie, czyli najwyższa jakość życia w zasięgu Twoich rąk
- Czy catering dietetyczny pomoże schudnąć?
- Czy catering pudełkowy będzie dobrym rozwiązaniem?
- Dieta pudełkowa – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć.
- Dlaczego Zdrowy Catering to usługa, która cieszy się tak dużą popularnością?
- Dlaczego warto przejść na catering dietetyczny?
- Jak nowoczesne maszyny do smażenia w głębokim tłuszczu mogą usprawnić proces produkcji?
- Jak przygotować idealne ciasto francuskie na święta?
- Jak wybrać odpowiedni pokarm dla papug? Podpowiadamy 3 ważne zasady
- Jak wyposażyć domowy barek?
- Jak zostać cukiernikiem? Od słodkiej pasji do zawodowej profesji
- Kiedy udać się do poradni dietetycznej?
- Kiedy warto zdecydować się na catering dietetyczny?
- Płyty do zabudowy - jak wybrać właściwą?
- Smaczne i szybkie przepisy na dania jednogarnkowe
- Turniej MasterChef w Radosnym Domu
- Zdrowie/Uroda
- Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Częstochowie i regionie.
- Kalkulator BMI
- 1 Listopada - czas wspomnień i refleksji. Jak żyć po stracie bliskiej osoby
- 4 cechy pościeli, która zadba o zdrowy sen
- Co można założyć na ślub i wesele?
- Cztery dni darmowych dostaw na zakupy w drogerii internetowej i poprzez aplikację Rossmann PL
- Czy koszulki do karmienia to dobry pomysł na prezent dla młodej mamy?
- Czy warto zdecydować się na wykupienie cateringu dietetycznego?
- Fizjoterapia kobiet w ciąży. Jak podejść do tematu i w czym mogą pomóc ćwiczenia?
- Innowacje na rynku nawozów – jakie zmiany czekają nas w nadchodzącym roku
- Jak dbać o powietrze w warsztacie samochodowym?
- Jak dbać o skórę po 40-tce?
- Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników budowlanych?
- Jak dbać o środowisko oddając makulaturę?
- Jak pielęgnować brodę? [PORADNIK]
- Jak pielęgnować skórę twarzy?
- Jak pielęgnować włosy latem?
- Jak wybrać wygodne męskie majtki?
- Jakie artykuły dla zwierząt warto kupić?
- Jakie zajęcia w klubie fitness wybrać dla początkujących? 6 propozycji
- Kuba Błaszczykowski o misji Rossmanna
- Kupujesz nowy fotel biurowy? Zwróć uwagę na jego wyposażenie!
- Kurs pierwszej pomocy - czy warto?
- Moda i funkcjonalność z marką Dainese: - Twoim partnerem w motocyklowej pasji
- Na oczyszczalni biologicznej zyskasz nie tylko pieniądze
- Nowa misja Rossmanna: Inspirujemy, wspieramy, pomagamy innym kochać siebie na co dzień
- Odkryj najmodniejsze krawaty, które podbijają sezon
- Odzież medyczna i kosmetyczna - cechy, na które należy zwracać uwagę
- Orły Stomatologii: Dlaczego regularne wizyty u stomatologa są tak ważne.
- Pielęgnacja ciała krok po kroku. Sprawdź!
- Pikniki z Czyściochami w Zakopanem
- Pomiar hałasu w pracy — dlaczego warto go przeprowadzić?
- Renta dożywotnia
- Rossmann Run: rekordowy bieg w Łodzi i jeden z największych biegów z aplikacją na świecie!
- Rossmann na OFF Festivalu ze strefą Czujesz Klimat?
- Sposoby leczenia hemoroidów. Czy warto sięgnąć po czopki na hemoroidy?
- Weekend we dwoje? Wybierz SPA i odpocznij!
- Wielki powrót Pikników z Czyściochami
- Z czym nosić joggery damskie? Podpowiadamy!
- Zastanawiasz się nad alternatywą dla mleka? Spróbuj napoju owsianego!
- Ślub w kościele: najlepsze suknie ślubne
- Podróże
- Polecamy
- Jakie zmiany w emeryturach
- Kasy fiskalne a Internet
- Stare klucze dla "Budzika"
- 1% - nasze propozycje
- 4 zasady wyboru nagłośnienia do domu
- 5 najczęstszych mitów dotyczących olejów silnikowych
- 60-lecie działalności Społecznej Szkoły Baletowej w Częstochowie
- Agregaty chłodnicze – jak działają i kiedy warto z nich korzystać?
- Armatura wodna na miarę potrzeb
- Babcia – wsparcie dla dziecka na każdym kroku. Co podarować jej na prezent?
- Balustrady z uchwytami punktowymi: o czym pamiętać?
- Beata Dysiewicz – stylistka z Częstochowy wyznacza trendy podczas światowych pokazów fryzjersko-artystycznych
- Bezpieczna jazda zimą – jak zadbać o pojazd?
- Bezpłatny program dla młodzieży zainteresowanej projektami społecznymi.
- Bing w M1 Częstochowa
- Black Friday - co to jest za zwyczaj?
- Chcesz odmienić swoje wnętrze? Wybierz odpowiednią lampę sufitową!
- Chwilówki bez BIK – co trzeba o nich wiedzieć?
- Ciepłe parapety do każdego okna
- Co kupić dziewczynie na urodziny?
- Co robić gdy Twój pies nie akceptuje petsittera?
- Co warto wiedzieć o relokacji maszyn? Sprawdź!
- Czas Zegarków
- Czy warto kupować ubezpieczenie upraw?
- Czy wybór okna do pomieszczenia ma znaczenie?
- Czym charakteryzuje się udana aranżacja wnętrz?
- Czym się kierować wybierając biuro rachunkowe?
- Czym są farmy renderujące?
- Czym są materiały ścierne nasypowe?
- Czym są piekarniki parowe?
- Czym zajmuje się branża car-audio?
- Darmowe chwilówki przez internet - pierwsza chwilówka za darmo
- Deflektor do pieca – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
- Dlaczego powinieneś wybrać styropian? Oto najważniejsze powody
- Dlaczego warto korzystać z programu do edycji PDF? Sprawdź!
- Dlaczego warto postawić na domy z modułów?
- Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę w Częstochowie?
- Do czego można wykorzystać butle LPG?
- Do czego wykorzystywana jest śrutownica wsadowo-nieckowa?
- Drzwi wejściowe do mieszkania - jak wybrać najlepsze?
- Ekogroszek – jak wybrać godny zaufania opał?
- Ekstremalna szybkość w trudnych warunkach - odkryj hulajnogę elektryczną Techlife X7
- Energooszczędne okna Stryków. Jak dobrać najlepsze?
- Filtry, oleje i smary do maszyn – czy naprawdę są prymitywne?
- Gdzie i dlaczego stosuje się zasuwy klinowe?
- Hydroponika - przyszłościowa dziedzina kultywacji roślin
- Instalacja C.O. Co musisz wiedzieć, aby działała prawidłowo?
- Internet skarbnicą wiedzy
- Internetowy antykwariat a współczesność
- Iphone i jego najczęstsze usterki - jak tanio naprawić?
- Jak Cię widzą, tak Cię piszą
- Jak dbać o drewnianą podłogę?
- Jak dbać o ubrania, aby się nie elektryzowały?
- Jak dobrać odpowiedni zegarek?
- Jak fotowoltaika i pompy ciepła zmieniają sposób, w jaki korzystamy z energii
- Jak kupować okna - praktyczne porady
- Jak ochronić taras przed słońcem i deszczem?
- Jak ożywić wnętrze?
- Jak promować usługi geodezyjne i skąd brać klientów?
- Jak przygotować ogród na przyjście wiosny?
- Jak rozsądnie podzielić majątek po rozwodzie?
- Jak szybko i bezpiecznie pozbyć się zalegającego złomu?
- Jak tworzyć niezapomniane stylizacje?
- Jak usprawnić procesy produkcyjne?
- Jak utrzymać porządek w dokumentach - zdradzamy niezawodny sposób!
- Jak wybrać czujnik ruchu do oświetlenia? Orły Oświetlenia!
- Jak wybrać skuteczny tester sieci LAN?
- Jak zadbać o urządzenia elektroniczne typu iPhone, albo Mac?
- Jak założyć akwarium? – porady dla początkującego akwarysty
- Jakie etui na telefon wybrać?
- Jakie materiały ogniotrwałe wybrać, aby zabezpieczyć budynek przed pożarem?
- Jakie prawa przysługują poszkodowanym konsumentom
- Jakie szafy dla dzieci wybrać?
- KIERMASZ OBUWIA Wiosna/Lato 2019 marki BADURA
- Kiedy potrzebna jest pomoc tłumacza
- Kiedy wszystko zawiedzie, UPS musi dać radę
- Kiedyś były dacze, teraz są domki całoroczne
- Kiedyś były dacze, teraz są domki całoroczne
- Komu warto podarować powerbank z grawerem?
- Koszty związane z kampanią billboardową
- Kto ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej?
- Kto pyta, nie błądzi - czyli najczęstsze pytania w kwestii stron internetowych
- Kupić dom, czy wybudować samodzielnie?
- Kwiaty to zdecydowanie idealny pomysł na prezent lub dekorację domu
- Lady Pank świętuje 40 lat na scenie!
- Lokalizator GPS do auta - czy warto kupić?
- M1sja Wygrywanie w Centrum Handlowym M1 Częstochowa
- Marketing wirusowy, czyli sposób na wzrost efektywności działania firmy
- Markowa odzież robocza i reklamowa
- Matura 2019 i co dalej? – porady dla przyszłych studentów
- Meble wypoczynkowe do salonu – to musisz wiedzieć!
- Mokre plamy na ścianach, grzyb i pleśń – jak wykryć wyciek wody w budynku?
- Naczepa wywrotka dla branży budowlanej - 4 najważniejsze parametry
- Najbardziej uniwersalne i wytrzymałe rozwiązanie nie tylko w domowych instalacjach
- Najlepsze miejsce do zakupu narzędzi do ogrodu
- Narożnik do salonu – jaki wybrać?
- Nieoczywiste zastosowanie hal stalowych
- Niewierność w związku – co może na nią wskazywać?
- Niwelatory laserowe – niezawodne na placu budowy
- Nowoczesna sypialnia na poddaszu
- Nowoczesne okucia okienne PCV – odkryj sekret efektywnej produkcji okien!
- O czym trzeba wiedzieć, decydując się na pozycjonowanie organiczne?
- OC dla młodego kierowcy – na co zwrócić uwagę?
- OC komisowe – co warto wiedzieć o tym ubezpieczeniu?
- Osiągnij cel z szybką pożyczką
- Oświetlenie ogrodowe – styl i funkcjonalność
- Paczkomat blisko Ciebie w Częstochowie
- Paczkomaty blisko Ciebie w Częstochowie – odbieraj przesyłki szybko i wygodnie
- Panele fotowoltaiczne - budowa, zasada działania, moc. Wszystko o fotowoltaice!
- Perły - biżuteria kobiet eleganckich
- Pełna linia świetlna tylko z taśmami LED COB
- Planujemy biznes - otwieranie skupu złomu
- Planujesz budowę garażu z blach? Co musisz wiedzieć na ten temat?
- Podnośnik nożycowy – dlaczego warto się na niego zdecydować?
- Podróż busem – to się opłaca
- Polacy pozytywnie o płatnościach bezgotówkowych!
- Powierzchnie biurowe: fakty o których nie możesz zapomnieć
- Poznaj pierwotne sposoby nabywania własności
- Poznaj rodzaje pozycjonowania stron internetowych
- Pralka do małego mieszkania - na co zwrócić uwagę?
- Precyzyjne cięcie blach maszynami CNC
- Prezent na święta dla dziewczynki – sprawdzone pomysły
- Profesjonalna obsługa BHP i przeciwpożarowa
- Profesjonalne nadruki
- Przeniesienie firmy- co trzeba rozważyć przed przeprowadzką biura?
- Przeprowadzka za granicę krok po kroku
- Przydomowa szklarnia
- Przygotuj swoją szafę na tegoroczny sezon wiosenny
- Płyta indukcyjna: jak ją wybrać?
- Rodzaje profesjonalnych rusztowań i ich zastosowanie
- Rodzaje rynien
- Rodzaje taśm klejących, które najczęściej wykorzystujemy
- Rolety czy firanki – co warto wybrać?
- Rozwiązania usprawniające funkcjonowanie przedsiębiorstwa
- Samodzielne malowanie elewacji domu krok po kroku
- Segmentacja baz danych – efektywne działania marketingowe
- Smart Fortwo I – Czy warto kupić używanego Smarta?
- Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 5 w Częstochowie ogłasza nabór na rok szkolny 2018/2019
- Sprzedaż platyny – sposób na dodatkowy zarobek
- Sprzęt w salonie fryzjerskim – funkcjonalny czy designerski?
- Sprzęt, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania
- Stand-up Show 2019 – The best of w Częstochowie
- Straciłeś oszczędności na polisolokatach? Jeszcze możesz coś zrobić!
- Studia menedżerskie – poznaj 4 kierunki i wybierz najlepszy dla siebie
- Szafy na materiały niebezpieczne - dlaczego warto kupić?
- Szamba betonowe i ich zalety
- Szkoda całkowita. Co wtedy zrobić?
- Szkolenia dofinansowane — kto i jak może je zyskać?
- Szukasz dobrego kanału samochodowego? Wybieraj tylko sprawdzone i przetestowane produkty.
- Szukasz narożnika do salonu? Sprawdź na co zwracać uwagę
- Tania metamorfoza mieszkania!
- Tapicerowane czy drewniane - które łóżko lepiej sprawdzi się w kobiecej sypialni?
- Technologia QLED TV – czym się charakteryzuje?
- Top trendy modowe na zimę 2018
- Ubezpieczenie OC z datą wsteczną – czy jest to możliwe?
- Ubezpieczenie bezskładkowe – na czym polega?
- Ubezpieczenie mieszkania w bloku – co powinno zawierać?
- Udogodnienia dla branży przemysłowej - co warto wiedzieć?
- Urządzanie pokoju dla dziecka
- Urządzenia ułatwiające sprzątanie
- Vostok – zegarki z klasą i tradycją
- Wady i zalety gotowych projektów domów
- Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2016 r.
- Wielkie majowe grillowanie w Parku Pałacu Nieznanice
- Wprowadzasz się do mieszkania? Zobacz na czym nie oszczędzać!
- Wycinanie laserowe: dlaczego jest lepsze od innych metod?
- Wymarzony prezent dla chłopaka - zaskocz go pozytywnie!
- Wypożyczalnia sprzętu ogrodowego - dlaczego warto z niej skorzystać?
- Wysyłanie paczek zagranicznych — czyli jak wysłać coś za granicę?
- Zakupy powinny być przemyślane
- Zestawy świąteczne dla wymagających
- Złom stali szybkotnącej – to warto wiedzieć
- [PORADNIK] Twoja emerytura
- Łożyska do wrzeciona tokarki – detal, od którego może zależeć wszystko
- Biznes
- Patronaty