Silesia Kultura
Jazz na Dachu: Immortal Onion x Michał Jan
20 września na dachu sali Cavatina Hall wystąpią Immortal Onion i Michał Jan.
bilety: 89,00 zł
Immortal Onion to jeden z najciekawszych projektów na polskiej scenie jazzowej, który zyskał uznanie nie tylko w kraju, ale i na międzynarodowej arenie. Ich twórczość to odważne i nowatorskie połączenie różnych stylów muzycznych – od jazzu, przez minimalizm i muzykę filmową, aż po elementy elektroniki i progresywnego metalu. Koncert jest zapowiedzią festiwaluJazz&Literatura 2024, które łączy świat jazzu i literatury.
Artykuł Jazz na Dachu: Immortal Onion x Michał Jan pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.
Wystawa Konkursu na Koronkę Koniakowską i Beskidzki Haft Krzyżykowy 2024
Od 13 września w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej oglądać będzie można wystawę prac laureatek Konkursu na Koronkę Koniakowską i Beskidzki Haft Krzyżykowy 2024.
wernisaż: 13 września (piątek), godz. 17.00
wstęp wolny
galeria czynna: poniedziałek–piątek, g. 10.00–17.00
Najdroższe koronczarki i hafciarki z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Kiedy patrzę na prace, które złożyłyście do Konkursu, jestem pod takim wrażeniem, że dech mi zapiera. To niebywałe, że w tym małym beskidzkim zakątku, leżącym na Śląsku Cieszyńskim, w dobie takiego szybkiego rozwoju technologicznego i początkach wszechogarniającej nas sztucznej inteligencji, nasza tradycja osiąga renesans. Świadczy o tym nie tylko fakt, iż do konkursu zgłosiło się o wiele więcej uczestników, niż pięć lat temu, ale przede wszystkim Wasz poziom artystyczny. Powołując Fundację, zakładając Centrum Koronki Koniakowskiej oraz przejmując organizację tegoż konkursu w 2019 roku marzyłam, by koniakowskie dziedzictwo urosło w siłę. By każdy, kto tworzy koronkę koniakowską, bądź beskidzki haft krzyżykowy, czuł się wyjątkowy, czuł moc swoich umiejętności. Sztuka ludowa to trudne zajęcie. Balansuje na pograniczu artyzmu i użytkowości. Artyści profesjonalni nie do końca ją uznają, a ludowi nie wierzą, że nimi są. Na co dzień głównie obcuję z koronką, hafciarek jest nieco mniej i tutaj chciałam do Was kochane skierować szczególne słowa uznania. Wasze prace są zaskakujące, nie tylko w precyzji wykonania, ale i nowych formach. To wspaniałe, że zaczynacie myśleć jak zaadaptować Waszą twórczość na dzisiejsze potrzeby. Mimo to, chcę Wam przekazać – myślę ważną radę, która mi się nasunęła. Koniakowskie koronczarki są specjalistkami w adaptacji dziedzictwa pokoleń na nowoczesność. Nie tracą przy tym tradycyjności.
Pamiętajcie o tym, by tworząc nowe dzieła, jak koszula, fartuch, czy sukienka, haft był zawsze them motywu. Nigdy inaczej, gdyż to Was wyróżnia i to powoduje, iż beskidzki haft krzyżykowy jest jedyny na świecie. I wyjątkowy Patrząc z kolei na prace koronczarek i ilość nowych „kwiotków”, kompozycji oraz serwetek z najcieńszych nici nr 100, 80, 50, zastosowania czarnej nici, to nasuwa się tylko jedna myśl: historia koniakowskiej koronki pisze się ok 140 lat, Wy dzisiaj gwarantujecie, że przynajmniej następne 100 lat będzie tutaj żyła. Jesteście dla mnie Wszystkie wygrane.
mgr Lucyna Ligocka-Kohut, Komisarz Konkursu
Konkurs został zorganizowany przez Fundację Koronki Koniakowskie, której partnerami byli: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Muzeum Regionalne „Na Grapie” w Jaworzynce, Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle i Stowarzyszenie Twórców Ludowych-Oddział Beskidzki.
W konkursie wzięło udział 13 hafciarek i 30 koronczarek.
Artykuł Wystawa Konkursu na Koronkę Koniakowską i Beskidzki Haft Krzyżykowy 2024 pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.
„Curie – trzy kolory” – prapremiera
Teatr Rozrywki zaprasza 13 września na prapremierę widowiska tanecznego „Curie – trzy kolory” w reżyserii Artura Żymełki.
„Curie – trzy kolory” to nie tylko biografia wybitnej naukowczyni i podwójnej noblistki wyrażona za pomocą tańca. To punkt wyjściowy do głębszych refleksji na temat równości kobiet, tolerancji, dyskryminacji czy emigracji. Spektakl Artura Żymełki niesie ze sobą przesłanie, podkreśla niezwykłość jednostki, zdolność do pokonywania trudności i dokonywania przełomowych odkryć. Spektakl ten, będąc nadal aktualnym, przypomina, że walka kobiet o równość i uznanie ich osiągnięć trwa nadal.
Więcej na stronie teatru.
Artykuł „Curie – trzy kolory” – prapremiera pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.
„Każda z nich jest dziełem sztuki…”. Początki nowoczesnej grafiki polskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie
Sztuka Młodej Polski powraca do Gliwic, lecz tym razem w graficznej szacie. Wernisaż w czwartek, 12 września, ekspozycję zwiedzać będzie można do 8 grudnia br.
kuratorki: Magdalena Laskowska, Katarzyna Podniesińska
wernisaż: 12 września 2024 (czwartek), Willa Caro, godz. 17.30
Miłośnicy technik graficznych odnajdą na niej całe graficzne uniwersum: litografie, miedzioryty, akwaforty oraz ich pochodne: litografię pruszem, pędzlem, kredką, algrafię, suchą igłą, techniki łączone i techniki barwne, fluorofortę, oleografię, monotypię, kamienioryt, akwatintę, miękki werniks, ceratoryt, glinoryt czy tektoryt.
Wszystkie techniki będą objaśnione i reprezentowane najlepszymi przykładami grafiki polskiej. W ramach ekspozycji zaaranżowany zostanie także warsztat artysty-grafika, pozwalający prześledzić etapy powstawania tego fascynującego dzieła sztuki – od szkiców rysunkowych, poprzez odbitki próbne i odbitki stanowe oraz różne wersje graficzne, z których wreszcie wybierano tę najwłaściwszą – finalną odbitkę.
Artykuł „Każda z nich jest dziełem sztuki…”. Początki nowoczesnej grafiki polskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.
Europejskie Dni Dziedzictwa – święto zabytków
Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 odbędą się we wrześniu, ze szczególnym uwzględnieniem 7-8 września oraz 14-15 września, pod hasłem Szlaki.Sieci.Połączenia.
Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie wydarzenia.
Artykuł Europejskie Dni Dziedzictwa – święto zabytków pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.
Dzień otwarty organów w NOSPR
To wyjątkowa okazja, by zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych i odkryć tajemnice króla instrumentów muzycznych.
Podczas tego dnia odwiedzający będą mieli szansę dowiedzieć się, jak działają organy i poznać drogę, którą dźwięk podąża od klawisza manuału, przez piszczałkę, aż do ucha.
W programie tego całodziennego wydarzenia są rodzinne audycje organowe, prelekcje, warsztaty, oprowadzania po organach i maraton organowy.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie organizatora.
Artykuł Dzień otwarty organów w NOSPR pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.
Cavatina Philharmonic Orchestra – koncert inauguracyjny
Na ten moment mieszkańcy Bielska-Białej czekali ponad 100 lat. 12 września koncert inauguracyjny zagra Cavatina Philharmonic Orchestra – bielska, zawodowa orkiestra symfoniczna. Zespół poprowadzi znakomity Stanley Dodds, partię solową wykona Szymon Nehring .
sala główna
bilety: 99,00 – 149,00 zł
Na ten wyjątkowy koncert dyrektor artystyczny Stanley Dodds stworzył program, który na długo pozostanie w pamięci melomanów. Na początek w baśniowy świat dźwięków zabierze nas Uwertura koncertowa „Bajka” Stanisława Moniuszki. Następnie usłyszymy jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury muzycznej – Koncert fortepianowy
f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.Partię solową wykona Szymon Nehring – jeden z najbardziej utalentowanych i obiecujących pianistów młodego pokolenia, laureat wielu konkursów, w tym I nagrody na Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie. Po przerwie jeden z najsłynniejszych i najczęściej wykonywanych utworów muzyki symfonicznej – Symfonia c-moll nr 5 op. 67 Ludwiga van Beethovena.
Cavatina Philharmonic Orchestra
Stanley Dodds – dyrygent
Szymon Nehring – fortepian
Artykuł Cavatina Philharmonic Orchestra – koncert inauguracyjny pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.
14. Noc Teatrów GZM
Światła sceny i zakamarki kulis, spektakle i atrakcje specjalne – warsztaty, koncerty, wystawy, spotkania – 14 września odbędzie się kolejna, 14. już, Noc Teatrów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Można wybierać spośród 21. spektakli i blisko 50. atrakcji specjalnych.
Sprzedaż biletów na spektakle i zapisy na atrakcje ruszyły 1 września.
Wzorem lat ubiegłych do teatrów będzie można dojechać za darmo, korzystając z autobusów, tramwajów, trolejbusów Transport GZM.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie wydarzenia.
Artykuł 14. Noc Teatrów GZM pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.
Aukso Modern – Aukso x Jarosław Bester: Piazzolla
Jarosław Bester wraz z Aukso odbędzie 14 września podróż sentymentalną w przeszłość i wykona na bandoneonie słynne kompozycje, które zachwyciły go 30 lat temu.
bilety: 50 zł | 30 zł
„W 1992 (rok śmierci Astora Piazzolli) w jednej z muzycznych księgarń w Krakowie kupiłem kasetę magnetofonową z zapisem dwóch bardzo ciekawych kompozycji – „Concierto para bandoneón” oraz „Tres tangos” w znakomitym wykonaniu Maestra z towarzyszeniem Orchestra of St. Luke’s pod batutą jego przyjaciela z czasów młodzieńczych Lalo Schifrina” – wspomina Jarosław Bester. „To był mój pierwszy kontakt z muzyką Piazzolli i wtedy to właśnie mimowolnie zostałem wciągnięty na całe życie w magiczny świat dźwięków i fraz, muzyki anielskiej z jednej strony, a z drugiej budzącej zupełnie przeciwstawne emocje, nieraz wręcz demoniczne” – dodaje. Jednak dopiero w 2021 roku, po latach eksplorowania przez niego autorskiej wizji muzyki klezmerskiej, ukazał się album „Piazzola Angels”, zawierający 9 kompozycji zaaranżowanych dla Bester Quartet.
materiały organizatoraJarosław Bester – akordeon
Marek Nosal – gitara
Piotr Sałajczyk – fortepian
Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Marek Moś – dyrygent
Artykuł Aukso Modern – Aukso x Jarosław Bester: Piazzolla pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.
Urodziny Miasta Kocham Katowice 2024
wstęp wolny
Urodziny Miasta Kocham Katowice – dwóch liderów artystycznych, Natalia Przybysz i Kacperczyk, i ich goście w specjalnym, dedykowanym miastu repertuarze.
Natalia Przybysz i przyjaciele – znana wokalistka wraz z zaproszonymi gośćmi szykuje nowe interpretacje przebojów artystów związanych z Katowicami i Śląskiem, sięgnie też do swojego przebojowego albumu „Prąd”, od którego wydania minie w tym roku 10 lat. Zaśpiewa z nią lider zeszłorocznych Urodzin Katowic, czyli Mrozu. Natalia Przybysz zaprosiła też wschodzącego, ale już dostrzeżonego wokalistę Wiktora Waligórę oraz Darię ze Śląska – laureatkę Fryderyków 2024 w kategoriach fonograficzny debiut roku i album roku indie pop. .
Kacperczyk i goście – duet braci Kacperczyk będzie liderem drugiej części koncertu. Dedykowany miastu repertuar wykona z nimi Artur Rojek, raper Fukaj oraz WaluśKraksaKryzys.
Support: projekt TAXI tria Łona Konieczny Krupa.
Wcześniej wystąpią laureaci konkursu KatoGwiazdy – Zespół III LO oraz młode zespoły z programu profesjonalizującego Dzielnica Brzmi Dobrze: RESTLESS HEADS BAND, MICHAŁ OD KOŚCI
i VERNISSAGE.
15.00 – 19.00 Strefa Dziecka
16.45 – 17.00 Zespół z III LO w Katowicach (laureaci konkursu Katogwiazdy)
17.00 – 17.20 Restless Heads Band / Mała Scena
17.30 – 18.40 Łona Konieczny Krupa TAXI
18.40 – 19.00 Michał Od Kości / Mała Scena
19.00 – 20.30 Natalia Przybysz i Przyjaciele
20.30 – 21.00 Vernissage / Mała Scena
21.00 – 22.30 Kacperczyk i Goście
Artykuł Urodziny Miasta Kocham Katowice 2024 pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.
All Brass Colors
Dwa dni, prawie 60 artystów, trąbki, puzony, tuby, saksofony i suzafony, 10 godzin energetycznej zabawy, a wszystko to na terenie zabytkowej Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu w klimacie zabytkowych maszyn górniczych..
All Brass Colors Festival. Kolorowy, dęty, bałkański, górniczy, cygański, energetyczny i niepowtarzalny. Największy w Polsce festiwal brassowy powraca w 2024 roku.
6.09. godz. 18.00
FUNK OFF (ITA)
MITCH & MITCH
GRUBSON FEAT. ALL BRAS COLORS ORKIESTRA
PAKTOFONIKA FEAT. ALL BRAS COLORS ORKIESTRA
BRASS PARTY VOL.1
7.09. godz.18.00
DIZZY BOYZ BRASS BAND
FANFARA AVANTURA
BRASS FEDERACJA
BOBAN MARKOVIC ORKESTAR (SRB/HU)
BRASS PARTY VOL.2
Szczegółowy program dostępny jest na stronie wydarzenia.
Artykuł All Brass Colors pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.
„Edukacja Rity”
Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza 7 września na premierę spektaklu na podstawie sztuki Willy’ego Russella w reżyserii Alicji Stasiewicz i Lecha Mackiewicza.
Znany ze znakomitej filmowej adaptacji dramat Willy’ego Russella opowiada o dwójce ludzi z kompletnie różnych światów. Na czternastu lekcjach literatury spotykają się nadużywający alkoholu profesor akademicki i fryzjerka z ambicjami, poszukująca w życiu nowych wartości. Wyszczekana, pełna życia Rita i staromodny nudziarz Frank dadzą nam wszystkim niezłą szkołę strzyżenia, tolerancji i dobrego humoru.
„Edukacja Rity”
reżyseria: Alicja Stasiewicz i Lech Mackiewicz
obsada: Alicja Stasiewicz i Lech Mackiewicz
scenografia: Natalia Kołodziej
Artykuł „Edukacja Rity” pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.
„Filmofonia. Koncert piosenek filmowych”
Już w najbliższą sobotę premiera, tym razem muzyczna, w Teatrze Zagłębia – „Filmofonia. Koncert piosenek filmowych” w reżyserii Jacka Jabrzyka.
Muzyka towarzyszy filmowi od początku jego istnienia, jest z nim związana do tego stopnia, że trudno go już sobie wyobrazić bez niej. Dlatego, zapraszając na opowieść o kinie lat 20. i 30. XX wieku, posłużymy się piosenką i tańcem. Zaproponujemy rewiową opowieść utkaną z filmowych piosenek. Przeniesiemy się w czasy młodego kina, w czasy kabaretów, tańców, zadymionych kawiarni. W czasy nieskrępowanej zabawy, ale też przeczucia, że historia może nas zaraz zaskoczyć. A skoro w filmach zawsze odbijały się czasy i historia, to będzie to także opowieść o nas samych. O naszych radościach, tęsknotach, marzeniach, ale też o naszych obawach. Wrócimy wspomnieniami do najpiękniejszych piosenek dwudziestolecia międzywojennego. A pomogą nam w tym utwory znane zarówno z polskich jak i zagranicznych filmów, tj.: „Santa Lucia”, „Lili Marleen” czy piosenki Henryka Warsa. Retrospektywną podróż odbędą z nami współcześni filmowi bohaterowie grani przez zespół aktorski Teatru Zagłębia.
materiały organizatoraArtykuł „Filmofonia. Koncert piosenek filmowych” pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.
5. Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics”
Od 24 sierpnia do 8 września 2024 potrwa 5. Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics”. W tym roku koncerty zabrzmią w Bielsku-Białej, Pszczynie, Szczyrku, Ustroniu i Żywcu. Festiwal zainauguruje w sobotę 24 sierpnia w Amfiteatrze w Ustroniu etniczna i żywiołowa wersja „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego.
program:
24 sierpnia 2024 r. (sobota)
godz. 19.00 | Amfiteatr, ul. Parkowa, Ustroń
wstęp wolny
VIVALDI – NOWE 4 PORY ROKU
WORLD, MINIMAL, ETNO
wykonawcy:
The New Vibes
Anna Wandtke – skrzypce /solo/
oraz
Piotr Kopietz – akordeon
Jacek Małachowski – akordeon
Mirosław Feldgebel – klawesyn
Sebastian Wypych – kontrabas, elektronika, recytacje, kierownictwo artystyczne
Paweł Kotla – dyrygent
Kameraliści Filharmonii Zabrzańskiej
program:
A. Vivaldi (opr. The New Vibes) – „Nowe 4 pory roku”
25 sierpnia 2024 r. (niedziela)
godz. 19.00 | Bator Art Gallery, ul. Myśliwska 60, Szczyrk
wstęp wolny
NIE TYLKO O MIŁOŚCI – MUZYCZNY SALON CHOPINA
wykonawcy:
Aldona Bartnik – sopran
Naruhiko Kawaguchi – fortepian (Japonia)
program:
najpiękniejsze pieśni Chopina, Niewiadomoskiego, Galla w stylistyce z epoki
4 września 2024 r. (środa)
godz. 19.00 | Willa Sixta, ul. Mickiewicza 24, Bielsko-Biała
wstęp wolny
MIKOŁAJCZYK & JEDYNECKI – PASZPORTY „POLITYKI”
wykonawcy:
Duo Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki
Karolina Mikołajczyk – skrzypce
Iwo Jedynecki – akordeon
program:
1. Grzegorz Fitelberg – Kołysanka
2. Aleksander Tansman – Pięć utworów na skrzypce i małą orkiestrę
3. Ignacy Friedman – Romans op. 32
4. Mieczysław Wajnberg – Dwie pieśni bez słów
5. Szymon Laks – Suita polska
5 września 2024 r. (czwartek)
godz. 19.00 | Muzeum Historyczne – Zamek Sułkowskich, ul. Wzgórze 16, Bielsko-Biała
wstęp bezpłatny, rezerwacja miejsc: liczba miejsc ograniczona, zapisy telefoniczne pod numerami: 33 811 04 25 lub 508 358 823 od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 15.00, odbiór osobisty wejściówek w kasie Zamku Książąt Sułkowskich w godzinach otwarcia Muzeum
PRZESTRZENIE MUZYCZNYCH MARZEŃ
wykonawcy:
Cracow Duo: Jan Kalinowski & Marek Szlezer
Jan Kalinowski – wiolonczela
Marek Szlezer – fortepian
program:
Fryderyk Chopin – Introdukcja i Polonez op. 3
Ludomir Różycki – Sonata op. 10
Andrzej Panufnik – Dreamscape
Aleksander Tansman – Fantazja na wiolonczelę i fortepian (1936)
José Bragato – Milontan
Astor Piazzolla – Le Grand Tango
6 września 2024 r. (piątek)
godz. 18.00 | Muzeum Zamkowe w Pszczynie, ul. Brama Wybrańców 1, Pszczyna
bilety: 80 zł
ROZTAŃCZONE ŁĄKI, PLĄSAJĄCE DWORY
wykonawcy:
Jim O’Toole – skrzypce (Wlk. Brytania)
Lucia Froihofer – skrzypce (Austria)
Neue Hofkapelle Graz (Austria)
program:
tradycyjna muzyka ludowa Styrii i Anglii, połączona z utworami mistrzów francuskiego baroku
7 września 2024 r. (sobota)
godz. 12.30 | Galeria Sfera, ul. Mostowa, Bielsko-Biała
wstęp wolny
Z PASJĄ DO KLASYKI
wykonawcy:
Kwintet „Burning Brass” (Mateusz Zimnik, Bartosz Jałowiecki, Agnieszka Ciszewska, Szymon Rypa, Wojciech Głąb)
program:
utwory m.in. W.A. Mozarta, E. Elgara, J. Offenbacha, A. Vivaldiego, G. Pucciniego, G.F. Haendla, L. Andersona, G. Verdiego
godz. 13.30 | Kino Helios, ul. Mostowa, Bielsko-Biała
bilety: 19 zł, 29 zł (dostępne od 30 lipca)
„WSPÓŁCZESNY MĘŻCZYZNA” – CHARLIE SIEM W FILMIE
program:
Film „A Modern Man” reż. Eva Mulvad (Dania, 2017). Po projekcji spotkanie z artystą.
godz. 19.00 | Państwowa Szkoła Muzyczna w Żywcu, ul. Sienkiewicza 19, Żywiec
NA MUZYCZNYM TRÓJSTYKU
wykonawcy:
Miriam Rodriguez Brullova – gitara (Słowacja)
Baltic Neopolis Quartet (Polska/Portugalia)
program:
Paweł Łukaszewski – „Kwartet smyczkowy nr 3”
Ilja Zeljenka – „Musica Slovaca for string quartet”
Sylvie Bodorowa – „Concierto de Estio”
8 września 2024 r. (niedziela)
godz. 19.00 | Cavatina Hall, ul. Dworkowa 2, Bielsko-Biała
bilety: 99 zł
„LA ELEGANZA MODERNA” – GALA SYMFONICZNA „BESKID CLASSICS”
wykonawcy:
Charlie Siem – skrzypce (Wlk. Brytania)
Paweł Kotla – dyrygent
Państwowa Orkiestra Kameralna „Slovak Sinfonietta”
program:
L. van Beethoven – Uwertura „Coriolan” op. 62
J. Brahms – Koncert skrzypcowy D-dur op. 77
F. Mendelssohn – IV Symfonia „Włoska” A-dur op. 90
Artykuł 5. Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics” pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.
M.U.ZY.K.A. w AUKSO: Muzyka to cisza, a muzyk to podsłuchiwacz
Czy najstarsza filharmonia powstała pod powierzchnią oceanów? Jak na wiolonczeli grałaby ośmiornica? I czy lepsze od wiolonczeli nie jest ludzkie ciało? Jeśli nie wiecie, czy bierzecie udział w lekcji muzyki, w zajęciach z przyrody, czy oglądacie film fantasy – to muszą to być koncerty edukacyjne M.U.ZY.K.A. w AUKSO.
Najważniejszy jest dla nas eksperyment – z jednej strony rozumiany jako poważne dociekanie prawdy, z drugiej zaś – jako beztroska zabawa. Bo kompozytorzy muzyki eksperymentalnej XX i XXI wieku – w porównani do swoich znakomitych poprzedników – o wiele więcej czasu poświęcali naukowemu badaniu dźwięku i muzyki oraz dziecięcym figlom z użyciem starych lub zupełnie nowych instrumentów albo… własnych narządów. Uczyć bawiąc, bawić ucząc – chciałoby się powiedzieć.
M.U.ZY.K.A. w AUKSO to unikatowe połączenie koncertu muzyki współczesnej (ze znakomitą orkiestrą AUKSO w roli głównej), szalonej lekcji rodem z Akademii Pana Kleksa (tyle że zmyślonego profesora Ambrożego zastąpi całkiem prawdziwa, choć równie fantastyczna Joanna Bronisławska aka Asi Mina) oraz eksperymentu z muzycznymi cząstkami elementarnymi, którego efektu sami nie potrafimy do końca przewidzieć.
Zajęcie są skierowane do uczniów szkół podstawowych i choć robione także dla zabawy, stanowią całkiem poważną propozycję nowoczesnej edukacji muzycznej dla każdego. Naszym podręcznikiem będzie znakomita książka „M.U.ZY.K.A/’autorstwa Michała Libery i Michała Mendyka, której wydawcą jest partner całego przedsięwzięcia – oficyna Dwie Siostry. Dzięki temu do domu zabierzecie ze sobą nie tylko wspomnienie muzyki i dźwięków, jakich nigdy nie słyszeliście, lecz także przepiękne ilustracje Aleksandry i Daniela Mizielińskich oraz zestaw zabaw-ćwiczeń przygotowanych przez Joannę Bronisławską i Michała Mendyka.
W ramach koncertów edukacyjnych M.U.ZY.K.A. w AUKSO poszukamy muzyki w lesie, na łące i na dnie morza, przerobimy świetnie znane instrumenty orkiestrowe w marsjańskie syntezatory oraz odkryjemy kosmiczną symfonię we własnych organizmach, by w końcu dojść do wniosku, że muzyka eksperymentalna może być jak spacer po górach albo (na co dzień oczywiście do tego nie zachęcamy, ale tym razem zrobimy mały wyjątek) podsłuchiwactwo. To przygoda dla każdego: nie tylko dla zawodowych muzyków, dorosłych kompozytorów czy doświadczonych nauczycieli muzyki.
Zapraszamy do Mediateki na cykl pięciu koncertów-lekcji:
26.09.2024: Muzyka to cisza, a muzyk to podsłuchiwacz
17.10.2024: Muzyka jest w brzuchu i w zepsutym komputerze
28.11.2024: Indianie przy fortepianie, ośmiornica przy wiolonczeli
12.12.2024: Muzyka jest w terenie i pod wodą
23.01.2025: Muzyka to bułka z masłem albo spacer po górach
Informacje i zapisy: aukso@aukso.pl
Artykuł M.U.ZY.K.A. w AUKSO: Muzyka to cisza, a muzyk to podsłuchiwacz pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.
4. Folk-Up Festiwal Muzyki Folkowej 2024
wstęp na wszystkie wydarzenia towarzyszące bezpłatny
Od 29 sierpnia do 1 września potrwa w Łodygowicach i okolicy 4. Folk-Up Festiwal Muzyki Folkowej.
W programie warsztaty „Folk-Up! KIDS” dla najmłodszych, a także koncerty, potańcówki, wykłady i folk-session’s. Gościem specjalnym będzie Marcin Pospieszalski – kompozytor, aranżer i multiinstrumentalista.
Artykuł 4. Folk-Up Festiwal Muzyki Folkowej 2024 pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.
Edyta Hul – „Coś jest w wodzie” / “Something’s in The Water”
Galeria Bielska BWA zaprasza od 30 sierpnia na wystawę Edyty Hul, laureatki Grand Prix 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023 (ex aequo z Karoliną Jarzębak i Adamem Kozickim). Jury konkursu doceniło artystkę „za obrazy zawieszone pomiędzy hipnotyzującą abstrakcją a pulsującym przedstawieniem flory”.
sala dolna
instalacja dźwiękowa: Agata Polak
osoba kuratorska: Paulina Darłak
wernisaż wystawy: piątek, 30 sierpnia 2024, godz. 17.00
Malarstwo artystki koncentruje się na tworzeniu morfujących form, nawiązujących do roślinno-zwierzęcych motywów.
„Coś jest w wodzie” to pierwsza solowa wystawa Edyty Hul w Galerii Bielskiej BWA. Organizacja wystawy, wraz z towarzyszącym jej katalogiem, jest formą nagrody dyrektora galerii dla laureatów Grand Prix. Nowe prace artystki obejmują cykle będące rezultatem poszukiwań, nawiązujących do krzyżujących się odmian i gatunków zwierząt, plączących się w wodzie roślin oraz cielesnych tkanek. Mokre, nęcące przedstawienia liściastego dna, pod wpływem na przemian światła i ciemności, odgrywają ceremonialne choreografie dla nieprzewidywalnych żywiołów.
Tytuł wystawy nawiązuje do zagrożenia związanego z wyobrażeniem dna wody.
Charakterystyczna dla Edyty Hul jest praca z dużym formatem płótna, który umożliwia tworzenie wielowarstwowych sfer. Efekt wizualny osiągany jest przez zastosowanie gęstych emalii przemysłowych, rozlewających się po napiętym płótnie. Percepcja obrazu wymaga wyjścia poza nawyk poszukiwania form rozpoznanych, z oddali obserwujemy tylko niewyraźny zarys tego, co znajduje się pod powierzchnią. Uważne i bliskie wpatrywanie się w morfujące formy, ujawnia zmysłowość kolejnych warstw obrazu. Artystka odrzuca mimetyzm, starając się coś ukryć i zatrzeć znaczenie. Poprzez unikanie dosłowności, obrazy kuszą wewnętrzną i zewnętrzną materią. Proces twórczy jest dla Edyty Hul rytualnym transem, odurzeniem i próbą wyjścia poza ograniczenia ciała. Medytacyjna ekstaza przejmuje kontrolę nad zręcznością – zręcznością, która odzwierciedla afektywny impuls wyrażony zmienną intensywnością dotyku, balansującego pomiędzy swobodną przyjemnością, a precyzją gestu. Motywy wstęgowo-roślinne rozmieszczone są bez początku i końca; wraz z przedstawieniami animalistycznymi tworzą organiczną całość.
Nawiązując do dawnego malarstwa ściennego, detali architektonicznych i iluminowanych manuskryptów, artystka wykorzystuje potencjał ornamentu. Ulistnione kapitele i wyblakłe freski przedstawiają stworzenia ze średniowiecznych bestiariuszy. Pegazy, smoki, skrzydlate ryby o układach heraldycznych, wpisane są w wielopasmowe, palmetowe pędy. Pawie pióra tworzą tęczowe łuki, nad którymi piętrzą się łodyżki wyrastające z drzewa życia. W kompozycjach koncentrycznych trudno dostrzec regularność. Tworzone konfiguracje symbolizują życiodajne siły nasycone wilgocią, nasiąkające potem, splunięciem i rozlewającą się cieczą. Przedłużone ślady farby, ekstatyczne wygięcia, drapieżne gesty determinowane są instynktem. Niekontrolowany proces chemiczny przywodzi na myśl inwazyjnych destruentów absorbujących powierzchnię. Z bliska można dostrzec coś zaskakującego, nierozpoznanego i uwodzącego. Trawiący roztwór, pęcherzyki powietrza, ślina, łzy i zaschnięte krople substratów zanurzone są w nasączonym podłożu.
Paulina Darłak, kuratorka wystawy
Ekspozycja obrazów Edyty Hul zostanie dopełniona instalacją dźwiękową, zaprojektowaną i wykonaną przez Agatę Polak.
Edyta Hul – urodzona w 1986 roku w Dobrym Mieście. Mieszka w Warszawie. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2012). Laureatka Grand Prix (ex aequo) 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023. Laureatka Nagrody specjalnej na 11. Triennale Małych Form Malarskich (Toruń, 2019). Jej obrazy nawiązują do kształtów natury, jednocześnie ciążą w kierunku abstrakcji. Łącząc farby olejne z emaliami przemysłowymi, artystka osiąga intrygujący efekt wizualnej głębi, gęstości. Źródłem inspiracji jest dla niej proces twórczy.
Agata PLK Polak – sound designerka, twórczyni interdyscyplinarna, producentka muzyki elektronicznej i hybrydalnych form działań w obszarze audiosfery oraz światów 3D. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego – Wydziału Nauk o Ziemi, studentka II stopnia Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W swojej praktyce łączy sztukę z nauką.
Artykuł Edyta Hul – „Coś jest w wodzie” / “Something’s in The Water” pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.
Dni Bielska-Białej 2024
Tegoroczne Dni Bielska-Białej rozpoczną się w piątek 30 sierpnia i potrwają do niedzieli 1 września. Motywem przewodnim jest Miasto Splotów – zgodnie z hasłem starań Bielska-Białej o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029.
W programie cała masa atrakcji: wystawy, spotkania, warsztaty i oczywiście koncerty
(m.in. T.Love, Aleja Gwiazd – koncert przebojów Romualda Lipki, współtwórcy Budki Suflera,
w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego, 30. urodziny Radia Bielsko z udziałem Golec uOrkiestry, Gromee, Gosi Andrzejewicz, Sumptuastic).
Szczegółowy program Dni Bielska-Białej 2024 dostępny jest na stronie organizatora.
Artykuł Dni Bielska-Białej 2024 pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.
Śląskie zabawy z muzyką i tańcem: potańcówka z z Pszczyńską Orkiestrą Ludową
18.00 – 19.30 warsztaty tańców z ziemi pszczyńskiej z Igą Fedak
20.00-23.00 potańcówka z Pszczyńską Orkiestrą Ludową
15 zł – warsztaty
20 zł – potańcówka
Tegoroczny cykl letnich potańcówek i warsztatów tańców śląskich w Mieście Ogrodów zakończy w środę 28 sierpnia potańcówka z Pszczyńską Orkiestrą Ludową.
Pszczyńska Orkiestra Ludowa powstała w 2018 roku z inicjatywy pszczyńskich muzykantów – Stanisława Kokota oraz Tomasza Marca. Początkowo działając jako grupa dziecięco-młodzieżowa pod nazwą „Kapela Pszczynioki”, wspierała Dziecięcy Zespół Regionalny JEDYNKA. Obecnie, funkcjonując samodzielnie pod nazwą Pszczyńska Orkiestra Ludowa przy Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej, zespół tworzy wielopokoleniową społeczność, gdzie pasja do tradycyjnej muzyki i tańca ludowego jest silnym elementem jednoczącym.
Projekt „Śląskie zabawy z muzyką i tańcem” to wspólna inicjatywa Kapeli Fedaków oraz instytucji Katowice Miasto Ogrodów, mająca na celu upowszechnianie śląskiej muzyki i tańca tradycyjnego, przywrócenie im roli integrującej lokalną społeczność, funkcji użytkowej oraz wymiaru społecznego wspólnego muzykowania i tańca. W ramach projektu odbędą się warsztaty instrumentalne, taneczne oraz potańcówki z muzyką na żywo.
Artykuł Śląskie zabawy z muzyką i tańcem: potańcówka z z Pszczyńską Orkiestrą Ludową pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.
18. Festiwal Promocyjny Sierpień Talentów „Symetrie 2024”
W tytule tegorocznej, 18. edycji festiwalu Sierpień Talentów „Symetrie 2024” ukryta jest jej wiodąca myśl. Odnosi się do greckiej koncepcji współmierności jako kluczowej dla wyrażenia piękna. Festiwal, którego osią pozostają wydarzenia koncertowe, przywołuje zamysł konotacji sztuk i stanowi zaproszenie do odbioru muzyki wieloma zmysłami.
Tak jak w poprzednich latach festiwal dedykowany jest utalentowanym artystom-muzykom, którzy zyskują możliwość przedstawienia swojej sztuki na estradzie, a melomanom przynosi wiele miłych chwil podczas letnich wakacji.
program:
Koncert pierwszy „jeu angelique”
20 sierpnia, godz. 18.00 | Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (al. Korfantego 6)
wystąpią: Hanna Węgrzynowska-harfa, Michał Szymański – flet, Gabriela Dudziak – harfa, Mateusz Wójcik – gitara, Ligia Nowak – harfa i Emilia Schock – skrzypce
w programie m.in. utwory: Guillaume Connesson „Toccata”, Marcel Tournier „Vers la source dans le bois”; Manuel Maria Ponce „Sonata na gitarę i klawesyn”; Maximo Diego Pujol „Suite Magica”; Camille Saint-Saëns „Fantazja na skrzypce i harfę” op. 124; Bernard Andres „Zerbina”.
współpraca: Polskie Towarzystwo Harfowe
Udział bezpłatny. Obowiązują wejściówki. Do odbioru w kasie Miasta Ogrodów.
Rezerwacje: rezerwacje@miasto-ogrodow.eu, 32 609 03 32/21.
Koncert drugi „z obiektywem w tle”
22 sierpnia, godz. 18.30 | Okręg Śląski Związku Polskich Artystów Fotografików (ul. Dąbrowskiego 2, Katowice)
wystąpią: Jan Markowski – gitara, Victoria Lerche-Kurpas – śpiew, Yauheni Navarka – gitara
w programie m.in. Wolfgang Amadeus Mozart, Manuel de Falla, J. Marine, Federico García Lorca
Udział bezpłatny. Obowiązują wejściówki. Do odbioru w kasie Miasta Ogrodów.
Rezerwacje: rezerwacje@miasto-ogrodow.eu, 32 609 03 32/21.
Koncert trzeci „z udziałem Gości festiwalu”
24 sierpnia, godz. 18.00 | Galeria Miasta Ogrodów (plac Sejmu Śląskiego 2)
wystąpią: Elżbiet Mrożek-Loska – altówka i Zbigniew Raubo – fortepian
artyści przedstawią muzykę Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna i Astora Piazzolli
Udział bezpłatny. Obowiązują wejściówki. Do odbioru w kasie Miasta Ogrodów.
Rezerwacje: rezerwacje@miasto-ogrodow.eu, 32 609 03 32/21.
Koncert czwarty „z rysowaniem przy muzyce i…”
27 sierpnia, godz. 18.00 | Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach (ul. Raciborska 50)
wystąpią: Bartłomiej Fraś – skrzypce barokowe, Szymon Strzelczyk – skrzypce barokowe,
Julianna Vinci – wiolonczela barokowa
w programie muzyka: A. Vivaldiego, J.S. Bacha, G.F. Haendla, J. Leclaira.
opieka artystyczna: Dariusz Gajewski, prof. ASP Katowice
Bilety: 20 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca) dostępne w kasie Miasta Ogrodów oraz na miasto-ogrodow.interticket.pl
Koncert piąty „per la famiglia”
29 sierpnia, godz. 18.00 | Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej (ul. Francuska 12)
udział wezmą: Justyna Krusz-Młynarczyk – viola da gamba, Wiktor Kołodziejczyk – fortepian, Artur Plinta – kontratenor, tancerze Zakładu Tańca Akademii Muzycznej w Katowicach, Andrzej Warcaba – recytacje, Alicja Przytuła – melomanka.
widowisko artystyczne „Lem koncertowo” w oparciu o literaturę Stanisława Lema, muzykę Tobiasa Hume’a, Richarda Straussa, Karla Friedricha Abla, Wojciecha Stępnia, Wiktora Kołodziejczyka i scenariusz Alicji Przytuły.
Bilety: 20 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca) dostępne w kasie Miasta Ogrodów orna miasto-ogrodow.interticket.pl
Koncert szósty „wajnberg competition”
31 sierpnia, godz. 18.00 | Dział Teatralno-Filmowy Muzeum Historii Katowic (ul. Kopernika 11)
prezentacje uczestników Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. M. Wajnberga w Katowicach (obsada i program wkrótce)
współpraca: Akademia Muzyczna Katowice
Udział bezpłatny. Obowiązują wejściówki. Do odbioru w kasie Miasta Ogrodów.
Rezerwacje: rezerwacje@miasto-ogrodow.eu, 32 609 03 32/21.
Artykuł 18. Festiwal Promocyjny Sierpień Talentów „Symetrie 2024” pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.
- Aktualności
- "Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu" - koncert w Filharmonii Częstochowskiej 28.10.2024
- ABBA i Inni symfonicznie - Filharmonia Częstochowska-15.10.2024
- Czy pamiętasz? – koncert dedykowany Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie w wykonaniu Piwnicy pod Baranami -Filharmonia Częstochow
- Grupa MoCarta - ALE KINO! czyli muzyka filmowa wg Grupy MoCarta w Filharmonii Częstochowskiej -15 września 2024
- Koncert Dżem z wokalistą Sebastianem Riedlem ponownie w Częstochowie!
- Małgorzata Ostrowska - Legenda - Filharmonia Częstochowska -9.11.2024
- Międzynarodowa Wystawa i Giełda Wyrobów Jubilerskich, Skamieniałości i Minerałów - Klub "Politechnik" Częstochowa-14-15.09.2024
- Pod dachami Paryża - Filharmonia Częstochowska - 16 listopada 2024
- Są gibcy, są silni, są w olimpijskiej formie! Polska Noc Kabaretowa 2024 w Częstochowie przed nami!
- Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej - 22.11.2024
- „Dobrze się kłamie” w Filharmonii Częstochowskiej -11.11.24
- „Inteligenci” w Filharmonii Częstochowskiej - 26.10.2024
- „Koncert Małe TGD” w Filharmonii Częstochowskiej -12.10.2024
- „Prywatna klinika” w Klubie Politechnik -12.10.2024
- Kultura
- 56 POPIS Społecznej Szkoły Baletowej i Społecznego Ogniska Baletowego w Częstochowie
- Ciało człowieka - ruchem i rytmem rodzi taniec
- Konkurs Poetycki
- LUNCH O PÓŁNOCY
- Statuetka dla organizatorów inscenizacji bitwy pod Mełchowem
- Wręczyckie Jasełka 2016
- „ETNOSTRADA” SPOTKANIA FOLKLORYSTYCZNE 2016 r.
- Muzeum Monet..
- "Między łóżkami" Artura Barcisia już 21 maja w Filharmonii Częstochowskiej
- 58 POPIS Uczniów Społecznej Szkoły Baletowej i Społecznego Ogniska Baletowego w Częstochowie
- 62. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI
- Andropauza 2
- BROADWAY KAMERALNIE
- Charakterystyka sztuki współczesnej
- Cztery pory roku opowiedziane tańcem
- Częstochowianie gośćmi głównymi głównym Portu Poetyckiego w Chorzowie
- Dziękujemy, że trzymasz bilet. Akcja, do której włączyły się gwiazdy
- Festiwal filmów dokumentalnych
- Finał III Wojewódzkiego Konkursu Filmowego Video ergo sum - Widzę więc jestem - relacja
- GAUDE MATER 2016 - program
- Gwiazdy dla dzieci z Hospicjum
- Hot Jazz Spring 2016
- II MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY „SILESIA”
- INAUGURACJA 73. SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2017/2018 Filharmonii Częstochowskiej
- IV MIĘDZYNARODOWY KONKURS TRADYCYJNEGO POWOŻENIA O TROFEUM „ŚLĄSKA”
- Indywidualna Wystawa Malarstwa Gabrieli Polaczek
- JURA ROK FESTIWAL Janów 24 - fotorelacja
- Jubileusz 15 lecia Częstochowskiej Kapeli Biesiadnej "Grupa Romana"
- Jubileusz 40-lecia Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie
- Koncert: EDYTA GÓRNIAK akustycznie w Filharmonii Częstochowskiej
- Krakowski Teatr Komedia rusza z cyklem KTK-ON-LINE
- MUZYKA FILMOWA Krzesimira Dębskiego
- NA CZWORAKACH
- NOC MUZEÓW
- Po Portugalskim Tournée
- Potrójny wernisaż w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie
- Premiera MEDIUM
- Przed nami Festiwal HOT JAZZ SPRING
- SERCA NA ODWYKU
- SIOSTRUNIE
- Startuje największa wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego
- Sztuka dla każdego
- TEATR NARODOWY OPERETKI KIJOWSKIEJ
- WIELKI PIKNIK ARTYSTYCZNY „ŚWIĘTO ŚLĄSKA” – KOSZĘCIN 28 – 30 CZERWCA 2024
- Walczmy razem dla kultury i trzymajmy bilet!
- Wernisaże w Miejskiej Galerii Sztuki - grudzień 2018
- Wyjątkowy gość w I LO im. Słowackiego w Częstochowie - Profesor Anna Badora
- Wystawa Malarstwa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku - maj 2019
- XX PIKNIK ARTYSTYCZNY „ŚWIĘTO ŚLĄSKA”
- XXI PIKNIK ARTYSTYCZNY „ŚWIĘTO ŚLĄSKA”
- Zakończenie 78.Sezonu Artystycznego w Filharmonii Częstochowskiej 16 czerwca, gopdz.19.00
- Zespół 69 z Częstochowy zwycięzcą Festiwalu Bergera w Kaliszu!
- ŚWIĘTO ŚLĄSKA
- Śląski Ogród Sztuk
- Święto Śląska 2017
- Sport
- Bikefitting – dobierz odpowiednią postawę na rowerze!
- Deska fiszka to fantastyczny pomysł na świąteczny prezent
- Formuła Drive 2024– Poprowadź Bolid F1 za nami
- Fotele samochodowe nie tylko dla rajdowców
- Gdzie kupić najwyższej jakości deskorolkę?
- Pobiegnij w Rossmann Run z aplikacją i zdobądź atrakcyjny rabat na zakupy
- Skutery śnieżne: nowy wymiar poruszania się po śniegu
- Spodnie motocyklowe – w co się ubrać na motor?
- Sprzęt sportowy dla klubów
- To, co masz na sobie podczas treningu ma znaczenie. Co warto wrzucić do koszyka odwiedzając sklep 4F?
- Turniej Piłki Nożnej Dzielnicy Trzech Wieszczów
- Uprawianie sportu i urządzenia elektroniczne
- Urządzamy domową siłownię - wszystko, co musisz wiedzieć
- Wybieramy obuwie sportowe do gry w koszykówkę
- Wybieramy sprzęt do domowej siłowni
- Światowy sukces częstochowskiego Zespołu Tanecznego SPLOT
- Praca
- Co musisz wiedzieć zaczynając pracę jako opiekun osoby starszej w Niemczech?
- Compliance a AML
- Czy praca jako opiekunka się opłaca?
- Czy szkolenia dla pracowników są konieczne?
- Czym cechują się profesjonalne kursy językowe dla dorosłych i młodzieży?
- Częstochowski rynek pracy — oto najbardziej deficytowe zawody w regionie!
- Efektywne sposoby zarządzania czasem
- Etyka w środowisku szkolnym i w środowisku ucznia. Jakie studia należy ukończyć aby prowadzić przedmiot etyki w szkole?
- Jak dorabiać na studiach dziennych? 3 proste sposoby
- Jak zmienia się sytuacja na rynku firm z Częstochowy? Sprawdzamy w bazie firm
- Less (techno) stres, czyli 5 dobrych praktyk jak przygotować pracowników do wideokonferencji
- Miej kontrolę nad tym, co się dzieje w Twojej firmie
- Myjnia samochodowa to dobry pomysł na własny biznes.
- Na które szkolenia dla managerów i właścicieli firm warto się zdecydować?
- Nowy sposób na pracę – biura serwisowane DL Space już w Częstochowie!
- Oszczędności w kadrach IT dla Twojej firmy
- Popularne kierunki badań w pedagogice
- Praca na słuchawce w call center Częstochowa – dla kogo?
- Rynek pracy w Bogatyni
- Toczenie elementów za pomocą zaawansowanych obrabiarek CNC
- Tłumacz książek - pasjonujący zawód dla kreatywnych
- Zarządzanie dostawcami w innowacyjnym biznesie
- Kraj
- BAT z nową strategią „lepszego jutra”. Nie tylko dla palaczy!
- Inwestycje mieszkaniowe, które łączą komfort miasta i bliskość natury. Znaleźliśmy prawdziwe "perełki"
- Kiedy warto skorzystać z wynajmu samochodu?
- Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera we Wrocławiu?
- Najważniejsze częstochowskie kontakty dla ukraińskich uchodźców / ЧЕНСТОХОВСЬКІ ПУНКТИ ДОПОМОГИ БІЖЕНЦЯМ
- Pielgrzymka Przedsiębiorców 2019 - relacja
- Pompy ciepła Częstochowa – jak wybrać odpowiedniego wykonawcę?
- Transport elementów wielkogabarytowych – najważniejsze informacje
- Świat
- Książki
- Znak
- Książki dla Dzieci
- 3 powody, dla których warto kupować książki przez internet
- Chcesz postawić na skup książek? Sprawdź ofertę Antykwariatu i Księgarni Tezeusz
- Dobry kryminał
- Jakie książki dla 4 latka kupić?
- Książka dla Dzieci na Święta – Magiczny Prezent Pod Choinkę
- Książki historyczne
- Książki religijne
- LITERATURA KOBIECA
- Must Have
- Poradniki
- Promocje dla moli książkowych - poluj na okazje w księgarniach internetowych!
- Twoja książka zawsze pod ręką. Polecamy AUDIOBOOKI
- Wydawnictwo Filia poleca
- [EBOOK] Wspólna Polityka Rolna
- Kino/Muzyka
- Kulinaria
- 10 powodów, dla których warto wybrać catering dietetyczny
- Catering Dietetyczny DietBox: Smaczne i Zdrowe Rozwiązanie dla Twojej Diety
- Catering dietetyczny - jedz smacznie i zdrowo
- Catering pudełkowy dla osób z ograniczonym czasem: Skuteczne planowanie posiłków
- Catering wegański od marki Proszę Zdrowie, czyli najwyższa jakość życia w zasięgu Twoich rąk
- Czy catering dietetyczny pomoże schudnąć?
- Czy catering pudełkowy będzie dobrym rozwiązaniem?
- Dieta pudełkowa – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć.
- Dlaczego Zdrowy Catering to usługa, która cieszy się tak dużą popularnością?
- Dlaczego warto przejść na catering dietetyczny?
- Jak nowoczesne maszyny do smażenia w głębokim tłuszczu mogą usprawnić proces produkcji?
- Jak przygotować idealne ciasto francuskie na święta?
- Jak wybrać odpowiedni pokarm dla papug? Podpowiadamy 3 ważne zasady
- Jak wyposażyć domowy barek?
- Jak zostać cukiernikiem? Od słodkiej pasji do zawodowej profesji
- Kiedy udać się do poradni dietetycznej?
- Kiedy warto zdecydować się na catering dietetyczny?
- Płyty do zabudowy - jak wybrać właściwą?
- Smaczne i szybkie przepisy na dania jednogarnkowe
- Turniej MasterChef w Radosnym Domu
- Zdrowie/Uroda
- Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Częstochowie i regionie.
- Kalkulator BMI
- 1 Listopada - czas wspomnień i refleksji. Jak żyć po stracie bliskiej osoby
- 4 cechy pościeli, która zadba o zdrowy sen
- Co można założyć na ślub i wesele?
- Cztery dni darmowych dostaw na zakupy w drogerii internetowej i poprzez aplikację Rossmann PL
- Czy koszulki do karmienia to dobry pomysł na prezent dla młodej mamy?
- Czy warto zdecydować się na wykupienie cateringu dietetycznego?
- Fizjoterapia kobiet w ciąży. Jak podejść do tematu i w czym mogą pomóc ćwiczenia?
- Innowacje na rynku nawozów – jakie zmiany czekają nas w nadchodzącym roku
- Jak dbać o powietrze w warsztacie samochodowym?
- Jak dbać o skórę po 40-tce?
- Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników budowlanych?
- Jak dbać o środowisko oddając makulaturę?
- Jak pielęgnować brodę? [PORADNIK]
- Jak pielęgnować skórę twarzy?
- Jak pielęgnować włosy latem?
- Jak wybrać wygodne męskie majtki?
- Jakie artykuły dla zwierząt warto kupić?
- Jakie zajęcia w klubie fitness wybrać dla początkujących? 6 propozycji
- Kuba Błaszczykowski o misji Rossmanna
- Kupujesz nowy fotel biurowy? Zwróć uwagę na jego wyposażenie!
- Kurs pierwszej pomocy - czy warto?
- Moda i funkcjonalność z marką Dainese: - Twoim partnerem w motocyklowej pasji
- Na oczyszczalni biologicznej zyskasz nie tylko pieniądze
- Nowa misja Rossmanna: Inspirujemy, wspieramy, pomagamy innym kochać siebie na co dzień
- Odkryj najmodniejsze krawaty, które podbijają sezon
- Odzież medyczna i kosmetyczna - cechy, na które należy zwracać uwagę
- Orły Stomatologii: Dlaczego regularne wizyty u stomatologa są tak ważne.
- Pielęgnacja ciała krok po kroku. Sprawdź!
- Pikniki z Czyściochami w Zakopanem
- Pomiar hałasu w pracy — dlaczego warto go przeprowadzić?
- Renta dożywotnia
- Rossmann Run: rekordowy bieg w Łodzi i jeden z największych biegów z aplikacją na świecie!
- Rossmann na OFF Festivalu ze strefą Czujesz Klimat?
- Sposoby leczenia hemoroidów. Czy warto sięgnąć po czopki na hemoroidy?
- Weekend we dwoje? Wybierz SPA i odpocznij!
- Wielki powrót Pikników z Czyściochami
- Z czym nosić joggery damskie? Podpowiadamy!
- Zastanawiasz się nad alternatywą dla mleka? Spróbuj napoju owsianego!
- Ślub w kościele: najlepsze suknie ślubne
- Podróże
- Polecamy
- Jakie zmiany w emeryturach
- Kasy fiskalne a Internet
- Stare klucze dla "Budzika"
- 1% - nasze propozycje
- 4 zasady wyboru nagłośnienia do domu
- 5 najczęstszych mitów dotyczących olejów silnikowych
- 60-lecie działalności Społecznej Szkoły Baletowej w Częstochowie
- Agregaty chłodnicze – jak działają i kiedy warto z nich korzystać?
- Armatura wodna na miarę potrzeb
- Babcia – wsparcie dla dziecka na każdym kroku. Co podarować jej na prezent?
- Balustrady z uchwytami punktowymi: o czym pamiętać?
- Beata Dysiewicz – stylistka z Częstochowy wyznacza trendy podczas światowych pokazów fryzjersko-artystycznych
- Bezpieczna jazda zimą – jak zadbać o pojazd?
- Bezpłatny program dla młodzieży zainteresowanej projektami społecznymi.
- Bing w M1 Częstochowa
- Black Friday - co to jest za zwyczaj?
- Chcesz odmienić swoje wnętrze? Wybierz odpowiednią lampę sufitową!
- Chwilówki bez BIK – co trzeba o nich wiedzieć?
- Ciepłe parapety do każdego okna
- Co kupić dziewczynie na urodziny?
- Co robić gdy Twój pies nie akceptuje petsittera?
- Co warto wiedzieć o relokacji maszyn? Sprawdź!
- Czas Zegarków
- Czy warto kupować ubezpieczenie upraw?
- Czy wybór okna do pomieszczenia ma znaczenie?
- Czym charakteryzuje się udana aranżacja wnętrz?
- Czym się kierować wybierając biuro rachunkowe?
- Czym są farmy renderujące?
- Czym są materiały ścierne nasypowe?
- Czym są piekarniki parowe?
- Czym zajmuje się branża car-audio?
- Darmowe chwilówki przez internet - pierwsza chwilówka za darmo
- Deflektor do pieca – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
- Dlaczego powinieneś wybrać styropian? Oto najważniejsze powody
- Dlaczego warto korzystać z programu do edycji PDF? Sprawdź!
- Dlaczego warto postawić na domy z modułów?
- Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę w Częstochowie?
- Do czego można wykorzystać butle LPG?
- Do czego wykorzystywana jest śrutownica wsadowo-nieckowa?
- Drzwi wejściowe do mieszkania - jak wybrać najlepsze?
- Ekogroszek – jak wybrać godny zaufania opał?
- Ekstremalna szybkość w trudnych warunkach - odkryj hulajnogę elektryczną Techlife X7
- Energooszczędne okna Stryków. Jak dobrać najlepsze?
- Filtry, oleje i smary do maszyn – czy naprawdę są prymitywne?
- Gdzie i dlaczego stosuje się zasuwy klinowe?
- Hydroponika - przyszłościowa dziedzina kultywacji roślin
- Instalacja C.O. Co musisz wiedzieć, aby działała prawidłowo?
- Internet skarbnicą wiedzy
- Internetowy antykwariat a współczesność
- Iphone i jego najczęstsze usterki - jak tanio naprawić?
- Jak Cię widzą, tak Cię piszą
- Jak dbać o drewnianą podłogę?
- Jak dbać o ubrania, aby się nie elektryzowały?
- Jak dobrać odpowiedni zegarek?
- Jak fotowoltaika i pompy ciepła zmieniają sposób, w jaki korzystamy z energii
- Jak kupować okna - praktyczne porady
- Jak ochronić taras przed słońcem i deszczem?
- Jak ożywić wnętrze?
- Jak promować usługi geodezyjne i skąd brać klientów?
- Jak przygotować ogród na przyjście wiosny?
- Jak rozsądnie podzielić majątek po rozwodzie?
- Jak szybko i bezpiecznie pozbyć się zalegającego złomu?
- Jak tworzyć niezapomniane stylizacje?
- Jak usprawnić procesy produkcyjne?
- Jak utrzymać porządek w dokumentach - zdradzamy niezawodny sposób!
- Jak wybrać czujnik ruchu do oświetlenia? Orły Oświetlenia!
- Jak wybrać skuteczny tester sieci LAN?
- Jak zadbać o urządzenia elektroniczne typu iPhone, albo Mac?
- Jak założyć akwarium? – porady dla początkującego akwarysty
- Jakie etui na telefon wybrać?
- Jakie materiały ogniotrwałe wybrać, aby zabezpieczyć budynek przed pożarem?
- Jakie prawa przysługują poszkodowanym konsumentom
- Jakie szafy dla dzieci wybrać?
- KIERMASZ OBUWIA Wiosna/Lato 2019 marki BADURA
- Kiedy potrzebna jest pomoc tłumacza
- Kiedy wszystko zawiedzie, UPS musi dać radę
- Kiedyś były dacze, teraz są domki całoroczne
- Kiedyś były dacze, teraz są domki całoroczne
- Komu warto podarować powerbank z grawerem?
- Koszty związane z kampanią billboardową
- Kto ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej?
- Kto pyta, nie błądzi - czyli najczęstsze pytania w kwestii stron internetowych
- Kupić dom, czy wybudować samodzielnie?
- Kwiaty to zdecydowanie idealny pomysł na prezent lub dekorację domu
- Lady Pank świętuje 40 lat na scenie!
- Lokalizator GPS do auta - czy warto kupić?
- M1sja Wygrywanie w Centrum Handlowym M1 Częstochowa
- Marketing wirusowy, czyli sposób na wzrost efektywności działania firmy
- Markowa odzież robocza i reklamowa
- Matura 2019 i co dalej? – porady dla przyszłych studentów
- Meble wypoczynkowe do salonu – to musisz wiedzieć!
- Mokre plamy na ścianach, grzyb i pleśń – jak wykryć wyciek wody w budynku?
- Naczepa wywrotka dla branży budowlanej - 4 najważniejsze parametry
- Najbardziej uniwersalne i wytrzymałe rozwiązanie nie tylko w domowych instalacjach
- Najlepsze miejsce do zakupu narzędzi do ogrodu
- Narożnik do salonu – jaki wybrać?
- Nieoczywiste zastosowanie hal stalowych
- Niewierność w związku – co może na nią wskazywać?
- Niwelatory laserowe – niezawodne na placu budowy
- Nowoczesna sypialnia na poddaszu
- Nowoczesne okucia okienne PCV – odkryj sekret efektywnej produkcji okien!
- O czym trzeba wiedzieć, decydując się na pozycjonowanie organiczne?
- OC dla młodego kierowcy – na co zwrócić uwagę?
- OC komisowe – co warto wiedzieć o tym ubezpieczeniu?
- Osiągnij cel z szybką pożyczką
- Oświetlenie ogrodowe – styl i funkcjonalność
- Paczkomat blisko Ciebie w Częstochowie
- Paczkomaty blisko Ciebie w Częstochowie – odbieraj przesyłki szybko i wygodnie
- Panele fotowoltaiczne - budowa, zasada działania, moc. Wszystko o fotowoltaice!
- Perły - biżuteria kobiet eleganckich
- Pełna linia świetlna tylko z taśmami LED COB
- Planujemy biznes - otwieranie skupu złomu
- Planujesz budowę garażu z blach? Co musisz wiedzieć na ten temat?
- Podnośnik nożycowy – dlaczego warto się na niego zdecydować?
- Podróż busem – to się opłaca
- Polacy pozytywnie o płatnościach bezgotówkowych!
- Powierzchnie biurowe: fakty o których nie możesz zapomnieć
- Poznaj pierwotne sposoby nabywania własności
- Poznaj rodzaje pozycjonowania stron internetowych
- Pralka do małego mieszkania - na co zwrócić uwagę?
- Precyzyjne cięcie blach maszynami CNC
- Prezent na święta dla dziewczynki – sprawdzone pomysły
- Profesjonalna obsługa BHP i przeciwpożarowa
- Profesjonalne nadruki
- Przeniesienie firmy- co trzeba rozważyć przed przeprowadzką biura?
- Przeprowadzka za granicę krok po kroku
- Przydomowa szklarnia
- Przygotuj swoją szafę na tegoroczny sezon wiosenny
- Płyta indukcyjna: jak ją wybrać?
- Rodzaje profesjonalnych rusztowań i ich zastosowanie
- Rodzaje rynien
- Rodzaje taśm klejących, które najczęściej wykorzystujemy
- Rolety czy firanki – co warto wybrać?
- Rozwiązania usprawniające funkcjonowanie przedsiębiorstwa
- Samodzielne malowanie elewacji domu krok po kroku
- Segmentacja baz danych – efektywne działania marketingowe
- Smart Fortwo I – Czy warto kupić używanego Smarta?
- Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 5 w Częstochowie ogłasza nabór na rok szkolny 2018/2019
- Sprzedaż platyny – sposób na dodatkowy zarobek
- Sprzęt w salonie fryzjerskim – funkcjonalny czy designerski?
- Sprzęt, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania
- Stand-up Show 2019 – The best of w Częstochowie
- Straciłeś oszczędności na polisolokatach? Jeszcze możesz coś zrobić!
- Studia menedżerskie – poznaj 4 kierunki i wybierz najlepszy dla siebie
- Szafy na materiały niebezpieczne - dlaczego warto kupić?
- Szamba betonowe i ich zalety
- Szkoda całkowita. Co wtedy zrobić?
- Szkolenia dofinansowane — kto i jak może je zyskać?
- Szukasz dobrego kanału samochodowego? Wybieraj tylko sprawdzone i przetestowane produkty.
- Szukasz narożnika do salonu? Sprawdź na co zwracać uwagę
- Tania metamorfoza mieszkania!
- Tapicerowane czy drewniane - które łóżko lepiej sprawdzi się w kobiecej sypialni?
- Technologia QLED TV – czym się charakteryzuje?
- Top trendy modowe na zimę 2018
- Ubezpieczenie OC z datą wsteczną – czy jest to możliwe?
- Ubezpieczenie bezskładkowe – na czym polega?
- Ubezpieczenie mieszkania w bloku – co powinno zawierać?
- Udogodnienia dla branży przemysłowej - co warto wiedzieć?
- Urządzanie pokoju dla dziecka
- Urządzenia ułatwiające sprzątanie
- Vostok – zegarki z klasą i tradycją
- Wady i zalety gotowych projektów domów
- Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2016 r.
- Wielkie majowe grillowanie w Parku Pałacu Nieznanice
- Wprowadzasz się do mieszkania? Zobacz na czym nie oszczędzać!
- Wycinanie laserowe: dlaczego jest lepsze od innych metod?
- Wymarzony prezent dla chłopaka - zaskocz go pozytywnie!
- Wypożyczalnia sprzętu ogrodowego - dlaczego warto z niej skorzystać?
- Wysyłanie paczek zagranicznych — czyli jak wysłać coś za granicę?
- Zakupy powinny być przemyślane
- Zestawy świąteczne dla wymagających
- Złom stali szybkotnącej – to warto wiedzieć
- [PORADNIK] Twoja emerytura
- Łożyska do wrzeciona tokarki – detal, od którego może zależeć wszystko
- Biznes
- Patronaty