Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Silesia Kultura

Subskrybuje zawartość SilesiaKultura.pl
Zaktualizowano: 11 godzin 11 min. temu

Jazz na Dachu: Immortal Onion x Michał Jan

15 wrzesień, 2024 - 20:30


bilety: 89,00 zł

Immortal Onion to jeden z najciekawszych projektów na polskiej scenie jazzowej, który zyskał uznanie nie tylko w kraju, ale i na międzynarodowej arenie. Ich twórczość to odważne i nowatorskie połączenie różnych stylów muzycznych – od jazzu, przez minimalizm i muzykę filmową, aż po elementy elektroniki i progresywnego metalu. Koncert jest zapowiedzią festiwaluJazz&Literatura 2024, które łączy świat jazzu i literatury.

Artykuł Jazz na Dachu: Immortal Onion x Michał Jan pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.

Aktualności: Kultura


Wystawa Konkursu na Koronkę Koniakowską i Beskidzki Haft Krzyżykowy 2024

15 wrzesień, 2024 - 20:29

Konkurs został zorganizowany przez Fundację Koronki Koniakowskie, której partnerami byli: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Muzeum Regionalne „Na Grapie” w Jaworzynce, Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle i Stowarzyszenie Twórców Ludowych-Oddział Beskidzki.

W konkursie wzięło udział 13 hafciarek i 30 koronczarek.

Artykuł Wystawa Konkursu na Koronkę Koniakowską i Beskidzki Haft Krzyżykowy 2024 pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.

Aktualności: Kultura


„Curie – trzy kolory” – prapremiera

11 wrzesień, 2024 - 11:55

„Curie – trzy kolory” to nie tylko biografia wybitnej naukowczyni i podwójnej noblistki wyrażona za pomocą tańca. To punkt wyjściowy do głębszych refleksji na temat równości kobiet, tolerancji, dyskryminacji czy emigracji. Spektakl Artura Żymełki niesie ze sobą przesłanie, podkreśla niezwykłość jednostki, zdolność do pokonywania trudności i dokonywania przełomowych odkryć. Spektakl ten, będąc nadal aktualnym, przypomina, że walka kobiet o równość i uznanie ich osiągnięć trwa nadal.

Więcej na stronie teatru.

Artykuł „Curie – trzy kolory” – prapremiera pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.

Aktualności: Kultura


„Każda z nich jest dziełem sztuki…”. Początki nowoczesnej grafiki polskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

10 wrzesień, 2024 - 13:13

Miłośnicy technik graficznych odnajdą na niej całe graficzne uniwersum: litografie, miedzioryty, akwaforty oraz ich pochodne: litografię pruszem, pędzlem, kredką, algrafię, suchą igłą, techniki łączone i techniki barwne, fluorofortę, oleografię, monotypię, kamienioryt, akwatintę, miękki werniks, ceratoryt, glinoryt czy tektoryt.
Wszystkie techniki będą objaśnione i reprezentowane najlepszymi przykładami grafiki polskiej. W ramach ekspozycji zaaranżowany zostanie także warsztat artysty-grafika, pozwalający prześledzić etapy powstawania tego fascynującego dzieła sztuki – od szkiców rysunkowych, poprzez odbitki próbne i odbitki stanowe oraz różne wersje graficzne, z których wreszcie wybierano tę najwłaściwszą – finalną odbitkę.

Artykuł „Każda z nich jest dziełem sztuki…”. Początki nowoczesnej grafiki polskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.

Aktualności: Kultura


Europejskie Dni Dziedzictwa – święto zabytków

10 wrzesień, 2024 - 11:55

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie wydarzenia.

Artykuł Europejskie Dni Dziedzictwa – święto zabytków pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.

Aktualności: Kultura


Dzień otwarty organów w NOSPR

10 wrzesień, 2024 - 09:42

W programie tego całodziennego wydarzenia są rodzinne audycje organowe, prelekcje, warsztaty, oprowadzania po organach i maraton organowy.

Artykuł Dzień otwarty organów w NOSPR pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.

Aktualności: Kultura


Cavatina Philharmonic Orchestra – koncert inauguracyjny

9 wrzesień, 2024 - 10:58

sala główna
bilety: 99,00 – 149,00 zł

Na ten wyjątkowy koncert dyrektor artystyczny Stanley Dodds stworzył program, który na długo pozostanie w pamięci melomanów. Na początek w baśniowy świat dźwięków zabierze nas Uwertura koncertowa „Bajka” Stanisława Moniuszki. Następnie usłyszymy jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury muzycznej  – Koncert fortepianowy
f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.Partię solową wykona Szymon Nehring – jeden z najbardziej utalentowanych i obiecujących pianistów młodego pokolenia, laureat wielu konkursów, w tym I nagrody na Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie. Po przerwie jeden z najsłynniejszych i najczęściej wykonywanych utworów muzyki symfonicznej – Symfonia c-moll nr 5 op. 67 Ludwiga van Beethovena.

Cavatina Philharmonic Orchestra
Stanley Dodds – dyrygent
Szymon Nehring – fortepian

Artykuł Cavatina Philharmonic Orchestra – koncert inauguracyjny pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.

Aktualności: Kultura


14. Noc Teatrów GZM

9 wrzesień, 2024 - 09:24

Można wybierać spośród 21. spektakli i blisko 50. atrakcji specjalnych.

Sprzedaż biletów na spektakle i zapisy na atrakcje ruszyły 1 września.

Wzorem lat ubiegłych do teatrów będzie można dojechać za darmo, korzystając z autobusów, tramwajów, trolejbusów Transport GZM.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie wydarzenia.

Artykuł 14. Noc Teatrów GZM pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.

Aktualności: Kultura


Aukso Modern – Aukso x Jarosław Bester: Piazzolla

9 wrzesień, 2024 - 08:57

bilety: 50 zł | 30 zł

„W 1992 (rok śmierci Astora Piazzolli) w jednej z muzycznych księgarń w Krakowie kupiłem kasetę magnetofonową z zapisem dwóch bardzo ciekawych kompozycji – „Concierto para bandoneón” oraz „Tres tangos” w znakomitym wykonaniu Maestra z towarzyszeniem Orchestra of St. Luke’s pod batutą jego przyjaciela z czasów młodzieńczych Lalo Schifrina” – wspomina Jarosław Bester. „To był mój pierwszy kontakt z muzyką Piazzolli i wtedy to właśnie mimowolnie zostałem wciągnięty na całe życie w magiczny świat dźwięków i fraz, muzyki anielskiej z jednej strony, a z drugiej budzącej zupełnie przeciwstawne emocje, nieraz wręcz demoniczne” – dodaje. Jednak dopiero w 2021 roku, po latach eksplorowania przez niego autorskiej wizji muzyki klezmerskiej, ukazał się album „Piazzola Angels”, zawierający 9 kompozycji zaaranżowanych dla Bester Quartet.

materiały organizatora

Jarosław Bester – akordeon
Marek Nosal – gitara
Piotr Sałajczyk – fortepian
Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Marek Moś – dyrygent

Artykuł Aukso Modern – Aukso x Jarosław Bester: Piazzolla pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.

Aktualności: Kultura


Urodziny Miasta Kocham Katowice 2024

5 wrzesień, 2024 - 15:50

wstęp wolny

Natalia Przybysz i przyjaciele ­– znana wokalistka wraz z zaproszonymi gośćmi szykuje nowe interpretacje przebojów artystów związanych z Katowicami i Śląskiem, sięgnie też do swojego przebojowego albumu „Prąd”, od którego wydania minie w tym roku 10 lat. Zaśpiewa z nią lider zeszłorocznych Urodzin Katowic, czyli Mrozu. Natalia Przybysz zaprosiła też wschodzącego, ale już dostrzeżonego wokalistę Wiktora Waligórę oraz Darię ze Śląska – laureatkę Fryderyków 2024 w kategoriach fonograficzny debiut roku i album roku indie pop. .

Kacperczyk i goście – duet braci Kacperczyk będzie liderem drugiej części koncertu. Dedykowany miastu repertuar wykona z nimi Artur Rojek, raper Fukaj oraz WaluśKraksaKryzys.

Support: projekt TAXI tria Łona Konieczny Krupa.

Wcześniej wystąpią laureaci konkursu KatoGwiazdy – Zespół III LO oraz młode zespoły z programu profesjonalizującego Dzielnica Brzmi Dobrze: RESTLESS HEADS BAND, MICHAŁ OD KOŚCI 
i VERNISSAGE.

15.00 – 19.00 Strefa Dziecka

16.45 – 17.00 Zespół z III LO w Katowicach (laureaci konkursu Katogwiazdy)

17.00 – 17.20 Restless Heads Band / Mała Scena

17.30 – 18.40 Łona Konieczny Krupa TAXI

18.40 – 19.00 Michał Od Kości / Mała Scena

19.00 – 20.30 Natalia Przybysz i Przyjaciele

20.30 – 21.00 Vernissage / Mała Scena

21.00 – 22.30 Kacperczyk i Goście

Artykuł Urodziny Miasta Kocham Katowice 2024 pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.

Aktualności: Kultura


All Brass Colors

5 wrzesień, 2024 - 15:47

All Brass Colors Festival. Kolorowy, dęty, bałkański, górniczy, cygański, energetyczny i niepowtarzalny. Największy w Polsce festiwal brassowy powraca w 2024 roku.

6.09. godz. 18.00

FUNK OFF (ITA)

MITCH & MITCH

GRUBSON FEAT. ALL BRAS COLORS ORKIESTRA

PAKTOFONIKA FEAT. ALL BRAS COLORS ORKIESTRA

BRASS PARTY VOL.1

7.09. godz.18.00

DIZZY BOYZ BRASS BAND

FANFARA AVANTURA

BRASS FEDERACJA

BOBAN MARKOVIC ORKESTAR (SRB/HU)

BRASS PARTY VOL.2

Szczegółowy program dostępny jest na stronie wydarzenia.

Artykuł All Brass Colors pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.

Aktualności: Kultura


„Edukacja Rity”

5 wrzesień, 2024 - 15:30

Znany ze znakomitej filmowej adaptacji dramat Willy’ego Russella opowiada o dwójce ludzi z kompletnie różnych światów. Na czternastu lekcjach literatury spotykają się nadużywający alkoholu profesor akademicki i fryzjerka z ambicjami, poszukująca w życiu nowych wartości. Wyszczekana, pełna życia Rita i staromodny nudziarz Frank dadzą nam wszystkim niezłą szkołę strzyżenia, tolerancji i dobrego humoru.

„Edukacja Rity”
reżyseria: Alicja Stasiewicz i Lech Mackiewicz
obsada: Alicja Stasiewicz i Lech Mackiewicz
scenografia: Natalia Kołodziej

Artykuł „Edukacja Rity” pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.

Aktualności: Kultura


„Filmofonia. Koncert piosenek filmowych”

5 wrzesień, 2024 - 15:30

Muzyka towarzyszy filmowi od początku jego istnienia, jest z nim związana do tego stopnia, że trudno go już sobie wyobrazić bez niej. Dlatego, zapraszając na opowieść o kinie lat 20. i 30. XX wieku, posłużymy się piosenką i tańcem. Zaproponujemy rewiową opowieść utkaną z filmowych piosenek. Przeniesiemy się w czasy młodego kina, w czasy kabaretów, tańców, zadymionych kawiarni. W czasy nieskrępowanej zabawy, ale też przeczucia, że historia może nas zaraz zaskoczyć. A skoro w filmach zawsze odbijały się czasy i historia, to będzie to także opowieść o nas samych. O naszych radościach, tęsknotach, marzeniach, ale też o naszych obawach. Wrócimy wspomnieniami do najpiękniejszych piosenek dwudziestolecia międzywojennego. A pomogą nam w tym utwory znane zarówno z polskich jak i zagranicznych filmów, tj.: „Santa Lucia”, „Lili Marleen” czy piosenki Henryka Warsa. Retrospektywną podróż odbędą z nami współcześni filmowi bohaterowie grani przez zespół aktorski Teatru Zagłębia.

materiały organizatora

Artykuł „Filmofonia. Koncert piosenek filmowych” pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.

Aktualności: Kultura


5. Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics”

5 wrzesień, 2024 - 10:44

program:

24 sierpnia 2024 r. (sobota)

godz. 19.00 | Amfiteatr, ul. Parkowa, Ustroń
wstęp wolny

VIVALDI – NOWE 4 PORY ROKU
WORLD, MINIMAL, ETNO

wykonawcy:
The New Vibes
Anna Wandtke – skrzypce /solo/
oraz
Piotr Kopietz – akordeon
Jacek Małachowski – akordeon
Mirosław Feldgebel – klawesyn
Sebastian Wypych – kontrabas, elektronika, recytacje, kierownictwo artystyczne

Paweł Kotla – dyrygent
Kameraliści Filharmonii Zabrzańskiej

program:
A. Vivaldi (opr. The New Vibes) – „Nowe 4 pory roku”

25 sierpnia 2024 r. (niedziela)

godz. 19.00 | Bator Art Gallery, ul. Myśliwska 60, Szczyrk
wstęp wolny

NIE TYLKO O MIŁOŚCI – MUZYCZNY SALON CHOPINA

wykonawcy:
Aldona Bartnik – sopran
Naruhiko Kawaguchi – fortepian (Japonia)

program:
najpiękniejsze pieśni Chopina, Niewiadomoskiego, Galla w stylistyce z epoki

4 września 2024 r. (środa)

godz. 19.00 | Willa Sixta, ul. Mickiewicza 24, Bielsko-Biała
wstęp wolny

MIKOŁAJCZYK & JEDYNECKI – PASZPORTY „POLITYKI”

wykonawcy:
Duo Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki
Karolina Mikołajczyk – skrzypce
Iwo Jedynecki – akordeon

program:
1. Grzegorz Fitelberg – Kołysanka
2. Aleksander Tansman – Pięć utworów na skrzypce i małą orkiestrę
3. Ignacy Friedman – Romans op. 32
4. Mieczysław Wajnberg – Dwie pieśni bez słów
5. Szymon Laks – Suita polska

5 września 2024 r. (czwartek)

godz. 19.00 | Muzeum Historyczne – Zamek Sułkowskich, ul. Wzgórze 16, Bielsko-Biała
wstęp bezpłatny, rezerwacja miejsc: liczba miejsc ograniczona, zapisy telefoniczne  pod numerami: 33 811 04 25 lub 508 358 823 od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 15.00, odbiór osobisty wejściówek w kasie Zamku Książąt Sułkowskich w godzinach otwarcia Muzeum

PRZESTRZENIE MUZYCZNYCH MARZEŃ

wykonawcy:
Cracow Duo: Jan Kalinowski & Marek Szlezer
Jan Kalinowski – wiolonczela
Marek Szlezer – fortepian

program:
Fryderyk Chopin – Introdukcja i Polonez op. 3
Ludomir Różycki – Sonata op. 10
Andrzej Panufnik – Dreamscape
Aleksander Tansman – Fantazja na wiolonczelę i fortepian (1936)
José Bragato – Milontan
Astor Piazzolla – Le Grand Tango

6 września 2024 r. (piątek)

godz. 18.00 | Muzeum Zamkowe w Pszczynie, ul. Brama Wybrańców 1, Pszczyna
bilety: 80 zł

ROZTAŃCZONE ŁĄKI, PLĄSAJĄCE DWORY

wykonawcy:
Jim O’Toole – skrzypce (Wlk. Brytania)
Lucia Froihofer – skrzypce (Austria)
Neue Hofkapelle Graz (Austria)

program:
tradycyjna muzyka ludowa Styrii i Anglii, połączona z utworami mistrzów francuskiego baroku

7 września 2024 r. (sobota)

godz. 12.30 | Galeria Sfera, ul. Mostowa, Bielsko-Biała
wstęp wolny

Z PASJĄ DO KLASYKI

wykonawcy:
Kwintet „Burning Brass” (Mateusz Zimnik, Bartosz Jałowiecki, Agnieszka Ciszewska, Szymon Rypa, Wojciech Głąb)

program:
utwory m.in. W.A. Mozarta, E. Elgara, J. Offenbacha, A. Vivaldiego, G. Pucciniego, G.F. Haendla, L. Andersona, G. Verdiego

godz. 13.30 | Kino Helios, ul. Mostowa, Bielsko-Biała
bilety: 19 zł, 29 zł (dostępne od 30 lipca)

„WSPÓŁCZESNY MĘŻCZYZNA” – CHARLIE SIEM W FILMIE

program:
Film „A Modern Man” reż. Eva Mulvad (Dania, 2017). Po projekcji spotkanie z artystą.

godz. 19.00 | Państwowa Szkoła Muzyczna w Żywcu, ul. Sienkiewicza 19, Żywiec

NA MUZYCZNYM TRÓJSTYKU

wykonawcy:
Miriam Rodriguez Brullova – gitara (Słowacja)
Baltic Neopolis Quartet (Polska/Portugalia)

program:
Paweł Łukaszewski – „Kwartet smyczkowy nr 3”
Ilja Zeljenka – „Musica Slovaca for string quartet”
Sylvie Bodorowa – „Concierto de Estio”

8 września 2024 r. (niedziela)

godz. 19.00 | Cavatina Hall, ul. Dworkowa 2, Bielsko-Biała
bilety: 99 zł

„LA ELEGANZA MODERNA” – GALA SYMFONICZNA „BESKID CLASSICS”

wykonawcy:
Charlie Siem – skrzypce (Wlk. Brytania)
Paweł Kotla – dyrygent
Państwowa Orkiestra Kameralna „Slovak Sinfonietta”

program:
L. van Beethoven – Uwertura „Coriolan” op. 62
J. Brahms – Koncert skrzypcowy D-dur op. 77
F. Mendelssohn – IV Symfonia „Włoska” A-dur op. 90

Artykuł 5. Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics” pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.

Aktualności: Kultura


M.U.ZY.K.A. w AUKSO: Muzyka to cisza, a muzyk to podsłuchiwacz

3 wrzesień, 2024 - 15:06

Najważniejszy jest dla nas eksperyment – z jednej strony rozumiany jako poważne dociekanie prawdy, z drugiej zaś – jako beztroska zabawa. Bo kompozytorzy muzyki eksperymentalnej XX i XXI wieku – w porównani do swoich znakomitych poprzedników – o wiele więcej czasu poświęcali naukowemu badaniu dźwięku i muzyki oraz dziecięcym figlom z użyciem starych lub zupełnie nowych instrumentów albo… własnych narządów. Uczyć bawiąc, bawić ucząc – chciałoby się powiedzieć.

M.U.ZY.K.A. w AUKSO to unikatowe połączenie koncertu muzyki współczesnej (ze znakomitą orkiestrą AUKSO w roli głównej), szalonej lekcji rodem z Akademii Pana Kleksa (tyle że zmyślonego profesora Ambrożego zastąpi całkiem prawdziwa, choć równie fantastyczna Joanna Bronisławska aka Asi Mina) oraz eksperymentu z muzycznymi cząstkami elementarnymi, którego efektu sami nie potrafimy do końca przewidzieć.

Zajęcie są skierowane do uczniów szkół podstawowych i choć robione także dla zabawy, stanowią całkiem poważną propozycję nowoczesnej edukacji muzycznej dla każdego. Naszym podręcznikiem będzie znakomita książka „M.U.ZY.K.A/’autorstwa Michała Libery i Michała Mendyka, której wydawcą jest partner całego przedsięwzięcia – oficyna Dwie Siostry. Dzięki temu do domu zabierzecie ze sobą nie tylko wspomnienie muzyki i dźwięków, jakich nigdy nie słyszeliście, lecz także przepiękne ilustracje Aleksandry i Daniela Mizielińskich oraz zestaw zabaw-ćwiczeń przygotowanych przez Joannę Bronisławską i Michała Mendyka.

W ramach koncertów edukacyjnych M.U.ZY.K.A. w AUKSO poszukamy muzyki w lesie, na łące i na dnie morza, przerobimy świetnie znane instrumenty orkiestrowe w marsjańskie syntezatory oraz odkryjemy kosmiczną symfonię we własnych organizmach, by w końcu dojść do wniosku, że muzyka eksperymentalna może być jak spacer po górach albo (na co dzień oczywiście do tego nie zachęcamy, ale tym razem zrobimy mały wyjątek) podsłuchiwactwo. To przygoda dla każdego: nie tylko dla zawodowych muzyków, dorosłych kompozytorów czy doświadczonych nauczycieli muzyki.

Zapraszamy do Mediateki na cykl pięciu koncertów-lekcji:
26.09.2024: Muzyka to cisza, a muzyk to podsłuchiwacz
17.10.2024: Muzyka jest w brzuchu i w zepsutym komputerze
28.11.2024: Indianie przy fortepianie, ośmiornica przy wiolonczeli
12.12.2024: Muzyka jest w terenie i pod wodą
23.01.2025: Muzyka to bułka z masłem albo spacer po górach

Informacje i zapisy: aukso@aukso.pl

Artykuł M.U.ZY.K.A. w AUKSO: Muzyka to cisza, a muzyk to podsłuchiwacz pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.

Aktualności: Kultura


4. Folk-Up Festiwal Muzyki Folkowej 2024

28 sierpień, 2024 - 17:32

wstęp na wszystkie wydarzenia towarzyszące bezpłatny

W programie warsztaty „Folk-Up! KIDS” dla najmłodszych, a także koncerty, potańcówki, wykłady i folk-session’s. Gościem specjalnym będzie Marcin Pospieszalski – kompozytor, aranżer i multiinstrumentalista.

Artykuł 4. Folk-Up Festiwal Muzyki Folkowej 2024 pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.

Aktualności: Kultura


Edyta Hul – „Coś jest w wodzie” / “Something’s in The Water”

28 sierpień, 2024 - 14:26

sala dolna
instalacja dźwiękowa: Agata Polak
osoba kuratorska: Paulina Darłak
wernisaż wystawy: piątek, 30 sierpnia 2024, godz. 17.00


Malarstwo artystki koncentruje się na tworzeniu morfujących form, nawiązujących do roślinno-zwierzęcych motywów.
„Coś jest w wodzie” to pierwsza solowa wystawa Edyty Hul w Galerii Bielskiej BWA. Organizacja wystawy, wraz z towarzyszącym jej katalogiem, jest formą nagrody dyrektora galerii dla laureatów Grand Prix. Nowe prace artystki obejmują cykle będące rezultatem poszukiwań, nawiązujących do krzyżujących się odmian i gatunków zwierząt, plączących się w wodzie roślin oraz cielesnych tkanek. Mokre, nęcące przedstawienia liściastego dna, pod wpływem na przemian światła i ciemności, odgrywają ceremonialne choreografie dla nieprzewidywalnych żywiołów.
Tytuł wystawy nawiązuje do zagrożenia związanego z wyobrażeniem dna wody.
Charakterystyczna dla Edyty Hul jest praca z dużym formatem płótna, który umożliwia tworzenie wielowarstwowych sfer. Efekt wizualny osiągany jest przez zastosowanie gęstych emalii przemysłowych, rozlewających się po napiętym płótnie. Percepcja obrazu wymaga wyjścia poza nawyk poszukiwania form rozpoznanych, z oddali obserwujemy tylko niewyraźny zarys tego, co znajduje się pod powierzchnią. Uważne i bliskie wpatrywanie się w morfujące formy, ujawnia zmysłowość kolejnych warstw obrazu. Artystka odrzuca mimetyzm, starając się coś ukryć i zatrzeć znaczenie. Poprzez unikanie dosłowności, obrazy kuszą wewnętrzną i zewnętrzną materią. Proces twórczy jest dla Edyty Hul rytualnym transem, odurzeniem i próbą wyjścia poza ograniczenia ciała. Medytacyjna ekstaza przejmuje kontrolę nad zręcznością – zręcznością, która odzwierciedla afektywny impuls wyrażony zmienną intensywnością dotyku, balansującego pomiędzy swobodną przyjemnością, a precyzją gestu. Motywy wstęgowo-roślinne rozmieszczone są bez początku i końca; wraz z przedstawieniami animalistycznymi tworzą organiczną całość.
Nawiązując do dawnego malarstwa ściennego, detali architektonicznych i iluminowanych manuskryptów, artystka wykorzystuje potencjał ornamentu. Ulistnione kapitele i wyblakłe freski przedstawiają stworzenia ze średniowiecznych bestiariuszy. Pegazy, smoki, skrzydlate ryby o układach heraldycznych, wpisane są w wielopasmowe, palmetowe pędy. Pawie pióra tworzą tęczowe łuki, nad którymi piętrzą się łodyżki wyrastające z drzewa życia. W kompozycjach koncentrycznych trudno dostrzec regularność. Tworzone konfiguracje symbolizują życiodajne siły nasycone wilgocią, nasiąkające potem, splunięciem i rozlewającą się cieczą. Przedłużone ślady farby, ekstatyczne wygięcia, drapieżne gesty determinowane są instynktem. Niekontrolowany proces chemiczny przywodzi na myśl inwazyjnych destruentów absorbujących powierzchnię. Z bliska można dostrzec coś zaskakującego, nierozpoznanego i uwodzącego. Trawiący roztwór, pęcherzyki powietrza, ślina, łzy i zaschnięte krople substratów zanurzone są w nasączonym podłożu.

Paulina Darłak, kuratorka wystawy

Ekspozycja obrazów Edyty Hul zostanie dopełniona instalacją dźwiękową, zaprojektowaną i wykonaną przez Agatę Polak.

Edyta Hul – urodzona w 1986 roku w Dobrym Mieście. Mieszka w Warszawie. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2012). Laureatka Grand Prix (ex aequo) 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023. Laureatka Nagrody specjalnej na 11. Triennale Małych Form Malarskich (Toruń, 2019). Jej obrazy nawiązują do kształtów natury, jednocześnie ciążą w kierunku abstrakcji. Łącząc farby olejne z emaliami przemysłowymi, artystka osiąga intrygujący efekt wizualnej głębi, gęstości. Źródłem inspiracji jest dla niej proces twórczy.

Agata PLK Polak – sound designerka, twórczyni interdyscyplinarna, producentka muzyki elektronicznej i hybrydalnych form działań w obszarze audiosfery oraz światów 3D. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego – Wydziału Nauk o Ziemi, studentka II stopnia Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W swojej praktyce łączy sztukę z nauką.

Artykuł Edyta Hul – „Coś jest w wodzie” / “Something’s in The Water” pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.

Aktualności: Kultura


Dni Bielska-Białej 2024

27 sierpień, 2024 - 12:55

W programie cała masa atrakcji: wystawy, spotkania, warsztaty i oczywiście koncerty
(m.in. T.Love, Aleja Gwiazd – koncert przebojów Romualda Lipki, współtwórcy Budki Suflera,
w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego, 30. urodziny Radia Bielsko z udziałem Golec uOrkiestry, Gromee, Gosi Andrzejewicz, Sumptuastic).

Szczegółowy program Dni Bielska-Białej 2024 dostępny jest na stronie organizatora.

Artykuł Dni Bielska-Białej 2024 pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.

Aktualności: Kultura


Śląskie zabawy z muzyką i tańcem: potańcówka z z Pszczyńską Orkiestrą Ludową

26 sierpień, 2024 - 15:34

Pszczyńska Orkiestra Ludowa powstała w 2018 roku z inicjatywy pszczyńskich muzykantów – Stanisława Kokota oraz Tomasza Marca. Początkowo działając jako grupa dziecięco-młodzieżowa pod nazwą „Kapela Pszczynioki”, wspierała Dziecięcy Zespół Regionalny JEDYNKA. Obecnie, funkcjonując samodzielnie pod nazwą Pszczyńska Orkiestra Ludowa przy Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej, zespół tworzy wielopokoleniową społeczność, gdzie pasja do tradycyjnej muzyki i tańca ludowego jest silnym elementem jednoczącym.

Projekt „Śląskie zabawy z muzyką i tańcem” to wspólna inicjatywa Kapeli Fedaków oraz instytucji Katowice Miasto Ogrodów, mająca na celu upowszechnianie śląskiej muzyki i tańca tradycyjnego, przywrócenie im roli integrującej lokalną społeczność, funkcji użytkowej oraz wymiaru społecznego wspólnego muzykowania i tańca. W ramach projektu odbędą się warsztaty instrumentalne, taneczne oraz potańcówki z muzyką na żywo.

Artykuł Śląskie zabawy z muzyką i tańcem: potańcówka z z Pszczyńską Orkiestrą Ludową pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.

Aktualności: Kultura


18. Festiwal Promocyjny Sierpień Talentów „Symetrie 2024”

19 sierpień, 2024 - 09:48

Tak jak w poprzednich latach festiwal dedykowany jest utalentowanym artystom-muzykom, którzy zyskują możliwość przedstawienia swojej sztuki na estradzie, a melomanom przynosi wiele miłych chwil podczas letnich wakacji.

program:

Koncert pierwszy „jeu angelique”

20 sierpnia, godz. 18.00 | Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (al. Korfantego 6)

wystąpią: Hanna Węgrzynowska-harfa, Michał Szymański – flet, Gabriela Dudziak – harfa, Mateusz Wójcik – gitara, Ligia Nowak – harfa i Emilia Schock – skrzypce

w programie m.in. utwory: Guillaume Connesson „Toccata”, Marcel Tournier „Vers la source dans le bois”; Manuel Maria Ponce „Sonata na gitarę i klawesyn”; Maximo Diego Pujol „Suite Magica”; Camille Saint-Saëns „Fantazja na skrzypce i harfę” op. 124; Bernard Andres „Zerbina”.

współpraca: Polskie Towarzystwo Harfowe

Udział bezpłatny. Obowiązują wejściówki. Do odbioru w kasie Miasta Ogrodów.
Rezerwacje: rezerwacje@miasto-ogrodow.eu, 32 609 03 32/21.

Koncert drugi „z obiektywem w tle”

22 sierpnia, godz. 18.30 | Okręg Śląski Związku Polskich Artystów Fotografików (ul. Dąbrowskiego 2, Katowice)

wystąpią: Jan Markowski – gitara, Victoria Lerche-Kurpas – śpiew, Yauheni Navarka – gitara

w programie m.in. Wolfgang Amadeus Mozart, Manuel de Falla, J. Marine, Federico García Lorca

Udział bezpłatny. Obowiązują wejściówki. Do odbioru w kasie Miasta Ogrodów.
Rezerwacje: rezerwacje@miasto-ogrodow.eu, 32 609 03 32/21.

Koncert trzeci „z udziałem Gości festiwalu”

24 sierpnia, godz. 18.00 | Galeria Miasta Ogrodów (plac Sejmu Śląskiego 2)

wystąpią: Elżbiet Mrożek-Loska – altówka i Zbigniew Raubo – fortepian

artyści przedstawią muzykę Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna i Astora Piazzolli

Udział bezpłatny. Obowiązują wejściówki. Do odbioru w kasie Miasta Ogrodów.
Rezerwacje: rezerwacje@miasto-ogrodow.eu, 32 609 03 32/21.

Koncert czwarty „z rysowaniem przy muzyce i…”

27 sierpnia, godz. 18.00 | Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach (ul. Raciborska 50)

wystąpią: Bartłomiej Fraś – skrzypce barokowe, Szymon Strzelczyk – skrzypce barokowe,
Julianna Vinci – wiolonczela barokowa

w programie muzyka: A. Vivaldiego, J.S. Bacha, G.F. Haendla, J. Leclaira.

opieka artystyczna: Dariusz Gajewski, prof. ASP Katowice

Bilety: 20 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca) dostępne w kasie Miasta Ogrodów oraz na miasto-ogrodow.interticket.pl

Koncert piąty „per la famiglia”

29 sierpnia, godz. 18.00 | Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej (ul. Francuska 12)

udział wezmą: Justyna Krusz-Młynarczyk – viola da gamba, Wiktor Kołodziejczyk – fortepian, Artur Plinta – kontratenor, tancerze Zakładu Tańca Akademii Muzycznej w Katowicach, Andrzej Warcaba – recytacje, Alicja Przytuła – melomanka.

widowisko artystyczne „Lem koncertowo” w oparciu o literaturę Stanisława Lema, muzykę Tobiasa Hume’a, Richarda Straussa, Karla Friedricha Abla, Wojciecha Stępnia, Wiktora Kołodziejczyka i scenariusz Alicji Przytuły.

Bilety: 20 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca) dostępne w kasie Miasta Ogrodów orna miasto-ogrodow.interticket.pl

Koncert szósty „wajnberg competition”

31 sierpnia, godz. 18.00 | Dział Teatralno-Filmowy Muzeum Historii Katowic (ul. Kopernika 11)

prezentacje uczestników Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. M. Wajnberga w Katowicach (obsada i program wkrótce)

współpraca: Akademia Muzyczna Katowice

Udział bezpłatny. Obowiązują wejściówki. Do odbioru w kasie Miasta Ogrodów.
Rezerwacje: rezerwacje@miasto-ogrodow.eu, 32 609 03 32/21.

Artykuł 18. Festiwal Promocyjny Sierpień Talentów „Symetrie 2024” pochodzi z serwisu SilesiaKultura.pl.

Aktualności: Kultura