Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Jak krytykować konstruktywnie? 3 wskazówki

Jak krytykować konstruktywnie? 3 wskazówki

 

 

Jak krytykować konstruktywnie? 3 wskazówki

Błędy to nieodzowny element każdej pracy. Mogą pojawiać się wszędzie tam, gdzie ktokolwiek wykonuje jakiekolwiek zadania. I niestety zazwyczaj robią to w najgorszym możliwym momencie. Taki błąd automatycznie powoduje określone nieprzyjemne konsekwencje. Ale w perspektywie czasu każda odpowiednio wykorzystana pomyłka to ważny punkt rozwoju osobistego pracowników, który zaprocentuje w przyszłości. Tyle, że żeby tak się stało, musisz nauczyć się konstruktywnie krytykować. Dzięki tej umiejętności poprawisz relacje z pracownikami oraz podniesiesz ich efektywność. W tym artykule dowiesz się, jak stosować konstruktywną krytykę w praktyce i jakie są sposoby na naukę tej umiejętności. Zapraszamy!

Jakie są zasady konstruktywnej krytyki? Pamiętaj o tych 3 rzeczach

1. Zacznij od czegoś pozytywnego

Na każde większe zadanie wykonywane przez pracownika składa się bardzo dużo mniejszych kroków, które finalnie prowadzą do uzyskania określonych efektów. Zanim z agresywnym nastawieniem wyruszysz do pracownika, żeby zakomunikować mu, jak bardzo i jak wiele rzeczy zrobił źle, dokładnie przeanalizuj jego pracę. Z pewnością znajdziesz w niej takie elementy, które zostały wykonane bardzo dobrze. Koniecznie wykorzystaj to, kiedy zaczniesz rozmowę z pracownikiem.

Pamiętaj, że w konstruktywnej krytyce chodzi przede wszystkim o to, żeby nawiązać dialog z podwładnym i dokładnie omówić poszczególne kwestie. Dlatego rozpoczęcie od czegoś pozytywnego świetnie się tutaj sprawdzi. Pracownik zdający sobie sprawę, że widzisz jego wkład i pozytywne efekty pracy, będzie odpowiednio nastrojony do rozmowy. Dzięki temu będzie bardziej skłonny przyjmować konstruktywną krytykę. A to znacznie przybliży Cię do uzyskania oczekiwanych rezultatów takiej rozmowy. Więcej zasad efektywnych rozmów z pracownikami poznasz na szkoleniu, które znajdziesz na stronie https://silleo.pl/oferta/szkolenia-menedzerskie/komunikacja-w-zespole-szkolenie/ – Sprawdź sam!

2. Odnoś się tylko do konkretnych rzeczy związanych z nieprawidłowo wykonanym zadaniem i unikaj ogólników

To bardzo częsty błąd popełniany w trakcie przekazania krytyki. Zamiast omawiać z pracownikiem konkrety dotyczące jego zadań, zaczynasz atakować go personalnie. Wtedy zazwyczaj pojawiają się również szkodliwe ogólniki, takie jak – "ty zawsze" bądź "ty nigdy". Jeśli będziesz w taki sposób przekazywać informacje zwrotne drugiej stronie, to będzie Wam bardzo ciężko dojść do jakichkolwiek efektów.

Pracownik słysząc negatywne komentarze dotyczące nie tylko swojej pracy, ale również jego samego, nie będzie zbytnio komunikatywnie nastawiony. Najprawdopodobniej w takim momencie Twój podwładny przejdzie w tryb obronny pod wpływem negatywnych emocji. W takich okolicznościach osoba krytykowana nie będzie skłonna dostrzec swoje błędy. Musisz tego uniknąć, jeśli Twoim celem jest rozwiązanie problemu.

Postaw na obiektywne uzasadnienie Twojego stanowiska, przekaż pracownikowi konkrety i mów tylko i wyłącznie o nieprawidłowościach w wykonanym zadaniu. W przeciwnym razie druga strona odbierze Cię jako wroga, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo tego, że rozmowa przyniesie oczekiwane skutki.

3. Nie krytykuj publicznie i przekazuj informacje zwrotne bezpośrednio danej osobie w odpowiednich okolicznościach

Przy drugiej wskazówce wspomnieliśmy o skutkach, jakie niesie za sobą atakowanie personalne pracownika. Podwładny automatycznie przejdzie w tryb obrony i nie będzie skłonny do przyjmowania wartościowych uwag dotyczących jego właściwej pracy. Jeszcze gorsze skutki osiągniesz wtedy, kiedy będziesz krytykował pracownika publicznie np. w pokoju, w którym znajdują się wszyscy jego koledzy z zespołu bądź na korytarzu.

To dla pracownika najgorszy możliwy scenariusz. Po takiej formie otrzymania krytyki podwładny będzie musiał mierzyć się nie tylko ze swoimi emocjami, ale również z nieprzyjazną atmosferą panującą wśród jego współpracowników. W takim układzie stawiasz podwładnego w bardzo trudnej sytuacji. Zamiast publicznego krytykowania pracownika, zaproś go np. do swojego gabinetu i tam omawiajcie nieprawidłowości w wykonywanych zadaniach. Takie idealne warunki do rozmowy to duży krok do sukcesu przy konieczności konstruktywnego krytykowania pracownika.

Jak nauczyć się stosowania konstruktywnej krytyki? 2 sposoby

Konstruktywna krytyka to coś, bez czego ciężko budować solidną i wydajnie pracującą firmę. Dlatego warto nauczyć się takiego konstruktywnego krytykowania.

 Jak to zrobić? 

Masz 2 wyjścia. 

Albo czytasz różnorakie poradniki, takie jak przykładowo te, które możesz znaleźć na stronie https://brief.pl/dlaczego-pracownikom-brakuje-samodzielnosci-i-jak-ja-zwiekszyc/ bądź https://teoriabiznesu.pl/firma/szkolenia-dla-menedzerow-jakie-wybrac/. Przy tej metodzie narażasz się na to, że minie bardzo dużo czasu, zanim zdobędziesz odpowiednią wiedzę i wdrożysz ją w życie. Drugie wyjście to skorzystanie z usług profesjonalnej firmy szkoleniowej – wtedy masz gwarancję osiągnięcia oczekiwanych rezultatów w bardzo szybkim czasie dzięki skutecznym metodom nauki. Zapoznaj się z ofertą szkoleniową firmy SILLEO i sprawdź sam – Zapraszamy!