Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Wydawnictwo Demart

Żydzi polscy. Historie niezwykłe

Redakcja: Magdalena Prokopowicz, Witold Sienkiewicz

JŻydzi polscy. Historie niezwykłe Na 400 stronach książki zaprezentowano 200 ułożonych alfabetycznie sylwetek biograficznych, w szczególności wybitnych osobowości, ale także ludzi, którzy rozgłos zyskali dzięki sprzyjającym okolicznościom. Książka pokazuje twórczy wkład do polskiej i światowej cywilizacji Żydów polskich i Polaków pochodzenia żydowskiego. Z publikacji wyłoni się świat ciekawych postaci żydowskiego pochodzenia, także z żydostwem związanych „po kądzieli” lub „po mieczu”. Uwzględniono jedynie te osoby, które urodziły się na ziemiach polskich i z polskością w jakiś sposób się identyfikowały. Z tego względu nie zamieszczono, np. sylwetki pochodzącego z Wilna Marka Antokolskiego, uważanego za rzeźbiarza rosyjskiego, czy André Citroëna, którego rodzina wywodziła się z Żydów białostockich. Nb. żoną André była żydówka warszawska, Masza Amelia Kleinman. Szkice biograficzne dotyczą osób działających w różnych dziedzinach życia społecznego, tj. polityków, finansistów i przemysłowców, uczonych, literatów, publicystów, dziennikarzy, artystów, sportowców. Trudno wymienić wszystkie osoby uwzględnione w książce.

Oto przykładowe postacie:
Begin Menachem, polityk izraelski; Brandys Kazimierz i Marian, poeta i pisarz; Brzechwa Jan, poeta; Edelman Marek, powstanie w getcie warsz., polityk, lekarz; Has Wojciech Jerzy, reżyser filmowy; Hemar Marian, poeta, satyryk; Hen Józef, publicysta, Herling-Grudziński Gustaw, pisarz; Hertz Aleksander, reżyser i producent filmowy, założyciel pierwszej pol. wytwórni filmowej Sfinks; Hoffman Jerzy, reżyser; Jasieński Bruno, poeta; Jastrun Mieczysław, poeta; Jurandot Jerzy, poeta; Kiepura Jan, śpiewak; Kopaliński Władysław, leksykograf; Korczak Janusz, pedagog, pisarz, lekarz; Krall Hanna, publicystka; Lem Stanisław, pisarz; Leśmian Bolesław, poeta; Michnik Adam, polityk, publicysta; Minc Hilary, ekonomista; Morgenstern Janusz, reżyser filmowy, Munk Andrzej, reżyser filmowy, Passent Daniel, publicysta; Peres Szymon, polityk Izraela; Polański Roman, reżyser filmowy; Rubinstein Artur, pianista; Rudzki Kazimierz, aktor; Sandauer Artur, krytyk literacki; Schulz Bruno, pisarz; Singer Isaac Beshevis, pisarz; Słonimski Antoni, poeta; Stryjkowski Julian, pisarz; Szapocznikow Alina, rzeźbiarka; Szpilman Władysław, pianista; Światło Józef, funkcjonariusz bezpieki; Toeplitz Krzysztof Teodor, publicysta; Tuwim Julian, poeta; Tyrmand Leopold, pisarz; Urban Jerzy, dziennikarz, publicysta; Wars Henryk, kompozytor; Weiss Szewach, polityk izraelski; Zamenhof Ludwik, lekarz, twórca esperanto.


Konkurs

Uprzejmie informujemy, że konkurs został rozwiązany. Zwycięzców powiadomimy drogą e-mail o odbiorze nagród.


Antologia poezji

Jacek Kaczmarski

Jacek Kaczmarski. Antologia poezji Człowiek-legenda, bard „Solidarności”, autor Murów – to pierwsze, oczywiste skojarzenia, jakie budzi nazwisko Jacka Kaczmarskiego. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczą one zaledwie ułamka bogatej twórczości poety, którego działalność wykraczała przecież daleko poza gorący, polski Sierpień.

Niniejsza książka stanowi pierwsze pełne wydanie poezji Jacka Kaczmarskiego. Obejmuje wszystkie tomiki jego wierszy, poczynając od pochodzącego z lat 70. Przybycia tytanów, poprzez słynne Mury, aż po powstały w ostatnim okresie życia Tunel, który artysta pisał, będąc już ciężko chorym. To obowiązkowa pozycja dla miłośników twórczości Kaczmarskiego, jednak zainteresuje też każdego, kto chciałby lepiej poznać różnorodną twórczość znakomitego poety i pieśniarza.



Pochwała niepokory

Historie NIEzwykłe

Pochwała niepokory Książka zawiera eseje biograficzne dotyczące 12 interesujących postaci polskiej historii XIX i XX w. Bohaterowie reprezentowali różne dziedziny aktywności, od działalności literackiej czy politycznej, po społecznikostwo i ekologię. Wszyscy byli nonkonformistami, idącymi pod prąd obowiązujących schematów czy porywającymi się na rzeczy – wydawałoby się – niemożliwe do zrobienia. Poza tym byli to ludzie żyjący pełnią życia, barwne osobowości i takimi właśnie ukazuje ich ta publikacja.

Adam Chmielowski – św. Brat Albert (1845–1916)
Wacław Sieroszewski (1858–1945)
Czesław Tański (1862–1942)
Andrzej Małkowski (1888–1919)
Władysław Olędzki (1892–1944)
ks. Jan Zieja (1897–1991)
Stefan Kisielewski (1911–1991)
o. Joachim Badeni (1912–2010)
Janusz Szpotański (1929–2001)
Jacek Kuroń (1934–2004)
Marek Kotański (1942–2002)
Simona Kossak (1943–2007)



Czas Próby.
Polski wywiad wojskowy wobec groźby wybuchu wojny w 1939 roku

Piotr Kołakowski

Czas Próby. Polski wywiad wojskowy wobec groźby wybuchu wojny w 1939 roku Czy polski wywiad wojskowy został należycie przygotowany do działania w warunkach wojennych? Jak wyglądała jego organizacja i możliwości działania w III Rzeszy oraz w Związku Sowieckim? Dlaczego wkroczenie Armii Czerwonej na ziemie polskie stanowiło zaskoczenie dla kierownictwa wywiadu i władz II Rzeczypospolitej? To tylko niektóre z pytań, na które stara się odpowiedzieć autor książki - Piotr Kołakowski, historyk od lat zajmujący się badaniem działalności służb specjalnych w okresie międzywojennym. Niniejsze opracowanie po raz pierwszy omawia w sposób całościowy polską działalność wywiadowczą zarówno na kierunku wschodnim, jak i zachodnim w przededniu wybuchu wojny.



Ilustrowana Encyklopedia PRL (trzytomowa)

 

Ilustrowana Encyklopedia PRL (trzytomowa) Ilustrowana Encyklopedia PRL to bogato ilustrowane trzy albumy (ponad 1500 unikalnych zdjęć) z rozbudowaną częścią opisową - pełną faktów, anegdot, subiektywnych wspomnień i ocen autorów.

Dzięki niej osoby pamiętające PRL będą mogły wrócić do czasów swojej młodości, zaś młode pokolenie, wychowane w wolnej Polsce, dowie się, czym pasjonowali się ich rodzice i dziadkowie oraz kim byli ich idole. Część zapewne ze zdziwieniem odkryje, że nie była to wyłącznie polityka.

Poszczególne tomy cennymi komentarzami wzbogacili: znany dziennikarz motoryzacyjny Patryk Mikiciuk oraz znakomici satyrycy i publicyści Michał Ogórek oraz Jacek Fedorowicz.

Ilustrowana Encyklopedia PRL to swoiste zaproszenie do nieodległej, ale odmiennej przeszłości oraz niebanalny pomysł na prezent.



Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi

Autor: Tomasz Rożek

Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi „Nauka - po prostu. Wywiady z wybitnymi” to zbiór wywiadów z uznanymi polskimi naukowcami, reprezentującymi różne dziedziny nauki:
nanotechnologię,
cybernetykę i robotykę,
fizykę cząstek,
badania mózgu,
internet i jego rolę komunikacyjną,
klimat i modyfikacje pogody,
genetykę człowieka.

Wśród autorów pojawiają się takie nazwiska jak: prof. Andrzej Huczko, prof. Ryszard Tadeusiewicz, prof. Grzegorz Wrochna, prof. Ewa Bartnik, prof. Rafał Ohme, dr Lech Górniak, prof. Tadeusz Niedźwiedź. Przeprowadzenia wywiadów podjął się Tomasz Rożek, doktor fizyki od lat zajmujący się dziennikarstwem i komunikacją naukową, a w 2008 r. uznany przez PAP i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego za najlepszego dziennikarza naukowego w Polsce.

Celem książki jest ukazanie współczesnych wyników badań, przyszłości dyscyplin i ich związków z życiem i świadomością człowieka, wyjaśnienie trudnych tematów na przykładzie codziennych sytuacji, za pomocą przystępnego, barwnego, komunikatywnego języka. Dodatkowym atutem książki są zdjęcia naukowe z renomowanych agencji międzynarodowych oraz infografiki wyjaśniające omawiane w wywiadach mechanizmy i procesy.



Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego

Demart

IWONA GRABSKA, DIANA WASILEWSKA

Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego Publikacja o charakterze albumowym wykorzystuje fakt, że inspiracją dla wielu tekstów Jacka Kaczmarskiego były dzieła sztuki. Książka zawiera 32 wiersze Kaczmarskiego oraz odpowiadające im reprodukcje dzieł malarstwa polskiego i obcego. Towarzyszą im komentarze historyczno-plastyczne, ukazujące pierwotny kontekst poszczególnych obrazów i analizujące ich symbolikę, a także komentarze literackie, odnoszące się do wierszy Kaczmarskiego, ich wymowy i okoliczności powstania.
Zapowiedź!



Polska od roku 1944. Najnowsza historia

Demart

Witold Sienkiewicz

POLSKA 44+

Powojenne dzieje Polski opisane zostały już w kilku syntezach. Wciąż jednak odczuwalny jest brak opracowania, które w sposób możliwie przystępny,  a zarazem wszechstronny zaprezentowałby panoramę ostatnich kilkudziesięciu lat naszej historii nie tylko za pomocą narracji tekstowej, ale także atrakcyjnie i przystępnie opracowanej kartografii i statystyki. To właśnie mapy i graficznie ujęta statystyka stanowią podstawę niniejszej książki. Uzupełnione o komentarze, kalendaria oraz materiał graficzny dają różnorodny obraz najnowszych dziejów naszego kraju. Pod względem tematycznym książka nie ogranicza się do zaprezentowania jedynie tematyki dot. wydarzeń politycznych, ale pokazuje m.in. zjawiska o charakterze społecznym i gospodarczym. Sięgając po ten album czytelnik znajdzie w niej zarówno tematykę dot. narodzin systemu władzy, kluczowych momentów powojennej walki politycznej i zbrojnej, przełomowych wydarzeń związanych z wymianami kolejnych ekip rządzących PRL, ale także charakterystykę i rolę aparatu bezpieczeństwa polskiego i radzieckiego, ludowego Wojska Polskiego, Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Z zakresu historii społecznej w sposób obszerny pokazano powojenne przesiedlenia ludności polskiej, losy Niemców w powojennej Polsce i ich wysiedlenie, losy ludności ukraińskiej, dzieje Żydów oraz innych mniejszości narodowych. Nie pominięto spraw wyznaniowych, ukazując w sposób możliwie szeroki rolę poszczególnych wyznań i Kościołów w Polsce. Osobny rozdział poświęcono zagadnieniom gospodarczym. W tej kwestii obok „klasycznego” ujęcia dziejów gospodarczych naszego kraju autor akcentuje te elementy, które mogą dać odpowiedź na pytanie, które każdy z nas sobie zapewne często zadaje: „dlaczego nie jesteśmy bogaci?”. Odpowiedź na to pytanie, kryje się – obok historycznych uwarunkowań ukształtowanych w dawniejszej historii Polski, także w czasach najnowszych. Interesującym elementem tej narracji jest jej porównawczy charakter z krajami bogatej Europy Zachodniej.

Spis treści:

  1. Społeczeństwo, protesty społeczne, strajki
  2. Zbrojna opozycja niepodległościowa i demokratyczna
  3. Wojsko, bezpieczeństwo i represje
  4. Gospodarka
  5. Wyznania
  6. Mniejszości narodowe
  7. Instytucje demokratycznego ustroju (wybory parlamentarne, prezydenckie, referenda)
  8. Oświata, kultura i nauka
  9. Terytorium

Wszystkie działy zawierają oprócz map i komentarzy także ilustracje i kalendaria


O dwóch takich… Teraz Andy

Demart

O dwóch takich… Teraz Andy

 

29 stycznia 2011 r. Aconcaguę, najwyższy szczyt obu Ameryk, zaliczaną do Korony Ziemi – zdobyli: Łukasz Żelechowski (informatyk, dziennikarz radiowy, zwany przez kolegów Jurandem, gdyż nie widzi od urodzenia) oraz Piotr Pogon, który od ponad 20 lat zmaga się z chorobą nowotworową i ma usunięte płuco (nazywany Panem Zadyszką, bo idąc w górach, świszcze). Na Aconcaguę wszedł z nimi Arek Mytko (podróżnik i eksplorator Patagonii). Bogdan, szef wyprawy, ratownik GOPR, musiał zrezygnować z ataku na szczyt z powodu choroby wysokościowej. Jednak gdyby nie on i argentyńscy ratownicy górscy, trójka podróżników może na zawsze pozostałaby w Andach...

Dzień po dniu wyprawę opisuje w swoim „Dzienniku” Łukasz. Opowiada w nim nie tylko o drodze na szczyt ale też o świecie, w którym obrazy są zastąpione dźwiękiem, zapachem i dotykiem.

Wyprawa miała swoje dramatyczne momenty: gdy kierownik i opiekun wyprawy, dostał choroby wysokościowej i nie mógł brać udziału w ataku szczytowym z pozostałymi uczestnikami miał już tylko kontakt radiowy. A najpoważniejsze problemy pojawiły się dopiero po zdobyciu Aconcagui po 17 godzinach wspinaczki. Podczas schodzenia ze szczytu. Łukasz i Piotr tracili świadomość, Arek był przerażony, że nie uda im się dotrzeć do obozu. Nadawał przez radio dramatyczne prośby o pomoc i wezwanie helikoptera.

Atak szczytowy trwał nieprzerwanie ok. 30 godzin. Z pomocą jednego z argentyńskich ratowników alpinistom udało się dotrzeć w nocy do tzw. schronu bezpieczeństwa Elena i tam przetrwać kilka nocnych godzin. Rankiem ruszyli do bazy, jednak Łukasz z powodu hipotermii i oparzeń słonecznych, a Piotr z powodu odmrożenia stóp, zostali ewakuowani śmigłowcem.

Ostatnim dramatycznym momentem był pobyt w Buenos Aires przed odlotem do Polski, kiedy podróżnicy zostali okradzeni. W knajpce plecak z całym sprzętem komputerowym zniknął spod stolika.

Było też wiele zabawnych momentów np. na lotnisku we Frankfurcie Łukasz – zdobywca Aconcagui – został przez obsługę posadzony na... wózku inwalidzkim i przewieziony do hali odlotów.

W książce wypowiada się również lekarz-himalaista. Mówi, co dzieje się z organizmem człowieka na dużych wysokościach, co to jest choroba wysokogórska, a także, jak to się dzieje, że osoby po resekcji płuca, którym jeszcze niedawno zalecano leżenie i odpoczynek, mogą zdobywać góry.

Wyprawa na Aconcaguę odbiła się szerokim echem w mediach: było wiele audycji radiowych i artykułów prasowych na ten temat. Jednak wkrótce po powrocie życie uczestników zaczęło wracać na normalne tory. Książka opisuje nie tylko zmagania z Wielką Górą, ale też problemy z nizin: z pracą zawodową, z przełamywaniem barier. Mówi też o przyjaźni i zaufaniu oraz o tym, że warto czasem zatrzymać się, by dostrzec obok drugiego człowieka. I na pewno warto marzyć i dążyć do realizacji swoich pragnień.

Autorzy oraz uczestnicy wyprawy:
Katarzyna Pinkosz, Łukasz Żelechowski, Piotr Pogon, Bogdan Bednarz, Arkadiusz Mytko.