Firma 'Green Pack' istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku,specjalizuje się w produkcji toreb papierowych,dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku.Opierając się na doświadczeniu rynkowym,firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 
Promed. Czas na wzrok 40+
 
Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Częstochowskie Informacje.

Subskrybuje zawartość
Częstochowskie Informacje
Zaktualizowano: 13 min. 21 sek. temu

[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Książka dla każdego. Sprawdź nasze propozycje

18 czerwca, 2021 - 13:29
Zatopić III Rzeszę - Łukasz Sojka
Szaleńcza misja lotnicza, która stała się legendą
Operacja Chastise stała się legendą już w chwili, gdy ostatni z ocalałych Lancasterów dotykał kołami pasa startowego w Scampton.

W nocy z 16 na 17 maja 1943 roku alianckie bombowce całkowicie zaskoczyły wroga, sparaliżowały hitlerowski przemysł i wywołały w Niemcach psychozę strachu. Wzmocniły morale sprzymierzonych i udowodniły Stalinowi, że zachodni front istnieje, a Armia Czerwona nie walczy samotnie.

Z misji nie wróciło 8 z 19 bombowców, a jej założenia nawet dziś brzmią jak czyste szaleństwo. Nie miała nic wspólnego z typowym nalotem dywanowym, w którym bomby zapalające zrzuca się na niemieckie miasta z wysokości 10 kilometrów. Celem 617 Dywizjonu Bombowego RAF były zapory wodne na rzekach w Zagłębiu Ruhry, w samym sercu hitlerowskiego przemysłu. Ogromne betonowe konstrukcje były niemożliwe do zniszczenia, chyba że eksplozja uszkodziłaby podstawę tamy. Niemcy przewidzieli ataki na zapory, instalując podwodne siatki przeciwtorpedowe. Tej nocy ani siatki, ani huraganowy ogień baterii przeciwlotniczych na nic się jednak nie zdały.

Ciężkie czterosilnikowe maszyny kolejno schodziły na zaledwie 20 metrów nad taflę wody i lecąc z prędkością 400 kilometrów na godzinę, zrzucały podwieszone pod kadłubami ładunki. Ważące ponad 4 tony ogromne bomby, skacząc po powierzchni wody, docierały do zapór, wytracały prędkość i tonęły. Huk eksplozji i szum milionów ton wody zalewającej doliny poniżej zerwanych tam niosły lotnikom „snajperskiego” dywizjonu bombowego zapowiedź sławy, a uśpionym mieszkańcom Zagłębia Ruhry śmierć.

Poznaj operację lotniczą, bez której nie byłoby „Gwiezdnych Wojen”

Polecamy: http://czest.info/książki

Dzieci Getta - Magda Łucyan
OSTATNI ŚWIADKOWIE ZAGŁADY
WYROK ŚMIERCI WYDANO NA NICH JESZCZE PRZED NARODZINAMI
 - Wybuch wojny zniszczył mój świat, moje poczucie bezpieczeństwa. W getcie spędziłam trzy i pół roku. To było trzy i pół roku w piekle – wspomina Krystyna, która z dziesięcioosobowej rodziny jako jedyna przeżyła wojnę.

 - Na początku byliśmy jeszcze wszyscy razem, nie mieliśmy pojęcia, że nasze dni są policzone. Nie wiedzieliśmy, czym jest strach, głód i walka o życie – tak swoje przerwane dzieciństwo pamięta Józef.

 - Z czasem się do tego przyzwyczajamy. Do widoku trupów na chodnikach i do myśli, że być może ja będę następny – wyznaje po latach Marian.


Świat, który znali, zniknął nagle wraz z napaścią Niemców na Polskę. Niemal od razu oni i ich rodziny stali się dla okupantów podludźmi. Z miesiąca na miesiąc rosły represje, odbierano im kolejne prawa, aby w końcu zabrać im także to najbardziej podstawowe – prawo do życia.


„WOJNA JEST NAJGORSZĄ RZECZĄ, JAKA MOŻE PRZYTRAFIĆ SIĘ LUDZKOŚCI, DLATEGO: NIGDY WIĘCEJ”.
Polecamy: http://czest.info/książki


Blask ukrytego złota - Leszek Adamczewski
Dolnośląskie tajemnice wojenne

Blask ukrytego złota nieustannie rozpala wyobraźnię i wabi poszukiwaczy

Dolny Śląsk, jak długi i szeroki, od 1945 roku penetrują eksploratorzy. Historycy zaś namiętnie przeglądają archiwalne dokumenty i studiują wiekowe gazety. Wszyscy liczą, że to właśnie im uda się wyjaśnić tajemnicę „złota Wrocławia" czy innych skarbów, które Niemcy mieli ukryć w tej prowincji Trzeciej Rzeszy.
Poszukiwacze zapuszczają się w mroki poniemieckich sztolni, do rozpadających się ze starości fabryk, zawalonych kopalń, w ruiny dolnośląskich pałaców i do zamków, chcąc zgłębić zagadki ich konstrukcji i przeznaczenia.
Leszek Adamczewski podąża w ślad za nimi. Opisuje niezwykłe miejsca i tajemnicze zdarzenia, jakie miały miejsce na Dolnym Śląsku podczas wojny i po jej zakończeniu.

Polecamy: http://czest.info/książkiDziała już umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją

18 czerwca, 2021 - 12:46

Dobra wiadomość dla osób, które pracowały w Polsce i w Turcji. Od czerwca między krajami obowiązuje umowa o zabezpieczeniu społecznym. To szczególnie ważne dla osób, które były aktywne zawodowo w tych dwóch państwach, jednak w żadnym z nich nie wypracowały stażu, który pozwalałby na przyznanie świadczenia tureckiego lub polskiego.

- Dzięki porozumieniu można sumować okresy ubezpieczenia przebyte w Polsce oraz w Turcji, tak aby ustalić i obliczyć wysokość świadczeń emerytalno-rentowych. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych chodzi przede wszystkim o: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne. Umowa ta pomaga też uzyskać prawo do takich świadczeń jak jednorazowe odszkodowania oraz renty z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zasiłki pogrzebowe, a także świadczenia z tytułu choroby i macierzyństwa - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Teraz bez przeszkód można transferować świadczenia emerytalne i rentowe za granicę. Oznacza to, że polski emeryt, który mieszka aktualnie w Turcji, może bez przeszkód pobierać świadczenie z ZUS na turecki rachunek bankowy. Analogiczne reguły umożliwiają nabywanie, na podstawie  umowy,  świadczeń emerytalno-rentowych z systemu tureckiego i otrzymywanie ich w Polsce.

Na porozumieniu zyskają również przedsiębiorcy z obu krajów, bo reguluje ono kwestie delegowania pracowników. Pozwala na wysyłanie ich z terytorium jednego państwa do pracy w drugim – przy opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne tylko w państwie delegującym.

Polska podpisała umowę z Turcją w październiku 2017 roku, a jej zapisy weszły w życie 1 czerwca 2021 roku.

Od maja umowa również z Izraelem

Podobną umowę o zabezpieczeniu społecznym Rzeczpospolita Polska zawarła z Izraelem w 2016 roku, która obowiązuje od 1 maja 2021 roku. Jej zakres jest bardzo przybliżony do porozumienia polsko-tureckiego. Umowa z Izraelem obejmuje m.in.: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, jednorazowe odszkodowania i renty z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zasiłki pogrzebowe, a także świadczenia macierzyńskie. Jednak w tym przypadku nie ma ona zastosowania do świadczeń chorobowych.

- Porozumienie zapewnia ubezpieczonym z Polski i Izraela sumowanie okresów ubezpieczeniowych przy ustalaniu prawa do świadczeń i ich wysokości. Umożliwia transfer polskich świadczeń do osób mieszkających w Izraelu oraz izraelskich świadczeń do uprawnionych, którzy mieszkają teraz w Polsce. Reguluje również zasady delegowania pracowników i eliminuje podwójne opłacanie składek w przypadku pracy w obu państwach - podkreśla rzeczniczka.

Już 14 umów dwustronnych

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych sprawami polsko-tureckimi zajmuje się I Oddział ZUS w Łodzi. Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Turcją i Polską a Izraelem dołączyły do dwunastu realizowanych dotychczas przez ZUS umów międzynarodowych zawartych przez Rzeczpospolitą Polską z krajami spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Podobne przepisy dotyczą: Czarnogóry, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii, USA, Kanady, Quebeku, Korei Południowej, Australii, Ukrainy, Mongolii oraz Mołdawii.SPIRALA. NOWY ROZDZIAŁ SERII PIŁA już w kinach!

18 czerwca, 2021 - 12:36
Będzie krwawo, będzie brutalnie, będzie nietypowo. Światowej klasy szokująca powieść grozy, którą możecie odbyć w towarzystwie Chrisa Rocka i Samuela L. Jacksona – „SPIRALA. NOWY ROZDZIAŁ SERII PIŁA” już od 18 czerwca w kinach!

CHRIS ROCK ujawnia zaskakujące aktorskie oblicze, a SAMUEL L. JACKSON nie przebiera w słowach w filmie, który już od premiery pierwszego zwiastuna porównywany jest do wybitnego SIEDEM.

Za ścieżkę dźwiękową filmu odpowiedzialny jest gwiazdor hip­-hopu 21 SAVAGE, którego najnowszy singiel „Spiral” można usłyszeć także w zwiastunie.

Już dziś, po kilku latach kinowej rozłąki, do straszenia widzów powróci wyjątkowo bezlitosny seryjny morderca określany jako Jigsaw. A raczej kolejni naśladowcy jednego z najbardziej ikonicznych złoczyńców XXI wieku, gdyż akcja Spirali: Nowego rozdziału serii „Piła” Darrena Lynn Bousmana rozgrywa się wiele lat po wydarzeniach z ostatniej części słynnej sagi.

To widowisko pełne krwawych i mrocznych scen trzeba zobaczyć!

Polecamy: http://czest.info/kino-dla-doroslych


[BUDUJ, REMONTUJ, URZĄDZAJ Z NAMI] Stwórz fontannę w swoim ogrodzie!

17 czerwca, 2021 - 11:32
Wraz z nadejściem upragnionego lata czekają nas gorące dni i wieczory. Planując prywatny azyl i strefę relaksu w ogrodzie, warto w projekcie aranżacji uwzględnić fontannę. 
Jej szum uspokaja, a pochodząca z niej delikatna bryza zapewnia przyjemny chłód. Dzięki jakim  aranżacjom podczas upalnych letnich miesięcy poczujemy się we własnym ogrodzie niczym w tropikach?Czytaj dziś na: http://czest.info/buduj-remontuj-urządzaj

[KULINARIA] 3 sposoby na dobrą kawę bez ekspresu ciśnieniowego

17 czerwca, 2021 - 10:59
Choć branża kawowa przyzwyczaiła nas do tego, że dobra „mała czarna” to koniecznie z ekspresu ciśnieniowego i najlepiej w kawiarnianym wydaniu, to równie dobrze można ją przyrządzić bez niego, za to w najlepszym miejscu na świecie – własnym domu. Haczyk? 
Nie ma żadnego, jedynie musimy zaprzyjaźnić się z alternatywnymi sposobami parzenia. Zatem jak przygotować dobrą kawę i w czym? Już podpowiadamy: http://czest.info/kulinaria


[PODRÓŻE] Do wakacji już tylko jeden krok. Gandalf zaprasza na udany urlop!

17 czerwca, 2021 - 10:35

LATO, WAKACJE 2021 przed nami.
Jesteśmy spragnieni odpoczynku, słońca i spokoju.
Gdzie możemy je spędzić bezpiecznie?
Biuro podróży #GANDALFCzęstochowa przygotowało atrakcyjny wypoczynek bez stresu i zmartwień!

Sprawdź HITY DNIA: www.gandalf.pl

Skorzystaj z oferty FIRST GREECE 2021 - teraz zniżki - 30%

Wykorzystaj BON 500+

Albania i Macedonia bez testów

ponadto w ofercie:
 • niskie zaliczki
 • upusty - do 30%
 • pakiet gwarancji
 • bilety autokarowe, promowe, lotnicze
 • wczasy w Polsce
 • obozy, kolonie
 • BON 500+
 • do wyboru: samolot, autokar, samochód 


Biuro Podróży Gandalf Częstochowa zaprasza:
Częstochowa, Al. NMP 64, tel.: 664 139 387

Polecamy na: http://czest.info/podroze


„Zdrowy Samorząd”

16 czerwca, 2021 - 08:07
Miejski program badań przesiewowych pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci wyróżniono statuetką „Zdrowy Samorząd”. Częstochowę nagrodzono w kategorii ,,Zdrowa gmina/Zdrowe miasto”.
Konkurs jest wydarzeniem towarzyszącym odbywającemu się właśnie w Katowicach VI Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych, którego organizatorem jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. magazynu Rynek Zdrowia oraz portali RynekZdrowia.pl i PortalSamorzadowy.pl.

Rada Konsultacyjna wyróżniła Statuetką „Zdrowy Samorząd” Urząd Miasta Częstochowy za realizację programu: Badania przesiewowe pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu u 2-letnich dzieci mieszkańców Częstochowy.

W autyzmie ogromne znaczenie ma moment postawienia diagnozy. Dlatego też powstał profilaktyczny program, w ramach którego objęto wsparciem najmłodsze częstochowianki i częstochowian. Właściwe zdiagnozowanie dziecka w tym wieku stwarza ogromne szanse na nadrobienie większości deficytów rozwojowych. Jak pokazuje praktyka, to dobry kierunek.

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas katowickiej gali w MCK mówił o podwójnej satysfakcji - z pomagania mieszkankom i mieszkańcom oraz z nagrody. - Wspaniale, kiedy nasze działania nie dość, że służą mieszkańcom, to jeszcze są dostrzegane – powiedział.

Badania przesiewowe są realizowane w naszym mieście od 2018 roku przez organizację pozarządową - Fundację „PRIMO DIAGNOSIS”. Realizator zadania wyłaniany jest w drodze konkursu ofert.

Badaniami obejmowana jest rocznie grupa od 200 do 300 dzieci od 18 do 35 miesiąca życia. W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się udział dzieci starszych - gdy kierowane są przez lekarzy do badań specjalistycznych. Realizacja programu poprzedzona jest spotkaniami specjalistów z osobami zainteresowanymi udziałem w programie. Odbywają się one w żłobkach, klubach dziecięcych, szkołach, przedszkolach i przychodniach. Każdy rodzic/opiekun prawny dziecka od 18 do 35 m. ż., który jest zaniepokojony jego zachowaniem, może zwrócić się do realizatora programu z prośbą o pomoc, a w uzasadnionych przypadkach przeprowadzona zostanie diagnostyka kliniczna z zastosowaniem narzędzia ADOS -2 (Autism Diagnostic Observation Schedule).

Program w całości finansowany jest z budżetu Miasta Częstochowy. W latach 2018-2020 na realizację badań w kierunku diagnostyki ze spektrum autyzmu wydano 60 900 zł.


Źródło: UM


[POLECAMY] Rozsądne LATO!

15 czerwca, 2021 - 08:07

Korzystaj z lata, urlopów, wakacji, pięknej pogody, długich wieczorów.

Rób to z głową. Nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie i swoich najbliższych.

Baw się rozsądnie!


Pamiętaj, że możliwości Twojego organizmu są ograniczone.

Aby letni czas spędzić beztrosko, porządnie naładować swoje siły  zaopatrz się w ALKOMAT

Gdy zdarzy Ci się nadużyć alkoholu, łatwo sprawdzisz, czy z Tobą wszystko w porządku, czy możesz prowadzić samochód.

Używając alkomatu dowiesz się ile możesz bezpiecznie wypić bez ujemnych skutków dla swojego zdrowia.

Firma Ekspent działająca na rynku alkomatów, zaprasza na zakupy do swojego firmowego stoiska w Centrum Handlowym M1, ul. Kisielewskiego 8/16.
Kup alkomat dla siebie.
Zrób prezent najbliższym!
Nigdy nie ryzykujcie!

https://czest.info/polecamyFilharmonia Częstochowska zaprasza w najbliższym czasie

15 czerwca, 2021 - 07:58


Piątek 18.06.2021, godz. 19.00 Sala koncertowa

KONCERT NA ZAKOŃCZENIE SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2020/2021

Wystąpią:
 • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
 • Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
 • Janusz Siadlak - przygotowanie chóru
 • Adam Klocek – dyrygent
W programie:
 • Luigi Cherubini - Uwertura do opery Anacréon
 • Luigi Cherubini - Requiem c-moll
Na zakończenie kolejnego napiętnowanego pandemią sezonu artystycznego - w którym obostrzenia i reżim sanitarny znacznie ograniczyły działalność Filharmonii Częstochowskiej, a koncerty przeniosły się w przestrzeń wirtualną – zapraszamy na koncert z udziałem obu zespołów artystycznych naszej Filharmonii. Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka zaprezentują Requiem c-moll Cherubiniego, włoskiego kompozytora cenionego przez klasyków wiedeńskich, Josepha Haydna i Ludwiga van Beethovena. Koncert otworzy Uwertura do opery Anacréon.

***
Wtorek 22.06.2021, godz. 19.00 Sanktuarium św. Antoniego w Częstochowie, ul. Wysoka 9

MUZYKA W ŚWIĄTYNIACH

Wystąpią:
 • Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
 • Janusz Siadlak - dyrygent
 • Juliusz Sętowski - opowieści historyczne
Muzyka w Świątyniach to wyjątkowa, mistyczna podróż w czasie, odbywająca się przy kojących dźwiękach sakralnej muzyki chóralnej. Każdy z koncertów – unikatowy i niepowtarzalny, przenosić będzie publiczność w świat historii, która namacalna jest we wnętrzach niezwykłych częstochowskich Świątyń.

Ta niecodzienna wędrówka przybliża mieszkańcom Częstochowy wydarzenia z przeszłości, które kształtowały nasze dzieje, zwróci uwagę na skarby architektury obok których na co dzień przechodzimy obojętnie. Specjalnie zaprojektowane oświetlenie wydobędzie warte uwagi detale i stworzy dla publiczności wyjątkowo otoczenie, które pozwoli na nowo spojrzeć na wiekowe zabytki naszego miasta. W ramach IV już edycji cyklu Muzyka w Świątyniach poznamy historię Sanktuarium św. Antoniego z Padwy, którego budowa rozpoczęła się 16 sierpnia 1938.

Oprócz niezwykle interesujących faktów dotyczących samej parafii podczas koncertu dowiemy się wiele o historii naszego miasta, ważnych rocznicach przypadających na 2021 rok. (z zapowiedzi organizatora)

Organizator: Instytut Rozwoju Sztuki w Częstochowie
Obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Kasie Filharmonii

***
Lato 2021 Jura Krakowsko-Częstochowska
LETNI JURAJSKI FESTIWAL MUZYCZNY 2021

Letni Jurajski Festiwal Muzyczny to nowa propozycja w kalendarium naszej Filharmonii. Pomysł zrodził się z potrzeby kontaktu z publicznością (po długiej przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi) oraz chęci połączenia różnorodnych w charakterze propozycji muzycznych w wykonaniu filharmonijnych zespołów kameralnych oraz Orkiestry i Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum z wrażeniami turystyczno–krajoznawczymi.

Festiwalowe koncerty rozmieściliśmy na pięknym turystycznym szlaku Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Bobolice, Ogrodzieniec, Olsztyn, Podlesice, Zawiercie - to tylko niektóre z lokalizacji, w których damy Państwu okazję do spotkania z pięknem muzyki otoczonej nie mniej piękną jurajską przyrodą.
Na wydarzenia zapraszamy we wszystkie soboty lipca i sierpnia.

Już wkrótce szczegółowy plan Festiwalu na www.Czest.Info

***

KASA FILHARMONII tel. 795 451 438 czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-19.00

***


Tylko dwa tygodnie na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek

15 czerwca, 2021 - 07:51

Ponad 68 mln zł zwolnienia ze składek uzyskali przedsiębiorcy z województwa śląskiego w ramach Tarczy 9.0. W całym kraju kwota ta przekroczyła 631 mln zł. Do oddziałów ZUS w województwie śląskim wciąż wpływają wnioski o zwolnienie. Do tej pory złożono ich ponad 30 tysięcy. Termin na złożenie wniosku mija z końcem czerwca.

Zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku oraz możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego to zakłada najnowsza Tarcza antykryzysowa. Do 14 czerwca w całym kraju złożono już 272 tys. wniosków o umorzenie składek za marzec i kwiecień. Kwota zwolnienia przekroczyła 631 mln zł. W województwie śląskim przedsiębiorcy złożyli już ponad 30 tys. wniosków dotyczących zwolnienia ze składek za marzec i kwiecień. Do tej pory kwota umorzenia za te miesiące wyniosła 68,7 mln zł.

Najwięcej wniosków o zwolnienie wpłynęło do Oddziału ZUS w Bielsku Białej (6,3 tys. wniosków) i Oddziału w Rybniku (6,8 tys.).  Przedsiębiorcy działający na terenie rybnickiego oddziału uzyskali umorzenie składek za marzec i kwiecień na kwotę przekraczającą  14,8 mln zł, a z terenu Podbeskidzia na 14,4 mln zł. W Oddziale ZUS w Chorzowie złożono blisko 5,1 tys. wniosków. Kwota umorzenia sięgnęła 12 mln zł. Z terenu częstochowskiego Oddziału ZUS przedsiębiorcy w ramach Tarczy 9.0 złożyli 3,4 tys. wniosków o zwolnienie. Kwota umorzenia za marzec i kwiecień przekroczyła 8,1 mln zł. Przedsiębiorcy z Zagłębia w ramach ostatniej tarczy uzyskali zwolnienie ze składek na kwotę  8,2 mln zł. Do sosnowieckiego Oddziału ZUS wpłynęło do 14 czerwca 3,8 tys. wniosków. Firmy z terenu zabrzańskiego Oddziału ZUS złożyły do tamtejszych placówek blisko  5 tys. wniosków. Kwota umorzenia dla przedsiębiorców z tego terenu wyniosła ponad 11 mln zł.


Tylko do końca czerwca


- Wciąż można składać wnioski o zwolnienie ze składek. Przypominam, że składamy je tylko elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Termin nieprzekraczalny na przesłanie dokumentu to 30 czerwca, dlatego warto się pospieszyć, bo czasu zostało niewiele - przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.- Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień - dodaje rzeczniczka.

Kto może wnioskować o zwolnienie w ramach Tarczy 9.0?

- O wsparcie mogą wystąpić przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19. To ponad 60 branż, w tym te, które już wcześniej otrzymały pomoc w ramach poprzedniej tarczy oraz kilkanaście kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych - mówi rzeczniczka.

O wsparcie w ramach najnowszej Tarczy antykryzysowej mogą starać się przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu. Przedsiębiorcy uzyskają zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień. Na podstawie przepisów mogą też wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania składek: za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r., za styczeń 2021 r., albo za luty 2021 r.

Zwolnienie ze składek oznacza, że choć przedsiębiorca fizycznie nie opłacił tych składek do ZUS, to są one zapisane na jego koncie i koncie ubezpieczonych, czyli tak jakby były opłacone. Zatem nie ma żadnych negatywnych konsekwencji w postaci niższego przyszłego świadczenia za ten okres ani dla biznesmena, ani dla osoby u niego zatrudnionej.

Postojowe do pięciu wypłat

Przedsiębiorcy z określonych mogą otrzymać świadczenie postojowe od jednego do maksymalnie pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń. W województwie śląskim wypłacono świadczenia postojowe z Tarczy 7.0, 8.0 i 9.0 na łączną kwotę 99 mln zł. Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

40 proc. spadek


Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z września 2020 r.

Nowością jest tu możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii.

 

 [MOTORYZACJA] Okulary słoneczne do jazdy - dużo lepsze widzenie

14 czerwca, 2021 - 12:06

Przeszkadza Ci rażące słońce podczas jazdy samochodem? 

Sprawdź jakie okulary są najlepsze do samochodu!
ZREDUKUJ NIEBEZPIECZNE ODBLASKI!​Zadbaj o swoje dobre widzenie!


Jeśli nie widzisz dobrze za kierownicą - możesz zapłacić za to życiem swoim lub swoich bliskich!

Dzięki dobrze dobranym okularom możesz ostro widzieć w pełnym słońcu,  po zmierzchu i w deszczu.

Przy złych warunkach oświetleniowych ryzyko wypadku wzrasta nawet do 90%.
Na drodze o każdej porze twoje oczy są w pełni uzależnione od wpływu środowiska.
Blask świateł zbliżających się pojazdów, rażące słońce, światła miejskie mogą spowodować zmęczenie oczu i przejściowe niewyraźne widzenie.

Zwykłe okulary przeciwsłoneczne utrudniają dobre widzenie, a wieczorem są całkowicie bezużyteczne.

Co możesz zrobić, jeśli chcesz lepiej widzieć w pełnym słońcu,  wieczorem lub po zmierzchu?
Zapytaj w Salonie Promed -Optyk w Częstochowie!

Tu dowiesz się więcej na temat nowych szkieł   EyeDrive z technologią Reflect Control.

EyeDrive zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić ostre, wyraźne widzenie zarówno w dzień, jak i  w nocy.
Nie ryzykuj!Zadbaj o lepszą widoczność w każdej sytuacji!Zapraszamy do Salonu PROMED-OPTYK w Częstochowie, Al. NMP 9

Zadbaj o swoją wygodę i bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem - dołącz do wielu zadowolonych Klientów!
Zapraszamy: http://czest.info/motoryzacja


Czy nasze babcie były less waste? O rozsądnym gospodarowaniu jedzeniem

14 czerwca, 2021 - 11:15
Less waste – trudno znaleźć osobę, która nie zetknęłaby się z tym określeniem. W dosłownym tłumaczeniu „mniej marnować”, czyli po prostu generować możliwie jak najmniejszą ilość śmieci. To podejście dobre nie tylko planety, ale i dla naszego portfela.
 • Jak wprowadzić je w życie? 
 • Skąd czerpać inspiracje?
Przyjrzyjmy się naszym mamom i babciom, które sztukę rozsądnego gospodarowania jedzeniem już dawno temu opanowały do perfekcji.
Czym jest koncepcja less waste i dlaczego tak o niej głośno w ostatnim czasie?
Zapraszamy na: http://czest.info/kulinaria  

***
Po wszelkie ekologiczne opakowania, woreczki, biodegradowalne worki, eko naczynia i wiele innych produktów, dzięki którym zadbany o nasza planetę, będziemy eko, a nasze codzienne czynności w domu i firmie staną się przyjemne zapraszamy do
CENTRUM  OPAKOWAŃ EKOLOGICZNYCH GREEN PACK SZYMANEK OPAKOWANIA.
Zakupy detaliczne i hurtowe możemy zrobić  w filii  w Częstochowie, ul. Krakowska 2 oraz w siedzibie w Wierzchowisku, u. Długa 14.
 W Green Pack możesz także zrobić zakupyON LINE: www.grenpack.pl

Spędź te wakacje w amerykańskim stylu

14 czerwca, 2021 - 10:27
Latynoski ruch ciała, karaibskie klimaty - to poczujesz na kursie salsy w CNT Snake Dance.Zapisz się już dziś na zupełnie nowy kurs SALSY NOWOJORSKIEJ od podstaw! 
 Zajęcia będą odbywały się w każdy poniedziałek,  od 14 CZERWCA,  w godzinach 20:15-21:15.
Poprowadzą je fantastyczni instruktorzy Klaudia Radecka i Marcin Janik.
Jeśli podoba Ci się latynoski ruch ciała, interesuje Cię kultura Karaibów i chcesz dobrze nauczyć się tańczyć Salsę On2 to idealny kurs dla Ciebie!

Uwaga! Żeby zapisać się na kurs nie trzeba mieć partnera/partnerki 
Zarezerwuj miejsce już dziś:
 • biuro@snake-dance.pl
 • 792-001-003
 •  biuro SNAKE DANCE, Al.NMP 21, w podwórku, 2 piętro.
Udanej zabawy www.Czest.info

[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Kobieca literatura dobra na wszystko. Sprawdź nasze propozycje.

11 czerwca, 2021 - 09:36
Koronkowa suknia - Karolina Wilczyńska
Na nową drogę życia
Zajrzyjcie do salonu sukien ślubnych pani Wąssowskiej. Przekonajcie się, czy prawdziwa miłość zawsze zwycięża.


Tosia stara się rozwinąć swoją firmę i niecierpliwie czeka na pierwsze zlecenie. W trudnych początkach wspiera ją graficzka Kama i Siergiej „złota rączka”. Tymczasem Łucja, aby pomóc siostrze spotyka się z tajemniczym mężczyzną. 
 • Kim jest ten człowiek i jak wpłynie na losy Tosi? 
 • Dlaczego pierwsza klientka agencji „Na nową drogę życia” nie cieszy się ze swojego ślubu? 
 • Co zrobi Bartek, odtrącony przez swoją wielką miłość?
 •  Jak spotkanie dwojga ludzi, którzy kiedyś się kochali, może wpłynąć na los ich dzieci?


Wianek z Lawendy - Agnieszka Olejnik
Piękna opowieść o poszukiwaniu szczęścia pośród malowniczych krajobrazów.

 • Czy miłości trzeba szukać, czy wystarczy czekać, aż sama nas znajdzie?
Nika opiekuje się chorą matką i uważa, że jej szansa na szczęście przepadła dawno temu. Inka została zdradzona, ale nie zamierza poddać się tak łatwo. Jakub snuje swoje marzenia o związku idealnym. 
Ścieżki trojga przyjaciół ze szkolnej ławy przetną się pewnego dnia - a ta odnaleziona po latach przyjaźń na swój sposób odmieni życie każdego z nich.

W Prowansji, krainie pachnącej lawendą, Nika znajdzie coś, czego się nie spodziewała. Życie ma dla niej więcej niż jedną niespodziankę.

Niespodzianki losu - Krystyna Mirek
WIELKI POWRÓT DO JABŁONIOWEGO SADU!
W JABŁONIOWYM SADZIE NADESZŁA KOLEJNA MIENIĄCA SIĘ KOLORAMI WIOSNA. MIESZKAŃCY DOMU Z DREWNIANYM GANKIEM SPEŁNILI JUŻ WIELE ZE SWOICH MARZEŃ. W TYM JEDNO NAJWIĘKSZE SENIORA RODU, BY WSZYSTKIE JEGO CÓRKI BYŁY SZCZĘŚLIWE. CZY UDA SIĘ TEN STAN ZACHOWAĆ NA DŁUŻEJ? ŻYCIE NIESIE ZE SOBĄ WIELE NIESPODZIANEK.
Julia, młoda pani weterynarz, urodziła dwie córeczki. Bliźniaczki. I nie jest jej łatwo z rozpędzonego życia zawodowego nagle przestawić się na zupełnie inny tor. Wydaje się mieć wszystko, a jednak nosi w sobie ukrytą tajemnicę. Maryla, najstarsza z sióstr Zagórskich, przeprowadziła się do rodziców. Powoli przejmuje obowiązki mamy, ale wciąż coś ją zaskakuje. Zwłaszcza nagłe pojawienie się zupełnie obcej kobiety, którą ojciec któregoś dnia przyprowadza na kolację. 
 • Kim jest tajemnicza Weronika? 
 • Dlaczego Jan Zagórski tak mocno angażuje się w jej sprawy? 
 • Czy to jego córka? 
To wydaje się kompletnie nieprawdopodobne. A jednak coś jest na rzeczy.Jesteś wszystkim czego pragnę - Katarzyna Misiołek
TAMTEN UPALNY KONIEC LATA OBOJE ZAPAMIĘTAJĄ NA DŁUGO… 
Carla w środku nocy odchodzi od męża i nie oglądając się za siebie, pod wpływem spontanicznej decyzji, wsiada do pociągu do Warszawy. Michał, chirurg, niespodziewanie traci wszystko, dowiadując się o czymś, co wywraca do góry nogami jego dotychczasowe życie. Nie znają się, jednak los sprawi, że na siebie wpadną. Oboje są w trudnym momencie, zamknięci na drugiego człowieka i ostrożni. Jednak miłość otwiera nawet najbardziej zlęknione serca. Zakochują się w sobie niespodziewanie, chociaż wciąż boją się zranienia.

Ona jest zagubiona w obcym mieście, on nie do końca wierzy w dobre zakończenia. W końcu jednak pojmuje, że nie potrafi przestać o niej myśleć.


Polecamy na: https://czest.info/Książki-dla-kobiet 


[PODRÓŻE] Rodzinne wakacje lub służbowy wyjazd z psem?Tak!

11 czerwca, 2021 - 09:36

Wyjazd na wakacje lub w podróż służbową, wiąże się często z tematem zorganizowania opieki dla zwierząt. 

Hotele Accor pet friendly są idealnym rozwiązaniem tej sytuacji, zarówno w kurortach, jak i miejskich destynacjach. To miejsca, do których goście mogą bez obaw przyjeżdżać wraz ze swoimi zwierzętami i wypoczywać w ich towarzystwie. Hotel zapewnia również pomoc w wyprowadzaniu psów czy zorganizowaniu opieki weterynaryjnej, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Od psich przysmaków, po specjalne menu i dedykowaną opiekę… Gdzie to znajdziesz czytaj na: http://czest.info/podroze


Przed wakacyjnym wyjazdem łatwo o awarię

11 czerwca, 2021 - 08:30


Urlopy, wakacje wyjazdy przed nami. 
Pośpiech, zamyślenie w wirze wakacyjnych przygotowań.
W tej sytuacji o awarię lub zgubę nie trudno.Zgubiłeś, zatrzasnąłeś, złamałeś kluczyki w samochodzie lub w domu?
Zapamiętaj: firma AUTO ZAMKI wyratuje Cię z opresji. Ten adres i telefon mogą Ci się przydać.Ze spokojną głową i świadomością, że masz kontakt z fachowcami  - pakuj się spokojnie!

 Auto-Zamki awaryjnie otworzą samochód, dorobią klucze, naprawią zamek i stacyjkę po włamaniu.
Klucze z immobiliserem - TO NIE PROBLEM!!
W razie awarii uzyskasz pomoc w otwarciu każdego zamka, zarówno w samochodzie jak i w mieszkaniu.
Do Twojej dyspozycji na terenie Częstochowy i okolic telefon czynny całą dobę:

tel. 602 666 218, 602 257 390
AUTO-ZAMKI, zapraszają także do swojego punktu w Częstochowie, na  pl. Daszyńskiego 12, https://autozamki.com.pl 
Polecamy na: http://czest.info/buduj-remontuj-urządzaj oraz http://czest.info/motoryzacja
Boiska przy Galerii Jurajskiej znów dostępne. Zapowiada się intensywny sezon!

10 czerwca, 2021 - 10:54
Działające przy Galerii Jurajskiej dwa boiska do siatkówki plażowej znów są dostępne dla mieszkańców. Rusza także sezon wydarzeń sportowych, w tym turniejów zawodowców.

Wraz z luzowaniem obostrzeń i dobrą pogodą, wróciły także plenerowe atrakcje Galerii Jurajskiej. Te ponownie są dostępne dla mieszkańców. Znów można wypocząć na Bulwarach Jurajskich, a także spędzić czas na placach zabaw dla dzieci. Otwarte są także boiska do siatkówki plażowej. Te w ostatnich dniach zostały specjalnie przygotowane do sezonu.- Boiska są ogólnodostępne. Oznacza, to że może korzystać z nich każdy, kto chce rozegrać mecz z przyjaciółmi, spędzić aktywnie czas lub znaleźć ciekawą alternatywę dla domowej nudy, zwłaszcza latem. Nie trzeba wcześniej rezerwować miejsca ani wnosić żadnych opłat. Wystarczy przyjść i dobrze się bawić – zachęca Violetta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej.

Do skorzystania z atrakcji centrum handlowe namawia wszystkich, ale w szczególności najmłodszych. – Na boiskach można rozgrywać mecze i mini turnieje, trenować i uczyć się gry, a także dobrze bawić. Warto korzystać. Zwłaszcza, jeśli ostatnie miesiące spędziliśmy w domu, odpuszczając sobie różne aktywności na świeżym powietrzu – dodaje.

Okazji do nauki, dobrej zabawy i sportowych emocji będzie wiele. Począwszy od maja aż do 1 października Stowarzyszenie Sportowe Seniorzy-Juniorom „Siatkówka 2002” organizować będzie tu bezpłatne treningi dla dzieci. Te odbywać będą się w następujące dni: wtorek (od godz. 16.00 do godz. 17.30), czwartek (od godz. 17.30 do godz. 19.00) oraz piątek (od godz. 16 do godz. 17.30).

Ponadto, fani siatkówki plażowej będą mogli także podejrzeć przygotowania profesjonalistów do zawodów i turniejów. Od czerwca aż do września swoje treningu będzie tutaj organizowała KS Częstochowianka. Z kolei od czerwca do sierpnia AZS Politechniki Częstochowskiej. Treningi zawodników będzie można oglądać we wtorki od godz. 17.30 do godz. 19.30, a także w piątki w tych samych godzinach.

Nie zabraknie także turniejów. Dwa już są za nami – Półfinał Mistrzostw Śląska Młodziczek oraz Półfinał Mistrzostw Śląska Juniorów. 12 czerwca rozegrany zostanie natomiast Półfinał Mistrzostw Śląska Kadetek, z kolei na 16 i 17 czerwca Szkolny Związek Sportowy w Częstochowie organizuje na boiskach przed Galerią Jurajską turnieje w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Na 26 czerwca z kolei zaplanowano Festyn siatkarski SYN, TATO, LATO z gościnnym udziałem Piotra Gruszki, trenera Exact Systems. W ramach festynu zostaną rozegrane mecze dwójek w zespołach tata i syn. Organizatorem wydarzenia jest Klub Sportowy Norwid Częstochowa Sierpień przyniesie z kolei 2 duże wydarzenia, w ramach których na boiskach zmierzą się zawodowcy. Na 21 sierpnia przygotowano Puchar Śląska Kobiet, a na 22 sierpnia Puchar Śląska Mężczyzn.

- Jeśli ktoś interesuje się siatkówką, to w najbliższych tygodnia nie może ominąć naszych boisk. Tegoroczny sezon zapowiada się niezwykle intensywnie i bardzo aktywnie. Kalendarz wypełnią zarówno zajęcia dla dzieci, które przybliżą siatkówkę, jak również zmagania sportowców. Emocje gwarantowane – zapewnia przedstawicielka Galerii Jurajskiej.


źródło: Galeria Jurajska/Guarana PRROK organizuje wyjazd na operę „Don Carlos”

10 czerwca, 2021 - 10:50

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na wyjazd do Teatru Wielkiego w Łodzi na operę pt. "Don Carlos" Giuseppe Verdiego – 25 czerwca 2021, wyjazd godz. 13.00 spod siedziby Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, ul. Ogińskiego 13a.

 Ilość miejsc ograniczona.
DON CARLOS - spektakl w wersji koncertowej – inscenizowanej w czterech aktach;

 • libretto - Joesph Méry I Camille du Locla wg Friedricha Schillera;
 • prapremiera – Paryż , 11 marca 1867;
 • prapremiera polska – Warszawa, 1872.

Koszty w kwocie 90 zł obejmują:

 •  przejazd autokarem na trasie Częstochowa - Łódź- Częstochowa;
 • bilet wstępu na koncert inscenizowany „Don Carlos;
 • ubezpieczenie.

Wpłatę, po zaakceptowaniu karty zgłoszenia przez koordynatora, należy dokonać do 15 czerwca 2021 r. na konto Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, ul. Ogińskiego 13 a, 42-200 Częstochowa ING Bank Śląski nr 23 1050 1142 1000 0005 0162 3847

Koordynator wyjazdu: Monika Kosielak, tel. kom. +48 502109161, e-mail: promocja@rok.czestochowa.plSzkolenie online - bon turystyczny

10 czerwca, 2021 - 10:45

Częstochowski Oddział ZUS zaprasza na webinarium „Polski Bon Turystyczny. 

Informacje dla: osoby uprawnionej, przedsiębiorcy turystycznego i organizacji pożytku publicznego". Odbędzie się ono 15 czerwca, we wtorek, o godz. 10.00.


Podczas szkolenia będzie można dowiedzieć się komu przysługuje bon turystyczny, co trzeba zrobić żeby go otrzymać, jak będzie wyglądało rozliczenie bonu oraz jak założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, które jest potrzebne do aktywowania bonu. Szczegółowe informacje otrzymają także osoby i przedsiębiorstwa, które zajmują się usługami hotelarskimi i imprezami turystycznymi. Podczas spotkania uzyskają wiedze jak dołączyć do grona firm, w których płatność może być realizowana bonem turystycznym, dlaczego konieczny jest do tego profil PUE oraz co w sytuacji, gdy trzeba zwrócić pieniądze z rezerwacji, która była opłacona bonem. - To tylko niektóre z zagadnień poruszone podczas wystąpienia ekspertów ZUS. Wiedzy będzie bardzo dużo, zarówno dla rodziców, jak i firm i organizacji pożytku publicznego zajmujących się turystyką. Ponadto w trakcie szkolenia będzie można online zadać swoje pytania, na które po zakończeniu wystąpienia szkoleniowiec odpowie słuchaczom - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Aby wziąć udział w webinarium należy wysłać swoje zgłoszenie na adres email: zus.szkolenia.czewa@zus.pl W zgłoszeniu należy podać e-mail (na który zostanie wysłany link do spotkania) oraz numer telefonu do kontaktu. Zapisy na szkolenie przyjmowane będą do 13 czerwca 2021 r. Szkolenie odbędzie się za pośrednictwem platformy Cisco Webex Meeting.

 Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego[KULINARIA] Kremowy budyń jaglany z owocowym musem z mango i marakui - Zdrowy deser dla dużych i małych łasuchów

9 czerwca, 2021 - 09:51

Gęsty, słodki, kremowy i… zdrowy! A do tego podbija podniebienia dorosłych i dzieci - taki właśnie jest budyń jaglany – pyszny słodki deser, który szybko można przygotować w domu. 

Sycący i wartościowy odżywczo, prosty w przygotowaniu nie wymaga żadnych skomplikowanych składników, a dowolność dodatków sprawia, że można go przygotowywać na wiele sposobów. Warto spróbować i na stałe wpisać tę jaglana pozycję do rodzinnego menu.


***

 Po świeże produkty do realizacji  wszelkich przepisów kulinarnych zapraszamy na:

 RYNECZEK Z TRADYCJAMI, na ul. Wały Dwernickiego 11 w Częstochowie. 

Tu zrobisz zakupy z radością!

 Wygodny dojazd od strony Al. NMP i ul. Jasnogórskiej w Częstochowie już otwarty!
ZAPRASZAMY NA ZAKUPY


Polecamy na: https://czest.info/kulinaria 

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta