Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 

NTC

Subskrybuje zawartość
Tygodnik lokalny
Zaktualizowano: 9 min. 25 sek. temu

Prezes potwierdził. Województwo częstochowskie nie w tej kadencji

6 godzin 27 min. temu

ADMINISTRACJA. W kwietniu stowarzyszenie Mieszkańcy Częstochowy napisało list do Jarosława Kaczyńskiego w sprawie utworzenia województwa częstochowskiego. Prezes odpowiedział dopiero ostatnio…że w tej kadencji nie ma na to szans, ewentualnie w następnej, pod warunkiem, że PiS wygra wybory

Już kilka miesięcy temu politycy PiS publicznie informowali, że żadne prace nad utworzeniem województwa częstochowskiego nie są i w najbliższym czasie prawdopodobnie nie będą prowadzone. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak stwierdził, że trzeba na nie poczekać do przyszłej kadencji, o ile oczywiście obecnie rządząca partia wygra i kolejne wybory parlamentarne. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk skierował apel w tej kwestii do premier Beaty Szydło i prezydenta RP Andrzeja Dudy. A w sierpniu wysłał go do osoby, która według wielu pociąga za wszystkie sznurki, czyli prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

– Mieszkańcy oczekują konkretów, a nie kolejnych obietnic. W Częstochowie wśród wielu środowisk rozpowszechniane są dziś opinie, że deklaracje o przywróceniu województwa częstochowskiego były hasłem głoszonym tylko na potrzeby kampanii wyborczej – najpierw przed wyborami samorządowymi, a później parlamentarnymi – stwierdził Krzysztof Matyjaszczyk.

Już cztery miesiące wcześniej podobny apel do prezesa posłało jednak stowarzyszenie Mieszkańcy Częstochowy, mające w radzie miasta czterech swoich przedstawicieli. Marcin Maranda ostatnio opublikował na swoim profilu facebookowym skan odpowiedzi podpisanej przez Jarosława Kaczyńskiego.

– Z przykrością muszę potwierdzić stanowisko Pana Ministra Mariusza Błaszczaka. Pełna ocena możliwości finansowych, ale także politycznych, wyklucza przeprowadzenie tej potrzebnej zmiany w najbliższym czasie. Sprawa z pewnością wróci w kolejnej kadencji, jeśli PiS wygra wybory i będzie dalej rządzić – poinformował prezes partii rządzącej. (PW)Dwie nowe zatoki autobusowe przy Rocha

10 godzin 38 min. temu

Jeszcze ich nie ma, ale powinny się pojawić do połowy listopada. Zatoki przy ul. św. Rocha powstaną w rejonie marketu „Piotr i Paweł”

Przetarg na wykonanie zatok jest już ogłoszony. Miejski Zarząd Dróg i Transportu czeka na oferty do 6 października. Zadaniem wykonawcy będzie budowa dwóch zatok przy ul. św. Rocha – w rejonie posesji nr 188 po stronie północnej i w rejonie posesji nr 175 po stronie południowej. Powstaną zatoki o szerokości 3 m i długości linii zatrzymania 20 m.
Wzdłuż północnej zaprojektowano chodnik o szerokości 1,50 m dowiązany do istniejącego chodnika w pobliżu przejścia dla pieszych, po stronie południowej natomiast chodnik będzie szeroki na 2 m.

Zjazdy koło zaprojektowanych zatok będą przebudowane i dowiązane wysokościowo do istniejącego terenu, a ich szerokość dostosowana do bram wjazdowych. (PW)61-latek w areszcie. Miał nękać sąsiadkę

22 wrzesień, 2017 - 14:42

STALKING. Do Komisariatu VI Policji przy ul. Łukasińskiego w Częstochowie zgłosiła się ostatnio kobieta, którą miał uporczywie nękać sąsiad. Ustalenia mundurowych potwierdziły te doniesienia. Mężczyźnie przedstawiono zarzuty

Kobieta już od dłuższego czasu czuła się osaczona przez 61-letniego mężczyznę.

– Jak ustalili śledczy miał on wysyłać jej wulgarne listy i zdjęcia, zostawiać na wycieraczce niechciane prezenty, pukać do drzwi, grozić, znieważać, a nawet błędnie informować stróżów prawa o rzekomej próbie samobójczej pokrzywdzonej – podaje Marta Ladowska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Częstochowianka starała się cierpliwie znosić „zainteresowanie” sąsiada, ale ponieważ ten nachodził ją regularnie, w końcu nie wytrzymała i zgłosiła się na komisariat. Na podstawie zebranego materiału dowodowego mundurowi uznali, że postępowanie 61-latka kwalifikuje się do postawienia mu zarzutu uporczywego nękania. Co więcej kryminalni wspólnie z prokuratorem wystąpili do sądu o umieszczenie mężczyzny w tymczasowym areszcie. I senior posiedzi w nim przez najbliższe dwa miesiące. (oprac. PW)Oddali do użytku 12 mieszkań komunalnych. Kosztowały 1,4 mln zł

22 wrzesień, 2017 - 13:56

Miasto kupiło od prywatnej firmy 70 proc. budynku przy ul. Kiedrzyńskiej 39 i przystosowało znajdujące się tam lokale do standardu mieszkań komunalnych z pełnym węzłem sanitarnym oraz indywidualnym ogrzewaniem gazowym. Wczoraj prezydent Matyjaszczyk przekazał klucze pierwszym lokatorkom – paniom Wandzie i Ewie

Wykup części budynku kosztował 1 mln 254 tys. zł, zaadaptowanie lokali – 135,4 tys. zł. Pomieszczenia zostały pomalowane, ułożono panele podłogowe i posadzki z płytek gresowych, zamontowano m.in. umywalki, wanny lub kabiny prysznicowe oraz zlewozmywaki i kuchenki elektryczne. Do dyspozycji najemców oddano 12 mieszkań jedno- i dwupokojowych o powierzchni 26 – 43 m², które z uwagi na mały metraż będą służyć pojedynczym lokatorom oraz dwu- lub trzyosobowym rodzinom.

– Wiemy, że zapotrzebowanie na mieszkania komunalne jest w naszym mieście ciągle duże. Dzięki zgodzie rady miasta na zakup części budynku i realizacji inwestycji lepsze warunki mieszkaniowe zyskuje kilkanaście rodzin: rzetelnych lokatorów. Zwiększy się jednocześnie zasób lokali socjalnych, na które będzie można przeznaczyć zwolnione przez nich mieszkania – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas wczorajszej uroczystości przekazania kluczy.
Kluczy, które z rąk prezydenta i przewodniczącego rady miasta Zdzisława Wolskiego, odebrały pierwsze lokatorki – panie Wanda i Ewa.

Zgodnie z uchwałą rady miasta z 30 grudnia 2015 roku w sprawie „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasta Częstochowy na lata 2016-2020” lokale są wynajmowane osobom w ramach zamiany mieszkania.

– Odzyskane mieszkania zostaną przekształcone na lokale socjalne i wynajęte osobom oczekującym na realizację wyroków eksmisyjnych z przyznaniem lokalu socjalnego – poinformowało Biuro Prasowe UM.

Na początku tego roku miasto oddało do użytku blok komunalny przy ul. Pułaskiego 42 (32 lokale). Niebawem rozpocznie budowę kolejnych dwóch budynków tego rodzaju – przy ul. Pułaskiego/Sobieskiego/Focha (w sumie 64 mieszkania) oraz przy ul. Syrokomli (24 lokale). (oprac. PW)

GALERIAPrzypominali kierowcom o bezpiecznej jeździe

22 wrzesień, 2017 - 11:27

AKCJA. Przed tygodniem na Rondzie Trzech Krzyży doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął 30-letni pieszy. Dlatego częstochowscy policjanci wybrali właśnie tę lokalizację na działania profilaktyczne związane z “Europejskim Dniem Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach”

Mowa o akcji EDWARD przyjętej w wielu państwach europejskich. Promuje ona „wizję zero”, dotyczącą maksymalnej redukcji śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Europie 21 września.

– Oprócz wzmożonej aktywności policji na europejskich drogach, chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych – informuje Marta Ladowska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. – Nie wystarczy jednak zmienić swojego zachowania tylko w jednym dniu. Aby ludzie nie ginęli na drogach, powinniśmy zawsze mieć na uwadze własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo osób, które możemy narazić swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem. Tylko wówczas wizja „zero” będzie możliwa do zrealizowania – podkreśla.

Właśnie wczoraj częstochowscy policjanci prowadzili kontrole, podczas których przypominali kierowcom o bezpiecznej jeździe. Apelowali o rozsądek, żeby dostosowywać prędkość do warunków panujących na drodze i nie przeceniać własnych umiejętności. Oczywiście apelowali również, żeby pod żadnym pozorem nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu. Akcję prowadzili na Rondzie Trzech Krzyży.

– Miejsce zatrzymywania pojazdów nie zostało wybrane przypadkowo. Dokładnie tydzień temu doszło tam do tragicznego w skutkach wypadku. Wstępne ustalenia wskazują na to, że 30-latek wszedł na przejście dla pieszych na czerwonym świetle, wprost pod nadjeżdżający samochód. Mężczyzna zginął na miejscu – podaje Marta Ladowska. – Mundurowi wspominali o tym zdarzeniu kontrolowanym kierującym, chcąc dotrzeć do ich wyobraźni i spowodować bardziej ostrożne poruszanie się po drogach – dodaje. (oprac. PW)

GALERIATerroryści i handlarze narkotyków w Kłomnicach

21 wrzesień, 2017 - 16:01

INICJATYWA. Jutro 22 września na terenie gminy Kłomnice odbędą się manewry, których tematyką będzie obrona ludności w warunkach związanych z atakiem terrorystycznym. Przedsięwzięcie organizuje miejscowy samorząd oraz Polski Związek Miłośników Psa Użytkowego

– W manewrach wezmą udział drużyny z psami do wykrywania narkotyków, materiałów wybuchowych i psów obronnych z Policji, Straży Granicznej, Urzędu Celnego oraz Specjalnego Oddziału Żandarmerii Wojskowej – informuje Robert Kępa z UG Kłomnice.

Zbiórkę uczestników przewidziano o godz. 8.30 przed remizą OSP w Rzerzęczycach (ul. Skrzydlowska 94). Pół godziny później odbędzie się odprawa po czym rozpoczną się działania w terenie. Najpierw zaplanowano przeszukanie oczyszczalni ścieków w celu wykrycia podłożonych ładunków wybuchowych przez grupy terrorystyczne. Później uczestnicy spróbują wykryć i odnaleźć skład narkotyków w budynkach znajdujących się w granicach gminy Kłomnice. Na koniec nastąpi zabarykadowanie się terrorystów i handlarzy narkotyków w budynku, którzy zostaną wytropieni i obezwładnieni przez psy bojowe i patrolowe. (oprac. PW)Sprawdzili przejścia dla pieszych. Nadal chcą rzecznika

21 wrzesień, 2017 - 14:09

INICJATYWA. Po blisko roku od rozpoczęcia audytu przejść dla pieszych w dzielnicy Trzech Wieszczów, stowarzyszenie Mieszkańcy Częstochowy przedstawiło raport. – Wnioski są zatrważające. Na 44 skontrolowanych przejściach znaleziono aż 248 uchybień – informuje i zapowiada już kolejne audyty. Domaga się również powołania społecznego rzecznika praw pieszych. Wskazuje nawet kandydata

– Nie może być tak, że w miejscach gdzie pieszy powinien czuć się najbezpieczniej, dochodzi do największej liczby wypadków. Wszyscy jesteśmy pieszymi, a w mojej opinii drogowcy nie dbają o nasze bezpieczeństwo, dlatego postanowiliśmy to zmienić – przed rokiem powiedział Marcin Maranda, szef MC i radny miasta, czyli wówczas kiedy stowarzyszenie rozpoczynało akcję.

A zaczęło od dzielnicy Trzech Wieszczów, ponieważ – jak podkreślali jej przedstawiciele – to tam doszło rok temu do serii wypadków z udziałem pieszych, w tym potrącenia ze skutkiem śmiertelnym. Sprawdzili 44 lokalizacje.

Wyodrębnili 34 kategorie problemów i wskazali aż 248 uchybień obniżających poziom bezpieczeństwa pieszych. Sprawę analizowali w odniesieniu do różnych kategorii użytkowników, np. matek z wózkami, niepełnosprawnych na wózkach, osób starszych czy niedowidzących. W 24 miejscach największym zagrożeniem okazała się nadmierna prędkość pojazdów.
– Łatwego życia nie mają osoby niewidome i słabowidzące. Brak progów ostrzegawczych na dojściu do przejścia to prawdziwa plaga – brakuje ich w 34 miejscach – podaje stowarzyszenie. – Drogowcom brak konsekwencji w tej sprawie. Popularne paski z kulkami znajdują się wyłącznie przed jezdniami. Tymczasem my postulujemy, by znalazły się także przed drogami dla rowerów i torowiskami tramwajowymi – zaznacza.

Mieszkańcy Częstochowy wytknęli też, że w wielu miejscach widoczność drogi jest skutecznie ograniczana m.in. przez słupy, zaparkowane samochody, nadmiernie rozrośniętą i nieprzycinaną roślinność oraz inne elementy infrastruktury. Przez to pieszy ma trudności z dostrzeżeniem nadjeżdżającego samochodu. Ponadto MC dopatrzyli się braku wymalowanych pasów np. na torowisku tramwajowym oraz zauważyli uchybienia działające na niekorzyść kierowców.

– Raport pokazuje, że są miejsca gdzie kierowcy nie mają szans zobaczyć pieszego dochodzącego do przejścia, bo ten obszar jest niewidoczny. Sytuacja pogarsza się po zmroku. Są miejsca, gdzie pieszego nie widać nawet na zebrze – zwraca uwagę stowarzyszenie.

Ponownie zaapelowało do prezydenta Matyjaszczyka o powołanie społecznego rzecznika praw pieszych. Wskazało już nawet swojego kandydata – Kamila Rajczyka, niezależnego społecznika i rowerowego aktywistę, działającego na rzecz zrównoważonego transportu. Zapowiedziało też kolejne audyty.

– Będą kolejne społeczne kontrole przejść dla pieszych. Chcemy podobne audyty przeprowadzić we wszystkich dzielnicach Częstochowy – powiedział Marek Kuliński z MC. (PW)Nie trzeba biletu, ale trzeba dowodu rejestracyjnego

21 wrzesień, 2017 - 12:21

TRANSPORT ZBIOROWY. W ramach tegorocznych obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu przejazd autobusami i tramwajami MPK będzie jutro bezpłatny. Ale trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem samochodu

Częstochowa tradycyjnie już przyłącza się do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tradycyjnie też tutejsze Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne chce na ten jeden dzień w roku wyciągnąć częstochowian z samochodów.

– Jednym z przejawów naszego zaangażowania będzie umożliwienie właścicielom bądź współwłaścicielom samochodów osobowych z Częstochowy darmowych przejazdów autobusami i tramwajami MPK w piątek 22 września – informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MPK.

Jeśli więc zamierzają oni bez problemu i bezpłatnie dostać się gdzieś tramwajem lub autobusem, w razie kontroli muszą mieć przy sobie ważny dowód rejestracyjny potwierdzający własność bądź współwłasność pojazdu.

– Uprawnione są tylko osoby wymienione w danym dokumencie – zaznacza Hasik. (oprac. PW)Trzy linie MPK wracają na stałe trasy

21 wrzesień, 2017 - 10:14

TRANSPORT ZBIOROWY. Od jutra autobusy linii nr 15, 25 i 33 nie będą już korzystały z objazdu przez ul. Piastowską i Sabinowską

Objazd był konieczny z uwagi na trwającą przebudowę skrzyżowania al. Bohaterów Monte Cassino i ul. Jagiellońskiej. Ale kolejny etap tych prac właśnie się kończy, więc autobusy linii nr 15, 25 i 33 nie muszą już kursować przez ul. Piastowską i Sabinowską.

– Od piątku 22 września linie nr 15, 25 i 33 wracają na swoje stałe trasy – informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu. (oprac. PW)Z Wilsona w Jana Pawła II osobnym pasem

21 wrzesień, 2017 - 09:18

RUCH DROGOWY. Włączenie się do ruchu z ul. Wilsona w al. Jana Pawła II w godzinach szczytu jest problematyczne. Ze względów bezpieczeństwa i dla upłynnienia ruchu miejski zarząd dróg przebuduje więc wspomniane skrzyżowanie m.in. wydzielając osobny pas do skrętu w prawo

MZDiT ogłosił już przetarg na wykonanie robót budowlanych.

Zadanie obejmie fragment od ul. Wilsona do Ronda Trzech Krzyży i nosi nazwę „Przebudowa chodnika i ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II (DK46) wraz z pasem włączenia od ul. Wilsona”. Ten ostatni powstanie na odcinku ok. 290 m. Zaplanowano wzmocnienie konstrukcji nawierzchni w obrębie skrzyżowania ul. Wilsona z al. Jana Pawła II na długości ok. 67 m. Przebudowana ma być ścieżka pieszo-rowerowa, oświetlenie uliczne, przejazd rowerowy i przejście dla pieszych przez ul. Wilsona oraz istniejący zjazd od DK-46 do drogi wewnętrznej przy posesji Krótka nr 12. Na jezdni do skrętu z Jana Pawła przed przejazdem rowerzystów, zaprojektowano próg akustyczny.

Otwarcie ofert przetargowych nastąpi 4 października. Termin zakończenia prac to 17 listopada. (PW)Demokratyczna będzie zbierać podpisy o delegalizację ONR

20 wrzesień, 2017 - 15:18

KONTROWERSJE. – Dostrzegając niepokojące działania łamania Konstytucji RP przez Stowarzyszenie Obóz Narodowo-Radykalny, Demokratyczna RP przeciwstawia się skrajnemu nacjonalizmowi ONR – mówi szefowa stowarzyszenia Jolanta Urbańska. Postępowanie w sprawie propagowania faszyzmu przez obóz prowadzi pod nadzorem prokuratury częstochowska komenda policji

Jolanta Urbańska, która jest również radną miasta z klubu PO, wiosną zaapelowała do prezydenta Matyjaszczyka, żeby złożył wniosek o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego. Kiedy urząd zainteresował się sprawą, okazało się, że dotychczasowa siedziba stowarzyszenia przy ul. Ogrodowej to pustostan, więc napisał do sądu o zbadanie tej kwestii. Osobnym torem zawiadomił o możliwości popełnienia przestępstwa przez obóz w kwestii nawoływania do nienawiści i propagowania faszyzmu. Agata Wierny – pełnomocnik prezydenta ds. równych szans – skierowała do częstochowskiej prokuratury interpelację razem z wnioskiem o zbadanie sprawy. Postępowanie w związku z tym nadal prowadzi pod nadzorem prokuratury częstochowska policja. Ma ono potrwać do listopada. Przeszkodą w szybszym zamknięciu sprawy jest fakt, że siedziba nie mieści się już w Częstochowie. Już w maju próbowaliśmy wyjaśnić zamieszanie z centralą obozu, ale rzecznik prasowy ONR nie odpowiedział na nasze pytania wysłane drogą mailową.

Ze starań o delegalizację tej organizacji nie rezygnuje Jolanta Urbańska i kierowana przez nią Demokratyczna RP.

– Dostrzegając niepokojące działania łamania Konstytucji RP przez Stowarzyszenie Obóz Narodowo-Radykalny, Demokratyczna RP przeciwstawia się skrajnemu nacjonalizmowi ONR. 23 września (sobota) o godz. 13.00 pod Prokuraturą Rejonową na ul. Kilińskiego 23 będziemy zbierać podpisy na listach poparcia za delegalizacją ONR – poinformowała w poniedziałek radna. – Wymieniona prokuratura analizuje od maja materiały potwierdzające łamanie prawa przez ONR, który zarejestrowany był w Częstochowie do czerwca 2017 roku. Nie chcesz faszyzacji życia społecznego? Przyjdź! Zapraszamy demokratów, stowarzyszenia, partie polityczne. Twój podpis to wartość – podkreśliła. (PW)Mistrzostwa Polski Drwali

20 wrzesień, 2017 - 05:00
.a:hover {opacity: 0.8; transition: all 0.5s ease;}

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA MISTRZOSTWA POLSKI DRWALI


Kliknij, aby powiększyćRFG wybuduje w Kościelcu wielką giełdę rolno – spożywczą

19 wrzesień, 2017 - 16:30

INWESTYCJA. Zarządzająca terenami pohutniczymi spółka Skarbu Państwa Regionalny Fundusz Gospodarczy sfinalizowała dzisiaj zakup 38,5 ha terenu koło lotniska Rudniki. Wcześniej – również od Agencji Mienia Wojskowego – nabyła już 15 ha w tej lokalizacji. Wszystko z myślą o budowie giełdy towarowo – handlowej hurtu rolno – spożywczego jakiej nie ma w tej części kraju

Podczas zorganizowanej w siedzibie fundudzu konferencji prasowej – w obecności parlamentarzystów PiS regionu częstochowskiego – prezes Mirosław Matyszczak oraz przedstawiciele zarządu AMW podpisali protokół zdawczo – odbiorczy przejęcia nieruchomości pod tę inwestycję. Określa ją mianem przełomowej dla naszego regionu. Rynek produkcji rolnej i przetwórstwa pełni w nim ważną rolę, ale giełd rolno – spożywczych z prawdziwego zdarzenia próżno szukać – nie tylko w województwie śląskim, ale i m.in. małopolskim czy świętokrzyskim. Lokalizację zarząd wybrał głównie z uwagi na bliskie sąsiedztwo powstającego węzła autostradowego „Rząsawa” i projektowanego w ramach przebudowy DK 1 na A1 Częstochowa – Tuszyn węzła „Kościelec”. Znaczenie miała też kwestia podatku od nieruchomości – w gminie Rędziny stawki są znacznie niższe niż np. w Częstochowie.
– To olbrzymie wyzwanie dla naszej spółki, ale dokładnie przeanalizowaliśmy rynek i myślę, że w tej lokalizacji inwestycja okaże się mocno trafiona – powiedział prezes RFG Mirosław Matyszczak.

Jak w Broniszach pod Warszawą
Giełda w Kościelcu wzorowana jest na największym w kraju obiekcie tego typu – w Broniszach pod Warszawą. Działa on na powierzchni 42,5 ha. Rozkłada się tam na stałe ok. 350 handlowców, jest 1300 miejsc sprzedaży, a liczbę konsumentów szacuje się na 14 mln. RFG zamierza zrealizować inwestycję w dwóch etapach łącznie na terenie 53,7 ha. Pierwszy – na pierwszej z kupionych od AMW działek o powierzchni 15 ha – planuje sfinalizować na początku 2020 roku. Już po zakończeniu pierwszego etapu giełda ma być uruchomiona.
– Na początku chcemy obiektu takiego jak „Elizówka” w Lublinie, który działa na terenie 18 ha, z czego 4 ha są pod dachem i na stałe sprzedaż prowadzi ok. 180 handlowców – poinformował wiceprezes RFG Artur Sokołowski. – Ale liczy sobie on już ponad 20 lat i wyposażony jest w hale niskiego składowania, dostosowane do mniejszych samochodów, a nie np. tirów, czego wymaga obecny rynek – dodał Matyszczak.

Będą też centra logistyczne
Drugi etap na sąsiedniej działce o powierzchni 38,5 ha spółka chce rozpocząć w pierwszym kwartale 2020 roku. Będzie polegał m.in. na rozbudowie istniejącej już giełdy i budowie centrów logistycznych. Możliwe, że wówczas jej działalność pójdzie też w kierunku innych branż przemysłu, tym bardziej, że – jak podkreślili członkowie zarządu – w Częstochowie i okolicach brakuje hal pod wynajem. A właśnie z wynajmu spółka chce przede wszystkim czerpać zyski. Docelowo z giełdy korzystać ma ok. 10 mln konsumentów z pięciu województw.
O kosztach całej inwestycji więcej będzie można powiedzieć kiedy sporządzone zostanie studium wykonalności. Póki co RFG przewiduje, że sam pierwszy etap może pochłonąć ok. 50 mln zł.
– Bazujemy na kapitale własnym, ale oczywiście jeśli tylko będą takie możliwości, to będziemy starali się pozyskać środki zewnętrzne – zaznaczył Artur Sokołowski.

Planują dodatkową drogę
Nie wiadomo też jeszcze czy giełdę poprowadzi odrębna, powołana tylko w tym celu spółka oraz czy jej jedynym właścicielem będzie Skarb Państwa. Fundusz rozważa różne warianty.
Istotną sprawą, która również pozostaje na razie nieustalona, jest kwestia dodatkowej infrastruktury drogowej. Zwiększony ruch samochodowy zjeżdżający z autostrady prawdopodobnie zniszczyłby lokalne drogi gminne i powiatowe. Dlatego w planie jest budowa całkiem nowego odcinka od węzła „Kościelec” po samą giełdę. Ale nie wiadomo kto ją zrealizuje i sfinansuje.
– Współpracujemy w tym temacie z samorządem gminnym i powiatowym. Być może uda się pozyskać na ten cel środki np. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – powiedział wiceprezes RFG.

Na terenie giełdy zostaną zrealizowane m.in. nowoczesne pawilony handlowe, targowisko przeznaczone do handlu z samochodów, liczne magazyny, a także powierzchnie biurowe
i rozległe tereny parkingowe. Będą też udogodnienia dla klientów w postaci poczty, bankomatów czy punktów gastronomicznych.

GALERIAVIII Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej

19 wrzesień, 2017 - 16:00

Forum odbędzie się 30 września 2017 r. Hasło tegorocznego Forum brzmi: „Kobieta w Teatrze Życia”

Wśród panelistek usłyszymy m.in. Annę Wypych – Gawrońską – Rektor Akademii im. J. Długosza w Częstochowie, Izabelę Leszczynę – Poseł na Sejm RP, Beatę Młynarczyk – muzykolog i dr Joannę Górną – nauczycielkę akademicką AJD w Częstochowie. Gościem specjalnym będzie p. Iwona Chołuj, która uświetni Forum recitalem.

Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej jest miejscem, w którym uczestniczki mają możliwość wymienić się doświadczeniami, wysłuchać ciekawych wykładów dotyczących ważnych spraw w życiu każdej kobiety oraz skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych przez Organizatorki – piszą w swoim zaproszeniu Izabela Leszczyna i Halina Rozpondek posłanki na Sejm RP.

.a:hover {opacity: 0.8; transition: all 0.5s ease;}
Kliknij, aby powiększyć


Wzmożone działania strażników na południu

19 wrzesień, 2017 - 12:04

BEZPIECZEŃSTWO. Straż Miejska w Częstochowie – w ramach akcji „Bezpieczne dzielnice” – mocniej skupiła się ostatnio na patrolowaniu terenów Rakowa, Błeszna, Wrzosowiaka i Ostatniego Grosza. Efekt? 20 mandatów i 8 wszczętych procedur o ukaranie przez sąd

Wzmożone działania w południowych dzielnicach miasta strażnicy prowadzili w piątek i sobotę.

– Miały na celu poprawę stanu bezpieczeństwa oraz ładu publicznego. Strażnicy ujawniali wykroczenia popełniane przez osoby oraz dbali o zachowanie spokoju publicznego – informuje SM.

Mundurowi podjęli w tym czasie łącznie 66 interwencji. Dla 30 osób zakończyły się one jedynie pouczeniami. Inni nie mieli tyle szczęścia.

– 20 sprawców wykroczeń ukarano mandatami, wobec 8 osób wszczęto procedurę o ukaranie przez sąd. Ponadto 5 osób nieletnich przekazano pod opiekę rodzinie, a do 2 osób wezwano pogotowie ratunkowe – wylicza SM.

Podobne działania będą kontynuowane także w innych częstochowskich dzielnicach. W przypadku tych na południu, trzeba się za jakiś czas spodziewać ponowienia akcji. (oprac. PW)Wyłudzają pieniądze za niezamawiany towar

19 wrzesień, 2017 - 11:54

OSZUSTWA. Lublinieccy policjanci ostrzegają mieszkańców przed oszustami, którzy usiłują wyłudzić pieniądze, wystawiając i przesyłając faktury za niezamówiony towar lub usługę. Taką fakturę, wraz z przypomnieniem o nieuregulowaniu należności, otrzymał jeden z mieszkańców miasta

Do komendy zgłosił się mieszkaniec Lublińca, który poinformował o otrzymaniu faktury i wezwania do zapłaty za usługę, której nie zamawiał. Z relacji zgłaszającego wynikało, że otrzymał wystawioną na swoje nazwisko fakturę opiewającą na kwotę przekraczają 200 zł – za przesłanie mu skryptu do nauki jednego z systemów operacyjnych. W odpowiedzi na złożoną reklamację i próbę wyjaśnienia nieporozumienia otrzymał przypomnienie o nieuregulowanej fakturze.

Policjanci ostrzegają przed oszustami usiłującymi wyłudzić w ten sposób pieniądze. Adresat takiej faktury nie musi płacić za towar, którego nie odebrał lub w ogóle nie zamawiał.

– Konsument, który jest pewien, że nie zamawiał produktu, nie ma żadnych zobowiązań w stosunku do nadawcy towaru. Osoba, do której trafiła niezamówiona przesyłka lub faktura, nie ma obowiązku za nią płacić ani jej odsyłać – informuje aspirant sztabowy Iwona Ochman, oficer prasowy lublinieckiej komendy policji. – Podstawą sprzedaży jest zawarcie umowy między sprzedawcą a kupującym. Umowa musi określać przedmiot umowy, cenę i datę wydania towaru. Jeśli tych elementów nie ma – do zawarcia umowy sprzedaży nie dochodzi, a sprzedawca nie ma żadnych podstaw do żądania zapłaty. (as)Śmieszna kara dla pijanego lekarza

19 wrzesień, 2017 - 11:50

PROBLEM. Ginekolog, który po pijanemu pełnił dyżur w lublinieckim szpitalu powiatowym, nie pozostał bezkarny. Sprawdziliśmy: dostał… 700 zł grzywny. Medyk włosów z głowy raczej nie będzie rwał – to tyle, ile specjaliści w tej dziedzinie biorą za przyjęcie kilku pacjentek podczas prywatnej wizyty

Jak informowaliśmy w minionym tygodniu, prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko 65-letniemu lekarzowi z lublinieckiego szpitala powiatowego, który w lutym pełnił dyżur, mając w organizmie 1,6 promila alkoholu. Prowadzono je w kierunku spowodowania przez medyka zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentów. Czyn taki zagrożony jest karą do trzech lat pozbawienia wolności. Ostatecznie jednak śledczy nie znaleźli dowodów, że lekarz swoim zachowaniem spowodował bezpośrednie zagrożenie dla pacjentów. Policja skierowała jednak do sądu wniosek o ukaranie lekarza z kodeksu wykroczeń – za podjęcie czynności zawodowych pod wpływem alkoholu. Grozi za to grzywna. I taką też – w wysokości 700 zł – ukarany został ginekolog.

Przypomnijmy: do zatrzymania lekarza doszło 5 lutego bieżącego roku. Tego dnia po południu policjanci otrzymali zgłoszenie, że w lublinieckim szpitalu powiatowym na izbie przyjęć dyżur pełni pijany ginekolog. Zachowanie medyka wzbudziło podejrzenia jednej z pacjentek, która nie mogąc porozumieć z lekarzem, powiadomiła policję. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, lekarz miał m.in. odnosić się do pacjentki w sposób niekulturalny. – Mundurowi zastali w gabinecie 65-letniego lekarza, który sprawiał wrażenie, że może znajdować się pod wpływem alkoholu – relacjonowała aspirant sztabowy Iwona Ochman, oficer prasowy lublinieckiej komendy policji. – Przeprowadzone przez mundurowych badanie trzeźwości wykazało w jego organizmie 1,6 promila alkoholu. (as)Umówił się na seks z 13-latką

19 wrzesień, 2017 - 10:07

PEDOFILIA. W sobotę przy ul. Bohaterów Katynia policja zatrzymała 39-latka podejrzanego o pedofilię. Mężczyzna umówił się przez internet na seks z 13-latką. Mieli spotkać się pod miejscowym marketem. Ale pod 13-latkę najprawdopodobniej podszył się znany łowca pedofilów Krzysztof Dymkowski z Wrocławia, więc zamiast młodej dziewczyny przyjechali policjanci

Krzysztof Dymkowski zgłosił się w sobotę do Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

– Internauta oświadczył, iż trafił na trop mężczyzny, który myśląc, że rozmawia z 13-latką zaczął składać jej propozycje obcowania płciowego oraz poddania się innej czynności seksualnej. Usiłował też umówić się na spotkanie przy jednym ze sklepów w Częstochowie – informuje Marta Ladowska, rzecznik prasowy KMP.

39-latek czekał w umówionym miejscu, ale nie doczekał się 13-latki. Zamiast niej pojawili się policjanci, którzy zatrzymali mężczyznę. Podczas rewizji jego mieszkania zabezpieczyli m.in. komputer, na którym znaleźli treści pedofilskie.

– Konieczne będzie teraz dokładne sprawdzenie zabezpieczonych nośników. 39-latek usłyszał wczoraj zarzuty składania propozycji seksualnych małoletniej poniżej 15. roku życia oraz posiadania niedozwolonych treści pornograficznych z udziałem osób małoletnich, które znajdowały się w jego komputerze – podaje Marta Ladowska.

Śledztwo w sprawie prowadzi policja i Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Południe. Kryminalni i prokurator skutecznie zawnioskowali już do sądu o umieszczenie mężczyzny w trzymiesięcznym areszcie.

– Zatrzymany nie był wcześniej karany – informuje Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. (PW)Basen przy Niepodległości zamknięty do wakacji

19 wrzesień, 2017 - 07:57

Ponad 5 mln zł będzie kosztować inwestycja w budynku pływalni przy al. Niepodległości. Obiekt zostanie docieplony i przebudowany. Oczywiście korzystanie z basenu nie będzie w tym czasie możliwe

W poprzednim tygodniu urząd miasta rozstrzygnął przetarg na termomodernizację tej pływalni. Wygrała oferta złożona wspólnie przez dwie częstochowskie firmy: Zakład Remontowo-Budowlano-Instalatorski Budomax i PHU Monter. Za wykonanie prac miasto zapłaci ok. 5 mln 135 tys. zł. W obiekcie, który powstał w 1975 roku, składającym się z trzech części: pływalni, piętrowej części pełniącej funkcję szatni oraz sal rekreacyjnych, a także parterowej części biurowej, zaplanowano termomodernizację połączoną z przebudową. Wykonane zostaną m.in. nowe instalacje (w tym wentylacji mechanicznej, centralnego ogrzewania i solarna), oświetlenie, wymienione będą drzwi i okna, a ocieplone: ściany, strop, dach, niecka basenu i podłogi pływalni. W zakresie prac jest też realizacja systemu kolejkowego ESOK dostosowanego do obsługi Częstochowskiej Karty Mieszkańca, nagłośnienia AUDIO, monitoringu wizyjnego CCTV i sieci LAN z urządzeniami Wi-Fi. Jeśli chodzi o przebudowę, to obejmie ona: budowę płyt żelbetowych pod projektowane centrale wentylacyjne, wykonanie przebić przez stropy pod kanały wentylacyjne, dobudowę wejść ewakuacyjnych wraz z biegami schodowymi oraz przebudowę ścian działowych i wewnętrznej klatki schodowej. Termin zakończenia inwestycji to 31 maja 2018. Zarządca budynku – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – jeszcze w sierpniu zapowiedział jednak, że ponowne otwarcie pływalni planowane jest dopiero na lipiec. (PW)Rząd będzie nas uczył strzelać

19 wrzesień, 2017 - 05:00

OBRONA. W każdym powiecie ma zacząć działać strzelnica i ma ona być dostępna dla wszystkich – zapowiedziało Ministerstwo Obrony Narodowej. Program budowy strzelnic ma ruszyć od nowego roku

Ministerstwo Obrony Narodowej chce od stycznia 2018 r. wprowadzić program związany z dofinansowaniem budowy i rewitalizacji strzelnic.

– Mamy zabezpieczone środki i jesteśmy na etapie wprowadzania zmian prawnych. Jest to program związany z dofinansowaniem budowy i rewitalizacji strzelnic. Chcielibyśmy, żeby w każdym powiecie, poza jedną kompanią wojsk obrony terytorialnej i jedną szkołą średnią prowadzącą klasy wojskowe, była również jedna strzelnica – otwarta dla wszystkich, prowadzona przez samorząd – poinformował Michał Dworczyk, wiceszef MON. Jak twierdzi resort, strzelnice cieszą się dużym zainteresowaniem, służą rozwojowi strzelectwa, postaw proobronnych, organizacji proobronnych, oraz dają możliwość do ćwiczenia dla wojska.

Wiceszef MON dodał, że obecna sytuacja strzelnic jest związana z „destrukcją”, jaka została przeprowadzona w obszarze infrastruktury Wojska Polskiego. Z ponad 200 strzelnic wojskowych, które istniały w naszym kraju, w tej chwili zostało mniej niż 100. Wiele z nich zostało wyłączonych bez możliwości rewitalizacji.

– Rozmawiamy też z Ministerstwem Sportu i mamy nadzieję, że od stycznia taki program wspierania tego rodzaju inwestycji dla samorządów uruchomimy – stwierdził Dworczyk. (as)Ostrzelali dziennikarzy

19 wrzesień, 2017 - 05:00

Dziennikarze zostali ostrzelani podczas manewrów Rosji i Białorusi – ZAPAD 2017

Informacje o zdarzeniu podają rosyjskie media powołując się na anonimowe źródło. Do wypadku miało dojść w niedzielę (17 września) albo w poniedziałek (18 września). W wyniku zdarzenia ranni mieli zostać dziennikarze, którzy przebywają obecnie w szpitalu. – Doszło do wybuchu co najmniej dwóch samochodów, dwie osoby są bardzo poważnie ranne, teraz hospitalizowane – przekazało źródło, które cytują media. – Ofiary to najprawdopodobniej dziennikarze, którzy obserwowali ćwiczenia Zapad 2017 – zaznaczono.
Żródło wprost.plInauguracja Jubileuszowego Sezonu

19 wrzesień, 2017 - 05:00
.a:hover {opacity: 0.8; transition: all 0.5s ease;}

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA INAUGURACJĘ JUBILEUSZOWEGO 65. SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2017/2018


Kliknij, aby powiększyćPrzebudowa DK 1 pochłonie prawie 179 mln zł

18 wrzesień, 2017 - 14:17

INFRASTRUKTURA. Miejski Zarząd Dróg i Transportu rozstrzygnął przetarg na przebudowę al. Wojska Polskiego. Zwycięzcą zostało konsorcjum firm: Drog-Bud sp z o.o., Fiesta-Fiser Rekonstrukce, Stavby+Nowa k-Mosty Sp z o.o. ul. Prosta Częstochowa. Inwestycja, która będzie realizowana w formule zaprojektuj i zbuduj, ma być ukończona do 30 października 2020 roku

Z uwagi na skalę inwestycji, postępowanie przetargowe trwało aż 17 miesięcy. Pod koniec czerwca MZDiT – po kilku przesunięciach terminu – w końcu otworzył oferty, które cenowo wahały się od ok. 140 do prawie 300 mln zł. Ostatecznie wygrała ta przedstawiona przez konsorcjum firm: Drog-Bud sp z o.o., Fiesta-Fiser Rekonstrukce, Stavby+Nowa k-Mosty Sp z o.o. ul. Prosta Częstochowa. – opiewająca na ponad 178,8 mln zł. Nie była więc najtańsza, ale i do najdroższej dużo jej brakuje.

Zwycięzca zadeklarował, że upora się z robotami budowlanymi do końca sierpnia 2020 roku. Ich rozpoczęcia nie należy spodziewać się w najbliższych miesiącach, ponieważ inwestycja najpierw musi być zaprojektowana (w oparciu o program funkcjonalno – użytkowy). Przebudowa obejmie al. Wojska Polskiego na odcinku od al. Jana Pawła II do ul. Rakowskiej. Skrzyżowania, mosty i kładki zostaną przebudowane, powstaną dwa całkiem nowe duże obiekty – estakady: nad ul. Legionów oraz nad al. Pokoju. W tym drugim przypadku rozebrany zostanie stary ponad 40-letni obiekt, który od dawna nie wytrzymuje już stale wzrastającego natężenia ruchu. Nowa estakada ma być obudowana ekranami dźwiękochłonnymi. Znacznie ograniczą one wywoływane przez ruchliwą trasę hałas i drgania, na które od lat narzekają mieszkający w sąsiedztwie DK 1 częstochowianie.

Ekrany akustyczne prawdopodobnie powstaną także na innych odcinkach trasy, gdzie blisko znajduje się zabudowa mieszkaniowa i jednorodzinna.

– MZDiT, podając warunki do przetargu, rozszerzył zakres ochrony akustycznej wynikający z dotychczasowej dokumentacji dla uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia – poinformował wiceprezydent Mirosław Soborak w odpowiedzi na jedną z interpelacji radnych. – Zakres zadania objęty został zabudową ekranów z wyłączeniem obszarów o zabudowie usługowo – handlowej lub przemysłowej, które nie wymagają takich zabezpieczeń – zaznaczył.

Dopiero po przygotowaniu projektu okaże się jakie rodzaje ekranów zostaną zastosowane i gdzie, co będzie wynikało m.in. pomiarów natężenia hałasu.

Inwestycja będzie w przeważającej większości sfinansowana ze środków unijnych. Władze miasta jeszcze w 2016 roku poinformowały o pozyskaniu na ten cel 164 mln zł dotacji. (PW)Odkryć miasto na nowo

18 wrzesień, 2017 - 12:29

WARSZTATY. Już za 10 dni w Muzeum Produkcji Zapałek odbędą się warsztaty „Częstochowa na nowo”. W programie znajdą się m.in. opowieści o wyjątkowości naszego miasta i jego ciekawych zabytkach techniki

Warsztaty organizuje Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

Program:
– Opowieści o odmienności Częstochowy – Mirosław Zwoliński
– Szlak Zabytków Techniki jako atrakcja tematyczna – jak w oparciu o dziedzictwo kulturowe stworzyć interesujący produkt turystyczny – Adam Hajduga
– Częstochowa w pejzażu kulturalnym województwa śląskiego. Dziedzictwo niematerialne – interpretacje – Przemysław Smyczek.

Gdzie: Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, ul. Ogrodowa 68.
Kiedy: 28 września 2017 r., godz. 16.00.

.a:hover {opacity: 0.8; transition: all 0.5s ease;}


Kliknij, aby powiększyćPierwszy film o Biegańskim. Premiera w OKF Iluzja

18 wrzesień, 2017 - 12:09

WYDARZENIE. 10 listopada to data premiery 47-minutowego fabularyzowanego dokumentu traktującego o życiu doktora Władysława Biegańskiego. Stoi za nim częstochowski nauczyciel muzyki Artur Broncel, a główną rolę gra Mateusz Nienartowicz – muzyk zespołu Ampera

W internecie krąży już drugi zwiastun filmu, który może obejrzeć TUTAJ. Całość nosząca tytuł „Biegański – drogi ku szczęściu” po raz pierwszy zostanie wyświetlona 10 listopada w OKF Iluzja.
– Powstał spontanicznie. Jako nauczyciel muzyki w kilku częstochowskich szkołach zrobiłem pogadankę o dr Biegańskim i okazało się, że na kilkaset osób tylko trzy wiedziały kim był doktor. Pomyślałem, że zrobię film aby młody człowiek poznał tę niezwykłą postać – mówi Artur Broncel, m.in. pomysłodawca i reżyser Artur Broncel, chociaż w rzeczywistości odpowiada w tej produkcji właściwie za wszystko. – Sam zorganizowałem całe przedsięwzięcie. Materiał zmontowałem i skomponowałem muzykę. Znalazłem aktora, który gra Biegańskiego, czyli częstochowskiego muzyka zespołu Ampera Mateusza Nienartowicza. Scenografię zorganizowała znajoma Grażyna Ziętek, w której domu nakręciłem wiele ujęć. Zachęciłem też znajomych z zespołu Impast, którzy również mają swoją rolę aktorską. Mieliśmy przy tym dużo frajdy – dodaje.
Film trwa 47 minut. To fabularyzowany dokument. Część dokumentalna oparta jest na opowiadaniu dr Juliusza Sętowskiego, kierującego Ośrodkiem Dokumentacji Dziejów Częstochowy, z którą mocno związany był Władysław Biegański.
– Zanim zacząłem produkcję, przeczytałem kilka książek, a wśród nich publikację żony dr Biegańskiego. Nie wiedziałem od czego zacząć, więc zacząłem od słuchania wykładów Andrzeja Wajdy, który stwierdził, że najważniejsza w filmie jest twarz. Ta wypowiedź poruszyła moją wyobraźnię i zacząłem kreślić w głowie scenariusz – mówi Artur Broncel.

Władysław Biegański (1857 – 1917) był lekarzem, doktorem medycyny, logikiem, filozofem i działaczem społecznym. W Częstochowie zamieszkał w 1883 roku – po praktykach m.in. położnicznych. Otworzył praktykę prywatną, został też lekarzem szpitalnym i miejskim. W latach 1884–1910 był oddziałowym lekarzem na kolei warszawsko-wiedeńskiej, ponadto pełnił funkcję lekarza fabrycznego w fabryce „Motte” i „Częstochowianka”. Do1907 roku pełnił funkcję dyrektora szpitala miejskiego, który zreorganizował i przekształcił w liczący się ośrodek leczniczo-naukowy regionu. Był współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego.
Przyczynił się również do otwarcia I Gimnazjum Polskiego w Częstochowie (ul. Kościuszki 10/12). Zajmował się filozofią medycyny. Jest autorem kilku podręczników. Zmarł w 1917 roku na dławicę piersiową i spoczął na cmentarzu Kule. Sejm RP ustanowił 2017 Rokiem Władysława Biegańskiego. (oprac. PW)Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta