Promed. Czas na wzrok 40+
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 

NTC

Subskrybuje zawartość
Tygodnik lokalny
Zaktualizowano: 11 min. 27 sek. temu

Zalety pracy zespołowej

1 godzina 5 min. temu

Aktualnie wiele firm stawia na pracę zespołową. Według zwierzchników jest to połączenie wysiłku z umiejętnościami pracowników. Daje to świetne efekty, bo zdecydowanie lepsze niż praca indywidualna. Choć oczywiście trzeba pamiętać i być w pełni świadomym, z czym wiąże się taka praca, co jest w niej najważniejsze oraz jakie powinny być efekty.

Wysoka wydajność i efektywność
Najważniejsza zaleta i korzyść pracy zespołowej została już wymieniona, ale trzeba to podkreślić. Nic nie przynosi tak dobrych efektów, jak połączenie kompetencji jakiegoś zespołu czy grupy – mniejszej bądź większej. Sprawdza się to zarówno przy wysiłku fizycznym np. w fabrykach, gdzie produkowane są części, a maszyny wymagają obsługi kilku osób naraz. Warto też pamiętać, że taki system sprawdza się także podczas bardziej umysłowego albo twórczego wysiłku. Pracownicy np. redakcji, agencji reklamowych, PR robią co jakiś czas burzę mózgów, gdzie dzielą się swoimi pomysłami. Lepsza wydajność jest także osiągana dzięki temu, że pracownicy, znając się już trochę, potrafią określić swoje umiejętności i szybciej reagować na to, co robi konkurencja ‒ to może być natomiast motorem napędowym do działania.
Wzorowanie się na innych
Kolejny plus stanowi to, iż dzięki pracy zespołowej można mieć więcej energii i większy zapał do wykonywania swoich obowiązków. Widząc, jak inni współpracownicy osiągają sukcesy, inspirują się nawzajem – można szybko próbować osiągać to samo. W ten sposób też każdy nawzajem motywuje się do dalszych działań. Coraz więcej firm stawia na taki system, można to zauważyć w ofertach pracy, na portalu internetowym pracuj.pl.
Doskonała komunikacja i wspólnota
Skoro pracownicy wiedzą, czego się od oczekuje, mogą się wiele i szybko nauczyć np. jak efektywnie komunikować się z innymi w wyniku, czego zespół będzie zgrany ze sobą. Jeśli taka grupa stworzy jedność, ale każdy będzie miał swój konkretny wkład, szef to na pewno zauważy. W ramach tego będzie doskonale wiedział, jakie zadanie, komu przydzielić i czego się spodziewać. W ten sposób każdy będzie dowartościowany, a do tego przyczyni się do sukcesu przedsiębiorstwa. Sukces indywidualny też będzie miał znacznie większą wagę. Głównie dlatego, że jedno mniejsze osiągnięcie było częścią dużego, na które składa się wiele takich drobiazgów. Co więcej, można wtedy poczuć, że należy się do grupy i nie jest się ani trochę wyobcowanym oraz obserwatorem na uboczu. Natomiast, gdy pojawią się jakieś problemy, to zawsze będzie je łatwiej rozwiązać wspólnymi siłami.Zawody dla artystów

6 godzin 53 min. temu

Artyści z pewnością mogą mieć problem z odnalezieniem się w niektórych zawodach. Każdy z zacięciem artystycznym będzie bowiem męczył się w branży, którą rządzą sztywne reguły, wymagającej zamknięcia się w konkretnych ramach i profesjach, gdzie brakuje miejsca na wyobraźnię. Warto, aby wybierały zatem wśród ofert pracy, które przyniosą im satysfakcję z wykonywanych działań.

Drobiazgi są ważne
Niektórzy decydują się na tworzenie elementów identyfikacji wizualnej. Można projektować, chociażby wizytówki, plakaty, materiały reklamowe, okładki oraz logo firm. W ten sposób dzięki swoim umiejętnościom i wyobraźni można przyczynić się do czyjegoś sukcesu. Ważne jest to, aby znać oczekiwania klienta i posiadać informacje o jego działalności. Być może, dlatego proces twórczy czasem dłużej trwa.
Większy kaliber
Artyści mogą zostać też architektami, gdyż dynamiczny rozwój budownictwa daje im wiele możliwości. Aby, żeby projektować domy, bloki i budowle, potrzebna jest odpowiednia wiedza specjalistyczna ze studiów bądź ukończonych kursów. To od architektów zależy bezpieczeństwo innych oraz czy budynek będzie spełniał swoją funkcję, będzie dostosowany do potrzeb, jak długo postoi i podatny na zmiany. Z najlepszymi architektami trzeba umawiać się z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, bo nie brakuje im ofert pracy. Tym bardziej, że w Polsce w końcu docenia się oryginalność, a nie tylko np. „bloki z wielkiej płyty”. Szansę mają młodzi, bo nieustannie organizowane są konkursy i przetargi na różne projekty codziennego użytku.
Do budynku potrzebne są meble
To coś pomiędzy drobiazgami a ogromnymi dziełami. Jako projektant mebli często trzeba łączyć rolę artysty, rzemieślnika i sprzedawcy. Każdy zastanawiający się nad kupnem mebli, chce przede wszystkim, żeby były one gustowne, pasujące do innych, tanie, ale dobrej jakości. Taki artysta nie ma łatwego zadania, bo zadań jest dużo i może czasem poczuć, że jego trud znacznie przewyższa koszty albo efekty nie są tak docenianie, jakby chciał.
Sztuka a media
Można uznać za to media czy reklamę, gdzie niesamowicie liczy się wyobraźnia. Każda książka, gazeta czy reklama w telewizji to pewnego rodzaju sztuka i efekt czyjejś wyobraźni. Dlatego artyści sprawdzą się również w mediach, bo mogą pochwalić się swoją kreatywnością , ale też zrobić z niej powszechny użytek, który pomoże innym. Dziennikarz i pisarz opowiedzą historię, tak żeby zainteresować innych, specjalista od reklamy – dzięki swojej wizji zachęci do kupna czegoś czy skorzystania z usługi.Kto może zostać grabarzem?

15 sierpień, 2019 - 07:09

Niektóre zawody wymagają szczególnego przygotowania psychicznego, co wiąże się ze specyficznymi warunkami pracy. Do tego grona należy zaliczyć profesję grabarza. Z pewnością nie będzie to stanowisko dla osób o słabej odporności psychicznej.

Czy w zawodzie grabarza potrzebne jest wykształcenie?
Praca w charakterze grabarza jest dostępna dla każdego, kto czuje się przygotowany psychicznie do pełnienia tego typu obowiązków zawodowych. Nie będzie konieczne posiadanie żadnego wykształcenia – dla potencjalnego pracodawcy liczą się za to inne uwarunkowania. W omawianym zawodzie sprawdzą się wyłącznie osoby silne, sprawne fizycznie, dla których ciężki wysiłek nie będzie problemem. Na najwyższe zarobki mogą liczyć grabarze związani z prywatnymi zakładami pogrzebowymi. Najczęściej zatrudnienie w takich firmach otrzymują osoby z doświadczeniem. Przykładowe oferty pracy znajdziesz w Internecie – warto się z nimi zapoznać, zwracając uwagę na podstawowe wymagania względem potencjalnych pracowników.

Na czym polega zawód grabarza?
Grabarz jest odpowiedzialny za wykonanie czynności związanych z pochówkiem zmarłych. W zależności od aktualnego stanu grobu może on zajmować się pogłębieniem dotychczasowego miejsca pochówku lub wykopaniem nowego. Do jego obowiązków należą również wszelkie prace porządkowe, w tym między innymi usypywanie nagrobku z ziemi. W tym zawodzie trzeba liczyć się z dźwiganiem ciężkich elementów, takich jak płyty nagrobkowe. W wielu firmach pogrzebowych grabarz zajmuje się także czynnościami związanymi z przygotowaniem zwłok. Warto podkreślić, że bardzo często musi on pracować w wyjątkowo trudnych warunkach, szczególnie jeśli wykopuje miejsce pochówku w zamarzniętej ziemi.

Grabarze, którzy nie mają możliwości zatrudnienia się w prywatnej firmie pogrzebowej, mogą zdobyć posadę z ramienia parafii lub cmentarza komunalnego. W takich placówkach zdobędą cenne doświadczenie zawodowe, aby za jakiś czas związać się z firmą, która zapewni im inne warunki zatrudnienia, być może atrakcyjniejsze.WITAMY PIELGRZYMÓW

14 sierpień, 2019 - 22:59

Trwa tegoroczny sierpniowy szczyt pielgrzymkowy. Do Częstochowy – oprócz wielu innych grup – dotarli też w środę m.in. żołnierze z XXVII Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Wojskowej na Jasną Górę. 15 sierpnia odbędą się główne uroczystości związane ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i obchodami Święta Wojska Polskiego.

Rano na Przeprośnej Górce odprawiono uroczystą mszę św. z udziałem żołnierzy. Następnie zebrani wyruszyli w stronę miasta. Po przemarszu aleją Najświętszej Maryi Panny dotarli do alei Sienkiewicza, gdzie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza. W powitaniu wojskowej pielgrzymki i w uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza (w przeddzień Święta Wojska Polskiego) uczestniczyli także przedstawiciele władz miasta, z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem oraz wiceprzewodniczącym Rady Miasta Łukaszem Kotem. Przemarsz zakończył się pod jasnogórskim szczytem. Jeszcze do wieczora do miasta docierać będą kolejne grupy pielgrzymów.

Jutro na Jasnej Górze odbędą się główne uroczystości, związane ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i obchodami Święta Wojska Polskiego. O godzinie 11.00 odbędzie się suma pontyfikalna, której przewodniczył będzie abp Jan Pawłowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. O godz. 21.00, w związku z obchodami Święta Wojska Polskiego, w Kaplicy Matki Bożej odbędzie się uroczysty Apel Jasnogórski według ceremoniału wojskowego – z udziałem kompanii honorowych Wojska Polskiego. W uroczystości wezmą również udział przedstawiciele Miasta Częstochowy.

W tym roku, tylko w sierpniu, zgłoszonych zostało ostatecznie blisko 200 pielgrzymek, przybywających na Jasną Górę z całego kraju. Wśród pielgrzymujących są zarówno grupy piesze, jak i rowerowe, a nawet biegacze. Łączna liczba pątników, przybywających do miasta w sierpniu tylko w ten sposób przekroczy 108 tys. osób, nie licząc tych wszystkich, którzy na sierpniowe uroczystości przyjadą środkami komunikacji, zorganizowanym transportem lub prywatnymi samochodami.PLAN ZABEZPIECZENIA SZCZYTU PIELGRZYMKOWEGO

13 sierpień, 2019 - 17:35

Rozpoczął się największy w Częstochowie szczyt pielgrzymkowy, związany z obchodami Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jak co roku, miasto przygotowało plan zabezpieczenia medycznego i komunalnego, dodatkowe miejsca parkingowe i drogi ewakuacji. Plan obowiązuje do 15 sierpnia. Straż Miejska kieruje apel do przybywających pielgrzymów.

ZABEZPIECZENIE MEDYCZNE

W Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mirowskiej 15 i ul. Królowej Bony 1/3 została uruchomiona Izba Przyjęć:
• 09.08 – 13.08 – od 8:00 do 21:00
• 14.08 – całodobowo
• 15.08 – od 8:00 do zakończenia uroczystości
– telefon do izby przyjęć MSZ, ul. Mirowska 15: 34 370 21 70, 370 22 70
– telefon do izby przyjęć MSZ, ul. Królowej Bony 1/3: 34 370 26 40, 370 26 41

2. W izbie przyjęć przyjmowani są wszyscy pacjenci wymagający pomocy lekarsko – pielęgniarskiej.

3. Oddziały lekarskie pracują w systemie całodobowym. Odpowiedzialni za zabezpieczenie medyczne są lekarze dyżurujący w danym dniu w izbie przyjęć Miejskiego Szpitala Zespolonego.

4. SP ZOZ Stacja Pogotowia Ratunkowego 13 – 15 sierpnia zapewnia:
• 13 sierpnia, od 12:00 do 18:00 – karetkę S/P zlokalizowaną w al. Sienkiewicza,
• 14 sierpnia:
– od 09:00 – zabezpieczenie wejścia pielgrzymek – karetkę S/P stacjonującą w Zespole Ratownictwa Medycznego przy ul. Kilińskiego 10,
– od 12:00 przy Szczycie Jasnogórskim – pogotowie ratunkowe zabezpieczy do zakończenia uroczystości ok. godziny 22:00,
– jedną karetkę S/P zlokalizowaną w al. Sienkiewicza.
• 15 sierpnia, od godz. 8:00 do zakończenia uroczystości:
– jedną karetkę S/P zlokalizowaną w al. Sienkiewicza,
– jedną karetkę S/P zlokalizowane w Pasażu Biskupa Bareły.

5. Zabezpieczenie sanitarno – epidemiologiczne zapewnia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Częstochowie.

DROGA EWAKUACJI MEDYCZNEJ -PASAŻ BISKUPA BAREŁY

MIEJSCA PARKINGOWE MOSIR
– parking Rynek Wieluński,
– parking ul. Oleńki.

Dodatkowo w ramach potrzeb mogą zostać udostępnione parkingi samochodowe przy:
– ul. ks. Kordeckiego 99 (Park Wypoczynkowy „Lisiniec”),
– ul. Kubiny,
– ul. gen. Sikorskiego (naprzeciwko KMPSP).

ZABEZPIECZENIE KOMUNALNE MIASTA

Przedsiębiorstwa zabezpieczające poszczególne sektory miasta są dostępne w Miejsko – Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Od 9 sierpnia ustawione są 42 przenośne kabiny WC oraz 20 umywalek:
– na zieleńcu przy ul. Mstowskiej w pobliżu pętli autobusowej MPK (stadnina koni PEGAZ) – 10 kabin wraz z 5 umywalkami,
– na zieleńcu przy skrzyżowaniu ul. Rozdolnej z ul. Hektarową (przy kościele pw. Niepokalanego Serca NMP) – 3 kabiny wraz z 1 umywalką,
– przy Kościele pw. św. Jana Dukli przy ul. Mirowskiej 51/59 – 4 kabiny wraz z 2 umywalkami,
– na terenie IV LO im. Henryka Sienkiewicza (lewa strona Liceum przy ogrodzeniu) – 3 kabiny wraz z 1 umywalką,
– na zieleńcu przy skrzyżowaniu ul. Łódzkiej z ul. Marconiego – 2 kabiny wraz z 1 umywalką,
– na parkingu przy ul. Sikorskiego – 2 kabiny wraz z 1 umywalką,
– od strony ul. 3 Maja (na trawniku przy gruszy) – 12 kabin wraz z 6 umywalkami,
– na Pasażu Bareły od strony ul. 7 Kamienic – 6 kabin wraz z 3 umywalkami.

Punkty czerpania wody pitnej są uruchomione od 5 sierpnia w następujących miejscach:
1 pkt – ul. Sikorskiego,
1 pkt – ul. 7 Kamienic,
1 pkt – Rynek Wieluński,
2 pkt – ul. Ks. Kard. Wyszyńskiego,
1 pkt – ul. 3 Maja – przy wejściu na pasaż Biskupa Bareły,
1 pkt – park wypoczynkowy Lisiniec,
1 pkt – skrzyżowanie ul. Mstowskiej z ul. Wodociągową,
1 pkt – ul. Morenowa (od 10.08 – 15.08).

Niezależnie od ww. punktów w ciągu alei NMP są działające zdroje uliczne czynne przez cały okres pielgrzymkowy.

Straż Miejska od 9 do 15 sierpnia zapewnia drożność Pasażu Bareły jako drogi ewakuacyjnej.

Miejski Zarząd Dróg i Transportu wraz z Policją zapewnia bezpieczną organizację ruchu na podstawie uzgodnionego projektu zmian organizacji ruchu w strefie podjasnogórskiej. O ustawieniu zapór na ulicy Klasztornej decyduje Klasztor na Jasnej Górze.

Policja i Straż Miejska zapewnia bezpieczeństwo pielgrzymom na trasach wejścia oraz uroczystościach zgodnie z planem operacyjnym Policji oraz otrzymanym wykazem wejścia pieszych pielgrzymek na teren miasta Częstochowy.

Straż Miejska w Częstochowie apeluje, aby osoby starsze oraz dzieci, które wybierają się do Częstochowy, miały przy sobie karteczkę z numerem telefonu do przewodnika grupy lub najbliższego członka rodziny. Podobne karteczki powinny mieć również starsze osoby z Częstochowy lub okolicznych gmin. Częstochowscy strażnicy miejscy w poprzednich latach pomagali osobom starszym, a także dzieciom, które zagubiły się na terenie miasta. W przypadku zagubienia, funkcjonariusze Straży Miejskiej będą mogli szybko skontaktować się ze wskazaną na kartce osobą i przekazać “zagubionego” pod opiekę rodziny lub podwiozą do autokaru.

Miejski Zarząd Dróg i Transportu – od 1 sierpnia zapewnia dodatkową ilość kontenerów i koszy na śmieci w rejonach koncentracji pielgrzymów oraz na drogach przemarszu.

Dyżury firm prowadzących bieżące utrzymanie dróg, czystości, odwodnienia i oznakowania:

1. Utrzymanie oznakowania drogowego poziomego, pionowego i urządzeń bezpieczeństwa ruchu (14 – 15 sierpnia) – Dyspozytor Służby Interwencyjnej Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu.
2. Sygnalizacja świetlna (14-15 sierpnia.) – „Drog – Bud” Lubojenka ul. Prosta 88/90.
3. Zmiany organizacji ruchu w rejonie Podjasnogórskim (14-15 sierpnia) – Dyspozytor Służby interwencyjnej Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu
4. Oświetlenie dróg (14-15 sierpnia) – P.W. Instalatorstwo Elektryczne Jarosław Galicki, Pogotowie Zakładu Energetycznego
5. Oczyszczanie miasta (14-15 sierpnia) – Firma SUEZ
6. Obsługa odwodnienia (14-15 sierpnia) – „ON-Serwice” Sp. z o.o
7. Bieżące utrzymanie dróg (14-15 sierpnia) – BITUM Sp. z o.o. oraz „Drog – Bud”.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie jest w dyspozycji w miejscu stacjonowania i kierowana do likwidacji zagrożeń stosownie do sytuacji.

Miejsko–Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie: telefony: 34 378 51 01 (102); fax 34 378 51 03

Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie 14-15 sierpnia: telefony: 997, 34 369 12 55, 34 369 12 66, fax: 34 369 12 44

Koordynator zespołu do spraw zabezpieczenia pielgrzymkowego: p.o. Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Częstochowy – Rafał Kusal.CZĘSTOCHOWA W KADRZE, CZYLI AMATORZY DO KAMER!

13 sierpień, 2019 - 17:30

Już po raz 18. filmowcy nie będący zawodowcami mają okazję zaprezentować swoje autorskie spojrzenie na najróżniejsze aspekty życia miasta. OKF ,,Iluzja” czeka na zgłoszenia do konkursu na film o Częstochowie do 31 października.

Konkurs ,,Częstochowa w kadrze” daje twórcom nieprofesjonalnym możliwość zaprezentowania efektów swojej pracy, poszukuje autorskich wypowiedzi i nowych form kreacji filmowej. Sprzyja także wymianie doświadczeń i integracji środowiska filmowców-amatorów, a również – jak udowodniły poprzednie edycje – pomaga wyłonić i promować lokalne talenty. Dzięki konkursowi udaje się stworzyć wielowątkowy, filmowy obraz miasta poprzez fabuły, dokumenty, impresje, teledyski i inne formy. Filmowcy rejestrują zmiany w rozmaitych dziedzinach życia, starają się uchwycić problemy mieszkańców oraz odkrywają nowe, nieznane oblicza Częstochowy. Wszystkie filmy konkursowe prezentowane są na otwartych, bezpłatnych pokazach w OKF ,,Iluzja”.

Film – wraz z kartą uczestnictwa – należy dostarczyć osobiście lub przesyłką do 31 października na adres OKF, al. NMP 64, 42-200 Częstochowa. Ze szczegółowym regulaminem konkursu można zapoznać się w załączniku poniżej. Kartę uczestnictwa można pobrać poniżej, osobiście w biurze OKF ,,Iluzja” lub na pod linkiem http://www.okf.czest.pl/czestochowa-w-kadrze3 Obrady jury odbędą się 16 listopada, a finał i wręczenie nagród – 17 listopada.

Konkurs na film amatorski zorganizowano w Częstochowie po raz pierwszy w 1994 roku – już wtedy miał zasięg ogólnopolski i odbywał się pod hasłem ,,Teraz ja!” Jego trzy kolejne edycje cieszyły się uznaniem zarówno publiczności, jak i dziennikarzy, a jurorami byli m.in. Piotr Łazarkiewicz, Łukasz Wylężałek, Jarosław Sander, Maciej Dejczer, Maria Nowakowska, Teresa Kotlarczyk i Tadeusz Sobolewski.

W 1997 roku Ośrodek Kultury Filmowej – pod nazwą ,,Częstochowa w kadrze” – zaproponował filmowcom-amatorom inną wersję konkursu, o charakterze lokalnym, tematycznie związanym z miastem. Po kilku latach przerwy w 2001 roku odbyła się jego II edycja. Przewodniczącym jury był Michał Rosa, a nagrodą główną – kamera cyfrowa. W kolejnych edycjach w jury zasiadali m.in. Dariusz Gajewski, Marek Piwowski, Janusz Zaorski, Cezary Harasimowicz, Lech Majewski, Xawery Żuławski, Leszek Wosiewicz, Waldemar Krzystek, Jerzy Kapuściński, Jacek Bławut, Michał Tkaczyński, Lidia Duda czy Przemysław Wojcieszek.

Karta uczestnictwa

Warunki konkursuPRZEGLĄD DRZEW PRZY UL. WIELUŃSKIEJ PRZYGOTOWANIEM DO PRAC PIELĘGNACYJNYCH

13 sierpień, 2019 - 17:27

Drzewa przy ulicy Wieluńskiej zostały ponumerowane. Nie oznacza to jednak konieczności ich wycinki. To efekt przeglądu, który ma określić zakres niezbędnych prac pielęgnacyjnych w koronach drzew.

Na pniach drzew przy ul. Wieluńskiej pojawiły się niewielkie, naniesione specjalną zieloną farbą numery, które wzbudziły zainteresowanie, a w niektórych przypadkach nawet zaniepokojenie mieszkańców, zatroskanych o przyszłość częstochowskiego drzewostanu.

Oznaczenia drzew numerami są związane z prowadzonym przeglądem zadrzewienia, mającym na celu określenie zakresu zabiegów pielęgnacyjnych w koronach. Są one konieczne do poprawy bezpieczeństwa w pasie drogowym.

Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta zobowiązał się do przeprowadzenia takiego przeglądu (oraz prac pielęgnacyjnych) w piśmie skierowanym do mieszkańców ulicy Wieluńskiej, domagających się wymiany starych drzew na młode, o mniejszych koronach.

W wyniku przeglądu wskazano do usunięcia jedynie dwa głogi, które z uwagi na swój stan i względy bezpieczeństwa bezwzględnie tego wymagają (i zostaną usunięte po uzyskaniu decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków).

Szersza wymiana drzew przy ul. Wieluńskiej, jak już informowano mieszkańców, może być rozważana jedynie w przypadku kompleksowej rewitalizacji ulicy.ODCINKI IKARA, SIKORSKIEGO I RÓŻANEJ – PO PRZEBUDOWIE

12 sierpień, 2019 - 15:29

W Częstochowie realizowane są kolejne inwestycje drogowe, związane z remontem ulic w poszczególnych dzielnicach miasta. Właśnie zakończyły się przebudowy dużych odcinków ulic Ikara na Grabówce, Sikorskiego (Częstochówka-Parkitka) i Różanej na Błesznie. Duża inwestycja trwa również na ulicy Łódzkiej.

Inwestycje realizowane są ze środków na przebudowę dróg lokalnych w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie. Zakończyły się prace remontowe ulic: Ikara i Różanej, praktycznie sfinalizowana jest już także przebudowa ul. Sikorskiego. Ulica Łódzka będzie gotowa w przyszłym roku. Koszt wymienionych zadań to ponad 10 mln zł.

– Cieszymy się z kolejnych efektów programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie, choć mamy świadomość, że niższe dochody oraz zwiększone wydatki samorządu, będące efektem decyzji władz centralnych, mogą istotnie zmniejszyć nasze możliwości zaspokajania potrzeb związanych z budową i remontem dróg lokalnych – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
– Będziemy jednak starać się pozyskiwać kolejne środki zewnętrzne i tak gospodarować ograniczonym budżetem, by możliwa była kontynuacja inwestycji drogowych w dzielnicach.

W ramach inwestycji gruntowną przebudową objęto ulicę Ikara na odcinku od ul. św. Rocha do ul. Radomskiej. Remontowany fragment o długości około 770 metrów otrzymał nie tylko nową nawierzchnię, ale też kanał deszczowy, technologiczny i nową infrastrukturę przystankową. Wzdłuż jezdni ułożono chodnik oraz wykonano zieleńce. Przebudowa ulicy kosztowała około 4,4 mln zł.

Ulica Sikorskiego została przebudowana na odcinku 400 metrów – od ul. Szajnowicza–Iwanowa do ul. Łódzkiej. Za ponad 2,9 mln zł przebudowano konstrukcję drogi oraz ułożono nową nawierzchnię wraz z odwodnieniem i zabezpieczeniem sieci elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej. Pojawił się też nowy chodnik, miejsca postojowe oraz zieleńce.

Przebudowa ul. Różanej obejmowała m.in. remont ciągu głównego ulicy o długości 364 metrów oraz wlot w ulice boczne. Szerokość nowej jezdni wynosi 6 metrów. Koszt całości zadania z budżetu własnego MZDiT to 2,66 mln zł (dokumentację zadania zlecono w ramach budżetu obywatelskiego).

W przyszłym roku zakończy się przebudowa ulicy Łódzkiej na odcinku od Ronda 7 Dywizji Piechoty do ul. Poleskiej (odcinek jest wyłączony z ruchu, obowiązuje tam objazd). Koszt tej inwestycji to ponad 3,5 mln zł. Obecnie miasto czeka na określenie wysokości dofinansowania ze środków rządowego programu funduszu drogowego oraz na podpisanie umowy o dofinansowaniu.

O tych zrealizowanych i trwających pracach drogowych w dzielnicach poinformowano podczas briefingu prasowego zorganizowanego przy wyremontowanej części ulicy Ikara. W spotkaniu obok prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, uczestniczyli m.in. zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu Piotr Kurkowski oraz szef firmy wykonawczej – BUD-MET-u z Truskolasów – Jarosław Kałmuk (firma realizuje także przebudowę ul. Łódzkiej).CZĘSTOCHOWA MOCNA W NORDIC WALKING

12 sierpień, 2019 - 15:18

Osiem medali zdobyła reprezentacja drużyny Nordic Team Częstochowa na Mistrzostwach Polski Nordic Walking w Osielsku koło Bydgoszczy. Najlepszymi w kraju, w odpowiednich kategoriach, zostali Bogdan Barczyk, Marcin Rosak i Michał Zarębski.

Mistrzostwa Polski Nordic Walking na dystansach pięciu i dziesięciu kilometrów oraz w półmaratonie odbyły się w ostatnią sobotę, 10 sierpnia. Liczna, trzydziestoosobowa reprezentacja Częstochowy zdobyła osiem medali. Mistrzami Polski zostali Bogdan Barczyk i Marcin Rosak (dystans półmaratonu, odpowiednio kategorie M50 i M40) oraz Michał Zarębski (dystans 5 km, kategoria M30). Wicemistrzami kraju zostali – Agnieszka Paprotna (półmaraton, K30) i Daniel Wojtasiński (10km, M40). Brązowe medale zdobyli z kolei – Agnieszka Dybeł (5km, kat. K niepełnosprawni A), Alicja Bugała (5km, kat. K-junior) i Bartłomiej Dębski (5km, kat. M40).

A oto pełne wyniki naszych zawodniczek i zawodników:

5 km:
Michał Zarębski – MISTRZ POLSKI M30, 3m open
Bartłomiej Dębski – BRĄZOWY MEDAL M40
Alicja Bugała – BRĄZOWY MEDAL K-junior
Agnieszka Dybeł – BRĄZOWY MEDAL K niep. A
Zbigniew Cudak – 8m kat. M50
Tomasz Rajek – 9m kat. M50
Janusz Kubat – 12m kat. M45
Beata Kamińska – 4m kat. K50
Anna Bugała – 6m kat. K40
Bogusław Radziejowski – 9m kat. M55
Agnieszka Pinis – 7m kat. K40
Renata Gawor – 6m kat. K50
Jolanta Barczyk – 6m kat. K55
Monika Kubat – 14m kat. K45
Nadia Kolarska – 5m kat. K-dzieci
Magdalena Stolarska – 12m kat. K50
Maciej Zarębski – 8m kat. M-dzieci

10 km:

Daniel Wojtasiński – V-ce MISTRZ POLSKI M40, 6m open
Krzysztof Kobiela – 6m kat. M40
Jarosław Pietrzyk – 5m kat. M30
Magdalena Rajek – 6m kat. K40
Zbigniew Szczęśniak – 6m kat. M50
Ewa Dusiel – 4m kat. K50
Magdalena Kobiela – 11m kat. K40
Ewa Contucci – 15m kat. K40
Michał Pinis – 8m kat. M30

Półmaraton:
Marcin Rosak – MISTRZ POLSKI M40, 2m open
Bogdan Barczyk – MISTRZ POLSKI M50
Agnieszka Paprotna – V-ce MISTRZ POLSKI K30
Jolanta Teresińska – 9m kat. K40

Ze szczegółowymi wynikami zawodów można się zapoznać na stronie:

http://wyniki.b4sport.pl/puchar-polski-nordic-walking-2019/m320.htmlKto może zostać dekoratorem marketu?

12 sierpień, 2019 - 06:05

Duże markety zapewniają wiele stanowisk pracy, nie tylko dla kasjerów i osób bezpośrednio związanych z szeroko pojętą obsługą klienta. W tego typu obiektach handlowych pracę znajdzie także dekorator marketu – warto nieco bliżej przyjrzeć się specyfice wspomnianego zawodu.

Dekorator marketu – główne wymagania
Na podstawie dostępnych w Internecie ogłoszeń można określić najważniejsze wymagania dla osób zainteresowanych pracą na omawianym stanowisku. W tym zawodzie najchętniej są zatrudniani absolwenci kierunków plastycznych. Świetnie odnajdują się w nim także osoby specjalizujące się w aranżacji wnętrz. Niewątpliwie zmysł estetyczny jest tutaj priorytetem, ale ważna będzie również umiejętność skutecznego wypromowania konkretnego asortymentu. Dekorator marketu musi mieć na uwadze oczekiwania pracodawcy i w taki sposób zaaranżować przestrzeń, aby na pierwszym planie znajdowały się promowane produkty. Na tym stanowisku znakomicie sprawdzają się osoby komunikatywne, które potrafią dostosować swoją pracę do aktualnych oczekiwań zleceniodawcy.

Czym zajmuje się dekorator marketu?
Osoba zatrudniona w tym zawodzie odpowiada za atrakcyjny wystrój całego marketu lub wyznaczonej przestrzeni. Do jej obowiązków należy efektowna ekspozycja asortymentu z wykorzystaniem dostępnych materiałów informujących. Dekorator marketu musi dbać o umieszczenie stosownych tablic reklamowych czy banerów informujących o zasadach skorzystania z konkretnej promocji. Ważne jest także, aby pamiętać o dostosowaniu bieżących dekoracji do okoliczności. Dla przykładu, aranżacja marketu może być utrzymana w bożonarodzeniowym, wiosennym czy wielkanocnym klimacie. Dekorator marketu musi pamiętać o utrzymaniu porządku w lokalu – ilość zastosowanych zdobień czy dodatkowych plakatów nie może powodować estetycznego chaosu.

Na tym stanowisku znakomicie odnajdują się osoby ze zmysłem artystycznym, które potrafią połączyć dekoracyjny charakter zdobień z ich funkcjonalnością. Dekoratorzy marketu mogą związać się między innymi z marketami budowlanymi lub spożywczymi.ODBIÓR POPIOŁU – DODATKOWY TERMIN

9 sierpień, 2019 - 13:28

Osoby chcące pozbyć się popiołu z palenisk mogą skorzystać z dodatkowego terminu jego odbioru w ramach gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

W celu skorzystania z usługi odbioru popiołu należy do 23 sierpnia dokonać telefonicznego zgłoszenia w Urzędzie Miasta Częstochowy pod numerami (34) 370 71 97 lub (34) 370 71 98.
Data odbioru popiołu to z kolei 31 sierpnia. Tego dnia pojemniki z popiołem należy wystawić przed posesje do godz. 6.00 rano.

Pozostałe terminy odbioru popiołu to:

Termin zgłoszenia telefonicznego do dnia:
23 sierpnia 2019 r.
23 września 2019 r.

Termin odbioru odpadów, w którym należy udostępnić pojemniki przed godz. 6.00

31 sierpnia 2019 r.
30 września 2019 r.

Dodatkowe informacje dot. gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi: http://www.czestochowa.pl/page/311,odpady-komunalne.htmlNOWE ZAPLECZE BASENU PRZY SP 2

9 sierpień, 2019 - 11:05

Zakończyły się prace remontowe na terenie pływalni przy Szkole Podstawowej nr 2. Polegały one na kompleksowym remoncie zaplecza basenu, które zyskało nowy kształt o nowoczesnej estetyce i wysokiej jakości zastosowanych materiałach.

Prace remontowe polegały na rozbiórce starych elementów konstrukcji, wykonaniu nowych wylewek, budowie nowych ścian działowych, osłon przeciwpożarowych i dźwigarów dachowych, a także malowaniu, montażu instalacji elektrycznej i oświetlenia oraz ułożeniu płytek. Na miejscu powstała całkiem nowa instalacja sanitarna i wodna oraz system wentylacji. Basen posiada teraz nowoczesny system prysznicowy, jest nowe, przeszklone wejście, a także podest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Remont objął także wykonanie remontu pomieszczenia biurowe, szatnię i pomieszczenia małej gastronomii.
Prace prowadzono od drugiego półrocza 2018 roku do maja 2019. Ich koszt to około 1,5 mln zł.
Niezależnie od remontu szkoła prowadziła też prace w czerwcu i lipcu 2019 związane z przebudową maszynowni basenu – remont instalacji wodnej, (wymiana części pomp), elektrycznej, elektronicznego systemu dozowania środków oczyszczających wodę basenową, środków antybakteryjnych itp.
Remont zaplecza to kolejny etap modernizacji pływalni przy ulicy Baczyńskiego. W 2015 roku, za kwotę ponad 520 zł, w basenie wyremontowano m.in. nieckę, tzw. plażę, a także położono nową izolację przeciwwodną, ułożono ceramikę, wymieniono wewnętrzną instalację centralnego ogrzewania oraz grzejniki. Wcześniej w hali basenowej i pomieszczeniach biurowych zostały wymienione okna.ŚRÓDMIEŚCIE ZYSKA NOWY PLAC ZABAW

8 sierpień, 2019 - 18:00

Plac ma powstać w rejonie ulic Szymanowskiego i P.O.W. Na firmy zainteresowane wzięciem udziału w przetargu na jego wykonanie miasto czeka do 21 sierpnia.

Plac ma powstać w okolicach budynków przy ul. Szymanowskiego 12,14,16 oraz ul. P.O.W 4. Obecna, betonowa nawierzchnia tego terenu nie nadaje się pod bezpieczny plac zabaw – inwestycja zacznie się więc od niezbędnych rozbiórek (w tym istniejącej, murowanej piaskownicy) oraz uzupełnienia podbudowy pod nową piaskownicę. Na nowym, bezpiecznym, kolorowym podłożu mają pojawić się takie urządzenia do zabawy jak podwójna huśtawka, karuzela, zjeżdżalnia w kształcie „domku” czy bujak sprężynowy. Na dorosłe opiekunki i opiekunów maluchów będą czekać ławki. Całości robót dopełni ogrodzenie placu, montaż koszy na śmieci oraz tablicy informacyjnej.

Firmy zainteresowane wykonaniem tej inwestycji mogą składać swoje oferty do 21 sierpnia, do godz. 8.00, w Biurze Obsługi Interesanta na parterze Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13 (stanowisko Wydziału Nadzoru i Administracji).

Jeśli uda się bez przeszkód wyłonić wykonawcę robót, nowy plac zabaw ma być gotowy do 22 listopada.SIERPIEŃ Z CYKLEM ,,ALEJE – TU SIĘ DZIEJE!”

8 sierpień, 2019 - 17:58

To m.in. spotkanie z Urszulą Dudziak w roli … autorki wspomnień czy Stanisławem Janickim, twórcą niezapomnianego telewizyjnego cyklu ,,W starym kinie”. Zobaczymy sztandarowe dzieło teatru absurdu, czyli ,,Łysą śpiewaczkę” Ionesco, i nie zabraknie muzyki, choćby tej w wykonaniu ukrywającego się pod nazwą ,,Coffee&Cigarettes” duetu Walczak-Surman.

W sierpniu blok spotkań literackich zapowiada się bardzo nietypowo, bo będzie zdominowany przez non-fiction. W piątek, 9 sierpnia, w Częstochowie pojawi się Aleksandra Boćkowska. Jej najnowszy reportaż, „Można wybierać”, to opowieść o 4 czerwca 1989 roku – o dniu pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, z perspektywy niedużych miast i drobnych spraw. Natomiast 23 sierpnia bohaterką spotkania będzie Urszula Dudziak oraz jej książki „Wyśpiewam wszystko” i „Wyśpiewam Wam więcej”. Te wydawnictwa to historie powstałe dzięki pamiętnikom pisanym przez artystkę od wczesnych lat młodości, opowieści, przez które przetaczają się niezwykłe osobowości, jak Jerzy Kosiński, Miles Davis, Sting czy Herbie Hancock. Historia życia, podróży artystki, jej życie w Polsce, a potem przez 20 lat w Nowym Jorku. To książki, dzięki którym poznajemy historię współczesnego jazzu, ale także wspaniałą kobietę.

Na finał wakacji zapraszamy również do kina. 22 sierpnia do Częstochowy przyjedzie Stanisław Janicki – polski pisarz, dziennikarz, scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina. Przez lata był związany z miesięcznikami „Film” i „Kino”, a dla TVP stworzył kultowy program „W starym kinie”. Spotkaniu towarzyszyć będzie projekcja fragmentów jego programów oraz pokaz filmu „Antek Policmajster” z roku 1935, w reżyserii Michała Waszyńskiego.

30 sierpnia na placu Biegańskiego będzie można zobaczyć kolejny plenerowy spektakl Teatru im. Adama Mickiewicza – tym razem słynną „Łysą śpiewaczkę” Eugene’a Ionesco. W świat teatru absurdu wprowadzą nas Marta Honzatko, Agata Ochota, Sylwia Oksiuta-Warmus, Maciej Półtorak, Adam Hutyra i Adam Machalica.

Bardzo interesująco zapowiada się również sierpniowe spotkanie z fotografią. 16 sierpnia w Odwachu o swoich zdjęciach opowie Adam Brzoza – zakopiańczyk, pasjonat gór i przyrody. Przygoda z fotografią zaczęła się u niego od gór i większość zdjęć została wykonana właśnie tam, ale jest on także twórcą wyjątkowych zdjęć przybliżających różne zakątki świata – m.in. Indie, Nepal czy Skandynawię. Jego fotografie ukazywały się m.in.. w: „National Geographic”, „Traveler”, „TATRACH”, „Newsweeku”, „Zwierciadle”, „Kaleidoscope” i „Inspire”.

Oczywiście w sierpniu nie zabraknie również muzyki na żywo – zagrają m.in. Justyna Królak Quartet, Coffee&Cigarettes, 7A Blues czy Tortuga – a także warsztatów, spacerów i atrakcji dla najmłodszych. Pełen ,,alejowy” program na stronie www.aleje.czestochowa.plO PERSEIDACH W MUZEUM CZĘSTOCHOWSKIM

8 sierpień, 2019 - 17:56

Szczyt roju meteorów na letnim, nocnym niebie to okazja, aby nieco lepiej poznać naturę tego widowiskowego zjawiska. 13 sierpnia o godz. 18.00 Marek Nowak – kurator wystawy ,,Ku gwiazdom” – zaprosi do Ratusza na wykład, a potem oprowadzi wszystkich zainteresowanych po całej ,,kosmicznej” ekspozycji. Wstęp wolny!

Najwięcej obserwatorów perseidy przyciągają właśnie w noce w połowie sierpnia – podczas apogeum tego zjawiska w ciągu jednej godziny można ich zaobserwować nawet koło setki. Potocznie zwane ,,spadającymi gwiazdami” są w rzeczywistości drobinami materii wyrzucanymi przez kometę Swift-Tuttle. Widać je bez pomocy jakichkolwiek instrumentów optycznych – wystarczy tylko przyjąć jak najwygodniejszą pozycję obserwatora nieba. O tych wylatujących z gwiazdozbioru Perseusza obiektach szerzej opowie w Ratuszu Marek Nowak, kurator wystawy ,,Ku gwiazdom”.

Sama wystawa ,,Ku gwiazdom” może zachwycić chyba każdego – prezentuje bowiem m.in. skafandry astronautów, ich prowiant i niezbędny sprzęt przydatny w przestrzeni kosmicznej. Pasjonatów kosmicznej technologii zainteresuje łazik marsjański z Politechniki Częstochowskiej, doceniony już wielokrotnie przez naukowy świat. ,,Perełkami” ekspozycji są kawałki kosmicznych skał – meteorytów.

Wystawa została przygotowana pod patronatem Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego w ramach 50. rocznicy lądowania na Księżycu załogi Apollo 11, we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Stowarzyszeniem Astronomia Nova w Częstochowie, Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii im. ks. Bonawentury Metlera oddział w Częstochowie.
Więcej o bieżących propozycjach Muzeum Częstochowskiego na stronie www.muzeumczestochowa.plKto może pracować w zoo?

8 sierpień, 2019 - 12:03

Ogrody zoologiczne poszukują nowych pracowników za pomocą różnych mediów, także przez Internet. Warto zapoznać się z proponowanymi warunkami pracy oraz wymaganiami na poszczególne stanowiska.

Praca ze zwierzętami
Na portalach internetowych znajdziemy oferty skierowane do miłośników zwierząt. Przykładem takiego ogłoszenia jest propozycja pracy w ogrodzie zoologicznym, która miałaby polegać na bezpośrednim kontakcie z wybranymi gatunkami. Osoby bez doświadczenia na podobnym stanowisku mogą opiekować się łagodnymi zwierzętami, takimi jak małe ptaki, gryzonie czy gatunki udomowione. W niektórych przypadkach poszukiwani są przede wszystkim specjaliści, którzy nie boją się bezpośredniego kontaktu z dzikim kotem lub niedźwiedziem. Na takich stanowiskach doskonale odnajdą się osoby z doświadczeniem w pracy w azylach zajmujących się opieką nad wybranymi gatunkami. Mile widziani są także absolwenci kierunków zoologicznych, mający za sobą praktyki w ogrodzie zoologicznym. Do szczególnie niebezpiecznych gatunków zwierząt należy zaliczyć:
-tygrysy,
-lwy,
-gepardy,
-pantery,
-wilki,
-niedźwiedzie brunatne,
-hipopotamy,
-nosorożce.

Kto sprawdzi się w roli opiekuna dzikich zwierząt?

Poza doświadczeniem i kierunkowym wykształceniem ważne są również indywidualne cechy potencjalnego opiekuna przedstawicieli dzikich gatunków świata zwierząt. W tym zawodzie sprawdzą się ludzie spokojni, którzy potrafią zachować zimną krew nawet w ekstremalnych sytuacjach. Muszą być to osoby doskonale interpretujący zachowanie zwierzęcia. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie na niebezpieczne sytuacje. Opiekun dzikiego kota, niedźwiedzia lub nosorożca, musi wiedzieć, w jaki sposób wykonywać obowiązki zawodowe bez narażenia zdrowia czy życia.

Opiekunowie przypisani do poszczególnych gatunków zwierząt zajmują się przede wszystkim ich karmieniem oraz sprzątaniem klatek. Od prawidłowo wykonywanej pracy zależy ich dobrostan. Opiekunowie powinni także dbać o kondycję zdrowotną wybranych gatunków, a w razie potrzeby szybko zapewnić im pomoc weterynarza.Konsekwencje kłamstwa w CV

5 sierpień, 2019 - 14:00

Nietrudno domyśleć się, dlaczego niektórzy decydują się wpisać nieprawdziwe informacje w swoim życiorysie. Jest to zwykle spowodowane chęcią przedstawienia swojej osoby w lepszym świetle lub marzeniem o podjęciu pracy, do których niestety brak pewnych kwalifikacji. Warto zatem zaryzykować i próbować nieco „ubarwić” swoje CV? Zdecydowanie nie. To chyba jedna z najgorszych rzeczy, jaką wykonamy, starając się o pracę.

Kłamstwo zawsze się wyda
Stare porzekadło mówi, że kłamstwo ma krótkie nogi. I jest to szczera prawda. Rekrutujący z doświadczeniem są w stanie często stwierdzić, że informacje zawarte w życiorysie mogą być nieprawdziwe i mają swoje sposoby, aby to sprawdzić. W efekcie zdarzyć się może, że jedno stosunkowo niewielkie kłamstewko – np. na temat zainteresowań – sprawi, iż cały nas trud pójdzie na marne. Nie można bowiem oczekiwać, że pracodawca uzna za osobę godną zaufania kogoś, kto już przy pierwszym kontakcie próbuje go oszukać.
Świat jest mały
Czasami o wykryciu kłamstwa w CV zarządza czysty przypadek. Okazuje się, że np. na uczelni, której ukończeniem postanowiliśmy „poprawić” swój życiorys, studiował w tym samym czasie nasz przyszły kierownik lub pracownik działu HR. Wtedy wystarczy jedno pytanie o nazwisko wykładowcy, abyśmy ze spuszczoną głową wyszli z pokoju. To samo dotyczyć może nieprawdziwych, ale ciekawie brzmiących zainteresowań czy hobby. Niefortunnie zdarzyć się może, ktoś z rekrutujących jest właśnie pasjonatem wspinaczki wysokogórskiej czy łowienia ryb pod lodem, o których nie mamy pojęcia.
Najgorzej, gdy kłamstwo się… nie wyda
Czasami zdarzyć się może też, że kłamstwa mimo wszystko ujdą uwadze rekrutujących i zostanie zaproponowana nam stała praca. Wtedy rzecz ma się jeszcze gorzej. Przyjdzie bowiem dzień, w którym nasze umiejętności będą potrzebne. Najgorsze dla kierownika w takiej sytuacji jest usłyszeć, że faktycznie nie jesteśmy w stanie tego zrobić, bo… nakłamaliśmy w CV. Rzadko ktoś później cieszyć się dalszym zatrudnieniem, a stracony szacunek i kpiny współpracowników to rzeczy, które boleć potrafią jeszcze wiele lat.PREZYDENT APELUJE DO PREMIERA W SPRAWIE HUTY

4 sierpień, 2019 - 10:44

Prezydent Częstochowy apeluje do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie konkretnych działań prowadzących do rozwiązania wyjątkowo ciężkiej sytuacji ISD Huty Częstochowa, także o rozważenie upaństwowienia zakładu, który zatrudnia 1200 pracowników. Ze swojej strony deklaruje pomoc i chęć współpracy.

Do Krzysztofa Matyjaszczyka zwrócili się przedstawiciele związków zawodowych działających w hucie z prośbą o pomoc w znalezieniu inwestora i w doprowadzeniu rozmów z nim do szczęśliwego finału. Związkowcy uważają, że w przypadku gdyby takie działania nie powiodły się, trzeba doprowadzić do repolonizacji huty.

W tej chwili dostawcy prądu grożą odcięciem zasilania, co ze względu na specyfikę branży będzie skutkowało nieodwracalnymi szkodami w infrastrukturze zakładu.

– Pragnę zaznaczyć, że ISD Huta Częstochowa to nie tylko tysiąc dwustu uczciwie pracujących, wysoko wykwalifikowanych pracowników, ale także ich rodziny – napisał w liście do premiera Mateusza Morawieckiego prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Przez lata swojej działalności przedsiębiorstwo stworzyło także sieć kooperujących spółek zatrudniających około pięciu tysięcy pracowników. Częstochowska huta to jednak nie tylko pracownicy i kooperanci, to także uczniowie i absolwenci częstochowskich szkół średnich i branżowych oraz studenci studiów kierunkowych na Politechnice Częstochowskiej.

Częstochowska huta ma niebagatelne znaczenie dla przemysłu stalowego, jej produkty są wykorzystywane przez przemysł stoczniowy, budowlany, konstrukcyjny i obronny, które mają bezpośredni wpływ m.in. na bezpieczeństwo państwa. Warto więc rozważyć upaństwowienie ISD Huty Częstochowa.

– Uważam, że jedynie wspólne, zintegrowane działanie może przynieść efekt oczekiwany przez pracowników, mieszkańców, a także korzystny dla polskiej gospodarki – napisał prezydent.

Korespondencja w załącznikach.
LIST DO PREMIERA(1)
LIST DO PREMIERA(2)Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta