Promed-Optyk, Częstochowa, Al. NMP 9. Częstochowa. Czas na wzrok 40+
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

NTC

Subskrybuje zawartość
Tygodnik lokalny
Zaktualizowano: 15 min. 4 sek. temu

Spalił żywcem gołębie, bo go denerwowały

8 godzin 57 min. temu

POLICJA. Kilkadziesiąt gołębi spłonęło w wyniku pożaru budynku gospodarczego przy ulicy Powstańców Śląskich w Koszęcinie. Policja zatrzymała mężczyznę, któremu postawiono zarzut dokonania podpalenia. 63-latek podłożył ogień, bo ptaki go denerwowały. Grozi mu do 5 lat więzienia

Do zdarzenia doszło w czwartek późnym wieczorem. Po 22. w płomieniach stanął stanowiący własność gminy budynek gospodarczy przy ul. Powstańców Śląskich w Koszęcinie. Na miejsce natychmiast skierowani zostali policjanci, którzy zabezpieczali miejsce zdarzenia. W akcji gaśniczej udział brało 8 zastępów straży pożarnej. Szybka reakcja strażaków pozwoliła na opanowanie ognia i zapobiegła rozprzestrzenieniu się pożaru na znajdujące się w pobliżu budynki. Niestety po ugaszeniu ognia okazało się, że w budynku znajdował się gołębnik. Żywcem spłonęło około 60 ptaków.

– Po zakończeniu akcji gaśniczej policjanci przesłuchali świadków zdarzenia – informuje aspirant sztabowy Iwona Ochman, oficer prasowy lublinieckiej komendy policji. – Mundurowi ustalili, że związek z nim może mieć jeden z mieszkańców Koszęcina. Po północy mężczyzna był już w rękach mundurowych. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie ponad 2 promile alkoholu. Zatrzymany trafił do policyjnego aresztu.

Po wytrzeźwieniu 63-latek został przesłuchany. Jak powiedział, ptaki go denerwowały, więc podpalił budynek, w którym się znajdowały. 63-latek za swój czyn odpowie przed sądem. Grozi mu 5 lat więzienia. Decyzją prokuratora pozostanie teraz pod policyjnym dozorem. (as)Jerzy Sądel jednak nie będzie posłem

8 godzin 59 min. temu

POLITYKA. To już pewne. To nie Jerzy Sądel zasiądzie w sejmie na miejscu zwolnionym przez Konrada Głębockiego, który rozpoczął służbę dyplomatyczną. Następny w kolejce do objęcia mandatu jest obecny wicewojewoda śląski, Mariusz Trepka

Choć nieoficjalnie spekulowano, że Jerzy Sądel nie zdecyduje się na przyjęcie mandatu posła – choć to jemu jako pierwszemu takie prawo przysługiwało po złożeniu mandatu przez Konrada Głębockiego – to ostatecznie klamka zapadła dopiero na początku tego tygodnia.

– Oficjalnie odmówiłem przyjęcia mandatu poselskiego. Pismo w tej sprawie złożyłem w poniedziałek w Kancelarii Sejmu – mówi nam Jerzy Sądel.

Dla nas oznacza to jedno: powiat kłobucki nie będzie miał w końcówce kadencji posła ze swojego terenu. Nadal będą nas więc reprezentować posłowie z innych powiatów wchodzących w skład naszego, częstochowskiego okręgu wyborczego.

Poprosiliśmy o uzasadnienie tej decyzji.

– Nie zgadzam się na to, by po raz kolejny być posłem tylko na fragment kadencji. To nie jest celowe, bo do końca kadencji zostało już za mało czasu – wyjaśnia nam Jerzy Sądel. – Oczywiście nadal popieram Prawo i Sprawiedliwość i działam w strukturach partii tutaj, gdzie jestem, czyli w Lubelskiem – dodaje, by uciąć ewentualne spekulacje co do przyczyn jego odmowy.

Jak mówi nam obecny dyrektor Lasów Państwowych w Lubelskiem, poprzednio zdecydował się na objęcie mandatu za kogoś, na ledwie część kadencji. I ma doświadczenie, że to nieco za krótko, by dopiąć celów związanych z działalnością na forum parlamentu. A jednocześnie wiąże się to z wielką rewolucją w życiu prywatnym i zawodowym. Jak dodaje nasz rozmówca, jego najbliżsi nie byliby gotowi zaakceptować jego decyzji o przyjęciu mandatu.

Następnym w kolejce do tego, by zastąpić Głębockiego w sejmie, jest obecny drugi wicewojewoda śląski. Już wcześniej w przestrzeni medialnej cytowano wypowiedzi Mariusza Trepki, iż jeśli to jemu przypadnie możliwość objęcia mandatu, to wyrazi na to zgodę. (jar)Arsenał na strychu

9 godzin 57 min. temu

POLICJA. Jeden z mieszkańców Lublińca w czasie porządkowania strychu znalazł kilkadziesiąt naboi pochodzących prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Znalezisko zabezpieczyła policja

W czwartek po południu z dyżurnym lublinieckiej komendy skontaktował się mieszkaniec, który poinformował o znalezieniu amunicji na strychu swojego budynku mieszkalnego.

– Okazało się, że podczas porządkowania pomieszczeń pod jedną z belek stropowych znalazł kilkadziesiąt sztuk amunicji karabinowej. Wstępnie ustalono, że zabezpieczone przez policjantów znalezisko może pochodzić z okresu II wojny światowej – informuje aspirant sztabowy Iwona Ochman, oficer prasowy lublinieckiej komendy policji.

Mundurowi przypominają, że tego typu znaleziska nie wolno lekceważyć. Należy zachować ostrożność, pod żadnym pozorem nie wolno dotykać tego rodzaju przedmiotów, sprawdzać, czym one dokładnie są, czy przenosić ich w inne miejsce. (as)Z biletem Kolei Śląskich za darmo do muzeów

14 lipiec, 2018 - 08:53

TURYSTYKA. Koleje Śląskie wznowiły wakacyjną akcję „Kolej na muzea”. Od czerwca do końca września 2018 roku z biletem śląskiego przewoźnika można zwiedzać wybrane muzea i galerie w niższej cenie lub całkowicie za darmo

Pomysł na połączenie oferty muzealnej z biletem kolejowym narodził się już w ubiegłym roku. Wówczas Koleje Śląskie wspólnie z Muzeum Śląskim uruchomiły akcję „Kolej na muzeum”, dzięki której można było korzystać z oferty muzealnej w niższej cenie. Akcja spotkała się z ciepłym przyjęciem, stąd też w tym roku jest kontynuowana na dużo większą skalę.

Zniżka za bilet
Tym razem tańsze wejściówki będzie oferować aż 28 obiektów. Bilet ze zniżką będzie mógł nabyć każdy, kto pokaże kasjerowi w muzeum ważny bilet Kolei Śląskich, obejmujący miejscowość, w której znajduje się dana placówka.
– Projekt ma na celu zmniejszenie kosztów udziału w kulturze, a także ukazanie różnorodności, jaką reprezentują placówki całego województwa śląskiego – mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach. – Ideą projektu jest skupienie szeroko rozumianej społeczności województwa wokół działań kulturalnych organizowanych przez muzea. Do instytucji biorących udział w akcji prowadzi droga z ponad 170 stacji w 104 miejscowościach. Liczymy, że dzięki temu nasze placówki zyskają nową publiczność, a mniejsze placówki będą lepiej widoczne na mapie oferty kulturalnej.
Wśród oferty muzeów biorących udział w przedsięwzięciu każdy będzie mógł znaleźć coś ciekawego – tak pod względem tematyki, jak i lokalizacji. Główną ideą akcji jest bowiem zaangażowanie wielu podmiotów z różnych części naszego regionu. W efekcie równie silnie jak Katowice będzie reprezentowany np. Cieszyn, ponieważ do oferty przyłączyły się aż trzy instytucje z tego miasta: Zamek Cieszyn, parafia ewangelicko-augsburska oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego (posiadające również oddział w Skoczowie).

Muzea całego regionu
– Dzięki zaangażowaniu wielu różnych podmiotów zasięg akcji rozpościera się niemal na cały nasz region – od Żywca do Tarnowskich Gór, od Gliwic do Oświęcimia, od Częstochowy do Cieszyna. Jesteśmy dumni, że to właśnie Koleje Śląskie są czynnikiem, który spina to wszystko w całość – mówi Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich. – Mamy nadzieję, że dzięki temu nie tylko oferta kulturalna w naszym województwie stanie się bardziej dostępna, ale również transport publiczny zyska na popularności – dodaje.
Jak przystało na region słynący z zabytków industrialnych, na liście nie zabraknie atrakcji dla miłośników przemysłowej historii naszego regionu. Z biletem Kolei Śląskich będzie można taniej zwiedzać np. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Industrialne Centrum Kultury w Rybniku, Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.
Na miłośników sztuki czekają z kolei Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Sosnowieckie Centrum Sztuki „Zamek Sielecki”, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Galeria Sztuki Współczesnej ESTA w Gliwicach czy Galeria Bielska BWA. Nie zabraknie również wystaw związanych z historią naszego regionu – zarówno tą dawniejszą, jak w przypadku Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie czy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak i nieco nowszą, prezentowaną np. przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
– Nasz region, tak silnie utożsamiany z przemysłem i wydobyciem, od kilku dobrych lat pracuje nad zmianą tego wizerunku i w moim odczuciu robi to z powodzeniem. Możemy być dumni z naszego dziedzictwa przemysłowego, ale także z wielu ciekawych muzeów i galerii, które posiadają unikatowe zbiory. Akcja „Kolej na Muzea” daje możliwość, by odkryć i poznać potencjał kulturalny, jaki posiada nasze województwo – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.
Istotne miejsce na liście zajmują również placówki przybliżające historię danych miejscowości i ich zabytków. Do zwiedzania zapraszają np. Muzeum Miejskie w Tychach, Muzeum Częstochowskie, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskie w Żywcu, Muzeum w Rybniku, Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Muzeum w Tarnowskich Górach i Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu. Nie lada ciekawostką będzie też z pewnością Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i Muzeum Tyskich Browarów Książęcych.
Oczywiście nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć również Muzeum Śląskiego w Katowicach, które będzie brało udział w akcji już po raz drugi. Poza atrakcyjnymi wystawami stałymi, takimi jak galerie sztuki polskiej czy „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, można tutaj obejrzeć wyczekiwaną wystawę „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow–Wróblewski-Wajda”, której kuratorką jest Anda Rottenberg, a w lipcu wystawę „Męska rzecz”, która m.in. ukazuje to, jak w kulturze powstają stereotypy. (oprac. as)Problem dopalaczy nasila się w wakacje

14 lipiec, 2018 - 08:49

PROBLEM. Wakacje to czas, który sprzyja eksperymentowaniu przez dzieci i młodzież z różnymi środkami psychoaktywnymi. Najniebezpieczniejsze z nich to dopalacze – przestrzega policja i apeluje do rodziców i opiekunów, by poświęcali swój czas dzieciom. Istnienie problemu potwierdza fakt, że w ostatnich dniach CBŚP zatrzymało na terenie województwa 17 osób zajmujących się sprzedażą środków psychoaktywnych

Okres letni, w tym głównie wakacje, i związana z tym duża ilość czasu wolnego sprzyjają eksperymentowaniu przez dzieci i młodzież z różnymi środkami psychoaktywnymi.

Nieznany skład chemiczny
– Do najniebezpieczniejszych z nich należą tzw. dopalacze – przestrzega policja. – Dopalacze to poważne zagrożenie dla dziecka. To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu, sprzedawane w postaci tabletek, proszków, mieszanin ziół, w postaci suszu, kadzidełek, naklejek (tzw. tatuaży), opakowane w kolorowe, atrakcyjnie wyglądające papierki, nadające im „niewinny” wygląd.
Sprzedawane są w sklepach lub przez internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo zażywania tzw. dopalaczy wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.
Media corocznie w okresie wakacyjnym donoszą o przypadkach zatruć młodych ludzi, którzy trafiają, często w stanie zagrażającym życiu, do szpitali w całej Polsce, w tym na oddziały toksykologii. Zbiorowe zatrucie młodych ludzi, najprawdopodobniej środkami psychoaktywnymi, miało miejsce na początku czerwca br. w województwie zachodniopomorskim. Kilkanaście młodych osób, z różnymi objawami, trafiło do szpitala, a sprawę bada prokuratura.

Przestroga dla opiekunów
Jak wykazuje praktyka, dopalacze zażywane są zazwyczaj przez dzieci i młodzież pozostawioną samą sobie, bez opieki i nadzoru, nieznajdującą wspólnego języka zrozumienia z rodzicami czy opiekunami. Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, nauka asertywności poprzez budowanie wartości dziecka, życzliwość, akceptacja, codzienny kontakt i czas poświęcony na rozmowy o problemach i zainteresowaniach sprawami dziecka zdecydowanie pomogą uchronić je przed kontaktem z dopalaczami, które mogą stwarzać zagrożenie dla jego życia i zdrowia.
– Dlatego też rodzice i opiekunowie powinni poświęcać więcej czasu i uwagi swoim dzieciom, rozmawiać o ich problemach, dając poczucie wsparcia i zrozumienia, co może ustrzec je przed niebezpiecznym „eksperymentowaniem” z dopalaczami, wielokrotnie kończącym się tragicznie – apelują stróże prawa.

Seria zatrzymań handlarzy
Od trzech lat trwa wielkie śledztwo dotyczące ogólnopolskiej grupy przestępczej zajmującej się sprzedażą dopalaczy. Substancje były rozprowadzane za pośrednictwem sklepu internetowego oraz punktów stacjonarnych. Z ustaleń śledczych wynika, że pracownicy sklepów szkoleni byli przez członków grupy, w jaki sposób sprzedawać środki zastępcze, ale także jak postępować w przypadkach kontroli służb. Ustalono, że na terenie kraju w różnym czasie mogło działać ponad 80 takich punktów.
W ostatnich dniach policjanci CBŚP uderzyli kolejny raz w tę grupę. Tym razem działania przeprowadzono na terenie woj. śląskiego. Podczas akcji policjanci zatrzymali 17 osób, przeszukali także kilkadziesiąt mieszkań i miejsc użytkowanych przez podejrzanych. Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymani zajmowali się sprzedażą substancji psychoaktywnych w różnych okresach na terenie województwa śląskiego.
W prowadzonym postępowaniu występuje już 72 podejrzanych, u których zabezpieczono na poczet przyszłych kar mienie na łączną kwotę ponad 8 mln zł. W ramach śledztwa policjanci, wspólnie z pracownikami Państwowych Powiatowych Inspekcji Sanitarnych z terenu całej Polski, zabezpieczyli ponad 154 tys. opakowań substancji chemicznych, m.in. o nazwach „Rozpałka do pieca koloru srebrnego”, „Dodatek do piasku koloru srebrnego”, „Figowy dym”, „Odświeżacz do toalet o zapachu figowym”, „Rzymskie medaliony Jupiter”, „Ekstrakt rdzawy ogień”, „Clinax”, „Czereśniowy powiew”, „Niebieski kryształ”, „Zielony ogień”, „Turkusowy brud”, „Malinowy powiew”, „Jaśminowy ogień” i wiele innych. W wyniku przeprowadzonych badań fizykochemicznych stwierdzono, że w zabezpieczonych środkach występują substancje psychoaktywne, m.in. UR-144, Pentedron, 4-Mec, 4-CMC.
Warto przypomnieć, że zażycie substancji zawierającej 4-CMC może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka poprzez zaburzenie rytmu serca, zmiany ciśnienia krwi skutkującymi utratą przytomności z zatrzymaniem krążenia włącznie. Przyjmowanie 4-Mec wiąże się z wystąpieniem działania kardio-i neurotoksycznego (podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia rytmu serca, wzrost temperatury ciała, bezsenność, szczękościsk, nadmierna potliwość, bóle głowy, rozszerzenie źrenic, nudności, wymioty, halucynacje). Zaś zażycie środków zawierających UR -144 może powodować m.in. stany niepokoju, drgawki, halucynacje, ataki paniki, pobudzenie ruchowe. (as)

Gdzie szukać pomocy: 800 060 800 – infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego 116 111 –Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka


Biznesmen i jego syn zginęli w katastrofie

14 lipiec, 2018 - 08:45

TRAGEDIA. 57-letni biznesmen z Boronowa oraz jego 31-letni syn zginęli, a drugi syn przedsiębiorcy doznał poważnych obrażeń w katastrofie helikoptera, do której doszło w środę pod Opolem. Trwa śledztwo mające ustalić przyczynę tragedii

Do zdarzenia doszło w środę po godz. 9. w Dornecku w gminie Komprachcice pod Opolem. – Po przybyciu pierwszych zastępów potwierdzono zgłoszenie. Na ziemię spadł śmigłowiec klasy Robinson R44. Strażacy wraz z zespołami ratownictwa medycznego wydobyli osobę poszkodowaną z wraku statku powietrznego, która następnie została przetransportowana drogą lądową do szpitala. Lekarz stwierdził zgon dwóch pozostałych w maszynie osób – informuje mł. ogn. Łukasz Nowak z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

Jak potwierdził nam prokurator Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu, helikopterem z Koszęcina do Ziębic (w województwie dolnośląskim) lecieli 57-letni biznesmen zameldowany w Boronowie oraz jego dwaj synowie w wieku 31 i 21 lat. W wyniku katastrofy śmierć na miejscu poniósł ojciec i starszy z synów. Najmłodszy z mężczyzn z poważnymi obrażeniami został przetransportowany do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Jak udało nam się ustalić, mężczyzna został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej.

Zmarły przedsiębiorca prowadził kilka rodzajów działalności, m.in. transportową i handlową, zarówno w Boronowie i Koszęcinie, jak i w innych miejscowościach ziemi lublinieckiej.

Helikopter runął na pole, kilkadziesiąt metrów od zabudowań. Na szczęście nikt inny nie odniósł obrażeń. Trwa śledztwo mające ustalić okoliczności tragedii. Jak zawsze w tego rodzaju sytuacjach, katastrofę oprócz prokuratury bada Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych. Analizowanych jest kilka potencjalnych przyczyn zdarzenia, jak np. awaria maszyny, błąd pilota, warunki atmosferyczne, czy zbieg kilku czynników. (as)Bawili się z gośćmi z zagranicy

14 lipiec, 2018 - 08:41

IMPREZA. Około 60 dzieci z Litwy, Białorusi i Estonii przyjechało do Częstochowy na zaproszenie Towarzystwa Patriotycznego „Kresy” ks. Ryszarda Umańskiego, proboszcza parafii pw. NMP w Częstochowie

Projekt realizowany jest już od dwudziestu lat. W tym roku, aby uczcić stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, zorganizowany jest pod nazwą „Od morza do Tatr”. Dzieci odpoczywały i się bawiły. W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II spotkały się z marszałkiem senatu Stanisławem Karczewskim. W drugi dzień pobytu delegacja gościła w Ośrodku Żeglarskim „Marina Poraj”, gdzie zorganizowany został wspólny piknik z delegacjami dzieci z gmin: Konopiska, Mstów, Rędziny i Poraj. Wszyscy uczestnicy mieli okazję przepłynąć barką po zalewie, skosztować pysznych kiełbasek, lodów i otrzymali paczki ufundowane przez wójta Konopisk Jerzego Żurka, wójta Mstowa Tomasza Gęsiarza i wójta Rędzin Pawła Militowskiego.
(oprac. red.)Nagroda dla marsjańskich wynalazców

13 lipiec, 2018 - 16:45

WYRÓŻNIENIE. Zespół PCz Rover Team, który skonstruował Modernity II, najlepszy łazik marsjański na świecie, został laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018 w kategorii „Młodzi innowacyjni liderzy polskiej nauki” za godne reprezentowanie polskiego szkolnictwa na arenie międzynarodowej poprze premierę łazika marsjańskiego

Jest to ogólnopolskie wyróżnienie doceniające samorządy, podległe im spółki oraz przedsiębiorstwa, które przez swoje nowatorskie inwestycje i rozwiązania, przykładają się do zrównoważonego rozwoju. Drugą grupą laureatów są uczelnie, jednostki naukowe, ośrodki, instytucje i przedsiębiorstwa realizujące innowacyjne projekty. Wszystkie te podmioty charakteryzuje nowatorskość, zaangażowanie w działania oraz rozwój działalności.

Wręczenie nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018 dla Zespołu PCz Rover Team odbyło się 8 lipca br. w Uniejowie. (oprac. red.)Trwa nabór wniosków do budżetu obywatelskiego

13 lipiec, 2018 - 16:44

INWESTYCJE. Trwa nabór wniosków do V edycji budżetu obywatelskiego. Propozycje można składać do 31 lipca

Propozycje zadań, które zostaną poddane weryfikacji i późniejszemu głosowaniu, można składać na dwa sposoby – na papierze lub elektronicznie.

Papierowy formularz propozycji zadania należy złożyć w kancelarii urzędu miasta przy ul. Śląskiej (pokój nr 3) lub wysyłać go pocztą na adres: Urząd Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13. Formularz można pobrać ze strony: http://konsultacje.czestochowa.pl/?page_id=10671

Drogą elektroniczną zadania można zgłosić za pomocą generatora aplikacyjnego dostępnego na stronie internetowej http://www.konsultacje.czestochowa.pl lub poprzez elektroniczne skrzynki podawcze dostępne na: http://www.sekap.pl i http://www.ePUAP.gov.pl

W V edycji wprowadzono zmianę dotyczącą możliwości składania propozycji zadań inwestycyjnych na terenach należących do gminnych (miejskich) jednostek organizacyjnych – szkół, przedszkoli, bibliotek, obiektów MOSiR etc. Takie propozycje obligatoryjnie muszą być składane jako zadania o charakterze ogólnomiejskim.

Do tej pory wpłynęło ponad 51 propozycji zadań o charakterze ogólnomiejskim i blisko 150 dzielnicowych.

Głosowanie odbędzie się między 22 października a 12 listopada, a jego wyniki poznamy 20 listopada. Zadanie zgłaszane w tym roku będą realizowane w roku przyszłym. (oprac. red.)Groził dzieciom wiatrówką

13 lipiec, 2018 - 16:26

POLICJA. Policjanci zatrzymali 68-latka podejrzanego o grożenie dzieciom wiatrówką i narażenie jednego z nich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Jak ustalili śledczy, bawiący się pod blokiem chłopcy najprawdopodobniej denerwowali mężczyznę, dlatego straszył ich wiatrówką, a w kierunku jednego z nich kilka dni temu oddał strzał

Kilka dni temu oficer dyżurny z komisariatu VI w Częstochowie otrzymał zgłoszenie interwencji w dzielnicy Wrzosowiak. Jak ustalili policjanci, jeden z mieszkańców bloku miał grozić wiatrówką bawiącym się w pobliżu chłopcom. W toku prowadzonych czynności okazało się, że mężczyzna zachowywał się w ten sposób już od kilku dni, a w kierunku jednego z 11-latków miał nawet oddać strzał. Na szczęście chłopcu nic się nie stało. 68-latek został zatrzymany. Miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Mundurowi odnaleźli również wiatrówkę, z której strzelał.

Po wytrzeźwieniu zatrzymany usłyszał w Prokuraturze Rejonowej Częstochowa-Południe zarzuty gróźb karalnych i narażenia 11-latka na utratę życia lub zdrowia. Prokurator zadecydował o zastosowaniu wobec podejrzanego środków zapobiegawczych w postaci dozoru i zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych. (oprac. red.)Psy z całego świata na wybiegu

13 lipiec, 2018 - 05:00

IMPREZA. W dniach 21-22 lipca nad zalewem Pająk w Konopiskach odbędzie się IV Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych – International Dog Show (CACIB)

Do udziału w wydarzeniu zgłoszono ponad 2500 czworonogów z 22 krajów, które wezmą udział w konkurencjach m.in na. najpiękniejsze szczenię, najpiękniejszego psa ras polskich, najpiękniejszą parę psów, najpiękniejszego psa użytkowego i innych.
Mieszkańcy gminy Konopiska – WSTĘP WOLNY!

Harmonogram imprezy:
Sobota:

10.00 – sędziowanie w ringach
14.00 – finały krajowej wystawy psów myśliwskich
15.30 – konkurencje finałowe wystawy międzynarodowej
ok. 17.00 – zakończenie.

Niedziela:
10.00 – sędziowanie w ringach
14.30 – konkurencje finałowe i wybór najpiękniejszego psa wystawy
Ok. 16.30 – zakończenie wystawy.
(oprac. red.)Jerzy Brzęczek nowym trenerem reprezentacji Polski!

12 lipiec, 2018 - 16:16

PIŁKA NOŻNA. Pochodzący z Truskolasów Jerzy Brzęczek został wybrany nowym trenerem reprezentacji Polski. Zastąpi na tym stanowisku Adama Nawałkę, który pożegnał się z kadrą po nieudanym występnie na mistrzostwach świata w Rosji

PZPN ogłosił decyzję o powołaniu nowego trenera 12 lipca.

„Oficjalna prezentacja nowego szkoleniowca będzie miała miejsce w poniedziałek, 23 lipca o godzinie 12:30 w sali konferencyjnej na stadionie PGE Narodowym. Podczas konferencji prasowej zostaną przedstawione plany selekcjonera oraz nowy sztab szkoleniowy reprezentacji Polski.

W ciągu najbliższych dni będą trwały formalności związane z zatrudnieniem Jerzego Brzęczka, w tym m.in. zatwierdzenie jego kandydatury przez Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej” – czytamy w komunikacie PZPN.

Jerzy Brzęczek, wujek Kuby Błaszczykowskiego, do tej pory samodzielnie prowadził Raków Częstochowa, Lechię Gdańsk, GKS Katowice, a ostatnio Wisłę Płock. Z zespołem z województwa mazowieckiego zajął w poprzednim sezonie wysokie, piąte miejsce w tabeli ekstraklasy.

Więcej szczegółów podamy w następnym numerze GK. (red.)Kluby sportowe będą promować Częstochowę

12 lipiec, 2018 - 16:11

INWESTYCJE. Rozstrzygnięto przetargi na promocję Częstochowy poprzez sport – żużel, oraz tenis stołowy. W trakcie rozstrzygania jest też przetarg na promocję poprzez piłkę nożną. Wyłonione w konkursie ofert kluby będą oficjalnymi promotorami miasta do końca roku. Wartość tych trzech umów wynosi w sumie 5,6 mln zł

Realizacja zadania pod nazwą „Promocja miasta poprzez sport – żużel” przypadnie klubowi Włókniarz Częstochowa S.A., zajmującemu obecnie czwarte miejsce w tabeli żużlowej PGE Ekstraligi. Na sfinansowanie zamówienia miasto przeznacza 3,5 mln zł.

Ofertę na promocję miasta poprzez piłkę nożną złożył z kolei RKS Raków Częstochowa S.A., przygotowujący się do swojego drugiego sezonu w Nice I Lidze. Żeby przetarg został sfinalizowany klub musi jeszcze uzupełnić wymagane dokumenty, których nie złożył wraz z ofertą – ma na to czas do 16 lipca. Miasto przeznacza na „piłkarską” promocję Częstochowy 1 mln 800 tys. zł.

Zespołem ekstraklasy tenisa stołowego, który złożył ofertę związaną z promocją Częstochowy poprzez sport, jest Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie (poprzednio Akademii Jana Długosza). Na promocję poprzez tę dyscyplinę miasto wyda 300 tys. zł.

Wszystkie wyłonione w przetargach kluby będą wykonywać zadanie oficjalnej promocji Częstochowy od dnia podpisania umowy do 31 grudnia tego roku.

Przypomnijmy, że kluby będą promować Częstochowę podczas wszystkich spotkań ,,u siebie” oraz wszystkich rozgrywek wyjazdowych. Nazwa miasta – bądź utworzone od niej przymiotniki – umieszczone muszą być w oficjalnej nazwie drużyny bądź obok niej. Wszystkie realizowane z własnych środków działania promocyjne klubów służyć mają zarazem tworzeniu pozytywnego wizerunku miasta. Jego logo będzie eksponowane na materiałach informacyjno-promocyjnych przygotowanych i wykonanych ze środków własnych przez kluby. Dla swoich celów promocyjnych miasto będzie miało prawo nieodpłatnie wykorzystywać wizerunek zawodniczek i zawodników oraz drużyn. (oprac. red.)Przed nami III Jurajski Festiwal Sztuki i Wina

11 lipiec, 2018 - 17:57
.a:hover {opacity: 0.8;} .a {transition: all 0.5s ease;}

Komunikat prasowy Gminy Olsztyn
11 lipca 2018 r.

III Jurajski Festiwal Sztuki i Wina

Gmina Olsztyn i Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zapraszają na III Jurajski Festiwal Sztuki i Wina, który odbędzie się w dniach 21- 22 lipca 2018 r. na rynku w Olsztynie koło Częstochowy.

Podczas dwudniowej imprezy odwiedzający będą mogli poznać, skosztować i zakupić szereg różnorodnych gatunków win, nie tylko krajowych, ale również zagranicznych. Udział zapowiedziało ponad dwudziestu winiarzy z województw: podkarpackiego, śląskiego, małopolskiego i lubuskiego. Na olsztyńskim rynku, oprócz win, pojawią się także przysmaki regionalne, produkty z tradycyjnych gospodarstw rolniczych oraz rękodzieło artystyczne.

Sobota, 21 lipca
11.00 – Otwarcie stoisk wystawienniczych
13.00 – Kolorowa parada z podzamcza do centrum Olsztyna
14.00 – Oficjalne otwarcie imprezy z przekazaniem kluczy Bachusowi
14.15 – Występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Olsztyn
15.00 – Prezentacje artystyczne w ramach II Przeglądu Muzyki Własnej
17.00 – Koncert zespołu Paweł Łowicki Band
18.00 – Wręczenie nagród laureatom II Przeglądu Muzyki Własnej
18.30 – Występ laureatów II Przeglądu Muzyki Własnej
20.00 – Koncert Five O’Clock Orchestra

Niedziela, 22 lipca
11.00 – Otwarcie stoisk wystawienniczych
14.00 – Zespół Ziemia Kłobucka
14.30 – Zespół Wrzosowianie
15.00 – Zespół Mali Wiyrchowianie
16.00 – Dekoracja zwycięzców Balonowych Mistrzostw Polski
16.30 – Pokaz tańców dawnych zespołu Secoli di danza
18.00 – Pokaz kulinarny – Mateusz Czekierda
19.00 – Koncert gwiazdy – Raz, Dwa, Trzy

Festiwalowi towarzyszą:
(sobota, niedziela)
na rynku – wystawy: malarstwa, rękodzieła, fotografii oraz teatr uliczny i akcje plastyczne;
Gminny Ośrodek Kultury – wystawa malarstwa członków Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy – Gracza;

(niedziela)
sala konferencyjna Urzędu Gminy – profesjonalne warsztaty winiarskie
15.30 – Dieta śródziemnomorska i wino – Aneta Mazurek – dietetyk, doradca żywieniowy;
17.00 – Degustacja na wesoło – Justyna Korn-Suchocka – pracuje dla magazynu „Czas Wina”, pisząc artykuły i organizując spotkania winiarskie,
18.00 – Prosecco i inne wina musujące – Wojciech Giebuta – sommelier, przewodnik winiarski, dziennikarz Magazynu „Czas Wina” i dyrektor Wine-Service.Można już pojechać rowerem do Mstowa!

11 lipiec, 2018 - 16:22

REKREACJA. Częstochowa i Mstów mają połączenie rowerowe, umożliwiające komfortowy przejazd wszystkim rowerzystom. Obie gminy połączyła ścieżka o łącznej długości ponad 2 kilometrów

Nowa ścieżka to efekt listu intencyjnego, jakie Częstochowa i Mstów podpisały pod koniec 2015 roku. Na mocy porozumienia obie gminy zobowiązały się do budowy połączenia rowerowego, umożliwiającego komfortowy przejazd cyklistów. Częstochowski, 700-metrowy odcinek, został ukończony jeszcze w listopadzie 2016 roku. Mstów miał do wybudowania dłuższy, bo liczący 1,5 kilometra. Jego oficjalne oddanie do użytku nastąpiło 11 lipca, podczas spotkania samorządowców z rowerzystami i dziennikarzami na Przeprośnej Górce.

– Mstów to pierwsza gmina, z którą podpisaliśmy porozumienie w sprawie budowy połączenia rowerowego. W trakcie realizacji jest umowa z Olsztynem. W międzyczasie doprowadziliśmy wygodne trasy rowerowe, z okazji przebudowy dróg krajowych i wojewódzkich, także do gmin Konopiska i Rędziny – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk w czasie otwarcia mstowskiej części połączenia rowerowego.

Nowa droga rozpoczyna się na przedłużeniu ul. Mstowskiej, za ośrodkiem Pegaz i biegnie w kierunku Przeprośnej Górki (tam kończy się częstochowski odcinek). Dalej, już na terenie gminy Mstów, trasa wiedzie w kierunku Jaskrowa, dając możliwość dalszej jazdy zarówno w kierunku centrum wsi, do Mstowa, jak i szlakiem turystycznym wzdłuż Warty. Przy ścieżce znajdują się miejsca postojowe, zadaszone miejsca odpoczynku i mijanki, szerokość ścieżki waha się od 2 do 4,5 metra.

– Ta pierwsza tego typu droga dla rowerów w naszej gminie. Wprawdzie jest u nas wiele jurajskich ścieżek, po których można jeździć rowerami, ale nie mieliśmy wcześniej profesjonalnej drogi dedykowanej rowerzystom i nadającej się np. dla grupowych, rodzinnych przejazdów. Dziękuję naszym radnym, którzy zdecydowali, że tego typu inwestycja jest potrzebna we Mstowie – podsumował wójt gminy Mstów Tomasz Gęsiarz.

Całość połączenia kosztowała blisko 940 tys. zł. Częstochowski odcinek został zrealizowany z budżetu miasta za 270 tys. zł, a Mstów wydatkował na dłuższy odcinek 667 tys. zł.

Trasa jest wygodna i nadaje się do rodzinnych i grupowych wycieczek, ale trzeba pamiętać, że połączenie między Częstochową i Mstowem przebiega przez Przeprośną Górkę. Dlatego jadąc od strony Częstochowy, trzeba liczyć się z dosyć stromym podjazdem, nadającym się dla rowerów górskich (odcinek o największym nachyleniu wykonawca mstowskiego odcinka zmuszony był wykonać z kostki). (oprac. red.)Na Błesznie będzie nowy plac zabaw

11 lipiec, 2018 - 16:17

INWESTYCJA. Miasto ogłosiło przetarg nieograniczony na wykonanie placu aktywności ruchowej dla dzieci w dzielnicy Błeszno. To jedno z tegorocznych miejskich zadań realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego

Plac aktywności ruchowej to zadanie dzielnicowe, zgłoszone i wybrane w IV edycji budżetu obywatelskiego. Ma pojawić się w rejonie skrzyżowania ulic Wczasowej i Letniej. Zakres prac będzie obejmował dostawę i montaż urządzeń zabawowych (huśtawki oraz bujaki sprężynowe), wykonanie nawierzchni bezpiecznej, alejek z kruszywa dolomitowego oraz montaż elementów małej architektury. Całości dopełni nasadzenie nowych krzewów i odtworzenie trawników. Teren zostanie wyrównany i oczyszczony.

Przetarg powinien zostać rozstrzygnięty pod koniec lipca, a zakończenie robót planowane jest do końca września. (oprac. red.)Pobili człowieka w barze

10 lipiec, 2018 - 16:30

POLICJA. Policja zatrzymała 4 mężczyzn podejrzanych o pobicie. Z ustaleń śledczych wynika, że pokrzywdzony został zaatakowany w barze, był bity i kopany po całym ciele. Dwóch z zatrzymanych to recydywiści

Pod koniec czerwca oficer dyżurny z komisariatu I otrzymał zgłoszenie pobicia. Jak ustalili śledczy, czterech sprawców zaczepiło i zaatakowało przebywającego w barze mężczyznę. Pokrzywdzony był przez nich bity i kopany po całym ciele. Podejrzani uciekli z miejsca zdarzenia. Nie mogli jednak liczyć na bezkarność. Kryminalni z „jedynki” sprawdzali każdy szczegół, który mógłby ich do nich doprowadzić. Kilka dni temu zostali zatrzymani. Wszyscy to mieszkańcy Częstochowy w wieku od 20 do 34 lat. Usłyszeli już zarzuty pobicia połączonego z uszkodzeniem ciała. Dwóch z zatrzymanych działało w warunkach recydywy. Wcześniej odsiadywali już bowiem wyroki za podobne przestępstwa. O ich dalszym losie zadecyduje teraz prokurator i sąd. (oprac. red.)Fikcyjne firmy i wyłudzenia. Oszust wpadł po 2 latach

10 lipiec, 2018 - 16:27

POLICJA. Kryminalni z Częstochowy zatrzymali 23-latka podejrzanego o oszustwa finansowe. Mężczyzna ukrywał się przed organami ścigania od 2017 roku. Był poszukiwany listem gończym. Ma na swoim kryminalnym koncie również kradzież i znęcanie się nad członkiem rodziny

W piątek wieczorem śledczy z komisariatu I w Częstochowie, patrolując miasto, zauważyli w pewnym momencie znanego im z kryminalnej przeszłości 23-latka. Policjanci skojarzyli, że jest on poszukiwany i od blisko 2 lat ukrywa się przed organami ścigania. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że ich przypuszczenia są słuszne. Mężczyzna został zatrzymany. Z ustaleń śledczych wynika, że jest on podejrzany o oszustwa w sektorze finansowym, w tym wyłudzenie kredytów oraz prowadzanie fikcyjnych firm. Zarzuca mu się też kradzież i znęcanie się. Teraz może spędzić w więzieniu ponad 3 lata.

Po wykonaniu niezbędnych czynności procesowych 23-latek trafił do aresztu śledczego. (oprac. red.)Wyłudzili 11 mln zł, staną przed sądem

10 lipiec, 2018 - 16:22

POLICJA. Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z katowickiej komendy wojewódzkiej zakończyli właśnie śledztwo przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej. Sprawcy, poprzez wyłudzenie nienależnego zwrotu podatku VAT, narazili skarb państwa na straty w wysokości ponad 11 mln zł

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach od 2012 roku prowadzili śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Śledczy przesłuchali w tej sprawie ponad 2 tys. świadków i zabezpieczyli tysiące stron dokumentów, które musiały zostać poddane wnikliwej analizie. Na podstawie zebranego materiału dowodowego 11 podejrzanym zarzucono, że działając w latach 2011-2012 na terenie kraju oraz państw Unii Europejskiej, wyłudzili nienależny im zwrot podatku VAT z tytułu fikcyjnego obrotu sprzętem elektronicznym. Na podstawie złożonych nieprawdziwych deklaracji podatkowych członkowie grupy narazili skarb państwa na straty sięgające ponad 11 mln zł. Policjanci, wspólnie z nadzorującymi sprawę prokuratorami z Prokuratury Regionalnej w Katowicach i pracownikami urzędów celno-skarbowych w całym kraju, rozpracowując działalność grupy, zabezpieczyli należące do jej członków mienie warte prawie 1,6 mln zł. Śledztwo dobiegło właśnie końca i akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do Sądu Okręgowego w Katowicach. (oprac. red.)Niebo pełne balonów

10 lipiec, 2018 - 16:21

IMPREZA. Dokładnie dziewięć dni zostało do pierwszych lotów balonowych, do których udział zgłosiło trzydzieści balonowych ekip z kraju i zagranicy. 19 lipca startują XXXIV Balonowe Mistrzostwa Polski i II Jurajskie Zawody Balonowe

Imprezie towarzyszyć będą: w Złotym Potoku – Podniebny Festiwal Jazzu Tradycyjnego (piątek, na błoniach złotopotockich od godz. 19.30), natomiast na rynku w Olsztynie – Jurajski Festiwal Sztuki i Wina (sobota i niedziela od godz. 11.00).

Ponadto organizatorzy ogłosili Konkurs Fotograficzny „Balonowa Jura Janów-Olsztyn 2018”, a w dniach 19-21 lipca odbędą się warsztaty fotograficzne z udziałem najlepszych fotografów i jednocześnie ambasadorów znanych marek.

Wydarzenie będzie niezwykłym połączeniem sportu balonowego z widowiskiem dla publiczności. Bogaty program imprezy pozwoli poznać baloniarstwo od najpiękniejszej strony.

W obu gminach trwają intensywne przygotowania. Pierwsze balony pojawią się wieczorem w czwartek, 19 lipca, natomiast zakończenie imprezy planowane jest na niedzielę, 22 lipca.
Szczegóły na balonowa jura.pl oraz na fb Balonowa Jura. (oprac. red.)Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta