Sklep Adaś Marol Promocja

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

NTC

Subskrybuje zawartość
Tygodnik lokalny
Zaktualizowano: 15 min. 11 sek. temu

Nie masz jeszcze andrzejkowych planów?

21 listopad, 2017 - 18:19

KLIKNIJ TUTAJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!Forsal najlepszy na festiwalu bluesowym

21 listopad, 2017 - 17:57

KONKURS. Częstochowski zespół Forsal zajął pierwsze miejsce w konkursowej części 8. edycji Imielin Blues Festival

Grający od prawie 5 lat zespół Forsal tworzą muzycy wywodzący się z Częstochowy i regionu częstochowskiego. W tym roku w lipcu wydali swą debiutancką płytę „Idę”, na której umieścili 10 utworów. To blues, blues-rock i okolice. Płyta wciąż jest do nabycia. Festiwal w Imielinie pod Mikołowem to nie pierwszy tego rodzaju występ zespołu. Ma on już na koncie m.in. sukces na Bluesroads Festival 2014 czy występy na małej scenie kultowej Rawy Blues. W ankiecie kwartalnika „Twój Blues” czytelnicy przyznali zespołowi tytuł odkrycia roku, a indywidualne laury trzem jego członkom: Jakubowi Konieczce, Dariuszowi Drążkiewiczowi i Damianowi Smolińskiemu. Ten ostatni muzyk pochodzi z Kłobucka. W Kłobucku odbywają się też próby zespołu – w zasadzie od początku wspólnego grania. W Częstochowie, w Jazz Clubie Five O’Clock, miała za to miejsce premiera debiutanckiej płyty „Idę”.

Repertuar z tej płyty Forsal zagrał też na Imielin Blues Festival w miniony weekend.

– Wybraliśmy 3 nasze autorskie utwory: „Idę”, który jako singiel promował naszą płytę o tym samym tytule, a także instrumentalny „Crazy little John” i „Piekło i Ty” – mówi nam Dariusz Drążkiewicz, pianista zespołu.

W konkursowej części festiwalu brało udział 5 zespołów. W Domu Kultury Sokolnia w Imielinie nasz Forsal pokonał konkurencję i zdobył pierwsze miejsce. Laury na pewno pomogą w promocji twórczości zespołu. Choć nie na nich koncentrują się muzycy.

– W muzyce tak naprawdę nie chodzi o zawody. Teraz nas oceniono najlepiej, może innym razem będzie to inny zespół. Natomiast na pewno ma znaczenie pokazanie się jako zespół ze swoimi umiejętnościami. Bo w końcu po to się gra, żeby się pokazywać – dodaje Drążkiewicz.

Już wiadomo, na co Forsal przeznaczy nagrodę finansową z festiwalu (2 tys. zł). Ułatwi ona sfinansowanie wideoklipu. Ten z kolei ułatwi promowanie twórczości – choćby w internecie. (jar)

ZESPÓŁ FORSAL TWORZĄ Jakub Konieczko (głos, harmonijka ustna), Adrian Lewandowski (gitara elektryczna), Dariusz Drążkiewicz (instrumenty klawiszowe), Wojciech Pachuta (gitara basowa), Damian Smoliński (perkusja).


Na Szlaku Złotej Krainy Pstrąga

21 listopad, 2017 - 16:10

TURYSTYKA. W listopadzie ruszył nowy, sześciogodzinny szlak turystyczny w gminie Janów. Jest to Szlak Poezji i Legend „Złotej Krainy Pstrąga” im. Poetów Janowskiego Klubu Literackiego

Szlak przebiega pośród atrakcji turystycznych Złotego Potoku, który od 2017 roku został nazwany wioską poezji, i znajduje się w Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce. Związane to jest zarówno z pobytem w Złotym Potoku poety polskiego romantyzmu, Zygmunta Krasińskiego, który nadał tutaj nazwy skałom, źródłom i stawom, jak i corocznym przyjazdem w to wyjątkowe miejsce współczesnych polskich poetów z całego kraju – od Szczecina po Zakopane.

Poeci najbardziej zżyci z miejscowością, w liczbie dwudziestu trzech osób, otrzymali tytuł Honorowego Członka Janowskiego Klubu Literackiego w jubileuszowym dla klubu 2015 roku. Przybywają tu na zaproszenie miejscowych poetów, na coroczne Jurajskie Jesienie Poetyckie. Zostawiają tutaj swoje urokliwe wiersze o Złotym Potoku, które zebrane zostały i wydane w tomie poezji „Złotopotockie impresje” w 2017 roku.

Zapraszamy miłośników pięknego słowa, historii i piękna przyrody na nowy szlak – ścieżkę, którą podążał onegdaj Zygmunt Krasiński, a obecnie współcześni poeci polscy. Przewodnikiem po Złotej Krainie Pstrąga jest piewca Złotego Potoku – poeta Ireneusz Bartkowiak.

Złoty Potok – wioska złota – przybywajcie co sobota!
(oprac. red.)

GALERIAPrzez Częstochowę przejedzie ciężarówka Coca-Coli?

21 listopad, 2017 - 14:31

AKCJA. Częstochowa ma szansę znaleźć się na tegorocznej Trasie Świątecznych Ciężarówek Coca-Coli. Wystarczy zaangażowanie i głosy mieszkańców. Głosowanie tylko do jutra!

Ciężarówki Coca-Coli od wielu lat stanowią silnie rozpoznawalny atrybut okresu przedświątecznego. Co więcej, społecznie pożądany – kiedy kilka lat temu Coca-Cola emitowała reklamy bez ich udziału, konsumenci wnioskowali o przywrócenie ich, jako swoistej wizytówki świąt.

Marka na dedykowanej stronie oraz swoich kanałach społecznościowych opublikowała szczegółowy rozkład jazdy ogólnopolskiej trasy ich przejazdu. 1 grudnia br. w drogę znów wyjedzie współczesny konwój św. Mikołaja. Coca-Cola ponownie odwiedzi wybrane miasta w Polsce, ale przede wszystkim te miejscowości, które dotychczas nie gościły świątecznej ciężarówki. Konwój dotrze do 31 miast, kreśląc na mapie Polski obrys serca. Do 22 listopada trwa plebiscyt na dodatkowe, 32. miasto. Każdy głos się liczy i każde miasto ma szansę! Nagrodą za oddanie największej liczby głosów przy użyciu symbolu hasztag (#) z nazwą miasta będzie postój świątecznego konwoju Coca-Cola 19.12. na trasie przejazdu oraz udostępnienie jego mieszkańcom zestawu atrakcji. Liczy się każdy głos! Do półfinału zakwalifikuje się 5 miast z największą liczbą poprawnych głosów, a finał głosowania odbędzie się 24 listopada.

Podczas eventów Coca-Cola zaprasza do wspólnej zabawy z rodziną i znajomymi. Będzie można m.in. zrobić zdjęcie w klimatycznym Pokoju Świętego Mikołaja, własnoręcznie przygotować prezent w fabryce upominków, wysłać bliskim pocztówkę z życzeniami ze zdjęciem zrobionym w GIF budce czy przygotować spersonalizowaną puszkę Coca-Cola. Fani nowych technologii będą mogli doświadczyć wirtualnej przejażdżki saniami Świętego Mikołaja, zakładając specjalne okulary oculus. Nie zabraknie też konkursów i gier z nagrodami.

Więcej szczegółów oraz regulamin głosowania TUTAJ.

(Źródło: UM)Najlepsi pracownicy i przyjazne miejsca

21 listopad, 2017 - 14:28

WYRÓŻNIENIA. W sali sesyjnej urzędu miasta odbyło się spotkanie z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. W jego trakcie wręczono również certyfikaty laureatom konkursów „Miejsce przyjazne osobom z niepełnosprawnością” i „Miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi”

Podczas spotkania prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podziękował częstochowskim pracownikom socjalnym za ich zaangażowanie w pracę z osobami potrzebującymi oraz wręczył im wyróżnienia. Dla wszystkich przybyłych wystąpili podopieczni Placówki Wsparcia Dziennego „Pszczółki”, prowadzonej przez Zarząd Miejski Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.

– Wasza praca to nie tylko doraźna pomoc potrzebującym, ale też budowanie odpowiednich relacji czy stałe motywowanie podopiecznych. To wymaga ogromnej empatii, cierpliwości i zaangażowania. Tego poświęcenia nie da się przecenić – mówił prezydent.

Spotkanie było również okazją do wręczenia Certyfikatów Prezydenta Miasta Częstochowy zwycięzcom konkursów „Miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi” oraz „Miejsce przyjazne osobom z niepełnosprawnością”. Konkursy służą promocji miejsc użyteczności publicznej, które są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością lub rodziców z dziećmi, umożliwiając im uczestnictwo w życiu społeczno-kulturalnym Częstochowy.

WYNIKI KONKURSÓW
Certyfikaty Prezydenta Miasta Częstochowy w roku 2017 „Miejsce przyjazne osobom z niepełnosprawnością”:

 • w kategorii II miejsca kultury i rozrywki, obiekty sportowo-rekreacyjne i biblioteki – Filharmonia Częstochowska
 • w kategorii III obiekty handlowo-usługowe (restauracje, kawiarnie, sklepy, hotele) – Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że alternatywa 21”
 • w kategorii IV – placówki oświatowe mamy dwóch laureatów: Zespół Szkół Specjalnych nr 28 oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna „Pinokio”

Certyfikaty Prezydenta Miasta Częstochowy w roku 2017 „Miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi”:

 • w kategorii II miejsca kultury i rozrywki, obiekty sportowo-rekreacyjne i biblioteki – Pływalnia Kryta „Sienkiewicz Częstochowa”
 • w kategorii II miejsca kultury i rozrywki, obiekty sportowo-rekreacyjne i biblioteki – Filia nr 9 Biblioteki Publicznej im. dr W. Biegańskiego.

(Źródło: UM)

GALERIA99 LAT OBRONY LWOWA

21 listopad, 2017 - 12:04

UROCZYSTOŚĆ. W środę, 22 listopada odbędą się miejskie uroczystości upamiętniające 99. rocznicę zwycięskiej obrony Lwowa. Rozpoczną się o godz. 12.00

W programie uroczystości, która odbędzie na placu Orląt Lwowskich, m.in. Apel Pamięci oraz montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca oraz Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa.
Organizatorami obchodów jest Urząd Miasta Częstochowy oraz Zarząd częstochowskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Program uroczystości
12.00 – rozpoczęcie uroczystości na placu Orląt Lwowskich

 • hymn państwowy
 • powitanie gości
 • wystąpienia okolicznościowe
 • odznaczenia
 • Apel Pamięci
 • złożenie wiązanek kwiatów
 • montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca oraz Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa
 • pieśń lwowska „W dzień deszczowy i ponury”.

(Źródło: UM)Z nową pracą w lepszą przyszłość

21 listopad, 2017 - 11:51

RYNEK PRACY. Trwa nabór pracodawców zainteresowanych organizacją staży w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Głównym celem projektu „Z nową pracą w lepszą przyszłość” jest zwiększenie zatrudnienia wśród osób zamieszkałych na terenie Częstochowy i powiatu

Do pracodawców zainteresowanych przyjęciem uczestników i uczestniczek projektu zostaną skierowani na okres 5 miesięcy stażyści i stażystki – w wymiarze czasu pracy 160 godzin w miesiącu. Pracodawca nie będzie ponosił kosztów. Stypendium z tytułu odbywania stażu wypłaca realizator projektu, on także pokrywa koszty jego organizacji. Pracodawca otrzyma również refundację dodatku do wynagrodzenia opiekuna lub opiekunki stażu zawodowego.

Projekt „Z nową pracą w lepszą przyszłość” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, dla osi priorytetowej: VII. Regionalny rynek pracy, dla działania: 7.1. Aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, dla poddziałania: 7.1.2. Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez pracy na obszarach rewitalizowanych – RIT.

Pracodawcy zainteresowani współpracą w celu złożenia niezbędnego formularza proszeni są o kontakt z realizatorem projektu:
Fundacja Dla Rozwoju
al. Kościuszki 13
42-202 Częstochowa
znowapracawlepszaprzyszlosc@gmail.com
www.fdr.com.pl
tel. 787-682-912

(Źródło: UM)Kanalizacja dla Skrajnicy i cd. dla Przymiłowic

20 listopad, 2017 - 18:42

INWESTYCJE. Gmina Olsztyn ogłosiła przetarg na kanalizację Skrajnicy. W najbliższych dniach ruszają prace przy budowie kanalizacji i wymianie wodociągów w Przymiłowicach-Kotysowie oraz na ulicy Piastowskiej

Projektowanie kanalizacji i odwodnienia Skrajnicy rozpoczęto przed kilkoma laty. Gdy udało się uzyskać pozwolenie na budowę, czekano na ogłoszenie konkursu na środku unijne. Obecnie gmina jest już po konkursie i po zatwierdzeniu dofinansowania przez zarząd Województwa Śląskiego, tuż przed podpisaniem umowy o dofinansowanie.

W Przymiłowicach projekt przewiduje budowę sieci o długości blisko 6 km. Przedmiotem inwestycji jest budowa sieci grawitacyjnej, przyłączy, kanału tłoczonego, dwóch przepompowni oraz odtworzenie nawierzchni. Wykonawcą przedsięwzięcia jest firma ANMAR Usługi Budowlane Anna Sobuś-Cecot z siedzibą w Sosnowcu.
Przewidywany termin wykonania to 31 maja przyszłego roku. Korzystając z okazji Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji równolegle wymieniać będzie sieć wodociągową.

Całkowity koszt inwestycji kanalizacyjnej to 5 570 354 zł, z czego 3 593 217 zł to kwota pozyskiwana przez Gminę Olsztyn z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

(Źródło: UG Olsztyn)Wojewódzki test sprawności syren alarmowych

20 listopad, 2017 - 18:40

BEZPIECZEŃSTWO. 28 listopada, między godz. 9.00 a 13.00, w Częstochowie – podobnie jak w całym województwie – odbędzie się test sprawności syren służących do ostrzegania i alarmowania ludności

Celem testu jest sprawdzenie działania systemu syren alarmowych w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych działań. Dlatego zostanie on przeprowadzony w sposób dynamiczny. Pomiędzy godziną 9.00 a 13.00 dyżurny Miejsko-Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie – po otrzymaniu stosownego komunikatu z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach – uruchomi dźwięk ciągły trwający trzy minuty, czyli sygnał oznaczający odwołanie alarmu na terenie Częstochowy.

W poniedziałek, 27 listopada, Miejsko-Powiatowe Centrum Zawiadamiania Kryzysowego podejmie próbę poinformowania ludności o mającym się odbyć teście syren za pomocą komunikatów głosowych generowanych przy pomocy urządzeń głośnomówiących zainstalowanych na syrenach.

Test zostanie przeprowadzony na podstawie § 8 pkt. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz.U. z 2013 r. poz. 96).

(Źródło: UM)Wszędzie kłopot z rejestracją aut

20 listopad, 2017 - 13:12

PROBLEM. Od poniedziałku wszedł do użytku CEPiK – Centralny System Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Nie bez zgrzytów

Choć system teoretycznie pomyślany jest tak, by ułatwić załatwianie spraw urzędowych związanych z pojazdami, to jego wprowadzenie – jak zresztą się spodziewano – napotkało na rozliczne problemy. CEPiK w cyfrowej formie zawiera komplet informacji o pojeździe. Zetkniemy się z nim już na stacji diagnostycznej, gdzie dane o stanie czy usterkach naszego auta lub motoru od razu trafi ą do bazy. I będą dostępne dla każdego innego diagnosty, dla policji, dla uprawnionych urzędników. Stosowne dane dotyczące pojazdów będą też wprowadzane podczas procesu rejestracji pojazdu w starostwie powiatowym.

Choć Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że skala problemów wynikających z wdrażania CEPiK-u jest znikoma, z różnych stron kraju płyną mniej optymistyczne doniesienia. Media w całym kraju podają informacje o urzędach, które z powodu zamieszania wynikającego z wdrażania systemu chwilowo wstrzymały się z rejestrowaniem samochodów lub też dokonują tego z trudnościami i na mniejszą niż zwykle skalę. Także w Częstochowie warto odłożyć załatwienie rejestracji o kilka dni – zwłaszcza gdy ma się możliwość takiej zwłoki. Dopóki CEPiK nie ruszy bez zgrzytów, nasi urzędnicy mogą nie mieć możliwości załatwić naszej sprawy w takim tempie i trybie, jakiego byśmy sobie życzyli. Informację o możliwych utrudnieniach i wydłużeniu czasu rejestracji w swych oficjalnych materiałach podało nasze starostwo powiatowe. Miejmy nadzieję, że w ostatecznym rozrachunku CEPiK okaże się pomocnym udoskonaleniem systemu, a nie tylko batem na kierowców i właścicieli aut.

Wprowadzenie CEPiK 2.0 to zmiany w sposobie funkcjonowania Stacji Kontroli Pojazdów, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, ale i Straży Granicznej. Ale najbardziej odczuwalne dla kierowców będą zmiany dotyczące przeglądów okresowych. Już przed rozpoczęciem badania okresowego pojazdu diagnosta będzie się musiał zalogować do systemu CEP, gdzie będzie zobowiązany wprowadzić dane o stanie auta. Opłata za badanie będzie pobierana z góry, niezależnie od jego wyniku. Badania w toku nie da się anulować – nie da się więc ukryć usterki, która istnieje w pojeździe i „załatwić” sprawy w mniej restrykcyjnej stacji. Teraz w przypadku ponownego badania diagnosta od razu zobaczy w systemie, jakie usterki stwierdzono wcześniej – i będzie musiał sprawdzić, czy problem został usunięty. Sam zakres danych, które będą odnotowywane w systemie, ma być szeroki. Dla przykładu będą to dane dotyczące zabezpieczeń pojazdu czy też faktu zajęcia go przez organ egzekucyjny. To ostatnie przyda się nabywcom aut – zyskają wiedzę co do zakresu dysponowania pojazdem przez sprzedawcę. Podobnie jak fakt, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie przekazywać do CEP informacje o szkodach istotnych, do jakich doszło w aucie podczas wypadku. Plusy da się więc wskazać. Co do obaw – oprócz zamieszania przy wdrażaniu systemu mówi się jeszcze o tym, że CEPiK może posłużyć do wyeliminowania z ruchu pojazdów najstarszych, w nieidealnym stanie technicznym. Uboższym pozostanie więc albo zbieranie na lepsze auto, albo przesiadka na transport publiczny.


Olsztyn i Janów zorganizują Balonowe Mistrzostwa Polski

20 listopad, 2017 - 13:11

ZAWODY. W 2018 roku na terenie gmin Olsztyn i Janów odbędą się II Jurajskie Balonowe Mistrzostwa Polski. Taką decyzję podjęła komisja balonowa działająca przy Aeroklubie Polskim w Warszawie

Współorganizatorem zawodów, zaplanowanych na 18-21 lipca 2018 r., jest Aeroklub Śląski.

Wydarzenie będzie niezwykłym połączeniem sportu balonowego z widowiskiem dla publiczności. Uczestnicy będą mogli podziwiać start ponad 40 ekip z kraju i z zagranicy. Bogaty program imprezy pozwoli poznać baloniarstwo od najpiękniejszej strony.

– To dla nas dobra promocja. Cieszymy się, że zostaliśmy wybrani na organizatorów tego wydarzenia. Razem z gminą Janów zabiegaliśmy o przeprowadzenie zawodów o randze mistrzostw Polski. Będzie to niewątpliwie atrakcja dla publiczności, promocja regionu oraz wydarzenie medialne – mówi wójt gminy Olsztyn, Tomasz Kucharski.

Pierwsze balony pojawią się na olsztyńskim niebie w czwartek, 19 lipca, natomiast zakończenie imprezy planowane jest na sobotę, 21 lipca w gminie Janów – na złotopotockich błoniach przy stawie Amerykan poniżej Hotelu Kmicic.
– Rozgrywane w 2018 r. Balonowe Mistrzostwa Polski będą jednocześnie drugą edycją Jurajskich Zawodów Balonowych, ponieważ Gmina Janów była już gospodarzem podobnego wydarzenia w 1998 roku. Tak jak poprzednio, liczymy na masowy udział fanów sportów balonowych, tym bardziej, że będzie można odbyć podniebną podróż balonem – informuje wójt gminy Janów, Joanna Ścigaj.

Imprezie towarzyszyć będą Jurajski Festiwal Sztuki i Wina (w Olsztynie) oraz Podniebny Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Swinging Golden Stream” (w Janowie), zakończony pokazem laserów i sztucznych ogni.

(Źródło: Janów.pl)Szansa dla bezrobotnych częstochowian

19 listopad, 2017 - 06:00

RYNEK PRACY. Ruszyła rekrutacja do III edycji projektu „Akademia Rozwoju kompetencji”. Nabór potrwa do 23 listopada. Liczba miejsc ograniczona

Projekt jest adresowany zarówno do bezrobotnych, jak i pracujących chcących podnieść lub uzupełnić swoje kwalifikacje.

Warunkiem uczestnictwa osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo jest posiadanie miejsca zamieszkania na terenie Częstochowy. Natomiast osoby pracujące muszą być zatrudnione na terenie Częstochowy i mieszkać na terenie województwa śląskiego.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje, regulamin rekrutacji oraz lista kursów, w których można uczestniczyć znajdują się na stronie UM.
(Źródło: UM)Co w ramach budżetu obywatelskiego?

19 listopad, 2017 - 06:00

FINANSE. Są już wyniki głosowania w IV edycji BO. W 2018 roku zostanie zrealizowanych 112 zadań za ponad 8,7 mln zł. Wśród zwycięskich propozycji są różnego rodzaju inwestycje, ale także imprezy sportowe i kulturalne

Najwięcej głosów zdobył 3-dniowyFestiwal Futbolu, w ramach którego w maju będzie można nie tylko zagrać w piłkę, ale także wziąć udział m.in. w treningu fitness i zajęciach zumby.

– Te dane napawają nas optymizmem. W głosowaniu wzięło udział ponad 30 tys. osób, w ubiegłym roku – 22 tys. osób. Widać duży wzrost zainteresowania i aktywności naszych mieszkanek i mieszkańców – powiedział, ogłaszając wyniki tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Jeśli przeanalizujemy, jakich wyborów dokonali mieszkańcy, to te zadania pokrywają się z planami miasta realizowanymi w ramach programu „Kierunek: Przyjazna Częstochowa”, czyli Częstochowa aktywna, zielona, kulturalna. A to oznacza, że nasze oczekiwania są podobne.

W IV edycji budżetu obywatelskiego wzięło udział 30 625 osób, oddając 12 208 głosów przez internet (w tym 280 nieważnych) i 18 417 głosów na kartach do głosowania (w tym 1170 głosów nieważnych), w 51 punktach zlokalizowanych na terenie całego miasta oraz za pośrednictwem poczty. W sumie oddano 29 175 ważnych głosów.

Spośród 526 zadań poddanych pod głosowanie do zrealizowania w 2018 roku wybrano aż 112, na łączną kwotę 8 717 821 zł.

Frekwencja w tegorocznym głosowaniu wyniosła 13,2%. Najwyższą odnotowano w dzielnicy Dźbów – 38,81%.
Wśród zwycięskich propozycji znalazły się zarówno inwestycje, jak i tzw. zadania bieżące, takie jak doposażenie bibliotek, remonty chodników, parkingów, ale też imprezy sportowe czy kulturalne. Wiele z nich wpisuje się w program Przyjazna Częstochowa. Chętnie głosowano na projekty związane z aktywnością fizyczną, rekreacją czy szeroko rozumianą ochroną środowiska (m.in. zakup akcesoriów dla zwierząt z miejskiego schroniska, budowa budek lęgowych dla ptaków czy domków dla owadów zapylających).

Mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy najczęściej głosowali na Festiwal Futbolu, który zdobył aż 36 034 punktów, zajmując pierwsze miejsce wśród propozycji ogólnomiejskich. W ramach trzydniowej imprezy odbędzie się m.in. turniej piłkarski dla najmłodszych, trening fitness, zajęcia zumby oraz szereg innych wydarzeń mających na celu promocję zdrowego stylu życia.

– Zwycięstwo projektu OSA cieszy mnie podwójnie, bo z jednej strony powstaną cztery place aktywności ruchowej, a z drugiej stworzenie tego wniosku i jego wygrana to efekt współpracy mieszkańców czterech dzielnic, którzy potrafili się porozumieć – mówił prezydent.

OSA czyli Osiedlowo-Sportowo-Aktywnie (drugie miejsce pod względem liczby punktów wśród zadań ogólnomiejskich) to cztery place aktywności ruchowej z boiskiem, skateparkiem, siłownią plenerową, placem street workout, które mają powstać na Starym Mieście, na Śródmieściu, na Rakowie i w dzielnicy Wyczerpy-Aniołów.

W ramach budżetu obywatelskiego w przyszłym roku powstanie jeszcze m.in. minitężnia na Promenadzie Niemena, wodny plac zabaw dla dzieci na Wrzosowiaku, a nad Wartą pojawią się dwie miejskie plaże. Wśród zadań ogólnomiejskich do realizacji wybrano fotopułapki, których celem jest monitorowanie dzikich wysypisk.

– Kolejną edycję budżetu obywatelskiego przygotowano – podobnie jak poprzednie – we współpracy z Polskim Instytutem Mediacji i Integracji Społecznej – powiedziała Agata Wierny, kierownik Referatu Partycypacji i Konsultacji Społecznych Wydziału Polityki Społecznej.
(Źródło: UM)Tylko 20 minut od Częstochowy

19 listopad, 2017 - 06:00

Malutkie Resort to ponad 20 hektarowy kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy w nieodkrytej turystycznie Polsce centralnej.


.a {transition: opacity 0.5s ease;} .a:hover {opacity:0.8;}Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny zaprasza na dni otwarte!

19 listopad, 2017 - 05:50

Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny zaprasza na dni otwarte, które odbędą się 7-8 grudnia 2017 r. w godzinach od 12.00 – 20.00 przy ulicy Sobieskiego 17b w Częstochowie.

.a {transition: opacity 0.5s ease;} .a:hover {opacity:0.8;}Biegły będzie ustalał przyczynę tragedii

18 listopad, 2017 - 06:00

WYPADEK. Biegły z zakresu rekonstrukcji wypadków komunikacyjnych ma się wypowiedzieć na temat przyczyny zderzenia ciężarówki z busem, w którym dwa tygodnie temu w Glinicy zginęły dwie osoby, a pięć zostało rannych

Trwa śledztwo w sprawie najtragiczniejszego w ostatnim czasie wypadku drogowego na drogach powiatu lublinieckiego. Do zderzenia ciężarowej scanii, jadącej od strony Ciasnej, z busem, którym jechało siedem osób, doszło na charakterystycznym zakręcie DK 11 w Glinicy 26 października rano. Niestety w wyniku wypadku śmierć ponieśli kierowca busa oraz jeden z pasażerów. Kierowca ciężarówki na opolskich tablicach rejestracyjnych był trzeźwy. Jak ustaliliśmy, do chwili obecnej nikomu nie przedstawiono zarzutów. Prokuratura zapowiada powołanie biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków komunikacyjnych, który ma ustalić, jaka była przyczyna zderzenia. Część poszkodowanych nadal przebywa w szpitalu. (as)Wydatki, dochody, inwestycje. Znamy projekt budżetu na 2018 r.

18 listopad, 2017 - 06:00

FINANSE. 1 mld 320 mln zł to zaplanowane w projekcie przyszłoroczne wydatki Miasta Częstochowy, z czego 20% mają stanowić inwestycje. 53% budżetu to wydatki na oświatę i wychowanie oraz pomoc społeczną. Ma być nadal dużo programów dedykowanych bezpośrednio mieszkańcom oraz więcej zadań proekologicznych. Podatki i opłaty lokalne pozostają na tegorocznym poziomie

Projekt budżetu na 2018 r. został zaprezentowany przez prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka w czasie sesji Rady Miasta Częstochowy 16 listopada.
Zgodnie z ustawowym obowiązkiem przypadającym na datę 15 listopada już 13 listopada prezydent Częstochowy przedłożył Radzie Miasta oraz Regionalnej Izbie Obrachunkowej projekt budżetu na rok 2018 wraz z projektem Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2018-2033.

ZAŁOŻENIA I WSKAŹNIKI BUDŻETU 2018
Przedłożony projekt budżetu był konstruowany głównie w oparciu o potrzeby mieszkańców oraz z ich udziałem.
W projekcie budżetu zostały uwzględnione kluczowe miejskie zadania ze szczególnym uwzględnieniem projektów proinwestycyjnych i prorozwojowych.
Zgodnie z założeniami projektu budżetu na 2018 r. finanse miasta mają być nadal stabilne z ogólnym zadłużeniem nieprzekraczającym 39% rocznych dochodów miasta (dopuszczalny poziom to 60%).
Dochody miasta planowane są na 1 mld 264 mln zł, a wydatki na 1 mld 320 mln zł. Deficyt będzie pokryty dzięki transzy kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Zaplanowane wydatki majątkowe (inwestycyjne) Częstochowy w 2018 roku to kwota ponad 262 mln zł. Stanowią one prawie 20% wydatków ogółem i są planowane na wyższym poziomie niż miało to miejsce np. w planie tegorocznego budżetu.
Kształt przyszłorocznego budżetu determinują makroekonomiczne uwarunkowania, a głównie wskaźniki inflacji i Produktu Krajowego Brutto. Zgodnie z projektem budżetu państwa do konstruowania budżetu przyjęto inflację na poziomie 2,3%, a PKB na poziomie 3,8%.

Planowane dochody
W projekcie budżetu na 2018 rok planuje się dochody ogółem w wysokości 1 mld 264 mln zł, w tym dochody bieżące 1 mld 127 mln zł, oraz dochody majątkowe 136 mln 501 tys. zł.
W zaplanowanych dochodach dochody własne stanowią 49,4%, subwencje 23,4 %, a dotacje celowe 27,2%.
Na wielkość strony dochodowej budżetu naszego miasta bardzo istotny wpływ mają dochody ustalane przez stronę rządową, na wysokość których miasto nie ma bezpośredniego wpływu. Są to takie źródła jak subwencje, udziały w podatkach oraz dotacje celowe stanowiące 65% wszystkich dochodów budżetu.
Wysokość subwencji określił dla naszego budżetu Minister Finansów i Rozwoju w wysokości 295 mln 729 tys. zł. W porównaniu do roku 2017 (plan wg uchwały budżetowej) subwencje maja wzrosnąć o 4 mln zł tj. o 1,4%.
Wielkość dotacji określona przez Wojewodę na 2018 r. oraz z porozumień to kwota 223 mln 30 tys. zł. Planowane dotacje unijne wynoszą 121 mln 480 tys. zł. Dotacje zaplanowane przez Wojewodę w porównaniu do uchwały budżetowej na rok 2017 wzrastają o 19 mln 525 tys. zł, tj. o 9,6%.
Pozostałe źródła dochodów to kwota 624 mln 254 tys. zł, z czego udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych stanowią kwotę 304 mln 246 tys. zł i wzrastają w stosunku do uchwały budżetowej o 21 mln 609 tys. zł, tj. o 7,6%, dochody z podatków i opłat to kwota 223 mln 827 tys. zł, natomiast dochody pozyskiwane z majątku to kwota 10 mln 719 tys. zł.
Istotny wpływ na kształt dochodów własnych mają podatki i opłaty lokalne (podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych, opłata targowa). Z uwagi na pozostawienie tych stawek podatkowych na poziomie roku 2017, nie zaplanowano wzrostu w tym źródle dochodów.

Planowane wydatki
Wydatki budżetu miasta wytyczone przez możliwości strony dochodowej ustalono na poziomie 1 mld 320 mln zł, z tego wydatki bieżące to 1 mld 58 mln zł, a wydatki majątkowe 262 mln zł.
Najwyższa kwota – 685 mln 488 tys. zł – w wydatkach bieżących dotyczy realizacji statutowych zadań wszystkich jednostek budżetowych miasta.
Kolejna pozycja wydatków bieżących to dotacje na zadania bieżące w wysokości 143 mln 813 tys. zł.
Najwyższe kwotowo wydatki budżetu przeznaczone mają być na:

 • oświatę i wychowanie – 414 mln 142 tys. zł, co stanowi 31,4% całego budżetu,
 • pomoc społeczną – 284 mln 914 tys. zł, co stanowi 21,6% całego budżetu,
 • transport i łączność – 211 mln 672 tys. zł, co stanowi 16% całego budżetu,
 • gospodarkę komunalną i ochronę środowiska –122 mln 254 tys. zł, co stanowi 9,2% całego budżetu.

Wydatki na inwestycje
Do projektu budżetu na rok 2018 przyjęto realizację 60 zadań inwestycyjnych.
Główne kierunki wydatków majątkowych to:

 • transport i łączność – na te wydatki planuje się przeznaczyć 130 mln 522 tys. zł, tj. 49,8% wydatków majątkowych,
 • gospodarka komunalna i ochrona środowiska – 51 mln 741 tys. zł tj. 19,7% wydatków majątkowych,
 • oświata i wychowanie – 33 mln 448 tys. zł tj. 12,8 % wydatków majątkowych,
 • kultura fizyczna – 17 mln 730 tys. zł tj. 6,8 % wydatków majątkowych,
 • gospodarka mieszkaniowa – 8 mln zł tj. 3% wydatków majątkowych.

Do najwyższych kwotowo inwestycji zaplanowanych w przyszłorocznym budżecie należy:

 • budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy – 43 mln 187 tys. zł;
 • termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w Częstochowie – 24 mln 50 tys. zł;
 • odwodnienie dzielnicy Grabówka w Częstochowie – 22 mln 278 tys. zł;
 • program budowy i przebudowy ulic oraz dróg lokalnych – 18 mln 718 tys. zł;
 • rozbudowa DK-46 – ulicy Głównej i ulicy Przejazdowej wraz z budową obejścia ul. św. Barbary do ul. Pułaskiego w Częstochowie – 16 mln 446 tys. zł;
 • budowa kompleksu sportowo – rekreacyjnego – Park wodny – 14 mln 620 tys. zł;
 • przebudowa alei Wojska Polskiego – DK 1 w Częstochowie – 13 mln 325 tys. zł;
 • odwodnienie dzielnicy Kiedrzyn w Częstochowie – 9 mln 629 tys. zł;
 • budowa przedłużenia alei Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej oraz rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 908 (ul. Dźbowska, Powstańców Warszawy, Gościnna) – 9 mln 323 tys. zł;
 • rewitalizacja Parku Lisiniec w Częstochowie – 9 mln zł;
 • budowa budynków mieszkalnych wielorodzinnych – 5 mln 500 tys. zł;
 • termomodernizacja pływalni krytej przy alei Niepodległości 20/22 w Częstochowie – 4 mln 330 tys. zł;
 • budowa zadaszenia sztucznego lodowiska przy ul. Boya-Żeleńskiego wraz z elementami placu zabaw – 4 mln zł.

Ogółem na wydatki majątkowe w roku 2018 planuje się przeznaczyć kwotę 262 mln zł. Stanowi to 20% wydatków ogółem. Zaplanowanie na takim poziomie wydatków majątkowych zapewnia dalszy rozwój naszego miasta, a ich dywersyfikacja gwarantuje równomierny rozwój przestrzenny.

Programy na rzecz mieszkańców
Rok 2018 to rok kontynuacji wszystkich programów świadczonych na rzecz mieszkańców. W budżecie przewiduje się nakłady związane z ochroną zdrowia, pomocą społeczną, sportem, rekreacją, kulturą i sztuką.
W projekcie zabezpieczone są środki na programy zdrowotne, w tym m.in.:

 • szczepienia ochronne dzieci – 126 tys. zł;
 • szczepienia ochronne przeciw grypie – 190 tys. zł;
 • badania wad postawy u dzieci – 170 tys. zł;
 • badania przesiewowe słuchu u dzieci– 133 tys. zł;
 • profilaktyka zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego ( HPV) – 220 tys. zł;
 • profilaktyka chorób alergologicznych i astmy dla dzieci – 87 tys. zł;
 • dofinansowanie zabiegu in vitro – 156 tys. zł;
 • zapobieganie rakowi jajników, piersi i prostaty (BRCA1) – 80 tys. zł;
 • program profilaktyki stomatologicznej dla uczniów szkół podstawowych – 80 tys. zł.

Są również środki na przygotowanie rodziców do przyjścia na świat ich potomków. Nadal będzie funkcjonowała szkoła rodzenia przy Miejskim Szpitalu Zespolonym. Miasto będzie też wspierać edukację laktacyjną poprzez nowy program „Akademia Naturalnego Karmienia”. Na to zadanie przewiduje się przeznaczyć 20 tys. zł.
W projekcie budżetu przewidziane są środki na dofinansowanie rodzicom pobytu ich pociech w żłobkach niepublicznych i klubach dziecięcych. Na ten cel w budżecie zarezerwowane są środki w wysokości 230 tys. zł. Niezależnie od tego naszymi małymi mieszkańcami będzie opiekował się Żłobek Miejski „Reksio”. Budżet tej placówki to 2 mln 223 tys. zł.
W przyszłorocznym budżecie znalazły się również programy zdrowotne i zadania dedykowane seniorom (z kwotą w wysokości 462 tys. zł).
W projekcie budżetu na rok 2018 ujęte są środki dla osób potrzebujących wsparcia, mających trudne warunki życia, nieradzących sobie z problemami. Na to zadanie z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej w budżecie przewidziano kwotę 285 mln zł.
Proekologia to nie tylko wymienione wcześniej nakłady inwestycyjne, ale również znaczący, bo aż czterokrotny wzrost wydatków na zadania związane z utrzymaniem zieleni miejskiej.
Na ten cel przewidziano w budżecie 4 mln 683 tys. zł. Ogółem na działania proekologiczne zaplanowano sumę 26 mln 842 tys. zł.
Bardzo ważną dziedziną życia jest kultura fizyczna i sport. W ramach tych zadań przewidziano wspieranie między innymi:

 • szkoleń sportowych dzieci i młodzieży, a także osób niepełnosprawnych,
 • działalności dzielnicowych ośrodków sportu szkolnego,
 • organizacji i udziału w zawodach sportowych.

Ogółem na zadania z zakresu kultury fizycznej zabezpieczono na 2018 rok środki w wysokości 14 mln 250 tys. zł.
Wszystkie zadania zapisane w projekcie przyszłorocznego budżetu wraz z źródłami ich finansowania są przedstawione na 266 stronach planu budżetowego.

Projekt budżetu syntetycznie
Syntetycznie bilans budżetu miasta na rok 2018:
dochody ogółem 1 mld 264 mln zł, z tego:

 • dochody bieżące 1 mld 128 mln tys. zł,
 • dochody majątkowe 136 mln zł
  wydatki ogółem 1 mld 320 mln zł, z tego:

 • wydatki bieżące 1 mld 58 mln zł
 • wydatki majątkowe 262 mln zł,

planowany deficyt – 55 mln zł.

Projekt budżetu na rok 2018, w ocenie władz miasta i jego służb finansowych, bierze pod uwagę realne możliwości jego realizacji, a jednocześnie ograniczenia ustawowe. Obecnie będą trwały dalsze procedury budżetowe, wraz ze składaniem wniosków i propozycji do projektu przez częstochowskich radnych.
Więcej szczegółów na stronie UM.
(Źródło: UM)Remont ul. Jagiellońskiej

18 listopad, 2017 - 06:00

REMONT. MZDiT informuje, że od poniedziałkowego poranka (20.11.) rozpoczną się prace związane z wymianą nawierzchni ul. Jagiellońskiej w obu kierunkach na odcinku od skrzyżowania z ul. Orkana do wiaduktu (bez ingerencji w nawierzchnię wiaduktu)

W związku z realizacją zadania ruch odbywać się będzie po jednym pasie każdej z jezdni. Prace potrwają kilkanaście dni. Zarząd prosi o zachowanie ostrożności.
(Źródło: MZDiT)Przeżyli razem 50 lat

18 listopad, 2017 - 05:59

JUBILEUSZ. 20 par świętowało w Urzędzie Stanu Cywilnego jubileusz Złotych Godów. Dwie z nich przeżyły w związku małżeńskim 60 lat

Życzenia jubilatom złożyli prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Rafał Bednarz. Małżonkowie otrzymali również Medale Prezydenta RP za Długoletnie Pożycie Małżeńskie oraz kwiaty.

Jubilaci:
Bożenna i Stanisław Biedroniowie (60)
Alina i Tadeusz Purgalowie (62)
Natalia i Władysław Barteccy
Janina i Władysław Bednarscy
Jadwiga i Kazimierz Brolowie
Elżbieta i Zbigniew Cabanowie
Krystyna i Janusz Glińscy
Ewa i Zbigniew Gurdakowie
Genowefa i Wojciech Jaroszowie
Marianna i Piotr Koćwinowie
Wanda i Wojciech Koźlikowie
Jadwiga i Stanisław Kulińscy
Lidia i Marek Łękawscy
Barbara i Kazimierz Manowscy
Aleksandra i Ireneusz Mordalowie
Anna i Roman Ociepkowie
Maria i Jan Piotrowscy
Helena i Bonifacy Siwkowie.

(Źródło: UM)

GALERIAWyjątkowy Bal w Weneckiej!

17 listopad, 2017 - 13:31

Już teraz zaplanuj Andrzejki i Sylwestra. Restauracja Wenecka przygotowała na tą okoliczność wyjątkowe menu. Oczywiście polecamy!


.a {transition: opacity 0.5s ease;} .a:hover {opacity:0.8;}
Kliknij, aby powiększyć!Sportowy weekend 17-19 listopada 2017 r.

17 listopad, 2017 - 13:10

SPORT. Przede wszystkim siatkówka, ale także piłka nożna oraz wielkie wydarzenie bokserskie – Noc Wojowników. Jakie jeszcze sportowe atrakcje czekają na nas w ten weekend?


.a {transition: opacity 0.5s ease;} .a:hover {opacity:0.8;} Kliknij, aby powiększyć!Nowa sala w „Kochanowskim”

17 listopad, 2017 - 13:03

INWESTYCJA. Uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego mogą już korzystać z wyremontowanej sali gimnastycznej. Otwarcie odbyło się przy okazji uroczystości z okazji Święta Niepodległości i pasowania uczniów klas pierwszych

Podczas uroczystości klasy pierwsze – w obecności społeczności szkolnej, przedstawicieli władz miasta, nauczycieli i innych zaproszonych gości – złożyły uroczyste ślubowanie. Następnie prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wraz z naczelnik Wydziału Edukacji Magdaleną Dębską i dyrektorem szkoły Mariuszem Zawadą dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi, otwierając salę.

Uroczystość uświetnił koncert pieśni patriotycznych wykonany przez uczniów, nawiązujący do tematu Święta Niepodległości.

Wyremontowana sala gimnastyczna zyskała nową sportową podłogę, wymieniono instalację centralnego ogrzewania oraz instalację elektryczną; zawieszono kosze i drabinki.

Wykonawcą trwającej od czerwca do września inwestycji była firma Loma z Częstochowy. Jej koszt to 172 tys. zł.
(Źródło: UM)GIEŁDA AKWARYSTYCZNO-ZOOLOGICZNA

17 listopad, 2017 - 12:36

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA GIEŁDĘ AKWARYSTYCZNO-ZOOLOGICZNĄ w ” Jagiellończykach”!


.a {transition: opacity 0.5s ease;} .a:hover {opacity:0.8;}Pracodawcy RP podsumowują 2 lata rządu PiS

17 listopad, 2017 - 12:30

POLITYKA. Dwa lata obecnej władzy można krótko opisać słowami „postęp, ale bez przełomu”. Czy sytuacja polskich przedsiębiorców zmieni się wreszcie w sposób radykalny na lepsze? Tak, jeśli rząd doprowadzi do końca wszystkie zapowiadane reformy – zarówno otoczenia prawnego, jak i zmieniające sposób działania administracji i urzędników

Zdaniem Pracodawców RP, oceniając ostatnie dwa lata, nie należy skupiać się na działalności poszczególnych ministrów i ich resortów – ale na skutkach zmian, jakie zaszły w poszczególnych branżach. Dlatego oceniamy gospodarkę w całości, a następnie jej najważniejsze działy.
Z punktu widzenia przedsiębiorczości małe znaczenie mają personalia, liczy się bowiem przede wszystkim skutek. To efektywność i skuteczność muszą być kluczem do oceny, a nie zapowiedzi i obietnice. Dlatego oceniamy dwa lata rządów PiS oraz ich wymierny wpływ na polską ekonomię.

Gospodarka
Uchwalenie i wejście w życie licznych ułatwień dla przedsiębiorców w ustawach z tzw. pakietu 100 zmian dla firm – to niewątpliwy sukces obecnego rządu.
– Dokonano zmian w kilkudziesięciu ustawach, w tym dość głębokich korekt Kodeksu postępowania administracyjnego, nastawionych na wzmocnienie pozycji przedsiębiorcy wobec organów administracji oraz odformalizowanie pewnych procedur – mówi Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP. – Zmiany te zostały wypracowane przez Ministerstwo Rozwoju oraz przedstawicieli organizacji pracodawców, a proces konsultacji społecznych – co zdarzało się rzadko w ciągu ostatnich dwóch lat – można uznać za wzorowy. Gdyby tylko inne resorty chciały czerpać dobre wzorce w tej materii od Ministerstwa Rozwoju – podkreśla Arkadiusz Pączka.
Dużym wyzwaniem stojącym przed Ministrem Rozwoju oraz Urzędem Zamówień Publicznych jest zaplanowane na 2018 rok przygotowanie projektu nowego Prawa zamówień publicznych. Uchwalona w połowie 2016 r. nowelizacja, wdrażająca unijne dyrektywy, wprowadziła istotne zmiany: ograniczyła znaczenie kryterium najniższej ceny, zwiększyła rolę klauzul społecznych, zezwoliła na bezprzetargowe (tzw. tryb in-house) zlecanie realizacji zadań (dzięki determinacji strony społecznej RDS udało się wprowadzić pewne warunki i ograniczenia dla zastosowania tego trybu). Były to jednak kolejne korekty i tak wielokrotnie łatanej, niespójnej i generalnie słabej ustawy. Konieczne jest stworzenie nowej.
– Zaniedbany w ostatnich latach obszar cyfryzacji udało się trochę rozruszać. Ministerstwo Cyfryzacji pozbawiono zbędnego naddatku w postaci działu „administracja”, co pozwoliło skupić się urzędnikom na podstawowym zadaniu, jakim jest budowa e-państwa – ocenia Piotr Wołejko, ekspert ds. gospodarczo-społecznych Pracodawców RP.
Minister Cyfryzacji przejął odpowiedzialność za zdecydowaną większość projektów i instytucji w tej dziedzinie, co przełożyło się na skuteczny proces decyzyjny i przyniosło widoczne postępy w cyfryzacji administracji. Resort był też otwarty na współpracę z sektorem prywatnym i gotowy do wykorzystania istniejących już narzędzi informatycznych, by zachęcić jak najwięcej osób do korzystania z e-usług publicznych (dużo dobrego w promocji takiej możliwości zrobiło wykorzystanie infrastruktury banków czy ZUS przy składaniu wniosków w ramach programu Rodzina 500+).
– Nie jest jednak tak, że plusy przeważają nad minusami. Karuzela stanowisk w niektórych instytucjach podległych Ministrowi Cyfryzacji paraliżowała ich pracę, a wstrzymywanie realizacji współfinansowanych ze środków unijnych projektów budowy e-administracji przełożyło się na dwa bardzo trudne lata dla polskiej branży IT – zaznacza jednak Wołejko.
Resort cyfryzacji forsował bowiem formułę tzw. body-leasingu, czyli de facto wypożyczania od firm ich programistów czy całych zespołów informatyków, co jest równoznaczne z niższymi przychodami firm IT. Nie udało się również usunąć licznych i, co najważniejsze, dokładnie zidentyfikowanych barier dla rozwoju infrastruktury teleinformatycznej. Utrudnia to i zwiększa koszt inwestycji, które mają przenieść polskie społeczeństwo i gospodarkę do XXI wieku, realizując przy okazji cele wyznaczone państwom członkowskim w ramach Europejskiej Agendy Cyfrowej.
Infrastruktura i budownictwa to słaby punkt w bilansie rządu Beaty Szydło. Bardzo powoli rozkręcają się inwestycje współfinansowane ze środków UE na rozbudowę i modernizację sieci drogowej oraz kolejowej. Wprowadzenie tzw. split payment w branży budowlanej bardzo niekorzystnie wpływa na płynność przedsiębiorców, a poważne trudności z dostawami surowców, głównie kruszyw, dewastująco wpływają na harmonogramy już realizowanych inwestycji. Trudności te wynikają z czynników, które powinny być nie tylko przewidziane, ale także znajdować się pod kontrolą resortu infrastruktury i podlegających mu podmiotów.
O ile prywatni deweloperzy notują kolejne rekordy sprzedanych mieszkań, to branża cały czas czeka na ujednolicenie przepisów budowlanych oraz dotyczących zagospodarowania przestrzennego w ramach Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Projekt ten obecny rząd odziedziczył po poprzednim, który zlecił przygotowanie dokumentu komisji złożonej z ekspertów reprezentujących zainteresowane środowiska. Sprawa ma zatem charakter czysto merytoryczny i jest wyjęta ze sporów politycznych. Niestety, nawet to nie pomaga w rozpoczęciu prac nad projektem Kodeksu w Sejmie. Dokument cały czas nie został przyjęty przez rząd.
Niekorzystne są też propozycje regulacyjne resortu infrastruktury w obszarze przewozu osób. W sytuacji, gdy nowoczesne technologie oraz zachowania konsumentów wymuszają drastyczną zmianę dotychczasowych modeli biznesowych, ministerstwo proponuje wymuszenie na wszystkich przewoźnikach tego, by byli taksówkarzami (spełniając wszelkie wymogi przewidziane dla taksówkarzy).
1 stycznia 2017 zostało zlikwidowane Ministerstwo Skarbu Państwa. Spółki z udziałem Skarbu Państwa zostały rozdzielone pomiędzy poszczególnych ministrów. W ostatnich tygodniach pojawił się projekt ustawy, który wprowadza kolejną rewolucję w nadzorze, odbierając go ministrom i przenosząc w ręce Prezesa Rady Ministrów.
– Gdyby to nastąpiło, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów konieczne byłoby stworzenie silnego departamentu sprawującego funkcje nadzorcze, czyli odtworzenie przynajmniej części struktur zlikwidowanego MSP, tylko że pod innym szyldem – tłumaczy Arkadiusz Pączka.
Dotychczasowe zmiany strukturalne niekoniecznie przyczyniły się do poprawy jakości nadzoru czy zapewnienia lepszej współpracy spółek z udziałem Skarbu Państwa. Na pewno za to pogłębiły niekorzystne zjawisko karuzeli kadrowej w zarządach i radach nadzorczych spółek. Efektem licznych zmian jest przede wszystkim znaczące ograniczenie inwestycji, w tym w kluczowych sektorach, jak np. w energetyce. Mówi się co prawda o wielu wielkich projektach, lecz ich realizacja jest niemożliwa w sytuacji, gdy niektóre spółki tracą prezesa bądź członków zarządu w każdym kwartale. Spadek inwestycji widoczny jest w statystykach publikowanych przez GUS. Jest to podwójnie niekorzystne, gdyż również podmioty prywatne znacząco ograniczyły nakłady inwestycyjne w ostatnich dwóch latach – jedynym silnikiem napędzającym rozwój gospodarczy jest aktualnie konsumpcja.
– Brak inwestycji to niebezpieczna słabość polskiej gospodarki – zaznacza Arkadiusz Pączka. – Nagłe i nieprzewidywalne zmiany prawa wprowadzane w ostatnich dwóch latach doprowadziły do znaczącego pogorszenia klimatu inwestycyjnego w Polsce. Co prawda utrzymujemy zdolność do przyciągania z zagranicy głośnych inwestycji, ale sytuacja prezentuje się gorzej w przypadku codziennej działalności firm, które z tego powodu często skupiają się na ograniczaniu ponoszonego ryzyka zamiast wykorzystywaniu szans rozwojowych – tłumaczy.
Wzrost nakładów inwestycyjnych za pierwszą połowę 2017 r. wyniósł zaledwie 0,3 proc. Cel Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jakim jest wzrost udziału inwestycji w PKB do 25 proc., zamiast się zbliżać, oddala się. Stanowi to bardzo poważny problem dla gospodarki, ponieważ wzrost bez inwestycji jest nietrwały.

Praca
– Dobra sytuacja na rynku pracy to fakt, ale trudno to uznać za sukces rządu. Jeśli już to jest to sukces pracodawców – uważa Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert prawa pracy Pracodawców RP. – Sięganie po środki finansowe zgromadzone w Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy zaprzestanie współpracy pomiędzy urzędami pracy a agencjami w zakresie aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych trudno uznać za działanie na rzecz ograniczenia poziomu bezrobocia – tłumaczy.
Podejmowane przez resort rodziny inicjatywy legislacyjne były dobre dla pracowników, ale nie pracodawców. Dotyczy to chociażby wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej czy ograniczeń w zakresie stosowania pracy tymczasowej. Kolejna sprawa to rozszerzenie uprawnień związkowych na osoby samozatrudnione czy pracujące na umowach cywilnoprawnych.
– Szkoda, że regulacje, które mają na celu zapewnienie większej ochrony pracownikom, wymierzone są jednocześnie przeciwko pracodawcom. W tworzonych przepisach brakuje równowagi i wyważenia interesów obu stron, pracodawców i pracowników – ocenia Żukowska-Czaplicka.
Czekamy na efekty pracy Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, która już za kilka miesięcy ma przedstawić dwa projekty nowych kodeksów pracy –indywidualnego i zbiorowego. Potrzeba dostosowania prawa pracy do rzeczywistości jest bezsprzeczna.
– Dlaczego jednak zmiany są wprowadzane w tak nieuporządkowany sposób? Jednocześnie z pracami Komisji prowadzone są prace legislacyjne nad innymi zmianami w Kodeksie pracy (np. prezydencki projekt zmiany k.p.) oraz w zbiorowym prawie pracy. To nie służy spójności przepisów – mówi Żukowska-Czaplicka.
Korzystne zmiany w obszarze prawa pracy należy przypisać Ministerstwu Rozwoju. Aktualnie procedowany jest już drugi projekt deregulacyjny, ograniczający obowiązki po stronie pracodawców. Dzięki działaniom tego resortu w końcu zostanie również zlikwidowany absurdalny obowiązek 50-letniej archiwizacji dokumentacji pracowniczej. Zostanie też wprowadzona możliwość prowadzenia i przechowywania takiej dokumentacji w formie elektronicznej. Są to rozwiązania, na które przedsiębiorcy czekali od lat.

Dialog
– Powołanie Rady Dialogu Społecznego, w miejsce Trójstronnej Komisji, miało wprowadzić nowe standardy w dialogu społecznym i wzmocnić pozycję partnerów społecznych. Niestety wciąż są popełniane stare błędy – mówi dyrektor Arkadiusz Pączka. – Dotyczy to nieobecności przedstawicieli rządu na posiedzeniach RDS, nierealizowania przez rząd uchwał podejmowanych przez stronę społeczną czy też procedowania projektów z pominięciem konsultacji z partnerami społecznymi i RDS – dodaje.
Z naszego Raportu Pracodawców RP „7 grzechów głównych stanowienia prawa w Polsce” wynika, że prawie 40% ustaw było nierzetelnie konsultowanych, a aż 30% to tzw. wrzutki poselskie. Biorąc pod uwagę te dane, można odnieść wrażenie, że dialog i konsultacje społeczne nie są ważne dla obecnej ekipy rządzącej.
– Zobaczymy, co pokaże kolejny rok, ponieważ właśnie przewodnictwo w RDS objęła strona rządowa – zaznacza Arkadiusz Pączka.

Finanse
Pomimo dynamicznego wzrostu wydatków sytuacja finansów publicznych pozostaje stabilna. Deficyt nadal utrzymuje się zbyt blisko granicznego progu 3 proc. PKB, jednak nie doświadczamy najmniejszych problemów z obsługą długu publicznego. Pośrednim skutkiem obowiązywania podatku od niektórych instytucji finansowych jest zwiększony popyt krajowego sektora bankowego na obligacje rządowe.
Przez większość 2017 r. mieliśmy do czynienia z nadwyżką w budżecie, choć pomimo tego rok ma zostać zamknięty z deficytem przekraczającym 30 mld zł.
– Wykonanie dochodów podatkowych budżetu państwa jest bardzo dobre, zwłaszcza w odniesieniu do VAT, gdzie wpływy rosną o ponad 20 proc. rok do roku. Jest to efekt uszczelniania systemu podatkowego, ale również innych czynników, takich jak korzystna koniunktura gospodarcza, dominacja spożycia prywatnego w strukturze czynników wzrostu gospodarczego, a także nieuwzględnionej we wcześniejszych planach wysokiej wypłaty zysku z NBP – tłumaczy Łukasz Kozłowski, Główny Ekonomista Pracodawców RP.
Jednym z przejawów dobrej sytuacji na rynku pracy jest dynamiczny wzrost funduszu wynagrodzeń w przedsiębiorstwach, a co za tym idzie, również bazy dla składek na ubezpieczenie społeczne. W ZUS coraz częściej rejestrują się imigranci zarobkowi – składki w Polsce płaci już ponad 300 tys. Ukraińców. To wszystko wpływa również na dobrą kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wiele wskazuje na to, że pomimo kosztownego obniżenia wieku emerytalnego sytuacja finansowa FUS będzie relatywnie dobra w najbliższych latach. To oznacza niższą dotację z budżetu państwa w celu pokrycia niedoboru środków w tym funduszu. M.in. temu czynnikowi zawdzięczamy niski poziom wykonania planu wydatków w tegorocznym budżecie państwa.
– Uzyskane w ten sposób wolne środki w budżecie państwa są wykorzystywane w głównej mierze do sfinansowania rosnących wydatków socjalnych oraz realizacji nowych działań, takich jak niedawno uchwalona wypłata ekwiwalentów za deputaty węglowe, w ramach nowelizacji budżetu państwa. Konsekwencją tego jest utrzymująca się podatność finansów publicznych na wypadek jakiegokolwiek pogorszenia koniunktury – ostrzega jednak Łukasz Kozłowski.

Zdrowie
Dwa lata rządów Prawa i Sprawiedliwości to okres fundamentalnej przebudowy systemu ochrony zdrowia. Od 1999 r. budowany był model systemu ubezpieczeniowego, w którym podmioty prywatne i publiczne rywalizowały o dostęp do środków publicznych. Ta konkurencja w wielu obszarach diametralnie zmieniła jakość infrastruktury medycznej i podejście do pacjenta. Od dwóch lat obowiązuje model idący w kierunku systemu mieszanego – budżetowo-ubezpieczeniowego – oraz eliminacja bądź istotne ograniczanie prywatnemu sektorowi dostępu do środków , jak i zupełne zatrzymanie prywatyzacji (komercjalizacji) publicznych podmiotów leczniczych.
Równocześnie widać odejście od elementów zwiększających efektywność systemu, jak chociażby od systemu kontraktowania na rzecz ryczałtu. Trudno jednak nie docenić woli zmian systemu ochrony zdrowia, czyli uchwalenia ustawy o POZ, która ma wzmocnić POZ, próbę uregulowania płac w ochronie zdrowia czy wreszcie projekt ustawy uzależniający budżet NFZ od odsetka PKB.
Pracodawcy RP bardzo krytycznie oceniają zmiany w ochronie zdrowia. Uważamy, że obecne działania mają na celu krótkoterminowe ratowanie złych publicznych szpitali, zamiast doprowadzić do ich likwidacji i wspierania dobrych szpitali niezależnie od ich struktury właścicielskiej. To działanie za kilka lat może doprowadzić do niewydolności publicznego systemu ochrony zdrowia.

Podatki
Od 1 marca 2017 r. polscy podatnicy funkcjonują w nowej rzeczywistości, gdyż w miejsce trzech niezależnych od siebie struktur: administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej, powstała jedna – Krajowa Administracja Skarbowa. W związku z tym zadania Szefa Służby Celnej, Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz zadania ministra właściwego do spraw finansów publicznych w zakresie nadzoru nad administracją podatkową przejął Szef Administracji Skarbowej.
– Liczne apele podatników sprawiły, że zmiana mentalności urzędników stała się jednym z głównych założeń reformy KAS. Przedsiębiorcy dostrzegają już pierwsze zmiany w podejściu nowej, zreformowanej administracji skarbowej do podatników – mówi Mariusz Korzeb, ekspert podatkowy Pracodawców RP. – Mamy nadzieję, że będzie to początek dialogu, który przełoży się na wzrost zarówno gospodarki, jak i przedsiębiorczości. Zmiana jest zauważalna, jednak ze względu na zaniechania, których dopuszczano się na przestrzeni ostatnich lat, zdajemy sobie sprawę, że przed nami jest dużo prac. Choćby przy zwalczaniu niechęci urzędników do stosowania wywalczonej przez przedsiębiorców zasady in dubio pro tributario, czyli rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika – dodaje Mariusz Korzeb.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości dużą uwagę poświęcił uszczelnianiu systemu podatkowego. Skuteczna walka z oszustwami podatkowymi to sztandarowy cel Ministerstwa Finansów i nowo powstałej Krajowej Administracji Skarbowej.
– Można tu wymienić chociażby nowelizację ustawy hazardowej, pakiet paliwowy, JPK, monitorowanie przewozu towarów wrażliwych, wreszcie zaostrzenie sankcji za oszustwa podatkowe – wylicza Mariusz Korzeb .
Choć nie wszystkie wprowadzone rozwiązania spotkały się z entuzjazmem podatników, to trzeba przyznać, że efekty tych działań są zauważalne zarówno po stronie przedsiębiorców, jak i budżetu Skarbu Państwa. W wyniku ograniczenia udziału nierzetelnych podmiotów w rynku bardzo dobre wyniki finansowe odnotowały podmioty z branży zakładów bukmacherskich oraz te z szeroko pojętej branży paliwowej.

Energetyka
Działania obecnego rządu w zakresie prowadzenia polityki energetycznej ocenić można zarówno jako zróżnicowane i intensywne (np. rynek mocy, kogeneracja, budowa nowych bloków, zmiana podejścia do OZE, rozwój LNG), ale też jako chaotyczne. I nie chodzi tu wyłącznie o wielokrotnie zmieniane zdanie odnośnie budowy w Polsce elektrowni atomowej, ale całość spraw i kwestii związanych z szeroko rozumianą energetyką. Wydaje się, że konieczne dla branży energetycznej jest stworzenie dokumentu strategicznego, który w syntetyczny, zwięzły i klarowny sposób wyznaczy trajektorię rozwoju Polski na tym polu. Określałby on ewentualne scenariusze realizacyjne i tzw. kamienie milowe na ścieżce czasu wraz z koniecznymi projekcjami o charakterze rzeczowo-finansowym. Uporządkowałoby to działania decydentów i pozwoliło na realizację spójnej polityki energetycznej, do realizacji którego to celu powołano nieistniejące wcześniej Ministerstwo Energii.
Niestety niejednokrotnie podczas ostatnich dwóch lat z tego resortu płynęły głosy, że nie ma potrzeby sporządzania takiego dokumentu, bo – jak twierdzili decydenci – istnieje wiele strategicznych projektów dla sektora energii, które zostały zapisane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wydaje się jednak, że o ile SOR może być wystarczającym dokumentem w zakresie wyznaczenia ram dla ambitnego programu rozwoju elektromobilności w Polsce – który jako Pracodawcy RP autentycznie wspieramy i oczekujemy za jego sprawą przyspieszenia ożywienia gospodarczego w wielu branżach- to jednak nie jest w stanie w wystarczający sposób wyznaczyć kierunków rozwoju całości polskiej energetyki.
Funkcjonowanie i przyszłość polskiej energetyki została powiązana z branżą górnictwa węgla kamiennego. Pracodawcy RP uznają istotną rolę węgla jako podstawowego paliwa dla wytwarzania energii, i to zarówno w krótko-, jak i długoterminowej perspektywie. Doceniamy też bieżące działania restrukturyzacyjne w górnictwie węgla kamiennego i zahamowanie negatywnych tendencji i zjawisk charakteryzujących tę branżę.
Niepokoi nas jednak enigmatyczność rządowego „Programu dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce” (dokument z sierpnia 2017 roku). Z całą pewnością nie spełnia on naszych oczekiwań dotyczących rządowych dokumentów strategicznych w zakresie gospodarki. Co prawda zawiera on niezwykle bogatą warstwę statystyczno-faktograficzną dotyczącą okresu minionego, ale projekcje przyszłościowe obarczone są istotnymi błędami metodologicznymi.
Niesatysfakcjonująca jest przede wszystkim prezentacja zasadniczej części dokumentu „Cele programu dla sektora górnictwa węgla kamiennego”. Został on przedstawiony wyłącznie w opisowy, werbalny sposób, bez jakichkolwiek projekcji pożądanych danych techniczno-ilościowych oraz ekonomiczno-finansowych realizacji Programu. Choć stosowane wskaźniki są bogato opisane, to ewidentnie brakuje ich wymiaru ilościowego. Brak jest też tzw. kamieni milowych realizacji Programu, które dawałaby możliwości śledzenia poprawności jego wdrażania. Innymi słowy – brakuje wielkości wskaźników, które chcemy osiągnąć, terminów (dat), w których chcemy tego dokonać i ekonomiczno-finansowego wymiaru uzyskanych rezultatów. Wydaje się, że dla powodzenia realizacji Programu najistotniejsze znaczenie ma „Zintegrowany model rynku paliwowo-energetycznego”, bazującego na jednym ciągu produktowym węgiel-energia. To z pewnością nowa koncepcja, o której niewiele na dziś wiadomo. Mamy tu do czynienia zaledwie z pewna ideą (odmienną od modelu gospodarki wolnorynkowej) i z pewnością brakuje tu bardziej szczegółowych założeń, które pozwoliłyby na ocenę tego zamierzenia.
Konsekwencje wprowadzenia nowego modelu rynku paliwowo-energetycznego mogą być bardzo różne. Dziś rynek węgla kamiennego traktowany jest jako rynek konkurencyjny, zaś rynek energetyczny – częściowo regulowany. Połączenie tych dwóch modeli może zakłócać funkcjonowanie pozostałej gospodarki, a nawet gospodarstw domowych. Nie mówiąc już o tym, iż ta koncepcja zapewne „zderzy” się z istotą i regulacjami jednolitego, europejskiego rynku energii elektrycznej.

(Źródło: Pracodawcy RP)Bezpłatne badania mammograficzne – Częstochowa Jagiellończycy

17 listopad, 2017 - 12:22

Badania prowadzone będą w ambulansie medycznym w dniu 18 listopada 2017 r. (sobota) przy Centrum Handlowo – Usługowym „JAGIELLOŃCZYCY”.


.a {transition: opacity 0.5s ease;} .a:hover {opacity:0.8;}Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta