Kiermasz Badura Częstochowa
 
 
Promed. Czas na wzrok 40+
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

 

NTC

Subskrybuje zawartość
Tygodnik lokalny
Zaktualizowano: 8 min. 19 sek. temu

64. OKR – etap regionalny

25 marzec, 2019 - 19:56

20 marca 2019 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbył się etap regionalny (dla powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego oraz zawierciańskiego) przesłuchań konkursowych 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego we wszystkich kategoriach artystycznych.

Prezentacje oceniało jury w składzie: Hanna Zbyryt-Giewont – aktorka, wokalistka, choreografka,
Przemysław Jeziorowski – muzyk, specjalista w zakresie emisji głosu,
Karolina Jędrak – wokalistka, instruktor ds. muzyki w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie.

Decyzją jury karty prezentowe EMPiK o wartości 70 zł każda, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie oraz równorzędne promocje do etapu wojewódzkiego Konkursu, który odbędzie się w dniu 11 maja br. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie, otrzymały następujące osoby:

w kategorii recytacji
Katarzyna Linke Częstochowa,
Wiktoria Popiół II LO im. H. Malczewskiej w Zawierciu,
Bartłomiej Urbańczyk Zawiercie,

w kategorii poezji śpiewanej
Zbigniew Duraj Zawiercie,
Martyna Stefaniak II LO im. H. Malczewskiej w Zawierciu,
Zuzanna Pradela Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu,
Daria Wańczyk Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu,

w kategorii „wywiedzione ze słowa”
Marta Kmieć MDK Lubliniec.

Jury postanowiło także przyznać równorzędne wyróżnienia w postaci listów gratulacyjnych następującym wykonawcom:

Kamili Wiklińskiej VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie – w kategorii poezji śpiewanej,
Lilianie Potempie MDK Lubliniec – w kategorii poezji śpiewanej,
Annie Kampie MDK Lubliniec – w kategorii recytacji.
Serdecznie gratulujemy!Zapowiedź meczu II rundy play off Exact Systems Norwid vs Gwardia Wrocław

25 marzec, 2019 - 19:50

Zarząd i zawodnicy KS Exact Systems Norwid Częstochowa serdecznie zapraszają na mecz w ramach drugiej rundy play off o miejsca 5-8, I ligi mężczyzn

pomiędzy Exact Systems Norwidem Częstochowa a Gwardią Wrocław, który odbędzie się w czwartek, 28 marca 2019r, o godz. 18:30 w hali IX LO im. C.K. Norwida w Częstochowie, przy ul. Jasnogórskiej 8.

Wstęp na hale od godz. 17:30.

W przypadku przegranej Exact Systems Norwida, dzień później w piątek 29 marca 2019r. o godz. 18:30 , również w hali przy ul. Jasnogórskiej 8 rozegrane zostanie kolejne spotkanie pomiędzy tymi drużynami.

Wstęp na halę od godz. 17:30

Bilety do nabycia w cenie:
– 5,00 zł Bilet Ulgowy
– 10,00 zł Bilet Normalny
– 20,00 Bilet Rodzinny

Przypominamy, że w drugiej fazie play off o miejsca 5-8 bój toczony jest do dwóch zwycięstw, pierwsze ze spotkań rozegrane 23 marca we Wrocławiu to zwycięstwo Norwida. Drugie ze spotkań rozegramy 28 marca w Częstochowie, ewentualnie trzecie dzień później 29 marca również na własnym parkiecie. Zwycięstwo w drugiej rundzie przybliża nas do zajęcia 5 miejsca w klasyfikacji końcowej w sezonie 2018/19.

.a:hover {opacity: 0.8;} .a {transition: all 0.5s ease;}Spotkanie autorskie z Sylwią Winnik

25 marzec, 2019 - 19:41

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE AUTORSKIE Z SYLWIĄ WINNIK. AUTORKA BESTSELLERA „DZIEWCZĘTA Z AUSCHWITZ” OPOWIE O SWOJEJ NOWEJ KSIĄŻCE

5 kwietnia w częstochowskiej Fundacji Dla Rozwoju odbędzie się spotkanie autorskie z Sylwią Winnik. Jej pierwsza książka „Dziewczęta z Auschwitz” była jednym z najchętniej czytanych tytułów w zeszłym roku. Tym razem pisarka opowie o swojej nowej książce: „Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy”.

Autorka już w pierwszej książce, opisując losy kobiet, które przeżyły pobyt w obozie w Auschwitz, pokazała swój znakomity zmysł reporterski. Najnowsze dzieło Sylwii Winnik to również zapis autentycznych historii – tym razem polskich żołnierzy wyjeżdżających na misje do Iraku czy Afganistanu. Książka zawiera piętnaście rozmów – opowieści czynnych żołnierzy, ich rodzin,
a nawet kapelana. Przepełnione są silnymi i trudnymi emocjami, osobistymi przeżyciami związanymi rozłąką, samotnością, lękiem o życie, stresem pourazowym, ale także nadzieją.

Sylwia Winnik ukończyła dziennikarstwo we Wrocławiu. Interesuje się historią, szczególnie drugą wojną światową. Jest autorką bloga Czas na Książki. W 2015 roku została wybrana przez czytelników magazynu „Fanbook” Książkowym Blogerem Roku. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Literackiego Festiwalu Czas na Książki.

Spotkanie autorskie z Sylwią Winnik dotyczące jej najnowszej książki „Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy” odbędzie się 5 kwietnia 2019 roku
o godz.17:00 w siedzibie Fundacji dla Rozwoju przy al. Kościuszki 13 w Częstochowie.
Spotkanie jest otwarte dla wszystkich chętnych, organizatorzy proszą jednak o wcześniejsze zgłoszenia pod numerem telefonu: 663 750 534 lub osobiście w fundacji.„Miejskie spacery” – odsłona druga wystawy fotografii w Galerii Fotopobudka

25 marzec, 2019 - 19:39

Zapraszamy do Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie 1 kwietnia 2019 r. o godz. 19.00 na otwarcie drugiej odsłony wystawy „Miejskie Spacery Fotograficzne” w Galerii Fotopobudka oraz na kolejne spotkanie w Jurajskim Fotoklubie Częstochowa.

W programie :
-Walne Zebranie członków Jurajskiego Fotoklubu /obecność członków JF obowiązkowa/
-prelekcja i pokaz slaydów z Polinezji Adama Borzęckiego.

„W październiku 2016 r., Polak, kapitan Jacek Reschke zorganizował kolejny rejs katamaranem po wodach Polinezji Francuskiej. Odwiedziliśmy 5 wysp tego archipelagu (Raiatea, Tahaa, Huahine, Maupiti, Bora-Bora), a ja miałem sposobność konfrontacji ich obrazu sprzed 50. lat (zawartego w książce „Wyprawa Kon-Tiki”, którą czytałem w młodości) z obecną rzeczywistością. Pokaz fotografii będzie próbą odpowiedzi na pytanie: Polinezja. C’est magnifiqe!?” – Adam Borzęcki

Wstęp wolny

.a:hover {opacity: 0.8;} .a {transition: all 0.5s ease;}OD KWIETNIA ZMIANY NA LINIACH 26, 53, 65

25 marzec, 2019 - 19:31

Od 1 kwietnia zostaną wprowadzone korekty godzin odjazdu na liniach nr 26, 53 i 65 – informuje MZDiT.

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że od 1 kwietnia na wnioski pasażerek i pasażerów oraz w uzgodnieniu z gminami Mstów i Poczesna zostaną wprowadzone korekty godzin odjazdu na liniach nr 26, 53 i 65.SKRÓCENIE LINII TRAMWAJOWEJ

25 marzec, 2019 - 19:29

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że we wtorek, 26 marca linie tramwajowe zostaną skrócone do pętli przy Promenadzie Niemena.

Ze względu na prace konserwacyjne i wyłączenie energii elektrycznej, jutro – od 9:00 do 13:00 – linie tramwajowe zostają skrócone do pętli przy Promenadzie Niemena.

W czasie prowadzonych prac od Promenady Niemena do ul. Fieldorfa-Nila pasażerowie będą w obu kierunkach obsługiwani przez autobusy uruchomionej komunikacji zastępczej.

Obsługa pasażerów będzie się odbywać na sąsiadujących z linią tramwajową przystankach linii autobusowych.

W ramach połączeń przesiadkowych na sąsiadujących kursach przy Promenadzie Niemena bilety z linii tramwajowych są ważne na w autobusach linii zastępczej (i odwrotnie).PODSUMOWANIE WYDZIAŁU INWESTYCJI ZA 2018 ROK

25 marzec, 2019 - 19:26

Jak co roku Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych UM Częstochowy przygotował raport ze swojej pracy w poprzednim roku. To podsumowanie zadań inwestycyjnych zleconych i realizowanych przez Wydział w minionym roku.

Roczny plan inwestycji, realizowany przez Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych (IZ) zawierał projekty mające na celu m.in. poprawę warunków socjalno-bytowych w mieście oraz tworzenie warunków dla rozwoju sportu, rekreacji i aktywności obywatelskiej. Inwestycje służyły też polepszenia stanu obiektów użyteczności publicznej i infrastruktury technicznej. Realizowano również zadania w ramach lokalnej inicjatywy mieszkańców i budżetu obywatelskiego. Wydział IZ zajmował się też przygotowaniem formalno-prawnym i dokumentacyjnym zadań inwestycyjnych do budżetu na obecny rok oraz pod zamierzenia Wieloletniej Prognozy Finansowej. Pozyskiwał również środki pozabudżetowe na zadania ujęte w budżecie 2018 i na kolejne lata.

W ramach realizacji celu poprawy warunków socjalno-bytowych mieszkanek i mieszkańców w roku 2018 wykonano ponad 840 m bieżących kanalizacji sanitarnej i 49 szt. przyłączy kanalizacyjnych w granicach pasa drogowego. Opracowano też dokumentację projektowo-kosztorysową odcinka sieci wodociągowej w drodze bocznej od ul. Krakowskiej.

Rozpoczęto prace przy budowie bloku wielorodzinnego u zbiegu ulic Sobieskiego, Pułaskiego i Focha. W budynku, realizowanym w cyklu dwuletnim, w tym roku zostanie oddanych do użytku 65 mieszkań. Zaktualizowano też dokumentację dotyczącą planowanej budowy bloku mieszkalnego u zbiegu ulic Syrokomli i Fredry.

W sferze tworzenia warunków dla rozwoju sportu i rekreacji wyremontowano kompleksowo sale gimnastyczne w szkołach podstawowych nr 36, nr 54 oraz Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3.

W ramach „Programu budowy boisk wraz z infrastrukturą sportową” powstały dwa kolejne wielofunkcyjne obiekty – przy Szkole Podstawowej nr 29 oraz Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4. Zawierają w swoim obrysie boisko do piłki ręcznej, dwa boiska do siatkówki, dwa boiska do koszykówki i boisko do tenisa, pokryto nawierzchnią poliuretanową w technologii EPDM; wyposażono je w sprzęt sportowy, piłkochwyty, zbudowano ogrodzenie, chodnik, zamontowano ławki oraz oświetlenie.

Przy Zespole Szkół Specjalnych nr 45 powstał plac zabaw dla dzieci z niepełnosprawnościami. Są tam 4 urządzenia zabawowe – dostępne także dla osób na wózkach inwalidzkich.

Nad lodowiskiem przy ul. Boya-Żeleńskiego wybudowano zadaszenie łukowe z oświetleniem i niezbędną infrastrukturą. W ramach zadania wykonano też m.in. prace związane z zagospodarowaniem terenu.

Zmodernizowano boisko treningowe Miejskiego Stadionu Piłkarskiego ,,Raków”. Wykonano nawierzchnię ze sztucznej trawy, system nawadniania boiska (tryskacze), a teren zagospodarowano. Obiekt wyposażono w dwie bramki i komplet chorągiewek narożnych.

Zakończono też prace przy budynku wielofunkcyjnym na terenie Miejskiego Stadionu Piłkarskiego „Raków”. Parterowy obiekt ma powierzchnię użytkową ponad 300 m kw i mieści świetlicę, pomieszczenia trenerów i fizjoterapeutów. Rozbudowano też bazę treningową miejskiego stadionu – zbudowano szatnię z zapleczem sanitarnym w budynku wielofunkcyjnym. Zakupiono 4 wiaty dla zawodników rezerwowych oraz 12 bramek. Na stadionie ,,Rakowa” zamontowano również sztuczne oświetlenie boiska głównego.

Zakończył się też I etap rewitalizacji Parku Lisiniec pod nazwą ,,Budowa Strefy Wypoczynku Adriatyk”. Powstał tam budynek usługowy o powierzchni użytkowej prawie 250 m kw, pawilon plażowy z zapleczem gastronomicznym wraz z pomieszczeniami higieniczno-sanitarnymi i pomieszczeniami dla ratowników. Jest też parking na 138 miejsc postojowych, nowy wjazd i wejście na teren parku, place, ciągi piesze i komunikacyjne oraz ścieżki rowerowe. Powstała plaża o powierzchni prawie 1800 m kw. Przebudowano nabrzeże – umocniono je gabionami, zbudowano kładkę nad kanałem, pomosty wodne i lądowe oraz wieżę ratowniczą. Teren ma nowe oświetlenie i monitoring; zamontowano ławki i kosze, nasadzono nowe drzewa i krzewy. Wydział IZ zlecił też opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla II etapu rewitalizacji Lisińca, czyli ,,Budowy Strefy Rekreacji Pacyfik.”

W zeszłym roku wykonano również dokumentację oraz uzyskano pozwolenie na budowę parku wodnego przy ul. Dekabrystów. Ruszyły też roboty w terenie – m.in. przełożono ciepłociąg, wykonano ławy i stopy fundamentowe; zakończone są też roboty konstrukcyjno-żelbetowe piwnic.

Rozpoczęto prace przy I etapie tworzenia Promenady Śródmiejskiej. Rozebrano m.in. obiekty kolidujące z inwestycją i zlikwidowano nasypy.

Rozbudowano plac zabaw przy ul. Zagłoby. Wykonano tam bezpieczną nawierzchnię, zainstalowano dwa dwustanowiskowe urządzenia typu fitness oraz elementy małej architektury.

W obszarze tworzenia warunków aktywności obywatelskiej ukończono budynek biurowo-usługowy wraz z hostelem dla potrzeb Centrum Aktywności Obywatelskiej dzielnic Centrum i Stare Miasto przy ul. Krakowskiej.

Przebudowano budynek przy ul. Sułkowskiego dla Centrum Pomocy Rodzinie. Zapewniono w nim m.in. dostępność dla osób z niepełnosprawnościami – przeniesiono główne wejście na poziom gruntu, a wszystkie kondygnacje skomunikowano za pomocą windy. W pobliżu budynku powstały chodniki i parking.

Zadania z zakresu poprawy stanu technicznego i użytkowego obiektów użyteczności publicznej i infrastruktury technicznej objęły w 2018 roku przebudowę sanitariatów w Szkole Podstawowej nr 31 oraz Miejskim Przedszkolu nr 36. Centralne ogrzewanie wymieniono w SP nr 25, VII LO im. M. Kopernika, miejskich przedszkolach nr 4 oraz 41. Wyremontowano pomieszczenia kotłowni w Zespole Szkół Ekonomicznych – umożliwiło to podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej i likwidację ogrzewania węglowego. Przeprowadzono też termomodernizację budynku Miejskiego Przedszkola nr 5.

Dla potrzeb budowy windy przebudowano Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 5. Wykonano szyb i zainstalowano windę z osprzętem dla osób z niepełnosprawnościami. Remont przeszła część pomieszczeń na piętrze i parterze; wymieniono drzwi wewnętrzne na drzwi pożarowe w obrębie holu.

Przebudowano strefę wejściową do Szkoły Podstawowej nr 9 dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powstały tam schody, podjazd, nowy chodnik i oświetlenie.

Wykonano termomodernizacje w szkołach podstawowych nr 8, 48, 49, 50, 52, 53 oraz w Bursie Miejskiej przy ul. Legionów. We wszystkich m.in. docieplono ściany zewnętrzne, stropodachy, wymieniono okna, drzwi, zamontowano kraty lub folie antywłamaniowe w oknach, wyremontowano wejścia, wymieniono centralne ogrzewanie i grzejniki, centralną instalację ciepłej wody oraz oświetlenie. W SP nr 52 dodatkowo wymieniono kocioł olejowy na gazowy, a w Bursie zamontowano solary do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Na wniosek radnych dla zwiększenia komfortu mieszkańców ul. Rakowskiej zamontowano tam dwie smarownice przytorowe – służą m.in. zmniejszeniu emisji hałasu powstałego w wyniku tarcia kół tramwaju o szyny.

Renowację przeszły sanitariaty w Szkole Podstawowej nr 50. Zadanie obejmowało m.in. wykonanie przebudowy ścianek działowych, sufitów podwieszanych i instalacji (wodno-kanalizacyjnej, c.o., elektrycznej), a także montaż armatury łazienkowej.

Rozbudowano o nową część Miejskie Przedszkole nr 44 przy ul. Gilowej, a istniejący budynek przebudowano. Dzięki inwestycji powstały sale przedszkolne o wymaganych przepisami parametrach oraz zaplecze niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania tej placówki.

Termomodernizację przeszła Pływalnia Kryta MOSiR przy alei Niepodległości. Wykonano tam m.in. dobudowę wyjść ewakuacyjnych, docieplenie ścian zewnętrznych i dachu oraz nową elewację. Zamontowano instalację solarną. Na Pływalni działa system kolejkowy ESOK, nagłośnienie, monitoring wizyjny, sieci LAN z urządzeniami Wi-Fi. Na nowe wyposażenie składają się m.in. szafki ubraniowe, siedziska, suszarki, bramki obrotowe, słupki startowe czy drabinki zejściowe.

Dostosowano do aktualnych przepisów przeciwpożarowych budynek Urzędu Miasta przy ul. Śląskiej. Jest tam nowy system sygnalizacji pożarowej – instalacja automatycznej sygnalizacji pożaru, zasilania i sterowania oddymiania klatek schodowych, blokad elektromagnetycznych drzwi przeciwpożarowych. Wykonano też nową instalację hydrantową i wymieniono windę osobową.

Podobny cel – związany z bezpieczeństwem pożarowym – miała inwestycja w I LO im. J. Słowackiego. Przebudowano tam sanitariaty, wykonano prace związane z rozdzielnicami elektrycznymi, oświetleniem, instalacją odgromową, oddymiającą. Zabezpieczono stropy na dwóch kondygnacjach. Sale lekcyjne mają nowe parkiety, a wokół budynku pojawiły się nowe krzewy i drzewa.

Rozpoczęto rozbudowę i modernizację Szkoły Podstawowej nr 47 – wykonano tam już m.in. ławy i stopy fundamentowe. Ruszyła też przebudowa zaplecza socjalnego basenu w SP nr 2.

W 23 budynkach placówek oświatowych wykonano remonty dachów, wymianę okien i c.o. oraz remonty sal gimnastycznych.

W 2018 roku w ramach lokalnej inicjatywy mieszkańców powstała siłownia typu street workout w dzielnicy Północ. Rozbudowano linowy plac zabaw przy ul. Orlik-Rückemanna. Wymieniono nawierzchnie dojść do klatek schodowych wokół budynku przy alei Niepodległości 39. Powstały miejsca postojowe przy ulicach Drzymały 8, Bardowskiego 33A i 33B, Botanicznej 23 i 27, Szczytowej 23, a także wzdłuż drogi dojazdowej do Miejskiego Przedszkola nr 33. Zrewitalizowano nieruchomość przy ul. Krakowskiej 80 – zbudowano tam altanę, chodniki, wyremontowano ogrodzenia, zamontowano ławki i kosze, teren uporządkowano i oczyszczono. Odcinki kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami w granicy pasa drogowego do posesji powstały przy ulicach Czystej (3 szt. przyłączy), Bajecznej (7 szt.), Letniskowej (7 szt.), Włodawskiej i Krynickiej (2 szt.) oraz Suwalskiej (2 szt.). Zbudowano też nowy odcinek kanalizacji sanitarnej przy ulicy Wysokiej.

W ramach budżetu obywatelskiego wykonano m.in. 4 place rekreacji ruchowej na Starym Mieście, w Śródmieściu, na Rakowie i Wyczerpach-Aniołowie. Przy ul. Warszawskiej wykonano siłownię zewnętrzną, a przy alei Kościuszki zagospodarowano teren urządzeniami parkour i street workout. Z kolei przy ul. Kuncewiczowej stworzono plac rekreacji dla dzieci i młodzieży, a przy ul. Fertnera – skatepark. Rewitalizację przeszedł plac zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 29. Powstały też place rekreacji ruchowej na Grabówce (w rejonie skrzyżowania ulic Pawiej i Kiepury) oraz na Stradomiu (przy ul. Mieszka Starego). Zagospodarowano teren dawnego klubu sportowego Orkan Gnaszyn – zamontowano tam urządzenia siłowni plenerowej street workout oraz elementy małej architektury (także stojaki rowerowe); wykonano schody terenowe i nasadzono zieleń.

W 2018 roku rozpoczęto budowę minitężni przy Promenadzie Niemena. Na płycie żelbetowej wykonano konstrukcję drewnianą, którą wypełniono tarniną. Powstała też instalacja elektryczna, częściowo wodno-kanalizacyjna, a także przyłącze energetyczne i oświetlenie.

Na placu zabaw na Błesznie, oprócz urządzeń zabawowych, wykonano bezpieczną nawierzchnię piaskową, alejki z kruszywa dolomitowego oraz zamontowano małą architekturę, a także posadzono krzewy i odtworzono trawniki.

W 2018 roku Wydział IZ wykonał dokumentacje projektowe na zadania ujęte w budżecie na rok obecny. Są to:
• budowa sieci kanalizacji sanitarnej i tłoczonej wraz w przyłączami w granicy pasa drogowego oraz przepompownią ścieków wraz z infrastrukturą towarzyszącą w drodze bocznej od ul. Kopalnianej,
• budowa boisk wielofunkcyjnych przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 i V LO im. A. Mickiewicza,
• przebudowa sanitariatów w Zespole Szkół im. J. Kochanowskiego oraz Zespole Szkół im. Prusa
• termomodernizacja Miejskiego Przedszkola nr 21.

Opracowano też przyszłościowe dokumentacje projektowe m.in. na następujące zadania:
• budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 33 i VII LO im. M. Kopernika,
• przebudowa sanitariatów w Szkoły Podstawowej nr 24 oraz IV LO im. H. Sienkiewicza,
• termomodernizacja Miejskiego Przedszkola nr 7
• audyt energetyczny dla budynku Miejskiej Galerii Sztuki
• wymiana instalacji c.o. w Szkole Podstawowej nr 35, Szkole Podstawowej nr 36, Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 oraz II LO im. R. Traugutta.

Oprócz wymienionych zadań w 2018 r. miejskie inwestycje realizowane były także m.in. Miejski Zarząd Dróg i Transportu oraz spółki komunalne.PEŁNOLETNI KONKURS O HISTORII REGIONU

25 marzec, 2019 - 19:22

W Ratuszu Miejskim podsumowano 18. edycję Międzypowiatowego Konkursu Historycznego „Czy znasz historię Częstochowy i regionu częstochowskiego”.

W konkursie, jak co roku uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z Częstochowy i regionu. Celami rywalizacji były: propagowanie wśród młodzieży wiedzy o dziejach miasta i regionu, poznanie zabytków architektury terenu i ich historii, zaznajomienie z sylwetkami wybitnych Polaków, ukazanie przemian administracyjnych Częstochowy i regionu oraz poznanie herbów miast i ośrodków gminnych obecnego powiatu częstochowskiego.

Tematyka konkursu: 80. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Organizatorzy konkursu:

Szkoła Podstawowa nr 42 im. Jana Brzechwy w Częstochowie, Szkoła Podstawowa nr 15, Muzeum Częstochowskie oraz Archiwum Państwowe w Częstochowie.

Konkurs składał się z trzech etapów.

Do pierwszego etapu zgłosiło się 144 uczniów z 21 szkół podstawowych Częstochowy i powiatu częstochowskiego. Był to test pisemny, który odbył się w dniu 19 października 2018 roku w szkołach, które zgłosiły się do udziału w nim.

Uczestnicy podzieleni byli na dwie kategorie wiekowe:

– kategoria I – uczniowie klas IV -VI szkół podstawowych

– kategoria II – uczniowie klas VII – VIII szkół podstawowych oraz III klasy gimnazjów.

Drugi etap konkursu, część pisemna, został przeprowadzony 14 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 42 im. Jana Brzechwy w Częstochowie. Wzięło w nim udział 77 uczniów z 21 szkół, którzy przebrnęli kwalifikacje. Do trzeciego etapu (finału), awansowało 21 uczniów z największą ilością punktów. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach organizowanych przez pracowników Działu Historii Muzeum Częstochowskiego oraz pracownika Archiwum Państwowego w Częstochowie. W pierwszej części uczniowie analizowali dokumenty z okresu II wojny światowej, zgromadzone w Archiwum Państwowym w Częstochowie. W drugiej części zapoznawali się z muzealiami zgromadzonymi w zbiorach Muzeum Częstochowskiego (monety, banknoty, medale, odznaczenia, wyposażenie wojskowe: mundury, hełmy oraz broń). Celem warsztatów było przygotowanie uczniów do finału konkursu, w którym zadaniem było m.in. rozpoznanie oraz opis awersu i rewersu numizmatów związanych z II wojną światową. Uczniowie mogli zapoznać się również z elementami wyposażenia wojskowego oraz z historią żołnierzy 7 Dywizji Piechoty, którzy walczyli we wrześniu 1939 roku na przedpolach Częstochowy i w pasie granicznym. Dużą atrakcją była możliwość kontaktu z bronią palną z okresu II wojny światowej.

Trzeci etap konkursu, składający się z dwóch części: pisemnej i ustnej, został przeprowadzony 8 marca z udziałem 21 finalistów.

Zwyciężyli:

w kategorii Szkoły Podstawowe kl. IV – VI – uczeń ze Szkoły Podstawowej nr 21

w kategorii Szkoły Podstawowe kl. VII – VIII i III klasa Gimnazjum (ex aequo): uczeń ze Szkoły Podstawowej w Kusiętach oraz uczeń ze Szkoły Podstawowej nr 42 w Częstochowie.

Organizatorami konkursu były: Szkoła Podstawowa nr 42 im. Jana Brzechwy w Częstochowie, Szkoła Podstawowa nr 15 w Częstochowie, Archiwum Państwowe w Częstochowie, Muzeum Częstochowskie.NO I PO ZIMIE…

25 marzec, 2019 - 19:16

Jak co roku w pierwszy dzień wiosny, przedszkolaki z Częstochowy (i nie tylko) pożegnały zimę. Podczas wspólnej zabawy na placu Biegańskiego zaprezentowały przygotowane przez siebie, kolorowe marzanny.

W 10. jubileuszowej edycji konkursu „Muzeum odwołuje zimę” uczestniczyły przedszkolaki (oraz najmłodsi uczniowie podstawówek) z 20 placówek. Każda z grup zaprezentowała przygotowaną wcześniej marzannę oraz program artystyczny na powitanie wiosny. Wszystkiemu przyglądała się komisja konkursowa, która po zakończeniu występów przyznała 3 wyróżnienia i 3 nagrody. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali wiosenne upominki.

Laureaci:

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie

II miejsce – Samorządowe Przedszkole Publiczne Leśne Skrzaty w Poraju.

III miejsce – Miejskie Przedszkole im. Jana i Małgosi w Częstochowie.

Wyróżnienia: Miejskie Przedszkole nr 25 im. Kubusia Puchatka, Miejskie Przedszkole nr 29 oraz podopieczni częstochowskiej fundacji Jurajskie Dzieci.KONKURS Z OKAZJI 90 ROCZNICY URODZIN BEKSIŃSKIEGO

25 marzec, 2019 - 19:15

Miejska Galeria Sztuki zaprasza do udziału w II Ogólnopolskim Konkursie Artystycznym ,,Z Inspiracji Twórczością Beksińskiego”. Zgłoszenia są przyjmowane do 7 maja.

Konkurs jest adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych i ma na celu propagowanie wiedzy o Zdzisławie Beksińskim, popularyzowanie jego twórczości, rozbudzanie wyobraźni literackiej, kształcenie umiejętności warsztatowych w wypowiedzi literackiej oraz zwrócenie uwagi na uniwersalizm języka sztuki – plastyka a literatura.

Zadaniem uczestników będzie przygotowanie dowolnej formy literackiej (opowiadanie, esej, reportaż, nowela, powiastka filozoficzna) interpretujących dzieła Beksińskiego lub fabularyzujących losy postaci przedstawionych na obrazach.

Prace konkursowe powinny być dłuższe niż 2 strony A4. Szczegółowe kryteria w regulaminie na stronie http://www.galeria.czest.pl/90-lat-zdzislawa-beksinskiego.

W ocenie prac jury weźmie pod uwagę nowatorstwo pomysłu (tematyczne i formalne) oraz walory literackie. Zwycięskie utwory zostaną opublikowane w folderze oraz na stronie Miejskiej Galerii Sztuki.

Nagrody:
I – oryginalny szkic Zdzisława Beksińskiego ufundowany przez pp. Annę i Piotra Dmochowskich
II – „Zmagania o Beksińskiego” z dedykacją Piotra Dmochowskiego oraz zestaw albumów z twórczością artysty
III – książki o Zdzisławie Beksińskim

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród obędzie się 14 czerwca.
Prace wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym należy przesłać do 7 maja na adres info@galeria.czest.pl.

Karta zgłoszeniowa.Kaczyński i Wiśniewska modlili się na Jasnej Górze

21 marzec, 2019 - 18:42

WIZYTA. W drodze z ostatniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach prezes Jarosław Kaczyński i europosłanka Jadwiga Wiśniewska wstąpili na Jasną Górę. Biuro prasowe sanktuarium informuje, że była to wizyta o charakterze prywatnym

Jarosław Kaczyński podczas wizyty w duchowej stolicy Polski przyznał, że sam modli się codziennie i dość długo. Dlatego korzysta z okazji, by pomodlić się przed słynnym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.
– Nie ma takiego miejsca w Polsce, a dla nas, Polaków, pewnie nie ma takiego miejsca na świecie, gdzie lepiej można się modlić – mówił prezes PiS w krótkiej rozmowie z Biurem Prasowym Jasnej Góry.
Prezes PiS dodał, że podczas wizyty w Częstochowie spotkał się też z arcybiskupem metropolitą częstochowskim. (red.)Plener malarsko-fotograficzny Děčin 2019

19 marzec, 2019 - 19:16

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza do udziału w ogólnopolskim plenerze malarsko-fotograficznym Děčin 2019, który odbędzie się w dniach 24 – 31 sierpnia 2019.
Wyjazd skierowany jest do instruktorów, nauczycieli, plastyków, instruktorów plastyki oraz artystów-fotografików, fotoamatorów, videofilmowców /osoby pełnoletnie/, zainteresowanych doskonaleniem warsztatu twórczego.

PLENER MALARSKI

Cele:
– malarska interpretacja walorów krajobrazu,
– poznanie historii i tradycji regionu z uwzględnieniem średniowiecznych zabytków,
– doskonalenie warsztatu twórczego,
– wymiana doświadczeń i integracja środowiska artystycznego,

Założenia organizacyjne:
Uczestnicy otrzymują: dwa podobrazia, podstawowy zestaw farb artystycznych, terpentynę / pozostałe materiały plastyczne uzupełnia uczestnik, farby, sztalugę plenerową, paletę, pędzle itp./
Uczestnik jest zobowiązany do przekazania na własność organizatora jednej pracy malarskiej / wraz z prawami autorskimi / , która będzie eksponowana na wystawie w Galerii Regionalnego Ośrodka Kultury w I kwartale 2020 roku. Pracę należy dostarczyć najpóźniej do dnia 30 września 2019 roku.
Organizator zastrzega sobie prawo do bezpłatnej reprodukcji prac w katalogu oraz środkach masowego przekazu w celu informacji i reklamy imprezy.

PLENER FOTOVIDEO

Cele:
– twórcza interpretacja fotograficzna walorów krajobrazu,
– doskonalenie warsztatu twórczego,
– wymiana doświadczeń,
– nawiązanie międzynarodowych kontaktów artystycznych,
– integracja środowiska fotograficznego i videofilmowego.

Założenia organizacyjne:
Organizator pleneru zapewnia, instruktaż merytoryczny, prelekcje na tematy związane ze sztuką fotografii, wyjazdy poznawcze /za dodatkową opłatą/. Prosimy o zabranie aparatów cyfrowych lub kamer video. Obróbka materiałów fotograficznych i filmowych we własnym zakresie po powrocie z pleneru. Na rzecz organizatora uczestnik zobowiązany jest do przekazania pięciu prac fotograficznych /technika dowolna, format min. 24×30 cm/, z których jedna przechodzi na własność organizatora wraz z prawami autorskimi lub krótkiego filmu video. Organizator zastrzega sobie prawo do bezpłatnej reprodukcji i publikacji fotografii i filmu w środkach masowego przekazu w celu informacji i reklamy pleneru. Fotografie i filmy prosimy dostarczyć na adres organizatora do dnia: 10 listopada 2019 r.

Wystawa poplenerowa eksponowana będzie w Galerii ARTFOTO w Częstochowie /I kw. 2020 r./PROGRAM OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI

19 marzec, 2019 - 19:08

Rada Miasta podczas ostatniej sesji przyjęła Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania ich bezdomności. W tym roku na ten cel z budżetu miasta przeznaczono prawie 1,4 mln zł.

W ramach programu m.in. bezdomne zwierzęta będą miały zapewnione miejsca w schronisku, wolno żyjące koty będą dokarmiane, a zwierzęta w schronisku obligatoryjnie sterylizowane/kastrowane, będą też dla nich poszukiwani nowi właściciele. W przypadku zdarzeń drogowych zwierzęta będą miały zapewnioną całodobową opiekę weterynaryjną. Ponadto program zakłada m.in. edukację częstochowianek i częstochowian w kierunku humanitarnego traktowania zwierząt oraz sterylizację/kastrację kotów wolno żyjących w celu ograniczenia ich populacji. Te koty będą też poddane zabiegom odpchlenia i odrobaczenia.

Przyjęty program ma w konsekwencji zmniejszyć zjawisko bezdomności zwierząt w naszym mieście.

Na realizację programu w budżecie miasta zabezpieczono 1 mln 384 tys. zł. Większą część tej kwoty – 1 mln 200 tys. zł – przeznaczono na zadania wykonywane przez częstochowski Oddział Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami w Polsce, które prowadzi Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Gilowej. 6 tys. zł zostanie przeznaczone na zakup karmy i domków dla kotów, 70 tys. zł na zabiegi sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących i działania edukacyjne, 6 tys. zł na zapewnienie miejsca zwierzętom gospodarskim w gospodarstwie rolnym wraz z ich utrzymaniem, natomiast 102 tys. zł na zabiegi kastracji i sterylizacji psów i kotów posiadających właścicieli.Wernisaż wystawy fotografii Joanny Sidorowicz ph. „Wenecka laguna”

19 marzec, 2019 - 19:04

15 marca br. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbył się niezwykle klimatyczny wernisaż fotografii Joanny Sidorowicz pt. „Wenecka laguna”

Fotografie to obrazy o abstrakcyjnych formach (nie zniekształcone w żadnym programie) mocno nasycone barwą. Zdjęcia powstały w październiku 2016 roku podczas kameralnego pleneru. Zrobione na wyspach Venezia, Murano, Burano. Uczestnicy wernisażu mieli również możliwość obejrzenia filmowej prezentacji innych zdjęć ukazujących piękno Wenecji, wykonanych przez panią Joannę. Prace można oglądać do 9 kwietnia br.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

GALERIAIN VITRO – KOLEJNY CZĘSTOCHOWIANIN, KOLEJNY WÓZEK

19 marzec, 2019 - 18:58

Na świat przyszło 40 dziecko urodzone w ramach miejskiego programu dofinansowania zabiegów in vitro. 18 marca jego mama odebrała wózek ufundowany przez częstochowską firmę Deltim.

W sumie, od 2012 roku, w ramach kolejnych edycji programu, na świat przyszło 20 dziewczynek i 20 chłopców, w tym cztery pary bliźniąt. W 2019 roku oczekujemy na kolejną czwórkę.

18 marca, mama najmłodszego częstochowianina, który przyszedł na świat w ramach miejskiego programu dofinansowania in vitro odebrała wózek od przedstawicielki firmy Deltim. Na spotkaniu, które odbyło się w Urzędzie Miasta był obecny także prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

W tegorocznym naborze do udziału w miejskim programie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego zgłosiły się 52 pary. Po weryfikacji formalnej teraz czeka je kwalifikacja medyczna w wybranych klinikach.

Zakwalifikowanym parom przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu w wysokości do 5 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty ponoszą sami pacjenci.

Od pierwszej edycji program wspiera częstochowska firma Deltim, która każdemu dziecku (a właściwie jego rodzicom) ofiaruje wózek.JUŻ W NAJBLIŻSZĄ SOBOTĘ – KONCERT WIEDEŃSKI W FILHARMONII CZĘSTOCHOWSKIEJ

19 marzec, 2019 - 18:56

Podczas gali usłyszą Państwo obdarzonych wspaniałymi głosami, fantastycznych solistów operowych. Towarzyszyć im będą wybitni, polscy kameraliści młodego pokolenia, występujący na co dzień z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami w Polsce i Europie.

Tej gali nie można przegapić, na scenie pojawią się laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, wirtuozi skrzypiec, fortepianu, wspaniali soliści polskiej estrady. Zabrzmią największe przeboje króla walca – Johanna Straussa, nie zabraknie także popisowych arii z najsłynniejszych operetek „Zemsta nietoperza”, „Baron cygański”, „Wesoła Wdówka”, „Księżniczka Czardasza” oraz „Kraina Uśmiechu”. Publiczność usłyszy m.in.: Walc „Nad Pięknym Modrym Dunajem”, Arię Barinkaya „Wielka sława to żart”, Duet wszech czasów „Usta milczą dusza śpiewa” czy polkę „Tritsch- Tratsch”.

Koncert programowo nawiązywał będzie do tradycyjnych gali i noworocznych koncertów, odbywających się w Wiedniu.
Zapraszamy serdecznie!

Bilety 85 zł: Filharmonia Częstochowska (pn.-pt. 9:00-19:00)
kasa tel. 795 451 438, 34 324 42 30, grupy – tel. 504 091 909
bilety online: www.biletyna.pl, www.kupbilecik.pl
Sklepy Muzyczne FIFF, Księgarnie PWN, Księgarnie Book Book, Książnica Polska

.a:hover {opacity: 0.8;} .a {transition: all 0.5s ease;}PRZEBUDUJĄ ULICĘ LILIOWĄ W RAMACH BO

19 marzec, 2019 - 18:52

Miejski Zarząd Dróg i Transportu ogłosił przetarg na przebudowę ulicy Liliowej w dzielnicy Kiedrzyn. Zadanie zostało wybrane do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Oferty można składać do 2 kwietnia.

Przebudowa obejmie m.in. roboty rozbiórkowe istniejącego podłoża, pogłębienie koryta drogi oraz wykonanie podbudowy dolnej i górnej kruszywem stabilizowanym. Ponadto wyłoniony w postępowaniu przetargowym wykonawca będzie zobowiązany do regulacji wysokościowej urządzeń PWiK na pierścieniach dystansowych, ułożenia rur ochronnych oraz wykonania inwentaryzacji powykonawczej.

Oferty w przetargu można składać do 2 kwietnia, natomiast przewidywany termin zakończenia robót to 31 maja.

Szczegóły dokumentacji przetargowej znajdują się na stronie Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu: http://mzd.czest.pl/przetargi/aktualne-przetargi-ogloszone/3647-przebudowa-ul-liliowej-boUTRUDNIENIA W RUCHU

19 marzec, 2019 - 18:44

MZDiT informuje, że od 20 marca rozpoczną się prace związane z remontem ulic Westerplatte, Szajnowicza-Iwanowa, Wręczyckiej, Bełchatowskiej, Rocha i al. Jana Pawła II.

W związku z remontem – polegającym na frezowaniu uszkodzonych fragmentów jezdni – mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.DZIEŃ WODY W MULTICENTRUM ZODIAK

19 marzec, 2019 - 18:43

Multicentrum Zodiak zaprasza dzieci w wieku szkolnym na warsztaty edukacyjne z okazji Światowego Dnia Wody. Zajęcia potrwają do 29 marca.

Podczas warsztatów o charakterze artystycznym i naukowo-technicznym, uczestnicy skupią się na poszukiwaniu naturalnych rozwiązań dla współczesnych problemów związanych z niedoborem wody na świcie. Hasło tegorocznych obchodów to ,,Natura dla wody”.

Harmonogram:
Poniedziałek – piątek
09.00–10.30 I grupa zorganizowana
12.00–13.30 II grupa zorganizowana

Półtoragodzinne zajęcia są przeznaczone dla grup zorganizowanych, dla dzieci w wieku 7-12 lat (koszt – 7 zł od osoby). Zapisy są przyjmowane pod numerem telefonu 504 757 598.

Szczegółowe informacje na stronie: www.multicentrum.muzeumczestochowa.plLINIE TRAMWAJOWE NR 1 I 2 SKRÓCONE DO ODWOŁANIA

16 marzec, 2019 - 00:13

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że od 20 marca, w związku z remontem torowiska, linie tramwajowe nr 1 i 2 kursujące w dzielnicach Raków i Dąbie Kucelin zostaną skrócone do zajezdni MPK przy alei Niepodległości.

Ze względu na remont torowiska, do odwołania zostaną skrócone linie tramwajowe nr 1 i 2 do zajezdni.

W czasie prowadzonych prac od zajezdni MPK do Kucelina pasażerowie tramwajów będą obsługiwani zastępczą komunikacją autobusową.
Linia zastępcza oznaczona nr 92 będzie kursować w obu kierunkach od zajezdni MPK przy alei Niepodległości do Kucelina (tak jak linia tramwajowa nr 1) lub – podobnie jak linia tramwajowa nr 2 – do pętli Raków-Dworzec PKP (końcowy przystanek linii nr 12 i 32).

Obsługa pasażerów będzie się odbywać na sąsiadujących z linią tramwajową przystankach autobusowych kursujących Aleją Pokoju.

W ramach połączeń przesiadkowych na sąsiadujących kursach przy zajezdni MPK bilety z linii tramwajowych nr 1 i 2 będą ważne na linii 92 (i odwrotnie).Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta