Green Pack. Producent torebek papierowych fałdowych oraz woreczków foliowych.
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

NTC

Subskrybuje zawartość
Tygodnik lokalny
Zaktualizowano: 16 min. 20 sek. temu

Komandosi dostali chińskie podróbki noży?

33 min. 31 sek. temu

PROKURATURA. Czy lublinieccy komandosi, zamiast 400 specjalistycznych noży o wartości ponad 230 tys. zł, dostali chińskie podróbki? Sprawę, po złożeniu zawiadomienia przez wojsko, bada policja pod nadzorem prokuratury

Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu w 2016 roku ogłosiła przetarg na dostawę 400 noży, które miały trafić do wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Zwycięzcą przetargu została jedna z warszawskich firm, która zobowiązała się za kwotę ponad 230 tys. zł dostarczyć 400 sztuk noży renomowanej amerykańskiej marki Spyderco. Kiedy jednak sprzęt trafił do jednostki, żołnierze odnieśli wrażenie, że nie jest to oryginalna broń, lecz chińskie podróbki. Pod koniec 2016 roku wojsko zawiadomiło o tym prokuraturę.

– Powodem skierowania zawiadomienia było podejrzenie dotyczą- ce autentyczności dostarczonego przedmiotu – informuje ppłk Krzysztof Łukawski, rzecznik prasowy Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych.

Prokuratura jednak, po wykonaniu wstępnych czynności, umorzyła postępowanie. Decyzję tę JWK zaskarżyła do sądu, który na nowo nakazał wszczęcie dochodzenia. Pod nadzorem lublinieckiej prokuratury prowadzi je policja. (as)Busy GTV dojadą do Focha

34 min. 48 sek. temu

KOMUNIKACJA. 19 kwietnia firma GTV BUS uzyskała zezwolenia na dojazd autobusów do przystanku Częstochowa Focha. Zezwolenia te uprawomocnią się za 10 dni od ich uzyskania

W związku z tym od 1 maja zmienią się rozkłady jazdy oraz zasady funkcjonowania komunikacji dedykowanej gminie Konopiska.

Linia 101 pojedzie trasą: Częstochowa Focha – Dźbów – Wygoda – Konopiska – Kopalnia – Aleksandria – Kopalnia – Konopiska – Wygoda – Dźbów – Częstochowa Focha. Będzie to główna linia autobusowa na której w godzinach szczytu pojawią się autobusy o pojemności do 90 osób. Wszystkie kursy linii 101 będą dojeżdżały zatem do przystanku Częstochowa Focha.

Dodatkowo będą obsługiwane trzy linie wewnątrzgminne, wspomagające linię 101. Linia 102 będzie pojedzie trasą: Konopiska Rynek – Jamki OSP – Kowale – Jamki Pętla – Leśniaki – Korzonek – Konopiska Rynek. Linia ta będzie miała bezpośrednie skomunikowanie do i z Częstochowy na przystanku Konopiska Rynek. Na godzinę 8.00 do Częstochowy autobus pojedzie bez przesiadki.

Linia 103 będzie linią okrężną, która kursować będzie w godzinach późnowieczornych. Pojedzie trasą: Konopiska Rynek – Wygoda – Wąsosz – Łaziec – Rększowice – Hutki OSP – Jamki OSP – Kowale – Jamki Pętla – Leśniaki – Korzonek.

Linia 104 pojedzie trasą: Hutki OSP – Rększowice – Łaziec – Wąsosz – Wygoda – Konopiska. Linia ta będzie miała bezpośrednie skomunikowanie do i z Częstochowy na przystanku Wygoda I. Na godzinę 8.00, 9.00 i 10.00 do Częstochowy autobus pojedzie bez przesiadki.

Czas przejazdu do Częstochowy Focha będzie wynosił średnio od 20 do 40 minut.

(oprac. red.)Stawiają na adopcję

1 godzina 10 min. temu

PROBLEM. Gmina musi się zajmować bezpańskimi psami. Zamiast od razu oddawać je do schroniska, próbują tu jednak szukać lepszego wyjścia – proponować mieszkańcom adopcję zwierząt

Za psa odpowiada jego właściciel. Jeśli takiej osoby nie ma, to gmina, na której terenie przebywa bezpański pies, jest zobowiązana do jego odłowienia. Następnie zwierzę takie trafia do schroniska, a gmina płaci jednorazowo – zwykle mówi się tu o kwotach rzędu 1,5 tys. zł od zwierzęcia – za jego przyjęcie pod opiekę schroniska. Praktyka wielu gmin pokazuje, że kwoty te w ciągu roku dają całkiem niemałe sumy. W gminie Miedź- no w ubiegłym roku było na przykład 20 odłowionych bezpańskich psów, a generalnie liczba ta jest co roku zbliżona i sięga właśnie 20-25 psów. Teraz urzędnicy postawili na rozwiązanie, które z jednej strony ma pozwolić gminie na pewne oszczędności, z drugiej – być działaniem zdecydowanie korzystniejszym także dla czworonogów.

– Pracownicy urzędu podjęli dosyć dobrze przyjmowaną społecznie akcję w celu doprowadzania do adopcji tych psów, które są przez nas odławiane i zabezpieczane, by się nie wałęsały. Na liczbę 20 odłowionych w zeszłym roku psów 5 zostało przekazanych do adopcji – mówi wójt gminy.

Informację o pojawianiu się kolejnych psów, które mogą być przez kogoś przygarnięte, nim trafią do schroniska, podawane są zwykle na stronie gminy – i przynosi to efekty. W ostatnich dniach poinformowano tam np. o młodej suczce, którą najwyraźniej ktoś porzucił. Piesek szybko znalazł nowego właściciela – i będzie mieć nowy dom.

Niezależnie od tych działań przyjęto też w środę obowiązkowy coroczny program opieki nad zwierzętami bezdomnymi. W gminie Miedźno przewidziano na jego realizację, podobnie jak w latach poprzednich, 42 tys. zł. Warto zwrócić uwagę, w czym tu kryją się ponoszone przez gminę koszty. Większość, bo 27 tys. zł, zabezpieczono na zapewnianie złapanym bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku. 2,5 tys. zł zarezerwowano na przypadki koniecznej opieki nad zwierzętami leśnymi, dzikimi. 3,5 tys. zł – na odławianie bezpańskich zwierząt. Kolejne 3,5 tys. – na opiekę weterynaryjną nad zwierzętami, które są ofiarami zdarzeń drogowych. Podobne regulacje mają oczywiście obowiązkowo także inne gminy. (jar)Rozbił samochód i oskarżył nieistniejącego rowerzystę

21 kwiecień, 2018 - 05:00

POLICJA. Z lublinieckimi policjantami skontaktował się uczestnik kolizji, do której doszło na ulicy Oświęcimskiej. Zgłaszający przedstawił mundurowym przebieg zdarzenia, z którego wynikało, że sprawcą jest nieostrożny rowerzysta. W ciągu kilku minut policjanci ustalili jednak, że rowerzysta jest postacią fikcyjną, a sprawcą – rzekomy pokrzywdzony. Mężczyzna został ukarany mandatem

Do lublinieckiej komendy zgłosił się mieszkaniec, który kilka minut wcześniej był uczestnikiem zdarzenia drogowego na ulicy Oświęcimskiej. Dyżurny wezwał patrol drogówki, który pojechał z mężczyzną na miejsce. W rozmowie z mundurowymi zgłaszający poinformował, że jadąc swoim samochodem w kierunku ul. św. Anny, w wyniku wtargnięcia na jezdnię rowerzysty wykonał gwałtowny skręt i uderzył w zaparkowany po prawej stronie samochód. Kierujący daewoo bardzo wiarygodnie opisał mundurowym, w jaki sposób rowerzysta nagle wyjechał zza budynku, zmuszając go do gwałtownego manewru, a następnie uciekł z miejsca kolizji.

– Mundurowi wysłuchali uważnie relacji kierowcy, który po przyjęciu zgłoszenia odjechał. Policjanci postanowili zweryfikować uzyskane informacje – informuje aspirant sztabowy Iwona Ochman, oficer prasowy lublinieckiej komendy. – W ciągu kilku minut stróże prawa dotarli do świadka kolizji, z którego relacji wynikało, że prawdziwy przebieg zdarzenia znaczą- co różnił się od przedstawionego przez zgłaszającego. Okazało się, że kierujący daewoo podczas zwyczajnego manewru wymijania innego pojazdu zjechał na prawą stronę i uderzył w zaparkowany po prawej stronie samochód.

W związku z uzyskanymi informacjami policjanci skontaktowali się ze zgłaszającym. Początkowo mężczyzna podtrzymywał swoje zdanie, ale, poinformowany o odpowiedzialności karnej za wprowadzanie w błąd funkcjonariuszy i składanie fałszywych zeznań, przyznał, że nie było żadnego rowerzysty, a całą historię wymyślił w obawie przed konsekwencjami. Sprawca kolizji przekonał się, że kłamstwo ma krótkie nogi i został ukarany mandatem. Policjanci przypominają i ostrzegają, że składanie fałszywych zeznań jest zagrożone karą nawet 3 lat więzienia. (as)Nowe życie dla ruder przy Szkolnej

21 kwiecień, 2018 - 05:00

INWESTYCJA. Kolejne zdegradowane obiekty w Koniecpolu zyskują nowe oblicze. Przebudowa budynku przy ulicy Szkolnej 17 ruszyła pełną parą, widać już także część dachu rewitalizowanego budynku przy Szkolnej 1.

23 marca podpisano umowę z wykonawcą robót budowlanych na przebudowę zdegradowanego budynku przy ulicy Szkolnej 17, a plac budowy został przekazany 3 kwietnia. Obecnie realizowane są roboty przygotowawcze i rozbiórkowe, polegające na wyburzeniu ścianek działowych, skuwaniu posadzek i demontażu pieca węglowego.

Gmina Koniecpol uzyskała blisko 246 tys. zł bezzwrotnej dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2014-2020. Pieniądze przeznaczone zostaną na rewitalizację i adaptację starego budynku na świetlicę środowiskową. Po zakończeniu inwestycji w obiekcie realizowane będą usługi społeczne związane nie tylko z zapewnieniem opieki wychowawczej, ale również opieki psychologicznej oraz zajęcia tematyczne.

Już na początku lipca bieżącego roku budynek ma być jak nowy: ocieplone zostaną jego ściany i stropodach, wymieniona będzie część stolarki okiennej, drzwiowej, posadzek i podłóg. Pracownicy budowlani rozbiorą stare i postawią nowe ścianki działowe w celu wydzielenia pomieszczeń dla obsługi świetlicy i nowych sanitariatów, wykonają również pochylnię dla osób niepełnosprawnych oraz zamontują nowe zadaszenia nad wejściami do budynku. Wykonana zostanie również zupełnie nowa elewacja. Poza wykonaniem niezbędnych prac budowlanych w samym budynku zagospodarowany zostanie również teren na zewnątrz.

Rewitalizacja budynku przy Szkolnej 1
Od 10 stycznia bieżącego roku, czyli od przekazania placu budowy wybranemu w przetargu wykonawcy, wykonano także roboty wyburzeniowe starego budynku przy ul. Szkolnej 1 oraz sporo prac murarskich i żelbetowych.

W trakcie pozostają prace dociepleniowe oraz konstrukcja dachu, która została zamontowana w 70 proc. Obecnie układana jest warstwa poszycia. Natomiast wewnątrz budynku trwają roboty instalacyjne.

Na inwestycję pozyskano dofinansowanie zewnętrzne w wysokości 95% wydatków kwalifikowanych, to jest 2 910 039,50 zł, w tym 2 603 728,50 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i 306 321,00 zł z krajowych środków budżetu państwa.
(oprac. red.)Nowe autobusy będą jeździć jesienią

20 kwiecień, 2018 - 10:14

POLICJA. Częstochowskie MPK podpisało umowę na produkcję i dostawę 12 nowych autobusów marki MAN. Wartość inwestycji, dofinansowanej z Unii Europejskiej, to 13,3 mln zł

W styczniu miejski przewoźnik podpisał z PESĄ kontrakt wartości 73 mln zł na dostawę 10 nowych tramwajów, które dotrą do Częstochowy w przyszłym roku, a pół roku temu – umowę z marszałkiem województwa na dofinansowanie unijne zarówno do tego zakupu, jak i przebudowy starszej części linii tramwajowej (łączna wartość obu zadań to ponad 200 mln zł, a unijnego dofinansowania 144 mln).
Teraz umowę na także „unijną” dostawę 12 nowych autobusów, rok po wprowadzeniu do ruchu przez MPK nowych 40 solarisów urbino (również dofinansowanych z UE), podpisali w czwartek, 19 kwietnia, przedstawiciele Man Bus & Truck Polska, firmy, która wygrała obecny przetarg i której pojazdy wcześniejszej generacji są już w taborze częstochowskiego MPK.
– To kolejny ważny krok w rozwoju niskoemisyjnego transportu w mieście oraz poprawy komfortu podróżowania środkami MPK – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Dzięki kolejnym europejskim środkom już jesienią nowe, bezpieczne, ekologiczne, bogato wyposażone autobusy powinny zacząć służyć ludziom. Wierzę, że będzie to kolejna zachęta do korzystania z komunikacji publicznej i przesiadania się do autobusów i tramwajów z własnych samochodów.

Nowoczesne wyposażenie
12-metrowe autobusy marki MAN A37 z napędem dieslowskim będą spełniać najwyższe normy niskiego poziomu emisji spalin EURO 6. Pojazdy będą wyposażone w system automatycznego gaszenia pożaru, klimatyzację, monitoring, elektroniczny system informacji, system zliczania potoków pasażerskich, biletomaty oraz wifi. Mają być wygodne również dla osób niepełnosprawnych, słabowidzących i słabosłyszących.
Zgodnie z zamówieniem 6 autobusów powinno być gotowych do ruchu od połowy października 2018 roku, a 6 kolejnych – w listopadzie.
Wartość kontraktu to 13 mln 300 tys. zł, z czego 9 mln to wysokość unijnego dofinansowania. Jak podkreśla prezes MPK Mariusz Sikora, od 2010 r. MPK wzbogaciło się już – do tej pory – o ponad 100 nowych autobusów, a z nowymi nanami ta liczba sięgnie stu kilkunastu. Dzięki temu średni wiek całego taboru autobusowego MPK, wynoszący w 2010 r. blisko 11 lat, to obecnie nieco ponad 8 lat, a po najbliższej dostawie – spadnie do 6,6 roku.
(oprac. red.)Początek festiwalu Incident/Accident

20 kwiecień, 2018 - 06:59

WYSTAWA. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Incident/Accident to ponad 100 artystów z ponad 20 krajów Europy, Azji i obu Ameryk, wystawy i koncerty. Już dziś w Miejskiej Galerii Sztuki aż trzy wernisaże. Festiwal potrwa do 27 maja

Festiwal odbywa się co trzy lata od 2012 r., choć swoją obecną nazwę przyjął przy okazji tegorocznej, czwartej edycji. Jego pomysłodawcami, organizatorami i kuratorami są Włodzimierz Karankiewicz i Bartosz Frączek z Wydziału Sztuki Akademii Jana Długosza.
Z każdą edycją rosła zarówno liczba uczestników, jak i miejsc, w których pokazywano ich prace. Wernisaże były zarazem spotkaniami twórców z całego świata. W 2014 festiwal połączył nie tylko artystów, ale i pedagogów szkół artystycznych z Niemiec, Słowacji, Rumunii, Ukrainy, Nepalu czy Chin.

Tegoroczny Incident/Accident odbędzie się w kilku lokalizacjach – poza galerią Instytutu Sztuk Pięknych AJD przy ul. Dąbrowskiego 14 wystawy będą prezentowane w OPK „Gaude Mater”, pawilonie Muzeum Częstochowskiego w parku Staszica, Konduktorowi czy Galerii 3 Kolory.

Miejska Galeria Sztuki gościć będzie trzy wystawy. W Sali Śląskiej pokazana zostanie indywidualna ekspozycja Vratislava Kulisa z Chorwacji (wernisaż 20 kwietnia, godz. 18.00), w Sali Poplenerowej – wystawa ,,Styrian Art Goes Częstochowa” (wernisaż 20 kwietnia, godz. 18.30), a w Sali Gobelinowej – wystawa główna „Between Us” (wernisaż 20 kwietnia, godz. 19.00).

Wystawom będzie towarzyszył cykl koncertów organizowanych przez Instytut Muzyki AJD. Wszystkie odbędą się w salach Miejskiej Galerii Sztuki.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Rektor AJD prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska.
(oprac. red.)Mieli tysiące lewych papierosów

20 kwiecień, 2018 - 06:56

POLICJA. Policjanci zabezpieczyli blisko 298 tys. szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy zostały oszacowane na przeszło 325 tys. złotych. 56-latkowi i 54-latkowi, którzy posiadali nielegalny towar, grożą nawet 3 lata pozbawienia wolności

Wczoraj w godzinach popołudniowych policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wpadli na trop dwóch mieszkańców z Częstochowy i powiatu radomszczańskiego, którzy mieli posiadać duże ilości papierosów bez polskich znaków akcyzy. Przypuszczenia te się potwierdziły. W pomieszczeniach gospodarczych na terenie jednej z posesji w powiecie radomszczańskim mundurowi odnaleźli blisko 298 tys. sztuk nielegalnych papierosów, ponad 3 kg tytoniu, a także 2 maszyny do pakowania papierosów do paczek oraz do foliowania tzw. wagonów. Policjanci wyliczyli, że wartość uszczuplenia należności podatkowych na rzecz Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy wynosi przeszło 325 tys. złotych. Obaj zatrzymani usłyszeli już zarzuty, teraz o ich losie zadecyduje prokurator i sąd.
(oprac. red.)Początek maja z „Gaude Mater”

20 kwiecień, 2018 - 06:00

WYDARZENIE. W programie trwającego od 1 do 7 maja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej znajdzie się m.in. muzyka dawna, organowa, chóralna i gospel. Impreza wraca do swojej pierwotnej formuły – koncerty odbędą się wyłącznie w naszym mieście, a organizacją zajmuje się Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”

Organizatorom zależy na tym, aby nadać tegorocznej edycji charakter interdyscyplinarny. Dlatego w programie – oprócz koncertów – znajdą się także wystawy malarstwa i fotografii.

Zgodnie z tradycją festiwalu koncert inauguracyjny odbędzie się w bazylice jasnogórskiej, w której 1 maja o godz. 18.00 muzykę ze zbiorów klasztoru zagra La Tempesta, jeden z czołowych polskich zespołów wykonujących muzykę dawną. Później festiwalowe wydarzenia będą gościć w siedzibie Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, MDK-u, Filharmonii Częstochowskiej, a także w kościołach – ewangelicko-augsburskim, rektorackim oraz kościele Wyższego Seminarium Duchownego.

Kto wystąpi na festiwalu?
Spektrum gatunkowe tegorocznej edycji obejmie muzykę organową, chóralną czy gospel. Gratką będzie z pewnością prapremierowy koncert zespołu prof. Marii Pomianowskiej, specjalizującej się w wykorzystywaniu etnicznego instrumentarium. Innym mocnym punktem programu będą choćby wspólne improwizacje na temat pieśni maryjnych w wykonaniu organisty Bogusława Grabowskiego i znanego m.in. z zespołu Miłość saksofonisty Macieja Sikały. Warto wspomnieć także o recitalu Karoliny Cichej, wokalistki i multiinstrumentalistki, którą Tomasz Budzyński z zespołu Armia określił „talentem na miarę Ewy Demarczyk”. Poza wykonawcami z Polski usłyszymy muzyków z Wielkiej Brytanii, Ukrainy czy Izraela. Podczas koncertu zamykającego festiwal, 7 maja o godz. 19.00, w Filharmonii Częstochowskiej oratorium „Mesjasz” Händla wykona chór i orkiestra filharmonii wraz z solistami.

Wśród pozamuzycznych wydarzeń festiwalu znalazła się prezentacja malarstwa częstochowskiego artysty Jarosława Kweclicha, a także wystawia prac częstochowskich fotografików – Jarosława Dumańskiego i Cezarego Miłosia.

Bilety są do nabycia w siedzibie OPK przy ul. Dąbrowskiego 1. Wejściówki na koncert muzyki synagogalnej dostępne są także w kasie filharmonii, bo właśnie w gmachu przy ul. Wilsona 16 odbędzie się to wydarzenie.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
(oprac.red.)Nowe bezpłatne e-wydanie jest już dostępne!

19 kwiecień, 2018 - 22:25

Zachęcamy do pobrania elektronicznego wydania Nowej Trybuny Częstochowskiej

Pobierz E-WYDANIE bezpłatnie!Nowa siedziba x-kom. Jeszcze szukają pracowników

19 kwiecień, 2018 - 18:02

RYNEK PRACY. Firma x-kom oficjalnie rozpoczęła pracę w nowej siedzibie, na częstochowskim terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park” Mielec. Nowoczesny kompleks zatrudnia ponad 800 osób

Nowa siedziba przy ulicy Bojemskiego 25 składa się z dwóch budynków– czterokondygnacyjnego biurowca oraz centrum logistycznego – o łącznej powierzchni całkowitej ponad 12 tys. m2 (8 tys. m2 powierzchni magazynowej i 4 tys. m2 przestrzeni biurowej). Do kompleksu przenieśli się pracownicy, którzy do tej pory pracowali w trzech różnych budynkach, m.in. przy ul. Krakowskiej i Rejtana.

– Firma x-kom, jako pierwsza zaczęła inwestować na częstochowskich terenach, objętych strefą „Euro-Park” Mielec. Dziś wolnych terenów w tej strefie jest już bardzo niewiele, a inwestycje takie jak ta dowodzą, że Częstochowa przeżywa prawdziwy rozwój gospodarczy. Świadczy o tym choćby rekordowo niskie bezrobocie – mówił 18 kwietnia, podczas uroczystego otwarcia siedziby, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Lepsze warunki pracy
Przestrzenie x-kom zostały zaprojektowane z myślą o komforcie pracowników. Industrialna aranżacja i funkcjonalne rozwiązania mają zapewnić przyjazne warunki podczas codziennego wykonywania zadań. Wnętrza utrzymane są w loftowym stylu, z naturalnymi kolorami oraz otoczeniem ze szkła, drewna i betonu. Na trzech kondygnacjach znajdują się stanowiska pracy typu open space. W biurowcu można znaleźć także kantynę, strefy relaksu, pokoje do gier, kuchnie, miejsca do pracy zespołowej, pokoje cichej pracy i sale spotkań. Na pracowników i gości czeka blisko 200 miejsc parkingowych dla samochodów oraz 50 dla rowerów i 20 dla motocykli i skuterów.

– Nowa centrala to symboliczny początek kolejnego etapu naszego rozwoju. Warunki pracy w poprzednich budynkach znacznie odbiegały od tego, czego oczekiwaliśmy. Teraz możemy się pochwalić warunkami, których w Częstochowie nie oferuje żadna inna firma. Zakładamy również dalszy wzrost zatrudnienia. Obecnie poszukujemy około 100 osób do działu marketingu i działu zarządzania produktem – podkreślił prezes x-kom, Michał Świerczewski.

W przyszłości x-kom planuje rozpoczęcie kolejnej inwestycji o wartości 15-30 mln zł związanej z rozbudową centrum logistycznego o kolejne 10 tys. m2. W tym roku zostanie również uruchomiona automatyka w centrum logistycznym. Automatyzacja pozwoli na efektywne zarządzanie gospodarką magazynową firmy i podniesie poziom realizacji zamówień nawet do kilku tysięcy w ciągu godziny.
(oprac. red.)Pokonkursowa wystawa fotografii XXI Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji CYBERFOTO 2018

19 kwiecień, 2018 - 13:44

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na otwarcie pokonkursowej wystawy fotografii XXI Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji CYBERFOTO 2018

Wernisaż wystawy odbędzie się 27 kwietnia 2018 o godz. 19.00 w Galerii ART-FOTO
Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, ul. Ogińskiego 13a
Termin ekspozycji /exposure/: 27.04. – 25.05.2018
Wstęp wolny

W programie:
– ogłoszenie wyników, wręczenie nagród Laureatom
– wykład Krzysztofa Jureckiego – „Fotomontaż i jego odmiany w historii fotografii”

.a:hover {opacity: 0.8;} .a {transition: all 0.5s ease;}Inteligentne światła w centrum. Szukają wykonawcy

19 kwiecień, 2018 - 13:35

INWESTYCJA. Miejski Zarząd Dróg o Transportu ogłosił przetarg nieograniczony na budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Kopernika z ul. Śląską oraz z ul. Nowowiejskiego. Oferty można składać do 26 kwietnia

W ramach inwestycji – po uprzednim opracowaniu projektu wykonawczego i organizacji ruchu – zostanie w tych dwóch lokalizacjach zainstalowana sygnalizacja świetlna akomodacyjna.

Prace obejmą także projekt i wymianę istniejącego sterownika sygnalizacji przy placu Biegańskiego, projekt i instalację sieci światłowodowej łączącej sterowniki przy placu Biegańskiego oraz ulicach Kopernika, Nowowiejskiego, Jana III Sobieskiego i Korczaka, a także projekt organizacji ruchu dla koordynowanych ciągów ulicy Śląskiej i Nowowiejskiego od placu Biegańskiego do ul. Sobieskiego.

Wykonawca będzie zobowiązany także zainstalować światłowodowe urządzenia transmisji danych oraz zaprojektować i zamontować wyświetlacze prędkości w ciągu ulic Nowowiejskiego i Śląskiej.

Oferty można składać w siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg do 26 kwietnia. Zwycięzca przetargu powinien zrealizować zadanie maksymalnie w ciągu 60 dni od podpisania umowy.
(oprac. red.)Noc zemsty w HSC

19 kwiecień, 2018 - 13:00

BOKS. Już w najbliższą sobotę w Hali Sportowej Częstochowa odbędzie się kolejna gala bokserska Polsat Boxing Night. W walce wieczoru Tomasz Adamek zmierzy się z Amerykaninem Joeyem Abellem

Kibice ponownie zobaczą w ringu Tomasza Adamka, który już raz wystąpił w Częstochowie. W listopadzie ubiegłego roku „Góral” jednogłośnie wygrał na punkty z pochodzącym z Kamerunu Fredem Kassim i został międzynarodowym mistrzem Polski w wadze ciężkiej. Tym razem naprzeciwko Polaka stanie Jooey Abell, pochodzący z Minneapolis. Młodszy o 5 lat od Adamka Amerykanin słynie z silnego ciosu, więc zapowiada się ciekawe widowisko.
Oprócz walki wieczoru, w Częstochowie rozegra się 7 innych pojedynków, w tym te z udziałem m.in. Ewy Brodnickiej, czy częstochowianina Roberta Parzęczewskiego.

KARTA WALK
Międzynarodowe Mistrzostwo Polski w kategorii ciężkiej:
Tomasz Adamek (52-5, 30 KO) – Joey Abell (34-9, 32 KO)
Mistrzostwo Europy WBO:
Mateusz Masternak (40-4, 27 KO) – Youri Kalenga (23-4, 16 KO)
Międzynarodowe Mistrzostwo Polski w wadze junior ciężkiej:
Adam Balski (11-0, 8 KO) – Denis Grachev (16-6-1, 9 KO)
Damian Jonak (39-0-1, 21 KO) – Marcos Jesus Cornejo (19-1, 18 KO)
Mistrzostwo Świata WBO w wadze super piórkowej:
Ewa Brodnicka (14-0, 2 KO) – Sarah Pucek (8-2-1, 1 KO)
Robert Parzęczewski (19-1, 12 KO) – Emmanuel Danso (28-2, 23 KO)
Mistrzostwo Polski w wadze półśredniej:
Łukasz Wierzbicki (15-0, 6 KO) – Michał Żeromiński (13-3-1, 1 KO)
Michał Chudecki (11-2-1, 3 KO) – Damian Wrzesiński (13-1-1, 5 KO)
(oprac. red.)Dzień Matki i Dziecka w Częstochowie

19 kwiecień, 2018 - 12:29

Dzień Dziecka i Matki w Częstochowie odbędzie się 24-27 maja 2018 roku. Miejsce: III Aleja Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie

.a:hover {opacity: 0.8;} .a {transition: all 0.5s ease;}Wpadli z marihuaną i metamfetaminą

19 kwiecień, 2018 - 10:31

POLICJA. W ręce policjantów wpadło dwóch 22-latków oraz 31-letnia kobieta, podejrzani o posiadanie i udzielanie narkotyków. Śledczy znaleźli łącznie prawie 8 gramów marihuany i blisko 10 gramów metamfetaminy

Kryminalni zwalczający przestępczość narkotykową ustalili, że w jednym z mieszkań Częstochowy mają być przechowywane narkotyki, którymi lokatorzy mają handlować. Kiedy stróże prawa pojechali na miejsce, w kilku pokojach znaleźli woreczki z zielonym suszem oraz białym proszkiem. Testy wykonane przez mundurowych wykazały, że to marihuana oraz metamfetamina. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty posiadania narkotyków, a także, poprzez sprzedaż substancji szkodliwych, narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia. Śledczy ustalają szczegóły sprawy.

O dalszym losie podejrzanych zdecyduje teraz prokurator i sąd.
(oprac. red.)Spaliny pod kontrolą. Akcja „Smog”

18 kwiecień, 2018 - 11:47

ZDROWIE. Policjanci z częstochowskiej drogówki, wspólnie z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego, będą prowadzić kontrole w ramach akcji „Smog”. Główną ideą działań jest sprawdzenie jak największej ilości samochodów w celu wyeliminowania tych pojazdów, których jazda po drogach stwarza zagrożenie dla środowiska naturalnego

Dzisiaj na terenie całego kraju, w tym również w Częstochowie, od godziny 6.00 policjanci z wydziału ruchu drogowego wspólnie z funkcjonariuszem Inspekcji Transportu Drogowego prowadzili wzmożone działania pod kryptonimem „Smog”. Stróże prawa będą reagować na wykroczenia drogowe związane ze stanem technicznym pojazdów. Działania te pozwolą na wyeliminowanie z ruchu drogowego pojazdy, które okażą się niesprawne technicznie – w ocenie funkcjonariuszy będą emitowały nadmierną ilość spalin.
(oprac. red.)Chciał spalić swoją byłą i jej mieszkanie

18 kwiecień, 2018 - 11:39

POLICJA. W ręce policjantów z częstochowskiej „szóstki” wpadł mężczyzna, który groził swojej byłej partnerce pozbawieniem życia. Usiłował także wprowadzić swoje groźby w czyn i podpalić ją oraz jej mieszkanie. Został zatrzymany podczas ucieczki

W niedzielę po południu patrol z Komisariatu Policji VI w Częstochowie pojechał na interwencję. Były partner zgłaszającej polał drzwi do jej mieszkania nieznaną substancją. Podczas dojazdu policjanci zauważyli uciekającego mężczyznę, którego zatrzymali podczas pościgu. Jak wynika z ustaleń śledczych, 46-latek SMS-em poinformował byłą partnerkę, że spali jej mieszkanie. Po jakimś czasie kobieta usłyszała pod drzwiami hałasy. Zobaczyła, że jej były partner polewa drzwi niewiadomą substancją. Kiedy wyszła na klatkę, mężczyzna również ją oblał nieznanym płynem. Pokrzywdzona zaczęła krzyczeć, wówczas sprawca uciekł.

Po zatrzymaniu znaleziono przy nim butelkę z substancją łatwopalną oraz zapalniczkę. Mężczyzna usłyszał już zarzuty usiłowania uszkodzenia mienia oraz kierowania gróźb uszkodzenia mienia. Prokurator na wniosek śledczych zastosował wobec sprawcy środek zapobiegawczy w postaci dozoru oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej na odległość 100 metrów.
(oprac. red.)Dowieźli piasek znad morza

17 kwiecień, 2018 - 14:38

INWESTYCJA. Do parku Lisiniec dotarły pierwsze partie piasku prosto z Łeby. Niebawem pokryje się nim cała plaża miejskiego kąpieliska

Zgodę na wywiezienie piasku z łebskiej plaży wydał Urząd Morski w Słupsku. Zezwolenie obowiązuje od wczoraj, 16 kwietnia, do końca maja. W tym czasie do Częstochowy dotrze prawie 2 tys. m3 naturalnego morskiego piachu, który pokryje miejską plażę warstwą o średniej grubości 30 cm. Dziś do lisinieckiego parku przyjechało 8 pierwszych wywrotek. Kolejne będą sukcesywnie dowozić piasek.

Uzupełnienie miejskiej plaży to jeden z wielu elementów obecnego etapu rewitalizacji Parku Wypoczynkowego Lisiniec, obejmującego m.in. budowę pawilonu usługowego i parkingu, wykonanie kładki nad kanałem, rozbudowę plaży, montaż oświetlenia i monitoringu, czy uzupełnienie elementów małej architektury. Prace potrwają do jesieni, ale z rozbudowanej plaży z morskim piaskiem można będzie korzystać już w sezonie letnim.
(oprac. red.)Uwaga na padłe dziki

17 kwiecień, 2018 - 12:49

BEZPIECZEŃSTWO. Wojewoda Śląski informuje, że w związku z występującym na terenie Polski zagrożeniem afrykańskim pomorem świń wystąpiła konieczność podjęcia działań zapobiegawczych

W przypadku odnalezienia padłych dzików należy zgłosić to niezwłocznie do powiatowych centrów zarządzania kryzysowego (w przypadku Częstochowy – do Miejsko-Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego), działających na podstawie art. 18 ustawy o zarządzaniu kryzysowym z dnia 26 kwietnia 2007 r.

Centrum Zarządzania Kryzysowego przyjmuje zgłoszenia całodobowo i niezwłocznie przekazuje informacje do powiatowego lekarza weterynarii, który określa dalszy sposób postępowania z padłym zwierzęciem (lub zwierzętami).

Koszty utylizacji dzików ponosi dany samorząd gminny, zarządca drogi (jeżeli dzik został znaleziony w obrębie pasa drogowego) lub Państwowe Gospodarstwo Lasy Państwowe (jeżeli zwierzę padło na terenie lasów).

W opinii ekspertów padłe dziki stanowią obecnie podstawowe źródło zakażenia chorobą. Choroba przenoszona jest najczęściej przez dzikie zwierzęta poprzez kontakt ze szczątkami padłych zwierząt oraz przez ludzi. Szczególnie duży wpływ na niekontrolowane przenoszenie się choroby, nawet na duże odległości, ma wykorzystywanie do konsumpcji przetworzonego mięsa dzików (przewóz mięsa i wyrobów wędliniarskich oraz wyrzucanie ich odpadów).
(oprac. red.)Bezpieczny pieszy? Nie do końca bezpieczny

17 kwiecień, 2018 - 12:46

POLICJA. W piątek częstochowscy policjanci przeprowadzili działania „Bezpieczny Pieszy”. Akcja prowadzona była na terenie całego województwa. Celem akcji było zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących zagrożenie pieszych w ruchu drogowym

Policjanci przeprowadzili kontrole w różnych częściach miasta i powiatu, zwracając szczególną uwagę na te rejony, w których ruch pieszych jest największy. Podczas działań 17 stróżów prawa nałożyło 21 mandatów wobec kierujących pojazdami – najwięcej za przekroczenie prędkości w obrębie przejść dla pieszych. Za przechodzenie w miejscach niedozwolonych ukarano mandatami 2 pieszych.
(oprac. red.)Ukradły gitarę z Jasnej Góry

17 kwiecień, 2018 - 12:36

POLICJA. Policjanci zatrzymali dwie 21-latki podejrzane o kradzież sprzętu muzycznego o łącznej wartości ponad 3700zł w jednej z sal Duszpasterstwa Młodzieżowego

W niedzielę wieczorem Komisariat I Policji w Częstochowie otrzymał zgłoszenie, że w jednej z salek Duszpasterstwa Młodzieżowego przy Jasnej Górze został skradziony sprzęt muzyczny, m.in. gitara elektryczna oraz wzmacniacz należące do 20-latka, który charytatywnie gra podczas mszy świętych. Pokrzywdzony ustalił ewentualne osoby, które mogły dopuścić się tego czynu. O wszystkim poinformował policję. Jak się okazało, sprawczynie zdołały już sprzedać skradziony łup. Podjęte przez policjantów czynności pozwoliły na odzyskanie całego mienia. Kobiety usłyszały już zarzuty kradzieży. Teraz o dalszym ich losie zdecyduje prokurator.
(oprac. red.)Biała Sobota w ZUS – obsługa e-ZLA

16 kwiecień, 2018 - 15:42

SZKOLENIE. 21 kwietnia, w sobotę, w godz. od 9.00 do 15.00, oddział ZUS w Częstochowie zaprasza lekarzy do udziału w indywidualnych konsultacjach z zakresu wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). To już ostatni dzwonek, aby bez stresu i kolejek nauczyć się, jak korzystać z programu do wystawiania zwolnień przez internet

W trakcie spotkania będzie możliwość założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych – niezbędnego do wystawiania e-ZLA oraz –pobrania bezpłatnego certyfikatu do podpisywania internetowych zwolnień. Dla chętnych konsultanci ZUS pokażą, jak krok po kroku, w prosty i szybki sposób wystawić e-ZLA, oraz odpowiedzą na pytania i wątpliwości związane z tym tematem. Biała Sobota to dzień, w którym ZUS w Częstochowie otwiera się wyłącznie dla lekarzy.

– Papierowe druki zwolnień lekarskich obowiązywać będą tylko do końca czerwca. Stąd też coraz mniej czasu na to, by spokojnie zapoznać się z e-ZLA. Im bliżej lipca, tym zainteresowanie zakładaniem kont i szkoleniami jest większe, dlatego też pojawił się pomysł, żeby otworzyć nasze sale obsługi tym razem wyłącznie dla lekarzy – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego.

Zarówno założenie konta dla lekarza na platformie PUE ZUS, jak i samo szkolenie z e-ZLA nie wymagają żadnego dodatkowego sprzętu. Będzie on potrzebny w sytuacji, jeśli lekarz chciałby, aby na miejscu pobrać certyfikat do podpisywania e-ZLA.

– Jeśli lekarz przyjdzie do nas ze swoim laptopem i mobilnym internetem bądź pendrive’em, to wówczas będzie możliwość zapisania bezpłatnego certyfikatu na tych urządzeniach. Dzięki temu, że certyfikat zostanie zapisany na przenośnym nośniku, lekarz będzie miał możliwość wykorzystania go różnych komputerach w zależności od miejsca wykonywania pracy – dodaje rzeczniczka.

ZUS zaprasza lekarzy na Białą Sobotę 21 kwietnia w godzinach 9.00-15.00 do oddziału w Częstochowie przy ul. Dąbrowskiego 43/45.
(oprac. red.)Politycy zrzucą winę na samorządy?

16 kwiecień, 2018 - 05:00

PROBLEM. Bardzo niepokojący obraz pracy sejmu i sposobu stanowienia prawa w Polsce wyłania się z relacji posła Tomasza Jaskóły z Kukiz’15, który gościł ostatnio na sesji Rady Miejskiej w Lublińcu. – Jest ogromne zagrożenie, że wyborów samorządowych wy- konać się nie da. Samorządowcy są stawiani w bardzo trudnej sytuacji. Obawiam się, że nawet gdy wybory się odbę- dą, to wszystkie problemy, jakie się pojawią, zostaną zrzucone na nich – ostrzegał parlamentarzysta

Poseł Tomasz Jaskóła został zaproszony na sesję Rady Miejskiej w Lublińcu w związku z sygnałami, jakoby jesienne wybory samorządowe były zagrożone (pisaliśmy o tym w poprzednim numerze). Jak mówił parlamentarzysta z naszego okręgu wyborczego, miał on „wątpliwą przyjemność” pracy w komisji zajmującej się zmianą kodeksu wyborczego.

Skandaliczny przebieg prac
– Dlaczego wątpliwą? W moim przekonaniu praca nad tak poważnymi dokumentami, odbywająca się w ciągu niespełna trzech miesięcy, na nocnych posiedzeniach – wielokrotnie kończyliśmy o godz. 2. w nocy i legislatorzy pracowali po kilkanaście godzin, co była łamaniem praw pracowniczych przez kancelarię sejmu – jest absolutnie niepoważna – zwracał się do radnych poseł, przypominając, że ubiegłym roku sejm „wyprodukował” 36 tysięcy stron A4 aktów prawnych, włącznie z rozporządzeniami.
Przebieg prac komisji poseł nazywał skandalicznym.
– Pierwszy raz byłem na tak dziwnej podkomisji. Autorzy projektów po kilku dniach wprowadzają 140 autopoprawek. Wcześniej wyśmiewają poprawki PSL-u, Kukiz’15, Platformy, Nowoczesnej. Decydują się na autopoprawki, po czym kiedy próbujemy walczyć o jakąś normalność w tym kodeksie, następuje przełom i te poprawki są uznane. Proszę mi powiedzieć, ile warta jest ustawa, w której jest 240 zmian w stosunku do projektu pierwotnego, w tym nielegalne? – kontynuował Jaskóła. – Jedną z takich nielegalnych poprawek, na którą zwróciło uwagę biuro analiz sejmowych, jest wprowadzenie poprawki „returnowej kadencji”. Pojawiła się ona już w drugim czytaniu i biuro legislacyjne wyraźnie stwierdziło, że jest tak daleko idąca, że nie powinna być głosowana w tym projekcie, lecz w odrębnej nowelizacji.
Jak zaznaczył poseł, zmiany w kodeksie wyborczym były potrzebne, nie powinny jednak następować w takim trybie.
– Nad takimi dokumentami powinno się pracować kadencję i co najmniej na następną kadencję powinno się przesunąć wprowadzenie tak poważnych zmian – mówił poseł.

„Choroba została zdefiniowana”
Jaskóła przestrzegał, że „jest ogromne zagrożenie, że tych wyborów dobrze wykonać się nie da”.
– Ale jest pewne usprawiedliwienie – mówił polityk. – Znajdujemy się w województwie, w którym są dwa protokoły zbiorcze wyników wyborów do sejmiku, z różnicą 130 tysięcy głosów. Dla sądów Rzeczypospolitej Polskiej przy antydatowaniu dokumentów nie stanowi problemu, że istnieją dwa protokoły. Osoba, która to odkryła, była zastraszana. Gdzie wówczas byli wszyscy, którzy dzisiaj krzyczą: „konstytucja, demokracja, państwo prawa!”? Dla sądu jednak nic się nie stało i wybory do sejmiku w naszym województwie nie zostały unieważnione. Wszyscy są winni, choroba została zdefiniowana. Niestety, lekarstwo, jakie zostało zaaplikowane, jest skandaliczne.
Poseł zwrócił uwagę, że nie we wszystkich lokalach wyborczych jest dostęp do internetu, a ponadto należy zainstalować tam 28 tysięcy kamer, które będą rejestrowały przebieg głosowania.
– Nie ma takiej firmy na świecie, która ma na składzie 20 procent z tych 28 tysięcy kamer – mówił parlamentarzysta. – Padło stwierdzenie, że jakaś firma w Chinach zrobi to zamówienie. Przyznam, że uśmiechnąłem się na myśl, że wybory samorządowe w Polsce będą zależeć od jakiejś chińskiej firmy. Nikt nie sprawdził, że największa chińska firma produkująca sprzęt, który byłby kompatybilny do zamówienia, ma na składzie 2 tysiące kamer, a ponadto tak duże zamówienie wchodzi w europejski tryb zamówień publicznych, który trwa przynajmniej trzy miesiące.

JOW-y naprawią sytuację?
Poseł przekonywał również, że tylko jednomandatowe okręgi wyborcze, będące jednym z podstawowych punktów programu jego partii, mogą zmienić istniejący stan rzeczy.
– Dopóki nie będzie zmiany systemu wyborczego w parlamencie, dopóty nie będzie poważnego podejścia do prawa – mówił Jaskóła. – Gdybyśmy mieli parlamentarzystów wybranych w jednomandatowych okręgach, nikt nie procedowałby tej ustawy w czasie niespełna trzech miesięcy. W takim trybie „na wariackich papierach” opiekunowie tych ustaw niejednokrotnie nie potrafili odpowiadać na merytoryczne pytania, udowadniając, że nie do końca znają ustawę.
Parlamentarzysta przestrzegał również przed zagrożeniami ze strony polityków, jakie dla samorządowców niosą jesienne wybory.
– Samorządowcy są stawiani w bardzo trudnej sytuacji. Obawiam się że nawet gdy wybory się odbędą, to wszystkie problemy, jakie się pojawią, zostaną zrzucone na samorządowców – mówił Tomasz Jaskóła. – Mimo że z ustawy tak nie będzie wynikać. Powiem państwu szczerze, że czasami się nie dziwię, że pan Maniura zrezygnował z bycia parlamentarzystą, bo ja po dwóch latach działania w parlamencie uważam, że to jest złe miejsce do zmiany Polski.

Gdzie jest poseł PiS?
Jak zaznaczył Jaskóła, na jego miejscu na zebraniu radu powinien być parlamentarzysta PiS i odpowiadać na pytania.
– Ale oni są sami w strachu, bo po spotkaniu z Państwową Komisją Wyborczą i Krajowym Biurem Wyborczym, weszli w tak duży problem, że te wybory mogą być unieważnione – mówił poseł Jaskóła.
Radna Danuta Jelonek z Forum Samorządowego Ziemi Lublinieckiej wyraziła zdziwienie, że w takiej sytuacji na sesję nie został zaproszony żaden z posłów PiS. Przewodniczący rady miejskiej Gabriel Podbioł poinformował, że zaproszenie na sesję zostało wysłane do posła Andrzeja Gawrona z PiS, ale najwyraźniej nie skorzystał on z niego.Zrób zdjęcie psa, zanim cię ugryzie

16 kwiecień, 2018 - 05:00

PROBLEM. Niecodzienny sposób na zdopingowanie sąsiadów do tego, by się bardziej przyłożyli do pilnowania swoich biegających bez opieki psów, znalazł ktoś z mieszkańców Opatowa. I podobno skutki są widoczne

I leż razy można usłyszeć skargi na biegające po ulicach psy – nie te bezpańskie, ale te, których właściciele mają w nosie relacje dobrosąsiedzkie i bezpieczeństwo innych? Nawet na naszych łamach problem ten był poruszany wielokrotnie. Prawo mamy tu kulawe i z poważnymi konsekwencjami właściciel psa może się liczyć dopiero wtedy, gdy zwierzę narobi szkód lub zrobi komuś krzywdę.

Mandat nie zawsze działa
Ostatnio pisaliśmy o próbie wpłynięcia na postępowanie nieodpowiedzialnych właścicieli czworonogów, jaką podjęto w gminie Krzepice. Komentując nasz artykuł, jeden z czytelników wskazał, że sposobem na zaradzenie problemowi może być artykuł 77 kodeksu wykroczeń. Według niego osoba, która nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany. Jednak praktyka znana z różnych gmin w naszym powiecie pokazuje, że bywają z tym problemy. A to właściciel psa nie boi się mandatów, a to sam żyje niczym koczownik – i nałożonych kar praktycznie nie ma nawet jak z niego ściągnąć. Czasami sytuacje są dość kuriozalne. Jak opowiadano w jednej z gmin, policja przyjeżdża pod posesję, skąd wybiega niedopilnowany pies, rozmawia z mieszkającym tam człowiekiem, pies się do niego łasi – a on upiera się, że to nie jego zwierzę, tylko przybłęda, więc niby czemu ma za jego niepilnowanie płacić mandat? To jednak sytuacje skrajne. Często jest inaczej. Gdy prośby kierowane do właściciela psa nie przynoszą rezultatu, sąsiedzi niekoniecznie chcą zaraz wzywać policję. W kalkulacji, czy warto z powodu psa iść na poważny konflikt sąsiedzki – czasem wygrywa chęć zachowania choć względnego spokoju. I wielu zaciska zęby i zmusza się, by jakoś tolerować te niedopilnowane psy.

Żółta kartka” za psy
W Opatowie problem niedopilnowanych psów jest też znany.
– Gdy roznosiłem nakazy płatnicze, wielu mieszkańców poruszyło kwestię psów, które mają właścicieli, ale nie są pilnowane – wspomniał na sesji sołtys Opatowa. – Może warto by skierować do właścicieli tych zwierząt jakiś okólnik w sprawie odpowiedniej opieki nad nimi, aby nie stwarzały zagrożenia dla osób na ulicy? – sugerował Tomasz Macherzyński.
Jak zauważył przedstawiciel wsi, mieszkańcy znaleźli już własny sposób na opornych.
– Na Witocinie mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce. Tam na słupach można zobaczyć zdjęcia psów, które biegają i mogą kogoś pokąsać na ulicy. Dostałem informację, że to troszkę podziałało, że tych psów na ulicy jest mniej, a ich właściciele od razu się znaleźli – relacjonował radnym Macherzyński.
Sołtys na prośbę mieszkańców interweniował też u właściciela dość dużego owczarka, który biegał luzem po okolicy. Ale zauważył przy okazji, że w tym roku wałęsających psów jest już na pierwszy rzut oka więcej niż wcześniej. Sposób, na który wpadli mieszkańcy Opatowa, wygląda ciekawie. Z jednej strony jeszcze nie zgłosili na policji, że psy się wałęsają i że wiadomo, które dokładnie. Ale dali też do zrozumienia, że mają zebrane dowody w sprawie. I jeśli nie będzie poprawy, to może czas będzie skończyć z sąsiedzką przyjaźnią i złożyć gdzie trzeba doniesienie. Szczęśliwie na bardziej rozumnych właścicieli czworonogów najwidoczniej to podziałało. W końcu puszczanie psa na ulicę też nijak się ma do dobrosąsiedzkich relacji z innymi mieszkańcami.

Cyfryzacja” psów rozwiąże problem?
Coraz częściej słyszy się też jednak, że ostatecznie kres pladze psów pozornie bezpańskich położy dopiero obowiązek czipowania zwierząt przez ich właścicieli. Wątek taki pojawia się w wypowiedziach naszych czytelników – zwykle po kolejnych artykułach o tym problemie. Dotknięto go też w Opatowie.
– Moim zdaniem powinien być obowiązek znakowania psów. To by znacznie ograniczyło problem, bo pozwoliłoby na łatwe ustalenie właściciela zwierzęcia, które nie jest dopilnowane. Nie byłoby to szukaniem psa po kolorze sierści czy tym, jak się wabi, ale sposobem na jasne stwierdzenie, kto za zwierzę odpowiada. Byłoby też od razu wiadomo, czy pies taki był szczepiony – uważa Jerzy Szyja, sekretarz gminy Opatów.
Psy bezpańskie – jeśli faktycznie okazuje się, że nie mają właściciela – są z kolei obciążeniem dla gminy, która za ich odstawienie do schroniska płaci orientacyjnie około 1,5 tys. zł. Do tego dochodzą koszty wyłapania zwierzęcia. Jak wspomnieliśmy ostatnio przy okazji podobnego tematu z Krzepic – nie ma możliwości, by opłatą za schronisko i wyłapanie psa obciążyć właściciela, bo ta procedura z zasady jest przewidziana dla zwierząt faktycznie bezpańskich.Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta