Green Pack Częstochowa
 
Promed. Czas na wzrok 40+
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

NTC

Subskrybuje zawartość
Tygodnik lokalny
Zaktualizowano: 1 min. 27 sek. temu

NA ARTYSTÓW-AMATORÓW CZEKA WSPARCIE

26 czerwca, 2019 - 17:57

Do 30 czerwca można składać wnioski o dofinansowanie przedsięwzięcia artystycznego z budżetu Centrum Amatorskiego Ruchu Artystycznego.

Centrum Amatorskiego Ruchu Artystycznego (CARA) funkcjonuje przy OPK „Gaude Mater” i zostało powołane głównie po to, by wspierać i promować osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę twórczą, a brak im własnych środków na realizację nierzadko oryginalnych przedsięwzięć.
CARA jest przeznaczona dla mieszkających lub działających na terenie Częstochowy twórczyń i twórców, którzy nie zajmują się działalnością artystyczną zawodowo i zarobkowo. Ze wsparcia mogą skorzystać osoby, które nie posiadają tytułu instruktora oraz nie ukończyły np. artystycznej szkoły wyższej lub średniej w dziedzinie, w której składają wniosek.

Aby starać się o dofinansowanie należy do 30 czerwca złożyć wypełniony wniosek w Ośrodku Promocji Kultury ,,Gaude Mater”, dokładnie opisujący przedsięwzięcie oraz kosztorys z nim związany. Oceną poszczególnych projektów zajmuje się Rada ds. Amatorskiego Ruchu Artystycznego, w skład której wchodzą osoby reprezentujące różne dziedziny kultury.
Po zaakceptowaniu pomysłu i podpisaniu umowy, trzeba zrealizować projekt i rozliczyć się z niego do końca października. Ważne jest, by nie finansować tego samego przedsięwzięcia z różnych źródeł budżetu Urzędu Miasta Częstochowy.

Zasady udzielania dofinansowania oraz wniosek znajduje się na stronie: http://gaudemater.pl/konkursy/cara/WAKACJE 2019

26 czerwca, 2019 - 17:56

Na częstochowskich uczniów, którzy podczas wakacji pozostaną w mieście, czeka oferta zajęć sportowych, rekreacyjnych i edukacyjnych, przygotowanych przez liczne organizacje. W programie wydarzeń znalazło się kilkadziesiąt propozycji.

W tym roku z dotacji na organizację letnich atrakcji korzysta 17 stowarzyszeń, klubów sportowych, instytucji, fundacji, czy organizacji katolickich, które zapraszają m.in. na: wycieczki, rajdy, turnieje sportowe, czy zajęcia sportowo-rekreacyjne. W programie wydarzeń znalazły się takie propozycje, jak m.in. wakacje z rakietą, wakacje z taekwondo, wycieczka do Westernowego Miasteczka Twin Pigs w Żorach, wycieczka do parku dinozaurów, czy turniej ringo. O ich organizację zadbają: Klub Karate BUDO, Klub Rekreacyjno – Sportowy TKKF Sportowiec, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy, KR-S TKKF Hutnik, Regionalny Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, Fundacja Świętego Barnaby, Zarząd Miejski Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, Klub Rekreacyjno – Sportowy TKKF Pegaz, Terenowy Oddział Stowarzyszenia Ochotniczych Hufców Pracy, Uczniowski Klub Sportowy JURA, Częstochowski Okręgowy Związek Żeglarski, UKS GEM, Fundacja z Motocyklem, Klub Sportowy Orient, Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Śląska, Fundacja Małego i Dużego Człowieka KOLOROWA, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

W akcję ,,Lato w mieście” włączyły się także częstochowskie szkoły organizując m.in. drzwi otwarte, półkolonie, czy jednodniowe wycieczki. W tym roku atrakcje przygotowały: Zespół Szkół im. B. Prusa, Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych, Zespół Szkółl Technicznych, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego, Szkoła Podstawowa nr 8 im. Haliny Poświatowskiej, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1, ZSS nr 23 im. J. Korczaka, Zespół Szkół Specjalnych 45, Szkoła Podstawa nr 49 im. Janusza Kusocińskiego, Szkoła Podstawowa nr 41 im. Jana Matejki, Szkoła Podstawowa nr 24 im. J.M. Szancera.

Na wakacyjne wycieczki, marsze i obozy zaprasza również regionalny oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W sumie przygotowano kilkadziesiąt imprez.

Więcej o propozycji PTTK: http://www.czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=12642

Dla osób spędzających wakacje w mieście, ofertę przygotowały także miejskie instytucje.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na miejskie pływalnie oraz do Parku Lisiniec, gdzie można skorzystać ze strefy wypoczynku z piaskiem prosto z Łeby i wypożyczalni sprzętu pływackiego.

Chętni mogą też skorzystać z bieżni Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego przy ul. Dąbrowskiego. Podczas wakacji, we wtorki i czwartki w godz. 18.00-20.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 18.00-20.00 bieżnia dostępna będzie bezpłatnie. Wszystkim miłośnikom biegania przypominamy również, że na stadionie w każdą sobotę od godz. 9.30 odbywają się bezpłatne zajęcia w ramach akcji „BiegamBoLubię”.

W czasie wakacji cały czas trwają imprezy różnego typu w ramach akcji „Aleje – tu się dzieje”. Więcej: http://aleje.czestochowa.pl/

Szczegółowe informacje o konkretnych wydarzeniach dostępne u organizatorów

Kalendarz wydarzeń w załączniku.
http://trybunaczestochowska.pl/wp-content/uploads/2019/06/kalendarz_wydarzen_-_szkoly.xlsxhttp://trybunaczestochowska.pl/wp-content/uploads/2019/06/kalendarz_wydarzen_-_lato_2019.docJURAJSKA PRZYRODA W OBIEKTYWIE

26 czerwca, 2019 - 17:54

Muzeum Częstochowskie zaprasza uczennice i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w konkursie fotograficznym ,,Jurajska Przyroda w obiektywie”. Zgłoszenia są przyjmowane do 31 grudnia.

Konkurs ma na celu m.in. zachęcenie młodych ludzi do interpretowania świata przyrody poprzez fotografię, promowanie walorów przyrodniczych Jury Krakowsko-Częstochowskej, budowanie poczucia tożsamości i emocjonalnego związku z regionem, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za przetrwanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych Jury, zwiększenie wiedzy przyrodniczej czy poznawanie zbiorów przyrodniczych gromadzonych w Muzeum Częstochowskim.

Konkurs jest adresowany do uczennic i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych i będzie oceniany w dwóch kategoriach wiekowych: 11-14 lat (klasy IV – VIII szkoły podstawowej), 15-19 (szkoły średnie, branżowe).

Prace konkursowe powinny nawiązywać do przyrody ziemi częstochowskiej (krajobraz, gatunek rośliny, grzyb lub zwierzę, forma przyrody nieożywionej, zjawisko przyrodnicze).

Zdjęcia w formacie 30 x40 cm należy nadsyłać w postaci odbitek lub wydruków na papierze fotograficznym. Dodatkowo trzeba przesłać wersję elektroniczną pracy na płycie CD/DVD w formacie JPG (JPEG) lub TIF.

Jury w swojej ocenie weźmie pod uwagę oryginalność, inwencję twórczą, sugestywność przekazu, wartość artystyczna oraz merytoryczna wykonanych zdjęć.

Prace można złożyć osobiście do 31 grudnia, w Dziale Przyrody Muzeum Częstochowskiego (ul. Katedralna 8) lub nadesłać na adres: Muzeum Częstochowskie, Dział Przyrody, al. NMP 47, z dopiskiem: III edycja konkursu fotograficznego Jurajska Przyroda w obiektywie.

Regulamin oraz karta zgłoszeniowa znajdują się na stronie:
http://www.muzeumczestochowa.pl/edukacja/konkurs-jurajska-przyroda/30 FILMÓW NA 30-LECIE KINA – CYKL OKF TRWA

26 czerwca, 2019 - 17:53

OKF ,,Iluzja” obchodzi swoje 30. urodziny i przez cały rok zaprasza na jubileuszowy przegląd klasyków, a także kinowych nowości. Seanse cyklu odbywają się we wtorki, a bilet kosztuje zaledwie 10 zł. 26 czerwca zobaczymy ,,Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore.

W przeglądzie znajdują się zarówno filmy nowe, jak i obrazy, które weszły do historii sztuki filmowej. Cykl zaczął się w marcu od prezentacji jednego z najważniejszych polskich filmów ostatnich lat – nominowanej do Oscara w trzech kategoriach „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego.

Już w najbliższy wtorek, 25 czerwca, o godz. 18.15 zobaczymy włosko-francuską produkcję z 1988 roku ,,Cinema Paradiso” w reż. Giuseppe Tornatore. To jeden z największych sukcesów kasowych wśród filmów nieanglojęzycznych w historii kina. Fabuła rozgrywa się po zakończeniu drugiej wojny światowej w prowincjonalnym miasteczku. Jedyną rozrywką jego mieszkańców są filmy wyświetlane w parafialnym kinie ,,Paradiso”. Mały chłopiec, Toto, przyjaźni się z kinowym operatorem Alfredo, który wprowadza go w świat ,,ruchomych obrazów.” Toto spędza całe dnie w kinowej sali, marząc o robieniu filmów. Kino staje się także dla niego także źródłem pierwszych miłosnych doświadczeń – oto pojawia się Elena, najpiękniejsza dziewczyna w miasteczku, w której Toto (pod wpływem filmowych romansów) szaleńczo się zakochuje.

A co w sezonie wakacyjnym będzie można jeszcze zobaczyć w ramach cyklu? 2 lipca OKF zaprasza na film ,,Dogman” w reż. Matteo Garrone, 9 lipca zobaczymy ,,Fugę” w reż. Agnieszki Smoczyńskiej, a 16 lipca – pełnometrażową animację ,,Twój Vincent” w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.

Szczegóły informacji na temat tych i innych propozycji OKF ,,Iluzja” na stronie www.okf.czest.plGRUNTOWNA PRZEBUDOWA MOSTU NAD WARTĄ W UL. ZAWODZIAŃSKIEJ – CORAZ BLIŻEJ

26 czerwca, 2019 - 17:53

Do realizacji tego zadania przygotowuje się Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie. W trakcie jest rozstrzyganie przetargu na tę inwestycję, w ramach programu niezbędnych modernizacji częstochowskich mostów. Miastu udało się uzyskać na przebudowę mostu nad Wartą 4,4 mln zł dotacji z rezerwy subwencji ogólnej Ministerstwa Finansów.

W zakresie układu drogowego zamówienie obejmuje m.in. budowę jezdni asfaltowej o szerokości 6 m (z poszerzeniem na jednym z łuków do prawie 7 m) oraz chodnika. Powstanie też 11 zjazdów pokrytych grafitową kostką betonową. Zbudowane zostaną skrzyżowania ul. Zawodziańskiej z ul. Mstowską i ul. Mączną oraz przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu z Mstowską.

Zrealizowana zostanie nowa, długa na ponad 700 m kanalizacja deszczowa w ul. Zawodziańskiej z wylotem do rzeki Warty. Kanalizacja obejmie 17 wpustów ulicznych i 9 przyłączy do posesji. Przebudowa czeka sieć gazową – gazociąg wysokiego ciśnienia będzie zabezpieczony i zabudowany żelbetowymi płytami ochronnymi. Sieć wodociągowa także zostanie przebudowana (na długości 35 m), a przyłącze sieci będzie przepięte do posesji istniejącej pompowni ścieków. Zadanie obejmie też stworzenie 4 przyłączy kanalizacji sanitarnej w obrębie pasa drogowego dla potrzeb okolicznych działek. W opisie inwestycji jest też nowe oświetlenie uliczne, budowa kanału technologicznego wraz ze studniami, przebudowa sieci elektroenergetycznych oraz teletechnicznych. Nasadzone będą nowe krzewy, drzewa, a ponad 5 tys. metrów kwadratowych terenu zostanie obsianych trawą.

Roboty związane z samym mostem zaczną się od niezbędnych rozbiórek jego wyposażenia oraz nawierzchni i dojazdów. Konstrukcję nośną wzmocnią taśmy z włókien węglowych, a płyta przejdzie reprofilację. Dalsze prace obejmą m.in. zabezpieczenie podpór pośrednich mostu przed podmywaniem i narzutem kamiennym, wykonanie nowej hydroizolacji, zabezpieczenie bądź przebudowę sieci sanitarno-wodociągowych oraz elektroenergetycznych oraz położenie nowej nawierzchni. Całości dopełni montaż nowego wyposażenia – m.in. kap chodnikowych, barier i balustrady.

Wykonawca będzie zobowiązany opracować i wprowadzić tymczasową organizację ruchu, z utrzymaniem jego ciągłości – absolutnie niezbędne jest zachowanie ciągłości ruchu pieszego przez rzekę. Do zadań wykonawcy będzie też należeć zapewnienie nadzoru archeologicznego podczas robót.

Planowany finał prac to połowa listopada tego roku – jeśli uda się bez przeszkód wyłonić w przetargu wykonawcę tej przebudowy. Na realizację zadania udało się zdobyć ponad 4,4 mln zł dofinansowania z rezerwy subwencji ogólnej Ministerstwa Finansów. Przetarg, w którym złożono dwie oferty, jest w toku. Niższa z nich opiewa na blisko 10 mln 607 tys. zł, obecnie w MZDiT trwa weryfikacja ofert.Moc muzyki w Dąbrowie Zielonej

26 czerwca, 2019 - 17:52

Ponad 400 muzyków wzięło udział w IV Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych, którego organizatorami byli: Starosta Częstochowski Krzysztof Smela i Wójt Gminy Dąbrowa Zielona Maria Włodarczyk

23 czerwca do Dąbrowy Zielonej przybyło 10 orkiestr dętych z terenu powiatu częstochowskiego. Festiwal rozpoczął się od tradycyjnego przemarszu, gdzie królowała muzyka marszowa, barwne stroje mażoretek i ciekawe układy choreograficzne. Na boisko sportowym po oficjalnym otwarciu dokonanym przez starostę i wójta, wszystkie orkiestry zagrały dwa klasyki ze swoich repertuarów. Jako pierwszy zabrzmiał „Happy Marching Band”, którym zadyrygował Dariusz Pikor. Drugi utwór to przebój Haliny Kunickiej „Orkiestry dęte”, który poprowadził Roman Pełka. Kolejnym etapem przeglądu były występy sceniczne. Licznie zgromadzona publiczność mogła posłuchać zarówno muzyki klasycznej, jak i największych światowych hitów. Swoje umiejętności zaprezentowały również mażoretki wzbudzając żywiołowe reakcje publiczności. Jak zauważył starosta częstochowski: Zespoły wykonały znaczny postęp i widać ogromną pracę jaką wkłada młodzież we własny rozwój.

Każda z orkiestr otrzymała pamiątkową statuetkę, dyplom oraz wyróżnienie finansowe na dalszy rozwój.

Ideą przeglądu jest to, by orkiestry naszego powiatu ze sobą nie rywalizowały, lecz aby zaprezentowały własny dorobek artystyczny, wymieniły zdobyte doświadczenie, a tym samym nadal prężnie się rozwijały. Wszyscy, którzy przybyli do Dąbrowy Zielonej mogli się przekonać, że ta intencja, która przyświecała władzom powiatu przy reaktywacji festiwalu jest słuszna i spełnia swoją misję.

W przeglądzie wystąpiły:
– Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Mykanów, dyr. Krzysztof Witczak,
– Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej, dyr. Kazimierz Kłosek,
– Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kłomnice, dyr. Marcin Gała,
– Młodzieżowa Orkiestra Dęta Dąbrowa Zielona, dyr. Dariusz Pikor,
– Orkiestra Dęta Rędziny, dyr. Krzysztof Gajowniczek,
– Orkiestra OSP Kruszyna, dyr. Piotr Pompka,
– Młodzieżowa Orkiestra Dęta Konopiska, dyr. Roman Pełka,
– Młodzieżowa Orkiestra Dęta Koniecpol, dyr. Maciej Piątek,
– Orkiestra Dęta MDK Blachownia, dyr. Piotr Janik,
– Orkiestra Dęta reprezentująca Gminę Lelów (połączone orkiestry z Lelowa, Drochlina i Nakła), dyr. Agnieszka Gradoń.

Władze powiatu składają serdeczne podziękowania Gminie Dąbrowa Zielona oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury za współorganizację przeglądu.

GALERIAWYBIORĄ NAJŁADNIEJSZY OGRÓDEK NA BŁESZNIE

25 czerwca, 2019 - 18:13

Do 12 lipca można zgłaszać się do konkursu ,,Na najładniejszą aranżację ogrodu przydomowego w dzielnicy Błeszno II”, organizowanego w ramach budżetu obywatelskiego.

 

Konkurs służy estetyce dzielnicy, integracji lokalnej społeczności i podejmowaniu wspólnych inicjatyw na rzecz upiększenia swojego najbliższego otoczenia. Mogą w nim wziąć udział mieszkanki i mieszkańcy Błeszna, Brzezin, Wypalanek i Kręciwilka, którzy mają przydomowe ogródki.

Komisja konkursowa weźmie pod uwagę estetykę i kolorystykę ogrodu oraz oryginalność nasadzeń. Nagrody – bony podarunkowe do wykorzystania w sklepie ogrodniczym – zostaną przyznane w dwóch kategoriach – ,,ogród kwiatowy sezonowy” i ,,ogród zielony całoroczny”.

Zainteresowani mogą się zgłaszać telefonicznie pod nr 796 172 977  lub mailowo, pisząc na adres bleszno@czestochowa.pl. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Konkurs organizują  Rada Dzielnicy Błeszno i Miejski Dom Kultury. Szczegóły regulaminu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronach www.bleszno.pl oraz www.mdk.czest.plNOWE BOISKO

25 czerwca, 2019 - 18:12

W Częstochowie powstało kolejne wielofunkcyjne boisko. Tym razem przy V LO im. Adama Mickiewicza.

Na dziedzińcu szkoły przy ulicy Krakowskiej 29 powstało boisko o sztucznej nawierzchni poliuretanowej o wymiarach 24,1 na 44 m. Obiekt w swym zarysie, oprócz boiska do piłki nożnej, zawiera boisko do piłki ręcznej, 2 boiska do koszykówki, 2 boiska do siatkówki i boisko do tenisa ziemnego. Na miejscu jest też chodnik, nowe ławki i oświetlenie. Całość jest ogrodzona piłkochwytami.

Realizacją inwestycji zajmowało się PPHU „ALEKSBUD” s.c. z Konopisk. Koszt budowy boiska to 467 tys. zł.

Niebawem zakończy się budowa kolejnego boiska, tym razem przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ulicy Łukasińskiego.MISTRZOSTWA DZIKICH DRUŻYN W PIŁCE NOŻNEJ

24 czerwca, 2019 - 17:40

Do 28 czerwca przyjmowane są zgłoszenia do rozgrywek, na które zaprasza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

W rozgrywkach, które odbędą się 3 i 4 lipca, mogą wziąć udział uczennice i uczniowie szkół podstawowych z rocznika 2001 i młodsi. Turniej zostanie rozegrany na boisku przy ul. Boya-Żeleńskiego 6/8.

Osoby zainteresowane mogą się zgłaszać do 28 czerwca (do godz. 14.00) telefonicznie pod nr. 372 26 32 (33) lub mailem – zapisy@mosir.pl.

W załączniku znajdują się regulamin i karta zgłoszeniowa.

Załącznik:
REGULAMIN
Formularz zgłoszeniowyBudżet obywatelski w Częstochowie

24 czerwca, 2019 - 17:37

Za parę dni rusza po raz pierwszy, nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Jest to znakomita okazja do realizacji pomysłów dla naszego regionu!

Dla powiatów częstochowskiego , kłobuckiego, myszkowskiego i miasta Częstochowy jest do zagospodarowania ponad 800 tysięcy złotych, a ona całe województwo 10 milionów złotych.
Nabór odbędzie się już od 1 do 26 lipca tego roku!
W najbliższy piątek 28 czerwca o godzinie 17 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie, odbędzie się spotkanie informacyjne.

.a:hover {opacity: 0.8;} .a {transition: all 0.5s ease;}STANOWISKO RADY MIASTA W SPRAWIE OPŁATY ZA SKŁADOWANIE ODPADÓW

24 czerwca, 2019 - 17:34

Radni wnoszą o zmianę rządowego rozporządzenia w sprawie opłaty środowiskowej skutkującej stałym wzrostem obciążeń dla portfeli mieszkańców. Rada Miasta chce utrzymania opłaty na wcześniejszym poziomie oraz wprowadzenia karencji czasowej dla jej wzrostu do roku 2025. Drastyczny wzrost opłat z tytułu składowania odpadów, będący skutkiem decyzji na szczeblu rządowym, jest jedną z podstawowych przyczyn konieczności podniesienia stawek opłat dla mieszkańców i przedsiębiorców w gminnych systemach gospodarowania odpadami.

 

Radni wnoszą o zmianę rządowego rozporządzenia w sprawie opłaty środowiskowej skutkującej stałym wzrostem obciążeń dla portfeli mieszkańców. Rada Miasta chce utrzymania opłaty na wcześniejszym poziomie oraz wprowadzenia karencji czasowej dla jej wzrostu do roku 2025. Drastyczny wzrost opłat z tytułu składowania odpadów, będący skutkiem decyzji na szczeblu rządowym, jest jedną z podstawowych przyczyn konieczności podniesienia stawek opłat dla mieszkańców i przedsiębiorców w gminnych systemach gospodarowania odpadami.   

A oto pełna treść stanowiska Rady Miasta Częstochowy przyjętego w czasie ostatniej sesji:

STANOWISKO
RADY MIASTA CZĘSTOCHOWY
w sprawie obniżenia opłaty marszałkowskiej z tytułu składowania odpadów

Z dniem 1 stycznia 2018 roku weszła w życie zmiana legislacyjna, wprowadzona Rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 marca 2017 roku, zmieniającym rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz.U. 2017 poz. 723). Na skutek tej zmiany opłata za składowanie odpadów wzrasta z roku na rok kilkukrotnie. Do końca 2017 roku stawka opłaty wynosiła 24,15 zł za tonę. Tymczasem w roku 2018 koszt wzrósł do 140 zł, a w 2019 – do 170 zł za tonę. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem w roku 2020 roku stawka ta wzrośnie do 270 zł za tonę.

W ocenie Rady Miasta Częstochowy wzrost opłaty za składowanie jest nieuzasadniony i stawia w trudnej sytuacji gminy, związki międzygminne i inne podmioty odpowiedzialne za zagospodarowanie odpadów. Jedną decyzją zostały one zmuszone do podniesienia opłat za przyjęcie odpadów do zagospodarowania.

Zdajemy sobie sprawę z konieczności podejmowania na szczeblu centralnym działań związanych z zapewnieniem osiągania przez Polskę wymaganych przepisami UE poziomów odzysku i recyklingu. Nie zgadzamy się jednak, aby jedynym argumentem w tych działaniach był argument finansowy.

Zwracamy uwagę, iż wzrost opłat odczuwają wszyscy mieszkańcy. Koszt zagospodarowania odpadów komunalnych to istotny element kosztowy gminnych systemów gospodarowania odpadami. Wzrost opłat za składowanie odpadów przedkłada się bezpośrednio na koszty funkcjonowania instalacji RIPOK, a zwłaszcza na koszty dalszego zagospodarowania „frakcji nadsitowej”. Zarówno w odniesieniu do tej jej części, która z uwagi na brak cech kaloryczności może być poddana unieszkodliwieniu poprzez składowanie, ale również w odniesieniu do części kalorycznej, która winna być poddana dalszemu zagospodarowaniu.

W Polsce brak jest wystarczających mocy przerobowych dla instalacji, które mogą prowadzić proces ich zagospodarowania, w tym zagospodarowania ostatecznego w formie termicznej. Sytuacja ta powoduje, iż rosną ceny oferowane za przyjęcie kalorycznej frakcji nadsitowej.

Podkreślamy, że podniesienie opłat związanych ze składowaniem odpadów przekłada się bezpośrednio na opłaty ponoszone przez mieszkańców, z których to opłat utrzymywane są gminne systemy gospodarowania odpadami. Niestety dostrzegamy, że oprócz podnoszenia opłat, samorządy gminne nie są wyposażone w żadne instrumenty, które mogłyby wpływać na zmniejszenie kosztów, a mając na względzie zasadę „samofinansowania” systemów gospodarowania odpadami, jedynym rozwiązaniem staje się przekładanie wzrastających kosztów na budżety domowe mieszkańców.

W związku z tym wnosimy o zmianę wskazanego na wstępie rozporządzenia i wprowadzenie karencji czasowej dla wzrostu opłaty za korzystanie ze środowiska do 2025 roku, a także utrzymanie jej na poziomie sprzed wprowadzenia wspomnianych zmian, tj. na poziomie 24,15 zł. W naszej ocenie ten czas winien być wykorzystany na regulacje ustawowe oraz procesy inwestycyjne, które spowodują z jednej strony wypełnienie zobowiązań związanych z uczestnictwem Polski w strukturach UE, a z drugiej dadzą szansę, aby realizacja tych zapisów nie odbywała się wyłącznie kosztem mieszkańców.ROŚNIE SZKOŁA PRZY PRZESTRZENNEJ

24 czerwca, 2019 - 17:33

Trwa rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 47 przy ul. Przestrzennej. Nowe sale umożliwią prowadzenie zajęć na jedną zmianę i przeniesienie oddziałów przedszkolnych z ul. Konwaliowej. W ramach inwestycji o wartości blisko 10 mln zł powstaje też nowa sala gimnastyczna z łącznikiem. Finał prac w przyszłym roku.

Rozbudowa SP nr 47 im. Marii Konopnickiej przy ul. Przestrzennej – ważna zwłaszcza dla mieszkańców Stradomia i Gnaszyna-Kawodrzy – będzie kosztować ok. 9,8 mln zł. Umowa z wykonawcą została podpisana przez prezydenta miasta na początku października ubiegłego roku.

Oprócz modernizacji istniejącego budynku szkoły, inwestycja obejmuje również budowę nowego obiektu wielofunkcyjnego o powierzchni prawie 1000 m kw. z salą gimnastyczną (i jej zapleczem), salami szkolnymi i przedszkolnymi. Z obecnego budynku szkoły do sali gimnastycznej będzie prowadził łącznik. W dotychczasowym budynku szkoły, który przejdzie m.in. kompleksową termomodernizację, wykonane zostaną nowe instalacje elektryczne, teletechniczne, wodno-kanalizacyjne, instalacja centralnego ogrzewania, deszczowa, gazowa, a także wentylacja mechaniczna. Roboty obejmą również przebudowę pozostałych pomieszczeń dydaktycznych i administracyjnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania szkoły, a także przystosowanie byłych pomieszczeń mieszkalnych do jej potrzeb. Prace dopełni zagospodarowanie terenu – m.in. przebudowa i rozbudowa sieci, przyłączy, urządzeń, dojazdów, parkingów i ciągów komunikacji pieszej – wraz z zielenią. Odbiór wszystkich prac planowany jest na koniec czerwca 2020 roku, choć wykonawca nie wyklucza nieco szybszej finalizacji zadania.

Projektantem przebudowy jest spółka HAUSBUD z Koszęcina, a wykonawcą robót – wyłoniony w przetargu Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy KROMAR, Marian Krotla ze Starokrzepic.

Plac przebudowy i rozbudowy SP 47 odwiedził prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Dotychczasowe prace skupiały się na elementach związanych z rozbudową – w tym zakresie inwestycja jest już mocno zaawansowana. Wakacje pozwolą także – w większym stopniu – zająć się modernizacją starego budynku.

Dane dotyczące rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 47 im. Marii Konopnickiej przy ul. Przestrzennej 68/70:
– Powierzchnia zabudowy istniejącego budynku szkoły – 614,00 m2
– Kubatura istniejącego budynku szkoły – 4 581,60 m3
– Powierzchnia zabudowy nowego budynku wielofunkcyjnego – 990,38 m2
– Kubatura nowego budynku wielofunkcyjnego – 9 995,23 m3
– Powierzchnia zabudowy nowego łącznika – 309,06 m2
– Kubatura nowego łącznika – 1 431,00 m3
– Powierzchnia utwardzona – 2 825,75 m2CZĘSTOCHOWA NA PODIUM OLIMPIADY MŁODZIEŻY W SPORTACH LETNICH

24 czerwca, 2019 - 17:32

Reprezentantki i reprezentanci częstochowskich szkół podstawowych znaleźli się w gronie laureatów XXV Ogólnopolskiej Olimpiady w Sportach Letnich. Dzięki świetnym wynikom częstochowian województwo śląskie zajęło 3. miejsce w klasyfikacji województw.

Podczas pierwszego dnia olimpiady rywalizowano w konkurencjach indywidualnych. Złotą medalistką w trójboju nowoczesnym została Paulina Myrda (SP 48), a w dwuboju nowoczesnym brązowy medal przypadł Hannie Bigdowskiej z (SP 36).

Drugi dzień stał pod znakiem rywalizacji sztafet dwuboju i trójboju nowoczesnego. Złoty medal w sztafetach mix w trójboju nowoczesnym zdobył zespół w składzie Paulina Myrda (SP 48) i Kajetan Wąsowicz (SP 8).

W rywalizacji sztafet dwuboju nowoczesnego srebrny medal wywalczyła Hanna Bigdowska (SP 36) i Iga Kromołowska (SP 36). Brązowy przypadł zespołom w składzie Maja Raźniak (SP 36) i Paulina Stachura (SP 48) oraz Radosław Porada (SP 36) i Bartosz Szulc (SP 48).

XXV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Letnich trwała od 2 do 5 czerwca w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Drzonkowie.D JAK DOM

21 czerwca, 2019 - 18:30

Kliknij, aby pobrać darmowy magazyn D JAK DOM!URZĄD MIASTA OSTRZEGA – UWAŻAJMY NA OSZUSTÓW!

21 czerwca, 2019 - 06:42

Urząd Miasta Częstochowy nie kontaktuje się z mieszkankami i mieszkańcami w celu uzyskania informacji osobistych lub o posiadanych nieruchomościach za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonu czy też kanałów w mediach społecznościowych. W związku z sygnałami o próbach takiego wyłudzania informacji lub płatności – apelujemy: uważajmy na oszustów.

Przypominamy, że Urząd Miasta nigdy nie dzwoni, aby zażądać natychmiastowej płatności przy użyciu konkretnej metody płatności, takiej jak karta debetowa i kredytowa, strona internetowa, karta podarunkowa lub przelew bankowy.

Najpierw wysyła decyzję podatkową a w przypadku upływu terminu płatności – upomnienie.

Urząd Miasta Częstochowy nie pyta przez telefon o numery kart kredytowych lub debetowych czy inne poufne dane osobowe oraz nie żąda płacenia podatków i opłat lokalnych bez możliwości zadawania pytań lub odwoływania się od decyzji. Każdy podatnik jest zawsze informowany o swoich prawach.

Dlatego zwracajmy uwagę fałszywe na e-maile, udające oficjalne komunikaty, których nadawcy stosują różne zachęty do otwierania załączników wysyłanych w wiadomościach poczty elektronicznej. Pragniemy ostrzec, że takie załączniki mogą zawierać złośliwe oprogramowanie szpiegujące oraz inne wirusy i trojany, które mogą uszkodzić lub zniszczyć komputer.

Jeśli mają Państwo wątpliwości związane z podatkiem od nieruchomości czy też opłatą za gospodarowanie odpadami komunalnymi, prosimy o bezpośredni kontakt z Urzędem Miasta Częstochowy, telefonicznie – poprzez centralę (nr tel. 34 3707 100) lub kontakt z merytorycznym wydziałem UM, ewentualnie kierowanie zapytań na oficjalne adresy poczty elektronicznej Urzędu Miasta Częstochowy (w tym: info@czestochowa.um.gov.pl).

Raz jeszcze apelujemy o ostrożność w przypadku podejrzanych telefonów i e-maili!STANDARDY POMOGĄ POPRAWIAĆ MIEJSKĄ PRZESTRZEŃ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

21 czerwca, 2019 - 06:39

O standardy uwzględniające szczególne potrzeby tej grupy opierać się będą wkrótce wszystkie projekty i inwestycje realizowane przez jednostki samorządowe w Częstochowie. Do końca wakacji potrwają konsultacje, których celem będzie zgłaszanie uwag i opinii do wytycznych opracowanych w Miejskim Zarządzie Dróg i Transportu.

W rozmaitych działaniach zgodnych z ideą programu ,,Kierunek przyjazna Częstochowa” miasto zabiega o poprawę jakości życia różnych grup mieszkanek i mieszkańców. Uwzględnia zwłaszcza potrzeby tych, którzy z różnych przyczyn – okresowo lub trwale – nie mogą cieszyć się pełnym komfortem życia. Samorząd jest szczególnie świadomy potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Rozeznanie w ich sytuacji pomaga uzyskać m.in. współpraca z sektorem pozarządowym, działania pełnomocniczki Prezydenta Miasta Częstochowy do spraw Osób Niepełnosprawnych oraz społecznego rzecznika osób z niepełnosprawnościami. Gromadzona wiedza o oczekiwaniach tej grupy inspiruje samorząd do przekształcania zgodnie z ich potrzebami miejskiej przestrzeni – ciągów komunikacyjnych, dróg, urzędów, instytucji samorządowych czy szkół.

Teraz przyszedł czas, aby te działania oprzeć na standardach wskazanych w opracowaniu przygotowanym m.in. z inicjatywy społecznego rzecznika osób z niepełnosprawnościami Tomasza Tyla przez Miejski Zarząd Dróg i Transportu.

–Nowe standardy wprowadzone będą w drodze zarządzenia – w ten sposób staną się lokalnym prawem. Projektując nowe inwestycje, trzeba się będzie do nich stosować – zapowiada prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Liczymy, że dzięki stosowaniu tych norm Częstochowa będzie miała bardziej przyjazną i bezpieczną przestrzeń dla osób z niepełnosprawnościami.

Dzięki wdrożeniu wytycznych przestrzeń publiczna ma być jeszcze bardziej otwarta i komfortowa dla tych, które ze względu na różne ograniczenia mogą mieć trudności ze swobodnym poruszaniem się. Chodzi nie tylko o osoby na wózkach, ale też niewidome, słabowidzące czy niedosłyszące, a także o osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby o bardzo niskim lub bardzo wysokim wzroście, ludzi z nadwagą, z urazami kończyn, a nawet o tych, które przemieszczają się z dużym bagażem…

Dlatego właśnie MZDiT przygotowało opracowanie, które precyzyjnie określa, w jaki sposób projektować przestrzeń tak, by w maksymalny sposób zwiększyć jej użyteczność dla wszystkich.

Projekt zarządzenia jest już przygotowany. Załącznikiem do niego będą ,,Wytyczne do projektowania przestrzeni publicznej w celu likwidacji barier architektonicznych”. Obejmują łącznie dwanaście obszarów, w których można napotkać ograniczenia – począwszy od pokryw studzienek kanalizacyjnych, przez poręcze, po parkingi, przejścia dla pieszych, przystanki tramwajowe i autobusowe czy organizację przestrzeni komunikacyjnej. Wytyczne będą dotyczyć działań, prac i zadań wszystkich komórek organizacyjnych Urzędu Miasta, miejskich jednostek, instytucji i podmiotów działających na ich zlecenie. Podczas projektowania i realizacji inwestycji związanych z przestrzenią publiczną wszystkie te podmioty będą musiały brać je pod uwagę.

– Jednym z przykładów są pasy dotykowe dla osób niedowidzących lub niewidomych wzdłuż przystanków komunikacji miejskiej – autobusowych i tramwajowych. Do tej pory nie ma ustawowego obowiązku stosowania takich rozwiązań, ale w Częstochowie – w ramach przyjętych standardów – chcemy to projektować i realizować– mówi Tomasz Tyl.

Nad poprawną realizacją założeń będzie czuwał MZDiT – jako jednostka zajmująca się rozwiązaniami komunikacyjno-drogowymi. Wdrażanie zapisów będzie też monitorowane przez społecznego rzecznika osób z niepełnosprawnościami.

Podpisanie prezydenckiego zarządzenia poprzedzą też otwarte konsultacje – instytucje, organizacje i stowarzyszenia działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami, a także osoby prywatne będą mogły zgłaszać swoje sugestie, uwagi i opinie MZDiT bądź społecznemu rzecznikowi.

Starania o komfort życia mieszkanek i mieszkańców z rozmaitymi ograniczeniami procentują. W ubiegłym roku niezależny audytor – Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Bona Fides” – prowadził w Częstochowie monitoring dostępności usług samorządowych dla osób z niepełnosprawnościami w aż 24 różnych obszarach. Badanie to wykazało, że miasto stosuje wiele dobrych praktyk ukierunkowanych na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami. Do przyjęcia podobnej postawy samorząd zachęca też swoich partnerów spoza sfery administracji publicznej. Jeśli firmy, obiekty handlowe czy lokale gastronomiczne działają zgodnie z tego rodzaju filozofią, mogą liczyć np. na certyfikat ,,Miejsce przyjazne osobom z niepełnosprawnością”.Tak więźniowie „powitali” mordercę Kristiny! – WIDEO

19 czerwca, 2019 - 06:28

Zwłoki 10-letniej Kristiny znaleziono w czwartkowe popołudnie, w dniu zaginięcia dziewczynki. Kilka dni później policja schwytała podejrzanego o morderstwo Jakuba A. Mężczyźnie grozi dożywocie. Sąd Rejonowy w Świdnicy skierował go na badania psychiatryczne. Jednak 22-latek trafił również do aresztu. Jak widać na załączonym wideo, nie będzie miał tam lekkiego życia…

Jakub A. usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, z motywacji zasługującej na szczególne potępienie, ze znieważeniem zwłok, a także zarzut podżegania wcześniej innej osoby do udziału w zabójstwie. – Nasze dotychczasowe ustalenia wskazują, że było to zabójstwo zaplanowane i przygotowywane już od jakiegoś czasu – powiedział Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Ta zbrodnia wstrząsnęła całą Polską. Słów oburzenia nie szczędził minister sprawiedliwości. – Za ogromną krzywdę dziewczynki należy się tej bestii najsurowszy wymiar kary. Ubolewam, że jeszcze nie weszło w życie bezwzględne dożywocie (…). To ona w moim przekonaniu byłaby sprawiedliwą zapłatą za tak okrutny mord na niewinnej dziewczynce – mówił w sobotę Zbigniew Ziobro.

Tymczasem 22-letni morderca Kristiny jest już w areszcie w Świdnicy. Do sieci trafiło nagranie z doprowadzenia Jakuba A. do aresztu. Autorem filmu jest przypadkowy przechodzeń. Słychać na nim niecenzuralne i drastyczne okrzyki, jak np. „wieszaj się”. Zobaczcie, jak na zabójcę Kristiny zareagowali więźniowie:

http://gazetaklobucka.pl/wp-content/uploads/2019/06/Areszt-śledczy-Świdnica-przywitanie-zabójcy-10-letniej-dziewczynki.mp4

Źródło: www.se.plWspólna akcja CBA i CBŚP. Uderzenie w „Mafię VAT-owską”

19 czerwca, 2019 - 06:22

Wartość stwierdzonych fikcyjnych faktur to ponad 750 milionów złotych. Zatrzymania miały miejsca również na Śląsku.

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Białegostoku wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 4 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa wyłudziła lub też próbowała wyłudzić z budżetu państwa nienależne zwroty z podatku VAT idące w setki milionów złotych. Akcja miała charakter ogólnopolski – funkcjonariusze działali na terenie województwa śląskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego oraz opolskiego.

Agenci CBA oraz funkcjonariusze CBŚP przeszukali m.in. miejsca zamieszkania podejrzanych zabezpieczając nośniki danych i dokumentację księgową podmiotów wykorzystywanych w przestępczej działalności.

Zatrzymani zostaną przewiezieni do siedziby Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie usłyszą prokuratorskie zarzuty.

Wskazane czynności mają związek z prowadzonym wspólnie przez Delegaturę Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku i Zarząd w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji śledztwem nadzorowanym przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Postępowanie dotyczy działającej od stycznia 2015r. do grudnia 2016r. na terenie Polski, Niemiec i Estonii, zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw w tym przestępstw skarbowych związanych z narażeniem na uszczuplenie i wyłudzeniem podatku VAT.

Wspólne działania śledczych pozwoliły dotychczas przedstawić 21 osobom zarzuty dotyczące wyłudzenia lub też próby wyłudzenia ponad 150 milionów złotych, zaś wartość stwierdzonych fikcyjnych faktur to ponad 750 milionów złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy, nie wykluczone są kolejne zatrzymania.

To nie pierwsza wspólna akcja funkcjonariuszy Delegatury CBA w Białymstoku oraz Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji wymierzona w działania godzące w interesy ekonomiczne Skarbu Państwa. W ramach tego samego śledztwa w październiku 2018 r. funkcjonariusze CBA i CBŚP zatrzymali w Warszawie i okolicznych miejscowościach 4 osoby – członków ustalonej grupy przestępczej, którym następnie przedstawiono zarzuty m.in. udziału w grupie przestępczej oraz fałszowania dokumentów.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Źródło cba.plWażny list z ZUS – sprawdź ile masz na koncie

18 czerwca, 2019 - 19:34

Około 2,6 mln mieszkańców województwa śląskiego wkrótce otrzyma list z ZUS, w całym kraju otrzyma ją ponad 20,5 mln Polaków. Nawet jedna składka emerytalna wystarczy, by znaleźć się w gronie odbiorców takiej korespondencji z ZUS. Zakład właśnie rozpoczął największą w roku zbiorczą wysyłkę korespondencji tj. Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS odwzorowuje stan naszych finansów na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na 31 grudnia 2018 r. i obejmuje zwaloryzowane kwoty: kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2017 r. We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja ze wskaźnikiem 109,2 proc. Dodatkowo nasz kapitał z listu z ZUS ubogacony jest o wpłacone składki z całego 2018 r. Miniony rok mamy dodatkowo w IOSKU rozbity na poszczególne miesiące z przypisanymi do nich kwotami wpłaconych składek. Klienci odkładający składki w tzw. II filarze w ZUS dowiedzą się z listu również jak wygląda stan ich subkonta. Obok kwoty ogólnej, stan subkonta oraz kwota przekazana przez ZUS do Otwartego Funduszu Emerytalnego (jeżeli klient odkłada jeszcze środki w OFE) przedstawione są z wyróżnieniem składek, które należało odprowadzić i które zostały rzeczywiście odprowadzone. W większości przypadków obie kwoty są tożsame.

– Wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat, otrzymają w Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy. Pamiętajmy przy tym, że te wyliczenia to tylko pewna prognoza, która będzie się zmieniać wraz z podejmowanymi w naszym życiu decyzjami co do dalszej kariery zawodowej – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS trafi do ok. 20,5 mln osób, które mają opłaconą w ostatnich 20 latach przynajmniej jedną składkę na swoje ubezpieczenie emerytalne lub posiadają wyliczony już kapitał początkowy, który odtwarza składki płacone przed 1999 r. Blisko 2,5 mln z nich otrzyma tą korespondencję elektronicznie, na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

– To bardzo ważne, by nie odkładać listu do szuflady, ale uważnie się z nim zapoznać. W informacji tej znajdują się dane dotyczące naszej przyszłości emerytalnej. Równie istotne jest by przy tej okazji zweryfikować, czy wszystkie dane się zgadzają, czy pracodawca odprowadza za nas rzetelnie składki. List z ZUS-u to nasza przyszłość, więc okażmy jej należytą troskę – dodaje rzeczniczka.

Co niezwykle istotne: IOSKU napisana jest prostym językiem, a dodatkowo zawiera instrukcję jak czytać poszczególne pozycje danych. Już w ubiegłym roku klienci docenili formułę przekazywanej informacji i przejrzystość tekstu.

http://gazetalubliniecka.pl/wp-content/uploads/2019/06/Iosku_za-2018.pdfPĘTLA RAKÓW-DWORZEC PKP ZAWIESZONA

18 czerwca, 2019 - 19:30

W związku z przebudową ulicy Księżycowej w Skrajnicy, 4 i 5 czerwca w godz. 07.00-17.00 autobusy linii nr 57 i 67 będą kursować zmienioną trasą – informuje MZDiT.

Zawieszenie obsługi pętli autobusowej Raków – Dworzec PKP przy Skwerze Junaków spowoduje następujące zmiany w komunikacji miejskiej:

Linie nr 12 i 32, jadące od Stadionu Raków, zostaną skrócone do przystanku STARY RAKÓW, z którego również będą rozpoczynać kursy w kierunku centrum.

Linia nr 34 będzie w obie strony kursować od centrum przez Wojska Polskiego, al. Pokoju, ul. Łukasińskiego i Okrzei do przystanku STARY RAKÓW (przy skrzyżowaniu z Limanowskiego).

Linia nr 38 zostanie skierowana od przystanku PZU przez
al. Niepodległości do przystanku POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH. Będzie to także przystanek początkowy dla kursów do Dźbowa.

Linia nocna nr 80 zostanie skrócona do pętli STADION RAKÓW.

Linia nr 92 (autobus za tramwaj), w przypadku kursów skróconych planowo do pętli Raków Dworzec PKP, będą one skierowane dłuższą trasą – przez al. Pokoju do przystanku DĄBIE.

Linie nr 193135 i 36 – trasy nie ulegną zmianie, natomiast przystanek RAKÓW – DWORZEC PKP będzie zawieszony w obu kierunkach.

SPRAWDŹ TRASY WYMIENIONYCH LINII.Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta