Promed Optyk. CZAS NA WZROK 40 +
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Tygodnik Regionalny Częstochowa Gazeta Częstochowa
Zaktualizowano: 34 min. 20 sek. temu

Komisja Maryjna: powstanie vademecum dla duszpasterzy

22 październik, 2018 - 16:21

Komisja Maryjna obradowała w Częstochowie. Powołana w ubiegłym roku przez Konferencję Episkopatu Polski Komisja swoje obrady rozpoczęła w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, a o 12.00 jej przewodniczący, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, odprawił Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

Podczas obrad Komisji Maryjnej opracowano vademecum dla duszpasterzy, którego zadaniem jest ożywienie i wzmocnienie kultu maryjnego na ziemi polskiej.

Jeden z punktów mówi, żeby wspomnieć każdej soboty, że to jest dzień szczególnie maryjny i poprzez wybraną formę uczcić ją, nie tylko modlitwą np. Różańcem, czy Litanią Loretańską, ale konkretnym dobrym czynem na wzór chociażby Maryi idącej do Elżbiety i pomagającej jej jako matce – czyli związanie kultu i modlitwy z konkretnym czynem – mówi abp Wacław Depo.

Obrady Komisji Maryjnej wpisały się w rozpoczynającą się na Jasnej Górze ogólnopolską konferencję pn..: „Jasnogórska Matka i Naród. Z Bogurodzicą ku polskiej wolności myśli i czynu”. Rozpoczęła się ona od spotkania kustoszy sanktuariów maryjnych, w trakcie którego prelekcję pn. „Sanktuarium miejscem Nowej Ewangelizacji” wygłosił bp Adam Wodarczyk, członek zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterskiej KEP.

PKCzęstochowskie podsumowanie „Europa Christi”

22 październik, 2018 - 16:16

„Wizja Europy w ujęciu Jana Pawła II” – pod taką myślą przewodnią odbywał się tegoroczny II Kongres ruchu „Europa Christi”. Kongres zaczął się 14 października w Częstochowie. W kolejnych dniach w różnych miastach Polski, między innymi w Warszawie, Łodzi, Lublinie i Krakowie odbywały się obrady. Podsumowanie miało miejsce w poniedziałek 22 października w Częstochowie. W ramach Kongresu odbyło się osiem sesji. Każda poświęcona była innemu tematowi i każda odbyła się  w innym miejscu. W poniedziałek, w siedzibie tygodnika katolickiego „Niedziela” odbyła się sesja VII poświęcona chrześcijańskim aspektom przedsiębiorczości. Pomysłodawcą tematyki poniedziałkowych obrad był dr Henryk Siodmiok – Prezes Zarządu Grupy Atlas, który wygłosił referat na temat sprawiedliwych podatków w duchu chrześcijańskim. – Przedsiębiorca jest kluczową osobą w społeczeństwie, który organizuje miejsca pracy, bez których inni nie mieliby możliwości realizacji swoich talentów, które mają powierzone od samego Boga. Nasze życie nie może obejść się bez życia ekonomicznego. Największe wyzwania są aktualnie przed państwem, które powinno stworzyć przedsiębiorcom lepsze warunki – mówił dr Henryk Siodmiok.

Europa jest dziś chora i zagrożona odejściem od wartości podstawowych, ateizmem, neomarksizmem, nihilizmem i hedonizmem. Widzimy także ogromne zagrożenie powodowane islamem. O tych niebezpieczeństwach mówił na początku sympozjum ks. Ireneusz Skubiś, moderator Ruchu “Europa Christi”. – Największym problemem w dzisiejszym świecie jest kryzys prawdy. Dlatego stawiamy, że w Europie konieczny jest powrót do prawdy. Mamy wiele razy do czynienia, że media promują pewne rzeczy jako wartości, a de facto są to rzeczy wymyślone lub takie, które służą jakiejś opcji politycznej lub kulturalnej. – mówił ks. Kubiś.

Wśród wielu wątków, które poruszali prelegenci znalazł się też wątek kapitału narodowego jako fundamentu chrześcijańskiej Europy. Referat na ten temat wygłosił  dr Remigiusz Piłat – redaktor magazynu gospodarczo – finansowego „Capital Magazyn”. – Istnieje konieczność znalezienia konsensusu między sferą duchową, a materialną. Podstawowymi grzechami, których musi pozbyć się społeczeństwo jest bogactwo bez pracy, polityka bez zasad, handel bez moralności czy wiara bez poświęcenia  – mówił dr Piłat.

Po obradach uczestnicy Kongresu udali się na Jasną Górę, gdzie w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego odprawiona została Msza św. Abp Depo w trakcie Eucharystii nawiązał do przesłania, jakie zostawił w swojej książce „Pamięć i tożsamość” św. Jan Paweł II. – Pamięć i macierzyńska troska Kościoła pozwalają człowiekowi XXI wieku odzyskać utraconą tożsamość. Powinno to być głównym motywem naszego postępowania i Kongresu, aby wzbudzić w innych ludziach pragnienie powrotu do Chrystusa, jako fundamentu, który położył sam Bóg, bo bez tego nikt nie zrozumie ani tajemnicy własnego życia, ani tajemnicy tego świata – mówił abp Wacław Depo.

„Europa Christi” to nazwa Ruchu, który od kilku lat podejmuje sprawę dotyczącą wielkich zagrożeń dla Europy, jej tożsamości i kultury, która była kształtowana przez ponad 2 tys. lat przez wiarę chrześcijańską, przez Dekalog i Ewangelię.

PNPKoncert „Śląska” w Bazylice Archikatedralnej

22 październik, 2018 - 15:56

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprezentuje się już w tę środę, 24 października o godzinie 18.30 w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny. Koncert uświetni obchody stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Historia zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczęła się w 1953 r. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego „Śląska”. Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i ponad 120 koncertów wykonywanych corocznie – widać wyraźnie jak bardzo zespół pracował nad kontynuacją wieloletniego dążenia do perfekcji i najwyższej maestrii. Obecnie w repertuarze Zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez wielce efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej.

Wstęp na koncert jest wolny!

KF

foto źródło: http://www.zespolslask.plRecital organowy

22 październik, 2018 - 15:56

Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny zaprasza na recital organisty, Przemysława Kmiecia, który odbędzie się w niedzielę 28 października o godzinie 16.30.

Przemysław Kmieć urodził się w 1980 r. w Częstochowie. W 1999 ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w klasie organów dyr. Adama Mroczka i fortepianu prof. Cezarego Saneckiego. W latach 1999-2004 studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na specjalności: muzyka kościelna w klasie organów prof. Jarosława Malanowicza. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gratz. Na co dzień posługuje w Archikatedrze Świętej Rodziny i w Bazylice Jasnogórskiej. Ponadto jest wykładowcą Studium Liturgii Muzyki Kościelnej.

Wstęp na recital jest wolny!

KF

foto źródło: http://www.archikatedra.plSerce bez granic

22 październik, 2018 - 15:50

Spektakl ‚Serce bez granic’ w wykonaniu Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zostanie zaprezentowany we wtorek, 23 października o godz. 17.00 w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze. Spektakl prezentuje życie i dzieło kard. Adama Kozłowieckiego. Scenariusz powstał na podstawie wspomnień i listów ks. kardynała.

‚Serce bez granic’ to portret kardynała Adama Kozłowieckiego SJ, obywatela Polski i Zambii, pierwszego arcybiskupa Lusaki. Ten Wielki Apostoł Afryki, najwyższy dostojnik Kościoła zambijskiego, który 61 lat swojego życia poświęcił mieszkańcom kontynentu afrykańskiego, urodził się i wychował w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej.

źródło:  BPJGDni otwarte w Centrum Pomocy Dziecku

22 październik, 2018 - 15:48

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ponownie zaprasza częstochowskich rodziców na dni otwarte w Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie.W chwili obecnej z częstochowskiego Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu korzysta około 180 częstochowskich rodzin. Z usług Centrum mogą korzystać wszyscy, których niepokoi rozwój psychoruchowy dziecka i chcą go skonsultować lub zdiagnozować. – mówi kierownicza ośrodka Agnieszka Krzemińska. 

W poniedziałek 22 października odbyły się zajęcia pokazowe z dogoterapii i muzykoterapii. We wtorek 23 października odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla częstochowskich przedszkolaków „Bawmy się razem”, odwołującego się do takich wartości jak: przyjaźń, integracja, empatia,, tolerancja i szacunek dla ludzi z niepełnosprawnością.

Częstochowskie Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie działa w strukturach MOPS w Częstochowie. Oferuje pomoc dzieciom z różnymi problemami rozwojowymi, a także ich rodzicom. Obszar działań to m.in. konsultacje i terapie pedagogiczne,  logopedyczne oraz fizjoterapia.

PNPBudżet obywatelski w Częstochowie

22 październik, 2018 - 13:35

Tegoroczne głosowanie odbędzie się w dniach 22 października – 12 listopada.
Prawo udziału w głosowaniu mają częstochowianie i częstochowianki od 13. roku życia.

Głosować można:

  • przez internet na stronie www.konsultacje.czestochowa.pl w dniach 22.10 – 12.11 (do północy)
  • na kartach do głosowania w mobilnym punkcie do głosowania – autobusie „londyńczyku”, zgodnie z harmonogramem głosowania zamieszczonym poniżej,
  • w komisji do głosowania w Urzędzie Miasta Częstochowy, ul. Focha 19/21 pok. 32 od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30,
  • w miejscu zamieszkania, po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby do urzędu miasta (z tej możliwości mogą skorzystać osoby o ograniczonej możliwości ruchowej potwierdzonej orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności).-
  • w mobilnym punkcie do głosowania oraz w komisji do głosowania będą dostępne zestawienia zadań, na które można oddać głosy.

Głosowanie przez internet możliwe jest po podaniu numeru telefonu komórkowego, na który wysłany zostanie kod sms, który należy wpisać podczas głosowania, aby oddać ważny głos.
Jeden kod sms pozwala zagłosować dwóm osobom. Kod jest ważny przez cały okres głosowania.
Głosowanie na kartach do głosowania odbywa się wyłącznie na kartach opieczętowanych przez Urząd Miasta Częstochowy.
Karty do głosowania dostępne będą w mobilnym punkcie do głosowania i komisji do głosowania na ul. Focha 19/21, pok. 32 bezpośrednio przed głosowaniem.
Karty wydawane będą wyłącznie osobom głosującym.
Mieszkańcy i mieszkanki głosują na zadania ogólnomiejskie i zadania dzielnicowe dla dzielnicy, w której zamieszkują.
Można przyznać maksymalnie 10 punktów na zadania ogólnomiejskie i 10 punktów na zadania dzielnicowe (głosować można na maksymalnie 10 zadań ogólnomiejskich – do dyspozycji jest 10 pkt i maksymalnie 10 zadań dzielnicowych – do dyspozycji jest pula 10 pkt).
Niewykorzystanie pełnej puli głosów nie powoduje nieważności głosu.
Oddanie więcej niż jednego głosu powoduje nieważność oddanych głosów.

Szczegółowy harmonogram jest dostępny na stronie www.konsultacje.czestochowa.pl

źródło: www.konsultacje.czestochowa.pl

foto źródło: http://www.polskaniezwykla.plDziś „Szczęśliwy Dzień” w teatrze!

22 październik, 2018 - 13:32

W myśl inicjatywy we wskazany przez Teatr dzień miesiąca w kasie biletowej Teatru będzie można zakupić „Szczęśliwe bilety” w promocyjnej cenie na dowolne przedstawienie wieczorne, oprócz spektakli okolicznościowych, gościnnych oraz przedstawień premierowych.

Informacje o „Szczęśliwym Dniu” podaje Teatr im. Adama Mickiewicza:
– Promocja skierowana tylko do widzów indywidualnych;
– Promocja we wskazany przez Teatr dzień miesiąca do końca sezonu artystycznego 2018/2019 r.;
– Informacja o Szczęśliwym Dniu pojawi się na stronie Teatru z minimum 7 dniowym wyprzedzeniem
– Aby skorzystać z promocji należy kasjerowi podać hasło „Szczęśliwy Dzień”;
– Brak możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc w ramach promocji;
– „Szczęśliwy bilet” będzie można zakupić tylko osobiście w kasie biletowej Teatru w godz. 10.00- 18.00, płacąc kartą płatniczą lub gotówką;
– Jedna osoba może zakupić maksymalnie 4 sztuki „Szczęśliwych biletów” na jedno przedstawienie;
– Z promocji wyłączone są spektakle gościnne, okolicznościowe i premierowe;
– Bilety zakupione wcześniej nie podlegają zwrotowi, ani wymianie;
– Na spektaklach z aktywnymi „Szczęśliwymi biletami” ważność zachowują ulgi dla studentów, młodzieży uczącej się oraz bilety pracownicze;
– Bilety w ramach szczęśliwych dni są w ściśle wyznaczonych miejscach przez Teatr;
– Promocje i zniżki nie kumulują się;

źródło: www.teatr-mickiewicza.pl

 Bal Wszystkich Świętych w Zawierciu

22 październik, 2018 - 13:00

Zawierciańska bazylika, czyli parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu po raz kolejny zorganizowała Bal Wszystkich Świętych. Bal odbył się w niedzielę 21 października w auli domu katechetycznego.

To już kolejne tego typu wydarzenie organizowane przez parafię w Zawierciu. Celem jak zawsze było radosne przezywanie wiary, spotkanie z Panem Jezusem i ze sobą nawzajem – tym razem w tajemnicy świętych. W planie były wspólne zabawy, dobra muzyka, konkurs na najciekawsze przebranie za świętego. Dziękujemy ks. pro.b Janowi Niziołkowi za otwarte serce i drzwi plebani dla naszych dzieci, a także młodzieży za zorganizowanie i poprowadzenie balu – mówi ks. Adam Dróżdż, organizator balu.

Zdjęcia: Magdalena NowakowskaDla Niepodległej – konkurs recytatorski

22 październik, 2018 - 12:24

 

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „100 lat Niepodległej” to inicjatywa Katolickich Szkół Specjalnych Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie. O konkursie mówią goście Radia Fiat: Violetta Błasiak, dyrektor KSS SPSK, Aneta Królikowska, nauczycielka języka polskiego oraz uczniowie Damian Mierczak i Paweł Nowakowski:

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

SPSKNowy-stary prezydent Częstochowy

22 październik, 2018 - 10:34

Częstochowianie wybrali prezydenta miasta w pierwszej turze wyborów samorządowych. Trzecią kadencję rozpocznie dotychczasowy włodarz Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który uzyskał 59,76% poparcia (59 346 głosów).

Wyniki pozostałych kandydatów przedstawiają się następująco:

– Artur Warzocha (Prawo i Sprawiedliwość) – 25,54% (25361 głosów)

– Marcin Maranda (Mieszkańcy Częstochowy) – 6,17% (6130 głosów)

– Tomasz Jaskóła (Kukiz’15) – 5,27% (5235 głosów)

– Jacek Krawczyk (Koalicja Obywatelska) – 2,83% (2814 głosów)

– Martin Saczek (Otwarta Częstochowa) – 0,43% (427 głosów).

źródło: Państwowa Komisja WyborczaNajnowsze dane o frekwencji w wyborach samorządowych

21 październik, 2018 - 17:59

Frekwencja w wyborach samorządowych w Częstochowie oraz w powiatach: częstochowskim, myszkowskim, kłobuckim i lublinieckim na godz. 17.00 wyniosła 42,14% – poinformował dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Częstochowie, Tomasz Doruchowski.

W regionie najniższą frekwencję odnotowano w gminie Ciasna w powiecie lublinieckim – 26,58%, a najwyższą w gminie Niegowa w powiecie myszkowskim – 58,54%.

W skali całego kraju w wyborach do godz. 17.00 wzięło udział 12 481 876 z 29 965 287 uprawnionych do głosowania, czyli 41,65% wyborców.

Głosowanie w Częstochowie i regionie przebiega bez zakłóceń. Wstępne wyniki wyborów poznamy we wczesnych godzinach porannych w poniedziałek, 22 października.

Maciej OrmanWybory samorządowe 2018. Niska frekwencja w Częstochowie

21 październik, 2018 - 13:00

Frekwencja w wyborach samorządowych w Częstochowie na godz. 12.00 wyniosła 15,41% – poinformował dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Częstochowie, Tomasz Doruchowski.

Państwowa Komisja Wyborcza przekazała dane dotyczące frekwencji w całym kraju i w poszczególnych województwach. Do godz. 12.00 w województwie śląskim wydano 505 249 kart do głosowania, co daje 14,32% frekwencji. W skali całego kraju w wyborach do godz. 12.00 wzięło udział 15,62% uprawnionych do głosowania (dane z 25 397 na 26 417 obwodowych komisji wyborczych).

Kolejne dane poznamy o godz. 18.00.

Maciej OrmanAZS przegrywa z Gwardią Wrocław

20 październik, 2018 - 23:44

W meczu V kolejki I ligi siatkarskiej mężczyzn Tauron AZS Częstochowa przegrał na własnym parkiecie 1:3 z drużyną Gwardii Wrocław.

Mecz rozpoczął się od błędu podwójnego odbicia piłki przez gospodarzy. W pierwszych akcjach meczu częstochowianie nie byli do końca skoncentrowani, co skutkowało prostymi błędami. Goście prowadzili 15:11. Wtedy miała miejsce najdłuższa akcja meczu, którą skutecznym atakiem zakończył atakujący AZS, Mateusz Piotrowski. Wydawało się, że może to być moment zwrotny w pierwszym secie, zwłaszcza że chwilę później akademicy zmniejszyli straty do jednego punktu. Jednak goście dobrze grali blokiem i byli skuteczni w ataku. Ponownie wyszli na czteropunktowe prowadzenie (18:14).

Prawdziwe cuda zaczęły się dziać od stanu 23:19 dla Gwardii. As serwisowy Sławomira Stolca, blok duetu Wiktor Siewierski – Rafał Prokopczuk, autowy atak gości i dwa bezbłędne ataki doświadczonego Dawida Murka dały podopiecznym Sinana Tanika zwycięstwo 25:23.

Drugą partię od asa serwisowego rozpoczął Dawid Murek. Po skutecznym ataku Sławomira Stolca i udanej akcji blokiem gospodarze wyszli na prowadzenie 3:0. Przy stanie 8:3 zaczęły się kłopoty. Mocną zagrywką nękał akademików przyjmujący Gwardii Wrocław, Kamil Maruszczyk. Do tego siatkarze AZS-u grali bez asekuracji w ataku, efektem czego było zniwelowanie przewagi (12:11). Chociaż w drugim secie akademicy popełniali mniej błędów, to nie zdołali utrzymać prowadzenia. Tę partię na swoją korzyść rozstrzygnęli przyjezdni, wygrywając 25:23. Wiele do życzenia pozostawiała jednak w pewnych momentach postawa sędziów. Wielka kłótnia wybuchła po ostatniej akcji drugiego seta, kiedy to, zdaniem arbitra, piłka wyszła w aut, odbita od bloku częstochowian. Głośne protesty gospodarzy nie przyniosły efektu.

Trzecia partia spotkania przebiegała z początku pod dyktando siatkarzy Tauron AZS Częstochowa. Asy serwisowe Dawida Murka, Krzysztofa Rykały i Macieja Borrisa, świetne ataki Sławka Stolca i przebudzenie w grze blokiem przyniosły gospodarzom prowadzenie 15:11. Nie wiedzieć, dlaczego ten wynik szybko zmienił się na 15:15. Następnie gra toczyła się punkt za punkt. Końcówka była bardzo nerwowa. Drużyny grały na przewagi i wielokrotnie miały piłki setowe. Częstochowscy libero, Jakub Bik i Piotr Macheta, wybronili piłki z gatunku tych niemożliwych, ale nawet tak spektakularne interwencje nie przełożyły się na sukces w trzecim secie. Siatkarze Sinana Tanika pogubili się w końcówce i przegrali 36:38. Był to prawdopodobnie jeden z najdłuższych setów w historii AZS-u. Zakończył się również kontrowersyjną decyzją sędziego, który zdawał się nie widzieć, że piłka uderzona przez częstochowian obiła się o blok gości.

Na początku czwartego seta obie drużyny ponownie grały punkt za punkt. Goście kilkukrotnie wypracowywali sobie 2-3 punktową przewagę, ale akademicy doprowadzali do remisu. Wszystko „posypało się” od momentu, kiedy po dwóch udanych atakach gwardziści wyszli na prowadzenie 16:14. Chwilę później Michał Superlak zatrzymał gospodarzy pojedynczym blokiem i AZS przegrywał już 17:20. Końcówka seta to ponowna dekoncentracja gospodarzy. Po ataku Kamila Maruszczyka Gwardia Wrocław wygrała 25:19 i całe spotkanie 3:1. Maruszczyk został również wybrany MVP meczu.

– Wszystko pouciekało nam w końcówkach setów. Pomimo tego, że nie jesteśmy jeszcze do końca zgrani, było widać, że walczymy do końca i że potrafimy grać w siatkówkę i chyba o to w tym wszystkim chodzi. Po tym poznaje się zespół. Niestety, pod względem sportowym Gwardia była dzisiaj lepsza i nie ma co tego ukrywać. Naprawdę szkoda tych końcówek. Podejrzewam, że gdyby potoczyły się nieco inaczej, to my cieszylibyśmy się z trzech punktów – powiedział po meczu kapitan i drugi trener częstochowian, Dawid Murek.

Najbliższe spotkanie Tauron AZS Częstochowa rozegra na własnym parkiecie w czwartek, 25 października. Rywalem akademików będzie zespół Lechii Tomaszów Mazowiecki. Mecz rozpocznie się o 18.30.

Maciej OrmanMiędzynarodowy Zlot Kolekcjonerów w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

20 październik, 2018 - 22:28

Monety, medale, znaczki pocztowe, książki, zdjęcia, widokówki, odznaki religijne, medaliki, szkaplerze, karty dewocyjne, oleodruki, druki chromolitografowane, relikwiarze i dewocjonalia – bogate kolekcje wyżej wymienionych można podziwiać i nabywać w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie – największym na świecie muzeum poświęconym papieżowi Polakowi. W dniach 20-21 października trwa tam V Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów.

Nad całością czuwa pomysłodawca i dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, Krzysztof Witkowski, który bez fałszywej skromności przyznał, że żadne kolekcje go nie zaskoczą z uwagi na ilość zgromadzonych eksponatów w Muzeum. Krzysztof Witkowski zwrócił również uwagę na wydarzenie, które bardzo wzruszyło specjalnego gościa V Międzynarodowego Zlotu Kolekcjonerów, wieloletniego fotografa Jana Pawła II, Arturo Mari.

RELACJA NA STRONIE RADIA FIAT

Tegoroczny Zlot Kolekcjonerów zorganizowali: Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, Stowarzyszenie Sztuki Medalierskiej przy Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, Antykwarnia „Niezależna”, Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Częstochowie i częstochowski okręg Polskiego Związku Filatelistów.

Maciej OrmanKs. P. Zaborski do Akcji Katolickiej: Bez Jezusa nie ma zbawienia

20 październik, 2018 - 20:37

Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej spotkał się w siedzibie Radia Fiat w sobotę, 20 października, na radzie statutowej.

Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św., której w kaplicy Radia Fiat przewodniczył dyrektor rozgłośni, ks. Piotr Zaborski. W homilii podkreślił, że działania Akcji Katolickiej są ważne, ale pierwsze miejsce trzeba bezwzględnie oddać Jezusowi. – Głową jest Chrystus, a Kościół jest Jego Ciałem. Kiedy stajemy teraz przy ołtarzu Chrystusa, najważniejszym jest fakt, że On tu jest. Jesteśmy zbawieni w imieniu JEZUS. Bez Jezusa nie ma zbawienia. Jeżeli nie będzie Jezusa, to wszystko nie ma sensu, dlatego sobie i Wam życzę Jezusa. On wie najlepiej, co trzeba robić i jak działać.

Jak powiedział prezes Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, dr Artur Dąbrowski, osoby należące do Stowarzyszenia uczestniczą w cyklicznych spotkaniach formacyjnych. Rada statutowa, która odbyła się 20 października, miała również ważne znaczenie dla organizacji struktur Akcji Katolickiej. – Jest to rada Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, którą trzeba przeprowadzić zgodnie ze statutem stowarzyszenia. Dzisiejsze spotkanie ma też charakter wyborczo-sprawozdawczy. Musimy powołać nowe osoby do pracy w zarządzie diecezjalnym.

Dr Artur Dąbrowski wygłosił również wykład formacyjny na temat tożsamości laikatu i sposobów oddziaływania na kulturę osób należących do Akcji Katolickiej.

Akcja Katolicka zrzesza osoby świeckie. Celem jest pogłębienie formacji chrześcijańskiej jej członków oraz współpraca świeckich z hierarchią w realizowaniu misji Kościoła.

Maciej OrmanCenne trzy punkty Skry

20 październik, 2018 - 18:34

Skromnym, ale bardzo cennym zwycięstwem 1–0 zakończyło się sobotnie spotkanie Skry Częstochowa z Błękitnymi Stargard Szczeciński, rozegrane w ramach 15. kolejki spotkań II ligi.  Przez pierwsze kilkanaście minut meczu przy Loretańskiej  wiało nudą, a żaden z zespołów nie stworzył klarownej sytuacji do strzelenia gola.  W 15. minucie bliscy objęcia prowadzenia byli goście, którzy długo utrzymywali się przy piłce wyciągając obrońców Skry z pola karnego. Na niespodziewane podanie górą w pole karne zdecydował się Starzycki – podał wprost na głowę Brzeziańskiemu, który strzelił minimalnie obok lewego słupka bramki gospodarzy. Pierwsza połowa z lekką przewagą Błękitnych zakończyła się bezbramkowym remisem.  Po pierwszej  odsłonie obraz gry się zmienił.  Skra zaczęła pewniej rozgrywać piłkę i wykorzystała swoją szansę zdobywając jak ważne dla niej 3 punkty. Bohaterem spotkania został w 80. minucie Damian Nowak, który po  kilku strzałach na bramkę gości, które skończyły się na słupku i poprzeczce  wreszcie pokonał bramkarza Błękitnych. Do końca meczu nic się nie zmieniło. Podopieczni Pawła Ściebury zdobyli niezwykle cenne trzy punkty. Po 15. seriach spotkań mają ich 14, co pozwala mieć nadzieję, że Skrzaci zaczną odbijać się od strefy spadkowej.

W następnej kolejce Skra zagra na wyjeździe ze spadkowiczem z I ligi – Pogonią Siedlce. 3 listopada  w Częstochowie podejmie Siarkę Tarnobrzeg. Natomiast między 10 listopada, a 1 grudnia rozegrane zostaną jeszcze cztery kolejki. Tutaj poprzeczka zawieszona będzie znacznie wyżej. Skra podejmie kolejno Radomiaka Radom, Górnika Łęczna, Ruch Chorzów i GKS-Bełchatów. Wszystkie cztery drużyny zagrają  na Lorecie.

PNPAbp Depo: Św. Jan Kanty wskazuje na komplementarność wiary i rozumu

20 październik, 2018 - 14:49

Św. Jan Kanty stał się chlubą i ozdobą wykładowców Akademii Krakowskiej, a dzisiaj zostawia nam przepiękny przykład, aby nasze uczelnie, seminaria i szkoły katolickie naśladowały wzór doskonałego Mistrza i wiernie przykładały się do nauczania wiedzy świętej i innych umiejętności, na chwałę Boga i zbawienie człowieka – powiedział 20 października abp Wacław Depo w homilii podczas Mszy św. z okazji inauguracji roku akademickiego 2018/2019 w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie.

Abp Wacław Depo przewodniczył Eucharystii w seminaryjnej kaplicy Zesłania Ducha Świętego. Mszę św. koncelebrował m.in. abp senior Stanisław Nowak i ks. dr Mikołaj Węgrzyn, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

20 października to wspomnienie św. Jan z Kęt, zwanego Janem Kantym, patrona uczelni katolickich. Metropolita częstochowski, abp Wacław Depo, poświęcił jego osobie znaczną część homilii. Nie zabrakło również odniesień do bieżących spraw Kościoła. – Kiedy dzisiaj, podczas trwającego w Rzymie synodu, ludzie młodzi po raz kolejny pytają o sens życia, doświadczamy, że wybór Chrystusa i uznanie Go jako naszego Pana i Zbawiciela nigdy nie był i nie będzie łatwy. Mówi o tym sam Chrystus: „Kto przyzna się do Mnie przed ludźmi,  przyznam się i Ja do niego przed Ojcem, który jest w niebie”. To gwarantuje nam prawdziwe życie, radość i nadzieję.

POSŁUCHAJ HOMILII ABP. WACŁAWA DEPO

Po Mszy św., w rozmowie z Radiem FIAT, abp Wacław Depo, nawiązując do Ewangelii, wskazał na konieczność otwarcia się na działanie Ducha Świętego. – Musimy otworzyć się na Niego, bo wtedy On przyjdzie ze swoimi darami.  Niewłaściwą jest postawa wyłącznego oczekiwania, że to Duch Święty wszystkiego za nas dokona, ratując taką czy inną sytuację. Współdziałanie Boże i ludzkie jest zawsze potrzebne i to będzie też kiedyś miarą zasługi na życie z Bogiem na wieki.

Dyrektor WIT, ks. dr Mikołaj Węgrzyn, powiedział, przed jakimi wyzwaniami staje społeczność Uczelni. – Wyzwania daje nam Duch Święty. W bieżącym roku duszpasterskim szczególnie podkreślamy, że Kościół działa w mocy Ducha Świętego. Uczelnie katolickie też mają za zadanie wsłuchiwać się w Jego natchnienia i podążać za nimi.

Po Mszy św. uczestnicy inauguracji przeszli do auli WIT. Po odśpiewaniu przez chór Basilica Cantans pod dyr. Włodzimierza Krawczyńskiego hymnu „Gaude Mater Polonia” ks. dr Mikołaj Węgrzyn wygłosił przemówienie inauguracyjne, akcentując znaczenie Ducha Świętego w życiu Kościoła. Następnie ks. dr Jan Koclęga, wykładowca stały WIT, odczytał list ks. prof. dr. hab. Arkadiusza Barona, dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W dalszej kolejności odbyła się immatrykulacja studentów I roku, a tegoroczni absolwenci odebrali dyplomy: magisterskie oraz organistowskie (dla absolwentów Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej). Wykład inauguracyjny pt. „Duchowość polska na przełomie XIX i XX w.” wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański.

W uroczystości inauguracji roku akademickiego 2018/2019 w Wyższym Instytucie Teologicznym uczestniczyli m.in.: rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej, ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, prof. Anna Wypych-Gawrońska, prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu, prof. Zygmunt Bąk, prorektor ds. nauki Politechniki Częstochowskiej, prof. Jerzy Wysłocki, wykładowcy, studenci i absolwenci Instytutu.

Maciej OrmanPrzygotowanie do niedzielnej liturgii z bp. Andrzejem Przybylskim – 21 października 2018

20 październik, 2018 - 14:30

21 października to niedziela XXIX tygodnia okresu zwykłego. Na ten dzień Kościół przygotował czytania:

Z Księgi proroka Izajasza (Iz 53, 10-11), z Listu do Hebrajczyków (Hbr 4, 14-16), i z Ewangelii św. Marka (Mk 10, 35-45). Teksty biblijne rozważa bp Andrzej Przybylski:

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra MieczyńskaŚwiatowy Dzień Żywności w Częstochowie

19 październik, 2018 - 16:31

„Marnując żywność, marnujesz planetę” – to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Żywności, w ramach którego w piątek 19 października w centrum Częstochowy odbył się happening.

Po godzinie 11.00 z Placu Daszyńskiego w kierunku Placu Biegańskiego wyruszył barwny korowód dzieci i młodzieży częstochowskich szkół, który przypominał o tym, że nie powinno się wyrzucać żywności.

Na świecie, co roku wyrzucamy 1.3 mld ton jedzenia (FAO, 05.2011 r.). Stanowi to 1/3 ilości produkowanej żywności nadającej się do spożycia. W Europie marnuje się 89 mln ton żywności (Komisja Europejska, kwiecień 2011 r.). W typowym domu Europejczyka wyrzuca się do kosza 20-30% kupionego jedzenia, z czego 2/3 nadawałoby się jeszcze do spożycia. Brytyjczycy marnują ponad 20% kupowanego jedzenia, natomiast w USA nawet 25-40% żywności trafia na śmietnik.

W Polsce marnuje się ok. 9 mln ton żywności rocznie. Do wyrzucania niespożytej żywności przyznaje się 35% badanych Polaków (Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności, wrzesień 2014 r.).
Światowy Dzień Żywności ustanowiony w 1979 r. przez FAO (Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa). Jego celem jest pogłębianie świadomości społecznej na temat globalnych problemów żywnościowych oraz wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i ubóstwem, którą można podjąć na lokalnym gruncie.

PKRombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta