Green Pack Święta
 
Promed Optyk. CZAS NA WZROK 40 +
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Tygodnik Regionalny Częstochowa Gazeta Częstochowa
Zaktualizowano: 1 godzina 16 min. temu

Betlejemskie Światło Pokoju 2018

4 godziny 5 min. temu

Już po raz 28. Betlejemskie Światło Pokoju zapłonie na Jasnej Górze. Tradycyjnie światełko przyniosą do sanktuarium harcerze Związku Harcerstwa Polskiego. Uroczyste przekazanie będzie miało miejsce podczas Mszy św. w niedzielę, 16 grudnia, której przewodniczył będzie bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Przebieg uroczystości:
15:00 – rozpoczęcie rejestracji uczestników – Sala im. o. Augustyna Kordeckiego
15:30 – start biegu patrolowego
15:45 – oficjalne rozpoczęcie spotkania
– powitanie gości
– montaż słowno-muzyczny „Łączy nas światło”
16:00 – przemówienia gości
– życzenia, łamanie się opłatkiem i wspólne kolędowanie z zespołem „Kamyczki”
16:40 – formowanie szyku do wyjścia na Mszę Świętą
17:00 – uroczysta Msza Święta w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego,
18:00 – krąg pożegnalny na dziedzińcu przed Kaplicą
– podsumowanie biegu patrolowego
– podsumowanie chorągwianego konkursu plastycznego
– przemówienie władz naczelnych

Organizatorzy:
– Komenda Hufca ZHP Częstochowa
– IV SH „Kamyk” im. hm. Aleksandra Kamińskiego

Partnerzy:
– Chorągiew Śląska ZHP
– Klasztor oo. Paulinów na Jasnej Górze

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie – raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

źródło: BPJG / mśW zakładzie Stolzle Częstochowa wyciekło 1000 litrów kwasu solnego

12 grudzień, 2018 - 18:40

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło wieczorem we wtorek, 11 grudnia w zakładzie Stolzle Częstochowa przy ul. Warszawskiej. Z wózka widłowego spadł zbiornik z kwasem solnym. Wyciekło tysiąc litrów substancji.

Szczegóły przedstawia st. kpt. Kamil Dzwonnik, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. – 11 grudnia o godz. 20.37 do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Częstochowie wpłynęła informacja o wycieku kwasu solnego na terenie zakładu Stolzle Częstochowa. Na miejsce zadysponowane niezbędne siły i środki, w tym specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia potwierdzono, że doszło do rozszczelnienia się zbiornika i wycieku kwasu solnego. Przed naszym przyjazdem kierownik zmiany zakładu przeprowadził ewakuację wszystkich pracowników. Dwie osoby skarżyły się na nudności, dlatego zostały przetransportowane do szpitala przez obecny na miejscu zdarzenia zespół ratownictwa medycznego. Działania zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu pomiarów pod kątem występowania stężeń niebezpiecznych substancji w atmosferze. Zagrożeń nie stwierdzono.

Jak informuje Klaudia Kutak, rzecznik prasowy Stolzle Częstochowa, dwie pracownice, które skarżyły się na nudności, pozostały w szpitalu jedynie w celu obserwacji i wykonania niezbędnych badań. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Klaudia Kutak dodała, że w zakładzie Stolzle Częstochowa gotowa jest już automatyczna przepompownia, dzięki której będzie można uniknąć w przyszłości takich niebezpiecznych sytuacji. W miejscach newralgicznych zakładu montowane są kamery, a do końca roku zostaną wdrożone nowe systemy, dzięki którym pracownicy nie będą mieli bezpośredniej styczności z kwasami.

Przyczyny i okoliczności wypadku w zakładzie Stolzle Częstochowa wyjaśniają śledczy z Komisariatu V Policji w Częstochowie oraz przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy.

Maciej Orman

foto: czestochowa.simis.plOpóźnienia w budowie autostrady A1

12 grudzień, 2018 - 17:59

Kierowcy z utęsknieniem czekają na oddanie do użytku autostrady A1. Niestety, będą musieli uzbroić się jeszcze w cierpliwość.

Między Częstochową a Pyrzowicami powstają odcinki „F”, „G”, „H” oraz „I”. Jak informuje Marek Prusak, rzecznik katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, nie wszędzie prace przebiegają zgodnie z planem. – Na odcinku „F”, między węzłami Rząsawa i Blachownia, trwają prace, ale wykonawca odstaje z tempem prac od założonego harmonogramu. Staramy się go zmotywować. Zakładamy, że wszystkie cztery odcinki będą przejezdne w trzecim kwartale przyszłego roku.

Wykonawcy odcinków „F” i „G” zgłosili do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad roszczenia terminowe, które zostały uznane za zasadne. To również spowoduje przesunięcie terminu ukończenia prac.

Marek Prusak z GDDKiA podał szczegółowe terminy zakończenia prac na poszczególnych odcinkach:

– odcinek „F” – 10.04.2019 r.

– odcinek „G” (między węzłami Blachownia i Zawodzie) – 23.04.2019 r.

– odcinek „H” 17.06.2019 r. (między węzłami Zawodzie i Woźniki) – 17.06.2019 r.

– odcinek „I” (między węzłami Woźniki i Pyrzowice) –  9.05.2019 r.

Jak podkreślił Marek Prusak, terminy mogą ulec zmianie.

Maciej OrmanZnamy sponsorów Włókniarza w sezonie 2019

12 grudzień, 2018 - 17:25

Sezon żużlowy zainaugurujemy dopiero 5 kwietnia 2019 r., ale już teraz mamy dobre wiadomości dla sympatyków czarnego sportu. W środę, 12 grudnia odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezes Włókniarza Częstochowa Michał Świącik przedstawił sponsora tytularnego i strategicznego klubu. Sternik Włókniarza poinformował również o przedłużeniu umowy sponsorskiej na nazwę stadionu przy ul. Olsztyńskiej.

Sponsorem tytularnym klubu został ponownie forBET, a strategicznym – firma zielona-energia.com. Włókniarz przedłużył również umowę na nazwę stadionu z firmą SGP na kolejne trzy lata. – Dla nas bardzo ważna jest wiarygodność pod względem sportowym i finansowym. Cieszę się, że udało się nam porozumieć ze sponsorami – przyznał Michał Świącik.

Prezes firmy SGP Mariusz Puto zapowiedział montaż nowego telebimu na stadionie przy ul. Olsztyńskiej, a Mariusz Klimczyk z firmy zielona-energia.com przedstawił plany zamontowania nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej na dachu klubowego budynku Włókniarza. – To zapewni darmową i czystą energię dla klubu. Zmodernizujemy również szatnie zawodników, w których woda będzie ogrzewana właśnie za pomocą fotowoltaiki. Stadion Włókniarza będzie pierwszym w Polsce obiektem wyposażonym w odnawialne źródła energii – powiedział Mariusz Klimczyk.

W konferencji prasowej wziął także udział Paweł Przedpełski, który niedawno zmienił plastron drużyny Get Well Toruń na ten z wizerunkiem lwa. – Bardzo cieszę się z tej zmiany. To dla mnie nowe wyzwanie. Bardzo intensywnie przygotowuję się do sezonu, zarówno pod względem mentalnym, jak i fizycznym i nastawiam się na fajne ściganie. Widać, że w Częstochowie panuje świetna atmosfera. W nowym sezonie dam z siebie wszystko – przyznał żużlowiec.

Kontrakt z Włókniarzem przedłużył również Adrian Miedziński. Dlaczego? – A dlaczego nie? Dobrze się tutaj czuję, więc nie chcę tego zmieniać. Mamy ciekawy zespół, wzmocniony na każdej pozycji. Jesteśmy drużyną mocniejszą niż w zeszłym sezonie, ale w naszej lidze każdy zespół może przegrać i wygrać z pozostałymi. Mam nadzieję, że końcowy wynik będzie korzystny dla Włókniarza – powiedział „Miedziak”.

Sezon 2019 forBET Włókniarz Częstochowa zainauguruje na torze przy ul. Olsztyńskiej meczem z Cash Broker Stalą Gorzów. Spotkanie zaplanowano na 5 kwietnia.

Maciej OrmanDni Patrona w Zespole Szkół Muzycznych

12 grudzień, 2018 - 16:18

Trwają Dni Patrona w Zespole Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. W środę odbyło się spotkanie z Marią, Pawłem i Marcinem Łukaszewskimi, absolwentami szkoły. – Dla nas jest to ogromny zaszczyt, że tacy goście pojawili się w naszej szkole. Pana Marcina Łukaszewskiego poprosiliśmy o zaprezentowanie utworów związanych z Częstochową, m. in. autorstwa Stanisława Czarneckiego, ale też innych znanych częstochowskich kompozytorów. Następnie chcieliśmy całą rodzinę przybliżyć uczniom. W czwartek w jasnogórskiej bazylice odbędzie się koncert w wykonaniu zespołów i chórów z naszej szkoły  – mówi  dyrektor placówki Urszula Ledwoń.

Refleksją  podzielił się z nami zaproszony na spotkanie Marcin Łukaszewski: pianista, teoretyk muzyki i kompozytor. Marcin Łukaszewski specjalizuje się w muzyce polskiej XX i XXI wieku, szczególnie w muzyce fortepianowej i chóralnej a cappella o tematyce religijnej. Bada również życie i twórczość wybranych polskich kompozytorów. – Nie ukrywam, że zawsze przyjeżdżam z sentymentem do rodzinnego miasta, w którym spędziłem praktycznie całe swoje dzieciństwo i przede wszystkim na zaproszenie szkoły muzycznej, co uważam za bardzo duże wyróżnienie. Dla mnie jest to wielka radość, że mogę wystąpić  dla młodzieży tej szkoły, do której sam kiedyś chodziłem – mówi Marcin Łukaszewski.

Patron Zespołu Szkół Muzycznych Marcin Józef Żebrowski to osiemnastowieczny kompozytor, skrzypek, wokalista i pedagog. Przez kilkanaście lat lat prowadził owocną działalność muzyczną w kapeli 00. Paulinów na Jasnej Górze. Uroczystość nadania imienia Marcina Józefa Żebrowskiego – pedagoga i najwybitniejszego kompozytora jasnogórskiego XVIII w. – Zespołowi Szkół Muzycznych w Częstochowie odbyła się w 2001 roku.

PNPŚlisko na drogach

12 grudzień, 2018 - 16:04

Apelujemy o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków pogodowych! Nadchodzące dni na drogach naszego regionu mogą stworzyć wiele zagrożeń, na które kierowcy nie zawsze są przygotowani. Użytkownicy dróg w czasie zmiennej aury muszą mieć świadomość, że na jezdni będzie bardzo ślisko. Padający śnieg, deszcz ze śniegiem albo zamarzająca mżawka stwarzają bardzo duże zagrożenie. W takich warunkach, kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność.

Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze! To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych. Śliska nawierzchnia drogi znacznie wydłuża odcinek, na którym zatrzyma się pojazd. Warto pamiętać, że przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża około 14 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 26 metrów, na mokrej 30, a na śliskiej jezdni 46 metrów. Natomiast przy prędkości 90 km/h w ciągu 1 sekundy samochód przejeżdża dystans 25 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 70 metrów, na mokrej 90, a na śliskiej 140 metrów.

Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania i na naszą sprawność psychofizyczną. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca dostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie! Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne.

Wszystko to przemawia za powszechnym używaniem elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży niezależnie od wieku. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinno korzystać każde dziecko poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem, czy jezdnią.

Problemem w najbliższym czasie może być nie tylko aura, czy też stan techniczny samochodu, lecz również zalegający na nadwoziu i szybach śnieg oraz lód. Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko w części, dzięki której kierujący cokolwiek widzi przed sobą. Cokolwiek, bo jego pole widzenia jest praktycznie zerowe. Kierowca takiego pojazdu nie ma możliwości zobaczyć pieszego, nawet w pełnym świetle, nie widzi też dobrze innych pojazdów. Porusza się na wyczucie zagrażając wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Często też podczas jazdy z takiego samochodu odpadają kawałki lodu czy śniegu upadając potem na jadące za nim pojazdy, powodując uszkodzenia szyb lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania. Przy większych prędkościach mogą być one śmiertelnym zagrożeniem. Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania i sygnalizacji.

Pamiętajmy więc, aby przed wyjazdem swoim samochodem zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie tym samym komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a nawet uniknąć tragedii na drodze.

źródło: Policja


E-akta: Pracodawco, pamiętaj o dostosowaniu programów

12 grudzień, 2018 - 15:56

Od stycznia, w związku z wejściem w życie projektu e-Akta, zmienia się zakres danych, jakie przedsiębiorca będą przekazywać do ZUS. Zmiany oznaczają dla płatników przede wszystkim duże korzyści. Najpierw jednak trzeba dostosować do nich programy kadrowo-płacowe. Jeśli przedsiębiorca lub biuro rachunkowe działające w jego imieniu, korzysta z programu kadrowo-płacowego, który nie rejestruje danych wymaganych przepisami wchodzącymi w życie już 1 stycznia 2019 r. powinni jak najszybciej zaktualizować oprogramowanie. Uwaga ta jest również wskazaniem dla producentów oprogramowania kadrowo-płacowego, z którego korzystają polscy przedsiębiorcy. Rzecz niezwykle ważna:  do zmian w dokumentach przekazywanych do ZUS w związku z projektem e-Akta będzie na bieżąco dostosowany program Płatnik i e-Płatnik.  Krótszy okres przechowywania Od 1 stycznia 2019 roku okres przechowywania akt pracowniczych dla wszystkich nowozatrudnionych osób będzie wynosił 10 lat, od zakończenia obowiązywania umowy o pracę lub umowy zlecenia. Jest to związane
z nowym zakresem danych, które pracodawcy będą przekazywać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe dane dotyczą wypłaconych pracownikowi (zleceniobiorcy) w danym miesiącu kwot przychodu oraz okresów wykonywania pracy nauczycielskiej. Informacje te będą przesyłane w miesięcznym imiennym raporcie
o przychodach ubezpieczonego: ZUS RPA. Jeśli pracodawca zechce skrócić okres przechowywania akt pracowniczych za osoby zatrudnione między 1 stycznia 1999 r. a 31 grudnia 2018 r., musi przekazać do ZUS oświadczenie w tej sprawie na druku ZUS OSW wraz z raportami informacyjnymi (ZUS RIA) za osoby zgłoszone do ubezpieczeń po raz pierwszy w tym okresie. Dane z tych dokumentów ZUS zapisze na koncie ubezpieczonego i będą one uwzględniane przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych oraz ich wysokości. Dodatkowo Zakład dostosował formularz ZUS DRA do płatności na jeden rachunek. Pojawiło się w nim pole z łączną kwotą do zapłaty za dany okres rozliczeniowy.
Z kolei w formularzu wyrejestrowującym z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) pracodawca będzie przekazywał do ZUS informacje o dacie i sposobie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy albo stosunku służbowego oraz informację, z czyjej inicjatywy stosunek pracy został rozwiązany.
Dotychczas w Polsce obowiązywał jeden z najdłuższych okresów przechowywania dokumentacji kadrowo-płacowej, czyli 50 lat. Dla porównania w Finlandii jest ona przechowywana przez 10 lat, a w Danii zaledwie 5. W Czechach długość okresu przechowywania zależy od rodzaju dokumentacji pracowniczej.
Więcej informacji na temat zakresu danych, jakie będą wykorzystywane w nowych raportach ZUS RIA i ZUS RPA oraz zmian wprowadzonych w formularzach ZUS ZWUA, ZUS DRA, informacji rocznej oraz miesięcznej dla osoby ubezpieczonej można znaleźć na stronie www.zus.pl oraz www.e-akta.gov.pl
Bezpłatne szkolenie
Oddział ZUS w Częstochowie przy ul. ul. Dąbrowskiego 43/45, sala 312 (III piętro) 17 grudnia o godz. 12.00 organizuje bezpłatne szkolenie z zakresu e-Akt. Uczestnicy spotkania zapoznają się z informacjami na czym polega projekt e-akta, jaki będzie okres przechowywania akt pracowniczych po 1.01.2019 r., jakie dokumenty płatnik powinien przekazać do ZUS, jeśli zdecyduje się na skrócenie okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej.
Zgłoszenia przyjmowane są pod numerami telefonów: 34 368 94 80, 34 368 91 33 lub e-mailowo: zus.szkolenia.czewa@zus.pl.

źródło: ZUSXII Targi Bożonarodzeniowe Gwiazdkowa Aleja – utrudnienia!

12 grudzień, 2018 - 12:56

W dniach od 17 do 23 grudnia, w najbliższy poniedziałek, w naszym mieście w III Alei Najświętszej Maryi Panny oraz na Placu Biegańskiego, odbędzie się impreza plenerowa pn. „XII Targi Bożonarodzeniowe Gwiazdkowa Aleja”.
Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywać od 17 grudnia od godziny 7:30. Zakończenie imprezy 23 grudnia o godzinie 24:00.

W dniach 17 i 23 grudnia zostanie wyłączony dla ruchu kołowego odcinek jezdni południowej III al. NMP (od ul. POW do ul. Nowowiejskiego). W tym czasie przewiduje się również czasowe wyłączenie funkcjonowania postoju TAXI przed wylotem III al. NMP na ul. Nowowiejskiego.

W otoczeniu Placu Biegańskiego organizacja ruchu pozostaje bez zmian.

Trasy autobusów komunikacji publicznej pozostaną bez zmian.

Na ulicach miasta w otoczeniu Imprezy, należy liczyć się ze zwiększonym natężeniem ruchu. Prosimy użytkowników dróg o ostrożność, cierpliwość.Budynek spod Częstochowy z tytułem Fasada Roku 2018!

12 grudzień, 2018 - 12:23

Mieszkańcy Kuźnicy Kiedrzyńskiej koło Częstochowy mają nie lada powód do dumy. To stąd pochodzi projekt nagrodzony przez konkursowe jury tytułem Fasada Roku 2018. A to jeszcze nie koniec! Zwycięstwo na poziomie krajowym oznacza, że budynek wkrótce zawalczy o kolejne laury – tym razem na arenie międzynarodowej!

29 listopada br. – to właśnie tego dnia odkryte zostały ostatnie karty w konkursie Fasada Roku 2018. We Wrocławiu spotkało się Jury, w którym zasiedli doświadczeni architekci, osoby zawodowo związane z budownictwem, jak również przedstawiciele mediów branżowych.

Zanim zapadły najważniejsze decyzje, komisja pod przewodnictwem Andrzeja Poniewierki, reprezentującego Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów, przeanalizowała blisko 150 elewacji wykonanych w kompletnej technologii Baumit (system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem). Biorą pod lupę takie kryteria jak kolorystyka i struktura elewacji, architektoniczny detal, relacja budynku z otoczeniem, a w przypadku obiektów po renowacji, także poszanowanie ich historycznej tradycji, wyłoniono 5 zwycięzców, których konto wkrótce zasili kwota w wysokoœci 10 000 zł. Dodatkowo sześć obiektów uhonorowano wyróżnieniem. Wśród nagrodzonych prestiżowym tytułem architektonicznym znalazła się także realizacja spod Częstochowy.

Dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej przy ul. Częstochowskiej – to ten obiekt w ocenie jurorów zasłużył na zwycięstwo w kategorii „budynek jednorodzinny nowy”. Projekt spod kreski architektów z Grupy Verso Deltoid Sp. z o. o., a zrealizowany przez P.H.U.P. Trio Sergiusz Jackowski, został nagrodzony za kontrast pomiędzy zastosowanymi materiałami naturalnymi a produktami Baumit. Wrażenie na jurorach zrobiły także oszczędna kolorystyka i ciekawa bryła budynku oraz jego harmonijna relacja z otoczeniem.

Koniec jest początkiem

Dwunasta odsłona Fasady Roku za nami! Myli się jednak ten, kto sądzi, że to już koniec emocji. Przypomnijmy, że krajowa rywalizacja to zaledwie prolog do zmagań na poziomie międzynarodowym, z jeszcze większą pulą nagród. Zwycięstwo na tym etapie oznacza automatyczną kwalifikację do międzynarodowej odsłony konkursu Baumit Life Challenge 2020. Tym samym dom jednorodzinny z Kuźnicy Kiedrzyńskiej będzie walczyć z ramienia Polski o kolejny prestiżowy tytuł – Europejskiej Fasady Roku!12 ton darów!

11 grudzień, 2018 - 17:19

Tyle, i aż tyle trafiło do osób potrzebujących na Białoruś, Litwę i Ukrainę. Dary zbierane były w ramach 6. edycji „Mikołaja dla Kresów” organizowanej prze Towarzystwo Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie.

W tym roku do akcji włączyło się ponad 230 szkół, w tym 70 częstochowskich oraz 12 gmin w okolicach Częstochowy. O podsumowaniu akcji mówił jej pomysłodawca, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, ksiądz Ryszard Umański:

Tysiące maskotek, czekolad, batonów, słodyczy, setki tysięcy zeszytów, przyborów szkolnych spowodowało, że 12 ton zawieźliśmy na Wileńszczyznę, kolejne 5 ton na Ukrainę i 5 ton na Białoruś. Jeśli chodzi o Wileńszczyznę, tą akcję organizujemy w ten sposób, że zaprosiliśmy dzieci z polskich szkół do jednej szkoły. Po raz pierwszy udało nam się zgromadzić 700 dzieciaków w jednym miejscu. 700 polskich dzieci otrzymało paczki, na których widniał napis „Jeszcze Polska nie ginęła, póki ją kochamy”.

Swój udział mieli także Rycerze Kolumba w Częstochowie i Działoszynie, Śląskie Kuratorium Oświaty i Starostwo Powiatowe w Częstochowie, a także firmy prywatne. Podczas podsumowania akcji 11 grudnia w Sali Papieskiej na Jasnej Górze swoje podziękowania do wszystkich zaangażowanych skierowała Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty:

Włączając się w tę akcję wypełniacie Państwo z pewnością zapisy programów wychowawczych i profilaktycznych, które funkcjonują w szkołach. Ale nie zawsze to, co zapisane znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Do tego trzeba ludzkiego zaangażowania, aktywności i serca. Za to zaangażowanie, chęć i niezwykłą aktywność Państwa, serdecznie dziękuję.

W ramach inicjatywy pomocy Polakom na Kresach, w minioną sobotę św. Mikołaj odwiedził m.in. dzieci w Katedrze Lwowskiej.

KFTablica „100 Pomników Historii” dla Jasnej Góry

11 grudzień, 2018 - 17:10

Pamiątkowa tablica „100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości” została przyznana Jasnej Górze. Uroczysta gala odbyła się w poniedziałek, 10 grudnia w Teatrze Narodowym w Warszawie z udziałem pary prezydenckiej.

Częstochowskie Sanktuarium uznane jest za Pomnik Historii już od 1994 r.

W czasie ostatniej uroczystości wręczenia rozporządzeń uznających kolejne obiekty zabytkowe za Pomniki Historii – która odbyła się wiosną w Pałacu Prezydenckim – prezydent Andrzej Duda podkreślał, że chciałby, aby na 100-lecie odzyskania niepodległości wśród Pomników znalazło się 100 obiektów. Jednak w końcowym efekcie lista zawiera ich „trochę ponad 100”. Dotychczas miano Pomnika Historii nadano 91 obiektom, a 10 grudnia do tej prestiżowej listy dołączyło kolejne 14. Dla wszystkich wyróżnionych miejsc zostały przekazane symboliczne tablice upamiętniające jubileusz odrodzenia Niepodległej.

Terminem „pomnik historii” określa się zabytek o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz o znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Formuła ustanowienia Pomników Historii funkcjonuje od 1994 r., kiedy powstała ich specjalna lista, ale w roku wyjątkowej narodowej rocznicy prezydent Andrzej Duda zdecydował o przyspieszeniu procedury jej rozszerzenia. Prezydent RP podkreślał, że w jego ocenie lista Pomników Historii jest bardzo ważna ze względu na budowanie pewnego obrazu naszej pamięci historycznej, polskiej tradycji i rozwoju polskiej kultury.

Częstochowa, z zespołem klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze, została uznana za Pomnik Historii już 8 września 1994 r. – Sanktuarium zawsze przypomina o tym, co duchowe, a więc co najważniejsze w życiu pojedynczego człowieka i całego Narodu – powiedział po zakończonych uroczystościach o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów. W gali wziął też udział o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu.

– Jeśli mówimy o Jasnej Górze, to musimy pamiętać o jej wymiarze duchowym, o historii nie tylko tej „zewnętrznej”, ale historii ludzkich serc – podkreślał o. generał. Zauważył, że „sto lat, które wspominamy, to jest sto lat różnych ludzkich wydarzeń, historii tych małych i tych ogromnych, które pozostają w świadomości, zawierzeń Maryi. To są te wydarzenia, które zostały wpisane w nasze sumienie. To one budowały naszą wewnętrzną wolność i przyczyniły się do narodowych zrywów, a tym samym do odzyskania niepodległości”.

Większość Pomników Historii to budowle sakralne pokazujące związek historii naszej Ojczyzny z chrześcijaństwem, z naszą kulturą. – To – jak zauważył o. Chrapkowski – pokazuje także wkład Kościoła w budowanie wolności i dziedzictwa duchowego, ale i dziedzictwa materialnego. Kościół był zawsze promotorem kultury i tak jest do dzisiaj. Widzimy, z jaką starannością ludzie Kościoła troszczą się o powierzone im mienie, bo mają świadomość, że nie jest to tylko ich własność, ale także własność narodowa – powiedział generał paulinów. Przypomniał, że również „biali mnisi” mają w tym swój udział i wszędzie, gdzie posługują, są ambasadorami polskiego dziedzictwa.

Pomnik Historii to najbardziej prestiżowa forma ochrony zabytków, nadawana od 1994 roku. Taki status ma obecnie 105 zabytków – m.in. zamek krzyżacki w Malborku, pole bitwy na Westerplatte, wrocławska Hala Stulecia, Kazimierz Dolny, czy historyczne zespoły dużych polskich miast – Warszawy, Krakowa i Poznania.

Wśród miejsc nowo wpisanych na listę znalazły się m.in. zamek Piastów Śląskich w Brzegu, twierdza Przemyśl czy najstarsza kopalnia ropy naftowej w Bóbrce. – To lista świadectwa naszych dziejów – mówił prezydent Andrzej Duda – To niezwykle ważne dla każdego narodu, dla jego tożsamości, aby znał swoją tradycję, aby widział swoją historię także poprzez świadectwa jej materialnej obecności – zaznaczył prezydent.

źródło: BPJG

foto: ©/BPJG Grzegorz JakubowskiFestiwal kolędy „Cicha noc”

11 grudzień, 2018 - 17:09

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi śpiewanie kolęd. Znana wszystkim „Cicha noc” ma już 200 lat!

Z tej okazji Częstochowski Oddział Towarzystwa Polsko-Austriackiego, Szkoła Podstawowa nr 38 im. Ludwika Zamenhofa oraz Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego zorganizowały Festiwal Kolędy „Cicha noc”, w ramach którego odbył się konkurs muzyczny. Polegał on na zaprezentowaniu jury kolędy w różnych językach. Dnia 11 grudnia odbył się koncert finałowy, na którym prezentowali nagrodzeni uczniowie.

Tydzień temu miały miejsce eliminacje do naszego festiwalu, które odbyły się w szkole nr 13. Do finału zostało wytypowanych sześć zespołów, które będą prezentować się dzisiaj na koncercie finałowym. Głos zabierze również przewodnicząca Zarządu Oddziału Towarzystwa Polsko-Austriackiego w Częstochowie, Bogumiła Kmieć oraz dyrektorzy szkół. Jest to dla nas święto, w związku z tym dzieci są ubrane odświętnie, a ich stroje podkreślają świąteczny klimat. W końcu razem z nami świętują 200-lecie kolędy „Cicha noc” – mówi nauczycielka języka niemieckiego i angielskiego SP nr 13, Ewa Buszko.

Jednym z nagrodzonych zespołów był duet reprezentantek SP nr 13, który otrzymał wyróżnienie specjalne. Zachęcamy wszystkich do pielęgnowania tradycji śpiewania kolęd również w naszych domach.

KFDwanaście niezwykłych misiów

11 grudzień, 2018 - 17:01

Misie z Parkitki” to jedyny tego typu, autorski projekt, który powstał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie. To już druga edycja tego charytatywnego kalendarza. Prezentacja zawartych w nim prac odbyła się 11 grudnia w Auli Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

Autorami dwunastu namalowanych misiów są mali pacjenci trzech oddziałów dziecięcych: pediatrii i chirurgii dziecięcej przy ul. Bialskiej oraz pediatrii przy ul PCK. Wszystkie prace powstawały pod okiem pedagogów ze Szpitalnych Grup Wychowawczych Zespołu Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie.

2019 rok również chcemy spędzić z misiami, od stycznia, aż do grudnia. Dwanaście miesięcy, dwanaście misiów, ale cel jest jeden, żeby wspomóc szpitalne świetlice. Chcemy, by dzieci miały jak najlepsze materiały edukacyjne i piśmiennicze, aby spędzać czas w sposób pozytywny i pożyteczny. Myślę, że zajęcia z pedagogiem, który je poprowadzi są znacznie lepsze od spędzania czasu np. przed telefonem komórkowym. Możemy w sposób indywidualny umawiać się z każdym kto jest chętny na to, by taki kalendarz otrzymać. Wystarczy odezwać się do nas, chociażby na oficjalnym profilu facebookowym szpitala. Wówczas indywidualnie ustalimy sposób przekazania kalendarza – mówi rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, Aneta Ginał.

Do powstania kalendarza przyczyniła się jedna z firm drukarniczych mających swoją siedzibę w Kłobucku. Całkowity dochód z akcji charytatywnej zostanie przekazany na zakup nowoczesnych materiałów edukacyjnych ze szpitalnych świetlic, w których najmłodsi pacjenci mogą się uczyć, bawić i zapomnieć choć na chwilę o szpitalnych troskach i problemach ze zdrowiem.

KF

 

 Uwaga! Dzisiaj w nocy będzie ślisko

11 grudzień, 2018 - 15:12

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o oblodzeniu dla 32 powiatów w województwie śląskim.

Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna od -3oC do -1oC, temperatura minimalna gruntu od -4oC do -2oC. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 22.00 we wtorek, 11 grudnia do godz. 9.00 w środę, 12 grudnia m.in. dla Częstochowy i powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego i zawierciańskiego.

źródło: Miejsko-Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w CzęstochowieAkademicki adwent w częstochowskim Emaus

11 grudzień, 2018 - 14:50

Adwent to czas radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa, ale też okazja do refleksji nad swoim życiem i kolejna szansa na nawrócenie.

W tym procesie bardzo pomocne mogą okazać się rekolekcje, na które zaprasza ks. Rafał Grzesiak, proboszcz personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza w Częstochowie. – Tegoroczne rekolekcje akademickie poprowadzi o. Tomasz Nowak, dominikanin, przeor klasztoru w Łodzi, bardzo znany kaznodzieja, który już raz gościł w naszym duszpasterstwie. Ciekawy jest temat rekolekcji – Jezus+Maryja+Józef. Będziemy szukać w nas cech tych świętych Postaci i odnajdywać się w ich życiu.

W ramach rekolekcji odbędzie się również spotkanie dla nauczycieli akademickich z Magdaleną Oberską, znawcą życia i twórczości patronki częstochowskiego środowiska akademickiego św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein). Spotkanie będzie przebiegać pod hasłem: „Działalność edukacyjna i myśl pedagogiczna św. Edyty Stein”.

Rekolekcje w Duszpasterstwie Akademickim Emaus odbędą się w dniach 17-19 grudnia. Codziennie o 20.00 duszpasterze zapraszają na Eucharystię. O 21.00 o. Tomasz Nowak będzie wygłaszał naukę rekolekcyjną. We wtorek, 18 grudnia okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania od godz. 19.00.

Adwent kojarzy się też bez wątpienia z Mszą św. roratnią odprawianą ku czci Matki Bożej. Częstochowscy duszpasterze akademiccy zachowują tradycyjny charakter rorat i odprawiają je rano. Jak przyznaje ks. Rafał Grzesiak, chętnych do udziału w nich nie brakuje. – Jesteśmy zdumieni liczbą uczestników. Jest to dość znacząca grupa. Stanowią ją przede wszystkim studenci, ale zapraszamy także rodziny z naszej wspólnoty rodzin Emaus z dziećmi. Roraty odprawiamy o godz. 7.00 rano. Jest to piękna Msza św. ku czci Maryi. Wpatrujemy się w Jej osobę. Jej obecność jest tak cicha i pokorna, ale jakże znacząca. Uczymy się od Maryi zapatrzenia się w Jezusa i przygotowania na Jego przyjście.

Tematem tegorocznych rorat w DA Emaus jest dziecięctwo Boże. – Odkryliśmy już, że dziecko Boże jest jak owieczka, że jest osobą pełną wiary i radości, która modli się, daje świadectwo przynależności do Boga i szuka woli Bożej w codziennym życiu – dodaje ks. Rafał Grzesiak.

Po roratach duszpasterze akademiccy zapraszają też na śniadania: we wtorki – studentów, w środy – rodziców z dziećmi, a w piątki – osoby 25+. – To dobry pomysł, żeby od stołu eucharystycznego w kościele, przy którym odkrywamy Boga, przejść do stołu w jadalni, żeby spotkać się z drugim człowiekiem, spojrzeć mu w oczy i zjeść razem śniadanie. Jaka jest wiara tego, kto nie odkrywa Boga w drugim człowieku? – podsumowuje ks. Rafał Grzesiak.

Maciej OrmanPolicja poszukuje świadków wypadku przy skrzyżowaniu ulic Fieldorfa-Nila i Michałowskiego

11 grudzień, 2018 - 12:44

Wydział Kryminalny Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie poszukuje świadków wypadków drogowego, do którego doszło 4 grudnia 2018 r. ok. godz. 8.25 w Częstochowie, w rejonie skrzyżowania ul. Fieldorfa-Nila z ul. Michałowskiego, gdzie kierujący samochodem osobowym koloru srebrnego potrącił pieszą przechodzącą przez ul. Michałowskiego w kierunku ul. Pileckiego po prawidłowo oznakowanym przejściu dla pieszych.

Sygnalizator świetlny S-5 nadawał wtedy sygnał zielony. Kierujący samochodem, nie udzielając poszkodowanej pomocy, oddalił się z miejsca zdarzenia w kierunku cmentarza Kule.

Wydział Kryminalny KMP w Częstochowie zwraca się do osób mogących pomóc w ustaleniu okoliczności wypadku o niezwłoczny osobisty kontakt z Wydziałem Kryminalnym KMP w Częstochowie – ul. Popiełuszki 5 pokój nr 116 lub kontakt telefoniczny z numerem (34) 369-12-80 lub (34) 369-14-28.

W korespondencji proszę powoływać się na L .dz . KR – 10991/18, RSD 390/18 M. Moś.

KMP w CzęstochowieMandylion – warsztaty pisania ikon – rekolekcje sylwestrowe!

11 grudzień, 2018 - 12:20

Ks. dr Tomasz Knop do pisania ikon namawia od dawna, wiedząc z doświadczenia jak bardzo takie doświadczenie może być ważne dla duchowego życia. Najbliższe warsztaty, organizowane przez Pracownię Rozwoju Osobistego, odbędą się na przełomie 2018 i 2019 roku. Organizatorzy w zaproszeniu piszą w ten sposób: Rekolekcje – warsztaty pisania ikon to propozycja dla tych, którzy chcą pogłębić swoje życie duchowe w sposób inny niż zwykle. Polegają one na tworzeniu ikony poprzez malarską kontemplację wizerunku Chrystusa. Może w nich uczestniczyć KAŻDY! I KAŻDY wykona i zabierze do domu swój własny, niepowtarzalny egzemplarz ikony przedstawiającej wizerunek zadany w temacie rekolekcji. Mandylion przedstawia miłosierne oblicze Chrystusa wpisane w nimb krzyżowy, ukazane na białej chuście. Nazwa pojawia się w źródłach począwszy od XII w., a wywodzi się od późnogreckiego mandilion co oznacza: ręcznik, chusta.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

PRACOWNIA IKONOGRAFICZNA DEESISPrzeżyjmy to jeszcze raz! – udany rok Rakowa i Skry

11 grudzień, 2018 - 12:18

Kończący się rok 2018 był nie tylko wyjątkowy pod względem jubileuszowych rocznic historycznych, do których nawiązywało w ciągu minionych miesięcy wiele wydarzeń kulturalnych, religijnych czy edukacyjnych w Częstochowie. Był także szczególny pod względem wyników sportowych częstochowskich drużyn piłkarskich. Z Rakowa i Skry, bo o nich mowa mogą być dumni nie tylko częstochowscy fani piłki nożnej. 

Częstochowa jest w nielicznym gronie polskich miast, które mają swoje zespoły piłkarskie na dwóch ogólnopolskich szczeblach rozgrywkowych. Zarówno Raków (Fortuna I liga), jak Skra (II liga), mogą zaliczyć kończący się rok do bardzo udanych. I choć do końca sezonu jest  jeszcze dość daleko, to cieszyć może fakt, że zarówno Raków, jak Skra są aktualnie o wiele dalej niż rok temu. A przypomnijmy, że to właśnie przed rokiem media akcentowały, że to 2017 był  najlepszym rokiem dla częstochowskiej piłki od lat. Rok 2017 Raków zakończył zmagania na trzecim miejscu w ówczesnej  Nice 1 lidze, a Skra została mistrzem rundy jesiennej w III lidze. Od tamtego momentu dużo się jednak zmieniło i to na duży plus.

W aktualnym sezonie jesiennym i kończącym się roku podopieczni Marka Papszuna wyraźnie  zdominowali rozgrywki na zapleczu Lotto Ekstraklasy.  Raków z 48 punktami umocnił się na prowadzeniu i ma 10 punktów przewagi nad  Sandecją Nowy Sącz, która dzięki bezbramkowemu remisowi w Katowicach z GKS awansowała na drugie miejsce. Do spadkowicza z ekstraklasy po punkcie tracą Stal Mielec i Łódzki Klub Sportowy. Ten pierwszy zespół dołączył do czołówki po pokonaniu Bytovii Bytów 2:1. Piłkarze Rakowa od sierpnia nie zaznali porażki. Ich ostatnich 20 meczów zakończyło się 15 razy wygraną, natomiast pięciokrotnie częstochowianie dzielili się punktami z innymi.  W Pucharze Polski czerwono – niebiescy jak na razie też nie mają sobie równych. Przypomnijmy, że w 1/16 odprawili z kwitkiem ekstraklasowego Kolejorza.

– Nie mieliśmy słabszych momentów, bo właściwie rozegraliśmy tylko kilka spotkań, z których nie byliśmy do końca zadowoleni. Generalnie nie schodziliśmy poniżej pewnego poziomu, co na pewno bardzo cieszy… Ostatecznie wszystko to przełożyło się na dobry wynik w lidze i Pucharze Polski. Mówiąc szczerze: zapracowaliśmy sobie ciężką pracą na duży komfort wiosną. Oczywiście nie myślimy, iż cel jest już zrealizowany, ale na pewno znacznie się do niego przybliżyliśmy. Opinia publiczna wyraża swoje zdanie często poprzez statystyki. Wydaje mi się jednak, że u nas nie było jednego piłkarza, bez którego nie bylibyśmy w stanie dobrze grać. Kontuzje Figla i Sapały, czyli kluczowych graczy, nie spowodowały, że zaczęliśmy gorzej grać. Jasne, wiem że to oklepane powiedzenie, ale w Rakowie kluczem do sukcesu były kolektyw i drużyna – mówi szkoleniowiec Rakowa Marek Papszun.

Przygotowując najlepszą jedenastkę jesieni w I lidze w zasadzie można byłoby  wymienić cały skład Rakowa Częstochowa, ale na uwagę szczególną zasługują czterej zawodnicy czerwono – niebieskich. Pierwszym jest będący w kapitalnej formie czeski defensor Tomas Petrasek. Król powietrza w I lidze jest autorem  pięciu bramek po wrzutkach jego kolegów, lecz nie zapominający również o defensywie. I w niej jest postrachem dla  rywali. Jego świetne warunki fizyczne (199 cm i 99 kg) sprzyjały „czyszczeniu” akcji rywali. Drugim jest golkiper Michał Gliwa, który  piłkę z siatki rywali  wyciągał zaledwie 10 razy. W 2. i 3. kolejce Michał Gliwa skapitulował 4 razy. Dwukrotnie pokonali go zawodnicy GKS Jastrzębie i Chojniczanki Chojnice. Od tamtego czasu Raków w żadnym meczu nie stracił więcej niż jednego gola. W sytuacji, kiedy zespół długo utrzymuje się przy piłce, a rywale nie mają nawet szansy na oddanie strzału, dla bramkarza to spore wyzwanie, żeby dobrze interweniować. Motorem napędowym szybkich akcji Rakowa jest niewątpliwie pomocnik Maciej Domański. W zeszłym roku również zanotował fantastyczną jesień w ówczesnym beniaminku z Niepołomic. Dzisiaj jest dyrygentem częstochowskiej ofensywy. Pięć goli i pięć asyst to rezultat jak najbardziej godny uwagi. O bardzo dobrym roku może też mówić Petr Schwarz. To  nieodłączny element obronnej układanki Rakowa. Silny Czech grający na pozycji nr 6 ma na koncie również pięć asyst, co plasuje go wśród czołowych asystentów. Oczywiście wielkie brawa za postawę należą się również wszystkim pozostałym graczom Rakowa, którzy przyczynili się do tego, że czerwono – niebiescy spędzą zimę na fotelu lidera.

Patrząc natomiast na tegoroczne zmagania na stadionach II ligi Skry Częstochowa, na myśl przychodzi powiedzenie, że „prawdziwych mężczyzn poznaje się nie po tym, jak zaczynają, ale jak kończą”. Pierwsze sześć spotkań  beniaminek z Częstochowy musiał rozegrać na wyjazdach i często  z niełatwymi rywalami, bo mającymi aspiracje do awansu w szeregi pierwszoligowców. Wszystkie te spotkania Skra przegrała: kolejno z Radomiakiem Radom (0-1), Górnikiem Łęczna (1–2) i wysoko z GKS Bełchatów (0– 3), Ruchem Chorzów (0–4), Olimpią Grudziądz (0–4) i Olimpią Elbląg (0–1). Wyniki te sprawiły, że nawet dla największych optymistów zajmująca długo ostatnie miejsce w tabeli II ligi  Skra jest pierwszym kandydatem do spadku. Pod koniec sierpnia przyszło chwilowe przełamanie, kiedy w pierwszym meczu rozegranym na Lorecie Skra pokonała Rozwój Katowice 2–0. O tym, że Skrzacy nie odpuścili świadczy „piłkarski maraton” w Częstochowie. Skra swoje ostatnie pięć spotkań zagrała na Lorecie i żadnego nie przegrała. Skrzacy nie dali sobie wbić żadnego gola. W sumie zanotowali trzy zwycięstwa po 1–0 (z Siarką Tarnobrzeg, Ruchem Chorzów i GKS Bełchatów). Dwa spotkania z Radomiakiem Radom i Górnikiem Łęczna zakończyły się bezbramkowymi remisami. Przerwę zimową Skra przeczeka na bezpiecznym 9. miejscu w tabeli. Po 21 seriach spotkań Skrzacy zdobyli 28 punktów. Biorąc pod uwagę cały sezon, podopiecznym Pawła Ściebury oraz całemu sztabowi szkoleniowemu należą się wielkie brawa za ambicję i wolę walki.

Praca jaką wykonywaliśmy i wykonujemy na treningach musiała przynieść efekty. Potem to było czekanie na jakiś impuls, on nadszedł, szkoda, że tak późno, ale jak się przełamaliśmy  wszystko już szło zgodnie z naszym planem. Dzisiaj jesteśmy inną drużyną, zapomnieliśmy o tym co było, patrzymy do przodu, stawiamy sobie poprzeczkę coraz wyżej. Nie oglądamy się już za siebie. Ciągle jednak naszym podstawowym celem jest utrzymanie, a jeśli uda się zrobić coś więcej to będzie dobrze, ale drużynę na to stać. – mówi kapitan Skry Adam Olejnik.

Na ligowe boiska piłkarze Rakowa i Skry wrócą na początku marca przyszłego roku. Czerwono – niebieskich czeka oczywiście wcześniej starcie z Legią Warszawa w Pucharze Polski. I nawet jeśliby nie udało się awansować do półfinału tych rozgrywek w przyszłym roku, to samo dotarcie do tego szczebla jest po tylu latach niewątpliwie sukcesem. Pierwszy ligowy mecz w Nowym Roku Raków zagra na własnym boisku z Chrobrym Głogów, Skra zaś podejmie na własnym stadionie Olimpię Grudziądz.

Pozostaje mieć nadzieję, że kolejny 2019 rok przyniesie dla częstochowskich zespołów następne sukcesy, a piłkarze Rakowa i Skry dumnie reprezentując miasto na ogólnopolskich szczeblach rozgrywkowych, przysporzą wiele radości i niezapomnianych sportowych emocji swoim fanom.

Piotr Nicpoń

fot: Grzegorz PrzygodzińskiPolska Wigilia – polskie tradycje – polski stół

11 grudzień, 2018 - 12:00

„Polska Wigilia – polskie tradycje – polski stół” to audycja, która od 10 grudnia jest emitowana na antenie Radia Fiat. Jest to audycja edukacyjna, w której przygotowujemy kulinarnie do Świąt Bożego Narodzenia. Oprócz rozmów o polskich świątecznych tradycjach, w audycji prezentujemy sprawdzone polskie przepisy na wspaniałe świąteczne potrawy, z uwzględnieniem rodzimych produktów ekologicznych, regionalnych, a także charakteryzujących się tradycyjną metodą produkcji, opartą na polskiej tradycji.
Emisja audycji od poniedziałku do piątku o godz. 11.45. Dodatkowo dwie powtórki dziennie, pierwsza – w paśmie 13.00-15.30, druga – w paśmie wieczornym między 19.00 a 22.00.

Audycja powstaje we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Audycja z 11 grudnia:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/12/POLSKA_WIGILIA_2_11_12_2018.mp3]

Audycja z 10 grudnia:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/12/POLSKA_WIGILIA_1_10_12_2018.mp3]


Nie pal odpadami w piecach!

11 grudzień, 2018 - 11:18

W związku z trwającym sezonem grzewczym, apelujemy o zaprzestanie spalania w piecach centralnego ogrzewania i paleniskach domowych odpadów z tworzyw sztucznych (butelek PET, reklamówek, folii), odpadów gumowych, lakierniczych, zużytej odzieży, drewna zanieczyszczonego różnego rodzaju substancjami (np. konserwującymi, lakierami, spoiwem) itp.

Wyżej opisane odpady są często wykorzystywane przez mieszkańców jako paliwo w kotłach nieprzystosowanych do tego celu, co powoduje emisję do powietrza szkodliwych substancji – w tym benzoapirenu, metali ciężkich, formaldehydu, fenoli, flatanów itp.

Spalanie jakichkolwiek odpadów zawsze powoduje negatywnie skutki dla naszego zdrowia. Wówczas do atmosfery emitowane są dioksyny i furany, a wg badań te właśnie związki mogą powodować takie choroby, jak astma, nowotwory, choroby dróg oddechowych i liczne alergie. Zanieczyszczone powietrze jest również odpowiedzialne za nasze złe samopoczucie, osłabienie i ogólny spadek odporności organizmu.

Spalanie takiego rodzaju odpadów, stanowi naruszenie prawa oraz konsekwencje karne, na podstawie art. 191 ustawy o odpadach – są wykroczeniem zagrożonym karą grzywny lub aresztu.Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta