Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Tygodnik Regionalny Częstochowa Gazeta Częstochowa
Zaktualizowano: 1 godzina 27 min. temu

Prokuratorzy IPN – u o kulisach zamachu na Papieża św. Jana Pawła II

4 godziny 47 min. temu

W czwartek 18 stycznia, w Częstochowie miało miejsce spotkanie, które odbyło się w ramach cyklów „Z Janem Pawłem II ku przyszłości” oraz „częstochowskich spotkań historyczno-archiwalnych”. Gośćmi spotkania byli prokurator z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach Michał Skwara oraz Ewa Koj z  Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Prokuratorzy zwrócili uwagę między innymi na wielowątkowość sprawy zamachu oraz rolę, jaką odegrały w tym służby specjalne Bułgarii, ZSRR i NRD. Prokurator Ewa Koj podzieliła się także osobistą refleksją związaną z prowadzeniem śledztwa o takim formacie, akcentując, że w trakcie śledztwa  miały miejsce nagonki  na Instytut Pamięci Narodowej.

W wyniku zamachu dokonanego w maju 1981 r. na Placu św. Piotra przez Turka Mehmeda Ali Agce Jan Paweł II odniósł ciężkie rany. Niedoszły zabójca schwytany został przez policję już kilka minut po zamachu. Papież Jan Paweł II wybaczył mu próbę zabójstwa, 27 grudnia 1983 r. odwiedził go w więzieniu.

PNXXIII konferencja Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych

4 godziny 54 min. temu

W czwartek, 18 stycznia, w hotelu Arche przy ul. Oleńki 20 w Częstochowie, rozpoczęła się XXIII Konferencja naukowo – szkoleniowa opieki paliatywnej i zespołów szkoleniowych. W pierwszym dniu konferencji odbyły się dwie sesje warsztatowe, a także inauguracyjna Msza św. na Jasnej Górze. Tematyka referatów i konferencji była bardzo różnorodna. Wśród prelegentów występujących w piątkowych wystąpieniach była też prof. nauk medycznych ze Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – Jadwiga Jośko – Ochojska, która wygłosiła wykład na temat naukowych dowodów wagi przykazania miłości.  Sympozjum zakończy się w sobotnie popołudnie. Oficjalne zakończenie poprzedzi Msza św. na Jasnej Górze, która będzie zbieżna z Pielgrzymką Polskich Hospicjów.

PNWystawa fotografii Marka Karewicza

4 godziny 59 min. temu

Od czwartku, 18 stycznia w Miejskiej Galerii Sztuki można oglądać wystawę fotografii Marka Karewicza, znanego pasjonata fotografii oraz muzyki.

Karewicz na swoich negatywach uwiecznił najważniejszych polskich artystów miedzy innymi samego Czesława Niemena. Fotografował pierwszy koncert w Polsce legendy rocka The Rolling Stones, a także ostatnią trasę koncertową Milesa Davisa Jest autorem kultowych okładek płyt dla Breakoutu, Ewy Demarczyk, Czerwonych Gitar, Ireny Santor, Maryli Rodowicz, Sławy Przybylskiej i wielu innych.

PNStraż Miejska pomaga przy uruchomieniu akumulatora

5 godzin 3 min. temu

Za oknem mamy mrozy, a w związku z tym są też problemy z uruchomieniem samochodów. Częstochowscy strażnicy miejscy od 2012 roku pomagają mieszkańcom Częstochowy i kierowcom urządzeniem rozruchowym przy „odpalaniu” aut. Rocznie funkcjonariusze częstochowskiej Straży Miejskiej odpowiadają na kilkaset próśb mieszkańców miasta. Straż Miejska w Częstochowie informuję, że nie będzie odpowiadać na zgłoszenia w których „sprytni” mieszkańcy dzień wcześniej wieczorem dzwonili do dyżurnego i „zamawiali” na następny dzień rano patrol Straży Miejskiej z urządzeniem rozruchowym. Takimi usługami trudnią się inne firmy. Strażnicy miejscy mogą przyjechać i pomóc w sytuacji nagłej i tylko wówczas, gdy nie ma innych ważniejszych zgłoszeń.

PNBezpłatne porady prawne

5 godzin 49 min. temu

Od nowego roku zmieniła się lokalizacja 2 z 9 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, jaką można uzyskać w Częstochowie.

Zgodnie z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej uprawnionymi do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej są osoby fizyczne, w szczególności:
1) młodzież do 26. roku życia,
2) osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
3) seniorzy po ukończeniu 65 lat,
4) osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
5) kombatanci,
6) weterani,
7) zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną
8) kobiety w ciąży.

Zakres możliwych do uzyskania informacji dotyczy etapu postępowania przedsądowego z prawa cywilnego, karnego, spraw administracyjnych, ubezpieczenia społecznego, spraw rodzinnych, prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, a także prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Spośród wszystkich 9 punktów, dwa znajdują się w Urzędzie Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13, Punkt III i IV w siedzibie MOPS przy ul. POW, a Punkt V i VI w siedzibie MOPS przy Alei Niepodległości 20/22. Punkt VII funkcjonuje w siedzibie Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Częstochowie przy Alei Pokoju 12.

W roku 2018 zmieniła się lokalizacja Punktów Nieodpłatnej Pomocy Nr VIII i IX – znajdują się one obecnie w siedzibie VIII Liceum Ogólnokształcącego Samorządowego przy ul. Worcella 22. Więcej informacji o lokalizacji punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz o godzinach funkcjonowania poniżej:

 1% dla Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

6 godzin 25 min. temu

Od ponad 25 lat Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, jako organizacja pożytku publicznego każdego dnia realizuje misję niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. Działania, które podejmuje mają tylko jeden cel – czynić Miłosierdzie. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej jest organizacją pożytku publicznego, na którą każdy podatnik podczas corocznego rozliczania się z Urzędem Skarbowym może przekazać 1% swojego podatku. Środki przekazane na Caritas wykorzystywane są na cele statutowe. Aby przekazać 1% podatku dochodowego na rzecz Caritas Archidiecezji Częstochowskiej należy w odpowiednią rubrykę zeznania podatkowego wpisać nr KRS organizacji dostępny na stronie internetowej Caritas. Dodatkowo Caritas oferuje pomoc w wypełnieniu PIT-u. W siedzibie przy ul. Staszica 14, codziennie (od poniedziałku do piątku) w godzinach 9.00 – 14.00 dyżurować będą wykwalifikowani wolontariusze i pracownicy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

ZDFryderyka łaskawa dla Częstochowy

6 godzin 27 min. temu

Wiejący ostatniej nocy na terenie Polski orkan Fryderyka wyrządził dość dużo szkód. Dwie osoby zostały ranne, kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców jest bez prądu, w niektórych rejonach wystąpiły spore utrudnienia ruchu drogowym, część lotnisk wstrzymała lub odwołała loty samolotów. W całym kraju straż pożarna interweniowała ponad 700 razy. Sytuację w regionie częstochowskim przedstawił st. kpt. mgr Kamil Dzwonnik:
– Jeżeli chodzi o region częstochowski, to rzeczywiście mocno wiało. Odnotowaliśmy łącznie 29 interwencji, z czego interwencji związanych z silnym wiatrem było 8. Generalnie te interwencje dotyczyły niewielkich zdarzeń, a były to powalone konary drzew.
Główny atak orkanu Fryderyka jest już za nami, ale jak ostrzegają przedstawiciele służb, z silnymi porywami wiatru możemy mieć jeszcze do czynienia do godzin wieczornych.

ZDKoncert kolęd w seminarium

7 godzin 27 min. temu

W niedzielę, 21 stycznia o godzinie 17:00 w kościele seminaryjnym odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w Wyższym Seminarium Duchownym przy ul. św. Barbara 41 w Częstochowie.

Koncert wykonają alumni Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej, a także schola Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Opiekunem muzycznym koncertu jest ks. Marek Cisowski.

 Pielgrzymka kibiców oczami częstochowskich fotografów

8 godzin 53 min. temu

Powracamy do ostatnich wydarzeń. Tegoroczna Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców była dziesiątą, jubileuszową. Jak wyglądała w obiektywach częstochowskich fotografów? Prezentujemy galerię kursantów Marcina Szpądrowskiego z TEB Edukacja. Autorami zdjęć są: Adrian Kuc, Iwona Dobek, Maciej Stępień, Marta Godawiec, Monika Warońska, Paweł Saternus.Noworoczne Spotkanie Gorących Serc

9 godzin 30 min. temu

Katolickie Stowarzyszenie Sportowe Rzeczpospolitej Polski organizuje w sobotę (27 stycznia) Noworoczne Spotkanie Gorących Serc. Pieśni i tańce regionu Ziemi Cieszyńskiej będzie można usłyszeć i zobaczyć w sali koncertowej Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Wystąpi zespół góralski Równica z Ustronia. Będzie można wysłuchać koncertu zespołu dziecięco-młodzieżowego „Akwarela” z Grodna i spotkać się z przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys. KSS RP wspiera niepełnosprawnych sportowców i dzieci ze środowisk zagrożonych wykluczeniem, dlatego nabywcy cegiełek będą mogli wesprzeć statutowe cele Stowarzyszenia . Wśród właścicieli cegiełek przewidziano losowanie atrakcyjnych nagród. Na pomoc osób po opieką Stowarzyszenia przeznaczony będzie dochód z licytacji koszulki Kuby Błaszczykowskiego. Ciekawymi punktami programu będą pokazy gimnastyki artystycznej grup z Olesna i Przyrowa. Spotkanie poprowadzi Dawid Furch z radia Rekord FM. Cegiełki rezerwować można po numerem 505837856.Styczniowa Melomania już w niedzielę!

10 godzin 25 min. temu

W najbliższą niedzielę (21 stycznia) odbędzie się kolejna odsłona giełdy muzycznej w Częstochowie. Miłośnicy winyli, płyt CD, gadżetów, literatury muzycznej, plakatów będą mieli możliwość powiększenia swojej kolekcji. W niedzielne przedpołudnie dowiemy się również wszystkiego o wkładkach. Wykład Jarosława Mazura. Zapraszamy w niedzielę o godz. 10.00 do Konduktorowni, ul Piłsudskiego 34/36.Naszym okiem – przegląd prasy. Audycja z 18 stycznia

10 godzin 29 min. temu

Marian Florek i ks. Paweł Rozpiątkowski z Tygodnika Katolickiego Niedziela oraz Aleksandra Mieczyńska z Radia Fiat zapraszają do lektury prasy. Na stole m.in. Tygodnik Katolicki Niedziela, Różaniec, Egzorcysta, czestochowskie24.pl, wSieci.

POSŁUCHAJ ROZMOWYNowy samochód ratowniczo-gaśniczy w CS PSP

20 godzin 35 min. temu

W dniu 9 stycznia 2018 r. do Podziału Bojowego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie został wprowadzony nowy samochód ratowniczo-gaśniczy: GCBA 4/32 VOLVO. Zastąpił on, wykorzystywany do tej pory GCBA 5/32 SCANIA, który przeszedł do dalszej służby w Wydziale Technicznym i posłuży adeptom pożarnictwa w ćwiczeniach poligonowych.
GCBA 4/32 to ciężki samochód gaśniczy ze zbiornikiem wody 4 m3 i autopompą o wydajności 32 hl/min. Pojazd został zbudowany na podwoziu VOLVO FMX 4×4 – uterenowiony.
Samochód napędzany jest wysokoprężnym silnikiem spalinowym generującym moc 410 KM i spełniającym normę emisji spalin Euro 6. Napęd na uterenowione podwodzie przenoszony jest za pomocą automatycznej skrzyni biegów Powertronic. Jednomodułowa kabina przystosowana jest do przewozu 6 ratowników w układzie 1+1+4. W oparciach siedzeń dla ratowników znajdują się aparaty ochrony dróg oddechowych. W kabinie swoje miejsce znalazły ponadto:
– kamery termowizyjne,
– sprzęt detekcyjny i pomiarowy,
– latarki, radiostacje przenośne,
– uprzęże alpinistyczne,
– Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny AED i inny drobny sprzęt.
Zabudowę pożarniczą stanowi jednolita bryła ze skrytkami w układzie 3+3+1. Pierwsza skrytka – bezpośrednio za kabiną, jest przelotowa. Pozwala to na przewożenie wielkogabarytowego sprzętu – m.in. skokochronu. Dostęp do sprzętu możliwy jest poprzez siedem aluminiowych żaluzji bryzgo i pyłoszczelnych, zamykanych systemem rurkowym oraz czterech podestów roboczych bocznych. Sprzęt w skrytkach zamontowany jest w uchwytach oraz dodatkowo zabezpieczony paskami z system szybkiego dostępu.
Lista sprzętu, w jaki wyposażony jest samochód jest bardzo długa. Wyliczając najważniejszy:
– armatura wodno-pianowa, lanca gaśnicza;
– średni zestaw hydrauliczny z nożycami, rozpieraczem ramieniowym i kolumnowym, wyważacz do drzwi;
– wentylator oddymiający;
– bogaty wybór podręcznego sprzętu burzącego, kluczy i narzędzi warsztatowych;
– zestaw PSP-R1
– przenośne pompy do wody czystej i brudnej;
– sprzęt dielektryczny;
– skokochron i wiele innych.

źródło: www.cspsp.plIII cykl „Biegów po Zdrowie – Myszków 2018”

18 styczeń, 2018 - 23:47

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Myszkowie zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w III cyklu „Biegów po Zdrowie – Myszków 2018”. Najbliższy bieg odbędzie się 21 stycznia 2018 r. o godz. 10:00 na Dotyku Jury oraz PZU Trasie Zdrowia. Przypomnijmy, że ideą „Biegów po Zdrowie” jest popularyzacja aktywności fizycznej, dlatego też w żadnym biegu z tego cyklu nie jest prowadzona klasyfikacja generalna. Jednak każdy z uczestników startujących w biegu ma szansę wylosować atrakcyjną nagrodę. Dodatkowo osoby, które wystartują w minimum 6 biegach (na 9) wezmą udział w losowaniu 3 tabletów. Losowanie nagród głównych odbędzie się po ostatnim biegu z cyklu czyli 9 grudnia 2018 r.

źródło: www.miastomyszkow.plMistrzostwa Strzeleckie w Gminie Kłomnice

18 styczeń, 2018 - 22:39

Gmina Kłomnice zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w kolejnej edycji Drużynowych i Indywidualnych Mistrzostw Strzeleckich Gminy Kłomnice o Puchar Wójta Gminy Kłomnice 2018. Rywalizacja rozpocznie się 28 stycznia 2018 r. o godz. 14.00 na strzelnicy przy Szkole Podstawowej w Kłomnicach. Regulamin zawodów dostępny na stronie internetowej Urzędu Gminy Kłomnice.

źródło: www.klomnice.plTydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczęty

18 styczeń, 2018 - 22:16

Dziś (czwartek 18 stycznia) rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W archidiecezji częstochowskiej został rozpoczęty Mszą św. o godzinie 18:00 w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie (kościół rektoracki).

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

W każdej Eucharystii zwracamy się do naszego Zbawiciela z następującą prośbą: „Prosimy nie zważaj na grzechy nasze, lecz na wiarę swojego Kościoła i zgodnie z Twoją wolą napełniaj go pokojem i doprowadź do pełnej jedności”. Tak prosimy w każdej Eucharystii, na każdym odcinku Ziemi. Tą Eucharystią rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan – mówił abp Wacław Depo.

Hasłem tegorocznego Tygodnika Modlitw o Jedność Chrześcijan są słowa pochodzące z Księgi Wyjścia – „Prawica Twoja wsławiła się mocą”.

Ten czas został zaproponowany przez pioniera ruchu ekumenicznego, duchownego Paula Watsona w 1908 roku. XV
rozdział Księgi Wyjścia pozwala nam zrozumieć, że droga do jedności musi często prowadzić przez wspólnotowe doświadczenie cierpienia. Wyzwolenie Izraelitów z niewoli jest założycielskim wydarzeniem tworzącym jeden lud, a dla Chrześcijan proces ten osiąga szczyt w tajemnicach Wcielenia i Paschy – podkreślał ks. dr Jarosław Grabowski – dyrektor Referatu ds. Ekumenizmu w Archidiecezji Częstochowskiej.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele trzech chrześcijańskich Kościołów. Mówi ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej oraz krajowy ewangelicki kapelan strażaków.

Każdy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest kontynuacją Chrystusowego misyjnego rozkazu z Góry Oliwnej. Mało tego – to jest także realizacja Testamentu Pana Jezusa: „Ojcze, chcę, aby oni byli jedno – jak ja w Tobie”. Gdzie uczyć się tej jedności jak nie przy ołtarzu? Gdzie uczyć się tej jedności, jak nie u stóp Chrystusowego krzyża? I z tego krzyża chcemy czerpać to,  co niezbędne w naszym codziennym życiu – mówił ks. Adam Glajcar.

Jak mówił ks. mitrat Mirosław Drabiuk z parafii prawosławnej Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej o ekumenizmie warto pamiętać nie tylko okazjonalnie.

To nie jest tylko jeden dzień w roku, ale to jest kontynuacja naszych dążeń płynących z serca i ze świadomości o tym, że dodamy jakąś swoją cegiełkę do pojednania z chrześcijanami. Cieszymy się bardzo z udziału w takim nabożeństwie i życzenia płynące też z serca, aby ruch rozwijał się na pokolenia które przyjdą po Nas, aby coś nowego dołożyć – mówił ks. Mirosław Drabiuk.

Z kolei ks. radca Krzysztof Góral, administrator parafii ewangelicko-reformowanej w Kleszczowie podkreślał, że jedność chrześcijan jest szczególnie ważna w obliczu prześladowań, z jakimi spotykają się wyznawcy Chrystusa na całym świecie.

Jest bardzo ważne, zwłaszcza w sytuacji, kiedy na świecie tyle jest prześladowanych chrześcijan, tylu chrześcijan traci życie, jest to chwila kiedy powinniśmy się nad tym zastanowić, czy oprócz modlitwy wspierającej ich możemy zrobić coś więcej – a mianowicie dawać świadectwo wspólnej wiary i wspólnego dążenia do pojednania – zaznaczał ks. Krzysztof Góral.

W Eucharystii rozpoczynającej Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan uczestniczył również m.in. ks. Grzegorz Szumera – rektor Wyższego Seminarium Duchownego i ks. Mikołaj Węgrzyn – dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego.

Paweł KmiecikJasełka w ZSS nr 23

18 styczeń, 2018 - 21:59

Wielkim wydarzeniem dla całej społeczności Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie były jasełka, które podopieczni placówki wraz z opiekunami zaprezentowali w czwartek 18 stycznia. Aula szkoły wypełniła się po brzegi przedstawicielami zaprzyjaźnionych placówek kształcenia specjalnego, rodzicami oraz zaproszonymi gośćmi z metropolitą częstochowskim abp. Wacławem Depo na czele. O emocjach jakie towarzyszyły przygotowaniom do tego spotkania opowiedziała dyrektor szkoły, Jolanta Miękina:
– Dzisiaj wyjątkowe spotkanie, bo jest to kolędowanie z Jego Ekscelencją ks. arcybiskupem Wacławem Depo. Przejeżdża do naszych dzieci, żeby wspólnie z nimi przedłużyć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia i wspólnie z nimi kolędować. Dla naszych dzieci jest to ogromne wydarzenie.
Niezwykle zadowolony z możliwości spotkania się z podopiecznymi szkoły był abp Wacław Depo, który podkreślił, że wspaniałą rzeczą jest możliwość wspólnego kolędowania i przedłużania w naszych sercach radości z narodzin Jezusa:
– Zespół Szkół Specjalnych ma swoje miejsce w hierarchii szkół w Częstochowie i z pewnością przy dzisiejszym zmaganiu o życie i podkreśleniu prawa do życia i prawa do dobrego wychowania i do całej troski, to jest tym bardziej przykład, że są ludzie, którzy są oddani temu od lat i takie jednostki jak ten zespół szkół temu służy, i jest dowodem, że w jedności jest siła.
Zgromadzeni goście gromkimi brawami nagradzali występy młodych artystów. Nie brakowało radości i wzruszeń. Na zakończenie spotkania abp Wacław Depo pobłogosławił wszystkich jego uczestników, zapewniając o modlitewnej pamięci.

ZD„Kolęda płynie z wysokości” – konkurs kolęd i pastorałek

18 styczeń, 2018 - 21:37

W czwartek 18 stycznia w Publicznej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Częstochowie odbył się II Międzyszkolny Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych pod nazwą „Kolęda płynie z wysokości”. Wzięło w nim udział ponad trzydzieścioro dzieci ze szkół podstawowych z Częstochowy oraz z regionu częstochowskiego. O konkursie opowiedziała dyrektor szkoły, Janina Grewenda:
– Bardzo się cieszymy, że możemy gościć tyle szkół. Przyjechało 38 dzieci w wieku młodszym szkolnym. Co prawda czas Bożego Narodzenia już się skończył, ale my żyjemy wielka radością z Narodzenia Pana i chcemy, żeby ta radość była przedłużona.
Kolejne występy młodych artystów wzbudzały gromkie brawa zgromadzonej publiczności. Wybranie najlepszego wykonania zostało oddane w ręce jury, w skład którego wchodził m. in. ks. Piotr Klekociński:
– Powiem szczerze, że to nie jest łatwe. Chociaż jestem nauczycielem i mam oceniać uczniów, dla mnie to jest najtrudniejszy moment kiedy mam wystawić oceny, a tutaj muszę oceniać występy dzieci. Dla mnie to wszystko jest modlitwą i bardzo się cieszę, że na tym konkursie przez ten śpiew dzieci możemy wszyscy się pomodlić.
Wydarzenie było konkursem, ale jak podkreślali wszyscy uczestnicy i organizatorzy, najważniejsze było spotkanie dzieci z różnych szkół i wspólne kolędowanie. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom, a osoby wyróżnione – nagrody.

ZDPodziękowania dla policjantów z Kłobucka

18 styczeń, 2018 - 21:15

Mieszkaniec Częstochowy złożył na ręce szefa kłobuckich policjantów wyjątkowe podziękowania. Pod koniec grudnia 2017 roku mundurowi pomogli szybko dotrzeć do szpitala rodzącej kobiecie. Małżeństwo, jadące z Krzepic do częstochowskiego szpitala, nie mogło przejechać przez Kłobuck z powodu wypadku – zderzenia busa z ciężarówką. Mężczyzna zwrócił się do mundurowych zabezpieczających miejsce zdarzenia, którzy pomogli dotrzeć rodzącej kobiecie na izbę przyjęć oddziału położniczego.

źródło: KPP KłobuckPakiet jubileuszowy na 100-lecie Niepodległej

18 styczeń, 2018 - 21:09

W bieżącym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całym kraju odbywać się będzie wiele wydarzeń i akcji upamiętniających to niezwykle ważne dla wszystkich Polaków święto. Jedną z akcji, która już została rozpoczęta jest „Pakiet na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości/start w dorosłość”.
– Polega ona na tym, że w 2018 roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, każdy 18-latek wnioskujący po raz pierwszy o paszport otrzyma wraz z nim pakiet jubileuszowy – wyjaśnia Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego. – W specjalnej kopercie znajdują się: flaga Polski, znaczek z logotypem Niepodległej oraz miniprzewodnik z opisem jak szanować biało-czerwone barwy i poprawnie śpiewać hymn Polski.
Na kopercie pakietu wydrukowany jest cytat z marszałka Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmującym dane terytorium”. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji szacuje, że w 2018 roku wniosek o wydanie paszportu złoży ok. 18 tys. 18-latków. Każdy taki wniosek można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego lub punkcie paszportowym na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Za granicą paszport można otrzymać za pośrednictwem konsulatu.

ZD

foto: materiały prasowe MSWiAEliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego

18 styczeń, 2018 - 14:15

W czwartek, 18 stycznia w ramach lokalnych eliminacji do Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego, w Zespole Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie odbył się konkurs krasomówczy. Konkurs jest dość starym konkursem. W tym roku przypada już jego 20. edycja. Odbywa się w naszej szkole ponieważ rok temu laureatem 19. edycji był nasz uczeń – Rafał Młynarski –  mówi polonistka z Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa i jednocześnie koordynatorka konkursu – Renata Wojciechowska. Tematyka konkursu oscylowała wokół książki „Nieszczęsny dar wolności” autorstwa ks. Józefa Tischnera.

W konkursie wzięli udział zarówno uczniowie szkół średnich jak i przedstawiciele gimnazjów, miedzy innymi  z Katolickiego Gimnazjum im. Matki Bożej w Częstochowie oraz Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta.

Twórcą idei i inicjatorem Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego jest Związek Górnośląski w Katowicach. Finał XX Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego odbędzie się 5 marca 2018 roku w Sali Sejmu Ślaskiego w Katowicach.

PNBal karnawałowy w Dolinie Miłosierdzia

18 styczeń, 2018 - 14:10

W Dolinie Miłosierdzia, czyli parafii Miłosierdzia Bożego przy ul. ks. Augustyna Kordeckiego 49 w Częstochowie w najbliższą sobotę 20 stycznia odbędzie się bal karnawałowy. Jego organizatorem jest razem parafia wraz z Fundacją Ufam Tobie.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą radośnie i miło spędzić czas. Startujemy o godzinie 14:00, przewidujemy 2 godziny dobrej zabawy. Uczestnictwo nie wymaga wielkich przygotowań poza przygotowaniem stroju, który jest obowiązkowy. Nie ma zapisów, wystarczy przyjść. Ci, którzy chcieliby przynieść coś ze sobą, mała przekąska mile widziana – mówi Jolanta Kobojek, wiceprezes fundacji.

Bal przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

PKSesja Rady Miasta Zawiercie: budżet na 2018 i obligacje

18 styczeń, 2018 - 13:08

Wczoraj (środa 17 stycznia) w Zawierciu odbyła się sesja budżetowa Rady Miasta, podczas której pod głosowanie został poddany również projekt uchwały dotyczący emisji obligacji miasta.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach pozytywnie zaopiniowała projektu uchwały budżetowej na 2018 rok. Pozytywne opinie o projekcie budżetu wydały niemal wszystkie komisje rady miasta. Jedyną komisją, która nie wydała takiej opinii o budżecie była Komisja Edukacji, której przewodniczącym jest radny Grzegorz Przybysz.

Prezydent na początku swojej wypowiedzi o budżecie nawiązał do interpelacji radnych.

– Już nawiązaliśmy kontakt z firmą, która wyceni nam urządzenia pomiaru jakości powietrza – szacunkowa wycena takich urządzeń to 51 415 zł. Co do bezpieczeństwa przejść, straż miejska objechała całe miasto i przygotowała notatkę służbową na ten temat. Wiele z tych niebezpiecznych przejść to drogi powiatowe lub krajowe – będzie o tym rozmawiać z zarządcami. A radnej Edycie Grzebieluch chciałem powiedzieć, że traktuję ją jak wszystkich pozostałych. Wykonaliśmy w Pani rejonie wyborczym za “Bajką” remont terenów zielonych łącznie z budową parkingów (kwota: 213 tys. zł), a na drodze równoległej do Paderewskiego wybudowaliśmy wyjazd (112 tys. zł). Centrum traktuję jako całość, nie rozpatrywałbym tego terenu pod każdego radnego – mówił Prezydent Zawiercia Witold Grim.

Dochody miasta w bieżącym roku mają wynieść 207 500 tys. zł, natomiast wydatki 217 mln zł, z czego prawie 45 mln zł wydamy na inwestycje. Stanowi to 21% ogółu wydatków. Prezydent zreferował projekt budżetu.

– Najwięcej środków przekażemy Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej – 57 mln, budżet oświaty to również 57 mln zł. Będą dodatkowe zajęcia z matematyki i obejmiemy nim około 400 dzieci. Przygotowaliśmy 2 projekty i czekamy na ogłoszenie konkursów na 2 inwestycje: zadaszenie boiska w SP4 i przebudowa basenu w SP1. Na OSiR jest 7 mln zł – planujemy m.in. wyremontować brodzik znajdujący się w centralnej części parku, a także doposażenie hali przy Blanowskiej, MOK otrzyma 3 mln zł (w tym roku zostaną m.in. wybudowane dwa skalniaki przy ośrodku. Biblioteka otrzyma 1 mln 800 tys. zł, do Agencja Rozwoju Zawiercia trafi 1 mln zł. Na służby komunalne zostanie przeznaczone 16 mln zł – mówił Prezydent.

Witold Grim sporo czasu poświęcił również planom remontów dróg.

– Wspólnie z powiatem będziemy realizować szczególnie dwa ważne projekty: remont ul. Daszyńskiego, ks. proboszcz z bazyliki zamierza wyremontować parking przy cmentarzu, a także droga przez Pomrożyce. W ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej chcemy wyremontować drogi Kromołów-Karlin-Kiełkowice, a także Skarżyce-Żerkowice-Suliny-Kiełkowice. Na wszystkie dzielnice i osiedla zaplanowaliśmy 5 mln zł. Chcemy kupić 15 autobusów, w połowie lutego ogłaszamy przetarg na ich zakup – 9 małych i 6 średnich. Podpisaliśmy po długich bojach i perturbacjach umowę z PKP na wydzierżawienie terenu po byłym PKS-ie na 10 lat. W tej chwili składamy wniosek o środki do urzędu marszałkowskiego o budowę węzła przesiadkowego. Przystanki przy ul. Sikorskiego zostaną wówczas zlikwidowane. Kolejne węzły przesiadkowe powstaną w Kromołowie i Skarżycach, na co wydamy 16 mln zł. Planujemy również oddanie kolejnego odcinka drogi do SAG – wówczas ruch tranzytowy nie będzie odbywał się ulicą Mrzygłodzką. Na ten cel mamy 2 mln zł. Ważną inwestycją jest również budowa kolejnego odcinka ul. Technologicznej – na to przeznaczamy 1 mln zł. W tym roku zakończy się budowa bloków komunalnych. Planujemy również dokonać termomodernizacji budynków użyteczności publicznej (na to zamierzamy przeznaczyć 8 mln zł), m.in. Pałacyku w Kromołowie i SP6. Pozyskaliśmy z unii 2 mln 700 tys. zł na termomodernizację łaźni miejskiej. W tym roku w Parku im. Adama Mickiewicza za kwotę 750 tys. zł wybudujemy centralny plac zabaw w parku wraz z urządzeniami siłowymi dla dorosłych – mówił prezydent.

Prezydent podkreślał, że Strefa Aktywności Gospodarczej jest “oczkiem w głowie” Zawiercia, ponieważ dzięki niej tworzone są nowe miejsca w pracy w mieście. Witold Grim mówił o planach otwarcia w najbliższych tygodniach nowego zakładu firmy Virtu, gdzie zatrudnienie znajdzie 100 osób, a także w maju firma AXA, która przyjmie 100 (docelowo: 160) osób.

– Firma Olmar czeka na pozwolenie na budowę (40 miejsc pracy), Biacoloro (30). Łączenie z innymi firmami to 385 nowych miejsc pracy. Wszyscy pracownicy, którzy pracowali w Hucie Szkła będą mogli otrzymać zatrudnienie w firmie AXA. Rozmawiałem o tym z prezesem tej firmy. W galerii przy Leśnej znajdzie zatrudnienie około 60 osób, a w nowym Lidlu przy Obrońców Poczty Gdańskiej około 20 osób. Wówczas mamy łączną liczbę 585 nowych miejsc pracy. W PUP poszukują pracy obecnie dla ponad 200 osób – mówił Witold Grim.

Po przedstawieniu projektu budżetu na 2018 rok rozpoczęła się dyskusja, w ramach której jako pierwsza zabrała głos Ewa Paluchowska.

– Mówił Pan o dotacji dla MOK, a gdzie ławeczka. Obiecał Pan, że będzie ławeczka dla Wiesława Ochmana, a w budżecie nie ma na to pieniędzy – pytała Ewa Paluchowska.

– Corocznie w kwietniu odbywa się koncert naszego Honorowego Obywatela Zawiercia. Ławeczka miała być elementem wielkomiejskości. Pan Dyrektor MOK ma zorientować się, z jakiego tworzywa taką ławeczkę utworzyć – mówił Witold Grim.

– Każde miejsce w galerii zabiera miejsca pracy w mikro i małych firmach prowadzonych przez zawiercian. Miejmy nadzieję, że galeria przy Leśnej nie spowoduje takiego efektu – powiedział z kolei Przewodniczący Rady Miasta Paweł Kaziród.

Prezydent stwierdził, że “zdania będą podzielone oraz, iż cieszy się, że będzie galeria, bo będzie konkurencja”. Wrócił do tematu poruszonego przez radną Edytę Grzebieluch. Udowadniał, że wykonane inwestycje pochodziły również z terenu, w sprawie którego interweniuje radna.

– Moja inwestycja to był teren między garażami a blokami na Paderewskiego. Na 2018 rok zgłosiłam 3 inwestycje i w projekcie budżetu nie ma żadnej mojej, czyli mieszkańców, inwestycji – mówiła Edyta Grzebieluch.

Witold Grim tłumaczył, że wszystkie inwestycji radnych musiały być realizowane częściowo. Obiecał jednak, że chodnik zostanie wykonany.

– Jak Pan Prezydent rzuca obietnicami (śmiech z sali), to proszę o remont ulicy Podmiejskiej – mówił Damian Świderski.

Radny Michał Myszkowski pytał o możliwość wprowadzenia darmowych przejazdów dla młodzieży do 18. roku życia.

W głosowaniu nad budżetem miasta na 2018 rok radni byli niemal jednogłośni – 21 radnych głosowało “za”, jedna radna (Małgorzata Benc) głosowała “przeciw”.

Żadnej dyskusji nie wywołała kwestia projektu uchwały dotyczącej emisji obligacji dla Zawiercia. Radni przyjęli ją niemal jednogłośnie, jedynie dwóch radnych wstrzymało się od głosu (Edyta Grzebieluch i Michał Myszkowski).

– Zawiercia nie stać na oszczędzanie. Są trzy poziomy zadłużenia – nasz poziom po emisji obligacji będzie akceptowalny– mówił Paweł Kaziród.

W ramach odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych głos zabrał Zastępca Prezydenta Zawiercia ds. Gospodarczych Marek Borowik.

– Odpowiadam radnemu Michałowi Myszkowskiego: program jest bardziej złożony, bo to jest własność kolei. Prowadzimy rozmowy na temat przejęcia tej drogi, zrodził się pomysł zawarcia porozumienia trójstronnego pomiędzy Zawierciem, Łazami a PKP. My będziemy utrzymywać tę drogę do przejazdu kolejowego – mówił Marek Borowik.

– Pytałem o to w marcu i dostałem podobną odpowiedź – odpowiedział Michał Myszkowski.

Odniósł się również do prośby o usunięcie nierówności, a także remontu ulicy Myśliwskiej – odpowiednie instytucje mają zająć się tym tematem.

– Co do handlu: jest to problem odwieczny, nie chcemy uniemożliwiać handlu ludziom, którzy mają działkę i sprzedają tam warzywa, ale tym, którzy handlują tam ubraniami – mówił Marek Borowik.

Na zakończenie sesji Prezydent Zawiercia mówił również o możliwości zwrotu 4 mln euro dotacji na budowę kanalizacji.

– 30 listopada urząd otrzymał pismo z Unii Europejskiej pismo stanowiące, że Państwo Polskie będzie musiało zapłacić tę należność. Z kolei państwo zamierza podporządkować się do tej decyzji – mówił Witold Grim.

Prezydent wspominał również o zaproszeniu bp. Andrzeja Przybylskiego na uroczystości niepodległościowe z okazji 11 Listopada w tym roku – bp Przybylski przyjął zaproszenie.

Paweł KmiecikKomunikat IMGW: będą silne wiatry

18 styczeń, 2018 - 12:44

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat dotyczący silnych wiatrów w naszej części województwa śląskiego.

Jak informuje IMGW, prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, z porywami do 80 km/h, z południowego zachodu. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne. Komunikat będzie obowiązywał od godziny 15:00 w czwartek 18 stycznia do 9:00 w piątek 19 stycznia.

Komunikat dotyczy subregionu jurajskiego w województwie śląskim (w jego skład wchodzą powiaty: częstochowski, kłobucki i myszkowski). Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90%.Koncern ZF zainwestuje w budowę fabryki podzespołów elektronicznych

18 styczeń, 2018 - 10:57

Koncern ZF otrzymał w środę, 17 stycznia kolejne zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na częstochowskich terenach objętych Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Dzięki inwestycji koncernu ZF, Częstochowa stanie się ośrodkiem branży automotive, który może kształtować najnowsze trendy w globalnym przemyśle motoryzacyjnym. W perspektywie długoterminowej koncern zatrudni 300 osób w produkcji elektroniki i około 240 dodatkowych nie związanych bezpośrednio z elektroniką. Wejście w optymalne moce produkcyjne planowane jest na początek roku 2020 – wyjaśnia Robert Głowacki  – członek zarządu ZF TRW Polska.  Zakład powstanie na działce o powierzchni blisko 7 ha przy ul. Ekonomicznej. W tym celu firma zainwestuje ok. 21 mln euro.

Koncern ZF ma już w Częstochowie zakłady produkujące komponenty poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa, centra inżynieryjne i finansowe, organizuje też nowe centrum informatyczne i centrum zakupów. Spółka w Częstochowie łącznie zatrudnia już obecnie ok. 6,3 tys. osób, będąc największym pracodawcą w mieście.

PN

Fot: (dziennik zachodni)Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta