M1. Wystawa Interaktywnych Dinozaurów. Zatorland
 
Promed. Czas na wzrok 40+
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

 

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Tygodnik Regionalny Częstochowa Gazeta Częstochowa
Zaktualizowano: 40 min. 16 sek. temu

Co słychać na feriach?

1 godzina 4 min. temu

W naszym województwie rozpoczął się drugi tydzień ferii zimowych, co niewątpliwie cieszy wszystkich, którzy z nich korzystają. Dzieci i młodzież, mająca wolne od zajęć szkolnych uczęszcza na różnego rodzaju inne zajęcia rekreacyjne. Odwiedziliśmy jedną z grup.

18 lutego w siedzibie Klubu Spółdzielczego CM Nasza Praca przy ul. Broniewskiego dzieci rywalizowały w sportowych zawodach z minisiatkówki. To nie jedyna forma aktywnego spędzania czasu podczas tegorocznych ferii, o czym informuje organizator – wiceprezes Klubu Rekreacyjno-Sporotwego TKKF „Sportowiec”, Jerzy Kowalski:

Zawsze czekamy w jakim wieku dzieci się zgłoszą, dopiero wtedy możemy przedstawić odpowiednie propozycje. Normalnie rozgrywalibyśmy dzisiaj turniej siatkówki. W związku jednak z tym, że dzieci są małe, od 7 do 11 lat, zmieniliśmy to na turniej minisiatkówki. To jest jakby siatkówka rzucana, a więc nie wymagamy kategorycznie odbić tej piłki, która przechodzi przez siatkę, wystarczy odpowiednio ją złapać i tak rzucić, żeby zdobyć punkt. Takie modyfikowane formy aktywności ruchowej proponujemy dzieciom zawsze. Zapoznajemy je też z nowymi grami, które dla nich są nieznane. Ostatnio na przykład byliśmy w terenie, gdzie rozgrywaliśmy turniej „Zgadywanki terenowej”. Można ją porównać do znanych podchodów. Wychodząc na przeciwko zapotrzebowaniom dzieci robimy dla nich też inne turnieje.

W klubie działa także sekcja tenisa stołowego, a w najbliższy czwartek organizowane są zawody sportowe z tej dziedziny. Dla chętnych jest jeszcze kilka wolnych miejsc.

KFUwaga: Od jutra zamknięta droga!

2 godziny 13 min. temu

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, iż na dzień 19 lutego planowane jest przystąpienie do rozpoczęcia robót na zadaniu „Przebudowa drogi bocznej od ul. Zaciszańskiej”.

O zamknięciu drogi informuje rzecznik MZDiT, Maciej Hasik:

Kolejną lokalną inwestycją drogową jest budowa drogi bocznej od budowy ul. Zaciszańskiej. Niedługi odcinek,bo około 200 m, odnoga, która jednak jest istotna dla układu drogowego. Zakres prac, oprócz przebudowy drogi wraz z jednostronnym chodnikiem, przewiduje także budowę kanalizacji deszczowej. Od 19 lutego w związku ze wspomnianymi pracami wyłączona dla ruchu będzie ulica boczna do ul. Zaciszańskiej. Na czas prac, jeśli nie musimy się tam poruszać, omijajmy ten fragment.

Droga ta zostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót zgodnie z projektem czasowej organizacji ruchu. Termin zakończenia inwestycji o wartości ponad 760 tys. zł upływa 1 lipca 2019 roku.

KFBieg dla Andżeliki i Antosia

2 godziny 32 min. temu

24 lutego w miejscowości Jaroszów w Gminie Żarki odbędzie się IV Bieg Charytatywny, który tym razem będzie miał na celu zbiórkę funduszy na leczenie i rehabilitację Antosia Bareły z Żarek i Andżeliki Gradzik z Jaroszowa. Wydarzenie sportowe połączone będzie z możliwością zakupu przepysznych ciast, swojskiego chleba oraz smalcu domowej roboty i wieloma innymi atrakcjami. Dystanse: 10 km, 5 km, Nordic Walking – 5 km.

Antek Bareła nie słyszy od urodzenia. Potrzebuje funduszy na terapię wspierającą mowę i słuch. Natomiast Andżelika Gradzik urodziła się z poważną wadą serca i niedotlenieniem, ponadto zdiagnozowano u niej autyzm wczesnodziecięcy oraz całościowe zaburzenia rozwoju. Dla niej potrzeba środków na rehabilitację.

Organizatorem wydarzenia będzie Grupa Biegowa „Biegaj z Żarkami”. Zgłoszenia do zawodów można dokonać do 24 lutego poprzez dokonanie wpłaty (cegiełki) na konto MBS w Myszkowie 10 8279 1036 0400 0358 2004 0101 z dopiskami imię i nazwisko, adres, rok urodzenia – bieg 5 km / 10 km lub nordic walking. Wpisowe (cegiełka) to kwota minimum 20 zł. Całkowity dochód w wpłat z cegiełek będzie przekazany na leczenie dzieci.

Limity zgłoszeń: do wszystkich startów 200 osób.

MDPowołania fundamentem Kościoła – rozmowa z dr. Jerzym Bieleckim

4 godziny 10 min. temu

Niższe Seminarium Duchowne archidiecezji częstochowskiej to niekoniecznie początek drogi kapłańskiej. To przede wszystkim okazja do kształcenia się w dogodnych warunkach i na wysokim poziomie. Dr Jerzy Bielecki, rektor NSD w rozmowie na antenie Radia Fiat nie tylko zachęcał do wyboru właśnie tej szkoły średniej, ale i tłumaczył istotę oraz ogromną potrzebę powołań kapłańskich. Zaznaczał, że są one fundamentem Kościoła.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska.
Fot. Radio Fiat / ZDPectus w Filharmonii Częstochowskiej

5 godzin 18 sek. temu

W niedzielny wieczór w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana odbył się koncert braci Szczepaników z zespołu Pectus.

Bracia Tomasz, Marek, Mateusz oraz Maciej ciepło przywitali zgromadzoną publiczność. Lider zespołu przez cały występ podkreślał, jak bardzo ważne jest to, gdzie się urodziliśmy i skąd pochodzimy. Podczas blisko półtoragodzinnego spotkania nie zabrakło zarówno mniej, jak i bardziej znanych utworów, takich jak Barcelona, Jeden moment czy To, co chciałbym Ci dać.

BNOEco-Team AZS 2020 Stolzle Częstochowa mistrzem Śląska kadetów

5 godzin 49 min. temu

Siatkarze Eco-Team AZS-u 2020 Stolzle Częstochowa zostali mistrzami Śląska kadetów! Podopieczni Pawła Tomaszewskiego w decydującym o złotym medalu meczu wygrali z Akademią Talentów Jastrzębski Węgiel 3:1.

– To był bardzo emocjonujący mecz. W czwartym secie była spora nerwówka, ale zachowaliśmy chłodną głowę i udało nam się wygrać – mówił na gorąco po meczu atakujący świeżo upieczonych mistrzów Mateusz Borkowski.

Sporo kibiców, którzy zawitali w niedzielę do hali IV LO nie mogli narzekać na nudę. Siatkarze obu drużyn dostarczyli sporo emocji, a pod koniec czwartej partii zanosiło się na tie-break. Podopieczni Pawła Tomaszewskiego zdołali jednak odwrócić losy seta i wygrać ostatecznie całe spotkanie 3:1. – Popełniliśmy sporo błędów, ale te zacięte końcówki należały do nas. Daliśmy radę, wygraliśmy wszystkie spotkania w turnieju finałowym i całym sezonie, dlatego zasłużenie zostaliśmy mistrzami Śląska – podsumował ten sezon w lidze śląskiej kadetów Jędrzej Bąkiewicz.

W turnieju finałowym częstochowska drużyna odniosła cztery zwycięstwa, pokonując odpowiednio BBTS Bielsko-Biała, ANBUD MKS Będzin, Akademię Talentów Jastrzębski Węgiel III oraz Akademię Talentów Jastrzębski Węgiel. Kadeci AZS-u 2020 w sezonie 2018/2019 w rozgrywkach mistrzostw Śląska kadetów rozegrali łącznie siedemnaście spotkań. Wszystkie z nich zakończyły się ich wygraną. – Nie spodziewałem się tego, ale wiedziałem, że ten zespół na to stać – skwitował trener Paweł Tomaszewski.

Czterech zawodników Eco-Team AZS-u 2020 Stolzle Częstochowa zostało wyróżnionych nagrodami indywidualnymi. Najlepszym przyjmującym został Michał Jarmołowski, najlepszym libero Mateusz Holesz, najlepszym atakującym Mateusz Borkowski oraz MVP turnieju Jędrzej Bąkiewicz.

Klasyfikacja końcowa:
1. Eco-Team AZS 2020 Stolzle Częstochowa
2. Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel
3. BBTS Bielsko-Biała
4. ANBUD MKS Będzin
5. Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel III

Nagrody indywidualne:
Najlepszy rozgrywający: Michał Inerowicz
Najlepszy atakujący: Mateusz Borkowski
Najlepszy środkowy: Adrian Markiewicz
Najlepszy środkowy: Mariusz Połyński
Najlepszy przyjmujący: Michał Jarmołowski
Najlepszy przyjmujący: Wiktor Kowalski
Najlepszy libero: Mateusz Holesz
MVP turnieju: Jędrzej Bąkiewicz

źródło: AZS 2020

 Ruszył Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

6 godzin 37 min. temu

Dziś w całej Polsce ruszyła kolejna edycja corocznych działań pod nazwą Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Akcja ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa oraz instytucji państwowych i samorządowych na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.

– W trakcie tygodnia w ramach dyżurów prokuratorzy będą udzielali porad każdemu kto się zgłosi i czuje, że doszło do naruszenia jego prawa – mówił Piotr Wróblewski z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie:

W myśl przepisów Kodeksu postępowania karnego, pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Kodeks ten przewiduje dla takiej osoby szereg uprawnień procesowych. W ramach ubiegłorocznej akcji prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie oraz Prokuratur Rejonowych z okręgu częstochowskiego przyjęli w ramach pełnionych dyżurów 29 interesantów. Sprawy, w jakich zgłaszały się zainteresowane osoby, nie ograniczały się jedynie do zagadnień związanych z prawem karnym, lecz dotyczyły również problematyki prawa rodzinnego, administracyjnego i cywilnego. Szczegółowy harmonogram dyżurów dostępny jest na stronie internetowej prokuratury.

ZDCzęstochowski policjant komendantem w Lublińcu

7 godzin 50 min. temu

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia rozkazów personalnych powierzenia obowiązków na stanowiskach kierowniczych w podległych komendach. Rozkazem personalnym Komendant Wojewódzki w Katowicach delegował do czasowego pełnienia służby i powierzył pełnienie obowiązków dotychczasowemu I zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie podinsp. Dariuszowi Kiedrzynowi na stanowisku Komendanta Powiatowego Policji w Lublińcu.

Podinsp. Dariusz Kiedrzyn służbę w policji pełni od 1998 roku. Karierę rozpoczął od służby prewencyjnej, a od 2003 roku realizował zadania z zakresu służby kryminalnej. Od 2006 roku piastował stanowiska kierownicze w komisariatach: IV, III, II i I w Częstochowie. W 2014 roku powołano go na stanowisko zastępcy Komendanta Miejskiego w Częstochowie, a od 2015 roku do chwili obecnej wykonywał swoje obowiązki na stanowisku I zastępcy Komendanta Miejskiego w Częstochowie.

Po prawie 21 latach służby w Częstochowie, od 16 lutego 2019 roku będzie czasowo pełnił obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Lublińcu.

I zastępca Komendanta Miejskiego podczas spotkania z kadrą kierowniczą częstochowskiej komendy i podległych komisariatów podziękował za dotychczasową pracę i życzył powodzenia w podejmowaniu działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców miasta Częstochowy i powiatu.

źródło: czestochowa.slaska.policja.gov.plPowołana na misje

8 godzin 43 min. temu

W Kościele Akademickim Emaus 17 lutego została odprawiona Msza Św. posłania na misję Moniki Kręgiel. Mszy Św. przewodniczył metropolita częstochowski abp. Wacław Depo. Monika zostanie posłana na misję do Domu Serca do Tajlandii (w Bangkoku). Jej wolontariat misyjny będzie trwał 16 miesięcy.

Metropolita częstochowski podczas Mszy, przypomniał, że miarą naszego życia jest miłość, która przejawia się w prostych gestach.

– Miarą naszego życia jest miłość w prostych gestach. A cóż dopiero powiedzieć, w darze siebie samego, dla innych. Tak jak dotykamy twojej tajemnicy posłania, Moniko, jako konkretnego człowieka, mającego swoją historię, swoje imię, wpisane w tajemnice Kościoła i konkretnej wspólnoty. I odtąd będziesz wpisywała swoje imię, w tamtą, daleką stronę świata, wraz z innymi, którzy Cię już poprzedzili i którzy zapraszają Cię do zagospodarowania dla tych bezdomnych, chorych, biednych, pozbawionych sensu życia ludzi. Poczynając od dzieci i to tych najmniejszych, spod serca matki i wtedy dopiero rozumiemy, że błogosławieństwa Jezusa to jest on sam – mówił abp. Wacław Depo.

W homilii abp. Depo, powiedział, że Krzyż Chrystusa był, jest i będzie próbą wolności, której pozostanie poddany każdy człowiek.

– To dopiero w świetle Kalwarii, możemy dostrzec wyraźniej, co to znaczy uwierzyć Jezusowi i opowiedzieć się po jego stronie, ale my wiemy, że Krzyż nie zamyka historii Jezusa. I dlatego bardzo potrzebne nam było, dzisiaj przepowiadanie św. Pawła z Listu do Koryntian. Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy, bo gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, próżna by była nasza wiara, próżne byłoby nasze przepowiadanie – podkreślał metropolita częstochowski.

Na koniec metropolita częstochowski prosił o dary Ducha Św, szczególnie dla wyjeżdżającej na misję Moniki.

– Dlatego prośmy o Dary Ducha Świętego dla nas wszystkich, ale zwłaszcza, dla nowo posłanej Moniki, abyśmy uwierzyli Chrystusowi teraz i zawsze i żyli jego łaską, która nas niesie – mówił abp. Wacław Depo.

To kolejna osoba z Duszpasterstwa Akademickiego Emaus, która postanowiła zostać wolontariuszem misyjnym w duchu charyzmatu Wspólnoty „DOMY SERCA”.

Domy Serca to międzynarodowa, katolicka organizacja pozarządowa, która została założona 4 stycznia 1990 r. we Francji, a której charyzmatem jest współczucie i pocieszenie niesione ubogim, cierpiącym i samotnym ludziom na całym świecie.

Wolontariusze opierają swoją służbę na trzech filarach: życiu wspólnotowym, modlitwie i pomocy ubogim.

PGŚwiatowy Dzień Kota

8 godzin 49 min. temu

Co roku, 17 lutego, obchodzimy Światowy Dzień Kota. Z tej okazji w Galerii Jurajskiej odbył się IX Jurajski Pokaz Kotów Rasowych. Pomysłodawcą Dnia Kota jest łodzianin Wojciech Albert Kurkowski, który od lat propaguje różne akcje pomocy bezdomnym kotom.

O czym powinniśmy pamiętać mając kota? Na to pytanie odpowiada lekarz weterynarii, Krzysztof Podhorski.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że kot jest zwierzęciem domowym, które jak każde zwierze, wymaga dbania o zdrowie. Przede wszystkim musimy mieć na uwadze, że wykonywanie profilaktycznych badań, szczepień, czy profilaktycznych odrobaczań jest niezmiernie istotne. Dbamy w ten sposób zarówno o zdrowie samego kota, jak i swoje własne. Oprócz dbania o samo zdrowie zwierzęcia, zanim w ogóle zdecydujemy się na zakup takiego zwierzaka, przygarnięcie, zaadoptowanie, powinniśmy troszeczkę się w tym zakresie dokształcić, poczytać, zasięgnąć informacji na temat samego utrzymania, czym takie zwierze należy karmić – mówi Krzysztof Podhorski.

Ważne są również stałe wizyty u weterynarza, które pozwalają wykryć wiele niepokojących sygnałów o stanie zdrowia naszego kota oraz rozpoznać wczesne objawy choroby.

Jeżeli kot jest bezproblemowy, nie ma żadnych przewlekłych chorób, dobrze wygląda, nie zauważamy, jako właściciele, czegoś niepokojącego to profilaktyczne wizyty, zalecamy raz na kwartał. Jeżeli jest wychodzącym zwierzęciem na dwór to wtedy raz na kwartał. Jeżeli jest to natomiast zwierze typowo domowe, nie wychodzi w ogóle z domu i jest zdrowe klinicznie, to wtedy wystarczają wizyty raz na pół roku – podkreśla Krzysztof Podhorski.

PGAbp Wacław Depo – iść do Boga – jedyny cel naszej drogi

17 luty, 2019 - 12:05

 

Kiedy mówimy dziś o prawach człowieka, musimy patrzeć na koniec, na cel – tego nauczył nas św. Jan Paweł II. Abp Wacław Depo w rozmowie o życiu w kontekście cywilizacji śmierci.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra MieczyńskaAZS nie sprostał Siedlcom

16 luty, 2019 - 23:27

Kolejną porażką Tauron AZS-u Częstochowa zakończyło się sobotnie spotkanie z drużyną KPS Siedlce w ramach rozgrywek I ligi siatkówki mężczyzn. Mecz rozegrany został tym razem w Akademickim Centrum Sportu przy ul. Zbierskiego. To efekt problemów AZS-u z możliwością trenowania i rozgrywania spotkań w Hali Sportowej Częstochowa. Mecz zakończył się zwycięstwem gości 3:1.
Wiadomo już, że częstochowianie, mimo że do końca fazy zasadniczej pozostały jeszcze dwie kolejki, będą musieli rozgrywać mecze o utrzymanie w I lidze. Z kim zagrają w fazie play-out okaże się po ostatnich dwóch kolejkach ligowych.

ZDO gwiazdach i amatorkach scen częstochowskich

16 luty, 2019 - 23:11

„Gwiazdy i amatorki – kobiety na przedwojennych scenach częstochowskich” to tytuł prelekcji, która odbyła się w sobotę 16 lutego w Muzeum Częstochowskim. Odczyt zaprezentowała dr Agnieszka Pobratyn, pracownik naukowy Uniwersytetu Jana Długosza. O czym chciała opowiedzieć słuchaczom:
– Jest kilka miejsc, kilka przestrzeni, o których chciałam opowiedzieć słuchaczom po to, żeby pokazać, że częstochowski teatr to nie tylko scena przy Kilińskiego, ale to są też inne miejsca, inne punkty, które współcześnie nie kojarzą nam się z teatrem. Przygotowałam kilka osób, o których chciałam też opowiedzieć, mniej lub bardziej znanych kobiet, które kojarzone są z częstochowską sceną.
Dr Agnieszka Pobratyn w swoim wystąpieniu przybliżyła sylwetki aktorek, a także, dzięki archiwalnym recenzjom, pokazała, jak były odbierane i oceniane. Wystąpienie ilustrowane było licznymi archiwalnymi fotografiami.

ZDStatuetki Starosty Częstochowskiego rozdane

16 luty, 2019 - 21:33

W Filharmonii Częstochowskiej po raz osiemnasty wręczone zostały Statuetki Starosty Częstochowskiego „Za zasługi dla powiatu” za rok 2018. Kapituła konkursu nominowała do tej nagrody 23 kandydatów. Z ich grona Starosta Częstochowski Krzysztof Smela wybr laureatów w sześciu kategoriach.

Laureatem w kategorii Edukacja i Kultura został Zespół Pieśni i Tańca „Przyrowskie Nutki”. Czym dla zespołu z Przyrowa jest otrzymana statuetka?

Docenieniem tego co robimy i tego jak poświęcamy czas, ale nie tylko my jako instruktorzy, ale przede wszystkim dzieciaki, młodzież. Dla nich jest to wyzwanie, dwa razy w tygodniu przychodzą, czasem próby są nawet częściej, są koncerty. Niejednokrotnie inni ich koledzy, znajomi mają fajny weekend, a oni muszą pracować. – mówi Karolina Skiba

Zaskoczony otrzymaną statuetką był Jerzy Kędziora, artysta rzeźbiarz, który zwyciężył w kategorii Osobowość Roku.

Nie bardzo się spodziewałem, nominację dostałem i była, ale może niewłaściwie postrzegam powiat. Wydawało mi się, że jest to jednak przedsiębiorstwo gospodarczo-społecznikowskie, ale jak się ceni tak wysoko kulturę i tutaj się bierze osobowość w danym roku, no to dobrze tylko świadczy o powiecie. – zaznacza Jerzy Kędziora.

W kategorii Edukacja i Kultura nominowany był Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej z Lelowa. Jak podkreśla Anna Kuciak, opiekun zespołu, nominacja jest dla całego zespołu ogromnym wyróżnieniem.

Dlatego, że wśród tak krótkiej działalności jaką prowadzimy zostaliśmy tak zauważeni i wyróżnieni. Jest to dla nas, nie tylko wyróżnienie, ale też podziękowanie za wkład, który tworzymy. Mamy mnóstwo planów, mnóstwo pracy, mamy tylko problem bo mamy mało czasu, ale jakoś staramy się pomimo swoich obowiązków, jakoś to pogodzić. Jest to przede wszystkim nasza pasja. – mówi Anna Kuciak.

Kolejna, dziewiętnasta edycja konkursu w przyszłym roku.

PGPrzygotowanie do niedzielnej liturgii z bp. Andrzejem Przybylskim – 17 lutego

16 luty, 2019 - 14:49

17 lutego to Szósta Niedziela zwykła. Na ten dzień Kościół przygotował czytania:

Z Księgi proroka Jeremiasza (Jr 17, 5-8), z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian (1 Kor 15, 12. 16-20), i z Ewangelii św. Łukasza (Łk 6, 17. 20-26). Teksty biblijne rozważa bp Andrzej Przybylski:

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra MieczyńskaOgólnopolskie działania drogówki – Prędkość

16 luty, 2019 - 14:36

Od godz. 6.00 w sobotę 16 lutego do godz. 22.00 w niedzielę 17 lutego śląscy policjanci prowadzić będą akcję „Prędkość”. Działania ukierunkowane są na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności na przestrzeganie dozwolonej prędkości. Nadmierna prędkość jest bowiem główną przyczyną najtragiczniejszych zdarzeń drogowych. Policja apeluje o rozwagę, ostrożność i zdjęcie nogi z gazu. Mundurowi będą surowo karać kierowców przekraczających dozwoloną prędkość.
W trakcie akcji policjanci wykorzystywać będą wszystkie dostępne urządzenia do pomiaru prędkości, w tym pojazdy wyposażone w wideorejestratory. Mundurowi będą sprawdzać prędkość z jaką poruszają się kierowcy, kontrolować ich stan trzeźwości, a także sprawdzać wyposażenie samochodu oraz wymagane dokumenty. Na pobłażanie w tym dniu nie mogą liczyć kierujący oraz pasażerowie, którzy nie będą korzystać z pasów bezpieczeństwa oraz ci, którzy nieprawidłowo będą przewozić dzieci. Policja przypomina o sankcjach wobec kierujących pojazdami, którzy popełnią najcięższe z naruszeń w ruchu drogowym dotyczące prędkości. Nalezą do nich utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym oraz przestępstwo prowadzenia pojazdu po wcześniejszej utracie uprawnień art. 180a Kodeksu Karnego: Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

źródło: KMP CzęstochowaDni Otwarte w Katolickiej Szkole Podstawowej

16 luty, 2019 - 14:16

Katolicka Szkoła Podstawowa w Częstochowie przy ul. Górnej 12 serdecznie zaprasza na Dni Otwarte, które odbędą się w środę 6 marca i w czwartek 7 marca br. Zachęcamy do skorzystania z tej propozycji i zapoznania się z ofertą szkoły, którą cechuje wysoki poziom nauczania, przyjazna atmosfera oraz troska o bezpieczeństwo i wszechstronny rozwój ucznia.

źródło: www.archiczest.plAbp Nowak: Dziękujmy i módlmy się za lekarzy

15 luty, 2019 - 20:10

Abp senior Stanisław Nowak przewodniczył Mszy św., która 15 lutego odprawiona została w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Eucharystia sprawowana była w intencji lekarzy i środowiska medycznego zrzeszonego w Oddziale Częstochowskim Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Jak podkreślał abp. Nowak, powinniśmy modlić się i dziękować za posługę lekarzy, którzy nie opuszczają cierpiących w potrzebie:
– Ogromnie ważna pielgrzymka w kontekście Światowego Dnia Chorego. Lekarze to jakby ojcowie tych rzesz cierpiących. To są ludzie dobra, ludzie, którzy służą, którzy wszystko dają, żeby tym chorym trochę ulżyć, żeby im było łatwiej cierpieć. Dlatego patrzymy na nich serdecznie z miłością, z wdzięcznością za ich pracę, za ich służbę.
W wygłoszonej homilii abp Nowak przypomniał obchodzony nie tak dawno Światowy Dzień Chorego i zwrócił uwagę, że w tym kontekście nie możemy zapominać o lekarzach, dobroczyńcach ludzi cierpiących. Hierarcha zwracając się do lekarzy podziękował im za ich oddaną służbę chorym w imię Bożej Miłości. Zwrócił również uwagę, że często od ludzi chorych odwracają się nawet najbliżsi zostawiając ich samych, a tylko kapłani i lekarze pozostają z nim do końca. Tych lekarzy nazwał przyjaciółmi ludzi chorych. Abp wezwał również do stałej modlitwy za cierpiących, ale także za tych, którzy cierpiącym niosą pomoc i ulgę w ich słabościach.
Jedną z uczestniczek Mszy św. była dr Wanda Terlecka, były wieloletni prezes Oddziału Częstochowskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, która cieszyła się, że lutowe spotkania środowiska medycznego na Jasnej Górze stały się już tradycją:
– Rzeczywiście ta tradycja spotykania się w lutym na Jasnej Górze trwa już 9 lat. Wiemy, że zawód lekarza i ogólnie pracownika służby zdrowia jest bardzo trudnym zawodem z różnych powodów i w różnych aspektach. Tym więcej potrzeba mądrości, siły, pokory, cierpliwości, żeby ten zawód wykonywać dobrze. Mieć z tego jakąś satysfakcję i mieć świadomość, że jest się potrzebnym innym ludziom. Dlatego Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy już przed dziewięciu laty wprowadziło ten zwyczaj, tę tradycję, żeby przynajmniej w przedstawicielach środowiska lekarskiego modlić się za wszystkich lekarzy i pracowników służby zdrowia Częstochowy. Żeby wszyscy oni mieli świadomość własnego powołania życiowego, żeby mieli siły, radość i chęć służenia innym ludziom i w tym znajdowali własną wielkość. O to nam chodzi.
Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest organizacją społeczną, skupiającą lekarzy akceptujących naukę Kościoła Katolickiego, a w szczególności – naukę o godności i nienaruszalności życia ludzkiego od chwili poczęcia do naturalnej śmierci.

ZDFelerne skrzyżowanie przyczyną kolejnej kolizji

15 luty, 2019 - 18:50

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło po godzinie 15:00 na skrzyżowaniu ulic Katedralna oraz Ogrodowa. O szczegółach opowiada jeden z policjantów, znajdujących się na miejscu zdarzenia:

– Doszło do zdarzenia dwóch pojazdów osobowych jadących ulicą Ogrodową. Jeden jechał od placu Daszyńskiego i skręcał w lewo, drugi jechał od ulicy Mielczarskiego i skręcał w prawo. Oba zderzyły się na środku skrzyżowania.

Miejsce to jak się okazuje, sprawia bardzo dużo problemów, zarówno tutejszym, jak i przejezdnym kierowcom.

– Skrzyżowanie jest przesunięte geometrycznie, dlatego stwarza problemy. Jeśli ktoś dojeżdżający niedokładnie rozejrzy się, dochodzi wtedy do takich sytuacji. Jest to zwykłe skrzyżowanie, tylko przesunięte o kilka metrów – dodaje policjant z miejsca zdarzenia.

Inne, a jednak mocno specyficzne. Na potwierdzenie tej tezy warto przytoczyć liczby. O statystykach zdarzeń w tym miejscu opowiada Sabina Chyra-Giereś, oficer prasowy Komendy Policji w Częstochowie:

– w 2017 roku doszło do 12 kolizji oraz dwóch wypadków, których skutkiem były dwie ranne osoby. W 2018 roku na tym skrzyżowaniu doszło do 8 kolizji.

Za zdarzenia można rzecz jasna winić kierowców, ale jeżeli dochodzi do nich znacznie częściej niż w innych miejscach, warto zastanowić się nad poprawą geometrii skrzyżowania. A to już temat do przemyślenia dla zarządcy układu komunikacyjnego w tym miejscu, czyli miejskiego zarządu dróg i transportu.

BNO

 Kontrolowali autokary

15 luty, 2019 - 18:00

Już drugi dzień z rzędu funkcjonariusze drogówki w Częstochowie aktywnie i dość nietypowo pilnują bezpieczeństwa na drogach. Tym razem z okazji trwających ferii, wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego przeprowadzano kontrole autobusów i autokarów wiozących dzieci i młodzież na zimowiska.

Akcja miała miejsce przy ulicy Jaskrowskiej.

– Podczas kontroli sprawdzamy stan trzeźwości kierowcy, bardzo szczegółowo zwracamy uwagę na stan techniczny pojazdu, czyli układ kierowniczy, hamulcowy, ogumienie, oświetlenie oraz czy nie ma żadnych wycieków płynów  mówiła oficer prasowy Sabina Chyra-Giereś.

Kierowcy nie narzekają na stracone kilkanaście minut. Wręcz przeciwnie  uważają, że tego typu akcje są konieczne, tym bardziej, że chodzi o bezpieczeństwo najmłodszych.

– Takich kontroli mam bardzo dużo – opowiadał jeden z nich. – Przed wyjazdem pojazd zawsze jest sprawdzany, poza tym podczas trasy również często natrafiam na podobne kontrole.

Bo bezpieczeństwo podróżujących jest najważniejsze. Jak mówią wychowawcy młodzieży jadącej na ferie, akcje takie jak dzisiejsza po prostu ich uspokajają.

– Potwierdziło się, że samochód jest sprawny, teraz jestem pewna, że samochód jest dobry, kierowca także, więc firma się sprawdziła.

Akcję umilała dzieciom policyjna maskotka pieska, która rozdawała najmłodszym drobne słodkości.

AK / BNORombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta