Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Tygodnik Regionalny Częstochowa Gazeta Częstochowa
Zaktualizowano: 1 godzina 42 min. temu

Trwa Narodowy Kongres Trzeźwości

22 wrzesień, 2017 - 16:47

W warszawskim Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego trwa I Narodowy Kongres Trzeźwości 2017. Spotkanie ma na celu promocję trzeźwości i abstynencji wśród całego narodu. Drugiego dnia Kongresu tematem była rola organizacji pozarządowych, wspólnot, ruchów, bractw w służbie trzeźwości Narodu. Wśród uczestników Kongresu znajdują się przedstawiciele Częstochowy – z ramienia Kurii Metropolitalnej ks Robert Grohs, który jest również moderatorem diecezjalnym Krucjaty Wyzwolenia Człowieka diecezji , a także grupa świeckich, którzy troszczą się o trzeźwość Polaków. Ks. Robert dostrzega wartość obecności na Kongresie:
– W ramach dyskusji panelowej będą zabierały głos osoby, które uczestniczą w różnych dziełach. Nie jest to promowanie tych ośrodków, ale dzielenie się doświadczeniem codziennej służby. Mamy dzisiaj internet, więc możemy wszystko wyszukać, a tu chodzi o to, aby posłuchać świadków, zapalić się i posłuchać co nowego Duch Święty inicjuje w różnych dziełach.
W drugim dniu widzi także już owoce tego spotkania:
– Myślę, że jednym z owoców tego Kongresu jest to, że się poznajemy i słuchamy. – mówi ks. Robert. – Bp Krzysztof Włodarczyk podczas homilii wspomniał, że możemy w tej naszej działalności możemy doświadczać zniechęcenia, bo płyniemy pod prąd. Tutaj mamy zapał, bo widzimy ile ludzi jest zaangażowanych.
Uczestnicy Kongresu to ci, którzy otaczają troską o trzeźwość nie tylko siebie, ale również swoich bliskich i wszystkich rodaków. Modlą się w intencji przemiany i odnowy narodu. Wszyscy będziemy mieli również okazję do włączenia się w tę modlitwę w naszych parafiach. Niedziela, 24 września to dzień modlitw o trzeźwość Narodu, w ramach którego Komisja Episkopatu Polski zaproponowała proboszczom odprawienie Mszy dziękczynno-błagalnych. Będzie to dziękczynienie za otrzymane już dary i wynagrodzenie za grzech pijaństwa i wszystkie z nim związane.

KN

Źródło foto: wpolityce.plJAZZtochowa 2017/2018

22 wrzesień, 2017 - 16:46

W Częstochowie rozpoczyna się cykl koncertów „JAZZtochowa”. Pierwszy z koncertów będzie miał miejsce w Pubie Sportowym Stacherczak w piątek, 29 września o godzinie 19.00. Zagra zespół znakomitych muzyków w projekcie „Tribute to Miles Orchestra”, a będzie to ich jubileuszowy koncert, mówi Tadeusz Piersiak, dyrektor Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater:
– Na scenie znajdą się muzycy, którzy niejednokrotnie ocierali się o Częstochowę, albo wręcz są częstochowianami. Projekt, który usłyszymy trwa już 20 lat. Jest to także 26. rocznica śmierci Milesa Davisa oraz 34. jego pierwszego koncertu w Polsce. Znakomite nazwiska polskiego jazzu zagrają utwory inspirowane muzyką Milesa Davisa. Jest to dla Częstochowy wyróżnienie, ponieważ prawdopodobnie będą tylko 3 jubileuszowe koncerty w Polsce.
Wrześniowy koncert poświęcony sławnemu jazzmanowi Milesowi Davisowi rozpoczyna cykl comiesięcznych koncertów jazzowych organizowanych przez Gaude Mater. Organizatorzy starali się zapraszać zespoły, w których widoczne są częstochowskie akcenty:
– W październiku znakomity skład międzynarodowy, czyli Kenneth Dahl Knudsen. Wystąpią z najnowszą płytą TÉTÉ, której premiera odkłada się w czasie, więc będzie to przedpremierowy koncert. W listopadzie znów międzynarodowy skład, ale prowadzony przez częstochowskiego muzyka – Marka Pospieszalskiego. Zespół nosi nazwę Marek Pospieszalski Quartet. Gwiazdą grudniowego koncertu będzie w całości częstochowski skład – Cohirence Quartet z nową muzyką, którą powoli publikuje na youtubie, a w całości zagra w Gaude Mater. W styczniu przyjedzie do Częstochowy Maciej Tubis Trio, w którym gra częstochowianin – Przemysław Pacan – perkusista. Niedawno zespół został zaproszony do Studia Radiowej Trójki. W lutym: Tribute to Śmietana dedykowany zmarłemu przedwcześnie Śmietanie. Program marcowy jest dla nas jeszcze niespodzianką, jednak pewnością wystąpi zespół NSI.
Zapowiadają się wspaniałe koncerty. Świadczy o tym szybkość sprzedaży biletów na pierwszy z nich. Dostępne są one w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w cenach 50 zł – normalny i 35 – ulgowy.

KN

Źródło foto: gaudemater.plZnamy datę premiery filmu o Biegańskim!

22 wrzesień, 2017 - 16:46

Nazwisko Władysława Biegańskiego jest znane każdemu mieszkańcowi Częstochowy. Mamy w mieście bibliotekę jego imienia i plac przed ratuszem. Okazuje się jednak, że losy lekarza są już mniej znane. W związku z setną rocznicą śmierci Biegańskiego i niewiedzą swoich uczniów częstochowski nauczyciel muzyki, Artur Broncel, postanowił stworzyć film biograficzno-fabularyzowany, którego data premiery jest już znana:
– Impulsem było uchwalenie przez Senat rok 2017 rokiem Biegańskiego. Wtedy pomyślałem, że warto dowiedzieć się czegoś o tej postaci. Jako nauczyciel w kilku szkołach zrobiłem sondaż wśród swoich uczniów Okazało się, że na kilkaset osób tylko 3 wiedzą kim był doktor Biegański. To wszystko skłoniło mnie do tego, aby przybliżyć tą postać młodym ludziom.
To pierwsza taka duża produkcja nauczyciela:
– Na swoim koncie mam już dużo krótkich filmów, nawet jakieś nagrody. Natomiast to jest pierwsza z poważnych. Biegański jest też niezwykle moralny i porządny, a w filmie musi być skandal, czy akcja, więc trudno było zacząć. Postanowiłem posłuchać wykładów Andrzeja Wajdy w internecie. Powiedział on, że w filmie najważniejsza jest twarz. Postanowiłem więc najpierw znaleźć tę twarz. Znalazłem wspaniałego odtwórcę postaci – Mateusza Nienartowicza.
Broncel tworzył film tylko z prywatnych środków finansowych. Sam napisał scenariusz i muzykę, a także operował kamerą. Znalazło się też wielu ludzi, którzy chcieli mu pomóc:
– Wyciągnąłem starą walizkę, płaszcz, garnitur… Dużo pomogła mi także przyjaciółka z Janowa, która jest pasjonatką starych epokowych rzeczy. W doborze kostiumów pomogli także przyjaciele z zespołu Impast. Miałem tylko własne skromne środki. Chodziło mi wyłącznie o to, aby pokazać młodemu człowiekowi kto to był.
Zwiastun filmu „Biegański – Drogi ku szczęściu” już pojawił się na portalu www.youtube.pl, a premiera będzie miała miejsce w Ośrodku Kultury Filmowej ILUZJA 10 listopada bieżącego roku podczas. Godzina nie jest jeszcze znana.

KN

foto: Kadr ze zwiastunuKino dzieci – pora na ciekawość

22 wrzesień, 2017 - 15:54

W dwa kolejne weekendy: 23-24 września oraz 30 września 1 października, Kino Studyjne OKF Iluzja zaprasza do siebie dzieci młodsze i starsze na przygotowane specjalnie dla nich projekcje. Filmy, które będą mogli obejrzeć, zaprezentowane zostaną w ramach festiwalu „Kino dzieci – pora na ciekawość”. Program Festiwalu tworzy piękne i mądre kino, które zyskuje uznanie na światowych festiwalach filmowych. Uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć 8 filmów nie pokazywanych jeszcze w polskich kinach. Oprócz filmów organizatorzy przewidzieli również inne atrakcje dla uczestników – w tym niespodzianki.
Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronach internetowych OKF Iluzja.

ZDAkcja Wolnej Książki w Technicznych Zakładach Naukowych

22 wrzesień, 2017 - 15:48

18 września w Technicznych Zakładach Naukowych ruszyła „Akcja Wolnej Książki”. Codziennie – w czasie każdej długiej przerwy na świetlicy dostępne jest stanowisko, przy którym uczniowie mogą wymieniać się książkami z innymi uczestnikami akcji. Głównym pomysłodawcą jest uczeń klasy II J Technicznych Zakładów naukowych i członek samorządu uczniowskiego – Dawid Adamiec. Akcja opiera się na trzynastopunktowym regulaminie. Wskazano w nim między innymi że wymiana książek jest dobrowolna oraz, że każdy może mieć w danej chwili maksymalnie wypożyczonych tyle książek, ile sam oddał do dyspozycji. Członkowie akcji deklarują też poniesienie konsekwencji wynikających ze zniszczenia. Od 25 września książki będzie można wypożyczać. Głównym celem Akcji jest rozwijanie zainteresowania literaturą wśród młodzieży.

Piotr NicpońSpotkanie z Marcinem Pałaszem

22 wrzesień, 2017 - 15:44

22 września w Filii nr 22 Biblioteki Publicznej w Częstochowie przy ul. Rydla odbyło się spotkanie z Marcinem Pałaszem, pisarzem dla dzieci, młodzieży osób dorosłych i autorem słuchowisk. Pracuje i mieszka we Wrocławiu. Debiutował w 2004 roku książką zatytułowaną „Opowieści z Krainy Potworów”. Tematyka jego dzieł odnosi się do wartości uniwersalnych, takich jak przyjaźń lub pierwsza miłość. Można znaleźć w niej także wątki ekologiczne lub zwracanie uwagi na szacunek do zwierząt – mówi sam autor.
Nie zabrakło tez nawiązania do ostatniej książki zatytułowanej „Elf i skarb wuja Leona”, opowiadającej o przygodach psa o imieniu Elf. Dorośli mogą natomiast znaleźć w dorobku pisarza między innymi horrory.
Po spotkaniu można było zakupić dzieła autora, zdobyć autografy i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Marcin Pałasz to dwukrotny Laureat Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Spotkanie zrealizowano dzięki III edycji Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie.

Piotr NicpońTwierdze osiemnastowiecznej Europy – historyczna konferencja naukowa

22 wrzesień, 2017 - 15:40

„Twierdze osiemnastowiecznej Europy”- pod takim tytułem rozpoczęła się 22 września dwudniowa konferencja naukowa zorganizowana przez Instytut Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Polskie Towarzystwo Historyczne w Częstochowie oraz Stowarzyszenie Garnizon Fortecy Częstochowskiej. Konferencja ma popularyzować wiedzę z zakresu historii powszechnej i historii Polski, a także rozbudzać wśród młodzieży zainteresowanie mało znanym okresem XVIII wieku. Jest też okazją do głębszego poznania historii wojskowości w XVIII wieku dla naukowców i pasjonatów – akcentuje główny organizator prof. Maciej Trąbski z Instytutu Historii Akademii im. Jana Długosza.
W poszczególnych panelach dyskusyjnych naukowcy podejmą takie zagadnienia jak: sztuka fortyfikacji w teorii i praktyce, twierdze rosyjskie, twierdze imperium brytyjskiego, fortyfikacje Rzeczpospolitej oraz twierdze w ogniu walk i przemian politycznych XVIII wieku.
Sympozjum zwieńczy sobotnia inscenizacja biwaku osiemnastowiecznej armii pod murami Jasnej Góry. Wezmą w niej udział członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz Stowarzyszenia Garnizon Fortecy Częstochowskiej. Konferencja zakończy się w sobotę 23 września.

Piotr NicpońBóg chce nas uzdrawiać przez modlitwę – bp Andrzej Przybylski w Gidlach

22 wrzesień, 2017 - 11:15

22 września w Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej odprawiona została Msza św. w intencji osób chorych, słabych i cierpiących. Przybyło na nią wielu wiernych z regionu gidelskiego, którzy modlitwą chcieli prosić Matkę Bożą o łaski zdrowia i ulgi w cierpieniu. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski, z którym przy ołtarzu stanęli ojcowie Dominikanie oraz księża z dekanatu radomszczańskiego. Wyjątkowość Eucharystii podkreślał przeor sanktuarium, o. Andrzej Konopka OP:
– Co roku tutaj w sanktuarium gidelskim u Matki Bożej, która jest nazywana Uzdrowieniem Chorych, jest odprawiana Msza św. w intencji chorych właśnie z regionu radomszczańskiego. W tym roku myślę, że to zaproszenie dla nich do wspólnej modlitwy jest zaproszeniem Matki Bożej w roku Jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze czy jubileuszy fatimskich. To jest takie szczególne zaproszenie do bycia blisko, do bycia przy niej.
Obecność w Gidlach jest również istotna dla bpa Andrzeja Przybylskiego:
– Są takie miejsca szczególne, jak sobie cenimy Jasną Górę również i z tego powodu, że Matka Boża tam wyprasza cuda, to drugim takim szczególnym miejscem w Archidiecezji Częstochowskiej jest Sanktuarium Gidelskie, chociaż spotkania z chorymi odbywają się w innych sanktuariach gdzie Matka Boża działa cuda. Będę się modlił, że jeśli to możliwe, żeby Bóg oddalił od chorych te cierpienia i jeśli trzeba, dał siłę starszym i cierpiącym nieść dalej ten krzyż.
W wygłoszonej homilii bp Andrzej Przybylski przypomniał cierpienia Jezusa na krzyżu i zwrócił uwagę, że każdy z cierpiących, chorych niesie swój krzyż. W tym swoim cierpieniu Jezus uczy nas, jak z bólem i swoimi słabościami mamy sobie poradzić.
– Na Golgocie były trzy krzyże i na każdym z nich przyjmowanie cierpienia było inne. Jeden łotr przeklinał krzyż, przeklinał Boga, drugi z pełna świadomością swoich przewinień prosił Jezusa, żeby ten nie ulżył mu w cierpieniach, ale zabrał go ze sobą do nieba.
Bp Przybylski zwrócił uwagę, że wielu ludzi przeklina Boga w cierpieniach i ma o te cierpienia pretensje.
– A przecież Jezus na krzyżu mówił: Błogosław swój krzyż, chociaż boli, chociaż jest ciężko.
Kaznodzieja zwracając się do chorych przypomniał, że grzechem jest nie próbować się leczyć, nie korzystać z opieki lekarskiej, że zdrowie jest ważne. Ale co ze zdrowia, jeśli dusza jest chora i po śmierci trafimy do piekła. Dlatego trzeba swoje cierpienia ofiarować Bogu i do niego zwracać się z każdym problemem. Bóg chce uzdrowić chorych przez modlitwę. I dlatego przychodzimy do świątyni, za wstawiennictwem Matki Bożej, prosić o łaskę zdrowia duszy i ciała.
Po Mszy św. nastąpiło błogosławieństwo chorych Najświętszym Sakramentem oraz indywidualne błogosławieństwa gidelskim winkiem.

ZDNowa droga Turów – Przymiłowice

21 wrzesień, 2017 - 23:21

Miejscowości Turów i Przymiłowice zostaną połączone nową asfaltową drogą.
Rozstrzygnięto przetarg na modernizację ul. Polnej w Turowie i ul. Granicznej w Przymiłowicach. Zbudowana zostanie droga o łącznej długości 1375 m. Inwestycja przewiduje budowę nawierzchni bitumicznej, poboczy z tłucznia kamiennego, zjazdów na posesje i tereny rolne, progu zwalniającego oraz ustawienie znaków ostrzegawczych. Zakończenie prac, realizowanych przez wyłonioną w przetargu firmę P.U.H. DOMAX, planuje się na 31 października 2017 r. Całkowity koszt inwestycji to 306 840 zł, z czego 49% kosztów kwalifikowanych – na wniosek gminy Olsztyn – pokryje Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych, a pozostałą część sfinansuje gmina.

źródło: UG OlsztynEuropejski Dzień bez Samochodu w Częstochowie

21 wrzesień, 2017 - 22:44

22 września będziemy obchodzić w Częstochowie Dzień Bez Samochodu. Tego dnia właściciele pojazdów, za okazaniem dowodu rejestracyjnego, będą mogli jeździć komunikacją miejską za darmo.
Celem obchodów jest między innymi propagowanie postaw proekologicznych oraz zachęcenie do częstszego korzystania ze środków zbiorowego transportu publicznego, jazdy na rowerze czy wybrania innego, przyjaznego dla środowiska środka komunikacji. 22 września wszyscy właściciele i współwłaściciele samochodów osobowych są uprawnieni do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego kierującemu pojazdem.
Dzień Bez Samochodu odbywa się w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który rozpoczął się w niedzielę, 17 września. W związku z Tygodniem, odbyły się już m.in.: IV Bieg Rodzinny Zabieganych, Rodzinna Wycieczka Rowerowa do Olsztyna, Marsz Nordic Walking, a także zrównoważona lekcja w-fu na Starym Mieście. Wszystkie te wydarzenia przygotowane przez częstochowskie organizacje pozarządowe i instytucje miały w zamyśle promocję zrównoważonego transportu.

źródło: UM Częstochowy15, 25, 33 wracają na stałe trasy

21 wrzesień, 2017 - 22:34

 

 

 

 

Od 22 września kończą się objazdy związane z przebudową skrzyżowania alei Bohaterów Monte Cassino i Jagiellońskiej. Na swoje stałe trasy wracają autobusy linii nr 15, 25 i 33.
W rejonie skrzyżowania nadal będą występować utrudnienia, polegające na wyłączeniu z ruchu części pasów ruchu, jednakże wszystkie relacje przejazdu przez skrzyżowanie będą dostępne, podobnie jak i przystanki, zlokalizowane przy skrzyżowaniu. W przypadku utrudnień w obsłudze pasażerów lub braku dostępu do stałych przystanków prosimy o przekazanie informacji w tej sprawie do Wydziału Planowania i Rozliczeń Przewozów MZDiT.

źródło: materiały prasoweNa urlop jesienią?

21 wrzesień, 2017 - 22:16

Z roku na rok coraz popularniejsze stają się wyjazdy urlopowe jesienią. Za oknami deszcz i plucha, na termometrach próżno szukać temperatur powyżej 20 st. Celsjusza, więc niektórzy z nas pakują walizki i jadą poopalać się w przysłowiowych „ciepłych krajach”. Takie posezonowe wyjazdy argumentują tym, że we wrześniu czy październiku nie ma tam tłumów turystów, a na samym wyjeździe można zaoszczędzić, bo oferty są tańsze niż w sezonie. Tańsze są również bilety lotnicze. Według informacji biur podróży, w Częstochowie wyjazdy posezonowe mają swoich zwolenników.
– Klienci wyjeżdżają w cieplejsze rejony świata ze względu na warunki pogodowe – mówi Eunika Chłąd z jednego z częstochowskich biur podróży. – W Grecji czy Egipcie o tej porze roku jest bardzo ciepło, a turystów znacznie mniej. Łatwiej też znaleźć dobrą ofertę hotelową. Wbrew pozorom ceny wyjazdów nie są aż tak bardzo niższe niż w ofercie sezonowej. Częstochowianie najchętniej wybierają Grecję, Wyspy Kanaryjskie czy Turcję.
Jednak czy na taki wyjazd może sobie pozwolić każdy?
– Studiuję, mam zajęcia dopiero od października, więc wrześniowy wyjazd dla podładowania akumulatorów przed rokiem akademickim wydaje się fajnym pomysłem.
– Bardzo chętnie bym wyjechała.
– Wyjazd w tym terminie jest nierealny. Urlopy w pracy mamy tylko w wakacje, wtedy kiedy dzieci mają wolne od szkoły.
Jak widać opinie częstochowian na temat jesiennych wyjazdów są różne. Na posezonowe wakacje mogą sobie pozwolić raczej tylko studenci czy też osoby bezdzietne.
I tak zdaniem większości Polaków urlop, czy w sezonie czy po nim, zawsze jest za krótki.

ZDCaritas dla Norberta

21 wrzesień, 2017 - 20:38

11-letni Norbert jest najmłodszym z czworga dzieci Pani Lucyny. Urodził się z niewykształconą prawidłowo małżowiną uszną oraz zarośniętym przewodem słuchowym zewnętrznym. Mikrocja, bo taką nazwę nosi wada wrodzona, na którą cierpi Norbert, zdarza się w 1 na około 10 000 urodzeń, a medycyna wciąż nie znajduje odpowiedzi na pytanie, co jest jej przyczyną. W chwili obecnej Norbert słyszy jedynie na prawe ucho, które rozwinęło się prawidłowo, lewe zaś wymaga ingerencji chirurgicznej. Jedyną szansą redukcji ubytku słuchu jest rekonstrukcja małżowiny usznej, a w kolejnych operacjach – kanału słuchowego. Zabieg odtworzenia małżowiny usznej czekający Norberta, polega na pobraniu chrząstki własnej z żebra Norberta, z której zostanie wyrzeźbione ucho, a następnie wszyte w miejsce brakującego lewego ucha. Norbert ma wyznaczony termin operacji na 16 grudnia 2017 r. Koszt zabiegu wynosi 15 000 złotych. Suma jest niebagatelna dla Pani Lucyny, która samotnie wychowuje czworo dzieci, a nie posiada stałego zatrudnienia. Marzy o tym, by operacja doszła do skutku, gdyż zdaje sobie sprawę, jak wielkim dyskomfortem dla synka są sytuacje, kiedy nie jest w stanie poprawnie usłyszeć tego, co ktoś do niego mówi. Sprawia mu to wiele utrudnień, szczególnie w życiu szkolnym – dzieci nie zawsze pamiętają o tym, że słyszy tylko z prawej strony. Norbert nie przywykł do narzekania z powodu trudności.
Jest ciekawym świata i aktywnym chłopcem z pasjami – uwielbia czytać książki i grać w koszykówkę. Już snuje plany na przyszłość, o których sam pisze w krótkim liście. Brak lewego ucha nie jest dla niego przeszkodą w nawiązywaniu znajomości z rówieśnikami. Dzielnie znosi niezręczne sytuacje, kiedy musi prosić o powtarzanie, gdyż nie udało mu się zrozumieć słów, które były do niego kierowane, choć z pewnością wymaga to od niego wielkiej siły ducha i pozytywnego dystansu do swojej „wady”. Jak sam twierdzi, nie może się doczekać nowego ucha, żeby wyglądać jak inne dzieci!
Norbert mieszka w Pajęcznie, które znajduje się w terenie archidiecezji częstochowskiej.
Każde wsparcie tego młodego człowieka jest bezcenne!

źródło: Caritas CzęstochowaEuropejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach

21 wrzesień, 2017 - 20:26

21 września we wszystkich krajach europejskich prowadzona jest akcja „EDWARD”, czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. Jej nadrzędnym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Akcja ta promuje „wizję zero”, czyli ZERO ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu. W akcję włączyła się również częstochowska policja przeprowadzając tego dnia działania prewencyjno-informacyjne w jednych z najruchliwszych miejsc naszego miasta, skrzyżowaniu Alei Jana Pawła II i ul. Warszawskiej.
– Bardzo nam zależy na tym, żeby ograniczyć ilość śmiertelnych wypadków na drogach, ale nie tylko tego dnia. Policjanci w trakcie takich kontroli działają profilaktycznie, przypominają kierowcom o tej akcji – mówi Marta Ladowska, rzecznik częstochowskiej policji. – Kierowcy cały czas popełniają wykroczenia. Często nie patrzą na znaki drogowe, nie dostosowują prędkości do warunków panujących na drodze, nie zwracają uwagi na ograniczenia, a potem niestety nie mają szans, żeby właściwie zareagować w sytuacji niebezpiecznej. Dlatego takie akcje, jak ta, powinny być przeprowadzane znacznie częściej.
Jak pokazują dane statystyczne, w 2016 roku na częstochowskich drogach zginęło 27 osób, w tym 11 pieszych, zaś w tym roku życie w wypadkach straciło 16 osób, w tym 5 pieszych.

ZDJak poprawnie sporządzić wniosek o emeryturę?

21 wrzesień, 2017 - 19:45

We wrześniu pierwsze osoby zaczęły składać wnioski o przyznanie emerytury w obniżonym wieku. Eksperci radzą, by dobrze się do tego przygotować. Błąd przy wypełnianiu wniosku może pozbawić ubezpieczonego prawa do emerytury z OFE. Częstochowski Oddział ZUS wychodząc naprzeciw potrzebom zainteresowanych zaplanował dla nich szkolenia.
– Liczba klientów zainteresowanych poprawnym złożeniem wniosku zwiększyła się. Część zgłasza się do swoich doradców emerytalnych, którzy udzielają informacji w tym zakresie od 3 lipca – podkreśla regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego, Aldona Węgrzynowicz.
Dla wszystkich pozostałych, którzy mają wątpliwości przewidziano warsztaty szkoleniowe. Pierwsze odbyły się w czwartek 21 września. Głównym ich celem było nabycie umiejętności praktycznego wypełniania wniosków emerytalnych na aktualnie obowiązujących formularzach oraz kompletowanie potrzebnej dokumentacji.
Szkolenia są przeprowadzane w częstochowskim Oddziale ZUS przy ul. Dąbrowskiego 43/45. Liczba miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Pracownicy częstochowskiego oddziału ZUS deklarują jednak, że jeśli chętnych będzie więcej, zaplanowane zostaną kolejne szkolenia.
Chociaż Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprościł wniosek o przyznanie tego świadczenia, to jednak nadal wiele zapisów może być niejasnych dla osób niemających styczności z ubezpieczeniami.

Piotr NicpońZbliża się sezon grzewczy – jak się przygotować?

21 wrzesień, 2017 - 18:46

Niedrożne lub uszkodzone kominy, niesprawna wentylacja czy urządzenia grzewcze, a także wadliwe podłączenie do komina lub jego brak, to najczęstsze przyczyny zaczadzeń i pożarów. Warto o tym pamiętać przed ruszającym sezonem grzewczym. Jak się do niego przygotować?
– Należy w szczególności dokonać przeglądu stanu technicznego budynku, przewodów dymowych i wentylacyjnych. Właściciele są także zobligowani do tego, aby skorzystać z opinii kominiarza. Czyszczenie przewodów jest wymagane co 3 miesiące jeśli do opalania jest wykorzystywane paliwo stałe czyli węgiel lub drewno. W przypadku ogrzewania gazowego lub płynnego jest to okres 6 miesięcy – wyjaśnia starszy kapitan Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.
w sezonie grzewczym każdego roku mamy do czynienia ze zwiększoną ilością pożarów spowodowanych nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych na paliwa stałe, elektryczne i gazowe. Pożary te stwarzają poważne zagrożenie życia tym bardziej, że część z nich związanych jest z eksploatacją urządzeń grzewczych w porze nocnej lub też pozostawionych bez nadzoru osób dorosłych.
Funkcjonariusze Straży Pożarnej zwracają uwagę aby zalecenia i uwagi wziąć sobie do serca. Lekceważenie obowiązujących przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej w wielu przypadkach kosztuje bardzo dużo. Niejednokrotnie ceną tą jest ludzkie życie.

Piotr NicpońJest takie miasto – Malarstwo Cezarego Trzepizura

21 wrzesień, 2017 - 18:33

W Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbył się 20 września wernisaż wystawy „Jest takie miasto…”. Wystawa prezentuje malarstwo Cezarego Trzepizura. Autor prac od wielu lat zajmuje się malarstwem jak i rysunkiem. Umiejętnie łączy także działalność pedagogiczną z własną twórczością. W przedstawionych dziełach autor nie tylko realistycznie przedstawia miejską zabudowę ale także wychwytuje klimat miasta i jego plastyczne walory spotykane na co dzień, do których należą odbicia światła, kolory, ruch czy refleksy. W swoim dorobku artysta posiada kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Jego dzieła były prezentowane między innym w Krakowie, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej czy Chicago. Znajdują się także w prywatnych zbiorach we Francji i Niemczech. Malarstwo Cezarego Trzepizura to silne połączenie koloru i ekspresji. W twórczości przeważa tematyka koncentrująca się głównie wokół martwej natury i pejzażu. Malarz wykształcił własny styl odznaczający się najwyższymi wartościami kolorystycznymi.
Wystawa potrwa do 4 października 2017 r.

Piotr NicpońEuropejski Dzień bez Samochodu

21 wrzesień, 2017 - 18:17

Przypadający 22 września Europejski Dzień bez Samochodu jest kolejną okazją do wypróbowania innych sposobów przemieszczania się niż podróż samochodem. Włączając się w tę akcję Koleje Śląskie zapraszają do korzystania z darmowych przejazdów pociągami na wszystkich swoich trasach, wyjątkiem jest jedynie przygraniczny odcinek: Chałupki – Bohumin. Na wszystkich pozostałych trasach, przez cały dzień, będzie można podróżować bezpłatnie za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego. Okazywany podczas kontroli biletów dowód rejestracyjny nie musi być wydany na nazwisko właściciela lub współwłaściciela pojazdu. Europejski Dzień bez Samochodu to coroczna kampania, której celem jest propagowanie prozdrowotnego zachowania oraz promocja bardziej ekologicznych i bezpieczniejszych środków transportu, takich jak jazda na rowerze, chodzenie pieszo czy korzystanie z komunikacji publicznej. Do akcji Koleje Śląskie dołączyły już po raz trzeci.

źródło: własne, Koleje ŚląskieWeź udział w Biegu Godzinnym

21 wrzesień, 2017 - 18:09

Już w najbliższą niedzielę, 24 września, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Stowarzyszenie Zabiegani Częstochowa zapraszają do udziału w kolejnej imprezie sportowej. Po zeszłotygodniowym „Biegu Rodzinnym” częstochowianie mogą tym razem wziąć udział w „Biegu Godzinnym”. Jest to typowo rekreacyjne wydarzenie dla każdego biegacza – i początkującego, i zaawansowanego.
– Zapraszamy wszystkich, którzy chcą aktywnie spędzić czas, do udziału w biegu – mówi Marcin Mazik z częstochowskiego MOSiR-u. – Nie ma się czego obawiać, nikt nie będzie musiał biegać przez cała godzinę. Jeżeli komuś zabraknie sił może usiąść na trybunach, odpocząć a potem znowu dołączyć do innych biegaczy. Chodzi o dobrą zabawę i rekreację na świeżym powietrzu, a nie o bicie rekordów.
Wydarzenie odbędzie się na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym przy ul. Dąbrowskiego 58/64. Start biegu zaplanowano na godzinę 16.30. Do 22 września można zgłaszać chęć udziału w biegu na stronie www.zmierzymyczas.pl, ale w dniu biegu również można się zapisać.

ZDKonferencja „Edukacja przez relację – empatia, a „niebieski wieloryb”

20 wrzesień, 2017 - 16:28

W środę 20 września w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta odbyła się konferencja „Edukacja przez relację – empatia, a „niebieski wieloryb”. Skierowana była do rodziców, nauczycieli, wychowawców i uczniów. Konferencja miała na celu stworzenie okazji do przyjrzenia się komunikacji w edukacji, po to, by móc wybrać słowa, które uskrzydlą relacje między nauczycielami, wychowawcami i uczniami, oraz sprawią, że wspólna praca nabierze pozytywnej mocy. O konferencji mówi jeden z organizatorów, Monika Pohorecka z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na terenie miasta Częstochowy:
– Jest to bardzo ważna inicjatywa, bardzo potrzebna. Jak najwięcej tego typu przedsięwzięć powinno być w mieście organizowanych z uwagi na to, że zjawisko przemocy było, jest i niestety będzie. Coraz więcej słyszymy w mediach o różnego rodzaju przypadkach, niestety bardzo przykrych, dlatego podejmujemy tego typu inicjatywy, żeby promować przeciwdziałanie przemocy.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele placówek edukacyjnych z terenu miasta i regionu a także wielu instytucji współpracujących ze szkołami w wychowaniu dzieci i młodzieży. Jednym z nich była Małgorzata Wójcik, Rzecznik Praw Dziecka Towarzystwa Przyjaciół Dziecka Oddział okręgowy w Częstochowie:
– Powinniśmy zwracać uwagę dzieci na to, że empatia i mediacja rówieśnicza to bardzo ważna rzecz, która pomaga przeciwdziałać agresji w szkole, pomaga przeciwdziałać złym zachowaniom wobec dzieci.
Pozytywnie o konferencji wyrażała się również Marta Posturzyńska, dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 36 w Częstochowie:
– Przyszłam na konferencję, żeby dowiedzieć się jak można przeciwdziałać przemocy u dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ w przedszkolu bardzo mało się o tym mówi. I żeby nauczyć się wychwycić sytuacje niebezpieczne, które mogą się przydarzyć w domach naszych wychowanków.
Organizatorami konferencji były Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na terenie miasta Częstochowy oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Spotkanie zorganizowano w ramach prowadzonego od wiosny tego roku projektu „Strefa empatii – mediacje rówieśnicze”. Jednym z jego elementów jest szkolenie 60 mediatorów rówieśniczych, którzy mają działać na terenie swoich szkół rozwiązując konflikty i promując język dialogu.

ZDCzęstochowski Rower Miejski – odsłona druga

20 wrzesień, 2017 - 16:05

Miejski Zarząd Dróg i Transportu ogłosił przetarg na dostawę elementów składowych systemu Częstochowskiego Roweru Miejskiego z instalacją i uruchomieniem wraz z zakupem i montażem 50 sztuk stojaków rowerowych. To już drugi przetarg na to zadanie. W pierwszym nie wyłoniono wykonawcy, co automatycznie wydłużyło termin realizacji oczekiwanej przez częstochowian inwestycji. W ramach zamówienia wykonawca ma dostarczyć m. in. 20 terminali stacji rowerowych, 300 elektrozamków do dokowania rowerów oraz 185 rowerów. Inwestycja ma ma być gotowa do końca marca przyszłego roku, ale już pod koniec roku bieżącego możemy spodziewać się na ulicach pojawienia się pierwszych elementów systemu rowerów miejskich.
Częstochowianom pozostaje cierpliwie czekać na rozstrzygnięcie przetargu i na sfinalizowanie inwestycji. Rowerzystów w naszym mieście jest coraz więcej, a dzięki systemowi roweru miejskiego, do korzystania z tego środka lokomocji uda się przekonać tych, którzy jeszcze nie mieli kontaktu z dwoma kółkami. Na pewno wyjdzie to na zdrowie wszystkim częstochowianom.

ZDAresztowanie pedofila w Częstochowie

20 wrzesień, 2017 - 15:56

Policjanci z Częstochowy zatrzymali 39-latka, podejrzanego o składanie przez internet propozycji seksualnych 13-latce. Jak ustalili śledczy, w sobotę mężczyzna umówił się z dziewczynką. Nie wiedział, że tak naprawdę konwersację w sieci prowadzi z dorosłą osobą. Na spotkanie przyszli policjanci z wydziału kryminalnego. Wczoraj zatrzymany usłyszał prokuratorskie zarzuty składania propozycji seksualnych małoletniej poniżej 15 roku życia i posiadania treści pornograficznych w komputerze.
Do kryminalnych z częstochowskiej komendy zgłosił się w sobotę „łowca pedofilów”. Internauta oświadczył, iż trafił na trop mężczyzny, który myśląc, że rozmawia z 13-latką zaczął składać jej propozycje obcowania płciowego oraz poddania się innej czynności seksualnej. Usiłował też umówić się na spotkanie przy jednym ze sklepów w Częstochowie. 39-latek oczekiwał na dziewczynkę, jednak zamiast niej na spotkanie przyszli policjanci. Śledczy przeszukali też mieszkania zatrzymanego, w którym zabezpieczono między innymi komputer, na którym po wstępnej analizie ujawniono treści pedofilskie. Konieczne będzie teraz dokładne sprawdzenie zabezpieczonych nośników. 39-latek usłyszał wczoraj zarzuty składania propozycji seksualnych małoletniej poniżej 15 roku życia oraz posiadania niedozwolonych treści pornograficznych z udziałem osób małoletnich, które znajdowały się w jego komputerze. Na wniosek policjantów z wydziału kryminalnego i prokuratora z Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Południe sąd zadecydował o zastosowaniu wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

źródło: KMP CzęstochowaUdogodnienia dla kierowców na skrzyżowaniach

20 wrzesień, 2017 - 15:53

 

Już niedługo na kilku częstochowskich skrzyżowaniach pojawią się wyczekiwane przez wielu kierowców liczniki czasu zmiany świateł. O wprowadzenie ich na nasze ulice od dawna apelowali przede wszystkim kierowcy, dla których mają one być dużym ułatwieniem w poruszaniu się pojazdami. Częstochowianie optymistycznie zapatrują się na koncepcję montowania liczników czasu zmiany świateł na naszych ulicach, jednak jak mówią, trzeba poczekać i zobaczyć, jak to się sprawdza w praktyce. Jak na razie drogowcy wytypowali ciąg skrzyżowań w Alei Niepodległości oraz skrzyżowanie ul. Sobieskiego i Wolności jako miejsca, gdzie sprawdzany będzie system liczników w Częstochowie. Według autorów projektu liczniku czasu mogą oddziaływać na sposób i technikę jazdy kierowców, poprawiać bezpieczeństwo ruchu i pozytywnie wpływać na środowisko poprzez zmniejszenie ilość zużytego paliwa i niższą emisję CO2 przez pojazdy.

ZD75. rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych

20 wrzesień, 2017 - 15:40

75 lat temu, 20 września 1942 r., powstała druga po Armii Krajowej największa polska organizacja konspiracyjna – Narodowe Siły Zbrojne. W okresie świetności liczyła od 80 do 100 tys. żołnierzy. Walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim. Oddziały NSZ wsławiły się udziałem w wielu bitwach partyzanckich.
Żołnierze NSZ byli też aktywni na terenie Częstochowy i okolic. Mieściła się tutaj jedna z najsilniejszych konspiracji. Dowodem na to jest fakt, że na terenie Częstochowy istniała komenda okręgu NSZ – akcentuje prof. Robert Majzner z Instytutu Historii Akademii im. Jana Długosza.
Żołnierze NSZ dokonali tutaj wielu spektakularnych akcji. W jednej z nich dokonano ataku na bank emisyjny. Inspiratorem akcji był ks. Feliks Kowalik pseud. Zagłoba, który do realizacji celu skorzystał ze wsparcia żołnierzy NSZ. Miało to miejsce 20 kwietnia 1943 roku – wyjaśnia prof. Majzner.
Przez wiele lat żołnierze NSZ byli szkalowani przez władze komunistyczne i zapomniani przez historię. Oficjalne uroczystości obchodów 75-lecia Narodowych Sił Zbrojnych odbyły się 16 września w Warszawie. Patronat honorowy nad uroczystością objął prezydent Andrzej Duda. W ubiegły piątek Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu 75. rocznicy powstania NSZ. „Za wierność idei niepodległościowej żołnierze NSZ płacili najwyższą cenę. Byli męczeni i mordowani przez komunistycznych oprawców, a miejsca pochówków wielu z nich nadal pozostają nieznane” – napisano w treści uchwały.

Piotr Nicpoń

foto źródło: wikipedia.plZaproszenie na spektakl „Ziarnko grochu”

20 wrzesień, 2017 - 15:38

Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater zaprasza na spektakl lalkowo – teatralny „Ziarnko grochu”. Będzie on miał miejsce w auli Ośrodka w piątek 22 września o godzinie 17. Na spektakl nie tylko dla dzieci zaprasza Tadeusz Piersiak – dyrektor Gaude Mater:
– Bardzo się cieszymy, że mamy dla naszej publiczności propozycję teatralną. Pokażemy wam profesjonalny spektakl lalkowy „Ziarnko grochu”. Jest to swobodna adaptacja „Księżniczki na ziarnku grochu”. To przedstawienie jest dla nas o tyle cenne, że jest dyplomem częstochowianki – Edyty Januszewskiej – który robi w Białymstoku na Państwowej Akademii Teatralnej w warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej. Spektakl jest absolutnie profesjonalny. Dopieszczony przez uczelnię, więc nosi znamiona dojrzałości i artyzmu. Serdecznie zapraszamy! Wstęp na spektakl wolny.
Reżyser i twórca scenariusza Edyta Januszewska, to absolwentka kierunku aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku na którym obecnie jest dyplomantką.

KN

Źródło foto: Gaude MaterRombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta