Green Pack. Producent torebek papierowych fałdowych oraz woreczków foliowych.
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Tygodnik Regionalny Częstochowa Gazeta Częstochowa
Zaktualizowano: 1 godzina 38 min. temu

Już niedługo wystartuje V Bieg Miłosierdzia

4 godziny 26 min. temu

8 kwietnia, Druga Niedziela Wielkanocna, to Niedziela Miłosierdzia Bożego. W wielu świątyniach odprawiane będą specjalne nabożeństwa i modlitwy. W szczególny sposób ten dzień czczony będzie w częstochowskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Posługujący tam księża Pallotyni corocznie organizują wydarzenia mające zwrócić nam uwagę na wielki Dar Bożego Miłosierdzia. O przygotowaniach do uroczystości, a szczególnie o jednym z wydarzeń , jakim będzie piąty już Bieg Miłosierdzia, mówi proboszcz parafii, ks. Andrzej Partika:
– Od kilku lat świętowanie Niedzieli Miłosierdzia w naszym sanktuarium to oczywiście uroczysta Eucharystia, nabożeństwo Koronki do Bożego Miłosierdzia, to sympozjum, które organizujemy w tym czasie, ale także konkretna akcja charytatywna w formie Biegu Miłosierdzia. Za każdego uczestnika biegu sponsorzy przekazują konkretne pieniądze na nasz cel charytatywny. W tym roku chcemy zakupić okna do stołówki dla bezdomnych. Stołówkę czasami zamieniamy w przytulisko kiedy są te największe mrozy. Wtedy gościmy tam nawet kilkadziesiąt osób. Chcemy to miejsce wyremontować.
Bieg Miłosierdzia nie może się obyć bez udziału ks. Partiki, który corocznie pokonuje wyznaczony dystans w sutannie, czym wzbudza aplauz innych uczestników. Trasę biegu niekoniecznie trzeba pokonywać biegnąc – można ją przemaszerować, przespacerować – istotne jest uczestnictwo i wsparcie ważnego dzieła charytatywnego.
Zapisy do V Biegu Miłosierdzia odbywają się przez stronę internetową parafii.

ZDCzęstochowa: zmiana w podziale na okręgi wyborcze

4 godziny 40 min. temu

Zmiana w podziale okręgów wyborczych w Częstochowie. Podczas tegorocznych wyborów samorządowych innych niż dotychczas kandydatów do wyboru będą mieli mieszkańcy dzielnicy, której granica przebiega wzdłuż torów kolejowych Częstochowa–Opole, a także ulicami: Pułaskiego, ks. Popiełuszki, 3 Maja, Klasztorną, kard. Wyszyńskiego, św. Jadwigi, św. Barbary i Główną.

Podczas najbliższych wyborów samorządowych, dzielnica Podjasnogórska znajdzie się w granicach 1 okręgu wyborczego wraz z dzielnicami Stare Miasto, Śródmieście i Trzech Wieszczów. W granicach pozostałych okręgów nic się nie zmienia.

Zmian dokonano zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, Kodeksem wyborczym, a przede wszystkim ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Zgodnie z nowymi zapisami w poszczególnych okręgach wyborczych częstochowianki i częstochowianie będą wybierać od 5 do 7 radnych (zmiany w ustawie nie pozwalają już na wybór 4 radnych, dlatego trzeba było zmienić granice okręgów, aby w każdym mieszkała liczba osób umożliwiająca utworzenie przynajmniej 5-mandatowego okręgu) – czytamy w informacji prasowej częstochowskiego magistratu.

Jeszcze nie jest znany termin tegorocznych wyborów samorządowych – brane są pod uwagę trzy terminy: 21 października, 28 października oraz 4 listopada. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w wakacje.

PKDzień Nowych Technologii w Edukacji

4 godziny 45 min. temu

W środę 21 marca, w ramach ogólnopolskiego działania Ministerstwa Edukacji Narodowej „Dzień Nowych Technologii w Edukacji”, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie przygotował warsztaty dla dzieci i nauczycieli zatytułowane „Programowanie – nauka poprzez zabawę”. W trakcie warsztatów uczestnicy mieli okazję do nauki poprzez zabawę, z wykorzystaniem gry edukacyjnej ScottieGo! Celem spotkania była prezentacja możliwości połączenia technologii informacyjno-komunikacyjnych z tradycyjną grą planszową, w zakresie nauczania programowania od najmłodszych lat.
„Dzień Nowych Technologii w Edukacji” został zorganizowany w celu popularyzacji rozwoju kompetencji cyfrowych. Jest to jedno z działań MEN-u polegające m. in. na zapewnieniu bezpłatnego dostępu do szerokopasmowego internetu w szkołach, programu wyposażania szkół „Aktywna Tablica” czy też szkoleń nauczycieli z programowania i wykorzystania nowych technologii na lekcjach różnych przedmiotów.

ZDDziś pierwszy dzień kalendarzowej wiosny

5 godzin 7 min. temu

Choć za oknami śnieg i niska temperatura, w kalendarzu już zawitała wiosna. 21 marca, czyli dziś, to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Dobra informacja dla wszystkich lubiących wyższe temperatury jest taka, że w weekend czeka nas prawdopodobnie kilkanaście stopni Celsjusza na plusie.

W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny zapytaliśmy mieszkańców Częstochowy i regionu o to, jak spędzają ten dzień:

Jesteśmy ze znajomymi na mieście, mam nadzieję, że będzie w końcu ciepło, bo marznę / Bardzo dobrze, trzeba będzie wykorzystać dzień, bo pogoda ładna / Bardzo dobrze, w pracy / Spacerujemy sobie z wnusią, słoneczko się pokazało i jesteśmy zadowolone – mówią mieszkańcy regionu częstochowskiego.

Warto przypomnieć, że już w najbliższy weekend, czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni – o godzinę krócej spać będziemy w nocy z soboty na niedzielę. Zegarki przestawimy z godziny 2:00 na 3:00.

PKImpreza promująca adopcję zwierząt już w kwietniu

5 godzin 22 min. temu

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Częstochowie mieszczące się przy ul. Gilowej wychodzi od wielu lat z różnymi akcjami promocyjnymi, których celem jest pomoc bezdomnym zwierzętom. W tym roku odbędzie się kolejna taka impreza, którą zaplanowano na niedzielę 8 kwietnia na Placu Biegańskiego. Początek imprezy zaplanowano na godzinę 13. 00. Zakończenie planowane jest w okolicach godziny 20. 00. Akcji promującej adopcję będą towarzyszyć występy artystyczne.

Podobne inicjatywy, jakie miały miejsce w poprzednich latach potwierdziły, że to jest bardzo potrzebne. Wielkim zainteresowaniem mieszkańców Częstochowy cieszyły się Psiechadzki.

PNPDzień otwarty w „Bieganie”

5 godzin 24 min. temu

W środę 21 marca w III Liceum Ogólnokształcącym im. dr. Wł. Biegańskiego w Częstochowie odbył się dzień otwarty szkoły. 

W ramach dnia otwartego uczniowie szkół podstawowych, którzy przyszli do „Biegana” mieli okazję m. in. zapoznać się z ofertą edukacyjną placówki na rok szkolny 2018/2019, zobaczyć prezentacje zainteresowań i osiągnięć uczniów, a także zwiedzić szkołę.

Uczniowie, którzy nas oprowadzali, byli dla nas bardzo mili, co świadczy o przyjaznej atmosferze. Sama szkoła mimo, że wygląda na małą, ma dosyć spore sale, co jest plusem. Ma również rozbudowaną ofertę edukacyjną. Każdy może znaleźć coś dla siebie począwszy od artystycznych przedmiotów, do ścisłych. Naprawdę nauczyciele i uczniowie są bardzo przyjaźnie nastawieni do nowych ludzi, opowiadają same świetne rzeczy o tej szkole. Nie brałyśmy tej szkoły pod uwagę, a po dzisiejszym dniu na pewno ją uwzględnimy – mówią Kamila Wieczorek i Joanna Sepioło, częstochowskie uczennice.

Kolejny dzień otwarty III LO zaplanowano na 26 maja.

PK„Turniej Zawodowca” w Zespole Szkół Technicznych

5 godzin 26 min. temu

W pierwszy dzień wiosny kalendarzowej w Zespole Szkół Technicznych już po raz kolejny odbył się „Turniej Zawodowca”. O inicjatywie, która jest połączeniem rywalizacji fizycznej ale i w zakresie niezwykle cennych umiejętności praktycznych, i która na stałe wpisała się w życie szkoły. Pomysł zorganizowania turnieju zawodowca w dużej mierze wyszedł ze strony uczniów szkoły. „Turniej Zawodowca” odbywa się w Zespole Szkół Technicznych od dwóch lat.

PNPI Dzień Wiosny w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym

5 godzin 29 min. temu

Pierwszy dzień wiosny nie przywitał nas wiosenną temperaturą ale został za to w sposób wyjątkowy przywitany przez przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 35 im. Małego Księcia w Częstochowie. Z okazji pierwszego dnia wiosny, w placówce odbył się między przedszkolny konkurs recytatorski, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób. W międzyczasie miały miejsce występy taneczne i zabawa.

 

W 2018 r. wiosna astronomiczna rozpoczęła się 20 marca, zaś 21 marca zaczęła się wiosna kalendarzowa.

PNPPrzemoc, agresja i media – debata oxfordzka

5 godzin 32 min. temu

Przemoc, agresja i media – to główne tematy debaty oxfordzkiej, a także konferencji szkoleniowej, która w środę 21 marca odbyła się w Częstochowie. Problem agresji i przemocy jest sprawą bardzo złożoną – wskazali organizatorzy. Wspólnie z młodzieżą w ramach debaty zastanawiano się na wybranymi aspektami tych zjawisk. Problem agresji jest ściśle powiązany z różnymi uzależnieniami, o których także debatowano. W trakcie debaty wskazano też, że jedną z ważnych metod zapobiegających wzrostowi agresji i przemocy jest aktywność fizyczna.

Organizatorzy w trakcie spotkania przygotowali m.in.: projekcje filmów nagranych przez uczniów i pedagogów Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 i Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta. Uczestnicy wysłuchali także wykładu dra. Andrzeja Margasińskiego na temat uzależnień, przemocy i agresji.

PNPJerzy Duda-Gracz we wspomnieniach przyjaciół

8 godzin 17 min. temu

 

We wtorek 20 marca w Sali Reprezentacyjnej częstochowskiego Ratusza odbył się wieczór wspomnieniowy poświęcony życiu i twórczości Jerzego Dudy-Gracza. Spotkanie zorganizowano w 77. rocznicę urodzin artysty, który przez wiele lat swojej twórczości związany był z Częstochową. Wydarzenie poprowadził jego organizator, dyrektor Muzeum Częstochowskiego, Tadeusz Piersiak. Jerzego Dudę-Gracza wspominali jego przyjaciele i znajomi, m. in. Sabina Lonty, Janusz Mielczarek, Zdzisław Sowiński. Wieczór wspomnień uzupełniła prezentacja prac artysty ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego. O kolekcji opowiedziała kustosz Katarzyna Sucharkiewicz. W ramach spotkania odbył się również pokaz filmu „Jerzy Duda-Gracz – częstochowskie wyznania”, autorstwa Zdzisława Sowińskiego, a także prezentacja fotografii Jerzego Peteckiego i Jolanty Goli.

ZDPoświęcenie i otwarcie Sali Papieskiej na Jasnej Górze

8 godzin 34 min. temu

Mszą św. dziękczynną w Kaplicy Matki Bożej rozpoczęły się w środę 21 marca na Jasnej Górze uroczystości związane z zakończeniem prac budowlano-konserwatorskich zrealizowanych w ramach projektu „Narodowe Perły Klasztoru OO. Paulinów Jasna Góra w Częstochowie – ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego”. Eucharystii przewodniczył generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, a uczestniczyli w niej ojcowie paulini, przedstawiciele wykonawców prac remontowych oraz częstochowscy wierni. Po Mszy św. nastąpiło poświęcenie i uroczyste otwarcie całkowicie odnowionej Sali Papieskiej im. Świętego Jana Pawła II. Zakres prac w Sali Papieskiej obejmował roboty rozbiórkowe, budowę zaplecza technicznego, kompleksowy remont sali obejmujący dostosowanie do najwyższych standardów, budowę pochylni i urządzeń dla osób niepełnosprawnych oraz budowę reżyserki.
W ramach projektu „Narodowe Perły Klasztoru OO. Paulinów Jasna Góra w Częstochowie – ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego”, oprócz modernizacji Sali Papieskiej, wykonano także prace remontowe na tarasach kurtyny południowej i kurtyny wschodniej oraz Bastionu św. Rocha, remont więźby dachowej Pokoi Królewskich oraz kompleksowe prace konserwatorskie w Atrium Kaplicy Matki Bożej. Ponadto projekt przewiduje wykonanie wirtualnego spaceru, który umożliwi zwiedzanie Jasnej Góry z każdego miejsca świata, o każdej porze.
Całkowita wartość projektu to prawie 21 mln złotych, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wynosiło 17,5 mln złotych.

ZDNaszym okiem – subiektywny przegląd prasy. Audycja z 21 marca

8 godzin 48 min. temu

Marian Florek i ks. Paweł Rozpiątkowski z Tygodnika Katolickiego Niedziela oraz Aleksandra Mieczyńska z Radia Fiat zapraszają do lektury najnowszych tygodników i miesięczników. Dziś: Tygodnik Katolicki Niedziela, czestochowskie24.pl, Głos Karmelu, Różaniec i Tak Rodzinie:

POSŁUCHAJ ROZMOWYNabór w Jasnogórskiej Szkole Muzycznej

11 godzin 51 min. temu

Jasnogórska Szkoła Muzyczna przy alei Jana Pawła II 126/130 w Częstochowie rozpoczęła nabór. Już teraz można składać dokumenty, przesłuchania kandydatów do szkoły rozpoczną się po Świętach Wielkanocnych.

Organem prowadzącym szkołę jest stowarzyszenie Jasnogórska Szkoła Chóralna. Przesłuchania w Jasnogórskiej Szkole Muzycznej przy alei Jana Pawła II 126/130 w Częstochowie będą się odbywały we wszystkie piątki kwietnia aż do połowy maja, w godzinach od 16.00 do 17.30.

Szkoła kształci w zakresie:

  • ogólnokształcącej szkoły podstawowej (uczeń realizuje obowiązek szkolny),- programu szkoły muzycznej I stopnia rozszerzonego o naukę śpiewu,
  • nauki gry na instrumentach: fortepian, skrzypce, altówka, gitara, wiolonczela,
    flet poprzeczny, akordeon, obój, trąbka, klarnet, saksofon, kontrabas,
  • tańca ludowego,
  • śpiewu chóralnego.

Do szkoły obowiązują przesłuchania rekrutacyjne. Wszelkie informacje na temat rekrutacji oraz działalności szkoły znajdują się na stronie internetowej: www.jsm.edu.pl Informacji udziela również sekretariat szkoły w godz. 9.30-12.00 od poniedziałku do piątku pod nr tel. 34 344 05 90. Szkoła finansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PKJasnogórskie Rekolekcje Wielkopostne

20 marzec, 2018 - 23:15

Od niedzieli 18 marca trwają na Jasnej Górze Rekolekcje Wielkopostne. Nauki rekolekcyjne w trakcie Mszy świętych o godzinie 6.00, 11.00 oraz 18.30 głosi o. Wojciech Dec. Jak podkreśla rekolekcjonista, udział w rekolekcjach to bardzo ważna część właściwego przygotowania do Zmartwychwstania Jezusa:
– Czas rekolekcji to na pewno taka okazja do tego, żeby jakoś szczególnie przygotować się do przeżywania świąt paschalnych, wejść w tę rzeczywistość, która podpowiada nam liturgia, Słowo Boże.
Rekolekcjonista przypomina nam, że jest wielu ludzi, którzy nie potrafią skorzystać z łaski pojednania z Panem Bogiem i wyjaśnia, jak zachęcić ich do uczestnictwa w rekolekcjach.
Jasnogórskie Rekolekcje Wielkopostne głoszone są w Kaplicy Obrazu Matki Bożej. Potrwają do soboty 24 marca włącznie.

ZDGolgota Jasnogórska ponownie udostępniona pielgrzymom

20 marzec, 2018 - 23:04

Zakończyły się prace remontowe, jakie prowadzone były w przybudówce Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Dzięki temu ponownie został udostępniony pielgrzymom cykl obrazów „Golgota Jasnogórska” autorstwa nieżyjącego już częstochowskiego artysty, Jerzego Dudy-Gracza. „Golgota Jasnogórska” to cykl 18 obrazów przedstawiających Drogę Krzyżową, dar wotywny Jerzego Dudy-Gracza dla jasnogórskiego Sanktuarium. Do 14 stacji Drogi Krzyżowej artysta dołączył jeszcze 4 obrazy: Zmartwychwstanie Jezusa, spotkanie z niewiernym Tomaszem, rozesłanie apostołów oraz Wniebowstąpienie.

ZDRekolekcje Wielkopostne dla dzieci w Archikatedrze

20 marzec, 2018 - 16:56

W wielu parafiach naszej archidiecezji trwają rekolekcje wielkopostne. Jest to szczególny czas naszych przygotowań do najważniejszego ze świąt w Kościele katolickim, Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Rekolekcje trwają również w Archikatedrze Świętej Rodziny. Nauki głosi tam paulin, o. Stanisław Jarosz, który wyjaśnił sens uczestnictwa w rekolekcjach:
– Wiara się rodzi ze słuchania. To jest raz, a dwa – wciąż potrzeba pewnego odnawiania naszego myślenia, właściwie to przemiany w myśleniu. Bo Wielki Post zaczęliśmy od Popielca, „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – nawrócić się, to zacząć myśleć inaczej. Dlatego to przepowiadanie rekolekcyjne ma prowadzić do zmiany myślenia, a za zmianą myślenia może iść zmiana życia. Nigdy odwrotnie.
Ojciec Jarosz szczególnie przygotowuje się do nauk rekolekcyjnych dla dzieci, jednak jak sam mówi, te spotkania sprawiają mu niezwykłą radość:
– Chciałbym się dopasować do etapu dzieci, ponieważ inny jest przekaz dla dorosłych, inny jest przekaz dla dzieci, a Ewangelia jest ta sama. I cała sztuka polega na tym, której się wciąż uczę, to tak mówić, żeby być zrozumianym, żeby to dzieci chciały przyjąć, żeby coś im zostało. Cała sztuka właśnie w tym. I to, żeby jeszcze chcieli słuchać i zrozumieć. Dlatego mnie jest chyba trochę łatwiej, bo mam jeszcze dużo dziecinady w swoim życiu, i to pewnie dlatego.
Rekolekcje z o. Jaroszem w Archikatedrze Świętej Rodziny potrwają do środy 23 marca. Zakończą się wieczorną Mszą św. o godz. 18.00.

ZDWarsztaty Wielkanocne w Zodiaku

20 marzec, 2018 - 16:40

Częstochowskie Multicentrum Zodiak zaprasza najmłodszych mieszkańców naszego miasta do udziału w warsztatach wielkanocnych. W ich trakcie dzieci poprzez zabawę poznają nasze tradycje i zwyczaje, a także same wykonują świąteczne ozdoby. O warsztatach opowiedziała jedna z instruktorek, Justyna Cocyk:
– Jak co roku mamy warsztaty wielkanocne. W tym roku na warsztatach robimy ozdoby świąteczne, takie kurki, które dzieci zabiorą i mogą włożyć do wielkanocnego koszyka. Natomiast druga część warsztatów to warsztaty techniczne, gdzie dzieci z konstrukcyjnych klocków budują koszyki wielkanocne. Warsztaty są też oparte o gry, o zabawy, mamy klocki, mamy puzzle. To są takie wesołe warsztaty.
Szczegółową ofertę Multicentrum Zodiak można znaleźć na stronach internetowych placówki. Warto swój udział zgłosić wcześniej, ponieważ w warsztatach może wziąć udział określona grupa dzieci.

ZDWychowanek Rakowa trenerem kadry

20 marzec, 2018 - 16:34

Wychowanek Rakowa Częstochowa, 41 – letni szkoleniowiec Jacek Magiera został nowym trenerem kadry U-20 – poinformował w poniedziałek PZPN. Dotychczas kadrą z rocznika 1999 opiekował się Dariusz Dźwigała. Jacek Magiera jest wychowankiem Rakowa Częstochowa, w barwach którego zadebiutował w Ekstraklasie 18 marca 1995 w meczu przeciwko Stali Mielec. W barwach częstochowskiej drużyny grał do jesieni sezonu 1996/1997, rozgrywając 38 spotkań ligowych i zdobywając 8 bramek.
Od wiosny sezonu 1996/1997 przez kolejnych 9 lat reprezentował barwy Legii Warszawa, w której grał do końca 2005 roku (z półroczną przerwą na wypożyczenie do Widzewa Łódź na rundę wiosenną sezonu 1999/2000). Karierę trenerską zaczął natomiast w 2006 roku, pracując jako asystent selekcjonera reprezentacji Polski U-18 (2006-2007) i jako członek sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny Legii (2006-2013). Samodzielnie opiekował się dotąd rezerwami Legii (2014-2015), I-ligowym Zagłębiem Sosnowiec (2016) i pierwszą drużyną Legii (2016-2017).
Warszawian prowadził w czterech meczach fazy grupowej Ligi Mistrzów 2016/2017 oraz dwóch spotkaniach 1/16 finału Ligi Europy 2016/2017 i sięgnął z nimi po mistrzostwo Polski 2017. Pochodzący z Częstochowy szkoleniowiec od 2 stycznia 2018 roku rozpoczął pracę w Polskim Związku Piłki Nożnej na stanowisku Zastępcy Dyrektora Sportowego ds. Rozwoju Piłki Młodzieżowej. – Jacek Magiera to mądry człowiek i trener, który bardzo dobrze zna się na piłce nożnej. Będzie kolejnym mocnym filarem w koncepcji rozwoju szkolenia PZPN oraz edukacji trenerów – mówił prezes PZPN Zbigniew Boniek. Pochodzący z Częstochowy trener jest znany i ceniony w całej piłkarskiej Polsce. Mistrzostwa odbędą się na przełomie maja i czerwca w co najmniej sześciu polskich miastach. Najważniejsze mecze będą rozegrane w Łodzi. Poza Łodzią najlepszych młodych piłkarzy świata na pewno też będą gościć Bydgoszcz, Gdynia, Lubin, Lublin i Tychy.

PNP

fot. Raków CzęstochowaMisterium Męki Pańskiej w wykonaniu Teatru „Źródło”

20 marzec, 2018 - 16:29

Niedziela Palmowa rozpoczyna okres duchowego przygotowania się do świąt, będący wyciszeniem i zwróceniem uwagi na osobę cierpiącego Chrystusa. Aby uświetnić ten ważny dla wiernych kościoła katolickiego dzień, aktorzy Miejskiego Teatru „Źródło” tradycyjnie zapraszają do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku na wzruszające „Misterium życia i śmierci Jezusa z Nazaretu”. Spektakl zostanie zaprezentowany w niedzielę, 25 marca, o godz. 16:00 w sali widowiskowej MDK. Wstęp na spektakl jest wolny.Dodatkowe oznakowanie radomszczańskich taksówek

20 marzec, 2018 - 16:23
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Radomsku podjęto uchwałę o obowiązku dodatkowego oznakowania taksówek, która pozwoli na ujednolicenie oznaczeń taksówek na terenie miasta.

Uchwała podjęta przez Radę Miejską jest odpowiedzią na oczekiwania środowiska radomszczańskich taksówkarzy. Obowiązek dodatkowego oznakowania pojazdów (tylko taksówek) dotyczy przewoźników wykonujących przewozy na podstawie licencji wydawanej przez Prezydenta Miasta Radomska. Pojazdy mają zostać oznaczone poprzez:

– emblemat o wymiarach 23x12cm z wizerunkiem herbu i flagi Radomska, napisem „Radomsko” oraz numerem licencji, który ma zostać umieszczony w sposób widoczny na lewych i prawych drzwiach taksówki,

– cennik usług przewozowych, który znajdować ma się wewnątrz i na zewnątrz taksówki w widocznym dla pasażera miejscu.

Emblemat wykonany będzie z materiału zapewniającego bezszkodowy dla karoserii montaż i demontaż oraz wydawany nieodpłatnie przez organ udzielający licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką. Przedsiębiorcy zobowiązani są do zmiany posiadanych oznaczeń na zgodne z uchwałą nie później niż 3 miesiące od wejście w życie uchwały.

W przypadku zaprzestania prowadzenia działalności polegającej na przewozie osób taksówką, dodatkowe oznaczenia powinny zostać usunięte, natomiast w przypadku zawieszenia działalności, powinny zostać zaklejone.

Źródło: UM RadomskaWyłudzali VAT

20 marzec, 2018 - 15:37

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia, dotyczący działalności polsko-wietnamskiej grupy przestępczej, która wyłudziła 11 milionów podatku VAT.

W toku śledztwa ustalono, że Janusz P. prowadził firmę, zajmująca się świadczeniem usług transportowych na rzecz firm z Wólki Kosowskiej, należących do osób pochodzących z państw azjatyckich. Tam nawiązał kontakt z osobami oferującymi „sprzedaż” fikcyjnych faktur VAT.

Następnie Janusz P., za pośrednictwem swoich znajomych, przejął kontrolę nad trzema spółkami, mającymi siedziby na Węgrzech i w Czechach. W latach 2012-2014 do tych podmiotów gospodarczych firma Janusza P. sprzedała fikcyjnie tekstylia i obuwie o łącznej wartości około 77 mln zł. Jednocześnie Janusz P. występował do urzędu skarbowego w Częstochowie o zwrot podatku VAT z tytułu stosowania stawki 0%, w związku z dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W ten sposób oskarżony doprowadził Skarb Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie około 11 mln zł. W początkowym okresie przestępczej działalności Janusz P. uzyskiwał fikcyjne faktury VAT, które dokumentowały nabycie towarów przez jego firmę, od różnych nieustalonych w śledztwie osób. Pod koniec 2012 roku nawiązał kontakt z obywatelką Wietnamu, która dostarczała mu fikcyjne faktury, wystawione przez szereg spółek. Kobiecie tej w zamian za dostarczenie faktur Janusz P. przekazywał umówione kwoty pieniędzy. Istotną częścią działalności zorganizowanej grupy przestępczej było też pranie brudnych pieniędzy. Polegało ono na przelewaniu przez Janusza P. na rachunki bankowe kontrolowanych przez siebie zagranicznych spółek środków pieniężnych, przeznaczonych na fikcyjny zakup towarów od jego firmy. Pieniądze te były następnie przekazywane na rachunki firmy Janusza P., w celu upozorowania zakupu tekstyliów i obuwia. W śledztwie stwierdzono, że przedmiotem przestępstwa prania brudnych pieniędzy były środki finansowe w łącznej kwocie około 20 mln zł. Janusz P. przyznał się w śledztwie do popełnienia zarzucanych mu przestępstw. Wobec niego od grudnia 2016 roku stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Pozostali oskarżeni nie przyznali się do winy.
Na poczet grożących oskarżonym kar grzywny i przepadku korzyści uzyskanych z przestępstw zabezpieczono w śledztwie 3 samochody marki Audi, nieruchomość oraz pieniądze o łącznej wartości około 2 mln zł. Zarzucane oskarżonym przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności do 15 lat. Przedmiotowe śledztwo było prowadzone przez Wydział ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Częstochowie wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

źródło: Prokuratura Okręgowa w CzęstochowieFinał XII Powiatowego Konkursu im. Ludmiły Marjańskiej

20 marzec, 2018 - 15:34

We wtorek w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego odbył się finał kolejnego , XII Powiatowego Konkursu im. Ludmiły Marjańskiej.

Poetka urodziła się w roku 1923. Rodzina Ludmiły Marjańskiej pochodziła z Austro – Węgier. Pradziadek poetki przeniósł się do Częstochowy, gdzie do połowy XIX wieku prowadził chór i zespół muzyczny na Jasnej Górze. Poetka zmarła w roku 2005. Jej poezja jest dzisiaj ceniona, i głęboko przeżywana.

PNPWkrótce rusza program Roweru Miejskiego

20 marzec, 2018 - 15:31

Już wkrótce ruszy program Miejskiego Roweru. Zainteresowani już mogą rejestrować się w elektronicznym systemie. Obecnie, po pozytywnych testach, które zostały przeprowadzone kilka miesięcy temu, trwa przygotowywanie infrastruktury potrzebnej do działania systemu.

Częstochowski Rower Miejski składać się będzie 185 rowerów zainstalowanych w 20 stacjach dokujących, które zostały rozlokowane na terenie całego miasta. Jest to kolejny element realizacji Programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie.

PNPW AJD o wywiadzie cywilnym Polski Ludowej

20 marzec, 2018 - 15:27

We wtorek W Instytucie Historii Akademii. im. Jana Długosza w Częstochowie odbyła się promocja dwutomowej książki dr Witolda Bagieńskiego zatytułowanej „Wywiad Cywilny Polski Ludowej w latach 1945 – 1961”. Spotkanie poprowadził Bartosz Kapuściak z Katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.  W publikacji Witolda Bagieńskiego przedstawionych zostało pierwszych 15 lat dziejów wywiadu cywilnego Polski Ludowej: ewolucja jego struktury organizacyjnej, celów i obszarów działania, metody pracy, a także funkcjonariusze i ich agenci. Jest to pierwsze tak obszerne opracowanie dotyczące jednej z najważniejszych jednostek operacyjnych centrali bezpieki.

Witold Bagieński jest pracownikiem Samodzielnej Sekcji Badań Archiwalnych i Edycji Źródeł Archiwum IPN w Warszawie, a także koordynatorem badawczego projektu IPN dotyczącego struktur i metod działania aparatu bezpieczeństwa w Polsce.

PNPDziekan z AJD w Polskim Komitecie Olimpijskim

20 marzec, 2018 - 12:24

Dziekan Wydziału Pedagogicznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie został członkiem Komisji Sportu Wiejskiego Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Prof. Eligiusz Małolepszy jest wieloletnim pracownikiem AJD, jego zainteresowania koncentrują się wokół sportu i jego historii.

Prof. Małolepszy jest autorem wielu publikacji i aktywnie działa na rzecz rozwoju sportu akademickiego. Prof. Eligiusz Małolepszy będzie zasiadał w Komisji Sportu Wiejskiego w kadencji 2017-2021. Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki podkreślił w akcie nominacyjnym, iż wspomniany okres, to czas intensywnych przygotowań sportowców do Igrzysk XXXIII Olimpiady w Tokio.

Jak podkreśla dziekan wydziału pedagogicznego, potencjał sportu wiejskiego jest duży – Kamil Stoch swoją karierę rozpoczął w Ludowym Klubie Sportowym Ząb i LKS Poroniec Poronin.

PKRombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta