hurtownia opakowań, green pack opakowania, gastronomia producent opakowań, taśmy, woreczki foliowe, opakowania jednorazowe, środki czystości, catering
 
Promed. Czas na wzrok 40+
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75
 

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Tygodnik Regionalny Częstochowa Gazeta Częstochowa
Zaktualizowano: 1 godzina 33 min. temu

Przewodniczący Episkopatu: Módlmy się za kapłanów, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny

5 godzin 37 min. temu

„W historii naszej Ojczyzny było wielu bohaterskich kapłanów, którzy nawet za cenę własnego życia bronili wiary i niepodległej Polski”  –  powiedział abp Stanisław Gądecki w związku z obchodzonym w tym roku po raz pierwszy Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych. Przypada on 19 października, w rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że duchowni niezłomni nie opuścili wiernych i potrzebujących wsparcia i pomocy. „To oni dodawali sił swoim rodakom, byli z nimi w najtrudniejszych chwilach, służyli im posługą duszpasterską i niejednokrotnie przelewali krew w obronie spraw, w które wierzyli” – powiedział abp Gądecki.

Przypomniał także o martyrologii narodu polskiego, w tym polskich duchownych i podkreślił: „Modlitwą i pamięcią otaczamy dzisiaj kapłanów, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny”. Przewodniczący Episkopatu mówił też: „Niech heroiczni kapłani, m.in. ks. Ignacy Skorupka, św. Maksymilian Maria Kolbe, księża, którzy wraz z polskimi oficerami zginęli w Katyniu, Charkowie czy Miednoje, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, umacniają nas w wiernym podążaniu za prawdą i dobrem, które zawsze są silniejsze od zła”.

Zaznaczył też, że to właśnie bohaterscy kapłani swoją postawą udowodnili, że miłość do Boga, bliźniego i Ojczyzny ma ogromną siłę, która potrafi trwać wiele lat po ich śmierci. Powiedział:Niech więc ci odważni duchowni będą dla nas wszystkich wzorem i inspiracją do pogłębiania wiary i pracy dla dobra naszej doczesnej i wiecznej Ojczyzny”.

Publikujemy pełną treść wypowiedzi:

Po raz pierwszy obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. W historii naszej Ojczyzny było wielu bohaterskich kapłanów, którzy nawet za cenę własnego życia bronili wiary i niepodległej Polski.

To oni dodawali sił swoim rodakom, byli z nimi w najtrudniejszych chwilach, służyli im posługą duszpasterską i niejednokrotnie przelewali krew w obronie spraw, w które wierzyli.

Pamiętając o martyrologii narodu polskiego, w tym polskich duchownych, modlitwą i pamięcią otaczamy dzisiaj kapłanów, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny. Niech heroiczni kapłani, m.in. ks. Ignacy Skorupka, św. Maksymilian Maria Kolbe, księża, którzy wraz z polskimi oficerami zginęli w Katyniu, Charkowie czy Miednoje, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, umacniają nas w wiernym podążaniu za prawdą i dobrem, które zawsze są silniejsze od zła. To oni, swoją postawą udowodnili, że miłość do Boga, bliźniego i Ojczyzny ma ogromną siłę, która potrafi trwać wiele lat po ich śmierci. Niech więc ci odważni duchowni będą dla nas wszystkich wzorem i inspiracją do pogłębiania wiary i pracy dla dobra naszej doczesnej i wiecznej Ojczyzny.

BP KEP

Źródło: episkopat.plDzień Duchownych Niezłomnych

8 godzin 7 min. temu

Dzień Duchownych Niezłomnych to czas wspominania duchownych zarówno katolickich, jak i innych wyznań, którzy żyli w różnych okresach historii Polski. To dzień tych, którzy byli ostoją Narodu i walczyli o naszą tożsamość.

Liczną grupę duchownych niezłomnych stanowią ci, którzy zginęli z rąk okupantów radzieckich i niemieckich, ale także ci, którzy prześladowani byli przez cały okres PRL-u.

– Dzień ten został ustanowiony przez Sejm RP w ubiegłym roku i każdego roku, 19 października będziemy obchodzić czas upamiętniania i wspomnienia tych duchownych. Ci co prawda ze swojej natury mieli zajmować się rzeczami bożymi i duchowymi, ale troszczyli się także o polskość i tożsamość narodową. Kościół Katolicki oraz inne, były w trudnych czasach Polski oazami i ostojami polskości, kultury polskiej oraz języka – przybliżył rzecznik archidiecezji częstochowskiej ks. Mariusz Bakalarz.

19 października 1984 roku to dzień zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki, jednego z największych kościelnych męczenników okresu polskiego komunizmu.

– Kapłan niezłomny. Walczył o tych, których władza doświadczała w okrutny sposób. Walczył o robotników, tożsamość narodową, sprawy społeczne oraz o obecność Kościoła w ówczesnej rzeczywistości. Stał się dla nas człowiekiem-symbolem, dlatego właśnie ta data – rocznica jego męczeńskiej śmierci, została wybrana na dzień wspólnego upamiętnienia – dodał ks. Mariusz Bakalarz.

Po 13-letnim procesie beatyfikacyjnym, 6 czerwca 2010 roku ksiądz Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego. Mszy na placu Piłsudskiego w Warszawie przewodniczył arcybiskup Angelo Amato, prefekt Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża Benedykta XVI odczytał akt beatyfikacyjny. Ks. Jerzy Popiełuszko został także pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

BNO
Fot.: Konferencja Episkopatu PolskiOddawajmy szpik!

18 październik, 2019 - 18:06

W niedzielę obchodzony był Dzień Dawcy Szpiku, w którym przypomina się o osobach, które oddały szpik i komórki krwiotwórcze po to, by dać szansę chorym na powrót do zdrowia oraz zachęca się innych do działań na rzecz tego szczytnego celu.

O tym, kto może oddać szpik, mówi kierownik Ośrodka Dawców Szpiku w Katowicach, Anna Cendrzak-Basista.

– Musi być to osoba pełnoletnia. Nie trzeba wcześniej uzgadniać wizyty. Należy za to mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, czyli dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Podczas oddawania szpiku wykonuje się tylko trzy czynności – wypełnia się deklarację zgłoszeniową i ankietę zdrowotną, poddaje się kwalifikacji lekarskiej, która pozwala ocenić stan zdrowia kandydata na dawcę i oddaje się próbkę krwi, celem oznaczenia antygenów zgodności tkankowej – podkreśla Cendrzak-Basista.

Cendrzak-Basista mówi także o sposobach oddawania szpiku.

– Istnieją dwie metody oddawania komórek krwiotwórczych. Jedna związana jest z pobieraniem krwi z obwodu metodą aferezy, podczas której kandydat na dawcę jest stymulowany czynnikiem wzrostu przez pięć poprzedzających dni, po czym oddaje komórki macierzyste na separatorze komórkowym. Druga metoda polega na pobieraniu szpiku z talerza kości biodrowej. Oddaje się go wówczas w sali operacyjnej i nie wymaga on wcześniejszego stosowania czynnika wzrostu – podsumowuje Cendrzak-Basista.

Dzień Dawcy Szpiku obchodzony jest co roku 13 października.

MSIKonkurs ku pamięci ks. Jerzego Popiełuszki

18 październik, 2019 - 17:42

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku organizuje w tym roku XVIII edycję konkursu “Cena miłości ojczyzny”.

– Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich, którzy ukończyli 15 lat – mówi Małgorzata Barwińska, kierownik Działu Udostępniania Zbiorów biblioteki. – Warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie własnych, niepublikowanych i nienagradzanych prac na adres Miejskiej Biblioteki Publicznej, czyli ul. Narutowicza 4 w Radomsku. Każdy uczestnik może nadesłać maksymalnie 3 wiersze w 4 egzemplarzach, w terminie do 15 listopada br. Ogólna pula nagród, przewidziana w konkursie, to 3000 zł. Kwota ta zostanie rozdysponowana według decyzji jurorów. Szczegółowe informacje na temat konkursu można uzyskać pod adresem www.mbp-radomsko.pl. – dodaje Barwińska.

Kierownik podkreśla znaczenie konkursu.

– Celem konkursu jest kształtowanie postaw moralnych wobec ojczyzny, promocja uzdolnionych twórców i pielęgnowanie pamięci o bł. ks. Jerzym Popiełuszce. Ogłaszamy go w rocznicę śmierci ks. Popiełuszki, która przypada na 19 października – podsumowuje Barwińska.

Patronat honorowy nad konkursem objął prezydent miasta Radomska.

MSI

Fot.: Miejska Biblioteka Publiczna w RadomskuSprawa urzędniczki z Lublińca rozwiązana

18 październik, 2019 - 17:20

Po trwającym prawie rok śledztwie, prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą z Lublińca zakończyli sprawę nieuczciwej urzędniczki.

– Prokuratura Rejonowa w Lublińcu – mówi Piotr Wróblewski, zastępca rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Częstochowie – nadzorowała postępowanie, w trakcie którego urzędniczce Starostwa Powiatowego w Lublińcu postawiono 726 zarzutów popełnienia przestępstwa, dotyczącego przekroczenia przez nią obowiązków służbowych przy pobieraniu opłaty od rejestracji pojazdów, a ponadto jeden zarzut przestępstwa, związanego z przywłaszczeniem powierzonego jej mienia. Sprawa ta dotyczyła przywłaszczania przez oskarżoną opłat, wnoszonych przez osoby dokonujące rejestracji pojazdów. Podejrzana odmówiła składania wyjaśnień i nie przyznaje się od popełnienia zarzucanych jej czynów. – dodaje Wróblewski.

Zastępca rzecznika wyjaśnia także, jak doszło do wykrycia przestępstwa.

– Cały proceder został ujawniony za sprawą zawiadomienia o przestępstwie, złożonym przez osobę, która uiszczała opłaty i wykrytych przez nią nieprawidłowości, związanych z ich brakiem – mówi Wróblewski.

Przeciwko podejrzanej skierowano już do sądu w Myszkowie akt oskarżenia.

MSI

Fot.: naszemiasto.plZainaugurowali nowy rok akademicki

18 październik, 2019 - 17:11

To wydarzenie, które ma ich natchnąć do jeszcze bardziej wytężonej pracy i większej chęci pozyskiwania wiedzy. Mowa o studentach Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, którzy zainaugurowali rok akademicki 2019/2020. Poza nimi w uroczystości wzięły udział władze Instytutu i kadra naukowo-dydaktyczna, a także zaproszeni goście.

– To zawsze ważny i podniosły moment, który daje siłę na cały rok – mówili studenci Instytutu. – To daje taką motywację.

Piątkową inaugurację rozpoczęła uroczysta Msza św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

– To dziś wyzwanie, by rozum nie został zbyt pyszny. Bo posługiwanie się rozumem nie znaczy, że jesteśmy mądrzy. Dlatego jestem wdzięczny, że ten Instytut jest i służy w posłudze zarówno wiary, jak i rozumu.

Instytut, który stara się nieustannie rozwijać i oferować kandydatom coraz szersze możliwości.

– Sporo mamy kandydatów na pierwszy rok, również na studia podyplomowe. Oczywiście, zainteresowanie zawsze może być jeszcze większe i liczymy, że w kolejnych latach na naszej uczelni będzie jeszcze więcej studentów – komentował dyrektor WIT ks. dr Mikołaj Węgrzyn.

W programie inauguracji nie zabrakło m.in. wykładu ph. „Teologiczne recepty na kryzys Kościoła w Polsce”, a także rozdania dyplomów absolwentom uczelni.

MDObwodnica Częstochowy – ostatnia prosta?

18 październik, 2019 - 16:00

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła 20 września trzy przetargi na dokończenie zadań związanych z oddaniem autostradowego fragmentu obwodnicy Częstochowy. Zadania mają objąć montaż barier, wykonanie oznakowań oraz ogrodzenie autostrady.

Wykonawcy będą mieli dwa miesiące na wykonanie prac od daty podpisania umowy z inwestorem. Są to inwestycje niezbędne do oddania drogi.

– Jesteśmy obecnie na etapie analizy ofert. Zainteresowanie było duże, więc jesteśmy dobrej myśli – mówił Marek Prusak z katowickiego oddziału GDDKiA.

Przetargi przeprowadzone zostały w trybie pełnoprawnym, a nie jak poprzednio z tzw. wolnej ręki. Wiąże się to z dłuższymi procedurami, a to niesie za sobą konsekwencje wydłużenia terminu udostępnienia drogi do użytku.

– Może dojść do sytuacji, że termin nieco się przesunie, aczkolwiek przy dobrej organizacji pracy, udostępnienie autostrady w grudniu jest nadal realne – przekonywał rzecznik.

Ostateczny termin oddania odcinka zależy od tego, kiedy umowa z wykonawcami zostanie podpisana. GDDKiA w Katowicach ma nadzieję, że nastąpi to jeszcze w październiku.

BNO
Fot.: GDDKiA w KatowicachEuropejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi

18 październik, 2019 - 15:00

Przestępstwo handlu ludźmi to współczesna forma niewolnictwa stanowiąca jedną z najcięższych zbrodni, godzących w wolność i godność ludzką. Nieprzerwanie od 13 lat, 18 października obchodzimy w Europie dzień przeciwko temu procederowi.

Udział w kampanii biorą 24 kraje naszego kontynentu, organizując programy mające na celu zwalczanie i zapobieganie problemowi handlu ludźmi.

– Celem kampanii jest poinformowanie o przestępstwach związanych z handlem ludźmi, o możliwości uzyskania pomocy, bądź informacji na temat prawa, ochrony oraz odszkodowania, czy też praw człowieka w tej sprawie – przedstawiła asp. szt. Marta Kaczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Ponadto, jak popodkreśla asp. szt. Marta Kaczyńska problem handlu ludzi i sutenerstwa mobilizuje kraje i instytucje do przeciwdziałania temu procederowi.

– Z uwagi na skalę i dochodowość tego zjawiska, przestępstwo jest bardzo trudne do wychwycenia. W jego zwalczanie i zapobieganie coraz częściej angażują się międzynarodowe instytucje – dodała aspirant sztabowa.

W Częstochowie powołany jest zespół do walki z handlem ludźmi, składający się z przeszkolonych funkcjonariuszy. Ponadto od 2014 r. na specjalny e-mail lub telefon zaufania w Wydziale do Walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji można zgłaszać informacje o zdarzeniach mogących mieć znamiona opisywanego przestępstwa. Szczegóły na stronie Komendy Głównej Policji.

BNO
Fot.: KMP w CzęstochowieKościół codzienny – rozmowa z ks. Mariuszem Bakalarzem z 18 października 2019

18 październik, 2019 - 14:17

Od powyborczego komentarza przez prowokacje przy okazji Dnia Papieskiego po konferencję o małżeństwie i rodzinie – jak co piątek, na antenie Radia Fiat gościł rzecznik archidiecezji częstochowskiej ks. Mariusz Bakalarz.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska.Ze świątecznymi paczkami jadą na wschód

18 październik, 2019 - 14:04

Nie wszyscy Polacy mieszkają w Polsce, a nie wszyscy żyjący poza jej granicami, są tam wskutek swoich decyzji. Jak mówi wiceprezes Tomasz Pietrzykowski, Towarzystwo Patriotyczne Kresy o nich pamięta i… wkrótce wyruszy na wschód ze świątecznymi paczkami.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska.
Fot. Radio Fiat / ZDOblicza uzależnień

18 październik, 2019 - 13:40

Na antenę Radia Fiat wrócił cykl audycji „Oblicza uzależnień”. Poruszamy w nim tematy dotyczące przeciwdziałaniu uzależnieniom od środków psychoaktywnych (takich jak alkohol, narkotyki, dopalacze), hazardu czy innych zagrażających współczesnemu człowiekowi uzależnieniach, a także przemocy w rodzinie. Mówić o problemach osób dotkniętych uzależnieniami oraz żyjących wśród osób uzależnionych. Przedstawiamy najnowsze i najbardziej skuteczne metody pracy z osobami uzależnionymi. Naszymi gośćmi będą specjaliści z różnych dziedzin wiedzy: psycholodzy, pedagodzy, terapeuci, a także osoby, które miały osobiste doświadczenia z uzależnieniami.
Gościem audycji, która zostanie wyemitowana 19 kwietnia, będzie psycholog Dominika Miedzińska-Golczyk, z którą będziemy rozmawiać o przemocy.
Audycje radiowe pod nazwą „Oblicza uzależnień”, sfinansowane przez Urząd Miasta Częstochowy, emitowane są raz w tygodniu, w piątki o godz. 14.15, powtórka tego samego dnia o 19.15.

Audycja z 18 października. W audycji odwiedzamy Poradnię Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień prowadzoną przez Stowarzyszenie MONAR. Na nasze pytania odpowiada specjalista terapii uzależnień Renata Lipnicka.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/10/OBLICZA_UZALEZNIEN_18_10_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 11 października. O pomaganiu osobom pokrzywdzonym przez przemoc rozmawiamy z z Sylwią Polańską, prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia ETOH. Druga część audycji to rozmowa ze specjalistą ds. mobbingu, Jerzym Świebodą.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/10/OBLICZA_UZALEZNIEN_11_10_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 4 października. Gościem audycji jest Adrian Staroniek, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM Częstochowy.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/09/OBLICZA_UZALEZNIEN_04_10_2019.mp3]

Audycja z 27 września. O uzależnieniach dzieci i młodzieży od internetu i korzystania ze smartfonów rozmawiamy z Agnieszką Kuliś, pedagogiem szkolnym, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Psychologów Macierz.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/09/OBLICZA_UZALEZNIEN_27_09_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 20 września. Gościem audycji jest Dawid Sztajner, psycholog pracujący m. in. z osobami, które ucierpiały w wyniku różnych form przemocy.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/09/OBLICZA_UZALEZNIEN_20_09_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 13 września. O różnych formach pomocy osobom dotkniętym przemocą rozmawiamy z Sylwią Polańską, prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia ETOH.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/09/OBLICZA_UZALEZNIEN_13_09_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 6 września. Gościem audycji jest Agnieszka Wydymus, kierownik Sekcji Pomocy Specjalistycznej dla Rodzin Zagrożonych Przemocą w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Częstochowie.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/08/OBLICZA_UZALEZNIEN_06_09_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 30 sierpnia. Z mikrofonem gościmy w Ośrodku Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi w Częstochowie. Rozmawiamy z jego dyrektorem Markiem Zielonką oraz z pedagogiem Karoliną Bednarek.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/08/OBLICZA_UZALEZNIEN_30_08_2019.mp3]

Audycja z 23 sierpnia. W naszej audycji ponownie odwiedzamy Ośrodek Profilaktyczno-Społeczny dla Uzależnionych i Ich Rodzin „Powrót z U”. Dzisiaj naszym rozmówcą jest Beata Wawrzyńczak, specjalista terapii uzależnień.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/08/OBLICZA_UZALEZNIEN_23_08_2019.mp3]

Audycja z 16 sierpnia. W audycji odwiedzamy Ośrodek Profilaktyczno-Społeczny dla Uzależnionych i Ich Rodzin „Powrót z U”. W pierwszej części programu o uzależnieniach behawioralnych rozmawiamy z Martą Mrozińską, specjalistą terapii uzależnień. Część druga audycji to rozmowa o wykorzystaniu arteterapii w pracy z osobami uzależnionymi. Rozmawiamy z arteterapeutką Aleksandrą Wójcik.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/08/OBLICZA_UZALEZNIEN_16_08_2019.mp3]

Audycja z 9 sierpnia. W kolejnym odcinku audycji „Oblicza uzależnień” rozmawiamy z dr. Andrzejem Margasińskim, psychologiem, wykładowcą akademickim, terapeutą. W programie poruszamy m. in. tematykę wpływu uzależnień na rodzinę.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/08/OBLICZA_UZALEZNIEN_09_08_2019.mp3]

Audycja z 2 sierpnia. Gościem jest Katarzyna Langer, psycholog, specjalista terapii uzależnień, która w Ośrodku Profilaktyczno-Społecznym dla Uzależnionych i Ich Rodzin „Powrót z U” w Częstochowie realizuje program terapeutyczny CANDIS dla osób mających problemy z powodu używania marihuany lub haszyszu.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/07/OBLICZA_UZALEZNIEN_02_08_2019.mp3]

Audycja z 26 lipca. Gościem programu jest dr Andrzej Margasiński psycholog, wykładowca akademicki, terapeuta pracujący z osobami uzależnionymi.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/07/OBLICZA_UZALEZNIEN_26_07_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 19 lipca. Nasi goście, małżeństwo Marcin i Justyna, opowiadają o niełatwych chwilach w swoim życiu, które spowodowało uzależnienie jednego z nich.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/07/OBLICZA_UZALEZNIEN_19_07_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 12 lipca. Gościem programu jest Dominika Miedzińska-Golczyk, psycholog z Częstochowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/07/OBLICZA_UZALEZNIEN_12_07_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 5 lipca. O źródłach uzależnień oraz o pracy z osobami uzależnionymi rozmawiamy z psychoterapeutką Beatą Gizler.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/06/OBLICZA_UZALEZNIEN_05_07_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 28 czerwca. Izabela Dochnal oraz Katarzyna Rozpondek opowiadają o trudnej pracy interwenta kryzysowego oraz psychologa w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Częstochowie.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/06/OBLICZA_UZALEZNIEN_28_06_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 21 czerwca. O pracy Ośrodka Interwencji Kryzysowej rozmawiamy z psychologiem i interwentem kryzysowym Katarzyną Rozpondek.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/06/OBLICZA_UZALEZNIEN_21_06_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 14 czerwca. Rozmowa z Ewą Lichterowicz z Częstochowskiego Towarzystwa Profilaktyki Społecznej.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/06/OBLICZA_UZALEZNIEN_14_06_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 7 czerwca. O przemocy w rodzinie rozmawiamy z Małgorzatą Długosz z Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/05/OBLICZA_UZALEZNIEN_07_06_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 31 maja. O nowych programach profilaktycznych prowadzonych w Częstochowie mówi naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Adrian Staroniek.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/05/OBLICZA_UZALEZNIEN_31_05_2019.mp3]

Audycja z 24 maja. Zbigniew Jadczak, prezes Stowarzyszenia Abstynenckiego „Północ”, członek Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, opowiada o działalności stowarzyszeń i kół abstynenckich.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/05/OBLICZA_UZALEZNIEN_24_05_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 17 maja. O działalności Centrum Leczenia Uzależnień w Częstochowie z Mieczysławą Tkacz, specjalistą terapii uzależnień, rozmawia Maciej Orman.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/05/OBLICZA_UZALEZNIEN_17_05_2019_na_strone.mp3]

Audycja z 10 maja. O problemie alkoholizmu rozmawiamy ze Zbigniewem Jadczakiem, prezesem Stowarzyszenia Abstynenckiego „Północ”, członkiem Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/04/OBLICZA_UZALEZNIEN_10_05_2019.mp3]

Audycja z 26 kwietnia. Gościem jest Maja Wyremblewska, psycholog i psychoterapeutka z Pracowni Psychoterapii i Pracy z Ciałem. Rozmawiamy z nią o specyficznym rodzaju przemocy – autoagresji.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/04/OBLICZA_UZALEZNIEN_26_04_2019_na_strone.mp3]

W audycji z 19 kwietnia o przemocy rozmawiamy z psycholog Dominiką Miedzińską-Golczyk:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/04/OBLICZA_UZALEZNIEN_19_04_2019_na_strone.mp3]

W audycji z 12 kwietnia rozmawiamy o różnych formach przemocy. Te kwestie wyjaśnia psycholog i psychoterapeutka Maja Wyremblewska.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/04/OBLICZA_UZALEZNIEN_12_04_2019_na_strone.mp3]

Gościem audycji z 5 kwietnia jest Maja Wyremblewska, psycholog i psychoterapeutka, która opowiada o złości i jej pozytywnych i negatywnych aspektach.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/04/OBLICZA_UZALEZNIEN_05_04_2019.mp3]

Gościem audycji z 29 marca jest psychoterapeutka Beata Gizler:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/04/OBLICZA_UZALEZNIEN_29_03_2019.mp3]

Gościem audycji z 22 marca jest Adrian Staroniek, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/04/OBLICZA_UZALEZNIEN_22_03_2019_na_strone.mp3]


Żywe Słowo i Ikona!

18 październik, 2019 - 09:57

Sobór Konstantynopolitański IV, zwołany na przełomie 879/880 roku stwierdził w trzecim kanonie: „Święte ikony Pana Naszego Jezusa Chrystusa nakazujemy otaczać równą czcią, jak księgę świętej Ewangelii”. To zestawienie Ikony i Ewangelii, nie jest przypadkowe – ma głębokie uzasadnienie.

Pierwszym i najważniejszym jest tajemnica Wcielenia, która jest niejako sercem Pisma Świętego, bo przez nie Bóg w Jezusie Chrystusie uczynił widzialną swoją Miłość. A skoro Bóg wszedł w nasz świat, stając się jednym z nas, to tym samym przyjął uwarunkowania obowiązujące w komunikacji międzyludzkiej, w której wzrok, jak i słuch, pełnią równorzędną rolę. Dzięki słuchowi słyszymy Słowo Ewangelii, a dzięki wzrokowi – Słowo kontemplujemy na świętej Ikonie.

By poprawnie odczytać Słowo Boże zapisane na kartach Pisma Świętego, musimy pilnować reguł, których Matka Kościół wiernie strzeże i przekazuje z pokolenia na pokolenie. Nie można bez wskazówek Kościoła odczytać, interpretować oraz zrozumieć co naprawdę Słowo Boże znaczy…

Tak też jest i z Ikoną. Aby odczytać przesłanie Świętego Obrazu, również musimy zapoznać się z jego mową, z symboliką, a przede wszystkim odczytywać Obraz w duchu, w którym został on napisany – w duchu wiary Kościoła.
Właśnie dlatego warto przyjść sobotę – 19 października i niedzielę 20 października na warsztaty z Maryją i Jej Ikonami!
Z A P R A S Z A M Y
Podczas spotkania spróbujemy nauczyć się odczytywać słowo zapisane w IKONIE.

Naszym przewodnikiem w nauce odczytywania słowa zapisanego w IKONIE będzie ojciec Roman ŁABA, paulin z Kijowa; biblista i krajowy duszpasterz Rodzin przy Konferencji Episkopatu Ukrainy.

W czasie Katechezy będziemy mogli dowiedzieć się również, m.in:
* kto jest w centrum każdej Ikony?
* jakich farb używał św. Łukasz?
* gdzie jest ukryta „siódma stągiew” z Kany Galilejskiej?
oraz dlaczego św. Józef trochę się bał Maryi?

Mamy nadzieję, że spotkanie z żywym SŁOWEM i IKONĄ, pozwoli uczestnikom odnowić swoją relację oraz więź z Maryją.

19 i 20 X 2019, godz. 16.00 -19.00, budynek Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego (dawny Dom Pątnika/Róg Kordeckiego)
Wstęp wolny.KarmelLOVE – po raz 3.

18 październik, 2019 - 08:50

O tym, że modlitwa może być, a wręcz powinna być jak oddech. Oddech świadomy. Jak żyć, by tak było? Po raz kolejny instruuje s. Aneta z Zakonu Karmelitanek Bosych w Częstochowie:

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra MieczyńskaKonsultacje w Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu

17 październik, 2019 - 16:20

Rodzice wraz ze swoimi pociechami już po raz kolejny mają możliwość skorzystać z bezpłatnych konsultacji z logopedą, psychologiem, oligofrenopedagogiem oraz fizjoterapeutą.

Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie organizuje dni otwarte, podczas których zainteresowani mieszkańcy Częstochowy będą mogli skonsultować się ze specjalistami. Centrum prowadzi terapie skierowane nie tylko do osób niepełnosprawnych. O działalności tej placówki opowiada Olga Dargiel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie:

– Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie działa w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i tworzy go zespół specjalistów. Tacy specjaliści oferują swoje wsparcie przede wszystkim dzieciom z terenu Częstochowy. Wbrew nazwie chodzi tutaj nie tylko o dzieci z niepełnosprawnościami, ale wszystkich rodziców dzieci, których coś niepokoi w ich rozwoju psychoruchowym. Mogą to być również dzieci po wypadkach, które wymagają szybkiej opieki.

Dni otwarte w Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie będą nie tylko okazją do konsultacji z lekarzami i specjalistami oraz zwiedzania ośrodka:

– Będzie również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla przedszkolaków. Był on zorganizowany na przełomie września i października. Zadaniem dzieci było namalowanie prac, pt. „Nasze urodziny — sprawni czy niepełnosprawni, wszyscy jesteśmy tacy sami”. Ten konkurs miał przede wszystkim upowszechnić wiedzę na temat osób z niepełnosprawnością oraz pokazać, że wszyscy jesteśmy tacy sami. Staraliśmy się nagrodzić jak najwięcej dzieciaków, zgłoszoną się oni do nas właśnie 22 października.

Dni otwarte odbędą się 22 i 23 października w godzinach od 12.00 do 18.00 w Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie przy ul. Jasnogórskiej 36.

AKAfery odpadowej ciąg dalszy

17 październik, 2019 - 16:07

Prokuratura Regionalna w Katowicach ustaliła sześć osób podejrzanych o nielegalne składowanie odpadów niebezpiecznych w centrum Częstochowy.

Wszyscy zostali już przesłuchani, a wobec trzech osób został zastosowany areszt.

– Dotychczasowe ustalenia śledztwa – mówi rzecznik prokuratury, Agnieszka Wichary – pozwalają na stwierdzenie, że w styczniu 2018 roku jeden z członków zorganizowanej grupy przestępczej założył działalność, której celem było uczestniczenie w niej w charakterze osoby, mającej zajmować się wyszukiwaniem, a następnie wynajmowaniem hal i składowisk, z zamiarem późniejszego umieszczenia na nich odpadów niebezpiecznych. Śledztwo to jest prowadzone nadal – we wrześniu przejęliśmy je do prowadzenia. Prokurator podejmuje dalsze czynności procesowe i będzie zmierzał do wyjaśnienia wszelkich okoliczności związanych z podejrzeniem popełnienia tych czynów – dodaje Wichary.

Ta sama grupa przestępcza zmagazynowała niebezpieczne odpady także w Mysłowicach.

– Na chwilę obecną zakończono postępowanie, prowadzone na podstawie art. 26a ustawy o odpadach – mówi rzecznik Urzędu Miasta Mysłowice, Natalia Wypiór. – Uzyskaliśmy już wszystkie potrzebne opinie do wydania tej decyzji. Po upływie terminu określonego w kodeksie postępowania administracyjnego możliwe będzie jej wydanie. Przybliżony termin to koniec października lub początek listopada.

W Częstochowie odbyła się wczoraj w tej sprawie sesja nadzwyczajna Rady Miasta, jednak władze nadal nie wiedzą, kiedy niebezpieczne odpady zostaną wywiezione z centrum miasta.

MSI

Foto: Częstochowski Alarm SmogowyOśmiel się… poddać Panu Bogu. Rozmowa z ks. Mikołajem Węgrzynem z 16 października 2019 r.

17 październik, 2019 - 15:46

Ośmiel się uwierzyć – to cykl rozmów z ks. Mikołajem Węgrzynem, zainspirowany cyklem spotkań w kościółku rektorackim w Częstochowie. Cykl tematycznych spotkań w kościele rektorackim jest już zamknięty, ale radiowy trwa niezmiennie.

POSŁUCHAJ ROZMOWYŚw. Jan Paweł II oczami dzieci

17 październik, 2019 - 15:30

Obchodziliśmy wczoraj (16.10) Dzień Papieski. Dzisiaj (17.10) Katolicka Szkoła Podstawowa również w szczególny sposób przeżywała to święto związane z papieżem Polakiem.

Dzieci z koła teatralnego „Widzi mi się” przygotowały sztukę pt. „Cud Jana Pawła II”. Obecny na przedstawieniu był również metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Mówił o tym, jak ważne jest przekazywanie wiedzy dotyczącej św. Jana Pawła II młodemu pokoleniu:

– My musimy być świadkami obecności i nauczania Jana Pawła II wobec młodych ludzi. Dlatego, że oni nie mieli możliwości spotkania się, czy bezpośredniego słuchania nauki św. Jana Pawła II, ale my jesteśmy tymi, którzy otrzymując, zostaliśmy zobowiązani do tego, żeby przypominać jego nauczanie. To zdanie, które powiedział, musi powracać „Nawet gdyby inni od was nie wymagali, wy wymagajcie od siebie więcej”, czyli żeby więcej być niż mieć. I to jest pierwsze i najważniejsze zadanie wobec młodzieży.

Katolicka Szkoła Podstawowa bierze udział w licznych projektach oraz konkursach związanych ze św. Janem Pawłem II.

AKRomuald Twardowski w aranżacji Collegium Cantorum

17 październik, 2019 - 15:10

Nie trzeba iść do filharmonii, by posłuchać Collegium Cantorum. Wystarczy kupić płytę, którą chór uhonorował polskiego kompozytora Romualda Twardowskiego. Jeden z koncertów promujących wydanie odbędzie się w Warszawie. Do zakupu i udziału w wydarzeniu zapraszał na antenie Radia Fiat dyrektor chóru Janusz Siadlak.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiał Zbigniew Derda.
Fot. Radio Fiat / ZDDołącz do Pomocników Mariańskich, wesprzyj misje!

17 październik, 2019 - 14:57

Wspieraj misje. Albo zrób jeszcze więcej – sam zostań misjonarzem! Wcale nie musisz jechać na drugi koniec świata, misjonarzem możesz zostać pomagając bliźniemu. Nie tylko podczas Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, ale akurat październik to dobry moment na zrobienie czegoś dobrego. Zacznij od wysłuchania ks. Łukasza Wiśniewskiego, dyrektora Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska.
Fot. Radio Fiat / ZDTeatr przyjazny dla wszystkich

17 październik, 2019 - 14:42

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie stara się wyjść naprzeciw mieszkańcom, którzy są w różnym wieku oraz zachęcić ich do częstszego uczestniczenia w życiu kulturalnym miasta.

Jedną z takich inicjatyw jest znana już akcja „Teatr 60+”. Mówi Joanna Karkoszka-Toborek, kierownik działu Promocji i Sprzedaży Teatru im. Adama Mickiewicza:

– Mamy głęboką świadomość różnorodności przedstawień, które gramy, jak też tego z jak różnych grup pochodzą nasi widzowie. Stąd też pomysł, żeby funkcjonował i funkcjonuje w naszym cenniku bilet, który nazywa się „Teatr 60+” dla osób, które ukończyły 60 rok życia.

Akcja „Teatr 60+” obejmuje poszczególne spektakle, grane na deskach częstochowskiego teatru w listopadzie oraz grudniu bieżącego roku:

– Każdego miesiąca wybieramy przynajmniej dwa tytuły, na które uruchamiamy bilet „teatr 60+”. 22 listopada o godzinie 19.00 odbędzie się spektakl na scenie kameralnej „Siła przyzwyczajenia”, a 28 listopada „Trener życia”. W grudniu natomiast bilet ten obejmie takie tytuły jak „Historie łóżkowe” oraz „Zaczarowany koń. Piosenki lat pięćdziesiątych”.

Więcej informacji oraz szczegółowy repertuar jest dostępny na stronie internetowej www.teatr-mickiewicza.pl.

AKRombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta