Green Pack Częstochowa
 
 
Promed. Czas na wzrok 40+
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

 

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Tygodnik Regionalny Częstochowa Gazeta Częstochowa
Zaktualizowano: 1 godzina 15 min. temu

6. Bieg Miłosierdzia

23 kwiecień, 2019 - 18:20

Już po raz szósty w Częstochowie odbędzie się Bieg Miłosierdzia organizowany przez parafię Miłosierdzia Bożego wraz z fundacją Ufam Tobie. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa za sprawą rozszerzenia formuły wydarzenia do dwóch biegów.

Oprócz rekreacyjnego, jaki był organizowany przez ostatnie 5 lat, będzie też drugi – dla zawodowców. Z profesjonalnym pomiarem czasu i rywalizacją.

– Bieg będzie odbywał się w parku Lisiniec. Warunkiem uczestniczenia w zawodach jest rejestracja (najlepiej na stronie internetowej), a następnie podpisanie regulaminu, które należy dokonać osobiście w biurze parafii Doliny Miłosierdzia. Tam należy także odebrać koszulkę, a po biegu – pamiątkowe medale dla wszystkich uczestników – mówi ks. Andrzej Partika, który corocznie bierze udział w Biegu Miłosierdzia.

Każda z corocznych edycji Biegu Miłosierdzia odbywa się dla szczytnych celów. W tym roku każda osoba, która zapisze się i weźmie udział w biegu, przyczyni się do wyposażenia kuchni dla bezdomnych osób w Parafii Miłosierdzia Bożego.

– Za każdego uczestnika sponsorzy przekazują pieniądze na rzecz stołówki dla bezdomnych, którą prowadzimy przez cały rok – dodaje ks. Andrzej Partika.

Zapisy na bieg rekreacyjny, czyli ten, gdzie dystans 5 kilometrów można przespacerować, już ruszyły. Uczestnictwo w biegu sportowym wymaga z kolei opłaty wpisowej, która pokrywa koszty obsługi biegu i pomiaru czasu. Szczegóły dotyczące rejestracji dostępne są na stronie www.dolina-milosierdzia.pl.

BNOŚwięta oczami służb

23 kwiecień, 2019 - 17:30

W świąteczny weekend w powiecie częstochowskim Policja zanotowała 26 niegroźnych kolizji oraz zatrzymała ośmiu nietrzeźwych kierowców. Przez minione cztery dni Straż Miejska natomiast zanotowała 191 zgłoszeń od mieszańców.

Najspokojniejszy był lany poniedziałek, kiedy dyżurni odebrali tylko 39 telefonicznych próśb o interwencję. Jak zawsze przydatny był też miejski monitoring.

– Przez cztery dni operatorzy ujawnili 24 zdarzenia, które wymagały interwencji służb. 17 z nich podjęli strażnicy miejscy, natomiast pozostałe przekazano innym służbom – mówi Artur Kucharski, rzecznik częstochowskiej Straży Miejskiej.

Częstochowskie zastępy Straży Pożarnej interweniowały z kolei w świąteczny weekend aż 79 razy.

– 56 interwencji to pożary, z których znaczna większość dotyczyła płonących suchych traw i nieużytków. Niestety z tego typu sytuacjami spotykamy się codziennie. Od początku 2019 roku zanotowaliśmy prawie 800 takich zdarzeń – przedstawia Kamil Dzwonnik z Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Według statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w 2018 roku w całej Polsce odnotowano prawie 150 tysięcy pożarów, z czego 33% to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych.

BNOŚmiertelny wypadek pod Częstochową

23 kwiecień, 2019 - 16:40

We wtorek, 23 kwietnia w godzinach porannych w miejscowości Kalej w gminie Wręczyca Wielka doszło do tragicznego w skutkach wypadku z udziałem trzech samochodów osobowych. Kierowca Opla jadący od Częstochowy skręcając z drogi wojewódzkiej, nie udzielił pierwszeństwa jadącemu z naprzeciwka Volkswagenowi.

W konsekwencji doszło do zderzenia pojazdów, w które po chwili uderzył trzeci.

– Niestety na skutek tego zdarzenia śmierć poniosły dwie osoby, 66-letnia kobieta i 79-letni mężczyzna, którzy jechali Oplem. Kobieta poniosła śmierć na miejscu zdarzenia, natomiast mężczyzna zmarł po przewiezieniu do szpitala. Oboje byli mieszkańcami Częstochowy. Kierowcy pozostałych dwóch pojazdów nie odnieśli obrażeń – przedstawia sierżant sztabowy Joanna Wiącek-Głowacz z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku.

Wszyscy uczestnicy wypadku byli trzeźwi. Dodatkowo pobrano od nich krew na zawartość środków psychoaktywnych.

BNO
FOTO: KLOBUCKA.PLAwizowane składy na mecz z Motorem Lublin

23 kwiecień, 2019 - 15:50

Już w najbliższy piątek, 26 kwietnia kolejne emocje żużlowe na SGP Arenie Częstochowa. Tego dnia o godzinie 18:00 rozpocznie się pojedynek pomiędzy forBET Włókniarzem a ekipą Speed Car Motoru Lublin. Znamy już awizowane składy obydwu zespołów na to elektryzująco zapowiadające się spotkanie.


Speed Car Motor Lublin

1. Mikkel Michelsen
2. Paweł Miesiąc
3. Dawid Lampart
4. Robert Lambert
5. Andreas Jonsson
6. Viktor Trofymov
7. Wiktor Lampart

forBET Włókniarz Częstochowa
9. Leon Madsen
10. Paweł Przedpełski
11. Fredrik Lindgren
12. Adrian Miedziński
13. Matej Zagar
14. Jakub Miśkowiak
15. Michał Gruchalski

foto i tekst: www.wlokniarz.comPociągi na „Wiedence” będą jeździć szybciej

23 kwiecień, 2019 - 15:00

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą prace na linii nr 1, czyli popularnej „Wiedence”. Prace obejmują m.in. odcinek Częstochowa-Poraj i mają na celu skrócenie czasu podróży oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.

O inwestycji mówi Katarzyna Głowacka z Polskich Linii Kolejowych:

Inwestycja nie wstrzymała ruchu pociągów. Prace na 17-kilometrowej trasie od Częstochowy do Poraja obejmują wymianę torów i sieci trakcyjnej. Nowe rozjazdy i urządzenia sterowania ruchem zapewnią sprawny przejazd pociągów. Podróżni skorzystają z podwyższonych peronów na przystankach Częstochowa Raków, Korwinów oraz na stacji Poraj. Perony będą antypoślizgowe, oświetlone, monitorowane, wyposażone w nowe wiaty i dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Na peron Częstochowa Raków podróżni dostaną się wyremontowanym przejściem podziemnym. PLK na stacji Poraj budują nową nastawnię, a nowoczesne urządzenia zwiększą poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Podobny efekt zapewni modernizacja przejazdów kolejowo-drogowych. Obiekty zyskają nową nawierzchnię drogową i urządzenia zabezpieczające. Prace obejmują również mosty i przepusty. W trzecim kwartale planowane jest zakończenie prac na jednym i przejście z robotami na drugi tor — mówi Katarzyna Głowacka.

Prace trwają również na odcinku Poraj-Zawiercie, na przystankach Myszków Światowit, Myszków Mrzygłód i Zawiercie Borowe Pole. Podróżni mogą już korzystać z podwyższonych peronów, a obiekty zostaną wyposażone jeszcze w nowe wiaty przystankowe, ławki, oświetlenie, monitoring i system informacji pasażerskiej. O efektach prac na „Wiedence” opowiada Katarzyna Głowacka:

Efektem inwestycji na „Wiedence” będzie nie tylko zwiększenie komfortu obsługi podróżnych i zapewnienie dostępu do pociągów osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Skróci się czas przejazdu z Częstochowy do Zawiercia o około 10 minut. Pociągi pojadą szybciej – prędkość wzrośnie ze 120 do 160 km/h. Korzystne zmiany spotkają również przewoźników towarowych. Zakończenie prac między Częstochową a Zawierciem jest planowane na trzeci kwartał 2020 roku — podkreśla Katarzyna Głowacka.

Koszt inwestycji współfinansowanej ze środków unijnych opiewa na 380 milionów zł.

AK

źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.Rektoracki zaprasza na katechezy

23 kwiecień, 2019 - 14:26

Skończył się Wielki Post, przeminęły rekolekcje, ale na naukę zawsze jest czas. Dlatego kościół rektoracki zaprasza na katechezy wielkanocne ph. Przebudzenie Wiary. O inicjatywie mówił na antenie Radia Fiat ks. dr Mikołaj Węgrzyn.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska.Do Ekstraklasy jeden krok

23 kwiecień, 2019 - 14:14

„Do Ekstraklasy jeden krok, jeden jedyny krok – nic więcej” – można by sparafrazować piosenkę wykonywaną przez Andrzeja Dąbrowskiego. Jedynym krokiem, jaki dzieli RKS Raków Częstochowa od awansu do najwyższej klasy rozgrywek, jest zwycięstwo w jutrzejszym pojedynku z Podbeskidziem Bielsko-Biała.

– Mamy nadzieję i liczymy na to, że środa, 24 kwietnia 2o19 r. będzie historycznym dniem dla naszego klubu – przyznaje rzecznik RKS-u Raków Daria Wollenberg. – Każdy, kto ma czerwono-niebieskie serce, powinien przyjść na stadion przy ul. Limanowskiego i być świadkiem historii – dodaje.

W tabeli Fortuna I Ligi Raków lideruje z dorobkiem 65 punktów. Podbeskidzie zdobyło 42 punkty i zajmuje piąte miejsce, jednak bilans ostatnich czterech spotkań jutrzejszych rywali jest podobny – dwa zwycięstwa remis i porażka. Jak mówi Daria Wollenberg, każdy mecz w lidze jest trudny. – Nikt się nie kładzie na boisku. Bez walki i ambicji nie da się zdobyć punktów.

Piłkarze Rakowa, sztab i pracownicy klubu oraz kibice bardzo pieczołowicie przygotowują się do meczu, który może dać biało-niebieskim powrót do Ekstraklasy po 21 latach. – W klubie panuje pełne skupienie i koncentracja, aby wywalczyć trzy punkty i aby później móc cieszyć się z awansu z kibicami – mówi Daria Wollenberg.

Bilety na mecz można kupić w kasie stadionowej oraz w sklepiku w Galerii Jurajskiej.

Arbitrem jutrzejszego meczu będzie Wojciech Krztoń z Olsztyna. Pierwszy gwizdek na stadionie przy ul. Limanowskiego o 17.30.

Maciej Orman

foto źródło: www.rksrakow.plBiegając – pomagaj!

23 kwiecień, 2019 - 13:31

Już w sobotę 27 kwietnia kolejny Bieg Miłosierdzia, tym razem w nieco zmienionej – rozszerzonej formie. Z zapowiedzią tego wydarzenia przybiegł do studia Radia Fiat ks. Andrzej Partika.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska.
Fot. Radio Fiat / ZDMariola Matysek uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

23 kwiecień, 2019 - 13:30

Mariola Matysek Zasłużona dla Kultury Polskiej – tak uznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i nagrodził wieloletnią dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

– Cieszę z tego wyróżnienia, ponieważ to rodzaj podsumowania mojej pracy. To duży zaszczyt – opowiadała o swoich odczuciach Aleksandrze Mieczyńskiej w rozmowie na antenie Radia Fiat.

Mariola Matysek związana jest z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Olsztynie od 32 lat. GOK pod jej kierownictwem aktywnie promował kulturę na terenie gminy organizując szereg uroczystości patriotycznych, religijnych, imprez rozrywkowych, kabaretowych czy sportowych. Wiele wydarzeń na stałe zapisało się w kalendarzu kulturalnym regionu. Jednym z nich jest festyn w ogrodach plebańskich, którego nierozerwalnym elementem jest mecz „księża kontra…”. Wręczone odznaczenie jest zwieńczeniem pracy zawodowej Marioli Matysek, która przechodząc na emeryturę podsumowuje:

– Zostawiam GOK w dobrej kondycji, wyremontowany, z rozwiniętymi imprezami kulturalnymi, ofertą zajęć, które odbywają się od poniedziałku do piątku. Dziękuję wszystkim, którzy byli odbiorcami tych wydarzeń i którzy przyjeżdżali do Olsztyna.

Całą rozmowę z Mariolą Matysek mogą Państwo znaleźć TUTAJ.

DCWielkanoc trwa 8 dni!

23 kwiecień, 2019 - 12:09

Święta, święta i… wcale nie po świętach. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest najważniejszą w roku liturgicznym, więc Kościół przedłuża jej świętowanie i obchodzi ją przez osiem dni, zwane Oktawą Wielkanocy. Każdy z nich ma rangę uroczystości.

– Zmartwychwstanie Chrystusa jest tak wielką tajemnicą, że chcemy ją celebrować przez osiem dni, aby na nowo uświadomić sobie prawdę o tym wydarzeniu – mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej. – W te dni w liturgii Mszy św. usłyszymy, że świętujemy ten dzień, w którym Chrystus zmartwychwstał. Nie ograniczamy się tylko do Niedzieli Zmartwychwstania, ale każdego dnia Oktawy usłyszymy, że to jest ten dzień – tak jakby czas się nie liczył.

W liturgii słowa dni Oktawy Wielkanocy słyszymy o tym, że prawda o pustym grobie jest niewygodna dla arcykapłanów i uczonych w Piśmie i o tym, jakie przedsięwzięcia podejmują, żeby rozgłosić kłamstwo o kradzieży ciała Jezusa przez Jego uczniów. Ks. Mariusz Bakalarz podkreśla jednak, że głównym tematem czytań mszalnych jest fakt objawiania się Chrystusa po zmartwychwstaniu. – W teologii określa się to mianem chrystofanii popaschalnych. Chrystus Zmartwychwstały objawia się różnym ludziom i w różnych okolicznościach już w ciele uwielbionym, choć jeszcze naznaczonym znakami cierpienia, po to, żeby ci, którzy słyszeli o zmartwychwstaniu, teraz w nie uwierzyli i mogli być jego świadkami.

Z uwagi na liturgiczną rangę dni Oktawy Wielkanocy uroczystości przypadające w tym czasie przenosi się na później. Tak jest w przypadku uroczystości św. Wojciecha, głównego patrona Polski, którą powinniśmy obchodzić 23 kwietnia, a w tym roku jest ona przeniesiona na wtorek, 30 kwietnia. – Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest największa i najważniejsza. Rządzi nawet kalendarzem liturgicznym. Święty Wojciech musi trochę poczekać, ale myślę, że nie ma nic przeciwko temu – uśmiecha się ks. Mariusz Bakalarz. – W końcu jego śmierć była też świadectwem o Chrystusie Zmartwychwstałym – dodaje rzecznik archidiecezji częstochowskiej.

W piątek 26 kwietnia, z racji Oktawy Wielkanocy, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Oktawa zakończy się 28 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Maciej OrmanZmiana lokalizacji przystanków Wyczerpy-osiedle

23 kwiecień, 2019 - 11:16

 

Jak informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu, od 1 maja przystanki Wyczerpy-osiedle dla linii nr 17, 20, 25 i 82 zostaną przeniesione.

Jest to efekt zmiany miejsca postoju autobusów i pętli manewrowej.

Przystanek końcowy dla linii nr 17, 20, 25 i 82 będzie się znajdował za dotychczasową pętlą, natomiast przystanek początkowy w kierunku centrum – na wysokości Domu Pomocy Społecznej. Przystanki, zlokalizowane na terenie starej pętli manewrowej zostają zlikwidowane.

źródło: MZDiT CzęstochowaDrzwi Otwarte w WSD

23 kwiecień, 2019 - 10:52

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda seminarium od środka? Jeśli tak, to już 18 maja będziecie mogli to sprawdzić. Częstochowskie Wyższe Seminarium Duchowne organizuje bowiem Dzień Drzwi Otwartych i szeroką gamą atrakcji zachęca do udziału w wydarzeniu.

Przewidujemy dużo atrakcji, m.in. poznawanie tajników tego budynku – mówi kl. Mateusz Golis. – Będzie to też okazja, abyśmy wspólnie pomodlili się i uwielbiali Pana Boga.

Coroczna inicjatywa ma w przyszłości skutkować wzrostem powołań kapłańskich w diecezjach częstochowskiej i sosnowieckiej. Ale klerycy odpowiedzialni za organizację Dnia Drzwi Otwartych chcą przede wszystkim zaproponować uczestnikom pożyteczną i ciekawą formę spędzenia majowej soboty.

– Chcielibyśmy się z każdym spotkać, uścisnąć dłoń, każdy kto przyjedzie niech poczuje się przez nas przyjęty – dodaje kl. Paweł Wilk. – Chcielibyśmy razem z Wami spędzić czas.

Zapisy już trwają i są dostępne za pośrednictwem strony internetowej www.seminarium.czest.pl. Rok temu w wydarzeniu wzięło udział ponad 400 chłopców.

MDUroczystość św. Wojciecha przeniesiona na 30 kwietnia

23 kwiecień, 2019 - 09:11

W roku 2019 uroczystość św. Wojciecha, ze względu na przypadającą Oktawę Wielkanocy, jest przeniesiona z daty własnej (23 kwietnia) na wtorek 30 kwietnia – przypomina bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Bp Adam Bałabuch wyjaśnia, że według norm „Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych” zamieszczonych w Mszale Rzymskim dla Diecezji Polskich, uroczystość przypadająca w Oktawie Wielkanocy jest przenoszona nie na pierwszy dzień po Oktawie lub pierwszy dzień niższy rangą niż uroczystość przenoszona, ale na pierwszy dzień wolny od obchodów wymienionych w numerach 1-8 Tabeli.  Ponieważ przypadające 29 kwietnia, a więc zaraz po Oktawie Wielkanocy, święto św. Katarzyny ze Sieny, patronki Europy jest w „Tabeli pierwszeństwa” na miejscu 7., dlatego uroczystość św. Wojciecha przenoszona z Oktawy jest obchodzona dopiero po nim, a więc we wtorek 30 kwietnia.

Natomiast I Nieszpory uroczystości św. Wojciecha będą obchodzone już w poniedziałek 29 kwietnia. Wynika to z faktu, że zgodnie z pkt. 61 „Ogólnych norm roku liturgicznego i kalendarza” –  „pierwszeństwo mają Nieszpory tego obchodu liturgicznego, który w Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych zajmuje wyższe miejsce”.

Bp Adam Bałabuch

Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

źródło: BP KEP

foto źródło: brewiarz.plDzisiaj (23.04) Szczęśliwy Dzień w Teatrze

23 kwiecień, 2019 - 08:36

Szczęśliwi czasu nie liczą, czekają na okazje!

Szczęśliwy Dzień w Teatrze!

23.04.2019 r. /wtorek/

Bilety w cenie 20 zł

Promocja dotyczy spektakli z naszego repertuaru w marcu, kwietniu i maju (również weekendowych).

Z promocji WYŁĄCZONE SĄ  spektakle gościnne, festiwalowe, okolicznościowe i premierowe. Z promocji wyłączone jest przedstawienie „CZYŻ NIE DOBIJA SIĘ KONI?” oraz „Nagle, zeszłego lata”/

W wybrany przez Teatr dzień można zakupić bilety (maksymalnie 4 sztuki na jedno przedstawienie) w promocyjnej cenie.

Szczęśliwe ceny biletów to jedyne 20 zł. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji biletów z tej promocji, oferta nie obejmuje grup. Osoby zainteresowane skorzystaniem ze Szczęśliwego Dnia powinny udać się w ustalonym terminie do kasy Teatru i kupić bilet w obniżonej cenie na wybrany przez siebie spektakl. To się opłaca.

Aby skorzystać z promocji, należy kasjerowi podać hasło „Szczęśliwy  Dzień” 

Zasady sprzedaży:

  • Promocja skierowana tylko do widzów indywidualnych.
  • Promocja we wskazany przez Teatr dzień miesiąca  do końca sezonu artystycznego 2018/2019 r.
  • „Szczęśliwy bilet” będzie można zakupić tylko osobiście w kasie biletowej Teatru  w godz. 10.00- 18.00, płacąc kartą płatniczą lub gotówką.
  • Jedna osoba może zakupić maksymalnie 4 sztuki „Szczęśliwych biletów” na jedno przedstawienie.
  • Z promocji wyłączone są spektakle gościnne, okolicznościowe i premierowe.
  • Bilety zakupione wcześniej nie podlegają zwrotowi ani wymianie.
  • Na spektaklach z aktywnymi „szczęśliwymi biletami” ważność zachowują  ulgi dla studentów, młodzieży uczącej się oraz bilety pracownicze.
  • Promocje i zniżki nie kumulują się.


Przewodniczący Episkopatu: Proszę o modlitwę w intencji zamordowanych na Sri Lance

22 kwiecień, 2019 - 13:34

Proszę o modlitwę w intencji zamordowanych niewinnych ludzi oraz wszystkich dotkniętych tą tragedią – napisał na Twitterze abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Przewodniczący Episkopatu zapewnił o swojej duchowej łączności z rodzinami i bliskimi ofiar ataków terrorystycznych dokonanych w Niedzielę Wielkanocną w kościołach i hotelach na Sri Lance.

„Proszę o modlitwę w intencji zamordowanych w Sri Lance niewinnych ludzi oraz wszystkich dotkniętych tą tragedią. Łączę się duchowo z ich rodzinami i bliskimi. Nie dajmy zwyciężyć złu i bądźmy narzędziami pokoju, którego tak bardzo wszyscy potrzebujemy” – napisał abp Stanisław Gądecki na Twitterze.

Do serii ataków terrorystycznych na Sri Lance doszło w Niedzielę Wielkanocną rano w hotelach i podczas Mszy Świętych w chrześcijańskich kościołach.  Jak podała agencja Associated Press do wybuchów doszło prawie jednocześnie w sześciu miejscach:  w kościołach w Kochchikade, Negombo i Batticaloa oraz w trzech hotelach w Kolombo. Podawana liczba ofiar wciąż rośnie.

źródło: BP KEPLany Poniedziałek w kościele NMP Częstochowskiej

22 kwiecień, 2019 - 13:22

Dziś drugi dzień Świąt, czyli Poniedziałek Wielkanocny zwany przez wielu Lanym Poniedziałkiem. W tradycji ludowej zwany jest on również „śmigusem-dyngusem”.

Niegdyś w Poniedziałek Wielkanocny płatano sobie figle, a młodzi mężczyźni i chłopcy oblewali dziewczęta wiadrami wody. Zwyczaj ten był ważny w szczególności dla dziewczyn, ponieważ wiązał się z powodzeniem u płci przeciwnej.

Jak co roku Lany Poniedziałek spektakularnie obchodzony był w parafii w kościele NMP Częstochowskiej. Po Mszy św. o godz. 12 przed kościołem licznie zgromadzone dzieci i młodzież wzajem oblewały się wodą. Czynny udział w zabawie brał też proboszcz parafii ks. Ryszard Umański, który uzbrojony w hełm i płaszcz przeciwdeszczowy oblewał wszystkich prosto z węża strażackiego.Lany poniedziałek bez przekraczania granic

21 kwiecień, 2019 - 17:38

Oblewanie tych, którzy sobie tego nie życzą, to chuligański wybryk, a nie tradycja. W poniedziałek policyjne patrole zwracać będą szczególną uwagę na to czy zabawa nie przeradza się w chuligańskie wybryki.

W poprzednich latach bywało, że młodzież wiadrami wody oblewała nie tylko przechodniów, ale też jadące ulicą samochody. Głupie wybryki polegały także na wylewaniu dużej ilości wody do stojących autobusów i tramwajów na przystankach, zrzucaniu worków napełnionych wodą z balkonów i okien. Na szczęście takich incydentów jest coraz mniej – czytamy na stronie radomszczańskiej policji.

O ile śmigus-dyngus to tradycja i polewanie się wodą w momencie, kiedy osoby trzecie wyrażają na to zgodę, nie jest wykroczeniem, to w sytuacji kiedy tak nie jest, możemy mieć do czynienia z naruszeniem art. 51 kodeksu wykroczeń. Sprawcy muszą liczyć się z mandatem karnym do 500 złotych.

źródło: radomsko.policja.gov.plSuma Wielkanocna na Jasnej Górze

21 kwiecień, 2019 - 12:23

W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w Bazylice Jasnogórskiej Sumie Wielkanocnej przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Wraz z nim Eucharystię koncelebrował m.in. o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry, który powitał licznie zgromadzonych wiernych. Homilię wygłosił metropolita częstochowski.

– Jezus zmartwychwstał i żyje, Jego krzyż na Golgocie miał kształt przebitego serca. Miłość można było ukrzyżować, ale nie zabić. Miłość zmartwychwstała. Ile już razy byliśmy świadkami zwycięstwa Jezusa nad złem i śmiercią? Dla wielu z nas stało się ono czymś normalnym, zwykłym oczekiwanym wydarzeniem. Nie możemy zapominać, że z Jezusem i przez Niego zostaliśmy ocaleni miłością Ojca w mocy i świetle Ducha Świętego – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Na zakończenie Eucharystii abp Wacław Depo pobłogosławił dzieci. Najmłodsi otrzymali także okolicznościowe obrazki. Uroczystą Mszę św. ubarwił swym śpiewem Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani.Abp Wacław Depo: Tylko w Chrystusie uzyskujemy nowe życie!

21 kwiecień, 2019 - 09:00

Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał! Dokonała się największa tajemnica naszej wiary! Jezus dał przykład, pokazał, że można pokonać śmierć i jednocześnie wskazał drogę. – Życie ma swój punkt graniczny, a tylko w Chrystusie uzyskujemy nowe życie – mówił na antenie Radia Fiat metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska.Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta