Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Tygodnik Regionalny Częstochowa Gazeta Częstochowa
Zaktualizowano: 1 godzina 6 min. temu

Trwa II turnus kolonii z Caritas

6 godzin 26 min. temu

W poniedziałek 20 sierpnia zaczął się II turnus kolonii z Caritas. Podobnie jak w poprzednim turnusie, dzieci, które się na niego zdecydowały mogą liczyć na wiele atrakcji. Uczestniczą dzieci i młodzież ze środowisk wiejskich, których przynajmniej jedno z rodziców jest płatnikiem pełnej składki KRUS. W programie kolonii przewidziano: gry zespołowe (piłka nożna, plażowa piłka siatkowa, lekka atletyka), pływanie, olimpiadę sportowa, 4 wycieczki autokarowe: Energylandia w Zatorze, Warsztaty w Osikowej Dolinie w Koziegłowach, do Sandomierza. Będą ponadto kręgle, park linowy, kino, zabawy integracyjne, gry i zabawy terenowe, wycieczki piesze, gry planszowe, zajęcia plastyczne, konkursy z nagrodami oraz na zakończenie dyskoteka nad jeziorem.

Pięćdziesięcioosobowa grupa dzieci w wieku od 7 do 16 lat przebywa w Ośrodku wypoczynkowym Caritas w Poniku k. Janowa. Turnus potrwa do 30 sierpnia.

PNP

 Wychowanie w duchu miłości Ojczyzny

6 godzin 34 min. temu

„Wychowanie młodego pokolenia w duchu miłości Ojczyzny ma wielkie znaczenie dla przyszłości Narodu” – pod takim hasłem odbyła się we wtorek 21 sierpnia na Jasnej Górze kolejna ogólnopolska konferencja dyrektorów szkół katolickich. Sympozjum rozpoczęło się od wspólnej modlitwy. Poruszano różne wątki, w tym zagadnienia prawne, dotyczące organizacji szkół podstawowych, zespołów szkół, dotowania, zatrudniania, oceny pracy nauczycieli i dyrektorów. Debatowano także o tym,  w jaki sposób szkoła może pomóc rodzicom w wychowaniu dzieci do wiary (także w wychowaniu w ogóle). Uczestnicy wysłuchali także referatu dotyczącego wspierania kształcenia matematycznego w szkołach podstawowych.  Projekt Rady Szkół Katolickich dla szkół przedstawili  prof. Edyta Gruszczyk – Kolczyńska i dr Jan Amos Jelinek.

Uczestnicy sympozjum spotkali się także na Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej. Konferencję zakończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego.

PNPW środę Raków – GKS Katowice

8 godzin 13 min. temu

W najbliższą środę w Częstochowie dojdzie do arcyciekawego pojedynku, w którym to drużyna miejscowego Rakowa liderująca na zapleczu ekstraklasy zmierzy się z klubem, dla którego brak awansu w szeregi najwyższej klasy rozgrywkowej będzie oznaczać porażkę. Mowa tutaj o GKS Katowice. Zespół z Górnego Sląska w poprzednim sezonie wyraźnie nie leżał Rakowowi, wygrywając z nim odpowiednio 3-1 przy Limanowskiego i 2–1 w Katowicach.
W tym sezonie katowiczanie dwa razy przegrali: z Podbeskidziem Bielsko – Biała i Sandecją Nowy Sącz po 1–0, raz zremisowali (1–1 z GKS Tychy) i odnieśli dwa zwycięstwa: 1–0 z ŁKS i 2–0 z Wigrami Suwałki. W starciu z zespołem z Podlasia podopieczni Jacka Paszulewicza zdobyli na swoim stadionie wreszcie komplet punktów. Ozdobą tego spotkania była bramka Adriana Błąda. Z trzech nowych piłkarzy GKS Katowice pozyskanych w ostatnim tygodniu w składzie pojawił się tylko Arkadiusz Woźniak, ale były piłkarz Zagłębia Lubin początek spotkania oglądał z ławki rezerwowych. Na murawie pojawił się dopiero na ostatnie 30 minut. Poza kadrą meczową znalazł się Jakub Wawrzyniak. Były piłkarz reprezentacji Polski, Legii Warszawa, Lechii Gdańsk i Panathinaikosu Ateny oglądał to spotkanie z trybun.
GKS Katowice po 5. kolejkach zajmuje 5 lokatę w tabeli z dorobkiem 7 punktów. Wartym odnotowania jest fakt, że w gronie ekip z siedmiopunktowym dorobkiem jest aż dziewięć drużyn. Zespół prowadzony przez Jacka Paszulewicza stawiany jest w gronie faworytów do zasilenia Ekstraklasy. O tym fakcie może świadczyć to, iż przed bieżącymi rozgrywkami do zespołu dołączyło aż dwudziestu trzech zawodników. W większości są to gracze, którzy w swoim sportowym CV mają już zapisane występy na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Częstochowianie będą chcieli zapewne kontynuować pasmo zwycięstw i utrzymać pozycję lidera. Podopieczni Marka Papszuna mają też chęć rewanżu za porażki z poprzedniego sezonu. Początek meczu Raków – GKS Katowice w środę 22 sierpnia o godz. 20. 00

PNP

fot: Raków CzęstochowaPlan dla wsi – rozmowa z ministrem Szymonem Giżyńskim

8 godzin 52 min. temu

Rząd obiecuje wprowadzenie regulacji prawnych korzystnych dla rolników. Nie da się ukryć, że oni na te zmiany i ułatwnienia czekają. Z Szymonem Giżyńskim, wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi, rozmawiała Aleksandra Mieczyńska:

POSŁUCHAJ ROZMOWY

PLAN DLA WSIStawiam na spotkania bezpośrednie – senator Artur Warzocha na progu kampanii wyborczej

9 godzin 16 min. temu

60 dni do otwarcia lokali wyborczych w wyborach samorządowych 21 października odlicza zegar zamieszony na stronie Państwowej Komisji Wyborczej WYBORY SAMORZĄDOWE 2018. Jakiej kampanii możemy spodziewać się w Częstochowie? Senator Artur Warzocha, kandydat na prezydenta Częstochowy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, stawia na rzeczową informację, rozmowy i konstruktywny dialog z konkurentami.

POSŁUCHAJ ROZMOWY
Rozmawiała Aleksandra MieczyńskaSłowo ma moc – rekolekcje dla kobiet

9 godzin 27 min. temu

Irena Neumueler – teolog, nauczyciel, trener rozwoju osobistego, doradca chrześcijański, poprowadzi we wrześniu w Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie k/Częstochowy:

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

O MOCY SŁOWA – rekolekcje dla kobietAbp Depo: Trzeba prosić Jezusa o dar powołań. Kapłańska pielgrzymka w dek. żareckim

20 sierpień, 2018 - 16:46

311 parafii i 1300 km pieszej pielgrzymki w 36 dni – w poniedziałek 20 sierpnia w dekanacie żareckim zakończyła się wielka inicjatywa modlitewna kapłanów Kościoła częstochowskiego: „Modlitwa serc i stóp kapłańskich w intencji powołań”.

Od 16 lipca biskupi, księża, diakoni, klerycy i osoby świeckie pielgrzymowali od parafii do parafii modląc się i poszcząc o chlebie i wodzie. Uczestnikom kapłańskiej pielgrzymki towarzyszył duży krzyż z napisem „Jezus: szukam właśnie Ciebie”. Na zakończenie „Modlitwy serc i stóp kapłańskich” została odprawiona uroczysta Msza św. w parafii św. Jana Berchmansa w Gorzkowie-Trzebniowie pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. W homilii abp Depo podkreślał, że Kościół jest przede wszystkim Chrystusowy. Mszę św. koncelebrował abp senior Stanisław Nowak oraz bp Andrzej Przybylski.

„Modlitwa serc i stóp kapłańskich” w dekanacie żareckim odbyła się na trzech trasach: Janów-Złoty Potok-Gorzków Nowy, Żarki Letnisko-Przybynów-Żarki-Leśniów oraz Jaworznik-Kotowice-Niegowa-Gorzków Nowy. W ostatnim dniu kapłańskiej modlitwy w drodze w intencji powołań pielgrzymowali również: ks. Roman Ceglarek, ks. Mikołaj Węgrzyn, ks. Maciej Klekowski, ks. Roman Cer, ks. Stanisław Kotyl, ks. Szymon Gołuchowski, ks. Marek Pacyna, ks. Mirosław Wójcik, ks. Jerzy Ręczak, dk Marek Szczepańczyk i kl. Konrad Jastrzębski.

„Modlitwa serc i stóp kapłańskich w intencji powołań” była oddolną inicjatywą kapłanów Kościoła częstochowskiego. Uczestniczyło w niej w sumie ponad 200 księży, diakonów i kleryków oraz setki osób świeckich.

PKTrwa akcja „Zadbajmy o bezpieczeństwo na naszych drogach”

20 sierpień, 2018 - 15:52

Trwa ogólnopolska akcja „zadbajmy o bezpieczeństwo na naszych drogach”. Jej celem jest pokazanie, że użycie elementów odblaskowych poprawia widoczność. Niestety kampanie nie przekładają się na zmniejszanie ilości wypadków. Jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji, po raz pierwszy od lat wzrosła liczba wypadków drogowych i ofiar. Od początku roku w Polsce doszło do 14,5 tys. wypadków, w których zginęło ok. 1200 osób. To więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Inicjatorzy akcji zwracają też uwagę na to, że w wielu wiejskich miejscowościach w Polsce oświetlenie uliczne wyłączane jest przez samorządy ze względu na oszczędności. Stwarza to często zagrożenie, bo elementy odblaskowe lub kamizelki wymagane są tylko poza obszarem zabudowanym.

PNP

Poniżej treść akcji:

Ogólnopolska akcja społeczna ”Zadbajmy o bezpieczeństwo na naszych drogach”
jest odpowiedzią na zagrożenia które mogą spotkać nas i nasze dzieci podczas uczestnictwa w ruchu drogowym.

W pierwszej odsłonie pod tytułem ”Widoczni biegacze” zrealizowane zostały dwa filmy: 30 sekundowy spot, do wykorzystania w kinach, na telebimach, środkach komunikacji miejskiej oraz dłuższy 3 minutowy film, który będzie wykorzystywany podczas spotkań, szkoleń, prezentacji, itd.

Przedstawione w nich zostały niebezpieczeństwa wynikające z niedostatecznego oznakowania przy użyciu elementów odblaskowych lub świetlnych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Na filmach pokazane zostały nieprawidłowo lub zupełnie nieoznakowane osoby w trakcie biegu oraz jazdy na rowerach w warunkach niedostatecznej widoczności. Oraz w celu porównania bardzo widoczne osoby prawidłowo oznakowane. Użycie elementów odblaskowych oraz świetlnych, umożliwia zauważenie osób znajdujących się na drodze z odległości kilkuset metrów, natomiast nieoznakowanych z odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów.
W zdecydowany sposób wpływa to na możliwość podjęcia prawidłowej reakcji przez kierującego pojazdem i uniknięcie potrącenia osoby znajdującej się na drodze.

Szczegóły dostępne są na stronie:  Duszpasterstwo Kierowców

 

 Zabierz 5 z lasu

20 sierpień, 2018 - 14:20

„Zabierz 5 z lasu” – tak brzmi ogólnopolska akcja organizowana przez Lasy Państwowe. Akcja polega na tym, że każdy odwiedzający las zabiera ze sobą 5 śmieci i nominuje kolejne osoby do wykonania zadania. Problem śmieci w lesie jest powszechny w całej Polsce. Ludzie nie mają nawyku zabierania z lasu swoich śmieci, najczęściej możemy natknąć się na butelki plastikowe, puszki i torebki foliowe. Należy pamiętać że takie odpady zanieczyszczają środowisko i stanowią ogromne zagrożenie dla roślin oraz zwierząt, które zamieszkują nasze lasy. Leśnicy od wielu lat apelują, aby nie zanieczyszczać lasów. W dalszym ciągu spory problem stanowią tak zwane odpady komunikacyjne.

Wyrzucenie odpadów do lasu i w miejscach do tego nie przeznaczonych może być surowo karane. Wyrzucanie śmieci do lasu jest wykroczeniem, za które można dostać nawet 5000 złotych grzywny. Natomiast za wywożenie do lasu odpadów można nawet trafić do aresztu na 30 dni.

PNP

fot” Lasy PaństwoweDzieci z Caritas w Radiu FIAT

20 sierpień, 2018 - 14:11

W poniedziałek Redakcję RADIA FIAT odwiedziła grupa dzieci przebywająca na półkoloniach w Caritas. Dzieci poznawały tajniki pracy dziennikarskiej. Podzieliły się z nami także swoimi wrażeniami z trwających półkolonii.

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej prowadzi świetlicę opiekuńczo-wychowawczą im. Jana Pawła II. Na jej terenie realizowane są dwie dotacje współfinansowane ze środków Gminy Miasta Częstochowy: „Świetlica środowiskowa dla dzieci” i „Młody obywatel miasta Częstochowy”. Każdego dnia dzieci przebywające na świetlicy mają możliwość skorzystać z posiłku oraz brać udział w różnych warsztatach tematycznych.„MACHALista przebojów” na zakończenie kadencji dyrektorskiej Piotra Machalicy!

20 sierpień, 2018 - 12:14

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie w piątek (31 sierpnia) o godz. 19.00 zaprasza na „MACHAListę przebojów”. Koncert specjalny na zakończenie kadencji dyrektorskiej Piotra Machalicy!
Piosenki największych mistrzów minionego stulecia: Bułata Okudżawy, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego, Georgesa Brassensa, Edwarda Stachury, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty.

Teksty liryczne, humorystyczne i trochę wspomnień. Czterech muzyków i dwóch narratorów. Zjawiskowy głos i wyjątkowe interpretacje Piotra Machalicy. W programie koncertu m.in. „Bal na Gnojnej”, „Alkoholicy z mojej dzielnicy”, „Modlitwa”, „Życie to nie teatr”, „Czerwony Kapturek 62” i in.

Scenariusz i reżyseria: Piotr Machalica, Robert Dorosławski Występują: Piotr Machalica, Adam Machalica, Robert Dorosławski

Artyście akompaniuje Taj Maha Lisa Trio w składzie:

Michał Walczak (gitara, tamburyn), Krzysztof Niedźwiecki (gitara, stopa), Andrzej Zielak (bas), Paweł Surman (trąbka, akordeon, instrumenty perkusyjne).Rekolekcje dla kobiet

20 sierpień, 2018 - 12:03

W dniach 21-23 września 2018 r. w Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie k/Częstochowy ul. Świętej Puszczy 6 odbędą się rekolekcje dla kobiet: O mocy słowa. Jak zmienić złe myśli?
„Życie i śmierć są w mocy języka” (Prz 18, 21). Rekolekcje poprowadzi Irena Neumueler (teolog, nauczyciel, trener rozwoju osobistego, doradca chrześcijański). Zapisy na stronie www.rodzinyemaus.pl.
Nasz umysł i wolna wola są celem szkodliwego oddziaływania duchów, które poprzez poruszenia zmysłowe, próbują wpływać na wyobraźnię i myśli, a tą drogą na interpretację zdarzeń i naszych przeżyć. Tym samym mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie, postępowanie i relacje z innymi ludźmi.
Rekolekcje „O mocy słowa. Jak zmienić złe myśli?” pozwolą Ci poznać jak kształtują się nasze myśli, skąd pochodzą, co wpływa na sposób myślenia. Powiemy co jest źródłem zamartwiania, narzekania, niepokojów, projektowania negatywnych ocen i złych nastawień, złego przeczucia, skąd pojawia się brak ufności na pomyślność i na osiągnięcia. Powiemy o tym, jak przemienić sposób myślenia, by oczekiwać dobra i powodzenia; jak myśleć na Boży sposób.
W życiu duchowym istnieje prawo siewu – „to co siejesz, to zbierać będziesz”. Otrzymujemy to, co wyznajemy swoimi ustami, ponieważ wypowiadane słowa mają moc sprawczą. Biblia mówi, że wszelka zła mowa (oskarżenie, narzekanie, szemranie, złorzeczenie, krytyka) ma bardzo negatywny wpływ na nasze życie. Kiedy używamy języka ku złemu, sprowadzamy duchową śmierć i blokujemy życie. Złe słowa wypowiadane o sobie, to droga do autodestrukcji, są one „prorokowaniem” nad sobą. W konsekwencji obciążają nas i mogą stanowić przeszkodę do życia w sposób pełny.
Odpowiemy na pytania:
– Jaką moc ma Słowo Boże i jak działa w naszym życiu?
–  Jaką moc ma nasze słowo ludzkie i dlaczego?
– Jakie znaczenie ma słowo przekleństwa i błogosławieństwa
– Jak bronić się przed skutkami złej mowy innych?
– W jaki sposób korzystać z mocy Bożej, aby doświadczać uzdrowienia?
DLA KOGO?
Zapraszamy kobiety w każdym wieku, które chcą zmienić swój sposób myślenia i używania języka. Chcą uwolnić się od skutków złorzeczeń, przekleństw i złej mowy i nauczyć się myśleć i mówić według zamysłu Bożego.Oaza Rekolekcyjna Animatorów 2018 – MŁODZI W KOŚCIELE

20 sierpień, 2018 - 11:53


W dniach 31 sierpnia – 2 września 2018 r w DOMU Ruchu Światło-Życie przy ul. Dobrzyńskiej 112/114 w Częstochowie odbędzie się Oaza Rekolekcyjna Animatorów (dla osób przynajmniej po ONŻ II st.). Wśród gości m. in. bp Andrzej Przybylski, ks. Michał Pabiańczyk (ojciec duchowny WSD).

Zapisy na stronie cz.oaza.pl. Termin zapisów do 25 sierpnia.Trzeci dzień nowenny na Jasnej Górze

19 sierpień, 2018 - 18:58

Trwamy w oczekiwaniu na Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Jak co roku, przez dziewięć kolejnych wieczorów, na Jasnogórskim Szczycie  odprawiane są Msze św. Każdego dnia uczestniczą w nich wierni z poszczególnych parafii. Kazania nowennowe głosi bp Andrzej Przybylski.

W dzisiejszym kazaniu bp Andrzej Przybylski poruszył temat cielesności i fundamentu Maryi, którego nie widać nawet na Cudownym Obrazie:

POSŁUCHAJ KAZANIA BP ANDRZEJA PRZYBYLSKIEGO

 

W Mszy św. uczestniczyli wierni z parafii: św. Barbary, św. Wojciecha BM, św. Elżbiety Węgierskiej, św. Jana Kantego, Miłosierdzia Bożego, Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel i Zesłania Ducha Świętego.

Zdjęcie: http://www.jasnagora.com/100 lat Zaśpiewamy Tobie Polsko

19 sierpień, 2018 - 17:23

„100 lat Zaśpiewamy Tobie Polsko” – pod takim hasłem 18 i 19 sierpnia odbyły się 6. gminne dożynki w Starej Gorzelni. Dożynki zaczęły się w sobotę uroczystą Mszą św. polową. W niedzielę jedną z głównych atrakcji był konkurs pieśni patriotycznej zespołów ludowych. Przez imprezę przewinęło się w tym roku  wyjątkowo  dużo osób. Szacujemy, że około  800 –  mówi prezes Stowarzyszenia Rozwoju Starej Gorzelni i Wielkiego Boru Krzysztof Ściubidło. Miały też miejsce  miejsce  animacje dla dzieci, wystawa dawnego sprzętu rolniczego i gospodarstwa domowego, prezentacja historyczna, karaoke, pokazy strażackie, degustacja potraw lokalnych, bufet i inne atrakcje.

Honorowy patronat nad imprezą objęła Burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska.

PNP

 

 

 Pielgrzymi z Mstowa u stóp Matki Bożej

19 sierpień, 2018 - 13:49

53. Piesza Pielgrzymka z Mstowa w arch. częstochowskiej dotarła w niedzielę, 19 sierpnia na Jasną Górę. Pątnicy wyruszyli z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przed południem w grupie kilkuset osób stanęli u stóp Matki Bożej. Pątnicy  z Mstowa modlili się podczas Mszy św. o godz. 11.00 odprawionej w bazylice pod przewodnictwem ks. Dawida Kowera –  proboszcza parafii w Mstowie. W homilii duchowny nawiązał do czytań, które mówią o wybieraniu mądrości w swoim codziennym życiu. Uczestnicy Pielgrzymki z Mstowa przyszli z wieloma intencjami, zarówno prywatnymi jak też dotyczącymi ich wspólnoty parafialnej.  – Jako parafianie idziemy w szczególności pomodlić się za naszego nowego proboszcza oraz aby Matce Bożej zawierzyć Jego nową pracę duszpasterską oraz wszystkich, którzy są w nią zaangażowani – mówi Mariola Jura.

Mstów jest znany między innymi z tego, że od lat wiedzie przez niego pielgrzymi szlak na Jasną Górę. Księża kanonicy regularni – opiekunowie tamtejszego sanktuarium – podejmują zdrożonych pielgrzymów, którzy pochylają się przed obrazem Matki Bożej w cichej modlitwie.

W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się słynąca łaskami niewielka kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

PNPZakończyły się X Kasperiańskie Dni Młodych

19 sierpień, 2018 - 13:17

W niedzielę 19 sierpnia zakończyły się trwające od czwartku X Kasperiańskie Dni Młodych. Wspólne modlitwy, tańce i zabawy integracyjne, liczne warsztaty oraz spotkania z wieloma ciekawymi osobami, to tylko niektóre z punktów programu tegorocznego spotkania młodzieży z całej Polski. W niedzielę z uczestnikami spotkał się Jasiek Mela. Zadowolenia z tegorocznych dni kasperianskich nie ukrywał główny organizator ks. Damian Siwicki – Misjonarz Krwi Chrystusa.- Były to chyba najcieplejsze dni kasperiańskie w całej historii. Najbardziej jednak cieszy to, co zadziało się w uczestnikach, w ich sercach. Cieszy też to, że goście, którzy zostali zaproszeni stali się inspiracją dla tych młodych ludzi. Pomimo licznych słabości i upadków, których człowiek doświadcza w życiu, jest też ta moc, którą daje Bóg, do tego aby powstawać i mieć nadzieję – mówił ks. Damian Siwicki.

Tegorocznym dniom kasperiańskim przyświecało hasło „Krew daje moc”. Uczestniczyło w nich  kilkadziesiąt osób z całej Polski. Towarzyszyły im warsztaty bębniarskie, plastyczne, ciastkarskie, majsterkowania, dobrej zabawy, gry zespołowe i wiele innych. Uczestnicy mieli też możliwość rozmów z Misjonarzami Krwi Chrystusa i Siostrami z różnych Zgromadzeń.

PNPRaków dalej liderem

19 sierpień, 2018 - 12:58

Skromnym ale bardzo cennym zwycięstwem 1–0 zakończyło się sobotnie wyjazdowe spotkanie Rakowa Częstochowa z Chrobrym Głogów. Jedyną bramkę w pierwszej połowie zdobył Karol Mondek. W Głogowie Raków potwierdził, że pierwsza pozycja w tabeli po czterech kolejkach nie była dziełem przypadku. Podopieczni Marka Papszuna przewyższali gospodarzy pod każdym względem i zasłużenie sięgnęli po kolejny komplet punktów. Gol zdobyty w 13 minucie przez Karola Mondka, po uprzedniej asyście Patryka Kuna podrażnił nieco gospodarzy, którzy próbowali wyrównać. Raków mądrze jednak kontrolował przebieg spotkania. To był kawałek niezłej ligowej piłki, toczonej w żwawym rytmie, choć bez wielu bramkowych sytuacji. W drugiej połowie częstochowianie nie byli zainteresowani podkręcaniem tempa, a gospodarze nie potrafili zepchnąć ich do głębszej obrony. Chrobry ma już trzy mecze na własnym stadionie w tym sezonie i w żadnym nie udało mu się zdobyć bramki.

Czerwono – niebiescy wyraźnie zasygnalizowali, że ich celem jest ekstraklasa. Zespół Marka Papszuna odebrał też sporo pochwał w mediach ogólnopolskich. Wiele z nich akcentuje, że z taką grą częstochowianie mogą poważnie planować walkę o awans do ekstraklasy. Brakuje im jeszcze stabilizacji, zdarzają się przestoje, ale w sobotnim meczu w Głogowie zespół Marka Papszuna potrafił zdominować niewygodnego rywala, a przede wszystkim zdobyć bramkę i umiejętnie pilnować prowadzenia. Po Odrze Opole i Chrobrym Głogów piłkarze Rakowa podejmą na własnym boisku drużynę GKS Katowice, które w ostatniej kolejce pokonały Wigry Suwałki 2 – 0. Mecz Raków – GKS Katowice już w najbliższą środę, 22 sierpnia na stadionie przy ul. Limanowskiego.

PNP

fot: Raków CzęstochowaBiegiem na Jasną Górę

18 sierpień, 2018 - 21:16

Rano wyruszyli z Łodzi, tego samego dnia dobiegli na Apel Jasnogórski do Kaplicy Cudownego Obrazu. W sobotę 18 sierpnia do Częstochowy dotarła Biegowa Pielgrzymka na Jasną Górę, była to druga edycja akcji charytatywnej na rzecz podopiecznych Caritas przy parafii św. Wojciecha w Łodzi.

W tym roku w pokonaniu 130 km trasy wzięło udział około 40 osób – każdy przebiegł tyle, ile mógł. W bieg włączył się również Artur Warzocha, Senator RP oraz kandydat Prawa i Sprawiedliwości na Prezydenta Częstochowy oraz Waldemar Buda, kandydat Zjednoczonej Prawicy na Prezydenta Łodzi.

Szczęśliwy patronat Pana Posła Waldemara Budy, który pokazał wielki hart ducha, zmobilizował swoich znajomych, kolegów, przyjaciół i po raz drugi przebiegli w charytatywnym biegu. Wielki szacunek, wielkie brawa i wielkie podziękowania, bo to jest bardzo wymierna pomoc dla ludzi, którzy tej pomocy oczekują. To wspaniała inicjatywa – mówił Artur Warzocha.

W ubiegłym roku dzięki biegowej pielgrzymce zebrano 7 tys. zł.

PKDrugi dzień nowenny na Jasnej Górze

18 sierpień, 2018 - 18:52

Trwamy w oczekiwaniu na Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Jak co roku, przez dziewięć kolejnych wieczorów, na Jasnogórskim Szczycie  odprawiane są Msze św. Każdego dnia uczestniczą w nich wierni z poszczególnych parafii. Kazania nowennowe głosi bp Andrzej Przybylski.

W dzisiejszej homilii biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej skupił się na pięknie kobiet, które stworzone zostało na wzór piękna Bożego:

POSŁUCHAJ KAZANIA BP ANDRZEJA PRZYBYLSKIEGO

W Mszy św. uczestniczyli wierni z parafii: św. Antoniego z Padwy, św. Andrzeja Świerada i Benedykta, św. Jacka, św. Zygmunta, św. Jana z Dukli, Niepokalanego Poczęcia NMP i Narodzenia Pańskiego.

Zdjęcie: http://www.jasnagora.com/Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta