Green Pack Częstochowa
 
Promed. Czas na wzrok 40+
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Tygodnik Regionalny Częstochowa Gazeta Częstochowa
Zaktualizowano: 1 godzina 47 min. temu

„Detektyw zagadka na tropie…”

2 godziny 7 min. temu

Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach  zapraszają na bajkę „Detektyw Zagadka na tropie…” 9 lipca 2019 r. o godz. 11.00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Żarkach. Wstęp wolny.Bocar Włókniarz Częstochowa drugi w Tarnowie

2 godziny 37 min. temu

W środę na stadionie miejskim w Tarnowie rozegrana została kolejna runda Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. Po dwóch drużynowych zwycięstwach w Krośnie w tarnowskiej rundzie DMPJ młodzi zawodnicy Bocar Włókniarza Częstochowa musieli uznać wyższość żużlowców z Lublina, którzy z dorobkiem 28 punktów okazali się najlepsi. Lwy zdobyły łącznie 26 punktów ,zajmując drugie miejsce, natomiast 21 punktów zdobyli gospodarze zawodów.

Najlepiej punktującymi w ekipie Bocar Włókniarza Częstochowa zostali Jakub Miśkowiak oraz Bartłomiej Kowalski – obaj zdobyli po 10 punktów.

Speed Car Motor Lublin – 28 pkt.
4. Wiktor Lampart – 9 (1,3,2,3)
5. Wiktor Trofimow jr – 12 (3,3,3,3)
6. Maciej Kuromonow – 7 (2,2,1,2)

II forBET Włókniarz Częstochowa – 26 pkt.
10. Mateusz Świdnicki – 6 (2,2,0,2)
11. Jakub Miśkowiak – 10 (3,3,1,3)
12. Bartłomiej Kowalski – 10 (2,3,3,2)

III Unia Tarnów – 21 pkt.
1. Mateusz Cierniak – 8 (2,3,3,-)
2. Dawid Rempała – 3 (0,-,1,2)
3. Przemysław Konieczny – 7 (1,3,-,3)
19. Mateusz Gzyl – 3 (0,2,1)

IV Lokomotiv Daugavpils – 16 pkt.
7. Elvis Avgucevics – 6 (1,2,3,0)
8. Daniił Kołodinski – 8 (3,2,2,1)
9. Rudolfs Sprogis – 2 (0,2,w,0)

V Speedway Wanda Śląsk Świętochłowice – 11 pkt.
13. Mateusz Pacek – 3 (d,d,1,2)
14. Marcel Krzykowski – 3 (2,0,1,-)
15. Krystian Stefanów – 5 (3,1,1,-)
23. Dawid Kołodziej – 0 (u,0)

VI Wilki Krosno – 6 pkt.
16. Patryk Zieliński – 0 (t,d,w,0)
17. Mateusz Majcher – 3 (1,d,1,1)
18. Łukasz Szczęsny – 3 (1,1,0,1)

Bieg po biegu:
1. Trofimow jr, Cierniak, Lampart, Rempała
2. MiśkowiakŚwidnicki, Avgucevics, Sprogis
3. Stefanów, Krzykowski, Szczęsny, Zieliński (t)
4. MiśkowiakKowalski, Konieczny, Gzyl
5. Kołodinski, Sprogis, Stefanów, Pacek (d)
6. Lampart, Kuromonow, Majcher, Zieliński (d)
7. Cierniak, Avgucevics, Rempała, Sprogis (w)
8. KowalskiŚwidnicki, Szczęsny, Majcher (d)
9. Trofimow jr, Kuromonow, Stefanów, Krzykowski
10. Avgucevics, Kołodinski, Majcher, Zieliński (w)
11. Konieczny, Rempała, Krzykowski, Pacek (d)
12. Trofimow jr, Lampart, MiśkowiakŚwidnicki
13. Cierniak, Gzyl, Majcher, Szczęsny
14. KowalskiŚwidnicki, Pacek, Kołodziej (u)
15. Lampart, Kołodinski, Kuromonow, Sprogis
16. MiśkowiakKowalski, Kołodinski, Avgucevics
17. Trofimow jr, Kuromonow, Szczęsny, Zieliński
18. Konieczny, Pacek, Gzyl, Kołodziej

foto i tekst: www.wlokniarz.comSprawdźcie ofertę UJD

2 godziny 54 min. temu

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie analizuje rynek pracy i dostosowuje do niego ofertę kształcenia. Powstają nowe kierunki i specjalizacje, a mimo niżu demograficznego zainteresowanie uczelnią wśród absolwentów szkół średnich nie słabnie. Jakie wyzwania stoją przed uniwersytetem w najbliższej przyszłości w związku ze zmianami w szkolnictwie wyższym i dlaczego warto studiować filozofię? Odpowiedzi m.in. na te pytania udziela prof. Anna Wypych-Gawrońska, rektor UJD w Częstochowie.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra MieczyńskaŚwiącik: Czas tupnąć nogą

4 godziny 2 min. temu

Dziewięć meczów, zaledwie cztery zwycięstwa i dopiero piąta lokata w tabeli PGE Ekstraligi – to dotychczasowy bilans spotkań ligowych forBET Włókniarza. Częstochowscy żużlowcy wygrali zaledwie raz w ostatnich pięciu kolejkach, a to wynik zdecydowanie poniżej oczekiwań kibiców, a także samego prezesa klubu Michała Świącika.

W miniony weekend Włókniarz przegrał we Wrocławiu ze Spartą 34 do 56.

– Robimy wszystko jak należy, ale gdzieś dosięgła naszych zawodników niemoc – tłumaczy Michał Świącik. – Tak się czasem w sporcie zdarza. Rozmawiamy, próbujemy różnych metod, staramy się, by ta forma powróciła. Trzeba przeczekać, oby to szybko minęło.

Kolejne starcie częstochowskiej ekipy już jutro (28.06). Włókniarz zmierzy się na wyjeździe z Fogo Unią Leszno, z którą nieco ponad miesiąc temu przegrał u siebie 31 do 59.

– To będzie też weryfikacja, w jakim kierunku idziemy – czy jest w drużynie źle, czy może zbyt dobrze, bo też tak się zdarza. Czasami trzeba też tupnąć nogą, krzyknąć, czego do tej pory nie robiliśmy, ale może też przyszedł czas na to, by ostrzej pewnych ludzi potraktować. Tak jest człowiek zbudowany, że czasem taka wewnętrzna krytyka czy napędzenie sportowca daje efekty.

Początek spotkania o godzinie 18. Transmisja na antenie Eleven Sports.

MDBramkowy Remis Rakowa z FK Fotbal Triniec

4 godziny 8 min. temu

Po trafieniach Sebastiana Musiolika, Macieja Domańskiego i Bryana Nouviera Raków Częstochowa zremisował 3:3 z FK Fotbal Triniec. Był to drugi mecz kontrolny naszego zespołu przed startem nowego sezonu PKO BP Ekstraklasy.

Pierwsza część spotkania przebiegała pod dyktando podopiecznych trenera Marka Papszuna, którzy co rusz nękali bramkę przyjezdnych z Czech. Okazję na strzelenie gola mieli m.in. Petr Schwarz i Tomas Petrasek. Wynik spotkania otworzył w 35. minucie Sebastian Musiolik. Napastnik “Czerwono-Niebieskich” wykorzystał błąd bramkarza gości, odebrał mu piłkę i z bliskiej odległości posłał futbolówkę do bramki. Nasz zespół jeszcze przed przerwą podwyższył prowadzenie. W polu karnym Trzyńca faulowany był Piotr Malinowski. Piłkę na jedenastym metrze ustawił Maciej Domański i pewnym uderzeniem wyprowadził Raków na dwubramkowe prowadzenie.

W drugiej części środowego starcia padły aż cztery gole. Dwa razy na listę strzelców wpisał się napastnik gości, Filip Kubala. Najpierw w 50. minucie zmniejszył straty Trzyńca, a w 76. minucie uderzeniem z dystansu doprowadził do wyrównania. Kilka minut później podopieczni trenera Tomasa Jakusa wyszli na prowadzenie. Jakuba Górskiego płaskim strzałem pokonał Lukas Hapal. Nasza drużyna nie poddała się i już po chwili zdobyła wyrównującą bramkę. Bryan Nouvier wykorzystał dogranie w pole karne i z bliskiej odległości ustalił wynik spotkania na 3:3.

W sobotę, 29 czerwca, nasza drużyna rozegra ostatni mecz kontrolny przed wyjazdem na obóz przygotowawczy do Warki. Tym razem naszym rywalem będzie SFC Opawa. Początek meczu o godzinie 11.00. Już teraz serdecznie zapraszamy!

Raków (I połowa): Gliwa – Kasperkiewicz, Petrasek, Piątkowski (25. Szymonowicz), Malinowski, Schwarz (30. Babenko), Sapała, Apolinarski (30. Kun), Domański, Luković, Musiolik

Raków (II połowa): Gliwa (60. Górski) – Petrasek (75. Kasperkiewicz), Szymonowicz, Piątkowski, Kun, Babenko, Sapała (60. Schwarz), Malinowski (60. Apolinarski), Pavlas, Nouvier, Lewicki

foto i tekst: www.rksrakow.plDrugi etap remontów na Jasnej Górze zakończony

26 czerwca, 2019 - 16:00

Dobiegł końca drugi etap prac renowacyjnych na Jasnej Górze. Podsumowaniem projektu „Narodowe Perły Klasztoru OO Paulinów Jasna Góra w Częstochowie – ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego” była konferencja prasowa, którą zorganizowano w środę, 26 czerwca.

– W pierwszym etapie na pewno należy wspomnieć o atrium w Kaplicy Matki Bożej. Udało się na obu etapach prac odnowić ściany i okładziny kamienne. Odrestaurowaliśmy też czternaście stacji bardzo cennej, zabytkowej Drogi Krzyżowej. Udało się także zabezpieczyć i odnowić Golgotę Jasnogórską Jerzego Dudy Gracza – opisuje dotychczas wykonane prace o. Czesław Brud, administrator klasztoru na Jasnej Górze.

Dużym zadaniem realizowanym jeszcze w pierwszym etapie prac był remont Sali Papieskiej, która przez długie lata była niewykorzystywana.

– Salę udało się uratować i przystosować do standardów XXI w. Dzisiaj służy ona pielgrzymom, spotkaniom i konferencjom na Jasnej Górze. Realizowaliśmy także przestrzenie tarasowe, kurtyny: południową, zachodnią, północną i wschodnią. Są to miejsca, które komunikują całą przestrzeń Jasnej Góry i podnoszą jej bezpieczeństwo dla pielgrzymów – dodaje administrator.

Głównym celem inwestycji na Jasnej Górze jest odbudowa i zachowanie europejskiego dziedzictwa kulturowego. Drugi etap prac objął m.in. rewitalizację nawierzchni przy dziedzińcu oraz kurtynie zachodniej.

– Cały dziedziniec otrzymał nową nawierzchnię. To są rzeczy nie tylko widoczne na zewnątrz, ale także pod spodem, takie, jak kanały, przekopy i wszelakie instalacje. Prace prowadzono w bardzo trudnym czasie, ponieważ był to czas pielgrzymkowy, a z kolei w zimie nie da się przeprowadzić takich prac. Byliśmy pełni obaw, ale Bóg nam pomógł. Dużą cierpliwością wykazali się też pielgrzymi – przyznaje rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki.

Jak podkreśla, obecnie trwają przygotowania do podjęcia następnych inwestycji, w ramach których planowana jest m.in. przebudowa niewykorzystanej części bastionu św. Rocha.

– Mamy dużo pięknych wotów, mnóstwo wspaniałych pamiątek i dóbr kultury, które zostały tutaj zdeponowane. Mamy nadzieję, że ta duża przestrzeń da nam możliwość pokazania tych wszystkich skarbów – dodaje o. Matecki.

Na konferencji prasowej obecny był także Sławomir Ochman, specjalista ds. projektów i inwestycji.

– Jasna Góra w skali kraju jest jednym z najstarszych zabytków, to jeden z pierwszych pomników historii Polski. Zabytek, który ma ponad 600 lat i co roku odwiedza go ponad 4 mln ludzi. Taki obiekt wymaga przeprowadzania bieżących remontów.

Prace remontowe są realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

BNOUpadłość częstochowskiej huty i tysiące pracowników na bruku?

26 czerwca, 2019 - 15:00

Już samo pytanie brzmi tragicznie, a niewykluczone, że odpowiedź będzie twierdząca. Zakład jest zadłużony, jego właściciel stracił finansową płynność, a rozmów nad jego przejęciem nie ma końca.

Pracownicy za pośrednictwem swoich reprezentantów, czyli związków zawodowych wołają o pomoc od wielu tygodni. Bezskutecznie.

– Sytuacja jest krytyczna – mówi Mariusz Ciupiński, przewodniczący Związku Zawodowego „Kadra” Huty Częstochowa. – Nasz zakład został postawiony pod groźbą upadłości. Obawiamy się też o nasze wypłaty, bo jak przedstawił nam zarząd, w kasie nie ma pieniędzy.

Nie ma też środków na wznowienie produkcji, która została wstrzymana w maju. Zakład i tak od dawna funkcjonował jedynie dzięki zaciągniętym kredytom, dlatego dziś wiele zależy od banków – m.in. państwowych PKO BP i PEKAO S.A. – głównych wierzycieli huty. To one muszą wyrazić zgodę, by firma została przejęta przez brytyjski Greybull Capital.

– Nie znamy inwestora, ale nie mamy innego potencjalnego nabywcy.

Decyzja nie należy jednak do pracowników, do których nie docierają informacje czy w ogóle są prowadzone negocjacje i na jakim są etapie. Związkowcy zwracali się do banków, a nawet władz państwowych. Jak mówi Małgorzata Magiera z związku „Juwenia” – bez większego efektu.

– Dlaczego rząd i banki nie chcą nam pomóc? Prosimy wszystkich, którzy mają władzę, którzy są decyzyjni, żeby pomogli temu zakładowi i pomogli ludziom.

Uściślając – wielu tysiącom osób pracującym bądź współpracującym z hutą. Nie licząc ich rodzin. Jak zaznacza Jerzy Duda ze Związku Zawodowego Pracowników z ISD Częstochowa, tylko sama huta zatrudnia 1235 osób.

– Firmy, które z nami współpracują, zatrudniają dodatkowo 5-6 tysięcy. Łącznie to jest ponad 7 tysięcy osób, które za chwilę mogą stracić pracę – dodaje.

A wówczas pracownicy przestaną prosić, a zaczną się domagać przywrócenia ich miejsc pracy. Nie wykluczają wyjścia na ulicę.

– Związki skorzystają ze swoich świadczeń statutowych. Planujemy akcję protestacyjną, bo tylko to nam pozostaje – mówi Jan Karpowicz ze związku Solidarność ‘80. – Cała nasza produkcja kiedyś szła do Gdańska na budowę statku, a teraz co? Wolimy kupować blachę z zagranicy, jak mamy zakład swój?

To pytanie, tak jak i wiele innych zadawanych przez związkowców, pozostaje bez odpowiedzi. Sytuacji zakładu nie zdecydował się skomentować obecny zarząd częstochowskiej huty.

MDPierwsze zmiany w kadrze Skry

26 czerwca, 2019 - 15:00

Wiemy już, kto w nowym sezonie nie zagra w barwach Skry. Z kilkoma piłkarzami nie przedłużono kontraktów.

We wtorek nasi piłkarze przeprowadzili pierwszy po wakacyjnej przerwie trening na boisku (w poniedziałek spotkali się w siłowni). Doszło też do ostatecznych decyzji w sprawie kontraktów kilku zawodników. I tak wolną rękę w poszukiwaniu nowego klubu dostali Piotr Mastalerz i Adrian Musiał. Nieprzedłużone zostaną wygasające umowy z Karolem Tomczykiem, Sebastianem Siwkiem, Sławomirem Ogłazą i Łukaszem Kowalczykiem.

Kończą się także wypożyczenia Łukasza Krzczuka, Michała Kiecy, Konrada Poprawy i Pawła Kaczmarczyka.

W sobotę Skra zagra pierwszy mecz sparingowy. W Kamieniu jej rywalem będzie GKS Katowice. Być może w tym spotkaniu zagrają nowi piłkarze, którzy mają dołączyć do kadry seniorów.

foto i tekst: www.ks-skra.plAbp Wacław Depo: Potrzeba wierności Chrystusowi do końca

26 czerwca, 2019 - 14:36

 

„W sakramencie święceń Chrystus nie tylko przyniósł nam jakąś łaskę w kategoriach materialnego obdarowania, ale przyniósł nam i dał samego siebie” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 26 czerwca przewodniczył Mszy św. w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Częstochowie, z racji jubileuszy kapłanów obchodzących 65-lecie i  60-lecie swoich święceń kapłańskich.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. ks. prał. Czesław Mendak, dyrektor Domu Księży Emerytów oraz kapłani jubilaci. W uroczystościach wzięli udział m. in. siostry ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia pracujące w Domu Księży Emerytów.

– Jubilaci pisali historię naszej archidiecezji swoją gorliwością, wiernością Bogu i Kościołowi. Dziękujemy za ich życie oddane Panu Bogu – mówił na początku Mszy św. ks. prał. Czesław Mendak.

W homilii abp Depo podkreślił, że „w dziękczynieniu za lata kapłańskiej posługi chcemy uczyć się na nowo myślenia i życia zgodnego z duchem Ewangelii. Świat bowiem uczy nas kroczenia własnymi drogami, które są wolnością od Chrystusa i Jego Kościoła”.

Metropolita częstochowski nawiązując do słów z Ewangelii: „Strzeżcie się fałszywych proroków” przypomniał, że „oni dzisiaj głoszą antyewangelię i antykościół”.

– W sakramencie święceń Chrystus nie tylko przyniósł nam jakąś łaskę w kategoriach materialnego obdarowania, ale przyniósł nam i dał samego siebie. Na tej drodze potrzebna jest zawsze łaska wzrastającej wiary, która nie jest rodzajem samoubezpieczenia na życie, lecz łaską osobistych codziennych spotkań i brania własnego krzyża, aby iść za Nim – kontynuował abp Depo.

Arcybiskup przypomniał, że „na nasze trudne zobowiązania kapłańskie składają się: wierność, czyli posłuszeństwo wiary, czystość serca i dyspozycyjność w służbie Kościoła” . – To nie są i nie były zadania ponad siły ludzkie. Wszystko jest na miarę ludzkiego serca, które zdolne jest odpowiedzieć Bogu na całe życie i do końca, a nie na próbę. Zbyt wiele mamy postaw antychrystusowych, antyewangelijnych, antykościelnych naszych współbraci odchodzących z kapłaństwa – dodał arcybiskup.

– Dzisiejszy świat zwariował, odchodząc od norm ludzkich i od norm Chrystusowego zobowiązania – mówił abp Depo i przypomniał, że „kapłaństwo jest zanurzeniem w życie samego Jezusa. Prośmy, abyśmy na miłość Chrystusa odpowiedzieli do końca swoją wiernością”.

Metropolita częstochowski wskazał na „rzeczywistość krzyża, pod którym stajemy każdego dnia, żeby powiedzieć kto jest moim Panem i Zbawicielem”. – Trzeba uchwycić się Jego zranionej dłoni i przebitego Serca i z Nim dotrzeć do drugiego brzegu – wołała arcybiskup.

Przed końcowym błogosławieństwem w imieniu jubilatów podziękował ks. kan. Czesław Kabała. – Idź i nauczaj. Wskazuj na źródło. Te słowa w dniu naszego posłania powiedział do nas bp Zdzisław Goliński – mówił ks. Kabała.

Jubileusze święceń kapłańskich obchodzili: ks. kan. Czesław Kabała, ks. kan. Michał Sudoł (65. rocznicę kapłaństwa), ks. prał. Marian Jezierski, ks. kan. Franciszek Sas, ks. kan. Ryszard Stefański i ks. kan. Henryk Szydło (60. rocznicę kapłaństwa).

Tekst i foto: ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

źródło: Archidiecezja CzęstochowskaUpały a lasy: zagrożenia pożarowe

26 czerwca, 2019 - 14:10

Obecna fala upałów powoduje wysuszanie ściółki leśnej w okolicznych lasach. W związku z tym na terenach zielonych istnieje zagrożenie pożarowe.

Od kilku dni w całej Polsce panują bardzo wysokie temperatury oscylujące w okolicach 30 stopni Celsjusza. W tym roku na terenie lasu w obszarze działanie częstochowskiej komendy wybuchło już kilkadziesiąt pożarów lasów. Głównym problem w tym roku są także pożary suchych traw i nieużytków rolniczych. Do tej pory było ich około 900.

Generalnie od początku roku było naprawdę bardzo dużo interwencji, bo aż 3246 razy te działania były podejmowane, z czego 1332 razy przy pożarach – mówi st. kpt. Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Do występowania pożarów przyczyniamy się w dużej mierze my sami, o czym informuje zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Złoty Potok, Tomasz Szmagier:

Chciałbym zaznaczyć, że pożary w lesie nie powstają samoistnie. Czynnikiem sprawczym w ogromnej większości jest niestety człowiek. Dzisiejszego dnia według prognozy mamy najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, tylko 12% wilgotności ściółki. W tym przypadku byle niedopałek papierosa faktycznie może spowodować pożar. Apelujemy zatem o rozwagę w korzystaniu z dobroci lasu, o obserwowanie tego, co się dzieje w lesie i ewentualne alarmowanie służb ratunkowych o wszelkich zagrożeniach, które stwierdzimy.

Za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł.

KFPrzekroczył prędkość o 51 km/h w obszarze zabudowanym

26 czerwca, 2019 - 13:37

Ponad 100 km/h gnał 41-letni pirat drogowy jadący bmw, który w niedzielę wpadł w ręce policjantów z myszkowskiej drogówki. Kierowca przekroczył prędkość na ul. Żareckiej w Masłońskim, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h.

41-letni obywatel Portugalii, który stworzył realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu, został ukarany mandatem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mężczyźnie zatrzymano też prawo jazdy.

źródło: KPP w MyszkowieJurajska Przyroda w obiektywie

26 czerwca, 2019 - 13:20

Muzeum Częstochowskie zaprasza uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w konkursie fotograficznym „Jurajska Przyroda w obiektywie”. Zgłoszenia są przyjmowane do 31 grudnia.

Konkurs ma na celu m.in. zachęcenie młodych ludzi do interpretowania świata przyrody poprzez fotografię, promowanie walorów przyrodniczych Jury Krakowsko-Częstochowskej, budowanie poczucia tożsamości  i emocjonalnego związku z regionem, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za przetrwanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych Jury, zwiększenie wiedzy przyrodniczej czy poznawanie zbiorów przyrodniczych gromadzonych w Muzeum Częstochowskim.

Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych i będzie oceniany w dwóch kategoriach wiekowych: 11-14 lat (klasy IV – VIII szkoły podstawowej), 15-19 (szkoły średnie i branżowe).

Prace konkursowe powinny nawiązywać do przyrody ziemi częstochowskiej (krajobraz, gatunek rośliny, grzyb lub zwierzę, forma przyrody nieożywionej, zjawisko przyrodnicze).

Zdjęcia w formacie 30×40 cm należy nadsyłać w postaci odbitek lub wydruków na papierze fotograficznym. Dodatkowo trzeba przesłać wersję elektroniczną pracy na płycie CD/DVD w formacie JPG (JPEG) lub TIF.

Jury w swojej ocenie weźmie pod uwagę oryginalność, inwencję twórczą, sugestywność przekazu, wartość artystyczną oraz merytoryczną wykonanych zdjęć.

Prace można złożyć osobiście do 31 grudnia, w Dziale Przyrody Muzeum Częstochowskiego (ul. Katedralna 8) lub nadesłać na adres: Muzeum Częstochowskie, Dział Przyrody, al. NMP 47, z dopiskiem: III edycja konkursu fotograficznego Jurajska Przyroda w obiektywie.

Regulamin oraz karta zgłoszeniowa znajdują się na stronie:
http://www.muzeumczestochowa.pl/edukacja/konkurs-jurajska-przyroda/

źródło: UM CzęstochowyW czwartek na SGP Arenie Puchar Ekstraligi 250 cc

26 czerwca, 2019 - 13:10

 

Jutro (w czwartek, 27 czerwca) na SGP Arenie Częstochowa rozegrana zostanie III runda Pucharu Ekstraligi w klasie 250 cc. Zawody, które przeznaczone są dla młodych jeźdźców w wieku od 13 do 16 lat, rozpoczną się o godzinie 17.00. Wstęp na czwartkowe zmagania jest bezpłatny. Wejście na stadion możliwe będzie od godziny 16.00 wyłącznie główną bramą od ulicy Orlik-Rückemanna.

Zawody będą miały charakter 20-biegowego turnieju indywidualnego. W gronie uczestników oprócz krajowych jeźdźców znajdą się również obcokrajowcy. Barw Włókniarza bronić będzie Franciszek Karczewski, który od kilku dni jest posiadaczem licencji w klasie 250 cc.

Lista startowa:
1. Paweł Trześniewski (ROW Rybnik)
2. Wiktor Rafalski (GTŻ Grudziądz)
3. Seweryn Orgacki (GTŻ Grudziądz)
4. Krzysztof Lewandowski (GTM Start Gniezno)
5. Wiktor Przyjemski (BTŻ Polonia Bydgoszcz)
6.
7. Antoni Mencel (Unia Leszno)
8. Franciszek Karczewski (Włókniarz Częstochowa)
9. Mateusz Panicz (Sparta Wrocław)
10 Hubert Jabłoński (Unia Leszno)
11. Francis GUSTS (Łotwa)
12. Damian Ratajczak (Unia Leszno)
13. Fabian Ragus (Falubaz Zielona Góra)
14. Sebastian Koessler (Austria)
15. Markus Lill (Estonia)
16. Kacper Łobodziński (GTŻ Grudziądz)

foto i tekst: www.wlokniarz.comKorekta tras autobusów kursujących za tramwaje

26 czerwca, 2019 - 12:28

Z powodów technicznych od 29 czerwca do 1 lipca autobusy za tramwaj na liniach 01, 02 i 03 będą kursowały na wprost aleją Niepodległości, pomiędzy przystankami ,,Równoległa” i ,,Powstańców Śląskich”, z pominięciem przystanków ,,Zajezdnia MPK” – informuje MZDiT.

Przejazd na wprost al. Niepodległości dotyczy wszystkich kursów autobusów za tramwaj, a także nocnej linii nr 80.

W kierunku centrum miasta przystanek POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH będzie obsługiwany na wysokości przystanku tramwajowego przy alei Niepodległości, przed skrzyżowaniem z ulicami Powstańców Śląskich i Źródlaną.

Od 29 czerwca do 1 lipca, dla autobusów linii podmiejskich nr 53, 57, 58, 59, 65, 67 i 68 oraz dla linii nr 38 będzie nadal obowiązywać obsługa przystanków ZAJEZDNIA MPK na terenie drogi dojazdowej przed bramą zajezdni.

Od 2 lipca zostaną w pełni wprowadzone zmiany, z którymi można się zapoznać TUTAJ.

źródło: UM CzęstochowyZapraszamy do gminy Poczesna

26 czerwca, 2019 - 12:19

Mistrzostwa Świata w Speedrowerze, liczne festyny, dożynki, jubileusz 200. rocznicy lokacji Huty Starej A oraz atrakcje przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury – tak w telegraficznym skrócie przedstawia się wakacyjna oferta gminy Poczesna. Do skorzystania z niej zachęca niedawno odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości wójt gminy Krzysztof Ujma.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra MieczyńskaII Piknik Rodzinny na Śląskim, czyli wielkie granie dla każdego

26 czerwca, 2019 - 11:41

 

Stadion Śląski to miejsce wyjątkowe i symboliczne. Na jego murawie występowały największe gwiazdy polskiej i światowej piłki nożnej. Ty także możesz tu zagrać! Śląski Związek Piłki Nożnej i Stadion Śląski zapraszają na II Piknik Rodzinny. Otwarcie bram w sobotę, 29 czerwca o godz. 12.00. Wstęp wolny.

Na murawę zapraszamy od godz. 13.15. Wtedy ruszy „Talentiada”, czyli rozgrywki „Mama, tata i ja” dla drużyn składających się z minimum dwóch pokoleń. Zespoły mogą zgłaszać się do udziału poprzez formularz zgłoszeniowy pod adresem http://www.slzpn.katowice.pl/slaski/zpn/aktualnosci/3299/ii-piknik-rodzinny-na-slaskim-czyli-wielkie-granie-dla-kazdego lub na miejscu w biurze zawodów, w następujących składach:

– dwie osoby dorosłe i jedno dziecko (rozgrywki 3×3),

– dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci (rozgrywki 4×4),

– dwie osoby dorosłe i troje dzieci (rozgrywki 5×5).

Mecze będą rozgrywane co 20 minut. Jedno spotkanie potrwa 15 minut.

O 16.15 rozpocznie się mecz pokazowy: Gwiazdy Ślonskiego Fusbala (oldboje Śląskiego ZPN) – Team Silesia (reprezentacja Urzędu Marszałkowskiego i Stadionu Śląskiego).

Przez cały czas trwania pikniku dostępne będą dla dzieci: miasteczko piłkarskie, dmuchańce i strefa malucha, a dla dorosłych namiot mistrza.

Kolejną atrakcją będzie piłkarskie miasteczko dla dzieci do 15. roku życia. W ramach rywalizacji na mobilnym boisku przeprowadzone zostaną następujące konkurencje: czas reakcji, slalom z piłką, tor przeszkód, żonglerka, strzał do celu.

Dla każdej z grup wiekowych (skrzat, żak, orlik, młodzik, trampkarz) zostanie opracowana odrębna klasyfikacja, a najlepsi otrzymają nagrody.

Nie zabraknie także konkursów i zabaw oraz dobrej muzyki. O godz. 18.30 rozpocznie się koncert Piotra Herdziny.

źródło: informacja prasowa, Śląski Związek Piłki Nożnej/Stadion Śląski Sp. z o.o.VI Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

26 czerwca, 2019 - 11:08

Już dzisiaj warto zaplanować czas, aby w cztery kolejne niedziele sierpnia wybrać się na koncerty do kościoła ewangelicko-augsburskiego w Częstochowie w ramach VI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Repertuar będzie bardzo różnorodny i ciekawy. Melomani usłyszą utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Josepha Haydna i Stanisława Moniuszki. Wystąpią wirtuozi – nie tylko organów. Na wydarzenie zaprasza teoretyk muzyki Beata Młynarczyk.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra MieczyńskaNa SOR-ach pojawią się biletomaty

26 czerwca, 2019 - 11:00

Biletomaty dla pacjentów pojawią się na wszystkich SOR-ach w województwie śląskim w ramach prowadzonego triażu, czyli segregacji medycznej pacjentów.

Biletomaty zostaną zakupione przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w ramach programu „Tryby Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym” (w skrócie TOP SOR) na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. Jak informuje minister zdrowia, Łukasz Szumowski zmiany są obowiązkowe:

Obowiązkowy triaż w tych dużych SOR-ach, czyli dzielenie pacjentów na tych bardzo chorych, chorych, lżej chorych i całkiem lekko chorych – czerwona, pomarańczowa, zielona i niebieska linia wejdzie od 1 października. Te największe SOR-y leczą około 80% pacjentów.

W poniedziałek (24 czerwca) dyrektorzy śląskich szpitali, w których działają szpitalne oddziały ratunkowe, podpisali w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim umowy partnerskie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Takie umowy zostaną zawarte do października z 76 pierwszymi szpitalami w Polsce. Do końca sierpnia 2020 r. systemem zostaną objęte pozostałe z 232 SOR-ów w kraju.

źródło: IARPolicjant czujny także po służbie

26 czerwca, 2019 - 10:10

Funkcjonariusz z wydziału kryminalnego z I komisariatu w Częstochowie w czasie wolnym od służby zatrzymał mężczyznę, który wybił szybę w sklepie, a następnie uciekł. Stróż prawa dogonił 21-latka, obezwładnił go i przytrzymał do przyjazdu patrolu. Za uszkodzenie mienia mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia.

W sobotę po godzinie 15.00 policjant z częstochowskiej „jedynki” w czasie wolnym od służby przebywał w rejonie II alei NMP. W pewnym momencie usłyszał głośne krzyki oraz odgłos tłuczonego szkła. Zauważył, jak młody mężczyzna ucieka w stronę tzw. „kwadratów”. Stróż prawa natychmiast zareagował i pobiegł za nim. Zatrzymał podejrzanego, obezwładnił i przytrzymał do przyjazdu patrolu. 21-latek został przekazany w ręce mundurowych. Dzięki czujności policjanta mężczyzna nie uniknie odpowiedzialności za swoje czyny. Teraz odpowie za uszkodzenie witryny sklepowej, a o jego dalszym losie zdecyduje sąd.

źródło: KMP w Częstochowie„Jedno spojrzenie” na sercowe sprawy

26 czerwca, 2019 - 09:00

„Jedno spojrzenie” – to najnowsza płyta Ewy Urygi, polskiej wokalistki jazzowej, soulowej i gospelowej.

Jest to projekt opowiadający o miłości i o czasie, który jest potrzebny po to, aby wskazać właściwe wybory i umocnić najważniejsze relacje międzyludzkie. Wokalistka opowiada o historii narodzenia się pomysłu na nagranie płyty:

To jest płyta oparta na faktach. Rozmawiałam z moją przyjaciółką, która opowiadała mi o swoich znajomych, którzy rozstali się na cztery lata, on wyjechał do Londynu i tam dowiedział się głęboko w sercu, że ta kobieta jest jego wybranką i dzisiaj są tak szczęśliwi razem, mają dzieci. Postanowiłam napisać o tym płytę, wybrać piosenki, które będą pasować do tej historii. Tym samym chciałam pokazać, że miłość jest fantastyczna i piękna, ale wymaga próby. Taka próba jest dobra, żeby sprawdzić, czy rzeczywiście ludzie są sobie przeznaczeni – podkreśla Ewa Uryga.

Artystka jest od wielu lat cenioną wokalistką z wieloma osiągnięciami na polskiej scenie artystycznej. Projekt „Jedno spojrzenie” jest odtworzeniem i zaaranżowaniem na nowo znanych już utworów. Ewa Uryga wzbogaciła również płytę nowymi piosenkami. A dlaczego „Jedno spojrzenie”?

Myślę, że każdy z nas może sobie znaleźć gdzieś tam głęboko w sercu odpowiedź tego jednego spojrzenia. Bo dotyczy ono odpowiedzi na pytanie, czy to jest ta osoba. To też może dotyczyć różnych wyborów w życiu, bo to jest to jedno spojrzenie, ten moment i ułamek sekundy, który jak się okazuje, często z ludźmi rozmawiając, rzeczywiście nagle jest taki bodziec wewnętrzny, że to jest ta osoba. Można też to porównać do jakiejś decyzji, bardzo ważnej w naszym życiu. To jedno spojrzenie w głąb duszy.

Na płycie znajdują się piosenki w aranżacjach orkiestrowych w towarzystwie wybitnych muzyków, takich jak m.in. Andrzej Lampert, Janusz Szrom czy Zbigniew Wodecki:

Świadomie wybrałam trzech wspaniałych panów, by tę historię jeszcze bardziej urealnić. Dzisiaj nie potrafię wyjaśnić, dlaczego akurat tych trzech wybrałam. Ze Zbyszkiem bardzo dużo współpracowaliśmy i to był też taki mój przyjaciel. Tę współpracę wspominam fantastycznie.

W projekcie wzięła również udział Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.

AK

źródło foto: http://ewauryga.comRombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta