Green Pack. Producent torebek papierowych fałdowych oraz woreczków foliowych.
 
Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Częstochowskie24

Subskrybuje zawartość
Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Tygodnik Regionalny Częstochowa Gazeta Częstochowa
Zaktualizowano: 8 min. 41 sek. temu

Bp Bronakowski: Alkohol nie jest substancją konieczną do życia

17 czerwca, 2018 - 22:19

37. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości odbyła się na Jasnej Górze w dniach 16-17 czerwca.  Jest to modlitwa w intencji trzeźwości i odnowy moralnej narodu polskiego, a także okazja do ekspiacji za grzechy pijaństwa. Głównym organizatorem spotkania jest bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

W sobotę 16 czerwca apelowi jasnogórskiemu przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski. – Przepraszamy, że nasz naród nie wypełnił swoich ślubowań i nadal szerzy się w nim pijaństwo, alkoholizm i inne nałogi – mówił bp Tadeusz Bronakowski. – Trzy miliony Polaków nadużywa alkoholu, prawie milion to uzależnieni, prawie 10 tys. Polaków umiera rocznie przez legalnie sprzedawany alkohol. Tak wiele łez, cierpienia, bólu niesie alkohol rodzinom. Przemoc, rozwody, cierpienia psychiczne, których bardzo często doświadczają dzieci, a jest ich aż milion w naszej Ojczyźnie, bezbronne, niewinne ofiary, które niosą piętno przez całe życie, a często same również doświadczają uzależnień w dorosłym życiu. Królowo Polski, przepraszamy Cię!

Po apelu rozpoczęła się wieczorna Msza św., a po niej czuwanie modlitewne przed Najświętszym Sakramentem w intencji trzeźwości rodzin, które trwało do północy.

Niedziela rozpoczęła się poranną Drogą Krzyżową na Wałach jasnogórskich. O godz. 9.30 została odprawiona Msza św. przed Cudownym Obrazem, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Tadeusz Bronakowski.

Alkohol nie jest substancją konieczną do życia, nie jest witaminą, która ma być dostępna zawsze, wszędzie, o każdej porze dnia i nocy, jest substancją psychoaktywną, narkotykiem sprzedawanym legalnie. Alkohol może być śmiertelną trucizną, trucizną, która niszczy nie tylko organizm, ale przede wszystkim ducha, zatruwa życie rodzinne, osłabia naszą Ojczyznę – tłumaczył w homilii bp Bronakowski. – Jako ludzie wierzący musimy pamiętać, że brak trzeźwości i pijaństwo, to prosta droga do utraty Bożej obecności, do ciężkiego grzechu. Kościół nie może o tym milczeć, nie możemy godzić się z tym, że tak wiele sióstr i braci traci więź z Panem Bogiem, tracą łaskę uświęcającą. Pijaństwo stało się naszą wadą narodową, a często szczycimy się tym straszliwym grzechem. (…) Przecież tutaj chodzi już nie tylko o to, że alkoholizm wprowadza wielki chaos w życie społeczne i jest źródłem nieszczęścia wielu rodzin, tutaj chodzi wręcz o życie wieczne wielu z nas.

Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości należy do najważniejszych wydarzeń w Duszpasterstwie Trzeźwości, obok Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu i Miesiąca Abstynencji.

źródło: BPJG / es, mnPrzednia zabawa pod patronatem wójta i plebana

17 czerwca, 2018 - 21:52

Wójt z plebanem wcale nie muszą ze sobą konkurować. Niejednokrotnie dzięki ich współpracy dzieje się wiele dobrego i w parafii, i w gminie. Za przykład niech posłuży Festyn Rodzinny w ogrodach plebańskich pod patronatem ks. prał. Ryszarda Grzesika i wójta gminy Olsztyn Tomasza Kucharskiego organizowany przy parafii Św. Jana Chrzciciela w Olsztynie koło Częstochowy. W niedzielę 17 czerwca odbyła się jego XIII edycja.

Wszystko rozpoczęło się o 12.30 od Mszy św., którą celebrował proboszcz ww. parafii ks. prał. Ryszard Grzesik. Następnie, już na scenie usytuowanej w ogrodach plebańskich, ks. Grzesik wraz z wójtem Tomaszem Kucharskim oficjalnie otworzyli XIII Festyn Rodzinny.

Dla wielu główną atrakcją festynu był mecz piłki nożnej pomiędzy księżmi i policjantami:

– Pamiętam takie czasy, kiedy na te mecze przychodziło 700-800 osób. Jedni i drudzy są bardzo ambitni, co jest normalne. Każdy chce wygrać, tak jak na mundialu – stwierdził ks. prał. Ryszard Grzesik.

– Myli się ten, kto twierdzi, że księża grają słabiej. Wręcz przeciwnie. To jest bardzo trudny i poważny przeciwnik. Sam tego doświadczyłem, kiedy po pojedynku bark w bark z jednym z księży wylądowałem na ścianie hali sportowej – dodał wójt Tomasz Kucharski.

Głównym organizatorem festynu w ogrodach plebańskich był Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie. Mówi jego dyrektor Mariola Matysek:

– Przygotowaliśmy różnorodne występy: chórzystów, dzieci, orkiestry dętej, wokalistów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Program jest bardzo bogaty i zróżnicowany, jak przystało na festyn.

Estradę opanowali mniejsi i więksi artyści. Wystąpili m.in.: chór Canto Cantare Uniwersytetu Trzeciego Wieku działający przy Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, chór z parafii św. Jana Chrzciciela w Olsztynie, orkiestra dęta „Sempre” z gminy Olsztyn, soliści z Gminnego Przedszkola w Olsztynie i Dawid Furch „Dafu”.

Kącik czytelniczy przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Olsztynie. Miłośnicy sztuki mogli podziwiać i nabyć obrazy Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. W Gminnym Ośrodku Kultury w Olsztynie przygotowano pokonkursową wystawę kwiatów bibułkowych.

Najmłodsi mogli pomalować sobie twarz, poszaleć na dmuchańcach, poobracać się na powierzchni wody w specjalnej kuli i pojeździć samochodzikami elektrycznymi. Impreza przypadła do gustu i dużym, i małym:

– Jest bardzo przyjemnie. Co najważniejsze, na takim festynie można spotkać się w gronie rodzinnym – stwierdziła Grażyna.

– Bawimy się świetnie. Pogoda nam sprzyja, przychodzi coraz więcej ludzi, więc jesteśmy zadowoleni. To cudownie, że takie imprezy są organizowane, bo ludzie wychodzą z domów, rozmawiają i poznają się. Super! – dodała rozradowana Teresa.

Jak na dobrze zorganizowany festyn przystało, nie zabrakło również loterii z nagrodami, w której można było wygrać m.in. rower, wózek dziecięcy, grill, koszulkę reprezentacyjną Jakuba Błaszczykowskiego z jego autografem, ale także bony na zakupy i na zabiegi kosmetyczne, a nawet dwa przeglądy rejestracyjne samochodu do 3,5 ton. Uczestnicy festynu mogli też oczywiście pokrzepić swoje ciało, korzystając z usług stoisk gastronomicznych.

Wszystko działo się w malowniczej scenerii, u podnóża olsztyńskiego zamku, który na tle zachmurzonego nieba wyglądał jeszcze bardziej okazale.

AM

MO„Kto szuka, znajduje” – rekolekcje dla poszukujących męża lub żony

16 czerwca, 2018 - 15:07

Kilkaset osób z całej Polski uczestniczy na Jasnej Górze w rekolekcjach dla poszukujących męża lub żony. Nauki głosi znany i ceniony kaznodzieja i rekolekcjonista – ks. Piotr Pawlukiewicz.

Ks. Pawlukiewicz podkreślił znaczenie sakramentu małżeństwa i stwierdził, że Jasna Góra, dom Matki Bożej, to miejsce najlepsze z możliwych do odprawienia takich rekolekcji:

– Kościół błogosławi małżeństwa, uznając je za sakrament, więc traktuje tę sprawę z najwyższą powagą. Do zawarcia małżeństwa trzeba się bardzo dobrze przygotować. Tu nie można być bohaterem jednego wieczoru. Młodzi ludzie nie tylko stawiają wymagania swoim partnerom, ale sami chcą je spełniać. Oby wybór tego miejsca na odprawienie rekolekcji przyniósł błogosławione owoce.

Co zdaniem ks. Piotra Pawlukiewicza trzeba robić, żeby znaleźć dobrego męża lub dobrą żonę?

– Odczytywać naturę człowieka i jego powołanie. Bardzo dobrze, że ojcowie paulini nie boją się mówić młodzieży „bądź kobieca, bądź męski”, a nie tak jak dzisiaj wielu radzi „bądź uniwersalny”. Takie nauczanie jest niepopularne, ale jeśli młodzież wcieli te postawy w życie, to przyniosą one piękny owoc.

Organizatorem rekolekcji jest grupa „NIESPOKOJNI NADZIEJĄ” działająca przy Bractwie Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze pod patronatem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Opiekę nad grupą sprawują o. Roman Wit, paulin oraz starsza bractwa – Maria Emanuel Dziemian.

Rekolekcje dla poszukujących męża lub żony pod hasłem „NAZWAŁ RZECZ PO IMIENIU” potrwają do niedzieli 17 czerwca.

MOBp Przybylski: macie powołanie do czynienia rzeczy ważnych

16 czerwca, 2018 - 14:32
Prawie tysiąc ministrantów i księży z całej archidiecezji częstochowskiej uczestniczyło w VII Pielgrzymce Liturgicznej Służby Ołtarza pod hasłem „Kostka znaczy więcej”, która odbyła się w sobotę 16 czerwca w Zawierciu.   Pielgrzymka rozpoczęła się o godzinie 10.00 na terenie zawierciańskiej bazyliki, czyli parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła, skąd po powitaniu przez bp. Andrzeja Przybylskiego uczestnicy pielgrzymki wyruszyli ulicami miasta wraz z relikwiami św. Stanisława Kostki w kierunku parafii pod wezwaniem świętego. Tam po godzinie 11.00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.   – Część ludzi żyje nie widząc sensu w tym, co robią na co dzień, przez co życie w ich odczuciu staje się mało wartościowe. Wy, poprzez swoją służbę przy ołtarzu robicie coś ważnego – coś, co ma sens. Zamiast marnować czas na rzeczy błahe, realizujecie powołanie do rzeczy ważnych i odpowiedzialnych. Jesteście częścią tego, co przy ołtarzu czyni ksiądz w imieniu samego Boga. Czynić w życiu rzeczy mające sens to wielka sprawa – mówił bp Przybylski w homilii.   W wygłoszonej homilii bp Andrzej Przybylski wielokrotnie powoływał się na postać św. Stanisława Kostki, który jest patronem m.in. ministrantów, a którego rok obecnie przeżywamy:   – Jesteście jemu podobni, bo i Was powołano do czynienia rzeczy ważnych. Jego nastoletni rówieśnicy często wyśmiewali jego pobożność, ale on nie zwątpił w sens swojego postępowania. Miał świadomość czynienia czegoś, do czego powołuje Bóg. I wy znajdujcie tę świadomość w sobie, a przekonacie się jak wielką radość to daje – mówił bp Przybylski.   Częstochowski biskup pomocniczy w trakcie Mszy św. zwracał się również do księży, którzy są opiekunami grup ministranckich:   – Drodzy księża, w naszych rękach jest przyszłość ruchu ministranckiego w Kościele. Od naszego zaangażowania zależy, czy uda nam się zachęcać młodych do uczestnictwa w nim. Tam, gdzie spotkania z ministrantami są przeprowadzane byle jak, tam ruch ten po prostu zamiera. Kwitnie zaś tam, gdzie kapłani wkładają w jego kontynuowanie swoje serce – mówił bp Andrzej Przybylski.   Po Eucharystii głos zabrał Prezydent Zawiercia Witold Grim, który życzył uczestnikom pielgrzymki dobrego czasu. Po wyjściu z kościoła uczestnicy pielgrzymki przeszli na teren Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu na obiad oraz gry i zabawy sprawnościowe.​ Tekst: ​Adam Jakubczak Zdjęcia: Paweł Kmiecik


Co po maturze? Dzień skupienia w częstochowskim seminarium

16 czerwca, 2018 - 14:16

Maturzyści czekają na wyniki egzaminu dojrzałości i powoli zastanawiają się, jaką drogę życiową wybrać. Kilku tegorocznych abiturientów postanowiło odszukać odpowiedzi na nurtujące ich pytania w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej. W sobotę 16 czerwca odbył się tam dzień skupienia.

Poprowadzili go ojcowie duchowni z częstochowskiego seminarium – ks. Łukasz Dyktyński i ks. Michał Pabiańczyk. Zdaniem ks. Michała taki dzień skupienia to przede wszystkim okazja do spotkania z Jezusem:

– Jest to próba przedstawienia młodym mężczyznom tego, że Pan Bóg może któregoś z nich zapraszać do seminarium. Młody człowiek przeżywa dramat konieczności wyboru tego, co ma robić w życiu. Obserwujemy kryzys powołań, ale po pewnym czasie, tak jak miało to miejsce np. w Szkocji, we Francji czy w Stanach Zjednoczonych, pojawia się wiele nowych powołań. Musimy nieustannie głosić słowo Boże i wyjść do tych, którzy może dzisiaj nie mają jeszcze odwagi pójść za Jezusem. Podczas dnia skupienia młodzi pochylają się nad Ewangelią, rozważając m.in. powołanie św. Piotra, który ze zwykłego rybaka stał się rybakiem ludzi, i starają się rozeznać swoje życiowe powołanie. Wreszcie spotykamy się z samym Jezusem, tak jak On spotkał się kiedyś z Piotrem nad jeziorem.

W programie dnia skupienia znalazły się: Msza św., konferencje ojców duchownych i adoracja Najświętszego Sakramentu. Uczestnicy mieli również okazję do indywidualnych rozmów z ks. Łukaszem i ks. Michałem.

MOPrzygotowanie do niedzielnej liturgii z bp. Andrzejem Przybylskim – 17 czerwca

16 czerwca, 2018 - 13:48

17 czerwca to Niedziela XI tygodnia okresu zwykłego. Na ten dzień Kościół przygotował czytania:

Z Księgi Ezechiela (Ez 17, 22-24), z Drugiego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian (2 Kor 5, 6-10) i z Ewangelii św. Marka (Mk 4, 26-34). Teksty biblijne rozważa bp Andrzej Przybylski:

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska„Doświadczamy tu żywego Boga” – kolejna Kana Młodych

16 czerwca, 2018 - 13:41

Posłuchali polecenia papieża Franciszka – wstali z kanapy i w sobotę 16 czerwca spotkali się w DOM-u Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej, aby wziąć udział w kolejnym spotkaniu z cyklu Kana Młodych.

Ideę tych spotkań wyjaśnia kierownik Referatu Duszpasterstwa Młodzieżowego i Akademickiego Archidiecezji Częstochowskiej – ks. Adam Polak:

– Są to spotkania dla młodzieży, która chce formować nie tylko siebie, ale pragnie podjąć posługę wobec swoich kolegów i koleżanek w rodzinnych parafiach, np. wobec kandydatów do bierzmowania czy innych grup młodzieżowych albo chce być zalążkiem nowej wspólnoty. Inicjatywa jest inspirowana po części Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów na temat młodzieży, który odbędzie się jesienią w Rzymie, po części Rokiem św. Stanisława Kostki i Światowymi Dniami Młodzieży w 2016 r. Warto przyjechać na Kanę Młodych, żeby odkryć Boga, ale też i siebie. Wielu uczestników naszych spotkań odkrywa swoje talenty i to, że mogą nimi posługiwać.

Jednym z uczestników czerwcowego spotkania był Mateusz Kościański z parafii Świętych Pierwszych Męczenników Polski w Częstochowie. Przyznał, że o udział w Kanie Młodych poprosił go ksiądz proboszcz. Mateusz dał się namówić i nie żałuje tej decyzji:

– To naprawdę fajnie spotkania. Można dowiedzieć się wielu rzeczy, a przede wszystkim – spotkać Boga. Dzięki tym spotkaniom umacniam moją wiarę i staję bardziej dojrzałym chrześcijaninem.

W spotkaniu wzięła również udział Angelika Grądecka z parafii Świętego Marcina w Siemkowicach, która podziela zdanie przedmówcy:

– Uczestniczę już w trzecim spotkaniu z cyklu Kana Młodych i jestem bardzo zadowolona. Podczas spotkań słuchamy ciekawych konferencji m.in. o wierze, grzechu i zbawieniu w Chrystusie. Uczestniczymy również w Mszy św. Dzięki Kanie Młodych kształtuję moją osobowość i napełniam się Duchem Świętym. Myślę, że każdy, kto chce umocnić się w wierze, powinien tutaj przyjechać.

Kolejne spotkanie z cyklu Kana Młodych odbędzie się w połowie września.

MONiezwykła lekcja historii

15 czerwca, 2018 - 16:58

Weekend z historią rozpoczął się dzisiaj (15 czerwca) w miejscu nie do końca znanym mieszkańcom regionu częstochowskiego. A miejsce jest warte odwiedzenia i poznania. Grodzisko Gąszczyk, bo o nim mowa, położone jest w gminie Mstów, tuż obok Sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce. Już po raz trzeci w tym historycznym miejscu zorganizowano Piknik Rycersko-Archeologiczny pod nazwą „Słowiański Gąszczyk – waleczni przodkowie”. O wydarzeniu opowiada Adam Markowski, zastępca wójta gminy Mstów:
– To już trzeci taki piknik. Przenieśliśmy imprezę na czerwiec, na końcówkę roku szkolnego. Specjalnie po to, żeby dać szansę dzieciom i młodzieży szkolnej na żywą lekcję historii, jak wyglądało, czy jak mogło wyglądać życie we wczesnym średniowieczu. A jest na co popatrzeć: wojowie, rycerze, mnóstwo najlepszych w Polsce rekonstruktorów, którzy wyjaśniają i pokazują, co się tutaj dzieje.
W trakcie pikniku skorzystać można z wielu atrakcji, między innymi poszukać skarbu w archeologicznej grze terenowej czy zdobyć certyfikat archeologa biorąc udział w mini wykopaliskach przygotowanych przez Dział Archeologii Muzeum Częstochowskiego. Jak powiedziała archeolog Magdalena Wieczorek-Szmal, piknik to świetna forma pokazania miejsc związanych z nasza najdawniejszą historią:
– Dzisiaj to miejsce ma niecodzienną oprawę. Grodzisko znowu tętni życiem. Odwiedziło nas mnóstwo dzieci. Archeolodzy z Muzeum Częstochowskiego przenieśli się tutaj, uczestniczymy w pikniku. Przed kilkoma laty prowadziliśmy tu badania wykopaliskowe, a dzisiaj staramy się wszystkim opowiadać o tym, co odkryliśmy. A poza tym chcemy zaprezentować to miejsce, jako warte obejrzenia.
Teren grodziska stał się na czas pikniku wczesnośredniowieczną osadą. Odwiedzający mogą obejrzeć, jak w dawnych czasach wyglądała praca w warsztatach garncarskim, tkackim, skórniczym czy kowalskim i samemu spróbować coś wykonać. Mogą też skosztować słowiańskich potraw, przygotowanych zgodnie z recepturami historycznymi. Niewątpliwym atutem pikniku są pokazy uzbrojenia i walk prezentowane przez grupy rekonstrukcyjne.
– Jesteśmy tu pierwszy raz – mówi Marcin Kumięga z Bractwa „Wotczina Raróg” z Krakowa. – Ale wrażenia mamy bardzo zacne. Cieszymy się, że widzom podoba się to co robimy. To ma, w pewnym sensie, misyjny charakter. Oczywiście jest to dla nas pasja i przyjemność, ale jest też aspekt edukacyjny, co jest dla nas bardzo istotne.
Piknik Rycersko-Archeologiczny odwiedziły dzisiaj dzieci z częstochowskich i podczęstochowskich szkół, dla których możliwość zobaczenia, jak żyli ludzie przed wiekami, była najlepszą lekcją historii.
Z przygotowanych piknikowych atrakcji można będzie skorzystać również w sobotę 16 czerwca w godzinach od 9.00 do 18.00. Organizatorami wydarzenia są Gmina Mstów i Grupa Rekonstrukcyjna „Żelazny Wilk” przy współpracy Muzeum Częstochowskiego, Bractwa „Wotczina Raróg” oraz Jurajskiego Stowarzyszenia „Nowa Tradycja”.

ZDMieszkańcy ul. Żyznej bez wody

15 czerwca, 2018 - 16:17

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Częstochowie informuje, że w 3 próbkach wody pobranych do badań laboratoryjnych w dniu 13.06.2018 r. z sieci wodociągu zakładowego GORGOL w Częstochowie, ul. Żyzna stwierdzono zanieczyszczenie mikrobiologiczne. Przeprowadzone badania wody wykazały we wszystkich próbkach obecność bakterii grupy coli oraz w 2 próbkach obecność bakterii Escherichia coli, co jest
niezgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294).
W związku z powyższym woda z sieci wodociągu zakładowego ,,Gorgol” w Częstochowie nie nadaje się do spożycia (przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń kuchennych, mycia zębów, kąpieli noworodków i niemowląt). Do czasu uzyskania pozytywnych wyników badań wody z wodociągu, należy używać do spożycia wyłącznie wodę konfekcjonowaną. Z uzyskanych informacji od przedsiębiorstwa wodociągowego wynika, że zostały podjęte już działania zmierzające do poprawy jakości wody w sieci wodociągowej. Jakość wody w sieci wodociągowej będzie na bieżąco monitorowana przez PSSE
w Częstochowie do czasu uzyskania prawidłowych wyników badań, zgodnych z obowiązującym rozporządzeniem MZ.
Wodociąg zakładowy zaopatruje w wodę odbiorców bloków przy ul. Żyznej, gospodarstw domowych przy ul. Gronowej w Częstochowie oraz zakłady produkcyjne przy ul. Żyznej i na terenie dawnego zakładu Sabinów.

źródło: PSSE w CzęstochowieSzlakiem Orlich Gniazd

15 czerwca, 2018 - 15:34

„Szlakiem Orlich Gniazd” – to tytuł wystawy, która w piątek 15 czerwca otwarta została w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Częstochowie. Wystawa jest końcowym efektem ogólnopolskiego konkursu twórczości plastycznej dzieci i młodzieży. Zaprezentowano prace pełne barw, ciekawych ujęć oraz trafnych kompozycji. Ich autorami są młodzi ludzie z całej Polski – mówi inicjator wystawy Paweł Musiał – dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Częstochowie.

To już szósta edycja konkursu „Szlakiem Orlich Gniazd”. Otwarciu wystawy, którą będzie można oglądać przez najbliższy miesiąc towarzyszyło wręczenie nagród i wyróżnień oraz poczęstunek.

PNPAkademia Raków U – 12 mistrzem Śląska

15 czerwca, 2018 - 15:30

Dwunastolatkowie z Akademii Rakowa Częstochowa zostali kilka dni temu mistrzami śląska w piłce nożnej. Młodzi piłkarze grupy U – 12 pod wodzą trenera Łukasza Tomczyka wygrali w finale z United Żywiec 4:2, pod drodze pokonując inne czołowe ekipy z regionu śląskiego. To duże osiągnięcie młodego zespołu jak sztabu szkoleniowego na czele z trenerem Łukaszem Tomczykiem

W najbliższą niedzielę między godziną 15. 00, a 17. 00 odbędzie się rekrutacja do grupy U – 13 Rakowa Częstochowa. Akademia Raków powstała w 2010 roku przez połączenie Akademii Piłki Nożnej i Klubu Sportowego Raków. W tym czasie trenowało w niej blisko 170 młodych piłkarzy. Dziś Akademia liczy około 330 zawodników zgrupowanych w 15 drużynach, w różnych kategoriach wiekowych (od 4 do 18 lat). Młodzi piłkarze szkoleni są przez 17 trenerów oraz koordynatora grup młodzieżowych.

fot. Akademia RakówBieg Orlików

15 czerwca, 2018 - 15:26

W piątkowy poranek Park Jasnogórski i kilka tras wokół niego zamieniło się w bieżnię. Około 200 młodych uczestników z kilku częstochowskich szkół podstawowych miało do pokonania 1421 metrów po to, by uczcić pamięć poległych w obronie Lwowa. To pierwsza taka inicjatywa w Częstochowie, której pomysłodawcą jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Częstochowie. Organizatorzy deklarują, że Bieg Orlików na stałe wpisze się na listę częstochowskich imprez sportowo – patriotycznych.

W okresie od 1 do 22 listopada 1918 roku w walkach o Lwów wzięło udział 6022 polskich żołnierzy. Wśród nich było aż 1721 młodych ochotników do 17 roku życia. Najmłodsi z nich mieli po 9 i 10 lat. Na 439 poległych aż 114 należało do grona niepełnoletnich.

PNPOcenią częstochowski MOPS

15 czerwca, 2018 - 15:23

Do końca czerwca 2018 roku w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Częstochowie potrwa badanie satysfakcji klienta. Jego głównym celem jest uzyskanie informacji na temat poziomu jakości usług świadczonych przez jednostkę, co pozwoli wprowadzić procedury doskonalące. Każdy z klientów, który skorzysta do końca czerwca z usługi jednej z komórek organizacyjnych MOPS, będzie mógł ocenić realizację tej usługi poprzez wypełnienie anonimowej ankiety.

W okresie przeprowadzania badania, formularze ankiety udostępniane są w formie papierowej w ogólnodostępnych miejscach na terenie komórek organizacyjnych. Przygotowano także 10 urn zlokalizowanych w pobliżu sekcji, których usługi są poddawane badaniu.

PNPWielka Niepodległa w muzyce

15 czerwca, 2018 - 15:08

Muzeum Regionalne im. Z. Krasińskiego w Złotym Potoku oraz Janowska Biblioteka zapraszają w niedzielę 17 czerwca br. o godzinie 17.00 na wieczornicę niepodległościową Wielka Niepodległa 1918-2018 w muzyce. W programie przewidziane są występy Zespołu Folklorystycznego Janowianie oraz refleksje muzyczne przy kawiarnianych stolikach.

Przedstawiciele Muzeum w Złotym Potoku oraz Biblioteki w Janowie w najbliższych miesiącach planują też cykle kolejnych wykładów. Będą one poświęcone Wielkiej Niepodległej w w regionie, sztuce, w literaturze i pamiętnikarstwie. Program obchodów niepodległościowych zakończy konkurs wiedzy historycznej – Wielka Niepodległa 1918-2018-meandry niepodległości, adresowany do klas VII – VIII szkół podstawowych. Zasięg konkursu ma charakter regionalny. Finał konkursu odbędzie się w Szkole Podstawowej w Janowie 11 listopada 2018 r.

PNPFestyn w parafii Podwyższenia Krzyża Św. już w niedzielę

15 czerwca, 2018 - 15:05

Czerwiec obfituje w różnego rodzaju imprezy, także w festyny parafialne. Jeden z nich, od wielu już lat, odbywa się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie. Kolejny festyn zaplanowano tam na najbliższą niedzielę 17 czerwca. O tym, dlaczego takie wydarzenie jest organizowane, oraz o licznych atrakcjach, które przygotowano dla uczestników festynu, opowiada proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie – ks. prał. Andrzej Sobota:

– Celem parafii, oprócz zapewnienia formacji w dziedzinie wiary, jest zintegrowanie jej mieszkańców. Na festyn przychodzą również ci, którzy nie uczestniczą w niedzielnej i świątecznej Mszy św. Organizujemy festyn właśnie po to, aby osoby, które chcą się zaangażować, użyczyły swoich sił i radowały się wspólnym dziełem. Festyny są zawsze tematyczne. W roku odzyskania przez Polskę niepodległości szczególnie powinniśmy pamiętać o naszej ojczyźnie, dlatego tegoroczny festyn w naszej parafii odbędzie się pod hasłem „Kochamy Cię, Polsko!” Główną atrakcją jest możliwość spotkania się parafian. Wstęp jest wolny. Dzieci będą mogły bawić się na dmuchanych zamkach i zjeżdżalniach. Przygotowaliśmy loterię charytatywną. Dochód przeznaczymy na dofinansowanie wakacyjnego wyjazdu dzieci z naszej parafii w góry. Na scenie wystąpią dziecięce i młodzieżowe zespoły: zespół „Szyszka”, zespół harcerski i zespół dziecięcy ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie. Odbędzie się konkurs na piosenkę harcerską, żołnierską i patriotyczną. Wystawiony zostanie też spektakl teatralny o św. Stanisławie Kostce. Zatańczą również tancerze ledniccy. Nie zabraknie oczywiście domowej kuchni. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

Festyn w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Sikorskiego 85 w Częstochowie już w najbliższą niedzielę 17 czerwca w godz. 15.00 – 19.00. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko dołączyć się do zaproszenia.

MOOblicza uzależnień 2018

15 czerwca, 2018 - 12:30

Radio Fiat bierze udział w kampanii pt. „Oblicza uzależnień”. W ramach kampanii co tydzień emitowane są audycje dotyczące tematyki przeciwdziałania uzależnieniom od środków psychoaktywnych oraz przemocy w rodzinie, przygotowane przy współudziale przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych podmiotów, działających w wymienionym obszarze. Cotygodniowe audycje poruszają temat walki z uzależnieniami, a także formy przeciwdziałania uzależnieniom od substancji psychoaktywnych. Cykliczne spotkania to także rozmowy o przemocy i o tym, jak jej zapobiegać i jak się jej przeciwstawiać. Audycji można posłuchać w każdy piątek o godz. 13:30 i 21:30.

Audycja z dnia 15 czerwca 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/06/oblicza-uzaleznien_15_06_2018.mp3]

Audycja z dnia 08 czerwca 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/06/9_OBLICZA-UZALEZNIEN_8_06_2018.mp3]

Audycja z dnia 01 czerwca 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/05/8_OBLICZA-UZALEZNIEN_1_06_2018.mp3]

Audycja z dnia 25 maja 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/05/7_OBLICZA_UZALEZNIEN_25_05_2018.mp3]

Audycja z dnia 18 maja 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/05/21_30_OBLICZA-UZALEZNIEN_18_05_2018.mp3]

Audycja z dnia 11 maja 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/05/5_OBLICZA_UZALEZNIEN_11_05_2018.mp3]

Audycja z dnia 04 maja 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/04/4_OBLICZA-UZALEZNIEN_04_05_2018.mp3]

Audycja z dnia 27 kwietnia 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/04/OBLICZA-UZALEZNIEN_27_04_2018.mp3]

Audycja z dnia 20 kwietnia 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/04/OBLICZA_UZALEZNIEN_20_04_2018.mp3]

Audycja z dnia 13 kwietnia 2018r.

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2018/04/OBLICZA_UZALEZNIEN_13_04_2018.mp3]


Zobacz malownicze krajobrazy Olsztyna

15 czerwca, 2018 - 11:46

Ma 100 kilometrów powierzchni, a jej zdecydowana większość to lasy i pola. Gmina Olsztyn położona na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej przyciąga nie tylko mieszkańców okolicy, ale i turystów z dalszych stron. Na olsztyńskim rynku stanęło ostatnio plenerowe studio radia Fiat. Tomasz Kucharski, wójt Olsztyna, podkreślał na antenie, że malownicze, leśne krajobrazy to ich główna wizytówka i władze nie zamierzają tego zmieniać:

– I niech tak zostanie. Dlatego jest dla nas miejscem bardzo atrakcyjnym,miejscem, w którym chcemy mieszkać i takim miejscem, w którym opłaca się inwestować, ale nie chcemy tych lasów zabudowywać. Myślę, że nasze krajobrazy, nasza przyroda i nasze otoczenie, rezerwaty przyrody, to jest miejsce niepowtarzalne.

Gmina inwestuje w ścieżki rowerowe, wójt Olsztyna mówi o jednej z kolejnych takich inwestycji:

– Od kilku lat pracowaliśmy nad takim zasadniczym, głównym i najważniejszym połączeniem dla Olsztyna, połączenie z Częstochową. Udało nam się pozyskać tereny pod budowę tej drogi ze ścieżką rowerową. Udało nam się również uzyskać pozwolenie na budowę i będzie to nowy odcinek przebiegający od stacji paliw w Odrzykoniu aż do samego Olsztyna. To 2,5 km drogi asfaltowej, czyli takiej, jakiej oczekują rowerzyści. Jesteśmy już po podpisaniu umowy z wykonawcą. Myślę, że w połowie lipca rozpoczną się prace budowlane.

W Olsztynie zaplanowanych jest szereg imprez i wydarzeń kulturalnych. Radio Fiat odwiedza okolice ze studiem plenerowym, by prezentować na antenie miejsca ciekawe i warte zobaczenia.

SWNie chcę zawieść dzieci – spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

14 czerwca, 2018 - 16:49

Co nowego słychać u Kuby i Buby? Nad czym teraz pracuje detektyw Pozytywka? Te i wiele innych pytań padło w czwartek 14 czerwca podczas spotkania z jednym z najpoczytniejszych autorów książek dla dzieci, Grzegorzem Kasdepke. Gradem pytań autor został zasypany przez dzieci, które licznie zgromadziły się w Filii nr 8 Biblioteki Publicznej przy ul. Księżycowej. Radiu Fiat autor odpowiedział na prozaiczne z pozoru pytanie, jak się pisze książki dla dzieci?:
– Pytanie bardzo dobre. Ja mam od lat radę dla wszystkich, którzy chcą napisać książkę dla dzieci, żeby pisząc dla dzieci nie myśleli wcale o dzieciach. Byłem ojcem, który czytał swojemu dziecku przed snem i czasami natrafiałem na książki tak potwornie nudne, że zasypiałem pierwszy. Obiecałem sobie wtedy, że pisząc książki dla dzieci, będą pisał w taki sposób, żeby zmęczony tatuś chciał te książki czytać. I to się sprawdza. Pisząc książki dla dzieci bardziej myślę o zmęczonych tatusiach, niż o dzieciach. Odkryłem oczywistość, że jeżeli napiszę książkę, która podoba się dorosłym, to dzieci takiej książki bardzo chętnie słuchają wraz z rozbawioną osobą dorosłą, której rozbawienie w naturalny sposób przelewa się również na dziecko.
Grzegorz Kasdepke jest laureatem wielu nagród przyznanych przez krytyków doceniających jego twórczość, m. in. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Jego książki wielokrotnie otrzymywały również tytuły Książka Roku lub Dziecięcy Bestseller Roku:
– Bardzo boję się wpaść w taki rodzaj samouwielbienia – zwierzył się Kasdepke. – To jest groźne. Każdy pisarz powinien się tego wystrzegać. Wydawcy chcą wydać każdą moją książkę, wiedząc, że sprzeda się z moim nazwiskiem. Ale mam świadomość, że każda kolejna książka powinna być lepsza. Łaska dzieci na pstrym koniu jeździ. One oceniają ostatnią książkę. Jeżeli dziecku nie spodoba się moja książka, to nie będzie miało sentymentu dla nazwiska Kasdepke, tylko sięgnie po książki innych autorów. Myślę o tym, żeby nie zawieść dzieci. Staram się, żeby książki trzymały poziom. Uznanie dorosłej krytyki jest miłe, ale muszę szczerze wyznać, że nie ma większej nagrody dla autora niż sytuacje, kiedy przyjeżdża do biblioteki i bibliotekarze mówią, że książki, akurat moje książki, nie stoją na półkach, tylko są cały czas wśród czytelników.
Autor niezwykle sobie ceni spotkania z dziećmi przyznając, że taki kontakt z młodą publicznością jest dla niego niezwykle inspirujący:
– Bardzo te spotkania lubię. Czuję ogromny zawodowy sens takich spotkań. Nie chodzi tutaj o promocję czytelnictwa, chociaż to też jest bardzo istotne, ale o to, że ja już w domu nie mam dziecka. Mój syn, dla którego pisałem pierwsze książki, jest już dorosłym mężczyzną. Żeby pisać książki dla dzieci muszę mieć z nimi nieustanny kontakt. Jeżdżę na spotkania, żeby z dziećmi rozmawiać, żeby zobaczyć, jak one reagują na teksty, co je śmieszy, co jest dla nich ważne. Dzieci zawsze zadają pytania w czasie spotkań autorskich i w tych pytaniach czasami kryją się ich pasje, problemy, zainteresowania. A poza wszystkim, takie spotkania dają też dużo frajdy, bo dzieci zadają autorowi okrutne pytania, które uświadamiają mu, że bardzo się zestarzał, np. Czy znał Pan Andersena? Czy to Pan napisał Biblię? Albo moje ulubione pytanie, które zadano mi w moim rodzinnym mieście: Czy był Pan kiedyś przystojny? [śmiech].
Po spotkaniu chętni mogli nabyć książki Grzegorza Kasdepke. Oczywiście każdy mógł poprosić również o osobistą dedykację autora.
Grzegorz Kasdepke jest z wykształcenia dziennikarzem. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Był wieloletnim redaktorem naczelnym magazynu dla dzieci „Świerszczyk”.

ZD„Polska smakuje!” – przekonaj się o tym

14 czerwca, 2018 - 15:44

Wszystkich częstochowian będących w najbliższy weekend w okolicach Warszawy zapraszamy do udzialu w pikniku pełnym smaków. W najbliższą sobotę 16 czerwca 2018 roku odbędzie się Piknik Poznaj Dobrą Żywność „Polska Smakuje”, organizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Miejscem Pikniku Poznaj Dobrą Żywność „Polska Smakuje” jest teren Wyścigów Konnych Warszawa – Służewiec.

W Pikniku uczestniczyć będzie blisko 100 wystawców posiadających produkty oznaczone znakiem Poznaj Dobrą Żywność oraz wytwarzających produkty tradycyjne, regionalne i ekologiczne. Swoje stoiska zaprezentują także organizacje, stowarzyszenia
i instytucje branżowe.

Punktem kulminacyjnym będzie gonitwa o Nagrodę Bandosa rozgrywana na dystansie 2400 metrów dla 4-letnich ogierów i klaczy czystej krwi arabskiej, objęta Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przypominamy! Piknik Poznaj Dobrą Żywność „Polska Smakuje” odbędzie się w sobotę
16 czerwca 2018 r., w godzinach 11:00 – 18:00 na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec przy ulicy Puławskiej 266.Sądowy finał sylwestrowych zdarzeń

14 czerwca, 2018 - 15:39

Do częstochowskiego sądu trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu funkcjonariusza Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Sprawa dotyczy niebezpiecznego zdarzenia do jakiego doszło w Sylwestra w miejscowości Wygoda w gminie Konopiska. W szczegóły sprawy wprowadza rzecznik częstochowskiej prokuratury, Tomasz Ozimek:
– Prokuratura Rejonowa skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie narażenia mężczyzny na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia poprzez nieuprawnione użycie broni palnej. W toku tego śledztwa ustalono, że pierwszego stycznia br., w trakcie odpalania petard, pokrzywdzony został ugodzony w ramię jakimś przedmiotem. Po przewiezieniu go do szpitala w Blachowni chirurg usunął z rany przedmiot, który okazał się pociskiem kaliber 9 mm. W toku wstępnych czynności śledczych wytypowano mieszkające w pobliżu osoby, które posiadają zezwolenie na posiadanie broni kaliber 9 mm. W wyniku przeszukania jednej z posesji w Konopiskach zabezpieczono pistolet kaliber 9 mm. Na podstawie opinii biegłego z zakresu broni palnej i amunicji ustalono, że pocisk, który został usunięty z rany pokrzywdzonego, został wystrzelony właśnie z tego pistoletu. W toku śledztwa prokurator przedstawił właścicielowi broni zarzut narażenia mężczyzny na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz nieumyślnego spowodowania u niego lekkich obrażeń ciała. Przesłuchany przez prokuratora podejrzany nie przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i omówił złożenia wyjaśnień.
Jak udało się ustalić, zabezpieczona broń nie była bronią służbową ale prywatną, na którą oskarżony miał wszystkie zezwolenia. Przestępstwo narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jest zagrożone karą pozbawienia wolności do trzech lat.Krew jest bezcenna

14 czerwca, 2018 - 15:28

Ludzka krew jest bezcenna, nawet najlepsza opieka i wiedza specjalistów nie są w stanie uratować życia, kiedy jej brakuje – przypominają lekarze w związku z obchodzonym w czwartek 14 czerwca Światowym Dniem Krwiodawcy i zachęcają do oddawania krwi.

W praktyce istnieje też większe zapotrzebowanie na określone kategorie krwi, choć każda jest niezwykle cenna. Tylko 15% populacji polskiej posiada grupę krwi Rh-, dlatego też Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mogą borykać się z niedoborami się w tych grupach.  Krew jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana w postaci przetworzonych składników lub jako krew pełna pozwala ratować zdrowie i życie.

14 czerwca jest świętem krwiodawców na całym świecie od 2004 r.

PNPAkademicka Trójka już po raz piąty

14 czerwca, 2018 - 15:26

W czwartek już po raz piąty ulicami Częstochowy rozegrany został bieg „Akademicka Trójka”. Start i metę zlokalizowano przy Akademickim Centrum Sportowym przy ul. Zbierskiego. Bieg główny odbył się na dystansie 3 km. Biegu dla szkół podstawowych i gimnazjów na dystansie 1500 m. W biegach wystartowało ok. 170 osób. Zaplanowano również bieg przedszkolaka. – Nadrzędnym celem jest popularyzacja aktywności fizycznej oraz integrowanie uczestników wywodzących się z różnych szkół  – mówi główny organizator Akademickiej Trójki – Cezary Michalski z Zakładu Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego w Częstochowie.

Bieg „Akademicka Trójka” zorganizowali: Uniwersytet Jana Długosza, Klub CKS Budowlani oraz Fundacja Jest Lepiej.

PNP300 zł na wyprawki szkolne już od lipca

14 czerwca, 2018 - 15:18

Rządowy program wyprawek szkolnych ruszy 1 lipca. To wtedy będzie można złożyć odpowiedni wniosek. Jak zapewniał w Katowicach minister Stanisław Szwed, program jest adresowany do wszystkich uczniów w Polsce. W województwie śląskim jest ich blisko pół miliona. Tylko w naszym województwie rząd na ten cel przekaże 147 mln zł; w całym kraju kwota wyniesie 1,4 mld zł.  – W Częstochowie świadczenie to obejmie około 19 tys. dzieci. Szacujemy, że wniosków może być około 14 – 15 tys. Po złożeniu takiego wniosku nie będziemy wydawać decyzji przyznającej oświadczenia. Osoby będą informowane o tym drogą elektroniczną. Wyjątkiem będą decyzje odmowne. Świadczenie obejmuje wszystkie dzieci i nie są tutaj brane pod uwagę kryteria dochodowe rodziców – wyjaśnia Arkadiusz Solak z częstochowskiego Centrum Świadczeń.

Wyprawki szkolne to nie jedyne, co może ucieszyć uczniów oraz ich rodziców. Uczniowie mogą liczyć także na stypendia. Wnioski przyjmować będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Jak wynika z danych CBOS w przypadku rodzin z jednym dzieckiem łączne wydatki na wyprawkę szkolną wyniosły na początku roku szkolnego 2017/2018 średnio 686 zł, łącznie dla dwojga uczniów było to średnio 1268 zł, natomiast w rodzinach z co najmniej trojgiem dzieci – 1729 zł. W praktyce świadczenie dobry start to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny.

Stypendium szkolne może natomiast otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba.

PNPMundial 2018: to już dziś!

14 czerwca, 2018 - 15:09

Już dziś rozpoczyna się największe piłkarskie święto: Mistrzostwa Świata! Na inaugurację Rosja zagra z Arabią Saudyjską. Czy Sborna zdoła poradzić sobie z presją i zapomni o niepowodzeniach w meczach towarzyskich, przekonamy w czwartkowy wieczór. Nas najbardziej interesować będą zmagania kadry Adama Nawałki.  Lewandowski i spółka wybiegną na boisko już w najbliższy wtorek. Pierwszym naszym rywalem będzie zespół Senegalu, z którym zmierzymy się na stadionie Spartaka Moskwa. W fazie grupowej czekać nas będą jeszcze mecze z Japonią i Kolumbią. W najbliższy weekend najbardziej ciekawie zapowiadają się natomiast starcia Portugalii z Hiszpanią, Argentyny z Islandią, Niemiec z Meksykiem i Chorwacji z Nigerią.

PNPKonkurs literacko-plastyczny poświęcony twórczości Zofii Kossak

14 czerwca, 2018 - 12:24

Utwory Zofii Kossak po wojnie zostały wykreślone z katalogu lektur. Autorka „Pożogi” została skazana na niepamięć. Aby pobudzić kreatywność i zachęcić dzieci oraz młodzież do nowatorskiego podejścia do dzieł polskiej pisarki, częstochowski Oddział Towarzystwa Historycznego im. Szembeków podjął się przygotowania Ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego pn. Zofia Kossak na nowo – komiksowo skierowanego do uczniów szkół podstawowych oraz średnich.
Głównym założeniem konkursu jest promocja twórczości literackiej Zofii Kossak wśród dzieci i młodzieży, ponadto również pobudzenie kreatywności i zachęcenie do nowatorskiego podejścia do dzieł polskiej pisarki oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej, zdolności literackich i artystycznych młodego pokolenia.

Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie komiksu zainspirowanego wybranym fragmentem utworu Zofii Kossak. Prace można nadsyłać do 15 grudnia 2018 roku.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 15 maja 2019 roku w siedzibie Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu komputerowego oraz albumów i gier edukacyjnych.

Szczegóły konkursu i karta zgłoszenia na stronie www.szembek.czest.pl.Rombor - łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska, wykonuje druki dla uczelni, szkół oraz urzędów, świadectwa szkolne oraz dzienniki

MaszTu.pl - nowoczesny katalog stron! Maksymalnie.pl dobry katalog! wKatalog.pl - Wielki, Wspaniały i Wypasiony!
Katalog OSPI Oto-Ślub.pl - Ogólnopolski katalog firm ślubno weselnych Buduj Remontuj Urządzaj - branżowy katalog firm
Moto-oto - katalog motoryzacyjny! Lekarze Gabinety - ogólnopolski katalog medyczny SeoKatalog.Pro - profesjonalny katalog stron!
Info.OSPI.pl - informacje OSPI Terminale płatnicze częstochowa, kasy fiskalne Częstochowa, kasy czestochowa World Web Directory 2de.pl

 

Częstochowskie Informacje

Kasy fiskalne, kasy dla lekarzy, kasy dla prawników, Częstochowa, dobra-cena.com Jolanta