Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Stulecie Szpitala im. L. Rydygiera

W dniach 7– 8 czerwca 2013 r odbyły się w Częstochowie obchody „100 lat Szpitala Chirurgicznego im. Ludwika Rydygiera”. 7 czerwca w Filharmonii Częstochowskiej odbyło się spotkanie jubileuszowe, a 8 czerwca w auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej.
 

Szpital im. Ludwika Rydygiera jest najstarszym działającym w mieście szpitalem. Powstał w 1913r, z inicjatywy Gminy Żydowskiej, na działce przekazanej na ten cel nieodpłatnie przez zarządzających miastem. Od momentu oddania go do użytku, służył wszystkim chorym miasta Częstochowy, nie tylko społeczności żydowskiej. Przetrwał z trudem zawieruchę II Wojny Światowej. Po wojnie został odremontowany i przywrócony do działalności medycznej. W 1960 r. nadano mu imię słynnego polskiego chirurga: Ludwika Rydygiera. Szpital był wielokrotnie rozbudowywany i unowocześniany. Przybywały nowe pawilony, mieszczące nowe oddziały, niezbędne do dalszego, nowoczesnego funkcjonowania m. in. oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddział Wewnętrzny, Oddział Ratunkowy.

Niektóre oddziały zostały przeniesione ze szpitala im. L. Rydygiera do innych szpitali np. Oddział Chirurgii Dziecięcej. Niemniej, szpital ma większość oddziałów zabiegowych, czyli zachował status szpitala chirurgicznego, ale nazwa nie zachowała się, ponieważ, od kilkunastu lat, „jubilat” jest częścią Zespołu Szpitali Miejskich.

W dniu poprzedzającym rozpoczęcie Jubileuszu w Ratuszu, otwarto wystawę poświęconą stuleciu. Zgromadzono w niej stary sprzęt medyczny, meble o przeznaczeniu medycznym, stare dokumenty, zdjęcia szpitala i personelu sprzed lat (większość pochodzi ze zbiorów dr Mieczysława Wyględowskiego). Spora część wystawy skupia prace lekarzy artystów, mających obok medycyny „hobby” twórcze. Są to obrazy malowane różnymi technikami, również haftowane, oryginalne fotografie, grafiki, a nawet rzeźby. W osobnej gablocie umieszczono wszystkie wydane książki napisane przez dr Mieczysława Wyględowskiego o starej i nowej medycynie, lekarzach różnych specjalności, pielęgniarkach i innych, którzy pracowali w szpitalu im. L. Rydygiera, lub w innych szpitalach w Częstochowie.
 

W pierwszym dniu Jubileuszu, po uroczystym otwarciu obrad przez dr Beatę Zawadowicz - Prezesa Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, odbyły się dwie Sesje: Naukowa Historyczna i Naukowa. Scenę zdobiły pięknie ułożone kompozycje kwiatowe oraz portret olejny Ludwika Rydygiera. W trakcie sesji Naukowej Historycznej przypomniano dzieje szpitala im. L. Rydygiera, od powstania aż do chwili obecnej z perspektywą dalszej modernizacji. Przedstawiono też dorobek naukowy lekarzy, pielęgniarek i innego „białego” personelu. Referaty wygłosili dyrektorzy szpitala: dr n med. Wojciech Konieczny, dr Dariusz Kopczyński. 

O nieżyjących już, niezapomnianych lub zapomnianych lekarzach, w kolejnym wystąpieniu „Tacy oni byli”mówił dr Mieczysław Wyględowski (wieloletni dyrektor szpitala).
Pielęgniarki: mgr Halina Synakiewicz i mgr Joanna Dziedzic przedstawiły „Wkład pielęgniarek w rozwój Szpitala im. L. Rydygiera w Częstochowie”. Tematykę chirurgiczną podtrzymały dwa kolejne wykłady „Ukryte oblicza chirurgii ”profesora Tadeusza Tołłoczko z Warszawy oraz „Czy chirurgia ogólna z czasów Rydygiera ma jeszcze miejsce” profesora Piotra Paluszkiewicza z Lublina. Następne dwa referaty dotyczyły słynnych polskich lekarzy: „Tytus Chałubiński – jego wpływ na środowisko lekarskie” wygłoszony przez profesora Jerzego Woy-Wojciechowskiego z Warszawy oraz „Opowieść o Tadeuszu Boy-Żeleńskim – lekarzu” wygłoszony przez profesora Janusza Skalskiego z Krakowa.

 

Popołudniową Sesję Naukową rozpoczął prof. Tadeusz Maliński z OHIO University USA, wykładem inauguracyjnym „Medycyna XXI wieku – inżynieria serca”, po którym nastąpiło wręczenie odznaczeń zasłużonym pracownikom „białego personelu”. Były to odznaczenia: „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia” przyznane przez Ministra Zdrowia, następnie Złote, Srebrne, Brązowe Odznaki Honorowe za Zasługi dla województwa śląskiego przyznane przez Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego, Honorowe Statuetki im. dr Władysława Biegańskiego wręczane przez dr Beatę Zawadowicz od Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, Odznaczenia – dyplomy Zasłużonego dla Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Dyplomy Honorowego Członkowstwa Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, Medal za Zasługi od Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego dla dr Beaty Zawadowicz. Nagrody – Statuetki Prezydenta Miasta Częstochowy i inne odznaczenia Prezydenta. Każdy z odznaczonych otrzymał medal okolicznościowy wybity z okazji 100 – lecia szpitala oraz czerwoną różę.
 
Na zakończenie odbył się koncert „Świat operetki hiszpańskiej”. Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej dyrygował Jose Ferreira-Lobo z Portugalii, na kastanietach brawurowo grała Margarita Guerra z Hiszpanii, pięknym sopranem śpiewała nasza rodaczka Ewa Tracz. Występy obu Pań wywołały burzę oklasków na stojąco.
W drugim dniu Jubileuszu odbyła się Sesja Naukowa o tematyce „Medycyna XXI wieku – postępy w kardiologii, onkologii i chirurgii” Konferencja została przygotowana przy współpracy z Katedrą Zdrowia Publicznego Politechniki Częstochowskiej. Referaty wygłosiło wielu wybitnych specjalistów z kraju i zagranicy. Z kraju: prof. Krzysztof Skłodowski z Centrum Onkologii w Gliwicach, prof. Aleksander Sieroń ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Janusz Strzelczyk z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Andrzej Bochenek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Dariusz Dudek i dr n med. Michał Chyrchel ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, prof. Andrzej Kutarski i prof.Piotr Paluszkiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, dr n med. Jacek Jóźwiak z Katedry Zdrowia Publicznego Politechniki Częstochowskiej.
Z zagranicy: prof. Krzysztof Bankiewicz University of California, San Francisco, USA, prof. Stefan Kiesz San Antonio, USA. prof. Julio Palmaz University of Texas Health and Science Center at San Antonio, USA (wyklad z nagrania). Niezwykle interesująca była transmisja z pracowni hemodynamiki II Oddziału Kardiologii oraz interwencji Sercowo-Naczyniowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie – implantacja stentu bioabsorbowalnego u pacjenta z ostrym zespołem wieńcowym – wykład i transmisja przeprowadzone przez prof. Dariusza Dudka i dr n med. Michała Chyrchela.

 
W godzinach wieczornych w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze została odprawiona Msza Św. poświęcona Jubileuszowi 100- lecia Szpitala im. L. Rydygiera w intencji chorych i pracowników Szpitala.
 
 
Odznaczeni od lewej: Prezydent Miasta Krzysztof Matyjaszczyk, dr Beata Zawadowicz, dr n med. Maria Barbara Marciniak, dr Sławomir Strzelczyk, dr Dariusz Kopczyński, piel. Mgr Halina Synakiewicz, dr Stanisław Miedziński.
 
 
 
Odznaczeni od lewej: dr Piotr Kurpios, dr Mieczysław Wyględowski, dr n med. Andrzej Łodziński
 
 

Obraz olejny:  Postać Ludwika Rydygiera

Prof. Tadeusz Maliński OHIO, USA wygłasza wykład inauguracyjny

 

Zdjęcie archiwalne: wręczenie nowego aparatu do znieczulenie ogólnego Sulla Drager