Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Miejska Galeria Sztuki zaprasza w styczniu

Zapowiedzi wystaw:

Piotr Naliwajko
zaDADĘcie
malarstwo
12/01 – 18/02/2018
wernisaż 11/01/2018, godz. 18.00
Sala Gobelinowa

 

Piotr Naliwajko urodził się w 1960 roku w Świętochłowicach. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach, gdzie studiował w latach 1979-1984. Był uczniem Macieja Bieniasza i Jerzego Dudy-Gracza. Od 1983 razem z Leszkiem Żegalskim i Januszem Szpytem tworzy nieformalną grupę malarską pod nazwą Tercet Nadęty, czyli Całkiem Nowi Dzicy Normalni Dadaiści. W latach 80. malarze z Tercetu wygłaszali manifesty artystyczne, znani byli z prowokacyjnych wystąpień wobec publiczności, krytyki i negacji tradycyjnej sztuki. Wspólnie z Tercetem Nadętym, a po roku 1989 już indywidualnie, artysta zorganizował ponad sto wystaw w Polsce, Niemczech, Holandii, USA, Francji. Wielokrotnie brał udział w wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. w Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki "Arsenał '88" w Warszawie. Na International Artexpo New York 2000 i 2001 oraz na International Artexpo California 2000 wystawił duże indywidualne prezentacje swoich obrazów. W roku 2006 Piotr Naliwajko namalował kurtynę pt: „Zdumiewająco nieprzemysłowy duch”. (4,6 x 8,2m.) do Teatru Powszechnego w Łodzi.

Naliwajko maluje realistycznie, a jego prace w opinii krytyków uchodzą za znakomite pod względem warsztatowym. Posługuje się bogatą metaforyką, pochodzącą z rozmaitych epok i należącą do różnych tradycji. Nie unika ironii, kpiny, a także tematów „dionizyjskich”, co powoduje, że jego twórczość często określana jest mianem prowokacyjnej i skandalizującej.
(Idea wystawy – w tekście autorskim w załączniku)

Marek Karewicz
Fotografia
19/01 – 18/02/2018
wernisaż 18/01/2018, godz. 18.00
Galeria Antresola

 

Marek Karewicz to jeden z najlepszych polskich fotografików muzycznych, autor kilkuset tysięcy zdjęć i ponad stu okładek płyt. Najpopularniejszy fotograf bigbitu, choć – jak sam wspomina – jego sercu zawsze bliższy był jazz. W latach 60. i 70. brał udział w wielu trasach koncertowych zespołów bigbitowych, poznając polski rynek muzyczny od podszewki. Fotografował najsłynniejszych polskich muzyków, od Krzysztofa Komedy po Ewę Demarczyk i Czesława Niemena. Robił też zdjęcia najważniejszym gwiazdom zagranicznym, które grały wtedy w Polsce: Milesowi Davisowi, Dave’owi Brubeckowi, Cliffowi Richardowi, Ericowi Burdonowi z The Animals czy zespołowi The Rolling Stones. Niezależnie od swojej pasji fotograficznej Karewicz pracował jako dziennikarz muzyczny, radiowy i telewizyjny oraz prezenter dyskotek i animator jazzu. Projektował też okładki do setek okładek płytowych. Nagradzany i odznaczany wielokrotnie jako fotografik i dziennikarz muzyczny w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i plebiscytach /m.in. dwukrotny laureat Oscara Jazzowego/. Posiada honorowy tytuł „La Fiap” /Federation Internationale de I’art. Photographique/.

Rosław Szaybo
Piękno użyteczne

Plakat, projekty graficzne
19/01 – 18/02/2018
wernisaż 18/01/2018, godz. 18.00
Sala Poplenerowa

 
 
 

Urodzony w Poznaniu 13 sierpnia 1933 roku. Plakacista ilustrator, dyrektor artystyczny, fotografik. Dyplom uzyskał w 1961 roku na ASP w Warszawie, w legendarnej pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego, oraz w pracowni malarstwa prof. Wojciecha Fangora. W latach 1958-1966 pracował zawodowo zdobywając szereg nagród w Polsce oraz zagranicą. Złoty medal w Lipsku za ilustracje, dwa razy doroczną nagrodę Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego im. Tadeusza Trepkowskiego dla Młodego Twórcy. Nagrodę specjalną, na pierwszym Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, oraz inne nagrody i wyróżnienia w konkursach na plakat. W Polsce stworzył dla Polskich Nagrań serię „Polish Jazz”, między innymi okładkę płyty Krzysztofa Komedy „Astigmatic”. Jest współtwórcą tak zwanej Polskiej Szkoły Plakatu. Od 1966 roku, mieszkał i tworzył w Wielkiej Brytanii. Był dyrektorem artystycznym agencji reklamowej Young and Rubicam (1968-1973). Współautor projektu czarnego opakowania papierosów John Players Special. W latach 1973-1988 był Dyrektorem Kreatywnym CBS Records UK, w Londynie, projektując okładki do płyt muzycznych, zdobywając za nie szereg prestiżowych nagród (okładki do płyt Beethowena, Eltona Johna, Johna Williamsa, Dukea Ellingtona, Johniego Mathisa, Janis Joplin, Simona Garnfunkela, Judasa Priesta, Leonarda Cohena). W latach 1994-1996 był kierownikiem artystycznym wydawnictwa „Czytelnik” w Warszawie. Autor plakatu na Expo’92 oraz projektu plakatu „Flagi Ziemi”. Swoje prace wystawia indywidualnie, w Polsce i na świecie, oraz uczestniczy w wystawach zbiorowych Sztuki Polskiego Plakatu. Projektuje nagradzane: plakaty teatralne, jazzowe, operowe i filmowe oraz okładki do płyt muzycznych.

Profesor ASP, prowadzi również wykłady dla studentów z Akademia Finansów i Biznesu .

Mieszka w Warszawie i Londynie.

Pomysłodawcą, inicjatorem i konsultantem wystawy w Częstochowie jest Piotr Metz, współpracujący z Galerią i związany z radiową Trójką dziennikarz muzyczny. Dla wystawy Rosława Szaybo oraz pokazywanej w tym samym czasie wystawy fotografii Marka Karewicza – czarno-białych portretów muzyków - zostanie przygotowana specjalna oprawa muzyczna, nawiązująca do tematów projektów Rosława Szaybo i fotografii Karewicza.

Piękni malarze i ja
13/01 – 18/02/2018
wernisaż 12/01/2018, godz. 18.00
Sala Śląska

Piękni Malarze i ja to kuratorski projekt malarki Aguli Swobody, mający swoją pierwszą odsłonę w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Nawiązuje on do wcześniejszej wystawy zrealizowanej w Galerii 12 w Cieszynie pt. Piękni Malarze. Relacja która zawiązała się pomiędzy malarzami a kuratorką w sposób naturalny ewaluowała w nowy projekt pt. Piękni Malarze i ja, gdzie artyści - malarze zaprosili kuratorkę - malarkę do współuczestniczenia w wystawie obrazów oraz do dialogu malarskiego z wybranym artystą. Kuratorkę interesuje szeroko pojęte piękno zaproszonych do projektu artystów, ich życie, proces twórczy, miejsca w których pracują i w których się odnajdują duchowo i cieleśnie.

W zarejestrowanych filmach, pokazywanych paralelnie z obrazami, widać wyraźnie sylwetki każdego z malarzy. To bardzo różnie pojęte, spersonalizowane piękno ich codziennego świata, które dojrzewa i rozpakowuje się w czasie. Każda kolejna odsłona projektu Piękni Malarze i ja zakłada inny zestaw obrazów oraz malarski dialog kuratorki z kolejnym, wybranym artystą.

W wystawie uczestniczą: Robert Bubel, Kacper Dudek, Krzysztof Gruse, Jarosław Modzelewski, Wojciech Pietrasz, Artur Przebindowski, Artur Trojanowski oraz Agula Swoboda. Obok obrazów wystawę współtworzy wspomniane siedem projekcji filmowych oraz zestawy zdjęć - zapisów wizyt i rozmów przeprowadzonych przez Agulę Swobodę z artystami w ich pracowniach.

Wystawa w Częstochowie jest inauguracją trasy projektu Piękni Malarze i ja po ośrodkach sztuki w kraju i za granicą.