Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Miejska Galeria Sztuki zaprasza w marcu 2016

Program Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie - marzec 2016

Muzeum Zdzisława Beksińskiego

PRZERWA TECHNICZNA
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
plakat do wystawy
 
3 marca 2016 r., godz. 18.00
Wernisaż wystawy Bez tytułu. Olej na płótnie
malarstwo
Sala Śląska
Bez tytułu, olej na płótnie jest prezentacja twórczości artystów związanych ze środowiskiem krakowskim, którym wspólne jest przywiązanie do warsztatu malarskiego. Wywodzą się z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a dodatkowo łączy ich związek z krakowską Galerią Dominika Rostworowskiego. Autorami wystawy są: Grzegorz Bednarski, Zbigniew Cebula, Andrzej Folfas, Andrzej Kapusta, Jarosław Kawiorski, Bogdan Klechowski, Janusz Matuszewski, Mirosław Sikorski, Edyta Sobieraj, Zbigniew Sprycha, Grzegorz Wnęk.
Wystawę przygotowali dwaj artyści – kuratorzy wystawy: Zbigniew Sprycha i Grzegorz Wnęk, swoje intencje wykładając w tekście katalogowym: „Dlaczego taki tytuł wystawy? Przyjęliśmy rolę kuratorów „ukrytych w cieniu płócien” po to, aby obrazy mogły wybrzmieć w pełni i autonomicznie. Wówczas to, co najważniejsze pozostaje nienazwane, niestrywia-lizowane, nie sprowadza się do płaszczyzny jednego problemu. Kładziemy nacisk na szeroko pojętą tradycję malarską, dlatego zamysł wystawy ma swój „kręgosłup” w sztuce figuratywnej. Malarstwo jest jednym z tych nielicznych języków, gdzie w trakcie tworzenia ekspresja ręki spaja się z figurą myśli artysty. Wierzymy, że malarz poprzez swoją wrażliwość i proces malowania, może dotknąć tematów uniwersalnych, ponadczasowych oraz odnieść się do wartości, które są zawsze aktualne i dotyczą człowieka.”
Wystawa jest wspólnym przedsięwzięciem kilku galerii w Polsce, oprócz Częstochowy, gdzie można ją zwiedzać do 10 kwietnia, pokazana zostanie także w Olsztynie, Rzeszowie i Kiecach. Towarzyszy jej katalog.
 

Rafał Olbiński, Urodziny Natalii, akryl,pł.
 
4 marca 2016, godz.18.00
wernisaż wystawy Rafała Olbińskiego
podTEKSTY
malarstwo, grafika, projekty plakatów i okładek płyt
Sala Poplenerowa
Światowej sławy malarz, grafik i twórca plakatów urodził się w Kielcach. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, ale po studiach wybrał inną drogę zawodową, zajął się grafiką współpracując z czasopismem „Jazz Forum”, był nawet przez pewien czas dyrektorem artystycznym tego pisma. Studia architektoniczne nie pozostały zresztą, jak sam podkreśla, bez wpływu na jego twórczość:  „Mam tendencję do symetrii. Ale także szacunek do perspektywy, harmonii, do kompozycji. Podświadomie czy świadomie, moje obrazy są jakoś zakomponowane. To jest echo mojego wykształcenia, które wyraża się w uwielbieniu dla renesansu, dla porządku.”
W 1981 r. wyjechał do Paryża, potem do Stanów Zjednoczonych, gdzie zastało go wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Artysta podjął decyzje o pozostaniu na emigracji. Dziś dzieli swoje życie między Nowym Jorkiem i Warszawą.  W Stanach Zjednoczonych szybko dał się poznać jako  znakomity ilustrator i malarz. Od 1985 r. jest wykładowcą w Szkole Sztuk Pięknych w Nowym Jorku. Jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach czasopism Newsweek, Time, New Jork Times czy Der Spiegel. Tworzy projekty plakatów m.in. operowych, choć nie zgadza się na szczególne eksponowanie tej dziedziny jego twórczości: „Nie jestem plakacistą, bo cóż to znaczy? Mam na koncie zaledwie 200 plakatów, ale za to namalowałem ok. 1500 obrazów! Bardzo lubię pracę przy plakacie, bo szukanie wizualnego odpowiednika jakiegoś tematu jest wspaniałym intelektualnym wyzwaniem. I to wszystko. To są tylko etykiety, których nie lubię.”
Jest artystą bardzo docenianym – za swoje ilustracje, plakaty i obrazy otrzymał już ponad 150 rozmaitych nagród, w tym tak prestiżowe, jak Prix Savigniac – odpowiednik Oscara w dziedzinie plakatu (1994). Obrazy Olbińskiego znajdują się w największych kolekcjach sztuki współczesnej jak np. Biblioteka Kongresu oraz w prywatnych kolekcjach w Europie, USA i Australii.
Artysta wielokrotnie deklarował w wywiadach, że w swoich obrazach tworzy dla widzów opowieści (Olbiński jest też autorem wydanych opowiadań): „Wracam do źródła, do tego, do czego malarstwo zostało stworzone czyli do ilustracji mitów. Tak powstawała sztuka, która zawsze była powiązana z literaturą. Kiedyś zdarzyło się, że moi studenci nie potrafili odczytać obrazu, napisałem więc baśń na ten temat. To była jedna z interpretacji, moja, ale podpowiadałem, że każdy może stworzyć własną. Baśń wpływa na naszą podświadomość. Na baśniach uczymy się wrażliwości, rozpoznawania emocji.” Jak to w baśniach – świat przedstawiony w obrazach artysty jest światem wyidealizowanym, alternatywnym, ale pełnym metafor i symboli: „Wybrałem dla siebie taki.. ładny realizm, wygładzony, idealistyczny. Trochę przypominający świat prerafaelitów. W nim nie ma brzydoty, bo mnie się wydaje, że podstawową funkcją sztuki jest upiększanie życia, dawanie odpoczynku po brudach życia”.
Prace prezentowane na wystawie pochodzą z pracowni artysty oraz z prywatnych kolekcji; wyboru prac dokonała kurator wystawy Anna Paleczek-Szumlas.
Wystawa trwa do 10 kwietnia 2016 r.
 
 
Arkadiusz Zając, Altana, rysunek
 
8 marca 2016, godz.17.30
wernisaż wystawy Arkadiusza Zająca
Kobiety. Ciszaszkice i rysunki
Galeria Zwiastun
Wystawa trwa do 10 kwietnia
Znany częstochowski malarz i rysownik, Arkadiusz Zając przygotował wystawę, w najlepszym tego słowa znaczeniu, „okolicznościową”. „Kobiety. Cisza” to kilkanaście niewielkich rysunków i szkiców stworzonych z użyciem mało charakterystycznej dla Zająca formy, niemal ascetycznej, lapidarnej  - ograniczona gama barwna, prosta kreska, czyste tło. Próbę uchwycenia kobiecej psychiki artysta określił metaforycznie jako ciszę – delikatność i subtelność połączoną z życiową mądrością i kobiecą siłą. Ciszę widoczną w spojrzeniach portretowanych kobiet.
O genezie wystawy autor pisze w ten sposób:  „W 1996 r. ekspresyjnie narysowałem pochyloną  postać królowej z długimi włosami upiętymi w japońskim stylu. Odtąd motyw ten często powracał w moich rysunkach i jest dla mnie fascynujący do dziś. Próby oddania psychiki kobiecej za pomocą  „najprostszych” rysunków niezmiennie mnie interesują, a lekkość wykonania jest testem mojej formy.”
Arkadiusz Zając (ur.1971), dyplom z malarstwa uzyskał w 1996 r. w  Instytucie Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie. Autor i uczestnik ponad 50 wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą. laureat nagród i wyróżnień, w tym, m.in. Drugiej Nagrody w I Ogólnopolskim Konkursie im. Mariana Michalika – Częstochowa, 2001. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i  ilustracją, autor projektów okładek płytowych, plakatów teatralnych. W 2013 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie plastyki.
 

 
Matylda Ślosarska, rysunek
 
10 marca 2016, godz. 18.00
Zobacz bardziej
wernisaż wystawy grafiki, rysunku i malarstwa
Matyldy Ślosarskiej
Galeria Promocji Młodych Antresola
Inspiracja – obserwacja – reakcja – refleksja – tworzenie. W kilku hasłowych kategoriach opisuje swój proces twórczy młoda artystka, Matylda Ślosarska anonsując w ten sposób swoją wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki. Jak pisze: „Tworzenie to nieustanne poszukiwanie idealnych kształtów, wzorów, form; tworzenie to osobisty moment – powstaje autorska wypowiedź, prezentacja własnego świata”.
Tę artystyczną intymność wyraźnie widać w pracach Matyldy – skupionych, precyzyjnych, z ogromną dbałością o każdy szczegół. Matylda Ślosarska tworzy abstrakcyjne obrazy, czasem inspirowane formami botanicznymi, składające się z punktów, linii i plam i utrzymane w bielach, szarościach i czerniach. Wszystkie płaszczyzny tworzone są z odręcznych kropek, budujących iluzoryczną linię, albo z minimalnych kółek, czy drobnych kresek. Uwaga i skupienie artystki winno się udzielić także odbiorcy – twórczyni celowo unika nadmiernych opisów swoich prac, także ich tytułowania, by jak najgłębiej nawiązać kontakt z widzem, swoistą więź; wywołać jego własne, równie intymne jak w tworzeniu, reakcje i przemyślenia.
Matylda Ślosarska (1987 r.) jest absolwentką Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2011 r. (prezentacja dyplomu na wystawie w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie).  W ramach wymiany międzynarodowej studiowała także w Accademia di Belle Arti we Florencji. Obecnie mieszka w Częstochowie, pracuje jako grafik i projektant wystaw w Muzeum Częstochowskim. Jest m.in. autorką projektu przestrzeni ekspozycyjnej do wystawy „Muniek Story” (Muzeum Częstochowskie, 2014), czy projektu identyfikacji wizualnej 11.Nocy Kulturalnej. Pierwszą indywidualną wystawę zaprezentowała w 2013 r., w częstochowskiej Galerii Off Art, jej prace były też pokazywane w Galerii „Wejściówka” w 2014 r. W 2015 r. otrzymała stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Częstochowy. Wystawę można oglądać do 10 kwietnia.
 
Anna Schumacher Mercato del pesce I
 
11 marca 2016, godz. 18.00
Otwarcie wystawy
Visioni/Wizje
Pejzaże sztuki polskiej i włoskiej
Sala Gobelinowa
Wystawa Visioni/Wizje prezentuje obrazy, rzeźby i fotografie dwunastu włoskich artystów wybranych z galerii „Transvisionismo" w Castell’Arquato (w prowincji Piacenza) oraz dwunastu polskich artystów wybranych przez Galerię Sztuki Współczesnej „Labirint" z Krakowa. Zrodzone z długoletniej współpracy obu galerii wydarzenie wystawiennicze stanowi część szerokiego programu międzynarodowych wymian artystycznych i kulturalnych, dzięki czemu wystawę od ubiegłego roku pokazują równolegle galerie i ośrodki sztuki w Polsce i we Włoszech.
Ideą przewodnią wystawy „Visioni/Wizje" jest swoboda technik oraz maksymalna wolności stylu i ekspresji. Zaproszeni artyści reprezentują odmienne nurty sztuki współczesnej, posługują się różnymi konwencjami i językami plastycznej wypowiedzi. Inny jest też ich temperament twórczy. Łączy ich jednak przywiązanie do tradycji rozumianej jako punkt odniesienia do własnych rozwiązań i przemyśleń twórczych.
W skład grupy polskiej wchodzą artyści będący przedstawicielami środowisk twórczych z miast, w których prezentowana będzie wystawa w Polsce. Oprócz artystów krakowskich, jak m.in. prof. Teresa Żebrowska czy Maciej Gryglaszewski wezmą w niej udział artyści związani z Kielcami (prof. Małgorzata Bielecka i dr Teresa Ślusarek), z Zakopanego pochodzą Anna Schumacher i fotografik Zbigniew Ładygin, a z Opola - prof. Edward Syty. Częstochowę na wystawie reprezentuje  Monstfur.
Do 10 kwietnia 2016 r.
Organizatorzy wystaw w Polsce:
Transvisionismo Studio, e Laboratio d’Arte, Castell’Arquato, Italy
Galeria Labirynt No2, Kraków, Polska
Stowarzyszenie Forum Innowacyjności Odin, Kraków, Polska
 
UWAGA!
W poniedziałki oraz w okresie Świąt Wielkanocnych, od 26 do 28 marca wystawy nieczynne.