Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV

 

Na początku kwietnia w Częstochowie rusza program bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). 

Szczepieniami objęte są dziewczęta urodzone w 2004 r. i zamieszkałe na terenie miasta. Akcja w całości jest finansowana przez Urząd Miasta Częstochowy.
Szczepienia przeciwko HPV w Częstochowie odbędą się już po raz piaty. Ich celem jest przede wszystkim zapobieganie rakowi szyjki macicy (RSM), drugiego pod względem częstotliwości występowania nowotworu złośliwego wśród kobiet w wieku 20-44 lat.
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)

HPV jest wirusem powszechnym. Istnieje około 200 jego typów, z których część może być przyczyną zmian w postaci brodawek na skórze, łagodnych zmian w postaci kłykcin kończystych oraz nowotworów złośliwych np. raka szyjki macicy czy raka prącia.
Za najgroźniejsze uważa się typy 16 i 18, które są przyczyną prawie 70 proc. przypadków raka szyjki macicy.

To właśnie za odkrycie, powiązania pomiędzy występowaniem nowotworu a zakażeniem wirusem, w 2008 roku niemiecki lekarz Harald zur Hausen otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Dzięki temu udało się naukowcom wynaleźć szczepionkę, która w połączeniu z regularnie wykonywaną cytologią może skutecznie ochronić miliony kobiet przed rakiem szyjki macicy.

Dzięki szczepieniom wyeliminowano już część chorób, które zabijały kiedyś dzieci. Szczepienia przeciwko HPV spowodują to, że wiele dziewcząt w przyszłości będzie mogło uniknąć raka szyjki macicy. Szczepionki przeciwko wirusowi HPV są stosowane od 2006 roku, a ich bezpieczeństwo zostało potwierdzone w badaniach klinicznych, dlatego jako lekarz, a także kobieta, matka i babcia zachęcam do skorzystania z darmowych szczepień, które mogą uratować życie dziewcząt w przyszłości – powiedziała prof. dr hab. med. Alicja Chybicka.

Ryzyko zakażenia onkogennym typem wirusa HPV towarzyszy kobiecie od inicjacji seksualnej przez całe życie aktywności płciowej. Chociaż większość zakażeń HPV obserwuje się u kobiet między 16 a 26 rokiem życia, to zwykle mają one charakter przemijający i samoistnie ustępują w przeciągu kilku miesięcy. U kobiet powyżej tego wieku znacznie częściej dochodzi do rozwoju przetrwałego zakażenia onkogennym typem wirusa HPV, które jest przyczyną raka szyjki macicy.

W wielu krajach o mniejszym PKB per capita, jak Czechy, Słowacja czy Węgry, szczepionki te są refundowane z budżetu państwa. Polki wciąż czekają na powszechne szczepienia chroniące przed wirusem HPV. Niektóre samorządy prowadzą programy profilaktyki raka szyjki macicy z własnych środków – edukując, nakłaniając kobiety do zgłaszania się na cytologię oraz finansując szczepienia dla dziewcząt. W Polsce jest to jedyny, quasi-systemowy sposób, który podejmuje wyzwanie walki z RSM, jednak takie działania prowadzą tylko nieliczne samorządy.

W Polsce szczepienie przeciwko wirusowi HPV znalazło się w kalendarzu szczepień zalecanych. Jego koszt waha się od 900 do 1200 zł za cały cykl. Dla wielu rodziców to bariera nie do pokonania.

Szczepienia w Częstochowie

Szczepienia w Częstochowie rozpoczynają się na początku kwietnia na terenie szkół podstawowych i w przychodniach lekarskich, które uczestniczą w„Programie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2014 – 2018 miasta Częstochowy” . 

Pierwszą dawkę można przyjąć do 10 czerwca. Zaleca się podanie 3 dawek szczepionki. Udział dziecka, jest poprzedzony kwalifikacją lekarza pediatry. Aby dziecko zostało zaszczepione niezbędna jest zgoda rodzica/opiekuna prawnego.

Wszędzie tam, gdzie prowadzone są szczepienia, dodatkowo odbywają się również spotkania edukacyjne dla rodziców i uczniów. Są one doskonałą okazją do tego, aby zachęcić matki do wizyty u ginekologa i wykonania cytologii. Pełna profilaktyka raka szyjki macicy powinna się bowiem opierać się na 3 filarach: edukacji, szczepieniach i cytologii.

Spotkania edukacyjne w Częstochowie odbędą się:

 
  •  10.03.2016 (czwartek) o godz. 17.30 w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta, ul. Śląska 11/13
  •  14.03.2016 (poniedziałek) o godz. 16.30 w Szkole Podstawowej nr 31, ul. PCK 18
  •  14.03.2016 (poniedziałek) o godz. 18.30 w Gimnazjum nr 22, ul. Jesienna 42

Są to spotkania dla rodziców dziewczynek uprawnionych do szczepienia, dotyczące programu zdrowotnego BEZPŁATNYCH szczepień przeciwko zakażeniom wirusami HPV fundowanych przez Urząd Miasta Częstochowa. Wykład poprowadzą dr n. med Anna Bartosińska-Dyc, Klinika Ginekologii Onkologicznej ICZMP Łódź oraz lek. med Marta Mianowska-Malec, Klinika Onkologii Klinicznej i Doświadczalnej, Centrum Onkologii-Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie, Oddział Gliwice.

Realizatorem programu jest Sanus Sp. z o.o. Przychodnia Lekarska Kopernika 45, ul. Kopernika 45, tel.: 668 973 533.