Firma Green Pack istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku, specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku. Opierając się na doświadczeniu rynkowym, firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Autoryzowany Dealer Ford. Frank-Cars Autoryzowany Dealer Forda, Częstochowa, ul. Jagiellońska 147, tel. 34 365 05 75

Zapraszamy na 10. FESTIWAL WIOLINISTYCZNY im. BRONISŁAWA HUBERMANA do Filharmonii Częstochowskiej

 
 

Wielkim sukcesem zakończył się  10. FESTIWAL WIOLINISTYCZNY im. BRONISŁAWA HUBERMANA w Filharmonii Częstochowskiej. Odbywa się on co dwa lata. Na jego formułę składają się recitale oraz koncerty z orkiestrą. Wielcy artyści prezentują wybitne dzieła. Festiwal promuje także  młodych uzdolnionych muzyków.

Podczas inauguracji wystąpił światowej sławy skrzypek Joshua Bell,  na drugim koncercie podziwialiśmy jazzowego skrzypka Adama Bałdycha. Film o patronie festiwalu, częstochowianinie z urodzenia, Bronisławie Hubermanie zakończony został bardzo udanym spotkaniem  z Piotrem Szalszą - autorem filmu i biografii Bronisława Hubermana.

10 października, na scenę filharmonii wyszedł  z kolei Adam Strug z zespołem i piosenkami ze swojej płyty "Adieu". Adama Struga łączy z Hubermanem, to, że jest także etnomuzykologiem, który też pasjonował się muzycznymi tradycjami.

W niedzielę 12 października Trio Leopoldinum i Atom String Quartet grali Wariacje Goldbergowskie Bacha. Dwie wiolonczele, dwie altówki i troje skrzypiec rozniosły niemal salę kameralną.

Podczas finału, we wtorek Konstanty Andrzej Kulka otrzymał owacje na stojąco.

10.Festiwal WIOLINISTYCZNY im. BRONISŁAWA HUBERMANA, którego organizatorem jest Filharmonia Częstochowska należy zaliczyć do wielce udanych, a nam pozostaje z niecierpliwością czekać na jego kolejną edycję.

***************************************

 

Festiwal nosi imię Bronisława Hubermana, światowej sławy wirtuoza skrzypiec, wielkiego polskiego muzyka - częstochowianina. Jego nadzwyczajna technika gry oraz niezwykła muzykalność zapewniły mu trwałe miejsce w historii światowej wiolinistyki. Należał do najwybitniejszych i najsławniejszych skrzypków ubiegłego stulecia. Był jednocześnie wielkim humanistą, jego idea zjednoczenia Europy - Paneuropy - czyni zeń prekursora koncepcji integracji europejskiej, mającej się dokonać na gruncie poszanowania kulturalnej i etnicznej indywidualności poszczególnych narodów.

 
10. FESTIWAL WIOLINISTYCZNY im. BRONISŁAWA HUBERMANA 04-14.10.2014   
 
Sobota 04.10.2014r., godz. 18.00 Sala koncertowa
Nadzwyczajny Koncert Inauguracyjny
Wystąpią:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej,
Adam Klocek – dyrygent
Joshua Bell – skrzypce

W programie:
F. Mendelssohn-Bartholdy - Uwertura koncertowa „Hebrydy”op. 26
F. Mendelssohn-Bartholdy - III Symfonia a-moll „Szkocka” op.56
F. Mendelssohn-Bartholdy – Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 (oryginalne kadencje autorstwa Joshuy Bella)

 
Joshua Bell
Od ponad dwóch dekad Joshua Bell oczarowuje publiczność na całym świecie swoją zapierającą dech w piersiach wirtuozerią i dźwiękiem o niespotykanie pięknej barwie. W Stanach Zjednoczonych dał się poznać w wieku lat czternastu, owacyjnie przyjętym debiutem z Orkiestrą Filadelfijską pod batutą Riccardo Muttiego. Występ w Carnegie Hall, prestiżowe stypendium Avery Fisher Career Grant i pierwsze kontrakty nagraniowe potwierdziły jego obecność na muzycznym rynku. Dziś jest znany zarówno jako doskonały solista, kameralista, jak i lider orkiestry. Jego niewyczerpana ciekawość i rozległe horyzonty muzyczne prowadzą go ku nowym, ekscytującym doświadczeniom, przez co jest nazywany gwiazdą muzyki klasycznej. W 2008 roku zdobył nagrodę Academy of Achievement za szczególne dokonania w dziedzinie sztuki, a w 2009 roku został uhonorowany przez stowarzyszenie Education Through Music (nauczanie przez muzykę) za poświęcenie z jakim dzieli się miłością do muzyki klasycznej z młodzieżą z niezamożnych rodzin.
Pośród ponad 30 płyt nagranych dla Sony Classical znalazły się ścieżki dźwiękowe do następujących filmów: Purpurowe skrzypce (Oscar za najlepszą muzykę), Lawendowe wzgórze, Iris oraz Koncert na 50 serc, film z Meryl Streep, w którym Joshua Bell pojawił się na ekranie, obok m.in. Izaaca Sterna i Itzhaka Perlmana.
W 2009 roku jego występ z Filharmonikami Częstochowskimi uświetnił siódmą edycję Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana. W interpretacji Joshuy Bella usłyszeliśmy wtedy Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa.

Poniedziałek 06.10.2014r., godz. 19.00 Sala koncertowa
Pokaz filmu „Bronisław Huberman czyli zjednoczenie Europy i skrzypce”
Spotkanie z autorem filmu Piotrem Szalszą

Film przebiega chronologicznie i opowiada o życiu i działalności wybitnego skrzypka w następujących krajach: Polska - to kraj, w którym w roku 1882 Huberman się urodził (Częstochowa). W Warszawie rozpoczęła się jego wielka kariera, wtedy jeszcze "cudownego dziecka". Niemcy - w roku 1892 okazało się, że 10-letni Huberman reprezentuje już taki poziom wykonawczy, że dalszy rozwój artystyczny dziecka wymaga opieki ze strony jakiegoś wybitnego pedagoga. Wybór pada wówczas na Berlin. Tam bowiem żyje i działa słynny wirtuoz -przyjaciel Johannesa Brahmsa - Josef Joachim. Berlin stanie się więc bazą dla młodego Hubermana, także dla organizowania niezliczonych tras koncertowych w całej Europie i Ameryce. Austria - już w latach 1891 - 1892 występował młodziutki wirtuoz na estradach Karlowych Varów i Mariańskich Łaźni, wzbudzając powszechny zachwyt. Wkrótce także cesarza Franciszka Józefa, który 12-letniemu Hubermanowi podaruje drogocenne włoskie skrzypce. Wielki Johannes Brahms, w roku 1896, po wysłuchaniu w sali wiedeńskiego Musikverein własnego koncertu skrzypcowego w wykonaniu Hubermana dozna szczególnego wzruszenia. Jego pobyt w Austrii wiąże się niepodzielnie z pełną zaangażowania działalnością w międzynarodowym ruchu paneuropejskim, którego siedziba znajdowała się właśnie w Wiedniu - w Hofburgu. Ruch za cel stawiał sobie zjednoczenie krajów Europy. Izrael - w Palestynie artysta jako wielki wizjoner dokonał czegoś nadzwyczajnego - założył Palestyńską Orkiestrę Symfoniczną w Tel Awiwie, czyli dzisiejszą Filharmonię Izraelską. Był to czyn potwierdzający w całej pełni tezę o Hubermanie - społeczniku i humaniście, który odznaczał się dużym wyczuciem politycznego realizmu. Szwajcaria - w roku 1936, w związku z sytuacją w Austrii, przewidujący Huberman opuścił Wiedeń i przeniósł się właśnie do Szwajcarii, do Corsier-sur-Vevey, gdzie
zakupił dom. Przebywał tam do roku 1940. W tym okresie, po jednym z tournées w USA, artysta pozostał za Oceanem aż do końca wojny. W roku 1947, po krótkiej i ciężkiej chorobie, Bronisław Huberman zmarł i został pochowany w Vevey.

Czas trwania filmu: 50’

Wtorek 07.10.2014r. godz. 19.00 Sala kameralna
Adam Bałdych Imaginary Quartet
 
Wystąpią:
Adam Bałdych – skrzypce
Paweł Tomaszewski – fortepian
Michał Kapczuk – kontrabas
Paweł Dobrowolski – perkusja

W programie koncertu kompozycje jazzowe Adama Bałdycha z jego ostatnich płyt „Imaginary Room” oraz “The New Tradition”


Środa 08.10.2014r., godz. 19.00 Sala kameralna
Recital zwycięzców Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej Częstochowa 2013

Wystąpią:
Magdalena Bojanowicz – wiolonczela
Mischa Kozłowski – fortepian

W programie:

Ludwig van Beethoven - Sonata C-dur op. 201 nr 1
Robert Schumann - Fantasiestücke op. 73
Claude Debussy - Sonata d-moll
Richard Strauss - Sonata F-dur
Bohuslav Martinů - Wariacje na temat Paganiniego

Czwartek 09.10.2014r., godz. 19.00 Sala kameralna
Viola organista - wiolonczela klawiszowa

Wystąpi: Sławomir Zubrzycki
W programie koncertu m. in.: Jakub Polak, Marin Marais, Carl Friedrich Abel, Monsieur de Sainte-Colombe

Viola organista - instrument zrekonstruowany w latach 2009–2012 według szkiców i notatek Leonardo da Vinci.

Piątek 10.10.2014r., godz. 19.00 Sala koncertowa
„Adieu”
 
Wystąpią:
Adam Strug – śpiew, akordeon
Marcin Pospieszalski – kontrabas, bas bezprogowy, organy elektryczne
Frank Parker – perkusja
Szczepan Pospieszalski – trąbka, flugelhorn
Janusz Prusinowski – mandolina
Michał Żak – klarnet, flety drewniane

W programie koncertu piosenki Adama Struga z płyty „Adieu”.

„Adieu” - debiutancka płyta Struga to połączenie orientu, miejskiego folku, liryki miłosnej i minimalizmu.
Adam Strug - "chodźmy chłopcze"

Niedziela 12.10.2014r., godz. 18.00 Sala kameralna
Wariacje goldbergowskie klasycznie i jazzowo

Wystąpią:
Atom String Quartet:  Dawid Lubowicz – skrzypce, Mateusz Smoczyński – skrzypce, Michał Zaborski – altówka, Krzysztof Lenczowski – wiolonczela
Trio Leopoldinum: Christian Danowicz – skrzypce, Michał Micker – altówka, Marcin Misiak – wiolonczela

W programie:  J. S. Bach – Wariacje Goldbergowskie BWV 988


Wtorek 14.10.2014r., godz. 19.00 Sala koncertowa                                                                                       
Koncert finałowy

Wystąpią:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Jan Miłosz Zarzycki  – dyrygent
Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce
Wojciech Koprowski – skrzypce
Nikolay Grabovskiy– skrzypce
Agnieszka Łuksza – skrzypce

W programie:
A. Vivaldi – Koncert skrzypcowy a-moll op. 3 nr 6 RV 356
A. Vivaldi – Koncert na dwoje skrzypiec a-moll op. 3 nr 8 RV 522
J. S. Bach – Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043
K. Lipiński – Fantazja na tematy z opery „Kopciuszek” G. Rossiniego na skrzypce i orkiestrę
K. Lipiński – Rondo koncertowe C-dur op. 18
A. Vivaldi – Koncert na czworo skrzypiec h-moll op. 3 nr 10 RV 580


Konstanty Andrzej Kulka
Jako siedemnastolatek otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui, jednak drogę do sławy otworzył mu w 1964 Międzynarodowy Konkurs Radiowy ARD w Monachium, podczas którego zdobył I nagrodę. Od tego momentu rozpoczęła się jego światowa kariera. Konstanty Andrzej Kulka koncertuje na obu półkulach. Szczególne miejsce w tournées artystycznych skrzypka zajmują występy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, z którą w 1971 odbył najdłuższą podróż - po krajach Afryki i Azji oraz po Australii. Prowadzi także działalność pedagogiczną, kształcąc nowe pokolenia wiolinistów. W Filharmonii Częstochowskiej zaprezentuje się właśnie z najlepszymi ze swoich uczniów.

W foyer Filharmonii Wystawa Festiwal Hubermana na fotografiach Zbigniewa Burdy

Ceny biletów na koncerty Festiwalowe:
04.10 – 180 zł, 150 zł, 120 zł (w zależności od miejsca)
06.10 – 10 zł
07, 08, 09, 10, 12.10 – 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy), 10 zł (UTW)
14.10 – 55zł (normalny), 40 zł (ulgowy), 20 zł (UTW)
 
ZAPRASZAMY!